Malta, Azure Penceresi : Doğa yarattı ve yarattığı gibi de yıktı…

Bu gezdim gördüm yazısından çok hayallerinizi ertelemeyin yazısı aslında… Ertelediğiniz hayalinizin gerçekleştirmek istediğinizde orada olacağının bir garantisi yok! Örneğin bir doğa harikası olan Azure Penceresi ’ni sadece fotoğraflarıyla yetinmeden çıplak gözle görme hayalinizi artık gerçekleştiremeyeceksiniz.

 

 
   
 
Gezdim Gördüm ^^ Azure Penceresi ,Malta – 2005

Yıl 2005, 4 günlük Malta Seyahatimizin bir gününü yerel bir tur acentesi organizasyonuyla ana adanın kuzeybatısında yer alan ve üçte biri büyüklüğünde olan Gozo adası gezisine ayırdık.  Azure Penceresi de gerçekleştirdiğimiz bu turun Loretto Meryem Ana Kilisesi,  Aziz George Bazilikası gibi insan elinden çıkmış mimari eserlerden farklı olarak bir doğa harikası idi. (Kendime not: Doğma büyüme Maltalı rehberimizle olan maceralarımızdan bir başka yazıda mutlaka bahsetmeliyim)

Azure Penceresi (Azure Window)

Bir uçurum düşünün, 500 yılı aşkın bir süre boyunca gerçekleşen dalga ve yağmur erozyonunun etkisiyle ana karada bir kemer oluşuyor.  Malta’nın başlıca turistlik mekanlarından olan 28 metre yüksekliğinde kireç taşından oluşmuş bu doğal kemer Malta hükümeti tarafından özel koruma alanı ilan edildi. Koruma altına alınmasını takiben Unesco Dünya Mirası geçici listesine dahil edildi.

Profesyonel fotoğrafçıların uğrak yeri olan bu nokta aynı açılardan çekilen fotoğraflar sayesinde kayanın üst bölümlerindeki çökmesinin etkisiyle kemerin nasıl genişlediği yıllar boyunca izlenebildi. Önce Nisan 2012’de ardından da Mart 2013’de kemerin geniş parçalarının denize çökmesiyle bölge geçişe tehlikeli alan ilan edildi. Azure Penceresi olarak adlandırılan bu kemer gerek kurallara uymayan ziyaretçiler gerekse doğal etkilerle yok oldu.

8 Mart 2017’de yerel saat 09: 40’da şiddetli bir fırtına sonucu kemeri oluşturan sütun da dahil olmak üzere kemerin tamamı çöktü ve deniz seviyesi üzerinde pencereden hiçbir kalıntı kalmadı.

Doğa yarattı ama yarattığı bu güzellik dalgalara ve rüzgara yani yine doğaya yenildi…

Azure Penceresi‘nin  görüntüsü yıkılmadan önce gidip görebilen ziyaretçilerinin anılarında (ben ^^) çekilmiş fotoğraflarda ve Game of Thrones’daki gibi çekimlerinde set olarak kullanıldığı dizi ve filmlerde kaldı.

Game of Thrones – Dothraki düğün sahnesi (S01E01)

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

İlgili diğer Yazılar

  • Kore

    O zaman şanslısın aslı soğanın insana ne kadar uzun süre şans tanıyacağı belli olmuyor görüldüğü gibi:(((