Güveç Pide Nedir? Nerede Yenir?

Herkesin sevdiği bir pide çeşidi vardır. Kimi açık sever kimi kapalı… Kimi çayın yanına kır pidesi sever kimi incecik Bafra Pidesinden vazgeçmez. Peki ya Güveç Pide bilir misiniz? Ben bilirim, üstelik iyi bilirim, hatta en güzelinin nerede yiyebileceğiniz hakkında öneride bile bulunabilirim: Eyüp Sultan Güveç Pide

Eyüp güveç pide

 
   
 

En güzeli için öneride bulundum ama itiraf ediyorum, Güveç Pide İstanbul Eyüp Sultan semtinden başka bir yerde yapılıyor mu bilmiyorum ^^  Yıllar önce Kadıköy Bahariye’de bir girişimci denedi, çok da lezzetliydi ama lokasyon hatası nedeniyle hedeflediği sayıda ziyaretçiye ulaşamadı ve macerası kısa süreli oldu.

Nedir bu Güveç Pide?

Eyüp güveç pideAslına bakarsanız güveç pidenin bayağı geçmişe dayanan bir hikayesi var. Mekanın içinde bir panoda anlatmış  sahipleri:

1940’ların sonuna doğru Eminönü Küçükpazar’da Aziz Pehlivan olarak bilinen esnaf ilk defa Güveç Pide’yi yapmış.  Bu yeni tür pide o kadar sevilmiş ki, bugün bu işi sürdüren esnafın dedesi olan girişimci ilk güveç pide mekanını Eyüp Sultan’da açmış. Yıl 1958.

Mekanın ismi değişse, hatta şubeleri bile açılsa da hikayesiyle deden torunlarına uzanan bir yolculuğu var. Diğer şubeleri nerede bilemiyorum ama bu uzun yolculuğa Eyüp Sultan çevresinde rakipler de eşlik ediyor ^^ Anlayacağınız, adım başı güveç pideci var.

Benim bu pide çeşidi ile tanışmam ise 1980’lerin başlarına rastlıyor. Mekan gördüğü tadilatla değişse de bugün bile duvarlarındaki çiçek desenli mavi fayanslar dün gibi aklımda.

Peki, nerede bu Tarihi Meşhur Eyüp Sultan Güveççisi?

Adres, yön tarifim detaylı değildir ama pratiktir: Sırtını Eyüp Sultan Camii’ne ver, sağ taraftaki trafiğe kapalı yürüyüş caddesine doğru ilerle ve sağdaki ikinci güveççi. Navisyonun dediği gibi; hedefinize ulaştınız.

Eyüp güveç pide
Güveç Pide Sunum

Küçücük bir mekan, hepi topu 8/10 masa var. Öğle saatlerinde anında yer bulmak zor olabilir ama sistem ye-iç-kalk üzerine kurulu. Anlayacağınız tam bir fastfood. Kısa sürede yer açılır açılmasına da, bundan öte beklediğinize değer.

Sirkülasyon o kadar yüksek ki, masaya oturur oturmaz sipariş veriyorsunuz, saniyesinde siparişiniz servis ediliyor ve fırından o an çıkmışçasına sıcak.

Klasik mayalı hamur ve klasik kıymalı harçtan nasıl oluyor da klasik pideden farklı bir şey çıkıyor sormak lazım. İşin sırrı baharatlarda mı? Fırınlamada mı? Bilemiyorum. Ama cevabını bildiğim bir şey var ki; açken önüme iki alternatif gelse;  “Pide mi?  Güveç Pide mi?” Cevabım her şartta Güveç Pide

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Pingback: 17 Mouthwatering Turkish Dishes Everyone Should Try | iGo Escape()

 • Ayla

  Iste böyle tarihi yerler enfes olur,dededen torunlara gecen. Taksimde de hatirliyorum tarihi bir Bursa kebapcisi vardi. Sirkecide bir köfteci. Benim hayatim Florya da gecti,orada rahmetli babamin tanidigi Beyti lokantasi vardi. Hey gidi günler,ayy cok yaslandigimi hissettim:))
  Istanbul a gitmeyeli uzun yillar oldu…

  • Taksim’deki Konak olmalı. (Kapandı, şimdi İstiklal’in sonunda tünel tarafında minnak bir subesi var. Sirkeci’deki kesin filibe’dir. (Yeri değişti). Ben hep anadolu yakası, Florya’da bir tek kasibeyaz’i biliyorum 😊

   Turist olarak çok keyifli Istanbul. Yakin zamanda (bahara) gel bence 😉

  • Hatta gelmeden önce haber et sana tam bir program çıkartayim 🎈