İzledim

ÇUKUR – Beni Siz Delirttiniz

Bölümün çoğunluğu boyunca Cem Karaca’dan “ Beni Siz Delirttiniz ” eşlik etti Yamaç’a… Etmesin mi? Delirttiler Yamaç’ımı… El birliği ile, Çukur’u, babalık misyonu, babasının oğlu, ana-baba bir abileri, trip kraliçesi Sena’sı – ki kendisi bu aralar pek minnoş, Beyefendimiss’den BSO’ya, Karakuzular’dan Afganlara düşmanları… Hepsi üstüne üstüne gelmedi mi?

Hangi Yamaç’ı daha çok seviyorum acaba? Rakınrolcu olanı mı? Ruh eşini bulanı mı? Çukur Evimiz Yamaç Babamız’ı mı? Bu liste uzar gider… Ama bu bölüm bir kez daha gösterdi ki ben en çok deli olanı seviyorum.

 

Çukur beni siz delirttiniz

 

Beni siz delirttiniz
Evet, evet siz delirttiniz beni
Hiç kuşkum yok bundan eminim
Darılmaca yok ben bir deliyim ama beni siz delirttiniz
Gelin siz de katılın siz de bize, bizde herkese yer var
Dostlarım hep Napolyon hepsi Sezar
Bol miktarda Hitler de çıkar

 

Plan basit; Çeto’yu ver çocuğu al, çocuğu ver Salih’i al. Plan kağıt üzerinde basit. Ama Yamaç’ın seyir keyfi veren planı ile tereyağından kıl çekercesine uygulaması da basit oldu doğrusu. Afgan Reşit’le koyun koyuna uyumaları da bonusu ^^

Gerçi en son eğlenerek düşman avına çıktığında Beyefendi’yi elinden kaçırmıştı. Süpürge ile adam döverken tarih tekerrür edecek diye korkmadım değil. Yanlış okumadınız; Süpürge! Keleş’e karşı Süpürge!

Marvel karakterleri halt etmiş yanında. Kendisini bir sonraki  X-Men serisinde görmek istiyoruz.

Bölüme Yamaç’ın taklitleri damga vurgu. Taklit etmediği kaldı mı? Ama taklit demişken, hakkını da veriyor hani…

 

Afgan’ların hikayeye kattıklarına bir bakalım; Her şey Reşit’in parasının eline ulaşmayıp, yeğeninin ölmesi ile başladı. Para ciddi ciddi çöpe de gitti de, Aliço bir anda milyoner oluverdi. (O para en dara düştükleri anda bir anda ortaya çıkar, demişti dersiniz)  olan sadece ölen yeğene oldu. Bütün bunlar Cumali’nin o tetiği sıkması ile ilintili. Reşit’in düşmanı Afgan kesinleştirmese de bir düşmanı olduğunu kanıtladı. Karakuzular hem üretimi yapmak için zamandan kaybettiler (gerçi kimyagerleri de yok ama) hem de Afgan bir düşman kazandılar. Üstüne teslimatta gecikmeyle Bulgar’lar da eklenirse keyfe bak… ‘Düşmanımın düşmanı dostumdur’ mantığı ile Yamaç ve ekibi Afgan’larla ortak hareket eder mi dersiniz? Aynı yatağa bile girdiler, kader yazılarını ortak yazmış olamaz mı? ^^

 

Bıkmadın mı Salih olmaktan?

 

 

“Canını yakanlardan, canını okuyanlardan, canını çıkaranlardan intikamını al. Salih öldü, Salih’in intikamı al!” ile ortaya çıkmıştı Saadettin. Vartolu Saadettin. Ortaya çıkmasını takiben de canını yakan, canını acıtan, canına okuyan kim varsa intikamı aldığına şahit olduk.

Sadiş’in Salih’in içindeki Saadettin’i derinlere gömmesi ile Salih’in canını acıtmalarına rağmen Saadettin ortaya çıkmadı ve Karakuzular otlakta mutlu mesut otlamaya devam ettiler. Bu bölümde sonunda göründü Saadettin… Biraz da sitemkar. Haklı mı? Evet!

Medet’in dilinden; “Gerizekalı Salih, karına sahip çıkamadın, çocuğuna sahip çıkamadın”

Haklı mı? Haklı!  Düşünsenize Mahsun izleyicinin içinden geçenleri söyledi:

 

“Yahu senin herif de nasıl fos çıktı be… Vallahi, düşünüyorum düşünüyorum… Diyorum ki insan karnı burnunda kadınını bırakıp kaçar mı be? Yuh ulan…”

 

Çukur beni siz delirttiniz

 

Artık Vartolu yüzünü da gösterdiğine göre Salih’cim canını yakanlardan intikamını almaya başlar mı dersiniz?

