İzledim

KUSURSUZ KİRACI – Sırlarla Dolu, Gizemli Bir Apartman Hikayesi

Uzun zamandır izlediğim ilk yerli dizi. Konu ve oyunculardan çok -ki apartman sakinlerini canlandıran oyuncuları izlemek hep keyif verir- teaserın müzikal tasarımı beni cezbetti. İlk bölümü sevdim, ikinciyi de belki TV ile eş zamanlı değil ama mutlaka izlerim.

Gelelim izlenimlerime;

 

 

Öncelikle alışıla geldiği üzere “Kusursuz Kiracı uyarlama mı?” sorusunun yanıtı bir Kore dizisinden değil. Neyse ki… Nermin Yıldırım’ın ‘Ev Aldı’ adlı romanındaki öyküsünden esinlenilmiş. Kitabı buradan inceleyebilirsiniz.

 

 

Bu projede de Dilan Çiçek Deniz’in kariyer hayatına oyunculukla değil modellikle devam etmesinin daha hayırlı olacağına inanıyorum. En azından bu projenin ağır dram öğeleri içermemesi ile altından kalkabilir. Serkay Tütüncü ile iyi bir uyum yakalarsa izleyici de benimser, hadi bakalım merakla bekliyoruz. Mona ile Yakup arasındaki çekişmeli çekim gücü devam ederse güzel olur. (Ama Dilan Çiçek Deniz kariyerine benim önerimden daha farklı devam etmeye karar vermiş; tiyatro sahnesine çıkacakmış. Bu ne özgüven…)

Mona ile Yakup’un ilk bölüm enerjisini sevdim. Gelecek vaat ediyor. Replikler de eğlenceli ^^

-Gece kaçta geldin sen?

-Ne ara evlendik….

 

Mona, asıl adıyla Manolya’nın geçmişi, Şuayip Bey Amca’nın ailesi ile bağı bayağı gizemli. Neden Şuayip Bey Amca’ya ‘görüldü’ damgalı bir mektup ile Mona’nın fotoğrafı gönderilsin ki? Mona’nın babası hapiste olduğuna göre mektubu gönderen de o? Bakalım hikayenin bu ilişki aksından ne çıkacak… Sanırım bunu hem bunu hem de Leyla’yı biraz daha anlamak için epeyce flashback izleyeceğiz.

Mona’nın küçüklüğünü canlandıran küçük kız ne kadar Dilan Çiçek Deniz’e benziyor değil mi? Yetimhane’nin de Kulüp’deki yetimhane olduğu gözlerden kaçmamıştır sanırım. Bu bina benim için çok daha özel, lise binam. Yılan hikayesine dönen restorasyonu hiç başlayamadı. Yoksa Mahmut Muhtar Paşa Köşkü sırf dönem dizilerinde kullanılabilsin diye mi restore edilmiyor?

 

Leyla’nın Mona’nın ayakta kalabilmek için yarattığı ‘daha güçlü’ ikinci kişilik olma ihtimali, çık aklımdan! Neden mi? Çok basit, bu bir yerli dizi!

 

Yakup’un bölüm sonundaki bakışı da pek masum değil ^^ Yangınları çıkartan, kendi adalet anlayışını hayata geçiren Yakup mu dersiniz? Yanıtını bilemediğimiz bir soru da “Yakup’un odasında ne var?“ Bence boy boy Mona’nın fotoğrafları ^^ Güzel tahmin değil mi?  Onun hakkında şimdilik tek bildiğimiz çok güzel makarna yapıyor oluşu <3

Amca yaşlı maskesini geçirip evde dolaşmayı alışkanlık haline getirmiş. Mona’yı kaçırmak için mi? bence öyle, sadece hayalet rolü yapmak istemiş olmalı. Ama öyle bile olsa, kızı uyurken izlemek, onun ve ikisinin birlikte fotoğraflarını çekmek tacize girer. Hem Mona uyanıp da karşı çıkınca yaşanılan arbede hiç de sadece korkutma ve kaçırtma amacı gütmediği kesin!

 

 

Yuva apartmanındaki karakterlerin her biri eğlenceli. Her birine ilerleyen bölümlerde bolca değineceğiz.

 

Biraz da dedenin ölümüne değinelim. Yakup’un dedesi Şuayip Bey Amca pek sevilesi bir dede gibi değil sanki, sizce? Eve giriyor. Eve girer girmez filtre kahve demliyor. Bir kere dedeler kahve içmez çay içer ^^ Neyse, o kahvesini demlerken kapının açılmasından içeri birinin girdiğini anlıyoruz. Şuayip Bey Amca davetsiz misafirin (!) varlığından habersiz, kahvesini dolduruyor, mektuplarını açmaya koyuluyor. Bu devir de mektup yazan da varmış.

Kapı çalınca, mektubu ve bir kenara bırakıyor -ki içinden çıkan fotoğraf yere düşüyor- kapıya yönleniyor. Kapıdaki yine beklenmeyen biri: “Senin ne işin var burada?“ diyeceği kadar. Şuayip Bey Amca, kapıyı çalan tarafından mı öldürülüyor, korkudan mı, heyecandan mı yoksa sosyal medyada okuduğum bir teze göre kahvesine konulan zehirden mi henüz bilemiyoruz.

Dizinin müziklerini sevdim. Tema müziklerinden biri GOT’unkilerden birini çok andırıyor, geri dönüp kontrol etmeye üşendim ama ikinci bölümde bu konuya daha dikkat edeceğim!

 

 

Son söz, uzun zaman sonra televizyon ekranlarında finali merak uyandıran, hikayesi için teoriler üreteceğimiz bir proje var. Farklılık güzeldir.

Kusursuz Kiracı 1.bölüm reyting sonuçları,  Total’de 3,24 reyting ve ABC1’de 3,28 reyting ile 3.lük ve AB’de 3,09 reyting ile 4.lük. Bence Pr ile desteklerse çok daha yükselir.  Dizinin ekran yolculuğu uzun, reytingi bol olsun.

İkinci bölüm ertesi (kısmetse) görüşmek üzere,

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
Kars ne yenir
KARS – Kars Yemekleri : Ne Yenir? Nerede Yenir?
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
liar yalancı
LIAR (Yalancı) – İki Taraf Tek Doğru
emily in paris
EMILY in PARIS – Paris’te bir Amerikalı
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap