İzledim

ARIZA – Ne Yardan Geçerim Ne Serden

Arıza 13. bölümünde izleyicileri isyan ettiren ölçüde resmi sosyal medya hesaplarında sessizliği tercih ederek diziye dair paylaşımlar yapıp izleyicinin merakını canlı tutmasa da izlenme oranlarını yükseltti.  Total’de 6,2 reytingle  4. , AB’de 4.31 reytingle 6. olurken  ABC’de 5.73 reytingle 5.oldu.

13. bölüm izlenimleri konuk yazar Gözde‘nin kaleminden. Keyifli okumalar ^^

Arıza’nın bu haftaki bölümü çok ama çok iyiydi. Yayınlanan fragman ortalamaydı, resmi hesap paylaşımları ise heyecansızdı ancak bölüm hem çok akıcı hem sürprizliydi; tempo bir an bile düşmedi. 13 bölüm içinde en beğendiğim bölümlerden biri oldu diyebilirim.

 

 

Haşmet’in, Halide ile Ali Rıza’nın ilişkilerini açıklamasına sert tepki gösterdiğini geçtiğimiz bölüm sonunda görmüştük ancak Ali Rıza ile Haşmet arasında bu kadar sürtüşme beklemiyordum. Ben aslında Haşmet’in Ali Rıza’ya çok değer verdiği için bu ilişkiyi destekleyeceğini düşünmüştüm dizinin başlarında ama Burak’ı istememe sebebinin sadece Halide’nin onu sevmeyişi değil, bu dünyadan biri olması olduğunu göz ardı etmişim. Yani Ali Rıza’ya da bu nedenle şiddetle karşı çıkacağını göz ardı etmişim. O yüzden bu durumda Haşmet haklı, ama hayatının ilk ilişkisini yaşayan Ali Rıza da haklı.

 

Haşmet: “Sen bir yola girmişsin, yolun sonunu görüp görmeyeceğin belli değil, o yolun nereye çıktığı belli değil. Bu belirsizliğe kızımı da sürükleyeceksin öyle mi? Buna müsaade etmeyeceğim.”

Ali Rıza: “Ben daha önce hiç böyle bir şey yaşamadım. Ben de bundan vazgeçecek değilim.”

 

Haşmet, Fuat’la konuşmaya gidecek diye Muzaffer’in onun ölüm emrini vermesi ve Haşmet’e bir şey olma ihtimali beni çok heyecanlandırdı. Bunu öğrenen Ali Rıza onu kurtarabilecek mi, Haşmet vurulacak mı diye yaratılan gerilim başarılıydı. Pekala Haşmet vurulup yaralanabilirdi. Ali Rıza’nın ona yetişip arabasına binerek kendisini kurtarması Haşmet’in Fuat’a gerçekleri açıklamasına engel oldu. Fuat da eş zamanlı olarak konuşacakları olduğunu söyleyerek Haşmet’i aramasaydı yine de Ali Rıza’nın gözünü korkutmak için gidecekti bence, Ali Rıza’nın dediği gibi bu bir blöftü. Fuat’ın aşçıdan öğrendiklerini söylemesi üzerine hiçbir şeyden haberi yokmuş gibi söylediği yalan ise mantıklıydı Haşmet’in. Bunu, her şeye rağmen Ali Rıza’ya değer verdiği için yaptı, öldürülmekten korktuğu için değil.

Ali Rıza’nın bu konuda Muzaffer’le olan tartışmasında ise haklı olan taraf Ali Rıza’ydı. Muzaffer’in sandığı gibi o, intikamından vazgeçmiş değil. Sadece aşk denen duyguyu hayatında ilk kez böylesine tadıyor ve haliyle sevdiği kızın babasının ölmesini isteyecek hali yok.

 

“Benim intikamımın ateşi sönmüyor.”

 

 

 

Halide ile Ali Rıza ilişkisinin dizideki diğer tüm ilişkilerden farklı bir yanı var. Çok daha nahif, duyguların daha fazla ön planda olduğu bir ilişki. Temas, öpüşme gibi durumlar yavaş yavaş gelişiyor. Kaç gün oldu ilişkileri başlayalı, ilk kez el ele tutuşup yürüdüler. Tabii o da Ali Rıza’ya gelen telefonla bölünmese iyiydi. Neden dizilerde böyle güzel sahnelerde hep telefon çalar? Hiç sevmem bu klişeyi.

