İzledim

SEVGİLİ GEÇMİŞ – Geçmişin Bağladıkları

Sevgili Geçmiş ekran yolculuğuna başladı. Yüksek reytingli, uzun ömürlü olur dileğimizle reytinglere bir göz atalım:  AB’de 5.sırada,  4.73 reyting, 11.93 share,  ABC1’de 9.sırada,  4.26 reyting, 9.88 share, ve Total’de 9.sırada,  3.96 reyting, 9.25 share…

Konuk yazarım Fanalbo dizi hakkında ilk bölüm izlenimlerini kaleme aldı. Öncelikle keyifli okumalar ^^ Ardından da yorumlarda buluşalım mı?

 

 

 

Epeydir tanıtımı yapılan Sevgili Geçmiş dizisi  cuma gecesi Star Tv de yayına başladı. Tanıtımlar fragmanlar doyurucuydu. Hikaye, üç kız kardeşin yıllar sonra buluşmasını konu alıyor.

 

“Birbirinden habersiz büyümüş üç kız kardeş bir gün gizemli bir mektup alırlar ve aralarından birinin düğününde buluşurlar. Ama düğün gecesi kendilerini hiç beklemedikleri bir durumun içinde bulacaklardır. Biri müzisyen, diğeri doktor, bir diğeri ise uçsuz bucaksız üzüm bağlarının sahibi olan üç kardeş o geceden sonra Ege’nin güzel kasabası Güneşli Bahçe’den çıkamazlar ve birlikte yaşamaya mecbur kalırlar. Bir kriz durumunda oluşan bu mecburiyet hali zamanla yerini kardeşliği, arkadaşlığı ve dayanışmayı keşfetme macerasına bırakır.”

 

İpek, Deren ve Çilem aileleri tarafından yetimhaneye bırakılmıştı. Deren ve İpek’in iyi bir ailesi vardı. Çilem’in şansı olmamış yetimhanede çok sevdiği arkadaşı Azra ile büyümüştü.

 

 

Gelelim bölüme; Deren’in ailesini öğrendiği sahne soğuk ve acele ile geçiştirilmiş bir sahneydi. İlk eleştirim budur. İpek ise annesine tepkili bir o kadar da kararlıydı, hemen kız kardeşlerine düğün davetiyesi ile gerçekleri anlatan bir mektup yolladı. İpek kendisinden yaşça büyük Tekin Malik’le evlenmek üzereydi .Tekin psikopat ve şiddet gösteren biriydi. Kadına şiddetin toplumdaki gerginliği üstümüzde iken susan bir İpek… ‘Söz verdi, bir daha yapmaz’ sözüne karşı Deren’in ona verdiği tepki hepimiz yüreğine su serpti. Biri bir şeyi bir kere yaptıysa, bir daha tekrarlamayabilir ama iki kere yaptıysa hep yapacak demektir.

 

Tekin Malik’in evinde hizmetliler ve kamera olduğunu sanmıyorum, adam psikopat  kimselerin görmesini istememesi bence normaldi. Nitekim Refik karakteri sanırım evin hizmetlisi durumunda, her şeyi bilip susan bir karakter o. Peki  Tekin Malik’i kaza ile öldüren 3 kız kardeş ellerinde kocaman küreklerle cesedi gömmeye giderken İpek’in apartman topuklu ayakkabısını çıkartmaması sizin de dikkatinizi çekti mi?

 

İlk bölümde dizinin baş rolü Cahide karakterini, yani Ece Uslu’yu görmemiş olmamız büyük riskti bence, inanıyorum ki ikinci bölüm daha bi’ heyecanlı olacak. Tekin Malik’in birdenbire ortadan kaybolmasını nasıl açıklayacaklar bakalım…

 

 

İlk bölümde eleştirdiğim bir sahne de Çilem’le nişanlısına uygulanan zulüm oldu. O sahneler şiddet içeriyordu, gereksizdi de…  Çilem’in gözünün önünde ölen nişanlısının ölüm sahnesindeki performansı çok zayıftı. Çilem’in (Elifcan Ongunlar) aniden karşısına Cemal’in çıkması fazla tesadüf mü yoksa önceden planlanmış mıydı henüz bilmiyoruz.

 

 

Dizi ilk bölüm için çok hızlı geçişlerle başladı; bir taraftan karakterler, bir taraftan geçmiş ve geleceği işleyen senaryo izleyiciyi yordu. Çilem’in yerine geçen Azra karakteri kötü bir olaya karışınca soluğu Güzelbahçe’de aldı. Her ne kadar Azra’nın yaptığı hoş bir şey olmasa da, ilk kez benden ve çevremde izleyen çoğu izleyiciden tam not aldı.

 

 

Sevgili Geçmiş’i -bazı hatalarına rağmen- beğendim, cuma gecesi çok dizi var evet ama bir o kadar da boşta gezen izleyiciyi toparlayacak bir iş olmuş. Deren’in kaza sahnesi şimdiye kadar izlediğim en iyi çekilmiş kaza sahnesiydi. Deren’in oyunculuğuna, soğukkanlılığı ve yaşadığı korkuyu izleyiciye aktarmasını çok beğendim. Bu sahnede Melisa Sezen’e şapka çıkarttım, tabi ki yönetmene de…

 

Ben ikinci bölümde de ekran karşısındayım. Ya siz?

 

 

 

 

Sevgili Geçmiş 2.Bölüm Ön İzleme

 

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE
BRIDGERTONE – Gölge Oyunları
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap