İzledim

UFAK TEFEK CİNAYETLER – Sarmaşık’a hoş geldiniz!

Ufak Tefek Cinayetler ekranlarımıza merhaba dedi. İyi ki de dedi. Farklı kurgusuyla – kopyala yapıştır bile olsa, değişiklik iyidir. İlk bölümü hakkını vererek izleyebildim mi? Ne yazık ki hayır. Kısa videolardan eksikleri el verdiğince tamamladım ama en iyisi bu yazıyı karakterler üzerine ilk izlenim yazısı olarak devam edeyim.

ufak tefek cinayetler Ufak Tefek Cinayetler de hikayesini dört kadın temeline kurmuş: Oya, Merve, Pelin ve Arzu. Bu noktada yazım ekibine kocaman bir serzeniş bırakıyorum.  Neden sadece Oya’yı meslek sahibi bir kadın olarak yazdınız? Oya Edip’le konuşmasında belirttiği gibi üç arkadaşının(!) evli, mutlu, çocuklu olmasına gıpta ederken, diğerleri de Oya’nın eğitimine, doktor unvanına mı kıskançlıkla yaklaşacaklardı? Big Little Lies’daki kadınların – sanırım Madeline hariç, mesleği olduğunun altını çizmek isterim. Renata üst düzey yönetici; Jane home office çalışıp dışarıdan işler alan muhasebeci; Celeste mesleğine devam edemese de başarılı bir avukat… Bu dizi özelinde serzenişime devam ediyorum: Bir tane yerli dizi hatırlıyor musunuz ki hayatın içinden bir kesit alıp, kadın karakterini çocuk da yaparım kariyer de temeline yerleştirmiş. Bu dizi buna ne kadar müsaitti oysaki, özellikle de Merve için…

(Bu arada bölüm öncesi yazdığım ‘Ölen Kim Öldüren Kim?’ yazımda ‘Acaba?’  demiştim. Bölüm sonrası anladım ki bu dizinin Big Little Lies’dan uyarlama olmadığı kesin ama hala esinlenmenin yasal olup olmadığı hakkında bir fikrim yok)

Oya…  Sarmaşık’a gelme motivasyonunu yeterli gördüm, fragmanlardan algıladığım belirli bir intikam planı dahilinde ilerleyecek idi ki böyle olmamasına sevindim.

“İntikam falan değil derdim. Sadece merak ettim, merak ettim onları… Görmek istedim:  Ne haldeler, ne yapıyorlar? Evren adaletini dağıtmış mı diye… Kötü olduklarını görmek istedim aslında, bize yaptıklarından sonra perişan olmuş olsunlar istedim.”

Bu dört kadının ilk karşılaşması tam gönlüme göre oldu.  Oya’ya attıkları iftirayla hayatının tamamen değişmesine neden olan, bilmeseler bile annelik duygusunu tatma olanağını elinden alan üç kadının samimiyetsiz candanlığı ekran karşısından bana geçti, ya size?

ufak tefek cinayetler

Merve… İş bitiriciliğinde bir an kendimi gördüm, biraz da deliliğimiz de benziyor ama kötülük ASLA^^

İzleyenler bilirler ‘nasıl Hayat Şarkısı’nda Hülya’nın küçüklüğünü Burcu Biricik’in çocukluğu canlandırıyor diyorduk’  işte Ufak Tefek Cinayetler ’de de Merve’nin gençliğini Aslıhan Gürbüz’ün ergenliği canlandırıyor bence…

 

ufak tefek cinayetler Serhan… Öncelikle Mert Fırat’ı pek severim. Oyunculuğu asıl tiyatro sahnesinde devleşir.   Serhan karakterini de sevdim ama kusura bakma sevgili Mert Fırat… Canlandırdığın Serhan karakteri ile  Sarmaşık’ın manikür sorumlusunun dediği gibi ‘bayağı iyi / yürürken insanların dönüp bir daha bakacakları kadar dayanılmaz’ bir karizmaya sahip değilsin. Ama öyle bir sahne izledik ki… Doğru tahmin, koşu parkuru ^^ Oya Serhan ship ship ship yapan bir ben olamam değil mi? #OySer ciler burada mı?

Aynı durum Taylan için de geçerli. Ferit Aktuğ’un pek göremesek de oyunculuk performansına diyeceğim yok ama liseden bu ya da göbek salmış aile babası oluvermiş.

Pelin..  Aslında dört kadının içinde bana göre en kötüsü… Pelin karakteri de Bade İşçil’e pek yakışmış. Yeniden ekranlara dönmesine çok sevindim.

Yavuz hakkında tek söyleyeceğim yılların oyuncusu Yıldıray Şahinler ’in sesini kısık olmadan ilk kez duyuyor olmak izleyici olarak benim ayıbımdır. Ah canım Merve’nin tuzağına mı düştün sen…  Varsın bir aldatma söz konusu olsun, çiftler arasında en çok Arzu  – Yavuz ikilisini sevdim <3

Ve Arzu… Kötülerin iyisi… Bir kötülüğe sessiz kalmak seni de kötü biri yapar mı repliği karakterinin aynası idi bana göre, sessiz kalmaya devam edecek besbelli.  Keşke ilk çocuğunun (16 yaş kız) babasını farklı bir kişi yapsaydınız. Ama bir dakika yerli dizilerimizde boşanıp ikinci evliliğinde mutlu – ufak tefek cinayetler özelinde göreceli, bir yuva kurma örneğiyle de karşılaşmıyorduk.

ufak tefek cinayetler

Ve son sözü diziye imzasını atan şarkıdan bir kesitiyle bitirelim, hayatın tam da içinden…

“Kendini her gün öldürürken ,kim katil kim maktul…

Dizi ile ilgili diğer yazılar için Ufak Tefek Cinayetler kategorisini ziyaret edebilirsiniz ^^

Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
İNGİLTERE – Bath Sommerset
İstanbul havalimanı bagaj arabası iade
İstanbul Havalimanı – Bagaj Arabası İadesi için 5 TL’mizin Peşinde…
Mekanlar Tarifler
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Kars ne yenir
KARS – Kars Yemekleri : Ne Yenir? Nerede Yenir?
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
emily in paris
EMILY in PARIS – Paris’te bir Amerikalı
the undoing hbo
The Undoing – Gerçeğin Peşinde
years and years dizi
YEARS AND YEARS – Ya Gerçek Olursa…
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
GÖRÜLMÜŞTÜR – Gerçek ile Kurmaca Arasında
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap