İzledim

ÇUKUR – Yamaç’a Tuzak mı, Kurtuluş Planı mı?

Yine yeniden yeni bölümün son sahnesi fragman olarak verilir. Ne yani fragmanda Yamaç  – baş rol – görünmeseydi reytingler daha da mı düşük gelirdi? Haftalar boyu Vartolu’nun görüntülere ulaşmasını bekledik, iki haftadır da yüzleşme bekliyor bu gözler. Ama girişte takılı kaldık, gelişme ve sonuç için ilerleme yok.

İlerleyen bir şey var, o da uzun uzun flashbackler. Her sahneyi geriye sarıp duruyoruz. Çekinmeseler bir sonraki flashbackte dünya bir toz bulutu ile de başlayabilirler. Şaşırmam!

 

Düşünsenize bir önceki bölümde esas oğlanımızı öldürüyorsunuz, bir sonraki bölümde tane tane nasıl öldürmediğinizi anlatıyorsunuz. Başa sara sara…  Olayın saçmalığına hiç değinmesem mi? Yoksa sadece “Ormanda bile gece görüşlü kameralar var da mekan içinde yok, neden?” diye sorsam yeterli olur mu?

Geçen haftaki bölüm yazısında yazdığımı tekrarlayacağım:

Sanki Gökhan Horzum başarısı tartışılmaz ilk sezonun önüne açmış, üçüncü sezonda da birebir uyarlıyor.  “Amerika’yı tekrar tekrar keşfetmeye gerek yok.” diye düşünüyor olabilir.

 16’da 17’de ve hatta 18’de bu sistemi uyguladı. Hemen 19’da neler olmuş hatırlayalım:  “Babamın bir oğlu ölmesin diye yaptım” , büyük yüzleşme ve Yamaç’ın Baykal’ı kıstırması, büyük kovalamaca. Yüzleşme olacağı kesin, belki o içten repliği de duyarız bu kez Salih’den… Peki ya düşmanı kıstırmaca? Çağatay ile ilgili bir kovalamaca sahnesi olur mu dersiniz?

 

AzKar fandom kiss kiss kiss diye bekleye dursun, sırf yazılmış olmak için yazılmış ikili sahnelerin diziye katkısı yazı ile sıfır.  Sahneleri o kadar bomboş yazılmış ki ne üzerine yazacak bir şey bulabildim ne içimden fotoğraf eklemek geldi. Hele ki Azer Kurtuluş her bölüm biraz daha vasıfsız eleman haline dönüşüyor ya, sinir olmamak elde değil. Sahi bütün gün dışarıda bu adam, nereye gidiyor, ne yapıyor?

 

 

çukur yüzleşme

el detayı!

 

Bölüme geç başladım – eksik izlediklerimi dün tamamladım,  ama açar açmaz yana yakıla Yamaç’ı arayan Nehir’i gördüğümde “Ah bebek müjdesi vermek üzere arıyor.” diye anlamıştım. Kemal öleli 1 ay oldu mu? Ahh şu dizi kronolojileri ^^

“Tüm sevdiklerim ölüyor” diye ortalarda dolanırken Yamaç’ın dibinden ayrılmaması – tamam tam dibinde sayılmaz ama dönüp dolaşıp soluğu Yamaç’ın yanında alması olarak düzelteyim –  hep sinirlerimi bozdu. Şimdi de bebek çıktı iyi mi?  Ama ister misiniz senaryomuzda dramatik değişimler olsun? Nehir doğumda ölür ve bebeği tek arkadaşı Efsun’a emanet eder. Böylelikle tarihlerinde ilk, bir Koçovalı düşman topraklarında büyüyecektir.  Arkaya da dramatik bir Türk filmi müziği ekleyin. Neden şimdi Nehir’i öldürdüm ki? Yoksa ben EfYam’cı mıyım ^^  Nehir’in inandığı üzere laneti ile tüm sevdikleri öldü. Belki bu kez en sevdiğinin – evladı – hayatta kalması için canını verir.  Eğer hamilelik döneminde bir seçim yapması gerekirse Nehir kendini değil bebeğini seçer, net!

 

“Ölmedin, bu sefer gözümle görmeden inanmam”

Efsun bu kez daha metanetli. Belki de çok daha iyi tanıyor artık Yamaç’ı… Ama Çağatay’ın Yamaç’ın artık hayatta olmadığını söylediği an mı daha çok yıkıldı yoksa Nehir hamile olduğunu açıkladığı an mı? Karar vermek zor.

https://twitter.com/efyamayukseldi/status/1222147326363557889

 

Çağatay Erdenet’in Koçovalılar’ı korkuları ile vurma stratejisi çok doğru hamleydi. İki atışta da tam isabet. Unutmadan, Cumali çok güzel seviyor bee…

 

 

çukur yüzleşme

 

Çağatay Bizans taktikleri ile Koçovalı Biraderlerin zayıf yönlerini bulmaya çalışırken Akın’ın da geçmişini kurcalıyor.  Geçmişe dair açığa çıkması gereken o kadar çok şey var ki; örneğin Yamaç’ın babasını öldürmesinin ortaya çıkmasından çok Akın’ın dedesinin ölümündeki payının ortaya çıkacağı günleri daha çok merak ediyorum.

 

çukur yüzleşme

 

Gelelim bölümün efsane karakterine: Selim Koçovalı. İlk defa düşmanlara karşı bireysel bir aksiyon aldı. Sonu pek iyi olmadı ama güzel hamleydi. Selim’e yazılmış en güzel sahneler ikişi diyaloglar oluyor. Bunlardan biri de bu bölüm Akın ile olandı.

 

Yamaç’ın yokluğunda Sultan Hanım merak etti. Odasına falan baktı. Şok, şok şok… Analığını mı hatırladı acaba?  Bu arada onun ölü olmadığını bilsem de morg sahnesi gerçekten canımı acıttı. Ah be Vartolu, bu acı biraderlerine reva mıydı?

 

çukur yüzleşme

 

 

Vartolu’nun endişelenmesi gösteriyor ki bu yüzleşmeden ‘kan’ bekleyenlerin avuçları boş kalacak!

 

Ve büyük yüzleşmeye hazır mıyız bayanlar, baylar?

 

çukur yüzleşme

 

 

Tweet’leriyle yazıma renk katanlara Wafaa. yüzüğüm mü var lan benim??   melisa bi sakin ol  ‘a teşekkürler.

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz…

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE
BRIDGERTONE – Gölge Oyunları
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap