ÇUKUR – Acıyor…

Bu sezonun en güzel şeyi #EfYam. İncelikle yazılıyor. Elbette bu ikiliyi birbirlerine fiziken / ruhen yakıştırmayanlar, Yamaç ’ın düşmanı ile birlikte olmasını uygun bulmayanlar, Sena’nın ardından birine bu kadar çabuk ve bu kadar güçlü (kapılar kırılıyor malum ^^) hisler beslemesini yadırgayanlar ve hatta Nehir ile olmasını destekleyenler olabilir. Ama bu birkaç hafta önce sezon başından o güne Efsun – Yamaç sahnelerinin altında yatanı kronolojik olarak açıkladığım yazı ile  (*) desteklediğim üzere bu ilişkinin sezon başından planlı programlı ilerlediği gerçeğini değiştirmiyor.  Haftalar önce yazılmış bir repliğin anlamını haftalar sonra bambaşka bir sahnede çıkartabiliyorsunuz. Bu ikili için yazılanların hiçbiri havada değil, anlamlı…  Öyle ki uzun süre etkisi altına alıyor. En azından beni ^^ Ya sizi?

 

 
   
 

Mesela Yamaç “Keşke bir kere gözlerim açıkken saçlarımı okşasan” derken Efsun’un hislerini bu şekilde dile getirmesini dilemesi değil de ne?

 

Efsun’un Çağatay’ın misafiri olduğunu -hafif bir kıskançlık ile ^^ – öğrendikten sonra  Yamaç’ın ‘Mutlaka görüşücez’ sözü gerçek oldu.

-Eve döndün mü?

-Yoldayım.Gelicem.

-Kapıya adamlarını bırakmış.

– Gelicem!!!

 

Geldi…

 

“Gözlerin… O gece, buradan gittikten sonra her aklıma geldiğinde nasıl geri dönebilirim diye düşündüm”

 

Gerçi bu geri dönüşün Efsun’un efsunlu gözlerini bir kez daha görebilmekten çok daha farklı bir sebebi vardı. Nehir!

Yamaç’ın gitmek zorunluluğuna dair geçmişinin kapılarını Efsun’a açarken aslında olmak istediği yerin onun yanında olmak olduğunu da hissettirebildi. O sahneyi lütfen bir kez daha izleyin… “hem de…”yi takip eden duraksama,  Efsun ile kalma ihtimalinin yüzüne yerleştirdiği gülümseme… Bir anda gerçek hayata dönüş ile yüz ifadesinin bir anda değişmesi: “ne kadar istersem isteyeyim…”

Galiba bu ikilinin didişmelerini de pek seviyorum ^^  Tabii ses yükselmesi iyi bir şey değil…

 

–             Kalmak istiyorum, ama gitmek zorundayım.

–             Git o zaman

–             Gerçekten mi? Gerçekten umurunda değil öyle mi?

–             Cevap ver (bağırarak)

–             Bağırma bana

–             Bağırmıyorum. (bağırarak)

 

Yamaç Efsun’u ne kadar iyi tanıyor değil mi? “Sen yaralandığında saklamak için hep saldırır mısın?” tespiti tam da nokta atışı.  Acıların kadını olup, kırılmak ve kabuğuna çekilmek yerine acısını bastırmak için daha da güçlü saldırıyor.  Ama Yamaç hiçbir zaman çabuk pes eden biri olmadı ki… O bir adım attıkça Efsun  – Damla Sönmez’in performansına alkışlar, kararsızlıklar içinde, ne yapacağını bilemeden…  Hele ki o son “Git Yamaç!” sözünden sonra kapının kapanışına kadar kendini tutuşu ve kapı sesi ertesine yıkılışı…

Bu ilişkideki Nehir dışındaki bir diğer faktör de Çağatay! Onun Efsun’a duyduğu ilgi bu ilişkiyi epeyce zor hale getirecek besbelli ^^.

 

Nehir ile ilgili hislerim – uzun zamandır Yamaç’ın sanrısı olmalıydı yazmamıştım değil mi? Nehir’in kanlı canlı olması hikayemiz için büyük hatadır!  – Kemal’in anısına yaptığı saygısızlıkla sıfırın altına düşmüştü. Hamileliğini açıkladığı bölümde ise sadece kırılgan ama kendi kırıklarından güçlü bir kadın çıkartan kadının teslimiyetçi tavrını garipsemiştim. Bugüne geldiğimizde ise Sena’nın yatağına kıvrılmasını, belki de onun kıyafetlerini giymesini garipsiyoruz ya, sahi onu o odaya sokan Sultan Hanım, beter ol! – o gün toprağa verilen can dosta saygısı olmayan birinden aylar önce ölmüş eşe saygı duymasını beklemek biraz komik ^^ En azından Yamaç ile Sena’nın fotoğraflarını kaldırmadı, inanın şaşırmazdım.  Oda konusuna geri dönersek -sinir olduğum için değinmek istiyorum; en azından Yamaç’tan Nehir’in onun odasına yerleştirilmesi konusunda bir tepki beklerdim. Ben bile tek karede Sena ile Paris’te evlenebilmek için yok pahasına elden çıkarttığı Erkin Koray gitarını, Sena’nın ölümü ardından üzerinde yatamadığı için kanepeye kıvrıldığı yatağı görebiliyorsam…

