Thassos – Masabuka : Çöp şiş için doğru adres

Tamam, Thassos (Taşöz) bir ada olabilir ama adadayız diye her gün deniz mahsulü yiyecek değiliz ya…  Özellikle balık haricinde denizden çıkanlarla arası pekiyi olmayan benim gibi biri için en doğru adreslerden biri: Masabuka

Ege’den alışık olduğumuz çöp şiş restoranına Limanas merkezde cıvıl cıvıl hediyelik eşyacıların arasında (Lunaparka sırtınızı verirseniz sol tarafta) rastlıyoruz. Sokağın iki tarafına masalarını yerleştirmiş, tüm masalar dolu… Hani yoldan geçerken neler yeniyor diye masalara göz atılır ya, yuvarlak tahta plakalar üstüne çöp şişler, patatesler ve çeşitli soslar göze çarpıyor.

 
   
 

Çöp Şiş için doğru adres

Etler 4 çeşit: Domuz şiş –  Pork souvlaki (σουβλάκι) ; Tavuk şiş  – Chicken souvlaki ; Dondurulmuş köfte – meatball ve sosis – sausage….  Hepsi kömür ateşinde pişirilen bu dörtlüden tavuk şiş ve köfteyi deneyimledim ve köfteyi daha çok beğendim.

Etlerin yanına tercihinize göre birçok sos alternatifi var. Gaza gelip ikiden fazla sipariş vermeyin, boyutları epey büyük. Benim tercihim cacık oldu. “Et ve cacık mı?” demeyin, kopkoyu süzme yoğurttan yapılmış, tuzu azıcık fazla kaçmış olsa da lezzeti yerinde ve ekmeğe sürüp üzerine yerleştirdiğiniz köfte ile mükemmel ikili olmaya aday.

Mekanın en sevdiğim yanlarından biri karnınızın bir o kadar da gözünüzün açlığı ile fazla sipariş verdiğinizde servis elemanı tarafından uyarılmanız. (Tahmin edebileceğiniz gibi uyarıldık ^^)   Hem peynir eritme hem de peynir kroket siparişi verdiğimizde “Birini seçin, ikisi de peynir.”, iki kişi için dört adet pita (minik pide) istediğimizde “fazla gelir, iki yeterli.” yönlendirmesi yapılmasına ekstra <3 bırakayım. Memlekette alıştığımız hareketler değil bunlar… Ekmek demişken pita denilen ve 4 parça halinde servis edilen pidecikler de pek lezzetli.

Etlerin yanına soslar haricinde mantar ve patates kızartması da sipariş verebilirsiniz. Patates anne patatesi lezzetinde, porsiyonu 2 kişilik. Mantar ise 4 adet geliyor ve nefis…

Lezzet fiyat dengesi çok yerinde, servisi hızlı…

Masabuka Thassos’a bir kez daha yolum düşerse kesin uğrayacağım mekan olacaktır.

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

İlgili diğer Yazılar