İzledim

Romantik Komedi : Tom Hanks Meg Ryan Filmleri

Kariyerinde ticari romantik komedi filmleri var ise asla Oscar heykelciğine kavuşamazsın algısını kıran bir aktör Tom Hanks.  Her ne kadar yaş aldığı dönemde imza attığı filmleri daha çok sevsem de Meg Ryan ile başrolü paylaştığı filmlerden aldığım keyfi de unutmak mümkün değil.

Bu ikili 1990’ların romantik komedi filmleriyle neredeyse eş anlamlı hale gelseler de o dönem boyunca birlikte sadece üç film yaptılar. Ama yaptıkları her film Hollywood tarzı klasik romantik komedilerden farklı olduğu için “Tom Hanks Meg Ryan tarzı filmler” alt başlığı bile oluştu. Bu başlığın asıl temeli Meg Ryan’ın tatlı, birazcık saf, telaşlı esas kızı canlandırması olsa da Tom Hanks Meg Ryan’a  Nicholas Cage, Billy Crystal,  Kevin Kline’dan farklı olarak birden fazla projede eşlik etmesiyle bu türün içinde ayrı değerlendirme açılmasına sebep olduğu aşikar.

Ve bu üç filmi de Hollywood tarzı birçok romantik komediden ayrılan  ortak noktaları ise;

  • İzleyicileri romantizme sürükleyen filmlerdir.
  • Seks kavramı oldukça arka planda yer alır.
  • Gerek karakterler gerekse hikayedeki olay örgüsü alışılagelmiş Hollywood romantik komedilerinden farklıdır.

Böylelikle Tom Hanks ve Meg Ryan filmlerinin her biri zamansız romantik komedi filmleri arasında yerini alır ve her izlenildiğinde yüzünüze bir gülümseme yerleştirmek de kalıcı olur.

Kendi adıma bu filmlerin en güzel yanı ise Her şeyin ve herkesin üstüne geldiği anda dışarıda bir yerlerde kendiniz için özel biri olduğunu hissetmek için romantik komedi kategorisindeki filmlerden en sevdiğinizi yeniden izleyip mutluluk hapı misali bir doz alıp ruhunuzu iyileştirmenize yardımcı olmasıdır.

Meg Ryan’ın esas kız, Tom Hanks’in esas oğlan olduğu filmler:

 

Joe Yanardağa Karşı –  Joe versus the Volcano  (1990)

 

John Patrick Shanley’in senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı bu filmde, Tom Hanks ve Meg Ryan başrolde. Joe (Tom Hanks), monoton bir hayata sahiptir, ölümcül bir beyin hastalığına yakalandığını öğrenir ve artık kaybedecek hiçbir şeyi yoktur.

İş dolayısıyla tanıştığı varlıklı bir işadamı olan Samuel Graynamore, kendisine beklenmedik bir öneride bulunur. Sıradan bir adam gibi yaşadın, krallar gibi öl der ona… Joe bu teklifi kabul edecek midir?

 

Sevginin Bağladıkları  – Sleepless in Seattle (1993)

 

Karısı Maggie öldükten sonra Sam Baldwin ve oğlu Jonah, Seattle’a taşınırlar. Yaşadıkları ölümün acısından biraz olsun uzaklaşabileceklerini düşünürler. Ancak aradan on sekiz yıl geçtiği halde Sam halen matemini sürdürmektedir ve uykusuzluk çekmektedir. Jonah da her ne kadar annesini çok özlese de babasının bir an önce yeni bir hayat arkadaşı edinmesini ister. Bir Noel arifesinde Sam, oğlunun da etkisi ile bir radyo kanalını arar. Canlı yayında karısını ne kadar çok özlediğini anlatır. Sam’in hikayesini dinleyen çok sayıda kadın ona aşık olur. Bunlardan biri de Annie’dir ve o, Sam’e bir mektup yazar. Gelen mektubu Jonah açıp okur. İhtiyacı olan kadını babası için bulduğunu düşünür. Bu sırada Annie ile Sam aslında çoktan tanışmışlardır.

 

Mesajınız Var – You’ve got Mail (1998)

 

Kalabalık New York şehrindeki milyonlarca yalnız insandan biri olan Joe Fox, hayalini kurduğu kitapçıyı açmak üzeredir. Boş vakitlerini bilgisayar başında geçiren Joe, chat kanallarından birinde tanıştığı bir kadınla samimi bir dostluk kurmaya başlar. Kely isimli bu kadın kendine ait kitapçısında çocuk kitapları satan sevimli ve içten bir kadındır. İkili konuştukça birbirlerine dair onlarca ortak nokta fark ederler ve aralarındaki ilişki büyülü bir bağa dönüşmeye başlar. Zamanı gelip buluşmaya ve tanışmaya karar verdiklerinde ise şaşırtıcı bir sürpriz kapıdadır…

Yazıyı sonlandırmadan, klasikleşen bu üç romantik komedi filminin sonuncusundan tam 18 yıl sonra Tom Hanks ve Meg Ryan’ın yolları 2016 yılında Ithaca adlı filmde yeniden kesişti.

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE
BRIDGERTONE – Gölge Oyunları
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap