İzledim

MASUMLAR APARTMANI – Han, Sence Bu Normal mi?

Bu hafta gezi yazıları ile konuğum olan Yasemin ile Gülseren Budayıcıoğlu’nun romanlarından diziye uyarlanan Kırmızı Oda ve Masumlar Apartmanı üzerine konuştuk. Yerli dizilerle pek arası iyi olmayan Yasemin’in nadir izlediği diziler. Ortak izlediğimiz Masumlar Apartmanı’na dair yorumlarını birebir aktarıyorum. Keyifli okumalar ^^

(For my foreign followers, please go to select language section for google translate. On the top right side of the screen for desktop, Last line on the hamburger menu bar for mobile)

 

Çocukluk travmalarının işlendiği bir dizi görmek ne güzel, yurdum insanının buna ihtiyacı var.

Geçmişe yolculuk sahnelerini iple çekiyorum. Hangi travma, bugünkü kişilik yapılarında hangi noktalara sebep olmuş büyük merakla takip ettiriyor, harika!

Dede- torun ilişkisine dikkat. ‘Bir genç nasıl yalana itilir’ size güzel bir örnek.

 

 

Diğer yandan, Han ve İnci, aşırı yüklenmiş aile bireylerine iki güzel örnek değil mi? Parasal, psikolojik, gündelik ne kadar çok iş yüklenmişler. Üzücü. Umarım izleyicilerin kendi gereksiz yüklerini fark etmelerine vesile olur. Herkes kendi ayaklarının üzerine, bir zahmet!

 

 

Hikaye harika, karakterler zengin, ne olur reyting için (ya da amaç her ne ise) klişelere düşülmesin. Örneğin; herkes kapının önünde toplanmış, ortada bir yanlış anlaşılma var belli ki, Han ya da İnci açıklama yapsa konu anlaşılacak ve bitecek. Ama heyecan olsun diye herkes ağzı açık birbirine bakıyor. Bana gerçekçi gelmiyor. Merak unsuru daha gerçekçi, doğal bir akışta nasıl yaratılır acaba…

Zaman unsuruna da dikkat: İlk bölümdü sanırım, aynı güne o kadar iş nasıl sığar diye düşündüm. Hem taşındılar hem eşyalar yerleşti, gün batmadan Han ve İnci simit almaya indiler, vs. İzleyicide zamanın gerçekliğini sorgulatıyor.

 

 

Bu kadar kısa sürede evlenmek, hem de İnci ve Han’ın malum koşullarında, kolay mı? Sadece birkaç gündür tanıdığın adama / kadına hissettiğin romantik çekime aşk denir ve hatta yıldırım hızıyla nikah masasına bile oturulur mesajı, bunu izleyen gençlerde yanlış ilişki ve evliliklere kapı açar mı, ne dersiniz?

Tahmin ediyorum amaç belli bir mesaj vermek değildir. Ancak izlerken aklımdan ilk geçen bu kaygı oldu, paylaşmak istedim.

Evlilik teklifi sahnelerini izlerken de benzer kaygılarım oldu: Bunu izleyen gençlerin evlilik teklifine dair beklentileri ne şekilde etkileniyordur, genç erkekleri maddi- manevi nasıl bir yük altına sokuyordur.

 

 

Son olarak: Bir ev dolusu ruhu yaralı insan var. İçlerinden bir tanesi Amerika görmüş, holding yönetiyor. Heyecanla bekliyorum: Acaba ne zaman evdekileri ve kendisini bir psikoloğa götürmeyi akıl edecek?

 

Masumlar Apartmanı 5.Bölümünde de zirvedeki yerini korudu. Total’de 9.56 reyting, AB’de 14.38 reyting ve  ABC1’de ise 13.47 reytinglerle üç grupta da günün 1.si oldu.

 

Masumlar Apartmanı bölüm yorumları için tıklayınız.

 

Masumlar Apartmanı 6.Bölüm Fragmanı

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap