ŞAHİN TEPESİ – Bir Kuple Entrika Bir Tutam Aşk

Cuma zorlu bir gün. Sezonun tam ortasında ve üstelik Cuma gibi bu kadar tutmuş dizinin arasında kendine yer açmaya çalışan Şahin Tepesi kötü bir başlangıç yapsa da ikinci bölümde reytinglerini az da olsa yükseltebildi.

Dizinin 2.bölümü geçen haftadan biraz daha yüksek olmakla birlikte Total’de 3,96 reyting, 8,24 share ile ve AB’de 3,44 reyting, 7,64 share ile 12. ve 20+ABC1’de 3,87 reyting, 8,04 share ile 13…

 
   
 

 

 

 

Bölümü sevdim.  En büyük serzenişim, ‘geçmiş ile bilgili sırlar ilk bölümde ortaya çıktı. Ne izleyeceğiz biz?’ hakkını verdi. Geriye kaldı tarafların güç savaşları. Güç savaşı derken, bir takım basit entrikalar, kapı dinleme, toplum içinde laf sokma, rezil etme üzerine kurulu… Elimizde bir de cinayet var tabii… Hemen burada bir parantez açmam gerek, Tuna’nın rüyası çok iyi değil miydi?

Anlaşılan o ki entrikalar alıp başını gidecek, tabi bir takım yanlış anlaşmalarda cilası olacak… Geçmişle hesaplaşma beklerken (kendi adıma) hep yakın geçmiş ile uğraşacağız. Tipik bir Yalan Rüzgar’ı ile karşı karşıyayız. Ama her şeye rağmen Tuna’nın bunca zaman tırnakları kazıyarak-  biraz da çevirdiği dolaplarla tabii, elde ettiği gücü elinde tutmak için çevireceği entrikaları izlemek keyifli olacak. Melek de artık bir ‘savaşçı’. Naif bir karakter sahip olduğu aşikâr bakalım yılların deneyimlisi Tuna ile nasıl baş edecek?

 

 

Efe ve Verda arasındaki didişmeleri sevdim. #EfDa olmuştur benim için. Tanıtımlarda Verda ile karşılaşmasının ileride yangına dönüşecek aşkın ilk ateşi olduğunun altı çiziliyor. İkinci bölümde o ateşi daha da hissettik değil mi?  Hele ki Verda stalklamaya başladıysa, varsın söylediği gibi yanlışlıkla olsun ^^ Efe ve Verda’nın daha ilk bölümden devamlı olarak birbirlerini süzmeleri, her fırsatta laf sokmaları yüksek gerilim hattı gibi değil mi?    Gerçi – 3.bölüm ön izlemede de görüldüğü üzere, Tuna Hanım’ın radarına takıldılar bile… Yemekte de dikkat çekmişlerdi ama Romeo’nun etkisi ile artık tamamen yakalandılar. Kurtulmanız zor, çok zor…

 

 

Efe Akdora’nın kadınlar konusunda daldan dala atlayan karakterinin geçmişi ile bağı olması. Belki annesi? Anaerkil bir aile yapısı olduğu belli, Tuna an itibari ile teyze ile arkasından dalgası geçilebilen ‘anne’ figürü olsa da evlat yetiştirirken öyle olmadığı kesin.

Peki Tuna oğlunu Melek’in kızına kaptırırken kocasını da Melek’e kaptırır mı dersiniz? Demir’deki özgüvene de dikkatinizi çekmek isterim. Melek’in dönüşünde kendine pay çıkartması! Iyk…

 

 

Avukat Erkan’ın eğilimini daha çok sevdim, nasıl eli ayağına dolanıyor Melek’in karşısında… Varsın minik(!) Ceylan’ın dişlerini çıkartmasına sebep olsun, ben Esra Dermancıoğlu’nu Ceylan olarak pek sevdim…

 

 

Ebru Özkan için sosyal medyada dizinin ilk bölümünde gördüğüm bir tweeti eklemek istiyorum, tam da duygularımı yansıtıyor:

 

 

 
   
 

 

Unutmadan, Efe’nin sevgilisini oynayan kim? Sanırım zirveye tırmanmaya çalışan güzellik menşeli bir oyuncu adayı. Kendini canlandırıyor yani ^^ Ama canlandırdığı karakterdeki gibi yetenek eksiği…

Kahyanın küçük oğlunu ‘kötü’ beklerken psikopat olan büyük oğlan çıktı ya… Yanlış tahmin! Bu Deniz’in kahyanın oğlundan uzaklaşması için bir neden olması gerekiyordu. Bu basit bir nedenden öte bir şey çıktı tabi, adam psikopat çıktı yahu…  Deniz ve Cem aksı şimdilik çok ilgimi çekmiyor ama kahyanın oğlu ile harmanlanınca neden olmasın?

 

Dilerim ki bol tekrar ile gününe tutunabilir Şahin Tepesi. Böylesine bir kadro ve Hilal Saral’ın rejisi bu aralar kıyım yapan kanalların bıçağını hiç hak etmiyor.

Ya siz bölümü nasıl buldunuz?

 

Yazıyı tweetlerini alıntılayarak renklendirdiğim  berthe ‘e teşekkürler <3

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz Şahin Tepesi kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 

Şahin Tepesi 3. Bölüm Ön İzleme

Şahin Tepesi 3. Bölüm Fragman

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Nur

  Merhaba Aslı. Ellerine sağlık.
  Son bölüm için post açmamışsın mecburen buraya yazacağım.
  İlk 2 bölümü biraz kopuk izlesem de üçüncü bölümü kesintisiz izledim yorumumda bazı hatalarım olabilir bu nedenle temkinli yazacağım.
  Maalesef reytingler düşük gelmiş. Öncelike dizinin devam etmesinden yanayım ama biraz sıradanlığı aşmalı.
  Melek, Ebru Özkan faktörü olmasa izlencesi yok gibi Ebru Özkan’ı izlemeye değer buluyorum Melek’i değil.
  Cem bilekliği kendi tapulu mülkünde buldu sattığı şey bileklik değil de dedesinin kitapları da olabilirdi. Ay Yapım’ın bu sezon izlediğim 3 dizisinden Çukur’u hariç tutuyorum (Çukur’un kendi evreni var) Çarpışma ve Şahin Tepesi’nde akla, hukuka aykırılıklar fazla. Melek, oğlunu ezdikçe ezdi. Nerde Paramparça’nın Dilara’sı nerde bu Melek? Verda’ya sürekli Efe’den uzak dur, bilmem ne.. Niye? Kendisi dağ gibi çocuklarının arkasındaysa kim onlara ne gibi zarar verebilir? Verda ve Cem’in, Efe ve Deniz’le arkadaş olmalarına karışmaması lazım.
  Verda, Kimya okuyor diye biliyorum parfümdü, formüldü alakası yok, dans dersi veriyor. Şeb-i Verda’nın kiralık ofis odası dışında Holding’de varlığı yok galiba. Ne kiralık ofisi anlayabildim ne hissedarlığı ne üretim tesisi, labaratuvar ve diğer faktörleri.. Şeb-i Verda’dan hiç bir şey anlayamadım. Köşkte zaten komşular iç içeler şimdi de Holding’de, bari Samet Bey’in ofisi, tesisleri falan vardır da her bölüm iç içe yok koridorda karşılaştı yok odasına girdi vs görmeyiz.
  Deniz’i seviyorum bahçıvanın oğlu, santaj durumu uzamasın istiyorum başka bir hikaye açılsın onlara. Deniz, Cem ve Ceylan’la ortak bir iş yapsınlar kitapçı, kafe, bar vs.. üçü de çok tatlı.
  Tuna’nın ev içi kıyafetleri içimi daralttı:)
  Önümüzdeki bölüm ne beklediğimi bilmiyorum. Videolu santaj ilgimi çekmiyor, Melek’in holdingde dip dibe olması ilgimi çekmiyor Verda-Efe flörtü ilgimi çekmiyor. Melek, Erkan ilgimi çekiyor çok yakıştırdım. Samet bey ve bir parfümün formül aşamasından üretim sürecine geçiş öyküsü çok ilgimi çekiyor. Aynı alanda 2 güçlü iş kadının rekabeti ilgimi çekiyor. Verda ve Efe’de annelerinin yanında yer alıp rakip olurlarsa ilgimi çeker. Ceylan üzülmesin hayırlı bir kısmeti çıksın ismi de Samet olsun istiyorum:)

  • Gözde E.

   Selam Nur, 3. bölüm yazısını ben yazacağım bugün o yüzden henüz post yok 🙂 Yayınlandığında yorumunu oraya kopyala yapıştır yapabilirsin canım 🙂

   • Nur

    Gözde’cim kopyele-yapıştır işlerini beceremem, yenisini yazarım:)

    Şahin Tepesi’nin reytinglerine üzüldüm. Aslında tam kafa dinlemelik bir dizi ama madem 2 tane güçlü iş kadını vaadediyor, nerde o kadınlar? İşi, rekabeti tam gaz ilk bölümden başlatmaları lazımdı gününde sezona en geç giren dizi, diğerleri parkurda tur dönüyor bunlar 1.viteste.. Eylül’de başlasalar anlarım ama Kasım ortası başlamışlar santaj mantaj sonra olmalıydı ilk bölümün ilk sahnesi Melek’in Holding’deki toplantıyı dağıtması olmalıydı sonra flashback’lerle diğerlerini verirlerdi. Aynı hata Çarpışma’da da kısmen var Çarpışma’nın başka sorunları da var ama Aksiyon yapacak adamlar yapmıyorlar zaten 3 kişiler Kadir, Kerem, Veli.. Kerem’e sokaktan imajı çizmişler sokakta dayak yedi:) Veli bi yerleri bassın, dağıtsın.. yok.. küçük bi kız elinde:) Kadir’e ihbar gelsin operasyon yapsın, araba takibi falan olsun.. ona da yok.. İyi ama diğer diziler 10 böüm ilerde onlar şimdi yavaş olabilir 13.14.bölümde bunlar da yavaşlasın ama şimdi değil. En sevmediğim şey alışmaya çalışırken dizinin final yapması.

    • Gözde E.

     Aslında ben ilk iki bölümü de sevdim giriş çok hareketliydi falan ama belki dediğin gibi olsa daha etkili olurdu.Carpışma 3’ü de hala seyredemedim. Önceliği tvde BZÇ ve Bizim Hikaye’ye verdim. Bir de cuma akşamki Kızım’a.

     • Nur

      İlk bölüm çok hareketliydi ben de ilgiyle izledim ama Melek’in babası ölünce Melek tarafında bir boşluk oldu bende. Melek’in babası bir şekilde sağ kurtulabilseydi ve Melek gelseydi sonraki bölümleri daha bir merakla izlerdim. Deniz ve Mete ilişkisi çok sakil geldi santaj olmasaydı bile bu tür bir şey izlemek istemezdim. Tuna ve Melek’i rakip olarak sevdim ama Tuna o kazayla ölüme sebebiyet vermesinden dolayı çok avantaj kaybetti halbuki ” Şeytan Prada Giyer” gibi bir temada çok daha uygun olurlardı belki. Bir de hem Çukur’da hem Çarpışma’da tehdit, santaj unsurları fazla geliyor bana. İşin kolayına kaçıyorlar. Gerilim mi lazım, birini tehdit et, hareketlilik mi lazım biri diğerine santaj yapsın, dram unsurunu bunlara dayandır. Aksiyon dizisi de aynı, Sürrealist Kült dizide aynı Aile dizisi de aynı. İzlerken bu kadar şikayetçi olduğumu sanma çok az battı bana ama bu çok az olanlar diğer izleyicilere çok muydu acaba diye yazıyorum. Belki benim tespitlerimin hiç biri ile alakalı da değildir sadece reyting olmaması gerektiği kadar düşük.

     • Gözde E.

      Reyting konusu en büyük yaram bu diziye dair. En az 4-5 reytingi hak eden bir iş. Tuna’ya amcayı öldürmekteki maksat belli aslında Melek de onun anne babasının ölümüne sebep olmuş, senarist böylece onları bu anlamda eşitlemiş oluyor bir nevi. Hmmm ben bunu yazıda kullanayım 🙂
      Mete deme bana ya, iyi oynuyor çocuk ama iticilikte zirve.
      Senaryolar birbirine bu kadar benzemese diyeceğim de bu eskiden beri bizim sinemamızda da çokça yapılan bir şey. Yeşilçam’da birbirine tıpatıp benzeyen filmler aşırı fazla, çünkü seyircinin sevdiği argümanlarmış bunlar. Bir derste Memduh Ün hocamız anlatmıştı. Böyle birkaç şey saymıştı.

     • Nur

      Pek bilemiyorum bu konuları belki de doğru formül odur ama Deniz’in o çocukla hiç ilişkisi olmasaydı keşke. Köşk, hizmetliler, hizmetlinin elinde ev sahibine santaj videosu Aşkı Memnu’yu da anımsatıyor bir parça.

     • Gözde E.

      Aşkı Memnu Beşir = Şahin Tepesi Mete

     • Nur

      Aynen. Beşir yine iyiydi, bu Mete’nin hiç çekileceği yok:)

     • Nur

      Bu arada Mithat Beyi aslında balıkçı kurtardı desek otopsi falan yapılıp gömüldü. Mithat bey eceli ile ölen birinin bedenini kullanmış olsa, çıkagelse aniden:))

     • Gözde E.

      Güzel olurdu 🙂

     • Gözde E.

      Bu arada aklımdayken sorayım, BZÇ’yi bıraktın mı yoksa yorumlarda yoksun… 🙁

     • Nur

      BZÇ’yi bıraktım. Aslında Çarpışma ve Şahin Tepesi, Çukur’u da katınca haftada 3 dizi bana fazla 2 tane ideal kafam çok kaldırmıyor 3 diziyi. Çarpışma’dan halen emin değilim onu bırakma ihtimalim daha fazlaydı Çukur ve Şahin Tepesi diyordum ki ŞT’de reyting sorunu çıktı.

     • Gözde E.

      Bzç’yi bırakmana üzüldüm. Fekeli ile Hünkar cephesinde güzel şeyler bekliyorum.

  • Ah şekerim konuk yazarlar işte, koca hafta sonu yazamadı bir de gülerek kopyala yapıştır demiş cıks cıks cıks… :))

   Uzun yıllardır bii fiil çalışanım ofis içinde kiralık oda hiç görmedim duymadım :)))
   Çok geç oldu, yarın iş malumi uzun uzun yazamayacağım, gerçi ben fırsat bulana kadar yazı da yayınlanır gerçi.

   • Gözde E.

    Konuk yazar özürlerini iletiyor, bu hafta sonu kafası gidikti 🙁

 • Gözde E.

  Selaaam. Sonunda gelebildim. Bölümü dün seyrettim. Akıcı bir bölümdü. Final şaşırttı. Ama ben en başta Mete’nin kayıt yaptığını tahmin etmiştim, sonra veriler beni kardeşine itmişti. Deniz ondan ayrılmak istemekte çok haklı, bu olaydan sonra birlikte olamazlar.
  Hem Tuna’nın kabusunu, hem Deniz’in zaman zamanki korkularını yerinde buldum, sahneler başarılıydı. Leyla Tanlar’ı bu bölüm çok başarılı buldum. Mustafa Mert Koç’u yani Cem’i de.
  Hikaye klişe ama kendini seyrettiriyor. Biraz müzikler azalmalı. EfDa olmuş ama sahneleri artmalı.
  Efe’nin sevgilisi hakkında yazdıklarına, Melek için sözlerine katılıyorum. Cidden Ebru Özkan çok asil çoook. Aklımdan aynı şeyler geçti seyrederken.
  Melek Şeb-i Verda’yı adam eder ordan gitmez. Demir de gene peşinde koşturur ama yüz vermesin sakın. Tuna delirsin bana yeter 😁 Yine de Tuna’yı da sevdim yani hayranım kendisine. Seyretmeye devam diziyi. Ama şimdilik kalbimde Kızım’ın yerini alamaz. Belki ilerde.

  • Ahmet Adar

   Avukat Erkan’ın Meleğe aşık olmasına ne diyorsun,Ceylan nasıl etkilenecek,Melek Erkan var iken Demire yüs vermes bance.Ben de Leyla Tanları ikinci bölümde daha çok beğendim.Nilüfer rolünde Neşe Baykent de fena değildi.Meleğin kankası olarak rolü artıyor.

   • Gözde E.

    E Erkan’ın Melek’ten etkilenmesi normal, o kadar duru ve naif ki. Ceylan Melek’e karşı çok iyi ama bunu fark edince maalesef tam tersi davranacaktır. Melek Demir’e Erkan olsa da olmasa da yüz vermez bence, vermemeli de. Babası kovduğunda O da sırtını dönmüş, pislik.

    • Ahmet Adar

     Babası kovduğunda Demir,Meleğe sırtını döndüyse yine Tunanın bir komplosu vardır.Diye düşünüyorum.İçime doğan bir his bu seri çok fasla ekranda kalamayacak diyor.Ama ben devam etmesini isterim.Melek gençoğlu,Ece yörenç yanında olmayınca pek başarılı olamıyor.Hep ayni klişeler ve entrikalar.Yaratıcı değil.3 fragmanda Verda bale yaparak Efeyi etkiliyor.Ayni sahne Med-Cesirde de vardı,Aybüke Pusat dans ederek Yaman rolündeki Çağatay Ulusoyu etkiliyordu.Tekrarlara düşüyor.Aybüke Pusat önceki asker serisinde Dr.Bahar rolünde daha etkiliydi sanki.

     • Gözde E.

      Ben de devam etmesini istiyorum, ekrandaki çoğu işten çok daha iyi. Melek Gençoğlu’nun Ece Yörenç olmadan yazdığı tek iş BŞAG diye biliyorum, orda da işe devam etmişti, sıfırdan yazsa farklı olabilirdi.
      3. fragmanı gördüm. Evet Medcezir’de de vardı ama bale yapabilen bir oyuncuyla yazılabilecek tek sahne bu olduğu için normal karşıladım ben. Dr. Bahar’ı ne yazık ki seyredemedim ama ben Verda’yı sevdim.

 • DreamyTangerine

  En büyük serzenişim, ‘geçmiş ile bilgili sırlar ilk bölümde ortaya çıktı. Ne izleyeceğiz biz?’ hakkını verdi. Geriye kaldı tarafların güç savaşları. Güç savaşı derken, bir takım basit entrikalar, kapı dinleme, toplum içinde laf sokma, rezil etme üzerine kurulu…

  • Ben özlemişim 🙂 ekran başına koşmam ama izlerim… Ne de olsa Yalan Rüzgarı, Hayat Ağacı gibi dizilerle büyüdüm ^^… GOT kalitesinde entrikada olmayacak, biliyorum.En klişesinden, ama olsun ^^

   • Gözde E.

    GOT da entrika mı var? 😁

 • pride&prejudice

  Tuna’nin amca tarafinan kan bbagi bile olmadan melek’e karsi acimasiz olmasinin tek nedeni Demir. Tuna Melek’in elinden Demir’i ve babasini almis bir guzel uzerine oturmus simdi de gucunu kullanip ezmeye calsiyor. Ama Melek’in Tuna’dan alacagi intikam cok guzel olacak eminim. Verda gibi akilli bir kizi yetistirmis ama Cem pek iyi yetismemis. Bence cuma gecesi olmasa mesela sali olabilir bu dizinin raytingleri daha iyi olabilir. Sali da Kadin var o da seyirci kaybetmeye basladi. UTC final yapiyor.

  • Çok sevmiş belli ki…Aşk neleri yaptırıyor bak gör…

   • pride&prejudice

    ona ask denmez takinti denir, hersey benim olsun bu yolda hersey mubahtir denir! hastalikli asklara Ask demiyoruz!

    • Doğru aşktan öte takıntı da var. Hatta aşktan daha çok var ^^
     Bir de aile faktörü de var tabii.. Melek’in her şeyi var. Babası var, sevgilisi var. Melek daha güzel, güzelliği var… Ya Tuna…

     • Gözde E.

      Tuna da güzel ama sevdiği adamı Melek’e kaptırınca bunu fark edememiştir.

    • Gözde E.

     Kesinlikle takıntı. Bu tipler ne kadar çok dizilerimizde. Senaristler aman dikkat demek istiyorlar herhalde.

 • Gözde E.

  Admin’ciğim yazı için teşekkürler. Seyredebilince yoruma koşiciğim. 🏃🏃🏃 Ama teee çarşamba en erken. 😭😭😭

 • Ahmet Adar

  Güsel yorumların için teşekkürler.Tuna’nın kardeşi Ceylan’ın avukat Erkana ilgisinin farkında demek,Erkan’ın Meleğe ilgisini,hediyesini görünce hemen idrak edip,Erkan ile Ceylanın yakınlaşmasını bir emrivaki ile sağlamağa çalıştı.Demek ki Tunanın çok pratik IQ sü var.Bu durum Melek ile Tuna savaşında Meleği güç durumlara sokabilir.Çocuk Meleğin Babası ile Tuna ve Ceylanın annelerinin öpüşmesini Tunanın babasına söylemesinin ruhunda bu derece travma yaratmasına daha inanamadım.Çocuk ruhunda bu travma ile savunma mekanismaları ile başedebilirdi.Efenin sevgilisi Esgi rolünde 2017 best model birincisi Aslıhan Karalar oynuyor.İlk projesinde o kadar da kötü değil bence.Mete rolünde de 1987 Bulgaristan doğumlu 2009 best model birincisi İlhan Şen oynuyor.

  • Ahmet Bey merhaba, Best Modellerin oyuncu olmasına karşıyım diyeceğim de önümüzde bir Kıvanç bir Çağatay olduğu için ve onlarında ilk rollerini bildiğimiz için susma hakkımı kullanıyorum da kız fecahat be Ahmet Bey’cim…

   Mete kimdi? :)))

   • Ahmet Adar

    Mete ,Denise şantaj yapan,bahçıvanın oğlu,Cem’in sevgilisi Ayça rolünde tiyatrocu göksu girişkeni beğendinis mi?

    • Gözde E.

     Aslı yazmamış. Ben kendi adıma beğenmedim o kızı.

  • Gözde E.

   Tuna pratik iq’su ile bana Hünkar’ı hatırlattı. Ama Melek’e de destek olacak Verda var. İlhan Şen iyi oynuyor ama Aslıhan bence de ııh.