 

Yamaç Çukur

 

Acıma acınacak duruma düşersin derler ama Sena’nın anıları ile dolu bir odada onu sevmediğini ve hatta sevmeyeceğini dile getiren bir adam için oturuyor Nehir. Acı, gerçekten çok acı…

Yamaç altını çize çize ‘bebek için buradasın’ diyor, ‘babama sözüm’ için…  Ama yine de son kararın Nehir’e bırakıyor. Bu bebeği Nehir’in istemesi her şeyden daha önemli diyor ama anlayana… Nehir Hanım ısrarla bir ‘ilişki’ diye tutturmuş…

Madem Sultan Hanım’ın lafı geçti, biraz da minnoş mu minnoş kayınvalideliğini konuşalım. Kahvaltıda çayı bekleyemeyecekse elcaaazlarıyla portakal suyu sıkmayı teklif eden Sultan Hanım ilk sezon ona yakın bölüm boyunca Yamaç’ın resmi eşi Sena’yı kabul etmemişti. Ama Nehir ve gayrimeşru torununa nasıl da kolay kucak açtı değil mi? Sadiş’e yaptıklarını hiç saymayalım. Herkes her şeyi biliyor. Yatacak yerin yok Sultan Hanım!  Sahi bu davetsiz misafir aynı şartlarda Yamaç değil de aileden başkası tarafından gelseydi böylesine sorgusuz sualsiz ve hatta içten kabul edilir miydi? İmkansız!

 

 

Daha EfYam’a doyamasam da 4 . Sezon fikrinden bile koşarak kaçmak istediğimden belki, bu tweete çok güldüm.  Sahi madem bir aile yemeği düzenleniyor, Aliço bile var; damat Celasun nerede? Sandalye mi yoktu ^^  (Sahi bölümde de yoktu değil mi?)

Ve Cumali… Seni severim Cumali… Ama ‘gelin’ de nereden çıktı? Baba olacağına dair duyduğun sevince veriyorum. Lütfen, bir daha olmasın!

Yemek sırasında Yamaç’ın çaresizliği gözlerinden okunuyordu. Nehir’le göz göze gelince aynı masada oturmaya bile tahammül edemedi besbelli ki, masadan kalmayı tercih etti. Ama hakkını vermek lazım, denedi. Son bir kez daha… Eli Nehir’in saçına doğru giderken onu sevebilme ihtimalini düşündü belki de… En azından sevebilmeyi denedi. Ama kalbi Efsun için ‘Ben sana mecburum’ derken böyle bir ihtimal var mı ki? Kırılan kapı ve kavuşma ile olamayacağını gördük ^^

 

Efsun Yamaç’a iyi geliyor. Aralarındaki kimyadan bağımsız olarak üstelik. Düşünsenize herkes Yamaç’ı çok seviyor ama Efsun dışında numunelik bir kişi bile “iyi misin?” diye sormuyor. Oysa Efsun’un ilk sorusu: “İyi misin?”.  Gerçi hakkını yemeyelim Salih’ciğim geçtiğimiz bölümlerden birinde sormuştu^^  Ama son iki bölüm özelinde konuşursak kaç gün hesaplayamadım üzerinde kanlı kazak ile üstelik yarasını tutarak dolandı durdu.  Bir kişi de sormaz mı yahu?

 

Tüm yaşananları bir tweette özetle dersen de bu olurdu:

Hep Efsun hep Yamaç… AzKar’a da değinmek lazım. Bu hafta kesin! onlar için özel yazı gelecek… Ama kısaca ; bu davada asıl mağdur Azer’dir. Yok yere Yücel’in oyununa gelmesi bir yana, kız kardeşinin dolaylı da olsa Yamaç yüzünden intiharını, bir diğer kardeşinin de gözleri önünde katledilişini görmedi mi? Ve yaşanan onca şeye rağmen insan düşman bildiğini sevebiliyormuş. Bu en iyi Yamaç bilmiyor mu?  İşin komiği Sultan’ın Fadik’in gazı ile ‘sevmişler birbirlerini’ demesi oldu… Ama o Sultan Hanım!!!! İle kesilen sesi var ya… Mis, misss… Aman yanlış anlamayın, sevenleri ayırmak istediğimden değil, Sultan Hanım’a haddinin bildirilmesinden ^^

 

Unutmadan; yok hükmünde bir sahne var benim için. Acaba yok hükmünde olduğu için hiç dile getirmesem mi? Ama unutamıyorum ki… Salih’in Sultan Hanım’ın elini öptüğü sahneyi hafızamdan silmek için bir yöntem önerebilir misiniz?

 

Tweet’leriyle yazıma renk katanlara çok teşekkürler.

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz…

 

Başlığı seçerken Göksel’in Acıyor şarkısını mırıldandım durdum:

… Acıyor, acıyor, acıyor
Her yolu denedim, bitmiyor
Kalbimin ortasına bıraktın aşkını, batıyor…

 

(*)  ÇUKUR – BEN SENİ ÖLMENİ HİÇ İSTEMEYECEK KADAR SEVDİM

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • 🙂

 • Mervepus

  Aslı hanım nasıl bu yazıyı kaçırmışım anlamadım ama bir şey sormak istiyorum. Uzun olacak uyarayım. Mustafa kılıç (dogru mu emin değilim) denen adamı biliyorsunuzdur anti efsuncu nehyamcı hatta bence anti damla sönmezci. Bugun de videosuna denk geldim gerçi daha once de cok söylemişti ama. Nehirle yamaç aşk yasayacak, efsun platonik olacak nehyam aşk yaşadıkça dikizleyen takip eden taraf olacak, azer efsuna aşık olacak diye (ki sadece azerden böyle bir elektrik aldık bence hepimiz) reytinglere göre toplanılıyor, karar veriliyor, seyirci efyam istediği için sonradan öyle oldu ve yamacın partneri nehirdi dedi. Şimdi bunu haklı çıkacak tek sey benım gördüğüm azerin efsuna gerçekten meyletmesi sonra bir anda bunun kesilmesi. Senanın zaten sevilmemesi ve oyunculuğu yüzünden çıktıgını bildiğimiz için (hatta ikisi de güzellik yarışmasındam oyunculuğa terfi (?) edenlerden) senarist neden onun başka bir sürümünü tekrar karşımıza çıkarsın tabiri caizse kendi ayağına sıksın? Ve tabi Damla sönmez gibi kendini kanıtlamıs bir oyuncuyu platonik yazmayı düşünsün? Efsun ve yamacın ilk 3 bölümünü (fotograf ve iki bölüme ayrılan çatı sahnelerini) öyle anlamlı yazsın? (ki gerçekten o fotograf yakma sahnesinde tamamen emin olmuştum efyam olacagından muazzam bir sahneydi kalp kalp) bir yandan da rüyada bebek sahnesi ve acından öptüm sahneleri bana sanki seyirciye oynamak gibi geldi. Çünkü mustafa kılıç denen adamın gökhan horzumla yakınlığı oldugu biliniyor yani bu adamı çogu insan tanıyor oyuncular dahil. Sosyal medyada bunları söylemesine nasıl izin veriyorlar diziye zarar verdiği halde? Adamın insta hesabı nehyam fotoları, yorumlar vs adam o aşka gercekten inanmış ajhag hatta hazalla yorumlaşmışacak kadar muhabbetleri var programından sonra. Yani bu adama kimse çıkıp ileri geri konusma demiyor mu.

  Velhasıl benım aklımı kesin karıştıran şey çukurevde bölümünde efsun yamaç sorusundan sonra gökhan beyin söyledikleri. (damlanın ince yazılıyor demesini ayrı tutuyorum) Gökhan bey arasa ‘yazılan şey bir noktadan sonra size bırakılıyor, onu uygulayan sizsiniz, oradaki interaksiyon/ikili etkileşim başka bir şeye dönüşüyor onu ben yazar olarak hayal edemiyorum. Siz gerçekleştiriyorsunuz. Ama orada o an başka bir şey gelişebiliyor sizin aranızda ya onu anlıyorum’ diye bir cümle koruyor. Damla da ‘paslaşarak üst üste’ diyor. Benım kafamı işte bu karıştırdı. Gökan horzum sanki yazarken gerçekten de efyamın bu kadar mazzam kimya yakalayacaklarını bilmiyormuş gibi konuştu. Hatta o bölümle ilgili bir seyler yazarsınız diye beklemiştim. Bence dizinin başlarında iki tarafa da sahneler yazılıp ona göre nabza göre şerbet verilmiş gibi geldi. Ama başta da dediğim gibi eğer böyle düşünmüşlerse senarist gerçekten nasıl böyle bir hata yapar bilmiyorum. Tamam yamaç efsun aşkına engel gerekli, zor olmalıydı ama araya nehir sokulmadan da zordu zaten. Kaldı ki çukur sosyal medya admininin videolar ile (son nehyam /efyam art arda paylaşması ve #çukurdaaşkvar etiketlerinin paylaşımı ki dikkatinizi çekerim nehyamın çok daha erken paylaşılmıştı) sanki iki kadını idare ediyor durumuna düşürmesi hiç hoş değil. Ki ortada hamile kadın oldugu için bu güzelim aşkın bu kadar tepkide alması bonusu.. Çukurda özellikle yamaç için mutlu son hayal gibi ki mutlu son sevmem çabuk unutulur 😂 ama işte şu neredeyse elle tutulacak kadar gerçek bir kimyaya sahip ve gerçekten ince ince birbirlerine tutulan bu çiftin mutlu olmasını istiyorum.

  Son olarak işte bu senaryo değiştinin arkasına siğınan nehyamcılara bir şey döylemek istiyorum. Bunların iki türlüsü de çok acı bence. Çünkü ilk nehyam düşünüldüyse bunun olmamasının sebebi oyuncunun yeteneksizliğinden/yetersizliği ile senaryo değişmiş oluyor. İlk baştan efyam ise yine şuan nehyam mutsuz bence hazal hanım da bunu tercih ederdi hepimiz gibi.. Sonuçta biri dizide oynamak için audiciona giren bir oyuncu diğeri dizi de oynasın diye diziden teklif giden bir oyuncu. (gökhan beyin gerçekten bu gerceği atlayarak senaryo yazdığına inanmak istemiyorum)

  Bayag uzun oldu. Arada cümle ayarı kaçıyor. İnşallah okursunuz. Sevgiler 💚

  • Selamlar. Öncelikle Hanım’ı kaldıralım. Ben Aslı memnun oldum ^^

   (Bu yazıda reklam yerleşimleri ne garipmiş. gelmişken düzelteyim bari :))

   Aylar önce buradaki yorumlardan birinin yönlendirmesi ile Mustafa Kılıç’ın youtube kanalında bir röportajını izlemiştim. Hatta konu ile ilgili bir bölüm yazısında atıfta bulunmuştum, link ekleyip… Kendisi hakkındaki bilgim o video ve twitterda okuduklarımla sınırlıdır. Ama konu yargıya gelirse, video öncesi kim bu diye bakmıştım, takip etmemi sağlayan herhangi bir mesleki donanım göremedim. Reytingi yüksek gelen bir dizinin senaristi ile tanışık olmasından başla :))) Bu tanışıklık sayesinde yer edinmeye, hatta youtube reklamlar vs ile para kazanmaya çalışan bir kişiden başka biri değil benim için. Gelelim twitterda da okuduğum, yorumda da yazılan NehYam hakkında söylediklerine…

   Kendi yarattığı bu dünya içinde adamın kaostan beslenmesi kadar mantıklı bir şey yok. O da doğru yolu seçmiş. Yapım kendi kontrolü dışındaki (nabız yoklamak için kendi istediği ile yayılanlar hariç) spoiler’a asla izin vermez. Bunu yapan ona en fazla kazanç sağlayan senaristlerinden biri olsa bile. Kerem Çatay ve ekibi aptal değil. Senaryonun giriş, gelişme ve sonucunu da Mustafa Kılıç ile mi paylaşacak. Saçmadan öte komik ^^

   Gelelim aklını karıştıran şeye, Çukur Evde’lere dair pek bir şey yazılmadı ya, ondan bahsi geçmemiştir. Evet Azer’in Efsun’dan etkilenmesinin bir süre daha devam etmesi planlanıyor olabilir. Ama Efsun ve Yamaç kesinlikle planlı programlı ilerliyordu. Yazar oyuncuların arasındaki enerjinin bu kadar uymasını hesaba katmamıştır. Sonuç olarak Damla Sönmez uluslararası projelerde dahil onlarda set deneyimi olan bir oyuncu. Kendinden bir şeyler katılıyor ve Aras Bulut İynemli ile iyi bir kişisel diyalogu varsa (arkadaş demiyorum, oturup konuşabilecek, birşeyler paylaşabilecek, birbirlerini besleyebilecek) ikili sahnelerinde senaryonun haricinde doğal dokunuş yapıyor olmaları mantıklı… Bu olumlu dokunuşun yarattığı izleyici etkileşimi Gökhan Horzum’un hoşuna gitmekle birlikle ben de öyle yazabilirdim diye hayıflanmasına neden olabilir…. (Kendisinden pek haz etmediğim belli oldu mu? :p )

   Biz izleyici olarak sahnelere o kadar odaklanıyoruz ki hangisi metinden hangisi doğaçlama cımbızla çıkartabiliyoruz. Alkışlar bize :))))

   • Bu arada Çukur Admin’de EfYam NefYam anketi yaptığı gün benim için bitmiştir. Bu nedenle ona hiç değinmedim.

   • mumbai

    Ben de gördüm twitterda Mustafa Kılıç’ın yayınını. Resmen “senaryo anlık reytingler baz alınarak yazılıyor” dedi. Gökhan Horzum umarım bu adamın bu konuşmalarını görür de cevabını verir. Reyting durumu, sosyal medya tepkileri, oyuncuların karakteri benimseme durumu vs hepsi senaristin göz önünde bulundurduğu şeylerdir az ya da çok ama anlık reytinglere baka baka her hafta senaryo nasıl yazılabilir, öyle saçmalık mı olur. Ve işin kötüsü bu adamı ciddiye alıp Damla Sönmez torpilli, Hazal Subaşı’nın hakkı yendi, Nehir esas kadın olacaktı aslında diye ortalığı velveleye veriyor millet. Damla Sönmez hep ana kadın karakterleri oynamış bir oyuncu daha evvelki dizilerinde. Akıl var mantık var daha önce kötü kadını oynamış mı ki bu oyuncu şimdi oynasın? Üstelik Sibel filmiyle sinemada patladıktan sonra, gelecek Çukur da aşıkları ayırmaya çalışan kötü kadını oynayacak? Gerçekten Nehir fanları inanmış buna.

 • Ayla

  Cagatay karekteri benim icin BITMISTIR!
  Oyuncuyu sevsemde bu kadar bel alti vuran pisligi izlemek artik keyifli degil!
  Ayyy kendimi tutamadim.

 • Gözde E.

  Bu akşam #birlikteatlatacağız diyoruz. Nihayet babasız bir etiket 🙂

  • Ayla

   Ilk defa oluyor galiba tek bir fragman:))
   Gecen hafta bölümü yorumlayan Asli nin disinda ben ve iki kisi dahaydi,bakalim bu hafta kimler katilacak.
   Herkese iyi seyirler.

   • Gözde E.

    Katılmayı çok istedim ama Yamaç’a öfkemden yazamadım galiba. :)) Umarım bu bölüm de öfkelendirmez beni fazla.

 • Gözde E.

  2. fragman gelmeyecek belli ki. Haaaa zaten bakmıyorum o ayrı 🙂

 • Hastayım.😪🥴🤧 Y.dışı seyahatinden de yeni geldiğim için hapşurdukça dün ofiste ateşim yok corona değilim diye dolandım durdum.

  Bugün ev istihatinde olmamı AzKar yazısı ile değerlendireyim @mihribanpekta:disqus

  • Ayla

   Gecmis olsun Asli
   Sanki pazartesi günü cukur olmayacakmis gibi,fragman hala yok. Sehitlerimizden dolayi olabilir.

   • Bilemiyorum. Olabilir ama fragman yayınlandı youtube’da…

    • Ayla

     Ah gidip bakayim:)

    • Ayla

     Cumali iş başında,fragman özeti:)))

   • teşekkürler. nerede kaptım şifayı bilmeiyorum

    • Ayla

     Ucagin icinde kapmis olabilirsin..

    • Gözde E.

     İklim değişikliğinden olmasın?

   • Gözde E.

    Fragmanı Youtube’a koyup SM’ye koymadılar nedense dün akşam. Bugün eklediler.

  • Gözde E.

   Geçmiş olsun Aslıcığım. AzKar yazısını dört gözle bekliyorum. 😍

 • Neslihan Sami

  sevgili admin ne yazikki pekcok nedenden beri bayagi uzun zamandir blog a girememistim. Cukur bu sezon soyle izledigim dizilerden pazartesi gunu Vuslat ve ona es zamanli bakiyorum. Ilk 1-2 bolumu bastan sona izlemis olabilirim ama sonra gercekten koptum! insallah bu sezon sondur gereksiz bir sezon oldu sanirim bu. Efsun ve Yamac aski da bana hic gecmedi acikcasi… Nehir i tercih ederdim. Nehir eve girdi Efsun giremez! Ben bu sezon Azer karaca askini daha olumlu karsiladim bakalim hayirlisi?

  • Pofff…

   • Ayla

    Pofflama al sana Efsun Yamac sevdasindan etkilenmiyen bir izliyeci daha:))

    • Gözde E.

     :)) Gittikçe çoğalıyorduk

 • Ayla

  Diziye Ugur Aslan katilacakmis,Emir karekteri ile ve dengeleri degistirecekmis. Birsen hanimin haberi:))
  Kara sevda dizisinde izlemistim kendilerini.
  Nur da hala ugramadi yok anacigim yok hicbirimizde eski heves kalmadi…

  • Gözde E.

   Ben bu haberi okudum ama burda paylaşmamışım. Çok sevindim. Karadayı, Kara Sevda, Siyah Beyaz Aşk dizilerinde zevkle seyretmiştim. İlk Yer Gök Aşk’ta tanımıştım. Senarist Sema Ergenekon’un eşi aynı zamanda.
   Acaba dost mu olacak düşman mı?
   Hakikaten Nur nerde? Ben bugün inşallah yorum yazacağım ama bölüm sonu hislerim hala geçmedi…

   • Nur

    Merhaba Gözde. Bölümü izleyemedim. İzler izlemez gelecem.

    • Efyam 😍 den bağımsız güzel bölümdü

  • Uğur Aslan kim? @ahmetadar:disqus bilir…

   • Gözde E.

    Ben de detaylı biyografi yazdım ayol Ahmet Bey değilim diye niye kaale alınmadım :))

    • Ama o daha detaylı yazıyor 🙂

     • Ahmet Adar

      Uğur arslan Senarist Sema ergenekonun eşidir.Eşinin senaristi olduğu gümüş dizisinde oyunculuğa başlamış.Yine eşinin senaristi olduğu yer gök aşk dizisiyle tanınmıştır.Daha sonra genellikle ay yapım dizilerinde oynamıştır.Kara sevda ve Karadayı gibi

     • Gözde E.

      Valla Ahmet Bey benden daha detaylı yazmış denemez bu defa

   • Ayla

    Google amcaya sor yaw:))
    Ben severim o oyuncuyu.

  • Nur

   Merhaba Ayla. Bölümü henüz izleyemedim. İzleyince yorum yazarım.

 • DreamyTangerine

  Hellooo Aslıcım, Twitter’da yazayım dedim sonra vazgeçtim, aylar sonra buraya bir uğrayayım dedim. Öncelikle ellerine sağlık 🥰
  İlk bölümden beri her Pazartesi hevesle ekran karşısına geçsem de bu sezon canımız dizimizi maalesef çok üstünkörü izler oldum. Yüceldi, Azerdi, Timsahdı, adını hatırlayamadığım diğer kebapçı adamdı bir de üstüne Çağataydı derken düşmanlar o kadar çoğalınca kim bizimkilerden neyi istiyor, neyin peşinde , şimdi kim niye saldıracak diye bakınmaktan bende biraz işler koptu. Efsun da bu kaosun içinde kayboldu gitti bende, öyle ki, senin EfYam kronolojini okurken çoğu yerde hadi ya öyle mi olmuştu diye düşündüm. Efsun’un başından beri Yamaç’a ilgisi belliydi de, geldiğmiz noktada Yamaç’ın ona bu kadar tutulduğunu ben hiç farketmedim mi desem, oturtamadım mı, konduramadım mı…her neyse her ne kadar bu çifti kafamda oturtamasam da dizi mantığı içinde olayların gidişatını derli toplu değerlendirebilmek için geçen haftaki yazıyla bu yazını kılavuz edinmeye karar verdim ☺️
  Nehir Kemal’in cenazesinde ne saygısızlık yaptı bir de Yamaç Nehir’den niye bu kadar nefret eder oldu bir anda biriniz beni aydınlatabilirse çok sevinirim.. ciddiyim…🤗

  Azer-Karaca yazını merakla bekliyorum, ilk sezonun Sadiş-Vartolu’sundan sonra en sevdiğim🔥🔥

  • Hello… Hoşgeldin… Bak Gamze’de öyleydi.(cafe hayat) Şimdi ekran başına kitleniyor. Çünkü EfYam <3.

   Kemal'in cenazesinin olduğu gün Nehir Aliço'nun yerinde gitti Yamaç'ı buldu. Aman ölenlee ölünmez modunda eğlencemize bakalım diye bara sürükledi. Sarhoş oldular. Sonra da malum… :p…. Yamaç da onun peşinden gitti ama o umarsamaz tavır yok mu… Çok sinir bozucuydu…

   • DreamyTangerine

    İnan hiç hatırlamıyorum yarım göz bakınca arada kaçmış demek…
    Bilemiyorum Aslı, Efsun’la Yamaç arasında ne bir elektrik ne bir tutku hiç o tarz şeyler göremiyorum başından beri Nehir’le de görüyor değilim ama… etkilenemedim hiç başından beri mesela oyuncu olarak da aralarında süper bir kimya görmüyorum belki de Efsun’u düşman olarak kafama kazıdığım içindir, amaaan neyse bu sezon sallan yuvarlan misali zaten

    • Nasıl görülmez yaa… Seni kısa videolara boğayım twitterdan <3

     • DreamyTangerine

      Boğ hazırım 😊

  • Neslihan Sami

   Ohh @dreamytangerine:disqus yazini okuyunca kendimi yanliz hissetmedim ayni yerlere takilmisiz. Bu sezon Cukur u bastan sona hic izlemedim dersem yalan olmaz. Aynen yukarida belirtildigi gibi ne cok insan var. Cagatay in gelisi varligi bende kocaman bosluk! Efsun bastan beri yamac a bir yaklasimi biraz garip gelmisti. Ama ben Nehirle Yamac in bu aski yasamasini beklerdim. Ayrica ne ara nehir hamile kaldi. Ben cok oay kacirdim. Ama gordugum kadari ile Azer ve karaca pek guzel olmuslar…

 • Mihriban

  Aslı emeğine sağlık. Artık her hafta bölüm yazını merakla bekliyorum. Geçen hafta bana yazılan cevaplara geri dönemedim. Yazan herkesten çok özür dilerim. 💜
  Ayla ben sana dedim. Aslı artık fan, bundan sonra bolca EfYam yazıları yazar diye. Bak dediğim oldu. Bu arada EfYam fandomla arada husumet var. Aslı sende EfYamcısın gelsin kaos😈😊

  • Ayla

   Kaos icin oh oh suyundan da koy:)))

   • Mihriban

    Sende EfYam’ı desteklemiyorsun. Gel Aslı’ya beraber saldıralım😈😈

    • Ayla

     Saldiralimda Asli yi iyice EfYam sevdasina kaybettik,teh allahim onlari izlerken neler görüyor:))
     Yamac a hic deginmemis Karaca ya düsmani Azer konusunda uyariyor ama kendisi diger bir düsmanin kollarina bangir bangir gidiyor:((

     • Mihriban

      Çok haklısın. Resmen taraflı yazı yazmış. Yamaç’ın Karaca’yı ailesiyle tehtid etmesine değinmemiş bile😑😑
      Her türlü senleyim.. 🙃

     • Ayla

      İşine gelmemis Asli nin ondan:)))))

     • Yoo… Bence Karaca ile Azer olsunlar… Hatta Azer bu düşmanlıkta haklı olan taraf bence yazdım ya onu

     • Onu ayrı bir yazıda yazacaktım.

    • BAK! Kızıştırıyor ortalığı

  • Ayla

   Bu arada biliyorum sen sadece Nur ve Asli nin yazilarini okuyorsun ama benim yazimda AzKar a degindigim yerlerede bir göz gezdir:)))

   • Mihriban

    Ay aşk olsun💜 daha yorumları okumamıştım. O yüzden öyle yazdım. Yoksa sen benim en sevdiğim Anti AzKar’cısın🙃

  • Gözde E.

   Mihriban Çukur Youtube Resmi hesabından AzKar videosu geldi Azer Karaca hikayesi diye gördün mü acaba? 😁😁

   • Mihriban

    Görmez miyim? 😁
    Ama video beni pek tatmin etmedi. En can alıcı sahneler yoktu. Yinede bize özel video gelmesi, çukurun en favori çiftinin kim olduğunu göstermiş oldu😎😎
    Ayla ve ben Aslı’ya karşı savaş ilan ettik. Müttefik topluyoruz. Sende bize katılır mısın? Lütfen lütfen katıl. Hem sende AzKar’cısın😊😊🤞🤞🤞

    • Gözde E.

     Kesinlikle Çukur’un en favori çifti AzKar bence de. 😍
     Tabii ki size katılırım. Sorman hata 😁

     • Mihriban

      Tamamdır! Şuan için Aslı tek kaldı. Ama yetmez daha fazla müttefik toplayacağım. 😈😈

     • 3 oldular… Ben de biraz tepki yazılarını okuyup sonra EfYam hashtagine giderim…

     • Ayla

      Biz ücümüz sana savas actik ona göre. Mesela ben Asli ”admin” den rica ediyorum bölümü yorumlarken ilk fotograf EfYam secmesin bundan sonra. Yoksa bozusuruz:))

 • Ayla

  Merhaba Asli ve diger yorumdaslar. Yok Asli sen EfYam icin destan yazsan bile ben bu ikiliden etkilenemiyorum.

  Bu davetsiz misafiri Yamac degilde ailenin baska biri getirseydi Evet Sultan tepki gösterirdi. Ama Yamac ”mafya babasi” görmüyormusunuz abilerine,annesine höt höt nasil bagiriyor,Sultan kabul etmek zorunda reis Yamac i…

  Cumali nin Nehir e gelin demesini hic yadirgamadim,eger Yamac bir kadini babaocagina getirip ailenin icine sokup sofra paylasiyorlarsa Cumali gibi bir adamin gözümde o kadin yengedir!

  Salih in Sultan in elini öpmesinden de rahatsiz olmadim Sultan ilk defa Salih e kucak acti ve evinin kapilarini acti. Örf ve geleneklerimize görede uzatilan büyüklerin eli öpülür. Hatirlasana ufacik Akin tüm mahalle halkina elini öptürüyordu:))

  Hep derim Idris cukur un babasi olmayi basarmis ama kendi öz ogullarina baba olmayi basaramamis.

  Yamac a tavsiyem kendi evlatlarinin babasi olmayi basarsin cukur u bosversin:)

  Sadis ve Salih baristi hic sevinmedim cünkü Sadis Salih i kaldiracak bir kadin degil.

  Yamac Efsun u seviyor ama cocugu icin Nehir i seciyor,hata yapiypr cünkü Nehir i sevmiyor. Sadece cocuk icin beraber olunmaz sonu hüsran ve mutsuzluk olur.

  Ama ailesinin kac ferdinin ölümüne çanak tutan,finansörlügünü yapan Efsun ilede asla bir gelecek görmüyorum.

  Çöpçatan Fadik e Karaca icin Yamac tabii ki verdim gitti demiyecekti. Yamac in Karacaya anlattigi nedenlerden dolayi bu ikili arasinda da bir gelecek görmemistim. Azer i aşk böcegi olarak görmek istemiyordum. Azer in Karaca nin kullandigi ve omuzlarini örtündügü battaniye yi koklamasi falan komik ya:)) Ama Azer Karaca yi Adana ya götürsün evlensinler o zaman olur:)

  Azer Karaca ya cocukken ilk ilegal isini anlatti ya halka tatlisini,annesinden okkali bir tokat yemis caldi diye. Benim kafamin almadigi Fadik madem helal para istiyorda oglunun bunca YIL hangi yolla para kazandigini bilmiyor mu acaba?

  Damla nin Cumali ye hamile oldugunu anlattigi sahne komikti,ikisi adina sevindim.

  Efsunnnn Yamac i unutmak icin kendini Cagatay in kollarina aticak birgün.

  Ben yanlis mi hatirliyorum, Yamac in birsürü paralari,altinlari yokmuydu? Yakmadi herhalde onca parayi? Biriniz beni bu konuda aydinlatir mi?

  Kocovali sofrasi güzeldi nerdeyse Sultan bile gözüme sevimli göründü:))

  Ayse kadinlik ic güdüleri ile Selim i yatagina davet etti ama Selim in tercihlerini biliyoruz…

  Işte bu bölüm Efsun ve Yamac sevisti, off umarim korunmustur bu sefer yoksa gercekten babasinin oglu olacak bu Yamac. Tabii Yamac efendiyi anlamak ne mümkün daha biraz önce Karaca ya ders verdi katille ayni yataga baş koyacagim diyorsan falan birde bakiyoruz en az Azer kadar suclu Efsun un kollarina atiyor kendini. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu derler adama:))

  Birde neydi o ya Nehir in saclarini oksuyor Efsun a kosuyor,senarist kararsiz vallah hangi kadina karar kilacagina.

  Birkere alkolik herzaman alkoliktir yani biraksa bile yeniden ona bagimli olabilir,uyusturucu da öyledir herhalde. Yani Metin ve digerleri herzaman o riski tasiyacaklar bence…

  Yamac in odasinda Sena nin fotograflarinin olmasi ince bir ayrintiydi,güzeldi.

  Peki Yamac in Cagatay a boyun egdigine inandik mi? Ben inanmadim asla.

  • Mihriban

   Ya sen niye Azer’in aşık hallerini komik buluyorsun ki😂😂 of Ayla off halbuki o sahneler benim ciğerime işledi. Vallahi bu bölüm ben ikisinden memnun kaldım. Yamaç’a söylenip durdum. Hatta tüm fandom söylendi.

   • Kim yazacak AzKar yazısı?

    • Mihriban

     Onu bilemem! Sen yazacaksın değil mi? Ben öyle biliyorum. O sondaki soru işareti beni bir işkillendirdi. Yazmaktan falan vazgeçmedin değil mi? Ben kaç gündür o yazıyı bekliyorum! 😶😶

     • Olta attım balık gelmedi. Tamam. Bu akşam yazıcam <3

     • Mihriban

      😂😂😂
      Merakla bekliyorum💜

    • Ayla

     Nasil yani sen yazmiyacakmisin? Ayol bu hafta gelicek diyorsun,yazarin yok ne söz veriyon?
     Otur kendin yaz:)))

   • Bu arada ben de komik buldum 🙂 Ama tatlı komik…

   • Gözde E.

    Azer’e aşk, duygusallık yakışmış. Bu kadar yakışacağını beklemiyordum doğrusu 🙂

  • Ayla merhaba… Yaa neden ama, belki bir gün <3..

   Aile reisi tamam ama daha geçenlerde Karaca konusunda o sesini yükseltmişti. Cumali'nin kafa yapısına göre haklısın. ama gelin ne yaaa…

   "Salih in Sultan in elini öpmesinden de rahatsiz olmadim." Ben şok… Benim için ise ilk sezonu yıktı geçti…

   NEVER NEVER NEVER… Efsunnnn Yamac i unutmak icin kendini Cagatay in kollarina aticak birgün.

   Sen neyi begenmissen ben beğenmemmişim, Sen neyi beğenmemişsen ben beğenmişim. Özet budur!

   • Ayla

    Özetine koptummmmm:))))