İzledim

ÇUKUR – Halbuki Korkulacak Hiçbir Şey Yoktu Ortalıkta

Evet sevgili okuyucu yanılmadınız; pazartesi günü Show TV ekranlarında saat takribi akşam 9 civarında Çukur yeni bölümü izledik. “Ben ne izliyorum?” diye düşünmüş olabilirsiniz, haklısınız. Çukur adı altında deneysel bir çalışma yapılmış. Ama beğendim mi? Sayılı kişilerden biriyim sanırım, evet ^^ Hele ki Geyikli Gece eşliğindeki sinema filmi tadındaki sahneler…

Yamaç’ın başına gelenlere üzülmedim. Abarttım, belki biraz üzülmüş olabilirim. Ama üzüntüm, üzüntümüz tüm bu yaşananların sebebinin Yamaç’ın Erdenetler’in altınlarını çalması, ailenin en masumlarından birini vahşice öldürmesi ve bunlardan öte elinde imkan varken sırf içi soğumuyor diye Erdenetleri ortadan kaldırmanın yolunu toplu katliam ile değil, çeşitli oyunlar kurarak yapmasıdır. Yamaç’ı anladık da Efsun’un suçu neydi?  Yamaç’ı sevmek mi…

Üzülmedim dedim ama Kulkan’ın içine küçük Ramsay Bolton’ın kaçtığını görmek de enteresandı. (Her Game of Thrones izleyicisi eminim ki bu benzetmeyi yapmıştır)

 

 

Senarist Efsun’un efsunlu ellerini, gözlerini ve külçe külçe altınlarını unutmuş, Efsun’un zekası da doğumla birlikte kızına geçmiş. Bu nedenle aradan geçen onca zaman Kulkan’ın emanet ettiği cehennemden kurtulamamış. Kah assolist olmuş kah oryantal. Belli ki altın yumurtlayan tavuk olarak görülmüş, bilseler ki altından kümesi, var. Hiç mi söylememiş. Uyuşturucu bağımlısı olmasına ve kızını koruyabilmek için katlandığına yoralım. İntihar denemesinde bulunduğu da gözden kaçmamıştır! Yamaç ve Efsun’un kızının adı ne? Bölümde geçti de ben mi kaçırdım? Ama nasıl da tatlı… Yamaç’ın kız bebek hayalinin gerçekleşmesine çok sevindim. Geriye kızıyla yapacağı dünya turu kaldı^^

Dalma Sönmez’in de bu bölümdeki performansını alkışlamak gerek. Efsun  geçen zaman içinde kızını sahne sonrası kısacık bir süre görebilmek için sessiz kalmış. Bir dönem acılar ile baş edememiş, intihara teşebbüs etmiş – detayları öğrenmek isterim, uyuşturucu bağımlılığına yenişmiş, düzenli dayak yemiş ve yemepe devam de ediyor, bedeninde onlarca  yara izi… Her gün başka bir acı ile sınanmış ama vaz geçmemiş.  Bu kuvvet  bir de Yamaç da var.  Kavuşacakları an mükemmel olmayacak mı?

 

 

Kulkan’ın kapı önü fedaisi olması Yamaç’ın aklını yitirmesinden de Efsun’un uyuşturucu bağımlısı olmasından da saçma. Bu işte de Cumali Amca’nın parmağı olmalı. Acaba yeğen Cumali ile Medet’i de oyundan çıkarttı mı?

Burada hemen parantez açmalıyım: Salih hoş geldin. İyi ki geldin. Kardeş olmak için birincil şartın kan bağı olmadığının örneğine gelişinle birlikte bir kez daha şahit olduk – bu şahitlik belki Medet’in canına mal olacak olsa da – Ardından ilk işinin Selim’in mezarına gitmek olması, Yamaç için söylediklerinle gönlümüzü bir kez daha kazandı. Yalnız Yamaç’ın mesaj diline hakim olmaması size de şaşırtıcı gelmedi mi? Mesajı onun yazmadığını şıp diye anlaması gerekirdi de, yol yorgunluğuna verelim.

Vartolu’nun gelişinde beni şaşırtan sahnelerden biri de triptonik Sadiş’in trip yapmaması idi. Yalnız yüzündeki dev yarayı sorar insan ^^ Karı koca arasında geçen diyaloga küçük bir düzeltme yapalım; Sadiş sarhoş olmasaydı dili çözülmezdi, net!

Salih sırlarla dolu Cumali Amca’yı Çukur’un kalbine getirdi. Hadi o inandı, Cumali geçmişe dair bir şey bilmiyor, Emmi’nin kafa gidik.  Ama  Cumali Amca ile İdris’in arasında geçenleri Sultan biliyor olmalı. Her şeyi bilen Sultan, Paşa’nın suç ortağı, sırdaşı bunu mu bilemeyecek? Ama belki o da Cumali Amca’nın gazabına uğramış ve günahlarının bedelini ödüyordur kim bilir?

Yapımcı bölümün son dakikada yetiştiğini söyledi. Emeğe saygı, stres altında çalışmak da ekstra zor. Ama kusura bakmayın senaristi alkışlayamayacağım. Yıllar önce senaryo teknikleri eğitimini aldığımda hocanın söylediği cümle hala aklımda: senarist ‘çekilebilir’ bir senaryo kaleme almalıdır.

Senaryo tutarsızdı, durağandı ama bu eksiklik içinde oyuncu performansları devleşti. Bir kez daha yazayım; bu bölüm özelinde Aras Bulut İynemli’nin kaşesine bonus eklemişlerdir umarım.

 

 

Yamaç’ın okuduğu şiir Turgut Uyar – Geyikli Gece. Baş ucu şiirlerinden. Derler ki insan ne zaman hayat mücadelesinde yorgun düşerse okumalıdır bu şiiri. Derin bir nefes alıp okumanız için ;

 

Halbuki korkulacak hiçbir şey yoktu ortalıkta

Her şey naylondandı o kadar

Ve ölünce beş on bin birden ölüyorduk güneşe karşı.

Ama geyikli geceyi bulmadan önce

Hepimiz çocuklar gibi korkuyorduk.

 

Geyikli geceyi hep bilmelisiniz

Yeşil ve yabanî uzak ormanlarda

Güneşin asfalt sonlarında batmasıyla ağırdan

Hepimizi vakitten kurtaracak

“Halbuki geyikli gece ormanda

Keskin mavi ve hışırtılı

Geyikli geceye geçiyorum”

 

Uzanıp kendi yanaklarımdan öpüyorum.”

 

Birtakım maceralardan sonra Yamaç Çukur’a ulaştı. Bunca zaman onu kimse aramadı mı? Aliço ve Emmi 783.562 km² ‘yi yürüyerek dolaşıp mı bulmayı planlıyorlardı, bilinçli olarak Çukur’dan uzaklaşmış da değillerdi çünkü. Neden Yamaç’ın aklı az da olsa yerine geldiğinde en azından Salih’i aramadılar? Dramatik final düşünmüşler ama bütün yolu bir arada aştıktan sonra neden Çukur’a adım atınca Yamaç’ı yalnız bıraktılar… (Finalde çalan şarkı Cem Karaca’nın ölüm yıl dönümü anısına demiştim ama değilmiş : Cavit Murtezaoğlu & Feryal Öney – Sığmazam Ene-l Hakk )

 

Çukur’un babası gittiğinde ve Karakuzular geldiğinde Çukur’un haline bir bakın bir de şimdiki haline… Teknik olarak yine işgal altında ama herkes mutlu mesut. Ee tüm mahalle sırtını Çukur’un illegal işlerine dayamıştı. Ne oldu ki? Ne yerler ne içerler?  Yediklerini bilemeyeceğim ama içtiklerini tahmin edebilirim: grande latte, not fat, decaf, one shot… (Çukur’daki değişim, Çukur etkisi ile Balat’daki değişime benziyor)

 

Balat gezi notları ilginizi çekebilir:  ÇUKUR – Çukur Her Yerde

 

 

 

“Koçovalılar hiçbir şeyi unutmaz dediler…. Geri gelir seni bulur çünkü. Seni sağ bıraksa beni bırakmaz.”

 

Kulkan güzel bir noktaya parmak bastı. Ölümü Yamaç’ın elinden olacak ama ölürken aynı Efsun’un öngörüsünde olduğu gibi Efsun’u görecek. Demek ki #EfYam kavuşacak, as bayrakları sevgili fanfom <3

 

Çukur final nasıl olacak? Geride bıraktığımız bölüm finalin şekillenmesi adına bir kapı açtı. Senarist hikayeyi nereye bağlayacak tahmin etmek güç ama bugüne kadar epeyce ipucu verdiği için bir leyler karalanabilir. Efsun’un Çukur için kurban edilmesi (Meliha) , Nehir’in istenmeyen kadın olması (Mihriban), Salih’de olduğu gibi Çukur’un babasının nerede olduğunu bilmediği bir erkek evlat (Nehir’in oğlu),  Yamaç’ın rüyasında Aliço’nun dedikleri…    Ben Necip Memili’nin finaline varım! İzleyiniz.  (Dakika 23.30)

 

Çukur bölüm yazı ve yazı altı yorumları bu linkte: Çukur Bölüm Yazıları

 

Çukur 116. Bölüm Fragman

(henüz yayınlanmadı, o kadar kıtı kıtına çekiyorlar ki en erken Perşembe bir ön izleme gelir)

 

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE
BRIDGERTONE – Gölge Oyunları
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap