ÇUKUR – Acılara Tutunarak

(Teknik sorunlar nedeni ile bu haftaki Çukur bölüm yazısı taslak versiyonuna geri döndü… Neyse bu çöküşü  – korkuttu – bir anket ve bir daha uzun, editlenmiş yazı kaybı ile kurtardık ^^ İlk fırsatta bu yazıdaki düzeltmeleri de yaparım, yeni bölüme yetişir umarım ^^)

 

 
   
 

“Kimsenin görüşüne çıkmayacakmış” dedirten Vartolu’nun Yamaç’ın her ziyaretinde hiç ‘hayır’ demeden görüşe çıkması dikkatimizden kaçmıyor değil mi? İyi ki…

Böylelikle gelelim bölümün en güzel sahnesine; Yamaç’ın Saadettin’in neden Armutlu’da olduğunu kendi dilinden duyması: “O burada Yamaç. Babamızın Katili!” Sahne tüm detayları ile iyi, çok iyiydi…

 

 

Vartolu Yamaç’a kıyar mı? Asla!

 

O görüntüler Timsah’ın elinde. Sahi özledik neredesin Timsah kardeş? Ama hapisteki Ziya öyle bir detay biliyor ki, ya bir şekilde izlemiş ve cinayeti sahiplenmiş ya da bir şekilde ona bilgi uçuvermiş. İkinci ihtimal çok daha mantıklı, üstelik bilgiyi uçuran kişi olarak aklıma gelen ilk isim: Yücel. Özellikle Yamaç’ın halini gördükten sonraki sırıtması hiç de hayra alamet değil. Aynı illetten (akıl hastanesi) bir şekilde çıkan, hatta bir şekilde yaşamak için, savaşmak için umut bulan Yamaç aynısını Yücel’in başarabilme ihtimalini neden hesaba katmıyor ki?

 

Timsah’ın bu görüntüleri verebileceği en yakın isim Akın. O zaman – şimdilik saf dışı kalan – Akın’da oyunda bir yer bulur kendine.

 

Akın Çukur’un belki de tek kuralını yıktı: Uyuşturucuyu Çukur’a soktu, ötesi var mı? Aynı Yamaç’ın dile getirdiği gibi Kahraman’ın ölümüne sebep olan şeydir toz işi. O gün İdris Koçovalı Vartolu Saadettin’e izin verseydi belki de çok farklı olurdu her şey değil mi?

 

 

Bugün Dere’ye sürülen Akın yarın amcalarına daha da bilenmeyecek mi? Selim’in sorundan yeni ve daha güçlü bir köstebek mi yaratılıyor? Selim’in İdris ile yüzleşmesi çoğumuzun dün gibi aklındadır. Benzeri de Akın ile Selim arasında yaşanırsa şaşırmam. Ayşe’nin konuşması da bu olası yüzleşmeye işaret değil miydi? Tüm bunlara rağmen Selim’in Yamaç’a sevgisi ve saygısı bir yana, Akın’a yaptığı uyarı konuşması bu yüzleşmenin yolunu bambaşka çizecektir.

 

Selim ve Salih Kahraman’ın, Akın ve Yamaç da İdris’in katili ise geriye en masum Koçovalı Cumali kalıyor. Ha bir de İdris Jr. O zaman, gelecek de “Çukur evimiz, İdris Jr. Babamız” sloganını mı görecek bu gözler duvar yazılarında?

 

Azer  Yamaç teke tek görüşmesinde bölüm sonu sürprizi yaşadık. Nedense ben bu kaçırılmayı ‘yine bir babaanne müdahalesi’ olarak düşünmüştüm. Güçlünün de güçlüsü varmış demek ki. Afganlar, Bulgarlar silinip gitti, bunlar ise güçlenerek geliyorlar. Güzel ^^

 

Efsun bir şekilde Yamaç’ı dinleyecek mi merak ediyorum, babasının ölümü konusunun yeniden açılması zor görünüyor ama bu bölümde Yamaç’ın Efsuuuuun’dan şifa bulmak istemesi bir dönüm noktasıdır. Efsun cevapsız çağrıya geri döner mi dersiniz?

Efsun konusunda dip boyasının gelmesinden başka rahatsızlıklarım da var. Tanıtımlarda güçlü, zehir gibi plan yapan, Azer’i, Yücel’i parmağında oynatan bir kadın karakter bekliyordum ki, fos çıktı bu beklentim. Tüm zayıflığına dair güçlü durmaya çalışan naif bir karakter ise planlanan bırakın arka tarafta süreci babaanne yönetsin, Efsun düşmanın yüzü olsun sadece. Ne yazık ki böyle de değil… Hayal kırıklığı… Çukur’u almak istiyor. Neden? Babası istediği için. Aynı zamanda -kafasındaki şüphelere rağmen- babasının intikamını da almak istiyor. Ama Yamaç ile her bir araya geldiğinde de aklı karışıyor.

 

Ferit Kaya hoş gelmiş gelmesine de, geldiği karakteri pek sevemedim. Murtaza’nın bir Kemerburgazlı Serdar, bir Elvis kadar öne çıkan özelliği yoktu. Uzun soluklu olmamasını diliyorum.

 

Meliha’nın sırrı ne zaman ortaya çıkar dersiniz? “Diğerleri değil ama Yamaç anlayacaktır”. Neyi?

Metin, Kemal, Celasun ve Meke dörtlüsü vasıfsız Çukur kahramanları olarak devam mı edecek?

Aliço hala bulunamadı. Önce şifreli mesaj çözülecek. Sonra çözülen mesajın şifresi çözülecek. Uzun iş… Acaba Aliço bir kez daha mı kaçmayı denese?

 

Selim’in annesi ile karşılaşmasında hiç de alışık olmadığı o kucaklaşma… Taraflardan biri Sultan Hanım olmasaydı göz dolduracak bir andı da, malum ^^
Sultan Hanım konusunda çok netim. Hiç sevmedim, dönem dönem bölüm içine serpiştirilen güzellemelerinden ise nefret ettim. Bu bölümde gerçek yüzünü göstermelerine ise inanılmaz sevindim. Anlayana tabii…

 

“Gerekiyorsa ölecek. Ya babasının kanını yerde bırakmayacak, ya da bu uğurda can verecek.”

 

 

Çukur Resmi Twitter Hesap Admin’ine de bir çift lafım var. Bir takım izleyiciyi -Çukur’un duruşunu bozmak pahasına, memnun etmek üzere açtığın bu anket büyük hata. Senaristin hikayeyi bu anketin sonucuna şekillendirme ihtimalini düşünmek ise felaket… Çukur hiçbir zaman bir yaz dizisi alışkanlığını devam ettiren erkek-kadın çift hashtaglerinin dizisi olmadı.

Sırf etkileşim için -gerçek Çukur izleyicilerinin tepkisini umursamadan paylaşılan bu anketin, tepkiler görüldüğü halde silinmemesi de büyük hata. İki kadın oyuncunun esas kız üzerine yarıştırılması konusuna hiç değinmiyorum bile…

 

Karaca ve Azer’i bir araya getirmenin bir takım sosyal medya takipçilerinin gönlünü hoş etmek için olduğuna inanmıyorum da hikayeye ne gibi bir faydası olacak onu da bilemiyorum…

 

Yazıyı bir güzellik ile bitirelim, “Yamaç Koçovalı Ben”

 

 

Tweetleriyle yazımı renklendirenlere teşekkürler… (edit: ilk fırsatta isim linklerini ekleyeceğim)

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz…

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Gözde E.

  Bu akşam #kırmızıbalık diyormuşuz. Fragmanları tabii ki seyretmedim ama umarım Yamaç ile Aliço artık kavuşurlar. 😍

 • Fragmandaki KK mendiline ne diyorsunuz? Ayşe Kahraman ilişkisi açığa çıkıyor mu sonunda…

  • Gözde E.

   Bu kareyi her yerde gördüm. Ya gerçekten bir ilişkileri vardı ya da Ayşe platonik aşıktı, aldı mendili bir şekilde sakladı. Ama Akın Selim’in oğlu diyorum ben.

 • Rizet16

  Merhabalar,

  Bu hafta bölümü yayın günü ve saatinde takip edemedim, çarşamba günü izleyebildim bu sebeple yorumlara da geç düştüm anladığım kadarıyla bir anket kaçırmışım (sistemsel sorun dolayısıyla). Yamaç’ın ilk olarak babasının hayaline sarılacağını düşündüm nedense bunun dışında Aliço olur diye tahmin ediyorum.

  Bölüm ile ilgili şunları yazabilirim Selim’in zekasını kullandığı sahneleri izlemek güzeldi, kendilerine tahliye öncesi kurulan kumpası böylece bertaraf ettiler. Mahkeme sahnesi güzeldi zaten beklentim yüksekti beni tatmin etti Salih her ne kadar Vartolu olmaya çalışsa da Saadet’i özellikle de İdris Jr. u görünce bu durum anlık duygusala bağlıyor.
  Akın geçen bölümde öğrendiği amcasının sevdiklerini kaybetmeye karşı zaafını, biraz olsun onun gözüne girip güvenini kazanmak adına kullanarak, hem aileyi korudu hem de Yamaç’tan + puan aldı (ya da aldım sandı). Akın’ın avukatı dava sonrası ortadan kaldırması normal durumda böyle bir davanın hemen sonrası çok dikkat çeker, özellikle eski Yamaç olsa bu konuda belki bir şeyler arardı ama şuan ne kafa olarak, ne de zaman olarak hiç öyle bir durumda değil kendisi (Ayrıca bu sahne dizinin ve yapımın gerçek hayatta Avukatlık camiası ile arasında sorun olacak gibi – zaten diziyi şikayet eden edene)

  Aliço konusunda yine Lisnibi Cemil Humfi den öteye gidilmedi diyecektim ki fragman imdada yetişmiş önümüzdeki bölüm şifre çözülüyor, biraz daha çok Aliço izleyeceğimiz bir bölüm geliyor gibi.

  Tahliye sonrası Selim’in eve dönüşü ve Sultan’dan beklemediği o sarılma anında verdiği tepkiler beni duygulandırdı. Selim’in genel olarak sahnelerini özlemişim, Aile ile olanlar daha ayrı tabi, geçen sezon’un başlarındaki durumu da flashback ler ile hatırladık kendi adıma duyguluydu bu sahneler.

  Yamaç’ın yaşadığı duygusal tramva çok büyük. Selim onun verdiği tepkileri sakinlikle karşılayabiliyor duygusunu anlayabiliyor. Eve doğru yürürken adımlarının yavaşlaması, kulağında duyduğu sesler ve eve giremeyişi derin etkiledi. Sultan Yamaç’ın bu durumu karşısında şaşkın(!) ve üzgün.

  Bu arada Ruslar diğer sezonlarda (Bulgarlar vs.) olduğu gibi büyütülüp büyütülüp darbeyi yiyince ortalardan kaybolmadılar bu kez sert döndüler, ilk etapta bu kaçırılmanın ardında yine Makbule olabileceğini düşünmüştüm yanılmışım. Böylesi çok daha iyi ve mantıklı oldu. Ruslar zararın telafi edilmesini isteyeceklerdir. Bu durum Akın – Azer hatta Yamaç a dokunur. Akın toz işi sayesinde Çukur’dan kovuldu, dönüşüm muhteşem olacak dediğine bakılırsa yine hain planlar içerisinde olacak. Ayrıca sosyal medya da Kutay’ın bir kaç bölüme öleceği gibi haberler gördüm aslı astarı var mıdır bilemedim, pek te araştıramadım açıkçası akışına bıraktım, göreceğiz. Hatta Nur Kutay-Akın ikilisini sevmesine rağmen o bile yorumunda yazmış Kutay ölebilir diye bir yerlerden bir şeyler yakalamıştır kesin.

  Ferih’in Murtaza yine renkli kıyafetleri ve ilginç tarzı olan bir düşman gibi lanse edildi bence ikili oynamaya çok müsait bir tip, yine fragmandan alıntı yaparsak Yamaç ve Cumali Murtaza ya baskın yapıyorlar ve yanımızdamısın yoksa karşımızdamısın
  sorusunu yöneltiyorlar düşman dedik ama belki de oradan Koçovalılar a destek gelecek ?

  Yamaç’ın Vartolu’nun niye Armutlu’da kalmak için uğraştığını öğrenmesi sonucu soluğu hemen yanında alması üzerine izlediğimiz sahne güzeldi (Ziya timsah’ın uzantısı gibi geliyor bana). Vartolu’nun babasına doyamamış olması bunun üzerine şu an hayattaki tek hedefinin babasının katilini bulup intikamını almak olduğunu tekradan net olarak gördük, zaten bu durumun derin duygusal tramvasını yaşayan Yamaç’ın bunu kimseyle paylaşamama halindeyken bir de böyle konuşmalar ile karşı karşıya kalması onu tekrar tekrar yıkıyor. Bunun sonucunda da kendi içinde küçük bir patlama anı yaşadı ”Bul, bul …. vee … acısına son ver” demesi ne kadar acı çektiğini bizlere bir kez daha hissettirdi. Vartolu bunu çok anlamlandıramasa da elbet o zaman gelecek ve kafasında bu sözü oturtacak. Umarım bu yolun sonu çok sevdiğim bu iki kardeşin düşman olmasına ya da birinin vurulmasına varmaz.

  Yücel’in konuşulanları duyması ve tepki vermesi tekrar ayaklanacağına dalalet (hatta Yamaç’ın ölmeyip acı çekmeye devam etmesini sağlama konusunda arka planda Yücel’in olması teorisi çok mantıklı geldi bana da). Yücel’in ölümü Celasun’un elinden olabilir. Çıkınca onu görmek istediğini söylemişti Yamaç’a. Ama ölsün artık çünkü bunlar ölmedikçe her ne durumda olurlarsa olsunlar aynı şeyi yapmaya devam ediyorlar. Yamaç’ın ne kadar acı çektiğini görmek hala mutlu edebiliyor adamı.

  Nehir ve Yamaç sahneleri bu kez daha duygusaldı, Yamaç onun hep alaycı şakacı tavrını gördüğünden bu kez, o Nehir e öyle girdi ”sen neyini kaybettin, oyuncağını mı?” . Ben bu sahnede Nehir’in tıpkı Sena kaderinde olduğu gibi bebeğini kaybetmiş olacağını düşündüm nedense tabi ki bu konuda emin değilim fakat Nehir’in bu duruma gelmesinin ardında yaşadığı bir bebek kaybı olabilir.
  Nehir’in de sevdiklerini kaybetmesi ile ilgili derin ve duygusal bir geçmişi olduğunun sinyallerini aldık. Bu iki karakter de aslında kendi iç dünya karanlıklarında ve ikisi de uyuyamıyor, benzerlikleri yüksek. Ben artık Nehir’in hayal olmaktan çıktığını düşünüyorum.

  Son olarak ön izleme sahnesine değineyim Rusların malı istemeleri üzerine Azer malın peşine düşer bunun için Karaca’yı alır sonrasında izlediğimiz o konuşma geçer buraya kadar tamamız bu sahneler sosyal medya etkisi ile Azer – Karaca shipperlarının baskısı ile ortaya çıkmıyordur değil mi? böyle olduğuna inanmak istemiyorum ama sanki bu sezon başından beri hikayeye sosyal medyadan gelen tepki vs lere göre müdahaleler yapıldığını hissediyorum, bu durum yanlış işlenen kadın gücü ya da dayanışması konusunda olumlu uyarı olarak alınıp, o yoldan devam edilmedi bu doğru karardı. Fakat böyle dizinin ilerleyişi içerisinde çiftlere vs izleyici isteğine göre karar verilip bu yönde hikaye revizeleri olursa dizi sarpasaracaktır. Böyle bir hata yapılacağını sanmam hikayenin normal akışında ve mantıklı olarak ortaya çıkacak her türlü çift olayına da açığız tabi 🙂

  • Nur

   Merhaba Rizet. Ellerine sağlık.

   Mahkeme sahnesi seni tatmin etmiş, ben bazı anları beğendim. Nakliye aracında gelirken fonda çalan müzik, Vartolu’nun yalnız gelmesi, Karaca’nın babasına seslenmesi, Sadiş-bebiş-Vartolu üçlüsü ve Yamaç’ın panik atak geçirmesi.. Sahnenin genelini pek sevmedim. 6.bölümdür hapisteler. Koçovalı kadınlar, Metin’in karısı, oğlu, Kemal’in karısı, Celasun’un annesi ve mahalleli ile duruşma salonu sahnesi olmalıydı beraat kararını hep birlikte duymaları ve anın duygusunu beraber yaşamalıydılar. Adliye kapısı önünde dizilme ‘Tavuk dar’da sayılır’ sözünü anımsattı (Bir köşe yazarı zamanında bir terim kullanmıştı) o dizilmeyi beğenmedim. Şok tabancaları vs.. olmadı. Duygu potansiyeli çok yoğun olabilecek sahne öylesine geçiştirildi.

   Kutay’ın ölüp ölmeyeceğin bilemem. Daha önce yazmıştım karakterlerin alt metninde bazı temsiliyetler var. Temsiliyetler değişebiliyor. Akın’ın bir temsiliyeti vardı en üst düğmeyi açınca Akın ve Kutay yer değiştirdi. Çok karışık olduğunu biliyorum ama zaten senaryo da epey karışık bu aralar.

   Avukatın öldürülme sahnesi bence gereksizdi ama hayali bir mafya dizisinde gayet normal. Anormal olan ise bundan rahatsız olan kadın avukatın çift tabanca ile gezmesi:) Eşi ağır ceza hakimi olan bir çocuk annesi avukat hanım çift tabanca taşıyormuş. Twitter hesabında iş arkadaşı yazmış. Yazan arkadaşı Hercai dizisini izleyen bir iş kadını (!) Şaka falan değil.. Gerçek! Hanımefendi de tweet’i beğenip rt’lemiş. Ceza mahkemesi reisi eşi olan avukat kadın çift tabanca ile geziyorsa bizlere füze yetmez:)
   Derler ya; ‘Başka ülkede yaşayamam” diye, tam öyle bir durum yani.

   • Ahmet Adar

    Facebook dizi haberleri sayfasından öğrendiğim tahminler.1-Murteza kahvehaneye baskın düzenleyecek.2-Vartoluya tekrar hapishanede saldırı düzenlenecek.3-Efsun ile Murteza ortak olacaklar.4-Emmi,Murtezayı ziyarete gidecek.Murteza çok kızacak.5-Akın birini öldürüp,Yamaçın üstüne atacak.6-Kemal Dağanlıyı takip edecek Aliçonun babası Bülent Ergun çekimlere katıldı.7-Saadet kaçırılacak,ve Vartoluya haber gidecek.8-Azer Kurtuluş,hastahanede Yüceli ziyaret edecek.9-Yücel 75inci bölümde iyileşecek.10-Kutay ölecek.Karaca,Azerin elinden kaçacak.Yamaç ile Azer yumruk,yumruğa kavga edecek.

  • Nur

   Azer ve Karaca’ya gelince;
   Geçen sezon Azer diziye katılıp annesinin geleceğinden bahsettiğinde buraya yazmış olmam lazım ‘Fadik, Koçovalılar’a dünür olmaya geliyor’ diye. O sözler boşuna değildi. Fadik’in otoriter olması ve Azer’in annesinin sözünü dinlemesi + Fadik’in uyuşturucuya karşı olması!
   Koçovalılar ve Kurtuluşlar’ın evlilik ile aile birleşimi yapacakları tahminini taa o zaman yapmıştım Azer’in kendisi olmasa bile kızkardeşlerinden Yamaç ya da Akın’a uygun biri ya da Kurtuluşlar’ın erkeklerinden biri Karaca ile.. O sahnelerde kullanılan o replikler bunun içindi..
   Ama bir şey var! Şayet sezgilerim doğruysa senaryo değişikliğine gidiliyor. Sadece sezgi.. Sezon Finaline kalmadan Azer ve Vartolu’nun ölüp diziden ayrılacağını düşünüyorum.. Vartolu’ya nerdeyse kesin gözüyle bakıyorum. Azer içinse o kadar net değil ama hissiyatım o ki, bu iki karakter diziden adım adım dışlanıyorlar. Dizinin daha doğrusu yapımın arka planı çok karışık olmalı sahne sahne önümüze düşüyor hikayeler tuhaf gidiyor sahneler bir garip. Önizlemede verilen Karaca-Azer sahnesi mesela; Ece Yaşar’ın saçları ya yağlı ya da saç sprayi ile o hale getirilmiş saçları berbat, üzerindeki sweater berbat, makyaj kötü.. Ece’nin Cio karşısında içler acısı performansı, basit, ruhsuz mimikler, ses tonu, Cio’nun yüzündeki acemice makyaj.. Yani demek istediğim Azer-Karaca evliliği en başından planlanmıştı SM ile falan ilgisi yok ama planlanan evlilik olmayabilir??

   • Karaca sanırım bir süre esir olduğu için öyle. Ama azer’in makyajı gerçekten çok kötü…

    • Bu arada 7.koğuştaki mucize’de Memo’nun makyajı muhteşemdi.

    • Nur

     Karaca’nın saçları yağlanacak kadar esir tutulduğunu ya da Ece Yaşar’ın kostüm ve makyajının buna göre hazırlandığını asla inanmıyorum. Azkar fanları haftalardır Azer-Karaca sahnesi bekliyotdu ve gece gündüz çırpındılar. Fanların çabasını ekibin bilmemesi imkansız. Azer’in repliği çok güzel yazılmış Cio repliği gayet güzel söylüyor, tavrı, oturuşu, bakışı vs.. verdiği duygu gayet yerinde. Karaca’ya gelince; repliği söylerken vasat tavırları banal oturuşu bile bırak Koçovalılar’ın prensesi olmayı mahallenin bohçacı karısı gibi.. ve giyim, saç, makyaj berbat. Azkar fanları Karaca’nın sahneden fotoğraflarını profil fotoğrafı yapıyorlar fotoğraftan yayılan sadece basitlik.. Cio’nun nerdeyse her sahnesinde anormallikler var. Aksiyon sahnesi ise aksiyon yok, racon, dram vs sahnesi ise ambiyans yok, ship sahnesi şekil a’da görüldüğü gibi:) Kasıtlı yapılıyor. Savaş’ın başında ağladığı sahne hariç diğerlerinin nerdeyse tamamında sorunlu. Ekip bir kısım oyuncularla çeteleşmiş gibi maalesef.

     • hmm… bilemiyorum ben fark etmedim.

     • Nur

      Çukur son 2 yıldır düzenli izlediğim tek dizi ve çok severek izlediğim için anormallikler dikkatimi çekiyor. Ceyhan Cihangir’in sahneleri zaten sayılı ve tamamında anormallik var ilk dikkatimi çeken tuhaflık kahve önünde para yakma sahnesiydi. Aras’ın mimikleri falan tuhaftı orda. Stadyum sahnesi değiştirilmiş bir sahneydi Erkan’ın stadyumda olmadığı görüntüsünün hariçten çekilip sahneye monte edildiği belliydi. Yamaç’la spor salonu sahnesi anormaldi sahneden bir şeylerin kırpıldığı belliydi. Sezon Finalinde Efsun’a bakışı tam bir hoşlanma bakışıydı sezon açıldı Efsun’a buz gibi bir tavır ve mesafe.. Efsun tamamen Yamaç’a yönlendirilmiş. Adana sahnelerinde kullanılan müzikten tut da düğüne kadar tüm sahneler berbattı Aras’ın aynen stadyum gibi görüntüsünün haricen eklendiği barizdi. Teke tek dövüş sahnesinde Aras’ın görüntüsünün sonradan monte edildiği çok belli. Karaca ile sahnesi feci genç izleyiciler tarafından özlemle beklenen sahnenin bu kadar zavallı olması art niyetin göstergesi.
      Çukur son 2 yıldır sektörün en prestijli işi. Prestiji reytinginden değil izleyicinin kalben tutkuyla izlemesinden dolayı. Bu prestij oyunculuk açısından tek bir adrese yönlendirilmeye çalışılıyor diye düşünüyorum.

      Vartolu, Selim, Azer.. Tuhaflıklar diz boyu. Selim’in oğlu hapisten çıktı Çukur’un başına geçti Selim daha yeni oğlu ile karşılaştı bırak sarılmayı vs kahvehane sahnesinde bir repliği bile yok!
      Bir ara jenerikteki tuhaflık da dahil ayrı başlıkta yazarım.

   • Buke Oguz

    Azer ve Karaca arasında bir ilişki bir evlilik durumu yazılır mı bilmiyorum. Ben Seyhan ilk öldüğünde Karaca Kuruluş ailesinden biriyle evlendirilecek mi acaba diye düşündüm. Ama bu konuya ilişkin henüz bir işaret yok.
    Öte yandan iki haftadır kapanış jeneriğinde çıkan duvar yazıları ” Azer Kocovali , Yamaç Kurtuluş.” iki aile arasında bir akrabalığın işareti olabilir mi diye düşündürmedi değil. Eğer böyle bir durum olduğu ortaya çıkacaksa benim teorim Fadik’in Idris’in kız kardeşi olabileceği yönünde. Köylerinden kaçarken Idris’in hep bahsettiği, izini kaybettiği abla yada kardeş… Idris onu Kocovali olarak aramıştır ama Fadik Azer’in babası ile evlenip Kurtuluş soyadını almış Adana’ya yerleşmiştir.
    Sultan Fadik bir şekilde karşı karşıya gelecek bence. Seyhan öldüğünden beri bunu düşünüyorum. Muhtemelen kız alma mevzuu yada aradaki düşmanlığın hesaplaşması için. O sırada Fadik karşısındakilerin Kocovalilar olduğunu öğrenir ve ağabeyinin ailesini bulmuş olur. Iki aileden de birer kayıp verilmiştir karşı aile tarafından. Barış ilan edilir…
    Tek olumsuz taraf Azer Karaca isteyenler açısından olur. Bu çift akraba olarak yazılırsa olası bir ilişki yada evlilik ihtimali ortadan kalkar.

    • Nur

     Azer Koçovalı yazısı bence yanlışlıkla yazılmıştı sonraki bölüm Yamaç Kurtuluş, Timsah’ın “Ben de Koçovalıyım’ yazılarıyla kendi kendilerini ti’ye aldılar:)
     Koçovalılar’a hala, amca, dayı, teyze çıkarmak isterlerse zemin ve akış farklı düzenlenir diye düşünüyorum. Şu an Fadik’in hala çıkmasının nasıl bir katkı sağlayacağını düşünemediğimden ihtimal vermiyorum.

     Azer-Karaca evliliğini tahmin ediyordum ama artık gidişatla ilgili tahminde bulunamıyorum her an her şey değişebilir.
     Dizi çok tuhaf bir süreçte. Dizinin iç dinamiklerinden sapıldı. Yapımla ilgili dış dinamikler hikayeyle ilgili iç dinamikleri fena halde bozmuş durumda ve bozmaya devam ediyor. Belki gidişatı farkedip toparlanırlar ve o zaman hikayenin dışına çıkmadan tahminlerimde direnebilirim, değiştirebilirim vs vs.. Yeni bölüm fotoları, özeti, fragmanlar kötü kötü kötü.. Nedenini düşündüğümde kendimi hikayenin dışında buluyorum.. Azer-Karaca evlenebilir de, evlenmeyebilir de çünkü Cihangir Ceyhan ile ilgili sorunlar gözlemliyorum hem de bizzat dizinin kendi sahnelerinde.. Vartolu ölse de kalsa da sezon hikayesi öyle planlandığı için olmayacak. Sanırım Erkan (nihayet!!) rest çekti (tamamen dizide izlediğim gidişattan vardım bu noktaya) hikaye buna göre şekillenecektir.
     Bilemiyorum. Tuhaf şeyler oluyor.

     • Buke Oguz

      Olası Kuruluş Koçovalı savaşına engel olur ancak. Düşmanlık bitmez belki Yamaç ve Azer arasında ama en azından iki aileden başka kayıp verilmez. Azer bunca zaman Kocovalilari hapiste rahat bırakmadı. Hâlâ kardeşi Savas’in intikamı peşinde. Hamlelerini keser belki artık.

      Cihangir Ceyhan ile ilgili yazdıklarını bölüm yorumunda okudum canim ama izlerken ben fark etmediğim için yorum yapamadim😊
      Vartolu hapiste kalacaksa Ziya’yi bulacak hamleler yapsın. Çıkacaksa da Yamac’in sözlerinin peşine düşsün. Kimseye bulaşmadan cezasını çekip çıksın…

     • Gözde E.

      Vartolu ayrılmasın diziden ya, 4. sezonda mutlaka olmalı. Ama Azer gidebilir itirazım yok.

     • 4. sezon mu? Eyvah eyvah…

     • Gözde E.

      Geçenlerde 4. Sezon anlaşması yapıldığı haberleri dolanıyordu nette.

  • Ah Rizet sen yokken site çöktü, yazı da uçtu. Taslaklarda kaldığı kadarı ile budur… (Düzeltmeye fırsat da bulamadım) . Anketi doğru tahmin etmişsin, Yamaç ilk kime sarılırdı soru…

   Avukatlar şikayet etmiş. Şaka gibi… Akademisyen Ceren’in katilini savunan avukatın savunmasını okumuşsunuzdur. Onun yanında Çukur’da bahsi geçen bir melek…

   şifreyi başka biri çözüyor ama kim?

   • Buke Oguz

    Nehir olabilir mi acaba ? 🤔

  • Silinen bölümde Nehir için tam da senin yazdıklarına dair bir bölüm vardı. Bence Sena Nehir’in izdüşümü. Ve hayali bir karakter… Sena’nın bebeğini kaybetmesinin üstü o kadar çabuk çizildi ki içime sinmedi…

   • Buke Oguz

    Ben de Nehir için tam olarak böyle olmasını umuyorum.

    • Gözde E.

     Hayali mi olsun yani? 😕

 • Nur’un yorumları

  Bölümden notlar: II

  Beyaz Güller:
  Selim, Sultan’ı görmek için bahçeye çıktığında Sultan beyaz güllerle uğraşıyordu.
  Beyaz Gül, düğün, gelin çiçeğidir. Başka anlamları da vardır ya da sahnede başka anlamda yer almıştır, bilemem ama ben Karaca’nın evliliğine yordum. Selim gelinlik çağda kızı olan bir baba eve döndüğünde düğün çiçeği bahçede..

  Şekerpare:
  Benim anladığımdan farklı anlamda kullanılmış olabilir. Ben iddia etmeden kendi anladığımı aktarayım.
  Şimdilerde kız istemeye çukulata götürülüyor ama eskiden geleneksel tatlılarımız götürülürdü. Tatlı yiyelim tatlı konuşalım diye bir laf da var. Geleneksel tatlılarımız arasında Şekerparenin kız istemeye giderken götürüldüğünü biliyorum kahvenin yanında ikram edildiği gibi kız verildi kten sonra da ikram edilebiliyor.
  Sultan, şekerpareyi Yamaç için istedi ama Saadet yapmadı yani bir şekilde bu kız meselesine bir engel çıktı.
  Şekerpare ayrıca kız çocuk dünyaya gelince yakınlara ikram edilir. Emmi’nin Meliha’nın sırrını pembe kaplı defterine yazdığını farzediyorum şimdi de Yamaç için şekerpare.. Yamaç’ın kızına yoruyorum

 • Nur’un yorumları

  Bölümden notlar: I

  Kutay, çizgili takım elbiseyi giydi sıra gömleğe gelecekti ama maalesef o gömleği giyemiyecek gibi zira Akın, gömleğinin en üst düğmesini açtı. Sanırım Akın yoluna yalnız devam edecek. Akın ve Kutay’ın temsiliyetlerini yazmıştım. Kutay ölebilir, şayet ölmeyecekse taraf değiştirecektir. Daha önce kumarhane benzetmesi yapmıştım ya; bölüm itibari ile kartlar yeniden dağıtıldı. Akın’ın gömleğinin üst düğmesini açması yeni el. Akın bu eli nasıl değerlendirecek, göreceğiz. Çare Akın Koçovalı’ya gider bu el.

  Murteza, Emmi’nin çırağıyken Paşa’nın çırağı oldu? Onunla ilgili senaryo değişti demektir, ama neden? Çetin Sarıkartal başka dizinin kadrosunda? Bu değişiklik neye istinaden yapıldı bilmiyorum. Aklıma tek ihtimal geliyor. Meliha’nın vurulması, Paşa’nın kurtarması, Selami’nin duvar ındaki anne-kız fotoğrafı bir şekilde Murteza ile bir bağ kurulabilir??
  Murteza şimdilik işlevsiz. Mangal yaparken söylediği türkü ‘Aras’a vurdum testi’ Aras ırmağı üzerinden Aras Bulut’a senaristlerin takılması olabilir:)
  Murteza’nın gömlekleri Versace’ymiş:)

 • Nur’un yorumları

  Aslı’cım şimdiden anketleri hazırla zira o an gelecek. Tahminim Yeniyıl tatiline ‘O an’ ile
  girilir. Anketler için yardımcı olayım:)

  1. Anket:
  Vartolu’yu kim vurdu?
  Seçeneklere benim için Selim’i ekle:)

  2. Anket:
  Vartolu öldü mü?
  Seçeneklere nasıl eklenir bilmiyorum zira hepimiz Erkan’ı stalklıycaz. Erkan, Amsterdam’a giderse yaşıyor demektir:) Tecrübe konuşuyor burda:)

  3.Anket:
  Vartolu’yu kim kurtardı.
  Seçeneklere benim için Efsun’u ekle olur mu:)

  • Gözde E.

   İlginç bir teori olmuş bu. 😂

  • Rizet16

   Gerçekten ilginç olmuş ama cevap verme isteğim oluştu 🙂

   1. Vartolu’yu kim vurdu? – Cumali
   2. Vartolu öldü mü? – Hayır
   3. Vartolu’yu kim kurtardı? – Selim (veya Medet)

   • Nur

    Rizet’cim Vartolu’nun öleceği fikri zihnimde gitgide ağırlık kazanmaya başladı. Tahminlerim bu mealde değişiyor. Ölecekse Koçovalı Kardeşler vurmaz diye tahmin ediyorum.

    • Buke Oguz

     Benim Çukur finalimde ise Yamaç ölecek. Ya kendini öldürecek yada Çukur uğruna düşmanları tarafından öldürülecek. Yamaç’ın yaşadığı vicdan azabının onu eninde sonunda intihara sürükleyeceğinden korkuyorum….

     Selim Akin’i öldürdüğü için hapse girecek. Cumali muebbetlik zaten. Cukur’a dönmesi için en az bir 10 yıl kacak yaşaması gerek. ( Zaman aşımı verilen cezanın uygulanması esnasında mi oluyordu yoksa cezaya karar verilmesi aşamasında mı emin olamadım.)
     Salih ve Saadet ise Cukur’un babası ve annesi olacaklar. Finalde ise 15-20 yıllık bir zaman aşamasıyla Idris J. Kocovali görünecek. Bütün Çukur halkı Çukur Evimiz Idris Babamız diye tezahürat yaparken final yazısı gelecek 😄😄

     • Gözde E.

      Sen bu ara bayağı iyi yazıyorsun vallahi 😂 Profesyonel senaristlik düşünür müsünüz acaba Büke Hanım? 😁

  • Yeniyıl sonrasındaki 3 haftalık süreçte eminim ki anketlik bir konu çıkar ama bu Vartolu’mu olur emin değilim…

 • Nur’un yorumları

  İDRIS BEBE VE CENNET

  Bölümde en fazla takıldığım sahne oldu.
  ‘Günlerdir huzursuz olan bebe Cennette huzur buldu’ Yani alt metni böyle bir şey mi?

  Nihal’in görüşe gittiğinde yanındaki kız çocuğu Cennet değildi. Cennet acaba bebeğin gerçekte annesi ve böyle bir rol verilmiştir diye de düşünüyorum. Bilen var mı? Bebeğin gerçekte annesinin ismi ne ya da gerçek annesinin ismi başkaysa bile izlediğimiz oyuncu annesi mi?

  Cennet, şayet bebeğin gerçek annesi falan değilse verilen mesaj İdris bebenin melek olacağı mesajıydı. Dizinin dışına çıkmamak için hikaye göre yorumlayacağım.

  İdris Bebenin Yamaç’ın himayesi altındayken hayatını kaybetmesi Vartolu’yu öyle bir tetikler ki!
  Bu kayba neden o lacak kişinin bir Koçovalı olmasını düşünemiyorum bile.
  Akın yapmaz. Yapmamalı!
  Bir şekilde bir odak tarafından yapılacak ve Akın’ın üzerine atılacak diye bir his taşıyorum..
  Henüz çok erken. Belki Cennet, Sadiş’e yardımcı olacaktır. Belki Sadiş köşkten ayrılacak Nihal’in evine yerleşecek bebeğe beraber bakacaklardır??

  • bebek ölümü olmaz, yapmazlar derim ben…

   • Nur

    Bende öyle düşünüyorum. Kasıtlı bebek ölümü olmaz ama kaza ile ya da sağlık nedeni ile olabilir ve hatta Vartolu ya da Saadet kaza ile bebişin ölümüne neden olabilir??
    Gökhan Hocanın ‘ Ben hiçbir şeyi boşuna yazmam” sözü ışığında Cennet’i yorumlamaya çalışıyorum. Sadiş’in bebiş için ‘günlerdir huzursuz’ demesi ve bebeğin Cennet’in kollarında melek gibi uyuması?? Cennet, Nihal tarafından tanıştırılmadı bile. Sahnede Emre’nin kardeşi olduğuna dair falan hiçbir şey yoktu. Nihal’in bebişe mavi patik hediye etmesi?? Onun da bir anlamı vardı.. ama ne?? Valla sahneyi izlerken Cennet neyin nesi diye aklım başımdan gitti. Yanılmayı çok istiyorum.

  • Gözde E.

   Bu sahnenin mutlaka bir anlamı olmalı evet, ben Cennet karakteri düzenli olarak görülecek dizide diye yorumlamıştım.

 • Gözde E.

  Aliço’nun Yamaç’a bıraktığı şifre hala çözülemedi. Anlamını merak ediyorum. Umarım babasının yardımcısının bir kısmını duyması sıkıntı yaratmaz. Aliço bir an önce Çukur’a dönüp Yamaç’ın en büyük desteği olmalı artık. Babası ve ağabeyi sayesinde geçmişine inmek güzel oldu, ağabeyle sahneleri de anlamlı, ama babasıyla olanların seyir zevki hiç yok benim için. Eğer babası komutan değil baba gibi davranmaya niyetlenirse o zaman seyir zevki olabilir ancak.

  • Buke Oguz

   Selam canım hoş geldinnn 🎈🎈🎈
   Ben de yorumumda neyi atladım diyordum. Aliço’nun şifreli mesajını yolladığı kişinin Yamaç olduğu kesinleşmiş oldu. Yamaç mesajı çözmeye uğraşıyor. Yine daha önce yazdığım gibi acaba Aliço Yamaç’a şifre çözme konusunda bir şeyler gösterdi, öğretti mi yada Yamaç’ın bu konuda askerlik döneminden falan kalma bir eğitimi var mı? Belki de ikili arasında daha önce böyle bir sifre kullanımı olmuştur da Alico o yüzden bu şifreyi vermiştir. Şifrenin ne olduğunu ben de merak ediyorum. Inşallah şifreyi çözmesi, Aliço’nun 5 milyonluk çantanın şifresini bulması kadar uzun sürmez 😱😱 Artık Aliço ve Yamaç’ı yan-yana izlemek istiyorum çünkü. Tabi Yamaç ve Salih’i de..

   • Gözde E.

    5 milyonluk çantanın şifresini buldu da noldu paraların üstüne bir bardak soğuk su içtiler hep birlikte 🤣 Şifrenin Yamaç’a gönderildiğinden emin değil miydik zaten? Sen niye başkası olabileceğini düşündün ki?
    Ben de artık yan yana görmek istiyorum onları. 😊

    • Buke Oguz

     Sorma ya gitti paracıklar yandı bitti kül oldu 😆😆
     Ben değil canım @Ayla öyle düşünmüştü. Önceki haftalarda bu konu üzerine konuşmuştuk biraz 😊 Bir de Nur üçüncü mesajın Alico’dan değil de Nehir’den olabileceğini yazmıştı.

     • Gözde E.

      Ama Aliço toplamda 3 sesli mesaj bırakmıştı, benim aklıma hiç Nehir falan gelmemişti.

     • Hayalet

      Ben de 3 mesajın Aliçodan geldiğini düşünmüştüm. Başka isim de aklıma gelmemişti. Sadece bir sahnede Nehir Yamaca ‘telefonunu versene. Numaramı kayit edeyim’ dedi ama Yamacı aramadı ve Nehir hayal çıkarsa o numara zaten gözükmez ☺ tek şaşırdığım bir telefon sahnesi vardı o da Efsunun Yamacı aradığı andı. Dedim ‘Efsun Yamacın numarasını nerden biliyor?’ Herkes numarayı biliyorsa, Yamaç akılhastanesindeyken neden ailesinden hiç kimse aramadı? Birzek Aliço eline ilk telefon geçtiği an Yamacı aradı.

      [Biri bana doğruyu öğretsin, Yamacı mı yoksa Yamaçı mı yazılıyor? Ben bir öyle, bir böyle yazıyorum ama ikiside ne doğru ne de pek yanlış geliyor. Türkçesi olan doğruyu yazsın 😁]

     • Nur

      Merhaba Hayalet. Benim imla’m da çok kötüdür:) Yamaç özel isim olduğu için isim üst virgülle eklerinden ayrılır soru eki ayrıca ayrılır yani bana göre doğrusu: Yamaç’ı mı?
      Aslı, Buke ve Gözde yazım kurallarını biliyorlar. Mesajın dikkatlerinden kaçmış olmalı.

      Yamaç hastanede telefonunu kapatmış olabilir belki.

     • Gözde E.

      Yamaç özel isim olduğu için Yamaç’ı olacak, ç ve kesme işaretiyle. 😁
      Yamaç’ın eski numarası bu kullandığı herhalde ama akıl hastanesinde telefonu yanında yoktu belki ya da kapalıydı. Çıkınca yeni telefon ve yeni bir sim kart almış olabilir eğer yanında yoksa o süreçte. Ailesinden arayanlara cevap vermemiş de olabilir.

     • Yamaç özel isim olduğu için Yamaç’ı 🙂

     • Nur

      Aliço üçüncü mesajı eski biriminden komutanına falan yollamıştır Yamaç’ın telefonundaki üçüncü mesaj ise Nehir’dendir diye tahmin etmiştim.

  • Hayalet

   Şifre birçok youtube kanalında da tahmin edildiği gibi çözülmüş halinde bu çıkıyor:
   Kırmızı Balık Gölde
   Kıvrıla Kıvrıla Yüzüyor
   Balıkçı Hasan Geliyor
   Oltasını Atıyor
   Kırmızı Balık Dinle
   Sakın Yemi Yeme
   Balıkçı Hasan Tutacak
   Sepetine Atacak
   Kırmızı Balık Kaç Kaç

   Yani Aliço burada Yamaça bir çocuk şarkısı söyleyerek derdini anlatıyor. Balıkcı Hasan Aliçonun babası oluyor. Şarkının ilk bölümünde Aliço kendini anlatıyor. ‘Zar zor kaçmaya çalışıyorum, sonra babam geliyor adamlarını salıyor beni yakalıyor.’ Ikinci bölümde Yamaca ‘tuzağa düşme, babam seni de yakalar, hapseder’ diyor. Yanı kısaca kendisi babasının tutsağında olduğunu söylüyor. Oldukları yerde göl var mi onu bilmiyorum çünkü ada şuanda aklımda değil ve o sahneyi aramaya üşeniyorum 😊

   • Gözde E.

    Şifreyi Youtube’da nasıl çözmüşler, bravo valla 😄 Göl var mı yok mu hiç hatırlamıyorum vallahi ben de.

    • Hayalet

     Dün geceki yazımın bir kısmı çıkmamış. Telefondan yazmayı onun için sevmiyorum, mesaj gitti mi gitmedimi hiç emin olamıyorum. Kafamda kalanı tekrar yazayım:

     Kodlamanın adı “sezar şifrelemesi”ymiş. Kodlamayla alakadar olan Çukur takipcileri bir iki güne hemen çözmüştü Aliço’nun mesajını. Ben de youtubeda gördüm. Cümle hep bir harf önden yazılıyormuş ama hep bir harf geriden okunuyormuş. Mesela Lisnibideki ‘L’ harfinden önce gelen harf ‘K’, ‘S’den önceki ‘R’ felan devam ediyor. Sesli ve sessiz harflere göre ayrılıyormuş harf atlama kodlaması. Ben arkadan okudum mana çıkmadı. Nehir bir sahnede Osmanlı felan diyince belki Osmanlıcadır dedim ama ordanda birşey çıkmamıştı ama yeni fragmanda görüyoruz ki, sezar şifrelemisi ile çözen arkadaş haklı çıktı ve ona teşekkür ederim 😊 bazı takipciler cin gibi. Geçende plaka nosunu not edenler de çıkmıştı zaten

     • Gözde E.

      Vay arkadaş millet neler biliyor yahu. 😄 Sezar şifrelemesi diye bir şeyi ben ilk defa duydum valla.
      Plaka nosunu not etme olayı nedir?

     • Yamaç’ı kurtaran arabanın plakası daha önce dizi içinde kullanılmış.

      Büyük ihtimalle setteki plakalardan biri, özel bir konu değil…

     • Gözde E.

      Ben plakaya hiç dikkat etmemiştim 🙈🙈

     • yahu nasıl akıllarına geldi 🙂

    • Nur

     Kırmızı kova ile Aliço’nun başından aşağıya su dökülüyor gölden kasıt odur.

     • Gözde E.

      Fragmanda mı? Yoksa bölümlerde gördük de ben mi unuttum?

 • Gözde E.

  Anketin altındaki yorumlarla buradakiler birebir aynı mı? Yoksa benim telefonda mı öyle gösteriyor? 🤔

  • Buke Oguz

   Aynı evet. Anket altındaki yazışmalar kalmış. Bölüm yazısı altındaki yorumlar silinmiş.

 • Buke Oguz

  Selam Aslı’cığım… Ellerine , kalemine saglik :))

  Öncelikle bölümün en sevdiğimiz sahnesi aynı. Vartolu Salih-Yamaç yüzleşmesi… Vartolu Sadettin diyemiyorum çünkü özellikle Yamaç’a Saadet ve Idris’i sorarken konuşan , videoyu izlerken gülen Salih’ti. Ben sana gelme demedim mi Yamaç ? Insan babasina doymazmis, ben hiç doyamadım Yamaç. Beni bana niye bırakmıyorsun ? Babamızın katilini bulacağım . Bulup canını alacağım Yamaç . Diyen de Vartolu.. Ama Vartolu Sadettin Salih yazmak da uzun olacak. Vartolu Sasa mi desem acaba? Neyse gevezeliği bırakıp sahnenin en can alıcı anına geleyim. Vartolu ” Babamızın katilini bulacağım. Bulup canını alacağım ” dediğinde Yamaç’tan gelen itiraf… ” Eyvallah… Bul… Bul, bul.. Bul ve acısına son ver.” Yamaç kollarını açıp bu sözleri söylerken gözleri “Ben yaptım.” demiyor muydu? Vartolu algılamakta zorlandı. Yamaç’a konduramadı…Gözlerinde şaşkınlık ve “ne söylüyor bu” bakışı vardı. Yamaç ise annesinden , agabeylerinden , Emmi’den bile gözlerini kaçırırken Vartolu’nun gözlerinin içine bakarak yaptı bu itirafı. Gözlerine baksın ve anlasın istedi. Öyle bir vicdan azabı, öyle bir çile çekiyor ki ölmek istiyor Yamaç. O an tetiği çekmeyip de Idris O’nu vursun diye beklemediği için pişmanlık duyuyor belki de .. Üstü kapalı bile olsa itiraf etmiş olmak bile rahatlatmış Yamaç’ı .. Aslında direkt “ben yaptım. Oradan çık ve cezamı kes “de diyebilir ama kendi bile kabullenemezken açık açık itiraf edemiyor, buna cesareti yok. Eğer Ziya’ya kaydın kopyasını Timsah gönderdiyse belki canını kurtarmak için Salih’e izletir ve Salih Yamaç ile yüzleşmek için Çukur’a döner. Yücel ayarladı adamı desem bu haber hapishanede Yücel hastaneye yattıktan sonra yayıldı. En azından Çukur’a o olaydan sonra ulaştı haber… Bu nedenle Timsah ihtimali daha yüksek geliyor şu an icin.

  Bir patlama anında itiraf eder mi bilmiyorum ama bence Yamaç’ın ağzından değil de o flashback’teki kayıtlardan ortaya çıkacak Idris’in katili.. Timsah bombayı ya Cu6kur’un ortasına yada Koçovalıların evinin ortasına bırakacak…

  Gerçek ortaya çıkınca olacakları çok merak ediyorum. Salih’i babasının katilini öldürsün diye Armutlu’ya yollayan Sultan ,bu gerçeği öğrenip de Yamaç’a bir ihtimal silah çektiğinde Salih , ne yapacak ? Kocasını vuranın oğlu olduğunu anlayınca ne tepki verecek?

  Salih o tetiği çeker mi ? Bence de çekmez. Hatta o zamana kadar Alico ortaya çıkmaz ve Yamaç Alico sarılması gerçekleşmezse ilk sarılma Yamaç Salih arasında olabilir gibi geliyor bana… Yamaç’a hesap sorar , nasıl yaparsın neden yaptın der ama cevabı almadan o tetiğe basmaz. Cevaptan sonra ise hiç basamaz..

  Bir de Cumali ve Selim var tabi… Herkes kendince tepki verecektir. En sert tepki Cumali’den gelecektir . Selim ise sakinligini koruyacaktir belki ama kırgınlığını ortaya koyacaktır . Ama en sonunda hepsi Yamaç’ı suçlayamayacaklarını anlayacaklardır.

  Bu durum Yamaç’ı daha çok vicdan azabına sürükleyebilir tabiii…

  Bu bölüm Yamac’in psikolojisinin ne kadar bozuk olduğu, yaşadığı travmanın büyüklüğü ve daha atlatamamış olduğu ve iyileşemediği ( nasıl iyileşir ki insan) açık açık gözler önüne serildi… Her anı içime işledi o sahnelerin.

  Önce mahkemede kadınlar geldiğinde etraftaki adamları telefonu duymadığı anda yaşadığı korku, panik… Nefessiz kalışı , olduğu yerde yığılıp kalışı…

  Ardından kahvehanede Sultan ve Selim geldiğinde, annesinin yüzüne bakamayışı … O konuşurken Idris’in ölümünü hatırlayışı.. Ne annesinin ne ağabeyinin yüzüne bakamayışı… Annesi dokununca irkilişi… Sultan’ın neler oluyor diye Selim’e bakışına ne demeli. Oğlu üç aydan fazladır ortada yok kaç kere aradı, bulmaya çalıştı acaba? Selim mi bilecek sen mi Yamac’a ne oldugunu ? Bu kadar zamandır neredeydin demiyor da ağabeyinle konuştum seninle konuşamadım diyor.😡 Selim ve Yamaç’ın gözleriyle konuşmalarına ♥️

  Sonrasında eve yaklaştıkça Yamac’in adımlarının yavaşlaması, kulağında Yücel’in ve İdris’in sesi.. Son beş saniyenin geri sayımı.. İdris’in son sözleri ile başına saplanan ağrı.. Eve giremeyip oradan kaçıp bir çatıya sığınması… Beyninin susması için uyumaya ihtiyacı var Yamaç’ın … O kadar çaresiz ki aklına aylar sonra uyumasını sağlayan Efsun geldi haliyle.. Efsun’un o gece her ne anlattıysa o sayede uyuduğunu düşündü Yamaç… Aynı masalı anlattıracaktı belki ama Efsun’un açmadı telefonu… Çareszice ne yapması gerektiğini düşünen Yamaç kendini akıl hastanesinde Yücel’in odasında buldu.

  Yamaç Yücel’e yaşadıklarını anlattıkça Yücel eseriyle gurur duyuyor. Yamaç gittikten sonraki o pis gülümseme sanki Yücel iyileşmiş de numara yapıyormuş hissi verdi bana.. Belki de iyileşmedi ama anlatılanları duyduğu ve anladığı için verdiği bir tepkiydi o bilmiyorum ama hiç hoşuma gitmedi.. Eğer iyileşti de Yamac’in arkasından iş çevirmek için hasta rolü yapıyorsa Yamaç’ı araçtan çıkarıp Cumali’ye bırakan Yücel olabilir mi ? Yücel Yamaç’a ne diyordu.?”Kuralımız belli Yamaç : Ölmeyeceksin şahit olacaksın..” Yücel’in ölümü Celasun’un elinden olacak herhalde en sonunda… Yamaç ancak Yücel yüzünden bir kayıp daha verirse öldürür O’nu… İyilestigini anlarsa…

  Efsun’un sözleri tetikledi Yucel’i.. Peki bu kadar çabuk iyileştiyse eğer sırf bu sözler yüzünden mi oldu yani… Daha 1 ay olmadı hastaneye yatalı… Yamaç’ı iyileştiren müzikti, Yücel’i iyileştiren ne? Efsun mu yoksa ailesinin yaşadığını mi öğrendi bir şekilde.
  Yücel ölsün de kimin elinden öldüğü umrumda değil…

  • Nur

   Merhaba Buke’cim. Ellerine sağlık.

   Vartolu-Yamaç sahnesinde seninde gözlemlediğin gibi Yamaç bir eşik atladı. Ben onu biraz kaderciliğe yorumladım Yamaç sanki kaderine teslim oldu orada. Kaderinde Vartolu’nun kendisini vurması varsa Vartolu vuracaktır o nedenle “bul ve acısını dindir’ dedi ama kaderinde belki onun Vartolu’yu vurması vardır? Yamaç, Vartolu’nun sırrını öğrenme ve intikamını alma olasılığyla bir anlamda yüzleşti ama kendisi onu vurmak zorunda kalabileceği ile yüzleşmedi.

   Ziya acaba Yavuz’un adamı olabilir mi? Yavuz karanlık biri evine gelen giden adamlar vs.. karanlık bir organizasyonun başında. Bir tür derin yapılanma iması var Yavuz’da.

   • yavuz kim?

   • Buke Oguz

    Merhaba canım. Aynen senin de yazdığın gibi Yamaç kaderine teslim oldu. O an geldiğinde yani Salih Yamaç’ın karşısına çıktığında , Salih’in tetiği çekmesi için Yamaç elinden gelen her şeyi yapacaktır. Idris’le olduğu gibi bir tuzak kurulmadıkça ben nedense Yamaç’ın Salih’i vuracağına ihtimal vermiyorum. Gökhan Bey’in aynı senaryoyu ikinci kez yazmayacağını umuyorum. Önce baba katili yapıp üzerine bir de ağabeyini vurdurtmasın yani.. Salih’in de Yamaç’ı vurabileceğini sanmıyorum. En azından “neden yaptın?” diye bir sorar. Yamaç anlatır mı bilmem ama… Anlatırsa sebebini zaten vurmaz diye düşünüyorum . Cezaevindeki konuşma sonrasında Salih’in kafasında Yamaç’ın sözleri dönüp duracak bence.. Ne demeye çalıştığını anlayacak. Ya da en azından Yamaç’ın katilin kim oldugunu bildiğini fark edebilir.
    Ziya ile yüzleşmesinde katilin Yamaç olduğunu öğrenme ihtimali de var , Ziya’nın piyon olduguni anlama ihtimali de.. Piyon oldugunu anlarsa dokunmaz belki ki dışarı çıkıp gercek katili bulabilsin.

    Ziya ile Yavuz arasında bir bağlantı olabileceği aklıma gelmedi hiç. Yavuz Aliço’nun babası… Adam oğlunu Çukur’dan almış bir kere… Cukur’da yaşananlar ölenlerle ilgili bilgi toplamaya devam eder mi bilemedim. Koçovalılarla kişisel bir derdi varsa belki ama henüz bu konuda bir sinyal, ipucu verilmedi…
    Derin yapılanma iması olmasına katılıyorum. Hayalet adamların peşinde sonuçta, ilk başta bana milli istihbarat ile bağlantılı olabilir gibi gelmişti…

   • Gözde E.

    Yavuz kim yahu?

 • Buke Oguz

  Yücel’in yanından ayrılan Yamaç’ın ikinci durağı Nehir’in odasıydı.. Nehir’in hikayesini merak ediyorum. Karakter hala hayal gibime gelse de yine de bir hikayesi olduğu kesin. O’nun da Yamaç’ınki kadar derin yaralari var belli… Yamaç bilmeden dinlemeden alay etmeseydi iyiydi .. Bir gün Nehir’in hikayesini öğrendiğinde özrünü diler. Nehir’in verdiği güllü kolye neden direkt Gül Pavyon’u çağrıştırdı bana acaba? Nehir gerçekse , geçmişten gelen bir karakterle bağlantılı mi yoksa bağımsız mı yazılacak merak ediyorum. Nehir bir daha karşılaşacaklarından bu kadar emin olduğuna göre bakalım yeni karşılaşmada Nehir ile ilgili neler öğreneceğiz?

  Nihayet mahkeme oldu da Selim artı Çukur tayfası Cukur’a döndü şükür… Selim eve gelince en şaşırtıcı tepkiyi Sultan’ın verdiği kesin. Selim’e sarıldı 😱😱😱
  Sultan , kocası uğruna feda edeceği bir Salih var ya elinde , oğullarına hiç intikam lafı ediyor mu ? Babanızın kanını yerde bırakmayın diyor mu? 😡Kendi oğulları yanında dursun onların başına bir şey gelmesin de kızım dediği Saadet’in kocası gerekirse babasının katilini bulma uğruna can versin. Bir çocuk daha babasız kalsın. Umrunda mı !!!😡 Bir de Idris için torunum demez mi … Torunu olsa babasız bırakmaya gönlü razı olur muydu ? 😡😡 Senarist ne yazarsa yazsın Sultan’i sev-di-re-mez… Saadet Sultan konuşması sayesinde Yamaç sonunda öğrendi Salih’in nakil olayının perde arkasını… Salih bir an önce Ziya ile yüzleşse de çıksa içeriden. O da dönse Cukur’a.. O da kardeşleri ile kendilerini İstanbul’dan kovmak isteyenlerin cezasını kesse. Dört kardeş bir şekilde bir araya gelse…

  Yamaç Akın’ın uyuşturucu meselesini Azer’den öğrenir diyordum meğerse Damla söylemiş. Akın Yamaç yüzleşme sahnesini güzeldi. Selim’in sessiz kalışı Akın’ın yaptığının yanlış olmasindandi. Akın babasının O’nu savunmasını bekledi ama sonunda hayal kırıklığına uğrayan yine kendi oldu.. Yamaç tarafından Çukur’dan kovuldu. Akın geri dönecek ama hem amcalarına hem de babasına iyice bilenmiş olarak dönecek . Selim bu uyuşturucu meselesini Akın ile konuşacaktır. Bakalım baba oğul arasında nasıl diyalog kurulacak?

  Ayşe Selim’e oğlunu överken O’nu hiç aramamış sormamış amcaları için uğraşıyor mu dedi? Bunu derken herhalde hapishane surecini kastetti. Bahsettigi amcanin biri zaten 11 yildir hapisteydi nasil arayip soracakti acaba? Digeri Çukur’a gelince öğrendi hapishane mevzusunu… Çukur’un derdine öyle bir düştü ki ağabeyini bile görmeye gitmedi ki yeğenini görsün . O’nu geçtim ana baba olarak bile toplasan iki kere gittiler kime sitem ediyor şimdi Ayşe…

  Saadet’ in Salih gelecek diye bir heves hazırlanışına üzüldüm . Sultan’a sonrasında verdiği tepki de yerineydi…

  Mahkeme önünde İdris’in Salih’e ilk kez baba deyişi o gülümseyişi ne tatlıydı yaaa… Salih özlemle Saadet dese de intikam hırsı yüzünden daha çok özlem çekecek de çektirecek de 😔😔😔

  Cumali’nin mahkemeden once Yamac’in gergin misin? sorusuna yanıtı çok hoştu…

  Mahkemeye getiriliş müziği çok güzeldi ama herkes bir aradayken Salih’in yalnızlığı üzdü. 😔

  Azer’i kaçırtan Efsun mu acaba diye düşündüm ama uyuşturucu meselesi çıktı. Böyle olması daha mantıklı tabi.. Iyi benzetmiş adamlar , işkence yöntemine bakarak nedense önce timsah’in mekanında sandım Azer’i. Ön izlemeden anladığımız kadarı ile Azer serbest bırakılacak malı geri iadesi şartıyla… Azer Karaca’yı getirtecek evine bir nevi kaçırtacak diyebiliriz. “Karaca Kocovali ben”… Kendini tanıtma sırası Karaca’ya gelmiş. Eve dönüşü uzun sürmese bari… Bakalım Azer Karaca sahnesi bir seferlik yoksa Gokhan Bey yogun istek uzerine Azer Karaca çifti yaratma yoluna mı girecek?

  Aslı’cığım resmi sitenin açtığı anket konusunda yazdıklarına aynen katılıyorum. Nasıl böyle bir hataya düştüler anlamıyorum. Bildiğin sosyal medyada EfYam- NehYam kaosu yarattılar. Üstelik oy verenler de sonuca göre Yamac’in partnerinin belli olacağına bayağı bayağı inanıyorlar… Bir anketle partnere karar vermek kulağa aşırı saçma geliyor. Gökhan Bey’ in bu yola girmeyeceğini umuyorum. Benim için Yamaç’ın eşi de partneri de Sena olarak kalacak… Ayrıca Yamaç bu psikolojideyken nasıl Nehir yada Efsun ile ilişki yaşayabileceğine inanıyor izleyiciler hiç anlamıyorum… Iki karakterle de sahneleri olacak elbet ama illa da giren kadın karakter ile başrol aşk yaşayacak mantığından çıkılsa keşke .. Yani bir kadın ve erkek adına ilişki sadece aşk üzerine mi olur?

  • Nur

   Nehir’in verdiği kolyenin güllü olduğunu seçemedim siyah yuvarlak bir taşa bağlanmış gümüşlü bir şey seçebildim anca.

   Nehir kolyeyi verince Mihriban’ı anımsadım. Mihriban, Salih’e “baban seni bundan tanıyacak’ demişti. Nehir’in Yamaç’tan bir kızı olduğuna inanıyorum ya:)) Yamaç kızını acaba kolyeden mi tanıyacak?
   Nehir, Yamaç’a numarasını vermişti Yamaç henüz aramadı şimdi bir kolye verdi bakalım elini cebine attığında kolye orda olacak mı?

   • Buke Oguz

    Gümüş zincire baglı siyah bir gül olarak gordum canım kolyeyi ben. 😊 Yamaç gülün kıvrımları üzerinde parmağını gezdirdi sanki
    Nehir neden “bu kolyeye uzun uzun bak. Sonraki karşılaşmamızda anlatacağım.” dedi merak ediyorum.
    Gül pavyondan biriyle Meliha yada orada çalışan başka biri ile bağlantısı mı var acaba dedim. Hatta tek çocuk olduğu vurgulanmış olsa bile Yucel’in kardeşi olabilir mi diye bile düşündüm.
    Ama sanırım Nehir’in geçmişten gelen biri olmamasını istiyorum. Idris tarafından ailesine zarar verilmiş yeni bir düşman olarak Yamaç’ın hayatına girmiş olmasını istemem.
    Nehir hayalse Yamaç nd telefonunda Nehir’in numarasını, ne de cebinde kolyeyi bulamayacaktır.
    Bakalım Nehir Yamaç bebek tahminin doğru çıkacak mı canım?

  • Salih farklı bir hapishaneden geldiği için yalnız geldi ^^

   • Buke Oguz

    Biliyorum canım ama yine de müzikle birleşince o sahne üzdü. 😔😊
    Salih bu yalnızlığı kendi seçti , kardeşlerini yanından kendi uzaklaştırdı. Nakil olabilmek icin Cumali’yi ihbar etti
    Hep Sultan’ın yüzünden 😡😡😡

 • Yazi gitti geldi ama yorumlar baki 😍

  • Anket uçtu onun da yorumları hatıra kaldı

   • Ayla

    Ankete benim nazarim degdi:))))

    • direk aklıma geldi ^^

    • Gözde E.

     🤣🤣

  • Nur

   Yorumlarım silinmiş:)

   • Buke Oguz

    Ben yorumlar da discuss’ta. Ama adima tiklayip girince gorunuyor.Oradan kopyalayıp yapıştıralabilirim belki

  • Nur

   Birkaç yorum yazmıştım disquss’ta duruyor burda yok. Buraya kopyelemeye çalışayım mı?

   • tabii ki… Aaa tüm bölüm yazı yorumları gitmiş…

 • Ayla

  Selam cukur severler hatta benim gözümde fanatik arkadaslar:))
  Asli ile bugün biraz maillestik. Benim asil tasinmam 17 aralikta,ama tabi bir kargaşa icinde kartonlarla yasiyorum:))
  Anket hakkinda ne düsündügümü Asli ya söyledim hehe bana ne Yamac ilk kime sarilacak ama Alico dedim,ikinci ihtimal Nehir.
  Valla benim dizilere bakma,dizileri yorumlama,dizi yorumlarini okuma istegim azaldi ,kayboldu ondan ugramiyorum. Özellikle cukur a ilgim bir hayli azaldi,bence sacma sacma bölümler gelip geciyor. Ehh bu sitede cukur u yorumlayan Asli ile beraber bir avuc insan kaldiniz,kaldik bakiyorum hepiniz hala cukur u ilk günkü kadar seviyor ve övüyorsunuz,ilk heyecaniniz hic kaybolmamis. Kaybolmasinda keyif aldiginiz sürece. Ama bende o keyif kalmadi,ha bakiyorum tabiiki. Mesela bu pazartesi bölümün ortasinda uykum geldi gidip yattim. Gecen sezon eski Ayla olsa sonuna kadar bakardi:))
  Durum böyle,hepinize selam.

  • Gözde E.

   Selam Ayla. Oralarda da özel eşyalar hariç kolileri yapan ve işi kolaylaştıran firmalar var mı? Biz öyle taşındık, çok rahat oldu doğrusu. Tabii önceden bayağı eşya atmıştık. Hem de inanılmaz fazla miktarda. 🤣🤣
   Çukur heyecanını kaybetmene üzüldüm. Dediğin gibi severden çok fanatiğim hala ben de 😂 Belki haftaya ortasında uyumazsın. Peki devamını internetten seyrettin mi, yoksa onu da mı yapmak istemedin?

   • Ayla

    Slm Gözde yo devamini internetten izledim ertesi günü. Bak nasil iyi tanimlamisim sizleri cukur fanatigisiniz yaw :))
    Tabii kolileri hazirlayan firmalarda var,ben kolileri kendim hazirliyacagim onlar tasiyacak,mobilyalarida onlar sökecek. Kiyafetlerimi ise askilar varmis asip diger eve getirecekler. Kücük bir walk in closet odasi var oraya asacaklar,o hosuma gitti:)
    Tabii kolileri kendileri hazirlarsa daha pahali. Kizimin esyalarini ise depoda tutacaklar iki haftaligina cünkü oda evinin anahtarini 1 ocakta alicak.
    Bende cok sey atiyorum yada kuruluslara bagisladim kizilay gibi,4 odadan 2 odaya geciceksen zaten bayagi bir elden gecireceksin herseyi:))
    Gözdecigim sen vakit buldukca burada Ranini de yaziyorsun,zaten diger tarafta hep karsilasiyoruz:))
    Bakalim Seferin kizi nasil olacak,kimbilir belki ilgimi cok ceker. Beni cukurda en cok rahatsiz eden Akin i oynayan oyuncu galiba. Daha yeni Gülperi de oynadigi GICIK karekteri ile sinirlerimi ziplatti hemen ardindan cukur a geldi daha da bir gicik offf ben cekemiyorum valla:( Ha ergen oyuncunuz iyi oynuyor orasi ayri ama cizdigi su son iki karekteri beni yordu. Sena dan kurtulmak icin elimden geleni ardina koymadim kiz gitti geldi bom boş bir Efsun. Hayel mi gercek mi belli olmayan bir bölüm gözüküp bir iki bölüm kaybolan bir Nehir onada offf.

    • Gözde E.

     Bizim de askıdaki kıyafetlerimizi tekerlekli kıyafet kutusuna asmışlardı, kırışmadan geldiler böylece. Geri kalanını biz hurçlara koymuştuk. Dilerim yeni evin sana huzur, mutluluk getirir. 😊
     Aslında daha çok karşılaşırız ama benim de bu sezon çok fazla yorum yapasım yok. Henüz eve internet bağlatmadık, hediye mobil internet var onun verilmeyeceği ayı bekliyoruz. Bir de malum yeni bir hayat. 😄
     Sefirin Kızı’ndan beklentim büyük, umarım çakılmam. Evet, sen Gülperi’den beri sevmezsin Burak Dakak’ı. Ama Akın için seçilecek en iyi oyuncu olmuş. Galiba ben bir karaktere nefret edip katlanma konusunda daha tahammüllüyüm. Yoksa her hafta sövüp duruyorum Akın’a. Efsun ve Nehir’i ise her şeye rağmen çabuk benimsedim ben. 😂

 • Hayalet

  Ağlayacağım sahneyi dört gözle beklemekteyim. Ben de Aliço dedim 🙂 garip bir his de nedense Efsun da olabilir diyor. Onun yanında garip bir şekilde huzur bulduğunu düşünüyorum…
  Buarada resimli oylama şeysini beğendim. Adı ile resmi aklıma getiremediğim unuttuğum oyuncularda lazım olur ileriki oylamalrda.

  • Kesin ağlarım, net…

   Burada diğer seçeneği var ama tasarım olarak bir garip oluyor, her ankete uygulanamaz sanırım.

  • Gözde E.

   Ben Aliço dedim. Salih ve Selim de aklımdan geçenler. Ben de acaba Nehir olur mu diyorum. 😊

 • Gözde E.

  Adaylarda Azer mi 😄 Damla ya da Şenol daha mantıklı olurdu onun yerine.😄

  • Haha doğru. Şenol’u eklesem mi? Damla’yı son dakika’da çıkarttım…

   • Gözde E.

    Şenol eklenmeli.

 • Gözde E.

  Selam. Ben de Yamaç’ın ilk Aliço’ya sarılacağını düşünüyorum. Büke gibi bir an önce kavuşsunlar istiyorum ben de. Aliço dışında gönlüm Salih dese de, Selim olabilir gibi geliyor.

 • Gözde E.

  Selam. Ben de Yamaç’ın ilk Aliço’ya sarılacağını düşünüyorum. Büke gibi bir an önce kavuşsunlar istiyorum ben de. Aliço dışında gönlüm

 • Buke Oguz

  Selam Aslı’cığım. Ilk yorum benden gelsin. Ben de senin gibi Aliço diyenlerdenim. Büyük kavuşmayı merakla bekliyorum. Inşallah çok uzun sürmez.
  Aliço’yu işaretledim.
  Alico olmazsa eğer Yamac’in sarılacağı diğer ismin Salih olmasını isterim

  • Değişik bir anket yöntemi buldum. Nasıl?

   • Buke Oguz

    Beğendim ben canim. 😍😍 Altın Kelebek ödüllerinde oy kullanıyor gibi hissettim 😊