ÇUKUR – Bu Kaçıncı Bedel?

Çukur ‘da sona geri sayım çoktan başladı. Sona derken, sezon sonuna… Gerçi keşke 3. Sezon olmasaydı diyenlerdenim ama belli mi olur 3.sezonda öyle bir konu açılır ki, ekranın karşısına mıhlanır aynı ilk sezondaki tadı alırız. Kendim yazdım kendim bayıldım, ağzımdan bal damlıyor desek yeridir. Hadi hayırlısı… Hikayemiz nasıl evrilir bilemem ama Yücel’ devretmesin de…

Aliço’m… Yamaç’ın gözlerinin içine bakarak ölseydi… Neyse ki Cumali Bey Abi’miz yetişti de…Hızır gibi… Çatıcı olmanın avantajını da kullandı tabii. Aliço onun kadar iyi uçamadığı için canından olacaktı az kalsın… Hastane vesilesi ile Aliço’nun kimliğine bir yolculuk da başlayacak. Sanki Aliço özel olarak yetiştirilmiş X-Men vari biri gibi değil mi? Bakalım Aliço’nun geçmişinden hangi kötüler çıkacak… İdris’inkilerden daha iyi olacağına bahse girerim.

 
   
 

İdris’in geçmişinden gelen kötü Edip’in oğlu Yücel. Yücel’in kavgası Koçovalı’larla… Neden? Küçük yaşta babasını aldıkları için, annesi bu acıya dayanamayıp onu bu hayatta tek başına bıraktığı için. İdris’in sevdiklerini alarak acı çektirmesini anlıyorum ama neden Yamaç sorusunun yanıtını bir türlü bulamıyorum.

Bir kötümüz daha var. Uluç Reis. Seni ilk sahneden itibaren sevmedim Uluç Reis. Tam sinsi, arkadan iş çeviren adam tipi yaratmamışlar mı? Uluç Reis’in iyi biri olmadığını ilk hisseden kimdi? Karaca. Celasun saplantısını bir kenara koyalım, Karaca hep ailenin en akıllılarından, babasının kızı oldu. Ama onu kim dinleyecek değil mi? Şimdi olaylar daha da karışacak. Damla’nın babasının hain olduğunu Koçovalılar’la eş zamanlı öğrenmesini sevdim.

 

 

Timsah’ı pek seviyorum. Ona yazılan repliklere de… “Buckingham Sarayı sanki amk. Bürokrasi peşinde…” repliğine ba-yıl-dım… ‘Asıl Yamaç, hakiki Yamaç, öz Yamaç’a da ‘Yalıtkan Cumali’ye de… Bu nedenle timsah bu sezon sonu veda ederse gerçekten üzülürüm. Hikayesi uzun soluklu değil biliyorum ama çok renkli yaratılan karakterlerden biri oldu. Eminim Gökhan Bey’cim de yazarken eğleniyordur. O zaman gitmesin işte^^

 

 

Yazı bitti Yamaç’a sıra gelmedi. Yamaç ve Öykü sahnesi o kadar güzeldi ki, bölümün en güzel sahnesi, başa sarıp sarıp izlemelik. Verdiği mesajın yanı sıra minnak zaten şeker, Aras Bey’ciim de öyle doğaldı ki. Ve o minnak’ı bana da verin, sahnenin sonundaki gibi ezmek istiyorum…

Çukur vereceği mesajı görev olsun diye sabit bir kamu spotu gibi değil ana hikayenin içine yerleştirerek veriyor. Sosyal sorumluluğunun yanı sıra buna da bir alkış…

Bir alkış da Celasun’a ^^ Duymayan kalmasın, karar vermiş paşam. Hayatta ona acı çektirenlerden öcünü alacakmış. Nasıl alıyor? Araç çalıp satarak parasını eğlence hayatında savurarak… Bu mudur plan? Vay be…  Yine yazacağım acısı zerre geçmiyor bana. Dayanabilirseniz Celasun, Yamaç kahve sahnesine bakın. Beni çok iyi anlayacaksınız. Acaba Kubilay Aka’nın dişlerine odaklanıyorum ondan mıdır?

 

 
   
 

 

 

Fragmanlarda gördüğüm için merakla beklediğim Varyam sahnesine bölümün sonunda kavuşmamıza ne diyeceksiniz? Bu arada uzun zamandır ilk defa böyle bir sahne izledik. Onca ölümler oldu ancak şimdi geldi o içten kucaklaşma…

Bu bölüm Salih yoktu… Hayır görünmemesini geçtim, uzun bir süredir hikayenin ana aksında da yok. Azer’in gelmesi ile umarım dahil olur.

 

 

Kusura bakmayın, benim cahilliğim Cihangir Cihan kim bilmiyorum. Daha önceki projelerini izlemedim. Sosyal medyadan takip ettiğim biri de değil. Akın olacak dedikleri zaman bir fotoğrafına bakmışlığım var. Sefalar getirmese de Koçovalı ailesine, hoş gelmiş Çukur’a…  İyi ki de Akın’dan başka karakter olarak gelmiş. Akın için fazla yaşlı kalırdı bana göre…

Azer konuk oyuncu olarak görünmüyor.  Karakter müziği de efsane olmuş.  Demek ki yeni sezon için nur topu gibi bir düşmanımız oldu.  En azından bu düşmanın intikam nedeni baştan belli. Güzel.  Neden mi böyle söylüyorum, malum rahmetli beyefendimiss’inkini çözemeden öldü gitti, Karakuzular’ı Çukur’un üstüne salan birileri olduğunu biliyorduk da amaçları içimize tam sindi mi?  Yücel’e gelirsek yüzüğünü görmekten gına gelmişti. Azer öyle mi? NET. Kardeşim öldü, kanı yerde kalmaz. Yanarım yanarım Afganlar bi’ Azer kadar olamadı ona yanarım…

“Ciğerimizi sökmenin bedelini ödeyemezsiniz” diyor Azer. Bu Koçovalı’ların ödemek zorunda kaldığı kaçıncı bedel?

 

Duvar yazısından spoilerı da aldık. Hadi hayırlısı…

 

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Buke Oguz

  Herkese selam.Aslicigim ellerine sağlık.
  Bu haftanın en merak ettiğim konusu Alico. Ali Çoban, Ali Bey bulundu. Arayan adam istihbarattan gibi geldi bana. Askerlik ile ilgili bir meseleden aranıyor olabilir. Aliço ruh hastalıkları kliniğinde iken Yamaç Alico’ya onunla ilgili hiç bir kayıt bulamadığını söylemişti. Kayıtların yok olmasının yada edilmesinin sebebini bilmiyoruz. Alico bir şekilde kaybolmuş olabilir. Iki sezondur Aliço’nun hikayesine girilmesini bekliyordum nihayet oldu. Alico adının Ali olduğunu biliyor. Annesi mektubunda Ali’m diye hitap etmişti. Acaba soyadını bilinçli olarak mı saklıyor? Yoksa bir travma dolayısı ile geçmişinin bir kısmını hatırlamıyor mu?

  Bölümün en beğendiğim sahneleri Aliço’nun kurtarılması, Alico Yamaç hastane odası sahneleri konuşma Aliço’nun uyuma numarası Yamaç’ın kıyafetini giyen Aliço’nun Yamac oldum demesi ve kahvede kıyafetini gösterip Yamac’a işaret etmesi , Yamaç Öykü sahnesi ve Çukur’un donor olamak için kan vermesi , Salih Yamaç sarılması , oncesinde Salihin beni arayan soran gelen gorus zamani dehil diye geri donen oldu mu diye sorması , gelen olmadigini ogrenince uzulmesi 😔ve Aliço’nun ” Kocovalilar bende para var” sahnesi idi.

  Uluc’un deşifre olma işi uzamıştı nihayet Koçovalılar ogrendi ihaneti.Damla ise öğrendiklerinden sonra Koçovalılara karşı iyice suçluluk duyacaktır. Cumali ile karşılıklı susmalari ne kadar sürecek bakalım ve önce kim diğerine açılacak.

  Öykü Arin ve ilik nakli olayına dikkat çekilmesi bölüme ne de güzel yerleştirilmişti. Öykü Yamac’a umut oldu, Yamaç da Öyküye umut olabilmek için Çukur’u seferber etti.

  Bu sahneyi ne kadar sevdiysem fiat ve sağlam insan meselesinden o kadar sıkıldım. Sadece ilk sahnesinde Cumali Kemal sosyal medya muhabbeti güldürdü.

  Celasun Yamaç sahnesini sevdim ama Celasun’un ortalığı dağıttığı kavga çıkardığı sahneler çok uzamıştı.

  Aliço’nun 5 milyonunu o kadar bekledik Azer parayı yaksın diye miydi 😫😫😫 Son anda asıl para ile sahte parayı değiştirdiler yanan para sahte olandı diye düşünenler umarım haklı çıkarlar. Yazık olmasın asıl 5 milyona.

  Alico paranın miktarını söylediğinde Kocovalilarin bakışları 🤣🤣🤣🤣

  Alico evine girildiğini anladı bakalım bu bölüm o konuda nasıl gelişmeler olacak.

  Sultan da evde Alico’yu konuşturup Yucel’in vazgeçmeyeceğini ve ciddi olduğunu öğrendi bakalım duruma nasıl müdahale edecek.

  Iyi ki Cumali yetişti de Yamaç gözlerinin önünde Aliço’nun ölümüne şahit olmadı. Sadist Yücel’in Alico ya gözlerini Yamaçtan ayırma dediği, Yamaç’ın beni al onu bırak dediğinde kuralı biliyorsun Yamaç demesi 😡😡

  Ben de Yucel’in öfkesini intikamını Yamac’a yönelmesinin arsında ciddi bir neden daha doğrusu daha geçerli bir neden arıyordum ama Yucel’in Yamaç’ı seçmesi, Yamaç’ın şu anda Çukur’un lideri olmasıymış. Intikam sadece Yamaçtan değil tüm Kocovalilardan alınıyormuş. Belki sonradan bir ekleme Gökhan Bey ama durum maalesef bundan ibaretmiş.

  Yeni bölüm yazısında buluşmak üzere herkese iyi seyirler.

 • Nur

  VARTOLU SADETTİN vs AZER KURTULUŞ

  Azer Kurtuluş ve 1.sezonun Vartolu Sadettin’i arasında bazı benzerlikler var.
  Ortak olanlar✔
  Birinde olan diğerinde olmayanlar❌
  Şimdilik bilinmeyenler❓

  İstanbul dışında büyümeleri✔
  Vartolu: Doğu Beyazıt- Azer:Adana

  Yöresel ağız/aksan: ✔

  Sektör: Uyuşturucu✔

  Koruma/Fedai/Sağkol
  Vartolu: ✔Medet
  Azer: ❓

  Çok sayıda adam✔

  Köşk✔ Şömine✔
  (Vartolu’nun mobilyaları klasik varaklıydı. Azer’inkiler sade ve fonksiyonel görünümlü.

  Giyim/Tarz: Şık, Klas✔
  Takı: Kolye✔
  Kolda: Vartolu’da Altın saat- Azer’de bileklik
  Yüzük: ❌
  Elde tesbih/zincir: Vartolu✔ Azer:❓

  Silah:
  Vartolu: Altın kaplama tabanca
  Azer: ❓

  Jöle vb:
  Vartolu✔
  Azer❓

  Ayırıcı bedensel özellik:
  Vartolu: ✔Tek gözde kırmızı sürme
  Azer: ❓

  Yeme/İçme:
  Vartolu: Menemen, Viski, Rakı, Çay
  Azer: ❓

  Aidiyet ya da inanç sembolü olarak dövme vb :✔
  V: Sırtında Çukur sembolü
  A: Kolundaki kesik izleri

  Kendi müzikleri✔
  Diğer müzikler, şarkı/türkü vs
  Vartolu: Mihriban, Nemrut’un Kızı, Seher Yeli, Bir Ay Doğar.
  Azer❓

  Lüks Araç/Özel Plaka✔
  Vartolu: 34 VRT 4949
  AZER: 34 AZR 01001

  Futbol Takımı: ✔
  Vartolu : 49 Vartospor
  Azer: Azer Kurtuluş ( Bölüm fotolarında vardı)

  Aşk/İlişki:
  Vartolu✔
  Azer❓

  • tam bir özet çalışma. eline sağlık….

  • Gözde E.

   Tebrikler, çok başarılı.

 • Nur

  AZER KURTULUŞ.

  Oyuncuyu ilk kez izledim ve çok beğendim. Karakter ise tam Gökhan Horzum’a yakışır, şahane bir şey olmuş. Çok, çok beğendim.

  ‘ İstanbul’un en büyük uyuşturucu tedarikçisi’
  Bu tanım kulağıma o kadar tuhaf gelmişti ki, bir türlü oturtamamıştım. Uyuşturucu ticaretinde ‘Tedarikçi’ tanımı mafya jargonunda yok, ‘Torbacı’ deyimi sokak için kullanılıyor Azer’e uymuyor. Baron diye tabir edilmesi lazımama Baron denmiyor. İngilizcesini düşündüm ‘Supplier’ yine uyuşturucuya uymuyor.. Tedarikçi tanımına mesela Doğal Gaz uyuyor. ‘Bölgenin en büyük Doğal Gaz tedarikçisi’ denilince kulağımıza uyuyor ve hemen aklımıza Azerbeycan ve İran geliyor.

  Çukur bir mafya dizisi değil. Nasıl ki Yamaç silah kaçakçılığı yapan bir katil değilse Vartolu da uyuşturucu satan kardeşini öldürecek denli gözü dönmüş bir katil değildi. Çukur birbiriyle akrabalığı, komşuluğu olan Jeopolitik önemi yüksek bir coğrafyada yaşayan insanların sosyal, kültürel, ekonomik, tarihsel, akla ne geliyorsa ilişkilerini mafya konseptinde resmeden bir dizi.
  Azer de uyuşturucu baronu olarak takdim edildi ama gösterilen o olsada anlatılan o değil.. Alt metninde birden fazla temsiliyeti var. Azerbeycan ( ki, ismi ordan esinlenmiş) İran, Irak (bir kısmı) temsil eden bir komutan ve devlet adamı. Azer’in temsiliyetlerinden biri de Şii inancı. Ekonomik olarak bölgenin Petrol ve Doğal Gaz kaynağını simgeliyor.

  Azerbeycan Temsiliyeti;
  Karakter adeta eski Sovyet devlet adamları/komutanları gibi. Kısa ve net konuşuyor. Ciddi, otoriter ve kendisine güvenli. Ama Ruslar’dan farklı bizlere benzeyen bir yönü de var, konuşurken el hareketleri mesela. Ellerini türkler gibi kullanıyor ( el hareketlerini o kadar sevdim ki nette İdris Baba ile sahnesini defalarca izledim) Pratik bir insan, sonuç odaklı. Aniden karar alıp harekete geçiyor ama disiplini ( eski Sovyetler’den kalma) onu durduruyor. Toplamda 4 sahnesi vardı. Her biri çok ince düşünülmüş detaylar içeriyordu.

  İlk sahnesi bir odada yalnız başına Savaş’ın cansız bedeninin yanında sessizce ağlamasıydı.
  Yalnız olması acısını yalnız yaşadığının, acısını dışa vurmadığının göstergesiydi. Sonra birden kolunu jiletledi ve kanını akıttı. Azer’in tanıtımında uyuşturucu faktörü burda algı ile oynuyor. Azer’in kolunu jiletlemesi aslında inanca dayalı bir ritüeldi. Şiiler asırlardır Kerbela için matem tutarlar ve bir kısmı matem ayında bedenlerini kanatırlar bu davranışın ‘ Seçilmiş Travma’ gibi bir tanımı da var ama tam emin olmadığım bir konu.. Baştan sona siyah giyimi de matemde olduğunun göstergesiydi. Odadan çıkarken ayna karşısında kendine çeki düzen vermesi ve az önce acı çeken o değilmiş gibi aşağıya inmesi adamlarına yine hoş bir el hareketi ile Timsah’ı işaret etmesi:) ve adamlarıyla Çukur’a doğru yola çıkması.. Dizide jeep tipi araçlar her zaman olmasa da çoğunlukla tankları/kara ordusunu simgeliyor. Çukur dışından olup bu tür araçlara binenler ordusu olan bir grubun temsilcisi, üyesi, komutanı vs gibi. Emrah, Çeto, Mahsun bu tür araçlar kullanıyorlardı. Azer sembolik olarak Çukur’a bir Kara Harekatı başlatacakken müzakere ile durduruldu. İdris ile müzakerede kan parası adı altında Savaş Tazminatı istemesi ama daha sonra tazminattan vazgeçip paraları yakması hangi tarihsel olayın temsiliydi, bilemiyorum.. Koçovalılar’a söylediği ‘Bizim ciğerimizi yakmanın bedelini ödeyemezsiniz’ ve ‘Öğreneceksiniz’ sözleri çok kompleks. Orda inanç temelli bir gönderme algıladım ama emin değilim.
  ➖➖➖

  Müziğini hiç beğenmedim. Sosyal Medyası çok güçlü bir oyuncu ve hayranları sahnelerine videolar yapmıştı, benim izlediklerimin bir tanesinde dahi müziği kullanılmamıştı.

  • Aa müziği beğenilmemiş mi? Bana değişik ve hoş geldi. ^^

   • Gözde E.

    Ben de beğendim müziğini.

   • Nur

    Beğenilip beğenilmemesi değil belki de. Ben beğenmedim o ayrı ama etkisiz. Hissiyatsız bir müzik. Hadi ben etkilenmedim ama hayranları da bir şey hissetmemiş olmalı. Gerçi sahnesi az olduğu için az videı yapılmıştı, belki ondandır.

  • Gözde E.

   Tabii ki senin kadar detaylı düşünmesem de üstünde Azer’in karakteri ben de sevdim. 3. sezonda da görmek istiyorum, yakıştı Çukur’a.

   • Nur

    Üçüncü sezonda olacağına dair çok kuvvetli işaretler var, mesela yapım epey masraf etmiş görünüyor. Yücel, Uluç ve Timsah’a yapılmayan masraf yapılmış ,bir köşk kiralanmış. Biz sezon başından beri Vartolu’nun bırak köşkünü nerde kaldığını göremedik. Kendisi ve adamları rolündekiler için lüks arabalar kiralanmış, hadi araba meselesini es geçeyim Yapım belki sezonluk kiralıyordur arabaları ya da neyse.. ama Azer’in adamlarının üstü başı çok düzgündü, iyi giydirilmişler.. Bırak isimsiz adamları ana karakterler bile düzgün giydirilmedi bu sezon Azer’in adamlarına sezon sonu bu masraf niye yapılsın ki:) Bence bu karakter üçüncü sezona düşünülmüş bir karakterdi bu sezon finaline kadar Karakuzular kalacaktı ama bir nedenle kuzular bitirildi, Yücel yol temizliğine başladı, üçüncü sezonun hikayesinin girişi öne alındı ve Azer girdi. Üçüncü sezonun taşıyıcıları Akın, Azer ve Aliço olacak gibi hissediyorum. Koçovalı Ailesi’nin üçüncü sezon hikayeleri bu 3 As’a bağlı olacak galiba..

    • Gözde E.

     Kesinlikle 3. sezon Akın ve Azer olacak iki taşıyıcı, ama Aliço’dan emin değilim. Ölmeyecek kesin ama taşıyıcı o mu olacak göreceğiz. Yücel’in de 3. sezonda olacağına inanıyorum ben, Yücel ve Meliha çıkmayacaktır diziden.

 • Nur

  Dizinin alt metni çok kompleks ve Aliço’ya bu bağlamda kompleks bir açılım yapıldı.
  Daha önceleri de yazdığım gibi Aliço, Çukur’un içinde yer aldığı Coğrafyanın tarihsel birikimini, hafızasını temsil ediyor. Yazısız ama yaşayan bir hafıza.

  Orduda görev yapmış Keskin Nişancı ve İstihbaratcı.

  Aliço açılımı Sezon Finaliyle ilgili.

  1.Sezon I.Dünya Savaşı sonrası Osmanlı’nın dağılması ve İstanbul’un işgali ile bitmişti. 2.Sezonun II.Dünya Savaşı ile bitmesi olası.Her ne şekilde bitecekse yeraltında faaliyet gösteren bir birim Aliço’ya ulaştı ve bence bir istihbarat birimi bu.

  Çukur’un kurgusal evrenini Türkiye tarihine uyarlamaya kalkışırsam Aliço, Çukur’un yok olmasına sebep olacak bir savaşın ön bilgisini ulaştıracak ve yok oluştan kurtaracak. Sena’nın ölümüyle Denizlerde Akşın’ın ölümüyle Havacılıkta zayıflayan ( Karaca’nın sembolik temsiliyeti Kara Kuvvetleri ve elde bir o var), hazinesi tamtakır Çukur’un böylesine bir savaşa girmesi felaket olurdu.
  Ama Sezon Finalinde bir felaket olacaksa ve bu savaş II.Dünya Savaşı olmayacaksa Petrol Savaşları ++ olabilir ve burda devreye Akın ve Azer girer.

 • Nur

  Azer ve Aliço açılımı ile dizinin alt metinleri hakkında oluşan düşüncelerimi yazacağım ama en üst metinde Çukur ve Koçovalılar hakkında aklma yatmayan iki unsur var. Bunlardan ilki; Yücel neden Yamaç’ın acı çekmesini istiyor? Edip konusunu kabullenemedim bu nedenle bu olay etrafındaki kurgular ilgimi çekmiyor. Adeta vakit doldurma unsuru gibi.
  Bir diğer aklıma yatmayan husus; Cumali-Damla evliliği. En başından aklıma yatmadı ve onlar da bana vakit doldurma unsurları gibi geliyor. Cumali ve Damla, Uluç’un ihanetini öğrendiler şimdilik birbirlerinden saklıyorlar. Uluç da bana o kadar önemsiz geliyor ki bu gelin-damat-kayınpeder üçlüsü arasında dram, aksiyon vs çok boş. Keşke Cumali’ye başka bir hikaye yazılsaymış.

  Sultan, Meliha’ya gitti. Sultan artık sahada. Geçmişin hesaplaşmasına başlanmasını sevdim. Sultan’ın yapacaklarını merak ediyorum.

  Celasun’un içki içip dağıtması, araba çalıp satması bence normaldi. Çok kısa zamanda üstesinden gelemeyeceği acılar yaşadı. Sonuçta 20-21 yaşında genç bir çocuk o. Babası, iki kardeşi ve eşi öldürüldü. Mezarlıktakiler toprağın üstündekilerden fazla. Düşününce eline taramalı silah alıp (o evrende!) etrafı geligüzel tarasa bile anlaşılabilir bir şey. Tuhaf olacak ama Karaca ile yakınlaşmak ona iyi gelecek diye düşündüm. Düşünüyorum da; çok mu abes? Bence o kadar abes değil. Karaca ile yakınlaşmalarına hazırım galiba. Ve tabi ki Akın aklıma geliyor hemen. Akın’ın kabulleneceğini hiç sanmıyorum.

  • Celasun – Karaca bu saatten sonra olmaz, olmamalı… Bölümü çok geç izledim. Lüks araba çaldıkları bir fotoğraf görmüştüm. Baykal’ın arabalarını çaldılar dedim. Hatta vay be bile dedim. Sonra bölümü izleyince vay be mi geri aldım. Geriye dönük intikam planları yapıyorsa Yücel’den ne farkı var Celasun’un?

   Bakalım Sultan nasıl aktif olacak?

  • Gözde E.

   Yücel Yamaç Çukur’un lideri diye acı çekmesini istiyor. İdris Edip’i öldürdüğünde Çukur’la ilgili bir cümle kurmuştu, yani o kavganın baş nedeni Edip’in Çukur’a saldırmasıydı ya, o yüzden Yücel de Çukur’un illerine odaklanıyor diye düşünüyorum.

   Sultan-Meliha bölümü yarım kaldı. Ordaki gelişmeleri merakla bekliyorum.

   Celasun-Karaca’ya hiç ama hiç hazır değilim, mümkünse ölsün Celasun, gözlerim kanıyor O’nu görünce ekranda. Akşın’la hiç evlenmeden olabilirdi belki ama bu saaten sonra olmasın.

   Cumali bir türlü hayalimdeki Cumali olamıyor tam, ne eksik bilmiyorum…

 • Nur

  Merhaba Aslı. Eline sağlık.

  Bölümü birden fazla nedenle çok beğendim. Bunlardan ilki; Dizi üzerindeki ölü toprağını attı. Uzun zamandır bir ŞEY olmasını bekliyordum, o ŞEY’in ne olduğunu bilmiyordum ama olmasını istiyordum. Bölümleri izlerken sıkılmıyordum, severek izliyordum ama bittiğinde adeta uçup gidiyordu Çukur’u seviyorum ve yeni bölüme kadar üzerinde düşünmek, sorgulamak hoşuma gidiyor, bir kaç zamandır üzerinde pek fazla düşündüğüm, akıl yürüttüğüm şeyler olmuyordu, bu da bir boşluk hissiyatı oluşturmaya başlamıştı. Bu bölüm ilgimi tekrar topladı Azer ve Aliço kafamı epeyce meşgul etti ve Pazartesi yeni bölümü dört gözle bekliyorum. Çukur’un ilk sezonunda ‘Baykal Kim?’sorusunun cevabını haftalarca aramıştım. Bu bölümle birlikte ‘Azer kim/ler olabilir’ diye düşünüyorum. Azerbeycan/ İran ve Şii’lik hakkında okumaya başlamam yakındır. Azer’e ayrı başlıkta değineceğim, bölümden aklımda kalanları yazayım.

  Öykü Arin üzerinde Donör olmaya teşvik edilmesini ifade edecek söz bulamıyorum. Çok beğendim ve duygulandım. Bu diziye hep 5 üzerinden 5 yıldız veriyordum evreni büküp 6.yıldızı bunun için veriyorum.

  Yamaç ve Salih’in sarılması o kadar sıcak ve hoştu ki adeta gerçek yaşamda iki kardeş gibiydiler. Çok beğendim.

  Aliço’yu izlemeyi seviyorum bölümde öncekilere nazaran çokca yer almasın sevdim ve onun üzerinde yapılan açılıma bayıldım. Aslında Aliço açılımının bir ucu Azer’e dayanacak gibi. Benim komplo teorilerim/kurgularım bitmez:) Bununla da ilgili ayrı başlıkta yazmayı düşünüyorum.

  Yamaç’ın toparlanması hoşuma gidiyor. Sena’nın ölümünden sonra dağıtmış bir Yamaç istemiyordum sadece yeterince zaman atlaması yapılmadan yeni bir kadın istemiyorum ona. Hayata küsmüş bir Yamaç dizinin ruhunu zedeler. Vartolu’nun Salih olmasını nasıl kabullenemediysem ve artık ‘yok’ sayıyorsam onu, Yamaç’ın da pasif ve işlevsiz olmasını kabullenemezdim. Yamaç’ı yok say, Salih’i yok say.. geriye ne kalıyor ki?

  Timsah çok eğlenceli ve komik. Bence de dizide kalmalı.

  • Merhaba Nur hoşgeldin. Ancak bakabiliyorum siteye… Aliço’nun açılımı Azer’e mi dayanacak?

   • Nur

    Bence evet. Tahminlerim şimdilik böyle, Aliço, Azer ve Akın birbirlerine bağlanacak.
    Akın’ın babasının Kahraman olduğu kesinleşti bence. Bundan eminim ama bundan sonrası birçok tahminimden biri;
    Akın babasının intikamını alacak ama babası Selim değil, Kahraman. Kahraman’ın intikamını Vartolu’dan alacak ama V. ya ölür ya da Çukur’un dışına çıkar. Aile Akın’a mesafeli olur.
    Azer, kardeşinin intikamını Yücel’den alır Çukur’la mesafeli bir dostluk kurar. Akın, Azer’e yakınlaşır ve Çukur’da uyuşturucu satmak gündeme gelir.

    Aliço’yu arayan bence istihbarat. Aliço her durumda Koçovalıların yanında. Bu istihbarat görevi Azer’le ilgili olmalı. Koçovalılarla ilgili olamaz, halihazırda yürüyen hikayedeki karakterler, Yücel ve Uluç zaten gidici.. Sezon finali çok yakın yeni düşman sokmazlar diziye. Geriye Azer kalıyor.