UFAK TEFEK CİNAYETLER – Merve katıksız ‘Kötü’ ise Oya nedir?

Evet, yanılmadınız, bu bir “Merve katıksız ‘kötü’ ise Oya nedir?” yazısı…

“Kötülük pek çok maske giyebilir, hiçbiri iyilik maskesi kadar tehlikeli değildir” ‹¹›

 
   
 

Taylan liseden bu yana görmediği Oya’yı nasıl tasvir etmişti Serhan’a:

Dürüst, eğlenceli, net, yalancı yumağı işlerde işi olmaz. Çok duru bir enerjisi vardır. Sakinleştirir insanı, germez. Çok eğlencelidir. Futbola bayılır, çok tatlıdır. Yeri gelir çata çat kavga da eder. Birçok şeyi paylaşabilirsin onunla. Kendi ile barışıktır.

 

Ufak tefek Cinayetler - Oya - Gökçe Bahadır

 

Oya mağdur, Oya mağrur… Oya kliniğinde her Çarşamba günü halk günü yapacak kadar yardımsever aynı zamanda ters gelen bir bebeğin doğumunu şehrin orta yerinde ambulans yetişemeden bir bankın üzerinde iki dakikada gerçekleştirebilecek kadar kahraman bir hekim. Oya çalışma hayatında iyi bir yönetici… Oya hayvan sever, Oya doğasever, Oya sağlıklı beslenir, Oya sportif… Oya evde televizyon bile açmaz sadece kitap okur… Oya arkadaşlarının(burası göreceli!) eşleri ile flörtleşmez.

Hoops, son cümle yanlış oldu. Eve yapılan ani ziyaretlerin keyifli bir akşam yemeğine dönüşü, sabah randevuları, ulaşım aracı olarak fütursuzca kullanmak, onun için süslenmek, telefonda uzun saatler sohbet etmek TDK’yi bilemem ama benim sözlüğüme göre flörttür.

 

Ufak tefek Cinayetler - Oya - Gökçe Bahadır Mert Fırat OySer
Oya – Serhan > OySer

 

(Flört olayını planın bir parçası dahilinde kabul edelim) Peki Oya iyi midir?

Benim gözümde  Oya tam da yazının başındaki replikte anlatıldığı gibi iyilik maskesi takmış kötü bir kadındır.

Buna inanarak ekran karşısında oturuyorum haftalardır. Hatırlayalım, ilk bölümde Oya’ya Sarmaşık’a dönüş kararı verdiren neydi? Ona kötülük yapanların yaşamlarını gözlemlemek ve intikam.

 

Ufak tefek Cinayetler - Oya - Gökçe Bahadır

 

İşte bu nedenle bu bölümde hayal kırıklığına uğradığımı saklayamam. İlk hamlede ne yaptı? Önce beysbol sopası ile evi hallaç pamuğuna çevirdi. Kırdı, geçti. Ve ardından kuyruğunu topladı ve arkasına bakmadan kaçtı. Ki bu ‘kötülük’ yıllarca emek verdiği, ekmek yediği mesleği ile ilgili asılsız bir ihbar olduğu halde.

Bu kadın mı geçmişi yeniden masaya yatırıp intikam alacak. Güldürmeyin beni… Bu azim ile 100 m.de dünya rekoru kırması bile (Hani her sabah da koşuyor ya) daha büyük ihtimal.

Yine de dilerim ki – anlaşılan hala umudumu yitirmedim, Oya’nın cenazede Merve, Pelin ve Arzu ile karşılaşmasından tut, Sarmaşık’a taşınması ve düşmanlarıyla komşu olması hatta Serhan’la iletişim kurmasına kadar her şey planlıdır.  Geride bıraktığımız bölümlerde izlediğimiz olaylar geleceğini hatta kendince kadınlığını etkileyen o darbeye karşı oluşturduğu kozadan çoktan sıyrılmış ve intikam planını adım adım gerçekleştirmekte olan bir kadının planının parçasıdır, maskesidir.

…Göz gözü görmüyor hep pus
Takipteler ses etme sus!
Durma git enerjini kus!
Zaten çok soğuk etraf buz… ‹²›

 

‹¹› Sleepy Hollow (Başsız Süvari) filminden

‹²›  Ceza – Suspus’ tan, bölüme de ne yakışmış

 

 Unutmadan, dizi ile ilgili diğer yazılar için Ufak Tefek Cinayetler kategorisini ziyaret edebilirsiniz ^^

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Pingback: Aslı'nın Sureti ] UFAK TEFEK CİNAYETLER - Ölen Kim Katil Kim Teorileri()

 • Defne

  Selam Aslıcım.Eline sağlık.Ben Oyayı hiç sevmiyorum.ruhsuz bi kadın.oyuncudan da kaynaklanıyor olabilir belki.Bence de kötü biri.Ya da kötü olmasa da iyi de değil.Pasif agresif denir ya.öyle.hiç sevmediğim insan tipi.Serhan neresine aşık oldu bilemedim.Ağdalı ağdalı bakışma sahneleri de komik geliyor bana biraz.Hele sondaki doğum sahnesi facia.nerde görülmüş üç dakkada çocuğun doğduğu.Saatler alan bi süreç.sokak ortasnda olacak şey mi.fazla ütopik olmaya başladı.ilk iki bölümün tadı yok son bölümlerde.Türk dzilerinde bu bi lural heralde.İlla ki tıkanılıyor senaryoda.

 • Kore

  Şarkı sözlerini okuyunca hafif bi umut geldi sanki hadi inşallah yoksa merve tezahüratımı kimse kesemez :))

  • Ben her şartta Merve fanclub üyesiyim galiba Oya istediği kadar dark side’a geçsin 😈

   • Kore

    Evet oyanın ne yapsa kurtulamayacağı bir sıkıcılığı var :))