BİR ZAMANLAR ÇUKUROVA – Yeni Bir Hayat

Bir Zamanlar Çukurova sezon devreden rakipleri yeni sezonuna başladığı halde ABC1’de 11.28– Total’de 11.17 –  AB’de 9.90 reyting alarak tüm kategorilerde en çok izlenen yapım oldu. Tebrikler…

Konuk yazarım Gözde dizinin 4.bölüm izlenimlerini kaleme aldı. Öncelikle keyifli okumalar ^^ Ardından da yorumlarda buluşalım mı?

 
   
 

 

Bir Zamanlar Çukurova’nın bu haftaki bölümünde Yılmaz’ın idam edilmemesi için Demir’le evlenmeyi kabul eden Züleyha’nın yeni hayatının başlamasına tanık olduk.

Geçen bölüm Züleyha’nın köprüden kanala atlamasıyla bitmişti. Kafamda “Acaba Züleyha’yı kim kurtaracak, Demir’in bu intihar girişiminden haberi olacak mı, olursa ne tepki verecek, nikah ertelenecek mi?” gibi sorular vardı. Züleyha’yı kurtaran Hünkar oldu ve Demir’in hiçbir şeyden haberi olmadan nikah kıyıldı. Hünkar yaptığı planlar, planlarını uygulama şekli, soğukkanlılığı, rahatlıkla yalan söyleyebilmesi ve hızlı bir şekilde sorunlara çözüm üretebilmesiyle öne çıkan bir karakter. Yaptıklarından dolayı O’na kızsam da bu yönlerinden dolayı kendisine olan hayranlığım her hafta bir kat daha artıyor. Züleyha’nın gelinliği ıslandığı için hızla bir çözüm üretti ve Züleyha nikah merasimine evden Hünkar’ın gelinliği ile çıktı. Züleyha Demir’e bunu annesinin istediğini, uğur getireceğini söylerken; Hünkar da konuklarına gelininin uğur getirsin kendi gelinliğini giymeyi arzu ettiğini açıkladı. Tabii kafası kötülüğe çalışan Şermin hem bir süre önce ikisinin konakta olmamasından, hem de bu durumdan işkillendi ama gelinliği evin her yerinde arasa da bulamadı. Hünkar gelinliği garajda bir arabanın bagajına saklamıştı ve açıkçası biri bunu fark edecek mi diye kafamdan geçmedi değil. Ama bagajdaki gelinliği hiç kimse fark etmediği gibi Hünkar onu temizletip dostlarının düzenlediği kermese bağışladı bir süre sonra. Konağın giriş kısmını ve merdiven detaylarını da ilk kez gördük. Bir kez daha sanat yönetimine hayran kaldım inşa edilen bu konak için.

Nikahta beklendiği gibi Züleyha hemen “Evet.” cevabı veremedi. Ama bu cevabı vermeye mecburdu ve gözyaşları içinde nikah kıyıldı. Hünkar’ın yerinde ben olsam buna rağmen düğün boyu tedirgin olurdum ama O oğlunu evlendirmenin mutluluğu içinde gururla salınıyordu. Her şeyi ince ince planlayan Hünkar, para karşılığı Züleyha’nın büyük halası gibi düğüne gelecek birini bile tutmuştu. Düğünde en sevdiğim detaylar Haminne’nin o tatlı sevinci, Demir’in işçileriyle halay çekmesi ve Gaffur’un sarhoş olup sevinçle halay çeken hali oldu.

 

Bir Zamanlar Çukurova 4
Züleyha Yaman olarak ilk sabah

 

Gerdek gecesi Züleyha için çok zordu. Yaşadığı acıyı, çektiği ıstırabı ben de O’nunla hissettim. Demir, Züleyha’nın kendisine aşık olmadığını bildiğini söyledi.

 

“Bu kalp senin aşkın için atıyor. Seni ilk gördüğüm günden beri senin için atıyor bu kalp. Bana aşık değilsin biliyorum. Ama bir gün olacaksın. Seni öyle çok seveceğim ki sen de beni seveceksin. Artık benimsin. İlelebet benim. Çok mutlu edeceğim seni. Çok…”

 

Keşke “Bana aşık değilsin biliyorum. Ama bir gün olacaksın.” yerine “Bir gün aşık olmanı sabırla bekleyeceğim.” deseydi. Hem bu şekilde konuşmasını, hem de gerdek için Züleyha’nın bunu isteyeceğini günü bekleyeceğini söylemesini beklerdim O’ndan. Ama tabii Çukurova’nın en büyük beyi olarak adının karısıyla birlikte olamamış bir adama çıkmasını istemeyeceğini de tahmin etmek zor değil. Bir de Züleyha hamile olduğu için bu gecenin bir an önce yaşanması gerektiği de ortadaydı. Ben bu yüzden “Demir’i sarhoş ederek ya da başka bir şekilde birlikte olduklarına mı inandırırlar?” diye bekliyordum ancak ne yazık ki gerçek bir gerdek gecesine tanık olduk. Züleyha’nın Demir’le birlikte olurkenki yüz ifadesi içimi burktu. Herkes böyle bir durumu kaldıramaz. Ama Züleyha hem ölmesin diye her şeyi yapacak kadar çok seviyor Yılmaz’ı, hem de çok güçlü bir kadın. Ben O’nun düşündüğü gibi Yılmaz’a ihanet ettiğini düşünmüyorum. Bu, bir mecburiyetti. Tabii Hünkar’ın kanlı çarşaf için de bir planı vardı elbette. Çarşafın altına kırmızı ilaç dökülmüş havlu koydu ve ilaç çarşafa geçti. Burada aklıma hemen duruma uygun şu atasözü geldi: Minareyi çalan kılıfını hazırlar.

 Çiftlikte bunlar yaşanırken Yılmaz hapishanede katlanılması çok güç acılar içindeydi. Züleyha’dan mektup gelmediği için kahrolmuştu. Rüyasında idam edildiğini görüyordu. Yılmaz ‘ın bu halini görüp de kahrolmamak mümkün değil…

 

“Bir şey yaz Züleyha, bir şey yaz… İki satır bir şey yaz. Seni unuttum artık yaz! Seni gönlümden sildim yaz! Seni unuttum yaz! Bir şey yaz! Bir şey yaz! Bir şey yaz…”

 

Bir Zamanlar Çukurova 4
ZülDem

 

Züleyha ile Demir bir aylık balayı seyahatine gittiler Avrupa’ya. O sabah Züleyha elbise seçerken Demir’in buna müdahale edip seçtiği elbiseyi giymesini isteme şeklinden biraz rahatsız oldum. Bunu daha kibar bir şekilde dile getirmesini beklerdim. Balayı sırasında Demir’in Züleyha için elbise ve parfüm seçmesi de hoşuma gitmedi. Züleyha’ya söz hakkı tanımaması yadırgadım. Kendisini sevmediğini bildiği bir kadının kalbine girmek isteyen bir adamın çok daha kibar, naif tavırlar içine girmesi gerekmez mi? Ama balayı sırasında Züleyha’ya nasıl aşık olduğunu anlattığı sahnede güzel konuştu Demir. Kalbi dolu olmayan bir kadın etkilenirdi bu sözlerinden.

Bu esnada Yılmaz hapishanede unutulduğunu düşünerek hiçbir şey yemiyor, mahkeme gününü bekliyordu. Bu sahnede söylenen türküye Yılmaz devam etti ve Uğur Güneş’in şarkı söylerken de ses tonunun ne kadar güzel olduğuna şahit olduk.

Züleyha ile Demir Avrupa’da balayındayken Adana’da beklediğim gelişmelerden biri yaşandı. Züleyha’nın üvey ağabeyi Veli ortaya çıktı ve Hünkar’la görüşmeye geldi. Tabii her şeyi bilen Hünkar bir güzel ağzının payını verdi, eline yüklü bir para tutuşturdu ve ilk trenle İstanbul’a gitmesi için Veli’yi Gaffur’la gara yolladı. Hünkar Veli’nin ağzının payını o kadar güzel verdi ki “Ağzına sağlık.” demek istiyorum kendisine. Gaffur istediği kadar tren kalkana kadar beklemiş olsun ben Veli’nin geri dönmeyeceğinden adım gibi emindim. Tabii ki yanılmadım ve bir süre sonra hala burada olduğunu Şermin de öğrendi. Bence Şermin ile Veli iş birliği yapacaklar. Hatta kocasıyla arası senelerdir kötü olan Şermin’in yakışıklı bulduğu Veli ile arasında bir ilişki gelişmesi de beni hiç şaşırtmaz.

Bu evlilikten en rahatsız olanlar Şermin’le birlikte Saniye ve Fadik’ti. Gaffur için sadece kendi menfaatleri ön planda olduğundan bir süre önce Yılmaz’la birlikte çiftlikten gitmesini istediği Züleyha’nın hanımlığını hemen kabullendi. E tabii hem işini kaybetmek istemiyor, hem de Hünkar’ın bildiği gerçekleri saklaması için verdiği sus payları devam ediyor. Şanslı Gaffur bu defa da tarla satın alabilmesi için yüklü bir parayla ödüllendirildi. Saniye, Gaffur’un bu tavırlarına kızsa da paraları görünce O’nun da aklı başına gelmedi değil. Züleyha’yı hoş tutarlarsa Büyük Hanım’ın da onları hoş tutacağı ortada. Zaten Hünkar, Saniye’nin Fadik’e Züleyha’nın arkasından aleyhinde konuştuğu da duydu ve bunu bir daha yaparsa O’nu gözünü kırpmadan kovacaktır. Züleyha ile Demir balayından döndüğünde de onları karşılarken Züleyha’ya istemeye istemeye Gelin Hanım demek zorunda kaldı. Saniye’nin bu sahnelerdeki halini görünce içimin yağları eridi. Züleyha’ya yaptığı kötülüklerin acısı bir bir çıkıyor.

Şermin ise Züleyha ile Hünkar’ın yüzlerine gülüp arkalarından konuşup durdu. Sabahattin de bu durumdan ve evliliklerinden şikayetçi. Bölüm boyunca boşanmak istediğini söyleyip durdu ama Şermin O’nu pek ciddiye almadı.

Züleyha ile Demir balayından döndüklerinde Züleyha’nın ilk fırsatta Yılmaz’a ulaşma çabaları da başladı. Önce Gülten’e Yılmaz’dan mektup gelip gelmediğini sordu. Hiç mektup gelmediğini öğrendiğindeki hali ve sözleri yine yüreğimi burktu.

 

“Ben o yaşasın diye her gün ölmeyi seçtim.”

 

Züleyha daha sonra hapishaneye telefon etti ancak Hünkar son anda fark edip engel oldu Yılmaz’la konuşmalarına. Hünkar, Züleyha’nın Yılmaz’ı görmesine izin vermiyordu. Zaten kendisini arayan hapishane müdürüne de Yılmaz’ın artık himayesinde olmadığını söylemiş, mektuplarının çiftliğe gönderilmemesini ve O’na mektup gelirse önce kendisine haber verilmesini de istemişti. Ben mektupların Züleyha’ya ulaşmasını Demir engelliyor diye düşünmüştüm ancak altından Hünkar çıktı. Buna şaşırmadım, bunca planı yapan Hünkar Züleyha ile iletişimi de elbet kesmenin yollarını arayacaktı. Peki Züleyha bu isteğini neden Demir’e söylemiyor, neden O’na “Ağabeyimi ziyaret etmek istiyorum.” demiyor? Demir bunu kabul etmez belki ama Züleyha neden şansını denemiyor anlamıyorum. Bu durumda Züleyha’nın mektubunu da Gülten göndermemiş demektir. Ben Züleyha ile dertleşiyorlar, sırdaşlar diye sevinmiştim ama insan dostuna bunu yapar mı? Demek ki Züleyha’nın Gülten’e de fazla güvenmemesi gerekiyor.

 

 
   
 

 

Bir Zamanlar Çukurova 4

 

Aynı dönemde Demir’in tesadüfen duymasıyla Züleyha’nın hamile olduğu da ortaya çıktı. Züleyha ile Hünkar’ın doktora kontrole gitmesiyle hamilelik kesinleşmiş oldu. Hünkar risk almamak için doktora Demir’in gelmesine izin vermedi. Doktor bebeğin daha büyük olduğunu anlar ve bunu ağzından kaçırabilir sonuçta. (Hünkar Yaman işini asla şansa bırakmaz!) Yalnız daha dört haftalık bebek için bu kadar kutlama bana fazla geldi. İlk üç ay risklidir neticede. Ama Yamanlar’ın varisi geliyor, nasıl saklasınlar değil mi? Şermin’in hamilelik haberini ilk duyduğunda verdiği tepkiye çok güldüm. Bebek haberi kesinleştiğinde Şermin, Saniye ile Fadik’in bozulmuş yüz ifadesini görmek de çok keyifliydi. Ama Şermin ilk şaşkınlığının ardından arkadaşıyla buluştuğunda hemen bebekten kurtulmanın planlarını da yapmaya başladı. Umarım bu planları suya düşer. Züleyha Şermin’in niyetini bilemez ama Hünkar’ın O’na karşı çok dikkatli olmasında fayda var.

Demir’in Züleyha’ya karşı konuşma şeklinden zaman zaman rahatsız olduğumu, bunu O’na yakıştıramadığımı ve daha farklı davranmasını beklediğimi dile getirmiştim. Ama Demir ne yazık ki Züleyha’ya karşı ilk defa net bir şekilde kaba davrandı. Züleyha O’na hiç Demir demediği, adını söylemediği için sitemkardı doğal olarak. O’ndan “Çok mesudum Demir.” demesini istedi. Ama bunu tam üç kez söylettirdi, “Daha yüksek.” diye öfkeyle O’na bağırdı ve üçüncü seferden sonra sertçe dudaklarından öptü. Züleyha’nın kalbini kazanmak isteyen Demir neden böyle davranıyor? Bu durum sorunlu bir kişiliği olabileceğini gösteriyor. Eğer böyle biriyse ya Züleyha’ya ilerde daha kötü davranırsa? Bu davranışının tek seferlik olmasını umuyorum…

 

Bir Zamanlar Çukurova 4
İtirazım var bu zalim kadere  

 

 

Hünkar’ın himayesinden çıkmasıyla hapisteki günleri daha zor olmaya başlamıştı Yılmaz’ın. Dayak yedi, hücreye bile atıldığı oldu. Ve mahkeme günü geldi çattı. Avukat mahkemeye gelmedi. Açıkçası Demir gerçeği bildiği için avukatı yollamadı diye düşündüm. Ancak sonradan öğrendik ki avukat kalp krizi geçirmiş. Ama Demir’in süreci takip etmesi, bunu öğrenmiş olup tedbir alması gerekmez miydi? Avukat gelmeyince kolaylıkla Yılmaz’ın üstüne başka suçlar da yıkıldığı için idam kararı çıktı. Kaleminin kırıldığı an -başrol olduğu için bu kadar çabuk ölmeyeceğini bilsem de- sanki ölecekmişçesine üzüntü duydum. Hele ki Yılmaz’ın bunu hiç hak etmediğini düşününce üzüntüm daha da arttı… Neyse ki Demir idam kararı çıktığını öğrendiğinde Adana’daki kendi avukatına kararı temyize götürmesi için talimat verdi. Demir’in kararı ilk duyduğundaki üzüntüsü de gerçekçiydi. Gerçeği bildiğini düşünürken bu durumla şüpheye düştüm. Sizce Demir, ZülMaz’ın sevgili olduğu gerçeğini biliyor mu, ne dersiniz?

 

Bir Zamanlar Çukurova 4

 

Yılmaz’ın idam kararını duyan Hünkar da şaşkın ve üzüntülüydü. Hem Yılmaz’ın idam edilmesi O’nun da işine gelmemeli. Züleyha’ya artık Yamanlar’ın gelini, Demir’in karısı olduğunu; Yılmaz’ı unutmasını söyleyip duruyor ama Züleyha’nın kolay kolay unutmayacağı ortada ve Yılmaz idam edilirse Züleyha tekrar intihar etmeye kalkışacaktır. Bunu O’nun da tahmin edebilmesi lazım. Züleyha bu evliliğe uzun yıllar sonra da olsa Yılmaz’ı görmek umuduyla katlanıyor.

Tabii bu idam kararını Hünkar telefonla konuşurken önce Gülten, ardından da O’nun bu halini gören Züleyha öğrendi. Gülten de Züleyha da o kadar üzüldüler ki… Gülten’in Yılmaz’a aşkı hala devam ediyor besbelli. Ama bu karşılıksız aşktan vazgeçmesi lazım. Umarım Gülten ilerde başka birini sever ve bu defa karşılıklı olur.

Züleyha duydukları karşısında önce Hünkar’a kendisine yalan söylediği için hesap sordu, sonra da tansiyonu düştü ve bayıldı. Züleyha kendisini muayene eden Sabahattin’in yanında Yılmaz diye sayıkladı ama Sabahattin beklenenin aksine hiç şaşırmadı ve O’nu rahatlattı. Ve böylece anladık ki Sabahattin aslında gerçeği biliyormuş. Züleyha’nın konaktan yeni bir dost kazanmış olması çok sevindirici bir gelişme oldu.

 

 
   
 

 

Bir Zamanlar Çukurova 4

 

Ertesi gün Sabahattin Züleyha’nın kaçmak istediğini öğrendi. Sabahattin yıllardır bu çiftlikte mutsuz bir evlilik sürdürdüğü için aynı kaderi Züleyha’nın yaşamasını istemedi doğal olarak ve O’na yardım etti. Züleyha evin gelin hanımı olmasına rağmen hala Haminne’yle ilgilenmeye devam ediyordu ve O’nu bahçede gezdirmek bahanesiyle Sabahattin’le buluştu. Meğer Sabahattin ZülMaz’ı bahçede görmüş ve gerçeği biliyormuş. Bebeğin de bir aylıktan büyük olduğunu anlamış. O’na gece treni için bilet ve para verdi, Demir’i dışarda oyalamak için de yardım edeceğini söyledi. Haminne de konuşmalara kulak misafiri oldu. Bence Züleyha tedbirsiz davrandı. Çünkü Haminne’nin nerede, ne zaman, neyi söyleyeceği hiç belli olmuyor. Sabahattin’in rolünün böyle öne çıkması da çok sevindirici. Turgay Aydın hem rolüne, hem de dönem dizisine çok yakışıyor. Yıllar önce Hatırla Sevgili dizisinde de çok yakışmıştı oynadığı role.

Sabahattin Demir’i önce kulüpte, sonra dönüş yolunda oyalamayı ve eve gecikmesini sağlamayı başardı. O’na da Şermin’den boşanmak istediğini söyledi. Ancak iyi bir eğitim almış, modern düşüncelere sahip Demir’in buna tepkisi bu açıdan şaşırtıcı; ataerkil bir yapıdan geldiği için olağandı. O’na Yamanlar’a girenin bir daha çıkamayacağını söyledi. Dönüş yolundaki son sahnelerinde Sabahattin kusma bahanesiyle arabadan indi ve başına silah dayadı. Bakalım bu olaydan sonra Demir boşanmalarına izin verecek mi?

Züleyha da Hünkar yattıktan sonra hazırlandı ve Sabahattin’in ayarladığı araçla gara gitti. Ama gündüzki tedbirsizliği yüzünden bu gerçek beklediğimiz gibi ortaya çıktı. Hünkar uyanıp Haminne’ye bakmaya geldiğinde O’nun uyumamış ve gitmek için hazırlanmış olduğunu gördü ve Haminne Hünkar’a duyduklarını söyledi. Bunu duyan Hünkar trene binmeden Züleyha’ya yetişebilecek mi? Ve bunu Demir’in öğrenmemesini nasıl sağlayacak?

 

Bir Zamanlar Çukurova 4
Yılmaz…

 

O gün Yılmaz hapishane müdürüne temyiz için dilekçe vermişti. Müdür bu durumu Hünkar’a bildirdi ve Hünkar dilekçenin gönderilmemesini istedi. Daha önce de dediğim gibi Yılmaz asılırsa Züleyha’nın tekrar intihar etmeyeceğinin garantisi var mı? Hünkar bence çok yanlış yaptı. Müdür dilekçeyi yırtarken Yılmaz’ın samimi olduğu arkadaşı orada camları siliyordu ve her şeye tanık oldu, tabii ki her şeyi Yılmaz’a söyledi. Yılmaz da tek çarenin hapisten kaçmak olduğunu düşündü ve bir plan yaptı. Koğuşta kavga çıkarttı ve kavga sırasında bu arkadaşı Yılmaz’ı şişledi. Yılmaz elbette yaşayacaktır. Peki kaçmayı başarabilecek mi? Kaçamazsa idam cezasından nasıl kurtulacak?

Ekran başından çokça üzgün ama güzel bir bölüm seyretmenin verdiği keyifle ayrıldım. Yine beklenmedik olaylarla son buldu bölüm. Peki sizler bu bölümü nasıl buldunuz?

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Bir Zamanlar Çukurova  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir Zamanlar Çukurova 5. Bölüm Fragman

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Özge

  Geç gelen yorum :))) Ellerine kalemine sağlık Gözde’cim:) Bölümü pek beğenemedim, olaylar çok hızlı gelişti. 2 günde yapılan evlilik ardından 1 ayda öğrenilen hamilelik. Ayrıca 1 ay süren balayı mı olurmuş,1 hafta neyinize yetmiyor:)
  Gerçekleri sadece Hünkar biliyordu, meğerse Sabahattin de gözetliyormuş aşıklarımızı. Her bölüm birisi öğrenecekse heyecanı nasıl canlı tutacaklar acaba? Sabahattin’in Züleyhanın sırrını tutacağını tahmin ediyordum, koca konakta Züleyhayı anlayan birisinin olmasına da çok sevindim.
  kaldı mı böyle iyi insanlar👏
  Yalnız bebeğin 1 aylıktan büyük olduğunu nasıl anladı, çözemedim. Züleyhayı ultrasonda muayene etmedi sonuçta. Hünkara ise her geçen bölüm daha da hayran oluyorum.😊 Kadın bir an iyilik yaparken hemen ardından bir fesatlık planlıyor. Şermine 2 saniyede yalandan bir hikaye uydurması, kendi gelinliğini Züleyha’ya giydirmesi, çarşafa mürekkep dökmesi. Şeytana pabucunu ters giydirir bu kadın. Bu arada, o çarşaf olayı nedir, sinir oldum. Bir de merak etmiyorlar mı😩 Züleyhanın çektiği acıyı hissetmemek münkün değil. Bu kadar güçlü olmasına şaşırıyorum gerçekten. Fark ettin mi bilmiyorum, 1 aylık balayı’ndan dönüşte Züleyhanın bakışları tavırları değişmişti. Saniye’ye altan alttan laf sokmaları, emirler vermesi. Zenginlik kızımızın gözünü açmış biraz sanki😉 Beğendim hanımlık yapmasını. Anlam veremediğim 2 durum vardı. İlki Demirin Sabahattinle konuşurken ” bizde boşanma yoktur ” demesi. Aşiret misiniz siz hayırdır ?😀 Madem boşanma yok,sen nasıl Filizden boşandın Demir Bey ?
  Züleyhaya bağırması, giyeceği elbiseye kadar karışması Demiri daha da antipatik yapmıştı. Abisinin hapiste olduğunu bile bile Züleyha’yı oynaması için zorlama düşüncesizliğini gösterip sadece kendi mutluluğunu düşünmesi de Demiri sevmemi zorlaştırıyor açıkçası. Halay çekerken bir o yana bir bu yana sallanan Züleyha aynı ben bu arada😀Hiç sevmem ben de zorla oyun kaldırılmayı 🙂
  Düğünde en çok eğlenen Gaffur oldu, ben de onunla birlikte eğlendim😉
  Ama onun bu kadar eğlenmesini saçma buldum ilk etapta. Saniyeye söylediği gibi her şeyi çıkarı için yapmış meğerse, şaşırdık mı? Hayır:) Saniyenin Züleyha karşısında kararlılıkla durması hoşuma gitmişti aslında, parayı görünce hanımım’ a bağlamasını beklemiyordum. Züleyha’dan çok nefret ediyordu çünkü.
  2. anlayamadığım şey, Hünkar Yılmaz’ın idam kararı çıktığında gerçekten üzüldü, çok belli etti bunu. Ardından hapishane müdürüne temyiz kararını yırtmasını söyledi, Yılmazı ölüme gönderdi böylece. Bu kadar tutarsız davranmasını mantıkla bağdaştıramadım. Geçen haftalar Veli konağa gelir, para koparmaya çalışır diye konuşmuştuk,hemen damladı sarı şeker:)) Keşke diğer tahminlerimiz de tutsa.. Veli’yi oldukça beğenen Şermin ,Betülle Velinin arasını mı yapmaya çalışacak? Merak ediyorum. Malum Veliyi de zengin birisi zannediyor. Şermin’in sadece dedikoducu bir kadın olmadığını, saf bir kötü olduğunu da öğrenmiş olduk. Paralar ona kalmasın diye doğmamış bebeği öldürmenin planlarını yapmaya başladı bile. Veliden yardım alabilir bu konuda. Her şey beklenir artık ondan.
  Bu akşamki bölümden beklentim ise Yılmazın bir şekilde konağa ulaşıp Züleyha ile konuşması , Züleyhanın evlenmek zorunda kaldığını açıklaması. Bunu başkasından duymaması gerekiyor Yılmaz’ın.Tekrar hapse dönerse başka şansı olmayacak.
  Yorumlarda görüşmek üzere:)

  • Gözde E.

   Geç olsun da güç olmasın demişler. Mail kapalıydı ben de şimdi görebildim. Hoş geldin canım, teşekkür ederim.

   Aaaa eskiden zenginler bal-ayı yapıyorlardı böyle işte :))

   Sabahattin <3 <3 Hünkar'a ben de hayranım. Ben Batticon döktü sanmıştım :)) Ya ben de sinir oluyorum hem kırmızı kurdeleye, hem de bu kanlı çarşaf muhabbetine. (öfkeli surat)

   Evet, fark ettim Züleyha'nın biraz değişmiş olmasını. Açıkçası Saniye ve diğerlerine karşı öyle olması iyi olur, çok ezdiler kızı zamanında. Ama Hünkar'a karşı da biraz öyle olsun, sonuçta Hünkar O'na muhtaç.

   Demir orda Sabahattin'e şey dedi ama Filiz hamile kalsaydı boşanamazdı. Onu kaçırdın mı acaba?
   Demir'i sen pek sevmiyorsun ama ZülDem fanları bayılıyor 🙂 Ben göbek atmayı severim, ama halay nayııır.
   Saniye çok da hanımına bağlanmadı ya. Ayıya dayı diyor sadece. Yoksa anında kapı önüne koyulur. Hem zaten Haminne için yoğurt istedi Züleyha bin saat getirmedi, yani kaşınıyor bir yandan da.
   Hünkar Yılmaz Yılmaz demeye devam edecek Züleyha diye yırttırdı kararı bence. Bıçak gibi kesip atmak için bu konuyu. Ümidini kessin Züleyha diye. Çünkü baksana ayılmalar bayılmalar intiharlar.

   Şermin Veli'yi zengin mi sanıyor yoksa arkadaşına söyledikleri de yalan mı? Çünkü Hünkar O'na Veli'yle ilgili bir şeyler dedi kumar borcu vs. Sen Betül'le mi arasını yapacak demişsin ben direkt kendine alacak sandım :))))
   İnşallah Yılmaz Züleyha'dan gerçeği öğrenir evet ama bence gerçeği öğrenmesi zor… Sadece evlendiğini öğreneceğini düşünüyorum.

   • Özge

    O zaman biz fakirler 1 haftayla idare ediyoruz demek ki 😊
    Züleyhanın Hünkara karşı daha güçlü olacağı zamanları merakla bekliyorum. Demirin o cümlesini kaçırmışım, çocuk olmasaydı Züleyha da daha kolay kurtulurdu demek ki. Artık imkansız .
    Demir Züleyha gitmesin diye eve de kapatır ,takıntılı bir adam çünkü.
    Murat Ünalmışı sevdiğim için Demirden tamamen bir nefret etme durumu yok aslında. Demiri canlandıran başkası olsaydı nefret eder miydim bilemiyorum😉 Şerminin niyetini bu bölüm anlarız artık.Sabahattini sevmediği ortada,genç sevgiliye de hayır demez bu durumda:) Ben mürekkep zannetmiştim döktüğü şeyi 😀 Daha dikkatli izleyeceğim bundan sonra

    • Gözde E.

     Aynen biz fakirler ancak 1 hafta ve uhd otele :))

     Aynen artık Züleyha asla boşanamaz, çocuğun kendinden olmadığını öğrense bile çünkü dediğin gibi takıntılı maalesef… Ben de Murat Ünalmış’ı severim yoksa direkt nefret edip yazıda da daha sert şeyler söylerdim Demir’e.
     Şermin’in hamileliği duyup çay püskürttüğü sahne var şu anda özette :)))))

     Bana baticon şişesi gibi geldi valla 🙂 Eeee yazı yazınca pür dikkat seyrediyorum 😀

     • Özge

      Valla ben bayağı sert şeyler söyleyeceğim bu bölümden sonra😫 Demirin savunulacak hiçbir tarafı kalmadı. SAK Vedat’tan bir farkı yok. Modern görünümlü psikopat.Züleyhanin üstündeki baskıyı ben de hissettim izlerken

     • Gözde E.

      Geçen bölüm Züleyha’nın gerdek gecesinden, o çok mesudum demir dedirtme sahnesinden falan öyle sinir olmuştum ki bölümden sonra tek satır yazamadım, başlangıç bile yapamadım, genelde ilk paragrafı gece yazıyordum ilk 3 bölümde. Bu bölümde de sinirliyim.

     • Özge

      Benim moralim de bozuk😩 hiç umduğum gibi gitmedi, Demirden bu kadar kötülük beklemiyordum

     • Gözde E.

      Murat Ünalmış ilk defa kötüyü oynuyor, yıllardır iyiyi oynadı YGA’dan sonra dizileri tutmadı ama bak bu tuttu.

     • Özge

      Aynen, kötünün de hakkını veriyor. İyiyi oynadığı roller üstünde yapışıp kalmadı, oyunculuğunda dönüm noktası olacak Demir Yaman rolü ile.

 • pride&prejudice

  Demir sorunlu biri. Tabii Hunkar in tutumu sayesinde. Zuleyha kacmayi basaramiyor gibi fragmana gore.Demir guclu ve nufuzlu bir adam Zuleyhanin pesini kolay birakmaz! Hunkarin yaptiklari ayagina dolasacak oyle veya boyle. Yilmaz hapisten kacsa bile gercekten suclu bir adam, cok zor geliyor birlesmeleri… bu masal olsa tabii…kavusurlar…mulu son!
  bu dizin konusu suanda olan butun dizilere gore cok farkli.ama dizilerin hepsinde kotuler, intikam ben seyrediyorum ama cok da hoslanmiyorum kotu karakterler, zorluklar, intikam seyretmekten hayat yeteri kadar zor! kafami yormak istemiyorum kotu insanlar ve onlarin yaptiklariyla…

  • Gözde E.

   Evet ne yazık ki Demir sorunlu… Dediğin gibi Demir Züleyha’yı her türlü bırakmaz, kaçsa bile geri getirir maalesef. Yılmaz nasıl tamamen hapishaneden kurtulacak ben de meraktayım. Ben hep 15 ya da 30 yıl yer ama 5 sene sonra falan genel afla çıkar diye düşünüyordum. Diziye o yeni kimliğiyle kaçak mı devam edecek ne yapacak acaba? Kesinlikle ya her dizide bolca kötü karakter, zorluk, dram… :((

 • Buke Oguz

  Selam Gözde’ciğim. Ellerine ve kalemine sağlık. Yine çok beğenerek okudum yazını :))) Yılmaz ve Züleyha için zor bir bölüm oldu bu. Hünkar ise hemen hemen her istediğini elde etti bu bolum. Demir Züleyha ile evlendiği için mutlu, Zuleyha’dan karşılık bulamadığı için öfkeliydi.
  Mutfak ekibi hele de Saniye bozum oldukça benim aldığım keyif arttı.
  Geçen bölüm Zuleyha’nin kendini kanala atması ile bitmişti. Bu bölüm sanırım evde olmadığını fark eden Hunkar kaçtığını düşünerek Zuleyha’nin peşine düşmüştü ve önce duvağını ardından baygın haldeki Züleyha’yi buldu. Demir’in tepkisini merak ediyordum bu sahne sonrasında ama Hünkar sağolsun Demir’in haberi olmadan Züleyha’yi kisacaik bir sürede nikaha hazırladı. Demir ters bir şeylerin olduğundan şüphelense de neler döndüğünü anlayamadı.
  Nikahta Demir hemen evet derken, Zuleyha’nin diymemesi ortamı gerdi. Zuleyha’nin en zor kararıydı bu. Bebegini kaybetme pahasina kanaldan atlamaya karar vermekten bile zordu. Demir’e baktı, Hünkar’ a baktı, Yılmaz’ı düşündü. Belki de Yılmaz’a verdiği onca zararın üzerine bir de kendi için, kendi yüzünden ölmesi ihtimaline dayanamadığı için sonunda “ediyorum ” diyebildi. Ardından eğlence başladı. Erkekler özellikle de Gaffur çok eğlenirken, mutfak takımı durumdan mutsuzdu.
  Zuleyha’nin Paris’ten gelen gelinlik yerine Hunkar’ın gelinliğini giymesine anlam veremeyen Sermin bu işin altında bir iş olduğundan emindi ve bunun için gelinligi aramaya başladı. Hunkar gelinliği ortada bırakacak değildi tabi, arabalardan birinin arkasına sakladı. Tek sakladığı şey bu değildi tabi.
  Gerdek gecesi Züleyha için çok acı oldu. Demir sevgisinin karşılıksız olduğunu bile bile Züleyha ile birlikte oldu. Züleyha Yilmaz’ı aldatmış olmanın vicdan azabını yaşarken, Yılmaz Zuleyha’dan haber alamadığı için yemeden içmeden kesilmişti. Zuleyha’nin O’nu unuttuğunu düşünüyordu.
  Hunkar Yılmaz’ı himayesinden çıkardığı için Yılmaz için hapishane hayatı iyice zorlamıştı. Bir de avukatının kalp krizi geçirmesi üzerine mahkemeye yalnız başına çıkmak zorunda kalması beraberinde maalesef idamı getirdi.
  Hunkar’ın idamı duyduğunda ilk verdiği tepki samimi olsa da benim şüphelerim var hala. İdama üzülen insanin temyiz dilekcesini yok etme emri vermemesi gerekirdi bana göre. Işi kendi avukatının takip edip müebbet yemesini sağlamak istiyor Hunkar. Yılmaz ölmeyecek evet ama hapisten de hiç çıkamayacak. Böylece Zuleyha’nin peşine düşemeyecek.

  • Gözde E.

   Selam canım, hoş geldin. Teşekkür ederim, senin de ellerine sağlık.
   Saniye mümkünse her bölüm bozum olsun, çok keyif alıyorum. Sağ olsun oyuncu da çok iyi oynuyor.
   Züleyha’nın peşine düşemeyecek sanıyor Hünkar ama Yılmaz gerçeği öğrendi ve hemen kaçma planını hazırladı. Valla ben de anlamadım samimi üzülüp sonra niye böyle yaptığına. Acaba Züleyha göreceğim göreceğim diye tutturduğu için mi? İdam edilsin de kurtulayım kökünden diye mi?

 • Ahmet Adar

  Çukur’a bu kadar ilgi varken Çukurovaya bu ilgisislik beni geriyor.Emeklerine de saygısıslık oluyor.Şahane bir dönem serisi bu kayıtsıslığı hak etmiyor.Senin yorumların da tabi.Konuyu çok iyi kavrıyorsun,yorumların toparlayıcı ve tamamlayıcı oluyor.Eline emeğine sağlık.Yılmasın kaçışı,Hünkarın gaddarlığını öğrenmesi güseldi.Yelis Doğramacıların ,Şerminin sırdaşı olarak rolüne devam etmeesine sevindim.Senarist hamlesi ile 3 oyuncu öne çıkarılıyor.Selin Yeninci,Vahide Perçin,Bülent Polat.Bu durum Hilal altınbileğin aleyhine oluyor.İnstagramda da Hilal Altın bileği kötüleyen bu üç kişiyi öven yorumlar çıkıyor.Hem de Hilal Altınbileğin sayfasında.Hünkarın,gelin hanımı kanaldan alması bence çok gerekli değildi.Hünkarın Yılmasa giden mektuplara el koydurtması ve temyis dilekçesini yırttırması gereksis bir senarist hamlesiydi.Demir karekterinin de altının dolması gerekli.Hala patolojisini ve nedenlerini anlayamadık.Avukat varken Yılmasın temyis dilekçesini de kendisinin yasmasına bir anlam veremedim.Kerem Alışığın karekteri de bir türlü gelemedi.İntikam öykülerini sevmem.Çukurova öyküsü Yılmasın intikamına çevrilmesini istemem.Konu ırgatların sorunları ile çeşitlendilmeli.Veli-Şermin ilişkisi,Sabahattini haklı kılmak için olmamalı.Betül de bir an önce gelmeli.

  • Gözde E.

   Selamlar. Teşekkür ederim güzel yorumlarınıza. Ne yazık ki Çukur’a yorum yapan arkadaşlardan benimle birlikte 5 kişiyiz BZÇ’yi seyreden. Keşke daha çok kişi seyrediyor olsa, çünkü gerçekten çok başarılı bir iş.

   Yılmaz’ın kaçışı benim için sürpriz oldu açıkçası. Ben belli bir yıl ceza yiyecek sonra da afla çıkacak diye bekliyordum senaryoda.
   Aslında Hilal Altınbilek rolünü çok iyi oynuyor ama dediğiniz gibi o üç oyuncumuz da öne çıkmaktalar. Vadihe Perçin zaten başrol öne çıksın elbette. Yan karakterlerin iyi olması bir dizinin devamlılığı için önemli bunu da kabul ediyorum, ama bu başrolün aleyhine de olmamalı.

   Gelini kanaldan alması gerekli değildi dediniz, nasıl olmalıydı sizce? Yani bu intihar girişimi hiç mi olmamalıydı?
   Hünkar’ın Yılmaz’ın yolladığı mektuplara el koydurtmasını normal karşıladım, temyiz dilekçesi olayını da herhalde Yılmaz kaçsın diye yazdılar. Yılmaz avukat işi yattı, avukatsız kaldım diye düşündüğü için kendi verdi dilekçeyi. Demir’in yeni bir avukat ayarladığından haberi yok.

   Demir karakterinin altının dolması gerektiğine katılıyorum. O yüzden seyirci O’nun bu kaba hallerine, yanlış hareketlerine anlam veremiyor. Hele ki ZülDem’ciler baya tepkili. Fragmanda da tokat atıyormuş galiba özellikle bu duruma anlam veremiyor çoğu kişi. Bir de nasıl bir karakter olduğuna dair röportajları okumuş değil sonuçta seyircinin çoğu.

   Kerem Alışık acaba koğuşa Naci Ağabey gelecek dediler o mu olacak?

   Evet ırgatlar kısmında bu bölüm eksiklik vardı, halbuki ilk 3 bölümde oralardaki sorunlar, hayatları da görmüştük.

   • Ahmet Adar

    Evet,intihar girişimi hiç olmamalıydı.Vakit geçirmekten öte senaryoya bir katkısı olmadı.

    • Gözde E.

     Bana göre tek katkısı Hünkar’ın anında bu duruma çözüm bulması, gelinlik olayıyla ilgili söylenilen yalanlar oldu. Şermin ya da bir başkası bagajdaki gelinliği bulsa falan bir yol alınabilirdi belki. Ama intihar etmesi beklenmedik bir gelişmeydi, geçen bölümden bu bölüme bir merak uyandırdı.

  • Buke Oguz

   Merhaba Ahmet Bey… Bence Hilal Altinbilek rolünü oldukça iyi yapıyor. Ama insanlar hep eleştirecek bir şey buluyor zaten maalesef. Zuleyha’nin kanala atlaması sanırım bu evliligi gerçekleştirmektense hem kendi hem bebeğini ölüme sürükleyecek kadar Yılmaz’a aşık olduğunu göstermek için. Yılmaz kendi yüzünden ölmesin diye o kendi canını feda etmek istedi . Normalde o devirde kadın boyun eğer, sesini çıkarmaz. Zuleyha’nin ölümü bir nevi başkaldırıyı simgeliyordu sanki.
   Demir’in emrivaki tavırlarından hoşlanmıyorum ve dediginiz gibi karakterin altı dolmalı bence de. Yılmaz belki de O’nu savunacak avukatı olmadığı için kendi vermiştir dilekçeyi. Ama yine de mantıklı bir hareket değil.
   Ben basından beri Yılmaz’ın intikam için döneceğini tahmin ediyordum çiftliğe… Görünüşe göre öyle olacak.