ÇUKUR – Ben Babamı Öldürdüm

Ne güzel bir bölümdü, Çukur değil dolu dolu VarYam izledik ^^  Diziyi izlesin izlememesin  Aras Bulut İynemli’nin de Erkan Kolçak Köstendil’in de oyunculuğunu yerecek pek izleyici yoktur.  İki sahnelerindeki uyumları, paslaşmaları farklı bir enerji yoğunluğu oluşturuyor ve bu da zaten iyi olan performanslarına yansıyor.  Üstüne canlandırığı karakterler de  özel :  Yamaç Koçovalı ve Vartolu Saadettin.  Çukur’un en sevilen, bölüm içindeki sahnelerinde kanal değiştirmeden, başka bir uğraşla oyalanmadan izlenilen karakterleri… Ve düşünsenize bir tam bölüm, sadece  Varyam <3. Miss…

Çukur büyük yüzleşme

 
   
 

 

Bölümün heyecanlı girişini takiben aynı mekanda 3 gün önce yazısını görünce “nasıl yani, üç gündür sürüyor mu bu işkence” diyerek boş bulundum.  Vartolu ciddi ciddi kıyacak mıydı Yamaç’ına? Oysaki aynı günün sabahında iyileştirme süreci başlamış bile…

 

 

İlk olarak olayın nasıl olduğunu anlamalıydı Salih. Ne oldu da baba ile oğul o labirentte karşı karşıya kaldı?  Ve ardından Yamaç’ın gerçekle yüzleşmesi için ona tek bir cümle söyletecekti: Ben babamı öldürdüm. Ama bunu Yamaç’ın ağzından duymak pek de kolay olmadı.  O iç kıyan cümleyi Yamaç’ın ağzından duyana dek tekrar seyredilesi çok güzel sahneler izledik…

Çukur’a veda edip ‘sihirli’ Erbaa’ya doğru yola çıktılar. Abi kardeş çocukluk anılarının katili Sultan Hanım’ı bir kez daha andıktan sonra ^^ çocukluklarına dokunan sahnelerde küçük Salih ile küçük Yamaç’a yer vermek güzel bir detaydı. Ne Salih ne de Yamaç çocukluklarına dair bir şey bilmeseler de hayalleri nasıl da gerçeğe yakındı. Küçük Salih’in jöleli saçları ^^ Bu arada nasıl da boy atmış…

 

 

Yarım kalan hayallere de uzandık bu bölüm… Salih’in edebiyat öğretmeni, Medet’in uzun yol kaptanı olmasından daha ulaşılabilir bir hayaldi Yamaç’ın ki: “ Dünya turuna çıkacaktım, üç çocuğum olacaktı.. Birincisi kız ikincisi oğlan üçüncüsü yine kız. Oğlanı sevmesem evden kovacaktım. Kızlarımı da alıp dünya turuna çıkacaktık.. Sena da olacaktı”

Üzdü…

 

 

Öyle bir süreçti ki bu, belki de birbirlerini kendileri tanıdıklarından daha iyi tanıyorlardı ama yapbozun eksik parçaları da tamamlandı.

 – Tamam, kötüyüm, ama o kadar mı kötüyüm?

– Beni bir sen anlarsın diye çağırdım.

 

Anladı. Anlamaktan öte, suçluluk duygusunu bir nebze olsun dindirebilmek için elinden geleni yaptı. Yamaç’a intikam yolculuğunda vicdanını, içindeki ‘iyi’yi dinlememesi gerektiğini tane tane anlattı. İkisinin de elinde Koçovalı kanı olmasına rağmen Yamaç’ın babasını vurması, İdris Koçovalı’nın da ölüme yürürken dediği üzere ‘aile için’ olduğunu vurguladı:

 

“Sen kötü bir şey yaptın kardeşim ama iyi bir şey yapabilmek için yaptın.”

 

Çukur büyük yüzleşme

 

 

 

Vartolu tam bir ‘abilik’ yaptı Yamaç’a. Ders niyetinde olan yolculukları sırasında kardeşine uyguladığı tedavinin nasıl olumlu sonuçlandığını gördük. Aylar sonra Yamaç ilk defa onu babasının ölüm gününe götüren yoğun ışığa kayıtsız kaldı, intikamını gözünü kırpmadan aldı,  biri ile kucaklaştı ve günün sonunda uyudu… Adı ne olursa olsun yeni Yamaç’ın maceralarını da merakla bekliyoruz.

 

Varan  1. As bayrakları izleyici. Bir düşman öldürüldü! Gerçi Yücel’in ölümü yaptıklarının yanında oldukça temiz oldu ama, Yamaç da yavaş yavaş alışacak tabii… Ölü olmayı tercih eden Yamaç sıra ile ava çıkacak besbelli.   Yücel gitti, geriye kaldı timsah, Azer, Efsun ve çetedeki konumu henüz ortaya çıkmamış Akın!   Peki sıra kimde dersiniz?

 

 

Tweet’leriyle yazıma renk katan  Fatima   iiixmayah   ve  melisa çok da şaapma ‘a teşekkürler.

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz…

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Nur

  Nehir’in o meş’um sahnesi Nehir’e çizilen profile o kadar aykırıydı ki o sahnede ben de soğudum. Amaç Nehir’den soğutup ayak altından çekmekmiş demek ki. Efsun- Yamaç aşkına alan açıldı. Zaten senin de dediğin gibi Yamaç onu hiçbir zaman düşman olarak görmedi. Efsun ve Yamaç arasında olacakları merak etmiyorum. Yamaç’ın Nehir’le sırf bebek için evlenmesini asla ve asla temenni etmiyorum. Aslında artık Yamaç- Nehir yakınlaşmasını hiç istemiyorum. Nehir, Yamaç’ın derdini dinlemek istemediğinde belki Yamaç için doğrusunun o olduğunu düşündü derdini deşince daha kötü olacağını düşünmüş olabilir. Bu kız psiko terapi görüyordu belki bir profesyonelin terapide kendisine yaklaşımını yanlış yorumladı ve taklit etmeye kalktı? Nehir hayatında herkesi kaybetmiş bu dünyadan göçmüşler. Kendisi de ölürse bu dünyadan soyu kaybolacak. Bebeği ailesinden bu dünyaya birisi kalsın ve soy devam etsin diye çok istiyor olabilir. Bu nedenle belki Yamaç’ı uygun baba gördü ve en uygun günde birlikteliğe zorladı? Başlarda Nehir’e tepkiliydim ama şimdi onun yanındayım. Bebek oldu. Yalnız başına hayatını idame ettiren genç bir kadındı. Bebeğini bekar anne olarak büyütsün. Ama kesinlikle ve kesinlikle Yamaç’ın bebeği bilmesi lazım. Sadece bebek için bir yakınlaşma ve evliliğe karşıyım. Babanın ve çocuğun hakları gözetilsin çocuğunu Nehir büyütsün. Efsun’la Yamaç arasında diken olması fikri bana çok kötü geliyor.

  • Ayla

   Nehir bana hamile kalma günlerini ince ince hesaplayacak biri gibi gelmedi.

 • Gözde E.

  Bölüm etiketine bakın ya : #babasınınoğlu

  Umarım düşündüğüm şey için değildir. 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

  • Ayla

   Benimde aklima senin düsündügün geldi:))

  • Nur

   İzleyici Yamaç’ın bu haline öyle diyor ya:)

 • Nur

  AZER KURTULUŞ

  Hikayesi;

  Adana’da yoksul bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelir. Öylesine yoksullardır ki kendi anlatımıyla ‘Doğduğunda evde yiyecek ekmekleri yoktur.’

  14 yaşına gelene kadar aileye 7 kardeş daha katılmıştır.
  Anne, baba ve 9 çocuktan oluşan bu kalabalık ve yoksul ailenin tüm yükü babanın hapse girmesiyle 14 yaşındaki Azer’in omuzlarına yüklenir.

  Felaketler art arda gelir.
  Baba hapishanede öldürülür. Ablası tecavüze uğrar, intihar ederek yaşamına son verir.

  Ablanın tecavüze uğradıktan sonra intiharı babanın hapse girişi ve orada öldürülmesi ile ilintili midir, bilmiyoruz.

  Tüm bunlarla birlikte ailede süregelen bir kan davası da var.

  14 yaşında bir çocuk düşünün. Babası hapishanede öldürülmüş.
  Yok yoksul, 7 küçük kardeş, dul bir anne, tecavüze uğradığı için intihar etmiş bir abla.

  Azer, 14 yaşında bu ailenin reisiydi.

  Evin geçimini sağlamak zorunda olan kardeşlerine hem ağabeylik hem babalık eden bir çocuk düşünün. O çocuğun sadece bir gününü hâyâl edin. Nasıldır?

  Biz onu ilk kez bir kardeşinin daha cansız bedeninin yanında gizlice ağlarken gördük.

  Ablası öldüğünde de öyle sessizce ağlamış mıydı yoksa ilk kez o zaman mı acısını içine kazıyıp gizlice ağlamayı öğrenmişti?

  Hayat, Azer’e nasıl bir ders vermiş ki kardeşinin acısını bastırıyor, ölümü için döktüğü göz yaşlarını gizletiyor?

  Savaş, ailenin kan davalıları tarafından öldürülmedi, yaptığı iş nedeniyle hasımlar tarafından da öldürülmedi. Savaş’ın ölümünde Kurtuluşlar’ın hiç bir payı yoktu.

  Savaş hiç tanımadıkları bir ailenin Koçovalı Ailesinin hasımları tarafından o aileye ait bir mekanda öldürüldü.

  Azer ablasından sonra bir kardeşini daha toprağa verdi.
  Savaş, Koçovalıların mekanında öldürüldü. Salih Koçovalı kendine ait mekanda Savaş Kurtuluş’un cesedini öylece bıraktı.

  Savaş’ın ölümü Kurtuluşlar, Koçovalılar savaşını başlattı.

  Azer kardeşinin bedelini Koçovalılar’a karşı kurulan ittifakta yer alarak ödetti.

  Labirentte 2 Koçovalıdan biri diğerine vurdurtuldu.

  Azer üçüncü kardeşini, Seyhan’ı düğün gecesi kaybetti, damadı ile beraber 3 kişiyi
  Koçovalıların bulaştırdığı savaşa kurban vermiş oldu.

  Ne Seyhan ne de nişanlısı savaşın tarafı değillerdi. Aynı şehirde bile değillerdi.

  Azer 14 yaşından beri hem babalık hem ağabeylik yaptığı Seyhan’ı telli duvaklı gelin edecekken toprağa verdi.
  Yine bir kardeş acısı.
  Öyle bir acı ki yürek dağlayan.

  Azer, Seyhan’ı koluna kazıdı.

  Ve hikayesi Kadir’le devam etti.
  Kadir gözlerinin önünde gözlerinin içine bakan düşmanı tarafından öldürüldü.

  O düşman ki birinin daha gözlerinin içine bakıyor. Öldürürken değil, kucağında masal dinlerken.

  Azer’in hikayesi bu kadar değil.
  Aksine, yeni başlıyoruz.

 • Nur

  Azer’in ayrılık acısı çekmesini istiyorum. Ağlasın hatta. Savaş ve Seyhan’ın ölümlerinde yaptığı gibi artistik bir şeyler bekliyorum:)

  Cihangir diziye dahil olmuştu ya.. Nedense öny argılıydım belki o gelsin diye sayfada yazan hayranlarından dolayı mı, bilemiyorum. Sadece çatapata gelecekmiş gibi düşünmüştüm.

  İlk sahnesi odada Savaş’ın cansız bedeninin yanında olduğu sahneydi. Şu an’a kadar da en etkilendiğim sahnesi odur. Ekip Allah için güzel çekmişti ve Cihangir o kardeş kaybetme ve yarasını ciğerine (koluna) işleme anını çok etkili canlandırdı. Jilet sanki bir an benim koluma değmiş gibi ürperdim. Merdivenden inmesi adamlarını el hareketiyle toplaması..Mükemmeldi. Bir daha o Azer’i göremedim. Sonrakiler de iyiydi, itirazım yok ama ben daha ilk sahnede çok beğendim. Mesela Vartoli’yi ilk bölüm beğenmiştim ama asıl ikinci bölümde Yamaç’la telefonda konuştuğu sahnede çok beğenmiş ve Vartoli fanı olmuştum.

  Azer’e karanlık ışık çok yakışıyor. Eviçi çekimlerde beyaz ışığı parlatıyorlar yüzünde. Kiss sahnesini çok aydınlık çekmişler. Loş ışıkta olmasını isterdim.
  Dış çekimlerde sorun yok ışık neyse o ama iç çekimlerde parıl parıl beyaz ışık Azer’e yakışmıyor. Zaten saçını, sakalını, giyimini iyice sıradanlaştırdılar.. Loş ışık, siyah gömlek ve pantolon, ve bir adet acı çeken Azer.. Ahh bir de güzel bir şarkı, türkü fonda olsa.. Azer Bülbül’ün ” Kurşun yedin sol yanından yaralandın mı hey can” mesela yani.. Karaca için acı çekse.. Dram lan dram.. Duyun beni.. Azer’in üstüne dram atın..

 • Nur

  Bütün Nehyam’cılar toplandık, morardık, morardık:))

  Benim eski fandom ve ben kan ağlıyoz:)

  Kızımızın karnındaki bebesiyle açıkta kaldığına mı yanak, adının alemlerde dokuza çıktığına mı yanak, gözümüze sokulan Efyam kiss’e mi yanak..

  Yamaç kalbimizi kırdı. Nehir bi tane daha kolye kussun ve bitsin bu iş diycem de bu kız böyle deli oldukça takı tasarım işine sokcak bizi. Hem ayrıca bebişimiz doğsun, bakarsın Karaca halası ve Azer eniştesi sahip çıkar onların bebeğiyle beraber büyürler. Babası da gitsin birilerine ” Senin elinde ne var, gözünde ne var?” Sence ne var Yamaç, ne olabilir!? Hani Kimyagerdin ya!

  Ahh be Nehir’cim. Sevdiklerini yitirmiş acılarını koynunda taşıyordun. Şimdi ise onlardan, senden bir parça karnında.
  Bebek umuttur. Acın koynunda umudun karnında. Giden gitsin, boşver, sana kalan yeter.
  Umudunu kaybetme.

  • Gözde E.

   Ne güzel yazmışsın. Acılardayım ben de… :((

 • Nur

  AZKAR

  Azer; “Ben en azından katilimi tanıyorum…”

  Katili tanıyalım:

  Karaca Koçovalı

  İstanbul’un adı suçla özdeşleşmiş Koçovalı Mahallesinde dünyaya geliyor.
  Mahalleye herkes Çukur diyor.

  Karaca soyadı mahalleye verilen İdris Koçovalı’nın torunu.
  Tüm ailenin birarada yaşadığı köşkte yaşıyor.
  köşk kadınların altın kafesi.

  Karaca, kanatlarının farkında, onları kullanabilse uçup gökkuşağının altından geçecek.

  Deniyor, çakılıyor.
  Öğreten olmamış ki.

  Birinin uçmayı öğretmesi lazım.
  Birinin onun kanatlarını görmesi, onu kanatlarıyla sevmesi lazım.

  Beraber uçabilseler, gökkuşağının altından beraber geçecekler.

  Onu seven, onu gören biri ile…

  Maktulu tanıyalım;

  Azer Kurtuluş

  “Herkesin özlediği düşlerini kurduğu bir şehir vardır. Ben Adana’yı severim. İşte orada Adana’da sevdiğim insanlar yaşar…”

  Azer, doğduğu büyüdüğü, sevdiği Adana’da Seyhan’ı toprağa verdi. Acısını yüreğinde yanan ateşi harlarcasına koluna kazıdı.
  Adana’dan ayrıldı.

  Bir gün döner mi dönmez mi bilinmez. Artık bir uzak diyarda. Göklerde sülünen kartalların yerde sürünen yılanlara yem olduğu bir diyarda savaşırken zamanın bir yerinde Karaca çaldı kapısını. Düşmanlarının kızı.

  Aşk kapıyı çaldı bir kez.
  Buyur beklemeden girdi içeri.

  Azer, Karaca’yı tanıdı.

 • Kesinlikle +1milyon… Adam Çukur için ne kayıplar vermiş. Kadının umrunda değil.

 • Aşk mı, aile mi? Dınııının dınııının….

 • Ayla

  Evet Karaca nin ne yapacagini bekleyip görelim:)

 • Fragman o laa laa… yalnız demek ki efsun bir kez daha yamaç’ı iyileştirecek…

  Istanbul cukur’da hamlesini de çok sevdim

  • Ayla

   SPOILER 2 ci fragmani cok begendim,özellikle Cagatay in dumur oldugu yerler:)
   AzKar cilarda artik bütün hafta bulutlarin üstünde gezerler:)
   Sevmedigim Yamac her yaralandiginda Efsunnnn un ellerine mi kosacak?:((

   • Yamaç Efsun’un bahçesinde yaralanıyor ama

 • Mihriban

  Fragmandan sonra tüm fandom 2.fotodaki gibiyiz. Ayla💜Gözde💜Nur reis💜Aslı💜sizlerle paylaşmak istedim. Şuan ki mutluluğumu 😁😁😁 AzKar 💜💜💜https://uploads.disquscdn.com/images/cea1bde10b2b9b56e2392d2311b6b235cc1b63ee3b531b469fd35a46cca566fd.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/1492b67fa2e84584ca430e7a0d0ce9402dbd1384576b9bc34f3032397c740ea6.jpg

  • Gözde E.

   Bu kareyi gördüm sadece. Gerisini öğrenmeyeyim. Merak ettiğim bu raddeye nasıl geldiler ve ilk kim öptü? 😆

   • 🤣 söylesem miiiiiii….

   • Ayla

    Merak etme kendimi tutamam söylerim sonunda:))

   • Mihriban

    Şimdi şöyle oldu. İlk önce….. Şaka şaka 🙃🙃 ama çok güzellerrr 😻😻

  • Ayla

   Yukarida Asli ya da yazdim bu yeni bölümden sonra sen ve diger AzKar ci lar bayram yaparsiniz bütün hafta:))

   • Mihriban

    Bugünden başladık vallahi 😹😹

  • Nur

   Twitter’da timeline’ım full kiss dolu:)
   Kiss fotoğrafına şiirlerden mısralar döşemişler. Şiirler çok severim. Bir çoğunu hiç duymamışım. Fandomdan arkadaşlarına selamımı ilet, alıntıladıkları mısranın hangi şaire ait olduğunu yazarlarsa benim gibi bilmeyenler öğrenmiş olur belki bir kitapçıda görürsek kitabı alırız:)
   Edebiyata hizmet etsinler:)

   • :)))

   • Mihriban

    Aynen çok güzel yazılar ve editler oluyor. Ben söylerimde ne kadar dinlerler bilemem tabi😶 inşallah sadece naifçi fc’ın tweetlerini okuyorsundur.

    • Nur

     Time’a bu ara yoğun takılıyorum:) Çiftimizin ilişkisinin güzel işlenmesi beni de motive etti. Fandomu çözdüm.
     Halvetçiler ve Nahifçiler var. Halveti anladım da nahifçileri anlamadım. Sadece platonik işlensin mi istiyorlar?

     Yamaç karsının ölümü üzerinden bir kaç ay geçmişken 2 kadınla ilişki yaşayınca ‘Babasının oğlu’ oluyor ya, Azer kimin oğlu? O da babasının oğlu. Fadik 16-17 senede 9 çocuk yapmış. Babası öldüğünde Azer 14 yaşındaymış ablası 2 yaş büyük desek Kurtuluş Baba pek yerinde duran bir adam değilmiş:) Eminim arada düşükler de vardır.
     Nahifmiş, platonikmiş, geçelim.. Adam Adanalı!! Sıcak yerden.
     Ha tabi bir şeyler hemen olmasın, yolu yordamınca olsun ama öyle içinden sevmek falan olmaz. İlk öpüşme gerçekleşti 1-2 kez daha öpüşsünler.. Soonacıma ya evlenir bi şey yaparlar ya evlenmeden. Dizinin nikah memuru değiliz, nüfus müdürü değiliz.. Zaten bu dizi bunları kazakla falan yatırır başlarına kadar yorganı çektirir:) Sanki halvet olunca bi şey görcez. Çiftimizi evin içinde kabanla dolaştıran kazakla öpüştüren ekip bize bi şey görsetmez:)

     Paşacılar-Sultancılar;
     Tarafım belli. Paşacıyım.
     Karaca akıllı olsun!

     • Mihriban

      Naifçilik çok yanlış biliniyor😐
      Biz herşeyden kararında olsun istiyoruz. Evlenmeden olmaz. Nur😶 Nehyam’cılar ile çok dalga geçtik.😇 Mutlaka geri dönüşü olur. Fandomlar arası zaten savaş çıktı çıkacak. Bunu kaldıramam. RTÜK meselesine, gelince sağolsun. Bazı kanallar hariç herkese ceza yağdırıyor. O konuda benimde pek bir beklentim yok. Bende Sultan’cıyım vallahi😏 asıl Azer ayağını denk alsın!

     • Nur

      Çift sahnelerinin RTÜK ile ilgisi yok. Nehir’i usturupluca soyundurdular. Yamaç’ın kaç seferdir üstü çıplak. Bizim çiftler aynı evde tişört bile giydirmiyorlar. Bir sarılma sahnesi oldu kazaklı, kabanlı, hırkalı. Kiss sahnesi kazaklı çekilmiş. Bal gibi de hafif kıyafetler giydirebilirler, kısa kollu tişört gibi.. Ama yok.. Yapmazlar:)

     • Gözde E.

      Ama Adana’dan gelmiş bir adam, evde Fadik, biraz gelenekçi bir aile. O evde kısa kollu tişört olmaz gibi sanki.

     • Nur

      Transparant, straplez, bluz, elbise, şort falandan bahsetmiyorum öylesi zaten o evde olmaz ama usturuplu bir penye, hoş bir elbise falan istiyorum ev içinde. Dış çekimlerde zaten kış ayı kazak, kaban vs olacak. İtirazım ev içinde toplam en fazla 5 dakikalık sahneleri var onda da üstlerinde bir tek kaban eksik. Biz iki sevgili adayını izliyoruz Azer ile kızkardeşini ya da evli bir çifti izlemiyoruz. Azer’i Karaca ile sahnelerinde bir gömlekle göstermediler ya.. Üzerinde ya ceket var ya palto ya da kazak. Ekip tam bir Libido Killer:)

     • Nur

      Peki senin Karaca hayranlığın müstakil bir karakter olarak Karaca mı yoksa Azer’le ilişkisinde mi Karaca? Azer olmasa başka biriyle ya da yalnız, Karaca’yı destekliyor musun?

      Ben Azer’i tek destekliyorum. Biriyle olsun ya da olmasın. Karaca ile çok yakıştılar o ayrı mesele.

     • Mihriban

      Ben çukuru birinci bölüme Mustafa Üstündağ için bakmıştım. Merhamet dizisinde favorimdi kendisi, ilk bölümden ölünce de sonradan izlemedim. Ta ki Vartolu’nun Mihriban sahnesini sosyal medyada görene kadar. Diğer bölüme de Karaca’dan beni sevin sahnesi geldi. Bu ikisi beni diziye bağladı. Kabul ediyorum! Karaca şahane bir karakter olarak yazılmadı. Ama ben o karakterle bir bağ kurdum. Yaptıklarını niye yaptığını anlamaya çalıştım. Ship olayına gelirsek, Karaca’yı sevdiğim için ve Azer’le aralarında ki uyum hoşuma gittiği için destekledim. Cihangir Ceyhan diziye dahil olduğunda tanımıyordum bile, Azer’de benim için alelade bir karakterdi. Ne zaman ki sosyal medyada bu ikisinin videolarını gördüm. Biraz araştırayım dedim. Bir bakmışım ki Azkar fanı olup çıkmışım. Ondan sonra Azer beni kendine çeken bir karakter oldu. Bu arada Karaca’nın değişiminden çok memnunum. Şuan tek rahatsız olduğum şey, o deli kızın biraz pasifleşmesi o kadar😊

  • Bu hafta kalemi güçlü bir fandom üyesi varsa gönüllü adım adım AzKar yazısı yazsın yayınlayalım ^^

   • Nur

    Mihriban yazsın ben yorumlarımla katkıda bulunurum.

    • Mihriban

     Bu fikriniz çok güzel. Bende bu sitede biz AzKar yazısı görmeyi çok isterim. Ama maalesef bu iş için uygun değilim. Vallahi fandom konusunda hiç bir fikrim yok. Nur sen yaz, ben her türlü okurum. 😊

   • Mihriban

    Yeni bir yazı olayına, hayır demem ama yazılan bölüm yazılarında, AzKar’ı yazarken biraz daha detay olsa fena olmaz. Bu bile bence şuan için yeterli olur. Fandom konusunda maalesef bir fikrim yok.

    • fandom üyeleri birbirini tanımıyor mu, pes size :)))

     • Mihriban

      Aslında tanımıyor değil. Fandomda çok fazla kişi var. Tahmin edeceğinizden daha fazla. Tabi benimde yakın olduklarım var. Ama bunların içinde bu tarz bir yeteneği olan maalesef yok. Samimi olmadığım kişilere de böyle birşeyle gitmek istemem.

     • mantıklı ^^

   • Nur

    Deneme mahiyetinde bir tane yazdım. Gerisi gelir.

 • Ayla

  Son cümlen Yamac i nekadar cok anlayabilmissin…
  Bölüm fotolarina bakmiyorum fragmanida birer kere izliyorum,haliyle Yamac i yari ciplak görünce panikledim. Birde babasina bak oglunu al misali bunlarda irsi daldan dala konmak:))

 • Nur

  Çağatay diğer tüm düşmanlardan farklı olarak Medya, Devlet (Yargı-Polis) gücünü kullanıyor. Karaca hariç köşkün kadınları gözaltında. Önceden olsa Çukur silahlarla saldırıp kadınları düşmanın elinden kurtarırdı ama şimdi ellerinde ne devlet ne de medya gücü var. Çağatay, Yamaç’la ilk karşılaşmasında kurallarını bilmediği bir dünya ile savaşamayacağını söylemişti. Politik jargonda ‘Büyük Resim’ diye bir ifade vardır. Çağatay, Yamaç’ın gözleri önünde Boğazda iki tankeri patlatarak ona Büyük Resmi gösterdi ama Yamaç algılayamadı ve Çukur göremediği büyük resmin unsurları tarafından dağıtılmaya başlandı. Orantılı Güç Kullanımı, Silahların Eşitliği ilkesi Çukur aleyhine bozulmuş durumda. Hoş Çukur diğer düşmanlarıyla savaşırken bu ilkeleri gözetmiyordu zaten.
  Çağatay’ın elinde hem devlet hem medya gücü varken Çukur’a yenilmesi şimdilik zor.

  Çağatay’ın görünürde zaafları; Efsun ve babasından korkusu.
  Cengiz henüz piyasada yok.

  Efsun konusu ise iyice tuhaflaştı. Kadınların gözaltından kurtarılması için Çukur’un elinde Çağatay’a karşı kullanacakları bir koz şu an yok.

  Çağatay’ın Çukur’la herhangi bir sorunu yoktu hatta Çukur’dan haberdar bile sayılmazdı.
  Çukur, Çağatay’ın önce altınlarını çaldı sonra uyuşturucu nakliyatını sabote etti.
  Öldürülen ilk konsey üyelerinin Çağatay’ın adamları olduğu bilinmiyordu ama öğrendiler ve öğrendikten sonra Cumali yeni atanmışları öldürdü.

  Çağatay’ın sorunu Koçovalılar ile ve bu sorun bir intikamı da kapsamıyor.
  Çukur’un mülklerini ele geçirmek, adamlarını kullanmak, yeniden imar etmek gibi bir planı yok.

  Koçovalılardan intikam almak isteyen ve intikam konusundan bağımsız olarak babasının vasiyeti olan İmar planını Çukur’da uygulamak isteyen Efsun’du. O imar planı ki Çukur’u yerle bir edecek projeydi ama Efsun- Yamaç ilişkisi ile her şey karıştı.
  Efsun’un masada açıp Azer ve Timsah’a 1 yıl süre verip masadan kaldırdığı imar planından Koçovalıların haberi yok. Azer şayet Koçovalılar ile dost olursa söyler. Efsun o planı yürürlükten kaldırdı mı? Belli değil. Efsun babasının intikamından vazgeçti mi? Belli değil. Efsun vazgeçse bile Makbule’nin vazgeçmeyeceği açık. Efsun ayrıca o planı, projeyi uygulayacak kapasitede biri olmadığını gösterdi.

  Yamaç açısından bakılınca; Akın’dan 4 komplocuyu öğrendi. Efsun’u üçünden ayırdı. Kadın olması öldürmesi için engel değildi zira Makbule’nin ismi verilmediği halde Makbule’ye saldırmıştı.
  Fotoğrafı gördüğü anda aşık olmasından başka izahı yok.
  Akıl hastaneinden yeni çıkmıştı, aklı karışıktı gibi şeyler açıklayıcı değil. 1000 kişilik mafya düğününde aileyi en derinden yaralayacak çok kompeks bir planı masum bir genç kızın hayatı üzerinden yapıp uygulamıştı. Efsun’un ise saçının teline bile zarar vermedi.

  Yamaç’ın Efsun’u masum sanması diye bir durum yok. Akın’dan komplocuları öğrenmesini istedi Akın bir pano hazırlayıp hepsini (kendisi hariç) gösterdi. Daha sonra Aliço’nun para transferini bulması ile vs iyice tescillendi.

  Yamaç, İdris’in kendisine öldürtülmesinin komplocusu olduğunu en baştan bildiği halde Efsun’u hedefine hiç koymadı.

  Aşk her şey, aile hiçbir şeymiş…

  • Ahmet Adar

   Hayran oldum.Bu yoruma,harika,Çağatay ve Efsun ve Makbule durumları bu kadar güzel anltılabilirdi.Çağatayın diğer düşmanlardan farklı olarak,medya ve devleti kullandığı,çukur kendisine saldırdığı için çukuru yok etmek istediği,çukuru ele geçirmek gibi bir düşüncesi olmadığı çok doğru tesbitler.

   • Nur

    Çok teşekkür ederim.
    Gökhan Hoca ilk kez devleti (polis – yargı) ve medyayı bir güç olarak diziye soktu. KaraKuzular da farklı bir düşmandı onların da Çukur’un tapularını ele geçirmek, imar etmek, Koçovalıları tümden yok etmek gibi bir isteği yoktu. Düğünü sadece taradılar ölen öldü kalana dokunmadılar. Aslı başta olmak üzere hepimiz burda soruyorduk, Çukur’un tapuları nerde, tapulu bir mülk olan köşkü nasıl kullanıyorlar, diye. Karakuzular ideolojisi tam oluşmamış, olgunlaşmamış ideolojik bir topluluktu, kaybetmeye mahkumdular.. Onları da finanse eden Baykal/Efsun’du. Karakuzular başka türlü bir dünyanın mümkün olabileceği düşüncesiyle yola çıkan ama geldikleri notada Emperyalistlerin maşası olan bir avuç idealistin başlattığı bir oluşumdu.
    Efsun’un masada açtığı imar planı emperyalistlerin paylaşım planlarından biri. Haçlılar ya da daha öncesinden varolagelen planlar, hep de varolacaklar. En azından günümüzde dahi geçerliliğini koruyan planlar.

    Efsun’u daha önce üstü kapalı yazmıştım. Paralel Yapılanma. İşlenişi şu an karışık geliyor bana. Acaba bildiğimiz anlamda kadın-erkek- aşk ilişkisine mi geçiş yapıldı?
    Çağatay’ın Efsun’a zaafı Efsun’un Çağatay’dan çekinmesi falan kafama oturmadı henüz.

  • Ayla

   Eline saglik Nur
   Birden bire Kocovalilar sanki Cagatay in 40 yillik düsmani oldular,yani Cagatay böyle görmeye basladi onlari.
   Efsun a gelince bence cukur izliyecilerinden senariste baski var dizide illa aşk olmali ve özellikle Yamac a bir aşk,senaristte uygun kadin Efsun u secti ve kadinin dokunulmazligi var:)))

   • Nur

    Çağatay 40 yıllık düşmanı gibi davranmıyor. Çukur’un 40+ yıllık düşmanı Baykal ve Yücel’di. Çukur’un yok edilmesinin karşılığı İmar planı. Baykal’ın düşmanlığı hem Koçovalıları yok etmek hem de imarla Çukur’u yok etmek üzerineydi. Yücel’in düşmanlığı ise İdris’eydi.
    Yamaç’ı seçmesi kısasa kısas;
    Edip- Yücel,
    İdris- Yamaç

    Çağatay’ın ise ne intikamla ne de imar ile ilgili. Konseydekiler kendi adamları olmasına ve öldürülmelerine rağmen sessiz sedasız cenazelerine gitmiş. Altınlar binadan çalınana kadar yine ses çıkarmadı. Altınlar çalındı Yamaç’ı görüşmeye çağırdı Yamaç kafa tuttu ikinci kez çağırdı işbirliği önerdi Yamaç Tırlarını patlattı.Çağatay Selim’le görüştü sonuç alamadı. Altınları vermediler. Çağatay altınlarını geri aldı bu kez tırları patlattılar onun üzerine Yamaç’ı ortadan kaldırmaya karar verdi. Koçovalılar limanı basıp malları holding önüne bıraktı, Cumali gitti konseyin yeni üyelerini öldürdü Çağatay’ın karşılığında yaptığı Damla’yı tutuklatıp, Selim’in kaydını bulup Cumali ve Selim’i Çukur’dan uzaklaştırmak.

    Gerçeklikte böyle bir gücün ki güç diye bahsettiğim devlet gücü ve medya, karşısında Çukur’un esamesi okunmaz, taş taş üstünde kalmaz ama hayali evrende Çağatay kaybedecek tabi ki:) Çukur halkı iman gücüyle Çağatay’ı yener:)

    • Gözde E.

     Çağatay’a da patates fırlatırlar olur biter :))

     • Nur

      O tekerlekli sahneyi ben sevmiştim. Ciddi söylüyorum.

     • Gözde E.

      Valla ben de. Ama kesip biçtiler, tekrar yayınladılar, orjinal halini zor buluruz artık. O ilk havası da kalmadı ayrıca.

 • Ayla

  Ey ahali zombi mahali Selam:))
  Bu yaz da Cunda ya gitme ihtimalim cok yüksek,2013 yilinda günü birlik gitmistim ve cok begenmistim.
  Butik otel yada yada normal otel ama havuz olmasi sart. Cunda adasi hakkinda tavsiyeleriniz varsa alirim,önereceginiz otel,görmemiz gereken yer,yemeden dönmemiz gereken bir yemek.
  2013 yilinda ayvalik tostu ve o papalina baliklarinin tadi damagimda kalmisti.

  • Nur

   Cunda’ya yıllar önce günübirlik gitmiştim. Hiçbir fikrim yok maalesef.

  • hiç bir fikrim yok 🙂

  • Gözde E.

   Arkadaşımın Balıkesir Ören’de yazlığı vardı, Cunda’ya geçip orda hep Deniz Restoran’a giderlerdi adını yanlış hatırlamıyorsam

   • Ayla

    Selam demek sen kendin hic gitmedin oraya,bu sefer erkek kardesimde katilmak istiyor. En son 31 sene önce ayni anda 3 kardes Türkiye de bulunmustuk,işte böylede güzel kardeslik iliskimiz var:)))
    Kocovali kardesligini neden bukadar severim cünkü böyle güzel kardeslik gercek hayatta görmedigim birsey…

    • Gözde E.

     Arkadaş her sene gittiği için onun tavsiyesine güveniyorum.
     Çok sevindim senin için, tatilin çok güzel geçecek. Ben de aynı nedenle Koçovalı kardeşliğini çok seviyorum.

 • Ayla

  Özette ki bir cümleden dolayi AzKar cilar bayram yapicak :)))

  • Nur

   Özet’e bakmadım daha sonra bakacağım ama zaten bölüm fotoğraflarında çiftin yakınlaştığı belli.

  • Gözde E.

   Heyooo :))

 • Nur

  SPOILER FRAGMAN SPOILER
  ——

  KOÇOVALI KADINLAR:
  Sultan, Ayşe, Saadet: Gözaltında.
  Damla: Gözaltına alınmıştı.

  KARACA: Serbest

  KOÇOVALI ERKEKLER:
  Cumali kaçak, Selim saklanıyor, Yamaç resmi olarak ölü.

  AKIN, VARTOLU: Serbest

  Vartolu’nun büyük ihtimal Saadet’ten dolayı eli kolu bağlanır.
  Emmi kalp krizi geçiriyor.
  —-
  Çukur, Akın ve Karaca’ya emanet.

  Bu işi sevdim.
  Akın kahveye Karaca ofise ya da tam tersi, farketmez. Çukur’da kadın gücünü Karaca şimdi göstersin bize.

 • Nur

  Instagram’da Çukur’un resmi sayfasında yorumlar o kadar komik ki:)
  Kaç tane okudum bilmiyorum ama sayfada epeyce aşağıya indim tamamı Efsun-Yamaç hakkında. Fragmanda diğer sahneleri yorumlayan olmamış:)
  Yorumlarda en çok güldüğüm bir izleyici Yamaç için sıra Cennet’te yazmış:)

 • Ayla

  Kahretsin FRAGMANI hic sevmedim,iste simdi Efsunnn un hamile kalma riski var. Nur Yamac ve Efsun bu sefer yataga girmisler:((
  Emmi gidici galiba,cok bile kaldi..

  • Nur

   Aaaaa:)) İzlemedim. Birazdan izleyip buraya gelirim:) Buke’nin yorumlarını okuyorum, bitirince fragmana gideyim.

  • Nur

   İzledim:)
   Fragman süper.. Bayıldım..
   Şimdi Twitter’a gidip fanlar ne alemde diye bakacam:)

   • Ayla

    Belli oldu sen Efsun ve Yamac fanisin:)))

    • Nur

     Efsun -Yamaç ilişkisinin fanı değilim aksine karşı çıkıyorum ama Efsun çok alem bi şey, izlemek hoşuma gidiyor.

     Yamaç ve Nehir’i istiyordum.
     Maalef ilişki kötü işlendi Yamaç açısından ilişki sex’e indirgendi, biyolojik ihtiyacı karşılamak gibi. Nehir açısından da aynı ihtiyaç gibi işlendi + karanlık bebek hususunda bir karanlık nokta yaratıldı. Nehir, hamile kalmak için takvim metodu mu uyguluyordu, niye o gece sevişmek için ısrar etti? Kaza bebeği neyse ama oldu biti ile planlı hamilelik başta çocuğa ikinci olarak da partnerine haksızlık..Nehir’in Yamaç derdini paylaşmak isterken umursamamasından da hoşlanmamıştım. Yani Yamaç-Nehir ilişkisi destekleyeceğim bir ilişki değil. Şu anda Çukur’da Damla- Cumali, Azer- Karaca dışında desteklediğim çift yok. Onlar bozulmasın aşkları temiz kalsın, temiz işlensinler istiyorum.

     • Ayla

      Benimde destekledigim Damla/Cumali ama Damla nin Sultan ekseninden cikmasini isterdim. Yine eskisi gibi kendi ayaklarinda duran güclü biri. Birde babasindan hicmi şirket falan kalmadi ona ve onlari yönetse.

     • Nur

      Babasının şirketinden yolsuzluk dosyaları kalmış:)

 • Gözde E.

  Fragmandan önizleme resmi ve bir EfYam karesi gördüm, görmez olaydım. 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️ EfYam TT çalışması var Twitter’da görmekten kurtulamadım…

  • Ayla

   Fragmani hic sevmedim hic,hayel kirikligi:(

 • Buke Oguz

  Herkese merhaba. Aslı’cığım ellerine sağlık :)))
  Bölüme BAYILDIM desem yalan olmaz.😍
  Geçen haftanın acısını çıkararak VarYam’a doyduğumuz bir bölüm oldu ama bana yine de yetmedi. 🤣🤣Bölüm bitmesin daha çok izleyeyim istedim. Selim ve Cumali de dahil olmak üzere hiçbir karakteri aramadı gözüm. 🙈🙈
  Bölümün açılışı Vartolu Yamaç sahnesiyle başlayıp Vartolu’nun sen mi ben mi diye devam etmesi üzerine 3 gün önce yazısı çıkınca ne oluyoruz dedim. Yine eski bölümlerden flashbackler gösterecekler yüzleşme için bizi yine bekletecekler sandım. Meğer yüzleşmeyi flashback sahne ile izleyecekmişiz.
  Aras Bulut İynemli ve Erkan Kolçak Köstendil resmen karşılıklı döktürdüler . Duygudan duyguya geçirdiler, bir yandan üzdüler bir yandan güldürdüler.İkisi de kocaman bir alkışı hakkettiler yine 👏👏👏👏
  Vartolu’nun Yamaç’a zarar vermeyeceğini bilerek geçtik zaten ekran karşısına. Buna ihtimal veren olduğunu da pek sanmıyorum. Zindanda Yamaç için de Vartolu için de acı bir süreç başladı. İkisi için de zor bir durumdu bu. Yamaç , Salih O’nu vursun ve iskence bitsin istiyordu ama ölmek hiç de kolay olmayacaktı . Salih kızgındı Yamaç’a ama babasını öldürdüğü için değil . Ölmek için kendini çağırmasına kızgındı , Yamaç’ın böyle bir şeyi yapabileceğine ihtimal vermesine kızgındı . Hem bunu anlasın istedi Yamaç, hem de kendi ile yüzleşsin , kendine itiraf etsin, kalbindeki yükü atsın istedi .Yamaç’ın ölmek ( iyileşebilmek) için o tek cümleyi söylemesi gerekiyordu.
  Vartolu Yamaç’ı iyileştirmenin kendince yolunu bulmuştu ve kendi de yer yer dayanamadığı halde, Yamaç’ın yarasını kaynatmaya , O’nu yaşadıklarını tek tek anlatmaya zorlayarak başladı tedavi sürecine. Yamaç’ın kafesteki bitik halini görünce Salih’in babasının sözleri hatırlaması üzerine Yamaç’ı kendi haline birakmasi güzel bir ayrıntıydı ama bu psikolojik şiddete devam etmeyecegi anlamına gelmiyordu. Yamaç iki saat dayanabildi zincirli işkenceye ve O masaya oturdu nihayet.

  Yamaç’ın siyah zarfların gelmesiyle başlayan süreci anlattığı sahne, kurduğu cümleler kafamda kurduğumla hemen hemen aynıydı😍 Sanki yine o labirentteydi. Yine babası karşısındaydı. Ekranlarda yine başlarına silah dayanmış ailenin kadınları vardı ve fonda Yücel konuşuyordu. Yamaç o anı yeniden yaşıyordu 😣 Salih de Yamaç bunları anlatırken O’nun yüzüne bakmaya cesaret edemiyordu. İçime dokunan sahnelerden biri buydu.

  Yamaç’ın ben de… demesi uzerine Salih’in usulca “vurdun”demesi. Yamaç’a ” ben babamı vurdum de” demesi, Yamaç’ın “yapma ” diye yalvarışı… Vartolu’nun Yamaç’ın üzerine giderek “Salih senin babanı vurdum. Ben kendi babamın katili oldum” de demesi. Yamaç’ın söylemeye çalışıp söyleyememesi ve en sonundaki Yamaç kim ? Yamaç mı kaldı? İsyanı içimi parçaladı.

  Aynı şekilde içime dokunan diğer isyan Salih’ten geldi. “Biliyorsun ama eksik biliyorsun. Bazen diyorum bu adam beni benden iyi tanıyor. Ne kadar zalim, ne kadar vicdansız olabileceğimi benden iyi biliyor. Bazen de diyorum ki bu adam beni hiç mi tanımadı. Şu kadarcık da mi görmedi (anlamadı) içimi… Ve Yamaç’ın yaptığı hatayı anlamış gibi usulca “Salih ” demesi üzerine ” Salih yok, yok Salih. Bunca zaman Salih’i beklediysen ohooo olmaz o iş. Salih kıyamaz ki sana. Salih olsaydı O çoktan astıydı kendini. Sen Salih’i çağırmadın Vartoli Sadettin’i çağırdın.” sözleriydi…. Erkan Kolçak’ın Salih’ten Vartolu’ya geçişleri muhteşemdi. Ses tonu yüz ifadesi , Vartolu’nun iç ürperten soğukluğu hepsi çok iyi yansımıştı.
  Aynı sahnede Yamaç’tan Vartolu Sadettin’sin sen ile başlayan replik de yüzleşme bölümünde bekledigim repkilerdendi.

  Erbaa’ya yolculukları yer yer güldürürken yer yer hüzünlenirdi. Rakenrolcu ve Vartolu ızlemeyi ne kadar özlediğimi fark ettim.

  Y: Hem öldürmeye götürüp hem kemerini tak demek ne acaba?
  V: Seni sağ salim götüremezsem nasıl öldürebilirim acaba?.
  …………………………
  V: Hiç demiyorsun şu arabayı biraz da ben kullanayım diye.
  Y: Oldu olacak kendimi kaçırayım Salih. Daha nereye gittiğimizi bilmiyorum.
  V: Laf bunların hepsi laf
  ……………………..
  V : Hicbir ağabeyin ben de dahil Medet’ in beni sevdiği kadar sevmiyordur seni.
  Y: Orası kesin
  V: Aşık adam aşık…

  Replikleri beni en çok eglendirenler arasında yerini aldı bile .

  Yamaç’ın ısrarla eve gitmek istememesi üzerine Vartolu’nun ” bir de bana duygusuz derler” demesi de güldürdü

  Mavi evde Büyük Salih ile küçük Salih’in birbirlerine gülümseyip göz kırpmaları hüzünlenirdi.

  Salih’in Yamaç’ta küçük Yamaç’ı , Yamaç’ın Salih’te küçük Salih’i görmesi güzel ayrıntılardı. Duygulandırdı.

  Salih yıllarca ağabeylik yapma hakkı elinden alınmış kardeşine, geç de olsa, ağabeyliğini hakkını vererek yaptı.

  Gerek yol boyunca gerekse Erbaa’da Yamaç’a bir suçu olmadığını , öyle olması gerektiği için yaptığını anlattı ama Yamaç’ı ikna etmesi kolay olmayacaktı.

  Iki kardeş çocukluklarından ve hayallerinden bahsettiler. Ikisi de yaralıydı ikisinin de hayali elinden alınmıştı.

  Ikisi çok farklı şartlarda büyümüşlerdi. Bu nedenle Yamaç’ın 18 yaşında birini öldürdüğü için evi terketmesi Salih’e saçma gelebiliyordu. Rakenrolcu olmak icin kacmasinı daha mantikli bir sebep olarak görebiliyordu Yada Yamaç’ın Yücel’in sevdiklerini öldürmemesini salaklık olarak nitelendirebiliyordu. “Canını acıtanın canını yakacaksın. İntikamını almak için elini kirleteceksin. Vicdanını susturmayı öğreneceksin Kendi hesabını kendin görmeyi öğreneceksin “diyordu Salih Yamaç’a. Yamaç bunları yaptığında Yamaç’tan geriye ne kalır diye sormadan edemedim kendime. Tamam Salih Yamaç’ı gaza getirmek için böyle konuştu sonra da odada bunun açıklamasını yaptı zaten ama Yamaç’ı öyle bir adam olarak hayal etmek istemedim ben. Intikamini tabi ki alsın bunu hep istedik istiyoruz da ama özünü de kaybetmese iyi olur sanki.

  Mahallenin çocukları ile yaptıkları futbol maçı Yamaç’ı iyileştirmedeki son adım oldu. Vartolu tüm acısını, kızgınlığını çıkarttı Yamaç’tan. Tıpkı hayat gibi adil oynamayacağını peşin peşin söyledi. Hayat gibi acımasız davrandı. “Merhamet gösterirsen tekmeyi yer düşersin, yere çakılırsın ” cümlesinin uygulamalı halini gösterdi Yamaç’a.

  Ardından da bölümün en can alıcı sahnesini izletti bize VarYam… Yamaç’ın Vartolu tarafından öldürülmekten umudunu kestiği andı bu aslında. Daha zindanda yapamayacağını anlamıştı ama artık kabul etmişti. Vartolu da zaten açık açık ” Benim bunu asla yapmayacağımı anlamışsındır ” diyerek tavrını ortaya net koyduğu andı. Yamaç için neden yaptığının bir önemi yoktu. O tetiği çekmişti ve cezası kesilmeliydi. O yüzden Salih istediği kadar
  ” Tamam babamın katilini bulacağım ve ondan intikamımı ( canını alacağım diyemediği gözümden kaçmadı Salih’in ) alacağım dedim ama senden değil . Çünkü sen haketmiyorsun ” desin bunu kabullenemiyordu Yamaç .Yamaç “ben yaptım işte” dediğinde Vartolu bir kez daha bastırdı ” Ne yaptın ?” diye… Yamaç’ın susması Salih’in O’nu bırakıp arkasına bakmadan gitmesi , Yamaç ” gitme , beni bırakma” derken Vartolu’nun son kez üstelemesi ile Yamaç’tan o iç yakan itiraf geldi sonunda. Hem de ne itiraf… Yamaç anlattı Salih dinledi. Dinlerken hem rahatladı Yamaç içini döküyor diye hem de duyduklarını canını yaktı bir kez daha. Babasının nasıl kardes6inin kollarına yığıldığını, gözlerinin nasıl açık gittiğini , babasını nasıl sırtında taşıdığını, yıkadığını gömdüğünü dinledi .
  Yamaç’ın “öldür beni be kardeşim ” dediği anda ise Salih’ten bölüm boyunca beklediğim isyan geldi.
  “BANA BAK BANA… BENİM KARIMI ÇOCUĞUMU YEĞENİNİ YENGELERİNİ ANNESİNİ KORUMAK İÇİN KARŞISINDA BENİ VUR DİYE YALVARAN BABASINI VURAN ADAM , HAYATTAKİ EN AĞIR YÜKÜ SIRTLAYAN ADAM, BU YÜKÜ ÖMÜR BOYU TAŞIMAYI GÖZE ALMIŞ ADAM… BEN O ADAMA NASIL KIYARIM LAN.. KARDEŞİM LAN KARDEŞİM. CANIMIN PARÇASI PARÇASI. TAMAM BEN KÖTÜYÜM . KÖTÜYÜM AMA O KADAR MI KÖTÜYÜM YA. ONUN İÇİN Mİ ÇAĞIRDIN BENİ? KİMSE YAPAMAZ BU YAPAR MI DEDİN?” Tek kelimeyle müthişti… Yamaç ise sadece Salih’in O’nu anlayacağını ve yardim edebileceğini düşündüğü için çağırmıştı ağabeyini ama bunun O’nu ne kadar kırdığını ancak o zaman anladı. Kendini affedemediğini , kimsenin yüzüne bakamadığını, kimseye dokunamadığını sarılamadığını unutamadığını anlatırken Yamaç , başından beri anlat diye ısrar eden Salih artık dinlemeye dayanamayıp susturdu kardeşini. Herşeyin özeti olan cümle de orada geldi ” Tamam sen kötü bir şey yaptım ama iyi bir şey yapabilmek için yaptın. Ah be Yamac’ım. Senin bir suçun yok. Inan bana yok.”

  Bölüm ile ilgili tek isyanım Yücel’in bu kadar basit bir şekilde ölmesi oldu. Resmî site veda açıklaması yapmasa idi Baykal gibi Yucel’in de öldüğüne inanmayacaktım 🤣🤣🤣 Yücel için daha acı bir son hayal etmiştim. Sena ve Akşın gibi ağır ağır acı çekerek ölmesini istemiştim. Yamaç Yücel üzerine yaklaşık bir şarjör mermiyi bosalttığında ekran karşısında “öldü mü, kontrol et çelik yelek falan giymiş olmasın” dedim 😆😆😆 Yamaç bu sefer işini şansa bırakmadı. Yücel’i gömerken Salih’in “Yamaç’çığım beton da dökelim istersen ” demesi üzerine Yamaç’in ” Bulabilir miyiz bir yerden ? ” demesine bittim 😍 Çukur kapandığında Yamaç için Yücel sayfası da kapanmış oldu. Ardından ilk kez ağabeyine kendi sarıldı Yamaç ve en sonunda uyumak için yatak istedi. Sanırım burada en sevindiğim şey artık Yamaç’ın uyumak için artık Efsun’a muhtaç olmaması oldu.😄😄😄

  Yamaç için iyileşme süreci başladı ama ailenin diger üyeleriyle de yüzleşmesi gerekiyor. Ancak o zaman bu yükü üzerinden atabilir . Diğerlerinin de bu gerçeği öğrenmesi gerekiyor. Yamaç’ın yaşadığı ortaya çıktığında ilk işi ailesine bu durumu açıklamalı. O anlatmasa bile bir şekilde Çukur bunu öğrenecek. Kendi anlatsa daha iyi olur.

  Cukur bir düşmana veda etti nihayet. Sıra Timsah yada Murtaza’ya gelmeli öncelikle bence. Ardından Efsun en sonda ise Azer Yamaç yada Azer Salih karşı karşıya gelmeli. Azer’in durumu diğerlerinden farklı. Yücel Efsun Timsah Azer dörtlüsü içinde en ağır bedeli o ödedi. Şimdi Karaca’nın durumu da var ki bu bölüm Karaca’nın eve dönmesi olası geliyor bana.
  Bu hafta Cukur’da Yamaç’in cenazesi kalkacaktır. Karaca amcasının cenaze törenine gelecek ve evde kalacak diye düşünüyorum.
  Çağatay Mahsun’u annesi ile tehdit ederek konuşturdu konuşturmasına ama Çukur Yamaç’ın ölüm haberini aldığında , cenaze kalktığında Çağatay buna inanmak zorunda kalacak. Mahsun’un hayatını annesinin hayatını kurtarmak için yalan söylediğini düşünecek herhalde. Yada Yamaç ve Salih öyle umuyor. Bakalım Yamaç kendine hangi ismi seçecek? Youtube yorumlarında sanırım biri Karadağlı Mert olsun yazmış. Tuttum ben bu fikri 😍😍
  Eve dönüş yolunda Salih ve Yamaç’ın yeni isim arayışları çok komikti.

  Yeni bölümü merakla bekliyorum. Yamaç ne kadar süre ölü kalacak merak ediyorum. Nehir bu sürede ne yapacak? Yamaç’ın ölüm haberini alacak elbet. Bebeği ile ilgili ne kadar verecek?
  Yeni bölüm yorumlarında görüşmek üzere.

  • Ayla

   Bende bayildim iki favori karekterim daha ne isterim. Tabii mantigim isin icine girerse Salih Yamac i iyilestiremez Yamac in gercek hayat olsaydi psikolojik destege ihtiyac almasi gerekiyor. Ama dizi aleminde Salih iyilestirdi:))
   Arabanin icinde konusmalara Y ve V demissin ama bence Salihti:)
   Uyumak icin bircogumuz Yamac in Efsun a gitmiyecegine seviniyor,galiba bu sitedekiler Efsun Yamac tan yana degil.
   Cagatay in Kocovalilar Yamac a cenaze töreni düzenlerlerse Mahsun un yalan söyledigine kanaat getirirse cok sacma olur. Cünkü Cagatay gibi bir adamin bilmesi gerekir insan cok köü işkence gördügünde ailesi anacigi ile tehdit ediliyorsa dogruyu söyler o adam.

   • Buke Oguz

    Yamaç hicbir zaman tam olarak iyileşemez zaten . Dediğin gibi psikolojik destek şart. O nedenle de sezon başından beri doktor Özgür ile sahne yazılsın istedim ama olmadı. Onun yerini Nehir aldı. Nehir Yamaç için bir çeşit terapi oldu. :)))
    Ben de senin gibi Yamaç tek tabanca olsun isteyenlerdendim . Ama illa Efsun yada Nehir’den biri olacaksa Nehir olsun diyorum.

    Cagatay’in gerçeği bildiği halde Yamaç’in Cukur’a Kocovalılar’a ölü göstermesini mantığa oturtmaya çalıştığımda aklıma başka bir sebep gelmiyor. Amaç Çağatay’ ı inandırmak değilse ne olabilir. Yamaç’ın aklında bir plan var ya merakla bekliyorum ne olduğunu 😄😄

    • Ayla

     Benim aklima sadece Yamac diger abileri ile yüzlesmeyi ileri tarihe atiyor daha hazir degil ondan ölü kalmak istiyor geliyor ama buda sacma.

     • Buke Oguz

      Biz mantığa oturtamadık Gökhan Horzum oturtur herhalde. Çağatay yaşadığını bilse de Yamac’in önceliği Efsun Timsah Azer… Cagatay Yamaç’ı bulmanın peşine düşerken Yamaç da o arada asıl düşmanlarından intikamını alır.

   • Nur

    Gerçek yaşamda psikolog, terapist vs.. kimseyi iyiliştirdiklerini görmedim:) Pedagog ve Psikiyatr’lar hariç. Terapistler belki düzenli ve uzun zaman gidildiğinde iyileştiriyorlardır.. Sadece etrafımdan edindiğim izlenim böyle.. Ha bir kişiye rastlamıştım ama yazarken hatırladım, haksızlık etmeyeyim o zaman. Bazı insanlara yardım edemeyebiliyorlar. Yamaç profesyonel destek alıp güya iyileşip çıkmıştı ama çok kısa zamanda eskisinden beter oldu. Vartolu bence en iyi tedavi yolu oldu onun. Uyumak istedi.
    Vartolu Turizm Her Derde Deva:)

    Mahsun ifşa oldu Çağatay asla inanmaz, gerçekçi olmaz ama Mahsun ile anlaşabilir. Mahsun şu an KaraKuzu değil bir davası yok ama KK’ya dönüş yaparsa davası için hangi ittifak gerekiyorsa yapar.

    • Ayla

     Sen zaten Mahsun un Yamac ile herhangi bir isbirliginden yana degildin Cagatay ile ittifak olmasini yeglersin.
     Ama o zaman Mahsun yine ayni Mahsun olarak dirilmis olur kendi acimdan:(

     • Nur

      Ben de zaten eski Mahsun’u, Karakuzu Mahsun’u istiyorum ya. Ama Mahsun’un düşman pozisyonunda olmasını da istemiyorum. Çukur’dan bağımsız kendi grubunun dağılanlarını toplar yenilerini katar Çukur’a gerektiğinde yardım ederdi. Yamaç’ın fedaisi Mahsun hiç olmadı. Karakterin varlık zemini yok oldu.

     • Nur

      Ben de zaten eski Mahsun’u, Karakuzu Mahsun’u istiyorum ya. Ama Mahsun’un düşman pozisyonunda olmasını da istemiyorum. Çukur’dan bağımsız kendi grubunun dağılanlarını toplar yenilerini katar Çukur’a gerektiğinde yardım ederdi.
      Yamaç’ın fedaisi Mahsun olmadı. Karakterin varlık zemini yok oldu.

  • Gözde E.

   Ne güzel yazmışsın bölümü yeniden yaşadım. 😍 Umarım bu bölüm de bu kadar güzel olur, seyrine doyum olmaz.

   • Buke Oguz

    Inşallah canim. Bir bölüm VarYam yazdılar diye bizi mahrum bırakamasınlar diğer bölümlerde. Idris’in intikamını birlikte aldıklarını izleyelim. Hoş bana kalsa Selim ve Cumali’yi de alsınlar yanlarına. Kocovali Kardeşler birlikte hareket etsinler.

  • Nur

   Merhaba Buke. Ellerine sağlık.
   O kadar güzel anlatmışsın ki okurken o sahnelere gittim iki kardeşin yüzü gözümün önüne sesleri kulağıma geldi. Acısıyla, tatlısıyla yüzleştiler. Bir kardeş diğerinin acısını bu kadar paylaşır yükünü omuzundan bu denli alabilirdi. İnsana ‘kardeşlik çok güzel be’ dedirtti.

   Yücel’in öyle öldürülmesi içime oturdu, hazmedemedim ama belki vermek istedikleri duygu oydu?

   Yamaç’ın Efsun’a gidip uyumasını kabullenemiyordum. Uyku sorunu bitti ama zaafı bitti mi? Yamaç acaba Efsun’a aşık mı? Şayet aşıksa işler karışır. İdris Babanın intikamı Yamaç’a özel değil. En başta annesi intikam istiyor Vartolu’nun karısını , bebeğini düşünmeden Vartolu’yu Ziya’ya gönderdi. Vartolu beraat edip serbest kalacakken sırf intikam için suç işleyip hapiste kaldı. Cumali , aşkmış, Efsun’muş dinlemez. Tetiği çekenin Yamaç olmasını bile zor hazmedecek biri. Kardeşlerden Yamaç’ı tıpkı Salih gibi anlayacak kişi Selim. Selim eminim ki kendisine daha önce anlatmadığı için üzülecektir.
   Efsun düğümü zor çözülür.

   Azer’e gelince Savaş meselesi hâlâ aydınlanmadı, o konu açığa kavuşsa ondan sonrasını tahmin edebiliriz. Savaş’ın öĺümü artık aydınlansın istiyorum.

 • Mihriban

  AYLAAA
  buna ne diyorsun😍😍😍
  Heyacanımı seninle paylaşmak istedim🙃🙃
  Çok güzeller değil mi? 💜💜https://uploads.disquscdn.com/images/b3d5a3a023cab8a7b58004b0f170f2816e522fa75605b93ee2c893fa20647562.jpg

  • Ayla

   Cocuk yakisikli allah icin ama Kocovalilar Azer den intikam alicaklar sen istemesende.
   Karaca emellerine ulasti ve Azer i kendine asik ettirdi,bakislara bak:))

   • Mihriban

    Aşk olsun, Azer yakışıklıda Karaca çirkin mi? 😏

    Azer yeterince kayıp vermedi mi? Ya sonuçta 3 kardeşi gitti. Ee birde damat. Bence durumun eşitlenmesi için, Karaca’yı Azer’e versinler. İntikam olayıda ortadan kalksın. 😁
    Şuan o kadar keyfim yerinde ki
    Ne dersen de sırıtıp duruyorum. Sevgili Ayla😹😹

  • Gözde E.

   Vaaays şahaneler kalp kalp

   • Mihriban

    Anti Ayla’ya karşı senin bu yorumların 😻😻😻😻

  • Nur

   Çok tatlılar. Yalnız beni kesmez bu kadarı. El teması gecikmesin. Hatta artık Kiss gelsin:)
   Aslında Kiss senaryosunun ya da tüyosunun çok az miktarda SM’ye sızmasını istiyorum. Fanatik hayranların çoşkusunu görmek isterdim:)

   • Mihriban

    Bölüm öncesi tüyo veya foto geldiğinde, o kadar yükseliyorlar ki bazen bile yuhhhh diyorum. Ama dediğin gibi coşkusu çok güzel oluyor… 😁

    • Nur

     Yükselsinler. Yükselelim.Sonuçta kurgusal bir dünya. Hayatımıza renk katıyor.

   • Gözde E.

    Kiss mi dediniz :))

    • Nur

     Kiss gelsin artık. Yamaç diğer tarafta tur dönüyor:) Bizimkiler bir gece önceki evde yalnız kaldılar br şey olmadı bu evde aynı çatı altındalar.. beraber uyumasınlar şimdilik ama bir şeyler de olsun artık.

 • Nur

  ÇAĞATAY ERDENET VE ALO FATİH.

  Fotoğraf bahsi açılmış ben de Nejat İşler ve Emrullah Çakay’ın set fotoğrafını gördüm. Çok hoş bir foto. Fatih’i Çukur evrenine öyle bir monte etmişim ki birden set fotoğrafını görünce şaşırdım.
  Çağatay diziye katılmadan önce Fatih tarot falı bakıyordu. Tarot falan bilmiyorum ama kaderle ilgili bir şey Fatih isminin ingilizce kader ‘Faith’den esinlenildiğini düşünmüştüm. Çağatay’ın Medya Devi (Media Moghul) esintisini düşününce Fatih’de Alo Fatih esinlenesi olduğunu düşündüm. Hoş ve zekice.

  Çağatay’a çok alıştım, inşallah babası gelmez o da gitmez.

  Çağatay Erdenet ile ‘Büyük Resmi Görme’ dersleri devam etsin.
  Mahsun ifşa oldu ama Çağatay ona Büyük Resmi gösterip ikna etsin. Mahsun, Çağatay’la olsun. Felsefenin Temel İlkeleri dersi istiyorum. Çağatay ders anlatırken Mahsun’un yanındaki sandalyeye talibim.

  • Gözde E.

   Fatih karakterinin tarzı ve tavırları hoşuma gidiyor. Karakuzular’daki Ersin, Lal Fındık gibi bir farkı olan değişik bir tip.

   • Nur

    Ben zaten Cengiz’in gelmesini falan istemiyorum. Cengiz olacaksa bile perde arkasında olsun yüzü görünmesin. Çağatay kalabileceği kadar kalsın. Ebu Kayser 4.sezona bırakılmazsa bir noktada büyük düşman olarak gelecektir. Belki Çağatay’la da savaşır Ebu Kayser? İttifaklar değişir, belli olmaz. Cengiz, Çağatay’dan farklı ne yapacak ki. Çağatay’ımı yollamıycam!.

    • Ayla

     Cengiz kim?

     • Gözde E.

      Çağatay baba Cengiz Erdenet

    • Gözde E.

     Ebu Kayser ile Erdenet’ler rakip değil de ortak vs olmasın, sen yazınca aklıma böyle bir teori geldi bak. Cengiz gelsin ama Çağatay gitmesin tabii ki, mümkünse finale kadar kalsın, Nejat İşler’in seyrine doyum olmuyor. 😍

     • Nur

      Cengiz Erdenet’e ne yaptıracaklarsa Çağatay’a yaptırsınlar. Cengiz Erdenet 4.sezonda gelsin. Ebu Kayser de ya 4’e kalsın ya da sezon finalinde çıksın.

 • Nur

  ÇUKUR’DA HESAPLAŞMA DÖNEMİ

  Çukur’un 3.sezonu İdris Baba’nın Yamaç’a öldürtülmesiyle başladı.
  Dışarıdan 4: Efsun, Yücel, Azer, Timsah- içerden 1: Akın; 4+1 grubun operasyonuyla İdris Baba, Yamaç’a öldürtüldü.
  Vartolu, Yamaç’a katıldı. Akın henüz sır.
  Bilinen 4 kişiden Yücel’in öldü.Timsah da yakında ölür.

  Efsun ve Azer konusunda bazı karanlık noktalar var

  Terastakileri (+Akın’ı) izleyici biliyor karakterler bilmiyor.

  Eski düşmanlar:
  Yücel: Öldü sanılıyordu.
  Timsah: Düşünmemişler.

  Azer:
  Açıktaydı adamları hapishanede saldırıyordu ama Koçovalılar babalarının ölümüyle ilgili Azer’i hiç anmadılar(?)

  İdris’i bilinmeyen bir düşmanın öldürdüğünü birinin de getirip Çukur mezarlığına gömdüğünü düşünmüşler(?)

  Sultan, Emre’den İdris’i Ziya diye birinin öldürdüğünü öğrenmiş. Ziya bilinen biri değildi. Çankırı’lı bir adam. Geçmişten gelen bir hesabı da yok. İdris’in ölüm anını görmeyen Sultan, uydurma olabilecek bir ölüm anı hikayesini hiç sorgulamadan inandı(?)

  İdris’in ölümünü hapiste öğrenen Koçovalılar durumu sadece kabullendi. Nasıl öldüğünü, kimin öldürdüğünü, kimin gömdüğünü sorgulamadılar.

  Vartolu da Sultan, gelip Ziya’yı söyleyene kadar hareketsizdi.

  Yamaç’ın hastanede olduğu bilinmiyordu. Nerde olduğu, ölü mü sağ mı, merak edilmedi(?)

  Yamaç hastaneden çıkınca Akın’ı gördü. Akın’dan yapan kişileri bulmasını istedi. Akın 4 kişinin fotoğraflarını panoda gösterdi. 3’ü eski, Efsun yeni biriydi.

  Efsun:
  Fotoğrafını görüp ismini öğrenen Yamaç Efsun’a gitti ama Makbule’ye saldırdı.
  Makbule:
  Akın’ın panosunda yoktu. İsmi, cismi bilinmiyordu.
  Yamaç, Makbule’yi nerden buldu ve hangi nedenle saldırdı? Onu
  Efsun sanmış olamaz. Arkadan da olsa gördü, Efsun’la benzerliği olmayan yaşlı bir kadın.

  Timsah:
  Odada kafasına sıkıp öldüğünden emin olacak fırsatı varken yapmadı. Yaşamasına fırsat tanıdı.

  Yücel:
  Öldürebilirdi. Öldürmedi

  Yamaç, intikamı için 2 kişiye hayatıyla bedel ödetti.
  Seyhan ve nişanlısına.
  İkisinin de İdris’in ölümünde payı yoktu.

  Efsun’u, Yücel’i, Timsah’ı, bile isteye öldürmeyen, yaşamaları için açık kapı bırakan Yamaç Seyhan ve nişanlısına açık kapı bırakmadı. O denli garanti yaptı ki biri kesin ölürken diğeri sağ kalsa bile ölü olacaktı ve seçtiği 2 kişi de masumdu.

  Yamaç’a babası öldürtüldü.
  Yamaç, ” Yaşadığını yaşat’, “En yakınıyla arasında ölüm kalım seçimi yaptırt” konseptli intikamına başladı.

  Efsun:
  Bilinen en yakını Makbule. Yamaç Efsun ve Makbule’ye, birini diğerine öldürtmeye çalışmadı. Masum Kadınlara ve çocuklara dokunulmaz kuralı Efsun ve Makbule’de uygulanmadı.
  Efsun’un ismi Akın tarafından komplocu “suçlu” olarak verilmişti, dokunmadı. suçlular listesinde adı olmayan Makbule’ye saldırdı.

  Yücel: Karısı ve kızına dokunulmadı. Kızı rehin alıp Yücel’e karısı ve kendisi arasında seçim yaptırabilirdi, yaptırmadı. Üstüne Yücel’in kendisini de öldürmedi.

  Timsah: Ailesi yoktu kendisini kati biçimde öldürebilecekken öldürmedi.

  Azer:
  Yamaç şayet yaşadığını yaşatmak isteseydi Azer’in annesi ya da kızkardeşkerini rehin alıp Azer’in bir erkek kardeşini Azer’in karşısına koyması gerekirdi. İkisinden biri diğerini öldürecekti ve büyük ihtimal ölen Azer olacaktı. İki kardeşten hangisi ölürse ölsün Yamaç intikamını almış olacaktı.

  Yamaç, fırsatı varken hiçbir düşmanında uygulamadığı yaşadığını düşmanına yaşat planını Azer’e uyguladı üstelik 2 masumu içine katarak ki bunlardan biri genç bir kızdı. Seyhan masumdu ama Yamaç’in planı Seyhan’ın ‘yaşasa bile’ hayatını yıkacak bir plandı nitekim Seyhan hayatına son verdi. Damat başka bir ailenin çocuğuydu Azer’in öz ya da üvey kardeşi değildi.
  Yamaç’ın Azer’in kendisi ve erkek kardeşleri dururken damadı seçmesi Seyhan’ı seçmesi demekti. Yamaç damadı seçerek Yılmaz ve Seyhan’ı karşı karşıya oturttu damadın hayatını bu uğurda harcadı. Yamaç 1 tane suçlu Azer’den intikam alacakken güya yaşadığını yaşat konsepti nedeniyle suçluya 2 masum insanla bedel ödetti.

  Ne Yamaç’ın ne de Azer’in damadın canını İdris’e saymak gibi bir hakları yok.

  Ne Yamaç’ın ne de Azer’in Seyhan’ın canını zayiata saymak gibi bir hakları yok.

  Koçovalılar ve Kurtuluşlar arasında İdris’in canı üzerinden bir hesap görülecekse Seyhan ve damadın canının hesabının da görülmesi gerekiyor.

  Efsun ile İdris’in canı üzerine bir hesap görülecekse hesaplaşmaya öpüşerek başlamak değişik bir yöntem.

  Akın’ı sezon finalinde Selim’e havale ediyorum.

 • Nur

  Bence de öyle bir şey bu diziye hiç uygun değil. Eksen kayması olur.

 • Katılıyorum cok adice bir plan olur

 • Mihriban

  GELDİ GELDİ SELFİE GELDİ
  🎉🎉🎉🎉🎊🎊🎊🎊🎊

   • Mihriban

    EcGir damarım kabarıyor. Bu fotoyu gördükçe🤗🤗 şimdi de reel ship bataklığına düştüm🤩🤩

    • Oo en tehlikelisi…

     • Mihriban

      Yanlış yoldayım ama yol nasıl güzel… 😏😏😏
      Çok geç artık, düştüm bir kere

     • Gözde E.

      Sen tanımazsın ilk sezon sonlarına doğru burda aramızda Özge vardı. Sonra ara ara blog’a yine uğradı. Bu sezon yok ama biz özelden hala yazışıyoruz. O da senin gibi AzKar fandomdan. EcGir reel ship batağına da düşmüş :))) Bence çok hoş olurlar.

     • Mihriban

      Dimi ya! Ne kadar tatlı ikisi de😻😻
      AzKar’dan darbe yediğim zaman,
      EcGir’e oradan darbe yediğim zaman AzKar’a sarılıyorum. Biri olmadan diğeri olmuyor maalesef 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️ Bu arada, o Azkar’cı ardadaşın buraya gelmesi lazım, anti Azkar’cı Ayla’ya karşı birlikte mücadele ederdik😹😹😹
      Bu arada yazdıklarını şu şekil okudum👇👇👇👇👇👇👇👇https://uploads.disquscdn.com/images/fc11f9d1a1171709f1c30078b7c95e2fda2f982f5be2eea392cd41fbe58c943b.jpg

     • Ayla

      Duydum seni Mihribaaaaan:)))
      Özge yi hatirladim tabiiki kizimin ismide Özge ama AzKar ci olmasindan bir hayel kirikligi yasadim tüh.
      Birsey itiraf etmeliyim yukarida ki fotografta cok tatli cikmis seninki:))
      Bu arada Mihriban yasinida 15-18 arasi diye tahmin ediyorum:)
      Nur un 60 li yillarda dogdugunu bilmesem onun icinde 17 den fazla degil derdim 😂

     • Gözde E.

      Nur’un enerjisi genç doğrusu, 60’lı yıllarda değil de en fazla 1975 doğumlu gibi. 😁

     • Nur

      Çok teşekkür ederim Gözde’cim.

     • Mihriban

      Nur 60’lı yıllarda mı? Doğdu😦😦😦
      Senin çocuğun mu? Var🤗🤗🤗
      Benim yaşım 15-18 mi? 😹😹😹
      O kadar küçük değilim, ruhum genç diyelim. Ama sizin yaş olaylarınıza bakınca, sanırım sizden bayağı küçüğüm😁😁😁
      Ay ben Nur’a ismiyle hitap edemem. Nasıl hitap etsem acaba🤔🤔🤔
      AYLAAA itiraf et, sende hafiften yakınlık besliyorsun. AzKar’a 😏
      Gel bak yolun bu tarafı, çok güzel ve eğlenceli. Daha ne kadar anti takılcaksın! Gel sende Azkar’cı ol. Beraber pembe hayallere dalalım… 🙃 🙃 🙃 https://uploads.disquscdn.com/images/7e417f2276508057846283ba82a106baec24cd2140fa9eaeeed7f7ab71047f0b.jpg

     • Ayla

      Bende 60 li yillarin cocuguyum kesinlikle öyle abla,teyze istemiyorum. Nur da defalarca belirtti hanim demeyin sadece Nur:))
      Evet bu sitenin en yaslisi ben ve Nur ama ruhlarimiz genc vessalam. Iki kizim var 22 ve 25 yaslarinda.
      Yok ben antici olarak takilmaya devam edicegim. Düsündüm tasindim ben dizilerde kadin karekterleri sevemiyorum. Erkek tarafiyim mesela baktigim dizilerden seferin kizi Nare yi sevmem iki erkegi seviyorum. Cukur sevdigim kadin karekteri yok. Dogdugun ev kaderindir Zeynep i gözüm görmesin. Mucize doktor Nazli yi iki bölüm öncesine kadar seviyorum anlamsiz birsekilde hocasina sevdasini itiraf etti karekter bitti.
      Babil sadece basrol erkek,Hercai o aglak kizi gözüm görmesin:)))
      Galiba bende bir sorun var.

     • Gözde E.

      Ahahaha Ayla kadın kadının kurdudur sözünün ispati gibisin :))) Ne zorun var bunca kadın karakterle :))

     • Ayla

      Ayy gülmekten karnima kramp girdi:))
      Bende anlamadim hadi daha gerilere gidelim Gülperi dizisi ayy Gülperi yi iki kasik suda bogacaktim sende biliyorsun:)
      Bence senaristler güclü,ilerledigi yoldan sapmayan kadin karekterler yazamiyorlar. Gerilere gittim öbzg Cemile bak onu sevmistim:)

     • Gözde E.

      Evet Gülperi’yi nasıl unuturum 🙂 Tek sevdiğin kadın karakter Cemile mi?

     • Ayla

      Asi dizisinde ki basrol kadin,Aliye de ki Aliye muhtesem bir kadindi. Ama son zamanlarda evet yok kadin karekterleri sevemiyorum.

     • Mihriban

      Yaş meselesini unutalım. Vallahi kendimi tuhaf hissettim.😶
      İnşallah kızlarından biri Azkar’cı olur 🙃 fan olmalarına gerek yok. Çifti sevseler yeter😁
      Vallahi bende pek kadın karakterleri sevmem. Karaca bir istisna oldu. Benim için! O dizileri pek izlemiyorum. Sadece sosyal medyadan takip ediyorum. O yüzden birşey diyemem. Ya burada ben hariç başka Azkar’cı yok mu?🤔 Sana karşı, bana müttefik lazım😶

     • Ayla

      Gözde,Nur:)))

     • Mihriban
     • Ayla

      Hahahahaha bakislarini yesinler

     • Mihriban

      😁😁

     • Gözde E.

      Ben olurum :))

     • Mihriban

      Anlaştık! O zaman, bundan sonra antiler karşı beraber mücadele ediyoruz😁 https://uploads.disquscdn.com/images/1de6b80d998596c26619df1cc7ec605f357b28322409b50a09c7d7eaa6e44ed5.jpg

     • Nur

      Ben koyu olmasa da şu an Azkar’cıyım ama senaryoda gelişmeler beni etkiliyor gidişata göre fikrim değişiyor. Şu an’a kadar desteğimi değiştirecek bir şey olmadı. Karaca, Azer için mücadele etmezse, sevdiği adamla kendi ailesini kurmak yerine Koçovalılar’ı seçerse Karaca’yı siler Azer’in yanında yer alırım. Yuvayı dişi kuş yapar. Azer ve Karaca’nın bir yuvası olacaksa Karaca nasıl şimdi elini taşın altına koyduysa o zaman da Azer için koymalı. Sevdiği adamın arkasında durabilmeli.

     • Nur

      Kadın karakterler; Akılsız, Ağlak, Aciz ve Vasıfsız işleniyor çoğunlukla.
      Bir iş yapınca yüzlerine gözlerine bulaştırıyorlar. Ben de pek sevemiyorum kadın karakterleri.

     • Ayla

      Sevindim demek sadece ben degilmisim böyle düsünen.

     • Gözde E.

      Bu sezon toparlama var sanki özellikle Karaca ile.

     • Nur

      Mihriban’cım. Hitap; Sadece Nur:) Lütfen:)

     • Nur

      Ayla’cım; Yaş konusuna cevabım Müslüm Gürses’ten gelsin;
      “Deli gibi sevmek ruhumuzda var”…

     • Gözde E.

      Eneee çok ponçik. Sıfır Bir’den mi bu?

     • Mihriban

      Evet Sıfır Bir’den, madem hoşuna gitti. Al bir tane daha😁😁https://uploads.disquscdn.com/images/04481e97fcad11c473c87e4d216ad58aacee4f2372dbceaa9883720f23048cff.jpg

     • Gözde E.

      O dizide bayağı şapşik bir ponçikmiş. Ben uyuz sanıyordum 😂

     • Niye gelmiyormuş buralara, sitemimi ilet!

     • Gözde E.

      İletirim. Annesi de rahatsız, hastanede kalma durumları da oluyor ondan sanırım.

     • Mihriban

      Birbirimizi tanımasak da fandaşıma, geçmiş olsun dileklerimi ilet lütfen🙏
      umarım annesi, bir an önce sağlığına kavuşur💜

   • Ayla

    Cok relax görünüyorlar:)

  • Gelmiş…

  • Gözde E.

   Çok tatlılar 😍

   • Mihriban

    Dimi ya! Taymda bir bahar havası, herkes mutlu😁😁😁

 • Mihriban

  GELDİ GELDİ SELFİE GELDİ
  🎊🎊🎊🎉🎉

 • Mihriban

  Bugün Cihangir’in doğum günü. Tüm AzKar fandom pusuya yattık. Ece’den gelecek doğum günü, paylaşımı bekliyoruz. Bir selfie gelir mi? Beee💜🖤💜🖤

  • Keşke konuk yorumcu değil üye olsan da yorumlar onaya düşmese ^^

   (anında yayınlanmamasının nedeni budur)

   • Mihriban Pektaş

    Üye oldum sanırım😊
    Selfie gelmedi😔
    Neyse ya akşama daha var. Gelecek o selfie🙏🙏🙏

    • Ya başka birşey dileseydin ya kırmızı bir cabrio falan 🎈

     • Mihriban

      Ya bu dilek değildi ki😊 beklentiydi! Gerçek oldu😁😁😁

 • Ayla

  Ama su gercegi unutuyorsun Horzum bu dizide güzel aşk sahneleri yazamiyor,hatta kadin karekterleri iyi yazamiyor. Bu dizide nerdeyse sevdigim kadin karekteri yok o derece yani.
  Cumali nin Damlasini biraz sevmistim onuda eve kapattilar Sultan in sözünden cikmayan ev hanimi yaptilar.
  Karaaca ben eskileri unutmam sinsi hallerini halada öyle görüyorum. Ama kizin anne babadan yana sansi olmamis,sevgi ilgi görememis o konuda aciyorum.
  Fadik e gelince kadin diziye ilk girdiginde karekter tanitimini okumustum kötü biri intikamci olarak tanitiliyordu ama baktik gördük ki pamuk gibi yüregi var. Fadik i sevdim ok:)

  • Mihriban

   Bak Horzum konusunda aynı düçüncedeyim. Yazamıyor!
   Karaca konusunda değilim😶
   Karaca değişti ya🤗
   sonuçta gerçek hayatta bile kimse beyaz veya siyah değil. Hadi kabul et! Sende değişimin farkındasın. Karakteri sevmezsin anlarım ama değişmediğini iddia edemezsin😊
   Kadın olmak, dizide bile zor. Ben artık bunlara şaşırmıyorum. Horzum dan da umudum yok zaten. Dediğim gibi iyi yazılırsa, ortaya güzel bir hikaye çıkar.
   Tek istediğim karakterleri yok etmesin o kadar.

 • Gözde E.

  Sultan gidebilir. Saadet kalsın ben severdim onu eskiden. Karaca ile Azer Adana’ya gidebilirler. Ama dizinin sonunda. Ve evet hiçbiri ölmesin.

 • Ayla

  Evet ya ne yapayim ben intikam çatapat seyretmek istiyorum,hadi senin hatirina o zaman ölmesin ama Karaaca yi alip mümkünse Adana ya yerlessin. Ama Karaaca birkac akrabayi da yaninda götürsün.
  Ha bunlar benim iyi hallerim beni bilen bilir daha önceki sezonlarda böyyük antici Senaci Ayla yi,Sena severleri cildirtiyordum:))

  • Gözde E.

   Ahahahaa anti Sena’cılığını unutmadık, şimdi ölmeseydi diyor musun peki? :))

   • Ayla

    Yok demiyorum ama Sena karekterinin hikayesi Yamac a Nehir ve Efsun hikayesinden daha cok uymustu.
    Ölenlerin dirilmesinden de hic hoslanmam ayrica:)

    • Gözde E.

     Dirilmez zaten ama kesinlikle Sena’nın hikayesi daha güzeldi. Konuk oyuncu olarak gelsin bari özledik :((

     • Ayla

      Ölen biri nasil konuk oyuncu olarak gelicek yaw:)))
      Sena nin ikizide yoktu

     • Gözde E.

      Yamaç Sena hiç seyretmediğimiz bir sahnesiyle geçmişten, olmaz mı?

     • Buke Oguz

      Süper olur. YaSen özledim ben 😭😭

     • Buke Oguz

      Ciyan’in da ikizi yoktu ama Veysel çıktı. Hatta ben bu sezon bir üçüz bekliyordum O’na 🤣🤣🤣🤣

 • Nur

  Mihriban, yukarıdaki konuyla alakalı değil. Başka bir konuyla alakalı üstü kapalı bir kanaat yazacağım. Bana göre kesin bir şey. Yanılıp, yanılmadığım daha sonra belli olacak bir şey. Şayet yanılmışsam dürüstçe yazacağım. Konuyu kapalı tutmamın nedeni ben de ne olacağını merak ediyorum..
  Başlayayım:)
  06.02.2019
  “O gemi gelmeyecek!”

  • Nur

   Bununla ilgili bir şey yazmıştım. Yazdığım şey bu sayfada. Ona istinaden, onu destekler nitelikte bir şey. Zaten ne olduğunu sonra açıklayacağım.

 • Nur

  Mihriban’cım, çatı ya da teras.. aslında bir geminin güvertesiydi o 4 kişi aynı gemideydiler. O sahnede anlatılmak istenen oydu. Hepsi kazan dairesinde olan biteni biliyordu. Bir baba ve oğul rehin alınmıştı ve Yücel dışında her ikisinin de ölmesi umurlarında değildi. Yamaç’ın hayatını kurtaran Yücel. Yücel büyük ihtimalle İdris’in öleceğini biliyordu ve birinin ölüp diğerinin hayatını darmadağın ettirmesi Yücel için kâfiydi. Azer’in Yamaç’ın öldürülmemesi üzerine ‘anlaşmamız böyle değildi’ demesini bu şekilde yorumladım. Efsun sesini çıkarmadı ama zaten Timsah’ın terasa çıkınca Yamaç’ın ölmediğini söylemesi, Azer’in sözleri ve Yücel’in ifadesi. Baba ve oğul, ikisi de ölecek sanarken Yücel birini hayatta bıraktı. Terasta olmayan Akın, Yamaç’ı neden sağ bıraksın? Akın, Koçovalıların hepsini vereceğim demişti. Kadınlar rehineydi belki rehinelere her halükârda dokunulmayacaktı bana kadınlar kısmı karanlık geliyor yoksa baba-oğul için karanlık nokta yok. Efsun, Azer ve Timsah her ikisinin öleceğini zannederken Yücel birini sağ bıraktı. Yücel, Yamaç’ı öldürmeme kararını o an dahi almış olabilir zira son anda alınmış bir kararın nedenini açiklama ihtiyacı duydu.

  Azer’de tutarsız olan nokta şu. Kısasa Kısas, Cana can.. Savaş’a karşılık Savaş’ın dengi Yamaç.. Yamaç’ı öldürtmek istemesinde hiç sorun yok sorun İdris’in de ölümüne dahil olması. Böyle olunca kısasa kısas olmuyor misliyle karşılık oluyor. Terasta olmamalıydı dememin nedeni bu. Hikayeyi bize anlatıldığı gibi kabul etmeliyiz. Azer çok büyük bir hata yaptı, kısasa kısas ilke iken ilkeyi bozdu ama Yamaç da karşılığında bozdu. Diyelim ki damat Azer’in işlerini yapıyordu, çetenin üyesiydi ama Azer’in 2 erkek kardeşi vardı Yamaç onları karşılıklı oturtsaydı. Azer’in kardeşi yerine damadı seçeceği açıktı. Damat başka bir ailenin çocuğu aileyle Seyhan üzerinden hısım olacaktı. Yamaç damadı seçerek Seyhan’ı seçmiş oldu aslında. Azer’in ailesinden olan ve ölenin arkasından kan ağlayacak olan Seyhan’dı. Aileyle bağı kopacak olan Seyhan’dı. Yaşarken ölecek olan Seyhan’dı. O gece intihar etmese belki başka zaman intihar ederdi. Seyhan ve ailesinin ilişkisini öldürdü Yamaç. Bile isteye yaptı. Seyhan’ın ölümündeki umursamazlık, hiçbir zaman vicdan azabı duymaması.. Sebebi buydu. Hedefi Seyhan’dı ve hedefine ulaştı. Fadik’in Seyhan’ın altınlarını yatağa dizmesinin nedeni de o, Azer’in Seyhan’ın ismini kolunu yakarak yazmasının nedeni de o. Hikayenin alt metni bir takım tarihsel olaylara dayanıyor. Yamaç o düzeneği Seyhan için kurdu. Kurgusal bir evrende ancak bu kadar anlatılabilirdi bazı şeyler bu kadar anlatıldı. Seyhan’ın ölümü sonrası başlayan silsile aileyi Adana’dan kopardı. Seyhan’la beraber hikayenin o noktasında Adana Vilayeti kaybedilmiş oldu ama bu çok altlarda bir metin o yüzden oraya girmeyeceğim. Birinin yaptığı yanlışa başka diğeri başka bir yanlışla cevap verdi AMA ödeşmediler! İdris de Yamaç da mafya figürüydü Seyhan değildi. Damadın canını İdris’e sayarsak Azer’in Koçovalılar’dan bir can alacağı var Seyhan karşılığında. Ha Karaca verilir hesap kapatılır. Öyle olursa sorun yok ama diğer türlü Seyhan’ın hesabı hep açık kalacaktır.. Kemal’e karşı Kadir.. Çukur evreninde işler öyle.. Kısasa kısas.. Orda açık hesap yok.. Savaş meselesi; O hesap Azer tarafından açık ama Vartolu suçsuz.. O da bir şekilde kapatılacak.. Vartolu, Adana’da olanları bilmiyor. Kimse bilmiyor. Vartolu elbette babasının katilini cezalandırmak isteyecek ama o hesap görüldü ve Azer alacaklı. Bundan sonrası senariste bakacağız. Gökhan Hoca uzatıyor, muzatıyor ama bu tür hesapları bir şekilde ya kan yoluyla ya anlaşma yoluyla gördürüyor:) Bekleyip göreceğiz.

  Cihangir’e bazı nedenlerle düzgün sahneler yazılacağına dair umudum yok:) O yüzden çıksın istiyorum. Yoksa kalmasını elbette isterim. Gerçi sanırım tekrar bir değişikliğe gidildi geçen hafta sinyalleri vardı. Bu haftayla birlikte düzgün sahneler görürsek kalsın, diğer türlü diziden ayrılması kendi hayrına. Bu saatten sonra yeni izleyici gelmez. Çukur’u bırakan eski izleyici dizi toparlarsa gelir ama bilemiyorum. Cihangir tanınacağı kadar tanındı kötü sahnelerle yıpratılmasın istiyorum.

  • Mihriban

   Öncelikle Cihangir meselesiyle başlayayım. Gökhan hoca bir açıklamasında, Cihangir’i ben keşfettim gibi birşey demişti. Sıfır bir deyken videolarını izlemiş. Sonrada yapıma önermiş. O şekilde diziye dahil olmuş. Zaten Azer karakteri de diğer kötülerden farklı yazıldı. Her şeyden önce onu anlayabilmemiz için ona bir aile verildi. Acıları bile ayrıntılı gösterildi. Şu sıralar geri plana düşmesinin nedeninin, planda olmayan AzKar ikilisine, alan yaratmak için olduğunu düşünüyorum. Dediğin gibi bu bölümde sinyalleri verildi.
   Olaylara Azer’de dahil olacak. Diğer türlü, senin ima ettiğin olayları, düşünmek istemiyorum. Zaten kamera arkasında olan, olaylar bir şekilde gün yüzüne çıkıyor. En iyisi dizinin tadını çıkarmak.
   Diziye gelerek olursak.
   Bencede Azer alacaklı şu durumda. Ben senin gibi olayları, devletlere veya bölgelere bağlayamıyorum. Ama senin bu yorumlarını, okumak hoşuma gidiyor😊
   Çatı meselesine gelecek olursak.
   Çatıda dört kişi var. Yücel alınabilecek, en adi şekilde intikamını almak istiyor. Timsahın bir sebebe ihtiyacı yok.
   Efsun ailesini intikamı peşinde. Bu yolda Yücel’e güvenmiş. Kime ne olduğu umurunda değildi. Sonradan nasıl olduysa karakter bir türlü oturmadı. İntikamından ne ara vazgeçtide Yamaç’a aşık oldu vallahi anlamadım.
   Azer’ in İdris’in ölümünde payı var. Bunu hiçbir şekilde inkar etmiyorum. Beni ilgilendiren kadınların kaçırılması, dediğin gibi İdris bu işlerin içindeydi. Ama kadınlar konusu başka, tam bir acizlik, mahallenin kadınlarını kaçırdığında da kopmuştum karakterden. Ta ki! Kemal’i döverken ablasından bahsedince ve kadınların hiç birine dokundurtmadım deyinceye kadar ama yinede o olaydan sonra Azer radarıma girdi. Eğer kadınları kaçırmşsa benim gözümde karakterin savunulacak, tarafı kalmaz (Dedi ama yine savunacak)
   Azer düşmanınsa gider, muhatabının kafasına sıkarsın diyen birisi, Yamaç’la arasındaki husumeti teke tek, bitirmek isteyen biri, aynı zamanda böyle pis bir oyuna da dahil olan biri, çift kişikli mi? Acaba🤔🤔
   Koçovalı kadınlarını, ben kaçırmadım diyor. Mahallenin kadınlarını kaçıyor. Karaca evine geliyor. Düşmanlarının kızı, ona birşey yapmayı, aklının ucundan geçirmiyor.
   Offf Offf şu gerçekler bir an önce ortaya çıksa da, bende ona göre tavrımı göstersem…

   • Nur

    Efsun’da Çoklu Kişilik Bozukluğu var gibi. Ya da başka bir şey. Efsun dışında diğerlerinin çeşitli faulleri olabilir ama spesifik ya da hastalık derecesinde kimsenin bir şeyi yok herhalde.
    Yücel intikam takıntılı bir psikopattı.
    Timsah empati yoksunu bir psikopat.
    Azer içlerinde tek normal olan. Kişiliği çevresi ile şekillenmiş ailesini ve kendisini hayatta tutabilmek için acımasız olmaya zorlanmış biri. Buna rağmen bazı değerleri elinden geldiğince korumaya çalışıyor. Karaca’yı kaçırmaktan başka çaresi yoktu kaçırdı, ama öyle bir durumda dahi elinden geldiği kadar kırmadan, dökmeden derdini anlatarak çare olmasını istedi.

    Savaş’ın öldürülmesiyle başlayan süreci taraflar idare edemedi. Hatalar karşılıklı yapıldı Yücel zaten açık kolluyordu durumu kullandı ve Azer o gemiye bindi.

    Bir karakter yalancı ise, maniplatif ise karakterin o yönü izleyiciye gösteriliyor. Azer hiç yalan söylemedi, manüplasyon yapmadı. Azer’in ‘Ben yapmadım’ sözünün doğru olduğunu kabul etmek durumundayız. Akın, Yücel, Timsah hem yalan söylüyorlar hem de yalanları ile manüplasyon yapıyorlar.
    Azer hep dürüst gösterildi.

    Kadınların kaçırılması karanlık.
    Yücel eski Karakuzular’ı kullanıyordu ama onlar toplama bir ekipti 3-4 kişi falan ve üstelik başlarındaki Remzi hiç güvenilir biri değildi.
    Timsah’ın adamları vardı ama Timsah komplike operasyonlar yapacak, yaptıracak kapasitede biri olarak verilmedi.
    Efsun zaten Yücel’i görevlendirmişti.
    Geriye Azer kaldı.

    Azer’in bu operasyonu başarı ile yapacak yeterliliği var. Yetişmiş, silahlı adamlardan oluşan küçük bir ordusu var.

    Ama ‘Yapmadım!’ dedi.

    Operasyon için maddi kaynak Azer ‘olmayan’ Kurtuluş’a gönderilmiş. Azer’in doğru söylediğini kabul ediyoruz. O zaman para gönderilen Kurtuluş her kim ise Azer’den gizli Azer’in adamlarını görevlendirmiş.
    Bu kişi hiç görmediğimiz bir karakter olabilir ama ihtimal vermiyorum. Azer’in adamlarına hükmeden Yılmaz var. Yılmaz’ın dışında hiç görmediğimiz birinin Azer ve Yılmaz’dan gizli hesabına para aktarıp Azer’in adamlarını yönetmesi akıl dışı. Burda Yücel’in bir itliği olabilir mi diye düşünmüştüm ama nasıl olacak? Yolu yok.
    Kadınları kaçıran Yılmaz bence. Başka bir ihtimal şimdilik kurgulayamıyorum.

    • Mihriban

     Koçovalı kadınlarını, kaçıran Azer olmasında, kim olursa olsun. Bu yolda Yılmaz’ı bile harcamaya razıyım… 🙃

     • Nur

      Büyük düşünür Vartoli’nin bir sözü vardır, “Yapmam gerekiyordu yaptım!” der. Azer’in de kadınları kaçırması gerekiyorsa kaçırmıştır.
      Koçovalılar kendisine baksın. Kadınları Azer’e veren kim? Akın Koçovalı.

      Racon bilen (!) Koçovalılar’ın Kadın- Çocuk karnesi:
      İdris Koçovalı: Meliha’ya 3 kurşun sıkıp öldü zannedip cesedini bırakıp gitmek.
      Cumali Koçovalı: 2007’de köşkü basan herkesin kadın- çocuk, ailesini katletmek.
      Selim Koçovalı: Sena’yı zehirlemeye yardım. Sena’nın bebeğini kaybetmesine sebep olmak
      Salih Koçovalı: Kasım’ın karısını ve oğlunu rehin almak. Sena’nın zehirlenmesine göz yummak, bebeğinin ölümüne sebep olmak.
      Yamaç Koçovalı: Kumburgazlı Serdar’ın karısı ve oğlunu kaçırmak.
      Makbule’yi.büyük öldürmeye teşebbüs.
      Seyhan’ın ölümüne sebep olmak.
      Akın Koçovalı: Ailenin tüm kadınları ve bir bebeği silahlı düşmana vermek.
      Karaca ve Songül’ü çocuk yaşta olduğu için saymıyorum.

      Neymiş? Gerektiğine karar verdiklerinde gerekeni kadın- çocuk demeden yapıyorlarmış! Öldürmek de dahil!
      Peki Azer şimdiye kadar hangi kadının burnunu kanattı?
      —-
      Azer karakteri sanırım 25 bölümdür dizide. 25 bölüm boyunca yalan/lar söylediğine dair herhangi bir sahnesi olmadı. 25 bölüm sonra Azer’in yalancı çıkması bir hatadır.
      ” Yapmadım” sözü biz izleyicilerin duyması için söyletilmişti. Yalan söylemeyen bir karakterin ağzından çıkan söze izleyici inanır, inanmak durumundayız. Hikayeye, senaryoya, karakterlere inanmak diye bir şey vardır. Yalancı bir karakter kritik bir noktada doğru söyler ama bizler onun yalan söylediğini de bildiğimizden kendimizce durumu değerlendiririz. Dürüst bir karakter yalan söyler, durumunu kendimizce değerlendiriz bir yargıya ya da tahmine varırız.
      Azer’in ‘yapmadım’ demesine inandım zira hiç yalan söylememiş ya da yalan söyleme alışkanlığı olmayan birinin anlık refleksle yalan söylemesi çok zordur. Azer’in sahnesi bir panik, kriz sahnesiydi ve süresi anlarla sınırlıydı. Öyle bir anda hangi alışkanlıkla yalan söyleyecekti? Bir refleks anıydı o.

     • Mihriban

      Varya şuan sayende, aydınlanma yaşadım. 😼 Söylediğin herşey de, o kadar haklısın ki sonuçta alacaklı olan Azer😏

      Ben niye bu kadar, kasıyorsam! 😏 Ohh bee rahatladım 🤩

      İzninle NUR fc kurcam. Bundan sonra fanınım 😁😁
      Ben ne zaman ikileme düşersem🙃 sen beni yine aydınlat olur mu? 😶

     • Nur

      Çok teşekkür ederim ama ben güvenilir biri değilim, ona göre:) Burdaki arkadaşlar uçukluğumu, kaçıklığımı tescil ettiler:) Kurgularım, tahminlerim, temennilerim gırla.. Uyar mı, uymaz mı, olur mu, olmaz mı diye de düşünmem:)
      Yine de sen bilirsin tabi:)

 • kız aşık yahuu ötesi var mı ^^

  • Mihriban

   Ben sultancıyım😼 önce Azer aşık olacak. Diğer türlüsü kabulüm değil… 🙃

   • Ayla

    Ne AzKar oldugun yetmiyormus gibi birde Sultanci ciktin:))
    Sen Sultan cadisini seviyormusun cidden?

    • Mihriban

     Şaka de! Ne olur! Şaka de!
     Bende güleyim😹😹😹
     Değilse, açıklayayım. Kız taraf, erkek tarafı, demek.
     Birde şu diziyi izleyip de
     Sultan’ı sevecek bir Allah’ı kulu var mı? Acaba…

     • Yoktur!

     • Ayla

      Oh be rahatladim,aramizda kalsin var Gözde seviyor:))

     • Gözde E.

      Ben sevmiyorum yahu :)) Bazen, kırk yılda bir onunla empati yapıp duygulanabiliyorum sadece.

     • Ayla

      Hadi hadi insan sevmedigi bir karekterle empati yapamaz. Hem acik acik Sultan i seviyorum diyemezsin Asli ve benim dilime düsersin:))

     • Gözde E.

      Ama ama ama yapılacak birkaç sahnesi oldu. En son şu Selim’le beyaz güller sahnesinde.

     • Buke Oguz

      O’nu arada bir ben de yapıyorum ama çok nadir. Kırk yılda bir hak verdigim de oluyor.
      Salih ve Yamaç’ın ağabey kardeş olma hakkını elinden aldığı için Sultan’a bu bölüm yine çok çok kızdım

     • Gözde E.

      Ayla duymasın bunu. 😂

     • Ayla

      Duydum bosuna ikizsiniz demiyorum ya size:)
      Vayy be yufka yürekli Buke de Sultan a acidigi anlar oluyormus:(
      Protesto ediyorum onun o yorumunu begenmiycem:))

 • Nur

  Yamaç, Vartolu’ya ‘Kimseye sarılamıyorum’ diyor. O esnada 2 kadın başka şehirde bir evde: Sehpanın üzerinde pozitif gebelik testi.. biri şahıstan hamile gözü yaşlı.. diğerinin kucağında yatmışlığı var:)

  Yamaç, Vartolu’ya kendisine babasını öldürtenleri sayıyor. Yücel, Azer, Timsah.. “Bir de kadın var ismi Efsun, Baykal’ın kızı. Onun ne yaptığını bilmiyorum” diyor.

  Kadınlar eve dönerken kaçırıldı: Para

  Mahalleye havadan balon içinde zarflar atıldı: Para

  Herkesin nereye gideceği önceden ayarlanmış: Para

  Labirent hazırlanmış: Para

  Para kaynağı= Efsun.

  Meke İdris’in öldürüldüğü gün Azer’e para aktarıldığını söylemişti ama farzedelim ki söylemedi, Efsun’un para kaynağı olduğu çok netti. Koçovalılar, Baykal’ı çözmüştü, mezarını bile açmışlardı. Yamaç, Efsun’u Akın’dan öğrenip izini Makbule’ye kadar bulmuştu.
  Gerçi Efsun’un fotoğrafını görüp Makbule’ye saldırmak? Akın, Makbule’nin ismini dahi söylememişti:) ki zaten terasta da yoktu, tanıyan da yoktu.. Yamaç’a Makbule ilhamı nerden geldi de saldırdı:) Taa o zaman anlamalıymışız:)

  Terastakiler;
  Efsun, Azer, Yücel, Timsah
  Akın’ın tablosunda olanlar; Efsun, Azer, Yücel, Timsah
  Akın’ın verdiği isim;
  Efsun
  Aliço’nun finansör olarak Meke’ye Meke’nin de Yamaç’a söylediği isim; Efsun

  Baykal’ın kızı; Efsun
  Karakuzular’ın, Yücel’in finansörü Efsun.
  Kurtuluş’a para transferi yapan; Efsun

  İdris’in intikamı için (Vartolu tetikleyene kadar) canıyla bedel ödetilen 2 kişi:
  Seyhan ve nişanlısı.
  Niye? Çünkü Efsun’un ne yaptığı belli değil!?

  Bravo rakenrolcü bravo…

  • Selen

   süpersin 🙂 bahsettiğim bu işte bu kadar net özetlenebilirdi ellerine sağlık Nur 🙂
   Yamaç bu sezon tutarsızlıkta zirve yok yani daha ötesi ..kızdığım ve eleştirdiğim bu ..Karını ,yeğenini ,babanı öldürten adamları bu dünya’dan silmeyeceksen neden yaşıyorsun ki ! Üstelik hayat felsefen “ benim sevdiklerime kimse dokunamaz “ iken 🙂 mezarlı sevdiklerinle dolu Yamaçcım farkında mısın ?

   Dipnot : bu yazdıklarına bu bölüm yaşanacak öpüşmeyi de ekleyeyim bari 🙂

   • Sevgili Selen, Mesajların geç yayınlanmasının nedeni konuk yorumcu olman ^^ Görüp onaylayana kadar biraz zaman geçiyor…

   • Hayat felsefen “ benim sevdiklerime kimse dokunamaz “ iken 🙂 mezarlı sevdiklerinle dolu Yamaçcım farkında mısın ? – çok sevdim… Hemen twitter’a taşıyayım.

  • Buke Oguz

   Yamaç kimseye dokunamıyorum , sarilamıyorum derken ailesi ve Çukur halkından bahsediyor. Cukur’dan Idris babayı aldı, ağabeylerinin babasının annesinin kocasını. Emmi’nin kardeşini…
   Efsun yada Nehir’e dokunamamak için bir sebebi yok. Onların babasını öldürmedi ki onlara karşı suçluluk duysun. Suçluluk duyduğu kişilere dokunamıyor sarılamıyor.

 • Nur

  Selen’cim kadın izleyicinin Yamaç’a eksi puan yazmasını önemsediklerini sanmıyorum. İzleyici Yamaç’tan vazgeçmiyor. Bu blogda düzenli yazanların çoğu kadın nadiren erkek arkadaşlar uğruyor buraya. Bak bakalım benden başka Yamaç’tan vazgeçen var mı? Yok. Bu kadar basit. Bazen Yamaç hakkında olumsuz yorum yapacakken oto sansür yapıyorum burdaki seven arkadaşlar kırılır diye. Yamaç’ın 2 kadından aynı esnada çocuk sahibi olmasına izleyici hazırlıklı. Babasına çekmiş gibi değerlendiriliyor. Meliha – Sultan- Mihriban üçlüsünü ben dahil Yamaç’a uyarlıyoruz Efsun- Sena- Nehir diye. Hangisi bu kadınlardan hangisi diye yorumlar okuyorum Meliha’yı herkes kendi sevdiği karakterle eşleştirmek istiyor Efyamcılar bu eşleşmede önde gidiyor. Nehir’e Mihriban benzetmesi yapılıyor.. Halbuki Nehir, Sena’nın devamı tamamlayıcısı olarak başlamıştı. Sena fanları nefret kusuyor ona. Diğer izleyici zaten uzaklaştı. Olanı biteni bir bütün olarak yorumlamanın yolu kalmadı. Ben Efsun’u ve Nehir’i yorumlayamıyorum artık. Bir tutarlılık yok.
  Yamaç’a gelince; Benim için taa Serdar zamanında o şarkılı dövüş sahnesinde başka bir aleme geçti, empati zorluğu çekmeye o zamanlar başlamıştım ama yine de bazen en dibe inerken bazen en üste çıkarıyordum. Bu sezona o kadar güzel başlatıldı ki, o kadar sevmiş ve sevinmiştim ki Yamaç çok iyi yazılacak diye ve hala birinci bölümdeki sahnelerinin etkisindeyim, ama olmadı.. Devamı gelmedi o bölümün. Efsun’la intikam planı için mi öpüşecekmiş? Anlamadım ama madem öyle bir şey oluyor öpüşsün madem:)

  • Gözde E.

   Oto sansüre gerek yok, niye kırılalım yahu.
   Ama dediğin gibi İdris’e benzeme ihtimaline hazırlıklıyım ben kendi adıma, hiç tercih etmesem de.

   • Nur

    İzleyici yorumları hep öyle, Tarafsız izleyici daha doğrusu ship yapmayan izleyici ‘babasının oğlu’ diye yadırgamıyor. Ship izleyicisi zaten sorgulamıyor Yamaç desteklediği kadın karakterle olsun diye bakıyor. Selen gibi artık sayıları gittikçe azalan Yamaç-Sena fanları Yamaç’ın bu haline karşı. Aksiyon izleyicisi Yamaç’ın ve Çukur’un aksiyon sahnelerinden çalıyorlar diye bütün aşklara karşı zaten.

 • Nur

  Senaryodan bir sahne sızmış galiba. Twitter’da diğer hesabıma yeni girdim. Yorumlar almış başını gitmiş:) Herkes sızdıran hesaptan alıntı paylaşıyor, yetmemiş ingilizceye çevirmişler, çevirisini paylaşıyorlar:))

  Daha yeni konuştuğumuz spoiler konusu.. Diğer hesabımda 3000’e yakın kişi takip ediyorum herhangi bir dizi ile ilgili bırak spoilerı bir siyasetçi anmadığı ya da anormal bir sansür, yolsuzluk falan olmadığı zaman haber bile görmüyorum. Çukur fan hesabımda Çukur’ĺa ilgili şeyleri görüyorum Yasak Elma dizisinde ne var ne yok, karakterlerin ismini bile bilmiyorum. Şayet, Çukur fanı başka dizi izliyorsa o diziden haberim oluyor bir de bazı hesaplar genel yorumlar, haberler, reytingler vs paylaşıyor onlardan okuyorum.

  Dizi, dizideki karakter, çift vs için hesabınız varsa spoiler kaçınılmaz. Sadece her paylaşılan güvenilir değil. Bu kiss konusunu sızdıran hesap.. inanmadım. Hadi diyelimki bir yerden öğrendi paylaştı bazı sahneler çekilse bile değişiyor çekilen sahne gösterilmiyor.
  Ama time coşmuş:) Kavga bile var:) Sizi gidi spoiler karşıtları sizi:) Azkar kiss hele bir sızsın time’ı o zaman görürüm:)

  • Gözde E.

   Konu ne, noluyor? Detay vereceksin sandım ama yazmamışsın. Sanki dün Nehyam Efyam kavgası gördüm ama pek dikkat etmedim doğrusu.

 • Nur

  Bence sevgili oldukları öğrenildi ve o ‘bayağı!’ sahne çekildi.
  Dün onun için yazdım ya ‘Rıza’nın yerinde olsam çok ağırıma giderdi’ diye..

  Samiyet hususuna hiç girmeyeyim. İnanmıyorum! Sadece üstteki konu için değil başka kişilerin bazı sahneleri. Bu dizi özelinde bahsediyorum. İçten samimi olanlar bir şekilde yansıtıyorlar mesela Damla Sönmez, dizide karakterini içselleştiremedim ama hem profesyonellik anlamında hem de reelde Kraliçe. Vasatlar o gelmeden önce o kadar gözüme batmıyordu. Hazal’dan bahsetmiyorum kadrodaki 3 yıllık vasattan bahsediyorum hatta vasat altı biri. Vasatlık ona bir paye. Kraliçeliğin hem ekran önünde hem arkasında olduğunun örneği bu dizide Damla Sönmez’dir.
  ——
  Efyam kiss
  Ay çok gülüyorum ya:) Efsun bu kişilik bölünmesi ile, bu hâyâl dünyası ile Yamaç’tan çocuk yapar, Çukur’un başına geçer. Bana benziyor. Ben de Çağatay ile Sait Halim Paşa Yalısında yaşamaya başladım:) Yalnız hayalimde hala doğalgaz, elektrik faturası falan düşünüyorum. Temizliği kendim yapacakmışım gibi yalı için merdivenleri falan görünce strese giriyorum:)

  Yamaç öpüşsün, sevişsin, öldürsün, dövsün, ağlasın, gülsün, delirsin+++
  Mantığı falan yok:)

  • sabah sabah sesli güldüm Nur 🙂 ekonomik bir gündelikçi ayarlarız sana relax

   • Ayla

    Bende güldüm ama bu Nur kendini fazla kaptirmis hayel dünyasina:)))))

  • Gözde E.

   İlahi Nur :)) Saadet’i al sen yalını güzel temizler :))

   • Nur

    O merdivenleri kendim silerim, yine de Saadet’i hâyâlimin içine sokmam.

    Diyelim ki tanrı hâyâlimi gerçekleştirdi ama dediğin gibi Saadet yalıda çalışıyor. Gider Yücel’in boş arsadaki kulübesine yerleşirim o yalıya girmem.

 • Ayla

  Ya bu Yamac Efsunnn u da hamile birakmasin? Offf hic hoslanmam hic:(

  • Gözde E.

   Valla ben de. Bir bebek yeter. İdris’e o kadar da benzemesin.

  • Buke Oguz

   Allah korusun . Efsun’unki platonik aşk. Öyle de kalsın. Yamaç’ın sadece en çaresiz anda medet umduğu düşmanı olarak kalsın mumkunse 😱😱🤬🤬

   • Gözde E.

    Fragmandan gelen bilgiler hiç öyle demiyor ama, görmez olaydım Twitter’da zaman tünelimi kaplayan goruntuleri. 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

 • Ayla

  ASLI Hayalet nikli biri Nur a birseyler yazmisti ama yorumu hayalet gibi kayboldu neden?

  • Ayla

   Buldum Hayalet yorumunu:))

   • Onaya düşen yorumlardan biri daha…

 • Selen

  Yeni gelen tüyoları gördünüz müü? EfYam öpüşmesi olacakmış ..Senarist nabız yoklayacak sanırım ya da Yamaç’ın bi planı mı bu ? Artık kendisini tanıyamıyorum da 😉
  Nur’cum bi yorumunu gördüm ; Hazal ile ilgili özel hayat konuşmayı ben de çok sevmem ama sana katılıyorum 🙏 nedeni ise NehYam bar sahnesi aşırı tepki aldı o bölümden sonra da Rıza -Hazal ilişkisi resmi olarak başlıyor ve tam 6 haftadır Nehyam yok ! Rıza ‘nın ve Aras’ın ne kadar yakın dost olduklarını düşünürsek bi değişiklik olabilir mi!? sorusu benimde aklıma geliyor evet profosyonel bi iş bu ama ben Aras’ında Nehyam sahnelerinde rıza kadar rahatsız olabileceğini hissediyorum 😉 sadece bir his tabi 🙏

  • NehYam kurgusu baştan yanlıştı, hikayenin eriyip gitti – diyecektim kiii bebek aklıma geldi ^^

  • Ayla

   O zaman en dogrusu Nehir acilen düşük yapsin….
   Birde senarist pinpon topu bir o bir bu yazmasin cocukcagiza,karar versin bir zahmet.

   • Yamaç’ın kök saldığı durumu neden yok etsinşer…

    • Ayla

     Riza Kocaoglu nun erkeklik gururu icin….

     • Gözde E.

      Ya Rıza o kafada biri midir ya, nerde kaldı profesyonellik.

     • Ayla

      Bende senin gibi düsünüyorum ama Nur ve sitede birileri öyle düsünmüyorlar. Yoksa profesyonellik onu gerektirir.

     • Nur

      Ben başka bir şeyden bahsetmiştim ama konu uzamasın, boşver.:)

  • Nur

   Merhaba Selen.
   Efyam öpüşmesi mi:)))

   Bahsettiğim ikinci öpüşme sahnesi. İlki olması gerektiği gibiydi. İkinci sahne çok tuhaftı. Leş bir çekimdi, yakın plan, emme gibi şeyler.. Bu dizide ilk kez bir çiftin öyle öpüştürüldüğünü gördüm. Bunun provası, tekrarı.. ve biz bilmyorduk ama sevgili oldukları biliniyormuş. Hiç kimseye yapılmayan bayağılıkta bir çekim. Yoksa tabi ki öpüşecekler.. Sadece madem diziye başından beri değerli katkısı olan usta bir oyuncu ile sevgili olduğu bilinirken bu bayağılıkta bir sahneye gerek var mıydı? İlk öpüşme sahnesinin güzelliğinde niye çekilmedi?
   Sevişme verilmedi ama salonda devrilmiş sandalye vs Yamaç’ın üst bedeni açık.. Tüm bunlar kabullenilmeyecek bir zamanda oldu. Yamaç başrol ve erkek ama diğeri az tanınan, sektörde tırmanan biri.. Birinin hatırı için niye hassasiyet gösterilmedi? Hassasiyeti bırak… Neyse boşver.. Olmayacak bir zamanda pis bir şeyler..

  • Gözde E.

   Efyam öpüşmesi Yamaç’ın planıdır bence. Tabii Efsun’un hislerini fark etmişse. Şu ana kadar fark etmiş gibi değildi. Acaba Efsun mu öpecek yine adamı?

   • Nur

    Hep kadınlar önce öpüyor .
    Galiba Cumali hariç. Cumali, Damla’yı ilk kez öpmüştü.
    Efsun, Yamaç’ı baygınken öpmüştü ‘ilk kadın öper’ kuralı uygulandığına göre şimdi Yamaç, Efsun’u öpebilir.

    • Gözde E.

     Evet bu dizide nedense hep kadınlar önce öpüyor :))

 • Mihriban

  Öncelikle, herkese merhaba!
  Bu bölüm beklediğim gibiydi, ne eksik ne fazlaydı. O yüzden bu konuyu geçiyorum.
  Ben Cengiz Erdenet olayını merak ettim.
  Ya lütfenn lütfen, o karakter için
  Musa Uzunlar gelsin.
  Bu karakter tam Musa Uzunlara göre,
  diğer adayları kafamda oturtamıyorum.
  Bu arada Cengiz Erdenet gelirken, yanında da
  küçük psikopat bir oğulda getirse. O oğulda
  Karaca’ya aşık olsa😇 Azer ile savaşıp dursalar. Hiç de fena olmaz 😼
  Birde Yamaç ve Vartolu Azer’den intikam alacak deniliyor. Adamın kaç tane kardeşi öldü ya, daha ne intikamı! Azer yeterince acı çekti. Dokunmasınlar Azereeee😾😿😿
  Not(AzKar cıyım)

  • Ayla

   Selam yok en gec sezon sonunda Azer de ölecek ve yeni sezonda Karaaca,annesi babaannesi SultaN,Akin ve Saadet bavullarini alip cukur dan gitmis olacaklar:)))

   • Gözde E.

    Niye gidiyorlar yahu? :))

    • Nur

     Gitsinler. Yeni aile gelsin:)

     • Gözde E.

      Yine mi yea :)) Koçovalılar gitmesin, giderse Çukur, Çukur olmaz

    • 🙂 Ben de anlamadım Gözde…

     • Ayla

      Nabza göre şerbet veriyorum Nur yeni aile istedi ya yeni sezonda bende istemediklerimi gözden cikardim:))

     • tam elek yapmışsın.. :))))

    • Ayla

     Nabza göre şerbet veriyorum Nur yeni aile istedi ya yeni sezonda bende istemediklerimi gözden cikardim:))

  • Gözde E.

   Çağatay’ın bir de abisi vardı galiba öyle dedi telefonda diye hatırlıyorum. Ben de AzKar’cıyım o yüzden Azer ölmesin ama Karaca ile bu durumda nasıl olacaklar, çok zor. Karaca ailesinden vazgeçer mi ki?

   • Nur

    Cengiz Erdenet’in ortanca çocuğu denmişti bir yerde ama nerde olduğunu hatırlamıyorum.

  • Nur

   Merhaba Mihriban. Azer’in alacağı intikam var. Vartolu ile Savaş konusunu halletmesi gerekiyor. Yamaç’ı boşver Vartolu açısından düşün.Vartolu’nun Savaş’ı öldürdüğüne dair Azer’in elinde herhangi bir delil, güvenilir şahit, itiraf falan var mıydı? Para ile test yaptı, adamların ikna etmek için ellerinde bir şey yoktu yanlış bir kararla paraya razı oldular. İddia eden iddiasını ispatlar diye bir kural var Azer iddiasının ispatı için yanlış bir yöntem kullandı Koçovalılar da yanlış bir yöntemle bitmesini istediler. Saçma sapan bir kumpasla düşmanlık 25 bölümdür dizide devam ediyor.

   İdris Baba’nın ölümüne gelince; Azer’in kardeşini öldüren Vartolu, öldürmedi ama farzedelim ki öldürdü Azer’in girdiği ortaklık neydi, neyin nesiydi? O kadar saçma bir konu ki, hep yazıyorum Azer’in o terasta olmaması lazımdı. Akla uygun değil, hikayeye uymuyor neresinden tutsan çöken bir alt yapı. Senaryo Azer üzerinde feci sapıttı.

   Azer- Karaca’ya gelince bu ilişkiden Cihangir lehine çekiliyorum:) Benim başka bir ship’im var onun için. Serenay Sarıkaya ile.. Fırat ve Çiğdem.. Bu dizide değil tabi:)

   • Buke Oguz

    Zaten ne olduysa Idris Azer’le konuşmaya gitti diye oldu. Idris oğullarının Savaş’ı öldürmediğini söyledi. Gereken neyse yapalım dedi. Azer kardeşimin katilini bulun o zaman diyeceğine 5 milyon tl kan parası istedi . Sonra da test yaptım dedi. Oldurmediysenuz nedne bedel odemegi kabul ettiniz demekte hakliydi o zaman. Ama o kadar anlatmaya inandiramadilar O’nu öldurmediklerine.Hâlâ da Koçovalılar’ı para için herşeyi yapabilecek, dini-imanı para olan adamlar olarak görüyor.Sanki kan parası vermeyi teklif eden Idris’miş ibi. Idris olaya karışmasa ve Azer ile yüzleşmeyi Salih’e bıraksaydı işler bu noktaya gelmeyecekti.
    Azer Yamaç’a açık açık ağabeyini öldüreceğim dedi. Intikam için bir şey yapacaksa Salih’e yapmalıydı. Yücel ile bir olup O’nun maşası olmamalıydı.Ve aynen katılıyorum. Azer o terasta olmamalı bu plana dahil olmamalıydı ama oldu.
    Dediğin gibi saçma sapan bir kumpas ile iki aileyi birbirine düşürdü Yücel. Şimdi gerçeği bilen bir-tek timsah var. Savaş meselesinin kapanması için tek yol Timsah’in gerçekleri itiraf etmesi.

    • Gözde E.

     Eder mi? Niye etsin ki?

    • Nur

     Kardeşi için kan parasını kabul etmeyip kahve önünde yakan Azer, Efsun’un parası ile kendinden geçti intikamına maddi ortaklıklar kattı. Davası neydi, girdiği yol ne oldu? Böyle birbiriyle acaip çelişen şeyler kafama oturmayınca hikayenin bu bölümüne inancım olmuyor. İkna olamıyorum. Yoksa Azer gitsin becerebiliyorsa Vartolu’yu öldürsün onlar yapabiliyorsa Azer’i öldürsün ya da başka şeyler olsun ikna olduktan sonra hikaye beni içine alır. Sevinirim, üzülürüm, ağlarım, coşarım ++ İkna olmayınca off yaa modunda oluyorum.

  • :))) AzKar’cıyım deyip Karaca’ya yeni bir kısmet istemek? 🙂 İlahi…

  • Musa Uzunlar bence olur 🙂

 • Ayla

  Merhaba gülüyorsun ama bakmaya devam ediyorsun:))
  Tabii ki istedigin gibi düsünebilirsin saygim var ama Yamac i seven onu oldugu gibi kabul eden ben ve benim gibi izliyeci kitlesinin gözünde kücülmez Yamac.
  Yücel i işkencesiz bu kadar kolay öldürmesine bozulmustum ama Gözde baska pencereden bakmami sagladi Yamac Yücel kadar acimasiz ve vicdansiz biri degildi ki..

  • Selen

   çünkü sadık bir çukur izleyicisiyim 🙂 hem gülüyorum hem izliyorum hem eleştiriyorum evet 😉 Yamaç çok özel bi karakterdi bu sezon onun bozulduğuna inanıyorum ..sizin gözünüzde küçülmez ama benim gözümde yakıştıramadağım davranışlarda bulunuyor ..
   Evet Yücel’i bu kadar can almışken acımasız ve vicdanszıca öldüremiyor merhametine yeniliyor !! ama Azer’in kız kardeşinin,erkek kardeşinin canına sebep olunca umrunda olmuyor 😉 çelişkiler çelişkiler ..

   • Gözde E.

    Yamaç Yücel’i yakmaya kalkmıştı ama geçen sezon. Sadistçe olmadı direkt silahla öldürdü diyorum ben.

   • bir kelime için bir adamın beynini patlattı bu adam, Yücel’in bi cenaze namazını kılmadığı kaldı… O derece…

    • Ayla

     Yok artik birde cenaze namazi:(
     Yok birde mevlüt okutsun

 • Gözde E.

  Meliha – İdris sırrı Çağatay ya da babasına bağlanacak olabilir mi dersiniz?

  • Ayla

   Ben olmaz öyle birsey diyorum ve dedigim gibi Meliha Idris sirrinin cevabini bulamiyacagiz gibi..

   • Gözde E.

    Buluruz da şubat ayında olduğumuza ve sezon bitimi yakın olduğuna göre sezon finali bombası olacak gibi hissettiriyor bana.

  • Hayır 🙂

 • Gözde E.

  Herkese merhaba. Ellerine sağlık Aslıcığım. Bölümü tabii ki çok beğendim. İnce düşünülmüş sahneler,vdiyaloglar vardı. En çok Yamaç ve Salih’in birbirlerinin çocukluk hallerini görmeleri şeklindeki detayı beğendim bunların içinde. Birbirleriyle çocukken bir araya gelememiş ağabey kardeş böyle bir araya gelmiş oldu sanki. Aras Bulut İynemli ve Erkan Kolçak Köstendil’in oyunculukları muazzamdı. Gerçekten çok şanslıyız onları seyredebildiğimiz için. Ama yüzleşmenin en başında Yamaç’a yüklenip duran Vartolu’dan bir korkmadım değil. Ama O aksine kardeşini rahatlatmaya çalışıyormuş meğer.
  Çağatay’ın ciddi anlamda çekindiği, korktuğu babası da yakında diziye dahil olur herhalde. Kim oynar sizce, oyuncu adaylarınız var mı? Sanırım O’nun da zaafı babasıyla ilgili.
  Yücel’in ölümü kesinlikle çok sıradan oldu. Amaaa bu da Yamaç’ın ondan farkını gösteriyor aslında. İçinde bitmeyen bir merhamet var. Yöntemleri onlar kadar gaddarca olamıyor, çok nadir.
  Sıradaki ölümüz Timsah olur ama Efsun’la Azer en az sezon sonuna kadar ölmezler. Azer Karaca yüzünden öldürülmeyecek gibime geliyor. Efsun konusunu ise kestiremiyorum.
  Çağatay ölmediğini biliyor ama Yamaç yine de ölü gösterilmek istedi. Hem de Selim, Cumali ve diğer herkesi üzmek pahasına. Bakalım ne hedefliyor. Yamaç’a cenaze töreni seyredecek miyiz acaba, meraktayım.
  Bu arada itiraf etmek gerekirse 4. Sezon olsun istemeye başladım. Çukur bağımlılık yaptı, onsuz naparım bilmiyorum. :))

  • Ayla

   Bende tabii ki bu bölümü cok begendim:) Neee 4. sezonu istiyormusun sende mi Brütüs:(((
   Yamac in düsmani Cagatay ölmedigini bildigi halde cukur da Yamac icin cenaze töreni düzenlerlerse cok sacma olur. Ayni sekilde Yamac in düsmaninin kendisinin ölmedigini bildigi halde abilerinin NEDEN bilmemesini istiyor orayi cözemedim…

   • Gözde E.

    Aslında 4. sezon istemiyordum ama pazartesi bölümü beklerken istediğimi anladım.
    Belki de Çağatay dna testinden sonra Yamaç’ın öldüğüne inanır kim bilir?

  • Baba rolune Musa Uzunlar teklifi geldi Mihriban’dan. Sevdim ben 🙂

   • Gözde E.

    Benim de aklıma o gelmişti 🙂

   • Ayla

    Bende tuttum hem özlemistim onu izlemeyi,en son Poyraz k izlemistim.

 • Rizet16

  Merhabalar,
  Aslı ve diğer yorum yapan arkadaşlarımızın ellerine sağlık.

  Kendi adıma bölümü çok beğendiğimi söyleyerek başlayabilirim, bölümü hiç sıkılmadan, bazen gözlerim dolarak, bazen de gülerek izledim ve şunun farkına vardım ki ÇUKUR’un benim için; karakter ve yetişme tarzı olarak birbirlerine hiç benzemeyen fakat olaylar karşısında birbirlerini en iyi anlayan (İdris Koçovalı’nın oğulları) bu iki kardeşin hikayesinden ibaret olduğu ve diziyi gerçekten sadece bu ikili için takip ettiğimi (geri kalan kısmın benim için hiçbir önem ifade etmediğini) net bir şekilde anladım. Uzun ve soluksuz bir cümle oldu anlatım kaybı yaşadıysam şimdiden özür dilerim ama en kısa bu şekilde ifade edebildim 🙂
  Bölümde aksaklıklar tabi ki de vardı fakat oyunculuklar bence hepsinin önüne geçip bölümü kotardı, aksaklıklar derken Nur’un bir kaç bölümdür değindiği yapımın özensizliği ya da bazı sahnelerin Gökhan hoca nın yazdığı şekilde çekilmemesi tarzında konular benimde dikkatimi çekiyor, bölümde bir Ahmet Kaya eseri kullanıldı misal hepimizin hoşuna gitmiştir keşke daha vurucu sahneler eşliğinde ve doğru bir planda kullanılsaydı (Parça Mahsun’un işkence altında Yamaç’ın yaşadığını söylemesi ile başlayıp, Yamaç’ın pansiyonda uyanması ve Vartolu ‘yu araması ile devam etti – açıkçası şarkı ilk çalmaya başladığında Mahsun için çalıyormuş hissine kapılıp sonrasında Yamaç vurgusu duygusuna giremedim.)
  Sonuç olarak beklenen yüzleşme gerçekleşti daha doğru bir tanımla bizlere büyük yüzleşme olarak yansıtılan bu durum aslında Vartolu Salih’in Yamaç ı iyileştirme süreciydi ve tabi ki de ilk sezondaki efsane (Baba-Oğul ve İki kardeş) yüzleşmeleri kadar derin değildi zaten öyle olması beklenemezdi çünkü orada dizinin alt yapısını oluşturan gerçek (o bölümlere kadar izleyicinin de bilmediği) bir sır ve hikaye ortaya çıkıyordu, bir nevi izleyici ve oyuncu birlikteliği yakalanıyordu fakat buradaki durum onun aksine bu sezon izleyici her şeyi bilip, buna göre karakterler durumu öğrenince ve karşı karşıya geldiklerinde nasıl tepkiler verecekler şeklinde izlediğinden bizim için pekte büyük yüzleşme olmadı, tüm bunlara rağmen yineliyorum ki bu ikili diyalogsuz bile karşılıklı oynasalar benim için yeterli doyuruculuktadır, bu sebeple bölümü çok beğendim yine yine beğendim 🙂 İlk sezon 18-20 bölümün hikayesi ve bende bıraktığı tad ışığında kaç sezon devam ederse izlerim.

  Bitirmeden önce şunu da eklemek istiyorum ki dizimizin gerçekten bir spoiler sorunu var yani gerek sosyal medya gerekse diğer platformlar olsun gazetecisinden tutunda, takipçi kasanına ne bileyim fandomuna, lise öğrencisine, çoluğundan çocuğuna kadar herkes bölümler yayınlanmadan bilgiler bulup paylaşabiliyor, yapım bölüm özetinde Çukur’da gizemli bir ölüm diyor, biz onu fragmanlarda görmesek bile duyuyoruz öğreniyoruz vs vs bunun nasıl önüne geçilir ya da bu durum önlenebilir mi bilmiyorum ama yapım la ilgili heyecanı düşüren etkenlerden biri de bu bence içeriden bu kadar çok bilgi sızması maalesef ki hoş bir durum değil.

  Önümüzdeki bölümlerden beklentilerim ve temennilerim; Vartolu Salih ve İskenderun’lu Faruk’un sırasıyla Murteza, Timsah, (ayağına taş bağlanan) Azer ve Efsun u ortadan kaldırmaları, Çağatay ile sezon finaline kadar oyna(ş)maları ötesine pek gidemiyor açıkçası. Umuyorum ki Meliha-İdris sırrı Emmi’nin Alzheimer başlangıcı gibi unutulup kalmaz ve bir ara ortaya çıkar.

  • Nur

   Merhaba Rizet
   Şahsına özel değil; Çukur’u X karakter/ler/i için izliyorum sözü bana çok iddialı geliyor. Ben en başta senaryosu sonrada ve pek çok şeyi için izlediğimden olabilir. X çıkarsa izlemem dediğim herhangi bir dizi hatırlamıyorum senaryo tıkanmışsa açılımlar beni sarmıyorsa izlemeyi bırakıyorum. Çukur’da senaryo hiçbir zaman tıkanmadı, açılımlar hep oluyor bazılarını sevmiyorum bazılarını ise çok seviyorum, Çağatay gibi. Koçovalılar (benim için) tıkandı, shipler Damla ve Cumali hariç (benim için) bitti ama hiç sorun değil onları merkeze almadan izleyecek dünya kadar şey var orda. Mesela Mahsun’u Karakuzuluktan çıkardım bu Mahsun o Mahsun değil ama bu Mahsun’un annesi, Reha’sı, Çağatay’la kısacık sohbeti, izlemek hoşuma gidiyor. Temennim dizide radikal bir değişiklik olsa bile hep beraber izleyip, yorumlar yapmak.

   Ahmet Kaya sanırım teknik bir sorundan dolayı o sahnelerde çaldı, başka açıklaması olamaz zindan sahnesine yazılmıştır ama bir nedenle orada çalamayınca ilk uygun yerde çalmışlardır.

   Şarkıdan ziyade Yamaç’ın itiraf sahnesi için seçilen sokağa şaşırdım. Ne kadar alakasız bir yerdi?
   Zaten Erbaa nerden icap etti anlamadım çekim yapılan yer Erbaa değildi Bilecik’ti, hadi Bilecik’e de evet diyelim, iyi ama bir-iki düz sokak sıradan mekanlar falan ve teneke setin olduğu bir sokakta itiraf?? Oyuncuların duygu bütünlüğü bozuldu, yer/mekan ve sahne eşleşmedi.

   Spoiler konusunda düşüncelerimi daha önce yazmıştım, başka bir şeyi merak ettim. Şu ölecek, bu olacak gibi şeyler okuduğunuzda falan inanıyor musunuz? Ben açık alan çekimlerini izleyenler fotoğraf ya da video koymuşlarsa inanıyorum. Set içinden bilgiyi kadrolu çalışanlar zaten vermez ama sete figüranlar, dışardan bir sürü insan çalışmaya gidiyordur. Bunlar o kadar paylaşım yapıyorlar mı? Her çalışanıyım diyenin dediği çıkıyor mu? Vallahi ben o kadar rastlamıyorum rastladıklarıma inanmıyorum. Geçenlerde Azer ölecek konusu vardı? Gökhan Hoca şu aşamada Azer’in ölüp ölmeyeceğini biliyor mu acaba? Belki haftaya ölür belki ölmez 4.sezonda devam eder? Şu an 3 hafta sonrasının senaryosu yazılmış mıdır? Tüm sezon taslak olarak vardır ama bence başrol dışında herkes o kadar da belli değildir.

   Nejat İşler için 2 bölüm, 4 bölüm, sezon sonuna kadar vs vs diyenler vardı. Babasıyla telefon öncesi o prova jestinden bir oyuncu ile anlaşma yapıldığını ve o kişinin Ali Sürmeli olduğunu tahmin ettim. Şimdi bir hesap açıp ‘Set bilgisi!! Ali Sürmeli, Çukur’da!!’ desem siz de okusanız inanır mısınız, inanıyor musunuz?
   Analizcilerin senden, benden ne farkı var? Senaryo haftalık gidiyor, yapılan çekim bile değiştiriliyor. Bu ekip geçen sezon yüzüklüyü Yücel yapacağız diye araba koltuğunda oturan Meliha’nın yerine Yücel’i montajlamış ekip. Yüzüklünün Yücel olduğuna dair flashback’ler verilmişti o sahnelerden birinde araba koltuğuna Yücel’i montajlamışlar Yücel’in arkasından Meliha’nın giydiği siyah pardesünün kenarı görünüyor, o kadarını becerememişler:) Vartolu, İdris’le çatışmadan kendisi kurtulmuştu montajlaya montajlaya Yamaç kurtardı yaptılar:) Çiyan’ın kanını yerden Medet yıkadı adamı dirilttiler:) Selim, Ayşe, Karaca geçen sezon evden önce Akın’ı ziyaret sonra tatil diye çıkıp gitmişlerdi bu sezon hiçbiri ziyaretine gitmemiş oldu:) Sena, Akşın 2 kez ölmüşler (galiba) ilkinden vazgeçilince yayınlanmamış (?) +++

   Olası ölümler için şaşıracağım hiç kimse yok. Yapım AB düştükçe reklam geliri de düşeceğinden bütçe daralmasına gidebilir. Reklam anlaşmalarını sezonluk mu yapıyorlar, nasıl oluyor bilmiyorum AB rakamı kaçta kurtarıyor bu diziyi, onu da bilmiyorum sadece bir hissiyat benimki; büyük düşman olarak Cengiz Erdenet gelir, diğerleri gider. Yamaç, Vartolu ve Mahsun’dan bir üçlü oluşuyor gibi hissettim. Koçovalı ailesi kardeşler dahil eksilecek gibi görünüyor. İlla ölüp eksilecekler diye bir şey yapacaklarını sanmam.
   Bir tarafta büyük bir düşman diğer tarafta bu üçlü. Her bölüm birileri eksilecek gibi tahmin ediyorum (şimdilik)

   • Ben sokak ortasındaki itirafı çok daha doğal buldum mesela…

    • Gözde E.

     Hem doğal hem de farklıydı, hiç beklendiği gibi değildi.

  • Ayla

   Merhaba Rizet galiba sana ilk defa cevap yaziyorum,bu cümlene bayildim ” diziyi gerçekten sadece bu ikili için takip ettiğimi (geri kalan kısmın benim için hiçbir önem ifade etmediğini) net bir şekilde anladım.”
   Ben kendim UZUNNNN zamandan beri anlamistim bu ikili icin bu diziye devam ediyorum. Bunun yani sira Kocovali kardesligi Selim ve Cumali de. Nur ile bu konu hakkinda yazismistik o 4 cü sezonda Kocovalilarin olmamasini tercih ediyor,yep yeni yeni ailelerle cukur dizisinin devam etmesini istiyor. Ben ise ASLA,hatta böyle birsey olursa izlemiyecegim hele hele Aras Bulut ve Erkan diziye veda ederlerse…
   Eminim ki bu ikili icin izleyen sen ve benim gibi bircok kemik izliyecide vardir.
   Cukur dizisinde cevap almadigimiz bircok seyler oldu malesef Emmi ve Meliha nin ne konustuguda bunlardan biri olarak kalacak:(
   Asagida dedigim gibi SM da cukur hakkinda haber okuyayim diye dolasmiyorum ama bu sitede spoilerler okuyabiliyorum:)) Ben ise fragman olsun gerek özet olsun daha gizemli olmalarini isterdim. Fragmani daha ilk gördügümde aklima TEK gelen Yamac Yücel i öldürecek. Birde özetlerde birilerinin ölecegini hemen haber vermeleri yok mu! Yaw ben fragman,özet okuyup izliyorum ama biraz gizem cukur yapimi:))

   • Nur

    Ben açıkça diziyi X için izliyorum diyenlerin o kişi çıktıktan sonra izlemeye devam etmesine o kadar alışkınım ki:) Sizler için geçerli olmayabilir ama mesela Süleyman Çakır için izleyenler KV’yi o öldükten sonra değil senaryo sarpa sardıktan sonra bıraktılar. Ramiz Dayı benim için Ezel’in olmazsa olmaz karakteriydi ama o daha dizideyken Ezel’den çok sıkılmıştım ve bırakmıştım. Sanırım bir kuralı yok bunun.

  • Merhaba Rizet, ben de diziyi bu türlü duygusal yoğunluğu olan açılımlar için izliyorum. Bu her karakter için olabilir ama Yamaç ile Vartolu olursa tadından geçilmez.Bu nedenle bu bölümden inanılmaz keyif aldım. Ha bir de Koçovalı biraderleri çok seviyorum <3 Ama senden farkım kaç sezon olursa olsun izlerim diyemiyorum. Bu sezon finali görelim artık. Bir ara Vartolu Spin off çok istiyordum şimdi onu da istemiyorum galiba…

   Spoiler konusunda haklısın. Ben duvar yazılarındaki spoilera da karşıyım.

   Sahi Meliha'nın büyük sırrı nerede?

   • Gözde E.

    Meliha’nın büyük sırrı sezon finalinde mi ortaya çıkacak acaba?

  • Bir de kolyemiz vardı 🙂

  • Gözde E.

   Merhaba Rizet. Spoiler’lar konusunda çok haklısın. Fragman seyretmiyorum ki bölümde daha çok heyecanlanayım diye. Ama spoiler’lar zaten havada uçuşuyor. Aslı’nın da belirttiği gibi duvar yazısı spoiler’ları da olmamalı.
   Meliha-İdris sırrı beklentim sezon finalinde ortaya çıkacağı. Eğer bu sezon dizi bitecekse çoktan ortaya çıkardı.

 • Nur

  İskenderunlu Faruk..

  Benim gibi bir izleyici elbette bunu atlamaz:)

  İstanbullu Gelin/ Faruk/ Özcan Deniz
  İskenderunlu Faruk/ Özcan Deniz

  Özcan Deniz/ Kral dizisi/ ATV

  Çağatay’ın Yamaç’la yaptığı ilk konuşmayı Yamaç’ın sözünü kesmesini, Yamaç’ın cevaplarını burda yorumlamıştım ve o konuşmanın dizi sektörü ve reytingler ile ilgili olduğunu yazmıştım.
  Çoğunu tutturmuşum. Yamaç’ın ikinci müdaheleye cevabındaki ‘Kral’ vurgusunun Kral Dizisi ile alakalı olduğunu daha doğrusu öyle bir dizi olduğunu bilmediğimden yanlış yorumlamışım.

  Kral dizisine vs mizahi göndermeler var.
  Bir şeyi merak ediyorum.
  Çağatay, Yamaç’ın öldürdüğü konsey üyeleri için ‘sektörün yetişmiş elemanları’ tarzı bir ifade kullanmıştı. Merak ettiğim konu; bunların arasında Uğur Yıldıran’ın olup olmadığı. Acaba Uğur Yıldıran, Kral ile mi çalışacak?

  Kafamdan, oturduğum yerde, kendi kendime düşünüp uydurduğum şeyler bunlar ama bazen tutturuyorum ya, taa o zaman bana sanki o konuşmanın alt metninde bir yerde Uğur varmış gibi gelmişti.Uğur Yıldıran’ı çok seviyorum ve kendisi için hayırlı bir şey her ne ise olmasını temenni ederim.

  • anlamadım Özcan Deniz Kral diye bir dizi mi çekecek?

   • Nur

    Evet. Önümüzdeki sezon ATV’de yayınlanacakmış.

    Kral göndermesini ilk Çağatay- Yamaç sahnesinde farketmiştim ama o sahneyi Kerem Çatay- Aras B.İ diye yorumlamıştım. Kral dizisini o zaman bilmiyordum. Çağatay tıpkı diğerleri gibi çoklu karakter ve çoklu temsiliyetler barındırıyor. Ana eksende medya ve dizi sektörü var. Cengiz Han, Romanoflar vs bu ana eksenin tamamlayıcı unsurları. Mesela Mahsun’a yapılan işkenceyi durdurması Cengiz Han’ın en bilinen kanununa atıftı. ‘İşkence altında alınan ifade geçersizdir’ kanunu.
    Çağatay Erdenet= Algı Devi.
    Media Moghul (Havuz/ Yandaş)
    Dizi Sektörü Ay Yapım. Belki başka şirketler de vardır ama Ekrem/ Kerem Çatay’la baya dalga geçiyorlar: )

    ATV, Kral karşıma çıkıyordu, burda da yazmıştım. Sanırım Kral, Çukur’a rakip geliyor yani Pazartesi akşamına. Bir de çok emin değilim ama Yapımdan kalifiye elemanların bir kısmı bu diziye geçmiş olabilir? Çünkü Çağatay’ın Yamaç’a ‘Sektörün yetişmiş elemanlarını senin yüzünden kaybettim’ cümlesi var. O konuşmayı tekrar izlemedim ama izlediğim esnada ya bir Işık lafı geçti ya yıldırım, hatırlamıyorum acaba Uğur’dan mı bahsedildi?

    ‘Kralı yıkamazdı bizi prensesi yolladılar’ duvar yazısında Kral’ın Kral dizisi prensesin ise Nare olduğunu geçen hafta yazmıştım. Bu hafta İskenderunlu Faruk diyerek Kral’a yine laf attılar. Hatta Samatya falan dediler dizinin çekileceği lokasyon Samatya olabilir.

    • Ayla

     Bence biraz varsayimla hareket ediyorsun. Bak Asli bile duymamis ”kral” dizisini. Normal izliyecide pek bilmiyor,yani gercekten göndermeler kral dizisi icinse bunu anlayan sen gibiler azinliktasiniz bence:)
     Tut ki dogru dizi icin gönderme yapiyorlar ehh reklamin iyisi kötüsü yoktur ohh ne güzel ”Atv” dizisinin reklamini yapiyorlar:)))

     • Nur

      Bazen kendi aralarında eğleniyorlar gibi hissediyorum. İskenderunlu Faruk doğaçlama bile olabilir. Aras ve Erkan’ın sohbet etmediğini nerden biliyoruz:)

   • Gözde E.

    Dönem dizisi olacaktı ama kanal son anda günümüze uyarla demiş.

  • Hayalet

   Kral dizisi Eylülde çekilecekmiş. Başroller ve senaryo elli kere değiştiği için pek de abartilacak dizi gibi gelmedi bana. Dizi en az bir yildir zaten planlaniyor. Yazdan önce başlayacakti ve şimdi de Eylül ayina falan ertelenmiş.
   Uğur Yildiran Türkiyede çalişacak olsaydi Çukurdan ayrilmazdi. Adam aksiyonu seviyor ve en son haberlere göre Amerikaya yerleşmişti veya yerleşecekti. Onun hakkinda en hayirlisi ne ise o olsun. Bir iki videosunu gördüm ve Ong Bak gibi aksiyonu bol filmde görmek isterim kendisini çünkü onda o kapasiteyi gördüm. Yetenekli insan ve bence Kral gibi bir dizi ile el sıkışacağını sanmam. Kaldiki Kral Pazartesi mi değil mi o bile belli değil çünkü daha çekimin başlamasini geçtim senaryo bile tamamlanmadi revize gitti.

   • Nur

    Merhaba Hayalet.
    Kral’ı zaten yeni anladım ama Kral’dan önce Çağatay ile başlayan süreçte Medya ve Dizi sektörüne bazı göndermeler vardı. Hangi esnada olduklarını hatırlamıyorum ama izlerken derinden bir ATV grubunu aklıma getiren bir şeyler oluyordu A Haber’i silah zoruyla bile izlemem ama acaba A Haber’mi katedildi diye zihnimden geçen bir an da olmuştu. Mesela Çağatay’ın boğazda patlattığı 3 tanker. Bana öyle geldi ki o üç tane diziye bir göndermeydi. Çağatay o sahnede çift karakterlydi. Hem bahsettiğim gruptan biri hem de Ay Yapım’dan. Mesela 3 tanker için tahminde bulunurken ikisi için acaba Çarpışma ve Kuzgun mu diye düşünmüşlüğüm var ama kendimde ikna olmadım.

    Kral’a bir tür göndermeler var. Özcan Deniz naıl bir şey kotarır bilmiyorum hiçbir dizisini izlemedim ama Neredesin Firuze en sevdiğim filmler arasındadır. İstanbullu Gelin’i dizi izleyen tüm tanıdığım kadın yakınlarım izliyordu ve Özcan Deniz’i seviyorlar, eminim Kral’a da başlarlar ama sonrasını bilemem. Ben de ilk bölümünü izlerim. Çukur’la aynı gün olursa Çukur’u TV’den Kral’ı netten izlerim. Rekabet güzel bir şey. İşine değer veren, emek veren herkes karşılığını alsın Kral Dizisi de bu kötü ekonomide kaç kişiye geçim sağlayacaktır. Temennim iyi bir şey olsun ve kazansınlar. Çukur’un kendi rengi, dokusu, kodları var. Emmi’nin dediği gibi herkes kendi kalbinin ekmeğini yer.

   • Nur

    Uğur Yıldıran için Amerika’ya yerleşeceğini yazmışlardı hatta Los Angeles’a yeleşip çalışacak gibi bir şey okumuştum Hollywood, Los Angeles’da olduğu için çok sevinmiştim. Ama sanırım vazgeçti. Amerika çok uzak, boşversin orayı. Dün ya da önceki gün fotoğrafını gördüm Cihangir ile, Zürih’teydi , bir kaç hafta önce yine aynı ikilinin Avrupa’da bir ülkede fotoğrafını gördüm. Acaba Avrupa’da birileriyle ortaklık mı kuruyor? Sanki eğlence sektörü gibi. Uğur’a yazık yaa.. Yani körletmesin kendisini başka alanlarda. Cihangir ile dizi çeksinler. Onlar için projem hazır hatta çekilmiş bitmiş yeniden çekecekler.. Lokasyon da hazır. İstanbul Çukur, hakiki Çukur ama. Zaten gelmiş, görmüş buraları.. buraları dediğim oraları:) Birazdan Umutsuzlar filmini tekrardan izleyip Uğur’a rol bakacam. Dizinin hem aksiyon yönetmeni olsun hem de rolü olsun. Tek eksiğimiz Serenay Sarıkaya.. Çukur Evimiz, Fırat Babamız.. Uğur’cum oku buraları..

 • Nur

  Merhaba Aslı. Ellerine sağlık.

  Yüzleşme’nin zindan bölümü ef sa ney di.
  Otelde bar sahnesi de iyiydi. Detone şarkıcı manidardı:) Güldüm.
  Arada yolculuk, kasaba vs.. dikkatim dağıldı biraz. Yolda itiraf bana hitap etmedi. Zindanda ya da İdris’in mezarı başında itiraf etmesini yeğlerdim. Ahmet Kaya’nın zindanda çalması gerekiyordu ama sonuçta Çukur’da Ahmet Kaya çaldı nihayet.
  Çocuklarla futbol sahnesine güldüm. Çukur’un çocuklara kötü örnek olduğu tartışılıyor ya, bence onu ti’ye aldılar. İki kardeş çocuklara resmen kötü örnek oldular:)

  Yücel’in öldürülmesi tuhaftı.

  Yücel son kez gitti karısının ve kızının mutlu ve sağlıklı olduğunu gözleriyle gördü. Geldi evine yattı, kalktı saate baktı. Yamaç kafasına da değil sakince göğsüne ateş etti. 2 kardeş mezar kazdılar, battaniyeye sarıp temizce toprağa verdiler üstünü kapattılar.

  Dizi ahirette devam etseydi Sena ve Akşın hurileri olurdu herhalde.
  —–
  Çağatay’ın tüm sahneleri favorim. Oyuncuyu ve karakteri çok seviyorum. Senaryosu harika, çok zekice. Gülmekten bir hal oluyorum..
  Adam kimseyi ölümle falan tehdit etmiyor:) İşkenceye bile karşı:) Ama millet ağzından o kadar kibarca çıkan tek cümlede hemen dökülüyor.
  Yücel’e karını öldürürüm, kızını kaçırırım vs bir şey demedi ki. Hatta onları tehdit bile etmedi Yücel’e ‘SENin için iyi olmaz’ dedi Yücel, soluğu Mahsun’da aldı.

  Mahsun’a işkence yapılırken geldi, işkenceyi durdurdu hatta itiraz ederek durdurdu. Mahsun’a ‘annene gidip gitmediğini soralım’ deyince Mahsun da döküldü. Çağatay, ‘anneni öldürürüm’ falan demedi ki:)

  Çağatay karakteri ile müthiş bir medya ve algı maniplüsyonları eleştirisi yapılıyor.
  Gökhan Horzum’a hayranlığım sayesinde tazeleniyor.

  Cengiz Erdenet: Çağatay babasıyla konuşmadan önce prova yaptı. Nejat İşler’in eğitiminde ya da sanat hayatında hocaları kimdir bilmiyorum. Her kim ise repliğini prova etti. Aklıma Ali Sürmeli geliyor.. Ali Sürmeli ya da başkası çok usta bir oyuncu gelmeden önce prova ile selamladı. Bu sahne için de Gökhan Hoca’ya ayrı bir hayranlık duydum. Hoşuma gitti.

  Flashback’ler sevimsizdi ama yapım bir çok oyuncu ile Elazığ’a yardım göndermişti, böyle bir şey senaryoyu aksatır. Aile her şeydir, yardımlaşma aile olmanın ana unsurudur. Depremde yardımlaşma diziden daha önemliydi, hiç bölüm verilmese bile olurdu. Flashback’le falan, ellerinden geleni yapıp eli yüzü düzgün bir bölüm çıkarmışlar o yüzden o niye görünmedi bu nerdeydi, niye yeni sahne yoktu falan demeyeceğim. Zindan sahnesi başlıbaşına zaten çok güzeldi.
  Aklıma geldikçe eklerim.

  • Yücel’e böylesine temiz! bir ölümü yakıştıramadım ben…

   • Nur

    Sanırım “Takım Elbise İndirimi’ gibi bir şey resmedildi. Yani desteklemek anlamında kesinlikle değil, reel dünya da kurgusal evrende de bu işler böyle manasında. Yücel, Sena ve Akşın’ı değil de Cumali ve Selim’i öldürmüş olsaydı en azından kafasına sıkarlardı. Bir de; Kriminal Psikolojide öldürülen kişi battaniye gibi bir şeye sarılıp toprağa verilmişse o kişinin yakınlarının yaptığı tahmin edilirmiş. Öldürmüş olsa bile bir tür saygı ve sevgi gibi.

    2 erkek 2 kadının katilini sarıp sarmalayıp gömdüler. İdris Babayı da öldürmüştü o erkekti ama sanırım onun bedelini daha önce ödediğini düşündüler.

   • Gözde E.

    İlkinde yakacaktı adamı Yamaç, herhalde bu şekil işe yaramayınca temiz ama kesin olsun dedi 🙂

  • Ayla

   Selam Nur galiba ben Cagatay a biraz gicik oluyorum o kendini begenmis havalarini bazen cekemiyorum.
   VarYam ile dop dolu bir bölümü bakalim Nur begenecek mi diye düsündüm cünkü su siralar ikisinede alerjin var:)) Neyseki begenmissin.
   Ahh sahi bir haberde okumustum oyuncular deprem yerine gittiler ondan bölümde yoktular herhalde. Hadi bu bölüm Flashback sahneleri anlayalim ama sadece bu bölümle ilgili degil dizi,yapim,senarist son zamanlarda Flashback sahneleri sık sık fazlasiyla kullanmaya basladi.
   Evet futbol sahnesinde ti ye almis olabilirler ama ben yanlis buldum o sahneyi,aileler coluk cocuk izliyorlar bu diziyi daha temiz,eli düzgün kardesce bir maç yapabilirlerdi ”iyi”örnek olarak. Illa yangina körükle gitmek zorunda degil senarist!
   Ali Sürmeli zaten diziye Cansiz olarak konuk olmustu Ehh Cansiz öldügüne göre gelemez gelmemeli.
   Fragmanlarda olacaklari göstermeleri birakmalari gelecek,resmen Yücel ölecek belliydi. Sen hatta o sahne aldatmacadir demistin. Ne aldatmacasi yaw:))
   Bu yanimdan fragmanlarina daha gizemli olmasini yeglerdim. Ben SM da yada cukur sayfalarinda gezinmiyorum haber spoiler okuyayim diye ama fragman,özet okuyorum,bir TIK gizem lütfen. Bölüm fotolarina ise hic bakmiyorum.

   • Nur

    Ali Sürmeli’nin Çukur’a konuk olduğunu tamamiyle unutmuşum hatta Veli’yi bile unutmuşum Onur Saylak da Çağatay’ın ağabeyi olarak gelse ne kadar hoş olurdu diye düşünmüştüm. Nejat İşler’in hocası kim olabilir başka, resmen replik provasıydı mizanseniydi o . Şener Şen mi acaba? Neyse zaten 2 haftadan önce gelmez hem o gelince Çağatay çıkmak zorunda diye bir kural yok. Çağatay’ın çıkmasını hiç ama hiç istemiyorum. Mahsun bu kadar çabuk ifşa ol asaydı ne tatlı sohbetler izlerdik Çağatay, Hegel’den bahsederdi Mahsun pergel diye anlamış gibi yapardı ‘Böl ve Yönet’ ne komik olmuştu. Çağatay’ın sevmediğim tek bir karesi bile yok. Tehdit etmediği halde Yücel gibi bir çakalın Mahsun gibi sokakta yetişmiş eski komutanın algısını yönlendirdi ya, tam bir medya ve algı tutsaklığı eleştirisiydi. Hepimize her gün her an yapılan algılarımızı esir alan sisteme yönelik çok zekice bir göndermeydi. Çağatay ile dizi level atladı (bence) seviye baya bi aşağıya inmişti seviyeden kastım negatif değil de nasıl anlatacağımı bulamadım şimdi:)

    Flashback’leri hep yapıyorlar ve ben de çok şikayetçiyim ama bu bölüm için belki yapmayacaklardı ama deprem dayanışması nedeniyle yapmak zorunda kalmışlardır diye düşünüp şikayet etmedim. Perihan Hanım, Damla, Berkay, Cihangir ve Çağrı gitmişlerdi. Uygulayıcı yapımcı da gitmişti Yamaç Okur’un yokluğu da bir çok şeyi alt üst etmiştir. Bölüm iyiydi ya.. Batan bir şey olmadı. Yüzleşme çok iyiydi ama itiraf sahnesini beğenmedim oyunculara sözüm yok, kendilerini aştılar zaten, senarydan mı ekipten mi, ne bileyim hata mı desem başka bir şey mi.. itiraf olmamıştı. Başkada beğenmediğim bir şey olmadı aslında.

   • Katılıyorum. Ali Sürmeli ikonik bir karakter, Cansız olarak sahneleri var. Gelmemeli. Yoksa her dizide olan figuran kadro teyzeler gibi olur.

    • Ayla

     Ha birde her dizide olan figuran amcalar da var:)))
     Birde bir figüran oyuncu vardi her dizide hep doktor rolünde,bu gözler bunlarida gördü:)

  • Gözde E.

   Benim aklıma Ali Sürmeli hiç gelmedi. Ayrıca Aslı’nın da dediği gibi Cansız olarak Çukur’da yer aldı, gelemez. Cansız karakterinden de o kadar illallah ettim ki Cengiz Erdenet’i oynayacak oyuncu zerre Ali Sürmeli’yi andırmazsa sevineceğim şahsen. Musa Uzunlar olabilir mi acaba, şu an dizisi yok diye biliyorum.

   • Nur

    Ali Sürmeli’yi getirdim, yetmedi Onur Saylak’ı ağabey olarak getirdim:) Rus anne var. Çağatay’ı zaten bir yere yollamıyom. Kendime bi aile düzüyom. Yalı’nın dekorasyonu şatafatlı üst katta falan bir yerde küçük bir kısmı sade eşyalarla dekore ettiririm.

    Sait Halim Paşa Yalısı evimiz
    Cengiz Erdenet babamız.

    (Çağatay’la kendime kurduğum dünya. Hâyâl gibi hâyâl be)

    • 🙂 bambaşka bir diziye geçiş yaptın

    • Gözde E.

     Rus anne yaşıyor muydu ki? Ben öldü diye biliyorum.

     • Nur

      Yaşıyor olması lazım. Öldüğü bir yerde söylendiyse o sahneyi kaçırmışımdır.

  • Buke Oguz

   Merhaba Nur :)))
   Çağatay ERDENET’i izlerken Behzat C. de Ercüment ÇÖZER ‘i izliyor gibi hissediyorum. Oradaki gibi sakin ama altan alta tehditkar, takıntılı, bir o kadar da kibar .. Senin de dediğin gibi şiddeti sevmediğini söylüyor, işkenceye engel oluyor. Ama söylediği iki cümleyle ne demek istediğini karşısındakine anlatıyor. Şimdiye kadar açık açık bir Selim’i tehdit etti herhalde Yamaç sevkiyatı patlattktan sonra. Tabi yanlış da hatırlıyor olabilirim.
   Çağatay zaafı olmadığından bahsetse de babası ve Efsun’u zaafı olarak görüyorum ben.
   Yamaç’ın en çok Efsun için ne planlayacagini merak ediyorum. Senin Labirent teorini çok beğenmiştim . Çok güzel bir intikam olacaktı ama bu zamana kadar Efsun için değerli olan kimsenin varlığına dair bir ipucu verilmedi. O yuzden baska bir intikam plani yapacaktir Yamac.
   Efsun’un zaafı Yamaç gibi duruyor. Yamaç Efsun’u o labirente sokup ya beni vur ya kendini diyebilir hala. Ama Efsun’u canıyla tehdit edeceği kim olur bilmiyorum. Babaannesi için kendi canından vazgeçer mi yada Yamaç’tan bilemem. Yamaç bir şekilde Efsun’un zaafının peşine düşecek o kesin. Ne bulacağını merak ediyorum.
   Yamaç’ın bir süre Cagatay’a buluşacağını sanmıyorum. Önce babasının intikamını alacaktır ardından sira Cagatay’a gelecektir. O zaman da Cagatay’in zaafının peşine düşecektir.

   • Nur

    Selim’i de tehdit etmedi:)
    Çağatay algı yönlendiriyor. Karşısındakiler için elinde sağlam kozlar var o konuda herkes ikna.. Ama kozları nerde, nasıl kullanacağını karşısındakinin algısına bırakıyor ve herkes en kötüsünü düşünüyor.

    Selim’e türkü barlardan bahsetti ve Celal’i öldürdüğüne dair eĺinde kanıt olduğunu söyledi.
    Türkü barlara gitmek çok normal! Çağatay herkese Selim’in türkü barlara gittiğini ilan etse ne olur:? Hiç))
    Celal’i öldürdüğünü tüm Çukur’a ilan etse ne olur? Hiç:)
    Çağatay’ın elinde Selim ve Celal’in cinsel beraberliğini gösteren bir şey yok ki! Öyle bir kayıt vardı ve Nazım’daydı ama Çağatay’ın bahsettiği O KAYIT değildi!
    Selim’e (ve biz izleyicilere) öyle bir algı yaptı ki bizler ve Selim anında cinselliğin kaydı var ve ifşa edecek diye düşündük:)

    Efsun’un kimsesi yoksa kendisi vardı kendisine sıkardı. Timsah’ın kimsesi yoktu kendisini öldürmek için ateş etmişti.

    • Ayla

     Tamamda birak insanlarda istedigi gibi algilasn. Benim gözümde Cagatay Selim i üstü kapali TEHDIT etti ve herseyi bile eli kolu cok uzun olan Cagatay in Selim in cinsel egilimi hakkinda kesin bir kanit vardir diye düsünüyorum.

 • Ayla

  Ohh Asli bu hafta hizlisin,gerci cok kisacik VarYam a deginmissin:) Bak ben ona buna degindim:)

  Bende kücük Salih in saclarindan bahsettim. Sirada Murteza nin olmasini isterdim. Eskiden Akin in hainliginin ortaya cikmasini istiyordum ama artik fark etmiyor cünkü Kocovalilar masallah koca yürekli bagislayan insanlar..

  Anlat bakalim Rakenrolcu,sonunda Yamac ve Salih yüzlesmesine kavustuk. Salih in Yamac i öldürecegine zaten hicbirimiz inanmamistik.

  Aras Bulut ve Erkan adeta oyunculuk dersi verdiler,kendi karekterlerin hissettiklerini dibine kadar hissetmisler. Özellikle Aras Bulut Yamac in omuzlarinda ki yük performansindan kendisi bile etkilenmistir,herhalde bunlara psikolojik destek veren insanlar vardir umarim…

  Bir adet kendi babasindan korkan Cagatay görmek komik,silahli catismayi sevmezmis ay canim:)))

  Senarist işin kolayini bulmus bol bol flashback,ehh yoksa nasil doldurulacak dizi süreleri,ama biraz sıkılıyor insan. Herseyin flashbaclarini veriyorsun Salih doktoru nasi ikna etti onuda gösterse ya,ne dedi?

  Yamac kolay bir ölüm verdi Yücel e,aci cektirmesini isterdim. Hadi Horzum Yücel i yine diriltte görelim:)) Bu sefer pisligin öldügünden emin olmak istedi. Salih beton da dökelim mi dediginde Yamac in bulabilirmiyiz bir yerden demesi:)))

  Tabii gece gece iki kürek nasil bulsular sorgulamiyoruz. Yücel öldü Yamac in uyku problemi bitti. Keske daha önce öldürseydin be oglum. En cok neye seviniyorum bir bilseniz oda su artik Yamac Efsunnn un dizilerine gitmiyecek uyumak icin:)) Madem VarYam intikam turnesine ciktilar Efsun da nasibini almali ve digerleri hatta Azer bile.

  Salih nasil Yamac in babalarini öldürmesini anlayisla karsiladiysa Selim Cumali de anlar ama anlatmiyacaklar onlara sanirsam.

  Yamac dirildi ya bakallim Akin cukur un babasi olmusken tekrar kenara cekilecek mi? Selim Cagatay in tehditlerinden nasil kurtulacak? Kesin Cagatay in da zayif bir karni vardir,onu bulmak gerek.

  Bu bölüm oyuncularin cogu dinlenmedeydi pek göremedik.

  Yamac bu bölüm Sena yi andi ve yarim kalan hayellerinden bahsetti:(

  Yamaccigimiz neye hayel neye kismet Sena dan degil ama Nehir den bebek geliyor kesin kiz olur:))

  Sevdigim sahnelerden biri Salih in kücük Salih e gülümsemesi,daha kücük yaslarda bile saclarina limon sürüyormus ufaklik:))

  • Nur

   Merhaba Ayla. Ellerine sağlık.

   Aslı’ya bir haller oldu. Gözlerimizi yaşartıyor:)

   Sıranın bir an önce Efsun ve Azer’e gelmesini istiyorum.

   Timsah eğlenceli ölmese de olur. Murteza zaten işlevsiz, varlığı ve yokluğu bir.

   Azer’in Koçovalılar’dan alınacak intikamı var.

   Efsun’cum maşallah teflon misali bir şey yapışmıyor ama KK’dan beri azmettirici ve finansör olarak No:1 o. Çağatay yeni devraldı.

   Yamaç’ın yaşadığını Çağatay’ın öğrendiğini biliyorlar. Düşman bilirken Çukur’dan ve aileden saklamak hiç olmadı.

   Yamaç, Sena’yı anması daha doğrusu abi- kardeş hayallerini anlattıkları sahne güzeldi.

  • Merhaba Ayla…. Speedy Gonzales ^^ Bölüm gerçekten güzeldi. sahnelerden, diyaloglardan o kadar keyif aldım ki arabada işe gelip giderken -malum istanbul trafiği – kısa videoları açıyorum.

   Karakterin zorlu sahneleri öncesi ve sonrasında destek şart sanırım. Romcom olsa oyna geç, ama büyük bir yükü anlatıyorsan onu içselleştiriyorsun demektir ki bu da oyuncunun kendi psikolojisi için zor olmalı.

   kazma imiş kürek imiş, koskoca doktor nasıl ikna olmuş takılmıyoruz onlara Aylacım 🙂

   Benim de aklıma geldi, Yamaç uyuyabiliyorsa efsun’a gerek kalmadı 🙂

   • Nur

    Efyam’ın üstü çizildi bence, akış Nehyam’a. Yamaç artık uyumaya falan gitmez, intikam senaryosuna geçildi.
    Hâyâllerin anlatıldığı sahne déğişikliğin habercisiydi. Türkçe öğretmenliği Salih ve Saadet’in ortak hâyâliydi, Vartolunun da hâyâli oldu. Vartolu’nun alt metni değişmiş oldu. Vartolu köşke gider artık Saadet ve bebeğiyle köşkte yaşar. Yamaç’ın hâyâli ile Efsun’un üstü çizildi Nehir’e köşkün kapısı açıldı Nehir ve Yamaç evlenip köşkte yaşarlar. Medet’in hâyâlini diziden çıkış olarak yorumladım. Köşk ahalisi Sultan, Cumali, Damla, Selim, Ayşe, Karaca, Akın.. bir kısmı ya da hepsi gidebilir, illa ölüp ayrılacaklarını sanmam.
    Yamaç ve Efsun’un intikam senaryosu start aldı. Azer’in de karşılıklı intikam senaryosu başlar şayet mutlu son olursa Azer ve Karaca evlenip Adana’ya yerleşirler ama mutlu son bu saatten sonra imkansız gibi. Karşılıklı çatışacaklardır. Akın, Songül ile evlenip Çukur’dan gidebilir vs vs.. Köşk bence küçülmeye gidiyor ve Efyam bence bitti. Tahminim şimdilik böyle.

    • Ayla

     Gülümseyerek okudum yorumunu fikirlerin jet hiziyla degisiyor:)) Gecen hafta sen degilmiydin Nehir Yamac bitti,Yamac Efsun a dönüldü diyen:) Salih Saadetle köskte yasatmaz diyen. Off yasamasin ben habire bu ikiliyi ayirmaya calisirken birde Salih o köşke yerlesmesin. Köşk ahalisi basta Sultan i da alip gidebilirler,mesela Ayse,Karaaca,Saadet ve Akin. Azer icin mutlu son olacagina hic inanmadim ve istemiyorum da zaten…

     • Nur

      Yamaç-Efsun’a mı dönüldü dedim? Yamaç-Efsun? Hatırlayamadım ama demiş olabilirim ama hangi manada dedim acaba? Bir ara geçen hafta yazdıklarımı okurum. Hep Nehyam’cıydım son bölümlerde vazgeçmiştim. Efsun ve Yamaç’ı shiplemiş olamam. Belki anlatım bozukluğu yapmışımdır.

      Nehir’i köşkte hâyâl edemediğimi geçen hafta yazmıştım ama Çukur’da aşk var videosu ile yön değişti herhalde. Bu bölümde Yamaç’ın hâyâlleri ile Nehir’e köşkün kapıları açıldı. O hâyâl anlatımı Sena için değildi bebek ve Nehir içindi.

      Aslında Nehir’de başka bir şeylerinde olabileceği aklıma geliyor ama kişilerin özel yaşamı diye tahmin dahi olsa bu konulara girmeyi pek istemiyorum. Sadece şu kadarını söyleyeyim, Rıza’nın yerinde olsaydım bazı şeyler çok ama çok dokunabilirdi bana..

      Zaten köşk tahminimde sabit değil. Kadro küçültülecek gibi hissediyorum.

     • Ayla

      Nur yine katilmiyorum eger Nehir ve Yamac olayini girilmisse girilecekse Alico yu oynayan Riza Nehir i oynayan oyuncu ile duygusal bir yola yelken acmislarsa gercek hayatta Riza ya bu durum asla dokunmamali. Cünkü gercek,kaliteli,donanimli bir oyuncu bunu kaldirabilmeli. Riza da öyle bir oyuncu diye tahmin ediyorum.
      Evet sen hep Nehir ve Yamac tan yanaydin ama senin veya baska birinin yorumuda olabilir okumustum NehYam dan vecgecildi Efsun ve Yamac a yöneldi diye.
      Ben biliyorsun Yamac in hep tek tabanca kalmasini isteyen azinliktanim ama illede bir secim yapmam gerekiyorsa Nehir hamile diye Nehir olsun. Ama Nehir in köske yerlesmesini istemem cünkü orada kendi kisiliginden vazgeciyorsun. Bakiniz Cumali nin Damlasi neydim ne oldu ”ev hanimi” ve Sultan in sözünden cikmayan biri:)))

     • Nur

      Çok farklı bir şeyden bahsettim ama önemli değil. Özel hayatları, boşver.

     • Gözde E.

      Valla ben de senin EfYam yoluna girildi şeklinde yorumlarını hatırlıyorum desem :))

     • Nur

      Gözde’cim tahminlerim, temennilerim sürekli değiştiği için pek iddia etmem ama Efsun’un Yamaç’a ship getirilmesini zaten aklım almamıştı belki o zaman olmaması lazımdı ama oluyor gibi bir şey yazmışımdır.
      EfsunAşk ilişkisini hiç temenni etmedim Efsun, Baykal’ın kızıysa Efsun’un Çukur’a Çeto’nun, Fatih’in girdiği gibi girmesi lazımdı. Hatta Fatih’in parmağında Yamaç’ın yüzüğü ile girmesi tam Efsun’luk sahneymiş. Efsun’un Çukur’u hallaç pamuğu gibi atması lazımdı Yamaç’la sevişip sevişmediğinden hala emin değilim:) Uyuttuğu zamanlarda ikisinin de pek aklı başında değildi:) Efsun da hamile çıkarsa valla şaşırmam. Elele, kolkola Çukur’da Efyam düşünemiyorum Efsun Koçovalı düşünemiyorum ama gizli bir aşk yaşatılabilir zaten yaşattılar sayılır:) Efsun’u müstakil seviyorum. Şizofren mi , fantazist mi başka bir şey mi bilmiyorum ama akıl sağlığı yerinde değil ve belki Baykal bu nedenle gizledi onu. Nehir’in testini Yamaç’ın önüne koyup hamileyim derse hiç şaşmam sanki çocuk kendinden olacakmış gibi sevindi. Çok tatlı bi şey Efsun, komik bir kız:)

     • Ayla

      Herkesin senin gibi yüksek hayel gücü olamaz mesela ben Yamac in Efsun ile sevistigine hic inanmadim.

    • Ahmet Adar

     Haklısın.Bence de Efyam bitti.Efsun ölecek ama hikayesi biraz açılsa iyi olacak.Baykalın kızı da annesi kim.Ağabeyleri ile görüşüyormuydu.Babaannenin fonksiyonu,Nehir ile bir akrabalığı var mı?Seda’yı tanıyormuydu?

     • Gözde E.

      Bu soruların cevapları neden bunca aydır neden verilmez ki…

     • Nur

      Merhaba Ahmet Bey. Efsun’un sonu akıl hastanesi olur gibime geliyor. En başlarda Yamaç, Efsun’u biriyle labirente sokar diye tahmin ediyordum ama bu senaryo zamanında atmadığı adımları bundan sonra hiç atmaz. Labirente vazgeçemeyeceği biriyle girmeliydi vazgeçemeyeceği başka birinin dışarıda kafasına silah dayalı olmalıydı. Yamaç’ı kucağına yatırmaya düşman getirmişler. Ordan burdan hikaye, algı, metafor, anafor vs.
      Damla Sönmez olmasa hiç çekileceği yok. Banal ve vasatlığa Damla renkler katıyor ve hoş bir şey oluyor. Yamaç’ın başka birini düşündüğünü öğreniyor kendisi diye gözünün içi parlıyor, teste bakışı hele.. anında Yamaç ve kendisinin bebeği diye beraber isim düünürken hâyâl etti zaar. Deli bi şey yaa:)

     • Seda kim?

     • Nur

      Sena.

     • Ahmet Adar

      Sena olacak,yanlış olmuş,Özür dilerim.

     • Gözde E.

      Sena’nın arkadaşı tamamen çıktı mı diziden Deren?

     • Ayla

      Sus kiz senaristin aklina Deren i getirtme ne güzel kurtulmustum:)

     • Gözde E.

      Ama Mekecik aşksız kaldı yazık ona 😛

     • Ahmet Adar

      Deren geri geliyor şeklinde tüyolar doğru çıkmadı.

  • Gözde E.

   Yamaç dirildi ama gizli kalacak herhalde bir süre, Akın da babalığa devam. Yamaç gelince bu defa sakin sakin kenara çekilir ama, pişmanlık var artık O’nda da ufaktan.
   Çağatay’ın zayıf karnı babasıyla ilgili galiba. Senin de dediğin gibi babasından korkuyor.

  • Buke Oguz

   Merhaba Ayla:))
   Ben de Yucel’in ölümünü kolay buldum. Çok daha sadistçe ölümler hayal etmiştim ve bunun için biraz da kendimden utanmıştım doğrusu 🙈😆
   Çağatay babasından korkuyor ve bu da onun zaafı sanırım. Bir de Efsun’a karsi olan zaafı var tabi.
   Yamac’in Sena ile kurduğu yarım kalan hayali üzdü. Yamac’in aklına bile gelmiyor bir çocuğu olabileceği ben öyle hissettim o sahnede. Bakalım Nehir’in hamile olduğunu nasıl öğrenecek Yamaç yada öğrenebilecek mi?
   Nehir Yamaç’ın ölüm haberini alacak bu bölüm. Bir cenaze yapılacağını düşünüyorum Yamaç’a . Acaba Nehir bebek ile ilgili ne kadar verecek. Kocovalilar’in kapısına dayanmıştı Yamaç’i bulmak için. Acaba gidip de ben Yamac’tan hamileyim der mi ? Yada Alico’ya bundan bahseder mi?
   Kocovalilar öğrenirse Nehir’i eve almaları olası. Yamaç intikamını alıp Cukur’a ve evine döndüğünde kapıyı açan Nehir olabilir. Yamaç nasıl bir şok yaşar ama…

   • Ayla

    Sanirsam önceden yazmistim Nehir in köske yerlesmesini istemiyorum cünkü Sultan cadisi gelinlerinin kisiliklerini degistiriyor onlari adeta birer ev hanimi ev kuşu yapiyor bakiniz Damla ya:))
    Ama Nehir in Yamac a kapiyi acmasi iyi fikir Yamac in suratini görür gibiyim:))

    • Buke Oguz

     Ben de köşke yerleşmesini istemem Nehir’in ama böyle bir senaryoya gidilebilir Yamaç’ın bebeği söz konusu olunca.