ÇUKUR – Birkaç İyi Adam

Çukur ’a dönüş…  Karakuzular’ın Çukur’a vedası Çukur’a girişleri kadar havalı olmadı. Nerede o lüks araç korteji nerede kaldırım köşelerinde, yalnız, can kardeşinin elinden ölümle tanışma…

Çukur - birkaç iyi adam

 
   
 

 

 

Çeto’ya bir kez daha ‘güle güle’ derken emniyete de ‘hoş geldin’ diyerek açtık bölümü. Bitmek bilmeyen emniyet ekiplerinin yolculuğunda bir kez daha Çukur birlik beraberliği – daha doğrusu birbirlerinin arkalarını toparlama, vurgulandı. Nasıl toparladıklarını anlayamadığım yüzlerce ceset için cenaze merasimi düzenleyeceklerdir değil mi?

 

 

Koçovalı Biraderler’den biri resmi olarak ‘ölü’ –  tam da bu nedenle nasıl evlenebildi diye sorduk ya ^^ Bir diğeri başını beladan belaya soktuğu için GBT’si kabarık…

 

 

Onlar kaça dursun bu kez göz altına alınma sırası Selim’e – hadi o alışık,  ve Yamaç’a geldi.  Aman Yamaç’cım, seni hiç alışma böyle yerlerei rica edeceğim. Sena gibi konuşmak istemiyorum ama ‘bu sen değilsin!’

 

Çukur - birkaç iyi adam

 

 
   
 

 

Bölümün en büyük sürprizi Salih’in şoku oldu. Baykal Beyimiss, efendimissin mezarı boş çıkmaz mı? Bak sen… O mezar yerini Ay Yapım projelerinde birden fazla kez gördüğümüz için Baykal’ın olmamasından mezar yerinin boş olmasını garipsedik. ^^ (Yapımın taşınmaz varlıklarında bir de mezar yeri varmış demek)

Beyefendi’nin sesi olarak Remzi’yi seçmesi, onca bölüm sonra Yüzüklü’nün hala sadece elinin, kolunun, yüzüğünün görünmesi gibi sakız misali uzatılan konulara hiç değinmeyeceğim. Ama onca yıl onca acıya rağmen kendi ayaklarının üstüne durmuş Meliha’nın ilk paniğinde İdris’i araması saçmalığına değinmem lazım. İlk tanıştığımız Meliha ile bugünkü Meliha arasında dağlar kadar fark yok mu? Sahi Meliha neden var?

 

Çukur - birkaç iyi adam

 

Sena’nın ‘yok’ olduğunun saatler sonra farkına varan Çukur kadınlarına ne söylesek boş zaten… Haberi aldığı andan itibaren Yamaç sahnesinin her dakikasında duyduğu acıyı tam içimde hissedebildim. Tam da bu nedenle Aras Bulut İynemli <3 Ayrıca Koçovalı kardeşlerin paniği de eminim izleyiciyi etkileyen sahnelerdendir…

Bir kez daha hemcinsine duyulan aşkı hikayeye yerleştirişine alkış tutmak istiyorum Gökhan Bey’cim. Ve tabii ki Öner Erkan’a da kucak dolusu alkışlar. Güzel bir duvar yazısı ile bağlandı konu, anlamlı: “nefrete boyun eğme, o seni karanlığa götürür”

 

En sevdiğim sahne olmayabilir ama bölüme damgasını vuran konu Sena idi elbette.  Sena hakkında o fragmanı izledikten sonra bir şey yazmak içimden gelmedi doğrusu. Ölünün arkasından konuşmak gibi geliyor. Ama içimde kalmasın, bu bölümde de bir kez daha gösterdi ki Sena’nın Mahsun’a hisleri hiç de öyle basit cümlelerle anlatılabilir gibi değil. Ne Sena’nın klasik ‘yaşam koçu’ olma hevesi ne de Çukur’a yardım için gerekirse hayatını feda etme istediği… Tutsaklığında bir gıdımcık üzüntü, panik hissettirmediğine, hayatının aşkı onun için delirmiş haldeyken o hala Mahsun’un yanık sesinin izinden gidebildiğine göre… Ve hatta babasının katili olduğunu öğrendiğinde onu psikolojik olarak bu yük altında ezebilecek yaralara dokunabileceğini bildiği halde…

 

Direk bölümün en sevdiğim sahnelerine geçeyim:  Çukur – Çarpışma Crossover.

Veli ile Cansız çok yakışmadı mı Çukur’a ^^ Gerçi ben çok daha anlamlı bir hikaye ile bağlantı kurulsun isterdim, gele gele sırf Sena’yı bulmak için geldiler ya… Aslında madem ‘cross over ‘ yapılacaktı. Neden bu sezonki kötü adamımız ‘Cansız’ olmadı? Üstelik hayalet mi, hayalet… Hayalet karakter Beyefendimisss’den çok daha yakışacağı kesin. Üstelik izleyici ipucu yakalamak için iki diziyi de takip eder, seyircinin hikayeden bir adım önde olduğunu hissetmesi her iki projeyi de canlı tutardı. Başkalarına efsane kötüler, bize kala kala sessiz Beyefendi ile cisimsiz Yüzüklü… Pofff..

Veli Cevher’e özel paragraf açmak lazım. Toplamda kaç dakika görünmüştür? Karizmatik yürüyüşünü (hem de kendi müziği ile)  saymazsak 2 dakika? Hadi onu da sayalım 5 dakika… Ama hangimiz sanki hep Çukur’daymış diye düşünmedik?

Tabi iç içe geçmeyi çok istesem de, riskli bir durum da yok değil ^^

 

Sena hakkındaki ölüm gerçeği ile artık düşüncenizi alma zamanı geldi. : ANKET – ÇUKUR’UN SENA’SINA VEDA

Bölüme çok kaldı. Bugün 2. Fragman günü. Bakalım bizi nasıl bir bölüm bekliyor?

Tweetleriyle yazımı renklendiren    drmytngrn  . Anwar ve  Kore   e teşekkürler…

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 

Not: Yazı başlığı sevdiğim karakterlerden öte sevdiğim adamlar oldukları için seçilmiştir. Yoksa canlandırdıkları karakterlerin TDK’nın ‘iyi’ kelime anlamı ile uyuşmadığı aşikardır. 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Gözde E.

  Bu akşamki etiketimiz: #gamzendekiçukur

  Duygulandım be bu sahneyi seyredince tekrar 🙁

  https://twitter.com/cukurdizi/status/1115201605882847233

  • Buke Oguz

   Gamzendeki Çukur demeye hazır değilim. Sena’nin ölümüne, Yamaç’ın paramparça olmasına hazir değilim 😓😓😓

   • Gözde E.

    Ben de :((((

 • Buke Oguz

  Mahsun Sena sahnelerini atlamışım. Gerek arabada giderken gerek eve girerken , gerekse Mahsun Yüzüklü ile buluşmak için evden ayrıldığı sahnede bayağı gerildim ben Mahsun Sena’yı alttan alttan tehdit ederken , psikopat gibi konuşurken. Bu sahnelerde Sena’nın gergin olduğu da hissediliyordu. Bu sahnede Mahsun’a duymak istediğini soylemek zorundaydı öyle yaptı.

  Bir de arabada Sena’nin telefonunu elinde tutması olmamıştı. Senin elinde telefonun var. O telefon ile bulunduğun yerin konumunu yollama imkanın var. O telefonu bucak bucak saklaman gerekir. Hiç olmadı kapatıp şarjın yokmuş gibi davranma gerekir. Oysa Sena daha ilk telefonu çaldığında Mahsuna kaptırdı telefonu. Olmadı hiç olmadı…

  Mahsun’un türkü söylediği sahneye gelecek olursak , o sahnede Fikret’in gözyaşları hem babası hem Çeto içindi. O türküyü duydugunda Sena’nın Mahsunun yanina gitmesindense Yamac ile tanismalarini , yasadiklarini hayallemesini tercih ederdim tabi ama senarist Sena Mahsun konuşmasını uygun gördü.

  Sena için o sahnede karşısında Fikret vardı. Fikret’in kendisine zarar vermeyeceğinden emin olduğu için yanına gitmekte sakınca görmedi. Fikret’in kimsesizligi baştan beri etkilemişti Sena’yı ama ben bu durumu hiç Sena Mahsun’a aşık oldu diye yormadım. Sena kendi de yıllarca bir ailesi olduğu halde kendini kimsesiz hissettiği için onunla empati kurdu. O’na Mahsun olduğunu öğrenmeden önce de yardim ediyirdu ama bunu sadece konuşarak yapıyordu o zaman. Ailesini bulmak için yaptıkları hem O’nu Ceto’dan uzaklastirmak icindi hem de gercekten Fikret’i ailesine kavuşturmak icindi.
  Onu yalnız olmadığına ikna etmek isterken daha babasını öldürdüğünü bilmiyordu tabi. Onu ailesine yönlendirerek kendisi için bir kurtuluş arıyordu belki de.
  Sena daha önce Selim ile de empati kurup O’na da elini uzatmıştı aileden herkes ona sırt çevirdiğinde.
  Ayşe de aynı sebeple Çeto’ya yakınlık hissetmişti.

  • Gözde E.

   Ben Sena Mahsun’a aşık oldu demedim hiç ama yakışıyorlar mı, evet hem de çok :)) Ama hem Yamaç’la hem onunla yakışması büyük sorun 😀

   • Buke Oguz

    Twitterde Sena’nin Mahsun’a aşık olduğunu savunan çok insan vardı. Yamac’a hiç Mahsuna baktigi gibi aşkla bakmadığını söyleyenler… Gerçi bunlar zamanında Sena’nin Isa’nin hayaline de aşkla baktığını savunmuşlardır muhtemelen 😂

    • Gözde E.

     Aralarındaki enerji Yamaç’la olandan daha fazlaydı ama aşkla bakmak değildi be.

 • Buke Oguz

  Herkese merhaba 🙂 Aslı’cığım ellerine sağlık …
  Sena’nın ölüm haberi olmasa, son sahne ile ilgili teorilerimi paylaşacaktım burada ama maalesef bir önemi kalmadı.

  Ilk kez bölüm yorumu yapmak içimden gelmiyor ama bir şeyler karalayayım buraya.

  Gökhan Horzum ile Etmem Özışık ‘in bir akrabalığı, dostluğu var mı merak ediyorum çünkü ikisi de yarattığı karakterlerden nefret eden, onlar acı çeksin, sürünsün diye ellerinden geleni yapan senaristler 😱😔😃
  Bu arada yapım yada kanal hiç sesini çıkarmıyor mu yeni bölümden sahnelerin sosyal medyada paylaşılmasına merak ediyorum. Herhalde izleyici çekeceğini düşünüyorlar bunu yaparak ama ben bir izleyici olarak şahsen bundan memnun değilim.

  Videoların tam içeriğini bilmesem de Mahsun Yamaç kavgası, Yamac’in Sena’yi bulmasi , Sena’nin cenazesi izleyeceklerimiz arasında gibi duruyor. Sanırım sonrasında Yamaç’ın Çukur’dan ayrılışını izleyeceğiz . Belki sessiz bir deniz kenarına gider Sena’ya birlikte gideceklerine söz verdiği gibi bir yere.

  Gelelim bölüm yorumuna.

  Sena ile açtığımız bölümü Sena ile kapattık. Sena’nin iç sesini dinlediğimiz sahneler benim hoşuma gitti, sözleri bize Sena’nın değişimini gisteriyordu ki cok da dogruydu. Nerede ilk sezon yaninda sadece Yamaci iateyen, ailesi olrak bir tek Yamaci goten Sena, nerede bu sene Koçovalıları bir araya getirmek, onları bir arada tutmak için elinden. gelen her seyi yapan Sena. Son olarak da ailesi yaşasın diye Mahsun’a onunla gelmeyi teklif eden Sena. Dedigi gibi eskiden olsa kacip gitmeyi, terk etmeyi tercih ederdi. Simdi ise ait oldugu aileyi korumaktan başka derdi yoktu. Buna karşılık kadınların Sena’nin yokluğunu saatler sonra fark etmelerine ise sadece “pes” diyorum.
  Sena’nın finaldeki performansı da bence iyiydi. Sahneyi izlerken çok gerildim. Sena tam anahtarı bulduğu için mutlu olduğu anda Yamaç kapıya ateş edecek ve sevdiği kadını vuracak diye korkarken , iki yerin aynı olmayabileceğini , durumun aldatmaca olabileceğini düşündüm. Kapıların kırılışına bakarsak orası bayağı Sena’nın tutulduğu ev gibiydi ya farklı yerler olduğuna inanmış olalım. Sonuçta Yamaçlar gittikleri evden eli boş çıkarken, Sena’yı Yüzüklünün namlusunun ucunda bıraktık.

  Bana kalırsa Yüzüklü Sena’yı Baykal,Uluç yada Yamac’a taslari getiren Serdar miydi Serkan mı Serhat mi Ona götürecek. Uluç adami Yamaç için değerli olan bir şeyi Ona vererek güven kazanmaya ve arkasından iş çevirmeye, vurmaya yönlendirirken kastettiği Sena idi bence. Yamaç taşlar için görüşmeye gittiğinde Sena’yi verecekler diye düşünüyordum. Ya sadece güven kazanmak için yada karşılığında Yamaç’tan bir şey almak için.

  Yamaç Sena’yi bulduğunda yüzü dudağı yaralı olduğuna göre Şile’deki diğer adreste Sena’yı bulamayacaklar. Önce Mahsun Yamaç kavgası izleyeceğiz ki bu kavga sonunda büyük ihtimalle Mahsun’a veda ederiz gibi geliyor. Mahsun’un da bir rolü kalmadı dizide Sena elinden gittikten sonra. Mahsun ile birlikte kuzuların kökü kazınmış olur. Baykal yeni adamlarını salar Çukur’un üzerine. Belki hemen , belki Yamaç Çukur’dan ayrılıp , Cukur’da herkes normal ,güvenli hayatına devam ettikten sonra beklenmeyen bir anda.

  Bölümün beğendiğim sahnelerine gelecek olursam Cukur’un polisi çeşitli oyunlarla oyaladığı , o arada silahların ortadan kaybedildiği sahne bunların başında geliyor. Çukur ruhunu hissettiriyor bu sahneler.

  Polisin gelmesi ile Selim’in havayı fişek deposunda patlama olduğunu iddia etmesi, Komiserin sultanahmetteki tursitlerin savaş çıktığını sandıklarını söyleyişi bizimkilerin karakola götürülmesi. Gözaltında Yamaç’ın ayakkabı bağcıklarının alınmasına anlam verememesi, içeridekilerin Yamac in ilk kez göz altına alındığı duyunca verdikleri tepki çok sevimliydi.😍😍

  Mahallede polis araçları gezinirken Cumali ve Salihin konuşmaları, araç karşılarına çıkınca yaptıkları U dönüş ve kaçışları çok komikti.

  Salih’in nezarete gelip attığı nutuk Selimin senin “gbt yi sordurttuk” demesi üzerine konuyu çevirmesi 😂😂
  Yamaç’ı yanına çağırması sonrasında Yamaç’ın Sena’nın kaybolduğunu öğrenmesi üzerine sakin güleryüzlü Yamaç’ın yerini , sevdiği için korkan, O’nu kayebtme ihtimaline bile dayanamayan bir Yamaç aldı. Yamaç’ın tüm duygu geçişleri o kadar yerindeydi ki korkusunu, acısını biz de hissettik.

  Yamaç’ın olanları kavraması uzun sürmedi tabi. Sena’nin kaçırılma durumunda çığlık atması gibi bir tepki vermesi gerektegini söyleyen Cumali’ye Yamaç’ın cevabı herşeyi açıklıyordu. Sena bağırmamıştı çünkü anlaşma yapmıştı. Mahsun kendini vurabilecekken söz verdiğini söylemişti ve bu sözü Sena onunla gitmeyi kabul ederek almıştı. Yamaç’ın bunları söylerken yüzündeki acı çok gerçekti.

  Cumali’nin kendini sorumlu tutması, Yamaç’ın bu durumu konuşmak istememesi, Sena’yi bir an önce bulmak istemesi …

  Gece olup da Sena’dan haber gelmeyince Yamaç’ın aklıni yitirecek gibi olmasi, babasina soyledikleri ve Sena’yi kaybettigini dusunup kendini kahveden disari atmasi. Selimin arkasindan gidisi ve sonrasinda yasanan sahmede Aras Bulut ve Öner Erkan döktürdüler resmen. Selim’in Cemil’i hatırladığı sahne çok dokunaklıydı. Bir kez daha Selim’in Cemil’i sevdiği izleyiciye gösterildi. Iki kardeşin kucaklamasi çok güzeldi. Bu bölümdeki favori sahnem buydu sanırım.

  Salih’in Baykal’ın mezarını açtırdığı ve boş olduğunu kabulleneme sahnesi favori sahnelerimden biriydi.

  Tabi ki Veli Cevher’in Çukur’a gelişi ve Vartolu ile kucaklaşmaları: ” Saçları şekil , önümden çekil ” 😂😂Veli Vartolu güzel sahneleri çok güzeldi.

  Baykal’ın Çukur ile derdinin sadece rant olmadığını savunuyordum.Bölüm itibari ile Baykal’ın derdinin Idris ve Meliha olma olasılığı ortaya çıktı. Ilk basta Yüzüklünün verdiği fotodakileri Cemil ve Ayse’ye benzettim. Bir şekilde Selim Baykal ilişkisi ifşa edilecek sandım. Melihanin kaçırılması ile farkettim fotonun Idris ve Meliha’ya ait olduğunu. Baykal zamanında Melihayi vuran kişiydi desem o zaman daha Idris ile Meliha tanışmıyordu. Belki de derdi sadece Idris. Adamın soyunu kurutacak kadar nefret etmesinin sebebi ortaya çıkar artık inşallah.

  Yüzüklünün ve Baykalın yüzünü görelim artık diyeceğim ama pek umudum yok.

  Saadet ve Damla konuşması hoşuma gitti. Saadet sözlerinde haklıydı. Damla isin ne kadar icinde tam bilmesek de Uluc’a guvenmemek konusunda sonuna kadar hakli oldugu kesin.Ha Damla’nın dolabını karıştırması dogru degil o ayri.

  Bu bölüm Sena’nin ölüm haberinin gelmesi üzerine kadınların , Idris in Salih Selim ve Cumalinin vereceği tepkileri merak ediyorum. Yamaç Alico sahnesini özellikle merak ediyorum.
  Sena ölse de cenazesi kaldırılsa da ben onun Baykal’ıBaykal’ıntutulduğuna inanacağım.. Sonuçta ne gömülen ölüler gördük mezarından çıkarılıp yaşatılan 😂 Geçen sezondan beri Baykal ölmedi şeklindeki inadım Sena olmedi şeklinde devam edecek. Ne demişler: Umut fakirin ekmeğidir.🤣

  • Gözde E.

   Hahahaha benim için de umut fakirin ekmeğidir. Daha Yamaç ile Sena bebek yapacaklardı yeniden ama…

   • Buke Oguz

    Ah deme ya.. O Sena ‘nin kucağına aldığı bebek doğacaktı daha 😓😓
    Burada senaristten bir Yıldız Tozu kitabı hikayesi gelse fena olmazdı. Kitapta kadın hamileyken merdivenden düşüyor ve komaya giriyor. Bebeğin yaşaması annenin ölümüne sebep olabileceği için ailesi bebeğin alınmasını isterken kocası karısının bebeği ne kadar istediğini bildiği için bebeğin yaşatılmasını istiyor. Mahkeme süreci falan oluyor. Sonunda bebek doğuyor ama annenin kalbi dayanmıyor ve ölüyor.
    Sena hastaneye getirilir. Kalbi çalıştırılır ama oksijensiz kaldığı için bitkisel hayata girer. Makineye bağlanır. Bu esnada hamile olduğu ortaya çıkar. Bebegin anne karninda buyumesi hasta icin tehlikelidir. Ama Yamaç bebeğin Sena’yi hayata başlayacağına inanır ve bebegin alınmasına karşı çıkar. Çünkü Sena’nin kaybettiği bebeğinin acısını bu bebekle unutacaktır.
    Sena’ya düzenlenen cenaze de göstermeliktir. Sadece Yamaç biliyordur Sena’nin yaşadığını. Çukurdan ayrılır ve Sena ile ilgilenir. Eski hayatına geri döner.

    • Gözde E.

     :(((((

 • pride&prejudice

  Veli carpisma dizisinden benim favorim. Onur Saylak’in muhtesem oyunculugu ile ilnginc bir karakter. Iki projenin ayni yapimda olup biribirine baglanmasi da cok yaratici olmus.

  • Veli Cevher <3… Ben Vartolu ile kankigillerden olmasındansa başka bir şekilde bağlanmasını isterdim. Cansız ne oldu da yardım etti? Bari Koçovalılar Cansız'ın ismini duymuş olsaydı. Sözde her yerde adamları var, kulakları var…
   Şehirde bir Baykal efsanesi var. Genç jenerasyon biliyor. Bunların ruhu duymamış. Cansız var, haberleri yok… vs vs…

 • Nur

  Merhaba Aslı. Ellerine sağlık.

  Bölüm Türkiye’nin yoğun seçim gündemine denk geldiğinden ve üzerinden bir hayli gün geçtiğinden yazın hatırlatıcı oldu. Çukur’a polisin geldiğini dahi unutmuşum.

  Bölümde en net aklımda kalan sahne Selim’in Cemil’i hatırlaması oldu. Ben o sahneyi ‘Akın’ın ayak sesleri yaklaşıyor’ diye yorumladım ve heyecanlandım. Sanırım Akın için 3.sezonu beklemeyeceğiz.

  Yorumu Pazar gününün erken saatlerinde yazdığım için spoiler sayılmaz yeni bölüme 1 gün kaldı ve Sena’ya veda edeceğimizi öğrendik. Bölümde Sena da bize veda ediyormuş meğer, bölüm esnasında elbette algılayamadım Sena’nın fonda kendi sesiyle verilen vedasını ” Sevdiklerini korumak için kahraman olmaya gerek yok, cesur olmak yeterli” dedi, ve Çukur’la özdeşleştiğini ifade etti. Bir deniz kızının karada ömrü kadar ömrü oldu Sena’nın Çukur’da. Mahsun’un türküsü bozkır’ın sesiydi, duydu, dinledi..

  Olmayacaktı. Olmadı da zaten.

  Veli’nin Çukur sahnelerini çok sevdim, köşkte yatıya kalsaydı keşke:) Çarpışma’nın ilk bölümlerini izlemiştim onlardan birinde Veli’nin bir sokak kedisini sevdiği sahne vardı Veli sokakta yürürken benim gözüm sokakta kedi aradı alıp kucağına sevsin diye ama maalesef olmadı. Bir de Çarpışma’da Veli ve Kadir’in stadyumda çakırkeyf sahneleri vardı zaten Çarpışma’dan bana hatıra bu iki sahne kalmıştı kedili olmadı stadyum sahnesi de Çukurspor’un bir maçında olur belki. Bizimkiler epeydir maç yapmıyor tribünde çakırkeyf bir izleyi önünde yaparlar belki (yanında da Cansız oturur falan)

  Meliha, Baykal’ın yanına gitti Baykal’ı tanımıyormuş. Çukur’a yapılan operasyonun kod adının Baykal olduğuna delalet diye düşündüm. Meliha’nın görüştüğü ikinci Baykal ölürse acaba üçüncü bir Baykal mı devralacak operasyonu? Meliha’nın evinden alınan fotoğrafta arkada oturan kişi 1.Baykal ( Burak Sergen) ise ve mezar da boş çıktığına göre şimdiki Baykal estetik yaptırmış 1.Baykal olabilir o zaman operasyonun ismi Baykal tahmini boşa çıkar, Meliha estetikli olduğundan tanımamıştır. Karışık bir mevzu ve sıkıcı da.. Meliha, Baykal, İdris, Yüzüklü.. bunalttı beni iyice.

  Meliha konusunda Sena’nın ölümüyle ilgili bir detay aklımı karıştırıyor.
  Yamaç vurulup Aliço’nun mentörlüğünde yolculuk yaptığı sahnede Sena yoktu ama Meliha vardı. Meliha, Çukur’un mezarlığında Yamaç’la konuşmuştu ve Yamaç gerçeklikte henüz Meliha’yı hiç görmemişti.

  Acaba Sena’yı Meliha mı öldürttü?

  İdris, Meliha’yı vurduğunda Meliha’nın hamile olduğunu ve bebeğini öldüren kurşunu tespih tanesi yapıp İdris’e hediye ettiği tahminim vardı. Çukur’da mermi vermek bir ritüel aslında, bir can almayı ifade ediyor. Meliha’da İdris’e bir mermi vermişti..

  • Merhaba Nur,
   Hoşgeldin, Bölümü tam 3 günde yani 3 parçada izleyince yazı da anca geldi… Cemil’i hatırlamasını ben de sevdim. Gününde bakamadım sosyal medyaya ama ne zaman sonra bile Selim gaymiş diye şaşırma nidaları vardı. İlahi izleyici. Selim ile Cemil sahnesini nasıl Akın’a bağladın? Bir ilahiii de sana…

   Meliha’nın bu işlerde parmağı olduğu konusunu bana mantıklı gelmiyor. Varsa da dolaylı var. Ama yazıda da belirttim Meliha eski Meliha değil. Zayıf bir karakter oldu çıktı. Ek olarak Meliha İdris’e mermi vermedi. Vucundan çıkan mermiyi verdi. Sayılmaz. Aklıma ne geldi, İdris o tespihi mi kullanıyor hala?

   • Nur

    Merhaba Aslı.
    Önce Meliha’dan başlayayım zira Akın konusu çok uzun.

    Meliha bu dünyanın usul-erkan, racon bilen kadınlarından. Bence kendi usulünce mermi verdi. İdris’in halen o tesbihi kullanıp kullanmadığını bilmiyorum.

    Meliha’nın, Mihriban’ın mezarı başında Yamaç’a görünmesi ve şimdi de Sena’nın ölümü ile boyut değiştiren Yamaç.. Sanırım Meliha bizi sezon finaline götürecek unsur. Mezarlık sahnesinde Yamaç’ın mezarı da vardı galiba? (O sahneyi tekrar izlemem lazım) Yamaç’ın mezar taşında ölüm tarihi 2019’du hatta Nedret ya da Acar’ın yanına gömülmüştü, Sena’nın mezarı yoktu orda.. Rıza sahnesinin sezon finali spoiler’ı olduğunu tahmin ediyorum Sena şayet Çukur mezarlığına defnedilmez ailesi tarafından İzmir’e götürülürse spoiler olduğundan emin olacağım. Yamaç sezon finalinde ölecek, ölümüne giden yol Meliha tarafından hazırlanacak. Bu tahminimi Sena’nın nereye gömüldüğünü gördükten sonra ilerleteceğim.

    Akın’a ayrı bir ya da birkaç başlıkta değinmem lazım. Sonraya bırakıyorum, zira Akın hakkında kafamda 40 tilki dolaşıyor bir kaçının kuyruğu birbirine değiyor.

 • Gözde E.

  Selam Aslı’cığım. Gecikmeli yazın için ellerine sağlık. Geç olsun güç olmasın diyelim. 🙂
  Kesinlikle Veli kırk yıllık mahalleli gibiydi Çukur’da. Eğer Çarpışma bu sezon final yapacaksa direkt Çukur 3. sezona alalım kendisini. Diziye cidden çok yakıştı. Ama iki dizi arasındaki geliş gidişlerin abartılmasına da gerek yok bence, şu anki durum gayet makul. Ama Yer Gök Aşk – Lale Devri olayı gibi direkt Veli Cevher transferi güzel olur çok güzel. <3
  Sena konusunda boşuna Mahsun'la shiplememişim kızcağızı :)) Ama shipim ölüme götürdü O'nu. :((
  Yamaç-Selim sahnesi kesinlikle efsanelerdendi bölümde. Selim konusunu açık açık dile getiren senariste bir kez daha tebrikler. (Alkış emojisi)
  Celasun – Akşın – Karaca kısmından ise net iğreniyorum.
  Meliha niye mi var? Salih'le ilgisi var da ondan diyorum artık ben de. Yoksa girdiği gibi gidebilir, çok tatsız bir karakter.
  Baykal, Yüzüklü konuları ilgimi çekiyor ama böyle sallanmasak da bir an önce kim olduklarını görsek. Cidden sı-kıl-dım kol, bacak, omuz görmekten!
  Aliço'ya biraz daha fazla yer verilsin, bu hafta göründü kayboldu.
  Haaa bir de Çukur evimiz İdris babamız falan değil. Benim için Yamaç babamız hala.

  • Nur

   Merhaba Gözde
   Veli belki bu sezon bir kez daha ziyaret edebilir ama SM yorumlarından edindiğim izlenim, izleyiciler Crossover’ı pek benimseyememişler, sanırım bu tür şeylere genç izleyiciler daha yatkın, ve bir de sezon sonuna az kaldı Çarpışma başlamadan böyle bir tanıtım yaplsa ve ilk bölümde crossover olsaydı acaba katkı farklı mı olurdu? Riskli bir tutum ve risk almak için bence geç, sezon sonuna 2 ay kaldı biz 3 ay önce Yamaç’ı kim vurdu diye soruyorduk, adeta dün gibi. Zaman su gibi akıp gidiyor. Çukur’un 3.sezonu olacağını da düşünürsek kendi izleyicisine odaklanması daha doğru bence. Valla benim dizimin, Çukur’umun selameti her şeyden önemli, yapım diğer dizisine başka şeyler bulsun:) (Perşembe akşamı Çarpışma’yı izlediğimi de ekleyeyim buraya.. Vartolim ve Medet’im nereye, ben oraya.. Konu tartışmaya açık değil)

   Karaca-Celasun ve Akşın üçgeni hakkında duygularıma tercüman olmuşsun. Nerden icap etti böyle bir şey, onu da anlamadım..

   Meliha’nın halen Salih’le ilgisi olduğunu sanmıyorum, ilgisi varsa bile aynen yüzüklü konusu gibi bıktırdı. Yeter artık diyesim var.

   • Bence de bir daha söyleyelim yüksek sesle : Ye-ter…

    Belki etkisi olur.

   • Gözde E.

    Kesinlikle bence de Çukur’un selameti daha önemli benim için de. Üstelik Çarpışma’da yaklaşık 10 bölüm kadar da gerideyim. Yeni yıldan beri hiç ya da sadece 1 bölüm seyredebildim sanırım. 🙂 Ama VarMed’li Çarpışma sahnesini hemen seyrettim tabii ki 🙂
    Geçen sene vardı, bu sene de hatırlayalım dedi herhalde senarist beyimiz. Hatırlamaz olsaydık!
    Meliha bu kadar uzadıkça ve başka bir şey çıkmayınca ilgisi Salih dedim herhalde. Aslında geçen sene şu sihirbazın hikayesini anlattığı dönemlerde ne de ilgimi çekiyordu karakter.

  • Merhaba Gözde, teşekkürler… Bak yazıda ne eklemeyi unutmuşum: Celasun ve Akşın. O kadar saçma ki benim için yok hükmünde!!!!…

   Baykal ve yüzüklü’de artık can sıkan ‘gizem’ mide bulandırıcı oldu.