İzledim

SİYAH BEYAZ AŞK – Finale 1 Kala Siyah Beyaz Aşk’ta Unutulmaz Sahneler

Siyah Beyaz Aşk’ta Aslı ile Ferhat’in hikayesi Siyah ve Beyaz, Güzel ile Çirkin (elbete ki fiziksel özelliklere göre değil, Birce Akalay’ın güzelliği 2004 yılından tescilli olsa da, İbrahim Çelikkol’a ‘çirkin’ diyen taş olur.’ ) üzerine konumlandı ilk bölümlerde… Bunu Pazartesi geceleri izleyici ekran karşısına mıhlayan  Ferhat’ın beyaza doğru adım attığı, Aslı’nın siyahın karanlığında kaybolduğu bölümler takip etti. Ve gelecek Pazartesi final …

Finale 1 Kala konuk yazarım Gözde ‘ın derlemesi ile dizinin unutulmaz sahnelerine göz atmaya ne dersiniz? Keyifli okumalar ve seyirler ^^

 

Siyah Beyaz Aşk… Birbirine siyah ile beyaz kadar zıt Ferhat ile Aslı’nın aşk hikayesi. Bir Güzel ve Çirkin masalı. Kader onları bir araya getirmese yan yana gelmesi neredeyse imkansız cerrah Aslı ile mafya tetikçisi Ferhat’ın hem çok zor, hem bir o kadar güzel yolculuğu. 16 Ekim 2017’den itibaren 31 bölümdür onların yolculuğuna eşlik eden seyircilerden biriyim ben de ilk bölümün başında Aslı’nın sesinden duyduğumuz şu cümlelerden beri:

“Ateşin denize, siyahın beyaza, Güneş’in Ay’a duyduğu aşkın imkansızlığı gibidir Ferhat ile Aslı’nın aşkı. Oysa hepsi de gönüllüdür değişmeye, kendini yeniden var eden her şeyi yakıp yeniden doğmaya. Aşk için değişip bir olmaya.”

Aslında benim bu hikayeyle tanışmam 2016-17 sezonuna rastlıyor. O sezon başka bir yapım şirketiyle, başka başrol oyuncuları ile başka bir kanalda yayınlanacaktı Siyah Beyaz Aşk. Ancak son anda proje ertelendi ve ben de yeniden hayatımıza gireceği anı beklemeye başladım. Dizinin yaratıcıları Eylem Canpolat & Sema Ergenekon’u daha önce yazdıkları birçok işten biliyor ve kalemlerini seviyordum. Başrol oyuncuları ve kadroda da sevdiğim oyuncular olunca, dizinin ilk tanıtımları da ilgimi çekince hayatıma yeniden bomba gibi girdi Siyah Beyaz Aşk. Normalde aynı akşamda iki tane çakışan diziyi takip ediyorsam dönüşümlü olarak birini televizyondan, diğerini internetten seyrederim. Ama Siyah Beyaz Aşk beni o kadar çok etkisi altına aldı ki her pazartesi akşamı daha özette ekran karşısına geçer hale geldim. Diziler hakkında çıkan yorum yazılarını da takip eden biriydim ama ilk defa Siyah Beyaz Aşk yazılarıyla yorum da yapmaya başladım.

Siyah Beyaz Aşk’ı benim için vazgeçilmez kılan en önemli şey başrol oyuncuları İbrahim Çelikkol ve Birce Akalay’ın muhteşem uyumu oldu. Daha ilk bölümde onları ilk yan yana gördüğümüz sahnede aralarındaki enerjiyi hissetmemek imkansızdı. Gelmiş geçmiş diziler arasındaki en iyi çiftlerden birine, AsFer’e merhaba dediğimiz apaçık ortadaydı. Yavaş yavaş bunu o kadar çok seyirci hissetti ki dizinin hem reytingi hem sosyal medyada takip edilirliği yükseldi ve bu sezon yayına giren diziler içindeki en ateşli fandom grubu ortaya çıktı. AsFer fandomları diziyi o kadar sahiplendiler ki kaç kez yönetmen ve senarist değişmesine rağmen dizi ayakta durdu ve 1 sezonu tamamlayarak 28 Mayıs 2018 Pazartesi akşamı 32. Bölümüyle bizlere veda edecek…

Çok sevdiğim Siyah Beyaz Aşk’a ve AsFer’e veda etmenin düşüncesi bile beni çok üzse de böyle güzel bir işi seyrettiğim için kendimi şanslı sayıyorum. Bazılarını ilk defa seyrettiğim birçok oyuncuyu bu dizide tanıdım ve sevdim. 6. bölümden 25. bölüme kadar senaryo ekibinin başında yer alan Erkan Birgören’in kalemine aşinaydım ama bu diziyle hayran oldum. Yıldıray Gürgen’in bestelediği, her biri birbirinden güzel müzikler de uzun süre kulaklarımdan silinmeyecek eminim. Siyah Beyaz Aşk benim için unutulmaz diziler arasında çoktan yerini aldı bile birçok unutulmaz sahnesiyle. Ben de o sahnelerden bir bölümünü sizlerle paylaşmak istiyorum.

(Sahneler bölüm sıralamasına göre sıralanmıştır.)

 

1- 1. Bölüm – Kaderin önüne geçebilir misin?

Ferhat, Namık Emirhan’a ihanet eden yaralı Adem’i ameliyat ettirmek için hastaneden Doktor Ebru’yu olay yerine götürme süsü vererek kaçıracaktı. Ancak Ebru hastaydı ve Aslı’dan O’nun yerine gitmesini istedi. Aslı’nın bindiği o ambulansta kendini görevli gibi gösteren Ferhat da vardı. Onları bir araya getiren büyük bir tesadüf, evet. Ama aslında kaderin ta kendisi değil mi? Ve sizce de daha bu sahneden (izlemek için  tıklayınaralarındaki enerji fark edilmiyor mu?

 

2- 9. Bölüm – Ferhat ile Aslı’nın aşk masalı!

Ferhat’ın kardeşi Savcı Yiğit’in vurulmuştu ve ailesi Ferhatların yaşadığı köşke gelmişti. Aslı, Ferhat’ı hastalanıp ateşlenen Özgür’le ilgilenmesi için ikna etti. Hasta yatağındaki Özgür’ün isteğiyle Ferhat O’na Güzel ve Çirkin Masalı’nı anlattı, tabii Aslı’nın suflesiyle. Ama bir anda ikisinin de fark ettiği bir şey vardı: Bu, aslında onların aşk masalıydı.

 

 

3- 9. Bölüm – İki kardeşin yürekleri yakan savaşı!

Hastaneden çıkan Yiğit, Emirhan köşküne Suna ve Özgür’ü almaya geldi. Ferhat gitmelerine izin vermeyince Yiğit’le karşı karşıya geldiler ve Yiğit Ferhat’a birkaç kez yumruk attı. Ferhat hem karşılık vermedi hem de O’nun eli acıdığı için üzüldü. Çünkü belli edemese de kardeşini çok seviyordu.  (İzlemek için tıklayın)

 

4- 11. Bölüm – Bu ayrılık çok ağlattı!

Ferhat’ın Aslı’ya olan hislerinin farkında olan Namık, Aslı’yı öldürtmek için plan yapıyordu. Buna anlayan Ferhat, Aslı’yı kurtarmak için havaalanına götürdü ve O’na artık özgür olduğunu söyledi. Birbirlerine aksini söyleseler de aslında ikisinin de içi kan ağlıyordu…

 

Aslı (iç ses) – Ya canımın istediği yerden kovuluyorsam?
Ferhat (iç ses) – Git. Dokunduğun yerler acıyor, git.
Aslı – Bu dünyada gördüğüm en kaba, en duygusuz, en acımasız, en (iç ses) en güzel adamsın.
Ferhat (iç ses) – Git. Git haydi, yoksa bırakmam.

 

 

5- 12. Bölüm – Aslı ile Ferhat engelleri kaldırıyor!

Ferhat’ın havaalanına bıraktığı Aslı gidememiş ve ardından ölümle burun buruna gelmişti. O’nu kurtaransa Ferhat olmuştu. Tekrar eve döndüğünde Ferhat’tan bunlar için bir açıklama istedi. Duygularını kelimelerle dile getiremeyen Ferhat’ın cevaben attığı adım sonrasında AsFer ilk kez birlikte oldular.

 

 

6- 14. Bölüm – Seni seviyorum işte, anladın mı!

Aralarında geçen romantik anlara rağmen Ferhat’ın bir şey olmamış gibi davranması karşısında bunalan Aslı O’na bunun nedenini sordu. Ferhat, kalbinden geçenlere daha fazla direnemedi ve Aslı’ya olan aşkını sonunda itiraf etti. Tam o anda oradaki tüm saatler Güzel ve Çirkin Masalı’ndaki gibi 9’u gösteriyordu.

 

 

7- 15. Bölüm – Tüm aileyi derinden sarsan olay ne?

Gülsüm’ün Cüneyt’ten olan bebeğini evdeki çoğu kişi Safiye ile Abidin’in sanıyordu. Bu gerçeği öğrenen Abidin, Safiye’yi evden göndermiş ve bebeği bakması için annesine vermişti, o esnada Safiye ölmüştü. Bir süre sonra Gülsüm ve Abidin’in davranışlarından şüphelenen Handan gerçeği öğrendi ve hesap sormaya kalktı. Tam o esnada bunu Ferhat duydu ve kıyamet koptu. Dizinin kahramanlarından koca yürekli Abidin’in Ferhat’ın silahının önüne geçmesi unutulmaz anlardandı.

 

 

8- 16. Bölüm – Cesaretin var mı aşka?

Ferhat istemeyerek de olsa Aslı’dan boşanmaya karar vermiş ama bunu O’na söyleyememişti. Aslı bunu avukat arkadaşı Ayhan’dan öğrenmişti. Ferhat’ın hem aşkına sahip çıkmaması hem de boşanma kararını bile söyleyememesi üzerine Aslı O’nu hiç çaba göstermediği için cesaretsizlikle suçladı. Doğruydu, Ferhat’ın ne aşkını yaşamaya cesareti vardı, ne de Aslı’yı bırakmaya…

 

 

[wp_ad_camp_1]

 

9- 17. Bölüm – Bu hayatta gördüğüm en romantik adamsın!

Aslı ile Ferhat tüm olumsuzları geride bırakıp yarım kalan hikayelerini tamamlamaya karar vermişlerdi. Özellikle bir gece evvel ölümle burun buruna geldikleri kaza sebep olmuştu buna. Taş evde geçirdikleri bu romantik gecede Aslı, Ferhat’ın duygularını O’nun ağzından duymak istedi. Tabii bu konularda konuşmak Ferhat için çok zordu. Zaman zaman duygulu ama bir o kadar da güldüren bu sahne 17. bölümdeki pek çok güzel sahneden sadece biri.

 

 

10- 18. Bölüm – Bir babanın en çaresiz anı!

Yiğit’in oğlu Özgür ve Aslı, Namık ve Cüneyt’in planıyla kaçırıldı. Aslı bırakıldı, Özgür’ün bırakılması içinse 5 milyon lira istendi ve bu parayı Namık’tan istemeleri söylendi. Namık’ı içeri attırmak için yıllardır mücadele eden Yiğit, O’nun el öpme şartını kabul etmek zorunda kaldı. Oğlunu kurtarmak için hangi baba bunu yapmazdı ki? Yiğit’in bu sahnedeki şu sözleri unutulmaz:

Namık Emirhan, ben Savcı Yiğit Aslan! Oğlumu kurtarmak için şerefimi satıyorum, alıyor musun? Gururumu satıyorum, alıyor musun? Kaç para verirsen kabulüm, pazarlık etmem.

Bu sahnedeki en güzel an şüphesiz Ferhat ile Yiğit’in yıllar sonra birbirlerine sımsıkı sarılmasıydı. Bu andan itibaren aralarındaki buzlar hızla eridi.

 

 

11- 19. Bölüm – Beklenmedik ölüm yürekleri dağladı!

Ağabeyi Cem’in ölümüyle Aslı hayattaki tek akrabasını kaybetti. Ferhat bu dönemde O’nu yalnız bırakmadı ve evden uzak bir yere götürdü. Ancak Aslı kendini tutuyor, güçlü durmaya çalışıyordu. Ferhat O’ndan rahatlaması için kendini bırakmasını istedi ve Aslı kana kana ağlamaya başladı.
Bu sahnede “Kimse kalmadı.” diyen Aslı’ya “Ben varım.” diyen Ferhat. <3

 

 

12- 21. Bölüm – Ölüyorum yavaş yavaş!

Ağabeyini vuranın Cüneyt olduğunu anlayan Aslı hiç düşünmeden O’nu vurdu. Kendini insanları yaşatmaya adayan Aslı’nın ağabeyinin intikamını almak için gözünü kırpmadan insan öldürecek hale gelmesi büyük sürpriz olmuştu. Sahnenin başı diğer bölümün sonundaydı ve sadece silahın ateş aldığını görmüştük. Yayınlandığı dönemde birçok seyirci ‘Bu sahne hayaldir, Aslı böyle bir şey yapmaz.’ demişti. Sahnenin devamında Cüneyt yaralı halde kaçarken, Aslı silah sesiyle yanına gelen Ferhat’ın yanında sinir krizi geçirdi.

Bu sahnede Aslı’ya destek olmak için “Lütfen.” diyebilen Ferhat. <3

 

 

13- 21. Bölüm – Aşk masalı bitti mi?

Ağabeyinin ölümünün ardından bunun sebebini Ferhat’la birlikteliğine bağlayan Aslı evi terk edip eski bir arkadaşının otelinde kalmaya gitti, O’nun yerini öğrenen Ferhat da peşinden. İkili otelin yakınındaki bir köprüde konuştular ve konuşmanın sonunda Ferhat “Boşanalım.” dedi. Sahne bölüm sonunda çok konuşulmuş, siyah beyaz olan kısımları için ‘Birbirlerine söylemek isteyip de söyleyemediklerini mi gördük?’ diyenler olmuştu. Aralarındaki mesafenin yavaş yavaş artıyor olması dikkat çekmişti. Ancak yeni bölümle birlikte bunların aralarında geçen gerçek konuşmalar olduğunu anlamıştık.

 

 

14- 24. Bölüm – Birlikte yaşayamıyoruz, birlikte ölelim!

Aslı hamileydi, bebeği aldırmak istemiş ancak yapamamıştı. Kendisinden boşanmak isteyen, bebeği ilk duyduğunda aldır diyen Ferhat’a gerçeği söylememişti. Ardından resmen boşanma davası açmışlardı. O sırada Ferhat Namık’la yeni bir işe girdi. Bu iş çok riskliydi, operasyon düzenleneceği tahmin ediliyordu ve Ferhat bile bile ölüme yürüdü. Ancak operasyonun başında bulunan kardeşi Savcı Yiğit bacağından vurarak O’na engel oldu. Ardından Aslı’yı yanlarına çağırdı. Ferhat bu durumda bile vaz geçmiyordu. Aslı, Ferhat’a engel olmak için öyle bir şey yaptı ki haliyle orada bulunan Dilsiz’in de ağzı açık kaldı.

Bu sahnede ağabeyinin iyiliği için O’nu vuran ve arabasının tekerleğini patlatan Yiğit. <3

 

 

[wp_ad_camp_1]

 

15- 24. Bölüm – Aslı ile Ferhat’ın yatak kavgası

Aslı ile Ferhat istemeseler de resmen boşanma davası açmışlardı. Ancak Ferhat Aslı’nın bebeği aldırmadığını öğrenmişti ve dilekçenin geri çekilmesini istedi. Aslı ise boşanacağım diyerek Ferhat’ı biraz süründürmeye niyetliydi. Onların didişmeleri zaten hep çok güzeldi. Bu sahnelerde de yine tıpkı romantik komedilerdeki çiftler gibiler…

 

 

16- 25. Bölüm – Sadece biz, var mısın?

Ferhat nihayet sadece Aslı ve bebeklerinin olduğu, silahlardan uzak yeni bir hayat kurmaya karar verdi ve Aslı’ya bu kararını açıkladı. Aslı uzun zamandır hayal ettiği bu durum karşısında çok sevindi.

 

 

17- 29. Bölüm – Ferhat’ı şok eden olay ne?

Ferhat’ın babası Berber Necdet, Namık’ın tuttuğu bir tetikçi tarafından O 12 yaşındayken gözünün önünde öldürülmüştü. Ardından dayısı bildiği Namık’ın isteğiyle Ferhat bu tetikçiyi öldürmüş ve Namık’ın sağ kolu, karanlık bir adam olmuştu. Ancak kardeşi Yiğit bu gerçeği öğrendi ve Namık içeri girmeden Ferhat bunu öğrenmesin diye bir plan yaptı. Bu sırada Ferhat da bilmediği bu gerçek ile bir gece evvel Aslı’yı bıçaklayan tetikçinin torunu Serkan’ın peşindeydi ve Yiğit’in O’nu sakladığını fark edip yanına geldi. Tam bu sırada Namık evinde tutuklanırken Ferhat bu gerçeği Yiğit’ten öğrendi.

 

 

18- 30. Bölüm – Sen benim oğlumsun!

Ferhat dayısı Namık’ın babası Berber Necdet’i öldürttüğünü öğrenmiş ve her yerde O’nu aramaktaydı. Ancak tam O’na ulaşacakken Aslı’nın savcıyla işbirliği yapması sonucu planı altüst olmuştu. Önce Aslı’ya kızan Ferhat, bütün gece düşündükten sonra ailesi ile yeni bir hayata başlamaya karar vermişti. Ancak o sırada Namık’tan gelen bir mesajla O’nun saklandığı ormana gitti ve aralarında ilk bölümden beri beklediğimiz büyük yüzleşme gerçekleşti. Aslında Namık, Ferhat’ın öz babasıydı ve Berber Necdet’i de bunun için öldürtmüştü.

Namık istediği kadar “Sen benim oğlumsun.” desin, ben ve eminim birçok seyirci için Ferhat hep Berber Necdet’in oğlu olarak kalacak.

 

 

 

Diziyi düzenli izleyeceğini düşünerek bloga Siyah Beyaz Aşk köşesi açan ama (arada kısa videoları izlese de) sadece ilk bölümü tam olarak  izlemiş bir admin olarak bu güzel derleme için Gözde Erkan‘a kocaman teşekkürler, Ya sizin unutamadığınız Siyah Beyaz Aşk sahneleri hangileri?   

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap