Yedim İçtim

Güveç Pide Nedir? Nerede Yenir?

Herkesin sevdiği bir pide çeşidi vardır. Kimi açık sever kimi kapalı… Kimi çayın yanına kır pidesi sever kimi incecik Bafra Pidesinden vazgeçmez. Peki ya Güveç Pide bilir misiniz? Ben bilirim, üstelik iyi bilirim, hatta en güzelinin nerede yiyebileceğiniz hakkında öneride bile bulunabilirim: Eyüp Sultan Güveç Pide

Eyüp güveç pide

En güzeli için öneride bulundum ama itiraf ediyorum, Güveç Pide İstanbul Eyüp Sultan semtinden başka bir yerde yapılıyor mu bilmiyorum ^^  Yıllar önce Kadıköy Bahariye’de bir girişimci denedi, çok da lezzetliydi ama lokasyon hatası nedeniyle hedeflediği sayıda ziyaretçiye ulaşamadı ve macerası kısa süreli oldu.

Nedir bu Güveç Pide?

Eyüp güveç pideAslına bakarsanız güveç pidenin bayağı geçmişe dayanan bir hikayesi var. Mekanın içinde bir panoda anlatmış  sahipleri:

1940’ların sonuna doğru Eminönü Küçükpazar’da Aziz Pehlivan olarak bilinen esnaf ilk defa Güveç Pide’yi yapmış.  Bu yeni tür pide o kadar sevilmiş ki, bugün bu işi sürdüren esnafın dedesi olan girişimci ilk güveç pide mekanını Eyüp Sultan’da açmış. Yıl 1958.

Mekanın ismi değişse, hatta şubeleri bile açılsa da hikayesiyle deden torunlarına uzanan bir yolculuğu var. Diğer şubeleri nerede bilemiyorum ama bu uzun yolculuğa Eyüp Sultan çevresinde rakipler de eşlik ediyor ^^ Anlayacağınız, adım başı güveç pideci var.

Benim bu pide çeşidi ile tanışmam ise 1980’lerin başlarına rastlıyor. Mekan gördüğü tadilatla değişse de bugün bile duvarlarındaki çiçek desenli mavi fayanslar dün gibi aklımda.

Peki, nerede bu Tarihi Meşhur Eyüp Sultan Güveççisi?

Adres, yön tarifim detaylı değildir ama pratiktir: Sırtını Eyüp Sultan Camii’ne ver, sağ taraftaki trafiğe kapalı yürüyüş caddesine doğru ilerle ve sağdaki ikinci güveççi. Navisyonun dediği gibi; hedefinize ulaştınız.

Eyüp güveç pide

Güveç Pide Sunum

Küçücük bir mekan, hepi topu 8/10 masa var. Öğle saatlerinde anında yer bulmak zor olabilir ama sistem ye-iç-kalk üzerine kurulu. Anlayacağınız tam bir fastfood. Kısa sürede yer açılır açılmasına da, bundan öte beklediğinize değer.

Sirkülasyon o kadar yüksek ki, masaya oturur oturmaz sipariş veriyorsunuz, saniyesinde siparişiniz servis ediliyor ve fırından o an çıkmışçasına sıcak.

Klasik mayalı hamur ve klasik kıymalı harçtan nasıl oluyor da klasik pideden farklı bir şey çıkıyor sormak lazım. İşin sırrı baharatlarda mı? Fırınlamada mı? Bilemiyorum. Ama cevabını bildiğim bir şey var ki; açken önüme iki alternatif gelse;  “Pide mi?  Güveç Pide mi?” Cevabım her şartta Güveç Pide

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap