İzledim

ÇUKUR – Benim Adım Yamaç Koçovalı

Çukur bölüm yazısına elbette bölüme damga vuran sahne ile başlamak lazım. Yamaç Selim sahnesinde devleşen oyunculuklar izledik. Alkışlar Öner Erkan ile Aras Bulut İynemli’ye…

 

 

“Ben korurum oğlum. Benim adım Yamaç Koçovalı. Ben korurum, ben korudum. Korumadın mı baba, söyle onlara. Dediğini yapmadım mı baba?”

 

 

Bu çocuk tek tek ifade mi verecek bütün abilerine? Travma bitti diyemeden yeniden mi başlayacak her sorguda? Bu dizideki yüzleşmelerin hemen hemen hepsini sevdim. Eteklerdeki tüm taşların dökülmesini… Bu sahnede de Yamaç içinde tuttuğu her şeyi kustu, serzenişini de… Anlattı, ağladı…

Selim de haklı…

“Babam öldü, ben öldüm oğlum. Benim kavgamı bitirdin sen. Ben artık kiminle kavga ediyorum biliyor musun? Kendimle. Hiçbir anlamı yok ki… Bir küçük tavşandım ben, dağa küserdim haberi bile olmazdı… Benim dağımı elimden aldın sen.”

 

 

Ama burada duralım! Evet, Selim de haklı. Babası öldü. Yamaç öldürdü. Ama neden? Kim sordu ‘neden’ öldürdü?

Yamaç’ın en sevdiği Selim, Selim’in de en sevdiği Yamaç ama… Sadece Salih’in Yamaç’ın yanında olduğunu bir kez daha hatırlatmama gerek var mı? Yanında olmak yetersiz kalır, kayıtsız şartsız yanında olduğu, dinlediği, anladığı ve hatta empati yapmaya çalıştığı unutulmaz: “Ben senin ne çektiğini hayal bile edemiyorum hayal” 

Özledik be Salih… Bari fotoğrafını ekleyeyim…

 

 

Bir ‘ama’ ile başlayan paragraf daha açalım: Selim’e Yamaç ile empati yapmadığı için kızabiliriz ama sevgisini de sorgulamamız saçma! Yamaç’ın bugünkü Yamaç olmasında Selim’in emeği büyük, o saçma flashbacklere bile değiniliyor. Koçovalı evinde tek sığınacağı liman olmuş.

En iyisi biz Selim – Yamaç’ın güzel anlarını hatırlayalım….

 

Cemil’in Çağatay’ın adamı olduğunu tahmin ediyordum, bu bölümde netleşti. Cemil’in adı da Cemil değil bence, her şey Çağatay’ın planı. Düşünsenize o lazer ışık ne kadar zaman önce Selim’in üzerine konmuştu. Yalnız Selim’in tercihlerinden vurulmasını hiç istemezdim.  Tamam, ölsün ama neden herkes gibi bir çatapatta ölmüyor ki? Üzdü!  Üstelik Yamaç’a “babamı benden aldın” diyen Selim’in babasının ölümünde oğlu -hatta ailesini emanet ettiği oğlu- Akın’ın parmağı olduğunu öğrenmeden ölmesi daha da üzdü.  (Karakter henüz ölmedi, farkındayım! Şom ağzımı mı açtım? Linç geliyor…)

 

Düzenli olarak her hafta yazıya ekleyeceğim galiba; İdris ve Meliha’nın -sadece Yamaç’ın anlayabileceği sırrı ne?  Emmi neden artık bu sırrı açığa çıkartmıyor? Emmi’nin sadece Yamaç anlar yorumunu dikkate almadan (gerçi bu yorumu bilmiyor) ölümünden sonra Yamaç’a verilmesini istediği sırrı Çukur’un babasına verilmesini istemesi sırrın direk Yamaç ile ilgili değil Çukur ile ilgili olması mı?

 

 

Bir de Yamaç Cumali Koçovalı’nın oğlu çıkarmış. Ne gülerim ^^ (Haberi olduğunu sanmıyorum, en çok da Sultan’ın ifadesine gülerim ama…) Ama bu teoriyi destekleyecek bir sürü ipucu da verildi. Öncelikle Amca Cumali’ye Halil İbrahim denilmiyor mu? Kardeşler arasında açık kumral renkli gözlü olan sadece Yamaç değil mi? Cengiz Erdenet neden Yamaç’ı ısrarla yanında tutmak istiyor?   Nasıl olur bilemem ama Gökhan Horzum bu; olur mu olur…

 

“Çukur’u koru, ailemizi koru. Bir de bana bir tohum ver oğlum ya… Akın var, İdris’im var, Karaca’m var da bizden de giden çok oldu be oğlum ya, onun için. Bileyim ki Halil İbrahim soyu kurumayacak.”

 

Karaca’nın Arya modeli intikam sayıklamaları çok uzun sürmedi neyse ki ama intikam yeminine göre sevdiği adam Azer öldü ise İdris Koçovalı’nın ölümünde büyük /küçük parmağı olan herkes ölecek. Bu nedenle Efsun hamile ve hatta bebeğin babası Yamaç olsa bile- “Eee, yani?” diyebiliyor. Efsun’un İdris’in ölümünde dolaylı sorumluluğu olduğuna inanıyorum o ayrı ama Karaca “O katille beraber olacaksan aileni unut!” diyen Yamaç Amcası ile yüzleşmeli!  Konu Efsun olunca baltasını saklamamasını anladım da amcasının mutluluğunu neden baltalıyor?

 

Karaca’nın üstü kapalı sözleri ile Sultan Hanım Akın’a yönlenemedi, acaba onu Efsun üzerine salar mı? Akın’ı kim öldürür? Yoksa Karaca Akın’ı sırrını açığa çıkartmakla tehdit eder Akın mı Efsun’u öldürür? Akın Efsun’u öldürürse Yamaç da Akın’ı öldürür… Cumali Yamaç’ı öldürmek için ateş ederken Salih (dönecek değil mi?) kurşunların önüne kendini atar ve ölür. Al sana bir aile katliamı daha…

 

Yine de en güzel final Necip Memili finali. Umarım senarist birebir yazar, şimdi spoilerı buraya yazmayayım; merak eden Çukur 100. Bölüm Koçovalı kardeşler videosunu buradan izlesin.

 

 

Uzun, uzun yeterli kalmaz upuzun Kahraman flashbackleri ne amaca hizmet ediyor? Ben anlayamıyorum; bilen anlayan yazı altı yorumlarda aydınlatsın. Televizyondan izlemesem ileri saracak kadar sıkılıyorum izlerken. İşin kötüsü, Mustafa Üstündağ’ı severim, oyuncudan soğuttu bu bitmez tükenmez Kahraman flashbackleri. Bir de beklediğimiz Kahraman – Ayşe – Selim flashbacki gelmedikçe, her hafta ‘ne izliyoruz, neden izliyoruz?’ diye sormam doğal değil mi?

 

Sultan Hanım ne zaman için de ‘aile’ geçen cümle kursa ağzının ortasına terlikle vurasım geliyor. Aile kavramı üzerine konuşabilecek en son kişidir kendisi. Lütfen! İzleyiciyi şiddete yönlendirmeyelim sayın senarist.

 

Yamaç sahalara döndü. Çatapat yakışıyor bizim delikanlıya… Şarkılı, türkülü… Üstüne üstlük bir de göndermeli:

 

 

Bir de tatlış Yamaç ekleyeyim yazıya ^^ Bayılıyorum mimiklerine… Bir de Aras Bulut İynemli kimyası diye bir şey var, hangi karakterin yanına gelirse o karakterli sahneyi izlenir kılıyor!

 

 

Yamaç elbette Erdenet’leri birbirine düşürerek yenebileceğini biliyor. Bunca derdin içinde Çağatay’ın Ogeday’ı öldürtmek istemedi çok saçma olmakla birlikte bunun için tetikçi olarak Cumali’yi seçmesi de saçma. Cumali plan kurabilen bir adam değil ki, çatapat olsun; ölümüne ilk sırada koşsun ama suikast planı kurmak hiç ona göre değil, cesaret var ama kapasite yok…

Çağatay Ogeday’ı ve çok sevgili (!) babasını öldürürse Erdenetlerin başına geçer, peki ya Kulkan? O oyunun neresinde?  Kulkan kim olsun anketine katılmış mıydınız?

ÇUKUR – Erdenet Ailesi

 

Vay,  bu yazıda Efyam da yok Efsun da… Gelecek bölüm ‘büyük kavga’ gelir sanırım. Malum delikanlı uyuyamıyor ya… Yamaç’ın Nehir’in yanına hastaneye uğraması hoşuma gitti gitmesine de, bu adam sevgisi uğruna “ailemden birini öldürürüm” diyebildiği kadını elinde silah, önünde babaannesinin cesedi ile baş başa bırakıp gittiği aklıma geldi, yine sinirlendim!

Efsun ile Yamaç’ın ilişkisinin -Efsun’un Çukur’un düşmanı olduğu dönemde yaptıklarından bağımsız-  pamuk ipliğine bağlı bir güven üzerine kurulmuş olması sadece benim sinirimi mi bozuyor?

 

Çukur 104. Bölüm reytingleri bir önceki hafta ile hemen hemen aynı. Total’de 7,65 reyting ile 3. AB’de5,33 reyting ve ABC1’de 6,94 reyting ile 5. sırada…

Yazıya tweetleri ile renk veren Gul samoserije ve Nightingale ‘e teşekkürler..

Çukur ilk bölümden 104. bölüme  yazılar bu linkte:  Çukur Bölüm Yazıları

 

Çukur 4.Sezon 13.Bölüm Fragmanlar

 

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap