ÇUKUR – Yamaç Devler Ligi’nde

Yeni yıl arası verdiğimiz bu bölümlerde her ne kadar son bölümde Mahsun ve Çağatay sürprizi bizi şaşırtsa da bu sezon ilk iki sezondan aldığım tadı alamadığım malum. Sosyal medyadan takip ettiğim kadarı ile yalnız da değilim. Yamaç’ın intikamından sonra Efsun finansörlüğündeki Azer ve İstanbul’un diğer ekip liderleri ile Çukur arasındaki güç savaşı kazanının istisnasız Yamaç olduğu içi boş gel- git lerden oluşuyor. Ailedeki Akın’ın hikayesi ise tam oturmadı. Bu liste uzar gider. O zaman gelin 2020 için Çukur beklentilerimiz üzerine konuşalım mı?

 

 
   
 

 

Yamaç artık devler liginde savaşacak. Bir rakınrolcudan bugünlere kolay gelmedi. Gün oldu ince işlenmiş planları ile oyunu son dakikada tersine çevirdi; vuruldu, katil oldu; gün oldu çok ama çok büyük kayıplar verdi. Acıları kapanmayan dehlizler açsa da ruhunda her deneyim onu biraz daha güçlendirdi. Gelmiş geçmiş en ‘güçlü’ düşman ile nasıl baş edecek izleyelim görelim ^^

Çukur’un gözünün daha açık olmasını isterim. Düşünsenize, öyle kapalı bir yermiş ki İstanbul’da neler olup bitiyor pek de bilgileri yokmuş. Baksanıza Efsun’un bile çekindiği Çağatay’dan haberleri bile yok. O Çağatay ki tek bir sahne ile Yamaç ile farklı kulvarlarda olduklarını hissettirdi. Nejat İşler hep konuşsun biz hep dinleyelim…

 

 

Azer ‘in Vartolu’dan çıkan boşluk ile İstanbul’un bir numaralı uyuşturucu baronu olduğunun farkına varacağımız sahneler görmek istiyorum.  AzKar’ın kimyasını sevdim ama Karaca’nın Azer’in üstüne çok gelmesi beni inanılmaz rahatsız ediyor. Kız resmen ailesinin katili ile flört ediyor ! Son bölümde Karaca’yı arkada bırakıp kaçarken ben olsaydım direk Adana’ya sürerdim aracı ^^

 

 

Timsah için yazılan diyaloglar çok ama çok eğlendiriyor, araya mutlak serpiştirmeli. Ama Timsah hikayemize hangi açıdan destek veriyor?  Almanya’ya göndediği flashbellek sebebiyle kaç bölüm olduğunu unuttuğum sürede Vartolu – Medet maceraları seyrediyoruz.  Güldük eğlendik ama yeter sanki…  Salih’in İdris’in katilini öğrenmesini ve alacağı zorlu kararı izlemek istiyorum artık!

 

Akın’ın yeni iş konulunu sevdim: Kumar. Babası da bir zamanlar kumar işine girmemiş miydi?  Ama ilerleyen bölümler için  Akın’ın Kahraman’ın oğlu olduğunu öğrenmesi ile aile içindeki düşmanlığın canlanması ve babasının intikamı için Salih ile karşı karşıya gelmesi beni merakla ekran karşısına mıhlayacak açılımlardan.  Duvar yazılarında ‘Çare Akın Koçovalı’ yazarken ne düşünülmüştü acaba? Yücel’in elini kesmesi, konuşmasın diye avukatı katletmesi ile tam psikopat derken sessiz sedasız Dere’de çürüyüp gitsin mi bu adam?

 

Daha anne bir Sultan Hanım görmek isterim. Belki de istemem ^^ Nasıl olacak bilemiyorum ama? Şu diyaloglar biraz olsun umut mu veriyor ne…

Selim: “Anne çok çaktırmadım ama bende vuruldum bu arada.”

Sultan: “Hadi be deli, sende yürü.”

Selim: “Vallahi, bak. Göstere bilirim yaramı istiyorsan.”

Düşündüm de; yok. Ne tülü olursa olsun Sultan Hanım’lı  sahne özlemi içinde değilim.

 

 

Bu sahneye Karaca’yı soran yok diye serzenişler okudum ya… İlahi seyirci! Aylar boyu Yamaç’ı merak etmeyen Koçovalılar düşman topraklarında da olsa yerini yurdunu bildikleri Karaca’yı merak edecek değillerdi herhalde…

 

 
   
 

 

VE son söz; lütfen Çukur ship dizisi olmasın; NehYam, EfYam, AzKar hikayeye renk verebilir o kadar. Ana aksa oturursa sıkıntı!

Eğer bu dizide bir ship var ise o da budur:  VarYam

 

 

Yamaç’ın Sadiş’e Salih’in neden Almanya’da olduğunu tane tane anlatmasında gizli: “Onun yarası hepimizinkinden başka. O çocukken annesini de koruyamadı.” Birbirlerini o kadar iyi tanıyorlar ki…

 

Ama VarYam’dan da öte bir Koçovalı Biraderler var ki <3

 

Dileğim odur ki ; gönlümüze göre bitsin bu sezon ve hikayeyi daha fazla yıpratmadan son olan sezon değil dizi olsun…

Ya sizin dileğiniz?

 

Tweet’iyle yazıma renk katan Fatima. ‘a teşekkürler.

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz…

 

Ve  tabii ki Mutlu Yıllar <3

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Gözde E.

  DİKKAT DİKKAT BU AKŞAM YENİ BÖLÜM 20.50’DE DOSTLAR!

  Bölüm etiketimiz de #babamınoğlu

  • Ayla

   Tesekkürler,burada 18.50:)

  • Nur

   Ya Gözde’cim spoiler olacak ama.. Mihriban çalıyor yaaa. Dizi saati gelsin diye bekliyorum.

   • Gözde E.

    Zaten etiket bile spoiler gibi

 • Gözde E.

  2020 Çukur beklentim çok net: Dizinin artık final yapması. 😁 Çok sevsem de cılkını çıkarmayalım yani.

  • Ayla

   Woww bunu birgün senin diyecegine hic inanmazdim ama sana yürekten katiliyorum tadinda birakmak en dogrusu:)

   • Gözde E.

    Tadında kalsın diye diyorum yoksa 4 – 5 sezon seyrederim mutlaka devam ettikçe.

    • Nur

     ‘Dizi tadında bitsin’ konusu hiç bana göre değil. Çok sevdiğim bazı dizilerin final bölümünü dahi bilmem. Bir yerde bırakınca orası benim için final oluyor. Mesela Ezel’i çok severek izliyordum bir noktada tamam deyip bıraktım, finalini hâlâ bilmiyorum. KV, Suskunlar, FHVK şu an aklıma gelenler.. Dizinin çalışanları var, evlerine ekmek götürüyorlar, bir mağazadan alışverişi bırakınca kapanmasını istemiyorsam dizi de öyle, izleyen izlesin. İzleyici ilgisinin düştüğünü zaten tespit ediyorlar ve gereken yapılıyor. Oyuncular ekran önünde olduğundan belki işsiz kalmaz ama ekran arkasındakiler? Bir de Çukur bitse dahi ‘Final’ terimi uygun gelmiyor. Koçovalılar insan olarak ölümlü ama dizi Koçovalılar’a kodlanmamış. Kodlarından bazıları; toprak, ateş, hava ve su. Bunlar karakterlere uyarlanıyor Vartolu ateşti (Belki hâlâ öyledir, külün içinde yanıyordur??) Azer, ateş grubundan geldi. Karaca toprak, Nehir ve Timsah su grubunda… Yenilerden Efsun’u çıkaramadım hava ve ateş arasında kalıyorum. (Çağatay galiba ateş grubundan geldi. Gemi patlatmasından tahmin yürüttüm ama su da olabilir?) Çukur klasik dizi formatında değil ki, Koçovalılar olmaz Karahanlılar olur, Çukur olmaz Tepe olur.. Bir aile+ bir mahalle= yaşam..

     • Gözde E.

      Ben genelde çok sevdiğim dizilerle finale kadar gidiyorum. Zaman zaman bıraktığım oldu o da ya saçma bir yayın saati günü değişmesinden ya da senaryo ciddi bozulup tat almamaya başladıysam.
      Çalışanlar konusunda kısmen katılıyorum ama büyük çoğunluğu eğer işini iyi yapıyorsa yeni bir projede işe başlıyor. Sektördeki arkadaşlarımı takip ettiğim kadarıyla gözlemim böyle.
      Ama Çukur bitse de Koçovalılar bitmez, haklısın. :))

     • Nur

      Kör at’ın da kör alıcısı olurmuş. O kör alıcı bazen ben oluyorum kötü giden bir diziyi diğer izleyiciler terkederken beni tutan bir şeyler oluyor ve bitmesin istiyorum.. Kamera arkası çalışanlarının dizi bittikten sonra hemen iş bulması bence zor mutlaka bir şeyler yapıyorlardır ama bilemiyorum.. Karakter için ölsün gitsin derim ama dizi için bazen sinirle içimden geçse de temenni etmemeye gayret ediyorum. Seveni vardır bitince boşluğa düşer, çalışanı vardır bitince güç duruma düşer..

      Çukur ya da Koçovalılar ismen önemli değil. Diriliş Osman Diriliş Ertuğrul oldu (galiba?) Çukur’un senaryosunu, senaristin üslubunu beğeniyorum mesela Akın’ın Karaca’yı ikna etmek için Kutay’a kendisini dövdürmesi bence 10 numara kral bir tavırdı yerli yabancı hangi dizide olsa Akın, Karaca’nın ağzını burnunu kırardı. Bizim ülkemizde korkunç bir kadına şiddet gerçeği var ve tek bir sahne bile gönlümü fethediyor.. Her sezon her bölüm beklediğim gibi olmayabilir ama şikayet etsem de bazı unsurlara hayranım ve bitmesin.. Twitter’da bir izleyici SS’ye cevaben bir şey yazmıştı. ‘Biz İzmir ×× semtinin gençleriyiz hepimiz Yamaç’ı örnek alıyoruz dürüst vicdanlı olmaya çalışıyoruz’ mealinde bir twitti. Yamaç’ı mesela bu sezon pek sevemedim ama genç bir erkeğin örnek alması güzel bence. Silah kullanması fantastik örnek alan onu kavrıyordur ama diğer özellikleri örnek alınacak nitelikte. Yamaç bir tane kadına, çocuğa zarar vermedi, verdirtmedi. Bence hem güzel hem de ekranda görmeye ihtiyaç duyduğumuz şeyler bunlar.

     • Gözde E.

      Kesinlikle şiddet dizisi gibi görenler bir de bu açıdan bakmalı.

 • Bu arada Cem Adrianlı sannedeki mekan karadayi kahvesi. Blogda yazısı var mekanın. Tek bir fotoğraf karesinden çıkarttım. Alırım bir alkışınızı.

  Istanbul da olan gitsin, manzarası da menüsü de güzel

  • Gözde E.

   Mekanı ben de hemen tanıdım. Ama İstanbul’dayken de çok istediğim halde gitmek mümkün olmamıştı.

  • Nur

   Nerede, hangi semtte, ismi ne mekanın? Aklımda olsun belki bir gün yolum düşerse..

   • Anadolu Kavağına giderken. Detaylar blogda efeniim. Feride diye arat bulursun 🙂

 • Cem Adrian 😍
  Akustik performans bulursam mutlaka yakalayacağız.

 • Nur

  ÇAĞATAY ERDENET VE İLK’LER

  Çağatay’da tespit edebildiğim ilkler;

  1: İlk kez biri Yamaç’ın sözünü yarıda kesti ve hem de 3 kez arka arkaya kesti ve Yamaç ‘daha bitirmedim!’ demedi. Yamaç içgüdüsel olarak bir şey mi algıladı ya da kaale almadı da o yüzden mi tepki vermedi, bilemiyorum.

  2: Dizide bir savaşın fitilinin ateşlendiği çakmakla sembolize ediliyor. Çakmak Çukur’un emanet kutusunda da var. Hem Yamaç hem düşmanlar savaşın başladığının sembolü olarak çakmak çakıyorlar. Çağatay ilk kez bu geleneği bozdu. Yamaç’la konuşurken elinde puro kesici vardı puro keser gibi oynadı. Çakmak-Sigara vs Puro Kesici- Puro.. Çağatay’ın çapına dair ince düşünülmüş bir detaydı.

  3: Fragmanda Çağatay ültimatom ya da nota olarak Yamaç’ın önüne altın koyuyor. Bu da bir ilk. Şimdiye kadar durumu sembolize etmek için mermi kullanılmıştı. Çağatay’ın altın kullanması gücü ve zekâsının boyutunu gösteriyor ve tabi ki de farkını.

  • Çağatay gerçekten de farklı. Anlayamadığım herkes bu oluşumdan haberdar ama Çukur’dakilerin haberi yok. Saçma!

  • Ayla

   Ben ikinci fragmani cok begendim,fragman dan korkan yorumdaslarimiz cok sey kaciriyorlar:))

   • Ben de beğendim. Ve karaca’nin amacının savaşı bitirmek falan olduğuna hiç bir kuvvet beni inandıramaz.

    • Ayla

     Benide kimse inandiramaz:))

     • Azer’e yakın olmak için plan yaptığını itiraf etsin hepimiz rahat edelim 🙂

     • Nur

      Her türlüsü işime gelir, yeter ki yakın olsunlar ama bence bu aşamada Çukur için yaptı.

     • Gözde E.

      Ben de bölümden yola çıkarak Çukur için yaptığına inanıyorum Karaca’nın bunu.

    • Nur

     Karaca, Azer ile bir gönül bağı kurdu ve savaşı bitirebileceğine dair kendisine güveni ve inancı oluştu. Karaca ve Azer arasında Azer kardeşlerini kurtarmak için Karaca’yı aldığında ruhlarının çok derinlerinde bir ateş yandığına inanıyorum. Hisleri kavrama seviyesinde değiller henüz.. Karaca’nın o eve silahsız, çantasız, acil eylem planı, kaçış planı olmadan gitmesi çok içten güven duyduğunun işareti. Azer kardeşlerinin hayatı tehlikedeyken bile Karaca’ya en ufak bir zor kullanmadı, incitmedi. Battaniyeyle sarması, sarmalaması, silahını sehpanın üstüne koyması, kaçabileceği yolları kapatmaması.. Güven duygusunu tesis etmenin nirvanası, daha da üstü olamazdı.. Karaca, Çukur için çabalıyordu Selim, Sultan ve Akın duvarına çarptı. Ailede Çukur dövmesi olan tek kadın, Çukur ne kadar Akın’a emanetse Karaca’ya da o kadar emanet. Uyuşturucuyu sabote etmekle dinamiklerini bilmediği yapının yanlış kişilerin üstüne çöktüğünü gördü az kalsın Akın hayatını kaybediyordu ama Koçovalı-Karaca savaşının taraflarına hakim. Bir taraf kendi ailesi diğer tarafta Azer’le tanıştı, kardeşlerini özellikle de kızkardeşlerini öğrendi, Fadik Anne evlerinde kaldı. Savaşı bitirebileceğine dair inancının oluşması için yeterli sebepleri oldu Karaca zaten cesur bir kız bir adım atması gerekiyordu o adımı da attı.

     • Buradan bir cümle yazdım fanlar ceviri istiyor yahu

     • Nur

      Az önce yazdıklarım gitmedi. Çevirini gördüm. Eline sağlık Aslı.

   • Gözde E.

    Ben memnunum kaçırdığıma. Diziyi seyrederken sahnelerde heyecanım katlanıyor. 🙂

    • Ayla

     Ben her fragmani begenmem ama bu güzeldi yaw:)

     • Gözde E.

      İnşallah bölüm de güzeldir.

   • Nur

    İkinci fragmanı ben de çok beğendim. Baya upper class dizi havasına bürünmüş. Çağatay müthiş bi hava kattı fragmanda görünmesi bile fragmanın havasını değiştirmiş. Diğer seçilen sahneler de çok iyi. Haberlerde açacam:)

 • Nur

  ÇUKUR III.SEZON I. YARI
  Öylesine aklıma gelenler;

  Çukur’un ilk iki sezonunun ilk bölümü film tadında olmuştu bu sezon da gelenek bozulmadı ilk bölüm film tadındaydı.

  İdris Babanın yokluğunu bariz şekilde hissediyorum.

  Yamaç’ın akıl hastanesinde uzun kalmaması çok iyiydi ama hastaneden taburcu olup Çukur’un emanetlerini alana kadar geçen süre anlayamacağım kadar soyut işlendi mesela Akın’a bir bitki vermişti o neydi, niyeydi:) Bir de el bombası atmıştı odasına:) ..

  Yamaç, Doktor Özgür’e aylık kontrole gidecekti, gitmedi Uykusuzluk çekerken Efsun bile aklına geldi ama Özgür gelmedi?

  Yeni müdür kocaman oyuncak ayı almıştı, kime götürdüğünü göreydik iyiydi.

  Aliço’nun ailesinin tamamı yok oldu galiba da Yavuz’dan Aliço’ya miras falan kalmadı mı? O ev yandı ama arsası bence çok para ederdi.

  İdris Babaya ne bir anma ne bir cenaze töreni?? Çatıcılar mahalleye ilanda dahi bulunmadı. Yapımdan Ercan Kesal’a veda ve teşekkür yayınlanmadı. Morgla defin arası, defin esnası karanlıkta kaldı.. Üzüldüm.

  Büyük İstanbul Savaşının fitili pavyon hesabı ile ateşlendi.

  İlk yarının en büyük kaybı Kemal oldu. Kemal’in öldüğü bölümü özellikle izlemedim aşırı gerileceğimi ve üzüleceğimi hissettim o ara Azer-Karaca gibi insanı rahatlatan, sıcaklık veren ara sahneler de yoktu. Kemal kalbimde yaşıyor.

  Nehir’e hemen alıştım Efsun’u yadırgamıştım kabullenmeye başladım.

  Timsahın ölmesini istemiyorum o da Koçovalılar’ın tarafına geçsin.

  Yücel’in Karaca’yı kaçırıp Azer’in Yücel’i öldürüp Karacayı kurtarmasını istisnasız her bölüm bekliyorum:) Yücel’in hâlâ sağ olması? Öldürmeyen Senarist öldürmez özdeyişi sayesinde lügatımıza girdi.

  Ailede artık ölümle eksilme istemiyorum doğumla artış istiyorum ilk yarı 2 bebek ana rahmine düştü galiba. Damla ve Nehir. 3.bebeğin düşmüş olma olasılığı da var Efsuuuunnn.. nasıl uyuttun bu çocuğu:)
  4.bebişi 2.yarıda istiyorum. Karaca.. Ay valla olsun.. ama önce kiss gelsin.. üüüfff..

  • kiss mi? AzKar fando. Gibi konuştun.

   Bu hikayede bebeklerin bir fonksiyonu olmuyor. Baksana Sena’nin bebeğini kaybetmesinin bahsi bile gecmedi neredeyse ki bence çok büyük bir travmaydı. Selim’in acımasızlığı iki kısa af sahnesi ile geçildi.

   • Nur

    Fan işlerini pek bilmiyorum, açıktan, özelden haberleşiyorlar, tt yapıyorlar++ Böyle şeylerle ilgim yok ama çifti seviyorum, yakıştırıyorum.. Çukur’da bu denli yakıştırdığım ilk çift bunlar. Sena’yı severdim Yamaç’la çok uygun olduklarını düşünmezdim. Saadet’i yüzleşme sahnesine kadar seviyordum orda bırak çift olmalarını Saadet’in kendisinden bile soğumuştum. Karaca- Celasun- Akşın arasında olanlar aşk bağlamında ilgimi çekmemişti Damla ve Cumali’ye geç ısındım, seviyorum, yakışıyorlar ama zaten evliler. Nehir ve Yamaç’ı seviyorum ama son bir-iki sahne sorunluydu Nehir’in Yamaç’ın içini dökmesine ‘E kimse ölmemiş’ demesi bana Saadet’in Vartolu’ya ‘Benim de babam öldü’ demesini hatırlattı. O tavrı Saadet’ten soğutmuştu beni, Nehir de aynısını yapınca biraz soğudum ama Nehir halen kapalı kutu o yüzden beklemedeyim. Meke-Deren başlamadan bitmişti.. Dizide başka da çift yok, illa aşklar, çiftler olsun diye bir beklentim yok yapay olacaksa hiç olmasın ama Azer-Karaca doğal oldu, kimyaları tuttu, devam etsinler. Kiss hemen olmasın Hoca ve Damla Hanım bizi azcık yalvartsınlar:) Kiss beklemenin heyecanını yaşayalım:)

    • Nur

     Çiftleri yazarken Hale-Aliço’yu unutmuşum. Onları çok seviyordum.. Bir de Çeto ve Ayşe; yarım yamalak çift olsalar da olsa güzeldi

   • Gözde E.

    Ben de istiyor AzKar kiss :))

  • Ayla

   Yazdiklarina katiliyorum ve malesef cogunun cevaplarini alamiyacagiz.
   Yeni müdür cocuklarina ayiyi almisti,tamam görmedik ama bir sahnede karisi ve cocuklarini görmüstük.
   Alico ya miras kalmadi mi hep düsünüyorum,en azindan o paralarla kaldigi yerde yeni bir ev yaptirirdi:))
   Yücel meselesi cok havada kaldi,bir nokta konulmadi. Adam kac bölümdür kayip.
   Ne sen Efsunnn ile Yamac a da cinsellik yasattin:))

   • Nur

    Yamaç’ın zihni çok bulanıktı, uykusuzluktan delirmek üzereydi, gerçeklik algısı zedelenmişti.. Birbirlerinden etkilendikleri zaten gösterildi.. Bence oldu öyle bi şeyler:) Yamaç o ruh hali içinde olan bitenin bilincinde değildi Efsun da duygularına hakim olammamış olabilir:) .. Yani iddia etmiyorum ama bence..

  • Gözde E.

   O kadar cevap yazdım, gönderilmedi. İşin yoksa tekrar yaz. Demin de oldu ama o zaman silinmemişi hemen göndere basınca gönderildi tekrar.

   • Nur

    Az önce Aslı’ya yazarken bana da oldu gene.

    • Gözde E.

     Hepsini yazamayacağım şimdi ama İdris’i Yamaç tek gömmüş anladım ben geçen bölüm. Ama cenazesi, anması olmalıydı, bir veda paylaşımı da.

 • Dilara

  Merhaba aslı 💜💜

  Bayağıdır burada yorum yapmıyorduö, arada uğrayıp yorumları okuyorum ama :))
  Ben bu sezonu 2.sezona nazaran çok daha iyi buluyorum. Sizin aksinize daha fazla zevk alıyorum, heyecanlanıyorum. Evet açılmayan sırlar bölümde sıkıntılar oluyor ama genel olarak çok seviyorum. Geçen sezon hep sıkılıyordum, her bölüm aynı şeyi izliyormuş gibiydim.
  Bu sezonunda en beğendiğim 3 bölümden biri buydu..
  Mahsunun gelişi beni çok mutlu etti, eğer tekrardan düşman olarak gelseydi gerçekten bayardı.. düşman düşman nereye kadar biri de dost olsun yahu:) Pişmanlığını ve yaşadıklarını anlatması çok etkileyiciydi, yaptığı kötülüklerden akıllanması güzel. Yamaçın mahsuna hiç zararı dokunmadı ama mahsunun yamaça çok zararı dokundu, onun dost olarak gelmesini saçma bulanları asla anlamıyorum mesela. Neyse hoşgelmiş 😍
  Sezon başından beri ne efsun nede azer hiç biri benim gözümde “sağlam düşman” değillerdi (yamaç ve azer savaşı da aşırı derecede sıkmıştı bence) o yüzden iyi ki çağatay erdenet gibi bir karakter yaratmışlar ve bu karakteri canlandıran nejat işler olunca müthiş uymuş diziye, asla sırıtmadı. Yeni düşman her zaman iyidir. Diziye girişini, konuşması hali ve tavrı çok iyi. Yamaçın sürekli sözünü kesmesine çok güldüm ve baya hoşuma gitti 🙂 o sahneyi açıp açıp izliyorum. Bakalım ilerleyen bölümlerde daha neler yapacak.
  Azer ve Karaca sahneleri de hoş, baya yakışıyorlar.. romeo ve juliet göndermeleri de hikayelerinin ona bağlanacağını gösteriyor. Beğeniyorum.
  Nehir bu bölümde yoktu, gerekte yok zaten. İlk başlarda hikayesini ne kadar merak etsem de artık umrumda bile değil, benim için sadece zaman dolduran bir karakter. EfYam izlemek çok daha güzel, efsunun tek taraflı aşkı… efsunun ayrı sahnesine de bayıldım, azerin yerine geçip altını tutup ben buyum demesi, kendisini tanıtması..
  Ve tabiki vartolu en sonunda flashbelleği alıyor ve fragmanda izlediğimiz gibi her şeyi öğreniyor, kaç bölümdür bu anı bekliyorum.. yamaç ve vartolunun yüzleşmesini de ayrıyetten merakla bekliyorum.
  Birde 4.sezonun neden olmasını istemiyorsun? Bence çukur hep devam etmeli. Daha cumali ve damlanın bebeği olacak, junior idris büyüyecek.. yamaçın rüyasında ki gibi akın ve idris arasında ki gerilimleri izleyeceğiz.. ohı neler neler var. 4 değil 6 sezon bile olsa izlerim. Şu an izlediğim başka dizi yok ki malesef izlenilecek doğru düzgün dizi de yok 🙁
  Çukurdan aldığım tadı hiç bir diziden alamıyorum. Bu sezon final yaparlarsa çok saçma olur.. ama bence yapmazlar daha işlenilecek bir ton konu var 😍

  • Ayla

   Selam yanlis hatirlamiyorsam Nehir ilk geldiginde Yamac ile dans sahnelerinde bu cift seni heyecanlandirdigini yazmistin. Ama simdi EfYam i daha cok istiyorsun. Zevkler tartisilmaz,fikirler degisebilir oldugu ne kadar anlamliysa Mahsun un dost olarak gelmesini dogru bulmayanlarin düsünceleride bir o kadar anlasilir.
   Ne güzel cukur un sezonlarca sürmesini istiyorsun,bende bu sezon bitmesini isteyen ”azinlik” izliyecilerinden biriyim:))

  • Nur

   Merhaba Dilara. Ellerine sağlık.

   ‘Mahsun’un dost olmasını’ istemeyenler mi varmış? Onara SM’de denk gelmedim, ben de dahil herkes dost olarak gelmesini istiyordu. Mahsun’a itirazım ‘ezik’ bir tipleme çizilmiş olması. Eskisi gibi güçlü, mert, gözüpek olmalıydı. Pişmanlık ve yüzleşme bu mealde olmalıydı. Şayet Mahsun eski karakterinin zıttına bürünrse gelen Mahsun olmaz, Berkay Ateş her halükarda zaten kendisini izlettiriyor tıpkı Damla Sönmez gibi, bunlar usta oyuncular ne yapıp ne edip bir yolunu buluyorlar ve izlettiriyorlar..

   Çağatay Erdenet- Nejat İşler konusunda hemfikiriz:)

   Nehir’i seviyorum, hikayesi bana dokunuyor. Akıl hastanesinde eskiden gördüğü ağacın gölgesinden tut da, kimsesiz, yapayalnız hayata tutunmaya çalışan gencecik bir kadın, sırtında bir çantayla sabahtan gece yarılarına kadar sokaklarda, hiçbir yere sığamayan kanadı kırık bir kuş.. Yamaç da aslında öyle.. Birbirlerinin kolu kanadı da olamıyorlar.. Yaşlı ya da genç, kimsesizlik, yalnızlık ve hayata tutunma hikayeleri hep etkiler, Nehir’de bu tema’yı buluyorum Yamaç’ta da kısmen var, ikisini yakıştırıyorum birbirlerine.

   Çukur’un tema’sı= Aile, Vatan (yer, yurt, habitat)Aidiyet.. Sezonlar boyu devam edecek potansiyeli var. Bitmesini istemeyenlerdenim. 4. Sezonu da izleyeceğim. Arada komak, eleştiri falan sorun değil. Kadına, çocuğa şiddet yok, taciz yok, tecavüz yok, bekaret vs yazarken midem bulanıyor, o tür şeyler yok.. Entrika, aşk, üçgen falan da olsun yani, sonuçta aile dramı, aksiyon bir yere kadar TV karşısında haberlerde açtığım ve hiç zap yapmadığım için 5-6 saat zaman harcıyorum her bir şey olsun.

   • Ayla

    Ah ben sen Mahsun un yine eskisi gibi güclü bir düsman olmasini istedigini sandimdi:))
    Böyle dost olan Yamac in gölgesi gibi dolasip onu koruyan Mahsun u ezik buldun sandimdi.

    • Nur

     Yok Ayla, Mahsun’un düşman olarak gelmesini asla istemezdim. İçim dışım düşman dolmuştu zaten, ben Akın ve Azer’in de düşman saflarında olmasına en başından karşıyım. Çağatay keşke sezon başında gelseydi 1 tane adamakıllı düşman sezona yeter de artar, diğer katılanlar dost ve müttefik olarak katılsınlar, Mahsun gibi, ama bu ezik, sünepe göstermek neyin nesidir? Mahsun mertçe çıkardı Yamaç’ın karşısına üzüntüsünü, pişmanlığını dile getirirdi istenildiğinde çok güzel yüzleşme sahneleri yazılıyor öyle bir şey yazılsaydı. Mahsun’un özürünü ifade etmesi ve dost elini uzatması yeterliydi yine gider Ramazan’ı falan öldürürdü ama artık hayatını Yamaç’a adayacağı, onun gölgesi olacağı falan.. nedir Allahaşkına ya! Herkes Yamaç’a borçlu! Mahsun, Çukur’a Yamaç için girmedi kendisi ve yurtsuzlar için girdi orası vardı oraya girdiler bir ideal peşinde Çukur’a girdiler. Sena’ya Yamaç’ın karısı diye musallat olmadı ilk görüşte aşık oldu ve evli olup olmamasını umursamadı, Sena Cumali’nin karısı olsa da aşık olacaktı, bekar olsa da, dul olsa da.. Her şey hemen Yamaç’ın kişisel meselesi oluyor, onun için oluyor, onunla ilgili oluyor.. İtirazım bunaydı.

     • Ayla

      Bende Mahsun un düsman olmasini istemiyorum ama Yamac in onu hemencecik affetmesinide istemiyorum. Kocovalilara cok zarar verenlerden biri Mahsun…

     • Nur

      Ben de bu af meselesini anlamıyorum. En başa döneyim. II.sezonda Mahsun’un takdim sahnesi, hani bir sokak çocuğunu kovalayanlardan kurtardığı sahne ‘ben tek dolaşmam hep kardeşlerimle birlikteyimdir’ sözü.. Mahsun özelinde KaraKuzular’ın Çukur’la davasının alt metni o sahnede verildi. Dava kişisel değildi, bir inanca bir tasavvura dayalıydı. Mahsun’un Sena’ya duyguları insani ama duygularının peşinden gitmesi gayri ahlakiydi Sena özelinde Yamaç’a karşı suç işledi. İnancın, davan ne olursa olsun adamın karısına göz koyuyorsun ve kadının can güvenliğini dahi sağlamaktan acizsin. Sena, Mahsun’un himayesindeyken hayatını kaybetti. Mahsun burda da suçlu ve hem Sena’ya hem de Yamaç’a borçlu.Telafi etmeye çalışıp vicdanını bir parça rahatlatmak istemesini anlıyorum, özür dileme ve pişmanlık bu anlamda tamam.. Anlayamadığım nokta hayatını adaması, Yamaç’ın gölgesi olması. İşin ‘Dava’ kısmı nerede peki? Dava, Çukur’a özel değildiki. Bağcılar olsa Bağcılar’a gireceklerdi Soho olsa Soho’ya.. Pek anlatamadım ama benim sevdiğim Mahsun sokakta çocuğu kurtarıp bir inanç, hüviyet, aidiyet veren bir davaya ortak eden Mahsun’du. Çukur’da denediler, yenildiler yapılmayacak hatalar yaptılar. Çukur defteri kapandı ama Reha gibiler hâlâ dışarda ve Mahsun onların kahramanı.hayatını onlara adasın, onların gölgesi olsun. Çukur’la ve Yamaç’la olan ilişkisinde bir seviye ayarlansın bölümdeki seviye bana çok aşırı geldi.

     • +++++++++ budur!

    • Mahsun Yamac’in koruyucu meleği değil de Yücel’in bir nolu düşmanı olmalıydı bence. Zaten hatırlayın onu taa Ceto zamanından sevmiyordu

     • Ayla

      Yücel meselesine bir NOKTA konmali ve onun ölümü Mahsun un elinden olmali fikri güzel.
      Yamac a o firsat verildi zamaninda ama iyi kullanamadi:(

     • Nur

      Yücel’in ölümü Azer ve Karaca ilişkisine yarayacaksa Karaca’ya zarar verecekken Azer , Karaca’yı kurtarıp Yücel’i öldürsün istiyorum ama böyle bir şey olmayacaksa Mahsun’un öldürmesini tercih ederim. Yücel, Koçovalılar’a verdiği zararın daha fazlasını KaraKuzulara verdi. Mahsun hem Sena’nın hem de diğer herkesin intikamını alsın Yücel’den.

  • Hoşgeldin Dilara, hep gel 🎈

   Hep devam mı etmeli, 4 (olacak gibi) de 5,6… 😱😱😱😱 belki önceki sezonlardaki tadi almadigimdan, hayalî bir kötü benim için.

 • Nur

  MAHSUN’UN DÖNÜŞÜ

  Mahsun, eski Mahsun değil, farklı bir karaktere bürünmüş ve bu karakter bence Fikret de değil. Mahsun’un yeni karakterine Mazlum ismi daha yakışırmış.

  Çukur Jeopolitiği geniş bir evren. Kurgusal evreni yeryüzü gerçekliğine uyarlarsak bu sezon Doğu Akdeniz ağırlıklı işleniyor. Doğu Akdeniz Havzasında vekalet savaşları adı verilen savaşlar var. Mahsun’un Yamaç’ın gölgesi olması ve vekaleten savaşa girmesini havzanın vekaleten savaş yürüten unsurlarına benzettim.
  Sena, Akdenizi temsil ediyordu Yamaç, Sena’nın kaybı ile bölgede zayıflamıştı Mahsun’un Yamaç’a vekaleten ya da onun gölgesi olarak savaşa girmesinin benim kafamda gerçekliğe uyarlanır tarafı yok. Gerçekliği bırakıp dizi evrenine, hikayeye dönersem yine hiçbir şeye uyarlayamıyorum bu durumu, hele de hayatını adamasını hiç yorumlayamıyorum. Sahnesi kısaydı, gelecekte neye evrileceğini bilmiyorum, bu temel çürük olmuş. Mazlum (!) bir kişiliğe bürünen Mahsun’un Yamaç için hayatını feda edecek kıvamda takdimi bana hitap etmedi. Böyle devam ederse Mahsun benim için ‘yok’ hükmünde. Berkay Ateş’i izlerim ama, onu izlemek zevk.

  AZKAR
  Bölümde en sevdiğim detay Karaca’ya giydirilen kırmızı kabandı. Çifti canlandıran oyunculardan birine diğer karakter vasıtası ile hoş bir jest yapıldı. Bu çifti Gökhan Hocanın mı Damla Hanımın mı yazdığını çözemedim ama bu kaban Gökhan Horzum’un istediğinde devreye soktuğu dehasına ve detaylarına çok benziyor. Şayet Damla Hanımın fikri ise ona da bravo. Senaristlerimiz değil de kostümcümüz Nehir İnce düşünmüşse burdan tebriklerimi ileteyim. Gerçek ve kurgu kardeşliğinin hoş bir yansımasıydı, Karaca’ya yakışmıştı.. Sefiom bu çifti izlemeyi. İnce, hoş, romantik dokunuşlar var.

  TOYGAR IŞIKLI
  Azkar için yaptığı müzik çok güzel, BA YIL DIM.

  NEHİR
  Bölümde olmasını isterdim zira sezonun ilk bölümü, yeni yıl öncesi son bölüm ve sezon finali bence önemli bölümler ve önemli karakterlerin görünmesini isterim. Nehir benim için önemli bir karakter bu sezon Yamaç’ın ilgimi çeken ve takip ettiğim tek hikayesi Nehir’le olan hikayesi. Meliha’nın sırrı, İdris’i vurduğunun öğrenilmesi, Büyük İstanbul Savaşı++ gibi sezonun açılımları çok uzayıp dağılınca ilgimi yitirdim ama Nehir’le devam edeni merakla takip ediyorum.

 • Nur

  Bölüm mizahi göndermelerle doluydu. Üzerinden zaman geçtiği için aklımda kalanları yazayım. Bunlar benim ‘öyle olduğunu’ sandığım göndermeler.

  ÇAĞATAY ERDENET

  Dizide karakterlerin ismi gelişigüzel seçilmiyor. Çağatay ismi ile Moğol imparatorluğuna gönderme var ama asıl ima imparatorluk değil iş dünyasında çok büyük işadamları için kullanılan Moğol terimi (Eng: Moghul, Moghol) Mesela Media Moghul Rupert Murdoch, ya da bizden bir örnek; Ethem Sancak. Çağatay da Ethem gibi Ecza sektöründe:)
  Çağatay rolü için oyuncu seçimi ilginç. Nejat İşler, rte benzerliği malum soyisim Erdenet hem günümüz Moğolistan devletinin bir kurumu (Google’dan baktım) hem de benzerliği olan şahısın soyismine yakın. Oyuncu+ karakterin ismi, soyisimi başlıbaşına mizahi. Çağatay’ın Yamaç’ın sözünü kesmesi soyisim esintisi olan kişinin mizacı ile alakalı. Kavram ve tablo hakkında sözleri Moghul tabirinde bizden örnek verdiğim kişiye, tablonun tema’sı o kişinin oğlu ve gelinine gönderme. Mahsun’un öldürdüğü Ramazan tüm bu kombine şahısların, ilişkilerinin futbolla ilgili yönü. Sanırım Beşiktaş ve Fener ağırlıklı tüpçü falan bir takım dolaplar dönmüştü, onlarla ilgiliydi. Ramazan’ı iki defa söylemesi, söylerken içlenmesi tüpçünün iki isimli biriyle konuşurken içlenip ağlamasını hatırlattı. Futbol dünyasını bilmediğim için bu kadar yorumlayabildim.. Çağatay’da asıl güldüğüm tablo oldu. Çeşme Deniz Savaşı; aile tarafından istenmeyen bir gelin adayıyla girilen bir savaş ve evliliğin gerçekleşmesi sonucu mağlubiyet:) Bkz: Ebru, Özgür, Çeşme, 2011:)

  Gelelim Efsun’un çeyizine:) Bir koalisyon uydurayım Çağatay, Erdenet, Ethemet, Efsun, Akın içinde olsun ama Akın, Koçovalı olmasın Koza olsun İpek yapsın. Yamaç’ın patlattığı kasa koalisyonun kasasıydı altınlar koalisyonun bozulması üzerine el değiştirdi. Kasanın bulunduğu binanın Ataşehir’de olması ( Finans Merkezleri) Erdenet’in ecza malzemesi depolar gibi bir yerde depolaması++ tamamı komikti.

  • Ayla

   Selam Nur
   Vallahi mizahi göndermelerden ve Türkiye tarih,cografyasin dan anlamadigim icin bu yazdiklarinin hicbiri aklimin ucundan bile gecmedi.
   Ayrica merak ediyorum cukur un izliyeci kitlesinin yüzde kaci bu mizahi göndremeleri anliyor,Erdenet Mogolistan devletlerinden benzerlikleri kesfediyordur?
   Bir gercek var ki bu sitede bile cukur dizisi eskisi kadar ilgi görmüyor…
   Hatirlasana mesela ilk sezonu yorumlara yetismek mümkün degildi.

   • Nur

    Ayla’cım SM’de Çukur yorumlarına zaman buldukça bakıyorum ve kendimden başka bu çıkarımları yapana henüz rastlamadım:) Taa ilk bölümlerden itibaren belki de Kurtlar Vadisi alışkanlığı ‘bu karakter, bu olay biri/lerinden bir yerlerden esinlenilmiş midir acaba diye izliyordum ilk zamanlarda bir arkadaşla Yamaç için iddiaya bile girmiştik o Yamaç’ın Alttn Çkcı’dan esinlenildiğini ve Sena’yı öldüreceğini iddia etmişti ben ise Michael Corloene’den esinlenildiğini ve Selim’i öldüreceğini iddia etmiştim, ikimizde kaybettik:) Gökhan Hoca’nın iyi tarafı isimlerle spoiler veriyor bu nedenle Çağatay’ı biliyordum ama Erdenet’i Google’a yazıp baktım. Diğer spoilerlar mesela resim, fragmanda da Çağatay’ın arkasında tablo var resimi görünce (İKSV) + ecza işi++falan çağrışım yaptı hemen anında değil ama kafamda tek tek birleştirince ordan bir yerlere varıyorum. Bulmaca çözmeyi eskiden çok severdim Çukur benim için bulmaca çözmek gibi zevkli. Aha bunu da buldum diye seviniyorum:) Yanlışlar da oluyordur ama sonuçta boş karelere dolduruyorum. Bu sezon hâlâ Azer’i çözemedim.. Yamaç çok aşırı savruldu, Atatürk esintisi vardı şimdi kırıntısı dahi yok. Zaman kronolojik akışta olmadığı için olayların esintilerini çözmek çok zor aynı sahnede farklı zamanlar işleniyor o yüzden olayların pek üstünde durmuyorum.
    Ranini’de 1000’in üzerinde yorumlar olurdu hatta 1500’ü aşmıştık galiba üstelik her hafta.. Bu sezon diğer iki sezonun aksine II.yarıda yerine oturacak galiba. Dönüp geriye bakınca kötü değil ama 1.sezon ilk yarıda çıtayı öyle bir yere koydular ki onun altında kalınca şikayet ediyoruz. Bu sezonun şu an’a kadar güzelliği 1.bölüm.. film tadındaydı + Azer-Karaca ve Yamaç-Nehir çiftleri + Efsuuuuunn ( düşman olarak oturmadı ama Damla Sönmez ışıldıyor)+ Toygar Işıklı’nın müzikleri + Cumali ve Damla sahneleri ve bir bebek sahibi olacakları fikri+ Çare Akın Koçovalı’yı beklemek+ yeni hapishane müdürü+ Vartolu-Medet esprileri+ Kutay’ı sevmiştim Akın-Kutay ikilisi+ Timsah. Ve tabi ki de Selim.. II.yarıda Çağatay ve Mahsun var.. Bence ok yukarı döndü.

    • Ayla

     Benim icin artik care Cagatay:))
     Damla Sönmez benim icin isildamiyor ama. Hapishane müdürünün de birdaha cikacagini sanmiyorum.

     • Nur

      Çağatay konusunda haklısın. Şayet Akın hakkı verilerek işlenseydi Çağatay’ın gelmesi renk katardı, heyecanlandırırdı ama dizinin genel gidişatına yön verme beklentisi oluşturmazdı. Bu sezonun en azından ilk yarısı Çukur tarafında Akın ağırlıklı olmalıydı Çukur’un karşısındaki tarafta büyük düşman Efsun olmalıydı. Olmadı. Efsun’un ‘Bu muymuş Çukur’ sahnesini çok beğenmiş kafamda binbir türlü kurgu oluşturmuştum. Haritayı açtığı sahne de fena değildi Efsuuuun sahnesinde Yamaç’ı tedavi etmesi için olabilir diye düşünmüştüm ama devamında battıkça battı ve oyununun payı yok bunda zira Damla’nın performansının iyi olmadığı bir sahnesi yok, tamamında başarılı sorun ona yazılan tutarsız, çelişkili, amaçsız, odaksız senaryoda bence. Damla’nın tipini, simasını, sesini, mimiklerini, yeteneğini seviyorum son bölümde Yamaç’a ‘geri zekâlı geri zekâlı’ demesi çok tatlıydı. Efsun’un parasıyla Allah’ın garip Çeto’su ve Mahsun’u Çukur’a Rolls Royce konvoyuyla girmişlerdi stadyuma Çukur halkını toplayıp İdris’in fotoğrafını çiğnettirmişlerdi, Efsun bir Azer’in yanına gidiyor bir Yücel’in, bir Akın’ın.. Yamaç’la date yapmaya kalkışıyor Nehir’i buldurtuyor falan.. Olacak şeyler değildi ama oldu. Şimdide Yamaç-Nehir ilişkisine köprü görevinde herhalde? Belki Yamaç’la ship olayına hiç girilmemeliydi.. Neyse, tuhaf yani.
      Müdürün hikayesi o kadardı zaten ama kısa da olsa beğendim.

    • Ranini de kim yazıyordu ki Cukur’u? Burasıdır o…😘

     • Ayla

      Ahh cok ayip, Eda yaziyordu:)

     • Aaa 🙈🙈🙈 doğru

 • Nur

  Herkesin yeni yılı kutlu olsun.
  Ellerine sağlık Aslı.

  Eski yılın son bölümü sezonun yarı finali gibi olurdu. Mahsun ve Çağatay’ın katılımıyla beklentim hayli yükselsilmişti. Bölüm beklentimi karşılamadı.
  Mahsun’u ben dahil, izleyici çok sevmişti ve özlüyorduk. Sevdiğim, özlediğim Mahsun bu değil. Hâli, hareketleri, konuşması, mimikleri, jestleri++ Mahsun bu değil…
  Çağatay’ı takdim sahnesi basitti. Akılda kalıcı, vurucu, sürprizli bir sahne ile giriş beklerdim. Olmadı.

  Almanya grubu kötüydü, hele Vartolu’nun Dazlaklara Yaşar Usta gibi tiradı.. Olmamıştı.

  Efsun’dan umudumu keseli çok oldu, Damla Sönmez’i izliyorum. ‘Efsun’un Çeyizi’ duvar yazısına günlerdir gülüyorum:) Koza, Akın, makın deyip burada kısa keseyim, sonra elimden geldiği kadar suya sabuna dokunmadan açıklamaya çalışırım.
  Bir diğer güldüğüm ‘gönderme’ ‘Çeşme Deniz Faciası’ isimli tabloydu. Ona da 2010’ların başı Ebru, Özgür, Şems falan deyip şimdilik kısa keseyim, sonra açıklamaya çalışırım (Benim bir metod geliştirmem lazım böyle şeyler için)

  Azer ve Karaca’dan hiç şikayetim yok. Dizinin ana ekseninde ship olmasına karşıyım. Küçük küçük aşklar, flörtleşmeler olsun ama.

  Köşkte toplanılmaya başlanıp fonda Ya Sidi çalınınca heyecan yapmıştım. Koçovalılar’dan kimsenin ölmesini istemiyorum. Aile zaten çok küçüldü. Kadınların kaçırılmasını da artık istemiyorum ama mesela müştelimatta patlama ya da ne bileyim bir kamikaze dalışı vs, etkili bir eylem olabilirdi?

  Sezonun II.yarısından hâlâ beklentim var.

 • Ayla

  Merhaba Asli yeni yilda ilk cukur yazin,bende bu sezon ilk iki bölüm kadar keyif almayanlardanim. Karaca Azer konusunda yazdiklarina harfiyle katiliyorum,Karaca nin ailesinin katiliyle flört etmesi ve bu flörtü iki ailede güya baris saglamak icin geldigi evde yapmasi bana cok batiyor. Akin in piskopatligi sadece Yücel ve o avukatla kalmadi en yakin ve TEK arkadasini da katletti. Su anda Akin Salih in amcasinin katili oldugunu bildigi halde birsey yapmadi kendisine hic babalik yapmamis olan ”babasi” Kahraman icinde birsey yapacagini sanmiyorum…

  Dilegim bu sezon SON sezon olmasi tabii ki.

  Cagatay beyimiz dişli bir düsmana benziyor,iyi bir acilis yapti. Bakalim Yamac onuda birkac bölüm icinde elini öptürecek kivama getirecek mi? Off Nejat Isler de ki karizmada yakti ortaligi 🔥

  Yamac i cogumuz seviyoruz ama bu sezon fazla havalandi gibi,herseyi cok kolay bir sekilde ele geciriyor. Düsmanlarini cok cabuk kukla gibi oynatiyor vs. Yamac in bu sezon mafya vari otoriter tutumu bir TIK fazla olmaya basladi.

  Cumali ve Damla Yamac ve digerlerine katiliyor ama onca altin külceleri icin tek bir cümle kurmuyor Cumali,sanki hayatinda devamli külce külce altinla yasiyor..

  Bu arada karisi ile tam Bonnie ve Clyde oldular:)) Bazen mantigim devreye giriyor yok artik ne kadar cabuk altinlari aldilar,Alico nasil böyle akil almaz planlar yapiyor,herseyi biliyor kafama takiyorum. Birde gece gece hangi mekan acikti Yamac ve tayfasi onca esyayi alip Noel baba gibi cukur halkina dagittilar?

  Yine Yamac i göklere cikarmak icin yazilmis masalsi sahneler…

  Bari her eve sorulsaydi neye ihtiyaciniz var ve yavas yavas alinsaydi. Ama onca paralari yakmadigina sevindim:)) Zenginden alip Robin Hood gibi dagitti.

  Sultan in Fendi Yamac i yendi ve Akin i o sofraya oturttu,Sultan torununun düsmanlari ile is birligi yaptigini bilse bile oturtur onu o sofraya.

  Almanya sahneleri cok uzadi bana gına geldi artik,neyse ki flash bellek e kavustu ama Yamac ve Idris in görüntülerini görmesi yine cikmaz ayin son carsambasina kaldi:(

  Madem iki hafta ara verilecek daha heyecanli bir son beklerdim en azindan Salih görüntüleri görseydi.

  Mahsun u Yamac tabii ki affetmemeli onca yasanmis kötü olaylardan sonra,ehh babasinin ogluda degil ki Mahsun tamam kardesimdir sonucta deyip devam etmiyecegine göre.

  Karaca ve Azer sahnelerinde beni rahatsiz eden birseyler var galiba Karaca yi hic sevmedigimden. Birde Allah askina onca tantana bir parca esya icin mi? Madem aylarca orada kalmayi göze almis daha büyük bir canta görmeyi yeglerdim,böyle kücük omuza asili bir canta degil.

  Damla Sönmez in Aras ile bir sahnesi vardi Damla nin suratinda ki mimikler beni cok rahatsiz etti,bayagi cirkinlesiyor oyuncu ve bunun farkinda mi?

  Yamac düsmanlarini tek tek ortadan kaldiriyor da para makinasi Efsun u neden ortadan kaldirmiyor? Sonucta finans kaynagi Efsun,gerci o altinlarin sahibide Cagatay mis:))

  Ekmeginin pesinde olan Remzi de ne marifetler varmis öyle:) Bölümde yeni bir sarki caldi onu sevdim ama o arap sarkisini sevmiyorum,o calinca Kocovalilar dan biri ölecek saniyorum …

  • Nur

   Merhaba Ayla. Yeni Yılın kutlu olsun.
   Ellerine sağlık.

   Azer ve Karaca ilişkisi o kadar yanlış temellendirildi ki, zemin çürük olunca bina oturmuyor. Sezonun şimdiye kadar izlediğimiz bölümlerinin tamamında aynı sorun var zaten ara ara değiniyoruz burda. Azer ve Karaca’nın kılçıklarını ayıklaya ayıklaya izlemeye çalışıyorum. Sezon deve misali, neresi doğru ki!

   Nejat İşler’le ilgili onun bilmediği bir anım var:) Israr olursa yazarım:)

   Çağatay sahnesinde çok güldüğüm göndermeler vardı sadece futbolla ilgili olanı futbola ilgisizliğimden pek anlayamadım. Sahnenin alt metninde gizlenmiş mizahı daha sonra dilim döndüğünce yazmaya çalışırım..
   Çağatay’dan benim de umudum çok.

   Yamaç’ın Robin Hood gibi zenginin parasını fakirlere dağıtması güzel ve yalnız bir ülkenin 2000’li yılların başlarında başlayan macerasına kara mizah tarzında bir göndermeydi. Ben izlerken kısmen de olsa doğru-yanlış karşılıklarını kafamda oluşturabiliyorum ve gülüyorum ama metod çok karışık ve oturmamış. O yüzden çok sorunlu. Devamlılık, tutarlılık, gerçeklik gibi nice sorunları olan bir üslup. Çokca yoruyor, bazen bıktırıyor, soğutuyor..
   Toparlanması gerekli.

   • mutlu yıllar nur!

    neymiş şu anı 🙂

    • Nur

     Anlatayım:)

     Yâklaşık 10-12 yıl önce İzmir’den gelen yakınım bir hanımla Taksim civarında bir kafede oturuyorduk. Yakınımın eşinin iş dolayısı ile İstanbul’a tekrar yerleşme ihtimali oluşmuş önceden Anadolu Yakasında oturuyorlardı ihtimal gerçekleşirse Avrupa Yakasından ev almaktan falan konuşuyoruz, Beşiktaş mı, Harbiye mi vs, tesadüfen bir tanıdığı geldi, ismi Ali değil ama Ali diyeceğim, Ali öylesine ayaküstü konuşmaya dahil oldu ve Cihangir’de bir emlakçı tanıdığı olduğunu hatta şimdi gidip görebileceğimizi söyledi. Güneşli güzel bir yaz günü, yürüyüş olsun, vakit geçsin falan diye biz de öylesine tamam dedik hep beraber Cihangir’e emlakçıya gittik, emlakçı ofisinde yoktu ofis çalışanı yarım saat sonra falan geleceğini söyledi zaman geçsin diye biraz yürüdük falan tekrar ofise dönüyorduk ki sokağın karşısından biri ‘Ali Abi, Ali Abi’ diye sesleniyor. Ali o tarafa selam verdi yürümeye devam ediyorduk ki sesin sahibi koşarak yanımıza geldi, Nejat İşler. Üzerinde bir tişört ve kot var bir yakışıklı bir sevimli++ bizlere de gülümseyerek selam verdi biz de karşılık verip sessizce biraz kenara çekildik Ali’ye bizi de işaret ederek ‘bir yerlerde çay, kahve içelim’ diyor, belli ki epeydir görüşmemişler. Ali ‘işimiz var’ diyor ama Nejat tüm sevimliliği ile ısrar ediyor hatta eliyle bir kafeyi gösteriyor ‘abi hemen şurada oturalım’ diyor. Biz sessizce dinledik Ali işimiz var diye ayak diredi ve bizi tekrar emlakçıya götürdü.. Zaten keyfe keder bir emlak işiydi Ali’den ayrılıp bir kafede oturduk, ikimizde moral sıfır sigaraları yaktık. Ulan Ali ipinesi, tabakhaneye mok mu yetiştiriyordun, sen heteroysan biz de heteroyuz, empati özürlü hödük, senin emlakçını da zigerm tapuna da zokarm Nejat İşler o, nesini anlamadınmınaq+×÷%.. iyi aile terbiyesi gördüğümüz için sesimizi çıkarmadık orda içmizden geçen ağzını caaarrtt diye ayırıp susturmaktı şu ahir ömrümüzde Nejat İşler’le bi çay içecektik kursamıza tıktı Ali şerefsizi.. Allah’a gelince; ahirette bir tek sen mi hesap soracan biz hiç mi ağzımızı açmıycaz! Meleklerden hankisinin yaratma yıldönümüydü de 5 milyarın içinden iki gariban kadını bulup eğlenceniz ettiniz!? Nejat İşler’i yollayalım hahahahihihi, ısrar etsin kihkih Ali taş koysun hohoho.. sonra da niye ateyiz oluyorlar..
     Anım bu kadardı:) Hâlâ yakınımla bir araya gelince o meşum günü yad ederiz..

     • 🤣🤣🤣 gitti güzelim nejat

     • Nur

      🙂

     • Gözde E.

      Bayıldım bu anıya, karşılaşması bile güzel yalnız. 😁

  • Mutlu Yıllar Ayla 🙂