İzledim

SEN ÇAL KAPIMI – Aşkın EdSer Hali

Ve as bayrakları sevgili izleyici; Sen Çal Kapımı ile kalplerimizi kazanan Eda ile Serkan kavuştu. Üstelik bir önceki bölüm son sahnedeki reji hatasının telafi edildiği bir başlangıç ile. (O anlamsız mimiğe bir sinir olan ben değildim sanırım^^)

Nereden nereye…   (For my foreign followers, please go to select language section for google translate. On the top right side of the screen for desktop, Last line on the hamburger menu bar for mobile.)

 

İşkolik robotik Serkan Bolat Eda ile İtalya’ya gitmeyi teklif etti. Bu çok büyük bir adım! İşlerimi yoluna sokup bir şekilde hallederim, yani gerekirse gidip gelirim ama seninle İtalya’ya gelirim” Serkan koşulsuz şartsız Eda’nın yanında kalmasını istemiyor, onun hayallerini gerçekleşmesini canı gönülden istiyor ve birlikte olabilmek için de orta nokta bulmaya çalışıyor. 2 aylık süre de bunun bir işareti.

(Eda ve burs konusu ilk bölümden bu yana mantıksız olmasından öte saçma, ben yazmaktan soruldum, senarist giderek daha da saçmalaya yorulmadı. Yıllar sonra okul kaydının halen aktif olması, burs onayının kısa sürede halledilmesi için, işlemler için İtalya’ya gitmek, bursu kabul etmemek…  Ama küçük detaylara takılmıyoruz ^^)

 

 

Eda ile Serkan’ın minnoşluğu <3 Her fırsatta bir araya gelmeye çalışmaları bölümün renkli kısımlarıydı.  Ama ne replikler özenle yazılmış ne de sahneler özenle çekilmişti. Birkaç bölüm öncesi yağmur altında beklediğimiz öpücüğü çiftimiz kavuştuktan sonra izlemek -daha doğrusu hayal etmek- kısmetmiş.  Bu sahneler çok ama çok daha güzel yazılabilirdi, izleyici hayal eder diye düşünmüşler sanırım.  Benim hayal gücümde hazır Eda’nın bavulu yanındayken onu akşam eve bırakmak değil baş başa kalabilecekleri bir yere kaçırmak vardı ^^ Erdem’in rüyası bile daha romantikti…

 

 

Eda’nın ısrarla Selin’i sorgulaması bir bana mı anlamsız geliyor. Neyse ki “Ve açıkçası sen varken… Sen varken; sadece sen varsın. Oldu mu?”  açıklaması ile sorularına yanıt bulmuştur umarım.  Kaldı ki Selin’in nikah masasında terk edilmesinin sebebi Eda’nın Selin’e gidip “Serkan seni seviyor ama söyleyemiyor” açıklamasıdır. Yahu sen ne diye burnunu sokuyorsun! Neden evlenmek üzere olan bir kadını kendi yorumunla gaza getiriyorsun?  Ama esas kızımıza kızmak olmaz, sözleşme konusunda intikamını almış oldu diyelim. Serkan – Selin konusunda ise kendi duygularından bu kadar eminken iki gün beklemek yerine hızlıca yanıt verebilirdi Selin’e, vermedi. Bu konuda da esas oğlumuza bir eksi puan veriyoruz.

 

 

Ayfer Hala dizi genelinde en sevilen karakterlerden biri idi. Aşka inanan, değer veren bir imajı da vardı. Ne oldu da böylesine değişti? O saçma sapan sözleşmenin iki taraf içinde gerçeğe dönüştüğünü anlamak çok mu zor? Dışarıdan bir gözle anlayamıyorsa da tarafların anlatmasına, açıklamasına fırsat vermeliydi. Tatlı halamız bir anda kara kediye dönüşüverdi.  Hem neden sürekli ‘baskın’ yapıyor? Eda’nın bir kez daha panikle uykuya yenilecek kadar stres yaratıyor!

 

 

 

Fragmanı izler izlemez Ferit’in o masadan kalkacağını tahmin etmiştim ama neden şimdi?  Bu adam zaten Selin’in kendisine aşık olmadığını biliyor mu? Biliyor. Nikah tarihi sırf Selin’in kalbi gibi aklı da Serkan’a kaymasın diye öne çekilmedi mi? Çekildi. O zaman? Ne oldu da Ferit Selin’i nikah masasında terk edecek kadar kinle doldu?  Diyelim ki Selin’in yalanını yakalaması, terastaki Serkan – Selin konuşmasına şahit olması bardağı taşıran damla oldu ama yine de karaktere ters bir hareket oldu.

 

 

Senaristin çift kartlarını yeniden dağıtıyor: Pırıl – Engin; Ceren-?  Buldum Ferit. O da ince uzun, o da sarışın, o da Selin kadar dikkat çekici olmasa da renkli gözlü. Oldu bu iş!

Ve oldu olacak Erdem ile de Fifi’i de çift yazalım. Peki Fifi kim? İlk bölümlerden beri babaannenin ajanı olduğunu düşünüyorum. Üstelik Ayfer Hala annesinin her şeyden haberi olduğunun altını çizmişti bir zamanlar, bu bilgi boşuna verilmedi herhalde.  Peki ne zaman öğreneceğiz Fifi hakkındaki gerçeği?

Yan karakterleri bir yana bırakalım; biraz daha Eda Serkan ile devam edelim  <3

 

 

Havada ayrılık kokusu var. Aydan ile Aytekin önce Eda ile Serkan’ı ayırmaya çalışacak, başaramayınca da “Siz birlikte olmazsınız oğlum, çünkü Eda’nın anne ve babasının ölümünde biz neden olduk.” konuşması gelir. Serkan bu gerçeğin acısı ile Eda’dan uzak durmaya karar verir, Eda bu karara anlam veremez. Serkan -nedense- öyle bir suçluluk dar boğazındadır ki sudan bir sebeple Eda’dan ayrılır. Bir süre sonra Edasızlığa alışamayacağını fark eder, ‘yıllarca gizli kalmış bu gerçek bir süre daha gizli kalır’ düşüncesiyle barışırlar, birliktelikleri aile ve arkadaşlar gözünde resmiyet kazanır, hatta belki ‘gerçek’ yüzükler bile takılır… Ama bu mutluluk Eda’nın tamamen tesadüf olarak -büyük ihtimal yeni karakterimiz peyzaj mimarından – ondan gizlenen bu sırrı öğrenmesi ile bozulur. Severek ayrılırlar. Bu süreç net. Bakalım sevgili senarist bu süreci nasıl işleyecek.

 

 

Bolat ailesinin bu suçlulukla Eda’yı ‘yok’ kabul edip onu hayatlarından uzaklaştırmalarındansa “geçmiş geçmiştir, şimdi geriye dönük hataları düzeltme zamanı” diyerek ona kol kanat germelerini mutluluğu için ellerinden geleni yapmalarını tercih ederdim. Ama sınıf farkının öneminin altını defalarca çizen Aydan Hanım’dan ve basiretsiz Aytekin Bey’den bunu beklemek çok da mantıklı değil.

Hem oldu da Bolat ailesi Eda’ya kol kanat gerdi, ‘kötü karakter’ açığını kimle dolduracağız değil mi?  Elimizde pek sevilmeyen bir babaanne var (hala kim oynasın anketi açacağım, aklımda!), Aytekin’i bu bilgi ile tehdit eden ve küçük de olsa şirketten bir hisse alan, üstelik Serkan’a gıcık Ferit var (Ferit’in kötü karakter olmasına KESİNLİKLE karşı çıkıyorum.); yeni gelen ve büyük ihtimalle Eda’ya aşık olacak dünyaca ünlü peyzaj mimarımız var: Efe Akman.

 

 

Acaba yapım epeyce para kazanmıştır da birkaç bölüm seti Mardin ya da Corona günlerinde nasıl olur bilemiyorum ama İtalya’ya taşımayı düşünür mü? Renk gelir.

 

Sen Çal Kapımı 12.Bölüm reyting mutluluk verici: Total 7,94 reyting,  AB  7,47  reyting ve ABC1 8,52 reyting ile her üç kategoride de zirvede

 

Tweetleriyle yazıya renk katan mavis  martina  berthe ve Lara Ahmed‘ e teşekkürler…

 

Sen Çal Kapımı dizi yorumları haftalık olarak okuma için  tıklayın .

 

Sen Çal Kapımı 13.Bölüm Fragmanları

(link otomatik olarak oynamadıysa Sen Çal Kapımı  1.fragman için tıklayınız)

 

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE
BRIDGERTONE – Gölge Oyunları
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap