SEVGİLİ GEÇMİŞ – Geçmişin Bağladıkları

Sevgili Geçmiş ekran yolculuğuna başladı. Yüksek reytingli, uzun ömürlü olur dileğimizle reytinglere bir göz atalım:  AB’de 5.sırada,  4.73 reyting, 11.93 share,  ABC1’de 9.sırada,  4.26 reyting, 9.88 share, ve Total’de 9.sırada,  3.96 reyting, 9.25 share…

Konuk yazarım Fanalbo dizi hakkında ilk bölüm izlenimlerini kaleme aldı. Öncelikle keyifli okumalar ^^ Ardından da yorumlarda buluşalım mı?

 
   
 

 

 

 

Epeydir tanıtımı yapılan Sevgili Geçmiş dizisi  cuma gecesi Star Tv de yayına başladı. Tanıtımlar fragmanlar doyurucuydu. Hikaye, üç kız kardeşin yıllar sonra buluşmasını konu alıyor.

 

“Birbirinden habersiz büyümüş üç kız kardeş bir gün gizemli bir mektup alırlar ve aralarından birinin düğününde buluşurlar. Ama düğün gecesi kendilerini hiç beklemedikleri bir durumun içinde bulacaklardır. Biri müzisyen, diğeri doktor, bir diğeri ise uçsuz bucaksız üzüm bağlarının sahibi olan üç kardeş o geceden sonra Ege’nin güzel kasabası Güneşli Bahçe’den çıkamazlar ve birlikte yaşamaya mecbur kalırlar. Bir kriz durumunda oluşan bu mecburiyet hali zamanla yerini kardeşliği, arkadaşlığı ve dayanışmayı keşfetme macerasına bırakır.”

 

İpek, Deren ve Çilem aileleri tarafından yetimhaneye bırakılmıştı. Deren ve İpek’in iyi bir ailesi vardı. Çilem’in şansı olmamış yetimhanede çok sevdiği arkadaşı Azra ile büyümüştü.

 

 

Gelelim bölüme; Deren’in ailesini öğrendiği sahne soğuk ve acele ile geçiştirilmiş bir sahneydi. İlk eleştirim budur. İpek ise annesine tepkili bir o kadar da kararlıydı, hemen kız kardeşlerine düğün davetiyesi ile gerçekleri anlatan bir mektup yolladı. İpek kendisinden yaşça büyük Tekin Malik’le evlenmek üzereydi .Tekin psikopat ve şiddet gösteren biriydi. Kadına şiddetin toplumdaki gerginliği üstümüzde iken susan bir İpek… ‘Söz verdi, bir daha yapmaz’ sözüne karşı Deren’in ona verdiği tepki hepimiz yüreğine su serpti. Biri bir şeyi bir kere yaptıysa, bir daha tekrarlamayabilir ama iki kere yaptıysa hep yapacak demektir.

 

Tekin Malik’in evinde hizmetliler ve kamera olduğunu sanmıyorum, adam psikopat  kimselerin görmesini istememesi bence normaldi. Nitekim Refik karakteri sanırım evin hizmetlisi durumunda, her şeyi bilip susan bir karakter o. Peki  Tekin Malik’i kaza ile öldüren 3 kız kardeş ellerinde kocaman küreklerle cesedi gömmeye giderken İpek’in apartman topuklu ayakkabısını çıkartmaması sizin de dikkatinizi çekti mi?

 

İlk bölümde dizinin baş rolü Cahide karakterini, yani Ece Uslu’yu görmemiş olmamız büyük riskti bence, inanıyorum ki ikinci bölüm daha bi’ heyecanlı olacak. Tekin Malik’in birdenbire ortadan kaybolmasını nasıl açıklayacaklar bakalım…

 

 

İlk bölümde eleştirdiğim bir sahne de Çilem’le nişanlısına uygulanan zulüm oldu. O sahneler şiddet içeriyordu, gereksizdi de…  Çilem’in gözünün önünde ölen nişanlısının ölüm sahnesindeki performansı çok zayıftı. Çilem’in (Elifcan Ongunlar) aniden karşısına Cemal’in çıkması fazla tesadüf mü yoksa önceden planlanmış mıydı henüz bilmiyoruz.

 

 

Dizi ilk bölüm için çok hızlı geçişlerle başladı; bir taraftan karakterler, bir taraftan geçmiş ve geleceği işleyen senaryo izleyiciyi yordu. Çilem’in yerine geçen Azra karakteri kötü bir olaya karışınca soluğu Güzelbahçe’de aldı. Her ne kadar Azra’nın yaptığı hoş bir şey olmasa da, ilk kez benden ve çevremde izleyen çoğu izleyiciden tam not aldı.

 

 

Sevgili Geçmiş’i -bazı hatalarına rağmen- beğendim, cuma gecesi çok dizi var evet ama bir o kadar da boşta gezen izleyiciyi toparlayacak bir iş olmuş. Deren’in kaza sahnesi şimdiye kadar izlediğim en iyi çekilmiş kaza sahnesiydi. Deren’in oyunculuğuna, soğukkanlılığı ve yaşadığı korkuyu izleyiciye aktarmasını çok beğendim. Bu sahnede Melisa Sezen’e şapka çıkarttım, tabi ki yönetmene de…

 

Ben ikinci bölümde de ekran karşısındayım. Ya siz?

 

 

 

 

Sevgili Geçmiş 2.Bölüm Ön İzleme

 

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Nur

  Sonuçta cinayetimiz işlendi, Çilem bir şeye bilendi, aşık olacak çiftlerimiz tanıştı. Esrarengiz bir adam göründü, anne de haftaya çıkacak..
  Sorunlu bir açılıştı ama tutarsızlıklara takılmayıp izleyeceğim. Ölen öldü kalan sağlar bizimdir:)

  3+1 kızkardeşin aralarına katılacak anne ile sımsıcak bir yolculuğu.
  Yer yer duygusal anlar vardı. İpek ve Azra’nın sarılma sahnesi. İpek’in Azra’ya sarıldığı anda Azra’daki duygu değişimi içime işledi.
  Deren’in soğuk ve mesafeli davranıp düğünde kardeşleriyle kaynaşması, dansetmesi güzeldi.
  Bütün kasabayı tanıyan İpek’in mesela Mahir dururken, kaymakam mı emniyet müdürü mü her ne ise aile dostu adam dururken, annesi vs dururken iki kızkardeşini yardıma çağırmasına güldüm. Demek ki ortak kaderi böyle paylaşacaklarmış.

  Azra’nın Tekin’e vurup ölümüne neden olduğu an; sanki annesinin intikamını almış gibiydi. Azra’yı anladığımı sanıyorum.

  Azra ve Deren’i çok sevdim. İpek’e sanırım daha geç ısınırım.

  Mahir ve Azra’yı yakıştırdım. Deren ve Finanscıyı çok yakıştırdım. Finanscıdan biraz şüphelendim çek, senet mafyası falan mı:)

  Çilem tam bir karın ağrısı. Pek tahammül edeceğimi sanmıyorum ama diğerlerinin hatırına katlanırım.

  Sinan’ı da beğendim. Sanırım İpek ile aralarında bir şeyler olacak. Sinan daha bir müstakil karakter gibi geldi. Miras ona kaldı, baba kayıp, ilk zanlı o olacaktır. Sinan’ı merak ediyorum. Herhangi bir aşk ilişkisi içinde olsa da olur olmasa da.
  Hem geçmişi hem günümüzü omuzlarında yük.
  Kasaba güzel, kızlar güzel, kardeşlik güzel. Aslında hepsi ayrı ayrı güçlü kadınlar. Adamı nasıl gömdüler lan:) Diziyi izlemem için yeterli sebebim var. Temennim Çilem’i çok fazla tepemize çıkarmasınlar.. Sıradaki cinayet gecikmesin:) Deren’in dediği gibi “Bir insan bir şeyi bir kez yaparsa bir daha yapmayabilir ama iki kez yaparsa mutlaka tekrarlar” E ikinci adayımız hazır: Çetenin elebaşısı+ 3 üyesi.. sonra Azra’nın babası var.. Hadi bakalım kzlar elinizin terini soğutmayın:)

 • Nur

  Kızların düğün kıyafetleriyle Tekin’i gömmelerini falan es geçeceğim. İstemeden ölüme sebep oldular ambulans çağrılmadı, polisten korkacakları bir durum yoktu. Tekin bir itiş kakışla aşağı düştü kendine gelince Deren’e saldırdı Azra durdurmak için eline geçen ilk cisimle başına vurdu ve öldü. Yani böyle bir şey gerçekte başımıza gelse en son düşüneceğimiz şey götürüp bir yere gömmek olur. Başka türlü dizi olmazdı dememek lazım. Olurdu.
  Çok küçükken ayrılan birbirlerinden habersiz 3 kızkardeşin (biri kardeş değil ama olsun) yıllar sonra birinin düğününde bir araya gelmesi, istemeden damadın ölümüne sebep olmaları ve cesedi gömüp olayı gizlemeleri.. Bu olayla ve kızkardeşlerle empati kurmak o kadar zor ki. Benim açımdan en başta İpek olmak üzere haksızlardı.
  Diğer tarafta Çilem ve nişanlısının mafya tarafından esir alınması, işkence görmeleri, nişanlısının öldürülmesi ve Çilem’in intikam yolculuğu.
  Anladığım kadarı ile bir uyuşturucu çetesi var. Çetenin elebaşısının paravan işi müzik yapımcılığı. Kadınlara düşkün biri. Şarkıcı Azra ve müzisyen arkadaşlarını alıp evine götürüyor. Müzisyen çocuklar elebaşının evinden uyuşturucu ve para çalmaya kalkışıyorlar elebaşı onları silahla vurup öldürüyor..Azra çantaya doldurulan madde ve nakitle kaçıyor maddeyi çöpe atıyor nakiti yurda gizlice girip müdürün masasına bırakıyor, bir ara eve gidiyor çete evi basıyor, telefonunu düşürüp kaçıyor eve hiçbir şeyden habersiz gelen Çilem’i ve nişanlısını çete esir alıyor başka yere götürüyor orda ikisine işkence ediyorlar nişanlıyı öldürüp Çilem’i serbest bırakıyorlar.
  Akla aykırı bir kurgu. Gözünün önünde 2 arkadaşı öldürülen Azra malını ve parasını çaldığı çetenin elinden canını zor kurtardığı eve dönecek evde notu bulacak nottaki adrese gidecek Çilem’i kurtaracak. Elebaşının planı bu!?
  Garip garip replikler cabası. Çilem, Azra’dan mı çeteden mi yoksa her ikisinden mi intikam alacak, onu bile anlayamadım.

 • Nur

  Merhaba Fani. Ellerine sağlık.

  Blog’da uzun zamandır Çukur yorumluyordum. Sevgili Geçmiş’i görünce hem şaşırdım hem sevindim. Umarım yorumlamaya devam edersin. Ben de görüşlerimi yazarım.

  Dizinin açılış bölümü sorunluydu.

  3 Kızkardeşimiz var. Deren, İpek, Çilem.
  Anne Cahide bölümde yoktu, SM’de yer alan spoiler’a göre 24 yıldır hapiste. Babaları hakkında bilgi yok.

  İpek’e içinde bir fotoğrafın da olduğu bir mektup geliyor. Mektupta evlatlık olduğu ve 2 kızkardeşinin daha olduğu yazıyor. Fotoğrafta; Anne, baba ve 3 çocuk var. En küçüğü annenin kucağında. Diğer 2 çocuk ayakta biri 2 yaş gibi diğeri 4-5 yaş civarı.
  İlk sorun burda zira kardeşlerin en büyüğü Deren, evlatlık verildiğini algılayabilecek yaşta. İdrak edememiş olsa bile bir şekilde bilinçaltında parça parça hatıraları olması gerekiyordu. İpek’ten gelen mektubu okuduğunda verdiği tepki, farklı olmalıydı. Yüzleşme sahnesi de yapay ve iticiydi.

  İpek’in mektubu okuduktan sonra annesi ile yüzleşme sahnesi aynen Deren’de olduğu gibi yapay ve iticiydi

  Çilem’e gelince; mektuptan haberi olmadı ve zaten yurtta büyümüş. Yurtta beraber büyüdüğü sonrasında beraber kaldığı arkadaşı Azra mektubu aldı ve Çilem’den habersiz Çilem’in yerine geçti.

  Azra: Annesi, babası tarafından gözünün önünde öldürülmüş sonrasında yurda verilmiş, okuyamamış. Şarkıcılık yapıyor.

  İpek evlatlık verildiğinde 2 yaşındaymış. Evlatlık alan aile kasabanın zenginlerindenmiş onları öz anne-babası sanıyordu.(Cahide 24 yıldır hapisteyse İpek’in 26 yaşında olması gerekiyor) Flash Back’lere göre 12-14 yaşları civarındayken kasabaya Tekin Malik isminde bir adam geliyor İpek’in ailesinin mülklerine el koyuyor(?)babası üzüntüden ölüyor annesi küçük bir lokanta işletiyor İpek üniversiteyi bitirmiş, sanırım çalışmıyor Tekin Malik’le evlenip mülklere ortak olma hedefi var bu nedenle Tekin’in uyguladığı tacizi sineye çekiyor. Nikah= Köprü, Tekin=Ayı..
  İpek köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyecek kişi.

  Tekin’in ölümü ile sonuçlanan olaylar zinciri ikna edici değildi.
  İpek’in ailesinin sahip olduğu mülk el değiştirmiş, Tekin ya da başkası.. Şayet herhangi bir hukuksuzluk varsa İpek’in itirazı o yönde olmalıydı. Hukuka uygun ama haksızlık var ise itiraz zemini de o yönde olmalıydı. “Babamın mülkünü satın alan adamla nikahlanıp mülke ortak olurum” demek gayri ahlaki. Tekin ahlaksızsa İpek’in yaptığı da ondan aşağı değildi. Nikahtan önce Mahir’den kıskanan Tekin’in elinden zorla kurtulan İpek ‘nikaha kadar herşey mübah’ diye sustu. Çok yadsıdım.

  • Fani Albohayre

   Pek cok sorulacak soru var ikinci bölümü bekleyelim bakalım ipek tekinin yanında işe girmiş olabilir

   • Nur

    Yapmıştır. Çünkü Tekin’le evlenip mülklere ortak olmayı planlamış ya:) Dişiliğini kullanıp yaşça büyük adamı ayartıp onun şiddettini sineye çekecek kadar gözü dönmüş. Hak veremedim, ahlaki bulmadım. Nikahtan sonra yalnız kaldıklarında Tekin’e söylediği; “Vücudumdaki izleri gösterirsem her şeyini alırım” mealindeki sözleri uygulanan şiddetin gayet güzel işine geldiğini gösteriyordu.

    İpek’i şimdilik kaale almıyorum. Tekin’in ölümünü eski karısına uyguladığı zulümün bedeli olarak değerlendirdiğim için adalet böyle tecelli etti diye değerlendireceğim. Kabak zavallı Sinan’ın başına patladı geçmişte babasını öldürmeye teşebbüs ettiği için baş şüpheli o olacaktır. Hoş o da o saatlerde Refik ve şürekasından dayak yemekle meşguldü ya:)

    Gelecek bölüm için çok fazla soru işareti kafamda yok. Alyans çimenlere düştü büyük ihtimal Refik polisten önce bulur santaj faslı başlar. Cemal, Çilem’i Azra’nın üzerine salar bu kez Çilem, Azra olur. Cahide kasabaya gelir, çete Azra’nın peşine düşer..
    Bu bölüm için Azra ve Deren benim için tamamdı. Deren’in Psikolog annesi falan pek olmamıştı ama idare eder. Azra, Mahir, Deren, ismini bilmediğim finanscı dörtlüsü ve Sinan’ı sevdim. Refik abartılıydı ama rahatsız etmedi. Önümüzdeki bölüm Cahide’yi seveceğimi sanıyorum o gelince İpek’in gereksiz annesini daha az görürüz belki. Cemal pek bi sevimsizdi ama renkli biri galiba, onu da öyle kabullenirim.
    Çilem’in dramı tesadüfler, talihsizlikler arka arkaya.. şimdilik beni pek sarmadı ilerde değişebilir.

    • Fani Albohayre

     İpek annesine evliliğin nedenini acıkladı Deren ve Azrada gercegi ögrendi tabii planlıydı ve bu dizide kimse masum degil her karakterin bir sırrı var Sinanın beden kactıgını ve babasının nefretini kazandığını bilmiyoruz henüz

     • Nur

      İlk bölüm itibari ile Sinan’ın dramı diğer hepsinin hikayesinden daha fazla dokundu bana. Çok az sahnesi vardı, satır aralarında ipuçları vardı ama belki görsel olarak verilmediği için zihnimde daha fazla doldurdum. Mesela Deren’in psikolog annesinin sevgisizliği flash back’lerle verildi ama öncesinde anne ile yüzleşme sahnesi o kadar olmamıştı ki o yüzleşme yapay geldiği için çocukluk travmaları da yapay geldi.

      Sinan’a gelince; Babasının nasıl zalim ve şiddet dolu bir insan olduğunu gördük. Sinan’ın annesinin ölümüne neden olacak kadar anneye zulmettiğini öğrendik. Gözümde bir çocuk canlandı annesi gözünün önünde zulüm gören bir çocuk. Günler, geceler, aylar, yıllar boyunca şahitlik ediyor. Zalim bir baba, zulme uğrayan bir anne ve çaresiz bir çocuk. Tekin belli ki Sinan’a da zulmetmiş. Bir noktada Sinan annesini kaybediyor büyük ihtimal kadın maruz kaldığı şiddete fiziken dayanamıyor ve hayata gözünü yumuyor. Böyle olduğunu düşündüm. Dizinin kendimce tahmin edebildiğim kronolojisine göre Sinan 15 yaş civarında babasını öldürmeye teşebbüs ediyor ve sanırım Refik cinayete engel oluyor. O olaydan sonra bir daha babasıyla görüşmüyor.. Tam bir dram, doğuştan itibaren, çocukluk, ergenlik, gençlik, hayatının her günü her an’ı..
      Sinan’ın varsa sırrı ne olabilir? Başıboş korumasız büyütülmüş bir çocuk dolaylı ve dolaysız şiddete maruz kalmış.. Kendisi suç işlemiştir, üzerinde suç işlenmiştir.. Her şey ama her şey mümkün.

      Cahide’nin sır gibi değil. 24 yıl ancak cinayetten yatar. Kızların babasını öldürmüştür?? Şimdilik başka bir şey tahmin edemiyorum.

      Cemal, bir şekilde Cahide’den nefret ediyor olmalı ki kadının tahliyesine yakın kızına mektup yolluyor? Cahide’nin öldürdüğü kişi ki bu kişiyi koca olarak tahmin ediyorum onun kardeşi falandır ağabeyinin intikamını almak istiyordur?? Belki de Cahide’ye saplantılı eski aşık biridir??

     • Fani Albohayre

      Cemal kızların amcası Cahideyede asık belki santaj yapacak dönümünde kocasını öldürttü onun ustune arttı bence Sinanla ilgili çok bilgim yok bence o İpegi tanıyordu belkide ilk aşkıdır mutsuz etmeyeceksin dedi ya bababasına

     • Nur

      Öyle mi? Dizinin Sosyal Medya’sını pek takip etmiyorum. Diziye iyice alışınca Sosyal Medya’da neler yazıldığına bakıyorum. Dediğin gibi Cemal amca ise kızların babasını o öldürtmüş Cahide’nin üstüne atmış olabilr. Takıntılı, psikopat biri belki?
      Sinan’la ilgili falan hepsi tahmin, izlediğim sahnelerden öyle çıkardım. Benim anladığım kadarı ile Tekin, Güneşli Bahçe’ye 15 yıl kadar önce gelmiş kimse tanımıyormuş. İpek’in babasının mülklerini almış, yerleşmiş. Sinan, Tekin’in terkettiği yerde kalmış olmalı ve sanırım Refik de öyle. Refik sonradan Tekin ile Güneşli Bahçe’de buluşmuş olmalı. Tekin’in eski karısını, oğlunu Güneşli Bahçe’de tanıyan yok. Tekin’in geçmişini Sinan harici tek bilen kişi Refik. İleride Cahide, Cemal, Tekin aynı kasabadan bile çıkabilir.

      İpek, İzmir’in kasabasına evlatlık verilmiş Çilem, İzmir’de yurda verilmiş Deren, İstanbul mu İzmir mi bilmiyorum ama belli ki olaylar falan hep İzmir’de olmuş.

     • Ahmet Adar

      Cemal plancı detaycı birisi,İlk günden Cahideye aşıkmış.Bütün emeli Yeğenleri ve Cahideyle bir araya gelebilmek.Cahideye kurulan Komplo da rolü olabilir mi? şüpheli orası,Kaynak dizi seti sayfası karekter tanıtımları.

     • Fani Albohayre

      Baba kalsaydı ilk bölüm Cemali göstermedim Çilemi o tepede ıntıhar kararıyla bırakırdım izleyicinin kafası karıstı gerek yoktu

     • Fani Albohayre

      Aceleye gerek yoktu kızların evlatlık oldukların ögrenmesine daha uzun vakit ayırabilirierdi

     • Nur

      Merhaba Ahmet Bey. Bu sayfada sizin de olmanıza sevindim.

      Cahide komplo sonucu mu mahkum olmuş? Kocasını yani kızların babasını bir nedenle öldürdüğünü sanmıştım. Gerçi Cemal cinayete yatkın bir tip gibi.

      Aslında şöyle de düşünüyorum:
      Cahide ve ailesi + Cemal + Tekin; hepsi aynı kasabadaydı..Kasabanın eşrafındandılar ve tanışıyorlardı.
      Cahide evliydi 3 kızı vardı.
      Tekin evliydi bir oğlu vardı ve belki başka çocukları da vardı?
      Cemal kızların amcasıydı bekardı Cahide’ye aşıktı.
      Kasabada bir cinayet işlendi kızların babası öldürüldü. Cahide mahkum oldu, kızlar evlatlık verildi. Tekin’in karısı öldü kasabadan ayrıldı Güneşli Bahçe’ye geldi. Cemal ağabeyinin ölümünden sonra kasabada kalmış olabilir? Kızları takip etti. Yıllar sonra Cahide’nin tahliyesine yakın Cemal dağılan aileyi bir araya getiriyor.
      Cahide, Cemal ve Tekin tanışıyorlar ve kızların babasının öldürülmesinde Tekin’in parmağı bile olabilir?

     • Ahmet Adar

      Diziseti sayfasından son öğrendiklerime göre ağabeyinin ölümünü Cemal planlamış,Suç Cahideye kalmış.Tekin Malik’in bir alakası var mı?Bilmiyorum.

 • Diziyi izlemeden konusu hakkında bilgi sahibi oldum. teşekkürler…

  Seçkin Özdemir sahnelerine bakarım ama <3 Pek severim de kendisini… O ne rolünde?

  • Fani Albohayre

   Sinan karakterinde Tekin malikin asi oglu