ÇUKUR – Yamaç’a Tuzak mı, Kurtuluş Planı mı?

Yine yeniden yeni bölümün son sahnesi fragman olarak verilir. Ne yani fragmanda Yamaç  – baş rol – görünmeseydi reytingler daha da mı düşük gelirdi? Haftalar boyu Vartolu’nun görüntülere ulaşmasını bekledik, iki haftadır da yüzleşme bekliyor bu gözler. Ama girişte takılı kaldık, gelişme ve sonuç için ilerleme yok.

İlerleyen bir şey var, o da uzun uzun flashbackler. Her sahneyi geriye sarıp duruyoruz. Çekinmeseler bir sonraki flashbackte dünya bir toz bulutu ile de başlayabilirler. Şaşırmam!

 
   
 

 

Düşünsenize bir önceki bölümde esas oğlanımızı öldürüyorsunuz, bir sonraki bölümde tane tane nasıl öldürmediğinizi anlatıyorsunuz. Başa sara sara…  Olayın saçmalığına hiç değinmesem mi? Yoksa sadece “Ormanda bile gece görüşlü kameralar var da mekan içinde yok, neden?” diye sorsam yeterli olur mu?

Geçen haftaki bölüm yazısında yazdığımı tekrarlayacağım:

Sanki Gökhan Horzum başarısı tartışılmaz ilk sezonun önüne açmış, üçüncü sezonda da birebir uyarlıyor.  “Amerika’yı tekrar tekrar keşfetmeye gerek yok.” diye düşünüyor olabilir.

 16’da 17’de ve hatta 18’de bu sistemi uyguladı. Hemen 19’da neler olmuş hatırlayalım:  “Babamın bir oğlu ölmesin diye yaptım” , büyük yüzleşme ve Yamaç’ın Baykal’ı kıstırması, büyük kovalamaca. Yüzleşme olacağı kesin, belki o içten repliği de duyarız bu kez Salih’den… Peki ya düşmanı kıstırmaca? Çağatay ile ilgili bir kovalamaca sahnesi olur mu dersiniz?

 

AzKar fandom kiss kiss kiss diye bekleye dursun, sırf yazılmış olmak için yazılmış ikili sahnelerin diziye katkısı yazı ile sıfır.  Sahneleri o kadar bomboş yazılmış ki ne üzerine yazacak bir şey bulabildim ne içimden fotoğraf eklemek geldi. Hele ki Azer Kurtuluş her bölüm biraz daha vasıfsız eleman haline dönüşüyor ya, sinir olmamak elde değil. Sahi bütün gün dışarıda bu adam, nereye gidiyor, ne yapıyor?

 

 

çukur yüzleşme
el detayı!

 

Bölüme geç başladım – eksik izlediklerimi dün tamamladım,  ama açar açmaz yana yakıla Yamaç’ı arayan Nehir’i gördüğümde “Ah bebek müjdesi vermek üzere arıyor.” diye anlamıştım. Kemal öleli 1 ay oldu mu? Ahh şu dizi kronolojileri ^^

“Tüm sevdiklerim ölüyor” diye ortalarda dolanırken Yamaç’ın dibinden ayrılmaması – tamam tam dibinde sayılmaz ama dönüp dolaşıp soluğu Yamaç’ın yanında alması olarak düzelteyim –  hep sinirlerimi bozdu. Şimdi de bebek çıktı iyi mi?  Ama ister misiniz senaryomuzda dramatik değişimler olsun? Nehir doğumda ölür ve bebeği tek arkadaşı Efsun’a emanet eder. Böylelikle tarihlerinde ilk, bir Koçovalı düşman topraklarında büyüyecektir.  Arkaya da dramatik bir Türk filmi müziği ekleyin. Neden şimdi Nehir’i öldürdüm ki? Yoksa ben EfYam’cı mıyım ^^  Nehir’in inandığı üzere laneti ile tüm sevdikleri öldü. Belki bu kez en sevdiğinin – evladı – hayatta kalması için canını verir.  Eğer hamilelik döneminde bir seçim yapması gerekirse Nehir kendini değil bebeğini seçer, net!

 

“Ölmedin, bu sefer gözümle görmeden inanmam”

Efsun bu kez daha metanetli. Belki de çok daha iyi tanıyor artık Yamaç’ı… Ama Çağatay’ın Yamaç’ın artık hayatta olmadığını söylediği an mı daha çok yıkıldı yoksa Nehir hamile olduğunu açıkladığı an mı? Karar vermek zor.

 

Çağatay Erdenet’in Koçovalılar’ı korkuları ile vurma stratejisi çok doğru hamleydi. İki atışta da tam isabet. Unutmadan, Cumali çok güzel seviyor bee…

 

 

çukur yüzleşme

 

Çağatay Bizans taktikleri ile Koçovalı Biraderlerin zayıf yönlerini bulmaya çalışırken Akın’ın da geçmişini kurcalıyor.  Geçmişe dair açığa çıkması gereken o kadar çok şey var ki; örneğin Yamaç’ın babasını öldürmesinin ortaya çıkmasından çok Akın’ın dedesinin ölümündeki payının ortaya çıkacağı günleri daha çok merak ediyorum.

 

çukur yüzleşme

 

Gelelim bölümün efsane karakterine: Selim Koçovalı. İlk defa düşmanlara karşı bireysel bir aksiyon aldı. Sonu pek iyi olmadı ama güzel hamleydi. Selim’e yazılmış en güzel sahneler ikişi diyaloglar oluyor. Bunlardan biri de bu bölüm Akın ile olandı.

 

Yamaç’ın yokluğunda Sultan Hanım merak etti. Odasına falan baktı. Şok, şok şok… Analığını mı hatırladı acaba?  Bu arada onun ölü olmadığını bilsem de morg sahnesi gerçekten canımı acıttı. Ah be Vartolu, bu acı biraderlerine reva mıydı?

 

çukur yüzleşme

 

 

Vartolu’nun endişelenmesi gösteriyor ki bu yüzleşmeden ‘kan’ bekleyenlerin avuçları boş kalacak!

 

Ve büyük yüzleşmeye hazır mıyız bayanlar, baylar?

 

çukur yüzleşme

 

 

Tweet’leriyle yazıma renk katanlara Wafaa. yüzüğüm mü var lan benim??   melisa bi sakin ol  ‘a teşekkürler.

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz…

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Gözde E.

  Özeti seyrediyorum da. Akın Songül müziğine bayıldım yine dinlerken. 😍 Ama Toygar daha paylaşmadı orjinalini. Geçmişlerini gördüğümüz sahnedeki müzik.
  AzKar müziği de çok güzel, ona da bayılıyorum. 😍

 • Nur

  SPOILER

  Fragman çok komikti.

  Yücel ve Mahsun sahnesine de güldüm.

  Yücel, Mahsun’u bir depoda işkenceyle sorguluyor.

  Yücel’in elini Koçovalılar’a uzatmıştı kolunu zor geri almıştı ya, Mahsun’a yumruk vuramıyor bacağını da Akın kurtarıyorum diye kopartmıştı:)) Tekme de atamıyor. Çağatay’ın bi adamını götürmüş ona dövdürüyor:)
  Dizi tarihinin en zavallı canisi:) Bi yumruk atmaktan aciz.
  Neymiş babasının intikamını almışmış. Canını aldığı 2 kadının kocalarının canına minnet oldu biri çocuk yaptı öbürü Karaca’yı kıstırma peşinde.
  idris’i öldürttü, adam mı öldü tavuk mu öldü belli değil, ne cenaze ne anma.. Oğullarından biri gitti Almanya’larda dolaştı, diğeri zaten delirmeye bahane arıyordu delirip kadınlara sardı, iki oğlunun hiç umru olmadı, torun dersen zaten işin içindeydi.. Koçovalılar Yücel’i yaktı, kolunu, bacağını koparttı sağ salim ortalarda geziyorlar Yücel nasıl bi intikam aldıysa karısı- çocuğu gitti, yalnız başına boş arsalarda kalırken tam yalıya girip kurtuldu sandı bu kez de yine can derdinde, ciğer peşinde.

  • Nur

   Oyuncuların boyları:
   Nejat İşler: 183cm
   Tansu Biçer: 172cm

   Çağatay’cım boy farkıyla yetinmemiş basamakları da eklemiş:(

  • Ahmet Adar

   Tebrikler.Yücelin durumu ve yaptıklarının ,cinayetlerinin kalanlara yamaç hariç fazla zarar vermediğini,Yücelin de kendisinin ailesini kaybettiğini güzel vurgulamışsın.Yamaçın Senayı hemen unutup çocuk sahibi olma derdine düştüğünü,İdrisin zorlamasıyla da olsa garipliğini neh-yamcı benim gibi izleyicilerin gerçeği farketmelerini sağladığın için.

 • Nur

  SPOILER–
  —-
  ÇAĞATAY ERDENET- PAMUK PRENSES VE YEDİ CÜCELER

  Dün fragmanda verilen bu sahneye o kadar güldüm ķi, gözlerimden yaşlar geldi.

  Çağatay’cım tüm karizması ve yakışıklılığı ile yalının kapısının merdivenlerinde.
  Nejat İşler’in boyunu bilmiyorum ama Tansu Biçer’den uzundur. Çağatay merdivende üstte duruyor Yücel de aşağıda. Öyle bir çekim yapılmış ki Yücel cücelerden biri gibi:)

  Çağatay bir şey ifade etmek istediğinde dünyaca ünlü tablolarını kullanırdı, nasıl bir durum içinde bulduysa kendini, anlatmaya uygun tablosu yok. Pompei uygun değil, Çeşme’de yangın uygun değil. Eminim koleksiyonunun diğer parçalarını gözden geçirmiştir.. ifade etmek istediği olayın sanat tarihinde yeri yok:) Grimm Kardeşlerden başka kimse böyle bir kerizliği işlememiş:) Çağatay masala mecbur kalmış.

  Masal zaten kız çocukları için bir masal. Annesi çocukken anlattı ordan biliyor desem, ne alaka? Kız çocuğu var onun için biliyor desem, henüz öyle biri yok. Olsa Makbule ve Efsun kızını sorardı.

  Çağatay’ın annesinin salağın teki olup oğluna bu tür masallar anlatmış olma ihtimalini hâyâl ettim ve çok güldüm.

  Bu adama bu masal ya çocukken anlatıldı ya da kendisi bir çocuğa anlatmak zorunda kaldı:) Başka ihtimal yok.. Her iki durumdan da hoşlanmamış ki ‘Berbat!’ ifadesini kullanıyor.

  Çağatay’ımın içinde derin yaralar bıraktığına inanıyom bunun:)

  Berbat masal’dan başka elinde örneklendirme enstrümanı kalmayan Çağatay masalı kurgulamaya karar vermiş ama masalın karakter kurgusu o kadar dar ki, hiç kaçışı yok kendisi kötü kraliçe olacak, Yamaç: Pamuk Prenses, Mahsun: Avcı. Ne şekilde değiştirirse değiştirsin başka türlüsü olmuyor:)
  Yamaç’ı Pamuk Prenses yapmasında sorun yaşadığını sanmıyorum ama kendisinin kerizlenen kraliçe olması:)

  Artık ne kadar zorda kaldıysa durumunun ağırlığını bir nebze azaltmak için Yücel’i Yedi Cücelerden biri yapmış Avcıya yolluyor.
  Bir eser üzerinde anca bu kadar oynanır, çorba edilir:)
  Roller tamam ama kast uymuyor:)
  Kastla oynayıp Yücel’i cüce yapıyorsun konu bozuluyor:)

  Çağatay’ın nefret ettiği masaldaki olayı bizzat yaşaması mı dersin…
  Sanatla örneklendirme takıntısından dolayı uygun eser bulamayıp masala mecbur kalması mı dersin…
  Masalda rol dağılımında sıkışıp Yücel’i cüce yapması mı dersin..
  Tüm bunlara o şatafatlı yalının önünde yalının sahibiyken maruz kalması mı dersin..

  Say say bitmiyor.

  Yazanın, oynayanların, çekenlerin eline sağlık. Gözümden yaş gelecek kadar güldürdüler beni.

  • Ayla

   Nur burada birkac cümleni şaşırarak,şok gecirerek okudum. Demissin ki masal zaten kiz cocuklari icin bir masal. Nasil yani pamuk prenses ve yedi cüceler SADECE kiz cocuklarina mi anlatilir? Eger erkek cocuguna anlatirsa birde anneyi ”keriz ” yapmissin…
   Benim dünyamda masal kiz olsun erkek olsun her ikisinede anlatilir. Yine benim dünyamda erkek cocuk isterse barbie ilede oynayabilir,kiz cocukta arabalarla.
   Eminim ki annesi hergece ogluna sevgi dolu bir sesle bir gün Grimm den birgün H.C Anderssen den masallar anlatmis olsaydi Cagatay bambaska biri olurdu.

   • Nur

    Anne’den kastım masaldaki kötü kraliçe Pamuk Prenses’in üvey annesi.

    Gelenekçi dünyamızda masallar, oyuncaklar, giysiler, oyunlar, hatta renkler bile kız-erkek çocuğu olarak kodlanıyor.

    Ama dünya değişiyor. Değişimlere açığım ama önce öğrenip, ikna olmam gerekiyor.

    Bu konuyla ne kadar ilgili bilmiyorum bir ara İngiltere’de yetişkinler için bir tartışma vardı. Erkeklerin de-masculine edilmemesi hususunda. Bir makaleyi çok beğenmiş ve etkilenmiştim. Independent gazetesinde bir kadın yazar yazmıştı. Sheeren’di galiba ismi, bulursam bir daha okurum. Mesela onu okuduktan sonra epeyce düşünüp hak vermiştim ve bazı görüşlerim değişmişti.

    Cinsiyesiz masal konusunda kendimce çok ikna olmadım.

 • Gözde E.

  Çok güzel bir analizdi. İyi ki paylaştınız.

 • Nur

  Evlilik Azer’ime verilecek en büyük ceza zaten. Adam içinde yıllardır yumoş bir ev erkeği saklıyormuş:) Karaca onu ortaya çıkardı:)

  Vartolu ve Azer hesaplaşması istiyorum. Azer’in de Vartolu ile görülecek bir ‘Savaş’ hesabı var.
  Ölümle sonuçlanmaz zaten. Azer ölürse Karaca’nın kollarında ölür ve bence büyük olasılıkla düğünde falan olur.
  ——
  Cihangir’in dizi ile anlaşması nedir ne değildir bilmem. Diziden çıkacaksa dramatik bir ölümle çıksın isterim. Bizleri ağlatacak bir ölüm olsun.
  Bir de; Cihangir’in ‘başrolü kimse gölgeleyemez’ kuralı uygulanan bu dizide kalmasını kariyeri açısından doğru bulmuyorum. Cihangir’in yıldız ışığı var. Zamanını ona göre değerlendirsin. Burada tanındı. Doğru bir proje, doğru kişilerle ileri doğru adımlar atsın. Kubilay’ın hatasına düşmesin. Tiyatro oyuncusu değil, alt rollerde ezilir, yıpranır. Biz keyfimiz için 10 yıl daha devam etsin isteriz ama kendi başına çok emek vermiş buralara gelmek için emeğinin karşılığını başrol olarak görsün.. Bana yazsın kendisine nasıl bir proje seçeceğini söylerim:))
  Neyse, hayırlısı ne ise onun için o olsun.

 • Nur

  Selen’cim teknik düşünmeye çalışıyorum.
  19.bölüme geldik. Bundan sonra 10-12 bölüm ne yaptılar, yaptılar 35. ya da 36 bölümde sezon finali desek son 4 bölümü hiç bu sezondan sayma hatta o bölümlerde yeni karakterler giriyor son 4 bölümden önceki 2 bölüm de mümkün olduğu kadar küçük hesaplar kapatılıyor en büyük hesaplaşma zaten sezon finali bölümünde. Usül aklımda böyle kalmış son 4 bölümden eminim sezon finali ve yeni sezona hazırlık bölümleri, yeni karakterler ve hikayeler de o bölümlerde başlıyor.. Nehir’di, Efsun’du artık ne ise ne bize neyi izlediğimizi göstermeleri lazım artık. Ben ne izlediğimi kavrayamıyorum.

  -Yamaç, Nehir’e aşık mı, değil mi?
  – Bebek ‘aşk’ bebeği m i yoksa önlem alınması ihmal edilmiş bir ilişkinin ‘kaza’ bebeği mi?

  Akın, kendisini gizleyip terastakilerin kim olduğunu söylemişti. Yamaç ken adına bir anlamda terastaki Azer ile hesbını gördü kapattı.
  Yücel yaşarken ölüme mahkum etti ama adam ayaklandı. Dolayısıyla hesap yeniden açıldı.
  Timsah ölmediği için hesap hâlâ açık.
  Ama Efsun?
  Efsun’la bir hesabı var mı yok mu? Yok ise neden yok??
  Damadın, Seyhan’ın suçu neydi? Canlarıyla bedel ödediler. Terastan, İdris’ten haberleri bile yoktu. Fadik kızını kaybetti, abiler diyelim ki suçluydu, bacılar bir bacıyı yitirdiler Koca bir aile bedel ödüyor. Fadik anne olarak bedel ödüyor?

  Ama terastaki Efsun’la date’ler??

  Tuhaf, tuhaf şeyler.

  Efsun, Yamaç’ın kendisini tuzağa düşürüp öldürtmek istediğini sanıyor, ateş edenlerin arabalarıda Çukur sembolü vardı. Ekranda Çukur sembollü paketleri görünüp seviniyor:)

  +++

  Sezonun ikinci yarısı için herhalde bir toplantı yapılmıştır.

  • Ayla

   Bak yeni gelen Nehir,Efsun hatta Akin bile güzel yazilmadi,hatalar oldu.
   Dördüncü sezonda da yeni gelen aileler,karekterler hatali yazilabilir sonucta yazan kalem ayni kalem. Izleyicide benimseyemez ve KRAL mi padisah mi baska dizilere kayabilir. Bu risk hep var…

   • Nur

    Ben yeni ailenin Hocanın kalemini tazeleyeceğine inanıyorum. Eskilerin bagajı o kadar doldu ve ağırlaştı ki.. Yeni bir aile ile eskilerin bagajından kurtulur.
    Risk tüm diziler için hep var.
    Yeni aile belki bu sezon olsaydı dizi belki bu kadar savrulmayacaktı, belki daha derli toplu şeyler izlerdik.

    Oyuncu sözleşmeleri başka bir açmaz. Kimse başrolün önüne geçemez kuralı bu diziye uygun değil. Dizinin baş karakteri Çukur. Onun değerlerinin, zaaflarının, iyisinin- kötüsünün önüne kimse geçmemeli. Aslolan vatansa (Çukur) gerisi teferruattır. Bir vatan ya da toprak parçasında yaşanan iyi, kötü herşeyi bir karakter üzerinde anlatmaya çalışınca hem vatan olgusu hem karakter zarar gördü.

    • Ayla

     Yeni FRAGMANI gördün mü? Ilginc,SPOILER icerebilir Yücel gidici gibi. Mahsun da Cagatay in gözünde pamuk prenses te ki avci:))
     Yücel in ölmesini cok istiyorum fazla yasadi

     • Nur

      Çağatay’a çok güldüm yaa.. Güzel sesiyle masal anlatması yok mu, ba yıl dım.

      Yücel ölecekmiş. Kimin öldüreceğini bilmiyorum. Mahsun dışındakilerin hükmü yok hele hele bir Koçovalı’nın öldürmesi.. Yav he he.

      Yücel, Mahsun’u işkenceyle sorguluyor ama Mahsun çözülmez. Başka bir şekilde ifşa olur Mahsun.

      Vartolu’nun Yamaç’ı uçurumun kenarına götürmesi.. Yamaç atlamayacak ki. Son sahne ise Yamaç atladı mı, atlamadı mı mı yapacaklar? Yani yorum yapamıyorum bunlara artık.

      Azer- Karaca yok. Bölümde belki olurlar ama umudum yok.

 • Nehir kesinlikle Yamaç’ın sanrısı olmalıydı. Senarist izleyicinin tepkilerine bir replikle dalga geçti ama dalga geçme yerine aklına gelmediği için hayıflansa daha iyi olurdu.

  • diyelim ki dalga geçmedi aslında izleyicinin onu sanrı olarak benimsemesini beğendi ama hikayeye böyle devam edemedi. Neden, çünkü dedidiğim dedik, kafasının dikine giden, bir bey…

   • Ayla

    Aynen o son cümle Horzum icin CUK diye oturmus:))
    Öyle göklere cikartilacak,şimartilacak biri degil,cok hatalar yapiyor,hele bu sezon…

    • Nur

     Aylaaa !!! Hocaya laf ha! Adana’dan 10 tane kıyıcı çocuk bulur getiririm blog’a, görürsün gününü:)

 • Nur

  SPOILER
  Fragman, Bölüm Fotoğraflar.. Tahminlerim:
  —-
  Fragman Yüzleşme’den tek sahneydi. Bölüm fotoğraflarında sadece Yamaç ve Vartolu var.

  Sakarya ve Bilecik’teki çekimleri SM’den öğrenmiştik. Fotoğraflar sanırım ordan.

  Aklıma İdris Baba’nın İstanbul’a göç ederken kardeşlerini yolda kaybetme hikayesi geliyor. Hatta İzmit civarında kaybettiğini mi söylemişti? Belki yanlış hatırlıyorumdur.

  Yamaç ve Vartolu kayıp halanın, kuzenlerin peşine mi düştü acaba? İdris’in bir kız kardeşi kayıp olduğu aklımda kalmış.

  İdris Baba aile geçmişini Serdar’ın parmağının uçtuğu bölümde Sena’ya, Bana masal anlat sahnesinde ve zindan yüzleşmesinde Vartolu’ya anlatmıştı.

  İdris’in ağabeyi Cumali, Çukur mezarlığında. Ailesinden başka kimse yok.

  Bilecik’te falan Yamaç ve Vartolu beraber ne ararlar başka? Şimdiki düşmanların hiç birinin oralarla ilgisi yok. Timsah, Fransa’da diğerleri İstanbul diye gösterilen yerlerde.
  Çağatay da dahil tüm düşmanları tek tek düşündüm. Onlarla ilgili değil. Meliha’nın sırrı desem? Nasıl bir sır ki öğrenip beraber peşine düşecekler?

  Bir şeyin peşindeler. Neyin peşinde olduklarını bölümde öğreneceğiz.

  Cumali ve Selim:
  Laleli’de kalmaya devam ederler.
  Akın:
  Çukur’da yalnız, Çağatay, Akın’a bir süre ilişmez.
  Azer ve Karaca:
  Karaca bölümde köşke dönebilir. Temennim dönüş yolunda Yücel’in kaçırması:)
  Efsun:
  Nehir’in hamile olduğunu öğrenmişti. Nehir’i uzaklara yollamaya çalışabilir.
  Nehir:
  Yamaç’ın ölüm(!) haberini Efsun’dan alır, Aliço’ya teyid ettirir. Terk-i Diyar edeceğini düşünüyorum.
  Mahsun:
  Bu bölüm için tahminim yok. İfşa olması için erken. Yücel’i öldürmesi için erken.
  Çağatay:
  Bir şekilde Timsah’tan flashbellek’in kopyesini edineceğini düşünüyorum.
  Mahsun’dan şüpheleniyor. Efsun’un Yamaç’ı sevdiğini anladı.
  Aslında Çağatay için de pek bir beklentim yok.

  Düşünüyorum; Bölümden bir beklentim yok. Bir ihtimal o da bölüm sonunda Yücel’in Karaca’yı kaçırması. Aslında bu bir temenni. Tahmin bile değil. Böyle bir şey beni heyecanlandırır.. ama ihtimal yok gibi.
  Belki 2.fragmanda meraklandıracak bir şey olur. Merak ettirecek bir şey olmasa da izleyeceğim zaten de, yine de bir hazırlık olsun istiyorum.

  • İlahi Nur … Bu da ne? “Yamaç ve Vartolu kayıp halanın, kuzenlerin peşine mi düştü acaba? İdris’in bir kız kardeşi kayıp olduğu aklımda kalmış”
   Sadece Yamaç’ı şehir dışında saklıyor olma ihtimali aklına gelmiyor da…

   • Nur

    Bence bir şeyin peşindeler.
    Meliha’nın sırrı ile alakalı da olabilir.

    Saklanma konusu:
    Çağatay’dan mı? Aileden mi?

    Yamaç’ın sorunu birilerinin onu öldürtmek istemesi değildi. Birilerine kendisini öldürtmek istemesiydi.
    Belki rehabilitasyon için gitmiştir. Çukur’dan uzaklaşıp kafa toplama?

    • Vartolu öldürtmek istemesine müdahale ediyor işte ^^

     • Nur

      Olabilir. Bu açıdan düşünmek aklıma gelmedi.

     • Nur

      Haklıymışsın:) Fragmandan anladığım; Hiçbir şeyin peşinde değiller. Beraber dolaşıyorlar:)

      Hoş yeni hikaye açılmaması iyi. Yeni hikaye yeni karakterler, olay örgüleri vs ekranda olacak demek. Biz hâlâ geçen sezon ucu açıkta kalanlara girmedik. Bu sezon ucu açık bırakılan bir ton şey var. Bölümlerde hiç olmayan olursa da 1-2 dakika ile geçiştirilen Azer- Karaca ilişkisi var. Her şey yığın yığın yığılmışken, bekliyorken oralarda yeni bir şeyin başlamaması iyi oldu bence. Bölümde bu ikilinin ekran süresi ne kadar olacak bilmiyorum ama uzun olursa sıkılırım. Bıktım bu İdris Baba’nın ölümü düğümünden. Zerre ilgimi çekmiyor artık.

 • Nur

  Merhaba Selen.
  Bu paylaşım acaba adminin kendi inisiyatifi ile mi yapıldı yoksa yapımcı ya da senaristten direktif mi aldı?

  Yamaç, Efsun’a doğru ilerliyordu. Sen de sahne örneklerini vermiştin, Nehir’in bebeğini babasından önce Efsun öğrendi. Yamaç’ın Efsun’a ilerlediğinin en net göstergesi o sahneydi. Bir de, Yamaç’ın öldüğünü (?) Efsun’un Nehir’den önce öğrenmesi var?
  Admin bu paylaşımı kendi inisiyatifiyle yaptıysa diziyi izlesin. Direktifle yaptıysa hikaye ile ilgili. Ne olabilir diye düşünüyorum ama hâlâ kulağıma davul-zurna sesi gelmiyor..

  • Selen

   Merhaba Nur
   Ben adminin kendi insiyatifiyle paylaştığını düşünüyorum. çünkü videoda umut ,aşk ,sevgi ,dostluk aile diye gidiyor o aşk kısmına başından beri planlanan NehYam aşkını koymuş , sıkılıp diziyi bırakmak isteyen; Nehyam fanlarını da diri tutmak adına atılan ufak bi yem olduğuna inanıyorum .Nehir hala genel izleyiciden linç yiyor çünkü ..ve bana kalırsa gidişat hiçte “aşk” gidişatı olarak ilerlemiyor,buradan döndürmek zor ve yapay olacak bana kalırsa .Nehir bi nebze aşık ama Yamaç ‘ta gram aşk belirtileri hiç olmadı ..
   Senaryo kesinlikle EfYam’a doğru gidiyor.bu paylaşımdan sonra nasıl Yamaç ve Nehir’i aşık edecekler ki kimseye samimi geleceğini sanmıyorum ..Nehyam ikilisinde oturmamış çok şey var ..ben de davul -zurna sesi duyamıyorum ..sanırım Nehir gözden çıkartıldı ve nereye koyacaklarını şaşırdılar ..bebek var ,yamaç yok ,aşk yok ,benimle beraberken gözlerini kapatıyo sanki başka biri ini !! diyen bi nehir var ..var da var 🙂 ama eminim AŞK yok ! 🙂

   • Kesinlikle aşk yokken ve bu dizi de bile belirtilmişken böyle bir paylaşım fandom’a oynamak haklısın…

   • Nur

    Ben Admin’in direktif aldığını düşünüyorum. Bölüm esnasında sahneleri kendi inisiyatifi ile paylaşıyor olabilir. Post’ların fotoğraflarını kendi beğenisine göre seçip koyuyor olabilir. Ama izleyicinin algısını yönlendirme daha yukarılardandır. Konulan video algı çalışmasının başlangıcı.
    Yapım, Senaristle birlikte toplanıp bazı kararlar almıştır.
    İzleyici algısı şu an kötü durumda. Hepimiz sorguluyoruz; Bu nasıl bir aile? Nasıl bir mahalle? Yamaç nasıl bir ‘Baba’?
    Böyle aşk olur mu? Sena’nın toprağı tazeyken, Kemal’in kanı yerde kurumamışken eğlenmek olur mu? +++
    Hangimiz böyle bir mahallede yaşamak isteriz?
    Hangimiz bu aile için canımızı veririz?
    Hangimiz Yamaç gibi bir Babaya hürmet ederiz?

    Algı çok bozuldu. Dram, komedi, aksiyon, aşk için izliyoruz.
    Çukur’da aşk var.
    Damla ve Cumali- Azer ve Karaca

    Yamaç farklı işlense olurdu. Ama artık benim için de olmaz başka izleyiciler için de sanmam.
    Yamaç için acilen bir şekilde Sena’ya dönülmeli. Sena diriltilsin anlamında değil, kesinlikle olmasın öyle bir şey, acaip irrite olurum zira. Ama bir şekilde Sena’nın hatıraları hatırlanmalı.

   • Nur

    Sezon çok yanlış planlanmış.
    En azından ilk 8 bölüm:
    -Yamaç akıl hastanesinde ve çıktıktan sonra Çukur dışında olmalıydı.
    -Çukur’u Akın idare etmeliydi.
    -Koçovalıların hepsi 2.bölüm hapisten çıkmalıydı.
    -İdris Babaya hep beraber cenaze töreni yapmalıydılar. Definin daha önce olması sorun değildi.
    -Efsun, Azer’le olmalıydı.
    -Azer ve Vartolu hesaplaşmalıydı.
    -Yamaç ve Nehir bebeği akıl hastanesinde yapmalıydı. Yamaç, Nehir’de Sena’yı ararken ve bazen Sena ile Nehir’i karıştırdığında.
    Akın 6.bölüm gibi çuvallayınca 8’de hepsi toplanmalı Yamaç, Çukur’un başına geçmeliydi.

    Akın’ın 1.bölümde olacak senaryosunu 18.bölümde yaptılar.
    Yamaç’ın ilk bölümlerde aklı karışıkken yapacağı ilişkisini, bebeğini hastaneden çıktıktan sonra yaptırdılar.
    Karısı 3 ay önce ölmüş adama 2 kadın karakter getirip onların ortasına koydular.
    Vartolu’yu, diğerlerini yazmaya gerek yok.

    Yüksek Reyting onları şaşırttı halbuki izleyici diziyi reytinglerde değil gönlünde düşürüyordu. İzleyicinin dizi evreniyle ile gönül bağı azaldı. Empati kuramaz olduk. Bu dizi farklı bir dizi. Diğer dizilerle kurduğumuz ilişkiden farklı bir ilişki kuruyoruz bununla. Bize farklı formüllerle yaklaşılmalı:)

 • Nur

  Azer konusunda düğüm; en başta terasta olmamalıydı. Terastan dolayı Azer’in en alt metnindeki ilhamı bir türlü kavrayamıyorum.
  Yukarıda Selen’e cevaben yazdığım yorumda biraz değindim. Bu karakterlerin coğrafi ve tarihsel karşılıkları var. Azer’in temsiliyetleri o kadar karıştı ki bir şey tahmin ederken, temenni ederken kayboluyorum.

  Karakterlerin temsiliyetleri bazı objelerle simgeleniyor.
  Dizide ana erkek karakterler siyasal düzende erk/ devlet/ idare/ hükümet/ ideoloji vs, simgeliyor. Azer’in madalyon tarzı kolyesi gitti, Vartolu’nun madalyon tarzı kolyesi gitti.. Bunĺar Osmanlı dönemi beylikler, sancaklar vs’yi simgeliyordu. Azer, Adana vilayetinden kuzeye doğru göç ettirildi. Seyhan’ı Adana’da kaybetti. Seyhan bir daha geri gelmeyecek Azer onun mezarını ziyaret edebilir ancak. Seyhan’ı sembol olarak düşünürsek Azer, Adana Vilayetini kaybetti. Karaca ile evlenirse o madalyonu tekrar takar ama Karaca’nın coğrafi karşılığı ne, onu bulamıyorum. Karaca’nın toprak karşılığı var kuzeyde ama neresi? Kars mı, Azerbeycan mı, Karabağ mı ya da Musul mu +++
  Tek tahmin edebildiğim kuzeyde Osmanlı’ya ait topraklardan biri.

  Karışık ama bir parça Musul’da şansımız var:) Karaca, Musul ise yırttık:) Hâyâllere devam:)

 • Nur

  Nehir ve Yamaç’ı bir kez bile köşkte evli çift olarak hâyâl edemedim, halbuki hâyâl dünyam da geniştir:) Bir şey beni durduruyor orda, ne olduğunu bilmiyorum. Nikah masası için ayaküstü bir nikah olabilir diye düşünüyorum bazen. Telli, duvaklı, davullu, zurnalı asla hâyâl edemedim, orda da bir şey durduruyor beni. Benim hissiyatım bunlar nikahlansa dahi ayrı/kavuşamayan/biraraya gelemeyen bir çift olarak yazıldı ve bir şekilde bu hissiyat bana geçti.. Elbette ki yanılabilirim.
  Senaryonun değişmesini anormal bulmuyorum ben. Biz de senarist olsak gözlemlerimize göre değiştirirdik, ben kesinlikle değiştirirdim zira izlerken şu şöyle olsun dediğim bir şeyden sonradan vazgeçiyorum iyi ki olmamış diye.. SM konusuna gelince; SM kullanan kişiler neden değersizleştiriliyor? TV’de izleyip SM kullanmayan izleyici baş tacı bizler ayak altındayız öyle mi? SM izleyici tarafından manipüle ediliyor Somera listeleri falan, bir kişi yüzlerce tweet atabiliyor, bir ton manipülasyon var ama onun yanısıra benim gibi manipülasyon falan yapmadan isteklerimizi ifade etmeye çalışanlar da var, yapım, ekip, Hoca neyin ne olduğunu biliyordur herhalde ve elbette değiştirebilirler.. Ve mesela Cihangir SM’de takipçilerinin aylarca süren samimi isteği üzerine bir şekilde dikkat çekti. Bu blogda yazan hiç kimse onu öncesinden tanımıyordu ben ismini IG’de resmi hesapta yorumlarda görüyordum, kim olduğuna Google’dan bakmamıştım bile. Cihangir geldi ve gayet de güzel oldu.. Dizi ticari bir iş elbette satmak için dokunuşlara ihtiyaç varsa yapacaklar. Dizinin en alt tema’sı, vatan, aidiyet, maneviyat.. bunlar bir mahalle ve bir aile üzerinden veriliyor. Aidiyet ve maneviyat karakterlerde işlenirken bu sezon çok zarar gördü. Vatan yani Çukur duruyor ama değerleri yok oldu. İdris babaya tören yapılmaması, Yamaç’ın eğlenceye gitmesi.. daha yüzlercesi var. Nehir falan önemli değil Yamaç zarar gördü yoksa Nehir’i öldürüp çıkarsa ne olur ki.. SM’de fanlar senaryo değişimine takıntılı, tabi ki değişir, bu iş böyle bir iş hatta zorunlu ama çok hassas bir yerazi var orda ve tartmak senaristin görevi. Gökhan Hoca’nın izleyiciyi tarttığını düşünüyorum terazi orda yanılmıyor, onun başka bir sorunu var sezonu şirazesinden çıkaran o oldu öyle bir sorun ki, 10 kaplan gücü mü desem ne desem.. Kurgusal karakterle empati yaparken harcadığımız enerjiyi biraz da Hoca için harcayalım. Arka planı hiç bilmiyoruz ve bence dev bir kazan orası, sürekli fokurdayan.

  • Selen

   Haklısın ben de nehyam ı evli bir çift olarak asla hayal edemiyorum..o köşkte nehiri mutfaktan çıkmayan koz olarak bile düşünemedim:) nehir yazılış itibariyle özgür kız imajı çiziyor ki bunu hazal hanımda dillendirdi nehir için en belirgin özellik özgürlüğü dedi ..horzum ne planlıyor anlayamadım beni de bu çiftle ilgili çok şey düşündürüyor ..evlilik dışı çocuk olayo bana göre koçovalı ailesine ters her ne kadar İdris buna sebep olsada zamanında çocuğu salih ondan gizlenmişti yıllar sonra bi çocuk olduğu ortaya çıkmıştı ..ne oldu bu çift yüzeysel hop oldu bitti bebek oldu olayına geçildi çözemiyorum ..genel izleyici nehir i o bar eğlencesiyle üzerini çizdi zaten ama bi yandan da efsun var tabii onun da esas kadın konumuna sokulduğu gerçeği var ..Hamile olan Nehir ama Efsun’un duygularına yer veriliyor ..Yamaç ‘ın kaybolması bile Efsun’un üzüntüsü üzerine verildi bunlar da spoi gibi 😉 efsun yamaç yazılacak sanırım bebekte engel olacak heralde ..

   Sosyal medya konusunda da haklısın asla küşümsenmemeli ki horzum ve ekipte bu gücün farkında;) gökhan hocanın zor durumda olduğunu bazen ben de hissediyorum 🙂 çok müdahele alıyor gibi yapımcı ve kanaldan elbetteki onların fikri önemli benim için diyor hep ama sanki özellikle bu sezon daha çok müdahele var gibi kalemine ya da ciddi anlamda çpk çok yorulduğunu hissediyorum ..hiçbir sezon bu sezon olduğu gibi mantık dışı olaylar ,ucu açık bırakılan olaylar çok olmuyordu ..seyirci tahmin edileni izlemez tezi var hocanın ama çok ters köşe yazacağım diye çoğu konuyu kapatıyo ya da unutuyor ..Mesela yücel hala nasıl ve neden yaşıyor ? Yamaç nasıl o yaşarken vicdanı rahat gezebiliyor sena ,akşın ve babanı öldürmene sebep olmuş asıl kişi bu adam …yok aklım almıyor bu durumu ..

   • Nur

    Efsun’un Vartolu’nun intikamı için ön plana alındığını düşünüyorum. Çağatay da Efsun için getirildi, Meral Hanım (Makbule) konuk oyuncuydu, kaldı ve direkt olaylara dahil olmaya başladı. Nehir ayak altından çekiliyor zira intikam için kimsenin onunla hesabı yok ama Nehir için başka bir husus var ve çok önemli.
    Açıklayayım:
    Hoca’nın hâyâl dünyası çok geniş. (Aslında dünya çapında üst noktalara gelecek kapasitesi var ama bunu başka zaman yazarım) Dizi için hâyal dünyasını tarih ve coğrafyadan besliyor. Sadece esinti anlamında. Nehir’in bebeği bizim Hatay ilimiz. Olaylar Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti arasında zamanda ileri- geri yolculuklarla günümüz düzleminde veriliyor. O kadar komplex bir kurgu ki çözülmesi imkânsız sadece bir zerrecik çözebiliyorum bazen o da yanlış oluyor. Bebek anavatana ilhak edecek. Meliha, İskenderun Sancağıydı, o gitti. Nehir= Asi Nehri ama aynı zamanda günümüz Suriye, Lübnan, Filistin’i ise Nehir de gidecek elimizde bir parçası Hatay kalacak. İki arada bir derede bebek o yüzden yapıldı. Nikah resmi olarak yapılacak çünkü Hatay resmi olarak anavatana ilhak edildi ama bir bütün olarak anne öldü/ kayboldu/ gitti vs. Nehir’i Suriye, Lübnan, Filistin olarak düşündüğümde evlilik, köşk falan yok. Bebek için nikah ve annenin kaybolması var. Ama Nehir de bebeği gibi Hatay ise o zaman düğün, köşk her şey var. Bu olasılığı düşünemediğim için düğün hâyâl edemiyorum.

    Aynı durum Karaca için de geçerli sadece Karaca’nın coğrafi karşılığını bulamadım. Kars ise Azer ile evlilik yok. Karabağ ise yine evlilik yok ve kan dökülecek, Musul Vilayeti ise evlilik kısmen var gibi. Düşmanlık yok, kız anlaşma ile verilecek vs vs.

    Nehir’i böyle düşününce; tamam yanlış işlendi ama bizim bir tanemiz Asi Nehri o. Asi Nehrinin yılan balıklarından esinlenmiş karakter:) Sena’ya yani Akdeniz’e ulaşacak.

 • Nur

  V. FOR VARTOLİ
  Umarım olur.
  Babasının intikamını almaya azmetmişti, kardeşinin de kurban edildiğini yüzleşmede öğrenir zaten Yamaç’ın o hale getirilmesi motivasyonuna katkı sağlar.

  İntikam listesi:
  Efsun, Yücel, Azer, Timsah ve şayet öğrenirse Akın.

  Yücel’i Vartolu’ya gerek kalmadan Mahsun’un öldüteceğini tahmin ve temenni ediyorum.

  Timsah’ı Cumali’nin öldüreceğini tahmin ediyordum ama Yamaç da ‘derinden çanta yapacağım’ demişti, Yamaç öldürebilir.

  Akın:
  Çok büyük bir düğüm. Aileden olmasının yanısıra Selim zaten Akın’ı vermez. Akın düğümünün nasıl çözüleceğini çok merak ediyorum.

  Azer:
  İkinci büyük düğüm. Karaca faktörü var orda. Yamaç, Seyhan’ın düğününde hesabını Azer ile kapatmıştı. Vartolu’nun babasının hesabı açık ama.
  Azer’i çok merak ediyorum. Buralar karışır.

  Efsun:
  Dınınınn..
  Vartolu, Efsun’un peşine düşecek ha!.. Valla düşüncesi bile fırtına yarattı. Bu işin Yamaç’ı var, Çağatay’ı var, Makbule’si var.. Vartolu’yla karşılaşma heyecanı var hatta olur mu olur, Vartolu’nun da Efsun’a zaaf gösterme olasılığı var..

  Vartolu, V. olacaksa illa ki Azer ya da Efsun’un birinden birinin canını alması lazım. Yücel ve Timsah boş iş, Akın ölecekse babası öldürür.
  Soru şu: Azer mi, Efsun mu?

  Tabi Azer ya da Efsun’a dokundurmayıp Yücel ve Timsah ile V. havası vermek de olası, belki öyle bir şey olur ama şimdilik sanmıyorum, birinden birini öldürecek hissim var.
  Azer olmayan Kurtuluş konusu hâlâ açık ama terasta olan Azer’di.
  Makbule ve Yücel’in Efsun’u kandırması terastaki Efsun’u aklamıyor.
  Sezonun kalan yarısına girdik, geri sayım bölümle başlayacak. Sezon finaline doğru son 4 bölümü bu sezondan saymayalım. O dört bölüm açık hikayeleri kapama, sezon final bölümü hazırlığı ve yeni sezona hazırlık bölümleri. Zaten başta hocamız, ekip de çok yorgun oluyor Vartolu V. olacaksa gelecek 10 bölümde Azer ya da Efsun’dan biri gidici bence, sağ kalan sezon finaline saklanır ölüp ölmediğini bilemeyiz. Akın da bence sezon finaline saklanır.

  İlk Azer gitmesin de. Onun için Kurtuluş planları yapacam daha.

  • Nur

   Koçovalılar’ın Azer’i düğününde doğrama fikri ..Çık aklımdan.. Olmaz öyle şey. Vartoli öldürecekse adam gibi çarpışıp kurşunla öldürsün.

   • Gözde E.

    Azer’i doğrama mı? Yok artık 🤦🏻‍♀️ Kurşun, bıçak sokma, demir batırma neyse de… Kasap Koçovalılar istemiyorum. Karaca ile evlenirse 1 sezon daha yaşar zaten, kesin ölmez.

    • Nur

     Azer’in öleceğini hissediyorum ama tabi ki emin değilim.
     O terastan önümüzdeki sezona sağ çıkan olmaz herhalde?
     Akın’ı tahmin edemiyorum. Şimdilik hissiyatım böyle.

     4.sezonun yeni bir Çukur, yeni bir aile ile başlaması olasılığı da var. Belki hiç kimse bu sezondan diğerine aktarılmayacak?

     • Gözde E.

      O terastakiler 1 sezonluk muydu yani? Yeni sezon yeni düşman mı demek?

     • Nur

      Gözde’cim bence öyle. 3.sezonumuzdayız her sezon bir öncekinden kalan karakterler ve hikayeleri barındırıyorsa da odaktaki hikaye farklı. Teras fiilen biten ya da bitmek üzere olan Osmanlı Devletinin tepede paylaşılmasını simgeliyordu. Şayet Azer olmasa Sykes Picot’un tam bir temsiliyetiydi, sanatsal anlamda.

      4’ü Sezonu Osmanlı’nın paylaşılmasıyla yapmazlar zira İdris Baba faktörü var. Osmanlı Devletini İdris Baba simgeliyordu.

      4.sezon Sevr süreci olabilir, Lozan süreci olabilir ya da TBMM’nin açılışı ile Türkiye Cumhuriyeti olabilir, daha yüzlerce farklı açılış olabilir ama Sykes Picot’a dönüleceğini sanmam. O sayfa bu sezonda kapanır. Mahsun, bunun için yeniden diziye geldi (bence)

      4.Sezonda Koçovalılar da olmayabilir? Yıkılan imparatorluğun üzerine yeni bir devlet inşası olacaksa Koçovalılar olmamalı, tabi yine bence?

      4. Sezon için şu anki hissiyatım yeni bir devlet inşası sürecinin işleneceği yönünde. Ama farzedelim ki Selçuklu’ya döner ordan başlar o yüzden Bilecik çekimleri falan ilginç geliyor bana.

      Düşman hep var. Devletlerin dostu, düşmanı olmaz menfaatleri olur. Devlet ekseninde işlendiği için dost da düşman da hep oluyor, değişiyor.
      Vatan ekseninde işlendiğinde Çukur halkı ve değerleri işleniyor.

      Bence terastakiler gidici. Azer, Karaca’yı aileler arası anlaşmalar ile alırsa ve Koçovalılar 4’te devam ederse belki Azer kalır ama milyonda bir ihtimal gibi:)

     • Gözde E.

      Bence Azer ve Efsun kalır, Yücel ve Timsah ölür. Efsun nasıl kalır bilemiyorum, sadece his.
      Koçovalılarsız 4. sezon ütopik bence 🙂

     • Nur

      İlerleyen bölümlerde değişebilir ama şu anki tahminim 4.sezonun yepyeni bir kadro ile olacağı yönünde.

      Ailenin bu haliyle Eylül için şimdiden hazırlanan yeni dizilerle rekabet etmesi zor.

      Kendi hissiyatımdan çıkarımlar yapıyorum.

      Koçovalı erkekler:
      İzleme hevesim bitti.

      Azer, Mahsun, Çağatay:
      Koçovalı kardeşlerden daha fazla ilgimi çekiyorlar.

      Bu sezonun kadınları:
      Efsun:
      Karakter aslında sevimli. Şizofren galiba:)
      Damla Sönmez’i seviyorum.
      Nehir:
      ilgim bitti sayılır

      Koçovalı Kadınlar:
      Karaca:
      Azer olmazsa ilgimi çekmiyor. Çukur’u idare etmeye kalkması, Akın’ın işlerini sabote etmesi falan feciydi.
      Azer’siz sevdiğim tek sahnesi bu sezon mahkeme önüne babasını görmeye gitmesiydi.
      Sultan, Ayşe, Saadet sıkıcı
      Damla: Cumali ile güzel

      Bebiş:
      Seviyorum ama anne ve babası ile beraber izlemeyi seviyorum.

      Emmi ve Metin’den sıkıldım.

      Mahalleli:
      Kalabilirler:
      Meke, Celasun ve Ferhat sempatikler.
      Salim, Ahmet, Keçi, adını bilmediklerim, hepsi kalabilir.

      Aliço: Tüm sezonlarda kalabilir.

     • Ayla

      Burada fikir ayriligina düsüyoruz Kocovali erkeklersiz cukur düsünemiyorum. Dördüncü sezonda Kocovali ”ailesi” olmazsa yeni yeni aileler olacaksa izlemek kendi adima konusuyorum keyifli gelmez. Eminim ki tutmazda yari yolda kaldirilir. Benim icin cukur demek Kocovali kardesler demek. Yamac ve Salih yeni sezonda yoksa bende izlemeye yokum.
      Emmi ve Metin kesinlikle olmamalilar ona katiliyorum ayni sekilde Ayse,SAADET ve Sultan:)

     • Nur

      Koçovalı ailesinden çok sıkıldım. Yeni bir aile istiyorum Çukur’a. Ama Koçovalılar olursa da izlemeyi bırakmam. Yeni dost-düşman karakterler hikayeleri ile gelirler zaten onları izlerim, yine kendimce uçuk, kaçık kurgular yaparım.

      Beni endişelendiren benim gibi kemik izleyiciler değil.

      Biz her halükarda 4+++ sezonları istiyoruz belki bizlerin bir kısmı Koçovalılar’ın yokluğunu yadırgayabilir ama bol çatapat/ racon, aksiyon karakterleri, tiyatro oyuncuları ağırlıklı kast, güzel kadınlar/erkekler, dram, komedi, fantastik kurgu.. Bunlar iyi ayarlanırsa Çukur kemik izleyicisinin duygularını tazele yeni izleyiciler katar.

      Beni endişelendiren yıpranmış karakterler ve hikayeleri kemik izleyiciyi eritirse taze diziler karşısında rekabet edemez.

      Benim hüsnü-kuruntum olabilir, Çağatay’ın gelmesiyle alttan alta bir ATV şeysi vardı. Kral dizisini okuyunca kafamda birleştirdim. Kral galiba Çukur’a rakip geliyor ve Özcan Deniz hanımları çeker. Ben ona karşı nötr’üm ama çevremdeki kadınlar seviyor. Aksiyon/Raconu iyi ayarlarsa erkek izleyiciyi de çekebilir. Dramı, komedisi, şarkısı, türküsü +++ tutabilir yani.

      Endişelendiğim konu:
      Çukur, SK gibi kadın dizisiyle rahatlıkla başa çıkar SK’nın reytingleri önemsiz, isterse 20 alsın, kemik izleyici onu izlese de Çukur’u bırakmaz. Ama emek verilmiş iyi bir aile/aksiyon dizisi bir kez tutarsa Çukur’un onunla rekabet etmesi zor hatta karşısındaki dizinin tutmasına bağlı olarak Çukur epey sarsılır. Kral ya da başkası tutmazsa zaten sorun yok. Anlatmak istediğim kadın dizisini rakipten saymıyorum ama aksiyon dizisi şayet tutarsa çok zorlu bir rakip olur.

      Çukur’da Yamaç’ı masanın üzerine oturduğu sahne vardı. Sanırım Sefirin Kızı göndermesiydi o. Yamaç, İstanbul’un Sefiri oldu ama Sefir kızını yolladı Yamaç masadan indi:) Hatta Duvar yazısı vardı: “Kralı yıkamazdı bizi, prensesi yolladılar” diye. Herkes Karaca için sandı ama bence Nare içindi o yazı:)

      Cumali geçen bölüm konseyin 3 üyesine ateş etti. Sağ kalana Çağatay’ı sordu.
      Çağatay= AB grubu:)

      Kendi kendileriyle dalga geçiyorlar ama dur bakalım, Kral’ı gelince ne olacak?

     • Ayla

      Hey allahim nerden neler cikarmissin Cagatay =AB grub :))
      Duvar yazisiyla Sefirin kizi göndermesi oldugunu ise 40 yil düsünsem aklima gelmezdi. Sahi o duvar yazilarinida senarist mi yaziyor acaba?
      Demek Kocovali kardesler olmadan da yeni ailelerle sen gibi kemik izliyecilerle tutar diyorsun,böyle birsey dizi tarihinde olmusmudur basroller gidiyor yeni sezonda yeni karekterlerle devam ediliyor ve basarida devam etmis?

     • Nur

      Duvar yazılarını Gökhan Hoca bir röportajında kendisinin yazdırdığını ima etmişti. Sefirin Kızı göndermesini ( Kral’ı gelse yıkamazdı..) kesinlikle Hoca yazdırmıştır:) Aynı yazıda hem Kral dizisine hem Sefirin Kızına laf atmış öyle bir yapmış ki Karaca, Azer’e gittiğinde yazdırıyor bu yazıyı:) Bu zeka Hoca’da var:)

      Cumali’nin Konseyi basıp Çağatay’ı (Nejat İşler/ AB grubu) sorması ayrı alem. Çağatay’a bir de kutu içinde çer çöp yollaması:)
      AB düşüşte ya, Hoca kendine bakmıyor Nejat’a laf atıyor:)

      Nejat’ın kutuyu alınca mimikleri falan:) Çok alem aslında hepsi:)

  • Ahmet Adar

   Koçovalılara ve Yamaça en çok kayıp verdiren,karısını,yiğenini öldüren,babasını öldürten,en büyük plancı Yücelin ölümü bir bölümde olmamalıydı.Biraz hesaplaşma olmalıydı.

   • Nur

    Merhaba Ahmet Bey.
    Fragmandaki tabancalı bir el kesiti Yücel’in ölüm sahnesindense, hiç hiç, hiç olmamış.. O sahne ise tabancayı kimin tuttuğunun da bir önemi yok Mahsun ya da Koçovalılardan biri, hiç farketmez.

    İki tane genç, masum kadının mezarı Çukur mezarlığında toprakları taze.
    Senarist Yücel’i onların yanına canlı gömüp öldükten sonra kafasından vurup cesedini denize atmayı hâyâl edememiş mi?

    Senarist, Gül pavyona götürüp su tankının içinde boğmayı hâyâl edememiş mi?

    Şayet sahne Yücel’inse umarım namluyu tutan el Mahsun’undur ve umarım rehin alır ya mezarlığa götürüp gömer cesedini orda bırakmamalı tabi, ya su tankında boğar ya da başka feci biçimde öldürür cesedini boş arsada köpeklerin oraya bırakır.

    Sena ve Akşın’ın hayatlarının bedelinin ödetildiğini mutlaka izlemek isterim. Diğer türlü odada kafasına sık!! Oh ne âlâ, istesen öyle rahat ölüm bulamazsın. Bedel nerde bedel?

    Sadece yanıltıcı sahne olduğunu düşünüyorum. Murteza bile olabilir görünmeyen kişi, belki Timsah..

    • Ayla

     Aynen sana katiliyorum,Yücel in ölmesini istiyorum ama öyle bir kursunla degil,aci ceksin,korka korka ölsün.

     • Nur

      O sahne büyük ihtimal yanıltmaca. Hem namlunun doğrultuğu kişinin Yücel olduğunu sanmıyorum hem de Yücel’se bile orda o şekilde öldürüldüğünü sanmıyorum.

      Benim Yücel’in ölümü için temennim Mahsun’un su tankında yavaş yavaş boğması:) Tankı burnuna gelecek kadar su ile dolduracak çırpındıkça nefes alacak takati kalmayınca ölecek:)
      Akşın’ı da unutmadım ama Sena’nın intikamı böyle alınır. Akşın garibimin intikamı da alınmış olur.

 • Nur

  BÜYÜK YÜZLEŞME SONRASI;

  Sesli düşüneceğim.
  Vartolu, İdris’e ölüm tuzağını kuranların ismini öğrendiğinde ava çıkar. Hiç kimseyi muaf tutacağını sanmıyorum.

  Tuzağı kuranlar:
  Akın, Yücel, Efsun, Timsah, Azer

  Akın’ın Yücel’i ölümden kurtarmasıyla plan başlamıştı.

  AKIN:
  Yücel’e “Koçovalıların hepsini sana vereceğim” demişti.

  ‘Sana vereceğim’ sözü ile hepsinin öldürülmesini göze almış mı oldu?
  Yücel’in Akşın ve Sena’yı öldürdüğünü bildiğini farzediyorum. Bu kısımlar karanlıkta bırakıldı ama Sena ve Akşın’ı Yücel’in öldürdüğü zaten biliniyordu. Koçovalı kadınların eve dönüş güzergahını Akın’ın vermesi gerekiyor.
  Babaannesi, annesi, iki yengesi ve üvey kuzeni olan bebek.. Hepsini bir caninin eline verdi.

  Kadınları kaçırıp başlarına silah dayayanlar:
  Akın: Olamaz. Adamları Çukur’dan.
  Timsah: Böyle bir organizasyonu yapacak düzeyde değil.
  Azer: “Yapmadım” dedi.
  Yücel: Eski KK’dan kalanları kullanıyordu. Onlara yaptırmış olabilir.
  Efsun: Yücel’i yetkilendirmişti.
  Azer olmayan Kurtuluş: ??

  TERAS:
  Akın hariç hepsi ordaydı ve aşağıda baba- oğul Koçovalılar’dan birinin diğerini öldüreceğini hepsi biliyordu. Hatta Azer, Yamaç’ın sağ kalmasına itiraz etmişti.

  İntikam alınacaksa Efsun dahil hiç biri muaf olamaz. Az biliyordu, kandırılmıştı++ olamaz. Baba- oğuldan birinin diğerini öldüreceğini NET biliyorlardı.
  Akın’ın terasta olmaması Akın’ı aklamaz. İdris ve Yamaç, biri veya ikisi ölsün Çukur kendisine kalsın diye yaptı zaten.

  Vartolu henüz Akın’ı bilmiyor. Bildiklerinin peşine düşer.

  Cumali, bir noktada öğrenecektir ama Cumali için Yamaç konusu da var zira tetiği çeken Yamaç.

  Selim, Akın’ı %500 tahmin ediyordur.

  Sevdiklerimizin canını kurtarcaz mecbur. Ben Azer’i alıyom. Azer’e siper olacam!
  Efyam’cılar Efsun’un, Akın’cılar Akın’ın derdine düşsün.

  Azer’i kurtarma planları yapmaya gidiyom.

  • Gözde E.

   Hiçbirine fan değilim şükür hepsinin canı cehenneme :)))

   • Nur

    Birini kurtarma hakkım olsa Azer ve Akın arasından seçim yapardım.
    Azer’i Akın’dan daha çok seviyorum ama Koçovalıların sezon finaline kadar eksilmesini istemiyorum.

    • Gözde E.

     Koçovalılar mümkünse finalde bile eksilmesin. Sultan bile ölmesin o derece bıktım ölümlerden.

     • Nur

      Sezon finalinde hepsi akibeti meçhul noktaya getirilir. Yeni sezona kadar bize malzeme lazım. Birsen Altuntaş’ın bildirimlerini açacaz artık:) Kim öldü, kim kaldı, kimle anlaştılar.. Yaz bize sıcak geçer:)

     • Gözde E.

      Birsen ve spoilerlarından gına geldi bana 🙂 Bir heyecanlanamıyoruz ama yaaaa.

     • Nur

      Birsen Hanım spoiler vermiyor, ‘üvenilir Haber’ veriyor.
      Dizide olacaklar hakkında yorum ve analiz yapmıyor, senaryoyu sızdırmıyor. Haberleri biten ve yeni yapılan anlaşmalarla ilgili. Biten anlaşmalar dizi karakterinin ölümü de olabiliyor ve bence sektörel haber kategorisinde bu. Yeni anlaşmalarda öyle: Hem sektöre hem sektöre ilgi duyan kişilere yönelik. Beni sadece Çukur ilgilendiriyor ve Çukur haberleri konusunda bir tek ona güveniyorum.
      Sevdiğim dizi için böyle bir haber kaynağına ihtiyacım var ve Birsen Hanımın işini layıkıyla yaptığını düşünüyorum.

      Spoiler konusu apayrı: Spoilerla sorunum olmadığı için hoşuma gidiyor ama %99’una zaten güvenmiyorum ya da kaale almıyorum. Ön izleme ya da fragmanda birinin öldüğü verilmişti aynı dakika Çukur tag’ına girdiğimde Şenol olduğunu öğrendim. Bölüm günü TV’yi yine haberlerde açtım. Zannetmiyorum ki kimse ‘aaa ölen Şenol’muş, izlemeyeyim o zaman’ desin. Spoiler’ın zararlı olduğunu, izlenceyi düşürdüğü neye dayanarak iddia edilir, çözemedim. 80’li yıllarda JR’ı kim öldürdü vardı ama o yıllara mahsustu izleyici davranışı. SM izleyici davranışını değiştirdi bence. Dizinin SM ortamı spoiler kovalayan genç izleyici kaynıyor. Analiz sayfalarının takipçileri 100bin’leri buluyor. Sevdiği çiftin bir kare set fotoğrafına ulaşmak için çabalayanlar var +++ Hem diziyle ilgili hesapları takip et, hem tag’a bak ama spoiler olmasın. Tuhaf.

     • Gözde E.

      Kimin öleceğini bilmesek de bölümde görsek daha iyi olur gibi geliyor bana. Tabii tercih meselesi bu 🙂 Birsen Hanım’ın haberlerini ben de takip ediyorum, güvenilir kesinlikle.

     • Ayla

      Acaba buralarda gezinmesen cünkü pazartesi de bir karekter ölecek:)

     • Nur

      Gezinir çünkü gizli spoiler’cı aslında:)
      SM’de 2 twitter hesabımın birini sadece Çukur için kullanıyorum. Dizinin sıkı fanlarını takip ediyorum. Bazen bir bakıyorum kıyamet gibi hepsi yok spoiler verenler engellensin yok sayfalar kapatılsın diye feryat figan ediyorlar. Fan hesabı açmışsan zaten spoiler’a açıksın demek. Time’a düşüyor bir şekilde. Tag’a giriyorsan spoiler var. Spoiler veren hesaplar takipçi kaynıyor.. ee nasıl oluyor bu iş? Spoiler’dan rahatsız olmayan ben spoiler veren analiz sayfalarına pek bakmazken time’ımda spoiler karşıtlarının o sayfalardan alıntıları kaynıyor:) Kendi destekledikleri tek ya da çiftlerinn set görüntüsü gelmişse coşuyorlar:) Set fotoğrafları da spoiler:)
      SM kullanan biri spoiler’dan kaçamaz! Benim diğer hesabımda dizi ile ilgili bir şeyi sadece dünya gündemine girdiğimizde görüyorum o da spoiler değil zira yayınlanan bölümle ilgili bir şey olmuş oluyor. Fan hesabım olmasa neler olacağını falan asla bilmem ama hesabımı günde en az 2 kez mutlaka açıyorum sırf dizi yorumları, spoiler olsun olmasın fotoğraflar videolar vs göreyim diye. Takip ettiklerim hep orda ama spoiler’a karşılar:) Ya biri ya öteki:)
      Herkes bi rahat olsa, salsa kendini. Hikaye önemli, kurgu, akış, sahnenin ruhu ve daha bin tane şey bize izlettirir yoksa diyelim ki Yamaç ölüyor ve hepimiz öğrendik bunu, inan millet iki misli toplanır ekran başına. Fragman, bölüm fotoğrafları falan kısmi spoiler’dır zaten. Fragman gecikince ayaklanıyorlar:)

      Yazdıklarım tabi ki Gözde’yi kapsamıyor Buke’yi hiç kapsamıyor. Ama onlar bile izledikleri başka dizilerin fragmanını izliyorlarmış. Bir tek Çukur’a gelince sorun:) Çukur’umuz amma naz niyaza maruz kalıyor ya. İzle kurtul:)
      Keşke senaryo sızsa:)

     • Nur

      Bir şey daha aklıma geldi. Bugün biri Azer ölecek mi demiş.. öyle olumsuz bir şey, tam neydi unuttum..Time’ım baştan sona analiz syfaları kapansın vs vs mesaj dolu..
      Yarın öbür gün ‘kiss’ sahnesi/ senaryosu sızsın hepsi paylaşır:)

     • Ayla

      Aynen Gözde gizli spoiler ci aslinda:)) Herseyden haberi oluyor saat kacta basliyacak,bölüm tag i falan.

     • Gözde E.

      Ahahaha bunlar önemli bilgiler ama, Büke ve Özge ile kendi aramızda fikir alışverişi, beyin cimnastiği yapıyoruz :))

     • Nur

      Özge artık uğramıyor buraya. Gelsin artık özledik. Mesajlaştığında selamımı ilet olur mu. Arada gelsin, bi uğrasın.

     • Gözde E.

      Söylerim hem selamını hem mesajını.

     • Gözde E.

      Gene mi?! Yok artık ya…

     • Gözde E.

      Daha bir sürü yorumu da okuyamadım bu arada, en sondan başa okumak istiyorum.

     • Bugün yine ranini vs birsen atışması var.

     • Gözde E.

      Evet gördüm kaos :))

     • Ayla

      Sana bir soru Cukur dördüncü sezonda yep yeni ailelerle devam ederse izlemeye devam edermisin? Kocovali kardesler yok:(

     • Gözde E.

      Yüzde 50 ihtimalle ederim ama aynı tadı alamam o kesin 🙁

     • Nur

      Belki 1.sezon tadını alırsın?
      Farzedelim:
      Aras yerine çok sevdiğin yaşıtı bir oyuncu genç bir ‘Baba’..

      Ailenin İdris Baba ağırlığında bir babası.

      Ailenin büyük, küçük kızları, erkekleri, belki gelinleri, damatları..

      Mahalleli zaten kalabilir.

      Genç Baba’nın güvenilir fedaileri ve danışmanları yenilerden olursa iyi olur.

      Karizmatik düşmanlar, karizmatik dostlar..

      Çatapat/ Aksiyon/ Reaksiyon
      Dram/ Komedi / Polissiz Evren

      Ve Aliço tabi.

      Daha fazla mahalle, mahallelinin gerçekçi sorunları, ekonomik, sosyal..sağlık, eğitim +++
      Mahallenin birlikte eğlendiği zamanlar; Düğünler, bayramlar
      Birlikte ağladıkları: Cenazeler, doğal felaketler
      Yardımlaşmalar
      +++

      Çukur’un ilk sezonunda; sanki Taksim’den 55T’ye binsem Balat’da insem, kahveyi sorsam, kahveyi bulup İdris Baba’yı orda bulurum gibi hissediyordum. Yamaç’la ve Sena ile sokakta karşılaşırım selam veririm onlar elele benim selamımı alırlar, gülümserler gibi bir duygum vardı.
      O duygum sonraları kayboldu, Ama şimdi varsayalım ki Çukur gerçekte var. 55T’ye binsem Balat’ta bırak inmeyi durağından binenlerden tedirgin olurum. Öyle bir duygu. Hele durakta Yamaç binse kendimi şöförün dibine atarım:)

      Neyse yani; demem o ki, yeni aile bana uyar.

      Çukur

     • Gözde E.

      Yok ya alacağımı sanmıyorum. Cık..

     • Nur

      Yeni sezonda böyle bi açılım olsun da görürüm o zaman seni:)

      Gerçi böyle bir şey zaten temennim. Koçovalılar’dan bıktığım için.

     • Gözde E.

      Ben Koçovalılar’dan bıkmadım tabii ondan karşıyım bu fikre.

     • Nur

      Aile değerlerinin ‘sözde’ oluşu, dede/babaanne/den toruna aile yapan işlevlerden her anlamda yoksunluk, aile bağlarının yine sözde oluşu, asla sırtını dayayamayacağın, hangisinden nasıl bir kötülük geleceğini bilmediğin ortam…
      1.sezondan beri birbirlerine yapmadıkları kalmadı..
      ‘Aile Her Şeydir’ mottosuyla yola çıkıp tüm değerlerin her biri tarafından defalarca tahrif edilmesi bana çok fazla.

      Başrol olduğu için her türlü ölümle sonuçlanacak ortamların her zaman tam ortasında olacak ama ölümsüz ve doğaüstü güçlere sahip olduğu için kurtulacak konsepti de istemiyorum.

      Başrolü kimse gölgeleyemez kuralı gereği eciş bücüş hale getirilen yan karakterler de istemiyorum.

      Tüm bahsettiklerim= Koçovalı Ailesi

      Yeni bir aile zaten böyle gelecekse eskisi kalsın yeni yardımcı karakterlerle oyalanırım. Formülü çözmüştüm zaten:)

     • Gözde E.

      Maalesef bütün dizilerde benzer formüller var. Mesela BZÇ’de Yılmaz kaç kez yaralanıp ölümden döndü sayamaz oldum artık. Başroller ya anlaşmazlık çıkarsa ya da ancak finalde öluyor bizim dizilerimizde. Yabancı dizilerde nasıl bilmiyorum bu durum.

     • Nur

      BZÇ ya da başka dizi herhangi bir karakterin ölümlüler içinde ölümsüz olması diye bir şey hatırlamıyorum hele hele BZÇ’den hiç hatırlamıyorum.
      Zehir dozdur.
      Karakterler tabi ki defalarca ölümle burun buruna gelir, yaralanır, zehirlenir, yanar vs vs ama doz önemli, kurgu vs önemli.

      Seyrettiğim yerli- yabancı hiçbir dizide, fantastik, bilim kurgu vs ve BZÇ’de dahil böyle bir şeye bu yoğunlukta rastlamadım.

 • Buke Oguz

  Ilk sezon 19. Bolumun ilk 1 saatinde Vartolu’nun ne nasıl kurtulduğunu izlemistik. En azından bu hafta ilk bir saat Yamac’in nasıl kurtulduğunu izlemeyeceğiz. Neyse ki 18.Bolumun sonunda uzun uzun izledik Mahsun’un Yamac’i arayışını , Çukur’a gelişini , tesadüfen Medet’i görüp Salih’e ulaşmasını ve Yamaç’i kurtarma planını.. En azından o flashback sayesinde Selim ve Salih’in konuşmuş olduğunu gördük. Selim ve Salih şaşırtıcı değildi ama Mahsun’un Yamaç için endişe etmesi, hatta zindan sahnesinde Yamaç’i orada bırakıp gitmeden önce Salih’i sorgulaması Yamaç’ı korumaya çalışması şaşırtıcıydı doğrusu. Yamaç’ı tanımayan Çağatay O’nu öldürmenin bu kadar basit olduğu ile övünürken Yücel’in tereddütlü hali gözümden kaçmadı. Yamac’i gercekten tanıyan düşmanları kolay kolay ölmediğini biliyorlar tabi 🤣🤣🤣
  Yazı başlığındaki soruya da değinmek lazım.
  Yamaç kurulan tuzak mı kurtarma planı mı?
  Duruma Vartolu Salih açısından bakarsak ikisi de mümkün.
  1.seçenek : Çağatay’ın ölen kişinin Yamaç olduğundan emin olmak isteyecektir . Onun gibi bir adam eline verilen bir yüzük ile bu işi kapatmamalı. DNA testi istemeli. Hadi istemedi en azından Yamaç’ın cenazesinin kaldırıldığından emin olmalı. Bu sebeplerle Cukur’dan bir cenaze çıkması için Salih doktorun ölen Yamaç demesini istemiştir ki insanlar acılarında samimi olsunlar ve Yamaç’ın öldüğüne herkes inansın .
  2.seçenek: Salih Selim Cumali ve Cukur’da herkesin Yamaç’ı ölü sanmasını istedi. Böylelikle zaten ölü olan bir adamı öldürmesi sorun olmayacaktı.
  3.seçenek : Salih’in amacı Yamaç’ı durdurmak. Eğer durdurmazsa Yamaç kendini öldürtene kadar devam edecekti.
  4.seçenek: Yamaç’a hesap sormak. Ailenin diğer üyelerini dahil etmeden Idris meselesini kapatmak.

  Son sahne Vartolu’nun zindana girişi ve Yamaç ile göz göze gelişiydi. Gelen Vartolu idi. Salih’i bertaraf edip çıktı Yamaç’ın karşısına. Salih olarak çıksa Yamaç’tan hesap da soramazdı belki olduremezdi de… Her ne kadar bakışları yüz ifadesi donuk ise de gözlerinin kısık olması, Yamaç’tan ziyade yere doğru bakıyor olması canının ne kadar yandığını gösteriyordu. Yamaç’a ise rahatlama ve belli belirsiz gülümseme vardı. Nihayet acısı dinecekti. Beklediği an gelmişti. O yüzden de celladının gözlerinin içine bakabiliyordu.

  Bizi nasıl bir yüzleşme bekliyor bilmiyorum ama Salih’in Yamaç’a Idris’ i öldürmesinden ziyade, kendisini öldürebileceğini nasıl düşündüğü için kızacağını ve hesap soracağını düşünüyorum ben. Bu yüzleşmenin göz yaşları içerisinde sarılarak biteceğini umuyorum. Yamaç sonunda omzundaki yükten bir nebze olsun kurtulacak. Ilk kez birinin yanında tüm duygularını korkularını acısını ortaya koyup içini dökebilecek. Salih de aynı şekilde tabi ki kızgınlığını kırgınlığını neler hissediyorsa açık açık Yamaç’ın yüzüne haykıracaktır. Bu sahneyi sabırsızlıkla bekliyorum.
  Salih de olsa Vartolu da Yamaç’a kıyamayacağı kesin ki kaydı dikkatli izlediyse daha sonra Salih Yamaç’ın tetiği niye çektiğini anlayacaktır. Ne kadar acı çektiğini zaten anlamıştı. Yaşayamadığını nefes alamadığını kendisi yapamadığı için , bunu ağabeyinden istediğinin farkına varmıştı Salih. Kardeşine karısının oğlunun hayatını kurtardığı için kızamaz Salih.
  Yeni bölümün ilk bir saatini 1.sezon Yamaç Salih- Idris Salih flashbackleri ile doldurmazsa Gökhan Bey ilk 3 sahneden biri yüzleşme olur diyorum. Öncesinde Yamaç’in cenaze sahnesi olabilir. Inşallah yüzleşmeyi bölümün ikinci yarısına kadar beklemek zorunda bırakılmayız. 🤣🤣

  • Nur

   Salih ya da Vartolu, hiç farketmez; en ufak Yamaç’a bir zarar vermek için zindana kapattığına ihtimal vermiyorum.
   Zindanda hücreye yer yatağı koymuş, battaniyeden yastık yapmış. Bilinçli yapıldığını düşünmek istiyorum zira intihar etmesini önlemek için karyola, yastık ve çarşaf koymamış. Başka eşya yok ve kesici, delici aletler zaten yoktur.

   Vartolu, Yamaç’ın acısına kendi usulünce son verecek. Vartolu bir Terapist, Psikolog vs değil bunlar mafya adamları. Bulduğu çözüm bu. Yüzleşme bitince Yamaç’a içi dolu bir silah bırakıp kapıları kilitlemeden çıkarsa şaşırmam. Vartolu kendi acılarından biliyordur, Haydar’ın söylediği “Delikanlu adamın yarası içinde olur 40 kat keçeye sarar kimseye göstermez, kendi açar kanatır” sözü var. Yamaç acısını kimseye göstermeyip ha bire kanatıyordu. Vartolu o 40 kat keçeyi açıp Yamaç’ın yarasını kanatacak. Yamaç ya iyileşir ya ölür, bu yarayı içinde saklayarak yaşayamıyor. Vartolu’nun amacı ölü ya da diri kardeşine yardım etmek. Halil, Ötenazi’den bahsetmişti. Gerekirse o tetiği kardeşi için çekecek tek insan Vartolu. Bir ağabeyini öldürmüştü Haydar’ın deyimiyle yarasını 40 kat keçeye sardı Yamaç’ı vurursa Vartolu kendisini de öldürmüş olur. İki tane kardeşin kanı elinde 40bin kat keçe saklayamaz artık o yarayı. Yamaç’ın ölmeyeceğini zaten biliyoruz ama farzedelim ki Vartolu vurdu, öldürdü.. bu asla ve asla intikam için olmazdı. Yüzleşmede en merak ettiğim Yamaç’a silah bırakacak mı? Biz olsak (Allah korusun!) ne yapardık?
   Neyse ki bir dizi bu..

  • sen bölüm fotoğraflarına bakamadığın için tabii :^^

   • Buke Oguz

    Hangi tahminlerimde yanılıyorum acaba 🤣🤣 İyice meraklandım şimdi canım ama akşama az kaldı mecbur dayanacağım 😄😄

  • Gözde E.

   Bölümün ilk sahnesi yüzleşme olacak diyorum ama erken başlamazsa yaklaşık 15 dk reklam bekleyeceğiz. :)) Ama Salih’in öğrenmesiyle biten haftadan sonraki gibi bizi 1 saat beklete de bilirler. İlki olsun çok amin.

   • Buke Oguz

    Amin canim inşallah. Daha fazla beklemesin Gökhan Horzum bizi 🤣🤣🤣

 • Ayla

  Bence bu ilk fragmana bizim cukur fragmanin dan korkan ikizler bakabilir sakincali degil valla. Yamac ve Salih yüzlesmesiin olacagini ta sagir Sultan bile duydu eh birkac saniyelik yüzlesme var:))

  • Nur

   Fragman gibi değil zaten. Ön izleme koymuşlar. İzleyici yüzleşme meselesinden yıldı ya, ‘Ertelenmeyecek, bu bölüm olacak’ mesajı vermek istemişler..
   İnşallah yüzleşmeyi bölüm başında vermeyi akıl ederler. Sefirin Kızı’nı takip ediyorlardır onun yeni bölümü başladığında eş zamanlı yüzleşmeyi koysalar o tarafa giden/gidecek izleyiciyi çekerler. Gerçi ben Sefirin Kızı’nın düşen reytinglerde pek payı olduğunu düşünmüyorum ama yine de rekabet ruhu her zaman iyidir.

   • Ayla

    Senaryo da rejide sorun var,aksakliklar eksiklikler var bunlar tabiki reytingleri etkiledi ama Sefirin kizi dizisininde etkisi vardir,ben SK kizini sevdim ve cukur u her gectiginde seviniyorum cünkü cukur un 4 cü sezona gitmesini istemiyorum. Biliyorum sen 4,5,6 ya da varsin:))
    Yüzlesmeyi hemen ilk sahnelere koymali yoksa senarist grubuna nefret kusarim:((

    • Nur

     4+++ sezonları istiyorum ama özellikle bu sezondan yapım ve ekip olarak ders çıkarsınlar. Gökhan Hoca’ya tatile girdiğinde de ücret ödensin, sezon arasında da yazsın. Damla Hanım sanırım çok genç ve tecrübesiz biri Ozan Aksungur gelsin Damla Hanım yine asistan olarak devam etsin. Ekip sezon başlamadan önce başlasın çekimlere 3-4 bölüm stok ile sezon başlasın. Müzikler, türküler, rap’lar yazın seçilsin vs vs.. Bu sezon çok tuhaf gitti ama Çukur’u seviyorum, Hocamızı seviyorum. Çukur’u bırakmam. Sadece bir diziye daha başlamak istiyorum Eylül’de, çünki anladım ki sezon başında başamayınca sahiplenemiyorum. Kafamın bir yerinde ‘gidici’ oluyor o dizi. En küçük bıkkınlıkta bırakıyorum. Çukur tabi ki bu duygularımdan muaf. Gökhan Horzum ve Yamaç Okur işbirliği için kurşun atar, kurşun yerim:) Onlar nereye, ben oraya.

 • Nur

  Merhaba Selen. Hoşgeldin.

  Ben Nehyam taraftarıyım ve Yamaç’ın Nehir’den bir bebeği olmasını çok istiyorum. O bebek her halükârda doğacak ama bebeğin doğumu sezon finalinde olur ancak diğer türlü zaman atlaması gerekiyor ki bu işleyişte imkânsız gibi bir şey o.
  Bebeğin Efsun’a kalacağını hiç sanmam Efsun’un bebek doğduğunda hayatta olması bile şüpheli. Ama Efsun, Nehir’i hamileyken Çukur’dan uzak tutabilir. Bir şekilde Nehir’i Yamaç’la evli ve köşkte yaşıyor olarak hayal edemiyorum. Emrah, Sena’yı hamileyken Çukur’dan uzaklaştırmıştı şimdi aynısını ablası yapabilir?? O kadar çok tahminim var ki ama dediğim gibi en başından beri Yamaç ve Nehir’i karı-koca olarak hâyâl edemedim.

  Nehir’in işlenişinde değişikliğe gidildiğini ben de düşünüyorum. “Hiçbiri ölmemiş” dediği sahne Nehir’e aykırıydı. O kız geçmişin gölgelerini yaşatan, acısını bağrında taşıyan bir kızdı. Bu egoistlik, karşısındakinin sorunu umursamazlık kızın karakterine aykırı insan haz etmediği kişiler için ‘ölmemişler işte’ ifadesini kullanır. Nehir burada bilerek, istenerek alçaltıldı.

  Diğer sahne Yamaç’ın Nehir’le beraberken gözünü kapatması:
  Yoo gayet de Nehir’in gözlerinin içine bakıyordu. Şayet sevişme esnasında gözünü kapatıp başkasını partnerinin yerine koymaksa; yorumsuz bırakıyorum bunu.

  Nehir’in hamilelik belirtileri verilmedi, nasıl hissetti, test sonucunu gördüğü an++ Bir anda köşkün kapısına dayandı. Partnerin ortadan kaybolur, ararsın, ulaşamazsın, baba olacağını bilmek hakkıdır, daha önce gördüğün yerlere gidersin, Aliço’nun mekanı, Çukur’un kahvehanesi, günler belki haftalar geçer en son çaresizce evine gidersin.. Bunların hiçbiri olmadı dizi evreninde zaten 2 haftalık hamile(??) ve ilk iş köşkün kapısına dayanmak!!
  Bir Nehyam’cı olarak beni bile irrite etti. Bu çift aklı başında olmayan bir çift, kafaları bir gidip bir geliyor ama böyle işlenmezki!
  Entrikaları üçgenleri, dörtgenleri hepimiz seviyoruz ama biri kraliçe diğeri deli ayağında iki paçoz kadını bir erkeğin peşinde izlemek bana zevk vermez.. Kadınların bir klası olsun ya. Nehir bebeği için endişeleniyor, kaybetme korkusu var. Tabi ki babasına ulaşmak isteyecek zira her şeyi bir tarafa bırak erkeğinde bebeğinden haberdar olması hakkı var.
  Nehir’in empati yoksunluğunu atlatamamışken bir anda köşkü adeta başına yıkacak edasıyla kapısına gitmesi karakterden soğuttu. Bu saatten sonra onların aşkından, meşkinden, ilişkisinden hayır gelmez. Biraz hassas işlemek sanki çok zordu.

  • Ayla

   Bu yazdiklarin beni gülme krizine soktu ’ biri kraliçe diğeri deli ayağında iki paçoz kadını ’:)))
   Ben pek yazmadim,deginmedim Yamac Nehir ve Efsun a,ikisinide Yamac a yakistirmiyorum,biri deli kralice digeri zir deli:) Hep söylüyorum Yamac in tek tabanca olarak takilmasini isterdim. Sena yi sevmezdim bilirsin,bu iki kadinida sevmedim
   Kemal daha cok cok yeni ölmüsken Yamac in barlara gidip Nehir le geceyi gecirmesi olmamisti. Ama Horzum belliki alin size babasi gibi uckuru cözük der gibiydi.
   Sonrasinda Yamac tekrar akli basindayken Nehir ile sevisti isteyerek belli o zaman hamile kaldi. Ayy Yamac deli Nehir deli bu dogacak bebekte pek normal olmayacak gibi.

   • Nur

    Sevişmeleri benim açımdan sorun değil. Giderler, bir yerde, içerler, dertleşirler, ağlaşırlar, gelip yattıklarında iki genç insan tenleri birbirine değdiğinde doğa bu.. Sorun eğlenmeye gitmekti. Neyin eğlencesi? Cenaze varken eğlenilmez ki.

 • Cukur admin”in nehyam mı efyam mi hashtagli anket yaptığı günü unutmak istiyorum! 🙈🙈🙈

 • Merhaba, hoşgeldiniz. Konuk üye olduğunuz için disqusta yorumlar onaya takılıyor. Geç yayınlanma sebebi budur. Bilginize,

 • bir önceki yazıdaki kayıp yorum – Mihriban’dan…

  Öncelikle Karaca ve Azer sahnelerinden oldukça memnunum, zira çukur gibi bir dizide işlenebilcek en iyi şekilde işleniyor ikisinin hikayesi.
  Ne var ki #AzKar hikayesi işlenirken, Karaca ve Azerin kişisel hikayeleri de bir o kadar amaçsız olmaya başladı.
  Öncelikle Azeri ele alalım. Yamaç Azer’in para kaynağının Efsun olduğunu öğrenmişti. Aylarca hiç bir iş yapmadığından falan bahsedilmişti. Tamam koçovalılarla uğraşırken, vurucu güç Azer olurken işin para kısmında da Efsun vardı ama Azer nasıl oldu da işlerini bu kadar boşladı ve Efsun’nun eline bakar oldu. Ya da Azer işlerini boşlamadıysa niye aylarca iş yapmadığı ve parası olmadığı söylendi. Misal bu konu unutuldu gitti. O bölümden sonra hiç konusu bile geçmedi. Tamam Karaca o eve geldi ve Azer’de racon bilen birisi olduğu için Karaca o evdeyken Koçovalılara saldırmayacak. Bunu da kabul ediyorum peki Azer o evden niye hiç çıkmıyor. Çıksa da gidip Efsunla buluşuyor. Hele o Murtaza ile yaptığı suikast olayı, tam bir komediydi. Azer diziye geldiğinde İstanbul’un en büyük tedarikçisi deniliyordu. Sahi ne oldu? O adama?
  Neden bu kadar saf bir karakter olarak gösteriliyor.
  Tamam koçovalılarla uğraşmasın ama en azından birşeyler yaptığını da görelim. Misal Çağatay ve koçovalılar savaşında Azer’in bu kadar dışarıda kalması çok saçma, bir şekilde Murtaza bile bu olaya dahil olmuşken artık Azer’in de bu savaşta bir taraf olması lazım. Gönül ister ki bu savaşa koçovalılar tarafında girsin.
  Gel gelelim Karaca’ya
  Azer’in evine Karaca niye gitmişti?
  Ailesini korumak için
  peki Karaca o evde ne yapıyor?
  Hiç birşey
  Tamam babası ve Yamaç amcası eve baskın yaptığında kan akmasın diye onları durdurdu.
  Cumali amcası eve geldiğinde iki tarafta birbirine saldırmasın diye onunla gitmedi. Bunlara itirazım yok
  Duvar yazısında, bu savaşı Karaca bitirecek yazıyordu.
  Peki Karaca bu savaşı nasıl bitirecek?
  Azer ve Karaca arasında gözle görülür bir ilerleme var. Karaca eve ilk geldiğinde Azer Karaca’yı bu evde barındırmayacağını söylerken. Bugün gelinen noktada Karaca için endişelenen ve Karaca’yı kontrol eden bir Azer görüyoruz. Üstelik istediği zaman odasına girebileceğini de eklemeyi unutmuyor.
  Peki bu izlediklerimizden çıkan sonuca göre, Azer ve Karaca’nın yakınlaşması ve olaylara dahil olmamalarından dolayı, bu savaş ikisi birbirine tamamen aşık olduğunda mı bitecek?
  Kendi adıma konuşmam gerekirse ben bu ikisi birbirine aşık olacaklarsa bile, bunun çok daha olaylara bağlı olarak ilerlemesini isterim. Misal Karaca bu savaşı bitirmek için artık harekete geçse, iki tarafında ne yaşadıklarını tam anlamıyla öğrense.
  Nasıl olur bilmiyorum ama Yücel ismi bir şekilde bu ikilinin arasında geçsin. Karaca Yücel’in ailesine neler yaptığını Azer’e anlatsın. Azer’in kardeşi Savaş’ın ölümünde Yücel’ in payı olduğunu çözen kişi Karaca olsun.
  Yakınlaşma olacaksa bile ikisinin birbirleri için yapacakları fedakarlıklarla olsun isterim.
  Karaca normalde çok güçlü bir kadın olmasına rağmen, neden Azer karşısında bu kadar ağlak bir tip olarak gösteriliyor. Amaç Azerin Karacaya destek olmasını göstermekse bunu Karaca Karakterini değiştirerek yapmasınlar.
  Misal bir diğer şikayetim ise Karaca’nın Azer karşısında kurduğu cümleler.
  Kurulan cümleler daha sağlam olsa, Karaca çok zeki bir karakter ama Azer ile konuşmalarında bu Karaca’yı ne yazık ki göremiyoruz.
  Dediğim gibi AzKar çifti Çukur gibi erkek egemen bir dizide, işlenebilecek en iyi şekilde işleniyor. Tek istediğim biraz daha özen ve sahnelerin üstün körü geçilmemesi🌸🌸🌸

  Bu yazıyı fandom dan bir arkadaş yazmış. Benimde hoşuma gitti. Buraya da atmak istedim. Bu konuda sizin düşünceleriniz neler?
  Bu arada yazınızı yine beğenerek okudum emeğinize sağlık… 😇😇😇

 • Nur

  Merhaba Mihriban. Hoşgeldin. Biz burada birbirimize Hanım demiyoruz Nur dersen sevinirim.
  İltifatın için çok teşekkür ederim. Ben de koyu bir Azkar’cıyım ama ne Azer’i ne de Karaca’yı sadece çift ilişkisine hapsetmek istemiyorum. Azer dizide Karaca olmaksızın da varolmalı. Karaca, Koçovalılar’ın tek kızı ve dizi Koçovalı Ailesine odaklı. Soyadı Koçovalı olmayan birinin kendi hikayesi de olmalı ki kalıcı ve iz bırakıcı olsun. Hepsi bir yerde Çukur’la mutlaka kesişmek zorunda o yüzden mesela Azer’in Dere’ye yerleşmesini, Akın’ın box salonunu devralmasını, mesela kızkardeşlerinden birinin Meke ile kaçmasını++ Çukur’un başı derde girdiğinde adamlarıyla yetişmesini falan çok isterdim. Azer, Çukur’da bir sinema açsa ve Yılmaz Güney filmleri oynatsa falan hoş olmaz mıydı? Karaca ile kendisine özel seans yapardı:) Bir karakter diğeri olmadan işlevsiz oluyorsa o karakter bitmeye mahkum. Karaca, ailen olduğu için yeri sağlam ama Azer aileden değil ve onun için kendine özel hikayeler istiyorum. Kurtuluşlar’ın mezarları Adana’da olmalı. Baba, büyük abla, Savaş, Seyhan, Kadir.. Bir mézarlık sahnesi Azer için yazılamaz mı güzel bir türkü fonda. Vartolu Almanya’ya gitti boşuboşuna Azer, Fransa’ya Yılmaz Güney’in mezarına gitsin mezarında Yılmaz Güney’den bir paragraf okusun. Hem ustayı anarız.. Örnekleri arttırabilirim, demek istediğim Azkar’a evet.. ama Azer’e de evet.

 • Merhaba Hoşgeldin Mihriban,
  Üzgünüm ama senin yorumlarının onaya düşüyor. konuk yorumcu olarak mı hesabın ?Geçen haftaki gözden kaçmıştır az sonra bakıp buraya kopyalarım.

  Bu arada ben de AzKar’in enerjisini çok yüksek buluyorum. Dizinin ship dizisi olmasına karşıyım ama cok güzel yazilabilirdi ikili sahneleri

  • Ben olsaydım soyle yazardim: karaca gitmek mi istiyor, azer asarak keserek gitmezsin derdi. Karaca sessizce kaçarken azer’e yakalanir, orada şimdi gitsen ne faydan olacak, senin iyiliğin icin kal dedim vb daha yumusak cümlelerle kalmaya ikna ettirirdim.

   • Mihriban

    Evet konuk yorumcu olarak yazmıştım. Geçen hafta göremedim maalesef.
    Ahh ahh sormayın
    çok yaralıyım AzKar sahnelerinden, hayallerimde daha güzellerdi.
    Niye böyle oldu ya, vallahi fazlasında gözüm yok. Yine sahneleri 2 dakikayı geçmesin, ama o 2 dakika da üstün körü olmasın. İstenince yazılıyormuş işte, Songül için yazdığı replik gösterdi. Artık kasıt arıyorum.
    Çünkü bu durum normal değil. İnşallah düzelir cidden çok sıkmaya başladı.

    • Nur

     Mihriban’cım kasıt var.. Ama fan hesaplarını takip ettiğimden biliyorum ki azkar fanları kastı senaristte aramakla hata ediyorlar. Gökhan Hoca kendi ağızıyla demedi mi ‘yazmamak enayilik olurdu’ diye. Gökhan Hoca’nın sorumluluğunu bir düşün. Reyting düşük geliyor ondan biliniyor, sahnede müzik son ses güzelim sahne mahvoluyor, seyirci o anki negatif hissini senariste yüklüyor, sahne yanlış yerde makaslanmış ya da tam aksi makaslanmamış ruhu ölmüş, senaristten biliniyor+++ Yüzlerce kişi ekmek yiyor kimse sorumlu değil sadece Gökhan Hoca sorumlu ilan ediliyor.. Son bölümde Azer-Karaca- Oda sahnesini örnek vereceğim. Sahne bal gibi yazılmış zira Azkar müziği çaldı ama 2 saniye çaldı o sahnede en az 20 saniye makaslanmış, çekilmemiş ya da başka bir şey. Senaryo tekniğini bilmem, bilenĺer yazsın.. Senarist sahneye ‘azkar müziği’ ya da x müziği diye yazdığı zaman o müzik 2 saniyelik olmaz senarist en az 20-25 saniye çalmasını istemiştir sahne o kadar uzatılır. Replik olması da şart değil, replik olunca kesmeye pek cesaret edemezler, bilmiýorum tabi ama sahne full bir sahneyken yarım yamalak, acele, ayak üstü bir sahne olmuş. Sahne şayet full olsaydı, diyelim ki konuşmadılar sadece birbirlerinin gözüne baktılar ya da gözlerini kaçırdılar vs vs Sosyal Medyada yüzlerce paylaşım olacaktı. Sahneyi fragmana koyup fanlara keriz avı yaptılar sahne nerdeyse sonlara yakındı o saate kadar bir kısım izleyicyi de tuttular sahne geldi, ressssmennn makaslanmış. Hangi çakal yaptıysa utanmadan ekmek yiyor ordan.. Gökhan Hoca çifte anca 2 sahne yazabilirdi zaten, e iki sahnede yazmış ama bir eksiklik hissi.. niye? Çünki ruhuyla oynamışlar da o yüzden. Replik isterken de dikkatli olmak lazım replik çok tehlikeli bir şey, bkz. Çağatay, Songül, Akın..Etkili bir sahne repliksiz de olur ya da tek bir söz ile de olur. Rüzgar Gibi Geçti’yi çok severim nerdeyse 70?? yıldır tüm dünyada bilinen repliği ‘Açıkçası, umurumda değil’ repliğidir. (Karakterin ismini unuttum iyi mi:) Replik aklımda, oyuncunun ismi aklımda karakteri unutmuşum. Buttler’dı soyadı galiba.. Google’dan bakacam:))

     • Ayla

      En favori filmim Rhett Butler unutulmaz repligi “Frankly, my dear, I don’t give a damn,”

     • Nur

      Ayyyy evet yaa.. Rhett Butler. Birazdan Google’a bakacaktım. Beni kurtardın.

     • Mihriban

      Son bölümden sonra tüm fandom isyanlardaydı. Üstelik haklı bir isyandı. Göhkan hocanın AzKar hakkında söylediklerini bende gördüm.
      Replikden bahsetmemin nedeni, Karaca’ya yazılan replikler, ben yetersiz buluyorum. Sahneler zaten kısa, bir de özensizlik var. İnsan sanki kullanılmış gibi hissediyor. Siz zaten bir çok detayı vurgulamışsınız. Amaçlarını cidden merak ediyorum. Niye bu ikilinin hakkı yeniyor. Üstelik sosyal medyada bu kadar büyük ses getirmiş, bir çiften bahsediyorum.
      Sizin yazdıklarınızı okuduktan sonra, sanırım Gökhan hocaya biraz haksızlık yapmış olabilirim, Diye düşünüyorum. Dizinin genelinde zaten bir olmamışlık hissi var. Bunun sorumlusu veya sorumluları her kimse bence bir an önce gerekli uyarılar yapılmalı. Böyle devam ederlerse artık bilinçli yapıldığını düşüneceğim.
      Bu arada tekrar söylüyorum. Yorumlarınız efsane👌👌👌

     • Nur

      Çok teşekkür ederim Mihriban’cım. Ben bu gazla bir kaç uçuş daha gerçekleştirim:)
      İyi hadi, bir örnek üzerinden uçmaya başlayayım.
      Senaryoya, Azer-Karaca konusunda müdahele edildiğinin benim için en net örneği bu;

      Azer, annesini köşkten almaya gidecekti ve hepimiz en azından karşılıklı bir göz teması bekliyorduk. O temas senaryoda vardı ama değiştirildi. Bu sahnedeki değişiklikten o kadar eminim ki Hoca gelip burada yemin etse dahi ikna olmam.

      Yamaç haftalarca köşke girememişti. Eminim ki Hoca, Yamaç’ı köşke sokmak için özel bir sahne tasarlamıştı o an gelene kadar köşke sokmayacaktı.

      Bizler beklediğimiz bakışma için ekran başına kilitlendik. SM günler önce coşmuştu. Bir bakış için SM’nin fotolar, gif’ler, video’larla yıkılacağı belliydi.

      Peki ne oldu?
      Yamaç, Emmi’nin ve Kahraman’ın uyduruk replikleriyle köşke geldi beklenen sahne olmadı, tam anlamıyla sahnenin içine z*çtı:)

      Hikaye, akış, kurgu bunu gerektiriyordu demesin kimse. Asla ve Asla!!! Gerektirmiyordu! Tam aksine Yamaç’ın köşke giriş hikayesi de mahvoldu.

      Ve ayrıca; O sahnede iki yer kesildi sanki. Biri olası izleyici tepkisinden dolayı. Yamaç Efendi, Azer’e elini öptürecekti:) Birileri son anda ‘bu kadar da olmaz’ demiş olmalı.
      İkinci sahne: En çok beklenen anda illa Yamaç’ın yüzü olacak ekranda. Karaca’nın pencereden Azer’e baktığı sahne bu. En beklenen anda Yamaç’ın suratını gördük çok şükür!
      Eminim ki Azer aşağıda Karaca’nın penceresine baktı ve orası kesildi!

      Gökhan Hoca bu şartlarda senaryo yazıyor.
      Hoca’nın sahneyi Yamaç’sız tasarladığı ve birbirlerine baktırdığı ama senaryonun değişikliğe uğratıldığı o kadar belliydi ki..

 • Buke Oguz

  Selim Akın sahneleri bölümün sevdiklerimdendi. Zamanında Selim’e karşı nasıl hep temkinli olduysam şimdi de Akın’a karşı temkinliyim. Her sözü ve davranışını sorguluyorum. Samimi mi yoksa yine numara mı yapıyor. Ailenin yanında mı ikili mi oynuyor?
  Bu arada Akın Çukur’da kovuldugunda intikam yeminleri etmişti. Yamaç’ı saf dışı bırakmak için Timsah’tan Idris’in ölümü ile ilgili hiç olmazsa bir kare fotoğraf falan istemişti. Çukur’u zayıflatmak için Dere’de dövüş işine girdi ki ben uyuşturucu işi olacak diye düşünmüştüm. Hâlâ da dövüş mekanında alttan alta uyuşturucu ticareti yapılıyor olabilir mi diye düşünmüyor değilim.. Bu düşünceye Emmi’ nin Cukur’da ne zaman uyuşturucu üretildi dedikten sonra Akin’in bakisi sebep oldu. Azer ile olan uyuşturucu durumundan dolayı mıydi Akın’in o bakışı yoksa hala bu konuda bir işler karıştırdığı için mi? Selim’le manalı bakışmaları gözümden kaçmadı o sahnede. Hal böyleyken ne oldu da o nefret dolu Akın samimi bir şekilde ailesi için üzülür oldu? Aileden soyutlanıp yalnız bırakılmak mı ( ki hapishanede de yalnız degil miydi bu çocuk ? ) etkiledi O’nu yoksa babasının O’na son iki bölümdeki ilgisi ve güveni mi? Burada Selim’e değinmeden olmaz. Selim Akın’ın odasında çocukken O’na okuduğu kitabı bulduğundan beri Akın’a tavrı değişti. Babasının yaptığı yanlışı aynen tekrarladığının farkına vardığı için belki Akın’a karşı daha babacan davranmaya başladı. O’nun korkusunun ne olduğunun farkına vardı. Oğluna anlattığı hikaye yüzünden Akın’ın bu korkularla büyüdüğünü anladı belki de. Kendi babasından göremediği takdiri oğluna gösterdi. O’na güvendiğini belli etti söyledi. Özellikle güvenini boşa çıkarmamasını istedi. Selim’in bu tavrı Akın’ın kendini sorgulamasına mı sebep oldu acaba? Akın’ın aileye karşı duyguları bir anda değişti sanki. Yamaç için bile endişelendi bu bölüm. Babasının gitmesini istemedi Çukur’dan. Çukur’u ve ailesini Çağatay’a karşı korudu hatta şaşkınlıkla izledim. Bu geçiş bu kadar keskin olmasaydı da Akın’ın değişimi adım adım verilseydi daha iyi olurdu sanki. Haftalarca Akın’ i göstermeyip hop diye iki bölümde pişman ailesini önemseyen bir Akın olarak tekrar önümüze sürülünce ne oluyoruz dedim yani… Acar’ in uykuda büyümesi gibi Akın da sihirli değnek değmiş gibi değişiverdi🤣🤣
  Akın’ın Songül’ü ile de tanıştık bu hafta. Akın Songül sahnesi Akın’ı kendiyle yüzleşirmek için yazılmıştı. Güzel sahneydi. Geçen hafta Songül’ün ağabeyine ben kadınlara el kaldırmam hiç kaldırmadım derken Bu hafta Songül’e tokat atmış olduğunu öğrendik . 😡 Zaten daha önce Karaca da ağabeyinden dayak yediğinden bahsetmişti sanki Celasun’a. Akın’ın psikopat bir karakter olduğu ile ilgili ipuçları o sahnede verilmişti hatta. Seni sevenleri yakarsın dedi Songül Akın’a . Bencilsin dedi. Bu sözlerin en yakın örnekler Akın’ın babası amcaları ve dedesi. Intikam için ailesini yaktı Akın.
  Çare Akın Koçovali diye diye Çukur ciddi ciddi Akın’a kaldı. Çağatay Koçovalılar’ı gerçek korkularıyla yüzleşirmek üzere kurduğu planla önce Cumali’yi ardından Selim’i saf dışı bıraktı. Kimsenin aklına Salih’in de Kocovali olduğu gelmedi herhalde ki Selim Salih’i arayıp durumu anlatmak , sana ihtiyacımız var deyip O’nu Cukur’a çağırmak yerine Cukur’u Akın’a emanet edip Cumali’nin yanına gitti.
  Akın’ın da liderliği uzun sürmeyecek Çukur’da o kesin. Çağatay dedenizi seviyor muydunuz Akın Bey? diyerek yakında Idris’in ölüm planında Akın’ın parmağı olduğunu bildiginin sinyallerini verdi. Bu olay patlak verdiği anda olacakları merak ediyorum en az tetiği çekenin Yamaç olduğu ortaya çıkınca olacaklar gibi.

  • Nur

   Buke’cim Akın’ın değişimini babalık konusunda Selim’le, Ayşe ile yüzleştikten sonra görmek isterdim. Ne o kitap, ne Selim’in değişen tavrı Akın’ın değişimine inandırmadı beni. Haftalar önce Akın ve Selim’e çok güzel bir yüzleşme sahnesi çekilecekmiş diye haberler vardı. O sahne dövüş salonun yönetici odasındaki sahneyse; güzeldi ama çok yetersizdi. Akın’ın babası kim? Akın bu soruyu çok net olarak tüm ailenin içinde Sultan’ın huzurunda Karaca da varken annesine ve babasına sormalı. İdealimdeki yüzleşme bu. Akın bunu yapacak cesarette, gözü kara bir çocuk. Soruyu soracak ve cevabı alacak. Ondan sonraki değişime inanırım ama bir kitap, bir Songül.. olmadı, inandırıcı gelmiyor.
   Akın’a inanmak konusunu da şöyle açıklayayım.
   Akın da tıpkı dedesi ve babaannesi gibi Çukur’u her şeyin üzerinde görüyor. Çok toy, racon(ilke) bilmiyor o yüzden tüm o yanlışları yaptı, Çukur için yaptı. Karakuzular da benzer nedenle birbirlerini öldürüp yok olmuşlardı. Akın’ın yaptıklarının tarafında değilim ama Çukur’u kendi hayatının da üzerinde gördüğüne inanıyorum. Çukur ve aileyi eşleştirmediği sürece hata yapacak. Aile dönüşümü başladı ama ailenin temelindeki aidiyet duygusu halâ yaralı. Babasının kim olduğunu bilmiyor ki.. Nasıl inanalım bu dönüşüme?

 • Nur

  Az önce IG’de bir izleyicinin yorumunu okudum. Vartolu ve Yamaç’ın sanırım bugün Bilecik’te Osmaneli mi ne öyle isimli bir yerde çekimleri yapılıyormuş. Sizinle paylaşmamın nedeni Yamaç- Vartolu’yu beraber izlemeyi seviyorsunuz ya, şayet izleyici doğru ise epey bir Varyam sahnesi gelecek galiba önümüzdeki bölümlerde.

  • Ayla

   Evet ikiside favori karekterim ve ikisini izlemek cok keyifli:)

   • Nur

    Bir başka yorum daha gördüm, ikisinin Sakarya’da çekimleri olmuş ordan Bilecik’e gitmişler.
    Songül için İzmit’e gitmişlerdi.
    İzmit, Sakarya, Bilecik???
    İstanbul’da mahalle Balat’ta, Köşk, Çekmeköy’de.
    Bu şehir dışı fırtınası nedir acep?
    Songül için İzmit’e gdilmesini hiç anlamamıştım.. Bana enteresan gelmeye başladı.

    • Ayla

     Ben Izmit Istanbul farki anlamadigim icin Izmit oldugunu anlamadim bile:)

     • Nur

      Sonuçta İstanbul dışı ve lokasyon o kadar önemsizdi ki, o kadar mesafeye o sahne için benzin yakmaya bile değmezdi. Songül’ün aileden kaçıp bir gecekonduda oturduğunu göstermek içindi. Stok çekimlerden şehirlerarası bir kare kullanıp gecekondu mahallesi atmosferi için Ayvansaray’ı kullanabilirlerdi. Ayvansaray kahvenin birkaç 100metre ilerisinde..
      Azer’in evi Polonezköy ya da Şile’deymiş, İstanbul sonuçta.. ama İzmit, Sakarya, Bilecik.. Ekip hareketlendi. Ay inşallah..silkinip kendilerine gelsinler. Almanya rezilliği gibi olmasın da.

   • Buke Oguz

    Kesinlikle Ayla 😍😍

  • Buke Oguz

   Selam Nur. Bilecek’le ilgili paylaşımları ben de gördüm. Inşallah bol bol VarYam sahnesi izleriz. :))

   • Nur

    Ah Buke’cim. İkisi de mahvedildi. Akıl dışı kurgular, hikayeler.. Ne onlardan, ne aileden ne de mahalleden zevk alamıyorum. Karakterleri hikayeden çıkarıp kendi kurgularımla sevmeye çalışıyorum. Eskiler için mümkün olmuyor o yüzden yenilerin sahneleri dah zevkli geliyor. Geldiğim noktada Çağatay’ı, Mahsun’u, Azer’i Varyam’a bin kez tercih ediyorum. Vartolu’yu hele; ekranda görününce yüzümü çevirme noktasındayım Yamaç’a biraz tahammül edebiliyorum, acıyorum, akıl hastanesinden iyileşmeden çıktı Çukur’un dibinde çırpınıyor. Yamaç’ın psikolojisi o kadar ihmal edildi ki, keşke her bölüm Özgür ile 3-5 dakikalık seans sahneleri olsaydı ve en azından Nehir’le niye bara gitti, niye gözü dönmüş gibi İstanbul’a saldırıyor++ anlayabilseydik.. Ne Varyam yüzleşmesini ne de başka şeyi zevkle izleyecek durumda değilim. Çağatay, Mahsun ve Azer’e bakarım. Nehir rezil edildi ondan bile soğudum, Efsun yine öyle; çok banal göründü gözüme son bölümde. Karaca dersen; ısrarla kızı Kurtuluşlar’da tutuyorlar nerdeyse birini diğerinin koynuna gizlice sokacaklar ki o evde, iksinden de izleyicinin sıtkı sıyrılsın.

    Bir dokundun bin ahh işittin:)

    • Buke Oguz

     Selam Nur’cuğum😘
     Sen gerçekten çok dolmuşsun 😉
     Kendi adıma hala VarYam , Kocovali kardeşler arada da olsa Çukur dayanışması izlemekten hala memnunum ve hala heyecanımı kaybetmedigim için mutluyum.
     Diğer karakterler benim için ikinci planda dizide var oldukları sürece hikayelerini tabi ki izlerim ama önceliğim eski kadro her zaman :))
     VarYam yüzleşmesi dertlesmesi adı ne olursa olsun büyük bir heyecanla bekliyorum bu akşam. 😄😄
     Tatille gelen sabah uykularına ve uzun kahvaltılara bugün itibari ile son vermiş olmanın mutsuzluğunu , akşama Çukur ve yüzleşme izleyecek olmanın heyecanı ile bertaraf ediyorum 💃💃💃

    • Buke Oguz

     Yamaç ile ilgili yazdıklarına katılıyorum canım. Özgür ile sahneleri olmasını ben de istiyordum . Yamaç’ın şu aylık görüşmelere gitmesi atlanmamalıydı bence. Çevresindekiler de ne yaşadığını bilmedikleri için davranışlarına anlam veremiyorlar. Herkes kendi işine nasıl gelirse öyle kabul ediyor. Catapat isteyenler Yamaç’ın pesinde onu destekliyor. Temkinli olanlar O’nu frenlemeye çalışıyor . Kardeşler hapisten çıktı. Kimse kadınların nasıl kurtulduğunu sorgulamıyor. Kimse Yamac’a üç ay boyunca neredeydin diye sormadı. Yamaç üç ay boyunca mahalleli yada Sultan tarafından arandı mı göremedik. Ne yaşadın diye sormakla olmuyor yada öfken geçsin diye bekledim geçmiyor demekle. Yamaç’ın yokluğu kimsenin umrunda değil sanki. Var olduğu sürece kendini mahalle uğruna feda etsin çırpınsın dursun. Gittiği zaman kimse peşine düşmesin Cukur’da hayat devam etsin. Sonra da herkesten bir şekilde azar yesin.

  • bir ara bakayım…

 • Buke Oguz

  Aslı’cığım merhaba. Ellerine kalemine sağlık :))))
  Soruna cevap veriyorum. Büyük yüzleşmeye hem hazırım 😍😍 hem değilim 😫😫
  Sırf yüzleşme fotosu bile yeni bölümü heyecanla beklememe yetiyor valla ki sen de bizi bu fotodan mahrum bırakmamışsın 😘 🤩🤩
  Birinci sezon 18.bölümde Vartolu ölmüştü ama en azından Yamaç sahalardaydı Çukur’daydı. Bu bölüm gözüm sadece Yamaç’ı değil Salih’i de aradı. Yamaç iki – üç gün kayıptı zaten finalden önce görünmesini de beklemiyordum ama Salih’in Yamaç’tan bağımsız sahneleri olabilirdi olmalıydı. Selim ve Cumali , Fatih Yamaç’ın yüzüğünü getirip kalanını hastaneye bıraktık dediklerinde, morga gidip o kara poşeti görüp DNA testi yaptırmak istedikten sonra Yamaç’ın durumunu Salih’e haber vermek akıllarına gelmedi. Salih Selim’lerin büyük bir gizlilikle Istanbul’un bir ucunda testi yaptırdıkları yeri Salih buldu ve bulmakla kalmadı doktoru yalan bilgi vermeye zorladı. Ama aynı Salih’in Cukur’la ilgili haberleri görüp görmediğini öğrenemedik. En azından Çukur’da , Laleli’deki evde yada Salih’in evinde 3 kardeşi bir arada görebilirdik . Çukur ve Idris başta olmak üzere Koçovalılar’ı adı uyuşturucu işine karıştığında üç kardeşin tepkilerini bir arada izleyebilirdik.
  Hatta bölüm öncesi Salih acaba flash’ı Cumali ve Selim’e de izletir mi diye bile düşünmüştüm . Çünkü diğer kardeşlerin de Yamaç ile ilgili gerçeği bilmeye hakkı var.
  Yamaç’ın tüm ağabeyleri ile yüzleşmesi gibi bir hayalim vardı. Salih ile başlayan yüzleşme Cumali ve Selim ile devam edecektir diye düşünüyorum. Hatta bu yuzlesmelerde Salih’in Yamaç’ı ozellikle Cumali’ye karsi koruyacağı bir sahne güzel olurdu. 2.sezon Cumali Yamaç Salih sahnesi gibi…
  Bölümün yıldızı kesinlikle Selim’di. Gerek morg sahnesinde , gerek Cumali’ye artık beni kimse durduramaz dediğinde, gerek Akın ile olan sahnelerinde ve tabi ki Cagatay’in uyuşturucusunu gasp edip sirketin önüne bırakmasıyla. Güzel hamleydi ama üzerine çukur sembolü yapmasa mıydın acaba Selim dedim. Çünkü Çağatay’ın bu hareketin altında kalmayacağı da belli bir şeydi. Misillemesi ne olacak diye merakla beklerken sadece Selim’i ve Koçovalılar’ı değil tüm Çukur’u büyük bir sürpriz bekliyordu. Bir anda tüm haberlerde Kocovalilar çete lideri Çukur halkı çete elemanları oluverdi. Meke’ nin ” silah kaçakçılığı de ne uyusturucusu” Emmi’nin ” Çukur’da uyuşturucu üretildiği nerede görülmüş ” isyanları yerindeydi. Onlar uyuşturucu derdine düşmüşken Celasun’ un sahte Cukurluların çizdigi çukur dövmesinin eğri olduğuna kızmasına ise güldüm bayağı … Cukur ilk kez bu kadar işfa oldu ustelik de alakali olmadikari tek konu uyusturucu ile.Idris Kocovali mezarında ters döndü adam bir kez daha öldü …

  • Selam Buke, diğer dizi yazıları nerede Buke? 🙂

   • Buke Oguz

    Canım tatil bitiyor eve dönünce Hekimoğlu yazmaya çalışacağım. Ailemin yanında olunca telefon ile çok uğraşamıyorum bozuk atıyorlar 🤣🤣
    Şunu yazayım diyeceğim bir dizi çıkmadı yeni sezonda şimdilik maalesef . Bakalım yeni başlayacak dizilerden beni çeken olacak mı?

  • Ya Meke mi dedi Celasun mu hatırlayamadım. “Uyuşturucu ve kadın ticareti mi? Silah de, değerli taş de” :)))

   • Buke Oguz

    Meke dedi canım yanlış hatırlamıyorsam :)))

  • Nur

   Ellerine sağlık Buke.

   Yüzük sahnesi olmamıştı. Biliyorsun ben Yamaç fan’ı değilim ona rağmen dokundu bana ve meesela senin gibi Yamaç’ı gönülden sevenlerini düşününce daha bir olmamış dedim.

   Yamaç’ın yüzüğünün düşman konvoyu ile düşman komutanının parmağında getirilmesi ve ahalinin önünde teslim edilmesi..
   Yamaç belli ki düşman elinde esir, yaşıyorsa da öldüyse de bedeni onlarda. Sanki düşman bir yerde Yamaç’ı kıstırmış da yüzüğünü parmağından alıp getirmiş gibi komik bir mizansen. Ahali sırf ekranda kalabalık etsin diye var. Yamaç, Çukur’un Baba’sı.. ve ESİR!!

   Ekip niye bu işten bu kadar soğudu anlamıyorum. Bir tek Selim’in ağlaması ile olur mu? Ekranda duygu aktarımı zayıf olunca bizlerin karakterlere duygusu zayıflıyor. Halbuki ordaki Çukur ahalisini izleyici ile özdeşleştirmeleri gerekirdi tek başına Selim ya da Cumali’nin infiali yetmez. Bu yüzden bağımız evrenle kopuyor. Verin bir ahalinin şaşkınlığını, taşkınlığını, üzüntüsünü, endişesini++ Ha sonra Selim ‘yaşıyor’ deyip yatıştırsın. 150 dakika hep yüksek sahne beklemiyoruz bir bölüme 3-4 iyi sahne koysalar kâfi. Bence bölümün iki harcanmış sahnesi 1- Yüzüğün gelişi 2- Çağatay’ın Çukur’a girişi.. Bu iki sahneyi düzgün yapıp bir tane de güzel Azer-Karaca sahnesi olsaydı bölümü bu denli sorunlu hissetmezdik.

   • Buke Oguz

    Merhaba Nur. Bölümün girişi güzeldi aslında. Boş sokak sessizlik gerilimli bir müzik kahvede bekleyen Selim Cumali Emmi… O birkaç saniye bayağı etkileyiciydi. Ardından konvoyun gelmesi ile bizimkilerin dışarı çıkışı… Ama Fatih’ in o sürekli sırıtan sinir bozucu suratı ve yüzüğü parmağında getirmesi gıcıktı. O sahnede arabaların Cukur’a giriş yaptığı gösterilse, çatılar koşsa yine meşaleler yakılsa kahveye haber gitse ve devamında araba sesiyle Selim’le dışarı çıksa daha iyi olurdu. Yüzüğü en azindan bir kutu içinde Selim’e teslim etmelerini tercih ederdim. Ama maksat Kocovalıların sinir sistemleri ile oynamak sanırım ki dalga geçer gibi verdi yüzüğü..
    Çukur ahalisi için dediğine katılıyorum. Selim ve Cumali’nin peşinden gidip hastane önünde Yamaç’tan haber bekleyebilirlerdi mesela. Hadi Cukur’da kaldılar. En azından bir ikisi Selim yada Cumali’ye Yamaç’ı sorabilirlerdi. Merak endişe belirtisi gösterebilirlerdi. Emmi dağılın haber gelirse size iletirim dedi ve Yamaç konusu kapandı mahallede.
    Morg sahnesi Yamaç’in yaşadığını bildiğim halde çok dokundu bana. Bu olay farkli işlenebilirdi.
    Fatih o siyah poşeti morga bırakmak yerine Cukur’un tam ortasına da bırakabilirdi mesela ” geri kalanı hastanede demek yerine ” geri kalanı burada der ve Cukur’un gözü önünde Selim’in önüne bırakırdi. O zaman Cukur’da bir telaş olurdu işte. Mahallelinin saşkınlığı endişesi yansırdı o zaman ekrandan. Ardından morga kardeşler götürürdü cesedi ve yine DNA testi yaptırılırdı . Evdekilere haber verilmezdi yine test sonuçlanana kadar ama mahallenin gençlerinin Yamaç’ın durumundan haberi olurdu. Gerçeği kabullenmeyip aramaya devam ederlerdi. Çagatay’in Cukur’a gelişinden ziyade herkesi ayağına çağıran, alttan alta aşağılayan Cagatay’in Akın’ın ayağına kadar gelişi ilgimi çekti benim. Çukur’a gelmiş gelmemiş o kadar önemli değildi bu nokta dışında. Zaten Akın’in ifşası da yakındır. Bakalım kaç gün kafa tutabilecek Cağatay’a.

 • Nur

  Nehir için magazinle karışık bir yorumum var. Google’a Hazal Subaşı için bakmıştım zaten şiir için bakmama gerek yok.

  Bir önceki bölümde Yamaç, Aliço’nun yanına gittiğinde Aliço şiir okuyordu. Şiir, Bedri Rahmi’nin Karabiberim şiiri.

  O sahne dikkatimi çekti, Aliço’ya kadın karakter mi geliyor diye düşündüm. Hale şiir severdi Aliço şiire başladığına göre belki biri gelecek diye düşündüm. Şiir sevdiğim bir şiir değil, aklımda kaldığı kadarıyla İzmir’de bir ağaç gördüm, Karabibermiş… Karabiberim.. gibi bir şeydi. Daha sonra SM’den Rıza ve Hazal’ın sevgili olduğunu öğrendim ve Google’a baktım, Hazal, İzmirliymiş. Gökhan Hoca şiir ile çifte jest yapmış diye düşündüm:) Ama bölümde hamile olan Nehir, Aliço’nun kulübesinde uyuyunca falan.. Bebek Yamaç’tan, orası tamam. Ama Mihriban, Kasım ile evlenmişti. Acaba Nehir, Aliço ile evlenir mi? Aliço’nun babasının evine gider, Yamaç’ın bebekten haberi olmaz?? Aklıma böyle br şey geliyor. O bebeğin doğacağına kesin gözüyle bakıyorum ama bence bebek Aliço’nun kucağına doğacak, Nehir ve Aliço evlenmese bile bu böyle olabilir?

  • Ayla

   Nur yine uctun ne bu ya Nehir ve Alico yu baş göz ettin:))

   • Nur

    Heee:))

  • ve yine Nur uçar ^^

  • Gözde E.

   Aaaa bu teori çok uçuk cidden :))

   • Nur

    Tiiihheeeyyytt lan.. daılın bakiimm.. 3 kişinin şahitliğiyle adam asarlar.. üçünüz de uçuk demişiniz.
    Hemi de bana:))

    Hırs yaptım. İzah edecem.

    Yamaç 2 külçe altını Aliço’nun oraya bıraktı 10Milyon lira gibi bi şey onlar. İdris Baba zamanında Aliço’ya para vermiş Aliço dokunmamış 10Milyon da o diyelim. Yavuz’un evi, arsası Kanal İstanbul’un oralardaydı heralde 50Milyon falandır. Zafer öldü, aileden kimse yok Aliço tek mirasçı. Kıyıda köşede başka birikimleri eklesek 100Milyon çıkar.
    Nehir, Yamaç’la evlense Koçovalıların hayatı mantar büyüyünce aç bilaç Laleli köşelerinde sürüncek. Cüneyt, Aliço’nun nikah şahidi olsun, Özgür, Nehir’in. Gidip Yavuz’un eve yerl.. Lan dur Ebu Kayser var.. Ben yeni bi şey düşüneyim.

    • Ayla

     Alico cok zengin ama bunun farkinda degil zavallim,üsüyüp duruyor oralarda.

     • Nur

      Nerde banyo yapıyor? Üstündekilerin yedeği yok, onlarla yatıp kalkıyor..

     • Ayla

      Bak buralari kesin okuyorlar hissediyorum,su Alico ya bir el atsinlar. Yamac nasil sarilip onu alnindan öpüyor. Ayni kiyafet,banyo yok feci kokuyordur yaw:)

     • Gözde E.

      Aliço kıyafetlerini değiştirmeyi kendi istemiyordu sanırım, sanki buna dair bir şeyler seyretmiştik. En azından başka ev istemiyordu ya da eve yerleşip çıkmış mıydı :))

  • Gözde E.

   Bu arada Aliço – Nehir sahnesinde aklıma oyuncuların ilişkisi geldiği için başta konsantrasyon sağlamakta zorlandığım doğrudur :))

   • Ayla

    Ilk defa burada duydum gercek hayatta sevgiliymisler. Nur oradan esinlendi herhalde:))

    • Gözde E.

     Evet öyleymiş. Ben de öğreneli 1 hafta falan oldu, meğer bayağıdır biliniyormuş.

    • Nur

     Aslında magazin pek ilgimi çekmez ama Twitter’da çeştli Çukur fanlarını takip ediyorum. Azkar, Nehyam, Efyam, Damcum vs. Onlar bazen dizi haricinde oyuncuların yaşamlarını paylaşıyor Rıza ve Hazal’ı onlardan gördüm ama detayları bilmiyorum, önceden mi tanışıyorlardı, çekimlerde mi tanıştılar? Bence çekimlerde tanışmışlardır.

   • Nur

    Nehir de çok güzeldi orda. Kıyafeti, saçı, makyajı.. Rıza, Karabiberine oyunculuk dersi verdi:)
    Aslında gerçekle mix edince çok hoş bir sahneydi.

    • Gözde E.

     Nehir bana hep çok güzel geliyor. <3

     • Nur

      Bence de çok güzel bir kız. Siması güzel, endamı hoş.
      Dilan mesela bence Hazal’dan daha güzel ama Dilan gösterişli bir güzel Hazal’a gelince ; çok bizden, çok kendi kendine güzel bir kız.

 • Nur

  “Çare Akın Koçovalı”
  Düşman mıntıka temizliği yaptı Çukur’u Akın’a altın tepsi ile sundu.
  Böyle olmamalıydı.
  Akın, Koçovalı büyüklerinin çuvallayıp Çukur’u kaybetme aşamasına gelindiği yerde zekâsıyla, planlarıyla devreye girip ‘Çare’ olmalıydı. Dişiyle, tırnağıyla, emeğiyle, zekâsıyla ‘Baba’ olmalıydı.
  Akın’ın ‘Çare’ senaryosu benim açımdan bitmiştir.

  Nehir’in hamileliği;
  Efsun’u esas kız pozisyonuna getirmek için Nehir bitirildi. Nehir’in Yamaç’tan bebek yapıp öleceği aşikârdı ama çok hatalı kurgulandı. Hiç olmayacak bir zamanda birlikte olmaları, Nehir’in empati yoksunluğu++ ve şimdide hamilelik.. Olmadı böyle.

  Nehir konusunda küçük bir detay aklıma takılmıştı. Google’dan bakıp birazdan yazarım.

  • Ayla

   Demekki Efsunnn Yamac fanlari daha bir cogunluktaydi ve Nehir in fişi çekildi:)

   • Sosyal medya da hazal kaya fanları daha fazla olmasına rağmen yamaç daha çok efsun a yakıştırılıyor galiba. Ama daha çok hikaye çıkar. Düşman aileler. Psikopat anne en az onun kadar manyak bir babaanne

    • Nur

     SM’de fanlar bazen kendi kendilerine gelin güvey oluyorlar bence. Nehir’in öleceği dikkatli izleyicinin gözüne ‘Son Arzum’ şarkısı ile en baştan sokuldu, ki şarkı sadece şu an aklıma gelen. Ama Efsun’un Yamaç’ın partneri olacağını tahmin etmemiştim taa ki bölümde Efsun’un tabletten izledklerine sevinmesi sahnesine kadar.
     Efsun’un Yamaç’a aşık olduğu zaten verilmişti ama Erdenet Vs Çukur mücadelesinde Çukur’un tarafında olması?? Bence inanılmaz kötü bir açılım oldu ve Efsun en azından benim gözümde bitti o sahneyle. Yamaç’a aşkını anlarım ama Çukur’a aşkı nedir? Erdenet’le ortaklar, babasının intikamı var, vasiyeti var!?

   • Nur

    Bence senaryo en baştan öyleydi. Efsun’un tanıtım fotoğrafında queen, king ve Çukur şapkaları vardı. Efsun’un kraliçeliğinin Çukur kraliçeliği olduğunu tahmin etmemiştim düşman tarafın kraliçesi diye yorumlamıştım ama bölüm itibarı ile anladım ki Çukur’un kraliçeliğiymiş.

    İzleyicilere gelince;
    Algı çok kötü yönetildi. Bölüm sonrası genel izleyici ateş püskürüyor. Efsun’un büyüsü bozulmuş, Nehir istenmiyor, gibi. Karaca topun ağzında.. Ship dizisi oldu gibi bir algı alttan alta yayılıyor.
    Genel izleyici aileyi ve mahalleyi önemsiyor, Koçovalı kardeşlerin birliğini istiyor, çatapat özlüyorlar. Güçlü düşman yanısıra Azer Kurtuluş gibi güçlü dostları görmek istiyorlar. Efsun ve Nehir genel izleyici gözünde sorunlu. Karaca’nın Kurtuluşlar’da kalması ve Azer’in dost saflarında geciken aksiyonları izleyiciyi soğutmaya başladı.

    • Azer o kadar fonksiyonsuz bir adam oldu ki her gün evden çıkıyor ne yapıyor bu adam belli değil

     • Nur

      Bir izleyici ‘Fatura ödemek için evden çıkıyordur, elektrik, su, doğalgaz vs’ yazmış. Çok güldüm:)

     • Ayla

      He valla bu adam aksama kadar nerede vakit geciriyor? Bari evde annesinin dizinin dibinde oturup hic disari cikmasaydi:)

     • Nur

      Bahçede şömine için odun kırsa ona da razıyız:))

    • Bir de şöyle bir durum var Azer kardeşi ölünce dünyaları yıktı maşallah cukur’un biraderleri teker teker İstanbul’u yöneten adamları avlıyor bir türlü aileleri Çukur a düşman olmuyor mesela Cumali bu bölümde 3 kişiyi öldürdü yahu yok mu bu ölen adamların adamları falan

     • Nur

      Mafya babaları ve konsey üyelerini sinek öldürür gibi öldürme işi çığrından çıktı. Bana o sahneler o kadar boş beleş geliyor ki üzerinde zerre kadar durmuyorum. Aksiyon sever izleyici aksiyonsuzluktan şikayetçi halbuki bölümde en az mafya babası öldürüldü.. sıfır heyecan sıfır aksiyon.
      Bölümde Akın’a alan açmak için Koçovalılar ortalıktan çekildi Akın, Azer ve Mahsun aksiyon için piyasaya sürülebilirdi her biri bir babanın peşine düşer kaçma kovalamaca derken öldürürlerdi bölüm full aksiyon olurdu.. Cumali gitti tak tak üçünü masada öldürdü. İzlerken ‘yav he he’ diye izliyorum hatta çoğu zaman sesi mute yapıp başka şeyle ilgileniyorum sahne bitince sesi açıyorum.

     • Ayla

      Sana birsey soracagim biliyorsun Yamac Mahsun u affetmedi ve agirdan aliyor ki dogrusuda bu zaten. Sencede Salih biraz cabucak Mahsun a inanip onunla isbirligine soyunmadi mi?

     • Nur

      Ayla’cım, Mahsun, Mahsun değil ki. Berkay Ateş, Mahsun adıyla diziye tekrar katıldı. Mahsun eski Mahsun olsa Vartolu ile işi olmazdı, diyelim ki Yamaç’ın hayatı için mecbur kaldı göreceğimiz sahne farklı olurdu.
      Gökhan Hoca’nın herkesi bir tek tabanca yapma huyu var. Mahsun’a adam tükendi Vartolu’ya gitti. Mahsun etkileyici, ikna edici biriydi Çeto’nun Mahsun sevgisi birazda ordan geliyordu. Karakuzuları sokaktan alıp örgüte katan Mahsun’du. Vartolu’nunocağına düşene kadar iki tane sokak çocuğu ile Yamaç’ı Reha’ya taşırdı, yem olarak sokakta bir ton sapık var, birini Yamaç’ın yerine geçirirdi. Bu kurgunun oluru buydu. Çağatay’a üvey diye kendisi söylüyor nedense öz abilerine ulaşamıyor? İfşa olmayı göze alıp Çukur’a giriyor 3 tane bıçaklı çocuktan kaçıyor.. Neresini düzelteyimki bunun. Mahsun o çocukları delik deşik eder yine kahveye giderdi. İstedikleri an numarayı nerden buldukları belli olmadan istenilen kişi aranıyor Mahsun, Selim’in ne kadar akıllı olduğunu biliyor ama Selim’i arayamıyor.. Böyle bir kurguda Vartolu da Mahsun’a şak diye güvenir tabi.

     • Ayla

      Haklisin benimkiside iş mi Mahsun eski Mahsun degil ki,kurguda özellikle bu konuda bayagi bir hata var. O bicakli cocuktan kacma sahnesinde ben kahkahalarla güldüm cok komik geldi:))
      Evet Salih e gitmesi banada cok ters geldi..
      Ama bölümde en büyük hatalardan biri bana cok batan yanlis Selim in Yamac icin Salih i aramamasi hic olmadi hic.

     • Nur

      Mahsun’un çocuklardan kaçması na gülemedim. Zihni Sinir diye bir karikatür karakteri vardı ya, hani değişik projeleri olurdu, onun projelerinden biri Sifonlu Televizyon projesiydi. TV’de bir şey izliyorsun b*k gibiyse sifonu çekiyorsun o görüntüye. Tamam sifon çekilecek sahneydi:)

      Selim’in Vartolu’yu aramaması.. Senaryoda unutulmuş herhalde. Başka açıklaması olamaz.

    • Ayla

     Bende genel izliyeci gibi düsünüyorum:)

     • Nur

      Dizide anlamlandıramadığım sorunlar var. Senariste tepki yoğun. Senaryo açısından sorunlu ve burada da değiniyoruz ama Rejiye ne demeli? Gökhan Hocaya haksız yere çok yükleniyoruz.. Çukur’a düşman girişi örneğini o yüzden yazdım. Bölümün senaryosu aynı kalsın reji isteseydi 4/4’lük bölüm çıkarabilirdi.
      Dizi EKİP’TEN bazı kişiler tarafından SABOTE ediliyor! Örnekleri yazayım:
      -Yüzüğün gelmesi:
      Farzedelim ki senarist çatıcıları, sokak arası gözcüleri unuttu. 50 kişiler orada biri arayıp ‘Hocam, yazmamışsınız ama ekleyelim’ dese ‘hayır mı’ diyecekti! Konvoyun havadan çekimi yok!
      Yüzük düşmanın parmağında geldi, belli ki Yamaç hayattaysa bile esir düşmüş. Kahvenin önünde anlık sessizlik yaratın, Çukur halkında bir infial olsun, havaya ateş açılsın, infiali Selim bastırsın+++ Çeşitli çekim açıları, müzik++ 10 numara sahne olurdu. Yüzük sahnesinden elimizde ne var? Sadece Fatih.. o kadar.

      Azer- Karaca
      Biri salonda biri yatak odasında az replikli iki sahne yazmış senarist. Reji istese 10 numara sahne çıkarırdı. Bırak sahneyi süslemeyi, kesmişler. Makaslamışlar yani! Salondaki sahnede Azer, Karaca’nın boobs’a bakıyor, Fadik bunların yangınını farkediyor:) Aslında o kadar tatlı bir sahne ki, bayıldım ben, tam flashback’in konulacağı sahne. 1.sezonda Karaca, Celasun’a ‘Birinizde beni farkedin, ellerimi, dudaklarımı farkedin’ demişti. Biri Karaca’yı farketti ve Karaca’nın hoşuna gitti bu, aralarında karşılıklı cinsel çekim olduğu verildi, bir adım ötesi zaten el teması ve öpüşmedir, büyük olasılıkla ‘kiss’ sahnesinin öncü sahnesi. Sahneyi tuhaf şekilde makaslamışlar. Fadik eminim ‘bunlar evlenebilirler?’ diye o an düşünmüştür zaten daha sonra Azer’i Karaca’nın odasına yolladı. Odadaki sahne makaslanmış! Toygar Işıklı’nın müziği 2 nota.. Yuhh yani yuhh.
      İzleyici senariste ateş püskürdükçe birileri zevkten 4 köşe oluyor herhalde.

      -Yamaç’ın kurtarılışı
      Bizler eksik yerleri kafamızda dizayn etmiştik. Kamera olmayan bir yerde Ziya’yı koydu vs.. Yoo kabak gibi ortad koymuş ve bunun flashback’ini utanmadan yayınladılar. Senaristin ne hatası var bunda?

      – Zindan sahnesi
      Vartolu’nun bir bakışını almışlar sanki Yamaç’a nefretle ve tiksinerek bakıyor. Dakikalarca o bakışı evirip çevirip koydular halbuki sedyede Vartolu, Yamaç’ın başını okşamıştı. 1 hafta boyunca izleyici Vartolu’dan nefret edecek bölümde düzelecek.. Bu mudur yani!! Yazıklar olsun o bakışı seçip evire çevire koyanlara.

     • Ayla

      Ekipten birileri neden sabote etsinki? Kazanclari ne olur sonucta onlarda buradan ekmek yiyorlar. Ben tam olarak bu konuda senin gibi düsünemiyorum senarist güzel yazamamissa yarim yamalak,eski popülerligine güvenerek zayif kalemle yaziyorsa reji ne yapsin ? Tabii rejininde önemi var orasi ayri.
      Azer in Karaca nin tombul tombul memelerine baktigi benimde gözümden kacmayi,oda abayi yakti:) Peki neden makasliyorlar bu ikilinin sahnelerini? Makaslayan senarits grubumu rejimi? Yoksa RTUK korkusundan mi atesli sahneler yazilmiyor?
      Valla ben Vartolu Salih i cok sevdim ve bunca sezon onu iyi tanidim ve o bakislarda bakislarin altinda ben ”nefret” görmedim hernekadar onu yansitmak istemis olsalar bile.
      Nefret dolu bakislari benim tanidigim Salih Yamac a atmaz.

     • Nur

      Senarist sahneleri makaslayamaz. Editing deniliyor bu işe, hatta Oscar ödülleri kategorisinde de var ve önemli bir ödül. Editing’i kim/ler yapıyorsa onlar yapmış.
      Kostüm, saç, makyaj ayrı bir rezillik ama bu tüm oyuncuları kapsamıyor. Cihangir Ceyhan’ın saçı ve kostümleri berbat. Şehirlerarası otobüs muavinlerine benzettiler, nerdeyse ‘Adana yolcusu kalmasın’ anonsu yapacak.

      Ekmek yeme meselesini başka bir fırınla çözmüş olamazlar mı?
      Özellikle Cihangir sabote ediliyor. Kim, nerden, nasıl ekmek yiyor, bilmiyorum. Cihangir’e Nejat eklendi şimdi. Çukur’a geldiği sahneyi yukarıda da yazdım bambaşka çekilebilirdi ve ikonik sahneler arasına girebilirdi. O kadar sıradan bir sahne ki.. Halbuki senarist araba konvoyunu yazmış, Çukur ahalisini yazmış, replik yazmış. Sahnenin ambiyansını reji verir. Sıfır ambiyans.
      Vartolu’nun Yamaç’a seçilen bakışı izleyici üzerinde negatif yükleme yapmış. Daha bir sürü örnek yazabilirim. Anlatmak istediğim senaryo yavaş e dağınık ama reji bu açığı kısmen kapatabiecekken aksine iyice göze sokuyor.

     • Ayla

      Bu cümlen ” Ekmek yeme meselesini başka bir fırınla çözmüş olamazlar mı? ” cok manidar:)
      Ben iyi ifade edemedim biliyorum senarist makasyalayamaz yani senarist kendini mi makasliyor engelliyor birseyleri yazmamak icin?
      Cagatay in cukur a gelisi girisi hakikatten daha göz kamastirici olurdu. O catilarda dolasmalar,mahalleye girenleri haber vermeler yok artik. Ben bunu söyle yorumluyorum bende dahil bu çatı sahenelerinden ve o anda calinan ikonik müziklerden bikmis bir kitlede vardi,birde çatıda ki figuranlara para ödemekten kurtuldular:))

     • Nur

      Çatıcılar özleniyor, izleyici çoğunluğu bıkmış değil.
      Sahnede figüranlar zaten kullanılmıştı. Figüran sayısında kısıtlama olduğunu sanmam.

      Gökhan Hoca’nın br tür ağır baskı altında olduğunu hissediyorum belki kendiliğinden kısıtlamalar yapıyordur ama benim bahsettiğim ne Hoca ile ne de RTÜK ile ilgili. Başka bir sorun var. O sorunun ne olduğunu tahmin ediyorum ama çok fazla yazmak istemiyorum zira gerçek kişilerle ilgili ve tamamiyle benim tahminim. Durup dururken iftira olur. Gerek yok.

     • Ayla

      O sorunun ne oldugunu bence sen böyle düsünüyorsun cevap vermene gerek yok:))
      Aras Bulut un egosu engel koyuyor,ön planda hep kendisinin olmasini istiyor. Ondan Azer ve Cagatay in sahnelerinde bir temkinlik var. Umarim Aras Bulut un böyle düsünceleri yoktur. Iki favori karekterim var Salih ve Yamac ama Yamac in bu cok fazla sahneleri,dan dan sinek gibi adamlari indirmesi beni bile biktirdi,dilede getirmistim.
      Bir bölüm Yamacsiz gecti yok onuda sevmedim,kararinda olmali sahneleri. Işte o ince cizgiyi yakalamak gerekiyor ne az ne fazla.

     • Nur

      Hikayenin ana karakteri Çukur olmalıydı bunu tamamen oyunculardan bağımsız söylüyorum hatta jenerikte oyuncuların ismi yazarken önce Çukur’un çok güzel bir fotoğrafı seçilip o konmalı sonra Koçovalı Ailesi yaş sırasına göre sonrada diğer oyuncular alfabetik sırayla konmalıydılar.. hatta belki Çukur’dan sonra alfabetik sıra başlamalıydı. Oyuncu da izleyici de baş karakterin Çukur olduğunu bilmeliydi. Herkes ölür/gider Çukur kalır çünkü Çukur’un alt metni vatan. İlk sezon denemeydi klasik oyuncu kontratlarıyla başladılar ama ikinci sezon kesinlikle anlaşmalar Çukur’un odak olduğu bilinerek yapılmalıydı.

     • cagatay’ı cok sisirmek istememislerdir. bir vartolu nun girisine bak bir cagatay’ın

     • Nur

      Çağatay’ı sönük göstermek için özel gayret sarfediyorlar. Nejat’ın karizması, yakışıklılığı, sesi, hakimiyeti sahneleri dolduruyor. Işık, makyaj çok özensiz. Bakımsız biri gibi. Halbuki Efsun’la sahnesinde ışık iyiydi ve ne kadar hoş, bakımlı görünüyordu. O sahnede Efsun, Çağatay’ın karşısında sönük kaldı, o derece havası vardı adamın.

     • Nur

      Karaca’nın boobs wauuvvv:).Karaca çok güzelleşti ve bahsettiğimiz yer estetik gibi durmuyordu. Güzel hatun vesselam:)

     • vallahi sütyen markasını merak ettim :))

     • Nur

      Tahminde bulunayım. Triumph- Doreen olabilir mi.. Wonderbra balcony’de öyle baktırır adama ama Wonderbra’nın verdiği şekil gibi değildi.

     • eski popülerligine güvenerek zayif kalemle yaziyorsa reji ne yapsin… kilit konu bu bence….

  • Merhaba Nur, haklısın. Üstelik Akın’daki değişimi bir baba oğul bir de eski sevgili sahnesi ile kafalara çakar gibi uzun repliklerle açıkladılar. Ben inanmadım.

   Nehir’i hiç sevmediğim için yazdıklarına katılıyorum. Benim için taşıyıcı anneden öte birşey değil.

   Sen kronoloji iyi takip edersin, kemal öleli 1 ay oldu mu? 🙃

   • Nur

    Dizinin zaman akışı sorunlu. Kemal öleli 2 hafta oldu ama dizide daha uzun olmuş gibi gösteriliyor. Hamilelik çok erken oldu:)

    Songül bu aşamada piyasaya çıkmamalıydı, beklenmeliydi.
    Hikayede dağ gibi sorun birikmişti onlara değinilmeliydi.

 • Ayla

  Esasinda bomboş bir bölümdü ve anladim ki Bulut Arassiz bir bölüm tutsun,baharatsiz bir tencere yemegi gibi oluyor:(

  Asli galiba sende bölümü pek begenmemissin,yazdiklarina katiliyorum. Bende Nehir Yamac i ararken tamam bu kiz hamile dedim icimden:)

  Birsey daha anladim bu bölüm Cumali ve Selim Salih i hic kabul etmemisler,onu Kocovali olarak görmüyorlar. Krizdeler Yamac in durumunu,kaybolmasindan neden Salih e bahsetmediler? Bölüm boyunca Salih yokmus gibi davrandilar.

  Azer Efsun un Yamac a olan ilgisini anlamisti,Cagatay da anlamis olmasi gerek. Efsun şarap kadehini üstüne döktügünde kendini bayagi bir ele verdi:) Sonunda Songül ile tanistik,yalniz o oyuncu Akin in ablasi gibi duruyor. Bence kendi sagligi icin piskopat Akin dan uzak dursun. Bu arada Akin kücük yasta hapise düsmedimi? Ne ara bunlari Songül le yasadi? Akin in dizide ki yasini merak ettim cünkü bu cocuk ne ara ehliyet almis simdide onu kafaya taktim:))

  Cagatay in sag kolu Fatih bayagi korkusuz,baksaniza gece gece nasil Cumali nin karsisina korkusuzca cikiyor.

  Kafaya taktigim diger bir konuda kahvehane neden hep bos? Sadece bizimkiler var birde bir adam tutmuslar çay kahve icin:))

  Efsun Cagatay in sirketinin basina gelenlerine ne kadar sevindi,seviniyorda Cagatay in servetini altinlarini kirli islerinde kullanmasini biliyor. Ben biraz Efsun u iki yüzlü buldum:)

  Karaca zaten o evden ayrilmaya pek gönüllü degildi Azer kal dediginde canina minnetti. Ilk defa biri emniyete gidip kocovalilardan sikayetci oldu:) Kocovalilar bunca zaman astilar kestiler sikayetci olan olmamisti.

  Off cukur un ve Kocovalilarin adi cikti tüm Türkiye ögrendi,itibarlari zedelendi, artik rahat hareket edemezler.

  Nehir hamile ama Efsun ne onu ne karnindakini yasatmaz gibi. Damla Sönmez in surati,mimikleri duygu degisimini iyi yansitti.

  Cagatay in Selim in egilimini anlamasi ve tehdit etmesi cok cabuk oldu. Bakalim Selim Cagatay in bu tehditkerinden nasil kurtulacak? Günün birinde Cagatay ölürse kesin bu görüntüler baska bir kodamanin eline gecer. Cagatay in babasini merak ettim. Oglu kadar karizmatik mi:) Kesin babasi siyasetci falandir.

  Salih aninda Mahsun un samimiyetine güvenip plan yapti,Mahsun u kabul etmesi cok kolay oldu.

  Ehh Horzum Yamac ve Salih yüzlesmesi icin beklettin beklettin haftaya kacamazsin artik daha fazla bekletemiyeceksin ve görecegiz.

  Eger bir sezon daha devam ederse cukur sezon finalinde Yamac ölür Salih onu gömdükten mezar tasini yaptirdiktan sonra kesin deli Halil e gider ona oglu ve karisinin katili oldugunu söyleyip intihar eder orda. Ha Yamacsiz Salihsiz cukur olmaz Akin in yolu olur cok uzun ömürlü olmaz:)

  Sonunda cukur duvarinda isvecce yazi da gördüm Greta Thunberg iklim icin okul grevi yapan kiz:))

  ASLI VE DIGER YORUMCULAR bence aramizda anketsiz anket yapalim Yamac in bu sirrini Salih baskalariyla paylasacak mi? Yoksa sadece ikisinin arasinda mi kalacak? Bence paylasmama karari alacaklar.

  • Nur

   Merhaba Ayla. Ellerine sağlık.
   Nehir’in Yamaç’ı araması olmamıştı. Hani bu kızın eli, kolu uzundu, Yamaç’ı istediği an eliyle koymuş gibi buluyordu!? Nehir zaten alçaltılıyordu. Yamaç derdini anlattığında umursamaması Nehir için çizilen karaktere aykırıydı, hamile olduğunu öğrendiğinde köşkün kapısına gitmesi daha doğrusu köşkün kapısına dayanması da öyle.. Hamilelik testini Efsun’un önüne koymasını unutmak istiyorum.

   Selim’in Yamaç’ın kaybından Vartolu’yu haberdar etmemesi olacak bir şey değildi, ama oldu!

   Karaca 1.sezonda 18.yaşını kutlamıştı yaklaşık 3 yıl geçti gibi şu an 21 yaşında. Akın’ın en az 22 yaşında olması gerekiyor.

   Çağatay’ın işin içine emniyeti ve medyayı karıştırması bu zamana kadar tanıdığımız Çukur evrenine tersti. Bence hatalı bir açılım oldu bu.

   Bu kadronun 4.sezonda olacağını hiç sanmıyorum. 4.sezon için tahminim; öncelikle zaman atlaması.
   Bu sezon finalinde imar planı yürürlüğe girer. Büyük ihtimal buldozer konvoyları Çukur’a dayanır. 4.sezonun bir yıkım üzerine yeniden inşa olacağını sanıyorum, belki yeni bir aile ile Çukur için mücadele edilir.. Koçovalılar ile Çukur’un devam etmei zor. Çok yıprandılar. ATV, Özcan Deniz’in Kral dizisini Eylülde yayınlayacakmış. Birsen Altuntaş’ın haberi bu. Birsen Hanım sektör hakkında tek güvendiğim gazeteci, dolayısıyla doğrudur ve bence Kral, Çukur’a rakip konur. Şayet ikisi aynı gün olursa bir tarafta taze bir aile, karşısında 3 sezon yıpranmış ve kan kaybetmiş Koçovalılar? Taze bir aile ile taze bir başlangıç yapılmasını temenni ediyorum.

  • Selam Ayla, ne güzel yazmışsın yamacsiz dizi tuzsuz baharatsız tencere yemeği gibi. Bunu twitterda yazı paylaşırken yazayım 😜

   Çok doğru bir noktaya parmak bastın, selim salih in geldiğini biliyor. O kadar operasyon yapacak haber verilmez mi. Pes. Hadi cumali hala gıcık diyelim ama ya selim?

   Hep diyorum Karaca halinden memnun 🤣🤣🤣 yarım ağız gitmek istiyorum dedi. Hoop hemen ikna oluverdi.

   Aa Efsun bebeğe birşey yapar mi diyorsun? Katılmıyorum.

   Çağatay nasıl da babasindan korkuyor. O da BSO dan…

   Finalini beğendim 🤩

   Gretayi pek sevemiyorum ben. Doğru şeyler konusuyor ama samimi gelmiyor bana, bilmiyorum.

   Bence bu büyük sırrı ne yamac ne salih söyleyecek. Ama ortaya çıkacak.

   • Ayla

    Al bendende o kadar bende Greta yi hic sevemedim. Mesela kardeslerim kizlarim onu cok severler hatta bana kizarlar neden sevmiyorsun bu kizi diye. Ama görüs benim hissettiklerim bende.
    Dimi Salih ve Yamac asla söylemez ama birsekilde ortaya cikacak. Ne bileyim ya ben Efsun u katil yaptim,babasina bak kizini al misali:)

 • Nur

  Merhaba Aslı. Ellerine sağlık.

  Değindiğin sorunların tümüne katılıyorum. Bölüm sorun yumağıydı.

  Çukur’un bazı sahneleri ikonik.
  İkonik sahnelerin arka planını bilmiyorum, bildiğim; o sahneleri göremiyoruz.
  Benim en sevdiğim ve ikonik olarak tanımladığım sahneler arasında düşmanın Çukur’a girişi ve kahve önünde restleşme/ racon sahneleri geliyor.
  Mesela Kumburgazlı Serdar’ın Çukur’a gelişi:
  Havadan yapılan çekim, karşılıklı havaya ateş açılması+++
  Erdenet grubu Çukur’a geliyor çatıcılar, sokak gözcüleri vs yok. Kahve önünde restleşme Fatih sayesinde güzeldi o olmasa boş bir sahne.. Çağatay’ın Çukur’a gelmesi tamamen atlanmış, bomboş bir sahneydi.
  Akın-Songül sahnesi İzmit’te çekilmiş ekibin 1 günü gitmiştir halbuki İzmit havası verip arka sokakta çekseler olurdu. Ekip, Erdenet timi ve Çağatay’a zaman, emek harcayabilirdi.
  Songül repliğe boğuldu, Çağatay repliğe boğuluyor.
  Bu dizi bu kadar uzun replikleri her zaman kaldırmıyor.
  Azer- Karaca gibi replik beklenen sahnede replik yok ve üstelik sahneleri makaslanıyor…

  1ton Keçi boynozundan 1kilo şeker elde etmeye çalışıyoruz.

  Neyin yüzleşmesi ise, yüzleşme bitse de kurtulsak.
  Yüzleşme değil de ‘Dertleşme’ olsaydı anlardım. İçimden Mahsun ikisini hücreye kilitleyip bir şişe rakı biraz meze koysa Neşet Ertaş’ı açıp zindandan çıkıp gitse diye geçirdim.

  Akın, Efsun, Nehir senaryoları sorunlu. Ayrıca yazacağım.

  • Ayla

   Selam hic güzel bir bölüm degildi gercekten.

  • Tweet için bur güzel yorum daha yüzleşmek yerine dertleşmek bunu da kullanırım ben

  • Kesinlikle haklısın nerede damdaki gözetmenler Çağatay elini kolunu sallaya sallaya kahveye geliverdi saçma Çok saçma