İzledim

ARIZA – Yol Arkadaşım

Arıza Pazar akşamlarının en çok izlenen dizisi. Dizi Total’de 5.49,  AB’de 5.30 ve ABC1’de ise 5.78 reytingle üç grupta da 2.oldu.

7. bölüm izlenimleri konuk yazar Gözde‘nin kaleminden. Keyifli okumalar ^^

 

Arıza’nın bu bölümü ne kadar güzeldi değil mi? Her şeyiyle dört dörtlük bu bölümü ve yaşananları öveceğim müsaadenizle. ^^

Umarım haftaya da aksiyon, dram, romantizmin içi içe olduğu böyle mükemmel bir bölüm seyrederiz. Tek şikayetim geç gelen fragman ve eksik PR çalışması. Bu bölüm çok daha iyi reytingi hak ediyordu.

 

 

Geçtiğimiz bölümü Salman’ın oyuncak silahlarla karşılaşması ve Ali Rıza’yı ölümle tehdit etmesiyle noktalamıştık. Meğer Burak, Ali Rıza’yı gerçekten fena oyuna getirmiş. Bir de şov için Salman’ı oracıkta öldürmez mi? Haşmet haklı. Burak oyunu kuralına göre oynuyor. Ali Rıza’dan ve kendisinden kurtulmak için oyunu çok doğru kuruyor.

 

“Bu alemin kuralı bu, sıka sıka yükselir, sata sata zirveye oturursun!”

 

Burak hem konsorsiyumdaki koltuğuyla hem Halide ile arasındaki taşları kaldırmaya çalışıyor. Ama karşısındaki kolay lokma değil, Ali Rıza hem zeki hem de arkasında Muzaffer’le Metin’in araştırma gücü; Haşmet’in de geçmişten tanıdıkları, bilgi ağı var.

Burak’ın elindeki silahların seri numaralarını değiştirip Rus malı diye satmaya kalkma planı muazzam. Bunun için hırsızları memleketlerine yollamayıp öldürtmesi de. Hiç risk almıyor doğal olarak. E Mithat da onun sayesinde konsorsiyumu yönetmek istediği için arkasında. Bu plan çökmeli ki Galip’i de artık bir koltuk sahibi olması için ikna edemesin.

Yalnız Burak da biraz fazla hızlı havaya girdi, daha sevkiyatı bile yapmadan koltuğu garantiymiş gibi imaj yenilemeler falan. “Dereyi görmeden paçaları sıvamak.” diyoruz biz buna. Bu takım elbiseli Burak yerine “Uzaylılar Hoş Geldiniz” diye şarkı söyleyen ve modern imajlı Burak daha sempatik.

 

 

Ali Rıza’nın Halide’ye karşı ilgisi apaçık. Ondan mesaj geldiğinde yüzünde güller açıyor. Ekran başında ben bile o moddaydım. ^^ Peki madem o da Halide’yi seviyor, neden Halide’nin ısrarcı olması gerekti yanına gitmek için? Acaba Haşmet Gürkan’ın kızı diye mi tereddütte kaldı yoksa gönül işlerinde acemiliğinden mi? Her ikisi de mümkün ama kendini ailesine adamış ve hayatında aşka yer vermemiş, uzak durmuş olabilir bu zamana kadar.

 

 

Halide sahnede şarkı söylerken Ali Rıza’nın hayranlıkla yer yer gülümseyen, yer yer şaşkın, yer yer utangaç hallerine bayıldım. E karşında sevdiğin kadın gözünün içine baka baka dakikalarca şarkı söylerse bu hale gelmesi normal. Karşılıklı eridiler resmen. Televizyondan gözümü ayırıp tweet bile atamadım. Sahneyi bölümden sonra defalarca seyrettim, o kadar güzeldi.

 

 

İkisinin bakışmaları ve Ayça Ayşin Turan’ın güzel sesine hala doyamadım. Bir dahaki sefere birlikte şarkı söylemelerini bekliyorum. Halide, Ali Rıza’dan söz de aldı zaten. Lütfen fazla bekletmesinler bizi.

 

 

Bu arada ben deri elbise hiç sevmem, ama Halide’ye çok yakışmıştı, çok güzel taşımış elbiseyi. Şarkının sözleri ise Halide’nin Ali Rıza’ya olan hislerini anlatıyordu resmen. ^^

 

Bariz telaşım, saydam yaralarımla

Senden saklanmadım, yol arkadaşım

Şimdi yollar daralır çıkmaz sokaklarında

Tutma bırak içinde kalmayayım…

 

Bu güzel sahneyi tekrar seyretmek için tıklayın:

 

Ali Rıza’nın Halide’yi sahneden indirirken belinin iki yanından kavraması ve peşinden sarılmaları, Halide’nin onu elinden tutarak bara Serkan’la tanıştırma götürmesi de yine “Siz sevgili olmuşsunuz da haberiniz yok.” dedirtti.

 

 

 

 

Bu ilişkinin adının konulmasını çok istiyorum ancak resmileşmeden evvelki bu aşamayı seyretmek de o kadar keyifli ki. O yüzden birkaç bölüm daha onları böyle görmekten şikayet etmeyeceğim. Ama ilişkinin başlaması lütfen 13. Bölüm’ü de geçmesin.

Halide’nin Ali Rıza’nın yemek sözünü hemen yerine getirmesi için çorbacıya gitmek istemesi doğru bir hareketti. Böyle demese kim bilir ne zaman birlikte yemeğe gideceklerdi? Gerçi yine gidemediler ya, orası ayrı…

Halide, Behçet’e hemen inanıp yeni bir hayata başlamaya karar vermiş. Açıkçası ben bu kadar çabuk ikna olabileceğini düşünmezdim. Şimdi Ersoylular’ın yaptığı yanlarına kar kaldı, öyle mi? Adalet bunun neresinde? Bu konunun mutlaka tekrar gündeme gelmesi gerek. Ali Rıza’nın “Yeni hayatında bize yer yok mu?” diye sorması da çok anlamlı. E ne de olsa o hayatın içinde yer almak isteyen ilk kişi o belki de.

 

 

 

 

Ali Rıza tam Halide’yle çorbacıya gidecekken Muzaffer’den telefon geldi ve hırsızların saklandığı yere gitmek zorunda kaldı arabada Halide varken. Şimdi onu eve bırakmaya kalksa, o yaralı adamı da yakalayamayıp hiçbir şey öğrenemeyecekti. Adamı hastaneye götürse yine ayrı bir tehlike. Halide’yi yanında götürmek, sonra adamı kurtarmasını istemek o an için en doğru çözümdü. Çukur dizisindeki Baytar Amca gibi acil durum doktoru lazım Ali Rıza’ya da. ^^

 

 

Halide’nin adamı tedavi ettikten sonra Ali Rıza’ya bağırıp çağırması, ona tepki göstermesi üzdü. Haksız mı, asla. Bu dünyadan uzak durmalarını isterken, kendi de bu dünyada çekiliyor. Resmen usulsüz ameliyat yaptı. Bu saatten sonra Haşmet ile Ali Rıza’yı bu yoldan döndürmek zor. Asıl merak ettiğim Halide ne zaman bir hastanede çalışmaya başlar acaba?

Halide ile Ali Rıza’nın o gün tekrar evde karşılaştıklarında Ali Rıza’nın şu cümlesine dikkat: “Bundan sonra hep yanında olacağım.” Ne kadar kızsan da Ali Rıza senden vazgeçmez, sadece bu işlere bulaştırmaz seni. E sen de kızsan da vazgeçmezsin, çünkü o senin yol arkadaşın. Birbirinizi günahıyla, sevabıyla kabul edeceksiniz.

 

 

 

Rukiye’nin Muzaffer’den duyduklarından sonra tesadüf eseri de olsa Ali Rıza’ya yardımcı olması, Halide ile birlikte yaralı adamı tedavi etmesi tam ondan beklediğim hareket. Ana yüreği yufkadır, evladıyla temelli dargın kalamaz, affeder. Bu, Ali Rıza için de iyi oldu, aklı annesiyle arasının bozuk olmasında kalmayacak, işine daha rahat odaklanabilecek. Şükür ki Emine’ye hiçbir şey kaçırmamış ağzından.

Füsun Halide’yi camda görünce önce Ali Rıza’dan hesap sormaya kalktı ama Halide resmen ağzının payını verdi. Ali Rıza sende böyle bir durumda bile çok kibarsın. Füsun yerdeki kanları da gördü gelip Rukiye’ye haber verdi durumu. Tabii aslında onları şikayet etmeye kalkıştı. Bir posta da Rukiye’den aldı cevabını. Bir insan neden kendini bu hale düşürür? Mahallenin ahlak bekçisi misin sen? Dizilerde o kadar çok alışmışız ki evlatlarının hayatlarına karışıp duran ebeveynlere, bu cümle ilaç gibi geldi doğrusu. Rukiye’ye bizden kocaman kalpler.

 

Füsun: “Ali Rıza ile Halide hiçbir şey olmamış gibi Hasan Ağabey’in evinde beraber kalıyorlar.”

Rukiye: “Kızım arkadaş onlar, yani iki yetişkin. Ben onlara nasıl davranacaklarını söyleyemem ki.”

 

FüsMur’dan ilk öpücük <3

 

Füsun’un üçüncü olarak Murat’tan da tepki görmesi belki aklını başına getirmiştir. Bravo Murat’a, resmen yara bandı olarak kullanılmaya karşı çıktı. Ama keşke Füsun aynı akşam yanına gelip kendisini öptüğünde onun da hisleri olduğuna çabucak inanmasaydı. Daha dün ArHal çiftini basmaya kalkan oydu. Umarım artık Füsun Murat’ı gerçekten sever de onu üzmez. Çünkü yan yana çok güzel görünüyorlar, onları seyretmeyi seviyorum.

 

 

Derya’yı hayretler içinde seyrettim yine bu bölüm. Meğer Burak’la evlenmeye dünden razıymış. Adamla akşam yemeğine çıktıklarında iki saat bekletildiği halde kalkıp gitmemeler, adama pahalı saat hediye etmeler… Hayırdır, yıllardır içten içe aşıktın ve kavuştun mu, nedir olayın? Sen Burak’a Halide’ye duyduğu aşkı unutturamazsın, hiç heveslenme. Ben de isterim Burak Halide’nin peşini bıraksın ama saplantılı aşklar ölümüne oluyor.

Mithat ile Melek’in de sırf konsorsiyumun başına olmak için kızlarını kurban etmelerini aklım almıyor. Bir yanda kızı için yıllarca bu işlerden uzak durmuş ve yine ona zarar gelmemesi için elinden geleni yapan Haşmet, bir yanda yükselmek uğruna kızını kullanan Mithat. Baba var, baba var.

 

 

Burak, Halide’yi bari annesinin mezarının başında rahat bıraksan… Tam senin de annesizliğine, yaralarına üzüldüm, tesadüf ettiğin Halide’ye yine aşkından bahsedip beni delirtmeyi başardın. Burak gelene kadar Halide-Haşmet sahneleri gibi duygusal yoğunluğu yüksek bir sahneydi benim için. Açıkçası bu tip mezarlık sahnelerini seyretmekte zorlanıyorum, anne ölümüne alışılamıyor…

 

 

Ali Rıza’nın silahların seri numaralarını değiştiren ustanın kim olduğunu öğrenip onu ayağına getirtmek için yangın numarası da Burak’ın planları kadar başarılıydı. Silahların kaçırılmasından Haşmet’in sorumlu tuttuğu Sabri gibi tecrübeli birinden elbette ki destek alacaktı. İyi bir ikili oldular. Sosyal medyada “Ali Rıza neden Sabri Ağabey yerine Sabri diyor?” diyenlere rastladım. Sanırım Ali Rıza şu an mertebe olarak ondan üstte olduğu için böyle ancak yine de ağabey demeli, benim de kulağımı tırmalıyor bu detay.

 

 

Ali Rıza sonunda silahlara ulaştı ancak tedbiri elden bırakmayan Burak da bunu fark edip Ali Rıza silahlarla birlikte içerdeyken uzun menzilli bir silahla depoyu patlattı. Ali Rıza başrol olduğu için bu kadar erken ölecek hali yok elbette. Acaba içerden nasıl kurtulacak? Bu olay Halide ile aralarının hızla düzelmesine vesile olacak kesin. Peki Burak, silahları da patlattıysa eğer, sevkiyatı başaramamış olmayacak mı? Bu, Ali Rıza’nın onun oyununu ortaya çıkarması kadar kötü bir durum değil mi? Bakalım bu patlama iki rakip için ne gibi sonuçlar doğuracak? Doğrusu bu rekabetlerini takip etmek, özellikle yan yana sahneleri çok keyifli. Bakalım haftaya Ali Rıza’nın kurtulmasından sonra ilk sahneleri nasıl olacak? Burak’ın yüz ifadesini görmek için sabırsızlanıyorum.

 

Emeği geçen herkesin ellerine sağlık. Peki sizler bu bölümü nasıl buldunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

Tweetleriyle yazıma renk katan  Muosne , Selin , arıza gifs , kafasıgidikgillerden ‘e çok teşekkürler. 

 

Arıza bölüm yorumları için tıklayın

 

Arıza 8. Bölüm Fragmanları

 

 

Fikri Karayel – Yol (feat. Tolga Erzurumlu)

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE
BRIDGERTONE – Gölge Oyunları
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap