SİYAH BEYAZ AŞK – Finale 1 Kala Siyah Beyaz Aşk’ta Unutulmaz Sahneler

Siyah Beyaz Aşk’ta Aslı ile Ferhat’in hikayesi Siyah ve Beyaz, Güzel ile Çirkin (elbete ki fiziksel özelliklere göre değil, Birce Akalay’ın güzelliği 2004 yılından tescilli olsa da, İbrahim Çelikkol’a ‘çirkin’ diyen taş olur.’ ) üzerine konumlandı ilk bölümlerde… Bunu Pazartesi geceleri izleyici ekran karşısına mıhlayan  Ferhat’ın beyaza doğru adım attığı, Aslı’nın siyahın karanlığında kaybolduğu bölümler takip etti. Ve gelecek Pazartesi final …

Finale 1 Kala konuk yazarım Gözde ‘ın derlemesi ile dizinin unutulmaz sahnelerine göz atmaya ne dersiniz? Keyifli okumalar ve seyirler ^^

 
   
 

 

Siyah Beyaz Aşk… Birbirine siyah ile beyaz kadar zıt Ferhat ile Aslı’nın aşk hikayesi. Bir Güzel ve Çirkin masalı. Kader onları bir araya getirmese yan yana gelmesi neredeyse imkansız cerrah Aslı ile mafya tetikçisi Ferhat’ın hem çok zor, hem bir o kadar güzel yolculuğu. 16 Ekim 2017’den itibaren 31 bölümdür onların yolculuğuna eşlik eden seyircilerden biriyim ben de ilk bölümün başında Aslı’nın sesinden duyduğumuz şu cümlelerden beri:

“Ateşin denize, siyahın beyaza, Güneş’in Ay’a duyduğu aşkın imkansızlığı gibidir Ferhat ile Aslı’nın aşkı. Oysa hepsi de gönüllüdür değişmeye, kendini yeniden var eden her şeyi yakıp yeniden doğmaya. Aşk için değişip bir olmaya.”

Aslında benim bu hikayeyle tanışmam 2016-17 sezonuna rastlıyor. O sezon başka bir yapım şirketiyle, başka başrol oyuncuları ile başka bir kanalda yayınlanacaktı Siyah Beyaz Aşk. Ancak son anda proje ertelendi ve ben de yeniden hayatımıza gireceği anı beklemeye başladım. Dizinin yaratıcıları Eylem Canpolat & Sema Ergenekon’u daha önce yazdıkları birçok işten biliyor ve kalemlerini seviyordum. Başrol oyuncuları ve kadroda da sevdiğim oyuncular olunca, dizinin ilk tanıtımları da ilgimi çekince hayatıma yeniden bomba gibi girdi Siyah Beyaz Aşk. Normalde aynı akşamda iki tane çakışan diziyi takip ediyorsam dönüşümlü olarak birini televizyondan, diğerini internetten seyrederim. Ama Siyah Beyaz Aşk beni o kadar çok etkisi altına aldı ki her pazartesi akşamı daha özette ekran karşısına geçer hale geldim. Diziler hakkında çıkan yorum yazılarını da takip eden biriydim ama ilk defa Siyah Beyaz Aşk yazılarıyla yorum da yapmaya başladım.

Siyah Beyaz Aşk’ı benim için vazgeçilmez kılan en önemli şey başrol oyuncuları İbrahim Çelikkol ve Birce Akalay’ın muhteşem uyumu oldu. Daha ilk bölümde onları ilk yan yana gördüğümüz sahnede aralarındaki enerjiyi hissetmemek imkansızdı. Gelmiş geçmiş diziler arasındaki en iyi çiftlerden birine, AsFer’e merhaba dediğimiz apaçık ortadaydı. Yavaş yavaş bunu o kadar çok seyirci hissetti ki dizinin hem reytingi hem sosyal medyada takip edilirliği yükseldi ve bu sezon yayına giren diziler içindeki en ateşli fandom grubu ortaya çıktı. AsFer fandomları diziyi o kadar sahiplendiler ki kaç kez yönetmen ve senarist değişmesine rağmen dizi ayakta durdu ve 1 sezonu tamamlayarak 28 Mayıs 2018 Pazartesi akşamı 32. Bölümüyle bizlere veda edecek…

Çok sevdiğim Siyah Beyaz Aşk’a ve AsFer’e veda etmenin düşüncesi bile beni çok üzse de böyle güzel bir işi seyrettiğim için kendimi şanslı sayıyorum. Bazılarını ilk defa seyrettiğim birçok oyuncuyu bu dizide tanıdım ve sevdim. 6. bölümden 25. bölüme kadar senaryo ekibinin başında yer alan Erkan Birgören’in kalemine aşinaydım ama bu diziyle hayran oldum. Yıldıray Gürgen’in bestelediği, her biri birbirinden güzel müzikler de uzun süre kulaklarımdan silinmeyecek eminim. Siyah Beyaz Aşk benim için unutulmaz diziler arasında çoktan yerini aldı bile birçok unutulmaz sahnesiyle. Ben de o sahnelerden bir bölümünü sizlerle paylaşmak istiyorum.

(Sahneler bölüm sıralamasına göre sıralanmıştır.)

 

1- 1. Bölüm – Kaderin önüne geçebilir misin?

Ferhat, Namık Emirhan’a ihanet eden yaralı Adem’i ameliyat ettirmek için hastaneden Doktor Ebru’yu olay yerine götürme süsü vererek kaçıracaktı. Ancak Ebru hastaydı ve Aslı’dan O’nun yerine gitmesini istedi. Aslı’nın bindiği o ambulansta kendini görevli gibi gösteren Ferhat da vardı. Onları bir araya getiren büyük bir tesadüf, evet. Ama aslında kaderin ta kendisi değil mi? Ve sizce de daha bu sahneden (izlemek için  tıklayınaralarındaki enerji fark edilmiyor mu?

 

2- 9. Bölüm – Ferhat ile Aslı’nın aşk masalı!

Ferhat’ın kardeşi Savcı Yiğit’in vurulmuştu ve ailesi Ferhatların yaşadığı köşke gelmişti. Aslı, Ferhat’ı hastalanıp ateşlenen Özgür’le ilgilenmesi için ikna etti. Hasta yatağındaki Özgür’ün isteğiyle Ferhat O’na Güzel ve Çirkin Masalı’nı anlattı, tabii Aslı’nın suflesiyle. Ama bir anda ikisinin de fark ettiği bir şey vardı: Bu, aslında onların aşk masalıydı.

 

 

3- 9. Bölüm – İki kardeşin yürekleri yakan savaşı!

Hastaneden çıkan Yiğit, Emirhan köşküne Suna ve Özgür’ü almaya geldi. Ferhat gitmelerine izin vermeyince Yiğit’le karşı karşıya geldiler ve Yiğit Ferhat’a birkaç kez yumruk attı. Ferhat hem karşılık vermedi hem de O’nun eli acıdığı için üzüldü. Çünkü belli edemese de kardeşini çok seviyordu.  (İzlemek için tıklayın)

 

4- 11. Bölüm – Bu ayrılık çok ağlattı!

Ferhat’ın Aslı’ya olan hislerinin farkında olan Namık, Aslı’yı öldürtmek için plan yapıyordu. Buna anlayan Ferhat, Aslı’yı kurtarmak için havaalanına götürdü ve O’na artık özgür olduğunu söyledi. Birbirlerine aksini söyleseler de aslında ikisinin de içi kan ağlıyordu…

 

Aslı (iç ses) – Ya canımın istediği yerden kovuluyorsam?
Ferhat (iç ses) – Git. Dokunduğun yerler acıyor, git.
Aslı – Bu dünyada gördüğüm en kaba, en duygusuz, en acımasız, en (iç ses) en güzel adamsın.
Ferhat (iç ses) – Git. Git haydi, yoksa bırakmam.

 

 

5- 12. Bölüm – Aslı ile Ferhat engelleri kaldırıyor!

Ferhat’ın havaalanına bıraktığı Aslı gidememiş ve ardından ölümle burun buruna gelmişti. O’nu kurtaransa Ferhat olmuştu. Tekrar eve döndüğünde Ferhat’tan bunlar için bir açıklama istedi. Duygularını kelimelerle dile getiremeyen Ferhat’ın cevaben attığı adım sonrasında AsFer ilk kez birlikte oldular.

 

 

6- 14. Bölüm – Seni seviyorum işte, anladın mı!

Aralarında geçen romantik anlara rağmen Ferhat’ın bir şey olmamış gibi davranması karşısında bunalan Aslı O’na bunun nedenini sordu. Ferhat, kalbinden geçenlere daha fazla direnemedi ve Aslı’ya olan aşkını sonunda itiraf etti. Tam o anda oradaki tüm saatler Güzel ve Çirkin Masalı’ndaki gibi 9’u gösteriyordu.

 

 

7- 15. Bölüm – Tüm aileyi derinden sarsan olay ne?

Gülsüm’ün Cüneyt’ten olan bebeğini evdeki çoğu kişi Safiye ile Abidin’in sanıyordu. Bu gerçeği öğrenen Abidin, Safiye’yi evden göndermiş ve bebeği bakması için annesine vermişti, o esnada Safiye ölmüştü. Bir süre sonra Gülsüm ve Abidin’in davranışlarından şüphelenen Handan gerçeği öğrendi ve hesap sormaya kalktı. Tam o esnada bunu Ferhat duydu ve kıyamet koptu. Dizinin kahramanlarından koca yürekli Abidin’in Ferhat’ın silahının önüne geçmesi unutulmaz anlardandı.

 

 

8- 16. Bölüm – Cesaretin var mı aşka?

Ferhat istemeyerek de olsa Aslı’dan boşanmaya karar vermiş ama bunu O’na söyleyememişti. Aslı bunu avukat arkadaşı Ayhan’dan öğrenmişti. Ferhat’ın hem aşkına sahip çıkmaması hem de boşanma kararını bile söyleyememesi üzerine Aslı O’nu hiç çaba göstermediği için cesaretsizlikle suçladı. Doğruydu, Ferhat’ın ne aşkını yaşamaya cesareti vardı, ne de Aslı’yı bırakmaya…

 

 

 
   
 

 

9- 17. Bölüm – Bu hayatta gördüğüm en romantik adamsın!

Aslı ile Ferhat tüm olumsuzları geride bırakıp yarım kalan hikayelerini tamamlamaya karar vermişlerdi. Özellikle bir gece evvel ölümle burun buruna geldikleri kaza sebep olmuştu buna. Taş evde geçirdikleri bu romantik gecede Aslı, Ferhat’ın duygularını O’nun ağzından duymak istedi. Tabii bu konularda konuşmak Ferhat için çok zordu. Zaman zaman duygulu ama bir o kadar da güldüren bu sahne 17. bölümdeki pek çok güzel sahneden sadece biri.

 

 

10- 18. Bölüm – Bir babanın en çaresiz anı!

Yiğit’in oğlu Özgür ve Aslı, Namık ve Cüneyt’in planıyla kaçırıldı. Aslı bırakıldı, Özgür’ün bırakılması içinse 5 milyon lira istendi ve bu parayı Namık’tan istemeleri söylendi. Namık’ı içeri attırmak için yıllardır mücadele eden Yiğit, O’nun el öpme şartını kabul etmek zorunda kaldı. Oğlunu kurtarmak için hangi baba bunu yapmazdı ki? Yiğit’in bu sahnedeki şu sözleri unutulmaz:

Namık Emirhan, ben Savcı Yiğit Aslan! Oğlumu kurtarmak için şerefimi satıyorum, alıyor musun? Gururumu satıyorum, alıyor musun? Kaç para verirsen kabulüm, pazarlık etmem.

Bu sahnedeki en güzel an şüphesiz Ferhat ile Yiğit’in yıllar sonra birbirlerine sımsıkı sarılmasıydı. Bu andan itibaren aralarındaki buzlar hızla eridi.

 

 

11- 19. Bölüm – Beklenmedik ölüm yürekleri dağladı!

Ağabeyi Cem’in ölümüyle Aslı hayattaki tek akrabasını kaybetti. Ferhat bu dönemde O’nu yalnız bırakmadı ve evden uzak bir yere götürdü. Ancak Aslı kendini tutuyor, güçlü durmaya çalışıyordu. Ferhat O’ndan rahatlaması için kendini bırakmasını istedi ve Aslı kana kana ağlamaya başladı.
Bu sahnede “Kimse kalmadı.” diyen Aslı’ya “Ben varım.” diyen Ferhat. <3

 

 

12- 21. Bölüm – Ölüyorum yavaş yavaş!

Ağabeyini vuranın Cüneyt olduğunu anlayan Aslı hiç düşünmeden O’nu vurdu. Kendini insanları yaşatmaya adayan Aslı’nın ağabeyinin intikamını almak için gözünü kırpmadan insan öldürecek hale gelmesi büyük sürpriz olmuştu. Sahnenin başı diğer bölümün sonundaydı ve sadece silahın ateş aldığını görmüştük. Yayınlandığı dönemde birçok seyirci ‘Bu sahne hayaldir, Aslı böyle bir şey yapmaz.’ demişti. Sahnenin devamında Cüneyt yaralı halde kaçarken, Aslı silah sesiyle yanına gelen Ferhat’ın yanında sinir krizi geçirdi.

Bu sahnede Aslı’ya destek olmak için “Lütfen.” diyebilen Ferhat. <3

 

 

13- 21. Bölüm – Aşk masalı bitti mi?

Ağabeyinin ölümünün ardından bunun sebebini Ferhat’la birlikteliğine bağlayan Aslı evi terk edip eski bir arkadaşının otelinde kalmaya gitti, O’nun yerini öğrenen Ferhat da peşinden. İkili otelin yakınındaki bir köprüde konuştular ve konuşmanın sonunda Ferhat “Boşanalım.” dedi. Sahne bölüm sonunda çok konuşulmuş, siyah beyaz olan kısımları için ‘Birbirlerine söylemek isteyip de söyleyemediklerini mi gördük?’ diyenler olmuştu. Aralarındaki mesafenin yavaş yavaş artıyor olması dikkat çekmişti. Ancak yeni bölümle birlikte bunların aralarında geçen gerçek konuşmalar olduğunu anlamıştık.

 

 

14- 24. Bölüm – Birlikte yaşayamıyoruz, birlikte ölelim!

Aslı hamileydi, bebeği aldırmak istemiş ancak yapamamıştı. Kendisinden boşanmak isteyen, bebeği ilk duyduğunda aldır diyen Ferhat’a gerçeği söylememişti. Ardından resmen boşanma davası açmışlardı. O sırada Ferhat Namık’la yeni bir işe girdi. Bu iş çok riskliydi, operasyon düzenleneceği tahmin ediliyordu ve Ferhat bile bile ölüme yürüdü. Ancak operasyonun başında bulunan kardeşi Savcı Yiğit bacağından vurarak O’na engel oldu. Ardından Aslı’yı yanlarına çağırdı. Ferhat bu durumda bile vaz geçmiyordu. Aslı, Ferhat’a engel olmak için öyle bir şey yaptı ki haliyle orada bulunan Dilsiz’in de ağzı açık kaldı.

Bu sahnede ağabeyinin iyiliği için O’nu vuran ve arabasının tekerleğini patlatan Yiğit. <3

 

 

 
   
 

 

15- 24. Bölüm – Aslı ile Ferhat’ın yatak kavgası

Aslı ile Ferhat istemeseler de resmen boşanma davası açmışlardı. Ancak Ferhat Aslı’nın bebeği aldırmadığını öğrenmişti ve dilekçenin geri çekilmesini istedi. Aslı ise boşanacağım diyerek Ferhat’ı biraz süründürmeye niyetliydi. Onların didişmeleri zaten hep çok güzeldi. Bu sahnelerde de yine tıpkı romantik komedilerdeki çiftler gibiler…

 

 

16- 25. Bölüm – Sadece biz, var mısın?

Ferhat nihayet sadece Aslı ve bebeklerinin olduğu, silahlardan uzak yeni bir hayat kurmaya karar verdi ve Aslı’ya bu kararını açıkladı. Aslı uzun zamandır hayal ettiği bu durum karşısında çok sevindi.

 

 

17- 29. Bölüm – Ferhat’ı şok eden olay ne?

Ferhat’ın babası Berber Necdet, Namık’ın tuttuğu bir tetikçi tarafından O 12 yaşındayken gözünün önünde öldürülmüştü. Ardından dayısı bildiği Namık’ın isteğiyle Ferhat bu tetikçiyi öldürmüş ve Namık’ın sağ kolu, karanlık bir adam olmuştu. Ancak kardeşi Yiğit bu gerçeği öğrendi ve Namık içeri girmeden Ferhat bunu öğrenmesin diye bir plan yaptı. Bu sırada Ferhat da bilmediği bu gerçek ile bir gece evvel Aslı’yı bıçaklayan tetikçinin torunu Serkan’ın peşindeydi ve Yiğit’in O’nu sakladığını fark edip yanına geldi. Tam bu sırada Namık evinde tutuklanırken Ferhat bu gerçeği Yiğit’ten öğrendi.

 

 

18- 30. Bölüm – Sen benim oğlumsun!

Ferhat dayısı Namık’ın babası Berber Necdet’i öldürttüğünü öğrenmiş ve her yerde O’nu aramaktaydı. Ancak tam O’na ulaşacakken Aslı’nın savcıyla işbirliği yapması sonucu planı altüst olmuştu. Önce Aslı’ya kızan Ferhat, bütün gece düşündükten sonra ailesi ile yeni bir hayata başlamaya karar vermişti. Ancak o sırada Namık’tan gelen bir mesajla O’nun saklandığı ormana gitti ve aralarında ilk bölümden beri beklediğimiz büyük yüzleşme gerçekleşti. Aslında Namık, Ferhat’ın öz babasıydı ve Berber Necdet’i de bunun için öldürtmüştü.

Namık istediği kadar “Sen benim oğlumsun.” desin, ben ve eminim birçok seyirci için Ferhat hep Berber Necdet’in oğlu olarak kalacak.

 

 

 

Diziyi düzenli izleyeceğini düşünerek bloga Siyah Beyaz Aşk köşesi açan ama (arada kısa videoları izlese de) sadece ilk bölümü tam olarak  izlemiş bir admin olarak bu güzel derleme için Gözde Erkan‘a kocaman teşekkürler, Ya sizin unutamadığınız Siyah Beyaz Aşk sahneleri hangileri?   

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Pingback: Aslı'nın Sureti ] SİYAH BEYAZ AŞK - Veda Etmem Ben Bu Aşka()

 • Leyli

  Merhabaa.. Çok güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık.. ^^
  Ben bu diziyi takip etmiyorum fakat ilk bölümüne televizyondan göz gezdirdiğimi hatırlıyorum, sonra youtubedan birkaç sahnesine denk gelmiştim o yüzden konuya az çok hakimim. Gerçek hayatta gerçekleşmesi imkansıza yakın olduğu için iki ayrı masalın ana karakterinin isimlerinin verilmesi çok güzel bir ayrıntı olmuş. Sanırım dizinin talihsizliği kurgunun çok derinlemesine yapılmamasından kaynaklandı. Mafya ayağına ağırlık verilip başka bir noktaya evirselerdi belki dizi daha uzun soluklu olabilirdi gibi geliyor bana.. Tabii bu görüşümde asıl konunun aşk olduğu dizileri çok sevmememin de etkisi var.. Bir de anladığım kadarıyla bazı şeylerde aceleci davrandılar, bu da diziye darbe vurdu..
  Ama yine de kendine ciddi bir kitle yarattığı için başarılı bir iş olarak hatırlanacaktır. AsFerciler adına ben de üzüldüm, çünkü çok büyük bir tutkuyla bağlı olduğunuzu gördüm sosyal medyadan.. 🙁

  • Gözde E.

   Teşekkür ederim canım <3
   İlk bölüm dedin de aklıma o zamanlar Ferhat için derin dondurucu yorumu yaptığımız geliyor arkadaşla :)) Öyle soğuktu ki, burada yer vermek isteyip son anda elediğim ilk göz yaşı döktüğü sahnede şok olmuştum. Denk geldiğin sahnelerden var mı benim seçtiklerim arasında?
   Evet imkansızlıktan dolayı bu kadar ilgi çekti bence ve burdan yola çıkarak mutsuz son beklentim de oldukça yüksek istemesem de…
   Yazdığın olumsuz noktalara yer yer katılıyorum ve dediğin sebeplerle başarılı ve unutulmaz bir iş olarak hatırlanacak, herhalde en AsFer uyumu ve fandom'u unutmam ben de.

   • Leyli

    Eveet, Ferhat’ın yeğenine masal anlattıkları, “Bu ayrılık çok ağlattı!” sahnelerini izlemiştim daha önce.. ^^ Mutsuz son yapmak biraz vicdansızlık olur sanki.. AsFerciler zaten bitmesin istiyorlar, bir de üstüne mutsuz son.. Bu kadar insanı yıkmasınlar bence…

    • Gözde E.

     Umarım böyle bir vicdansızlık yapmazlar… Valla çok ağlarım, çok… :(((

 • pride&prejudice

  Ben yerli dizi sektorun baslangicta bir bolumle mi basliyorlar projeye diye acikcasi anlamiyorum. Bir proje baslarken bir kurgu uzerinden hareket plani olmasi gerekir diye dusunuyorum. Zaten hikaye bastan sakat eli kanli bir adam ile cerrah bir kadin sonu mutlu bitmemesi gereken bir hikaye… Ask ne kadar ferhat i degistirse de elinindeki kani silemez! dan dan adam dusunmeden adam olduren biri. digeri de hayat kurtaran bir cerrah. Siyah ve beyaz kadar zitlar. ama gri olmalari cok zor. Siyahin tonu cok koyu. Beyaz onu gri yapmaya yetmez bana gore… Dizilerin 2 saat olmasi senaryo da kopukluklara neden oldugu bir gercek. dizi 40 dakika olsa boyle sacma karakterler girmeden dizi mantikli bir sekilde ilerlerdi diye dusunuyorum. Her seferinde soyluyorum cok karakterli dizilerde yeni karakter dizinin cokusunu garantiliyor. Hele mantik cizgisinden cikilirsa… Julide nedir oyle hoop geldi eve yerlesti. herkesin hayatina dahil oldugu gibi bir de katil oldu. Dizinin kotu adami Cuneyt yetti zaten… Kadin escort parcasi teyzeden intikam alacagim diye herkesi birbirine dusurdu. mantiksizliklar zinciri…bunca senedir gormedigi yegeni gelmis. Asli’nin nasil cerrah oldugunu anlamis degilim… akli durmus vaziyette. Ask’in ona etkisi bu sekilde oldu. Benki aska asik bir romantik olarak buradaki ask beni hic sarmadi. son 4-5 bolumdur seyretmekte ciddi zorlaniyorum. Ibrahim Celikkol’u daha once izledim. AMa konusma tarzi bana cok olmamis geliyor. Dizide cok karakter girdi cikti. onlar da dizinin yolunu saptirdi…ozet bu kisaca Asfer beni sarmadi.

  • Gözde E.

   Bazı yayınlanmış röportajlarda senaristlerin taaa sezon finaline kadar bir yol haritalarının olduğunu okumuştum. En son SAK için böyle bir şey okudum. Bence de mutsuz sonla bitmesi gerekiyor, final fragmanlarındaki aşırı mutlu hava da şüphe uyandırıcı. Mutsuz son olursa asla şaşırmam, üzülürüm ama o ayrı…
   Ferhat’ın siyahı çok koyu evet ama geçmişi, Berber Necdet’in ona öğretileriyle içinde 1 beyaz nokta olduğunu gösterip burdan hareketle onu griye çekmeye çalıştılar.
   Kesinlikle dizi süreleri çok uzun, o yüzden de manasız karakterlerin manasız sahneleriyle vakit geçiyor. Geçen ATV eskisi gibi süreleri kısaltacak, bir akşamda 2 dizi yayınlayacak, bu dizilerden biri SAK diye bir haber yayınlandı Instagram’da, garip şekilde seyircinin yüzde 95’i buna isyan etmiş. 60 dakika olursa Neftah’a nasıl doyacaklarmış, 2 saat bile yetmiyormuş, 60 dakika için 1 hafta beklenir miymiş. Valla eskiden öyle güzel bekliyor ve 60-70 dakikadan çok da zevk alıyorduk.
   Yeni karakter dediğin gibiyse evet çöküşe sebep oluyor hem de Jülide gibiyse. Yazdıklarına katılıyorum O’nun hakkında. Diziye giren o çok karakter oldu dediğin gibi ve onlar da zaman zaman doğru yazılamadı, aslında çok ivme kazandırabilirlerdi. Senaristler beni çok şaşırttılar bu açıdan, Erkan Birgören Karagül’ün senaristi, o zaman o dizi 4 sezon nasıl sürdü diye düşünüyor insan.
   İbrahim Çelikkol’u ben daha önce yarım yamalak seyretmiştim, burdaki performansını çok beğendim. Ferhat’ı en iyi oynayacak oyuncu olduğunu düşünüyorum.
   Aslı’nın yine de aklı durmazdı diyorsun yani 🙂 Aslında evet, bize gösterilen karakterinki bu kadar durmazdı.
   Son 4-5 bölümde sadece yer yer iyi sahneler var bence de o kadar, final fena olmayacak gibi ama… AsFer’in seni sarmamasına üzüldüm, anladığım meraktan seyretmeye devam ediyorsun…

   • pride&prejudice

    Kesinlikle meraktan seyrediyorum. bugun son bolumu de FF modunda hizli seyrettim. acikcasi bana bu ask gecmedi.

    • Gözde E.

     İnşallah aşkın sana geçtiği yeni dizilerde yine yorumlaşma şansımız olur 🙂

     • pride&prejudice

      Kiralik ask dan beri daha oyle bir dizi olmadi umarim olur

     • Gözde E.

      Umarım. Kara Sevda Nihkem, Vatanım Sensin HiLeon, Bizim Hikaye Barfi bana en çok aşkı geçirenler şu an aklıma ilk gelenlerden.

     • pride&prejudice

      Kara sevda nin finalini seyrettim ama digerlerini seyretmedim. aslinda 3 sene oncesine kadar yerli dizi izleyicisi degildim. kiralik ask la basladim yerli dizi izlemeye. suan aslinda benim icin iki dizi var Cukur ve Istanbul lu gelin. onun disinda SAK ve kadin ama onlari da sonradan seyrediyorum. Pes artik seyretmem dediklerim UTC ve SBA

     • Gözde E.

      Ben 30’lardayım şu an, sanırım lise döneminden beri yerli dizi seyircisiyim. Üniversite 2’den beri de daha yoğun. Seyretmek istediğim ama seyredemediğim de çok dizi oldu tabii birbiriyle çakıştığı için… İG, Kadın ve UTC’yi hiç seyretmedim. SAK’ı seyrediyorum çok da seviyorum.

     • pride&prejudice

      Ben 30 larimda iki cocuk pesinde kostugumdan ancak cocuklar evden gidince dizi seyretmeye basladim;)

     • Gözde E.

      Evlenmeden evvel dizilerle alakan da yoktu o halde?

     • pride&prejudice

      evlenmeden once sadece sinema ve tiyatro vardi ya da en fazla yabanci diziler cocuklar olduktan sonra da vakit olmadi;)

 • Ben ilk bölümden sonra bir kaç bölümü kısa videolardan izlemiş daha sonra da gidişatı @kore nin tweetlerindeki senaryonın gidişatına serzenişlerden takip etmiştim. 🙂

  • Gözde E.

   Aslı’nın ağabeyi Cem’in ölümüne kadar güzel gitti senaryo (Ferhat’ın bol gel gitli halleri dışında tabii), oradan sonra bir bocalama yaşadı, tam 24’te tekrar rayına oturacak dedik, Erkan Birgören ayrıldı ve 25’te bambaşka şeyler oldu, iyice tepetaklak olduk… :((

 • DreamyTangerine

  Ellerine sağlık Gözde, hiç izlemediğim bir dizi olmasına rağmen zevkle okudum. Çünkü konuk yazarlara hep destek, tam destek!

  Sen de yazında bahsetmişsin, başka oyuncular ve başka bir yapım şirketi ile bir önceki sezon yayına hazırlanan bir projeydi diye, ben de bu diziyi Kıvanç Tatlıtuğ-Tuba Büyüküstün için Cesur ve Güzel’den önce düşünülen proje olarak duymuştum. Ve bence C&G yerine bu projeyi kabul etseler onlar için çok daha hayırlı olurdu diye düşündüm hep. Çünkü bu hikaye C&G ile karşılaştırınca çok daha farklı çok daha değişik geldi bana hep. Kiralık katil/doktor kız aşkı… Diğeri sırf aman bu sezon iki süperstar ekrana çıksınlar mantığı ile alelalece hazırlanmış bir iş gibiydi. Kime niyet kime kısmet tabii…:D 😀 Siyah Beyaz Aşk’ı izlemedim dediysem de bu kadarcık bilgim var tabii ki. :))

  • Gözde E.

   Çok teşekkür ederim Şölen <3 Belki yazın üst üste seyredersin bölümleri. Sonra sahneler üzerine de konuşuruz.
   Kesinlikle SBA CvG'den çok daha farklı bir iş evet. CvG eskiden yapılmış işlerden birine de çokça benziyordu hikayesiyle. Kötü bir iş değildi tabii, çok güzel sahneler de seyrettik ama SBA kadar derinlikli bir hikaye olmadı hiçbir zaman sanki.
   Bence bu iptal durumu iyi olmuş. Kıvanç Tatlıtuğ da iyi bir oyuncu ama Ferhat için İbrahim Çelikkol'dan başkasını düşünemiyorum şu an. Ferhat'ı oynamadı, yaşadı sanki. Aslı için de Birce Akalay tabii çok doğru bir seçim oldu, O'nun yerine de kimseyi koyamam. Çift uyumu olarak da Bibo bir tık önce Tuba-Kıvanç'tan.

   • Gözde E.

    @ahmetadar:disqus Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? SBA’da daha evvel Kıvanç-Tuba’nın oynayacak olması konusunda yani.

  • Ben CvG’i izledim… O da ortalarında sapıttı. Ama çok ince güzel bir intikam hikayesi vardı orada. Tahsin’İn hikayesi, flashbackler, Cesur ve annesi (tilbe saran <3) Yiğit Özşener geldi hikaye daha da sarpa sardı, Cesur ve Sühan çok aşka düştüler…

   Ben nedense Kıvanç'ı 8 karakteri gibi rolde yeniden görmek istiyorum. Ferhat olabilir miydi? (SBA'yı izlemiyorum ama) olabilirdi bence…

   • Gözde E.

    Kıvanç Ferhat olabilirdi zaten bahsettiğim gibi önce O oynayacaktı bir evvelki sezon çekilseydi. Ama oynasaydı hep Kuzey’le kıyaslanacak, O’na benzetilecekti muhtemelen. Ama İbrahim mi Kıvanç mı dersen İbrahim Ferhat’ı O’nun canlandırabileceğinden daha iyi canlandırdı bence.

 • Ahmet Adar

  Çok güsel derleme olmuş.gösde hanımın emeğine sağlık.keşke ilk senaristlere sema-eylem hanımlara sabredilseydi daha iyi bir şeyler ortaya çıkabilirdi.erkan birgören ratingleri geçici arttırdı,ama güsel çirkinin dinamiğini bosdu.Jülidenin gelişi çok klişe oldu.ama birce ve ibrahimin uyumu efsane oldu.Kimyaları çok tutu.Birce Akalayın profesyonelliği projeyi bugünlere getirdi.yeter ve namığın oyunculuğu da çok iyiydi.

  • Gözde E.

   Teşekkür ederim Ahmet Bey. İlk senaristler devam etseydi ne olurdu kestirmek gerçekten güç. Tek tahminim Aslı daha geç aşık olurdu, aralarındaki aşk daha geç başlardı. Ben zaman zaman beğenmediğim yerler olsa da Erkan Birgören’in kalemini sevmiştim. Belki O’nunla devam etseydi dizi final yapmazdı.
   Jülide’nin gelişinden ben de hiç mutlu değilim. İntikam motivasyonunu yetersiz buluyorum. Aslı’nın anne ve ablasıyla ilgili ne çok hayalim vardı halbuki hepsi suya düştü… Bir de Cüneyt çoktan ya ölmeliydi ya hapse girmeliydi, finali bile gördü maşallah 🙂
   Kesinlikle Birce-İbrahim uyumu 10 numara. Birce Akalay daha profesyonel evet ama İbrahim Çelikkol da Ferhat’ı muazzam canlandırdı bence. Yeter ve Nanım dışında Yiğit, Abidin ve Gülsüm favorilerim.
   Siz de hala takip ediyorsunuz değil mi SBA’yı?

   • Ahmet Adar

    takip ediyorum,son bölümü seyrettim.İlk bölümlerdeki Ceyda Odmanın DENİS karekterinin ayrılması konusunda ne düşünüyorsun.

    • Gözde E.

     Manasız bir ayrılık oldu diye düşünüyorum, sonradan bir bahaneyle geri gelebilirdi onu da yapmadılar. Ben hep Cem O’nunla olacak diye düşünmüştüm. Erken bulduğum bir diğer ayrılık Şahin Cigal, bence uzun soluklu olmalıydı.

   • pride&prejudice

    Julide kadar gereksiz bir karakter diziye girdigi icin dizinin finali geldi. Bu kadar senarist degisikligi yonetmen degisikligi elden ele yolunu kaybetti…sektorun ozellikle Kanal D nin sorunlari da uzerine tuy dikti tabiii…

    • Gözde E.

     Kesinlikle. İntikamının motivasyonu yetersizdi, oyuncunun da üstünde sakil durmuştu karakter… Ben hep anne ve abla gelecek, diziye taze kan olacak diye bekliyordum büyük bir umutla ama güvendiğim Erkan Birgören güvendiğim dağlara kar yağdırdı o konuda resmen… Aslında son senaristler Erkan Birgören’le birlikte ekiptekilermiş ama demek ki 1 kişi bile çok fark ediyor. Kanal D’nin de diziye yeterli özeni göstermediğinde hemfikirim. Mehmed başlayana kadar dizinin resmi Youtube hesabı bile yoktu.

 • Gözde’cim ne güzel bir derleme, kalemine, emeğine sağlık… Yazıyı eklerken ilk bölüm yazımın son cümlesi dikkatimi çekti. “Ben misyona uyarım: ilk bölümden #AsFer ci oldum, ya siz?”

  • Gözde E.

   Teşekkür ederim canım, beğendiyseniz ne mutlu bana 🙂 #AsFer ‘ci olunmaz mı ya, yan yana geleceğini aklımdan bile geçirmediğim iki oyuncu ve muhteşem bir uyum 🙂