ÇUKUR – Bir Kıvılcım Yeter

Bizimkisi bir aşk hikayesi
Siyah beyaz film gibi biraz
Gözyaşı umut ve ihtiras
Bizimkisi alev gibi biraz

Gönlümdeki Çukur için Koçovalı Biraderler’in üstüne ship tanımam, hikayenin fandom etkileşimine yönelik aşk hikayesine dönüşümüne isyan da ederim ama Karaca ile Azer birbirlerine yakışmış. Bu net! Fakat kusura bakmayın Azkar fanları, bu ikiliden Karaca’nın alev alev yandığını kabul ederim de Azer için aynı şeyi söyleyemem. Adam şokta! Annesi diyor ki ‘odasına gitme!’, Karaca diyor ki ‘bana yaklaşma’, sanki istiyor. Anadolu’nun bağrından kopmuş gelmiş delikanlı, Karaca gibi içten pazarlıklı, hedef odaklı, sinsi kadınları nereden bilsin? Karaca’nın da Azer’e verdiği ayar bile adamın aklına kendini düşürmek için planlı programlı.

 
   
 

 

 

 

“Bu eve geldim diye, karşında başımı önüme eğdim diye kafan karışmasın. Bir ömür burada kalmam gerekse bile yüzüne her baktığımda tükürmek isteyeceğim. Ben asla Koçovalı olduğumu unutmayacağım; sen de unutma!”

 

Geçmişteki perde arkasından izlemeler, hakkında bilgi almaya çalışmak boşuna değildi elbet. O ki belki sevdiği için bile değil, sadece istediği için kuzeninin canını acıtmaktan çekinmemiş, Azer için babasına, amcasına ve hatta Çukur’un intikamına sırt çevirmekten tabii ki çekinmeyecekti. Karaca güç sever – bu özelliğini annesinden almış, bir liderin yanında olmak ister; bu güçlü lider kişi Celasun olamayacağına göre? Bence yol yakınken Azer tası tarağı toplayıp Adana’ya kaçıversin^^

 

 

-Azer’in arkasındaysan, bir şekilde güçlenmesi için ona imkan sağlıyorsan yapma, sen zararlı çıkarsın.

-Bu beni korumak için bir uyarı mı, yoksa ben tehdit mi ediliyorum şu an?

 

Efsun Yamaç sahnelerini seviyorum. Efsun’un gönlü çoktan kaymış. Belki de ilk defa ona karşı duyguları konusunda açık verdi. Nehir’e yakınlaşmasının amacı Yamaç’ın seçim kriterleri hakkında biraz daha fazla detay öğrenmek istemesi olmalı.

Aliço yine çöplerden ‘ipucu’ buluverdi. Efsun’un Azeri le ortaklığı tescillendi. Demek İdris Bey insan biriktirirken Baykal Bey külçe külçe altın biriktirmiş. Kızı Efsun da hesapsızca saçıveriyor. Paracıkları böyle fos bir plana harcandığı için Baykal Bey’in kemikleri sızlıyordur.

 

Akın Vartolu Sadettin amcasının izinden gitmeye kararlı. Elini ayağını çekmiş ‘şimdilik’ Çukur liderliğinden. Günün birinde paraya para demediğinde megafonu alır da çıkar mı dersiniz berber Muhittin’in balkonuna?

 

 

 

Mezar taşı ayrıntısını sevdim, ‘benim abilerden biri’ ayrıntısını daha çok. Yamaç’ın intikam uğruna karakterden karaktere geçmesi (7. Koğuştaki mucize’ye selamı da fark etmedik sanılmasın ^^) hoştu da ince plan yapmıyor da körlemesine düşman avlıyor gibi değil mi?

“Senden her türlü çantadır, kemerdir yapıcam zombi mahali.”

Bu avlardan en çok beklediğim timsah avı…

 

 

 
   
 

 

 

 

Nehir’in ölümler karşısındaki pervasızca Yamaç’a yürümesi beni çok rahatsız ediyor. Sevdiği herkes ölmüş ya, Yamaç da ölecek; işte tam da bu nedenle her an Nehir için keyif. Yamaç da pek keyif(!) alıyor gibi görünüyor. Ama günün sonunda Nehir beklenin aksine Yamaç’ı teselli etmek yerine her ihtiyacı olduğunda kafasını dağıtmasına yardımcı oluyor. Nehir onu avutmuyor ama ona gerçekten iyi geliyor.

 

Vartolu hala Berlin de koştursun dursun. O sahnelerden bana kalan VarMed sahnelerinin bölüme verdiği renk, o kadar…

 

 

Selim’in sahneleri çok güzeldi. Öner Erkan yaşayarak canlandıran oyunculardan, en afilisinden çatapat sahnesine yüz kere tercih ederim bu detayda yazılan sahneleri.

Selim içini açtıkça garson ölüme daha çok yaklaşıyordu, tik tak tik tak. Eve gider, gecenin sabahında sessiz bir ölüm bekler düşünürken sahil sahnesinde Selim’in eldivenli olduğunu fark edince, ‘hah şimdi’ dedim. Yazık oldu, gençten bir çocuktu. Ölümü tam da İngiliz atasözündeki gibi oldu : Curiosity killed the cat (merak kediyi öldürdü.)

 

“İnsan babasını öldürdükten sonra gerçekten yaşıyor olabilir mi? Nefes alıyor olsa bile buna yaşamak denir mi? Babasını öldürmenin yükünü çekemiyor insan, taşıyamıyor…”

 

Selim rahmetli yeni Cemil’e içini açarken anıların üzerinden teker teker geçmesi İdris’in ölümü konusunda aklına şüphe getirdi. İlk öğrenecek kişi Salih olacak derken görüntüleri izlemeden önce Selim mi gizemi çözecek dersiniz?

Her bölümde ince ince Akın’ın Kahraman’ın çocuğu olduğu vurgulanıyor. Baksanıza Selim “Kahraman’ın ölmemesini istememişim ki korumadım onu. Ama Cumali abim ölmesin istemişim ki koruyabildim” dedi. Bu işte de Sultan Hanım’ın parmağı olduğu o kadar belli ki. Günün sonunda koskoca Kahraman’dan ‘Sana en büyük kazığı atan adam’ diye bahsediliyor ya; acı, çok acı…

Gerçi Selim’in hayatını karartan Kahraman değil, Sultan Hanım. Bir de utanmadan ‘senin yapamadığını’ deyip duruyor ya, ıslak odunla dövülesi… Bir de savaşı durduracakmış ya, bak sen…

 

 

Sultan’ın dengesizliğini bu tweetden daha güzel ne anlatabilir. Selim’e aileyi toparladın diyen kadın şimdi koruyamadın diye serzenişte bulunuyor.

 

 

 
   
 

 

 

Hoş geldin Mahsun… Aklıma ölmemiş olabileceği gelmişti ama Yamaç’a destek geri dönebileceğini hayal bile edemezdim. Ekmeğinin peşindeki Remzi gibi ölüler diriliyor eleştirisine Mahsun’u en son ne zaman gördüğümüzü hatırlayarak yanıt verelim. Mahsun ve Yamaç’ın çatıdaki kavgasından sonra (İçerde’ye selam!) çatıdan birlikte arabanın üstüne düştüler (bir selam daha) Yamaç üstte idi, sendeleyerek kalktı, yürümeye devam etti. Yamaç sahneden çıkarken Mahsun hala arabanın üzerinde yatıyordu. Bu sahneden sonra Mahsun’dan bir daha bahsedilmedi. Böylelikle Mahsun hayatta olması mantık çerçevesine kolaylıkla oturuyor. Mahsun ve Yamaç aynı kaderi paylaşan iki adam, Aras Bulut İynemli de Berkay Ateş de iyi oyuncu. Mis gibi sahneler bizi bekliyor desenize ^^

Mahsun ölmeyeceği aklıma gelirdi de Yamaç’ı kurtaran kişinin Mahsun olacağını hayatta tahmin edemezdim. Ama tahmin edenler varmış. Haftalar önce yayınlanan Yamaç’ı kim kurtaracak anketinde bırakın Mahsun‘u işaretlemeyi kesinlikle Mahsun diyenler bile var…  Ne diyelim: Tebrikler…

ANKET – YAMAÇ’I KİM KURTARACAK?

 

Bölümün en sevdiğim sahnesi ile bitireyim. Repliklerdeki geçişler, sahne ve Aras Bulut İynemli’nin yüz ifadesi  o kadar güzeldi Yamaç Koçovalı büyüksün!

 

-Sen savundun olmadı belki de savunmayacaksın.

-Ben buna izin vermem Yamaç sen eski sen olsaydın sende izin vermezdin.

-Saldıracaksın belki de bu hayatta bir kez olsun sen Vartolu olacaksın.

-Ben hiç yerimi savunmasını saldırdım.

-İçindeki öfkenin geçmesini bekledim ama bir türlü geçmiyor, git gide daha beter oluyor.

-Ben Salih olmaya çok uğraştım beni hep Vartolu Sadettin yaptılar.

-Ama o yaranın kapanmasını beklersem değil çukuru ailemi de kaybedicem!

 

 

Tweet’iyle yazıma renk katan akliselim  beis  ©  ve  Vegankadın   ‘a teşekkürler.

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz…

 

 

 

 

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Ayla

  Çukur yorumdaşlarıma
  Kışın içilen nefis bitki çayı kadar sıcak,
  İlkbahardaki çilekler gibi renkli ve mis kokulu,
  Yazın yenen karpuz gibi iç ferahlatan,
  Sonbaharın trabzon hurmaları gibi parlak ve tatlı bir 2020 dilerim.
  İyi seneler 🍾🥂🎆🎄

  • Teşekkürler Ayla 🎈 herkese gönlünce geçecek bir sene olsun 2020

  • Gözde E.

   Teşekkürler Ayla. 🤗 Herkese iyi seneler dilerim. 🎉🎊🎈

 • Ek fragman gelmiş. Nejat islerin ses tonu 😍

  • Nur

   Ahhh Aslı’cım, sende mi Nejat’ın sesine.. Ben de ben de.. kalp kalp kalp

   • Ayla

    Sonunda Yamac a dişli bir düsman geldi Cagatay beyimiz:)
    Sana hak veriyorum bu Cagatay i da üc bölüm sonra oyuncagi yaparsa pes yani.
    Yamac biraz fazla mafya vari oldu ve cok hizli oldu..

  • Ayla

   Aliye dizisinde ona platonik olarak aşıktım:)) Karizmasina,ses tonuna.
   Ama medyadan takip ettigim kadariyla hoş olmayan hareketlerde,söylemlerde bulunmustu. Birde basladigi dizileri birakma huyu vardi:(

   • Gözde E.

    Ay Aliyeee ne güzel diziydi 😍 İntikam’ı bırakmasına uyuz olmuştum.

    • Ayla

     Aynen bende uyuz olmustum ve birdaha onu hic affetmemistim,yani sevdigim oyuncu kategorisinden cikmisti:)

  • Gözde E.

   Ben de inşallah duyacağım birazdan 😁

 • Bu arada kıvanç misafir olarak cukur a gelecek demişlerdi. Demek çağatay rolü içindi .

  • Gözde E.

   Belki hala gelecektir 😁😍

 • Nur

  Sevgili Aslı
  Sanırım blog’da bir sorun var. Az önce Gözde’nin bir yorumuna cevap yazdım benim ekranımda silik ama okunur durumda görünüyor daha sonra kendiliğinden kaybolacak. Hâlâ duruyor ama sanırım tek gören benim.
  Yine Gözde’nin bir yorumuna cevap yazdım gönderdim ve cevabım yok oldu. Yani silik gibi olsa bile hiç görünmüyor. Geçen gece olanların aynısı. Bilgin olsun istedim.

  • Nur

   Kesinlikle bir sorun var. İki yorum daha yazdım ve şu an ekranımda silik görünüyorlar.

  • Takilan arka planda kalan hiç yorum yok… internette problem olabilir aşağıda dedikleri gibi. Senden ricam silik görünen yorumları kopyala ve yeni bir mesaja yapıştır yapabilir misin?

   • Nur

    Silik yorumlar bir süre kalıp yok oluyorlar son yazdıklarım zaten çok önemsizdi, kaybolmuşlar. Yeni karşılaştığım bir problem bu ve bir tek bende olduğuna göre belki benim internetim ya da telefonumdan kaynaklıdır. Sorun her ne ise Disqus’la da ilgili değil orda hiç yoklar. Neyse bir daha silik görünürse bekleyip, sayfayı yenileyip yeniden yazarım. Telefonda kopyale-yapıştır işlemi bana biraz zor:)

 • Nur

  YENİ BÖLÜME SAATLER KALA;

  Dünden beri Çağatay kim için geldi diye düşünüyorum ve dönüp, dolaşıp Azer’de kilitleniyorum. Şu an başka tahminim yok, Çağatay’ın Azer’i öldüreceğini tahmin ediyorum, tabi ki bu bölümde öldürmez ama sonuçta Azer’i öldürecek kişi Çağatay bence ve büyük olasılıkla Azer&Karaca düğününde öldürür (bence!)

  Mahsun, Yamaç’tan özür diliyor:) Mahsun’un madara edileceği içimden geçiyordu ama bu kadar çabuk olacağını düşünmemiştim:) Neyse, Berkay Ateş’i izlemek zevkinden beni alıkoyacak bir durum değil bu.

  Çağatay ile Efsun arasında bir şeyler olur mu acep? Benim ses sevme gibi bir şeyim var. Öner Erkan, Berkay Ateş, Nejat İşler, Damla Sönmez bu dizidekiler, mesela bu dizide olmayanlardan aklıma gelen Bensu Soral, onun da sesini seviyorum İçerde dizisinde sesini dinlemek için sahnelerini beklerdim. Efsun’un Mahsun’la çift olmasını şimdilik hâyâl edemedim ama Çağatay ile olsa benim için ideal olurlardı, ikisi konuşsun ben dinleyeyim, isterse katliamdan bahsetsinler, önemli değil:)

  Bölümün çok güzel olacağı hissi taşıyorum, geçen bölümü de sevmiştim zaten. Bir ara üzerime gelen soğuma hissi gitti. Bölümde en merak ettiğim sahne Koçovalıların köşkte yılbaşı yemeği sahnesi. Çağatay’dan bu sahne için umutluyum, umarım köşkü basar ve son sahne bu olur bende yeniyılın ilk bölümüne kadar 500 tane tahmin üretirim:)

  • Ayla

   Ama ben sana cevap yazabiliyorum Nur ve yazilarim silik degil,kaybolmuyor. Senin internetinde,telefonunda site yerine bir sorun olabilir mi acaba?
   Nejat Isler ve Duygu arasinda 15 yas var nerdeyse kizi yasinda yok aralarinda birsey olmasin:)
   Senin Azer öldürülürse sen üzülmezmisin hemde tam dügünde kari koca AzKar seyretmek varken:)
   Mahsun un en az yapabilecegi sey özür dilemek ama Yamac onu affetmemeli bunca yaşanmisliklardan sonra…
   Cukur sevdanin tekrardan gelmesine sevindim:)
   Ben olmamisliklari yazmaya devam edicegim tabii begendigim sahneleride.
   Iki hafta cukur olmayacak sanirsam kesin senden 501 TEORI gelir:)

   • Nur

    Sanırım benim telefonumdan kaynaklı bir sorun zaten her 4 yorumdan birinde oluyor gibi bir şey. Kendiliğinden düzelir belki.

    Duygu yazmışsın Damla (Sönmez) demek istedin galiba, bazı erkeklerde yaşın kattığı karizmaya hayranım ve yaşça genç hanımlarla yakıştırabiliyorum Nejat İşler de karizmatik yaş alanlardan göz zevkime hitap eden bir çift olurlar, yaşları önemli değil.

    Koçovalı olmayan hiç kimse ( Aliço hariç) bu dizide kalıcı değil bence. Azer’in en başından beri kalıcı olmadığını tahmin ediyrum hatta dizi Nisan ortası-sonu gibi son dönemeçe giriyor ya, o zaman öldürüleceğini tahmin ediyordum Çağatay’ın gelişi ile o kadar uzun sürmez herhalde. Çağatay çok güçlü bir düşman olarak düşünüldüyse illa ki önemli birini öldürecek yoksa lafla, sözle, it dalaşı ile güçlü etkisi yaratılmaz. Koçovalılardan kimse kalmadı aile bitik durumda Efsun ve Nehir’i düşündüm bazı nedenlerden aklıma yatmadı, onları ayrıca yazarım ama Azer’i öldüreceğini tahmin etmemin nedeni Çağatay’ın Çağatay Han’dan esinlenilmiş olması. Azer’in tam bir Coğrafya karşılığını bulamadım. Adana/Kilikya olarak başladı, İran, Azerbeycan devam etti, evinde hep havuz var ama Karadeniz’e ait iz yok.. herneyse, uyuşturucu işi = petrol, doğalgaz.. Tedarikçilik=Boru hatları ve gemilerle nakil.. Konu çok uzayacak Çağatay, Çağatay Han ise Azer=Harzemşah Devleti ( Şimdiki İran’ın bir kısmında hüküm süren Türk devleti) Çağatay Han bu devleti yok ediyor, belki yok etmese de hükmü altına alıyordu.. Ondan dolayı Azer dedim.

    • Ayla

     Damla demek istedim tabii ki:))
     Diger bu devlet islerinden cografya bölgelerinden hic bilgim ve meragimda yok ama keyifle okuyorum teorilerini:)

     • Nur

      İkinci kez cevap yazıyorum:))
      Bayılazam.. İlkinde uzun yazmıştım halim kalmadı:) Azer’de karar kılana kadar diğer iki aday Efsun ve Nehir üzerinde epeyce düşündüğümü de yazmıştım:)

  • Rizet16

   Çukur kadrosuna Nejat İşler’in dahil olması çok güzel bir gelişme, büyük katkı sağlayacaktır şüphesiz, biz izleyiciler adına böyle kaliteli oyuncuları karşılıklı performanslarda izlemek büyük keyif olacak. Fakat Çukur dizisi genelinde benimde pek hoşnut olmadığım durumdan Nur da bahsetmiş, Düşman ya da karşı taraf olarak gelen karakterlerin başta çok büyük ve güçlü lanse edilmesi sonrasında ilerleyen bölümlerde basitleştirilmesi ve kolayca yok edilebilmesi her seferinde hoş olmuyor, Yani düşününce Azer’in geçen sene mahalleye geldiği ve para yaktığı racon kestiği sahnelerde VAY demiştik, karakterin geldiği nokta ortada. Afganlar geçen sezondan beri çok çok büyük ve güçlüler diye bahsedildi Yamaç adamın yatağında elma soyup yedi neredeyse 🙂 bu sezon Aşiretin lideri yancı oldu. Murteza karakteri bile ilk girişinde nasıl gösterildi şimdi ortalarda yok. Sonuç olarak dizinin bu döngüden çıkması gerektiğini düşünüyorum umarım Çağatay karakteri uzun soluklu ve gerçekten zor baş edilebilen bir düşman olmaktan basitliğe giden yolda kurban edilmez. Neyse her şeye rağmen güzel bol aksiyonlu bir bölüm bekliyorum. Dizimiz bu bölümle araya giriyor sanırım, ayrıca bu bölümde bir veda da bekliyorum, Flash bellek ve Yamaç’ın İdris’i vurma görüntüleri olayı hala çözülememiş olmasına rağmen ben Timsah karakterine veda edebileceğimizi ön görüyorum. Eee diziye yeni katılımlar oldukça vedalar da olacaktır muhtemelen yoksa kadro giderek şişmeye başladı.

   Herkese iyi seyirler (Bugünlük Yeni Bölüm 20:40’ta unutmayın 😉 )

   • Nur

    Merhaba Rizet.
    Düşmanı şişirip Yamaç’a bir iğne ile patlattırma ve elde kalan balon patlağıyla düşman görüntüsüne devam etme konsepti benim için çöktü. Güçlü düşman olmayışı, dizinin gücünü düşürdü. Yamaç’ın fantastik gücü konusuna girmeyeyim bile.. Şayet Çağatay’da aynı taktikle getirilmişse dizinin ana unsurlarından biri olan aksiyon cephesinde inandırıcılık iyice kaybolur. Benim için şu anda ship + Selim dizisi. Yamaç-Nehir, Azer-Karaca ve evli çiftim Cumali- Damla..Şayet Çağatay ile güçlü düşman yaratırlarsa ve inanırsam, aksiyon, gerilim kısmının tekrar müptelası olurum, karakterleri, olay örgüsünü falan daha çok içselleştiriyorum o zaman. Çağatay boş çıkarsa kendileri bilir:) Benim çiftlerim ve Selim’im var nasılolsa:)

    • Ayla

     Koyu bir Vartolu dan Selim e evrilmek:))
     Ben sonuna kadar Salih diyorum:)

     • Gözde E.

      Aynen ben de 🙂

 • Gözde E.

  Bu akşam #robinhood diyoruz. Herhalde fragmanlarda nedeni vardır, ben anlayamadım niye bu etiket.

  • Ayla

   Gizli sakli birilerine yardim eden Mahsun Robin Hood olmustur:)))

   • Nur

    Mahsun için etiket konsa ‘anam babam’ konurdu Robinhood ile Yamaç kastediliyor zaten Yamaç fotoğrafı ile etiket paylaşıldı.

    • Ayla

     Yamac ta tonlarca para yokmuydu zaten? Birde altinlara konuyor gözü doymaz adam:))

     • Nur

      Yamaç’ın aksiyonlarını takip etmiyorum artık. Benim için mahalle babalığı, çatışmaları, raconları falan sıfır değerinde. Yamaç’ı 1 deste iskambil kağıdı düşün o destede her bir kağıdın işlevi varken şu an desteden tek bir tanesini çekip ayırdım. Destenin kalanı çöp.

  • Ahmet Adar

   Nejat İşler’in Çukur’daki rolü belli olmuş Dizide Yamaç’in Düşmanı ve Nehir’in de Ailesini öldüren ünlü Mafya Babasının Oğlu Çağatay Ertenç karakterini oynayacakmış.Karakuzular dönüyormuş.
   Yamaç Altın’i alıyor ve Başını Belaya sokuyormuş. Mahsun Yamaç’tan Af istiyormuş. Çağatay Ortaya çıkıyormuş.Yamaç altını dağıttığı için Bölümün etiketi Robin Hood oluyormuş.

   • Nur

    Mahsun’un Yamaç’tan af dilemesine diyecek laf bulamadım:)

   • Gözde E.

    Ben bu Nehir’de bir şeyler var demiştim :))

 • Gözde E.

  Çukur resmi hesabı paylaştı, yarın bölüm 20.40’ta başlayacakmış, özet daha kısa olacakmış. Gecikmeyelim arkadaşlar :))
  @disqus_CRyYUHCaEc:disqus @aslininsureti:disqus @disqus_1mt2w2idMZ:disqus @ahmetadar:disqus @bukeoguz:disqus

 • Gözde E.

  Yeni fragman çıkmış. Sadece bir şeyi merak ettiğim için oraya baktım. Nejat İşler gelmiş vay arkadaş diyorum. 😍😍😍

  • vallahi de vay 🙂

  • Ayla

   Ben woww vay diyemiyorum,iyi bir oyuncudur ama karekteri,agresif tavirlari vs vs.sevmiyorum.
   Zaten konuk oyuncudur herhalde…

   • Gözde E.

    Kalıcı olduğunu söyleyenler de var. Ben kalıcı olsun isterim iyi oyuncudur, hem de çok karizmatik :))

  • Ayla

   Ha bu arada fragman bakmiyandan al haberi:))

   • Gözde E.

    Fragmandan önce haberini duydum, ama asparagastır dedim. Çıkınca altta Nejat İşler yazan yorum görünce, çok hızla bakıp kaçtım :))

  • Nur

   Nejat İşler, Çağatay rolü ile gelmiş. Karakter Cengiz Han’ın ortanca oğlu Çağatay Han’dan esinlenilmiş. Büyük bir ailenin ortanca oğluymuş. Yamaç’ın madara edip yollaması en fazla 3 bölüm:) Sonra babası Cengiz Han geĺir Yamaç, Cengiz Han’ın kuyruğuna teneke bağlar yollar sonra Büyük İskender, Sezar, Hamurabi, Darius+++
   Nejat İşler’i severim, izleyeceğim için memnunum ama şöyle büyük düşman böyle bilmem ne.. Karaktere karşı gram merakım ve heyecanım yok Nejat İşler’e karşı ise tam tersi heyecanım var. Bir tek itirazım var o da Mahsun zaten kalıcı değildi (bence) Mahsun’dan sonra gelseydi keşke. Bölüm fotoğraflarında Koçovalılar ailecek yılbaşı yemeğine oturmuşlardı yemeği Ebu Kayser basar diye tahmin ediyordum Çağatay basacak anlaşılan. Keşke Karaca da yemekte olsaydı Azer’in halini, tavrını görürdük.

   • Gözde E.

    Ben Çağatay kalıcı diye duydum, bekleyip görelim. Galiba ben de senin gibi karakterden çok Nejat’a heyecanlananlardanım. 🙂 Herhalde ara olayından Mahsun ile aynı zamana denk geldi.

    • Nur

     Bu mesaja yazdığım cevaplar gitmiyor.

    • Ayla

     Bu bir deneme:))

     • Gözde E.

      Gördüm

   • Ahmet Adar

    Engin hayal gücüne ve tarih bilgine hayranım.Tarihi karekterlerle eşleştirip yorumlamalarına bayılıyorum.Gerçekten Çağatay,Nehirin ailesini öldüren Mayfa liderinin oğluymuş.

 • Nur

  VI
  Azer ve Karaca sahnelerine bayıldım. O kadar güzel düşünülmüş detaylar vardı ki beni benden aldı. Aklımda kalanları yazacağım ama öncelikle merak ettiğim bir husus var. Burada Dilara değinmişti, Azer ve Karaca’yı Damla Serim yazıyormuş diye. Şayet öyle ise, Damla Hanıma tebrikler. İnce ince işliyor Romeo ve Jülyet göndermeleri ile beziyor ve güneş gibi insanın içini ısıtan sımsıcak bir çift yaratıyor. Damla Serim hakkında hiç bilgim yok 20’li yaşların başında biri gibi tahayyül ediyorum Romeo ve Juliette esintisi kafamı karıştırıyor Gökhan Hoca Shakespeare’a meraklı Hamlet esintilerine rastlamıştık R&J için bilemedim, her kim yazıyorsa çok beğenerek izliyorum. Temennim Damla Hanımın yazmış olmasından yana zira Gökhan Hoca’nın güzel giden, yolunda giden hiç bir şeye tahammülü yok hemen biçer döveri çalıştırıyor bize bir dirhem mutluluk verip kepçe ile geri alıyor. Burdan Hoca’ya sesleniyorum, Hocam siz yazıyorsanız bize bir dirhem mutluluğu çok görmeyin, Damla Hanım yazıyorsa bırakın böyle yazsın biz memnunuz.

  Toygar Işıklı’nın Azkar müziğinden başlayayım. Ne kadar güzel bir müzik yapmış. Dinlemekten bıkmadım. Bayıldım.

  Fadik’in Azkar shipper olmasına çok güldüm Azkar fanları ‘pes etmek yok’ tt’si yapmışlardı Fadik’in Karaca’ya ‘pes etmek yok’ demesi fanlara oldukça hoş bir jestti.

  Karaca kapıda Azer’le karşılaştığı sahnede kameranın ikisinin arasına güneşi yerleştirmesi ayrı bir güzellikti. Çok beğendim.

  Karaca’nın hafif ruju rujun rengi, dalgalı saçları, sade ama bir o kadarda hoş ceketi.. çok beğendim.

  Karaca’nın omuz atarak eve girmesi, Azer’in ayağında terliklerle ergen tribi, Fadik koridor sonundaki odayı söylediğinde Azer’in yüzünde oluşan hafif tebessüm, Karaca seslendiğinde Azer’in sanki 40 yıllık karısına hırslanır gibi ‘ne var ne’ demesi, Fadik’in ‘bunların arasında bir şey var bakışı+++ her bir kare çok tatlıydı ve Azer’in “bir takım nedenler’ diyerek Karaca’yı kastetmesi:)

  Karaca ve Azer çifti ‘Yerçekimli Karanfil’ şiirini anımsatıyor bana. Karaca, Azer’in Yerçekimli Karanfili, ikisi de benim Yerçekimli Karanfillerim.

 • Nur

  V
  Mahsun’un dönüşüne çok sevindim. Mahsun’u, Çeto’yu ve Karakuzuları çok seviyordum Mahsun dönünce ister istemez Çeto için içim acıyor. Keşke öldüğü net gösterilmeseydi ve onun da bir gün dönebileceği umudu taşısaydım. Neyse, Mahsun ile teselli bulacağım artık.

  Mahsun’un ölmediğini tahmin ediyordum ama diziye tekrar dahil olmasına şaşırdım zira birkaç hafta önce bir Youtube kanalında dönmeyeceğini söylemişti Youtube kanalının ismi Kamera Motor galiba. SM’de verilen bir linkten izlemiştim. Yamaç’ı kurtaranın Mahsun olması hikayeye göre oldukça makul, Nehir’i tahmin ediyordum ama her halükârda Nehir, Yamaç’ı taşıyamayacağı için bir adamı yardım etmiştir diye tahmin ediyordum. Mahsun’un Yamaç’ı kurtarmasında tek oturmayan şey beyaz Mersedes. Mahsun ve beyaz Mersedes ilişkisini kuramıyorum ama önemli bir detay değil.
  Mahsun’un hikayede tekrar yer alması sezonun hikayesiyle örtüşüyor. Sezon Sykes Picot ile başlamıştı terasta Çarlık Rusyası’nı temsilen Yücel vardı. Mahsun şayet tahmin ettiğim temsiliyette dönmüşse Bolşevikleri temsilen Lenin’i (esinti!) izleyeceğiz demektir Tam Berkay’a göre bir rol, 4/4’lük.
  Tek çekincem esinti dahi olsa Lenin’i Yamaç’ın yancısı yapmaları. Böyle bir şeyi hissettiğim an Mahsun’u ölü sayar güler geçerim.
  Sykes Picot, İngiltere, Rusya ve Fransa arasında gizli anlaşmaydı (terasta fazladan Azer vardı ama çok önemli değil) Bolşevik devrimi sonrası Lenin anlaşmayı açıklayıp Osmanlı’yı uyandırmıştı, Lenin ayrıca Kurtuluş Savaşına da destek vermişti. Mahsun’un olası senaryosunda Yücel’i öldürmesi Lenin’in Çarlık Rusyasını devirmesi, Koçovalılara dost olup Yamaç’a destek vermesi Kurtuluş Savaşı’na destek vermesi. Tarihsel gerçekliklerle örtüşüyor. Cumali= Enver Paşa (çok minimal) Bolşeviklerle savaşacak ama dizide farklı kurgulanabilir. Sonuç olarak Mahsun’u seviyordum, özlüyordum, çok sevindim. Nasıl bir hikaye kurgulandığını merak ediyorum. Hoş gelmiş anam babam:)

 • Nur

  IV
  Yamaç ve Nehir sahnelerini seviyorum, yakınlaşmalarının hızına adapte olmakta güçlük çeksem de ikisi de sıcak bir çift, yakışıyorlar, deliler, romantikler++
  Yamaç’ın Nehir’e “aklıma bir şey getirdin” mealinde bir şey söyledi. Sanırım bebek mevzusu, İdris Babanın istediği torun Yamaç’ın aklına geldi ve Nehir’i eşi, bebeğinin annesi olarak hâyâl edebildi. Pizza siparişi verip birlikte çizgi film izlemeleri, evin dekorasyonu falan tam bebek sahibi olmaya hazırlanan genç evliler gibiydiler. Yamaç işten geldi kapıda işten yeni gelmiş karısıyla karşılaştı ikiside günün yorgunu, yiyecek siparişi verip kanepede sarılıp film izlediler, odalarına gittiler sonra baba adayını heyecandan uyku tutmadı salona gelip çizgi filmi açtı hamile olan eşin uyumaya ihtiyacı vardı sevgiyle, saygıyla eşine söyledi, birbirlerini kırmadan dökmeden, öperek ayrıldılar.. Çok hoştu. Adeta bir hâyâlin fragmanı gibydi.

  Diğer sıcak çiftimiz Damla ve Cumali; Damla’nın kocasına üzülmesi, başında beklemesi, çocuk gibi yemeden içmeden kesilmesi.. Ve tabi aşkını itiraf etmesi.. Cumali duydu onu. O yüzden kalp ritmi hızlandı:)Canlarım benim. İçimi ısıttılar hele de Cumali’nin şok halinde sahneye eşlik etmesi.. kalp, kalp, kalp

  Üçüncü çiftim Azer ve Karaca benim için yılın çifti. Çukur’un en başından bu yana tüm çiftleri arasında birbirine en çok yakıştırdığım çift, öyle ki sahnelerini tekrardan izliyorum, fanlarını takip ediyorum, fotoğraflarını galeriye kaydediyorum. En son Şahin Tepesi’nde bu denli sevdiğim bir çift vardı, Çukur’da da diğer izlediklerimde de yakıştırdıklarım oluyor ama ” Allah’ım bunlara bir şey olmasın” diye dualar ettiğim çift Azer ve Karaca.. Uzun olacağı için ayrı başlıkta yazacağım.

  • Ayla

   Sen Karaca ve Azer e iyice kaptirmissin kendini,seni az bucuk burada tanimasam ergen sanardim valla:)))
   Ayol sahin tepesi hemen kaldirilmamismiydi? Ben orada uyumlu bir cift hatirlayamadim.

   • Nur

    Merhaba Ayla.
    Ayla’cım aşka inanıyorum ben hatta aşık olmuşluğum bile var ama bahsettiğim tarih milattan önce:)

    Şahin Tepesi’nde Melek ve Erkan vardı, içimde ukde kaldılar. Çok tatlı bir çiftti sırf onlar var diye dizi gününü bekliyordum. Dizi erken final yaptı.

    Karaca’yı zaten severdim, Azer’e bayılıyorum. E ikisi çift olunca bana gün doğdu:)

   • Gözde E.

    6. Bölümde final yaptı Şahin Tepesi. Daha ilk bölümde Nur’un çiftinin temelleri atılmıştı.

    • Ayla

     Ya ben o ikisini cikaramadim:)

     • Ayla

      Melek ve Erkan

     • Gözde E.

      Ebru Özkan Saban ve Kaan Taşaner. Melek çocuklarıyla o ufak eve gelmişti babası ölünce, Erkan da avukattı.

     • Ayla

      Tesekkürler bak simdi anladim iste:))
      Cok kisa sürdügü icin bende hicbiri favori olamamislardi.

     • Gözde E.

      Ben Verda ile Efe shiplemiştim. Boran ile Aybüke yani.

   • Gözde E.

    Yorumdaşlarımızdan Özge (Hatırlar mısın bilmem) de AzKar fanı. Dün Twitter’da TT çalışmasına katılmış hatta 🤣

    • Ayla

     Özge yi hatirladim kizimla ayni ismi tasiyor:)
     Twitter de TT calismasi ne oluyor?

     • Gözde E.

      Seçilen etiketle aynı anda bir sürü insan tweet atıyor, retweet yapıyor. Tweet sayısı çok olunca gündemdeki konular arasına giriyorlar.

 • Nur

  III
  3.Sezonun yılbaşına kadar olan yaklaşık 15 bölümü Akın ağırlıklı olacak sanıyordum. 1.sezonda Vartolu-Selim, 2.sezonda Karakuzular ağırlıklıydı. 3.sezonda maalesef böyle olmadı, full Yamaç var, içim dışım Yamaç oldu, kahraman- antikahraman, iyi- kötü, mağrur- mağdur, mutlu- mutsuz++ aksiyon, dram++ ne varsa Yamaç ya merkezde ya içinde ya da Yamaç’la ilgili. Memnun değilim ama izlemeye devam ettiğime göre hikayelere tutunmak zorundayım önümüze kırıntı olarak konulsalar bile. Akın’ın kırıntılarından fazla bir şey çıkaramıyorum. Kutay’ın ölümüyle daha da yalnızlaştı. Dere’nin kahvesinde bile bir sahnesi yok. Hapisten çıktığında uğrunda gözünü kırpmadan ölüme giden adamları vardı (bir tanesi canını feda etmişti) Dere’de ölse cenazesini Remzi bulacak. Tarihe, Sosyolojiye, Psikolojiye, insan hayatına, gerçekleğe vs vs hiçbir şey uygun değil böyle işlenmesi. Yazacak, yorumlayacak bir şey bulamıyorum. Ha; babasının kim olduğu sorusu var.. Öff deyip geçiyorum.

  Selim’in içinde nasıl bir karanlık beslenmiş ve büyümüş!? Garsonu ilerdeki bölümlerde öldürebileceğini düşünmüştüm hatta Karaca’nın düğününde bu kez de bunu mu doğrayacaklar diye içimden geçti ama yine de bir ihtimal bu kez öldürmeyeceği ve kalıcı bir partnerliğin başlangıcı olabileceğini düşündüm/temenni ettim maalesef olmadı. Sevgili Geçmiş dizisinde bir replik vardı “Bir insan bir şeyi bir kez yaparsa bir daha yapmayabilir ama iki kez yaparsa tekrarlayacaktır” Selim, Celal’den sonra Cemil’i öldürmüştü ve dolayısıyla tekrarlaması şaşırtmadı garsonla beraber “Seri Katil” olduğu tescillendi, İsa, Serdar ve diğer öldürdükleri mafya konsepti içinde Seri’ye bağlanmaz ama Celal, Cemil ve isimsiz sonuncu kişiyle birlikte Selim basbayağı bir Seri Katil. Durmayacaktır, devamı gelecektir. Selim’in ikinci büyük dönüşümü bu olsa gerek. Birinci büyük dönüşümü Cumali suikastindeki tavrıydı.
  Selim’in sahneleri, Öner’in oyunculuğu şapka çıkarılır cinsten bölümün tamamında yer alsa yerimde mıhlanır izlerim.. Kahraman’ın Akın’ın babası olması yönünde temennimi daha önce yazmıştım ama hâlâ kuşkuluyum, başka bir hikaye var sanki burda, bir sürpriz bekliyorum.

  • Ayla

   Iste bu yorumuna bayildim Selim resmen bir seri katil! Ha oyunculuguna sapka cikarilir orasi ayri. Ama karekterin geldigi durumdan hic hoslanmadim:(

   • Nur

    Oyuncu en ağır sahneleri tüy gibi kaldırıyor, çok müthiş bir şey bu. O yüzden Selim’e karanlık şeyler yazılsın, başka hiçbir dizide bu denli zor ve komplike karakteri bu kadar mükemmel performansla izleyemeyiz. Seri Katil profilini üstlenip yaşatabilecek oyuncu Öner. Ayrıca karakter gelişimi o kadar iyi işlendi ki herkes garsonu öldüreceğini anlamış. Öner/Selim başlıbaşına kalitenin adresi bu dizide. Kriminal Dramın zirvesi bence. İzlerken etkileniyorum, bitince üzerinde düşünüyorum, sabun köpüğü gibi değil etkisi kalıcı o yüzden Gökhan Hoca kuyunun dibine kadar indirsin. Bizler için hikayesi de oyuncunun performansı da bir şans. Bu anlamda memnunum.

    • Ayla

     Iyi o zaman Selim seri katillige devam ederse ben seni dinleyip olaya baska pencereden bakip oyuncunun performansini keyifle izliyecegim:)
     Ben kendimi fazla kaptirdim valla Selim in bu seri katillige soyunmasindan hoslanmamistim.

  • İstanbul’da mıydın bilemedim ama öyle ise dünyada karşılaşmış gibi oyununa bilet yakalamaya çalış.

   oyunla ilgili detaylar blogda tiyatro bölümünde var.

  • Gözde E.

   İdris’i, babasını öldüren olması sebebiyle şu ana kadar bu sezonun ağırlık noktası Yamaç. Ben şikayetçi değilim tabii 😍

   • Nur

    Gözde’cim 1 bölümlük aksiyon, dram konusu o, hadi taş çatlasın 2 bölüm sürsün, o kadar temelsiz ve akıldan yoksun bir olay ki, üzerine 1 bölüm inşa edemeyeceğin kurguya sezon inşa ediyorsun? Yamaç bir anlık delilik yaşayıp İdris’i yok yere öldürse ve yaptığının altında ezilse anlarım. Planlayıp öldürse anlarım.. Hadi diyelim ki kazayla ölüme sebebiyet verdi kendisini affedemiyor, aileye ve mahalleye karşı eziliyor, onu da anlarım ama Yamaç’ın İdris’i öldürdüğü durum için bunlar geçerli değil ki. Neyin dramı, neyin giz’i, neyin ezikliği, korkusu, vicdanı..?

    • Gözde E.

     Altında ezildiğini düşünüyorum ben. Bunu sık sık hissettiriyor. Sana bu duygu geçmedi demek…

    • Ayla

     Evet bende merak ettim Yamac diger aile fertlerini kurtarmak icin babasini kötü insanlarin onu zorlamasiyla öldürdü. Kac bölüm Yamac bunun vicdanini cekiyor,aile fertlerinin bazilarinin yüzüne bakamiyordu onlari kucaklayamiyordu. Sen bu vicdanini,korkusunu,ezikligini nasil hissedemedin.
     Ha dersen ki Yamac in bu durumu fazla uzadi aileden biri bu durumu anlamali o zaman anlarim seni.

 • Nur

  II
  Vartolu’nun Almanya maceraları çok hoştu. Aralarına Ziya’yı almalarına çok güldüm. Muhteşem üçlü oldular. Severek izliyorum.

  Vartolu, Armutlu’dan çıkıp Almanya zaman tüneline girdi. Almanya’ya pasaportla ama vizesiz gitti. Google’dan bakamayacağım ama sanırım 1960’lı yıllara ilk işçilere göndermeydi. Almanya’da Türk mahallesi kurulması 70’ler olabilir? Vartolu’nun bir köprü altında durduğu sahne Osmanlı’nın Sultan Abdülhamit dönemi hissi verdi. Berlin duvarı hem duruyormuş hem de yıkılmış gibi sözler, sahneler yine zamanda ileri, geri yolculuk yapıldığının işaretleriydi.
  Vartolu’nun zaman yolculuğunu tek düzlemde toparlamaya çalışayım, yanlışlarım mutlaka olacak ama şu an Google’dan bakmak için müsait değilim kafamdaki bilgilerden (?)yazacağım.Almanya’ya ilk giden Padişah Abdülhamit (?) Vartolu ile işlendi Osmanlı-Almanya ilişkileri başladı. Hamidiye Alaylarını kuran padişah da sanırım Abdülhamid ve Vartolu&Medet bu alayları temsil ediyor. Aliço’nun babası Yavuz’du Goben zırhlısına vurguydu Almanya’daki çocuk ise Breslav yani Midilli zırhlısı. Çocuğun dilsiz olması, kilo olarak ağır olması, herkesin çocuğun peşinde olması Brezav/Midilli zırhlısına gönderme. 1.dünya savaşı öncesi Hamidiye taburu Çanakkale’den geçip Karadeniz’e gönderilen zırhlıyı kolluyor. Savaşa Osmanlı’nın girmesi bu iki gemi yüzünden olmuştu. Hatta iki zırhlı Osmanlı’ya güya hediye edilmiş Yavuz ve Midilli isimleri verilmişti. Dizide sahnelenen olaylar bunlara gönderme. Vartolu eşzamanlı olarak İdris’in/Osmanlı’nın katili peşinde. Tüm bu süreç Osmanlı’nın bitik durumdayken savaşa girme süreci. Savaş tabi ki kaybedilecek.
  Çok kompleks bir kurgu, yüzlerce detay var.. Sonuç olarak dizi evreninde bu yolculuğun bir anlamı var.

  • Ayla

   Cok ilginc kac bölümdür Vartolu ya yazilan sahnelerden memnun degildin hatta oyuncu diziden cikmali artik diyordun. Ama Almanya sahnelerini begenmissin,çukurkolik ikizler Buke,Gözde ve ben hic begenmedik. Adeta zaman doldurmak icin yazilmis boş boş sahnelerdi…

   • Nur

    Buna uzunca bir cevap yazmıştım şu an görünmüyor. Bazı yorumlarım görünmüyor yarın Aslı halleder herhalde.

    • Ayla

     Tüh ya o yorumu okuyamadim. Disqus hesabinda youmun yoksa bakalim Asli bulabilecek mi?

     • yok sitede takılan herhangi bişi..

    • Gözde E.

     Ben de merak ettim inşallah bulunur yorumun.

    • kontrol ettim, takılan hiç bir yorum yok… üzgünüm 🙁

     • Nur

      Sanırım benden kaynaklı dün yazdığım en az 3 yorum yok aklımda 4 gibi kalmış da .. Disqus’da da yok. Şöyle bir şey oldu. Yorumları arka arkaya yazdığım halde bu sayfada bazı yorumlar okunur netlikte ama silik gibi tam tarif edemedim ama sanki bir camın arkasında kalmış gibi netleşmediler o yorumlarım kaybolmuş. Hatta arada bunlar niye netleşmiyor diye bakıyordum. Demek ki benden kaynaklı. Bir daha yazı netleşmediğinde anlarım ki kaybolacak.

    • Ayla

     Uzunca bana cevap yorumunu Gözde de bende istiyoruz,hadi gayret:)
     Asli cyber alemde bulamadi.
     Alamanya alamanya nesini begendin yaw:)

 • Nur

  Merhaba Aslı. Ellerine sağlık.
  Bölümü çok beğendim. Şipşirin, sımsıcak, hem çoşkulu hem düşündüren bir bölümdü. Yazacak çok şey var. Hemen başlayayım.

  Karaca hakkında tamamiyle zıt görüşteyiz. Sinsi ve içten pazarlıklı değil. Güç ilişkisine uzak.. Karaca yarım bir kız, varlığının anlamını sorguluyor. Aidiyet sorunu var; hem aileye hem bu dünyaya. Karaca-Azer ilişkisini derin ve anlamlı buluyorum. Ayrı başlıkta yazacağım.

  Efsun’un Nehir’e yaklaşması:
  Emrah ve Sena üvey kardeşti. Emrah, Sena’yı zehirleyip akıl hastanesine yatırtmış, bebeğini kaybetmesine neden olmuştu.
  Nehir büyük olasılıkla Yamaç’tan hamile. Akıl hastanesi müdavimi. Efsun, Baykal’ın kızı.. Nehir ve Efsun’un üvey kardeş oldukları fikrine çok yaklaştım. Efsun’un Nehir’i zehirleyip bebeğini öldürmeye teşebbüs edeceğini düşünüyorum. Bebeğin doğacağına inanıyorum. Nehir’in ölümcül hasta olduğuna dair tahminimi yazmıştım. Nehir’in hastalığı bir kenarda dursun, ölümünün Efsun eliyle olacağını düşünmeye başladım. Yamaç-Sena- Emrah denklemi Yamaç- Nehir- Efsun olarak tezahür edecek gibi görünüyor. Bu arada Emrah’ın Sena’yı Yamaç’tan deli gibi kıskandığını unutmayalım tıpkı şu an Efsun’un Nehir’i kıskanması gibi.
  —–
  Aliço’nun çöpten Azer olmayan bir Kurtuluş’a para transferi belgesi bulması:
  Bölüm TV’de bittikten sonra kafam bununla meşguldu. Uyku tutmadı, Twitter’da tag’a girdim, o saatte aktif bir Cio hayranını gözüme kestirdim ve DM’den mesaj yazdım, Azer’in dizide kaç kardeşinin göründüğünü sordum (SM hayatımda ilk kez!) Şansıma Cihangir hayranı tam aradığım çıktı. Sabah ezanı okunurken DM’de Azer’in kardeşlerinin sahneleri, fotoğrafları yağıyürdü:)
  Kurtuluşlar 9 kardeş. 5 kız, 4 erkek. En büyük abla ve Seyhan intihar ederek hayatlarını kaybetmiş. Fatih hayatta olan 3 kızkardeşi kaçırmıştı. Erkeklerden Savaş ve Kadir öldürüldü Azer ve Yılmaz hayattalar. Azer olmayan Kurtuluş bir kardeş ise tek ihtimal Yılmaz.. 2. ihtimal Azer’in kan davalı kuzenleri vs? Dizide henüz görünmediler. 3. İhtimal Yücel’in ya da başka birinin Azer’e bir tezgahı.
  Şimdilik tahminim Yılmaz’ın Kurtuluş ailesinde Selim’lik yaptığı yönünde. Selim, Baykal’la para için işbirliği yapmıştı. (Aslında hikayenin derininde mevzu para değildi) Kahraman’ın öleceğini tahmin etmemişti. Yılmaz, Efsun’dan para alıyor. Düğünde Yamaç’a yardım etmiş olabilir ama tıpkı Selim gibi Seyhan’ın öleceğini tahmin etmemiştir. Düğünde damadın karşısına bağlanan kişi Yılmaz’dı ve Azer’in damadı seçeceği %500’dü.

  • Merhaba Nur, Yılmaz dediğin Azer’in yanındaki saftrik adam mı?

   • Nur

    Azer’in yanında gördüğümüz kardeşi Yılmaz. Saftirik değil galiba, dikkat ettiğim sahnesi pek olmadı. Seyhan’ın düğününde damadın karşısına bağlanan da Yılmaz’mış o sahnede kardeşlerden hangisi olduğuna dikkat etmemiştim, mesajlaştığım Cio fanından öğrendim, sahnenin fotoğraflarını da yolladı. Yücel için Yamaç’a Yücel’in karısı yardım etmişti, Seyhan’ın düğününde Yamaç’a yardım eden biri olup olmadığı gösterilmemişti zaten çok kötü işlendi o düğündeki intikam meselesi. Yamaç 1000 kişilik mafya düğününe adeta gökten zembille inmiş , parmağını şaklatarak bombalı düzenek kurmuş damadı ve gelinin ağabeyini alıp sandalyeye bağlamış.. vs vs.. saçma sapan zırva bir kurguydu ama Efsun’un para transferi konusu ortaya çıkınca bu kişi kardeş ise Yılmaz’dan başkası olmuyor. Düğünde Yamaç’a yardım eden de o oluyor. Azer, Koçovalı kadınların kaçırılması için Yamaç’a ‘ben yapmadım” demişti demek ki kadınları Azer’den habersiz Yılmaz kaçırmış bu durumda?
    Koçovalı Kardeşlerin hikayesi ile Kurtuluş Kardeşlerin hikayesinde bazı benzerlikler olacak gibi. Azer sanırım Yılmaz’ın ihanetini tıpkı Yamaç gibi affedecek ya da elini kardeş kanına bulayacak. Temennim affetmesi yönünde.

    • Ayla

     Selam Nur sende sanki Azer i aklama kampanyasi seziyorum:))
     Kadinlari bal gibi Azer kacirmis ve paralarida Efsun dan çatır çatır almis olabilir.

     • Nur

      Reyiz ne diyosa o! Sık dese sıkacam ccc Cio Reyis ccc:))

    • Buke Oguz

     Ama Saadet ve Damla , Azer annesini almaya geldiğinde , O’nu tanımışlardı. Bizi kaçıran bu değil miydi gibi bir replik geçmişti aralarında.

     • Ayla

      Aynen öyle demislerdi,dedim ya Nur Azer i aklama kampanyasina kalkmis:)
      Azer in gözümden düsmesi kadinlari kacirmasi ve kurşun u kalmayan Yamac a ates edip Kemal i vurmasi.

     • Buke Oguz

      Ben ilk kez Yamaç’a ” Ben yapmadım.” dediğinde de tahmin etmiştim doğruyu söylemediğini. Sonuçta o gece o çatıdaydı ve içeride Idris ve Yamaç’ın karşı karşıya geleceğini biliyordu bence. Işlem tamam mı ? dediğinde Yamaç öldü mü demek istemişti. Yücel ile antlaşması işin sonunda Yamaç’ın ölmesi üzerineydi ki kızdı Yamaç’ın yaşadığını duyunca. Ama Yamaç’in babasını öldürmek zorunda kaldığını duyduğunda hiç tepki vermedi. Yani Yucel’in planından habersiz değildi. Zaten Akın da Timsah’ a Yucel’in dediğini yapıp kadınları kaçırdı başlarina silah dayadı değil mi demişti. Timsah da onaylamıştı. Azer bu olaya kadar kendince haklıydı. Savaş’ı öldürdüğüne inandığı için Salih’in peşine düşen intikamını Salih’ten alacağını açık açık Yamaç’a söyleyen Azer bir anda Yücel’in maşası olmamalıydı. Hiç tanımadığı Yamaç’ın sözüne nasıl inanmadıysa, hiç tanımadığı Yücel’e de inanmamalıydı. Madem babanı öldürdü adam hayatta çık karşısına öldür diyen bir adamdı Azer. Duruşunu bozmamalıydı. Benim gözümden o zaman düştü maalesef…

     • Nur

      Buke’cim senaryonun defalarca revize edildiği aşikar ve karmaşa revizelerden dolayı yaşanıyor.
      Azer’in Çukur’a bulaştırılmasını hatırlayalım. Azer’in kardeşi Savaş, Yücel tarafından Remzi ve Karakuzulara öldürtüldü. Azer kardeşi için Koçovalıları karşısına aldı ama spesifik hedefinin Vartolu olması gerekirken Yamaç’a düşman oldu? Öyle ki Vartolu’nun Armutlu’ya nakledildiğinden dahi haberi olmadı!?
      Azer’in Çukur ya da başka bir mahalleye ihtiyacı yoktu çünkü tedarikçi olarak takdim edilmişti yani üretici ile perakendeci arasındaydı. Birden üretici oldu? Üreticilikle kalmayıp tedarikçi, torbacı herbir şeyci oldu bir tek tüketici olmadığı kaldı. Çukur’a hallendi falan. Adana’da, İstanbul’da mahalleler yokmuş gibi silahçı mahalleye her nasıl olduysa tarlasız, labaratuvarsız üretim yaptırdı??
      İdris’le hiçbir derdi yoktu, Savaş’ı Vartolu’nun öldürdüğünü sanıyordu, racon bilir diye takdim edilmişti ki racondan kasıt kadınlara ve çocuklara dokunmamaktı, Yamaç’a İdris’i öldürttü, Vartolu umurunda olmadı, mahalle yüktür, kan bağı ya da aidiyeti de yok mahalleyi almaya kalkıştı, kadınları ilkinde kaçırmadıysa bile 2.sinde (Karaca) 3.sünde kaçırdı, ipe sapa gelmez tutarsız bir ton zırva. Tüm bunların arkasındaki neden Cihangir Ceyhan’ın sektörde parlamasına engel olmak (bence!) Daha önce Vartolu karakteri üzerinde Erkan’a yapılanlar şimdide Azer üzerinden Cihangir’e yapılıyor. Vartolu zindandan çıktığında Yamaç annesinin mezarını yaptırmıştı= Yamaç, Fadik’in hayatını kurtardı. 1.sezonda Yamaç’ın Vartolu’ya tokat atmak üzere olduğu bir sahne vardı tokatı Emmi atmıştı o sahne V.fanlarının fragman sonrası infiali üzerine revize edilmiş gibiydi yoksa çok belliydi ki Yamaç, Vartolu’ya tokat atacaktı bu sezon Yamaç-Azer kılıç sahnesi aynı amaç aynı saçmalık. Karaca SM baskısıyla değil Azer’in hikayesi dahilinde en baştan planlanmıştı Azer, Fadik’i anlatırken onun Savaş’ın ölümü için söylediği “senin gibi aynı yolun yolcusuydu” sözü dünürlük işaretiydi ama çift ilişkisi mümkün olduğu kadar geciktirildi zira izleyici ilgisi iki karakter üzerinde yoğundu. Yazmakla bitmez. Şapkadan çıkan son tavşan Azer’in parası yokmuş, Vartolu’nun evi, arabası, adamları nasıl gittiyse nasıl sünepeleştirildiyse aynı formül Azer’e uygulanıyor. Konuyu dağıttığımın farkındayım:) Azer konusunda tutarlılık aramıyorum, tutarlılık yok. Benim gözümde hep haklı:)

     • Buke Oguz

      Ben karakterlerin hic birine tamamen haklı gözüyle bakamıyorum. :))) Hepsinin haklı ve haksız olduğu yerler var. Doğru ve yanlışlarıyla kabul ediyorum hepsini.. Nasıl Vartolu’nun haklı ve haksız olduğu konular vardıysa, Yamaç’ın da var bu sezon Azer’in de var.

     • Nur

      Ayla’cım; Fan olmanın altın kuralı: Anneni öldürse “eline sağlık” diyceksin hatta “bak babam da burda” diycen:).. Hiç aklama falan derdim yok yapmışsa eline sağlık öldürseydi keşke:) Kurgu sonuçta. Dünyayı yaksa ne olacak ki. Ama ‘yapmadım’ diyor. Yapmadım dediği için o şekilde arkasında durcam fikir değiştirip yaptım derse o zamanda o şekil arkasında dururum:) Taş atıp kolum yorulmuyor ya:)

  • Buke Oguz

   Selam Nur.. Kurtuluşların 14 yaşında tecavüze uğrayıp intihar eden ablaları konusu ilginç geldi bana. Senaryo hatası mı yoksa bilerek mi yazıldı o replik bilmiyorum.Fadik Sultan’a 9 çocuğum var dedikten sonra düzeltip 7 demişti. Bir kızımla bir oğlumu kaybettim demişti. Seyhan ve Savaş’tan bahsediyordu. Ilk kızından bahsetmesi gerekirdi ama onun varlığından ancak Azer Kemal’e ablam 14 yaşında tecavüze uğradı kendini astı. Onlar racon biliyor muydu deyince haberimiz oldu. Fadik neden 3 evladımı kaybettim demedi diye düşündüm o sahneden sonra. Namus meselesi olduğu için varlığını red mi etti diye düşünmedim değil yani… Ya da dediğim gibi o replik öylesine mi yazılmıştı. Sırf Kemal’in racon bilmiyorsun sözüne karşı bir savunma olsun diye mi?

   • Nur

    Kurtuluşlar’ın 9 kardeş yazılması bilinçli. 9 rakamını daha önce burda yazmıştım 9’da hata yok ama bu 9 kardeşin hikayeleri zamana bırakılmıştır duruma göre açılır ya da hiç açılmaz. Savaş, Azer’in Çukur’a savaş açması için kullanıldı. Seyhan ve Kadir, Yamaç’ın misillemesinde kullanıldı, Yılmaz büyük ihtimal aile içindeki hain. Fatih’in aldığı 3 kızkardeş yeri gelirse şayet çeşitli aksiyonlar için kullanılır, intihar eden ablaya gelince; o bölümü izlememiştim ama SM’de öğrendim. Mutlaka bir sebebi vardır. Fatih’in Tarot kartları ve ses kaydı, Fadik’in bahsettiği Kan Davası, Azer olmayan bir Kurtuluş’a para transferi ve intihar eden abla.. Bir şekilde birbirine bağlanacak bunlar. Kan davası ablanın intiharı ile başlamış olabilir, Azer ablasının intiharının arkasındaki nedeni ve kişileri yanlış biliyor olabilir.. Ucu o kadar açık ki.. Ben şu ana kadar hata namına bir şey hissetmedim. İntiharı kan davası ile ilgili görüyorum. Bu Kurtuluşlara illa bir düşman gelecek Fatih’in ses kaydındaki düşman. Bu düşman kan davası ve abla ile alakalı biri diye tahmin ediyorum. Biraz daha ipucuna ihtiyacımız var. Tahminlerim şimdilik tıkanıyor.

    • Buke Oguz

     Kan davasının abla’ya tecavüz ile başlama ihtimali mantıklı. Babanın kan davası yüzünden öldüğünden bahsedilmişti. Fadik evlatlarını kan davasından uzak tutmak istemiş yıllardır belki da Adana’ya kan davası yüzünden göç etmiş olabilirler. Ben 9 kardeş kısmına değil de Fadik’in 2 evladımı kaybettim 7 evladım var demesine takıldım. Abla eğer kendini astığında öldüyse 3 evladımı kaybettim 6 evladım var demesi gerekirdi. Kayıp olarak iki çocuğundan bahsettiğine göre bunlar Seyhan ve Savaş’tı… Abla ölmediyse belki ondan bahsedilmemistir. Hatta bu abla belki de Nehir’dir. ( Bir ara Nehir ve Azer’in kardeş olduğundan bahsediliyordu.Oradan çağrışım yaptı. 😄😄)
     Nehir bu yaşadığı olay yüzünden akıl hastanesine kapatıldı belki. Anlattığı taş hikayesi de belki tecavüz sonucu dünyaya gelen bebeği temsil ediyordu. 40’ı dolunca öldü belki bebek… Yamaç’a anlattığı kaybettikleri belki de ondan vazgeçen ailesiydi… Çok sevdim dediği adam gerçek değildi belki. Yada sonradan oldu öyle biri bilmiyorum.

  • Gözde E.

   Selam Nur. Kurtuluşlarda bir hain olabilir teorini ve alttaki yazışmaları ilgiyle okudum. Akla yatkın gerçekten.

 • Buke Oguz

  Vartolu ve Medet sahneleri bana zaman doldurulmuş hissi verdi. Vartolu paket olan çocuğu görünce , Idris’e olan özlemi pekişti. Oğluna sarılır gibi sarıldı çocuğa. Belki de Almanya sahnelerinin en güzel kısmi çocuk ve Vartoluydu.
  Bar sahnesi gereksiz uzundu.. Bir de eli boş çıkmaları cabası… Ha bir de Selim arayıp boşanma meselesinden bahsedince bunu akşam kızlarla dans edip Medetin fotoğraf çekmesine bağlamaz mı? Pes dedirtti. Sen aylarca karını kendinden uzak tut, görüşe gelmesine izin verme, geldiğinde yüzüne bakma, tek bir söz etme, telefon et konuşma, hapisten çıkınca yanına uğrama uzaktan bakmakla yetin. Sonra da boşanmak istediğini durunca dün gece o dansı etmeyecektik de… Saadet boşansa da hakkı 😡😡 Ama yine de boşanmasınlar YaSen bitirdi. VarSad’ı da elimizden almasın Gökhan Bey 😔😔

  Yeni bölümde Vartolu çıkarsın şu Berlin’ in en belalı çetesinin reisinin çocuğunu dışarı da flash’ı alsın Alman’dan..Alamayacaksa da Ziya bir şekilde Yamaç’ın fotoğrafını görsün , yoksa Vartolu Yamaç’ı hazirana kadar öğrenemeyecek korkarım. Aradan önceki son bölümün Yamaç Salih yüzleşmesi yada karşılaşması ile bitmesini umuyorum.

  Bu arada Yamac’i ilk önce Salih öğrenecek diye beklerken bu işi ilk çözen Selim mi olacak yoksa.. Selim’in babasını öldüren nefes aliyor olsa bile gerçekten yaşar mı? sözleri eşliğinde Cumali Salih konuşmasını ve Yamaç’ın tepkisini hatırlarken birden Selim Yamaç’ı biliyor dedim. O sahnenin oynadığı bölümde de acaba şüpheleniyor mu Selim demiştim. Bu bölüm gördük ki bir anlık bir his , belki bir şüphe geçti içinden Selim’in. Nasıl Yamaç defalarca Selim’in ihanetinden şüphelenip de her defasında ağabeyine konduramadıysa , Selim de kardeşine babasının katili olmayı konduramadı. O yüzden saçma sapan birşey geçti aklımdan gibi bir cümle kurdu.

  Cumali Damla’ nın sözleri ile hayata mı dönecek yoksa sevdiğinden ilk kez kendisini sevdiğini duymanın heyecanı ile kalpten mi gidecek merak ediyorum. 🤣🤣Cumali’nin ölmesine ihtimal vermiyorum. Ölemez ölmemeli diyorum. O yüzden kendine geleceğini farz ediyorum.

  Selim sahnelerinin hepsi çok iyiydi. Ben de catapattan çok iç hesaplaşmaların , aile içi hesaplamaların , yüzleşmelerin olduğu sahneleri daha çok seviyorum.

  Selim garson çocuğa gerçek adını söyleyince şaşırdım ama doğruya doğru öldüreceğini düşünmedim. Ta ki çocuk sırrın benden çıkmaz deyip sarılana kadar. O anda öldüreceğini anladım Selim’in. Bundan sonra Selim türkü bardan bir erkeğe gerçek adını söylerse adamın öleceğini bilerek izleyeceğim artık. Selim’in ipucu buymuş. adımı soyledigimde anlamalıydın dedi öldürdükten sonra. Selim her içini döktüğünü öldürecekse vay halimize.

  Kahraman’dan Idris’e çok guzel detaylar vardi sahnede. İçten içe Kahraman’ın ölmesini istemişim demek ki demesi, hayatımın en büyük kazığını atan adam demesi üzdü. Kahraman Ayşe mevzusunun iç yüzü çıksın ortaya artık. Perde arkasında neler yaşanmış öğrenelim.

  Bu arada Sultan Hanım torunun sözlerine bayağı değer veriyormuş ki Akın’ın cümleleri ile konuştu Yamaç’la. İki güne eve de getirir tekrar… 😡

  Nehir’le geçirdikleri geceden sonra ilk arayan soran Nehir mi olur Yamaç mı diye merak ediyordum. Cumali’nin vurulması üzerine Yamaç’ın aklına bile gelmez diyordum ama Nehir’in evine giden Yamaç oldu. Geçen haftaki sözümü geri alıyorum. Yamaç o kadar sarhoş olmasa Nehir’le kesinlikle birlikte olmazdı demiştim olurmuş 🤦‍♀️🤦‍♀️

  Nehir’in pervasız, sorgulamayan hali Yamaç’a iyi geliyor. Nehir’e ” Sormayacak mısın?” dediginde aslında sormasın istiyormuş demek ki Yamaç.. Nehir’in cevabı rahatlattı O’nu.. Nehir’le olmayı bir çeşit terapi olarak görüyor ki Yamaç’ın ağzından da duyduk bunu bu bölüm. Yamaç eve ilk geldiğinde nereye oturacağını bilmiyor gibiydi çekiniyor gibi… Nehir’in önceki geceden dolayı pişman olabileceğini düşündüğü içinmiş demek ki.. Ben aksi olabilir mi Yamaç pişmanlık duyar mı acaba diye düşünmüştüm ama bu konuda da yanıldım. Kızın pişman olmadığını duyunca kendini bıraktı Yamaç.. Zamanla Nehir’i sevecek Yamaç bu ilişki cinsellik seviyesinde kalmayacak gibi… Şimdilik ortada aşk yok en azından Yamaç tarafında. Nehir baştan beri hoşlanıyor bu da belli. Bakalım bu ilişki nereye varacak. Bebek haberi ile evliliğe yol alacaklar mı? Yoksa Yamaç sonunda Nehir’i de mi kaybedecek?

  Efsun Nehir buluşmasında Efsun’un bakışları hiç iyi değildi. Nehir’le yakınlık kurmaktaki amacı O’nun zaaflarını , zayıf noktalarını öğrenip oradan vurmak olabilir . Yamaç’ın zayıf noktasını Akın’dan öğrendi zaten. Nehir Yamaç ilişkisi ciddiye bindiğinde Efsun’dan bir darbe gelebilir…

  Efsun’un çöplerinden çıkan dekontlarda geçen Kurtuluş ismi ile birlikte Yamaç, Azer’in arkasındaki para kaynağının Efsun olduğundan emin artık . Hem Idris’in ölümünden sonra hem de mekanların basılmasından sonra yapılan iki yüklü para transferini ögrenmesi üzerine Efsun’u ciddi ciddi düşmanlarından biri olarak görmeye başlayacaktır.

  Sosyal medyada o dekontlarda sadece Kurtuluş yazılmasının , Azer’in adının geçmemesinin Yücel’in oyunu olduğunu düşünenler var. Onlara göre Koçovalı kadınlarının kaçırılması Azer’in üzerine kalsın diye , Yamaç ve Azer iyice düşman olsun diye kurulmuş bir komplo bu. Hatta Kurtuluşlarin içinde bir hain var diyenler de var. Bunlar bana sanki Azer’i aklamak isteyenlerin gönlünden geçenlermiş gibi geldi ama Horzum ne yazar bilemem tabi…Değirmenin suyu Efsun’dan geliyor o kesin.

  Yamaç’ın bundan sonraki hamlelerini iyice düşünerek yapmasını , ilk sezonda söylediği gibi , sabırla ,doğru zamanı bekleyerek, bir kerede bitirmek amaçlı hareket etmesini umuyorum ve diliyorum .

  • getirdi : Bu arada Sultan Hanım torunun sözlerine bayağı değer veriyormuş ki Akın’ın cümleleri ile konuştu Yamaç’la. İki güne eve de getirir tekrar… 😡

   • ay pardon sen fragman izlemeyenlerden miydin? 🙂

    • Buke Oguz

     Evet canim izlemiyorum😄😄 ama twitter da karşıma çıkan yemek sofrası fotosuna gördüm Akın’ı 😕😕

    • Ayla

     Ölmedi gitti Sultan cadisi,birde Akin i eve getiriyor. Cukur u o mu yönetiyor Yamac mi belli degil…

     • Gözde E.

      Büke’nin gördüğü yemek sofrası fotosunu ben de gördüm, bir de gülüyor Akın efendi!.

    • Gözde E.

     Boşuna ikiz demiyor @disqus_CRyYUHCaEc:disqus bize :))

 • Buke Oguz

  Aslı’cığım ellerine kalemine sağlık :)))
  Yazına Karaca ve Azer ile başlamışsın. Bari ben de bu konudan başlayayım söze …
  Öncelikle haftalardır Karaca ve Azer’yı tekrardan karşılıklı izlemek isteyen AzKar fanlarının hayali bu bölüm gerçekleşti. Ilk karşılaşmaları Azer’in Karaca’yı kaçırması ile olmuştu. Ikinci karşılaşma (Azer annesini almaya geldiğinde Karaca’nın mutfak ve odasının penceresinden Azer’i izlemesini saymıyorum) Karaca’nın babaannesinin izniyle ( hala aklım almıyor) Kurtuluş’larin evine misafir olarak gitmesiyle oldu. “Sen kaçırınca oluyor , kendi ayağımla gelince içeri almayacak mısın ? ” dedi Karaca. Azer’in şaşkınlığının aksine Fadik sanki böyle bir şeyi bekliyor gibiydi. Belki de kesilen Fadik Sultan konuşmasında böyle bir konu geçmişti. Belki de Karaca ve Sultan bu konu üzerinde düşünüyordu da Cumali’nin haberi gelince Karaca kararını verdi ve Sultan’a bildirdi. Torununu Çukur’u geçtim evden bile çıkarmayan Sultan da tamam deyip kızı düşmanın evine yolladı ki silahların patlamasına engel olsun… Sultan’dan beklenmeyecek hareketler bunlar. Bence bu kararı sadece -özellikle- Selim ve Yamaç’ın canını acıtmak için verdi… Selim’in yapamadığını yapıp aileyi korusun diye, Yamaç’ın başlattığı savaşı bitirsin diye 😡😡 Ne Selim ne Yamaç Sultan’a cevap veremiyor ya çok sinir oluyorum. Birinden biri de O’na iki laf etsin , O’nun da canı yansın istiyorum ama yok. Oğullarımız annelerine karşı bir saygısızlıkta bulunmamaya, O’nu üzmemeye devam ediyorlar hiç hak etmediği halde .
  Medet Sultan’ı vurduktan sonra ,O’nu Sultan’ ın karşısına çıkardıktan sonra , Selim ne güzel, ne doğru konuşmuştu Sultan’a. İçimizin yağları erimişti.
  Aynı çıkışı Yamaç’tan da bekliyorum. Ama Yamaç’ı hiç konuşturmuyor Horzum Bey… Oysa söylenecek çok şey var Sultan’a… O da gelinini torununu koruyamadı düğün basıldığında, Sena’nin yokluğunu saatler sonra farketti. Anneyle göz kulak olmalı korumalıydı. Hiç bunları konuşan yok. Hoş söyleseler de tokadı yer otururlar ama olsun… Maksat izleyiciyi mutlu etmek 🤣🤣

  O ancak Selim’e ağabeylerini korumayı beceremedin desin😡😡 Yamaç’a eskisi gibi değilsin desin.😡Sanki son üç yılı güllük gülistanlık geçmiş gibi. Niye bu hale geldiğini bilmiyor gibi…😔😔

  Bu arada Karaca ailesini mi korumak için gitti Azer’in evine yoksa Azer’i mi meselesi de var. Karaca orada olduğu sürece Yamaç ve Selim saldıramayacak eve orası kesin. Yani Azer bu sayede şimdilik güvende en azından evde olduğu sürece . Ama gün sonunda gördük ki Yamaç için aynı şey söz konusu değil. Azer kendisi Yamaç’a dokunamayacak belki ama dokunacak olanlara destek vermeye devam ediyor.. Yamaç’ın bir kere daha saldırıya uğraması Karaca’nın hamlesinin daha çok Azer’in işine yarayacağını gösterdi.

  Karaca Azer konuşmasında Karaca ” kadınlara dokunmam dediğinde seni de babam gibi amcam gibi sandım. Mahallenin kızlarını kaçırdı dediklerinde inanmadım ” dedi. Demek ki Karaca’nin Azer’in kendilerini kaçırdığından da haberi yok. Damla ve Saadet aralarında konuşmuşlardı bu o değil mi diye.. Demek ki ayrı odalarda tutulduklarında birinden biri ya Azer’i gördü yada Azer ile yapılan bir telefon konuşmasına şahit oldu. Karaca bilseydi Azer’e o sozleri söylemezdi .

  Yamaç Azer’i öldüremeyeceğini kabul etti ve taktik değiştirdi. Tekrar o masanın etrafındakileri toplattı ve açık açık neler olacağını anlattı. Bu eski Yamaç geri mi dönüyor yoksa dedirtti ve bir anda mutlu oldum. Akıllıca planlar yapan , cana değil mala zarar veren Yamaç. Düşmanlarını silahla değil aklıyla alt eden Yamaç. O’nu izlemeyi özledim. 😍😍 Hoş bunun üzerine ilk icraatleri iki düşmanını öldürüp mezar taşlarını masadakilere sunmak oldu ama gerek inşaattaki gerek de teknedeki sahneleri çok güzel ve eğlenceliydi. Teknede konuşurken Yamaç gitmiş Memo gelmiş dedim ben de Aslı’cığım.
  Eee ne demişler can tatlı, can korkusuna ne çil çil altınlar çare olur, ne deste deste banknotlar… Bu sayede Yamaç da Azer’in etrafına topladığı , parayla satın aldığı adamları ondan uzaklastırabilcek belki de. Gerçi adamlar ilk iş Azer’in gittiler ondan medet umdular, ardından da Yamaç saldırıya uğradı ama yine de Koçovalılar tarafına geçenler olacaktır diye umuyorum.

  Timsah’ın kurduğu pusuyu Yamaç’ı kurtaran kişinin elinde karakuzuların kesik parmaklı siyah eldivenini fark edince aklıma iki ihtimal gelmişti. Ya Yücel’in talimatı ile emri altındaki karakuzulardan biri Yamaç’ın peşindeydi yada Mahsun. Sena’nın ölümü üzerine Mahsun’un hikayesi bitmişti benim gözümde o yüzden düşük bir ihtimal demiştim ama bölüm finalini Berkay Ateş’in dönüşü ve mahsun muzigi ile yaptık… Tekrardan hoş gelmiş Berkay Ateş…

  Şimdi merak ediyorum geri dönen Mahsun mu Fikret mi? Hangisinin hikayesini izleyeceğiz. Mahsun’dan arınıp temiz bir sayfa açmak isteyen Fikret’i mi yoksa Sena ile birlikte ölen Fikret’ten geri kalan daha acımasız bir Mahsun’u mu?

  Ve tabi ki neden Yamaç’ı tam üç kere kurtardı ? Ne kadar zamandır Yamaç’ın pesinde. Yamaç’ı ne zaman ve nasıl buldu?

  Bir insan düşmanını, kendini öldürmeye çalışan adamı normal şartlarda bırak kurtarmayı, gördüğü yerde öldürmek yada öldürmeye çalışanlara yardım etmek istemez mi? Mahsun’un bir amacı olmalı. Iyi niyetle mi kötü niyetle mi Yamaç’ın ölmesine izin vermiyor ilerleyen bölümlerde çıkar ortaya. O’nu Sena’dan emanet olarak mı görüp koruyor, yoksa Yücel’i öldürüp Yamaç’a ” Ben Sena’yı senden cok sevdim. Sen karının intikamını almadin ama ben sevdigim kadının intikamını aldım ” demek için mi ölmesine izin vermiyor ?

  • Merhaba Buke, Çok güzel bir noktaya parmak basmışsın…”Şimdi merak ediyorum geri dönen Mahsun mu Fikret mi? Hangisinin hikayesini izleyeceğiz. Mahsun’dan arınıp temiz bir sayfa açmak isteyen Fikret’i mi yoksa Sena ile birlikte ölen Fikret’ten geri kalan daha acımasız bir Mahsun’u mu?”

  • Gözde E.

   Whatsapp’ta da konuşmuştuk Mahsun olarak mı Fikret olarak mı döndü konusunu ve ben hala Fikret olarak döndü diyorum ve iyi niyetli olduğunu düşünüyorum.

 • Mihriban

  Öncelikle emeğinize sağlık, güzel bir yazı olmuş. Bu bölüm Gerçekten de çok yavaş ilerledi dizi, bölüm bittiğinde ben ne izledim dedim. Umarım bir an önce heyacanlı bölümlere geçeriz de bende zevkle izlerim. Yazınızı okurken katılmadığım tek konu Karaca ile ilgili olandı. Bu yazdıklarınızı 1. Sezon yazsanız sonuna kadar kadar katılırdım ama bugünkü geldiğimiz noktada Karaca çok değişti. O ilk tanıdığımız Karaca sevgi görmeyen, ailesine varlığını göstermek isteyen biriydi. Tabi ki bu yaptıklarını haklı göstermez ama onda ki değişimide göz ardı edemeyiz. Ne Selim ne de Ayşe ikisi de çocuklarına yeteri kadar sevgi göstermemişler. Sevmişler ama gösterememişler. Karaca’da gözle görülen değişimler var. Özellikle bu sezon yaptıklarıyla bunu gösterdi. Zaten artık bu dizide hiç kimse ilk tanıdığımız gibi değil. Azer&Karaca hikayesi nasıl bir cepheye açılır bilemem ama ben ikiliyi sevdim. Enerjileri oldukça iyiydi, Nehir ve Yamaç yerine bu ikisi her türlü kabulüm. Ayrıca Yamaç ve Azer arasında ki düşmanlık artık çok zorlama olmaya başladı. Zaten düşmanlık bile Yücel’in oyunuyla başlamıştı. Sadece bu da değil ortaya çıkmayı bekleyen o kadar sır var ki sahi bu kadar sır ne zaman ortaya çıkmaya başlayacak. Bu ikili arasındaki düşmanlık yerine, gizlenen sırların ortaya çıkmasını ve aile içi o yüzleşmelerini izlemeyi tercih ederim.

  • Ayla

   Selam Mihriban
   Horzum yanina yardimci bir senarist aldigindan beri izliyecilerin istegini cok dinlemeye basladi. Karaca ve Azer i isteyen bir kitle ve baski var…
   Karaca ne kadar degisse bile eski yaptiklarini unutamayiz,amca kizinin sevdigini ayartacak bir tipti. Anne babadan sevgi ilgi görmemis bu cok dogru. Ama cukur da erkek mi kalmadi Azer i tavlamaya kafayi takti. Cünkü Karaca o tip genc kizlardan tehlikeli erkeklerden hoslanan biri. Genelde aileden sevgi görmeyen kisiler hayatlarinda hep yanlis secimler yaparlar…

   • Mihriban

    Tabi ki Horzumun seyirciyi dinlemesinin iyi tarafları olabilir. Hikayeyi olumsuz yönde etkilemediği sürece, sanırım Azer&Karaca da seyirci istediği için olmuş gibi birşey deniyor ama Horzumun bir konuşmasında ben pek seyirciden etkilenmem, hikayeye katkısını bakarım demişti. Azer&Karaca da hikayeye heyacanlı bir soluk getirecekse izlemek keyifli olur. Karaca mevzusuna gelecek olursak. Sanırım Karaca konusunda farklı düşünüyoruz. Celasun olayı hiç olmaması gereken birşeydi. Zaten o olayda da Akşınla son konuşmasın da pişmanlığını ve ilgisinin aşk olmadığını kıskançlık olduğunu dile getirdi. Ben karakterin değişim gösterdiğini ve olgunlaştığını düşünüyorum. Azer’in evine gitmesi olayını detaylı bir şekilde göstermediler. Sultan ile ne konuştu da kabul ettirdi. Sultan’ı hiç sevmem ama torunun o eve gitmesine nasıl izin verdi bize buraları göstermediler. O eve gitmesinin de Azer’i tavlamak için olduğunu düşünmüyorum. Amcası vuruldu. Babası yaralandı, Fadik gelip evlatlarımız ölmesin dedi. Kendince birşeyler yapmak istemiş olabilir. Azer ile konuşması da üstünlük taslamak için değildi. Samimiydi, Azer onu kaçıdığında Azer’in ailesi için çabasını gördüğünden, ben senin babam gibi amcam gibi biri olduğunu düşünmüştüm dedi. Sonuçta Azer çukurun kadınlarını kaçırdığı içinde bu düşüncesi değişmiş olabilir. Bu sebepten dolayı da bana yaklaşma demiştir. Bence Karaca iyi yönde evriliyor. Tabi izleyip göreceğiz.

    • Ayla

     Peki Karaca nin bir kadinin bir erkekten etkilenmesi gibi Azer den etkilendigine inanmiyormusun? Yani Karaca nin TEK amaci bu savasi durdurmak mi?
     Bir yorumumda yazmistim Azer Kurtulus savasi biter baska biriyle bir savas baslar,bu böyle dizinin finaline kadar devam eder…

     • Mihriban

      Tabi ki Azer’e karşı birşeyler hissediyor olabilir. Bunu önceki bölümlerde Azer’in kadınları kaçırdığını ve mahalleyi bastığını duyduğunda verdiği tepkilerle gösterdiler. Aslında bu bölüm ikisi arasında geçen konuşmada bu tepkinin sebebinin Azerin ailesi için yaptıklarından dolayı olduğunu da Karaca söyledi zaten. İkisi arasında mutlaka birşeyler olacak bunların sinyali de veriliyor. Hadi ilk belirti Karaca’dan gelsin. Benim bunlara bir itirazım yok. Ben sadece Karaca’nın eskisi gibi biri olmadığını savunuyorum. Yani sinsi, içten pazarlıklı bir karakter değil artık. O eve giderek hem amcası ve babasını durdurdu hemde Azer’i korumuş oldu. Azere karşı hislerini de düşünürsek iki tarafıda korumak istemiş olabilir. Duvar yazısındaki gibi iki aile arasındaki savaşı bitirebilir. Şavaş nasıl son bulur? Neler olur? Bunu izleyip göreceğiz. Çukurda erkek yok mu? Konusuna gelecek olursak da dizide eli silah tutmayan kimsede yok aslında.

   • Gözde E.

    Çukur’da erkek kaldı da şimdi kabul edelim Azer gibisi de yok Yamaç ve Vartolu hariç. Azer bayağı karizmatik boylu poslu.

  • Gözde E.

   Merhaba Mihriban. Ben de Karaca hakkında sizin gibi düşünüyorum, çok değişti karakter, bu sezon bambaşka biri. Kesinlikle ben de Yamaç Azer düşmanlığı yerine aile içi yüzleşme görmek isteyenlerdenim.

   • Mihriban

    Vallahi Karaca konusunda aynı düşüncede olmamıza sevindim. Karakter gelişimi de çok güzel oldu. Azerle enerjilerini de sevdim

  • Merhaba Mihriban, hoşgeldiniz 🙂

   Ne garip değil mi, Azer ile Koçovalı’lar arasındaki düşmanlık tamamen yanlış bir anlaşmaya dayanıyorken nerelere geldi…

   Azer ile Karaca’yı ben de yakıştırıyorum. Karaca’nın ilgisi çok yoğun olunca sevemedim sanırım. Bir de yeri gelmişken bu sezon Karaca’nın yaptığı Akın’ı düşman kollarına atma işini hiç bir Koçovalı yapmazdı. Saçma bir plandı.

 • Gözde E.

  Sen yazmamışsın, aklımdaydı ama ben de unutmuşum. Cumali’nin hastane sürecinde Yamaç ve Selim çok etkiledi beni yine. Damla’nın seni seviyorum itirafı da güzeldi. Damla da hamile kalır diyorduk ama henüz belirti yok. Yanıldık herhalde. Yamaç’ın Baytar Amca’yı getirmesi de lüzumsuzdu çok. Cumali bölüm sonlarına doğru kötüledi ama ben hiç üzülmedim, Cumali’yi öldürmez senarist kolay kolay.

 • Gözde E.

  Selam Aslıcığım, ellerine sağlık. Yine çoğunlukla beğendiğim bir bölümdü. Vartolu’yu çok sevsem de O’nun sahnelerini zaman doldurmak için uzatılmış buldum ve çok sıkıldım maalesef. Bölümüm geri kalanı ise oldukça iyiydi.
  Paket diye nitelendirilen çocukla Vartolu’nun İdris özlemiyle ilgili bir şeyler görmeyi umdum ama o da fos çıktı. Flash disk’i de hala alamadı. Senin de dediğin gibi bu gidişle önce Selim mi öğrenecek acaba gerçeği? Ben Vartolu’dan yanayım, artık daha fazla uzamasın ve yüzleşsinler.
  AzKar uyumu zaten ortada. Ama ben senin gibi Azer kaçsın diyemeyeceğim. Aralarında bir şeyler görmek istiyorum. Karaca belki de Azer’in evinde tutulduğunda O’nun tarafından bir ilgi olabileceğini düşündü, ondandır bu tavrı. Yoksa dozu fazla evet. Fadik zaten söyledi, yerinde ve yeterliydi bence. Ama savaş bitirmek için Karaca’nın misafirlik hamlesi çok iyi düşünülmüş.
  Sultan’la ilgili tüm eleştirilerine katılıyorum. Ara ara sevesim geliyor, sonra yine bir şey yapıp nefretlik oluyor. Koçovalı kardeşler üzülmeyecek olsa ölse dr kurtulsak yani.
  Yamaç Nehir ilişkisini seviyorum. Nehir’in rahat tavırları ona iyi geliyor. Bence bir şeyler hissediyor Yamaç. Ama bu ilişki git, takıl, seviş modunda olmasın hep. Öyle olacaksa alnından öpme kızı Yamaç Bey. Ama Nehir amip tweet’ini yazan arkadaşa katılmıyorum.
  Efsun hakkında yazdıklarına katılıyorum. Nehir’le tanışmaya kalkması çok ergen aşıkçaydı. Ama iyi dost olurlarsa da şaşmam. Aliço’nun Azer değil Kurtuluş vurgusunun altından bir şey aramalı mıyız bilemedim. Ebu Kayzer’in Aliço’yu bulması ve yeni olaylar beklentim de sürüyor.
  Yamaç körlemesine dalıyordu ama sanki tekrardan ince plan yapmaya başladı gibi. İnanılmaz keyifli sahnelerdi. Bu etapta en sevdiğim anlar mezar taşı ve abi detayı, timsahla konuşması ve “Ben Yamaç Koçovalı.Türküm. Bir mahallenin lideriyim.” repliği oldu :)))
  Akın’ın yeni planı ne acaba? Remzi’yle konuştuğu hani. Bu arada Akın Karaca’nın Azer’in evinde olduğunu duymadı herhalde, duysa bir şey yapardı mutlaka.
  Selim sahnesi bölümün en güzel sahnesiydi diyebilirim. Duygusu muhteşemdi. İyi ki Selim intihar etti ama ölmedi. Yalnız hala Selim gay mi diye soranlar vardı Twitter’da. 3. sezondayız yahu, pes. Ama o adamla başta bir shiplemek istemedim değil. 🙂
  Son olarak Mahsun’un gelişine çok sevindim. Hoş geldin anam babam. Yaşama ihtimali o zamanlar aklımdaydı ama veda paylaşımı olunca öldü kabul etttim. Ama dirilenlerden en mantıklısı bu oldu. Sanırım Yücel’i de Mahsun öldürür. Ankette Mahsun seçenleri ben de tebrik ederim, hiç aklıma gelmemişti.

  • Ayla

   Selam begenmezsen sasardim:)) Hemfikir oldugumuz yerler Berlin sahneleri vakit doldurmak icin yazilmis adeta. Haha garson ve Selim i shiplemek aklimdan gecmis. Ne güzel yakisikli bir adam buldu neden hemen öldürürsün anacigim,Yamac gibi cinsellik yasayip rahatlasana:)) Gözde asagida da sordum neden öldürdü cocukcagizi? Tam bir cani gibi katletti gözünü bile kirpmadan,ben ürktüm acikcasi,bakali RTUK te ürkecek mi?
   Karaca nin misafirlik hamlesi bence hic iyi düsünülmemis.
   Beni herseferinde sasirtiyorsun demek ara ara Sultan i sevesin geliyor! Kuzum cukur da sevmedigin bir karekter var mi senin?
   Esasinda onca yasananlardan sonra Mahsun un Yamac ile dost olabilmesi bana mantikli gelmiyor ama dizi aleminde hersey olabilir. Hatta birbirlerinin yakinlarini öldüren Azer ve Yamac bile canciger kuzu sarmasi olabilir:)))

   • Gözde E.

    Ama napayım kötü bölüm değildi ben de beğendim :))
    Ahahaha Ayla ya :)) “Ne güzel yakisikli bir adam buldu neden hemen öldürürsün anacigim,Yamac gibi cinsellik yasayip rahatlasana:))” cümlene koptum.
    RTÜK bize taktı zaten, gelsin yeni cezalar.
    Sultan’ı sevmiyorum, Akın’ı da. Ama Sultan’ın nadir de olsa içimi cız ettiren sahneleri oldu yalan yok 🙂
    Yamaç ve Mahsun dost olmaz da iş birliği içinde olurlar diyelim. Azer ile Yamaç akraba olacak ayol, yakındır.

  • Merhaba Gözde, ilahi hangi arada Sultan’ı sevecek sahneler buldun?
   Akın’un planı uyuşturucu ticareti ile kendini maddi anlamda güçlendirmek.

   • Gözde E.

    Selim’le beyaz güller olan sahnesi mesela. Sakatken de sevdiğim sahnesi olduydu. İlahi ben 🤣🤣

    • Ayla

     Ayy sen cok yufka ve pamuk yüreklisin. Dizi karekteri CADI Sultan a bile kiyamiyorsun:)))

     • Gözde E.

      Teşekkür ederim. 🙂

 • Ayla

  Merhaba Asli kalemine saglik. Ben pazartesi günü bölümü izlerken uyuklamisim,devamina ertesi gün baktim. Ama yazacak birsey bulamiyorum.
  Azer ve Karaca yi bende birbirlerine yakistirdim ama haklisin Azer kacip kendisini kurtarsin. Karaca nin Azer e karsi afra ve tafralari hic cekilmiyor. Sultan ne bu böyle birden bire ona bu misyonu yükledi bu savasi durduracak kisi!
  Bana biri anlatsin Selim o garson cocugu neden öldürdü? Adamin evinde sabahlamis o zaman öldürmemiste neden simdi?
  Bu bölüm tam bir Aras Bulut bölümüydü,oyuncu parladikca parladi ve o iki adamdan intikam alis sahneleri cok eglenceliydi:))
  Yamac sarhos olmadan ayik kafaylada Nehir ile birlikte oldu,Nehir i ne olarak görüyor sadece yatilacak kadin mi? Yamac sanki Efsun dan daha cok etkileniyor ama eski düsmaninin kizi oldugu icin kendini frenliyor sanki…
  Yalniz Nehir kendini Efsun dan korusun,Efsun Yamac takintisindan dolayi Nehir i harcayabilir.
  Almanya sahnelerini yine boş boş yazilmis sahneler olarak gördüm Salih ve Medet bile kurtaramadi o sahneleri.
  Sultan zaten dizinin en dengesiz karekteri ,ölmedi gitti birtürlü 🙁
  Cumali yi komadan kendisine sevdalanmis karicigi cikaracak gibi:)
  Mahsun hosgelmis ama yine Yamac in kadinlarindan birine sevdalanmasin bak korktum simdi:))

  • Gözde E.

   Selim daha ciddi bir şeyler itiraf etse öldürmesi yerinde olur derdim ama. Herhalde birilerine anlatmasından korktu garsonun.
   Yamaç Nehir’i sadece yatılacak kadın olarak görmüyordur ya… Öyle olsa alnından da öpmezdi herhalde. Efsun’dan etkilendiğini ben hissetmiyorum ama belki de öyledir. Nehir’le olmasını istediğimden bana öyle geliyor da olabilir. Düşman kızı diye istemiyorum ben de daha çok.
   Mahsun sevda mevda uğraşmasın bu sefer, direkt Yücel’i öldürsün lütfen.

   • Ayla

    Madem birilerine anlatmasindan bu kadar korkuyordu cenesini sıkı tutsaydi o zaman. Ben sevmedim o sahneyi canice bir igrenc sahneydi. Sen adamin evinde sabahla öldürme…
    Selim in gay oldugunu ne zamandir biliyoruz bu her buldugu partneri öldürecekse ne farki var seri katillerden???

    • Gözde E.

     Herhalde içindekileri paylaşmak istedi ama o zaman git kediyle köpekle konuş insanların günahı ne. Kesinlikle yaptığı canice ve iğrençti haklısın canım. Cemil’i öldürmesi de öyleydi…

   • Yücel’i Celasun öldürmeliydi.

    • Gözde E.

     Yamaç, Celasun, Mahsun herkes öldürebilir, yeter ki ölsün. Gerçi dizide görünmüyor 3 haftadır şükür. Şu an yaşaması sıkıntı değil. Ama kesin olacak.

  • Merhaba Ayla, diyelim ki Mahsun Yamaç’ın kadınlarına yöneldi. Kimi seçer sence? Nehir’i mi Efsun’u mu?

   Selim Cemil’i de çok sey bildiği ve konuşacağı için öldürmüştü hatırlarsan… Selim anlattıkça garson ölecek dedim izlerken…

   • Ayla

    Nehir i secer:)) Ama Ayse ile iyi bir ikili olabilirler. Selim in canice adami öldürmesi beni cok rahatsiz etti. Cinsel egilimi erkeklerden yana ama her potansiyel erkek sevgiliyi öldürecekse işi zor…