 

 

 

Ali Rıza’nın Haşmet’in şartını kabul etmeyeceğini Halide zaten biliyordu. Evet, Ali Rıza’nın Halide’ye olan aşkı çok güçlü ama kardeşinin intikamını almadan bu yoldan dönerse hep bir yanı eksik kalacak. O, devletin desteği arkasında olduğu için bu yolda yürürken bile Halide’yi tehlikelerden koruyabileceğini düşünüyor haliyle. Umarım o haklı çıkar ve her şey istedikleri gibi yoluna girer. Halide yıllardır hayal ettiği mutluluğa kavuşur. Ama bunları yazarken bile klasik bir Türk dizisi seyrettiğimiz için ayrılığın çok yakında olduğunu bilerek yazıyorum…

 

 

 

Ali Rıza’nın Halide’ye o kendisinden vazgeçmek isterse anlayacağını söylemesini ise normal karşıladım ben. Halide zaten babasıyla kendisi arasında kalmış durumda. Ali Rıza onu kendisini seçmesine, babasına rest çekmesine zorlayacak biri asla değil. Bir de Halide, tıpkı babası ve ağabeylerinde olduğu gibi onun için hep endişe içinde beklemeye dayanmakta zorlanıyor, ona bunu yaşamaya zorlamak da istemez. Ama ben Halide’nin her zorluğa göğüs germe sözü verdiği adamdan vazgeçmeyeceğini düşünüyorum.

 

 

Haşmet, ArHal ilişkisine Ali Rıza girdiği yoldan dönerse, Halide’yi tehlikeye atmayacak bir hayat sürerse onay vereceğini söyledi. Bence bu isteğinde haklı, fazla hızlı yumuşayıp daha anlayışlı olması ise normal. Çünkü Halide’ye dediği gibi kendisi de bu yoldayken Ali Rıza da bu yolda diye karşı çıkması saçma oluyor.

Rukiye’nin Halide’yle ilk yakınlaştıkları zaman ona anne gibi olacağını, anne şefkati ve sevgisi vereceğini yazmıştım. Tavırları da bunu gösteriyor. Onların ilişkisi için Haşmet’i çağırıp onu ikna etmeye bile çalıştı. Şimdi tam bir dünür oldular valla.

 

 

Burak, Halide’ye yaklaşmak için şimdi de Fiko’nun rahatsızlığını kullanmayı denedi ama başarılı olamadı. Nihan’ın adının geçtiği bir yere girmeyi denemesi zaten yüzsüz ve vurdumduymaz olduğu için beni şaşırtmadı. Ali Rıza’nın ona engel olması zaten beklediğimiz bir şey ama Halide’nin de onu hastaneye götürmesini söylemesi ve son sözü efsaneydi.

 

“Ali Rıza’nın sözü benim sözümdür. Ne sebeple olursa olsun seni bir daha burada görmek istemiyorum.”

 

Halide’nin Burak’a karşı duruşunda net olması ve taviz vermemesi tam da ondan beklediğim şey. Ama umarım Burak’ın bağırıp çağırması yüzünden mahalleli kliniğe gelme konusunda çekince yaşamaz.

 

 

 

Fuat’ın aşçıdan Muzaffer ismini öğrenmesi büyük bir açık. Muzaffer’in buna karşı adamı tembihlemiş olması gerekirdi. Ama durumu hızla, öyle iyi toparladı ki hayranlıkla seyrettim. Kendi yerine Fuat’ın karşısına çıkarmak için hapishanede daha önce çalışmış Muzaffer isimli adamlardan birini parayla kendi yerine koydu. Bence planın en iyi yeri adamı Kara Hasan’ın tutmuş gibi göstermeleriydi. Bir de Kara Hasan’ı adamla yüzleşmeye getirdiklerinde adama Osmanlı tokadı atınca Fuat’ın şüpheleri bayağı azalmış oldu. Ama Fuat gibi bir adam şüphelerinden kolay kolay vazgeçmez. Pekala o da bunların bir plan dahilinde olduğunu tahmin edebilecek kadar kurnaz bir adam.

 

 

Murat, Füsun’la evlilik kararını Fuat’la paylaştı. Fuat evlilik sözleşmesi yapması şartıyla onay vereceğini söyledi. Ben, Murat bunu kabul edecek diye beklerken o babasına karşı çıktı ve aralarındaki kavgada geçmişteki büyük gerçeği bir kez de Murat’ın ağzından duymuş olduk. Zaten Murat’ın o dünyanın ve ailenin içinde olmasına rağmen aslında kalben dışında olduğunu hep görüyorduk. Babasına karşı tüm sözlerinde çok samimiydi. Murat bu kavgadan sonra bu dünyadan bedenen de kopacaktır.

 

 

Bu tartışma çok ani geliştiği için Melek’in cep telefonu her şeyi kaydetmiş oldu. Aslında Melek, Fuat’la kendi konuşmalarını kaydetmeyi planlanmıştı. Onların ardından odaya girip, telefonunun kulaklığı takıp kaydı dinlemeye başladığında büyük gerçekle yüzleşen Melek’in duygu değişimi, yaşadığı şokun bize yansıtılması muazzamdı. Yeşim Salkım bu sahnede efsane bir oyunculukla devleşti. Ben sır konusu kapanmadı, Halide tekrar bu sırla yüzleşecek derken, yüzleşmeyi yaşayan Melek oldu. Gerçeği öğrenen Melek, artık Haşmet’i Mithat’ın yolundan çekme fikrinden vazgeçecek ve onunla samimi bir iş birliği yapacaktır. Hatta Ali Rıza’yla da Ersoylular’a karşı intikam yolunda bir iş birliği de olası. Show TV resmi hesabı olasılıkları sıralamış. Melek bugüne kadar Mithat’ın konsorsiyumdaki yeri için mücadele etmesine rağmen ben böyle bir durumda hala Haşmet’in arkasından iş çevireceğine inanmıyorum ben.

 

 

 

Tabii Melek, Derya’nın Burak’la birlikte olmasına da şiddetle karşı çıkacaktır ama maalesef iş işten geçti. Derya ile Burak da hızla yakınlaştı ve birlikte oldular. Derya, Burak yanında uyurken Halide’yi sayıklamasına rağmen onu bu saplantıdan kurtarabileceğini sanıyor maalesef… Büyük ihtimalle de bu birliktelikten hamile kalacak. Hem ailesinin hem Burak’ın istemeyeceği bu ilişkinin bu yüzden mecburi devam edeceğini düşünüyorum.

 

 

Burak’ın Ali Rıza’nın görevinde başarısız olması için yaptığı planlar bu bölümde de devam etti. Açıkçası Burak’ın planları oldukça başarılı. Ancak karşısındaki adam da bu kadar çabuk yenilecek bir adam değil. Ali Rıza ailesi için fedakarlık yapıp eğitimini yarıda bırakmış olabilir ama zeki bir adam. Karşısında racon kesenlere karşı fevri davranmayıp işi bilenlere danışmayı akıl ediyor. O kadar zeki ki her şeyi çok çabuk kapıyor, hangi yoldan ilerleyeceğini biliyor ve bölümün sonunda Numan’a ulaşmayı da başardı.

Bakalım Numan’ın kumarhane baskını sırasında birlikte keyifle kumar oynayan Fatih ve Rasim’in bu olay başına ne iş açacak? Rasim’le ilgili geçen haftanın yazısında yazdıklarım hala geçerli.

Ali Rıza tam Numan’a ulaşmış, onu arkasında Burak’ın olduğuna dair konuşturacakken özel tim tarafından başına çuval geçirilerek götürüldü. Muzaffer’in bile kim olduğunu bulamadığı bu özel timin başında kim var ve Ali Rıza’yı neden kaçırdılar, onunla ne yapacaklar? Ali Rıza’yı sadece konsorsiyum hakkında bilgi almak için mi yoksa kendi hizmetlerinde çalıştırmak için mi kaçırdılar? Muzaffer, bir şekilde onlara ulaşacak mı? Ali Rıza ellerinden nasıl kurtulacak? Bu soruların cevaplarını merakla bekliyorum.

Fragmana göre bu hafta da bizi böyle iyi bir bölüm bekliyor gibi, umarım hep böyle güzel bölümler seyrederiz. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık.

Tweetleriyle yazıma renk katan dreams , arıza gifs , thesaritas , Televizyonun kalbi çok teşekkürler.

Arıza bölüm yorumları için tıklayın

 

Arıza 14. Bölüm Fragman

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap