SEN ÇAL KAPIMI – Akdeniz Akşamları

Aydan Hanım’ın dediği gibi: “Akdeniz Akşamları Baştan Çıkarır İnsanları“. Bu bölüm sıcak, sımsıcak Antalya sahillerine doğru yola çıktık. Ama o sıcaklığın hakkını verecek kadar sahnelerde görmedik doğrusu. Hani Eda arkadaşlarına “Yanıyor!” demişti? O yangını hissedebilen var mı?

(For my foreign followers, please go to select language section for google translate. On the top right side of the screen for desktop, last line on the hamburger menu bar for mobile) 

 
   
 

 

Ama yine de yüzümüzde gülümseme bırakan sahneler de yok değildi. Aynı odada kalma zorunluğu çok daha güzel işlenebilirdi ama bize kalan sadece Serkan uyurken üstünün örtülmesi ve bunun onu gülümsetmesi kaldı. Serkan’ın sponsorluğu, ödül gününde kırmızı elbiseli Eda’ya bir kez değil tam iki kez ‘çok güzelsin’ demesi, iki gün boyunca az didişmeli denizde, yıldızları seyrederken, gölde yüzerken güzel vakit geçirmeleri ve tabii ki bölüm finali…

Gazeteciler akbaba sürüsü gibi dizilmiş beklerken Eda’nın kendinden emin bir şekilde onlara doğru yürümesi, Serkan’ın elinden tutup onu bu kaostan uzaklaştırması – kum ve topuklu ayakkabı detayını görmedik zannetmeyin- ve gün batımına doğru yola çıkmaları…

 

 

Final demişken Serkan o tekneyi gerçekten Selin için getirtmiş olamaz değil mi! Böyle bir şey planlamış olduğu ortaya çıkarsa iki elim yakanda Serkan Bolat!  Neyse Eda’nın bu bakışlarının farkına bir varsa Selin’i bir an aklına getirir mi acaba?

 

 

Gelecek bölümde bölüm finalindeki nişan sözleşmesi krizinde sözleşmenin parçasının nasıl olup da üzerinde oynanmış bir şekilde basına yansıdığını sorgulamayı unutmazlar herhalde? Sözleşmeyi o akşam o masada olan biri sızdırdı. Serkan’ın annesi ve Eda’nın halası olamayacağına göre ya Selin ya da Ferit.  Ferit itiraf edecek mi? Selin hiç alakası olmasa da nişanlısı için suçu üstüne alacak mı? Ferit Kaan’a yaptıklarından dolayı kızacak mı? Konu bir şekilde Ferit’e bağlanacak ama altını çizerek belirtiyorum lütfen Ferit’i üzmeyin! Özellikle bu bölüm Selin ile açık açık konuşarak kalbimi kazandı. (Kalbimi kazanmasında biraz da olsa Çağrı Çıtanak etkisi var tabii ^^)

 

Ferit kötü adam değil, bu net! Elimizde ‘kötü adam’ olarak tek isim var: Kaan. Kaan kötü adam olarak hikayemizde kalacaksa nefretinin nedeni açık açık söylenmeli. Şimdilik çizgi film karakterinden öteye gitmiş değil. Hele ki Melo üzerinden yaptığı planlar gerçekten çok saçma…

 

Yeni Pırıl’ı sevdim. Engin ile Pırıl ne güzel oldu değil mi? Yeni Pırıl’ı giderek sevmeye başlamamın bir sebebi bölüm finalinde Eda’ya Selin’in aksi bir tavsiyede bulunmasının dikkatimi çekmesi olabilir. Aydan Hanım’ın muhbirliğinden Eda’ya destek olmaya. Aferin, doğru yolda!  Bu arada avukat kızımızı – adı neydi? –  bu bölüm Pırıl’ın önü açılsın diye mi unuttuk dersiniz? Bu unutkanlık üzdü mü? Hayır. Bir de avukat kızımızın sahnesi olsa idi halihazırda kısıtlı süre ayrılan #EdSer’ sahnelerinden geriye ne kalırdı kim bilir?

EdSer’den bahis açılmışken bölüm içerisindeki güzel kareleri yazıya eklemek lazım ^^ İşte en güzel resim veren sahne: Şelale Sahnesi. Renklerin güzelliğine bakar mısınız?

 

 

Elimizdeki malzemeler hangi sıra ile hikayemize dahil olacak dersiniz? Gizemli babaannemiz var. Bu bölümde Mardin’de aşiret mi dediler? Eda’nın ailesine ne olduğu, küskünlüğünün nedeni henüz belli değil. Küskünlük konusunda Eda’yı anlayabilirim de, halası neden annesi ile konuşmuyor ki? Çok mantıklı bir sebep bekliyorum.  Bilinmeyenler Eda ile sınırlı değil; Serkan’ın ailesi ile ilgili detaylar da var. Serkan’ın hastalık hastalığı, babası ile arasındaki gerginliğin temeli, annesinin evden çıkamayışı… Tamam, belki de bu detaylara girmek için daha çok erken; dizi  kış sezonu dizileri başlayınca devam onayı alırsa izleyiciye anlatacak bir şeyler lazım değil mi…

Eda’nın sonunda (mezun olmamış olsa da) Serkan’ın yanında sekreter olarak değil de, eğitimini aldığı konu ile ilgili bir konumda çalışmasına sevindim. Yeni projenin peyzaj sorumluluğu onun oldu. Ne güzel ^^ Serkan’ın Eda’nın işine duyduğu güven de gözlerden kaçmadı doğrusu: ”Senin tasarladığın bahçede zevkle gezerim.”

 

 

Projeye imza atacak karı kocayı Eda ve Serkan’ın 20 yıl sonraki haline benzetmeleri hoştu ama bu konuyu hakkıyla işleyebildiler mi? Kesinlikle hayır! Siz de hemfikir misiniz bilemiyorum ama bu benzerlikten bana geçen sadece Serkan’ın zihnine daha çok işleyen Eda oldu.

“… gözünüz sürekli onu ararsa, bütün deliklerine rağmen hala vazgeçememişseniz ve her haliyle sizi büyülüyorsa galiba aşk.. “

 

 

Apollon tapınağını ziyaret ederek gökyüzünü izleme sahnesini beğendim. En azından replik olan bir sahne idi!  Özellikle de Sirius’un hikayesini çok sevdim. Serkan’ın ruhunun derinliklerindeki inceliği bir kez daha gösterdi.  Aklıma gelmişken; hadi beyin fırtınası yapalım: Eda kayan yıldızlarda hangi dileği tutmuştur?

 

Yazıyı reyting ile kapatalım; Sen Çal Kapımı 5. Bölüm Total’de 6,38, AB’de 6,17 ABC1’de 6,86 reyting alarak yazın en çok izlenen dizisi olma özelliğini yine kimseye kaptırmadı.

 

Kapak fotoğrafını bölümden değil Hande Erçel’in  instagram paylaşımından seçtim, çünkü bu fotoğraf çok güzel <3  (Bu paylaşımın bir başka açısını da Kerem Bürsin’in eş zamanlı paylaşması çok hoş değil miydi? <3

 

 

Yazıya tweetini eklediğim Yağmur‘a kattığı renk için teşekkürler.

 

Sen Çal Kapımı diğer bölüm yorumları  için tıklayın .

 

Sen Çal Kapımı Fragman

 

 

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Gözde E.

  Selaaaam. Bölümü bugün seyrettim, taze taze yorumlarımla geldim. Senin tüm izlenimlerine katılıyorum biri hariç. Kesinlikle bölümün duygusu eksikti, sıkıldığımı itiraf etmeliyim. Belki de EdSer sahneleri yetmediği içindir. Antalya Side’den çok oteli seyrettik, yalan yok tatil açlığım tavan, çok canım çekti 🙂

  Ceren’i bu bölüm görmemekten hiç hoşlanmadım. Çünkü Ceren’i çok seviyorum bol bol sahnesi olsun istiyorum, Engin’le de O olsun istiyorum. Pırıl iyi kız ama başkasını bulsun. Yani bu konuda sana katılamayacağım. Bu da Melisa Döngel sevgimden geliyor. Bizim Hikaye’den kalma bir sevgi bu.

  Serkan’ın babasına bu bölüm ısındım. Melo’yu işe alması değil genel olarak yemek sırasındaki hali tavrını sevdim.
  Dizide tek uyuz olduğum karakter Kaan. Dediğin gibi düşmanlığı yapay kalıyor, Melo’yu kullanması da ekstra itici.

  Yeni bölümde görüşmek üzere.

 • Ahmet Adar

  Güzel yorumların için emeğine sağlık.Bölümün büyüsüne kapılamadım.Antalyanın güzellikleri daha şairane verilebilinirdi.Bir akdeniz akşamları şarkısını çalıp,dans bile ettirmediler.Mele’ nun Eda’ nın babaannesinin zenginliğinden bahsederken neredeyse Mardini’n tamamı onların
  cümlesini kullanması kullanması hoş olmadı.Mardin bir aşirete ait değil.Kaan Karadağ’ın planlarını tam anlayamadım.Kendisi Meloyu işe aldıracaktı.Serkan’ın babasının hamlesini nasıl öngördü de böyle bir şeytani planla Ferit!t’ en sonraki ikinci ajanını Şirketin kalbine Serkan bolat’ın can evine yerleştirdi.Bu bölüm Avukat Ceren ,Eda’nın deyişi ile Cer niye yoktu.En azından bir bahane bulunmalıydı.Seyirciye saygı bunu gerektirir.Geçen bölüm Cereni Enginle yakınlaştırıp,bu bölüm Engin-Pırıl yakınlaşmasının anlamını çözemedim.Hele Pırıl,Serkan Bolat’ ın annesi Aydan Bolat’ın ispiyonu iken.

  • Merhaba Ahmet Bey, Mardin onların demesi beni rahatsız etmedi. Çok emlak olan kisiler için söylenir ya mardin’in yarısı onların gibi… Hanlar, hamamlar… Eda nin küsmesini değil de halanın kusmesinin nedenini çok merak ediyorum. Avukat için çok yoğun dediler ama pej yoğun olabilecek bir tip değildi. Kaan madem işe aldırmayacaktı neden plan yaptı değil mi? Komik.

   • Gözde E.

    Eda’nın anne babasının ölümüyle ilgili bir durum olabilir mi halanın konuşmamasına neden?

  • Fani Albohayre

   Ahmet Ferit Selin çifti bana Adını Feriha koydum dizisindeki Ceyda Koray çiftini anımsatıyor İleriki bölümlerde Ferit kopacak gibi Selinden

 • pride&prejudice

  iki konu var yazida dikkatimi ceken birincisi basina Kaan verdi sozlesme detayini, Ferit ona dusunmeden gonderdi. Ikincisi de Aydan hanimin fobisini yardimcisi Eda nin halasina detayli acikladi. Neden evine israrla cagirdigi icin.
  Kaan ve Serkan nin cekismeleri ve Aydan hanimin bu fobisinin nasil olustugunun aciklamasi gelecektir diye umuyorum alt yapisi yapildi. Selin in bu acik vermelerinin Ferit tarafindan anlasildiginin da iyi oldu. acikca sordu. Selin ile Serkan aslinda birlesseler bile mutlu olamazlar o da bir gercek. ama Ferit e de yazik!

  • Neslihan hoşgeldin 🙂 Ferit Eda’yı seviyor. Serkan’ı ne kadar sevmese de onu zor duruma düşürmeyecek kadar ‘iyi’ biri. (Ferit fandom oldum : ^^) O zaman da Kaan’a ‘ne yaptın sen’ demesi lazım. Ferit çok tatlı değil mi ablası <3… Ben yine bir yan karaktere düşmek üzeyim galiba :)))

   • pride&prejudice

    Ferit in Serkan ile Kaan arasindaki sorunu bilip de vermesi onun iyi degil ya kotu ya da salak oldugunu gosterir. bu bolum bir iyi not aldi benden acikca sordu hala Serkana ilgin var mi diye… Ferit pek sevebilecegim bir tip degil sorry!

   • Gözde E.

    Ferit’i hata yapsa da ben de çok seviyorum. Ferit fandoma beni de ekle.