İzledim

MASUMLAR APARTMANI – Kardeş Demek

Ben yine diziyi övmeye geldim. Önceden söyleyeyim direk çarpıya basmak isteyen olabilir. Masumlar Apartmanı hikayesi, senaryosu, oyuncu performansları ve mükemmel rejisi ile sezonun en iyi projesi. Her bölüm memnuniyetle ve merakla kalkıyorum ekran başından… Hem de upuzun bölüm sürelerine rağmen, ekranlarda görmeye alışkın olmadığımız bir sinematografi ile…

 

 

Aile olamamış, anne-baba sevgisi görmemiş kardeşlerin arasında kurulan güçlü kardeşlik bağı dikkat çekici. Her yaşanan olumsuzluk onları daha da dayanıklı bağlarla kenetlemiş. Ama tüm yaşanan olumsuzluklar demişken;  yasa var, hukuk var; Derenoğlu ailesi parasına rağmen bu kadar rahat nasıl davranabilir? Gülben tehdit paketleri gönderir, birini camdan atar, Han birinin boğazını sıkar…Saymaya çalışsan sayfalar dolar. Ama hem bunları hem de gündemi epeyce meşgul eden yaş hesabını bir kenara bırakmaya ne dersiniz?

 

 

Gülben Derenoğlu kardeşlerin ‘normal’e en kolay geçebilecek olanı, en azından farkında demiştim, yanılmışım. Naif bir karakter olarak sevdik Gülben’i, özellikle ablasının yanlışlarını görüp tepki gösterdiğinde hangimiz alkış tutmadık? Ama tehdit içerikli paketler göndermekten tutun da -o bebek ne kadar korkunçtu- Esra’yı cama doğru itecek kadar fiziki şiddet uygulamadı mı?

 

Bu nedenle Han’ın seçimine (ihbar etmesine) hak veriyorum ben. Elinden gelen tek şey buydu, ama Gülben’in takıntılarına bir de polis fobisi eklendi tam oldu. İhbar konusunda bir de ‘baba’ya değinmek lazım. İnsan evladına suç konduramaz ama Gülben karakola ihbar edilecek ne yaptı diye sormak yerine ihbar eden Han’a yüklenmek doğru mu?

 

“Sevdiğine bunu yapan sevmediğine ne yapar bilmiyorum.”

 

Han sevdiği Gülben’i şikayet eden kişi iken Gülben’in “Han beni kurtar” diye seslenmesi.

 

 

Peki Han ve İnci ilişkisi nereye gidiyor? Kapı önünde ağladığında, araba içinde bir ‘nefes arası’ verip başından geçenleri İnci’ye anlattığında gerçek bir Han tepkisi gördük.

 

“Ne yapsam olmuyor, derdimi anlatamıyorum. ‘Mutluyum’ diyemiyorum, ‘mutsuzum’ diyemiyorum, ‘mutluluğunuzu istiyorum.’ diyorum anlamıyorlar.”

 

Herkese yetmeye çalışmak ama yetememek ne zor. Derenoğlu ailesini düşününce çöp toplayarak kendine kaçış alanı yaratmak istemesini anlamak lazım.

Ama bu içten durum analinizi takip eden isterik kahkaha korkutucu değil miydi? İnci’nin polyanacılığı elbet bir gün bitecek.

 

Esra ile İnci’nin arası yakın zamanda toparlanmayacak gibi. Aslında Esra’nın İnci’ye Han ve ailesi üzerinden olan kızgınlığının nedeni onun üzerindeki yönlendirme gücünün zarar görmesi olabilir mi? Yine de hangi açıdan bakarsak bakalım tehdit ve fiziksel şiddet gördüğü bir kişinin ‘masum’ olarak nitelendirilmesi deli edici bir şey.

 

 

 

Naci’nin Safiye’ye yazdığı dizeler Haydar Ergülen’in Ah şiiri…

 

Safiye ve Naci, eksik kalmış bir aşk hikayesi. Ama Naci’nin yıllar sonra -15 belki de 20, sevdiğinin evinin karşı dairesini kiralaması, sürekli gözetleyip notlar bırakması çok da normal bir durum değil ne dersiniz? Hatta ‘normal değil’den den öte, korkutucu bir durum. Han’ın Naci’den hoşlanmaması anlaşılır bir durum.

 

 

Yine de Derenoğlu ailesini ne kadar sevsek de ve Naci’de de birtakım gizemler olsa da ona tek bir tavsiyem olabilir: Kaç, kurtul… Safiye seni sevmekten vazgeçmemiş ama başlarına gelen her olumsuz şeyi senin üzerine kurguladığı sözleri bozmasına yoruyor, Gülben takıntılı aşık oluverdi hayatını kurtaran kahramana, bir de kafayı takan Han… Derenoğlu ailesi teker teker gelin ^^

 

Son bölüm Gülben’in hayatını kurtaran Naci Hoca’ya bir de beyaz atlı prens yüklemesi yapması hangimizi şaşırtmadı? Işık hızıyla Gülben Esat olan takıntısı Naci Hoca’ya yönleniverdi. Ah o okuduğu aşk romanları, kafasını bulandırıyor tabi.

Masumlar Apartmanı reyting rekorları kırmaya devam ediyor.  Total’de 11,45, AB’de 15,68 reyting ve ABC1’de 14,98 reyting ile zirvede.

Tweetleri ile yazıya renk veren  fethiye ışık ve Emre’Dersin‘e teşekkürler…

Masumlar Apartmanı bölüm yorumları için tıklayınız.

 

Masumlar Apartmanı 14.Bölüm Fragman

Fragmanda anne tekerlekli sahnede ve Safiye yüzünden eve tutsak kaldığını söylüyor. Safiye’nin evden dışarı adım atamamasının nedeni bu mu?  Naci Han’ın okuldaki öğretmen ile olan geçmişini biliyor. Naci’de daha neler neler var kim bilir? Sakinliğinin ardında neler gizliyor? Yoksa o da Han gibi bir psikopat mı çıkacak?

 

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE
BRIDGERTONE – Gölge Oyunları
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap