UZAKDOĞU’dan – Boys Love Drama

Uzakdoğu’dan kategorisi uzun zamandır sessizdi. Taze bir yazı ile canlandı. Kategorinin yazarı  Elif‘in değerlendirmesiyle Boys Love Drama’lara doğru bir yolculuğa ne dersiniz? Keyifli okumalar ^^

 

 
   
 

Boys Love Drama izlediniz mi? Yanıtınızı bilmiyorum ama ben Bromance ve Boys Love dramalarını her zaman sevmişimdir. Diğer dramalarda çoğunlukla iki aşık olur ve onlar çevreleri ile mücadelelerini izleriz. Bir yığın dedikodu, saçma sapan tesadüfler, melek esas kız ve yakışıklı prens öyküleridir izlediğimiz… Oysa Boys Love türünde asıl mücadele toplumsal kodlanmalar ve üst benliklerin alt benlikler arasında yaşanır. Yalan dolan entrika çok sık karşılan olgular değildir. Bu yüzden de Boys Love dizileri benim favorilerimdendir.

Boys Love türünün ortaya çıkışı Japon mangalar sayesinde olduğundan boys love dramalarının ilk örneklerini de Japonlar vermiştir. Takumi Kun serisi 2010 yapımı en popüler Japon Boys Love serisidir. Bugün dünyanın pek çok ülkesinin yapımlarında Boys Love yan karakterler üzerinden işlense de Boys Love dramaların ana vatanı Uzakdoğu coğrafyasıdır. Asya pasifik ülkelerinde boys love tutkusu o kadar ileri boyutlara varmıştır ki jpop ve kpop erkek idol grupları shiplenir ve fan servis yapılır. Tayvan ve diğer Uzakdoğu ülkelerinde de bu dramalar çekilse de Tayland Boys Love serilerini tüm dünyaya sevdiren ve kült işler yapan ülkedir.

 

Buraya kadar okuduysanız eğer bu türün ilginizi çektiğini düşünüp size başlangıç düzeyi için tavsiyeler verebilirim değil mi?

 

1: Advance Bravely : Büyük bir kültür şoku yaşamamak için daha çok bromance sayılabilecek Tayvan yapımı bu diziyi izlemelisiniz. Türkçe alt yazısı olan bu dizinin konusuna gelince; Xia Yao, zengin ve çok yakışıklı bir adamdır. Yuan Zong ise eski bir asker v.i.p müşterileri olan bir koruma şirketinin sahibidir. Bir gün kız kardeşi Yuan Ru, Xia Yao’ya aşık olur ve abisinden yardım ister.

 

Boys Love Drama

 

2: Sotus the Series : Tayland baş yapıtlarından biri olan bu dizi mühendislik fakültesine başlayan çaylakların kıdemlileri tarafından eğitildiği ve bu süreçte yaşanan bir aşk hikayesi. Sizi rahatsız etmeyecek kadar naif ve çok sıcak… İki sezonu olan bu dizinin çifti sizi kendisine aşık edecek kadar güzel.

 

3: Puppy Honey: Gençlik dizisi kategorisinde olsa da yan karakterleri diziyi alıp götüren Pick ve Rome olduğundan ve Rome dünyanın en tatlı ukesi olabileceğinden benim favori dizilerimden. 6 bölümlük iki ayrı sezona sahip diziyi mutlaka izlemelisiniz.

 

Boys Love Drama

 

 

4: Together With Me: İki çocukluk arkadaşının yıllar sonra üniversitede tesadüfen karşılaşması sonucu başlarından geçenlerin anlatıldığı dizi son yılların en popüler serisi. Tüm dünyadan fanları olan serinin en büyük artısı kuşkusuz oyuncuların kimyası. Yan karakterlerin altı dolu hikayeleri de seriyi öne çıkarıyor.

 

Boys Love Drama

 

5: Kiss Me Again: Yine okul konulu bir dizi. Çalışkan ve sevilen Kao ile onların çetesine giren başı beladan kurtulmayan Pete etrafında şekillenen dizinin 2019’da yeni sezonu yayınlanacak.

 

Bu kategori ile ilgili diğer yazılar için Uzakdoğu’dan    kategorisine göz atmayı unutmayın…

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • özlem sarıçam

  Kore dizilerine başlamam senin sayendedir Elif..
  O kadar bahsedip anlattın ki.. 6 ayda müptelası oldum..
  nerede başlayıp nerede biteceğini bildiğim dizi zamanları.. Hayal gücünün ucu bucağı olmaması ama her şeyden çok o kötünün bile bir sınırının ve iç hesaplaşmalarının olması içine çekiyor beni..
  Aslında nasıl ve neden bilmem Aslı’nın bloğunda gezinirken bir hafta önce Yaoi mangalar ile ilgili
  mhttp://aslininsureti.com/izledim/yaoi-manga-nedir/
  yazısı düştü önüme.. enteresan bir zamanlama. Sanırım senin bu yazına hazırlama içinmiş benim dikkatimi..
  Yaoi mangaları senin listen ile izledim.. Bayıldım..
  Bugün bir arkadaşınla bunun sohbetini yaparken neden dedik acaba zevkimiz değişmeye başladı.Sanırım bunda son 5 yada 6 yılda yaşadığımız derin yozlaşma,şiddet ve seviyesizliğin rolü çok fazla..
  O kadar özledik ki zarif hikayeleri.. Kibar ve sevgi dolu tavırları..
  Şimdi be yeni listeye bakıp dizileri izleme listeme alacağım.. Bakalım hangisi ne kadar içine alacak beni izleyip görelim.
  Ve teşekkür ederim sayende yeni türler öğrenip deneyimlemeye devam ediyorum

  • elifff

   yerli dizilerin süreleri uzun süreli doldurmak için a karakterinin bir sezon sonra z ye dönüşmesi içi boş dialoglar ve çokça çalıntı oluşları beni yıllardır onlardan uzak tutuyor bilirsin uzakdoğu dizilerinin tamamının içi doluluğu oyunculuklar kafasının içini öpmek istediğim senaristler ve nihayetinde benden aldığı zamanlar için pişmanlık değil mutluluk hissetmek kdramaları sevmem için yeter neden :))) gerçekten nerdeyse bir yıl önce yazdığım bir yazının seni içine çekmesine çok şaşırdım yaoilerin salt duygu süzüşünü hiç bir türe değişmem boys love dramalarda öyle dediğin gibi kibar naif sevgi dolu hikayeler üstelik oldukça yakışıklı ya da sempatik insanların duyguları o şeker tadı bizim kafamızdaki ön yargılardan tamamen farklı kimlik hikayeleri oluşlarına bayılıyorum ve mutlaka izle eminim bu türün de müdavimi olacaksındır :))) ve aylar sonra bir yazının altında seninle yazışmak da çok keyifli oldu unutmadan başlangıç sıralamasını takip et lütfen önce advance bravely sonra sotus serisi ile başlangıç yap sonra sonra ben seni azar azar bambaşka bir seviyeye çıkarırım 🙂