ÇUKUR – Kardeş miyiz? Can mıyız? Tek miyiz?

Metin… İçimi kıydın Metin… Galiba Medet’e bile razıydım da sana hiç hazırlıklı değildim. Çukur ahalisinden en sevdiklerimden… Bu bölüm abinin elinden gelecek ölüme hazırlanışının sonunda o silahın ateş almayacağını bilsem bile gözümden damla damla yaş akmasına sebep oldu.  Hele ki bölüm başında geriye sarım olmasaydı da senin Yamaç’ın yanı başında saf tuttuğunu bilmeseydik…  Sahnenin en güzel yanlarından biri de Kemal’in yaşadığı paniğe şahit olmaktı.

Metin konusu Yamaç ile Selim’in kucaklaşmasına vesile oldu ya, Değmeyin keyfime. Kendi kanından aileyi içten yıkan Selim’i affeden Yamaç, öldürme amacı olmadan (Neyin garantisi var? Sonuçta ayağına sıkmadı ki?) iki el ateş eden Metin’i mi –  nedenlerini bir kenara koysak bile, affetmeyecek? Olur şey değil…

 
   
 

 

Çukur kardeş miyiz
Metin! Sen n’aptın?

 

İdris şimdilik(!) eve dönmemekte ısrarcı. Kafasını dinliyor bence adam. Evin nüfusuna baksanıza; Sultan, Ayşe (teknik olarak Selim’den boşanmış) ve Karaca, Sadiş ve bebeği, Yamaç ve Sena, Cumali, büyük olasılık Celasun ve Akşın, bir de yetmezmiş gibi misafir Deren. Bu doğrultuda İdris Koçovalı hem kafasını dinliyor hem de huzur bulduğu mekanlarda (Meliha’nın yanı) soluk alıyor, sorgusuz, sualsiz…  Sultan Hanım burada haklı: “Yalnız kalmaz o”. Kalmaz tabii, adamın hayatını düşününce Sultan kapıdan, Meliha bacadan… Ama kadın dürüstçe söyledi, hakkını yememek lazım; “Ben senin mahallene uğramam ama o kadar, kapım kocana her zaman açık”. Hem Meliha’nın hem de Meliha’nın evinde misafir ağırlayan İdris’in rahatlığı ile izleyicinin midesi bulana dursun, anacığının bir taneciği bile Meliha’ya gülümseyerek, sorgusuz sualsiz yaklaşıyor ya…

İlk karşılaşma sahnesinde fotoğrafın arkasındaki yazıyı değil, yoğun bakımdaki bilinç altı görüntülerini hatırlamasını dilerdim. O zaman daha sorgulayıcı olurdu belki. Şimdiki gülümsemesi ile onu babasının ‘kara sevdası’ olarak gördüğü belli. Acaba Gökhan Bey bi’ ara Meliha’nın Hale ile benzerliğinin mantıklı açıklamasına yer vermeyi planlıyor mu? Havada kalan konular vol. bilmem kaç!

Bir mantıklı açıklamada beklediğim konuda İdris’in Yamaç ile yalnız konuşabilmek için onu Meliha’nın evine çağırmasının sebebi. Sizce ne olabilir?   (Hikayenin gidişatı için Yamaç – Meliha karşılaşmasına vesile olmasının haricinde tabii ki)

 

Çukur kardeş miyiz

 

Bu konuşmasın hemen akabinde İdris ve çocukları komitesi durum değerlendirmesi için toplandı. Bu görüşme de dikkatimi çeken İdris Baba çocuklarına gangsterliğe davet ediyor. Şaka gibi ^^ Ama Çukur ahalisini bir arada tutan gücün aileden çok ‘para’ olduğunu da İdris Baba’nın ‘ben para değil insan biriktiririm’ sözlerinin de ne kadar havada kaldığını izledik gördük. Bu arada ne güzel söyledin be Salih, ağzına sağlık: “Hani insan biriktiriyorduk?”

Hatırlamayanlar için görsel destek;

 

 

Günün sonunda Koçovalı’ların ayağa kalkabilmesi için paraya ihtiyacı var. ACİL. Burada da aklımıza ne geliyor? Aliço’daki Afganların parası. Aliço’m yatak ütüsü ile kalbimi bir kez daha kazandı. Artık onun hikayesine girmenin zamanı gelmedi mi? Bu bölümde ufacık bir giriş yapacak olduk, umarım devamı için on bölüm beklemeyiz.

 

Özlenilen karakterlerimizden(!) Deren geri döndü. Gerçi reklam içinmiş ama… Ay Yapım’ın sinema projelerine dizilerinde yer vermesini yadırgamıyorum. (Kusturmadıkça) Aşk filmini kime yazalım diye düşünmüşler; ana karakterlerin derdi başından aşkın olunca Deren çıkıverdi sahneye. ‘Iyk’ demeyin boşuna, daha Meke – Deren 14 Şubat sahnesi izleyeceğiz ^^

Yapımın kendi yapımı olan sinema filmin reklamını senaryonun içine katması kabul edilebilir ama bunun haricinde yerleştirilecek reklam biraz olsun alakalı olsun rica edeceğim. Zücaciye reklamı ve Çukur? Yapımı geçtim marka ne düşündü de reklam için bu diziyi seçti? Sadece karakterin adı Karaca diye mi? Yahu senin hedef müşteri kitlen bu diziyi izleyen kitle ile kesişmiyor bile. Yıllardır satış pazarlama sektöründe yönetim kadrosunda görev alan biri olarak ne böyle bir projeyi öneririm ne de önüme gelse kabul ederim. Karaca çeyiz mi bakıyor? Gülemeyeceğim kadar komik… Ama sosyal medyada okuduğum yorumlardan ‘Karaca bahane Ayşe Çeto ile ciddi düşünüyor’ doğru olabilir bak.

 

Her şey ‘Çukur’daki büyük patron Ivan, bizim Çiyan mı? Çiyan bir nevi Keyzer Soze mi?’ ile başladı. Öyle yakışır ki böyle bir karakter Çukur’a işte tam da bu nedenle hikayeye yerleştirmeye çalışmaktan vazgeçmeyeceğiz. (Değil mi dreamytangerine).

 

 

İşte bu nedenle Mahsun Sena konuşmasında; daha doğrusu Mahsun içindeki Fikret’i anlatıp Sena’yı (sözde) ikna ederken evde konuşurken Fikret, evden çıkarken Mahsun karakterini görmek istedim. Sadece bir gülüş bile yeterdi. Berkay Ateş saniyelik karakter değişimi efsane canlandırırdı üstelik.

Gelelim Sena’nın ikna olmuş görünüp planlar yapmasına… Vazgeçtim, o kadar saçma ki paragraf açmaya değmez. Görmeyeli şeytan olmuş da adam çarpacakmış. Komik…

 

Çukur kardeş miyiz
Aman Sena, şeytan doldurur ^^

 

Ama Sezar’ın hakkı Sezar’a… Mahsun o an orada Fikret değil de Mahsun olsaydı neler olurdu açıklamasını Sena’ya tane tane, bir nevi ilkokul çocuğuna anlatır gibi yaparken haklıydı. Mahsun haklıydı da, Sena kızımız bunu hesaba katamayacak kadar yarım akıllı olunca…

 

 

Baykal Bey… Beyefendimisss…

Gel de çöz bakalım telefondaki kim? Bastıra bastıra ‘Baykal Bey’ denildi, kulaklarımızla duyduk. Belki Baykal Bey asıl Baykal Bey’in kuklası idi. Gerçek adı bambaşka, kendine Baykal dedirtiyordu? Olamaz mı?  Olamaz, çünkü Paşa onu daha palazlanmadan önce tanıyordu. İsim benzerliği olabilir mi? Komik? Ya Baykal Bey ölmediyse? Ee oyuncu başka dizide rol alıyor?  Başka bir oyuncu canlandırır belki? Musa Uzunlar’ın adı geçiyordu? Ee o da komik, yeni bir ana düşman yaratmaktan aciz mi Gökhan Bey. Gerçi içime hiç sinmeyen, şimdilik hiçbir anlamı olmayan Veysel vs Çıyan’ı izledikten sonra olur mu? Vallahi de olur. Anlaşıldığı üzere kim bu Baykal Bey ben bulamadım. Siz bulabildiniz mi?

Baykal’ı bulamadım ama arabadaki kişinin kim olduğunu buldum. Karakterin adı henüz belli değil sanırım ama Tansu Biçer’in ta kendisi… Mahsun’un sevmediği, Çeto’un sadece zorunluluktan iş birliği yaptığı gizemli karakter.  Küçük bir oyun ile Cumali ve Salih’i kandırıverdi ve Koçovalı’ların içine sızıverdi. Bak sen… Hoşgeldin Keyzer Soze <3

 

Cumali ve Salih’in birbirlerine sırtlarını verdikleri çatışma sahnesi de çok güzel değil miydi? Didişmeyince daha çok seviyorum bu ikiliyi <3

 

Ama asıl sevdiğim tabii ki VarYam

 

 

İşte bir güzel örnek daha;

 

 

Birbirlerini sözcükler dile gelmeden duymaları kadar güzel bir şey var mı? Çok ama çok minnoşlar, kalp kalp kalp…

Ama gel gelelim bu konu Vartolu’nun evsizliğine bağlandı ya… Ne oldu o güzelim komşu ev? Hani terasından Koçovalı’ları gözetlediği… Gökhan Bey’cim tapular nerede?

 

Yazıya bölüm son dakikaları ile başladım final ile bitirelim… Final sahnesini, Karakuzular’ın Çukur bayrakları ile karşılanmasını pek sevdim. Karakuzular’lı Çukur’da Yamaç’ın dediği gibi gerçekten çok eğleneceğiz. Hazırım.

Hele ki Yamaç’cım da tertemiz delirmeye başladığına göre… Pek keyifli sahneler izleyeceğiz <3

 

Tweetlerini alıntıladığım, yazımı renklendiren  lavinia  drmytngrn babamın oğlu emine stark ve koçovalı brothers ‘ a teşekkürler. 

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Nur

  Fotoğraflarda Metin’in kıyafeti de ilgimi çekti. Metin kot ceket giymiş, takım elbiseli değil. Yamaç, Metin’i affetti ama komuta görevinden almış diye yorumladım. Kemal takım elbise giymiş ama Kemal, Metin’in rütbesini alacak idari ve komuta yeteneğine sahip değildi.. Metin anlaşılan sivile geçmiş onun görevini Kemal üstlenmediyse birine vereceklerdir. Kim olacağını merak ettim.

 • Nur

  SM’de bir iddia okudum. Burak Sergen, Halka’dan 2 bölüm sonra ayrılacak yazmış biri. Doğru olmama ihtimali var ama ben inanır gibi oldum çünki Halka’nın en başında Halka bir nedenle onu tasfiye etmek istiyordu hatta Çukur’da Baykal ismi geçince son bölümde öldürülecek mi diye izledim, öldürülmedi. Yani Halka’da İlhan Tepeli karakterinin hayatı pamuk ipliğinde kurgulanmış orda öldürülüp Çukur’a gelmesi şaşırtıcı olmaz.

 • Nur

  Gelecek bölümün fotoğraflarına baktım da..

  Medet kör mü olmuş ne:) Siyah gözlük takmış Vartolu’nun koluna girmiş.. Medet kıskançlıktan Vartolu’ya kör taklidi yapıyorsa amma gülerim ha:) İşallah öyle bi şeydir.

  Çeto’lara mahallede metruk br ev vermişler herhalde, aklıma Vartolu’ya Yıldız’ın üst katını verdikleri geldi, keşke yine Yıldız’ın üst katını Çeto’lara verselerdi. Bizler zamanında çok eğlenmiştik o ev işinden.