 

Bu sahne üzerine çok şey söylemeye gerek yok, videosu yeter…  Aralarında ‘acı’ bir perde bile olsa, aynı amaç uğruna… Kardeş!

 

 

[wp_ad_camp_1]

 

Selim’in yaşam koçu Meliha imiş… Huzurevinde ud melodisi terapisi ile Meliha geçmişi değerlendirmiş, Nazım’ın olarak bilinse de Yalçın Ergir’in dizelerini hayat mottosu edinmiş:

 

… Basit yaşayacaksın, basit.
Sanki yaşamın bir gün sona erecekmiş gibi basit…

 

Hikayede önemli karakterlerden biriydi Meliha. Cumali kadar olmasa da blogdaki ‘Gönlümdeki Meliha” anketi de bir yaz boyunca ilgi gördü.  Yapımın aşağıdaki ankette bir kişinin bile aklına gelmeyen ismi seçmiş olması ^^

ÇUKUR – GÖNLÜMDEKİ MELİHA SANCAKTAR

Ve varsın Meliha yüzünü göstermesin, Şenay Gürler Çukur’a hoş geldin…

 

Çukur beni siz delirttiniz

 

Meliha’nın öğretisi ile bir kez daha sormaya cesaret etti Selim: “Beni neden istemedin Baba?”

İdris ve istemediği çocukları…

 

Yanıt yine yarım kaldı…

(Unutmadan, Sultan Selim’i hiç affetmeyecekmiş, peki onu kim affetsin?)

 

 

Bölümün en şanslısı Celasun olmalı… Cumali Abi’si sayesinde çetesini kurtardığı gibi araba sorununu da çözdü üstüne para da bonusu…  Karaca’nın katliam öncesi dediklerinin yuttuğunu düşünmesem de sanırım Karaca – Celasun – Akşın üçgenine hazır değilim.

 

Çukur beni siz delirttiniz

 

Ah minnoş Akşın, vallahi acemi şansı mı desek ne desek… Onlarca korumalı eve sızıverdi. Şimdi çık evden çıkabilirsen… Artık Celasun’un da bir nedeni oldu, ne dersiniz?

 

[wp_ad_camp_1]

 

Cumali – Çeto… Testere esintili askı bir yana, atışmaları ne güzeldi değil mi? Bu arada Çeto’nun hakkını yemeyelim, aklı zehir gibi. Nasıl çözdü Yamaç ve Cumali’nin yanında birinin daha olduğunu. Yamaç’ın değer verdiği biri. Şimdilik bu kişinin Salih olduğunu bilmese de bu bağı da çözmesi yakın olabilir.

 

 

Aklı güzel, deliliği ise Yamaç’ın ki gibi değil, korkutucu. Rehine odasında kalan karakuzunun dediği kadar var. Baksanıza hemşirelik vasfı nedeniyle bile çağırıyor olsa bile Mahsun ile Ersoy’un olduğu kadar ekran karşısındaki izleyicinin de aklına neler neler geçti. Minnacık bebeğe kıyan adam 9 aylık (sahi ne zaman doğuracak Sadiş) hamileye mi kıyamayacak? Game of Thrones alemindeki WhiteWalkers gibi bebeğe el koyar mı bu Karakuzular?

Hala Karakuzular’ın geçmişinin hikayesini merak ediyorum. ‘Neden Çukur?’ sorunun cevabını öğrenmek istiyorum. Hala Meliha’nın hikayesini merak ediyorum. Sultan’ın bu ilişkiye ne kadar müdahale ettiğini öğrenmek istiyorum. Hala Çukur’un kaybedilme döneminde olanları merak ediyorum… Meke – Celasun düşmanlık sebebi ortaya çıkmadan konu kapandı sanırım, ona hiç değinmiyorum. Peki Çiyan konusunu da bir netleştirsek mi acaba?

Ve en çok da ailenin neden dağıldığını merak ediyorum: Çünkü  ‘ Aile Her şeydir ‘

 

https://twitter.com/DiziGifs/status/1056243347550076930

 

İnsan sevdiği bölümü ne kadar keyifle kaleme alıyormuş…

Bölüm keyifli idi, doğru. Ama bize biraz da hikaye ile gel sevgili Gökhan Bey… Yoksa bu iş bir sezon daha “Aldım verdim, ben seni yendim” / “alamazsın veremezsin sen beni yenemezsin ” ile devam edecek mi?

Yorumlarda buluşmak üzere…

 

Yazıyı tweetlerini alıntılayarak renklendirdiğim   Hidenlifs ,  Diziler Gifs  ve  babamın oğlu  ‘na teşekkürler <3

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Kars ne yenir
KARS – Kars Yemekleri : Ne Yenir? Nerede Yenir?
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
emily in paris
EMILY in PARIS – Paris’te bir Amerikalı
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap