İzledim

ÇUKUR – En İyi Vartolu – Medet Sahneleri ‘The Best of VarMed’

Çukur’da konu ‘bağlılık’ ise konunun temeli ‘Çukur’a bağlılık’ tan çok daha öte olan bir bağ izledik. Bu bağın Vartolu ile Medet  – VarMed arasında olduğuna hem fikir miyiz?

Konuk yazarım Gözde Çukur’un 33 bölümünü taradı ve en güzel Vartolu  – Medet sahnelerini derledi. Ya sizin gözünüzden en iyileri hangileri? Yorumlarda buluşalım mı?

 

Bu sezon tam 33 hafta boyunca pazartesi akşamlarının vazgeçilmezi oldu Çukur. Tabii Çukur’u bu kadar vazgeçilmez kılan şeylerin başında elbette sevilen karakterleri ve onların birlikte olduğu sahneler geliyor. Birlikte sahnelerini seyretmekten en keyif aldığımız karakterlerin başında şüphesiz Erkan Kolçak Köstendil’in canlandırdığı Vartolu Sadettin ve Mustafa Kırantepe’nin canlandırdığı Medet geliyor yani VarMed.

Vartolu ve Medet… Vartolu ve sağ kolu Medet birbirinin senelerdir yoldaşı. Medet Vartolu’ya sadece bir patron gibi değil; gönülden, gerçek bir kardeş gibi bağlı, O’nun için yapamayacağı şey yok. Vartolu’nun sevinci Medet’in sevinci, üzüntüsü üzüntüsü. Medet de Vartolu’nun kıymetlisi. Vartolu’nun O’nun için yakamayacağı gemi yok. Vartolu Çukur’a gelirken elbette yanında Medet’le birlikte geldi, emrindeki adamların bir kısmı değişse de bir tek Medet değişmedi. Medet Vartolu’nun rahatı, huzuru, işlerinin yolunda gitmesi için çabalayıp durdu. Vartolu öldü sanıldığında yasını en derinden O tuttu. Beyefendi lakaplı Baykal O’nu ölesiye dövdürüp beynini yıkadığında Yamaç’ı vurmakta bir an bile tereddüt etmedi ve Yamaç’ı korumak isteyen Selim’in ağır yaralanmasına sebep oldu. Vartolu’nun aslında İdris Koçovalı’nın oğlu Salih olduğu ortaya çıktığında O’nu terk etmedi, yine aynı şekilde sağ kolu olmaya devam etti. Nedret Vartolu’yu vurmasın diye yanlışlıkla Sultan’ın vurulmasına sebep oldu. Eğer Vartolu izin verseydi, engel olmasaydı, O’nu rahat bıraksınlar diye mahallelinin kendisini götürmesine bile razı olmuştu Medet. Vartolu’nun Saadet’e olan aşkını, çektiği acıyı, O’nun yanındayken duyduğu sevinci öyle bir anladı ki Saadet’le tek bir gün bile olsa mutlu olmak için bir şeyler yapması konusunda O’nu cesaretlendirdi. Vartolu ve Medet bize insanların kardeş olmak, kardeş gibi hissetmek için kan bağına ihtiyaçları olmadığını gösterdiler.

En sonunda Vartolu, BSO(Babasının Sevmediği Oğulları)‘da Nazım, Emrah ve Selim’le işbirliği yapması sayesinde Selim’le birlikte Çukur’u aldı. Selim, eşi ve kızı hariç tüm Koçovalı ailesi Çukur’dan gittiler. Ancak Saadet’in hamile olduğunu öğrenen Sultan, O’nu bebeğinin babasına gönderdi. Saadet’in Vartolu’ya baba olacağını söylemesiyle birlikte Vartolu, Saadet ve Medet Tokat Erbaa’da yeni bir hayata başladılar. Aradan 3 ay geçmiş üçü birlikte mutlu bir şekilde yaşarlarken eve K’lar tarafından bir saldırı düzenlendi ve Saadet kaçırıldı, Vartolu’nun hayatına kendi hayatından daha fazla değer veren Medet de vuruldu. Şimdi Medet’in ölüp ölmediği, ölmediyse aradan geçen zamanda neler yaşandığını merak ediyoruz. Cevapları yeni sezonda alacağız. İşte VarMed deyince aklımıza gelen o sahneler:

 

(Sahneler bölüm sırasına göre sıralanmıştır.)

 

1- Çukur 7. Bölüm – Mallarım Nerde Medet?

Yamaç yaptığı planla Vartolu’nun imal ettiği malları taşıyan aracın şoförlerini uyutup mallarına el koydu. Vartolu ve Medet ormanda malların geleceği aracı beklerken araç şoförsüz boş bir şekilde geldi. Vartolu içinde bomba olmasından şüphelenince Medet Vartolu’yu çalılara doğru düşürdü. Sonra birlikte arabanın içine baktılar.

 

 

2- Çukur 10. Bölüm – Medet – Celasun Restleşmesi

Vartolu ve Medet arabayla Selim’le buluşmaya giderken araba yolda azıcık kayınca Medet korktu. Vartolu O’na arabaya kış lastikleri taktırdığını söyledi.

 

 

3- Çukur 11. Bölüm – Sıkacaksan Bana Sık!

Vartolu Yamaç’ın isteğiyle araştırma yapmak için Varto’ya giden Meke’yi buraya getirtip Celasun’un tavsiyesiyle bacağını kırmıştı. Bunun üzerine Meke’nin babası Muhittin elinde silahla Vartolu’nun evinin bahçesine geldi, o esnada Vartolu ve Medet salonda konuşuyorlardı. Silah sesini duyan Medet O’nu korumak için Vartolu’nun üzerine atladı.

 

 

4- Çukur 13. Bölüm – Çağır Baban Gelsin

 

Çukur - Vartolu Medet VarMed

 

Para sıkıntısı çeken Yamaç, Çukur’da İdris’e ait bazı evlerin tapularını ipotek ettirmiş ancak bu tapular önce Beyefendi’nin sonra da Vartolu’nun eline geçmişti. Tapuları ipotek eden şirketin yönetimi de Münir’i öldüren Vartolu’nun elindeydi. Yamaç Münir ile görüşmeye şirkete gittiğinde karşısında Vartolu ve Medet’i buldu.

 

Vartolu: Eee Medet Bey, rahat mı patron koltuğu?

Medet evet anlamında başını sallar.

Vartolu: Kalk oradan, kalk. Kırdırdın bacağını, kırdırdın şuna bacağını. Kalk!

 

 

5- Çukur 20. Bölüm – Medet’i İkna Çabaları

İdris’le yaptığı yüzleşmenin ardından Yamaç tarafından öldü gösterilerek saklandığı yerden çıkan Vartolu, önce annesinin mezarını ziyaret etti, ardından evine geldi, orda bitik haldeki Medet’le karşılaştı. Medet karşısındaki kişinin Vartolu olduğuna inanmadı ve başka birinin O’nun kılığına girdiğini sandı. Vartolu O’nu ikna etmeye çalıştı.

 

Medet: Kim lan bu? Sen çocuk mu kandırıyorsun oğlum? Ağabeyim öldü benim. Gelmişsin oturtmuşsun dingilin birini karşıma. Lan! Vartolu Sadettin’le taşak geçirtmem lan!

 

Vartolu: Medet.

Medet: Ağabeyim.

Vartolu: Bizimkiler artık bunun bir adını koyun diyorlar.

 

 

[wp_ad_camp_1]

 

6- Çukur 21. Bölüm – Ben Kimim Medet?

İdris’le yaptığı yüzleşmenin ardından Yamaç tarafından öldü gösterilerek saklandığı yerden çıkan Vartolu, önce annesinin mezarını ziyaret etti, ardından evine geldi, orda bitik bir haldeki Medet’le karşılaştı. Medet karşısındakinin Vartolu olduğuna önce inanmadı, sonra Vartolu’nun çabalarıyla ikna oldu. Ardından birlikte mahalleye gittiler ve Vartolu herkese kendisinin aslında İdris Koçovalı’nın oğlu Salih olduğunu açıkladı. Vartolu eve geldiklerinle kendisine soğuk davranan Medet’le konuştu ve kendisinin hala ağabeyi olduğunu hatırlattı.

 

 

7- Çukur 24. Bölüm – Çukur Medet’i İstiyor 

Nedret, Vartolu-Saadet aşkını öğrenmişti ve tüm ev halkının da bu ilişkiden haberi olmuştu. Ardından Nedret Vartolu’yu vurmaya gitti. Tam evinin önünde Vartolu’yu vuracakken buna engel olmak isteyen Medet kazayla Sultan’ı vurdu. Bunun üstüne aynı akşam mahalleli evi bastı ve Medet’i almak istedi. Vartolu’nun içerde beklemesini söylemesine rağmen Medet O’nu korumak için kapının önüne çıktı ve bu duruma razı oldu ama Vartolu O’nu engelledi.

 

 

8- Çukur 25. Bölüm – Vartolu’yu Kızdıran Ne?

Medet’in kazayla Sultan’ı vurması ve Kahraman’ı vuranlardan biri olmasının ortaya çıkmasının ardından Çukur’da kalması artık imkansız olan Vartolu ile Medet yakınlardaki yeni imalathanede kalmaya başladılar. Medet evden gizlice giysi almaya gidip döndü. Bunu öğrenen Vartolu O’na çok kızdı.

 

 

9- Çukur 31. Bölüm – Hamamda Büyük Tuzak

 

Çukur - Vartolu Medet VarMed

 

Para sıkıntısı çeken Yamaç, bunun için tanıdık bir futbolcu olan Cem’le bir anlaşma yapmış, anlaşma gereği O’nun babasını hapishaneden kaçıracaktı. Ancak Vartolu, Yamaç’ın işini baltalamak için O’ndan önce davranıp Cem’in babasını kaçırdı ve gecikmeye sebep oldu. Bir de üstüne Yamaçların satmak için alacağı silahları da ele geçirdi. Bunun üstüne Vartolu’ya oyun oynayan Yamaç, Vartolu ve Medet’in gittikleri hamamda kapıyı üstlerine kilitletti ve sahip olduğu tüm arabalarla, silahları ele geçirdi.

 

Vartolu: Medet başlatma şakana.

Medet: Ne oldu ağabey anlamadım.

Vartolu: Kapı açılmıyor.

Medet: Yanlış bir şey mi yapıyorsun acaba?

Vartolu: Ulan kapı kolu işte aşağı yukarı açılmıyor. İstiyorsan sana monte edip çevireyim. Gel kendin aç!

 

Medet: Vartolu her zaman bir yolunu bulur ağabey. Vartolu her zaman bir yolunu bulur.

Vartolu: Ama şimdi bulamadık Medet, onu ne yapacağız?

Medet: Belki gene buluruz ağabey.

 

 

10- Çukur 33. Bölüm (Sezon Finali) – Vartolu ve Medet’e Şok Saldırı!

Saadet’in hamile olduğunu öğrenen Vartolu, Çukur’u geride bırakıp O ve Medet’le birlikte Tokat Erbaa’a yerleşmişti. Aradan 3 ay geçmiş üçü birlikte mutlu bir şekilde yaşıyorlardı. Ama o gün yaşadıkları eve K’lar tarafından bir saldırı düzenlendi. Saadet kaçırılırken Vartolu’yu kurtarmak isteyen Medet ise vuruldu.

 

 

[wp_ad_camp_1]

 

10 sahne elbetteki VarMed sahnelerinin yaşattığı keyfi tarif etmeye yetmez. Az sayıda bonus sahne ekleyelim;

 

Çukur - Vartolu Medet VarMed

 

BONUS Çukur 6. Bölüm – Vartolu’ya Ters Köşe!

Vartolu, Yamaç’a bir oyun kurmuş O’nu kahvehanenin önünde Medet’le birlikte bekliyordu. Kurduğu oyunun nasıl gerçekleşeceğini hayal ederken hayalinde Medet’i yanlışlıkla vurdu.

 

BONUS Çukur 9. Bölüm – Vartolu’dan Sürpriz Hamle

Kumburgazlı Serdar ve adamları Selim’in tombalacısını basıp İdris’i kaçırmıştı. O esnada orda bulunan Vartolu ve adamları ise rehin tutulmaktaydılar. Vartolu tuvalete gitme bahanesiyle dışarı çıkıp Serdar’ın tüm adamlarını etkisiz hale getirdi. Celasun da aynı bahaneyle O’nun yanındaydı, Medet içerde kalmıştı. Vartolu geri döndüğünde Medet az kalsın O’nu vuruyordu.

 

BONUS Çukur 28. Bölüm – Melekler Gibi…

Saadet’in evlendirileceğini öğrenen Vartolu deliye dönmüştü. Koçova Malikanesi’nde kız isteme olduğunu öğrenen Vartolu, o akşam evi gözledi ve damadın Cemil olduğunu öğrendi. Çıkışta Cemil’in bineceği arabayı takip etti ve yolda durdurup taradı. Ancak bunu tahmin eden Saadet arabaya Cemil ve annesinin binmesine engel olup kendi binmişti bile. Bu olayın ardından Vartolu ve Medet yolda giderlerken araba bozuldu. Yağ almak için benzinci bulmaları gerekti ve benzinci sormak için yakınlardaki bir kahvehaneye uğradılar. Üstüne oradaki adamlardan dayak yediler.

 

 

Konuk yazarım Gözde ‘nin seçimleriyle Çukur’un en iyi sahneleri serisi Yamaç Koçovalı ile başlayıp Vartolu, VarYam  ve VarSad ile devam etmişti. Gözden kaçırdıysanız mutlaka tıklayın:

ÇUKUR – EN İYİ YAMAÇ KOÇOVALI SAHNELERİ ‘THE BEST OF YAMAÇ’

ÇUKUR – EN İYİ VARTOLU SAHNELERİ ‘THE BEST OF VARTOLU’

ÇUKUR – EN İYİ VARTOLU YAMAÇ SAHNELERİ ‘THE BEST OF VARYAM’

ÇUKUR – EN İYİ VARTOLU – SADİŞ SAHNELERİ ‘THE BEST OF VARSAD’

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Kars ne yenir
KARS – Kars Yemekleri : Ne Yenir? Nerede Yenir?
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
emily in paris
EMILY in PARIS – Paris’te bir Amerikalı
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap