İzledim

FERHAT İLE ŞİRİN – Geçmişin İzleri Peşinde

“Kafeste bir kuş gibi yaşayan, hayatla tek başına savaşmayı bilmeyen, duygularını hiç ifade edemeyen Şirin, Ferhat ile aşkı dahası yaşamayı öğrenecektir. Şirin’in aşkının en büyük engeli ise canından çok sevdiği ablası Banu olacaktır.”

Nasılmış bakalım günümüze uyarlanmış Ferhat ile Şirin diyerek ekran karşısına geçtim. İşte ilk bölüm izlenimlerim…

 

 

 

Cansu Dere ekran ışığı olarak soğuk karakterleri başarı ile canlandırıyor. Mimiksiz bir oyunu olabilir ama başarısının çizgilerini belirlemiş, seçimlerini de bu doğrultuda yapıyor ki, bu açıdan çok başarılı buluyorum kendisini… Banu da bu doğrultuda başarılı olacağı karakterlerden…  Banu’yu sevdim.  Cansu Dere karizmasını hissettiren bir karakter olmuş ^^  Sadık yardımcısı Sadık ile bir takım karanlık işler yöneticisi…

 

 

Üstelik başıma taş yağmayacaksa dizideki shipim Banu ile Sadık’tır ^^

 

 

Tolga Sarıtaş’ı ilk defa dolu dolu izledim. Ergen yaşlarda olsam fandomda ilk sırada yer alırdım. O sihirli gülüşü yeter. Ferhat’ı da sevdim. Heyecanlı konuşması, konuşurken ellerini kollarını fazla kullanma detayını da ayrıca sevdim. Hedef odaklı oluşu, bu hedef yolunda elini ne kadar kirleteceği merak konusu… Ferhat Şirin’e aşık mı yoksa bir oyunun içinde mi? Bence Ferhat’ın bu iki kardeş arasında etkileneceği tek isim Banu olur Şirin değil. Şirin ile yakınlığı konusundaki çekincesi de ‘iyi bir adam’ olduğu için onunla planlı yakınlaşmasının sonucunda göreceği zarar konusundadır. Kısa vadede  Karalı ailesine açılan kapının anahtarı Şirin…

 

 

Leyla Tanlar zengin, pek bir parlak yeteneği olmayan, ergen derecesinde atarlı karakterler için akla ilk gelen oyuncu olmalı… Yine benzer karakterde… Bu nedenle dönem dönem Şahin Tepesi izliyor gibi hissettim, umarım az da olsa Şirin’e farklılık katabilir.

Şirin kızımız ney üflüyor. Ama mesnevi ile alakası yok. Pes. Üstelik konser olarak adlandırdığı organizasyon bir semazen töreni… İşte bu zihniyet iftar yemeklerine semazenleri davet ediyor!

 

Ferhat ve Şirin demişken; Ferhat’ın Şirin ile resmen tanışması sahnesi çok daha eğlenceli yazılabilirdi. Yahu bu karakterlerin birinin adı Ferhat diğerininki Şirin… Hiç mi bahsi geçmez halk hikayesinin? (Bir Aslı olarak kendi hayatımdan birçok örnek verebilirim)

 

Hüsrev sırların kilit ismi. Halk hikayesinden bir başka ismi daha güncel hikayemize katmaları  manidar olmuş. Yıldıray Şahinler mafyadan bir karakter söz konusu ile rolün üzerinden hakkı ile gelir zaten… Peki halk öyküsünde olduğu gibi Hüsrev de Ferhat’ı yanına mı alacak dersiniz?

 

Dizinin zayıf halkası Yiğit! Hani esas oğlanı parlatmak için yan karakterleri zayıf oyunculuklar ile doldurmak ise amaçları tam isabet… Yalnız aklıma takılan bir detay var. Şirin’in nişanlısı Yiğit’e aşık olmadığı belli, Banu da Şirin için en iyisini düşündüğüne göre sevmediği bir adam ile evlilik yoluna gitmesine neden onay verdi? Yoksa babaanne düşündüğümüzden daha da mı etkili?

 

Adım adım geçmişin kapıları açılacak belli ki. Bu da demek ki  Emel Çölgeçen’in karakteri Şehnaz’ı ilerleyen bölümlerde daha fazla yeri olacak. Güzel.

 

 

 

Kısa kısa karakterler için izlenimim budur, gelelim hikayeye… Bölüm en çok sevdiğim sahnesi budur:

 

https://twitter.com/ferhatsirinfox/status/1197943505815048194

 

İtiraf edeyim ki basın bültenlerinden, fragmanlardan bi’ haber ekran karşısına geçtim ve intikam teması beklemiyordum. Bu tema güzel işlenirse ben varım, intikam dizilerini severim.  Ama intikam dizilerinin ömrü pek de uzun olmuyor malum. Özellikle bu aralar, yakın zamandan epeyce örnek sayabiliriz değil mi?  İntikam tutmadı mı, o zaman hikayemiz değiş tonton ile aşk üçgenine evrilirse de klasik bir üçgenin iki ana damarı bu karakterlerle tutar mı bilemiyorum. Cansu Dere ve Tolga Sarıtaş’dan beni ekran başına kilitleyecek o enerjiyi alamadım ne yazık ki. Ben bir süre izlemesine izlerim de, fandom harici izleyici izler mi, şüpheliyim… Ama özellikle güvendiğim küçük bir detay var ki Cansu Dere dizileri hep tutar ^^

Uzun soluklu bir macera olması dileğimle, ikinci bölüm ertesi görüşmek üzere…

 

Ferhat ile Şirin 2. Bölüm Fragman

 

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
Poldark
POLDARK – Eve Dönüş
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap