İzledim

Ekranların En Sevilen Kötü Karakterleri

Yerli dizilerde iyi karakterlerinin yanında kötü karakterler de izleyiciyi ekran başına çeken unsurlardan. Ekranlarımızda olan dizilerden hikayeye damgasını vuran sevilen, karizmatik kötü karakterleri ve bizim onları neden sevdiğimizi konuk yazar Hande derledi. Keyifli okumalar…

 

İyi olan her hikaye örgüsü içinde mutlaka en az bir çatışmayı barındır. Bu ister bir kitap veyahut bir film olsun, hikayenin okuyucuyu ya da seyirciyi kendine çekebilmesi en az hikayenin kendisi kadar güçlü bir çatışmayı içinde barındırabilmesine bağlıdır. Ülkemizde bu çatışma, genel olarak insanların kendilerini özleştirdikleri ya da kendilerine rol modeli olarak gördükleri kahramanlar ile bu hikayede istediklerini elde etmek için her türlü kötülüğü yapabilecek kötü kahramanlar arasında ezelden beri var olan “iyi ile kötünün” çatışmasıdır. İyi karakter daima mükemmel kötü karakter de her daim nefret edilen bir tipte olmalıdır.

Ancak bu tür düşüncelerin ve kabullerin geldiği son nokta, hikayede kahramanlara bir derinlik kazandırırken kötü adamları karikatür boyutunda tek tür bir tipleme haline getirmek olmuştur. Son yıllarda bunun farkına varan televizyon dünyasında, hikayeyi daha cazip kılmak ve zaten uzun çekilmekte olan bölümlerde ortaya konan hikayenin altını izleyici için doldurmak amacıyla kötü karakterlerin tek tip oldukları anlayışa yavaş yavaş son verilmeye başlanmıştır. Kötü karakterlerde yapılan bu renklendirme durumu, bu karakterlerin kötü olmalarına rağmen izleyiciler tarafından sevilmeleri gibi önceden hesaplanmamış yan etkileri doğurmuştur.

Bugünkü yazının temel taşını bu ana fikir oluşturmaktadır. Şu anda televizyonlarda yayınlanmakta olan neredeyse otuza yakın dizi arasından kötü olduklarını bildiğimiz halde kimi zaman oyuncunun performansı kimi zamanda yazılan karakterin kendisi yüzünden hangi kötü karakterleri aslında çok seviyoruz? Ben kötü karakterleri özellikle de belli bir derinliği olanları oldum olası iyi kahramanlara kıyasla hep daha çok sevmişimdir. O yüzden kötü karakterleri şöyle bir masaya yatırmanın vaktinin geldiğini düşündüm.

Öncelikli olarak bu seçimin tamamen kendi zevklerim doğrultusunda yapmış olduğum bir listeleme olduğunu belirtmek isterim. Listenin çok kabarık olmaması adına izlediğim ve çevremde izleyenlerden gördüğüm on erkek karakteri bu köşede kısaca ele almak istedim. Tekrara düşmemek adına da her diziden sadece bir kötü adamı ve bu dizilerin hikaye örgüsü içinde hala hayatta olanları ele almayı tercih ettim. Bunlar hikayede kötü adam olduklarını bildiğimiz halde kendilerine karşı sempati duymaktan kendimizi alamadığımız karakterler.

 

Burak – Sol Yanım (STAR TV)

 

Neden Kötü? : Burak karakteri, ilk başladığında dizinin esas kızını gözüne kestirdiği, kızı takıntı haline getirdiği, evine kadar takip ettiği ve kız bundan rahatsız olduğunu dile getirdiğinde hiçbir şey olmamış gibi kızı öptüğü için “kötü karakter” olarak yaftalandı. Serra’nın en iyi arkadaşıyla çıktığını öğrendiğinde ise kızı elde etme çabalarını sinsi bir şekilde gizliden gizliye yürütmeye devam ettiği ve bu ilişkinin devamlı olarak altını oymaya çalıştığı için bu aşk hikayesindeki öteki adam olma özelliği kazandı.

Neden Seviyoruz? : Burak’ı sevmemizin altında yatan en önemli neden, bu karakteri oynayan oyuncunun Emre Bey olması. Bunun yanı sıra babasıyla olan ucu şiddete varan ilişkisine ve ekonomik imkanlarının kesilmesine rağmen en kötü koşullar altında bile pozitif kalmayı başarabilmesi. Buna tam olarak “pozitiflik” denilebilir mi bilmiyorum ama çok sinirli olduğu zamanlarda bile baş rol oyuncusu gibi ortalığı yakıp yıkmak yerine bu duygularını kontrol altında tutmayı başarabilmesi büyük bir yetenek. Üstelik tepkileri, mimikleri ve her şeyiyle esas oğlanımızdan çok daha renkli bir karaktere sahip.

 

Soner Sancaktar – Son Yaz (FOX)

 

 

Neden Kötü? : Soner daha ilk bölümde karşımıza şu anda yer altı dünyasına sözü geçen bir mafya babasının oğlu olarak çıktı. İlk sahnesinde de esas oğlanımız Akgün’e zorla bir şeyleri kabul ettirmeye çalışmasıyla adeta baş düşmanı haline gelmişti. O zamandan bu zamana defalarca Akgün’ü öldürmeye çalıştı. Hakan’ın mekanına zorla çöktü. Gördüğü her fırsatta Naz’ı rahatsız etti. Akgün’ü de birkaç kere Yağmur ile tehdit etti. Adam yaralama, zorla alıkoyma vb. mafya bir babanın oğlu olarak yapılabilecek her şeyi yaptı.

Neden Seviyoruz? : Soner güçlü bir adamın oğlu ama aynı zamanda gayri meşru olması dolayısıyla babasının ailesinde ve işlerindeki konumu konusunda, hep bir özgüvensizlik yaşamaktan muzdarip. Gayri resmi çocuğu olmasının üstünü babasının yasa dışı işlerinde nam salarak kapatmaya çalışan bir çocuk olduğu ve yaptığı her şeyi aslında babasının taktirini kazanmak için yaptığını düşününce haline üzülüyoruz. Naz ile yaşadığı sorun bile aslında onu bilinçli bir şekilde rahatsız ettiğinden değil; normal bir hayat yaşamadığı için normalde bir kadınla nasıl konuşulur diye bilmediğinden yaşıyor.

İlginizi çekebilir, SON YAZ bölüm yorumları

Kahraman Boz – Sefirin Kızı (STAR TV)

 

Neden Kötü? : Diziye ilk sezonun sonlarında dahil olduğunda yıllar önce karısının ölümüyle sonuçlanan kazaya neden oldukları için hem Sancar hem de Gediz’in kız kardeşlerinden haliyle de kendilerinden nefret ediyordu. Onlarla ortak olmak zorunda kaldığı marinayı alabilmek için her türlü kötülüğe baş vurdu. Nare’yi kaçırıp para karşılığı Akın’a verdi. Melek’in hastanelik olmasının nedenini bildiği halde sakladı. Gediz ile işbirliği yapıp Sancar’ı alt etmeye çalıştı. Akın’ın cesetinin peşine düştü. Sancar’a bu ceset karşılığında şantaj yaptı. Hem hisselerini hem de konağı ellerinden aldı. Hala da kötülüklerine devam etmekte. Ceylan’ı sokağa atması da cabası.

Neden Seviyoruz? : Bu durumda Bülent Şakrak’ın hem kendine kızdıran hem de sevdiren oyunculuğunun payı büyük. Onun dışında her ne kadar Müge’yi zamanında çok korkutmuşsa da genel olarak savaşına kadınları ve çocukları dahil etmemek gibi bir prensibi var. Arabaları kaza yaptığında Melek’i kaza alanında bulup zarar görmemiş bir şekilde teslim eden de kendisiydi. Annesine ve kendine geçmişte çok çektirmiş olsa da babasının sorumluluğunu üstleniyor. Kayıp kardeşini bulma konusunda fazlasıyla hassas. Yaptıklarının çoğunu karısını ve annesini kaybetmiş, kız kardeşini bulamamış olmanın verdiği kızgınlıkla yapıyor aslında.

İlginizi çekebilir, SEFİRİN KIZI bölüm yorumları

Cihan Şadoğlu – Hercai (ATV)

 

Neden Kötü? : Miran’ı yeğeni olduğunu bilmeden önce oğlunu yaraladığı için öldürmek istemesinin dışında, onun yeğeni olduğunu öğrendikten sonra bile Miran’dan kurtulmak istemesi, Azize’yi esir alması, Füsun ile işbirliği yapması, Harun’un cinayetinin üstünü örtmesi, babasıyla ters düşmesi ve oğlunun hakkı olduğunu söylediği konağı başkasına yar etmemek için yıktırması son icraatları.

Neden Seviyoruz? : Her ne olursa olsun Cihan bir aile adamı. Babasının abisini kayırdığını düşündüğünde bile babası için her şeyi yapabilecek bir evlat. Babasının kendine vermediğini düşündüğü değeri oğluna vermeye çalışmış. Çocukları için “acaba ben iyi bir baba olabildim mi” diye kendini sorgulamaktan kaçınmayan bir karakter.  Üstelik aynı anneden olmadıklarını öğrendiği halde hala abisini çok seven bir kardeş. Kavga etse bile abisinin acı çekmesine tepkisiz kalamıyor. Savaşa kadınları ya da bebekleri dahil etmiyor. İkinci tercih olmaktan o kadar sıkılmış ki aynı şeyi kendi oğlunun yaşamaması için elini kirletmekten bile çekinmiyor.

 

Tanju Koran – Mucize Doktor (FOX)

 

Neden Kötü? : Listede kendinden önce ifade edilenlerle kıyaslandığında Tanju aslında tam olarak kötü adam sayılmaz. Onu bu listeye sokan bazen fazlasıyla rekabetçi ve acımasız olabilmesi. İlk geldiğinde Ali’yi “otizmli” olduğu için hastanede istememesi, ona karşı acımasız davranması, hastane ortamını onun için düşmancıl bir çalışma alanına çevirmesi, Adil’in baş hekimlik koltuğunu alabilmek için Ali’nin hatasını kollaması, ikinci sezonla birlikte asistanları birbirine düşürmeye çalışması, Kıvılcım’ın ölümünden dolayı Ali’yi suçlaması sadece bir kaçı.

Neden Seviyoruz? : Çünkü o işini çok seven ve işinde de gayet iyi olan bir cerrah. İşi de insanların hayatlarını kurtarmak. Her ne kadar para kazanmayı da dikkate alan bir anlayışıyla ilerlese de ameliyat sırasında ameliyat masasında yaşayan her hastası için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan bir adam. Kimi zaman hiç beklenmedik anlarda asistanları taktir eden, Ali’nin yeteneğinin potansiyelinin farkında olan bir cerrah. En iyi arkadaşı Kıvılcım’ı kaybettikten sonra yaşadığı öfke, yas ve özlem döneminde onun da insan olduğu açık bir şekilde gözler önüne serildi.

 

Kulkan Erdenet – Çukur (SHOW TV)

 

Neden Kötü? : Çünkü o bir Erdenet. Onun kanında kötü olmak var. Babasından başka türlüsünü görmemiş. Hangi birini söyleyeyim ki mahallenin suyunu zehirledi. Birçok insanın ölümüne neden oldu. Nehir’i kaçırdı. Hamile iki insanı birinin kurtulamayabileceği ihtimalini göze alarak tehlikeye attı. Mahalleye bomba döşenmesine iştirak etti. Akın’ı patlatarak neredeyse ölümüne sebep oluyordu. Efsun’u kaçırdı. Babasının ve abisinin ölümü için düşmanla anlaşma yaptı. Geri kalan bölümlerde daha neler yapacağını Allah bilir.

Neden Seviyoruz? : Çünkü o Genco Özak. Kendisiyle ilk defa pavyonlarda ve eğlence mekanlarında tanıştığımız Kulkan için önceki işi olan Güvercin dizisinde oynadığı Ökkeş karakteri biçilmiş kaftandı. Karakteri her ne kadar en sonunda babasını satmış olsa da Kulkan ilk tanıdığımızda babası onu sevsin diye her şeyi yapabilecek bir karakterdi. Abisi Ögeday’a çok bağlıydı. Onu kurtarmak için ne kadar çabaladıysa onun ölümünden sonra da acısı içinde o kadar kayboldu. Kulkan’da ne kadar kötülük yapmış olursa olsun izleyicilerin ölmesini istemeyecekleri tanımlaması zor bir “sevimlilik” var.

Bu zamana kadar genel olarak izlediğim diziler ya da çevremden duyduklarımla bir listeleme yaptım. Bundan sonra ifade edeceğim ilk dördün kalbimde özel bir yeri olduğunu ve kendilerini fazlasıyla sevdiğimi söyleyerek sıralamaya devam ediyorum.

İlginizi çekebilir, ÇUKUR bölüm yorumları

Flatyos – Kuruluş Osman (ATV)

 

Neden Kötü? :  Kendisi Bizans’a bağlı bir komutan. Tekfur olan Nicola ile de yakın arkadaş. Amacının Kayı Obası dahil tüm Türklerin kökünü kazımak ve Anadolu topraklarını ele geçirmek olduğunu düşününce neden kötü adam olarak adlandırıldığı şaşırtıcı değil. Bugüne kadar defalarca Kayı Obasına ait Kulucahisar Kalesi’ni ele geçirmek adına birçok çatışmada yer aldı. Birçok Türk obalının kanını döktü. Dündar ve Savcı’nın idam edilme girişiminde görev aldı. Son bölümde pusu kurarak Savcı’yı yaralamış olsa da cabası. Bugüne kadar Osman’ın değer verdiği birçok insanın kanını dökmenin yanısıra Osman’ın karşısına da ciddi bir rakip olarak çıktı.

Neden Seviyoruz? : Çünkü bu karaktere Seçkin Özdemir hayat veriyor. Kariyerinin erken dönemlerinden beri izlemekten keyif aldığım Seçkin Özdemir erken final yapan işlerinin inadına bu dizide kendini göstermek için elinden geleni yapıyor. Dizinin izleyicisi olmama rağmen yer aldığı sahneleri izlerken keyif alıyorum. Flatyos bütün o kötü adam imajına rağmen belli prensipleri olan bir adam. Güçlü, zeki ve gerçekten iyi silah kullanan bir asker. Kazanmak için kanının son damlasına kadar savaşacak kadar cesur ve gözü kara. Üstelik her ne kadar takıntılı olsa da Savcı’nın karısı Lena’ya olan aşkı içinde biraz da olsa romantik bir adam olduğunu gösteriyor. Elinde imkan varken kendini adam sanan birçok erkeğin yapacağı gibi Lena’ya zorla sahip olmak yerine kendi isteğiyle yanında kalmasını isteyecek kadar aşık. İtiraf edeyim hepimizin gözü var ve o kötü karakter imajıyla gerçekten çok karizmatik duruyor.

 

İskender Kayabeyli – Alev Alev (SHOW TV)

 

Neden Kötü? : Başlangıç olarak abisinin dahil olduğu bir antika kaçakçılığı yapıyor. Mekandan çıkarılan antikaların farkına varılmasını önlemek için kurduğu düzenek kazayla da olsa 21 kişinin ölümüne neden oldu. En iyi arkadaşının ölümünden sorumlu. Rüya’yı ölüme terk etti. Çiçek’i alevlerin içine atarak kasıtlı olmasa da yaralanmasına neden oldu. Ömer’i adam tutarak dövdürdü. Kenan’ın işlerinin çökmesine ve iflas etmesine neden oldu. Ömer’in üstüne cinayet suçu yıkmaya çalıştı. Ali’yi kaçırttı ve dövdürdü. Çiçek’i onun ölümüyle tehdit ederek kendisini aklayacak şekilde ifade vermeye zorladı. Çiçek’in sırrını tüm dünyaya aşikar etti.    

Neden Seviyoruz? : Berker Güven ödül alması gereken bir oyunculuk performansı sergiliyor. Yangından sonra vicdanında başka bir insanın daha kanının olmasını istemedi. Başka ölümlerin olmasını engellemek için abisiyle bile savaştı. Kenan’ı abisine vermemek için çabalaması ve başaramayınca da arkasından özür dilerim diyerek bağırması eminim ki  birçoğunuzun içini parçalamıştır. Çiçek’e her baktığında vicdanının ne kadr sızladığını ve çektiği acının büyüklüğü anlaşılıyor. Üstelik Atlas ile olan ilişkisi de asla basit bir kötü karakter olmadığını açıkça ortaya koyuyor. O çocuğu kendi kanından canındanmış gibi seviyor. Onun için her şeyi yapar ki Çiçek de buna güvenerek kendisinden yardım istedi. O aslında sevilmemiş ve sevilmeye ihtiyaç duyan yaralı bir çocuk. Ve ben onlara asla karşı koyamam.

İlginizi çekebilir, ALEV ALEV bölüm yorumları

Savaş – Maraşlı (ATV)

 

Neden Kötü? : Daha ilk bölümde bir savcıyı kaçırtıp öldürdü. Kendisiyle iş birliği yapmayan adamlardan birini tehdit edip ötekini öldürttü. Mahur’u defalarca öldürtmeye çalıştı. İfadesini değiştirmesini sağlamak için peşine düştü. Türel ailesinin babası Aziz Bey’i tehdit etti. Ozan ile birlikte şirket hisselerini alma planları yaptı. Türel aile sırlarını deşmeye başladı. Maraşlı’yı defalarca tehdit edip yayınlanan son bölümde de öldürtmeye çalıştı. Hatta bu konuda Mahur’u annesinin bahsettiği sırla Maraşlı’nın hayatta kalması arasında seçim yapmak zorunda olduğu ikilemde bıraktı.

Neden Seviyoruz? :  Kötü adamları oynama konusunda bir dünya markası haline gelen Saygın Soysal’ın bu karakteri oynaması dışında, çok ciddi konularda bile hiç öfkelenmeden soğuk kanlı kalmayı başaran cool yapısı, güçlü ve çok zeki bir adam olması dışında henüz onu sevmemizi sağlayacak bir şey bilmiyoruz. Ama karakteri o kadar iyi oynuyor ki kimi izleyiciler ondan nefret ederken kimileri de (ben!) onu sevmekten kendilerini alamıyorlar.

İlginizi çekebilir, MARAŞLI bölüm yorumları

Burak Ersoylu – Arıza (SHOW TV)

 

Neden Kötü? : Mafya babası bir adamın oğlu olarak adam yaralama, cinayet ve haraç her türlü suç kendisinde mevcut. Halide’nin ailesini öldürmüş olmasına rağmen evlilik teklifini kabul etmesi için kızı zorladı. Ali Rıza’yı almak için geldiği düğünde kardeşi Nihan’ın ölümüne neden oldu. Babasıyla defalarca Ali Rıza’yı öldürme planı yaptı. Ve defalarca Ali Rıza’ya saldırı düzenledi. Onun gözetimi altındaki silahları kaçırdı. Onunla birlikte bir bina dolusu silahı havaya uçurdu. Haşmet’in orada olduğunu bilmesine rağmen taksi dükkanına saldırı düzenletti. Taksi durağına bomba yerleştirdi. Mitat’ın arabasını tarattı. Mitat’ı terzi de öldürtmeye çalıştı. Aynı şekilde defalarca Haşmet’in canına kıymaya çalıştı. Masanın kılıcı olmaktan alındıktan sonra masaya karşı ölümcül sonuçları olan hamleler yaptı. Ali Rıza’yı defalarca sözlü tehdit etti. Halide her seferinde onu istemediğini söylemesine rağmen Burak kendisini aşık olduğu kısvesi altında defalarca rahatsız etti. Halide’yi rehin aldı.

Neden Seviyoruz? : Çünkü Burak özünde sert bir babanın disiplini altında büyümüş ama aslında onun hep sevgisini kazanmak istemiş yüreği yaralı bir erkek çocuğu. Hayatta en çok istediği şey güç sahibi olmak gibi görünse de aslında sevilmek istiyor. Erken yaşta kaybettiği annesinin sevgisinin yerine koyabileceği bir sevgi arayışında. Babasının her emrine anında itaat edecek kadar sadık ama hırslandığında gözü hiçbir şey görmeyen hırçın bir çocuk. Son bölümden önce abisiyle arasında büyük bir sevgi bağı vardı. Güç sahibi olmak istemesine rağmen abisini ona asla zarar vermeyecek kadar çok seviyor. Yüreği yaralı kötü adamları sevmem dışında sevgi eksikliğini alaycılığı ve renkli bir kişiliğiyle bastırmaya çalışan Burak karakterinde Olgun Toker’in gösterdiği performans da onu sevmemizde en büyük etken. Her duygusunu bize geçirmeyi başaran Burak gönlümü daha “Uzaylılar Hoşgeldiniz” parçası eşliğinde yaptığı dansla fethetmeyi başardı.

İlginizi çekebilir, ARIZA bölüm yorumları

 

Benim kötü ama sevdiğim karakterleri sıraladığım listem bu kadar. İşsiz adam kanalının son ifadesine göre yayınlanmakta olan otuz üç dizinin her birini izlemem mümkün olmadığı için gözden kaçmış karakterler olduğundan eminim. O yüzden ise soruyorum listem hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz olsanız sıralamada bir değişiklik yapar mıydınız? Bu karakterler dışında bu sezon ekrana veda eden ya da öldürülmüş olan hangi sevilen kötü karakterlerin listede olması gerektiğini düşündüğünüzü başka karakterler varsa yorumlarda neden sevdiğinizi ifade etmenizi dört gözle bekliyorum.

 

YORUM

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE
BRIDGERTONE – Gölge Oyunları
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap