İzledim

ARIZA – Başını Göğsüme Sakla Sevdiğim

Arıza ‘nın artık yeni bir rakibi var.  Buna rağmen reytinglere bir önceki bölüme göre yukarı doğru hafif bir kıpırdanma var: Total 5.49 reyting ile 2. ,  AB’de 4.55 reyting ile 4. ve  ABC1’de 5.78 reyting ile 3. oldu.

6. bölüm izlenimleri konuk yazar Gözde ‘nin kaleminden. Keyifli okumalar ^^  (For my foreign followers, please go to select language section for google translate. On the top right side of the screen for desktop, Last line on the hamburger menu bar for mobile)

 

 

Bölüm yazısına Show Tv’nin paylaştığı görselle başlamak istedim. Dizideki ana karakterlerin birbirleriyle ilişki ağını çok güzel anlatmış kesinlikle. Yalnız Halide ile A.Rıza’nın birbirlerine duyduğu his hoşlanmaktan fazlası, oraya bir güncelleme rica edeceğim. ^^

Geçtiğimiz bölümü Halide’nin Ali Rıza’nın ailesinin önünde onunla ilgili gerçekleri hiç lafını esirgemeden anlatmasıyla noktalamıştık. Halide’nin Ali Rıza’ya kendisini kandırdığı için tepki gösterdiği yetmedi; bir de babasını, evini terk etti.

Ali Rıza’nın Halide’yle hemen konuşması, onun kendisi hakkında yanlış düşünmesine engel olmak istemesi, aralarının çarçabuk düzelmesi çok iyi oldu. Annesi ona sırt çevirmişken bir de kalbindeki kadınla da aynı durumda olmak istemez insan. Yanlış anlaşılmayı hemen düzeltti ve Sadi’yi aslında öldürmediğini anladı Halide. Tabii bir de üzerine kendisi için Sadi’den bir sürü şey öğrendiğini görünce yumuşadı. Ali Rıza’nın Sadi’yi konuşturup mutlaka bir şeyler öğreneceğinden emindim. Sadi’den ulaştığı bilgi o yıllarda kendilerine çalışan Behçet’in aslında ölmediğiydi.

Halide’nin Sadi Aksoy konusunda yardım alabileceği en doğru kişi şu an Ali Rıza. Evet Haşmet’in eli kolu uzun, belki bu konuyu çok daha çabuk çözebilir ancak Halide, babasının girdiği bu yoldan dönmesini isterken ona bunu anlatmaz elbette. Ama Haşmet, Sadi Aksoy’un ismini öğrendiğinden haberdar, Halide’nin ağzından laf alamasa bile bu işi bir kurcalayacaktır. Yalnız Ali Rıza’nın Halide’nin sırlarını Haşmet’le paylaşmamasına benden tam puan. İkisiyle ilişkini birbirinden ayrı tutmakla doğrusunu yapıyor.

 

 

Evlerinden ayrı kalan ikilimiz Hasan’ın evinde geçirdiler geceyi. Hatalı olduğunu fark ettiğinde hiç geciktirmeden özür dilemesini bilen biri Halide. Kimseye güvenemediğini anlattı Ali Rıza’ya. Aslında içten içe ona güveniyor ama güvenmekten, daha doğrusu yine kırılmaktan korkuyor.

Ve Halide’nin Ali Rıza’nın omzuna başını yaslayışı. Ali Rıza’nın da başını onunkine yaklaştırması, huzurla gözlerini kapadığı anlar. Birbirine güvenen, birbirinin limanına sığınan iki yorgun savaşçı. Böyle güzel anlara hep bir engel çıkmasa olmaz… Haşmet biraz daha geç arasan olmaz mıydı Ali Rıza’yı? ^^ Yalnız Ali Rıza’nın Haşmet’in neden aradığını şıp diye anlaması, Haşmet’in de onun yanında Halide’nin güvende olduğunu bilmesi… Ali Rıza müjde Haşmet seni damat olarak kabul etmiş bile.

 

 

 

 

Halide ile Ali Rıza sabah birlikte kahvaltı ederken sanki yeni evli çift gibi değiller miydi? Keşke Ali Rıza’nın telefonu çalmasaydı da ilk kahvaltıları böyle yarım kalmasaydı… Üzülme Halide’m, daha beraber çok kahvaltılarınız olacak. ^^ Ali Rıza’nın Halide’nin omleti üzerine söylediği cümlede kastettiğinin de aslında Halide olduğunu hepimiz biliyoruz.

 

“Yalnız benim kötü bir huyum var. Bir şeye çok alışırsam bırakmakta zorlanıyorum.”

 

 

 

Halide sonunda kolye ve Burak’la ilgili gerçeği Ali Rıza’yla paylaştı. İlk bölümün yazı başlığımda dediğim gibi onlar iki yaralı yürek, benzer acılar yaşayan… Onlar birbirlerinin dert ortağı, sırdaşı oldular artık tam anlamıyla. Halide ağlarken Ali Rıza’nın gözlerindeki yaşları silmesi, ona sarılması artık bu çift resmen olmuştur dedirtiyor. Sadece kelimelere dökülmesi kaldı. Acaba ne zaman itiraf edersiniz birbirinize duygularınızı? Ayrıca siz karşılıklı ağlayınca ekran başında ben de ağladım. Her duyguyu muhteşem geçiriyorsunuz bize. Bu sezon en sevdiğim çift kesinlikle sizsiniz.

ArHal <3️

“Ben senin bu yükle yaşamana razı değilim. Bu yükten kurtulman için üzerime ne düşüyorsa, elimden ne geliyorsa yapmaya hazırım.”

 

Ali Rıza Halide’yi eve bırakırken ne güzel vedalaştınız siz öyle. Halideciğim başını omzuna yasladın, sabah mükellef kahvaltı sofrası hazırladın, sahilde sarıldınız, şimdi de yanağına bir buse kondursan hiç fena olmazdı. ^^

 

Mr. & Mrs. Smith

 

Halide ile Ali Rıza sonunda Behçet’in karısından çalıştığı yeri öğrendiler ve birlikte baskına gittiler. İkisinin birlikte adamları dövmesine bayağı güldüm. Hele Halide’nin çantasıyla adamı bayıltması yok mu. Eee biz kadınların çantasında ne ararsanız bulunduğu için şaşmamak lazım bu duruma. ^^

 

 

 

Behçet elbette Ersoylular’ı ele vermedi, kolye ve olay hakkında bol bol yalan söyledi. Halide duyduklarından sonra bir kez daha yıkıldı. Yalnız Ali Rıza’yı sarıp sarmalayıp taksiye bindirdikten sonra neden başka sahnelerini görmedik? Yine klasik sahilde oturup dertleşme sahnemiz olması gerekmez miydi?

Tabii onlar gidince Burak, Murat’ın zamanında yapamadığı yaptı ve Behçet’i öldürdü. Behçet’in öldürüldüğünden mutlaka Ali Rıza veya Halide’nin haberi olur ve peşini bırakmazlar diye düşünüyorum. Hasan karısının mahallesine para ve giysi dağıtmaya gittiğinde ondan duyabilir pekala. Burak’ın ve Ersoylular’ın yaptıkları yanlarına kar kalmamalı.

 

 

Mert’e haftalardır boşuna sövmüşüm. Meğer aptal değilmiş, Faik’in onu kandırdığını anlamış. Tam eyvah Ali Rıza onun yüzünden yanacak, görev mahvolacak derken meğer ikisi Burak’ın kumpasını ortaya çıkarmak için plan yapmışlar. Galip’in adamı boşuna öldü ama Ali Rıza kardeşinden olacağına varsın biri ölsün. Dizideki ters köşelere bayılıyorum. Hele hele Ali Rıza yapınca. Kardeşlerin artık birlikte hareket edecek olması da şahane oldu.

 

 

“Burak: Kendi cenazesine bu kadar erken geleni de ilk defa görüyorum!⁣

Ali Rıza: Daha çok ilkler yaşatacağım sana, bakalım kaldırabilecek misin?⁣”

 

Burak Mithat’a dua etsin, az bir cezayla kurtuldu. Galip, Ali Rıza ile Burak’ın silah sevkiyatı işinde birlikte çalışmasını şart koştu. Hep derim Ali Rıza daha stratejik davranıyor. Burak’tan nefret etme gerekçesi çok daha sağlam olmasına rağmen kesilen racona hiç itiraz etmedi onun gibi.

 

“Hükmünüz benim için bir emirdir. Emrinizi en iyi şekilde yerine getirmek için her şeyi yapacağımdan kuşkunuz olmasın.” 

 

Tabii Muzaffer’e katılıyorum silahları bulma konusunda çok büyük oynadı. Ama Ali Rıza başaramayacağı işin altına kolay kolay girecek biri değil.

 

 

Ayça Ayşin Turan en çok baba-kız sahnelerini sevmekte o kadar haklı ki. O kadar gerçek ki Halide-Haşmet sahnelerinin duygusu, her sahnelerini bir başka seviyorum. Haşmet’in ikisi için mıhlama yaparken sabırsız Halide’nin sahana ekmeğini bandırması, Haşmet’in tepkisi bana kendi babamı hatırlattı. Babam da çiğ köfte yoğururken ben de sabretmez, kenarından alıp yemeğe çalışırdım…

 

 

 

 

Rukiye bölüm boyunca Ali Rıza’yı evden kovması haricindeki tüm tepkilerinde haklıydı. Sonuçta Ali Rıza ona davayı geri çekiyorum deyip aslında onların dünyasının göbeğine dalmıştı. Yaşadığı hayal kırıklığını doğal. Kim ister oğlu bu dünyaya girsin. Yine de pencerelerde oğlunu beklemesi, özlemiştir diye taksi durağına börek göndermesi de ana yüreğini, oğluna istese de kıyamadığını gösteriyor. Kim olsa Ali Rıza’ya destek olan Hasan’a ve Muzaffer’e kızardı. Yalnız Halide’ye kızının ölümünden sorumlu tutup kötü davranmaması, tıpkı müstakbel kayınvalide gibi olması ve onu takdir etmesi olumlu. Ben de olsam bana karşı dürüst davranan, kandırılmama müsaade etmeyen birini takdir ederim. Anne sevgisine hasret Halide’ye özlediği şefkati, sevgiyi o gösterse bundan sonra ne de güzel olur.

 

“Herkes sana susman gerektiğini söyleyebilir, ama doğruları konuşmak büyük bir erdemdir.”

 

Muzaffer ona gerçekleri de anlattı. Bu sırrı kimseyle paylaşmaz umarım. Maazallah Emine’ye söylese kocasına ondan da Fuat’a gider bu bilgi. En azından artık Ali Rıza’yı anlayabilecek. Evet Mert yanında, ancak annesiyle bu durumda olmak çok yaralıyordu Ali Rıza’yı. Ama bence bu sır ortaya çıkmasın diye onu uzaktan sevmeye devam eder.

 

Yalan söyleme uzmanı

 

Burak Halide’nin Sadi Aksoy’un peşine düşmesinden kolyeyi bulduğunu anlamış tabii çakal. Hesap sorulduğunda yalanı da hazır. Neymiş kolyeyi Sadi’nin kuzeninden almış, yıllardır saklıyormuş. Halide umarım bu palavralara inanmamışsındır.

 

 

Burak’ın Derya ile evlenmeyi kabul edeceğini hiçbirimiz beklemiyorduk herhalde. Yine de beklediğimden sakin davrandı, herhalde büyüklerine saygıdan. Beni asıl şaşırtan Derya oldu bu konuda.

Halide ile bu konuyu konuşurken ağzından çıkanları hayretler içinde dinledim. Senelerce içinde nasıl bir kıskançlık biriktirdiyse Halide’ye karşı onu kustu resmen. Evet etrafları böyle adamlarla dolu olabilir diye Burak’la evlenmek mi? Kuzenine aşkından vazgeçeceğini falan mı sanıyorsun? Bir de Burak’a da seninle iyi bir ikili olacağız demez mi? Derya sana acil akıl talep ediyorum, çünkü yok. Melek’teki de ne hırs, bu uğurda kızını bile harcıyor, pes. Buna annelik denmez. Halide’nin kuzeni ve teyzesiyle de arası bozuldu şimdi, ben en çok ona üzüldüm. İyi ki Ali Rıza ve Rukiye var.

 

 

Murat için çok üzülüyorum. Füsun’la güzel bir çift olacaklar diye sevinmiştim ancak Füsun reddedildiği halde Ali Rıza’ya olan aşkından hiç vazgeçmemiş ki… Onları sarılırken görünce ne kadar kötü oldu. Açıkçası bu kadar çabuk sevdasından vazgeçmediği, ayran gönüllü olmamasına da sevindim bir yandan. Ama Murat’la oynamasın, onu yara bandı gibi kullanmasın. Kendi canı yandı diye onun canını yakmasın. Ona gerçekten aşık değilken öyleymiş gibi davranmasın. Gerçekten sevene kadar görüşse bile aksi gibi davranmasın.

 

 

 

 

Ali Rıza ile Sabri’nin silah tedarikçisi Mihail ticarete yanaşamayıp kaçtığında onu yakalayıp anlaşması ilk etapta akla yatkın değil. Adam maşallah ayı gibiydi. Adamdaki kas değil, yağ; bizimkilerin kas kuvveti ve çevikliği daha iyi herhalde diye yuttum durumu. Sahnede Naim Süleymanoğlu’na selam çakılması güzel bir detaydı.

 

“Sabri: Dünya’da kendi ağırlığının üç katını taşıyabilen bir tek rahmetli Naim Süleymanoğlu’ydu biliyor musun?

Ali Rıza: Adama bir şans verelim belki ikinci adam olur ha?”

 

Mihail’in bu kadar çabuk teslim olmaması, silah deposunun orada Ali Rıza ile Sabri’ye tuzak kurulması mantıklıydı. Ali Rıza’nın hemencecik adamları öldürememesi, arkadaşlarının desteğine ihtiyaç duyması bana doğal geliyor. Tamam yetenekli de süper kahraman da değil bu adam.

 

 

Tabii ki Burak, birlikte çalıştığı Ali Rıza’yı sırtından vurmasa olmazdı. Vinçle silahların bulunduğu deponun çatısına çıkan adamlar, depoya girerek gerçek silahları oyuncaklarla değiştirdi. Çuvallar içinde Burak’a getirdiler gerçek silahları.

Adamlarının onca silahı kaçırması hiç aklıma yatmadı. Yani o kadar silahı kaçırmak bayağı uzun sürer, mutlaka fark edilirlerdi.

Fiko’nun geri dönmesi iyi oldu. Burak’la ikisi çok iyi bir ikili. Çok da komikler. Burak silahları kaçırırken çektirdikleri fotoğrafa bakıp bakıp gülüyorum.

 

Sevmediğimiz akrabamız ziyarete gelmiştir

 

Burak’ın klasik bir kötü olmaması, bu komik halleri yüzünden bir yandan seviyorum da onu. Taksi durağı sahnesinde karşısındakiler gülmese de esprileri çok iyiydi. Yine de oradakilerin yerinde olsam sabredemez, üzerine atlardım kesin.  Ali Rıza’nın ekibi de kendi gibi peygamber sabrına sahip.

 

 

Bölüm Salman’ın bu oyuncak silahlarla karşılaşıp Ali Rıza’yı ölümle tehdit etmesiyle son buldu. Fragmana göre bu defa Burak onu alt etmiş. Acaba Ali Rıza silahlara nasıl ulaşacak ve bu tehditten kurtulacak? Bizi bol aksiyonlu bir bölüm bekliyor. Bir de Halide neden abiye kıyafetliydi, Burak’la Derya’nın nişanı mı yapıldı yoksa?

 

*Tweet’leriyle yazıma renk katan Deniz • , arhal10 , Sara , TP , benim , Son Dizi Bükücü ‘ye çok teşekkürler.

Arıza bölüm yorumları için tıklayın

 

Arıza 7.Bölüm Fragmanları

https://www.youtube.com/watch?v=qvZoVM5BANU

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap