UFAK TEFEK CİNAYETLER – Sarmaşık’a hoş geldiniz!

Ufak Tefek Cinayetler ekranlarımıza merhaba dedi. İyi ki de dedi. Farklı kurgusuyla – kopyala yapıştır bile olsa, değişiklik iyidir. İlk bölümü hakkını vererek izleyebildim mi? Ne yazık ki hayır. Kısa videolardan eksikleri el verdiğince tamamladım ama en iyisi bu yazıyı karakterler üzerine ilk izlenim yazısı olarak devam edeyim.

ufak tefek cinayetler Ufak Tefek Cinayetler de hikayesini dört kadın temeline kurmuş: Oya, Merve, Pelin ve Arzu. Bu noktada yazım ekibine kocaman bir serzeniş bırakıyorum.  Neden sadece Oya’yı meslek sahibi bir kadın olarak yazdınız? Oya Edip’le konuşmasında belirttiği gibi üç arkadaşının(!) evli, mutlu, çocuklu olmasına gıpta ederken, diğerleri de Oya’nın eğitimine, doktor unvanına mı kıskançlıkla yaklaşacaklardı? Big Little Lies’daki kadınların – sanırım Madeline hariç, mesleği olduğunun altını çizmek isterim. Renata üst düzey yönetici; Jane home office çalışıp dışarıdan işler alan muhasebeci; Celeste mesleğine devam edemese de başarılı bir avukat… Bu dizi özelinde serzenişime devam ediyorum: Bir tane yerli dizi hatırlıyor musunuz ki hayatın içinden bir kesit alıp, kadın karakterini çocuk da yaparım kariyer de temeline yerleştirmiş. Bu dizi buna ne kadar müsaitti oysaki, özellikle de Merve için…

 
   
 

(Bu arada bölüm öncesi yazdığım ‘Ölen Kim Öldüren Kim?’ yazımda ‘Acaba?’  demiştim. Bölüm sonrası anladım ki bu dizinin Big Little Lies’dan uyarlama olmadığı kesin ama hala esinlenmenin yasal olup olmadığı hakkında bir fikrim yok)

Oya…  Sarmaşık’a gelme motivasyonunu yeterli gördüm, fragmanlardan algıladığım belirli bir intikam planı dahilinde ilerleyecek idi ki böyle olmamasına sevindim.

“İntikam falan değil derdim. Sadece merak ettim, merak ettim onları… Görmek istedim:  Ne haldeler, ne yapıyorlar? Evren adaletini dağıtmış mı diye… Kötü olduklarını görmek istedim aslında, bize yaptıklarından sonra perişan olmuş olsunlar istedim.”

Bu dört kadının ilk karşılaşması tam gönlüme göre oldu.  Oya’ya attıkları iftirayla hayatının tamamen değişmesine neden olan, bilmeseler bile annelik duygusunu tatma olanağını elinden alan üç kadının samimiyetsiz candanlığı ekran karşısından bana geçti, ya size?

ufak tefek cinayetler

Merve… İş bitiriciliğinde bir an kendimi gördüm, biraz da deliliğimiz de benziyor ama kötülük ASLA^^

İzleyenler bilirler ‘nasıl Hayat Şarkısı’nda Hülya’nın küçüklüğünü Burcu Biricik’in çocukluğu canlandırıyor diyorduk’  işte Ufak Tefek Cinayetler ’de de Merve’nin gençliğini Aslıhan Gürbüz’ün ergenliği canlandırıyor bence…

 

ufak tefek cinayetler Serhan… Öncelikle Mert Fırat’ı pek severim. Oyunculuğu asıl tiyatro sahnesinde devleşir.   Serhan karakterini de sevdim ama kusura bakma sevgili Mert Fırat… Canlandırdığın Serhan karakteri ile  Sarmaşık’ın manikür sorumlusunun dediği gibi ‘bayağı iyi / yürürken insanların dönüp bir daha bakacakları kadar dayanılmaz’ bir karizmaya sahip değilsin. Ama öyle bir sahne izledik ki… Doğru tahmin, koşu parkuru ^^ Oya Serhan ship ship ship yapan bir ben olamam değil mi? #OySer ciler burada mı?

Aynı durum Taylan için de geçerli. Ferit Aktuğ’un pek göremesek de oyunculuk performansına diyeceğim yok ama liseden bu ya da göbek salmış aile babası oluvermiş.

Pelin..  Aslında dört kadının içinde bana göre en kötüsü… Pelin karakteri de Bade İşçil’e pek yakışmış. Yeniden ekranlara dönmesine çok sevindim.

Yavuz hakkında tek söyleyeceğim yılların oyuncusu Yıldıray Şahinler ’in sesini kısık olmadan ilk kez duyuyor olmak izleyici olarak benim ayıbımdır. Ah canım Merve’nin tuzağına mı düştün sen…  Varsın bir aldatma söz konusu olsun, çiftler arasında en çok Arzu  – Yavuz ikilisini sevdim <3

Ve Arzu… Kötülerin iyisi… Bir kötülüğe sessiz kalmak seni de kötü biri yapar mı repliği karakterinin aynası idi bana göre, sessiz kalmaya devam edecek besbelli.  Keşke ilk çocuğunun (16 yaş kız) babasını farklı bir kişi yapsaydınız. Ama bir dakika yerli dizilerimizde boşanıp ikinci evliliğinde mutlu – ufak tefek cinayetler özelinde göreceli, bir yuva kurma örneğiyle de karşılaşmıyorduk.

ufak tefek cinayetler

Ve son sözü diziye imzasını atan şarkıdan bir kesitiyle bitirelim, hayatın tam da içinden…

“Kendini her gün öldürürken ,kim katil kim maktul…

Dizi ile ilgili diğer yazılar için Ufak Tefek Cinayetler kategorisini ziyaret edebilirsiniz ^^

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • sinem özcan

  Okudum, geldimmmmm 🙂 Ya ben aslında öldürülenin Merve olması gerektiği gibi bir fikre sahibim ama o değil elbette ki. Merve ölmüş olsaydı çok daha girift olaylar zinciri kurulabilirdi bence.
  Bir de yine tekrar edeyim o görgü tanıkları aslında doğru söylemiyor ve olayla direkt bağlantılılarsa çok iyi olacak.
  İlk bölüm beni çarpmasa da çekti bir iki hafta daha takılacağım sanırım.
  Öptüm kaçtım.

 • Ayla

  Asli demek Merve yi kendine yakin buldun ve sevebildin. Ben ise en itici onu buldum,o kötü ruhu diye iyi özelliklerinin önüne geciyor. Tabi oyuncu harika rol yapiyor orasi ayri.
  Arzu da sessiz kaldigi icin bence digerleri kadar suclu.
  Amerikan versiyonunu senin tavsiyenle izleyip cok begenmistim bu yaz. Ama orada kadinlar birbirlerine düsman degil,arkalarindan birbirlerinin kuyularini kazmiyorlardi. Bizde daha farkli ilerleyecegini saniyorum,Oya tek tek Taylan da dahil intikamini alsin bu catlak kadinlardan:))

  • Merhaba Ayla, hoşgeldin 🎈

   Ay bir dakika hemen düzeltme yapıyorum. Kendime benzettim derken iş bitiriciliğini, pratikliğini, az biraz çakallığını… Yoksa kötülük mü? Asla 😅😆😂

   Ya sana da Taylan lisedeki yakisiklilarin 40 a yaklaşırken göbeklenmesini çağrıştırmadı mı? Cuk olmuş bence 😅😆😁

   Bana da ilk 13 intikam çığlıkları ve devamı da kadınların birlikte olup tekil/ çoğul düşmana karşı savaşmaları gibi geliyor. Çünkü pencereden düşen erkek gibi kıyafetten anladığım.

   • Ayla

    Yo yo ben seni dogru anladim,kötülügü sana benzemiyor. Ama Merve nin kötü huylari iyi huylarindan daha baskin,ben sevemedim. Onun gibi dostum olacagina hic olmasin.

 • Kore

  Dizinin kendisine özel şarkılarının olması çok güzel bir şey işi özel kılıyor. Ve o dünyanın içine daha kolay girmeni sağlıyor. Oya eve taşınırken çalan Fırat Ağacık – Ufak Tefek Cinayetler de çok güzeldi:)))) Oya nın lise aşkı o kadar tatlıyken nasıl öyle olmuş o oyuncuyu daha yakışıklı biri oynamalı Oya onuda tefe koymalıydı:)) BEn Oya ya intikam almazsa çok sinirleneceğim:)))

  • Kore

   Sözleride buldum:))

   Korkunun ipliği kalpte dikiş tutar mı?
   Küçücük yalanlar dev aşkları yutar mı?
   Şu tarihi her zaman kötüler yazarlar,
   Bak kahramanlarla dolu adsız mezarlar.

   Gerçek gülüşler tek taşa satılır mı?
   Zümrüt dolu taçlar şefkatle sarılır mı?
   Zalimler tahtlarından tek bir sözle düşerler,
   En sinsi silahlar mutfakta pişerler.

   Bir kuş yuvasında ya da bir masumun ah sesinde,
   Saklanır en günahkar en utanmaz ihanetler,
   Her yaralı ruhun metruk arka bahçesinde,
   İşlenir her gün böyle ufak tefek cinayetler.”