  Koçovalı Kardeşler mahallede İdris’i karşılıyorlar Vartolu’yu İdris Baba gibi giydirmişler aynen İdris gibi iki elini önünde tesbihle birleştirmiş palto omuzunda? Vartolu tarzı değil bu.. tıpatıp İdris tarzı.. Mahallenin babası Yamaç.. Yamaç’ın konsyde pozisyonu meclis başkanlığı gibi bir şeye mi yükseltildi acaba. İdris onursal konumda, Yamaç meclis başkanı Vartolu yürütmenin başı gibi bir dağılım mı, yoksa Vartolu kendiliğinden böyle olduğunu düşünüp pozisyon mu alıyor? Anlamlandıramadım.

  Ayşe, Çeto’yu eve atmış:)

 • Ahmet Adar

  Güzel yorumların için emeğine sağlık.Senarist Gökhan Horzum beni yine şaşırttı.Ben Derenin Mahzun yüzünden Senaya düşman olacağını sanmıştım.Senanın Derene destek olması,dosstluklarının sürmesi çok iyi oldu.Sena-Mahzun konusunda Gökhan bey ters köşe yaptı.Ben Senanın Yamaçın zaafı olarak,Yamaça ve dolayısıle Çukura zarar vereceğini düşünürken,Mahzunun zaafı ve zayıf noktası oldu.Mahzun Senaya sana zarar vermelerine asla müsade etmem diyerek bu durumu açıkladı.

  • Buke Oguz

   Merhaba Ahmet Bey. Bir internet sayfasındaki haberde önümüzdeki bölümlerde Deren’in Erkenci Kuş’a geçeceği konuşuluyor yazmış. Rolü belli değilmiş. Tabi bu söylenti de olabilir. Ama gerçek haberse önümüzdeki bölümlerde Deren Mahsun tarafından öldürülebilir gibi geliyor bana.

   • Ahmet Adar

    Doğru olabilir,demekki bu nedenle ani değişikliğe gittiler,senaryoda.Haberi paylaştığınız için teşekkürler.

    • Buke Oguz

     Rica ederim :)) Haber doğruysa birkaç bölüme çıkar kokusu.

  • Nur

   Merhaba Ahmet Bey.
   Sena ve Deren’in dostluklarını seviyorum. Deren, Sena’nın ihtiyacı olduğu her an yanındaydı ,Sena’da Deren’in. 1.sezonda Sena, doğum gününü yalnız kutlamasın diye Deren’e gitmiş dönüşte kaçırılmıştı. Sosyal Medya’da bazı izleyicilerin bir listesi var özellikle kadın karakterlere karşı yoğun tepkiller. Ekranda santimetre kare başına düşen erkek sayısı belirsizken hiç kimse Ferhat’ın ne işi var Avni’yi ödürün falan demiyor, tepkileri varsa yoksa kadın karakterler.. Akın’ın izi tozu yok ha bire Akın gelsin bilmem ne.. ama Akşın’ın Karaca’nın sahnesi olunca sıkıntıdan patlıyorlar!! Deren, Sena’nın tek arkadaşı ve bence akışa katkısı var 2 saati aşkın dizide 2 kadının hayata dair, dostluğa, dayanışmaya, yardımlaşmaya dair 2 dakikalık sahnelerine tepki bana yanlış geliyor, erkek izleyiciyi bir nebze anlıyorum onlara çatapat, racon, aforizma lazım da.. kadın izleyicilerin tepkilerini anlamak zor.. Neyse, Sena, Deren ve Mahsun ilişkisine gelirsek Deren’in Sena’yı suçlayacağı bir durum henüz (!)oluşmadı, belki oluşmaz da temennim bir düşmanlığın oluşmaması ama reddedilmiş, diğerine ulaşmak için kullanılmış bir kadının (Deren) tercih edildiği en yakın arkadaşı (Sena) eylemi yapan kişiyle (Mahsun) yakınlaşırsa ne olur, ne hisseder, izlemek isterim.
   Mahsun’un Sena’ya ‘sana zarar vermelerine asla izin vermeyeceğim’ demesi bir tür spoiler bence, aralarında kan bağı olan Koçovalılar konu uğruna can verdikleri can aldıkları Çukur olunca hukuksal bağa itibar etmiyorlar. Yani ” Mevzubahis vatansa gerisi teferruattır” sözünün Koçovalılar’da vücut bulmuş hali “Mevzubahis Çukur’sa gerisi teferruattır” Ve hiç kimse vazgeçilmez değildir. Yamaç, 1.sezonda Çukur için Sena’dan vazgeçmişti..

 • Buke Oguz

  Herkese merhaba. Aslı’cığım ellerine sağlık. Bölüm yine çok güzeldi . Özellikle Kemal’in Metin’in yanına gelip Yamaç’ın çağırdığını söylemesi, sen bir şey mi yaptın abi. Allah aşkına sen ne yaptın? sözleri ile başlayan, Metin’in infazına hazırlanıp Yamaç’ın yanına gelmesi ile devam eden , Karakuzuların Çukur’a girip Çukur bayrakları ile karşılanıp Yamac in “Hazırlanın çok eğlenecegiz.Çukur’uma Hoşgeldiniz” sözleri ile gelen final tüm bölüme bedeldi.

  Hem Metin hem Kemal rollerinin hakkını fazlasıyla verdiler. Kemal’in endişesi çok gerçekçiydi. Metin, acısını ekrandan geçirip içimize işledi. Emmi’nin kapımızdan içeri alalım mı Yamaç sözleriyle yaşadığı şaşkınlık, Yamaç silahı başına dayayıp tetiği çektiğinde yaşadığı korku , selâmlaşmanın üzerine sarıldıklarında yaşadığı rahatlama görülmeye değerdi. Aynı anda dışarıdan izleyen Kemal’in duygu geçişleri de öyle.

  Yamaç’ın Metin’i affedeceğini bildiğim halde yüreğim ağzımda izlediğim bir sahne oldu.

  Tabi sonrasında Selim Yamaç konuşması, Yamaç’ın ağzından dinlediğimiz ” aile herşeydir ” ile başlayan sözleri.Hep İdris’ten duyduğumuz sözleri bu kez Yamaç’tan dinlemek ayrı bir keyifti. Ve Yamaç’ın her ihanet eden kardeşimize kapıyı kapasak O hooo derken Selim’in bakışı ,ardından gelen, ikilinin meşhur kahkaha krizi ve sarılmaları. Evet Yamaç ağabeyini dinlesin ve bir daha başına silah dayayıp tetiği çekmesin :))) Emmi’nin gözleri dolu dolu Yamaç ve Selim’i izlemesi de çok güzeldi.

  Karakuzuları karşıladıkları sırada, Çeto bizimkilerle alay ederken Çukur ahalisi Kocovalıların arkasına toplansın diye bekledim ama Çukur’un Çocukları kendilerine yaraşır bir karşılama hazırlamışlardı. Heyecanı yok eşliğinde Çukur bayrakları bir bir açılırken Çeto ve Mahsun’un yüz ifadelerini izlemek büyük keyifti. Tabi bizimkilerin bakışları ve gülümsemeleri ile meydan okumalarını da.

  Bölümün sevdiğim diğer sahneleri Cumali ve Salih’in sırt sırta çatışmaları… İki kardeş farkında değiller ama birbirlerine çok benziyorlar. Kardeşler İdris Emmi konuşmasında Yamaç Karakuzular Çukur’a dönmek istiyor dediğindeki bakışları , babam tabi ki hayır demiş dediğindeki gülüşleri, ama ben evet dedim dediğinde “olmaz öyle şey ” diye çıkışları ile ikiz kardeş gibiydiler. 😂😂💓

  Idris’ten cebinizde kaç kuruş var sorusuna “Hani insan biriktiyorduk” diye cevap veren Salih’e 💖💖 Anladık ki sadece Koçovalı soyadı Çukur’da söz sahibi olmaya yetmiyor artık. Çukur halkının karnını doyuramadıktan, koruyamadıktan sonra Koçovalı olmanın bir ağırlığı yok. Ve bunları bizzat İdris söylüyor.

  Idris’in biriktirdiği insanlar ,söz konusu canları olunca, O’nun resmini çiğneyip geçmişlerdi . Önümüzdeki hafta aynı insanlar adamın elini mi öpecekler şimdi 😡😡

  Yamaç’ın Salih’e aile mevzusu olunca neden yüzünün düştüğünü sorması. Salih’in önce geçiştirip
  Yamaç’ın ısrarı üzerine içini dökmesi. Salih karısı ve oğlundan ayrı kalmasın diye Yamac in en masum tavrını takınıp Cumaliyle konuşup, güvenli evin anahtarlarını alıp Salih’e vermesi. Delilik üzerine konuşmaları beğendiğim diğer sahneydi.

  Aliço’nun kabusu, Metin ağlıyor diye üzülmesi, üzerine battaniye getirmesi, Yamac’a Metin ile ilgili sorular sorması, Metin icin ekmek ve corba getirmeyi düşünmesi, Kocovalıları ziyâret etmek için hazırlanması, Idris Amcası yalnız diye dertlenmedi, Idris’e gitmesi kısacası yine her sahnesi çok güzeldi. Annesinin adının Güzün olduğunu da öğrendik. Inşallah geçmesine dair daha fazla bilgi verilir. Idris’i Çukur’a döndürebilecek tek kişi Alico idi zaten. On izlemeden anladığımıza göre de başarıyor 😍

  • Nur

   Yamaç ve Selim’in gülme krizlerine bayılıyorum. Onca gerginiğin arasında Adrenalin hormonu tavan yapmışken bir anda Endorfin salgılanmasına neden oluyorlar. İnsan bir gevşiyor ve hayat 1 dakikalığına güzelleşiyor:)

   • Buke Oguz

    Ben de bayılıyorum. İlk sezondakini de defalarca izlemistim bu haftalığı de izledim. Çok güzel açıklamışşın.❤❤❤

 • Nur

  Uluç Reisin kızı hariç diziye yeni katılan ve katılması muhtemel karakterlerin hepsi erkek.. Halihazırda varolan kadın karakterlerimiz ya çok az görünüyor, göründüklerinde etkisiz sahnelerde görünüyorlar (Mesela KaraKuzular’ı karşılama sahnesinde Karaca, Yamaç’ın hizasında durabilirdi) ya da etkili bir sahne ise Sena ve Mahsun’un sahnesi gibi, zemini iyi oturmadığından ne olduğu anlaşılmıyor.

  Kendimden örnekle; kadınlar ihmal ediliyor. Kadın izleyici ağırlıklı; Aşk, Aile, Dram, Entrika (ki bunların hepsi hayatın içinde unsurlar) sever. Erkek izleyici için aksiyon dizisinde en baş faktör sanırım Racon.. Çatapat ve akıl oyunlarına erkekler daha meraklı. Raconu kadınlara çok giydiremiyorum çatapatı da öyle ama akıl oyunlarını kadınlardan bekliyorum. Ayşe’ye fırsat verilse bunu kotaracak zemini yaratılmıştı, Sultan, Meliha ve Karaca’da da var bu zemin.. Sena’ya yazılıyor bir sebepten olmuyor.. Yeni erkek karakter yerine genç, akıllı, kadın gibi kadın karakter görmek isterdim. Yüzüklü Veled kadın karakter olabilirdi mesela. Uluç’un kızı aptal biri olacaksa hiç gelmesin.. Meliha’nın dışında oyun kurucu ya da bizzat oyunlara dahil genç bir kadın karakter güzel olurdu aslında..
  Ahh Hale ahhh.. Aklıma geldi, herkes diriliyor o da dirilse ya:)

  • İlahi Nur, Karaca Karakuzuları mı karşılayacak? Kız çeyiz seçiyor güle oynaya ^^

   • Nur

    Kız çeyiz seçti, yüzüklü veledin de eli kulağında:) Yüzüklü veledi en çok Karaca için merak ediyorum:)

 • Nur

  Bölümde yeni karakterler;
  Uluç Reisin çok etkin olacağını sanmıyorum ama kızı konusu beni çok heyecanlandırdı. Adamın ağzından ‘kızım’ lafını duyduğumdan beri Çukur’un kaynayan kazanını bir tarafa bıraktım.. Yamaç&uluçunkızıyamaç&uluçunkızıyamaçuluçunkızı… Ay hadi bakalım:)
  Evlilikte aldatmaya karşı olduğumu da not edeyim de.. Boşanmaya karşı değilim ama..

  Yücel; Çeto tarafından Koçovalılar’a teslim edildi. Yücel’in etkin olacağı inancındayım. Mahsun’un KK liderliğine tam çomak sokmalık bir figür Yamaç değerlendirir Yücel’i.

  Baykal; Sırf Burak Sergen’in durumu ne diye Halka Dizisini izleyecektim bu akşam ama unutmuşum açtığımda bölümün sonlarıydı. Halka’nın 1-2 bölümüne öylesine bakmıştım ve orda Burak Sergen’in canlandırdığı karakterin Halka örgütü tarafından üstü çizilmişti bu akşam izlediğim sahnelerde halen hayattaydı.. Burda Halka Dizisi için de bir parantez açayım. Baya iyi bir diziye benziyor, aslında tam benlik:) Halka Çetesi kendilerine Ergenekon ismi veren oluşumdan esinlenilmiş, terzi dedikleri adam Yeşil kod adlı M. Yıldırım’dan esinlenilmiş zaten sarı giydiriyorlar son sahnede terhis oldu.. Neyse kısacık izlemede edindiğim intiba bu.. yanlışlık yapmayayım diye konuy kapatıyorum.. Burak Sergen, Çukur’a gelebilir ama bu sezon geleceğini hiç sanmam bana daha akla yatkın gelen; KK 001’in Baykal’ın pozisyonunu ve görevini birine devrettiği yani Baykal bir operasyon ismi aslında kim o operasyon için görevlendirilirse Baykal adını alıyor gibi. Baykal’ın oğulları öldü, kardeşi olabilir ama Baykal uğruna intikam alınacak biri değildi ki kardeşi falan uğraşsın?? Sanırım Baykal ismini alan başka biri..

  Yüzüklü Veled;
  Yamaç yaşlarında birini bekliyorum ve Meliha ile bir ilgisi olacağını tahmin ediyorum?? Bir çok tahminim var, biraz daha açılmasını bekleyeceğim.

  • Ben mi eksik seyrettim? Uluç’un kızı lafın gelişi söylendi geçti gibi geldi bana?

   • Nur

    Laf niye öyle gelsin ki, lafın gelişiyse bozulurum:) Kızı söyler söylemez “Yamaç” diye yerimden fırlıycaktım:) Biraz artık kadın izleyiciye hoşça vakit geçirtecek bir şeyler sunsunlar.. Öyle yoğun aşk, maşk istemiyorum zaten, bir kaç dakikalık şeyler, 1-2 sahnecik..

    Mahsun ayağa kalkıp silaha göğsünü dayadığında ekran tutuşçaktı az kalsın:).. Yapsınlar böyle bi şeyler yaa.. Çok bi şey istemiyoz işte..

    Salih evlendi çoluğa çocuğa karıştı ondan artık bi şey beklemiyorum.

    Çeto’nun beyaz gülleri her an sahibine ulaşabilir, onları 4 gözle bekliyorum.

    Deren ve Meke yeni filme giderler Meke’nin eli ayağına dolaşmaya başlar.

    Yıldız ve Cumali beni pek heyecanlandırmıyor ama pek bir şey de yaşamadılar aslında.. Biraz daha romantik olsalar, bir ortak şarkıları-türküleri falan olsa, olur aslında onlar da.

    Celasun ve Akşın çok garibanlar yaa..Kanadı kırık 2 garip kuş gibiler, onları seviyorum.

    Karaca’ya veledi bekliyorum.. dur bakalım onlardan güzel bir imkânsız aşk doğma ihtimali var.

    Yamaç’a Uluç’un kızı.. Süper olur valla..

    Hayaller aşk dolu sahneler, hayatlar çatapat:)

  • Ahmet Adar

   Ben de Uluçun kızı geliyor diye heyecanlandım.Yeni bir renk katacaktır.

   • Nur

    Aynen yaaa:)) Biri yazmış Hale gelsin Uluç ve Meliha’nın kızı olsun Yamaç’la aşık olsunlar diye.. Hale ve Aliço birbirine aşıktı ama ölen Hale,Meliha’nın akrabasıysa (benziyorlardı) mesela yeğeni gibi Elif Doğan örn Ayla adıyla gelebilir:) Aynı karakteri canlandırsın, mimikleri, tavrı, konuşması..:) Yani Yamaç’la Sena boşansınlar ya.. aralarında kimya yok çekim yok. Sena ve Mahsun’da olan şey Sena ve Yamaç’ta yok işte…Aldatma falan olmadan kotarılacak bir şey hem bir ton duygusal malzeme çıkar:)

    Hayaller, Hayatlar:))

  • Buke Oguz

   Selam Nur :))
   Yücel konusunda kararsiz kaldim biraz. Yani Cetoya karsi Kocovalikarla birlik mi olacak yok Ceto tarafından Kocovalilarin içerisine mi yollandı? Bana ikincisi olacak gibi geliyor. Kocovalilarin içerisinde bir Karakuzu ajanı olacak sanki. Tersi olursa daha hoşuma gider tabi. Sonuçta Ceto tarafından karakuzulardan yollanmış. Kardeşlere de canını onlar için feda ettiği söylenmiş. Eğer gerçekten esirse ve bizimkilere gerçekten yardım edecekse süper olur.
   Eğer Yüzüklü Velet Yücel’se ki bu da ihtimal o zaman Baykal tarafından koruma altına alınmıştır Yücel. Bu durumda da Kocovalıları içten çökertmek için yollanmış olur.

   Baykal adındaki yeni düşman çok zorlama olur. Yani Turkiye’de başka isim mi yok da her düşman Baykal oluyor. Ha Baykalın kardeşiyse ve Onun da adi Baykal ise olabilir. Hatta babalarının adı da Baykal’dır ve her oğluna adını veren takıntılı bir tiptir.
   Ama operasyon adı olarak BAYKAL fena fikir değil. Ama bana kalırsa bu bizim Baykal. Sadece isim olarak var olacak bu sefer. Ilkinde yaptığı gibi deşifre olacak hata yapmayacak… Halka’da bir şekilde ölürse o zaman görünecek gül cemali.

   • Nur

    Merhaba Buke.
    Yücel’in Koçovalılar’ın kucağına verilmesini yakın tarihimizde bir olaya benzettim, bir ülke istihbaratının Kenya’da bir lideri Türklere vermesi gibi? Çeto, KK içinde o tür istihbarat örgütlerinin fonksiyonuna görüyor tabi bu bahsettiğim sadece çok diplerde mikro esintiler. O örgüt liderinin durumuyla eşleştirdiğim için Yücel’in Çeto tarafından tuzağa düşürüldüğünü tahmin ettim ve bu tahminim eşliğinde Yücel, Koçovalılar’la ‘kısmen!’ işbirliği yapacaktır. Mahsun, Yücel’in yaşadığını bilmiyor olabilir Mahsun’un tavrını 4 gözle bekliyorum ama asıl Avni gibi üst düzey komutanların Yücel’e tutumları soru işareti? İçlerinden Yücel’e itaat edenler mutlaka çıkacaktır..Yücel konusu özenle yazılırsa çok ilgiyle takip edeceğim bir husus ama karakterler ve olay örgüleri o kadar arttı ki bir kısmına çok yüzeysel değiniliyor bir kısmı atlanıyor hiç değinilmiyor.. Zor yani.

    Baykal’ın fiziksel olarak Burak Sergen tarafından canlandırılıp canlandırılmayacağı tabi ki ilginç ama bana daha ilginç gelen Çukur evreninde sembolik devamlılığın öncüsü mü? Mesela Vartolu ölürse Vartolu diye biri o konumu devam ettirecek mi, ya da Yamaç, İdris vs.. Bu anlamda bir deneme görüyorum ve tahminim tek asli karakter Çukur. Rota, farklı, hiç alışık olmadığımız bir formata doğru çevrildi gibi hissediyorum. En sevdiğim karakter Vartolu ölürse (büyük oranda öldü sayıyorum) farzedelim önümüzdeki sezon Vartolu diye yeni bir oyuncu diziye katılırsa ne hissederdim diye düşündüm ve cevabımı bulamadım. İdris için sorun değil yeri Yamaç tarafından dolduruluyor ama Yamaç, Selim, Salih??? Hazırlıklı değilim şimdilik.

    • Buke Oguz

     Yücel ile ilgili yazdıkların mantıklı. Yücel’in hayatta olduğu Kuzular tarafından anlaşılınca olacakları merak ediyorum. Dediğin gibi Mahsun’un haberi olmayabilir yaşadığından. Ne tepki verir Ceto’nun bunu saklanmasına ? Yücel de mi organ naklini öğrendiği için aforoz edildi meraktayım yada başka bir sebebi mi var? Yücel’in Kuzular üzerindeki etkisini merak ediyorum. Hitabeti Çeto kadar güçlü mü? Yani Çeto’nun gerçek yüzünü kuzulara anlatırsa, onları ikna edebilir mi? Kuzular tarafından sevilen biriyse Yücel , onları Çeto’dan uzaklaştırıp Koçovalılara yaklaştırabilirler. Ceto Çukur’un çocuklarını yanlarına çekti. Kocovalılar Karakuzuların kuzularını yanına çekebilir.

     Baykal konusunda ise söylediklerin ilginç. “Çukur evreninde sembolik devamlılığın öncüsü ” Neden olmasın?
     Ama böyle bir şey varsa yani gidenin yerine gelen karakter gidenin adını alıyorsa yani böyle bir yola girilirse kendi adıma hoşlanacağımı pek sanmıyorum. Ben de böyle bir şeye hazır olabileceğimi sanmam.

     • Nur

      Yücel de kurucu liderler arasında ve karakter için seçilen oyuncunun yaşı Mahsun’dan büyük. Berkay Ateş ve Tansu Biçer arasında 10 yaş fark var. Yücel için Berkay’dan daha genç bir oyuncu seçilseydi karakterlerin örgütteki kıdem sıralamasında Mahsun kıdemli olurdu ve Yücel ile arasında liderlik rekabetinde Yücel avantajsız olurdu. Çeto ve Yücel’in yaşları birbirine yakın Çeto diyor ya kimse yokken ilk ben vardım diye belki yalan söylüyordur kimse yokken belki ilk Yücel vardı KaraKuzular kardeşliğinin fikir babası daha doğrusu örgütün teorisyeni Yücel olabilir Çeto potansiyeli görüp yanaşmış sonra da kumpas kurup tasfiye etmiş olabilir. Mahsun bunlar olurken daha ço cuktur diyelimki Yücel ve Çeto 20’li yaşlarda KaraKuzuları oluşturmaya başlamışlarca Mahsun’un o dönemde 10’lu yaşlarda olması lazım Mahsun, Yücel’i görmemiş bile olabilir. Çeto, Yücel’i tasfiye ettikten sonra Mahsun’un çocuklarla iletişim potansiyelini keşfedip hafızasını sildirmiş ve örgüte katmış olabilir. Mahsun’un hafızasının bir şekilde birileri (ki bence o kişi Çeto) tarafından silindiğini unutmayalım. Bu kadar ayrıntılı tahminlerde bulunuyoruz ama senaryo öyle yoğunlaştıki belki 1-2 Yücel, Çeto sahnesi verip kapatılır. Yücel’in çok iyi hatip olduğunu sanıyorum zira oyuncu sesini çok iyi kullanıyor yetenekli, değerli bir aktör yeterki Gökhan Hoca zaman bulup replik yazsın. Berkay’da iyi hatipti ama GökhanHoca onu o sulardan çıkarıp Sena’nın peşine taktı:) Karaktere hiç uymayan ‘Hiç ışık yok’müziği eşliğinde aşk acısını izledik halbuki yazsa ya o çocuklara hitaplar, kayıplarının arkasından kardeşlerini tekrar motive etmesini falan… Bu sezonun yeni karakterleri Cumali ve Mahsun’a etmediğini bırakmadı hocamız:) Neyse ümitli olalım, düzelir belki:)

  • Ahmet Adar

   Halka dizisindeki sarı elbise giyen terzi karekterini yeşil kod adlı kişiyle özdeşleştirmeniz ilgimi çekti.Çok doğru bir analiz olarak gördüm.Benim aklıma gelmemişti.Keşke dizinin ilk bölümlerini de izleyip,sosyopolitik yorum yapıp,bizi aydınlatsan.

   • Nur

    Halka’yı beğenmiştim, izlememek için hiç bir nedenim yok belki bir ara başlayabilirim şimdilik Uğur Yücel’in dizisini beklyorum onun da fragmanları boğucu, kasvetli ” beni izlemeyin” dedirtiyor buz gibi bir kadın yüzü var.. Neyse bakalım:)

    Halka’nın yarım yamalak izlediğim 2 bölümünde bir ev tablosu vardı o evin ‘Ziverbey’ köşkü olabileceğini düşünmüştüm, nereye bağladılar bilmiyorum. Hikaye Jitem’den esinti taşıyor Vekilharç, V.Küçük’ten esinlenmiş olabilir.Son bölümün son 10 dakikasını falan izledim Cengizhan’dı galiba ismi o adam C. Ersever’den esinlenilmiş olabilir. Bir de Terzi’ye verilen terhis kitabı sanırım Kırmızı Pasaport’u simgeliyor ama Terzi o pasaport’u alıp yurtdışına gitse de dönecektir çünkü görev için öldürmüyordu zaten öldürmek için öldürüyordu ve görev sadece onun bu hastalıklı, doğasına zemin yaratmıştı.. Son aklıma gelen şey de; Psikiyatr vardı sanırım onunla ‘İkna Odaları’ göndermesi yapmışlar??. Dediğim gibi çok az izledim algılarım o an zihnimde oluşanlar tam izlesem belki hepsi yanlıştır?

 • Nur

  Salih’in ev konusun eski köşküyle çözümlenmeyeceği belli oldu, aklıma Mavi Ev de geliyor ama asıl aklıma gelen ihtimal Saadet’in bebekle ailesinin yanına gönderilmesi. Saadet’in ailesinin İstanbul dışına yerleştikleri daha önce işlenmişti bir de halası vardı hani piknik öncesi Saadet’in gittiği hala. Salih ve bebek sahnelerini çok seviyorum ama bir taraftan da nüfus öyle arttı ki bir şekilde bazı karakterlerin uzaklaştırılacağı inancındayım. Akşın için de benzer tahminlerim var..

  Aliço’nun annesinin ismi netlik kazandı.Güzin’miş. Öldüğünü mektubundan öğrenmiştik ama annesi ile ilgili olduğunu düşündüğüm bir kitap çıktı piyasaya Aliço son anda denize atmadı kitabı.. İlginçti.. Nasıl bir şey olabilir diye düşündüm ya da herhangi bir karakterle ilgili midir? Çeto ile ilgili bir şey olabilir?? Çeto ve Aliço kardeş olabilirler mi??

 • Nur

  Köşkün kalabalıklığı Salih’in (bu yeni dönemde Vartolu demiyorum henüz)orda yaşamaması koşuluyla kabülüm, bizler için daha rahat ve anlaşılır izlence sunacaktır. Sena’nın bir şekilde Mahsun’la, Ayşe’nin de Çeto ile görüşeceğini düşünürsek köşk baya hareketli olacak gibi.. Deren’in köşke gelmesini sevdim, Mahsun ve Sena ilişkisinde önemli olacağını düşünüyorum. Mahsun’un Deren’e şiddet uygulaması aklıma yatmadı Mahsun o kadar deforme edildi ki bazı unsurlarının inandırıcılığı hiç yok tıpkı Eser’i evinde bağlayıp aylarca işkence etmesi gibi.. Etkileyici değil, inandırıcı hiç değil, ciddi değil, komik değil, saçma sapan bir şey o yüzden şiddet konusunu yok sayıyorum ama Deren’in Sena’yı öğrenmesi halinde belki yanlış yorumlayarak uğrayacağı yıkım ve ihanet hissini, tepkilerini merak ediyorum (tabi bu olaylar bu yönde gelişirse?)

 • Nur

  İdris’in eve dönmemesi, Meliha’yı ziyaret ve Meliha’nın evinde toplantı yine üst metinle açıklanır bir durum değil.
  Çukur’da Sultan Ana Koçovalı Yurdunun topraklarını temsil ediyor, ana karakterler Sultan (=Toprak Ana) İdris (=Devlet Baba) olarak kodlanmış. Acaba Meliha’da mı biŕ toprak parçasını temsil ediyor? Meliha, Sultan ile sınırlarını çizip ayırdı. Şayet Meliha Osmanlı mirası topraklardan birini temsil ediyorsa ve Misak-ı Milli dışında kaldıysa aklıma Azerbeycan geliyor.. Musul ya da Kerkük de olabilir mi? Ya da Batı’da kalan örn. Balkanlar’dan? Ya da Kırım?
  Herneyse, Yamaç’a bakışı çok güzeldi.. Yamaç’ın annesi olma olasılığı 0 yazı ile sıfır ama Yamaç’ı sevdiği ve Baykal’dan, KK’dan koruduğunu düşünüyorum. Toplantının Meliha’nın evinde olması Meliha’nın toprak temsiliyeti ile ilgili o toplantının tarihsel karşılığı her ne ise Yamaç’lar yurtdışında gerçekleştirdi. Meliha konusunda aklıma azınlıkların diasporası da geliyor örn. Fransa’da??.. Artık her ne ise Meliha denklemin merkezinde ve önümüzdeki bölümlerde daha fazla açığa çıkar diye umuyorum.

 • Nur

  Merhaba Aslı. Ellerine sağlık.

  Çok beğendiğim bir bölümdü. Yazacaklarım uzun olabilir bir kaç başlıkta gönderebilirim. Önce senin yorumuna yorumlarımı yazayım.

  Metin’in ihanetini dizinin üst metni içinde değerlendirmeye kalksam saç baş yoldurtacak cinsten, o yüzden oralara girmiyorum alt metni zaten yorumlamıştım.

  Ordunun (=Metin), Çukur’da (= Koçovalılar Yurdu), yeni düzene (=Sivil) ve düzenin koruyucusuna (=Yamaç) and içerek bağlılığını ilan ettiği töreni sahnesi çok etkileyiciydi. Törende sivil bürokrasinin temsilcisi ‘Emmi’nin hazır bulunması ve halkın meclis dışında tezahüratla izlemesi çok iyi kurgulanmıştı.
  Selim’le kucaklaşma; (X rumuzlu arkadaşımızın Selim için Batı’yı temsil ediyor tespitini de unutmadan) kardeşler arası husumetin bittiğinin göstergesiydi.. Kemal’in Çukurspor üniformasını pek yorumlayamıyorum daha doğrusu kafam karışık bu konuda, herneyse Kemal’in tepkileri de hoştu.
  Bununla bağlantılı diğer sahne KaraKuzular’ın Çukur’da karşılanmasıydı. Yamaç bir tarafına ordu diğer tarafına bürokrasiyi tam itaat içinde almıştı ve Selim hariç kardeşleri de.. Selim’in karşılamada olmaması düşündürücüydü ama acaba dizi evreni dışına çıkarak oyuncunun vakti ile ilgili mi diye düşündüm?

  KaraKuzular’a atılan terlik çok hoştu:) Bayıldım..

  • Merhaba Nur hoş geldin 🙂 Merakla okuyorum yorumlarını…

 • Gözde E.

  Bölüm çok güzel, yazı çok güzel, ama gel gör ki Nurofen’i içmiş ekrana uykulu gözlerle bakan bir ben. Amaaa bu hafta yorumlara geleceğim. Yani inşallah :))) Herkese sevgiler, saygılar. Merak etmeyin, sıkıntı yok, çok iyiyim aksine :))

 • DreamyTangerine

  Öyle öyle….(soruna cevaben) 😀
  …..“Belki Baykal Bey asıl Baykal Bey’in kuklası idi”….. 😳😳😳 wow wow neler duyuyorum… Bir nevi Baykalception….
  Ama olmaz da diyemiyorum… olur mu dersin?

  • Ben sevdiğim filmlerle harman yapıyorum diziyi. Bir nevi Anadolu mutfağı ile füzyon denemeler 🤗

   • Sivas Li

    Eline saglik Asli güzel yazmisin cok sevdim .sonunda hortlattilar Baykal bey i:)ama benim tahminim hatta acaba diyorum Oruc Reis olabilirmi arkadaki isim yüzüklü parmak tombul parmakti:)
    O kadar cok sorular varki artik yavas yavas aciklansa .Yeter artik dedirtme Horzum Bey:)

    • Gözde E.

     Yeter artık dedirtecek kesin çünkü 3. sezon planlıyor 🙂

     Ama ben olsam bu sezon bitirirdim, çünkü reytingler tek haneye düştü.
     Haaaa ben her daim seviyorum Çukur’u o ayrı. <3

     • Sivas Li

      Bende cok seviyorum ama bazi bölümler ne izledim simdi oluyorum.

     • Gözde E.

      Ben onu pek yaşamıyorum ya, sevgim öyle çok ki ya da fazla takılmıyorum bazı şeylere belki.

     • Sivas Li

      ILk sezonda bende yasamadim süperdi.Kemal Emrah sahnesi var bayiliyorum arada acip bakiyorum:)

     • Gözde E.

      Oooo severim o sahneyi <3

     • Nur

      Çukur bitmesin ya.. Ben şimdiden 4.sezonun derdine düştüm 3’te bitmesin diye:

     • İnan sıkılırsın… :))

     • Buke Oguz

      Ay bence de bitmesin 😍😍

     • Gözde E.

      3 belki ama 4 nayır nolamaz.

     • Sivas Li

      Slm Gözde Kuzgunu seyrettinmi?

     • Gözde E.

      Selam canım seyrettim, çok da beğendim, hatta ilk bölümü yazmak da istiyorum o derece.

     • Sivas Li

      bende bugun bakmaya basladim kizim baslayinca ara verdim.cok begendim.Bölümü yazacakmisin diye soracaktim,dört gözle bekliyorum:)

     • Gözde E.

      Hafta sonu 2 tane doğum günü partisi, sinemaya gitme ve başka işlerim var ama yazmak için zaman yaratacağım.

    • Merhabalar 🙂 Sana li mi diyelim bilemedim? Hoşgeldin. Arkadan onca iş çevirip aynı masada oturup yemek yiyebiliyorsa güle oynaya pes…

     • Sivas Li

      Hosbuldum Asli ismim Bahriye .Gercek hayatta bile var arkadan is cevirip ayni masada oturan.
      En sevmedigim sahnede Yamac ile Meliha da bulusmasi

  • pride&prejudice

   Ilk sezon meliha bu sezon Baykal senaristimiz senaryoda sapmalara gidiyor ayrica karakuzlar ve cukur ahalisi savasarak mi yuruyecek dizi. Seyirci cata pat istiyor diye karakuzular kaldi ne olacak sonunda ya hepsi olecek ya da barsi olacak. Senaryo artik ilgimi cekmiyor zayiflama goruyorum. Deliren Yamac seyretmek icin izliyor hale geldim:( Bir de Vartolu tabii;)