İzledim

AŞK VE DONDURMA – İtalya’da Kendine Yolculuk

Yaz dizilerinden aradığımı bulamamış olmayım ki keyifli bir romantik komedi izlemek için Netflix’de dolanırken Aşk ve Dondurma ’ya rastladım. Yine bulamadım ama (Sanırım Drew Berrymore & Adam Sandler, Meg Ryan & Tom Hanks filmleri ile nostalji yapacağım) en azından Roma, İtalya özlemimi gidermiş oldum. (İtalya’da dondurmanın topu ne kadardır acaba?)

İlgilenenler için;Romantik Komedi : Tom Hanks Meg Ryan Filmleri

Önce spoilersız filme dair; 2022 yapımı film Jenna Evans Welch’ın aynı isimli romanından uyarlanmış

 

 

Lina yaz tatilini geçirmek için Toskana’daydı fakat o hiç de İtalya’nın ünlü yazları ve güzel manzarası için hevesli değildi. Orada olmasının tek sebebi, annesinin ölmeden önceki son dileğiydi: Lina’nın, babasıyla tanışması. Fakat ne tür bir baba on altı sene boyunca kızının hayatına hiç dahil olmazdı ki? Lina’nın tek dileği eve dönmekti.

Fakat bir gün, annesinin İtalya’da yaşarken tuttuğu bir günlüğü okumaya başlayınca Lina, gizli aşkların, sanatın ve saklı pastanelerin büyülü dünyasını keşfetti. Yanında, inanılmaz karizmatik Ren’le beraber annesinin peşinden, fazlasıyla uzun bir süredir saklı kalmış sırları ortaya çıkarmaya başladıkça Lina’nın annesi, babası ve hatta kendisi hakkında bildiği her şey değişecekti.

İnsanlar İtalya’ya aşk ve dondurma için gelirdi ama bazen çok daha fazlasını keşfederlerdi.

 

 

Aşk ve Dondurma oyuncu kadrosu benim için hiç tanıdık değil, ya sizin için?

Susanna Skaggs – Lina Emerson,

Owen McDonnell – Howard,

Anjelika Washington – Addie,

Valentina Lodovini – Francesca,

Tobia De Angelis – Lorenzo Ferrazza

ve Saul Nanni, Michele Favaro, Marie-France Arcilla, Cristiano Piacenti, Jacopo Relucenti, Claudia Stecher, Luca Seta and Antonio Landi.

 

 

Lina’nın annesinin uzun dönemli kanser tedavisi sırasında okul-hastane arasında geçen ergenlik dönemi, annesinin vefatı ve liseyi bitirmesi ile kapanıyor. Üniversite öncesi annesinin vasiyeti ile -pek de istemeden- gerçekleştirdiği İtalya seyahati Lina’ya farklı dünyaların kapılarını açıyor.

 

 

Vaftiz annesinin -daha doğru bir tanımlama ile, annesinin gençlik dönemindeki en yakın arkadaşının – ona annesinin İtalya’da yaşarken tuttuğu günlüğü vermesi ile hem annesinin geçmişine hem de babasının kim olduğuna dair bir keşfe yolculuğa çıkıyor. Annesinin İtalya’da yaşadığı aşk, gezdiği, gördüğü yerler, babası ve kendisi hakkındaki gerçekler… Hepsi bu günlük sayesinde açığa çıkıyor.

Annesinin günlüğü ve yine annesinin fotoğraf makinesi ile İtalya sokaklarında keşfe çıkan Lina ile pek de empati yapamadım. Senaryo akıcı değil, sahne geçişleri kopuk, oyunculuk vasat. Filmin en güzel yanı Lina İtalya’yı gezerken biz de onunla birlikte geziyoruz.

 

 

Film romantik komediden beklediğim üzere Lina’nın yeni yeni keşfetmeye başladığı -epeyce de hızlı ^^ – aşk hayatı değil, aynı zamanda diğer karakterlerin iç içe geçmiş hayatları hakkında…  (Netflix’in olmazsa olmazı LGBT’e bir dokunuş olmuş tabii ki)

Tavsiye eder miyim?  Ancak çok bol vaktiniz ve başka izleyecek bir şeyiniz yoksa… Benim zihnimde filmden geriye sadece muhteşem İtalya kaldı. Bu nedenle belki de en iyisi filmi izlemek değil kitabını okumak. Aşk ve Dondurma tek olduğu gibi üçlü set olarak da (Aşk ve Dondurma, Aşk ve Yonca ve Aşk ve Zeytin) kitapçılarda ve burada

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap