İzledim

YALI ÇAPKINI – Tüm Bunlar Bittiğinde Dönüşeceğin O Kişi

Yalı Çapkını 53. Bölümü birçok açıdan bu dizinin hep yaptığı gibi izleyicinin sinir uçlarıyla oynayan bir bölümdü. Bu bölüme dair kısa bir analiz de e. ‘den geldi.  Keyifli okumalar…

Yalı Çapkını izleyicisine en çok öfke ve aşkı hissettiriyor zaten. Olaylar sinir bozucu ve yer yer durağan olsa da bu bölümün mesajı boldu. 53. Bölüm, Ferit’i yine uzun uzun izlediğimiz ama hislerine dair bir ibare göremediğimiz bir bölüm oldu. Hem Ferit hem de Seyran’da duygu izleri özellikle saklanıyor!

 

 

Seyran’ın duygularının izleyiciden saklanmasında şöyle bi’ sorun var. İlk sezon el kaldırma için evi terk ettiğinde Seyran’a şimdi olduğu gibi yabancılaştırıldık ve işin sonunda Seyran’ın evi neden terk ettiği önemini yitirdi ve inattan yapıyormuş algısı oldu bir kesimde… Bu sefer itinayla aldatılmış olduğu gerçeği seyircinin gözünün önünden çekiliyor. Aile çatışmasından tutun da bireysel problemlere kadar her şey SeyFer için sorun ama Seyran asıl aldatıldığı için Ferit’i terk etti. Bunu görmezden gelemeyiz.

Seyran hamileliği ilk öğrendiğinde Ferit’e ‘biz hiç olmamışız ki’ diyerek en büyük yarasının aldatılma olduğunu zaten söylüyor. Bu yüzden bu konuda başka bahanelere sığınmaya gerek yok: Seyran, Ferit’i aldatıldığı için terk etti.

 

 

Seyran cephesindeki aldatılma, Ferit cephesine Seyran beni hiç sevmemiş olarak yansıyor. Ferit’in kodları düşünüldüğünde bu konuda Ferit haksız diyemeyiz. Çünkü sevginin sağlıklı halini daha önce görmediğinden zaten bahsetmiştim. Ferit ilk bölümlerden itibaren Halis’i taklit ediyor. Seyran’a kendini sevdirmesinden tutun da onu kontrol edemeyeceğini düşündüğü yerlerde otoritesini kullanmaya çalışmasına kadar inanılmaz bir taklit. Hatta 16-19. bölümler arası da en iyi tanıdığı narsisti taklit ediyor…

Ferit kendine taklit edeceği bir otorite figürü olmadan yaşayamayacak kadar kendi benliğini oluşturamamış bir çocuk. Geçen sezondan beri Halis, Seyran, bu sezon başında Kazım ve Seyran’ın hayatından çıkışıyla yeniden Halis’i taklit eden bir kurban. O yüzden başarı elde etmek için motivasyonu kendi varlığını inşa etmek olsa da izlediği yol yanlış, hatta acınası. Eğitim, birikim ve yetenek yerine eski Ferit olarak elinde olan tek şeye sığınıyor: CAZİBE.

 

 

Ferit boş teneke değil aslında. Dizinin en büyük eksiği Kolsuz Usta’nın da dediği gibi ‘gözü var ama gönlü yok; yetenek var ama karakter yok’. Henüz.

 

Ferit bu bölüm boyunca eski Ferit’i de taklit etmeye çalıştı. Burada Mert’i ve Burcu’yu tebrik ediyorum ki aradaki farkı çok güzel yansıtmışlar. İlk bölümlerin Seyran’a kendini sevdirmeye çalışan Ferit’i ile bu bölüm Ferit’i bambaşkaydı.

Karakterleri kıyaslamayı sevmiyorum ama hata terazisine koyduğumuzda Seyran ve Ferit dengesi fazlasıyla bozuk. Seyran hata yapmıyor? Neden? Bana göre Seyran’ın dizide erdem sembolü olması ve seyircinin tıpkı Ferit’in koyduğu gibi Seyran’ı çok üst mertebeye konumlandırmış olduğundan hataya tahammül edememesi, Seyran’ın yapabileceği hataları sınırlandırıyor. Bu da Ferit’te aşırı yüklenmeyle sonuçlanıyor. Seyran’ın hissizce rutin hayatına devam etmesinde birtakım eksiklikler var. Dediğim gibi Seyran kalp kırıklığını derine itip yok sayıyorsa da bunu görmemiz lazım. Hissetmeyişini de vermeliler ki Seyran’ı anlayabilelim. Yoksa olmaz.

 

 

Bölüm sonu gelen flashbacklere koyulan sahnelerde Ferit için aşk, emek ve sadakat temasını görüyoruz. Bolümde izlemesek de flashbackde gördüğümüz ‘elimi tutabilecek misin?’ kesitiyle Ferit’in Seyran’dan hala umudunu kesmediğini de görüyoruz. Bu sahne 51. bölümde neden yoktu, muamma tabii ^^  (Admin ek: Kurgu sırasında bu kritik sahneyi bölüme koymadıklarını bile fark etmekten acizler. Özensizlik diz boyu!)

53. Bölüme dair diğer yazıyı okudunuz mu?  YALI ÇAPKINI – Penrose Stairs

 

Gelelim son sahneye… Ben olsam o eve gitmezdim ama ben Ferit değilim. Yapılan yanlış ama Ferit de doğru bir adam değil. Üstelik burada seyircinin sinir uçlarıyla oynamak için uzun ve gereksiz çekilmiş bir sahne mevcut. Ferit bu yoldan dönmüyor, eski Ferit olmakta kararlı!

Ferit’i bu yolun sonunda bekleyen şey başarısızlık. Çünkü motivasyonu doğru olsa da yöntemi yanlış. Bunu Ferit’in özellikle hayatında Seyran yokken anlayabileceğini sanmıyorum. İlerleyen bölümlerde yanlışa gittikçe batan ve kendine gittikçe yabancılaşan bir Ferit görebiliriz. Peki tüm bunlar sonlandığında, başarılı olduğunda Ferit kime dönüşecek? Peki ya başarısız olduğunda?

Öte yandan Seyran cephesi ise daha sakin ve işler yoluna girmeye başlıyor gibi duruyor. Özellikle potansiyel Latif iş birliği ilk sezondan beri beni heyecanlandıran bir konu. Bu konuda Seyran’ın sahip olmadığı sağlıklı baba-kız ilişkisini Latif’le aralarında görmek isterim.

Bu hikayede Ferit’in dönüp dolaşıp Seyran’ın kapısına dayanacağı kesin gibi. Peki Seyran? Seyran hisleriyle yüzleştiğinde Ferit’i silebilmiş olacak mi? Yoksa en başa dönüp yeniden mi aşık olacaklar? O zamana kadar sabredebilen seyirci kalırsa sonucu görebilecek tabii…

 

Göz atmanızı öneririz: Yalı Çapkını Bölüm Yorumları

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap