İzledim

TEŞKİLAT – Halit Başkan’ın Kızı Kim?

Teşkilat 31. Bölümde yıllar önce bir patlamada Halit Başkan’ın eşi ve kızının öldüğü o geceye dair gerçekleri açıklayan Yıldırım herkesi şoke edecek itirafta bulundu. “Senin kızın yaşıyor.” Peki Halit Başkan’ın kızı kim?  Teşkilat’a dair detaylı bölüm yazıları yazan  Hande bu sorunun cevabını bulmak için tüm ipuçlarını değerlendiriyor.

 

 

Mete Başkan’ın veda bile etmeden karargâhtan ayrılmasından sonra tanıştığımız ve Başkan’ın dönüşünden sonra da karargâha liderlik etmeye devam eden Halit Başkan’ın özel hayatı özellikle de ailesi konusunda sezon başından beri birçok spekülasyon üretmiştik ancak geçen haftaki bölümde kızı Roza’ya kaybetmenin acısıyla Halit Başkan’a telefonda evlat acısının ne demek olduğunu ona da yaşatacağını söylemesiyle bir teoride mutabık olduk. Başkan’ın öldü zannettiği kızı hala yaşıyordu ve kimliği Yıldırım tarafından gizleniyordu. O yüzden bu haftaki bölümü izlerken hepimizin aklının bir köşesinde aynı soru vardı: Halit Başkan’ın kızı kim?

Bu konuda sanal alemde dolaşan çok fazla teori ve sorunun arka planında gizlenen çok fazla gizem olduğundan ben de aynı sorudan yola çıkarak -bu haftaki ipuçlarının eşliğinde- bir anket düzenlemenin dizinin takipçilerinin çok dikkatini çekeceğini düşünerek böyle bir yazı hazırlamaya karar verdim. Kızının kim olduğunu işaretlemeden önce de bu hafta bize verilen bazı ipuçlarını hep birlikte hatırlayalım istedim.

31.vbölümün açılış sahnesiyle birlikte 1994 yılında Sofya’da görevde olan Halit’in geçmişini aralamış olduk. Böylece ona kızının ölmüş olduğunu düşündüren korkunç patlamaya da tanıklık ettik ki söylemeden edemeyeceğim hikâye olarak Mete Başkan’ın kızını kaybettiği karısının da yatalak kaldığı patlamanın neredeyse birebir aynısıydı sanırım tek fark camdan bakanın Gürcan değil; Halit Başkan olmasıydı. O yüzden kızının hayatta olma ihtimali bu hikâyenin değişmesine imkân sağladığından senaryo olarak akıllıca bir taktik olmuş. Ayrıca diziye ilk dahil olduğunda telefon konuşmalarının birinde sözünü ettiği ilaçların da karısı için olduğu anlaşılmış oldu. Ki Halit’in ricasıyla Tövbekar’ın ayağına kadar getirdiği bombacıya sadece kızının hesabını sorduğuna göre karısı hala yaşıyor. Ama evlat acısıyla ağır bir depresyonda ya da devamlı bakıma ihtiyacı olacak kadar psikolojik olarak dengesiz.

 

 

Kızıyla ilgili dikkate almamız gereken önemli ipuçlarından biri de Tövbekar’ın adamla konuşurken bebeğin 1994’de bir yaşında olduğunu söylemesiydi. O halde Halit Başkan’ın kızı 1993 doğumlu ve renkli gözlüymüş gibi görünüyor. Bu durumda karakter tanıtımda otuz olduğu söylenen ve ailesi hakkında pek bir şey bilmediğimiz Zehra başından elenmiş oldu. Bebek eğer ocak ayında doğmamışsa şu anda 28 yaşında olması gerekiyor. Renkli gözlü olmasına inmiyorum çünkü senaristler o meseleyi kolaylıkla çözebilirler. Bebeklerin göz renklerinde bazı değişimler olabildiği halk arasında da bilinmekte ama bu doğrultuda muhtemelen renkli gözlü olduğu söylenebilir.

Halit Başkan’ın Yıldırım’la kızı hakkında yüzleşmeye gittiği anda flashback sahneleri sayesinde patlamadan hemen önce bebeği arabadan aldığını biliyoruz. Bu durumda bebek Yıldırım’ın bildiği ve kendi ideolojilerine göre yetiştiğini garantileyebildiği bir yerde büyümüş olmalı. Başka bir deyişle Türkiye düşmanı olarak Şirket mandasında yetişmiş olmalı. Türkiye’de büyümüş olabilir ama Yıldırım’ın sevgilisi Roza’nın ölümünden sonra Türkiye topraklarına ilk kez bu sezonun başında döndüğünü düşünürsek bence Türkiye’de yetişmesi riskini de göze alamamıştır diyebiliriz.

 

Halit Başkan’ın kızı Pınar mı yoksa Ceren mi?

Halit Başkan’ın kızına dair üretilen teorilerin birçoğu tanıdığımız biri olma ihtimali üzerinde yoğunlaşıyor. Özellikle de geçmişlerine dair hiçbir şey bilmediğimiz iki karakter: Pınar ve Ceren’e. Ben de bu konuda bir iki şey söyledikten sonra sizi şıklarla baş başa bırakmayı planlıyorum. Öncelikli olarak herkesin korktuğu ihtimalden başlayacağım.

 

Ceren

 

Halit Başkan’ın kızı neden Ceren olabilir: Ceren’in yaşına dair kesin bir bilgiye sahip değiliz ama Halit Başkan’ın kızıyla aynı yaş aralığındaymış gibi görünüyor. Üstelik Yıldırım’la da kişisel bir bağlantısı var. Serdar “Nemesis” programına dahil olduğunda planında Ceren’e stratejik önemi olan çok önemli bir görev vermişti. Bunun dışında Ceren tam da yaptığımız çıkarımdaki gibi Vatan sevdalısı bir babanın en büyük kâbusu olan bir terörist. İlk sezonda geçmişiyle ilgili öğrenebildiğimiz tek gerçek çok uzun yıllar önce yolunun Şef’le kesiştiği ve Şef tarafından diğer çocuklarla birlikte çok küçük yaşta bir terörist olmak için yetiştirildiği. Hikayesinde Fransa’ya yapılan devamlı vurgu da yurt dışında yetişmiş olma ihtimalini güçlendiriyor. Üstelik gözleri de renkli ve hala hikâyede yer alıyor olması ancak ucu böyle bir dram hikayesine çıkarsa anlamlı olabilir. Ceren’in Türkiye nefretinin altında yatan ailesini bilmemesinden ya da ailesini onların öldürdüğünü düşünmesinden kaynaklı bir hikâye de olabilir. Yıldırım daha bu bölümde Elçi’ye Ceren’e göz kulak olması ve başına bir şey gelmemesi konusundaki ikazı da bu iddiayı destekliyor.

Halit Başkan’ın kızı neden Ceren olmayabilir: Ceren bana yirmi sekiz yaşından büyükmüş geldi. Üstelik bilinen bir teröristin Karargâh ekibinin Başkan’ın kızı olması hikâye bazında çok tehlikeli bir hamle olabilir. Şef’in imkanlarıyla ve Elçi’nin isteği doğrultusunda Serdar’ın yanına yerleşmesi Yıldırım’la olan bağının da çok eskiye dayanmıyor olabileceğini ima ediyor. Kimliğinin açığa çıktığını bildikleri halde çünkü şef açığa çıktı Ceren’i Serdar’ın yanına göndermesi ve Moskova’daki toplantıda onun Ceren’i görmüş olma ihtimaline rağmen kimliğinin açığa çıkıp çıkmadığını denetlemek için Serdar’la görüşmesini istemesi aslında Ceren’i canlı tutmayı o kadar da umursamadığını gösteriyordu. Ceren’in canı neden birdenbire değerli oldu sorusunu sormadan edemiyorum. Kızı Roza ölünce daha önce devreye sokmadığı bir planı devreye sokmaya karar verdiği için mi -bu sır benimle bir ömür saklı kalacaktı ama madem kızımın ölümüne sebep oldun sen de kızının neye dönüştüğünü öğrenerek ölümünden beter olacaksın planı– yoksa Ceren kızı değil ama kızıymış rolünü oynatıp Halit’i can evinden vuracağı için mi? Yıldırım gibi intikam isteğiyle yanıp tutuşan biri bu kadar bekler mi gerçekten? Ceren’i öldürtüp kimliğini açıklayarak kendi kızını öldürttün dese Halit’in canını çok rahat yakabilir. O zaman Ceren’i neden koruyor?

twitter

 

Pınar

Halit Başkan’ın kızı neden Pınar olabilir: Pınar’ın yaşını da kesin olarak bilmiyoruz. Tek bildiğimiz Zehra’dan küçük olduğu. Minyon tipinden ötürü yaşına göre daha genç görünen insanlardan biri olabilir. Üstelik geçmişi hakkında da yetimhanede büyüdüğü dışında başka bir şey bilmiyoruz. Gürcan Karargâha kendi çocukluk travmasını anlattığında durumuna empati duymuş ama bu sezondaki bölümlerden birinde kendininkiyle kıyaslandığında onun çocukluk acısının sandığı kadar acı verici olmadığını söylemişti. Bu durumda geçmişinde patlama kadar trajik bir hikâye olma ihtimali büyük. Pınar Halit Başkan’ın aile fotoğrafında gördüğümüz eşine çok benziyor. Yıldırım’ın yıllar içinde bebeğin izini kaybedip şu anda Halit’e karşı blöf yapıyor olma ihtimali de var. Sen de evlat acısı yaşayacaksın dediğine göre en basit anlamıyla kızını öldürmek için arıyor olma ihtimali de var. Gürcan ona annesinin adını sorduğunda çok sinirlenmişti. Belki de anne ve babasının adını bile bilmiyor olabilir. Pınar gerçek ismi bile olmayabilir. Üstelik Mete Başkan’ın oğluyla Halit Başkan’ın kızının #PırGür hikayesi de dikkat çekici olabilir.

Halit Başkan’ın kızı neden Pınar olmayabilir: Pınar’ın yaşının Halit Başkan’ın kızından daha küçük olma ihtimali yüksek. Üstelik gözleri de renkli değil. Yıldırım’ın yıllar içinde bebeğin izini kaybedip şu anda Halit’e karşı blöf yapıyor olma ihtimali yüksek olsa da Yıldırım gibi kini unutmayan ve nefret ateşini söndürmeyen birinin kızı arayıp bulamaması ya da bir gün ona ihtiyacım olur diye gözünü üstünden ayırmamış olması pek kuvvetli muhtemel değil.

 

Tabi bütün bunlar Halit Başkan’ın kızının tanıdığımız biri olması üzerinden yaptığımız çıkarımlar bütün bu delillere ve teorilere rağmen Halit Başkan’ın kızının hiç tanımadığımız ya da yeni tanışacağımız bir karakter olması ihtimali de var. Üstüne üstlük bütün bunların Halit’i umutlandırıp en mutlu olduğu anda dünyasını başına yıkmak için tasarlanmış bir plan olması ihtimali de var. Kararı buyurun siz verin.

 

Halit Başkan'ın Kızı Kim?

 

Göz atmanızı öneririz: Teşkilat Bölüm Yorumları

 

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap