İzledim

YEARS AND YEARS – Ya Gerçek Olursa…

Years and Years ’ı bir solukta bitirmem, “Ne izlesem?” önerisine gelen yanıtla başladı. Oyuncular ilk bakışta tanıdık değil, tek tuşla açıp izleyebileceğim (Netflix) kolaylıkta değil, ama BBC, ama 6 bölümlük mini dizi. Artılar eksiler değerlendirmesinde özellikle mini dizi olması ile açık ara önde…

Years and years gerçek anlamda ne izledim ben dedirten Netlix dizilerinden sonra çok sürükleyici geldi. Yakın geleceğe dair tahminleri ile oturduğumuz koltuğa giderek daha fazla gömülmemizi sağlayan iç karartıcılıkta ama bir o kadar da etkileyici bir dizi. İngiliz bir ailenin yaşadıkları ile Distopik olarak adlandırılabilir ama dört star parti rabia’sından mülteci sorununa bizim ülkemiz için pek tanıdık şeyler… (Teknolojiyi hariç tutuyorum tabii, unutmadan signor’a bayıldım ^^)

Years and Years Konusu

Dizi yakın gelecekteki belirsizlik dolu yaşamlarını kontrol etmeye çalışan bir ailenin hikayesi. Bu aile, İngiltere’nin politik, ekonomik ve teknolojik değişimlerinden etkilenir ve Lyons ailesinin her bir bireyinin hayatı değişimlerin etkisi ile bazen bir gecede bile değişiverir. Dizi yaşanan değişimlerin merkezinde gelecek 15 yılı anlatır.

 

BBC’nin bu dizinin tanıtımlarında “korkutucu gerçeklik” (scary realism) tanımı kullanması hiç de yanıltıcı değil. Özellikle hikayenin akışında televizyondaki haber ekranı sahneleri o kadar gerçek ki, yarın kendi ekranınızda duysanız şaşırmazsınız: “Angela Merkel öldü”, “Trump ikinci kez seçildi”, “Sadece IQ testinden 70+ alanlar oy kullanabilecek” (Düşündüm de IQ testi katsayısı bana hep mantıklı gelse de sonucunun dizideki gibi olabileceği konusundaki aydınlanma hiç de iyi olmadı). Tam da bu nedenle diziyi izlerken distopya bakış açısından uzaklaşıyor ve ihtimallerin yüksek oranına kapılıp “Ya gerçekleşirse…” endişesi yaşayabiliyorsunuz. Elektrik kesintileri ile A4 kağıtlara muhtaç olduğumuz günler bizi bekliyor olabilir mi?

Bu sahne kendimizi biraz olsun sorgulamamıza sebep olacak!

 

Her ne yaşanacaksa yaşansın gelecek 30 yılda tarih belirli konularda tekerrürden ibaret: Irkçılık, siyasetin içindeki ülkeler/bölgeler arası ayrımlar, güçlüler ve zayıflar, finansal sistemlerin değişimi ve mültecilere duyulan nefret…

 

 

Daniel’ın Victor’u yeniden -kaçak da olsa – İngiltere’ye sokma çabasını dördüncü bölüm sonunda Ege sahillerinde şahit olduğumuz ama belli ölçüde yok saydığımız gerçekliği şamar gibi çarptı yüzümüze… O kumsalların niceleri yaşandı Ege’de…  Ağladım.  (Dikkat, spoiler!!!)  Aylan Bebek’e ağladığım gibi Daniel’e de ağladım.

Konu Daniel’dan açılmışken, dizide bolca LGBT birey var. Hayatın içinden, olmalı da… Ama dizi genelinde sadece bu çiftin cinsel hayatlarının detayları ile(!) altının çizilmesi son dönemlerde izlediğim yapımlarda cinsel yönelimlerin bilinçli olarak gözümüze sokulmasının bir örneği sayılabilir.

 

 

Years and Years gelecekteki siyasi ve teknolojik gelişmelerin sıradan bir İngiliz ailesinin gündelik hayatlarına yansımalarına vurgu yapan 6 bölümlük süresi ile ne eksik ne fazla diyebileceğim bir diziydi. Son sözüm: galiba yeni dünyaya hazır değilim!

Unutmadan, Years and Years 2.sezon olmayacak.

Years and Years Oyuncular

Jade Alleyne (Ruby Bisme-Lyons) , Maxim Baldry (Viktor Goraya) , Sharon Duncan-Brewster (Fran Baxter) , Jessica Hynes (Edith Lyons) , Rory Kinnear (Stephen Lyons) , Ruth Madeley (Rosie Lyons) , T’Nie Miller (Celeste Bisme-Lyons) , Anne Reid (Muriel Deacon) ve Emma Thompson (Vivienne Rock) 

 

Years and Years Tanıtım

 

Blogdaki diğer Yabancı Dizi  Yazıları için tıklayınız.

 

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE
BRIDGERTONE – Gölge Oyunları
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap