İzledim

YALI ÇAPKINI – Şimdiki Aklımla Eski Ben

Yalı Çapkını 57. Bölüm için “Sezonun az sayıda iyi bölümünden biriydi.” diyor  bölümü analiz eden  esra  Keyifli okumalar ^^

 

Haftalardır abartılı uçta hatta nerdeyse kinle yazılan Ferit’in bu hafta o kadar kinle yazılmamış olması beni şaşırttı. Esas erkeğin esas antagonist olmadığını hatırlamaları gerekiyor.

Seyran’ın televizyon röportajının rövanşını aldıktan sonra bambaşka bir hikaye anlatmak isteyen Ferit, bu yoldaki tavrı seyircide hayal kırıklığı ve öfke yaratırken, Seyran da Ferit’e yaptığı gibi seyirciyle de adeta arasına duvar örüp bizleri ruhunu gözlemlemeyecek şekilde dışarı itti. Kazım ve Orhan’ın tetiklediği olaylar silsilesiyle kaçınılmaz olarak birbirine yaklaşan SeyFer yavaş yavaş duygularıyla yüzleşmeye başladı. Geçen 2 hafta acıma ve merhametle başlayan duygular bu haftada yavaş yavaş şekillenmeye başladı.

 

Sakinleştirici güç!

 

 

Seyran’ın Ferit üzerinde kimsenin sahip olamadığı kadar gücü var. Seyran Ferit’i sakinleştirebiliyor. Yaşadıklarının bir hiç uğruna olabilme ihtimaliyle kontrolunu kaybetmek üzere olan Ferit’i Seyran sayesinde sakin kalabiliyor. Öfkeyle başladığı Seyran’ı rezil etme çabasına kadar giden ve eski Ferit olma kararıyla adım adım ilerleyen ahlaki kodlarını silip atan Ferit, Seyran’ın müdahalesiyle tekrar onun yörüngesine giriyor.

 

“Biz tüm bınları niye yaşadık seninle… Benim yuvam yıkıldı ya bu yüzden.”

 

Hangi yuva Ferit? Yetişkinlerin zoraki inşa ettiği ve yalanlarla kurulan ilk yuva mi, yoksa kaybetme korkusuyla aceleyle kurulmuş ikinci yuva mi? Belki de yeniden inşa etmek için tamamen yıkmak gerekiyordur, ne dersin?

Ve belki Ferit’in yaptığı bunca hatadan sonra Hattuç’un bahsettiği durgun denize dönüşebilmesi için tamamen yıkılması da gerekiyor olabilir. En başından beri beklediğimiz hatalarından ders almış, özenli, düşünceli ve ahlaki kodları oturmuş Ferit bir hayalden olmamalı…

Yuvanın yeniden inşa edilebilmesi için iki kuş gerek. Azim gerek, sabır, özen ve sadakat gerek! Bu ilişkinin en büyük handikabı: sadakat. Sadece Seyran’ı arzuluyor olman, başka kadınlara mesafe koymamanı açıklar mi?

Arabadaki SeyFer diyalogu aslında net ve ince yazılmakla beraber çok abartılacak bir içeriğe sahip değil. Ama izleyici SeyFer arasındaki neredeyse kasıtlı yapılan iletişimsizlik temelli diyalog eksikliğinden o kadar mustarip ki bu diyalog çölde vaha etkisi yarattı.

 

 

Arabadaki diyalog ile;

  • Seyran kendi sadakat başlangıcını söyledi ve imzaya yaptığı vurguyla resmi boşanma olmadan hem kendisinin başka biriyle bir şey yaşamayacağını hem de Ferit’in imzaya rağmen yaptıklarını kabul etmeyeceğini ifade etti.
  • Her ne kadar Ferit’in Pelin’e gidişini en başından beri kabul etmiş gibi dursa da Ferit’in Pelin’e gidişlerinde bir birliktelik yaşanmadığını düşündüğünü ifade etti. Yani Seyran en başından beri kendisi gibi Ferit’ten sadakat beklemiş.
  • Aldatma ve Ferit’in söylediği yalanların terk etmesinin sebebi olduğunu net şekilde ifade etti. Çocuk sorun değil, aldatma ve yalanlar sorun.
  • Ferit, aldatma konusunda suçlu ve cevap veremedi ama söylediği yalanlar için gerekçesini açıkladı: korku. Ve aynayı Seyran’a çevirdi: “Korktuğumu hissetmedin mi?”
  • Seyran üstüne basa basa güven vurgusu yaptı ki bu da Ferit’in her defasında Seyran’ı en çok hayal kırıklığına uğrattığı nokta oldu.

 

 

Bu diyalogda en sevdiğim detaylardan biri Ferit’in aralarındaki aşka hisler üzerinden güvenmesi oldu. Bir olmanın ve sahip oldukları aşka duyduğu güvenin en sade ve ince ifadesiydi bana göre. ‘Seni sevmesem anlardın.’ demek Ferit Korhan’dan beklenmeyecek incelikte bir ifade.

Devamında Ferit Seyran karşısında yine çıplak kaldı ve korkusunu Seyran’ın gözlerinden okumasına izin verdi. En başından beri Seyran’ın görmesini beklemek yerine ona gösterse Seyran zaten yumuşar mıydı? Yoksa Seyran’ın Ferit’i görmesi için öfke perdesinin kalkması mı gerekiyordu?

“Sen yanımda olmadan bu gözler kapanmayacak.” sözü ölüm olarak algılanmış ama ben bunu Ferit’in önceki korkuyla ilgili ifadesiyle ilişkili olarak Seyransız korktuğunu ve asla kendini güvende hissedemeyeceği şeklinde algıladım. Tıpkı yalnız bir çocuk gibi…

57. Bölüme dair diğer yazıyı okudunuz mu?  YALI ÇAPKINI – Dışa Bakan Rüya Görür, İçe Bakan Uyanır

 

 

Peki Seyran? Öfkesinin geçmesi duygularının gün yüzüne çıkmasına mi neden oldu, yoksa Seyran da Ferit’e mi yenildi? Güvenmediğin bir adama aşık olabilir misin Seyran?

Güvenmediğin bir adamın aşkını göz ardı edip yoluna bakabilir misin? Yoksa kendi acını bir kenara bırakıp onun için kendini seferber mi edersin? Aşkının öznesini görmezden gelebilir misin?

 

 

Yaptığı hatalardan dolayı Seyran’ı kaybeden şimdiki Ferit, hayati ciddiye almayan gevşek playboy Ferit’le, Seyran’la tanışmadan önceki haliyle karşılaşsa ona ne söylerdi sizce?

Ya da şimdiki Ferit, Seyran’a aşık olduğunu yeni yeni fark eden Ferit’e neler söylerdi? Yani bu yaşadıkları Ferit’te nihayet bir değişime neden oldu mu? Yoksa hala yaşadıklarından öğrendiği hiçbir şey yok mu?

Ferit kendi hatalarının yol açtığı zincirleme reaksiyonlar sonucu kendini yakıp yok mu edecek? Haftalardır işte şimdi dibe battı dediğimiz Ferit, kendisine söylenen yalanların indirdiği darbeyle mi gerçekten yıkılacak? Seyran ve ışığı peki? Göreceğiz.

 

Göz atmanızı öneririz: Yalı Çapkını Bölüm Yorumları

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap