İzledim

YALI ÇAPKINI – Peldemort Dosyası

Yalı Çapkını’nda ilk bölümlerde izlediklerimiz ile öyle tutarsız bir bölüm izledik ki, bölüm analizi yazmaya kimsenin elinin gitmeyeceği belli idi. Yetenekli bir izleyicinin dizide şahit olduğumuz hikaye değişimlerini öncesi ve sonrası olarak birleştiği video hafızası zayıf olanlara da ‘Yalı Çapkını’nında neler oluyor?’ dedirtmiştir. Umarım bir gün senariste de ‘ben ne yazıyorum?’ dedirtmeyi başarabiliriz.

Tam da Pelin’i canlandıran oyuncunun menajerinin izleyicilerin oyuncunun canlandırdığı Pelin karakterine ‘’metres!’’ yakıştırmasının yapılmasına dair hukuki savaş vereceklerini açıklamasından sonra gelin oyucuya değil Pelin’e neden antipati duyulduğunu Meri‘nin kaleminden yeniden hatırlayalım.

 

Tüm Türkiye’nin dahi tahammülsüzleştiği ve Yalı Çapkını üreticileri tarafından bir türlü vazgeçilemeyen Peldemort dosyasını ele alıyorum.

Bu mağdur(!) karakterimizin hikayesine 1.Bölümdeki istismar davasından başlamak istiyorum. Aslında dizide kelebek etkisi yaratan o olay, hikayenin başlama noktası Korhan’ların veliahdının henüz reşit olmayan bir genç kızı alıkoyması iddiaları üzerine başlamıştı. Kızın annesi polislerle kapıya dayanıyor ve kızını almak için canını dişine takıyordu.

 

 

2.Bölümde bir de ne görelim? Söz konusu şahıs Korhan’ların veliahttı ile fuckbuddyden hallice bir ilişki yaşadığı için kendi çıkar ve hırslarına yenilip bu planı devreye sokuyor, ilk bölümde kızın annesi olarak karşımıza çıkan karakter aslında metresimizin yardımcısı ve bu planın bir parçası olduğu ortaya çıkıyordu. Kurduğu plan elinde patlayınca onun da parasını verip memleketine yolluyor ve o kadını bir daha asla göremiyoruz.

 

 

2.Bölümde SeyFer çiftinin düğün otelinde Peldemort şahsı tekrar karşımıza çıkıyor: “Annen baban beni görse bile tanımaz” cümlesini duyuyoruz. 6. Bölüme geldiğimizde bu şahıs Korhan’ların aile dostu ve Ferit’in kolejden arkadaşı çıkıyor, komik bir fıkra gibi…2. Bölümde Gülgün ve Orhan’ın görse bile tanımayacağı, 6. Bölümde ise yurt dışında yaşayan ailenin annesi Zerrin 24. Bölümde Esme’nin namus sırrına kadar, Halis’in gayrimeşru kızına kadar biliyor ve aileyi dağıtmaya geliyor! Komik ama ne yazık ki gülmüyoruz…

 

 

Ferit ve malum karakterimizin ilişkisinin gelişimi de bizleri şaşırtacak düzeye ulaşıyor! :

1.Bölüm:

“A benim canım sevgilim deyip şarkılar mı söyliyim sana n’apıyım? ”

15.Bölüm:

“Pelo biz hiç ayrılmayacağız değil mi?”

 

Burayı vurgulamak istiyorum. En başta Ferit Peldemort’u yalnızca cinsellik olarak görüyor, hiçbir şekilde duygusal bağ kurmuyor, değer vermiyordu. Öyle ki sevgilisi varken başka bir kadınla evlenmeyi göze almıştı ve ailesinin önüne çıkartıp ben Pelin ile evleneceğim diyemiyordu. 15.Bölümde önümüze öyle bir flashback sokuluyor ki ilk 7 bölüm Ferit Korhan’ından asla duymayacağımız sözler sarf ediyor ve asla ayrılmayacaklarını asla birbirlerinden vazgeçmeyeceklerini söylüyordu.

Gelelim diğer fotoğraflara…

 

 

Malum şahsımız 4.Bölümde Ferit’in kendi elleriyle yaptığı gerçekten yetenekli olduğu tasarım alanında kendini geliştirebileceği işini küçümsüyor, “korkunç bir şey bu şaka mı yapıyorsun?” diyor. Aralarında gerçek bir ilişki duygusal bir bağ olan bireylerin asla bu cümleyi kuracağını düşünmüyorum.

9.Bölümde ise bize gösterilen tüm Türkiye’nin ‘Ağlattın Pelo’ demesini ve istismarcı kızımızın mağdur olmasını sağlayan o sahne; meğer Pelin’in her anlamda İLKi Feritmiş hatta çocuklarının isimlerini bile koymuşlar. Dizinin çizgisinden saptırıldığı bu bölüm izleyicilere adeta “biz ne izliyoruz?” dedirtti.

Mağdur hikayesinde bizi ayağa kaldıran o 2 önemli olaya daha değinmek istiyorum:

 

 

Fotoğraf 8. Bölüme ait. Pelin Ferit’i kafalayıp gece kulübüne götürüyor çıkışta da birkaç gazeteci ayarlamış, ilişkilerini tüm basına ifşa etmeye niyetli. Ama ne hikmetse gözümüze gözümüze sokulan flaşlara rağmen bu hikayeden vazgeçtiler? Neden çünkü Pelin karakterinin sinsi, kötü yazılmaması gerekiyordu. Bu hikaye senaristlerimizin aklının köşesinde yer edinmiş olacak ki, 11. Bölümde benzer bir olay örgüsü oluşturuyorlar, bu kez Pelin Ferit gibi mağdur konumda gözüküyor. Bölüm sonu gazeteci Taylan’ın Pelin’i arayıp gece kulübü olayı hakkında konuşmak istemesini görüyoruz. 12. Bölümdeki gazete haberinde sadece ve sadece Pelin’in yüzünün blurlu olması hepimizde şüphe çekiyor. Hatta Ferit ve Taylan buluşmasında bu haberi Pelin’in yaptırılmasını istediği, bir iş birliği kurulduğu belli oluyor ama her zamanki gibi bu olayında üstü örtülüyor malum şahıs yaptıklarını inkar ediyor çünkü Pelin karakteri asla kötü olmamalı kuralı diziye empoze edildi.

 

 

Pelin ve Yusuf iş birliği de ortaya çıkmayan bir başka konu;

 

 

6.Bölümde Şanlı kardeşlerin lavaboda dertleştiği esnada Pelin’in Seyran’ın artık Yusuf’u sevmediğini söylediğini ve Suna’nın ‘Ferit sana aşık görmüyor musun?’ dediğini duymasının ardından sinsiliklerine bir parça daha ekleyip Ferit’i Seyran’a karşı doldurmaya başlamıştı. Tam aksini duyduğu halde Seyran’ın Yusuf’tan vazgeçemediği düşüncesini Ferit’e işliyor. 7.Bölümde Yusuf’la tanışmasının ardından SeyFer’i bitirme planlarını başka bir boyuta taşıyıp kaleyi içten fethedeceğini zannediyordu. Bu ikili toplantılarını telefon buluşmaları ile gerçekleştiriyordu ama unuttukları bir gerçek; Carlos vardı. Carlos Yusuf’un eve girmesinde bir bit yeniği olduğunu anladığını aslında bize tek bakışıyla hissettirdi ama biz 24. Bölüme gelmemize rağmen hala bu bir işe yaramadı.

Yazıyı daha fazla uzatmamak adına bu görselle bitiriyorum.

 

 

3.Bölümde hemcinsinin gerdek gecesine misafir olup 19 yaşında bir genç kızla dalga geçtiği halde 19. Bölümde mağduru oynayıp o kızın yatak odasına çökmesi hiçbirimize geçmedi. Özellikle her karakterin ağzından “Zorda olana yardım edilmeli” temanız da hiçbirimize geçmedi. Senaristlerin yazdığı hikayeyi unuttuğuna çok kez şahit olduk ama izleyici unutmaz.

Yukarıda belirttiğim hadiseler ne SeyFer’e hizmet etti ne de dizinin hikayesine. Bu tutarsızlıkların tek amacı METRES GÜZELLEMESİdir. Bu kadın uğruna Kazım’ın, Halis’in, İfakat’in, Latif’in, Esme’nin, Fransız Carlos’un bile karakterleri mahvedildi. Dizinin daha fazla harcanmaması için aslında 13. Bölümde sonlanan Peldemort’un hikayesine en yakın zamanda SON VERİN!

 

Göz atmanızı öneririz: Yalı Çapkını Bölüm Yorumları

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap