ERKENCİ KUŞ – Yeter ki Onursuz Olmasın Aş(ı)k!

Bu haftalık Erkenci Kuş Bölüm yazısı  biraz gecikmeli,  yeni bölümün gününde; konuk yazarım Buke ‘nin kaleminden bu yazıya göz atıp nerede kalmıştık hatırlamak ister misiniz? Keyifli okumalar ^^

 

 
   
 

Aşkın onurlusu onursuzu olur mu? Onurlu ya da onursuz olan aşk mı, yoksa aşık mıdır? Peki aşık olmak onursuzluk mudur? Bu bölümün soruları ve işlenen konuları bunlardı.

Önümüze sürülen mahallede söz kesmek, nişanlı olmak ya da evli olmak tamam, ama sevgililik söz konusu değil. Neden? Sevgilin olursa ailenin namusuna söz gelir çünkü. Mahallede kapıya kadar patronun tarafından bırakılıyorsan rahatlıkla adın çıkabilir. Dedikodu yapmak, birinin adını çıkarmak, lekelemek onursuzluk değil ama.

Peki tehdit, yalan, entrika ne kadar onurluca davranışlar? Aşk uğruna yapılan her şey mubahtır deyip geçilebilir mi? Bana sorarsanız hayır. Aşık olan insanın her şeyi yapma hakkını kendinde bulması bencilliktir. Peki ben bu kadar lafı kimin için söylüyorum? Tabi ki Aylin için. Konumuz Can ile Sanem’in aşkı iken Aylin nasıl bağlandı diyen olabilir tabi. Ama bu aşkın ortaya çıkışı Aylin’in entrikası sonucu değil mi? Aylin değil mi bu durumu kullanıp Emre’yi Leyla konusunda tehdit eden. Yine Aylin değil mi Fabri’nin ofisinde Emre’nin konuşmalarını kayıt altına alan ve Leyla’dan ayrılmazsa bunu hem Can, hem Leyla’ya söylemekle O’nu tehdit eden? Bu dizinin onursuz aşığının Aylin olduğu aşikar. Onursuz olduğu kadar da tehlikeli.

 

Erkenci Kuş

 

Erkenci Kuş 24. Bölümü ile karşımızdaydı bu hafta. 23. Bölüm finali itibari ile bu haftaki bölümle ilgili beklentim yüksekti. Nihayet bu sevgililik durumu ortaya çıkıyor, çiftimiz için yeni bir süreç başlıyordu. Aile yapıları, yetiştirilme şekilleri, yaşam biçimleri farklıydı. Sanem’in ailesi için bu ilişkiyi kabul etmesi kolay değildi. Ne de olsa davul bile dengi dengine çalardı. Bu ilişkiyi kabul ettirmek için bir mücadele vermeleri gerekecekti. Ailenin öğrenme sürecini, ilişkinin nasıl şekilleneceğini, Can’a karşı ailenin tepkilerini izleme umuduyla geçtiğim ekran karşısından hayal kırıklığı ile ayrıldım diyebilirim.

Sanem Ayhan’dan Can ve kendi ile ilgili yapılan dedikoduları, anne ve babasının ettiği kavgaları öğrenince balık yeme planını erteleyip mahalleye durumu kurtarmaya gitti.

Can ve Sanem’in Aylin tarafından çekilen samimi fotoğrafları ertesi gün gazete ve sosyal medyayla birlikte hem mahalleye hem de şirkete bomba gibi düştü. Zaten ikilinin sevgili olduğu dedikodusunu yaymış olan Güliz başta olmak üzere diğer şirket elemanları gördükleri haberle haklı çıkmanın gururunu yaşadılar. Sanem haberleri görünce şok oldu, Ceycey ise artık herkes öğrendiği için rahatlamış hafiflemişti.

Mahallede ise önce Mevkıbe öğrendi durumu. Aysun ve Melahat’ın Mevkıbe’ye ulaşma yarışını Aysun kazandı ve Melahat’ın tüm engelleme çabalarına rağmen bir solukta Can ile Sanem’in sevgili olduğu haberini verdi. Mevkıbe önce inanmadı; delirdi, gazeteyi kaptığı gibi soluğu şirkette aldı. Ardından taksisine binen müşterilerin Can Divit ile yakalanan kızın kritiğini yaparken kulak misafiri olan Nihat direksiyon başında öğrendi durumu. Adam resmen yıkıldı. Taksiye zorla binen bir müşteriyi, ineceği yerden birkaç durak önce indirince, şikayet eden kadın yüzünden işinden oldu.

 

 

Sanem’in isteği ile bu aşkı inkar etme kararı almaları hoş değildi. Tamam şirkette Sanem’in Can’dan torpilli olduğu konuşulmasın, Mevkıbe’den önce şirket çalışanları öğrenmesin istedi Sanem. Bir bakıma haklı. Ama inandırıcı olmak adına bölüm boyu Can’ın Sanem’i terslemesi, Sanem’in bozulup trip atmaları biraz fazla oldu sanki. Bir yerden sonra komik olmaktan çıkıp zorlama sahneler halini aldı.

Tabi bu sahneler içinde güldürenler de oldu. Mesela şirkette arşivde buluşup tam öpüşecekken kameraları hatırlamaları, dosya bakma bahanesiyle kameranın görüş acısından çıkmaları öpüşmeye yeniden yeltendikleri anda Deren’in sesiyle korku ve panik içinde ayrılmaları komik sahneydi.

Şirkete gelen Mevkıbe’yi gazetenin yalan haber yaptığına inandırma çabaları da komikti. Ha ben bu konun komedi olarak işlenmesini tercih eder miydim? Etmezdim. Çiftimiz başından Mevkıbe’ye karşı dürüst olmalılar, haberin gerçek olduğunu ve birbirlerini sevdiklerini itiraf etmeliydiler. Sanem’e annesine karşı açılma cesareti veren olay Ceyda’nın Can’a sırnaşması değil de bu gazete haberi olmalıydı. Korkunun ecele faydası yok deyip aşkının arkasında durmalıydı Sanem. Can’ı da yalanına ortak etmemeliydi.

Günümüzde sosyal medyada türlü türlü aşk ve ayrılık haberleri çıkıyor. Sadece aşk konusunda değil tabi; her konuda haberler, fotoğraflar, videolar düşüyor gündemimize. Peki bunların kaçının doğru, kaçının yalan haber olduğunun garantisi var mı? İşte bu bölüm bu duruma da atıfta bulunulmuştu. Malum Can Yaman- Demet Özdemir sevgili haberlerine cevap vermekten bıkmış çiftimiz. Belki de bu bölümle her çıkan habere inanılmaması gerektiğini anlatmak istemişlerdir.

Can Divit malum ünlü bir fotoğrafçı. Dolayısı ile haber değeri yüksek biri. Sanem ile Can’ın aşk haberinden sadece bir gün sonra Ceyda ile fotoğrafları gazeteye düşünce bir bakıma Sanem adına iyi oldu. Mahallelinin ağzını kapamak için bir fırsat bu yani Can’ın yanındaki her kadın ile haberinin çıkması…

Sanem tabi ki Can ile Ceyda haberine bozuldu ama belli etmeyip Ceyda’nın Can’ın sevgilisi olduğunu Melahat’tan herkese yaymasını istedi. Bu habere sevinen biri vardı ama: Deren… Önce Can ile Sanem’in yalanlama oyununa inanıp rahatladı Deren, ardından Ceyda haberini duyunca önce bozuldu sonra yeni bir yalan haber olmasının rahatlığı ile Sanem’in üzerine gitti Can konusunda.

Şirketteki elektrik kesintisi  nedeniyle kampanyada görevli çalışanlar Can’ın evine taşındılar. Diğerleri serbest çalışacaklardı şirket dışında.

 

Erkenci Kuş

 

Can Sanem’den biraz erken gelmesini istedi. Baş başa kalacak fırsatları olsun istiyordu.  Ancak kapıyı “kahvaltı hazır sevgi..” diye açan Can karşısında Sanem yerine Deren ve ekibi görünce sevgili arkadaşlar şeklinde toparlamaya çalıştı durumu da,millet yedi mi bunu tartışılır. Can ve Sanem başta olmak üzere tüm çalışanların eli işte gözü oynaştaydı. Ekip dedikodu etmekle meşgulken Sanem ve Can da evde baş başa kalabilmek için birbirlerine gizli mesaj yolluyorlar ama ne zaman yakınlaşmaya yeltenseler birilerine yakalanmaktan son anda kurtuluyorlardı. Ceyda’nın da gazete haberini gördükten sonra eve gelmesi Sanem için bardağı taşıran son damla oldu. Artık kaçmak saklanmak istemiyordu. Annesine her şeyi anlatacaktı. Buna en çok Can sevindi tabi çünkü başından beri açık olmak ve ilişkilerinin arkasında durmaktı Can’ın niyeti.

 

 
   
 

 

Sanem sonunda Mevkıbe’ye gerçekleri anlattığında kadın başta algılayamadı tabi. Sanem gazete haberleri doğru derken, Can’ı çok seviyorum, çok aşığım derken, Can da beni seviyor derken Mevkıbe’nin bakışları önce dondu.  Ardından eli yavaşça terliğine gitti. Sanem O’nun durumu sakin karşıladığını düşündüğü anda yanıldığını anladı. Terlik ve Mevkıbe’den kaçma zamanıydı şimdi.

 

 

Mevkıbe sakinledikten ve durumu kabullendikten sonra ne kadar ciddi olduğunu anlamak için Can ile görüşmek istediğini söyledi Sanem’e. Sanem ise kendince bir karar verip, bunu açıklamak üzere kayalıklara çağırdı Can’ı.

Son sahneye geçmeden önce Leyla Emre Osman ve Ayhan Ceycey cephelerine uzanalım…

Leyla ve Emre için aşkın ilk adımı geçen hafta atılmıştı. Leyla mutluydu ancak Sanem Can haberlerinden sonra Emre ile her buluşması yakalanma korkusu ile tedirgin geçmeye başladı. Emre Onu paparazziler konusunda rahatlatıyordu. Emre Can kadar gözde biri değildi. Oysa bu ikili için paparazziden çok daha büyük bir tehlike mevcuttu ki Emre bunu başta kabul etmek istemese de sonunda boyun eğdi. Evet Aylin’in Emre’yi Leyla’ya kaptırmaya niyeti yok. Emre iyi biri olmak istese de yaptığı hatalar o kadar büyük ki, O’na Aylin’e boyun eğmekten başka çare bırakmıyor. Leyla’dan uzak durmaya çalıştı başaramadı Emre geçen hafta. Sonra kıza O’nu bir daha üzmeyeceğine söz verdi. Tabi bu söz sadece iki gün sürdü. Aylin’in ne kadar ciddi olduğunu anlayan Emre Leyla ile ilişkisine tam anlamıyla başlayamadan noktayı koydu. Leyla haliyle yıkıldı ve anlam veremedi bu duruma. Sonra kendine kızmaya döndü duyguları. Emre’ye inandığı için kendini aptal gibi hissediyordu artık. Ama Emre ona el uzatsa anında ona koşar. Emre ve Leyla bu anlamda birbirine benziyor. İkisinin de zaaflarına kolaylıkla yenilme huyu var.

 

 

Osman, bu hikâyede Leyla Emre ilişkisinden en çok canı yanan… Leyla’ya duygularını açtı ama duygularının karşılıksız olduğunu biliyor. Tam bir umutla Leyla’ya yaklaşıyor, karşısına Emre engeli çıkıyor. Her defasında bu engele çarparak yara alıyor. Yine de Leyla’dan vazgeçemiyor. Onun acı çekmesine dayanamıyor.

Bu hafta Osman yine tam da çekim sırasında yine Emre ile Leyla’yı gördü. Üstelik tahminimce Leyla’nın kendisini izlemek için sete geldiğini sandığı anda O’nu Emre’yle el ele görmek, belki de kendini aptal gibi hissettirdi ve öfkelendirdi onu. Bu öfkeden payını alan kişi ise Muzaffer oldu. Sanat aşkı ile dayak yiyen Muzaffer bu sevdadan vazgeçer mi dersiniz, yoksa Osman ile yarışmak uğruna devam mı der? Ceycey Ayhan arasında pek bir ilerleme yoktu. Ayhan aradı Onu. Kafede çalışıyordu Ceycey. Ayhan’ı davet etti. Ayhan hevesle gitti ama karşısında bir adet çalışan ve başını dosyalardan kaldırmayan Ceycey vardı. Sıkıldı bozuk attı. Ceycey foto çekilmek lazım deyince Ayhan selfie çekmeye yeltendi. Oysa Ceycey çalışma pozu çektirdi O’na. Tam o sırada Emre ve Aylin’i kafeden içeri el ele girerken görünce panik olup saklandılar. Bir yolunu bulup oradan çıktılar. Ayhan’ın: “Leyla’ya bak sen abimi bir kalemde harcamış” sözü sadece bana mı yersiz geldi acaba?  Leyla Osman arasında ilişki vardı da, kız ona umut verdi de sonra Emre’ye gitti de biz mi kaçırdık!!!

Bölümün dram havası verilmek adına yazılan sahneleri Sanem’lerin evde Nihat ve Mevkıbe ile çekilen sahnelerdi: Babanın kızlardan mahallelinin ağzına laf vermeyin, patronlarınız eve bırakmasın ricası ile annenin onurumuz için yaşıyoruz tiradı. Çok etkili miydi? Hayır.

 

 
   
 

 

Son sahne ön izleme sahnesiydi. Sanem yine ayrılık konuşması yaparken Can kendinden ayrılmak istediğini sandı önce. Sanem işten ayrılmak istediğini, O’ndan ayrılamayacağını söyledi. Şirkettekilerin ağzına daha fazla laf vermemek için işi bırakmalıydı. Annesi de sürekli ne zaman evleneceksiniz diye soracak onlara rahat vermeyecekti. Bunu duyan Can net bir şekilde “Biz de evleniriz o zaman” derken Sanem’in şaşkın bakışı ile bölüm sona erdi.

 

 

Sanem için Can’ın evlenelim demesi inanılmaz bir şeydi. Bunun hayalini bile kuramazdı. Bakalım önümüzdeki bölümlerde Can’ın bu kararlı ve net hali devam edecek mi?

Yeni bölümden ilk sahnede Sanem’in düşürdüğü beyaz taşın kırılması hayra alamet mi? Can’ın donup kalması, sessizleşip durgunlaşması bir uğursuzluğa işaret gibi geldi bana? Siz bu sahnede neler hissettiniz?

Fragmanlara bakılırsa romantizm ve komedi ile harmanlanmış bir bölüm bekliyor bizi gibi. Bu haftaki bölümle ilgili büyük beklentilerim yok. Umarım bu bölümün aksine daha dolu dolu bir bölüm gelir. Üzerine konuşulacak bir şeyler sunar bize. Yeni bölümde görüşmek dileğiyle.

 

Dani   ,  Any ,  Erkenci Kuş ye tweetleri için teşekkürler.

 

Dizi ile ilgili diğer yazılar için İzledim / Erkenci Kuş kategorisine göz atmayı unutmayın…

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Buke Oguz

  @badem @Ahmet Adar @pride&prejudice
  Beklenen karakter Hüma Hanım yarın itibari ile diziye dahil oluyor. Ipek Tenolcay’a hoşgeldin demeye bir gün kaldı.

  • bukeoguz why

   • Buke Oguz

    Hello :)) We were waiting for a long time for the character Huma Divit come to the serial. We want to whatch the relationship between Can and Huma, Hüma and Sanem and relation between the families . So we are happy to see the character at the serial.

 • Buke Oguz

  Erkenci Kuş dizisinin kadrosuna İpek Tenolcay dahil oldu!

  raninitv

  28 Aralık 2018

  Yapımını Gold Film’in, yapımcılığını Faruk Turgut’un üstlendiği başrollerinde Demet Özdemir ve Can Yaman’ın rol aldığı Erkenci Kuş dizisinin kadrosuna İpek Tenolcay dahil oldu.

  26.bölümde seyirciyle buluşacak olan Tenolcay dizide Can ve Emre’nin annesi Hüma karakterine hayat verecek. Yurtdışında yaşayan Hüma yaptığı ikinci evliliğin sona ermesiyle uzun yıllar sonra yeniden Türkiye’ye dönecek. Kendini düşünen , pahalı zevkleri olan, son derece pozitif, neşeli, kibar, duyguları yerine mantığı ön planda olan bir karaktere sahip olan Hüma’nın dönüşü Can ve Emre’yi nasıl etkileyeceği yeni bölümde ekrana gelecek.

  Yönetmenliğini Çağrı Bayrak’ın, senaryosunu Aslı Zengin ve Banu Zengin Tak’ın üstlendiğiErkenci Kuş yeni bölümüyle bu Cumartesi saat 20:00’da Star TV’de…

 • badem

  Merhaba Bükecim,
  CanEm ilişkisinin deşifre oluşu ve sonrası konusunda seninle hemfikirim. Ailenin bu gerçeği öğrenme sürecinin dramatize edilmiş olmasını yeğlerdim. Mevkıbe’nin şirketi basıp anlamsız tavırlar içine girmesini ya da Nihat’ın yolcusuna atar gider yapmasını değil.Sadece Nihat’ın taksi durağından kovulduğu haberinin geldiği sahneyi beğendim ama dediğin gibi daha tatmin edici olabilirdi.
  Emre’nin Leyla’ya olan hisleri gerçek demiştim ama bu hisleri bir şantaja kurban etti. Şimdi biz bu Emre’ye nasıl inanalım? Tam “bu kez oldu”diyorum ama eninde sonunda bir çuval inciri berbat ediyor😑 iki gün sonra tekrar Leyla’ya dönmek isteyecektir eminim,umarım Leyla onu tekrar hayatına alacak kadar gurursuz değildir(hiç umudum yok ama…)
  Bugün sosyal medyada Reklam ve Pazarlama müdürü olarak Dilek Serbest’ in diziye katılacağı yönünde haberler yer alıyordu.Bu haberle iyice emin oldum ki Hüma hanım ile tanışamayacağız😔 Şirkete yeni bir karakter dahil olacaksa bunun erkek olmasını tercih ederdim,zira Can’ı unutabilmesi için Deren’in yeni bir aşka yelken açmaya ihtiyacı var. Belli ki bu yeni karakter de CanEm ilişkisine sekte vuracak. Ancak umarım kendisi sırf CanEm kavuşamasın diye dahil edilmemiş,altı doldurulmamış bir karakter değildir.
  Haftaya görüşmek üzere. ..

  • Buke Oguz

   Merhaba canim :))
   Yeni bir kadın karakter mi ??? Yeni kadın karakter= Yeni Ceyda ( Deren, Polen , Gamze vs) izlenimi verdi şimdi. CanEm ilişkisine 3.kişiyi dahil etmeye çalışmaktan vazgeçse keşke senaristimiz… Umarım başka bir rolle gelmiştir ara bozmaya değil…
   Hüma Hanım dahil olmayacaksa keşke en başından haberi yapılmasaydı ama dediğin gibi benim de umudum her bölüm azalıyor geleceğine dair.
   Deren konusunda katılıyorum. Kesinlikle yeni bir aşka onu sevecek birine ihtiyacı var.
   Ne Leyla’ya ne Emre’ye güvenim yok benim maalesef…
   Şimdiden iyi seyirler canim. Bölüm yorumlarında görüşmek üzere ( Geçen cumadan beri yatılı misafirlerim olduğu için bölüm yazısını dün gece yollayabildim o nedenle yayını bugüne kaldı. 🙈 Bu hafta daha erken yazıp yollayabilmeyi umut ediyorum )

   • badem

    Umarım canım. 2. kadın mevzularından çok sıkıldım. Kandırıldık gibi hissediyorum.Üzgünüm ama kredim tükeniyor 😔

    • Buke Oguz

     Ben de işlenebilecek onca konu bulunabilecekken ısrarla aşk üçgeni oluşturma çabasından çok sıkıldım canim. Kıskanma kıskandırma nereye kadar izlenir ki ..

     • badem

      Selam Bükecim,
      2.fragmanı seyrettin mi? İpek Tenolcay görünüyor,önce bakkalda,Sonra Can’ın evinin kapısında. Hüma hanım olabilir mi?

     • Buke Oguz

      Selam canım. Hemen bakıyorum.

     • Buke Oguz

      Izledim geldim. Valla canim en son Can’in evine geldiğine göre yüzde 99 Hüma Hanım geliyor 💃💃Ayrıca mahallede Sanem’i görünce de tanıdı yani ihtimal yüksek…

     • badem

      O halde “hele şükür” diyorum canım. Görünen o ki, Ayşegül hanım’la anlaşma son anda bozuldu,yeni oyuncu arayışı söz konusu oldu,bu nedenle Hüma hanım’ın gelişi gecikti. “Geç olsun,güç olmasın” diyorum. İşte görmek istedğimiz hareketler bunlar:)

     • Buke Oguz

      Aynen canim. Dediğin mantıklı. Demek ki yeni oyuncu arayışı nedeni ile katılması gecikti Hüma Hanımın. Evet ya geç olsun güç olmasın. Hoş gelsin Hüma Hanım. :))
      Aile ici ve aileler arası çatışmalar 🤩🤩🤩

     • badem

      Umarım bu çatışmalar dramatik öğelerle beslenir, karikatürize bir hal almaz.

     • Buke Oguz

      Inşallah canim. Bu komedi olarak geçiştirilemeyecek bir konu. Can ve Huma arasında zaten sert çatışma olacaktır. Bir de üzerine Sanem ve ailesinin yanında yer alan Can eklenecek buna tadından yenmez… Sanem cephesinde biraz drama ihtiyaç var. Nihat’ın öğrenip evden gitmesi , Sanem ile konuşmaması ile dram verilmek iştenmiş o sahneler fena değildi. Ama biraz daha derinlesmeli sanki…