İzledim

ÇUKUR – Kardeş miyiz? Can mıyız? Tek miyiz?

Metin… İçimi kıydın Metin… Galiba Medet’e bile razıydım da sana hiç hazırlıklı değildim. Çukur ahalisinden en sevdiklerimden… Bu bölüm abinin elinden gelecek ölüme hazırlanışının sonunda o silahın ateş almayacağını bilsem bile gözümden damla damla yaş akmasına sebep oldu.  Hele ki bölüm başında geriye sarım olmasaydı da senin Yamaç’ın yanı başında saf tuttuğunu bilmeseydik…  Sahnenin en güzel yanlarından biri de Kemal’in yaşadığı paniğe şahit olmaktı.

Metin konusu Yamaç ile Selim’in kucaklaşmasına vesile oldu ya, Değmeyin keyfime. Kendi kanından aileyi içten yıkan Selim’i affeden Yamaç, öldürme amacı olmadan (Neyin garantisi var? Sonuçta ayağına sıkmadı ki?) iki el ateş eden Metin’i mi –  nedenlerini bir kenara koysak bile, affetmeyecek? Olur şey değil…

 

Çukur kardeş miyiz

Metin! Sen n’aptın?

 

İdris şimdilik(!) eve dönmemekte ısrarcı. Kafasını dinliyor bence adam. Evin nüfusuna baksanıza; Sultan, Ayşe (teknik olarak Selim’den boşanmış) ve Karaca, Sadiş ve bebeği, Yamaç ve Sena, Cumali, büyük olasılık Celasun ve Akşın, bir de yetmezmiş gibi misafir Deren. Bu doğrultuda İdris Koçovalı hem kafasını dinliyor hem de huzur bulduğu mekanlarda (Meliha’nın yanı) soluk alıyor, sorgusuz, sualsiz…  Sultan Hanım burada haklı: “Yalnız kalmaz o”. Kalmaz tabii, adamın hayatını düşününce Sultan kapıdan, Meliha bacadan… Ama kadın dürüstçe söyledi, hakkını yememek lazım; “Ben senin mahallene uğramam ama o kadar, kapım kocana her zaman açık”. Hem Meliha’nın hem de Meliha’nın evinde misafir ağırlayan İdris’in rahatlığı ile izleyicinin midesi bulana dursun, anacığının bir taneciği bile Meliha’ya gülümseyerek, sorgusuz sualsiz yaklaşıyor ya…

İlk karşılaşma sahnesinde fotoğrafın arkasındaki yazıyı değil, yoğun bakımdaki bilinç altı görüntülerini hatırlamasını dilerdim. O zaman daha sorgulayıcı olurdu belki. Şimdiki gülümsemesi ile onu babasının ‘kara sevdası’ olarak gördüğü belli. Acaba Gökhan Bey bi’ ara Meliha’nın Hale ile benzerliğinin mantıklı açıklamasına yer vermeyi planlıyor mu? Havada kalan konular vol. bilmem kaç!

Bir mantıklı açıklamada beklediğim konuda İdris’in Yamaç ile yalnız konuşabilmek için onu Meliha’nın evine çağırmasının sebebi. Sizce ne olabilir?   (Hikayenin gidişatı için Yamaç – Meliha karşılaşmasına vesile olmasının haricinde tabii ki)

 

Çukur kardeş miyiz

 

Bu konuşmasın hemen akabinde İdris ve çocukları komitesi durum değerlendirmesi için toplandı. Bu görüşme de dikkatimi çeken İdris Baba çocuklarına gangsterliğe davet ediyor. Şaka gibi ^^ Ama Çukur ahalisini bir arada tutan gücün aileden çok ‘para’ olduğunu da İdris Baba’nın ‘ben para değil insan biriktiririm’ sözlerinin de ne kadar havada kaldığını izledik gördük. Bu arada ne güzel söyledin be Salih, ağzına sağlık: “Hani insan biriktiriyorduk?”

Hatırlamayanlar için görsel destek;

 

 

Günün sonunda Koçovalı’ların ayağa kalkabilmesi için paraya ihtiyacı var. ACİL. Burada da aklımıza ne geliyor? Aliço’daki Afganların parası. Aliço’m yatak ütüsü ile kalbimi bir kez daha kazandı. Artık onun hikayesine girmenin zamanı gelmedi mi? Bu bölümde ufacık bir giriş yapacak olduk, umarım devamı için on bölüm beklemeyiz.

 

Özlenilen karakterlerimizden(!) Deren geri döndü. Gerçi reklam içinmiş ama… Ay Yapım’ın sinema projelerine dizilerinde yer vermesini yadırgamıyorum. (Kusturmadıkça) Aşk filmini kime yazalım diye düşünmüşler; ana karakterlerin derdi başından aşkın olunca Deren çıkıverdi sahneye. ‘Iyk’ demeyin boşuna, daha Meke – Deren 14 Şubat sahnesi izleyeceğiz ^^

Yapımın kendi yapımı olan sinema filmin reklamını senaryonun içine katması kabul edilebilir ama bunun haricinde yerleştirilecek reklam biraz olsun alakalı olsun rica edeceğim. Zücaciye reklamı ve Çukur? Yapımı geçtim marka ne düşündü de reklam için bu diziyi seçti? Sadece karakterin adı Karaca diye mi? Yahu senin hedef müşteri kitlen bu diziyi izleyen kitle ile kesişmiyor bile. Yıllardır satış pazarlama sektöründe yönetim kadrosunda görev alan biri olarak ne böyle bir projeyi öneririm ne de önüme gelse kabul ederim. Karaca çeyiz mi bakıyor? Gülemeyeceğim kadar komik… Ama sosyal medyada okuduğum yorumlardan ‘Karaca bahane Ayşe Çeto ile ciddi düşünüyor’ doğru olabilir bak.

 

Her şey ‘Çukur’daki büyük patron Ivan, bizim Çiyan mı? Çiyan bir nevi Keyzer Soze mi?’ ile başladı. Öyle yakışır ki böyle bir karakter Çukur’a işte tam da bu nedenle hikayeye yerleştirmeye çalışmaktan vazgeçmeyeceğiz. (Değil mi dreamytangerine).

 

 

İşte bu nedenle Mahsun Sena konuşmasında; daha doğrusu Mahsun içindeki Fikret’i anlatıp Sena’yı (sözde) ikna ederken evde konuşurken Fikret, evden çıkarken Mahsun karakterini görmek istedim. Sadece bir gülüş bile yeterdi. Berkay Ateş saniyelik karakter değişimi efsane canlandırırdı üstelik.

Gelelim Sena’nın ikna olmuş görünüp planlar yapmasına… Vazgeçtim, o kadar saçma ki paragraf açmaya değmez. Görmeyeli şeytan olmuş da adam çarpacakmış. Komik…

 

Çukur kardeş miyiz

Aman Sena, şeytan doldurur ^^

 

Ama Sezar’ın hakkı Sezar’a… Mahsun o an orada Fikret değil de Mahsun olsaydı neler olurdu açıklamasını Sena’ya tane tane, bir nevi ilkokul çocuğuna anlatır gibi yaparken haklıydı. Mahsun haklıydı da, Sena kızımız bunu hesaba katamayacak kadar yarım akıllı olunca…

 

 

Baykal Bey… Beyefendimisss…

Gel de çöz bakalım telefondaki kim? Bastıra bastıra ‘Baykal Bey’ denildi, kulaklarımızla duyduk. Belki Baykal Bey asıl Baykal Bey’in kuklası idi. Gerçek adı bambaşka, kendine Baykal dedirtiyordu? Olamaz mı?  Olamaz, çünkü Paşa onu daha palazlanmadan önce tanıyordu. İsim benzerliği olabilir mi? Komik? Ya Baykal Bey ölmediyse? Ee oyuncu başka dizide rol alıyor?  Başka bir oyuncu canlandırır belki? Musa Uzunlar’ın adı geçiyordu? Ee o da komik, yeni bir ana düşman yaratmaktan aciz mi Gökhan Bey. Gerçi içime hiç sinmeyen, şimdilik hiçbir anlamı olmayan Veysel vs Çıyan’ı izledikten sonra olur mu? Vallahi de olur. Anlaşıldığı üzere kim bu Baykal Bey ben bulamadım. Siz bulabildiniz mi?

Baykal’ı bulamadım ama arabadaki kişinin kim olduğunu buldum. Karakterin adı henüz belli değil sanırım ama Tansu Biçer’in ta kendisi… Mahsun’un sevmediği, Çeto’un sadece zorunluluktan iş birliği yaptığı gizemli karakter.  Küçük bir oyun ile Cumali ve Salih’i kandırıverdi ve Koçovalı’ların içine sızıverdi. Bak sen… Hoşgeldin Keyzer Soze <3

 

Cumali ve Salih’in birbirlerine sırtlarını verdikleri çatışma sahnesi de çok güzel değil miydi? Didişmeyince daha çok seviyorum bu ikiliyi <3

 

Ama asıl sevdiğim tabii ki VarYam

 

 

İşte bir güzel örnek daha;

 

 

Birbirlerini sözcükler dile gelmeden duymaları kadar güzel bir şey var mı? Çok ama çok minnoşlar, kalp kalp kalp…

Ama gel gelelim bu konu Vartolu’nun evsizliğine bağlandı ya… Ne oldu o güzelim komşu ev? Hani terasından Koçovalı’ları gözetlediği… Gökhan Bey’cim tapular nerede?

 

Yazıya bölüm son dakikaları ile başladım final ile bitirelim… Final sahnesini, Karakuzular’ın Çukur bayrakları ile karşılanmasını pek sevdim. Karakuzular’lı Çukur’da Yamaç’ın dediği gibi gerçekten çok eğleneceğiz. Hazırım.

Hele ki Yamaç’cım da tertemiz delirmeye başladığına göre… Pek keyifli sahneler izleyeceğiz <3

 

Tweetlerini alıntıladığım, yazımı renklendiren  lavinia  drmytngrn babamın oğlu emine stark ve koçovalı brothers ‘ a teşekkürler. 

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Kars ne yenir
KARS – Kars Yemekleri : Ne Yenir? Nerede Yenir?
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap