İzledim

YALI ÇAPKINI – Birlikte Daha Az Mutsuz

Yalı Çapkını 62. Bölüm için tek analiz yetmez. “Sezonun en iyi bölümü” diyen  esradan kısa spotlar ile SeyFer’li bölüm analizi. Keyifli okumalar ^^

 

“Kalkan el”

Bütün olumsuzlukları ya yok sayarak ya da başkasını suçlayarak yoluna devam eden Ferit için kaldırdığı eli hatırlaması önemli bir noktaydı. Bu zamana kadar empatiden yoksun olan Ferit için o ani hatırlaması ciddi bir gelişim. Seyran o kalkan eli tutarak hem kendini mağdur olmaktan kurtardı hem de Ferit’in fail olmasını engelledi. Seyran’ın Ferit’e ve kendine yaptığı en büyük iyilik bu oldu belki de…

Seyran’ın o anı unutması zaten imkânsız. Sevdiği adamın el kaldırmış olması inanılmaz bir yara. Bu kalkan eli Seyran’ın ömrü boyunca unutmayacak olması Ferit’in cezası aynı zamanda. Ferit’in telafi edilemeyecek tek hatası olabilir.

“Ha seni öpmüşüm ha başkasını”

Bu replik Seyran’ın ağzından çıktığından itibaren gerçekleşeceğini düşündüm. Ama bu bölümde Seyran’ın ‘Akın’ı seviyorum.’ derken ki halini görünce bu olayın gerçekleşme ihtimalinin asla olmadığını anladım. Kız söylerken bile kahroldu. Ayni zamanda bu sözü Seyran’dan ilk duyduğu anda mahvolan Ferit, bu sefer sözlere değil de davranışların diline güvenmeyi seçti. En başından beri yapması gereken buydu. Çünkü Seyran’a biraz dikkatli baksa tüm gerçekleri görebilirdi.

Bu sahnede Afra’nın oyunculuğuna da bir parantez açmak lazım. Yaşadıklarının ağırlığından küçücük kalması, çaresizliği, ses tonu, titreyen çenesi, hıçkırıklarıyla beni yine mahvetti.

 “Seni canımdan çok seviyorum”

Bunu izleyici de Seyran da gayet iyi biliyor. Ferit’in sevgisini göstermek söz konusu olduğunda büyük jestler ve cesaret örnekleri sergilemesi şaşılacak bir şey değil. Ama Seyran’ın ihtiyacı olan kahramanlık gösterilerinden ziyade incelikler. Ferit’in artık Seyran’ı üzebilecek davranışlardan ve detaylardan da kaçınması gerekiyor. Ki bu bence daha zor ve Ferit’in asıl sınavı bu olacak. Rastgele savrulmak kolay, zor olan düz çizgide yürüyebilmek.

“Kazım değişmedi”

 

Seyran da Ferit de kendi ailelerinin ve birbirlerinin ailelerinin defolarının farkında. Ama iş bunu birbirlerine ifade etmeye gelince ikisi de savunmaya geçiyor ve sonunda hatalarını bildikleri ailelerini savunmuş oluyorlar. Ferit’in Kazım’ın oyununu fark etmesi, Kazım’ın tuzağına düştüğünü ufaktan fark eden Seyran’ı iyice uyandırdı. Özgürleşmek için Seyran’ın da Ferit’e ihtiyacı var. İkisi de tek başına ailelerinin zincirini koparamıyor. Ama birlikte öyle değil, aşkları sağ olsun.

 

 

Seyran’ın Ferit’in kapüşonunu, terliklerini giymesi, onsuz yol gecen hani olan odanın kapısını kilitleyerek hem yuvalarını hem kendini güvene alması, ortalığı toparlayan kişi olması, koltukta uyuyakalması güzel detaylardı.

 

“Kimseye eyvallahı olmayan genç hanim vs. Garabas”

 

Orhan bölümün yıldızlarından biriydi ve ağzından yine çok güzel sözler döküldü. Orhan kendi sevgisini Ferit’e ve Seyran’a doğru akıtmaya karar vermiş gibi dursa da potansiyel bir hayal kırıklığından da korkmuyor değilim

62. Bölüme dair diğer yazıyı okudunuz mu?  YALI ÇAPKINI – Hodri Meydan

“Yalı çapkını ama sadık kuş olan”

Yalı Çapkını

 

Öfkenin getirdiği iletişimsizlik, bir türlü kapanmayan en ufak darbede tekrar kanayan yaralar, hayal kırıklığı, inat, kaybetme korkusu derken en başından konuşulması gerekenler çok geç olsa da konuşuldu.

Ferit yanlış kişiye güvenmenin bedelini çok büyük ödedi. Seyran her ne kadar ‘niye anlatmadın?’ dese de kendi öfkesini net değerlendiremiyor aslında. Ferit en başından olayları olduğu gibi anlatsa Seyran yine de Ferit’i terk ederdi. Çünkü o zaman şu anki olgunluk seviyesine ulaşmamışlardı.

Son sahne Seyran ve Ferit’in genç, yaralı ve aşık olduklarını en net şekilde gördüğümüz anlardı. Aşk ve özlem ön planda arzu ise geri plandaydı.

Seyran Ferit’i terk ettiğinden beri öfkeli, soğuk ve ışıltısını kaybetmiş bir halde hayalet gibi sürükleniyordu. Ferit, Seyran için sakinleştirici ve huzur veren bir güç. Seyran Ferit’in yanında kendi rengini ve ışığını bulabiliyor. Ferit’in Seyran’a olan bağıysa biraz daha farklı. Daha çok bağımlılık tarzında, kaybetme korkusuyla ve maternal bir dokuyla desteklenmiş. Bu açıdan Seyran’ın aşkının alt yapısı eksik kalıyor, desteklenmeli!

Aralarındaki sorun aşkın fazla büyük olması ve hem yıpratması hem de iyileşmeye yetmemesi. Yoksa birbirlerinin aşklarından şüpheleri yok. Ferit’in uzattığı eli son kez tutan Seyran aşklarına güvenmeyi seçiyor. Bakalım bundan sonra ne olacak…

 

Göz atmanızı öneririz: Yalı Çapkını Bölüm Yorumları

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap