Çukur

ÇUKUR – Bizim Çukurumuz

Çukur bölüm yazısı olarak boş sayfa yayınlasam diye düşünürken Karaca’yı yaz teklifi geldi. Doğru aslında Çukur Yeni Çukur ile çökerken yükselişe geçen tek kişi var: Karaca! Karaca hep gücü sevdi. Kaç kez şahit olduk. Dönem onun dönemidir. Yakışmış! Sultan Hanım da zincirlerini açmış demek ki imajı sil baştan yenilenmiş. (Akşın’ın saçlarını kesen, Ayşe’nin gardolabını yıkıp geçen attığı tokatlar ile namı yürüyen Sultan Hanım nerede, gücü mazluma yetiyordu demek ki)

 

 

Vartolu’nun Amca’nın yanında olması beni şaşırtmadı da babası ile ilk tanıştığı anda deneyimlediği Çukur’a uyuşturucu girmez, Çukur’un çarkı uyuşturucu ile dönmez öğretisini ne oldu da unuttu? Akın uyuşturucu işine bir koldan girince kardeşini yakmak pahasına müdahale eden Karaca şehrin babaları ile sevkiyat konuşuyor. Tarzı ile de küçük Efsun olmuş. Olan uyuşturucudan ölen minik Akşın’a oldu mu diyelim? Anneleri Ayşe Murtaza ile birlikte, normal bir ilişki olsa hadi Ayşe için sevineyim de… Kulkan neden fakir? Yakışıklı Cenk’in kolu neden kesik, neden alkolik oldu? Hele ki küflü ekmeğe muhtaç olduğunu düşünmek istemiyorum. Cumali Amca Medet ile Salih’in arasına kara kedi sokmayı nasıl başardı? Tüm sorular içinde yanıtının mantıklı olmasını beklemediğim tek konu bu, çünkü Medet ve Vartolu’nun bu halde olmaları imkansız! Cennet’i neden Feyyaz ile evlendirdiler? Cumali’ye ne oldu? Damla’nın paraları nerede? Sultan neden Cumali’nin tarafını seçmedi? Efsun’un kimliğini bırakıp Simay olmasının geri planında olanlar nedir? Adının telaffuz edildiğini duymak bile istemiyor, çok büyük bir kırılım değil mi bu? Altınlarını, Efsun’u Efsun yapan gözlerini, ellerini saymıyorum bile…

Sanırım bölümü sevmememin nedeni Çukur’daki dönüşüme dair hiçbir şey bilmemek.

 

 

Hadi Emmi geçmişi hatırlamıyor Sultan Hanım da bilmiyor İdris’in abisini ‘öldü’ kabul ettiğini? Sultan Hanım’dan bahsediyoruz, ‘ölü’ kocasını fotoğraflarını dört bir yana asarak yaşatan, sırf onun intikamı için torununu katil, oğlunu mecnun yapan kadından bahsediyorum. Ve bu kadın bırak Cumali Amca’yı evine almayı eğer bir taraf söz konusu ise oğlunu değil yıllar boyu eve almadığı kapılardan kovduğu üvey oğlu, torunların tarafını mı seçti?

“İki oğul, iki kız, bir ana. kaçmışlar şehir bizi saklar demişler. Varamadan birbirleri kaybetmişler. Bir tek küçük oğlan geriye bir tek o kalmış. Ben demiş yuvamı kaybettim, buraya öyle bir yuva kurucam ki kapısı herkese açık olacak. Bir tek o kapıyı kırmaya kalkan hariç…”

 

Biz bu masalın gerisinde olanları öğrenene kadar bize huzur yok!

 

Ama beğendiğim şeyler de yok değil.

 

 

En sevdiğim Salih’in Yamaç’ı gördüğündeki mutluluğu. Elinden tutup oyuncaklarını gösteren çocuk gibi yeni Çukur’u gösterdi ona…

 “Çukurda artık huzur var. Artık kimse ölmüyor. Çatapat yok. düşman müşman yok artık.”

 

 

Gerçi Yamaç ‘Sen ne anlatıyorsun babamın oğlu’ der gibi dinledi ama, olsun ^^

 

İkincisi de Vartolu – Karaca samimiyeti.

 

 

 

“Senin başına bir şey gelse bırak amcayı, kendime hesap veremem ben… Babasının emaneti.”

Karaca, ‘aile’ için her şeyi yapmış ve yapacak olan Karaca, Cumali Amca’nın tarafını seçmiş; insan sarrafı Vartolu Cumali Amca’nın yörüngesi olmuş. Peki ya bu ikilinin birbirlerine bakıp manidar bir şekilde gülümsemesini yakalayan var mı? Amca’nın oyununu çözmüş olabilirler mi?

 

 

Akın bu ikilinin hem içinde hem de değil. Belki de dediği gibi ‘içerdeki köpek’. Meyhaneye uğraması gösteriyor ki büyük git-gel yaşıyor. Hala o evde olmasının nedeni Yasmin olmalı. Ne oldu da Yasmin gaipten sesler duyar oldu? Eğer olur da Yasmin’e bir şey olursa Akın ile evin bağı tamamen kopar. Sizce? Yasmin çatıya çıkması Sena’yı hatırlattı mı size de? Bu ev, aile akıllıyı deli eder. Net!

 

Çukur’un babası yok artık, Çukur’un kralı var. Ve kralın güçlenmesine bilerek (Kulkan), bilmeyerek (Erdenet’lere yaptıkları ile Cumali, Akın, Metin) yardımcı olanlar sersefil haldeler… Enteresan bir 4.sezon ve final bizi bekliyor. Yamaç Koçovalı hep babasının günahlarının bedelini ödüyor diyorduk ama bu kez kendi hatalarının bedelini ödüyor. Yazmaktan vaz geçmeyeceğim; Çukur’daki büyük kayıpların, Sena’nın Akşın’ın ölümünün nedeni Yücel dolayısı ile İdris idi ama bugün bu halde olmalarının nedeni Yamaç’ın Çağatay Erdenet’in altınlarını çalması, kendi başına gelen ile hemen hemen eşdeğer bir plan ile Kulkan’a canından kanından birinin ölümüne sebep oldurması, Cumali’nin silahsız bir Erdenet’in Arık Böke’nin canını alması ve hepsinin sonunda kendi kendilerine yarattıkları düşmanı bitirerek asıl düşmanı güçlendirmeleri…

 

 

Yamaç Amca’nın elini öper mi? Hep kıyısından dönecek bu sahne. Bu da Yamaç’a durumu tartması için zaman kazandıracak. Yamaç’tan bahsediyoruz, asla boyun eğmez. Önce gözlem, ardından tespit ve sorgulama… Ne demişti İdris Baba, “kral olmak kolay da zor olan baba olmak” Amca Cumali de baba değil kral olmuş olmasına da krallığının temelleri pek de sağlam değil. (Gerçi öznemiz çıkarlarına göre adam satan Çukur ise Çukur’un kralı yerine Çukur’un babası da çok rahat olurdu, niye olamamış acaba ^^)

 

 

Çukur yeni Çukur olurken, Efsun pardon Simay Anadolu’nun dört bir köşesinde sahne alıyor.  Simay’ı yeniden Efsun’a çevirmek Yamaç’ın elinde… Tam da bu nedenle her ne olursa olsun Efsun’un yaşadığına dair minik bir umut kırıntısı olmasa bile Yamaç Koçovalı ayağa kalkmalı. Lütfen bir kez daha Çukur’u kendi ailesinin önüne koymasın. Cumali bile her şeyden önce aileni bulacaksın dedi: “Senin karın yok, evladın yok. Önce onları bulucan tamam mı? Az bir dinlen bugün, yarın sabah çıkıp onları bulucan, kendi aileni.” Şok, şok, şok! Yolun onu bir şekilde Kulkan’a ulaştıracağı ve Kulkan’ın da zırh olarak kullanacağı Efsun’un hayatta olduğu bilgisi ile tanıdığımız sevdiğimiz Yamaç’ın geri döneceğini tahmin etmek zor değil.

Bu şekilde Çukur’un heyecanı meyecanı yok!

Yazıyı haftanın sürpriz #EfYam’ı ile bitirelim;

 

 

Çukur reytinglerde Total 7,75 reytingle ve AB’de 6,44 reytingle 5. Olurken, ABC1’de 7,18 reytingle 4. oldu. Yine de güzel sonuçlar…

 

Göz atmanızı öneririz: Çukur Bölüm Yorumları

Çukur 117.Bölüm Fragman

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap