ÇUKUR – Meliha’nın Sırrı

(For my foreign followers, please go to select language section on the top right side of the screen for google translate.)

İkinci sezon finali!  İdris Koçovalı Meliha ile mezarlıkta buluşur. ‘Sevdiklerimi korurum’ dediği halde koruyamadığı sevdiklerinin kabirlerinin başında… Güzel bir tezat!

 
   
 

Çukur Sezon Finali

 

İdris ile Meliha arasında bir konuşma geçer:

“Yamaç’a ne zaman söyleyeceksin?”

“Neyi? Nerden çıktı şimdi bu.”

“Yamaç dün beni görmeye geldi. Bilmeye hakkı var. O diğerleri gibi değil, anlar. Konuş onunla, söyle…”

“Asla, asla söylemeyeceksin.”

 

Final bölümünde ilk defa bahsi geçen bu sırrın 3.sezona etkisi ilk dört bölüm hissedilmez. Hatta unutulmuştur belki de… 5. Bölümde Meliha Emmi’yi ziyarete gelir. Beklenmedik bir ziyaret.

 

 

“İki kişinin bildiği sır sayılmazmış. İki kişi biliyordu, biri rahmetli oldu. Artık tam bir sır. Ama ben de ölürsem…”

“Ne diyorsun Meliha ben hiçbir şey anlamıyorum.”

“İdris hiç kimse bilmeyecek demişti. Ama Yamaç’ın bilmesi gerekiyor. O anlar.”

“Neyi?”

(Meliha vazgeçer ve masadan kalkar)

“Ben gidiyorum. Emmi. Saçmaladım, kusura bakma. Kendine iyi bak.”

“Meliha?”

“Bu belki birbirimizi son görüşümüz.”

 

Ve kulağına artık tek kişinin bildiği sırrı fısıldar, kapıdan çıkar. Bu öyle bir sırdır ki duyduğunda Emmi’nin gözleri fal taşı gibi açılır. Kapıdan çıkan Meliha’nın ardından bir süre dona kalır.

 

Gelin Meliha ile İdris’in sırrını çözebilmek için ikilinin hikayelerine bir göz atalım:

 

 

İlk sezon Meliha ile Mihriban’ın aynı kişi olabileceğini düşünenlerdendim. Sonra şu sırrı açığa çıkmayan Salih’in M kolyesi ile Salih’in annesinin Mihriban değil Meliha olabileceğine inandım. Mihriban’ın böyle bir kolyesi olması imkansızdı. O kolye İdris’in hediyesi olmalıydı. Sevmediği bir kadına kolye hediye etmeyeceğinden, etse bile adını Gonca olarak bildiği kadına ‘M’ logolu kolye vermiş olmasının anlamsızlığından ve son olarak kadın karakterlere verilen (M)eliha (M)ihriban isimlerinin bilinçli bir tercih ile olacağından ışıkla ‘Salih’in annesi Meliha olabilir mi?’ dedim. Hep bu kolye kafamı karıştırdı sayın senarist!

 

Çukur Meliha 'nın Sırrı
Gül Pavyon hatırası

 

En iyisi Meliha hakkında bildiklerimizi sıralayalım :

 

 • 1972 yılında parlayan bir yıldız iken Şen Müzikol’de vurulup sahnelere veda etti. Ameliyatlar geçirdi, morfine yenildi.
 • 70’lerin sonlarında pavyonda sahne alırken İdris ile tanıştı. Yücel’i Çukur’un daha doğrusu Yamaç’ın başına bela eden Edip’in vurulma olayı da bu dönemlerde (tahmini olarak 70’lerin sonunda) gerçekleşmiş olması gerekir. İdris’in Meliha’ya tutkun olduğu, onun için çekinmeden silaha sarıldığı yıllar…
 • “M’den İ ye.. Tespihin danesi olaydım, hep yanında duraydım. ”
 • İdris Meliha’yı Çukur için öldürdü(!).
 • Meliha için cenaze töreni bile düzenlendi ama o o sırada komadaydı. Çok uzun yıllar komada kaldı. Bakım masrafları Paşa vasıtası ile Sultan Hanım tarafından karşılandı.
 • Komanın ardından gözlerini açtı ama (Emmi’yi hapishane de ziyarete geldiğinde de söylemişti) tam 3 kez kanser ile savaştı.
 • Tedavisinin ardından, Selim’in ve Aliço’nun onu yıllar sonra inzivaya çekildiği koltukta bulmasını takiben İdris ile karşı karşıya gelerek yüzleşti.

 

 
   
 

 

Çukur - Seninle Başım Dertte
Meliha’nın gençliği

 

Meliha’nın İdris ve dolayısı ile onun canını alan Çukur ile hesaplaşması 30 yılı aşkın sürdü. Bunu Meliha İdris yüzleşmesinde Meliha’nın kalbinin kenarına saplanan kurşunu 35 yıl sonra çıkarabildiğini söylemesi ile anlıyoruz.

Meliha’nın Sultan’ın İdris’ten para çalarak karşıladığı (Meliha Sultan yüzleşmesi) tedavisi sürerken Meliha’nın öldüğüne inanan İdris, Mihriban’ın nam-ı diğer Gonca’nın kollarında teselli buluyordu. Bir çocukları oldu: Salih.

 

çukur koçova Erkan Kolçak Köstendil vartolu
Salih vs Vartolu

 

Vartolu = Salih  denklemi çözüldüğünde  Emmi ile Paşa’nın konuşmasında Keşke Meliha ölmeseydi. O ölmeseydi İdris Mihriban’ı tanımayacaktı, tanısa da böyle olmayacaktı.” demesi Salih’in Meliha’nın gizemli oğlu olduğu tezini çürüttü.

Mihriban kucağında yeni doğmuş bebek ile Sultan’ın kapısını çaldığında Selim beşikteydi. Demek ki Selim ile Salih aynı yaştalar. Takvimler yaklaşık 1982’i gösteriyor olmalı.

Diyelim ki kronolojide hata oldu;  İdris’i 13 yaşında ‘baba’ yapan senaryo bunda mı hata yapmayacak ^^  Ama replikler yalan söylemez. İdris Selim yüzleşmesinde de Meliha’nın ismi geçmişti.  O dönemi anlatırken altını çizdi: “Kahraman ve Cumali vardı, sen yoktun”   Zaten Meliha’nın ölüm kararına da Sultan’ın iki çocuğunu alıp onu terk etmesi, bunun üzerine İdris’in Emmi ve Paşa ile kavga ederek Meliha’yı Çukur için öldürmeye karar verdiğini de tane tane anlattı.  Ölü bilenen kadın çocuk doğurup Sultan’a veremeyeceğine göre Selim de Meliha’nın oğlu olamaz. Kaldı ki Sultan başka bir kadının çocuğuna annelik yapacak bir kadın mı? Asla… (Hiç sevmiyorum bu karakteri hiç!)

 

Meliha ’nın İdris’ten bir çocuğu olabilir mi?

Meliha ile İdris’in bir çocuğu olabilir mi sorusuna yanıt bulabilmek için İdris’in çocuklarını eleye eleye gidiyoruz. Cumali ve Kahraman olamaz. Selim ile Salih’in de olamayacağını hikayenin derinine girince çözdük. Peki bu çocuk Yamaç olabilir mi? Nasıl olsun, yıllar oturmuyor ki… Kaldı ki Yamaç Meliha’nın oğlu olacak ama Sultan Yamaç’ı yere göğe koyamayacak… İmkansız!

 

 

Ama yine de öyle bir sahne var ki bana bile “acaba?” dedirtti:  Meliha ile Yamaç’ın ilk karşılaşmaları Yamaç’ın rüyası hariç 2. Sezon 19. Bölümde Emmi’nin  Yamaç’ı Meliha’nın evine İdris’in yanına götürmesi ile gerçekleşti. Beklenmedik ziyaretçiye kapıyı açan Meliha’nın yüzündeki şaşkınlığı takip eden o gülümseme çoğu izleyici gibi bana da “anne oğlun karşılaşması mı yoksa?” dedirtse de hem kronolojik açıdan hem de geçmiş hikaye ve karakterleri değerlendirdiğimizde bunun imkansız olduğunu anlayabiliyoruz.

Başka bir çocuk? Yok artık. İdris’in bir çocuğu olacağına ihtimal vermiyorum. O zaman nedir bu sır?

 

 
   
 

 

Meliha ‘nın Büyük Sırrı Ne?

 

Gelin benim teorime bir göz atalım:

Teorim Efsun’un Yamaç’a anlattığı hikayede gizli.

 

 

“Bir zamanlar çok uzak bir ülkede, genç bir yaşarmış. Dağlarla kaplı, buz gibi pınarların olduğu bir ülkeymiş burası. Bu pınarların kıyılarında şifalı otlar bitermiş. Kadın bu şifalı otlar, hastalara merhem yapar, yaralarına sürer, onları iyileştirirmiş. Sonra bir gün ülkeyi yabancı bir ordu işgal etmiş. Ülkenin bütün erkekleri bu orduyla savaşmaya gitmişler. Savaş uzaktayken yavaş yavaş yaklaşmış. Top sesleri, tüfek sesleri dağlarda yankılanmaya başlamış.

Bir sabah kadın şifalı ot toplamaktan döndüğünde, kapısının önünde yatan yaralı bir adam görmüş. Üstündeki üniformadan yabancı bir asker olduğunu anlamış. Adam kendinde değilmiş, kadın hançerini çekmiş. Adama doğru yaklaşmış, adam tam bayılmadan önce “lütfen” demiş. “yardım et bana”. Sonra kendinden geçmiş. Kadın adamı eve taşımış. Üstündekileri çıkardığında her yerinin yanmış olduğunu görmüş. Şifalı otlardan merhemler yapmış. Yaralarına sürmüş, günler geceler boyu uyumadan başında durmuş. Saçlarını okşamış. Adama hikayeler anlatmış.

Sonra bir gün sonunda adam iyileşmiş. Çok sevinmiş kadın şifalı otların işe yaradığına. Adam kadına demiş ki; “ben eminim, otlar değil beni iyileştiren. Çünkü bunlar şu kenarında yetişen alelade otlardır. Beni iyileştiren senin şifalı ellerin. Sen bunun farkında değil misin?” Şaşırmış kadın, farkında değilmiş. Adam üniformasını giymiş. Silahını almış, tam kapıdan çıkmadan önce kadına demiş ki; “Bu savaş elbet bir gün bitecek, bittiğinde geri geleceğim seni almak için. Gelir misin benimle?” “Gelirim demiş” kadın. Adam kadına adını sormuş, kadın söylemiş ama adamın duymaya vakti olmamış. Tam o anda alnının tam ortasından vurulmuş. Kadının onu yaralı bulduğu yere düşüvermiş adamın ölüsü.

Kadın o ülkede daha fazla duramamış, kaçmış bir ülkeye gitmiş  O günden sonra şifalı otlara bir daha hiç dokunmamış. Elleriyle iyileştirmiş insanları.”

 

Bu hayat hikayesi Efsun’un annesinin hikayesi. Efsun’un annesinin Efsun’a anlattığı hayat hikayesi. Kendince yorumladığı, seçtiği kelimelerle gerçeklerin üstünü toprakla kapattığı ama metaforlarla da duygularını açık ettiği.  Bu hikayenin öznelerini kadının yerine Meliha, adamın yerine de İdris’i koyarak bir kez daha okur musunuz?

 

çukur meliha sır

 

Hikaye devam ediyor:

“… Kadın o ülkede daha fazla duramamış, kaçmış bir ülkeye gitmiş  O günden sonra şifalı otlara bir daha hiç dokunmamış. Elleriyle iyileştirmiş insanları.

Yıllar sonra bir gün bir adam çıkmış karşısına. Çok zengin adammış bu, güçlüymüş. Ama başının ağrılarına karşı çaresizmiş. “Beni iyileştir, sana dünyaları vereyim” demiş adam. Kadın adama bakmış, demiş ki; “seni iyileştireceğim ve sen bana dünyaları vereceksin zaten.”  

Kadın adamı dizine yatırmış, sihirli elleriyle saçlarını okşamış. Ve ona bir masal anlatmış, adam kadını bir daha hiç bırakmamış. Bir kız çocuğu vermiş ona. Her zaman yanlarında olamasa da varlığını hep hissettirmiş.

 

 

Şimdi bu hikayenin devamındaki erkek kahramanın yerine de Baykal’ı koyun. (ki bunu Efsun açıkladı zaten) Meliha ve Baykal’ın kızı kim oluyor Efsun.

Bu durum Baykal’ın sevdiği kadını öldüren Çukur’a olan düşmanlığını da mantıklı bir çerçeveye oturtmuyor mu?

 

cukur koçova burak sergen baykal 5

 

Bence büyük sır her şeyin -ilk sezondan bu yana tüm yaşananların, tüm kayıpların-  sebebinin dönüp dolaşıp bir kez daha İdris ve Meliha aşkı olması.

Ve bu dizide bu aşka saygı duyacak tek kişi Yamaç….

Ne dersiniz?  Mantıklı mı?

 

Sizin teorilerinizi merakla takip edeceğim. Bunun için yazı altı yorumlarda buluşmak üzere…

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz…

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • cedit

  Teorinin yanlış olduğunu en başta kendin anlatmışın zaten. Diyorsun ki yamaç melihanın oğlu olamaz çünkü idris melihayı vurduktan sonra yamaç doğuyor. Efsundan yamaçtan küçük veya aynı yaşta olduğuna göre, efsun baykal ile melihadan olsa ve idris melihayı 35 sene önce vurduğuna göre baykalda 35 yıldır melihayı ölü biliyor olsa efsunda 30-33 arası olsa baykal ölü melihadan çocuk sahibimi oluyor.

 • Sezonu kapatma birçok projeyi değiştirecek. Mesela barış arduç mart sonunda geldi büyük ihtimal sezon finalinde veda edecek yeni sezonda da yeni projesinde başrol olarak devam edecekti. Şimdi çukur’da başladığına göre, ya arık böke’ye planlanandan erken veda edeceğiz yada baris arduc’un projesi ertelenecek.

 • Ayla

  Ay Yapım’dan son yapılan bilgilendirmeye göre “Çukur” dizisi sezon finali yaptı. Birsen Altuntaş’ın haberine göre dizinin 4. sezon çekimlerine Temmuz sonu ya da Ağustos başında başlanacak.

  Ehh bunu tahmin ediyorduk,cukur a böylece 6 ay en azindan ara vermis olmus oluyoruz. Kaldi ki temmuz agustosta cekimlere baslayacaklarinin garantisi bile yok.
  Herkese güzel bir yaz tatili diliyorum Corona ile Ne kadar güzel olacaksa. Hersey normal olsaydi bir ay sonra Türkiye de Cunda ve Akcay da tatil yapiyor olacaktim:(
  Neyse saglik olsun diyelim…

  • En mantıklısı oldu, umarım set ekibi de bu dönemde maddi açıdan korunuyordur.

   Çok teşekküler ayla, sana da iyi tatiller 🎈

  • Rizet16

   Sezon finali kararı bence yerinde oldu, bu süreci kabullenmek gerekiyor ne yazık ki, tabi fanlar (hatta fandomlar) açısından bakınca çok daha üzücü oldu Gala hayalleri, dizideki çiftlerin yan yana görüntüleri ve selfi hayalleri de bu sezonluk yarım kaldı onlar için.

   Bu arada Çukur’un bir Arnavutluk kanalında (Klan TV) bugün ya da dün yayınlanan bölümünde (Sanıyorum 3. sezon 13. Bölüm – 80. Bölüm) Azer Kurtuluş’un bizde yayınlanırken kesilen bir sahnesi yayınlanmış (33 saniyelik – Azer Kurtuluş’un o bölümde ölen erkek kardeşi ile olan bir kısım). Bu durum haliyle hayranları tarafından twitter’da biraz tepki görüyor, yani reklamsız hali 2,5 saatleri bulan bir dizide böyle (bence başarılı) bir sahneyi kesmek, yayınlamamak nedir,nedendir? çözemedim. (Bu konularda sektör bilgisi olan birileri varsa aydınlatırsa sevinirim bir dizi ile ilgili yayınlanacak veya atılacak kısımlara kim karar verir? son yetki kimdedir? bilmiyorum, öğrenmek adına soruyorum) Kuşkusuz bu tarz olaylar Ekibin / Yapım’ın oyuncu kayırma, ön plana çıkarma veya geri plana çekme gibi konuları hortlatıyor insanın zihinde. Kimbilir belki de çekilmiş ve yayınlanmamış daha başka sahneler de vardır? Acaba bizlerde diziyi yabancı kanallardan mı takip edip, izlesek ne dersiniz :))

   • Ayla

    Oyuncuya saygisizlik olarak nitelendiriyorum bu durumu. Ayy ben cukur u hep tv den canli izledim:)

    • kreatinizm

     evet ben de gördüm o sahneyi. sadece azer değil, ek olarak metin’in de sahnesini kesmişler morg’da. balvin arkadaşımız paylaşmış. 33 saniye değil tam 2 dakikalık bir kesilme var. metin’in sahnesi gerçekten çok başarılıymış. azer’in ki de öyle. neden kesilir ben de çözemedim.

     sahne bu
     https://twitter.com/balvin_00/status/1262205453985079301

     • Rizet16

      Tamamını buradan izledim size ve balvin’e çok teşekkür ederim paylaşım için. Metin’in sahneleri de oldukça başarılıymış yazık olmuş cidden. Kendimi oyuncunun yerine koyduğumda; (her ne kadar profesyonel bir düşünce gibi gelmese de) böyle duygulu bir sahne çekmiş olsam, yayınlanmadığını gördüğümde büyük bir kırgınlık duyardım.

     • incell

      ben sahnenin tamamını tekrar izledim ve iyi ki kesilmiş diyorum. koskoca kemal karakteriyle azer’in ölen kardeşi kadir’i sanki kıyaslarcasına eşit tutmuşlar. bence kesilmesi iyi olmuş. kemal çukur için çok önemli bir karakterdi. böyle azer’in figüran kardeşi ile kıyaslanması hoş olmazdı. karaktere saygısızlık olurdu diye düşünüyorum. fakat oyuncuların gül gibi sahnesi de gitmiş tabii. yine de üzülemiyorum fazla oyuncular ne kadar iyi oynasa da.

   • balvin

    Haklısın Rizet. Bu yayınlanma prosedürünü ben de bilmiyorum. Fakat bildiğim tek şey şu. Dizide çoğunlukla çekilen sahneler kesiliyor. Nedenini bilmiyorum. Bölüm fotoğraflarında bulunan bazı sahneler dizide olmuyor. Örnek olarak 12.bölümde Azer-Efsun yan yana. Fakat dizide öyle bir sahne yok. Aynı şekilde Yamaç’ın da kesilen sahneleri vardı. Efsun ile kapıyı kırdığı sahneyi kesmişlerdi. RTÜK’ten dolayı olabilir o durum.

    Ben oyuncu kayrılma meselesine pek inanmıyorum şahsen. Hatta geçen gün Necip Memilli canlı yayında bu konuyu tiye almıştı. Kendi aralarında da bunun şakasını yapıyorlarmış oyuncular. O sahnede Metin de var. Eğer sadece Azer’i kesip, Metin’i kesmeselerdi sana kesinlikle katılırdım. Fakat teknik bir sorun olmuş olacak ki iki sahneyi de kesmişler. Büyük ihtimal yıkama sahnesinde fazla ayrıntıya girdikleri için RTÜK korkusuyla kaldırmış olabilirler. Yine de saçma geldi bana da. Mesela yine yabancı bir kanalda ilk sezon Emrah-Yamaç sahnesini kesmişlerdi. Orada kesilmemiş sahneler vardı. Sahneyi aşırı şiddet ve kandan dolayı kesmişler galiba. Geçen sezon da Karakuzuların bazı abartı sahneleri kesiliyordu.

    Diziyi ben yabancı kanaldan takip ediyorum şuan. Dizi Türkçe yayınlanıyor. Fakat bölümler farklı gösteriliyor. 12.bölümün son 1 saati ve 13.bölümün ilk 1 saatini bölüm olarak yayınlıyorlar. Dizi dediğim gibi Türkçe yayınlanıyor altta da Arnavutça altyazı geçiyor. Küfürler vs sansürsüz. Gayet keyifli. Blurlama yok. Mesela Almanya sahnesi vardı. Medet duvara bakıp kalıyor. Ancak bizde duvar sansürlü. Fakat dünkü kanalda sansürsüz bir şekilde duvarda öpüşen iki adam var. Bence bazı sahneleri yurt dışı için özel çekiyorlar olabilir. Çünkü Türkiye için bu sahneye gerek yok. Sonuçta sansürlüyorsun. Bazı sahneler özel olarak çekiliyor kanımca o ülkeler için. Tabii bu morg sahnelerinin kesilme sebebini ben çözemedim şahsen.

   • incell

    evet ben de gördüm bölüm fotoğraflarında olup da dizide olmayan sahneleri. neden kesiliyor hiç anlamadım.

   • hayalmeyal

    Ben verilen tepkileri pek anlayamadım sosyal medyada. Hele ki “oyuncular kayrılıyor” mantığı bana saçma geliyor. Bence sahneyi kesme sebepleri çok açık. Keklik Gibi türküsü eşliğinde önce Metin, daha sonra Azer ve ailesinin tepkilerini koymuşlar. Fakat şu var ki müzik bitiyor. Müzik süresi tutmuyor eğer gasilhane sahneleri olursa. Eğer hem kesilmiş hem kesilmemiş sahneleri izlerseniz müzik geçişlerinden bunu anlayabilirsiniz. Bunu amaçlamışlar bence. Ayrıca morg sahnelerinden sonra yine müzikle beraber mezarlık sahneleri var. İki tarafın da cenazesi gösteriliyor. Yani süreden değil de müzikten olabilir bu durum.

    İkinci olarak sahneyi kurguda iken yönetmenin kestiğini düşünüyorum. Yayınlanıp yayınlamama işine o karar veriyor son kurguda. Ki her ne kadar oyuncular güzel oynasa da çekimler vasat. Işık, kurgu, kamera kötü. Mesela Azer’in sahnesinin başlangıcı Çukur’un kurgu dinamiğine ters. Farklı bir dizi çekilmiş gibi sanki. Kendileri kesmiştir büyük ihtimal. Çünkü genel olarak hoş bir sahne değil ekran açısından. Yoksa oyuncular döktürmüş orası ayrı. Kemal’i de çok sevdiğimden abisinin onla anılarının gözünün önünden geçmesi hoşuma gitti. Azer de müthiş hissettirdi. Dediğim gibi yönetmenin kestiğini düşünüyorum artı olarak müzik ve mezarlık kısmını da etkiliyor bu sahne. Yani yönetmenin çıkarmak için bir ton sebebi var bu sahneyi.

    Oyuncu torpili konusuna ben de pek katılmıyorum. Sonuç olarak yapım bu işten ekmek kazanıyor. Her şey iyi olsun diye çabalıyorlardır ekipçe. Böyle yapılan konuşmalar beni rahatsız ediyor. O ekiptekiler de bir insan. Hak talep ederken hak yememek gerekiyor bence. Ekiptekilerin ve bazı oyuncuların hakkına giriliyor bu durumda. Yanlış anlamayın sizin için demiyorum tabii ki. Siz gayet normal yazmışsınız. Bu düşünce aklınıza gelebilir bu çok normal. Benim sitemim, sosyal medyada bunu çok açık ve ağır bir şekilde belirtenler için. Herkes işini yapıyor, kimse kimseyi kayırıp, geri plana sokma işine girmek istemez. Büyük bir motivasyonla bu ekip her hafta izleyiciyi nasıl mutlu ederiz diye düşünüyordur eminim. Sosyal medyadaki yorumlar gerçekten çok kötü.

 • balvin

  Yine aklıma bir şey takıldı. Şimdi ilk bölüm başlangıçta gazeteci kız İdris’in hayatını araştırıyor. Onunla bir röportaj yapmak istiyor. İyi hoş ama gazeteci kızı oraya gönderen Nazım yani Baykal. Üstüne bu gazeteci kızımız Meliha ile de röportaj yapıyor. Hatta Meliha ile konuşuyor da onu da araştırıyor. Bunu da Nazım yaptırıyor olmalı. Baykal, Meliha ile İdris’in hayatını araştırmak için kızı yollatıyor. Bu da büyük sırra bu yoldan bağlanır mı acaba? Yani çok karışık geliyor.

  • elzem

   meliha ile bir bağı vardı bence de. yoksa niye onu da araştırsın?

  • Bu durum biraz karışık. Meliha’ya çok benzeyen birini buluyor. Onu önce Meliha’ya gönderiyor. Demek ki Meliha’nın hem kim olduğunu hem de nerede olduğunu biliyor. İdris’in durumunu yokluyor. Gazeteci kız iyice içlerine giriveriyor…

   Ben teorime yeniden inanmaya başladım. Meliha= Baykal , Efsun Meliha’nın kızı., Baykal’ın İdris ile sorunu Meliha.

   • incell

    https://twitter.com/Nighttyyyyy/status/1256992987021746176

    Meliha’nın sırrı ile ilgili yapılmış bir flood buldum. Balvin senin sorunun cevabı var burada. Aslı senin de Baykal Yücel’e neden bu kadar güvendi sorusunun cevabı da var burada. Okumak isterseniz buyurun. Mantıklı geliyor çoğu yer

    • incell

     bir de okuyan olursa yorum yapmasını isterim buraya.

     • balvin

      Ben okumaya devam ediyorum hala yazıyor arkadaş 🙂 Benim fikirlerimle uyuşuyor yorumları. Ben de zaten bir kan bağından bahsetmiştim. Ben Baykal-İdris kardeş demiştim o amca-yeğen demiş. Bu durumda da Yamaç ile Baykal kuzen oluyor :)) Bir kan bağı olduğunu düşünüyordum burada bahsettiğim üzere. Ancak bunun önceden yazıldığını, senaryonun değiştiğini düşünüyorum ben. Bu konuya parmak basılmaz bence. Efsun ile de aşk yaşandığı için Efsun ve Yamaç’ın akraba olması bildiğin töre dizisine döner yani :))

      Sır için de İdris’in abisi Cumali’yi öldürdüğünü söylemiş bunu da Kahraman-Vartolu olayına benzetmiş ve 3.sezonda gördüğümüz tarihin tekerrür olayına bağlamış. İdris Vartolu’ya “bebeğin adına ne koyacaksın” dediğinde Vartolu’nun “kahram…” diyecekken İdris’in düzeltip İdris olsun demesi. Vartolu öldürdüğü abisnin adını koymayı düşünmüş ama İdris engellemiş. İdris de ilk oğluna abisinin adını vermiş falan böyle mantıklı güzel şeyler yazmış. Bence sır bu çıkabilir ama Baykal konusuna bağlanmaz. Baykal konusu kapandı bence ama bu bahsettiği sır çok mantıklı geldi bana bilmem katılır mısınız?

     • incell

      Yine de çok mantıklı yerler var. Bence de o bağ ortaya çıkmaz bu saatten sonra. Çıkarsa da Efsun-Yamaç yalan olur gibi. Yani boşuna yazılmış olur. Ha eğer Efsun, Baykal’ın kızıysa. Baykal’ın kızı olmayabilir diyor şuan :))

     • elzem

      ben de okudum. büyük sır kafama yattı çok da mantıklı 2.sezondaki rüya ile bağdaştırınca. İdris ve baykal için o senaryonun kapandıgını dusunuyorum. baykal efsunun babası degil demis orada saçmalamış ama onun dışında mantıklı ve şuana kadar duydugum en mantıklı sır analizi.

     • balvin

      Aynen katılıyorum. Kral Tsongor’un Ölümü adlı kitabı okuyanlar zaten Efsun’u tamamen nitelediğini ve Baykal ile bağını kesin kavrayacaktır.

     • incell

      balvin floodunu okudum. çok güzel detaylar yakalamışsın kitaptan. sahneler de baya benziyordu gokhan horzum o kitabı makbulenin elinde gösterirken biraz merkalanmıştım acaba kitabın konusu ne diye. senin yazdıklarına bakınca bildiğin karakterleri, sahneleri kopyalamış. arık ve efsunu bu kitaba göre tasarlamış. arık böke umarım daha uzun kalır. ellerine sağlık^^

     • balvin

      Ben kitabı baya önce okumuştum. Makbule’nin elinde görünce gidip tekrar okudum. Sonra baya benzediğini gördüm. Tabii o zaman 2.bölümdü. Senaryo nereye gidecek kestiremedim ve karakterleri oturtamadım.

      Mesela kitapta Souba adlı bir erkek kardeş daha var. Babası Tsongor ona vasiyet bırakıyor. O vasiyeti gerçekleştirirken etrafındaki insanlardan babasının nasıl kirli, vahşi bir adam olduğunu öğreniyor. İlk gördüğüm zaman herhalde bu konu üzerinde gidecek demiştim. Çünkü Efsun başta öyle gelmişti bana. Vasiyeti Çukur’du ve gerçekleri öğrenme yoluna başvurabilirdi. Daha sonra fark ettim ki Samilia olarak yazmış. Daha doğrusu Samilia+Souba karışımı bir şey olmuş. Samilia birebir Efsun, Sango Kerim ise birebir Arık Böke. Fiziksel ve dış görünüş olarak öyle. Kitapta da bir sırdan bahsediliyor. Arık ve Efsun arasında geçmişten bir sır gelebilir.

      Sadece Arık ve Efsun değil. Baykal da birebir Kral Tsongor. Mesela düşmanlarını en yakınına çekip onları ordusuna katıyormuş. Baykal da öyleydi, Selim örneği vs. İki oğlu daha var. Dagna ve Sako. Emrah ve Nazım. Bu ikisi de taht kavgasına düşüyor. Dagna, Sako’yu öldürüyor, Sako yere düşerken Dagna’yı yaralıyor. Dagna’da yolda ölüyor. Yani Horzum esinlenmiş baya buradan.

     • baby fiesta

      merhabalarr,
      ben artık Twitter kullanımoyrum da yazdıklarınızı buraya da atabilir misiniz? merak ettim açıkçası. Tabii atma imkanınız varsa….

     • elzem

      ben de twitter kullanmıyorum. rica etsem atabilme durumunuz varsa buraya atabilir misiniz yazdıklarınızı?

     • Artık o floodu siteye taşımanın zamani geldi demek ki 😍 iftar ertesi başlıyorum 🎈

     • balvin

      Tweet atarken harf sınırlaması var diye biraz kırpıyordum cümleleri. İstersen kestiğim sayfaları, tam olarak atayım daha sağlıklı olur.

     • resimleri aldım… twitter DM’e bakar mısın? 🙂

     • elzem

      aslı hanım, kesin olarak bunu yazı şeklinde paylaşacak mısınız ? yoksa twitter hesabı açacağım.

     • baby fiesta

      Evet eğer yazı olmayacaksa ben de hesap açacagim :))

     • yayında 🙂

     • yayında efeniiim

     • Rizet16

      Flood’u okudum, yazan kişi güzel detaylandırmış , oldukça da emek vermiş tebrik etmek lazım. Bana da çok mantıklı geldi özellikle sır konusu tastamam oturuyor, hatta birinci sezondan bu yana gelen birçok soru işaretini de kaldırıyor kafalardan, özellikle şu tarihler konusu açıklığa kavuşuyor yoksa bir türlü Cumali’nin doğum tarihinde İdris kaç yaşında oluyor vs. gibi durumları kafamda oturtamıyordum, böyle olunca oluyor. Aralarda çok güzel ince detaylar var Cumali’nin ismi ile Vartolu ‘nun oğluna koymayı düşündüğü isim/durum benzerlikleri gibi. Kendi adıma Hale’nin Çukur’a ilk gelişinin kendi durumuyla geliştiğini, Nazım’ın sonradan devreye girerek devam etmesini sağladığı detayını kafamda niye atladığımı düşünüp kendime kızmadım değil nedense algı olarak sanki Hale en başından beri Nazım tarafından gönderilmiş düşüncesi vardı, flood da orası tekrar hatırlatılınca, ilk seferde kendi insiyatifi ve kendi yazısı için çukur u ziyaret ettiğini atladığımı farkettim. Sonuç olarak başarılı bir Sır teorisi bence bu çıkarsa çoğu kişi gibi bende ters köşe olmuş olurum fakat Efsun konusunda yazan arkadaşa pek katılamadım, ne bileyim orası biraz karışık geldi, hikayede eğreti durdu kafamda kurunca, Makbule tarafından durum biraz açıklanır gibi olmuş ama Makbule çok kindar, acımasız ve bencil bir karakter bence yani savaşın kazanılması, intikamın alınması için her şeyi yapabilecek, göze alabilecek biri gibi sanki, Efsun’u ateşe atması vs Baykal’ın öz kızı olmadığına ikna edemedi beni pek. Bence Efsun Baykal’ın kızı, bu durumda ortaya sunulan sır gerçek çıkarsa kuzenlik gibi bir akrabalık bağları oluşuyor tabi, bu durumda da Efsun – Yamaç durumu oldukça karışıyor. Tam oturtamadım bu kısımları, bitirmeden Yamaç ve Efsun hakkındaki hissiyatımı yazayım en azından; bence büyük bir aşk yaşayacaklar, hatta yaşıyorlar ama sonucunda bu çift bir kavuşma yaşayamayacak, hikayeleri birinin ortadan kalkması ya da gitmesi ile yarım kalacak. Böyle düşünüyorum neden diye sorulsa bir sebep sunamam ama hissiyatım bu yönde ikiliye karşı.

     • balvin

      Ben de sonunda bir kavuşma göremiyorum. Kanlı bitecek gibi geliyor bana da.

     • Bana uyar ^^

     • Ben de okudum. resimli floodları çok seviyorum. Kısa kısa açıklayıcı.

      Gökhan Horzum’un kronoloj, konusunda iyi olmadığını düşünüyorum. Tarihler makul ve mantıklı bir yere oturmayacak bence. Ama Baykal’ın Cumali’nin oğlu olması tezini mantıken sevsem de karakterin yaşı olarak uymuyor. Bununla birlikte Baykal’ın düşmanlığına ilişkin hatırlatmalar iyi oldu. Adam Koçovalıların kökünü kurutup Çukur’u ova yapmak için kararlı. Ee Koçovalıların kökünde ölüm olduğuna göre, Yücel de olduğu gibi hikaye tekrarına da girilmeyeceğine göre… Baykal’ın aileden olduğu oturuyor böylelikle… (Baş ağrılarındaki uyum da bonus)

      İdris’in büyük sırrı Hale’ye anlatmış olması fikrini sevsem de gerçeklik payı olduğuna pek ihtimal vermiyorum.

      Asıl önemli olan ne oldu da Meliha Hale ile hayat hikayesini paylaştı bu hikaye onu taa İdris’e kadar ulaştırdı…

      Hale’nin ölüm emrinin Baykal’ın hakkında ipucular elde ediyor olması fikrini de sevdim. Bölük pörçük oldu ama…

      Sır konusunda Gökhan Horzum’a güvenemeyen bir ben miyim?

     • elzem

      bence de cumalinin oğlu olma ihtimali çok zayıf. kan bağı kesinlike vardı balivne katılıyorum onun gibi düşünüyorum ben de. bir abi-kardeş hikayesi vardı ancak iptal oldu.

      Sır konusunda ben de hiç güvenmiyorum. ancak arkadaşın yazdığına göre 2.sezon 16.bölümdeki rüya ile birleştirince sırrın şuanki yaşayanları pek bağladını düşünmüyorum. ne olduysa bu Çukur kurulurken oldu. Çünkü her fırsatta bura batalıktı, baban burayı bir mezarın üstüne inşa etti. ve en önemli bonus ben “bu kan cıkmıyor yamaç” lafını ailedeki tüm ölümleri kastediyor sanmıstım. ancak daha sonra aliconun birini gösterip “bu kadın da cukur icin öldü” demesi gösterdigi kisinin de sena olduğunu anlayınca o kanın idrisin bizzat ailesi icin döktüğünü ve kendi kanını akıttığını bunun üstüne de cukuru kurmasını yani abisinin kanıyla cukuru kurması cukuru lanetli yapar düsüncesi mantıklı geldi ayrıca bu lanet yine kendi kanı, kendi kanını akatarak sürecek şeklinde tanımlamasıyla birebir uyuşuyor. vartolu-kahraman örneği verilmis, devamında idris-yamac oldu. ileri için de “amcanın oglu amcanın oglunu öldürecek” derken akın, jr idris olarak anlamıstım ama meğersem düzeni simgelemek icin genel yazılmıs bir sey olduğunu öğrendim cunku devamında “fark eder mi? hangi amcan hangi oğul” diye eklenmesi de bunun kanıtı.

 • Ayla

  Dün izledigimiz bölüme dair söylemek istediklerim bitmedi,birkere keske 3 sezon 26 bölüm diye gecmeseydi.
  Birde bol bol iPhone 11 pro,BIP uygulamasi,kahve makinasi reklamlar gecidi oldu anacigim ne bu böyle:)
  Tamam 56 dakikaya onca reklami sigdir ama hayatin gercegini,dünyada ki olan Corona gercegini gösterseler daha anlamli olurdu. Mesela Yamac abilerine neden doktorla hastaneye gidip hep beraber gitmek yerine Corona yüzünden video konferansinin daha uygun oldugunu belirtseydi. Ayni sekilde Celasun da digerlerine hani kahvede topluca bulusmak yerine bu sekilde bulusmanin simdilik daha saglikli oldugunu belirtseydi belki bu kadar sacma bulmazdim.
  En cok begendigim yer veya duvar yazisi bölüm bittiginde 2020 bitsin hemen 2021 gelsin diye birsey yaziyordu,güzel bir temenniydi 🙏

  • Rizet16

   Duvar yazılarında ”Baykal bile gitti, virüs de gider” vardı bir de :))

  • Yazısını yazdım 😇

 • Ayla

  Ben bir mok anlamadim bu cukur bölümünden. Aras in oldugu sahneler ne kötü cekimdi. Sesler kötüydü. Ama Kocovali kardeslerin doktorla olan sahnelerinde ara ara güldüm:))
  Medet Salih e derdini acilirken Erkan cok yakisikliydi o sahnede,günes mi ne vurmus yüzüne woww

  • Rizet16

   Bölüme dair;
   Bence Arçelik’in kahve makinaları Karaca ‘nınkinden daha güzel Türk kahvesi yapıyor :)) BİP (görüntülü konuşma) uygulamasını hiç kullanmadım ama ara yüzü ve kullanımı gayet basitmiş başarılı duruyor. Şaka bir yana bölümü beğenmedim yani aslında beklediğim gibi bir şey çıktı, süresi hatta flashback benzeri sahnelerle uzatılmış, Kardeşlerin doktor ile olan görüşmeleri keyifliydi, özellikle Cumali ve doktor arasındaki diyaloglar güldürdü. Yamaç Efsun’u aramadı hayret :)) Arık Böke ile ilgili öğrenilecek sır atlara olan zaafıymış ve çiftlik mevzusuymuş meğerse bizde yeni bilgi bekledik mal gibi. Medet bile aşık oldu, zorlamayla çift olacak neredeyse Meke’nin şanssızlığı (Sena’nın arkadaşı) Deren’in diziden çıkması oldu yoksa o da onunla ilerlerdi, o en azından bu kadar eğreti durmazdı.
   Ben bu tarz bir bölümün yerine ilk sezon ilk bölümden başlayan (bir kaç bölümden oluşacak) kolajları izlemeyi tercih ederdim açıkçası keşke öyle yapsalar hem izleyiciler olayların nerelerden nerelere geldiğin bir kez daha hatırlardı.

   • Ayla

    Gercekten birdaha böyle bir bölüm yapmaya kalkmasinlar gerek yok bence. Tüh Yamac Efsun u aramadi,arasaydi EfYam cilar da AzKar lar gibi sevindirik olurlardi:)
    Ben Arik Böke hakkinda önemli birsey ögrenecegimize zaten ihtimal vermemistim ondan öyle bir beklentim olmadi.
    Bölümde bol bol cep telefonu uygulamasi reklami ve Karaca kahve reklami vardi:)

    • teletabi

     valla aman kalsın. bu rezalet bölüm içinde dua ettim çıkmasın diye. iyi ki de çıkmadı. o sahneleri bu berbat çekimlerle izleyemezdim açıkçası.

   • Ayla

    Ha bu arada Deren deme yerin kulagi var,o sinir kiz diziden gitsin diye cok ugras verdim di,aman geri gelmesin:)

   • incell

    Karaca kahve reklamı güzel olmuş. Kızın adı da Karaca ve kahveyi yapıp “bak sen yaptın” diye gönderme yapmışlar. flashbackleri izlerken ekrana kilitlendim başka da yok. ahh o ilk sezon kolajı olsa güzel olurdu veya gercekten hala anlamayanlar icin bu sezonu genelde emmi kullanılıyor arka planda onun sesiyle bir özet geçselerdi gerçekten insanlar da diziyi bazen boş yere eleştiriyor. anlaşılmayan noktaların üstünden geçebilirler mesela cok da güzel olur.

    • Ayla

     Nasil yani dizi hic elestirilmiyecek mi?

     • incell

      yok yanlış anladın. bazı yerlerde yanlış eleştiri oluyor. onları düzeltsinler istedim. yoksa eleştirilecek zaten üstünü kapatamayacakları çok şey var 🙂 fırsat varken kapatabileceklerini kapatsınlar

   • balvin

    Valla koca bölümü Arık Böke hakkında sürpriz bilgi neymiş onun için izledim. Meğer daha 10.dakikada konuşulan at ve çiftlikmiş olay. Showtv de bölüm özetinin sonuna yazınca son sahnelerde bekledim ama tam bir hayal kırıklığı. Umarım bir daha olmaz. Medet’e hiç gerek yok gerçekten. İncell’in de dediği gibi bu sezonu Emmi’nin sesinden, anlaşılmayan, oturmayan şeylerin üstünden geçerek kolaj olarak geçseler herkes izlerdi en azından soru işaretleri kapanırdı.

 • incell

  ya ahahhaha şimdi gördüm özette. Diziyi izlerken fark etmemişim. Yamaç celasun ve karaca evlilik kararı aldıktan sonra pazarda selim “keşke haber verseydin ya hani babasıyım falan ya” diyor gülmekten karnım ağrıdı bu nasıl replik.

  • incell

   bölümü gözlerini ayırmadan izleyebilen var mı? izlerken utandım valla

   • Erkan Kolçak Köstendil’in Çukur’da olduğundan daha çok sahnesi vardı :)))))

    • Gözde E.

     Değil mi ya :))) Turnelerden az sahne yazdıklarına iyice ikna oldum.

    • Ayla

     Yok Horzum dalga gecmis bizimle resmen yakindiniz durdunuz Salih sahneleri az alin. Yakindiniz durdunuz Yamac in doktoru neden yok,Yamac neden kontrole gitmiyor alin doktorunuzu. Birde Songül ve Akin isteyen kesim vardi Songül neden birdaha cikmadi diyen onlarada alin size dedi.
     Yani lafin kisasi bana hersey zorlama geldi:))

     • Gözde E.

      Songül – Akın sahnesi en normal bölüm içindeymiş hissi veren sahneydi :))

     • Ayla

      Orasi öylede tekrar Songül ü tekrar ortaya cikartmaya gerek varmiydi? Cikti ortaya sonra kac bölüm kayboldu birdaha cikmadi. Birde oyuncuyu da hic sevmem kardes diye bir dizide izlemistim ne gicik bir tipti,performansi da yoktu.

     • Gözde E.

      Gökhan Horzum konuları unutup tekrar ortaya çıkartmaya bayılır bilmiyor musun :))) Benim oyuncuyla sorunum yok tabii senin kadar uzun seyretmediğimden 😀

     • incell

      zorlama değil bence hiçbir sahne hikayeyi etkilemiyordu. buna çabalamışlar belli. Yani senaryoyu etkilemeden devam edelim demişler ama cık olmamış. azer-karaca fandom cok sevmiş ama bu diziyi sadece fandomlar izlemiyor. umarım bir daha olmaz böyle bir şey.

     • Ayla

      Bende umarim birdaha böyle bir azap bize yasatmazlar:)
      AzKar sahnesi en sacmaydi,birde Karaca kahve makinesi:)

     • incell

      dimi yaa.. hele cihangirin oyunculugu. ben yine başladım ama neyse susuyorum. reklama gelince valla çok güzel yazmışlar hoşuma gitti. markanın adı da karaca ya azer de kahveyi yapıp “bak sen yaptın nasıl içmem” diyor. tek beğendiğim sahne o da replikten dolayı. güzel ve esprili reklam olmus

     • Ayla

      Daha önce ki sezonlarda kac defa Karaca ceyizlik malzemeleri kullanmislardi,bana isitilip isitilip koymak gibi geldi:)
      Ama zevkler ve renkler tartisilmaz biliyorsun benim begendimi sen begenmezsin veya senin begendigini ben.

     • incell

      yok reklam fikrini beğendim yoksa bölüm adı altında reklam izletmek hiç hoş değil.

    • Ayla

     Birde Medet gönlünü Saadet in cocuk bakicisina kaptirdi,ayol Medet duymasin ama babasi yasinda duruyor:)))

    • Ayla

     Bak bu sacma bölüm icin bölüm yazisi beklentim hic yok:)

     • Bu hafta home office, belki yazarım ^^

   • Gözde E.

    Arada twitter ve whatsaptaki kritik yaptığımız arkadaşlarla yazışmaca harici evet :))) Ama fazla özlemden bu 😀 Yoksa saçmalıktı kabul 🙂

    • Ayla

     Ayy sen ve ikizin bu sacma bölümüde begenmisinizdir ama zoraki sacmalik diyorsun:))

     • Gözde E.

      Şöyle ki saçmaydı ama yer yer beğendim 🙂

     • incell

      beğendiğin yer azer-karaca’dır eminim :))

     • Ayla

      Begenmedigi yer neresi diye sorsana:)) Gözde arkadasimizi tanitayim Cukur un hemen hemen her bölümünü sever,iyi bulur. Diger baktigi dizilerin fragmanlarina bakar ama cukur un asla. Bir tahminde bulunayim bu sacma bölümde sevmedigi sahne Celasun Meke nin oldugu sahnedir cünkü onlari pek sevmez:)

     • Gözde E.

      Ay hayır onu beğenmedim, bir olmamışlık vardı, konuşmaları saçma sapandı. Akın-Songül sahnesini beğendim. Koçovalı kardeşler yer yer iyi, yer yer fena değildi. Medet, Celasun vs olan kısmı sevmedim.

 • balvin

  aa yorumlar karışmış, Efsun ve Nehir furyası patlamış gidiyor.

  • incell

   dimi ya. Sır teorileri bekliyorduk burada :))

   • Gözde E.

    Teori olmayınca konu dağıldı galiba :))

  • Ayla

   Tabii karisir ben daldim her yere:)))

   • Gözde E.

    Kendini bilmek :))

  • Rizet16

   Dediğiniz gibi yazı altı yorumlarda konu biraz başka eksene kaydı :)) fakat sırrın hali hazırda zaten Çukur da olan birine bağlanması onun Koçovalı bağlantılı çıkması teorisi güzelmiş kim olabilir ki acaba? Aliço’nun hikayesine hiç girilmemiş olsa o çıksın çok isterdim tabi bu sadece bir temenniden öteye gidemez. Metin falan mı acaba? Ben bir ara şu kıraathane de çalışmaya başlayan Nedim beyden bile şüphelenmiştim gidip İdris’in kardeşi falan çıkar mı diye ama bilemedim. Sır eğer Koçovalı brothers tan biriyle alakalı ise Selim ile ilgili olmasını istiyorum nedense, sanırım oyuncuyu sevdiğimden ve daha çok izlemek istediğimden. Sultan olmasın yav onunla ilintili birşey çıkmasın diyeceğim ama geçmiş ile ilgili bir çok seyin altından da onun parmağı çıkıyor yani hiç olmaz bir ihtimal değil, bende çıkamadım işin içinden.

 • tefo

  Şimdi şöyle bir durum aklıma geldi. 3.sezon izlenimleri yorumlarının altına Yamaç ve Baykal benzerliği hakkında bir yorum gelmiş. Benim de aklıma şu takıldı. Şimdi Yamaç, İdris ve Baykal… Bu üç adamın ortak bir noktası var. Nasıl mı? Bu üç adamın da hayatına üç kadın girmiş.

  İdris —-> Sultan,Meliha,Mihriban
  Baykal—-> Şifa, Güzide (Sena’nın annesi), Nazım’ın annesi
  Yamaç —-> Sena, Nehir, Efsun

  Bize anlatılana göre Baykal’ın aşık olduğu kadın Şifa. Güzide ile tek gecelik bir ilişki yaşamış ve Emrah doğmuş. Nazım’ı da sevmiyordu zaten annesine de aşk duyduğunu sanmıyorum. Şimdi sevmediği kadınlardan erkek çocuğu olurken, tek aşkı olan Şifa’dan bir kız çocuğu almış. Onu da herkesten saklamış ve en sevdiği evladının da Efsun olduğunu biliyoruz.

  İdris’e gelince İdris de Meliha’ya aşık. Sultan’dan tam 4 erkek çocuğu olmuş. Mihriban’dan da 1 erkek çocuğu var. Meliha’dan da bir çocuğu yok ve doğal olarak bir kızı yok.

  Yamaç… Sena ile evlendi ama ben asla ve asla Yamaç’ın Sena’ya aşık olduğunu hissetmedim. Yani Efsun ile yaşadığı duyguları yaşamadı Sena ile. O tutku yoktu, o kıskançlık yoktu mesela. Yani Mahsun ve Sena’nın yaşadığını, Efsun ve Çağatay yaşasa herhalde kafayı yerdi Yamaç. Konuyu saptırmayayım şimdi. Bana kalırsa Nehir’den bir erkek çocuğu olacak Yamaç’ın. Zaten ilk sezonla doğru ilerleyen bir senaryo var. İdris’in gençliğini yaşıyor ama İdris’in hatalarını düzelterek yaşıyor Yamaç. Hatta bence Yamaç’ın hep vurguladığı kız çocuk olayı burada patlıyor. Bu dizideki bu 3 erkek, aşık oldukları kadınlardan kız çocuk alıyor bana kalırsa. Nehir’den bir erkek alacak Yamaç. Efsun’dan alır mı bilmiyorum. Ancak bana Efsun’dan bir kız çocuğu alacak gibi geliyor.

  Kız çocuk bu dizide çok vurgulandı dediğim gibi. Erkek çocuk hep bir kurban gitme olayı yaşıyor. Kız çocuk umut gibi Baykal onu saklamış mesela. Yamaç da öyle yapacak. Hem benzediği Baykal’ın hem de İdris’in soyunu devam ettirecek. İlk bölümlerde Makbule’nin üstüne basarak “soyumuz kurudu” demesi boş değil bana kalırsa.

  Sırra gelince ne kadar saçma olursa olsun ortada hiçbir şey yokken bile İdris ve Meliha’nın bir kız çocuğu olabilir mi dedirtiyor. Evet saçma, mantıksız duruyor ama bu teori aklımın ucundan geçti. Bunu da paylaşmak istedim.

  • mumbai

   Teoriniz gayet mantıklı ama gerekli mi onu bilmiyorum işte. Yani Yamaç’ın Nehir’den bir oğlu olmasına ne gerek var, Efsun’la da çocuğu olacaksa? Dizinin ilk sezonunda olsak yine biraz anlarım ama son sezonda Yamaç’ın 2 tane birden çocuğu olmasına hiç gerek yok bence, 2 çocuk olacaktıysa birincisi ilk sezonda Sena ile yazılmalıydı çoktan. İlla erkek torun konusu işlenecekse küçük İdris var, ya da Cumali’nin de bir oğlu olabilir çok lazımsa. Farklı olarak da Yamaç’ın kızı olması yeterli olurdu bence. Nehir’e ve oğluna hiç gerek yok 🙂

   O kadar sinir oluyorum ki bu karaktere ne kadar anlatsam doyamam 🙂 Hikayesi de gereksiz, kendi de gereksiz, çocuğu da gereksiz.

   • tefo

    Şimdi bu corona muhabbeti olmasa şunu düşünüyordum. Nehir ve bebeği sezon sonlarına doğru ölecek şeklinde düşünmüştüm ki malum olaylar bu hale geldi. Şimdi 4.sezonun yarısı 3.sezonun devamı şeklinde olacağı için, 5.sezon için de zorlayacaklarını düşünmediğimden bu ihtimal rafa kalktı bence. Ayrıca o rüya gösterildiyse ben de çok istemesem de o bebek doğacak. Ha Nehir’den doğar Efsun’dan doğmaz orası ayrı. Ancak Nehir’den kesin bir bebek doğacağını ve sonra Nehir karakterinin öleceğini düşünüyorum. Efsun’dan doğar mı doğmaz mı orası muamma. Cumali için de daha yeni bebekleri öldü. Doğacaksa da finalde hani klişe olarak sonsuza kadar mutlu yaşadılar mantığıyla Damla ile ellerinde çocukla bitirebilirler ancak onun dışında ortada bebek gelmez Cumali’den. Cumali de ölür ayrıca bu dizinin finalinde ortada kim olmaz diye sorsalar banko Cumali derim zaten. Mutlu son göremiyorum Çukur’da. Nehir karakterini ben de sevmiyorum ama durum bu.

    • mumbai

     Ben zaten Nehir’in bebeği doğmaz demiyorum, gerek var mı gerçekten onu sorguluyorum. Sena’nın bebeği ölüyor da Nehir’in bebeği neden yaşıyor onu anlamıyorum mesela. Yamaç’ın bir Efsun’dan bir de başka bir kadından olmak üzere 2 çocuğu olacaktı madem o çocuk Sena’nın olmalıydı ve geçen sezon doğmalıydı. Nehir kim ki? Nehir kim yani. Severek evlendiği ve onun yüzünden, çukur yüzünden ölen karısından olan bebeği ölecek ama sarhoş kafayla birlikte olduğu kadından oğlu olacak? Sena’yı sevmediğim halde gücüme gitti bu durum valla 🙂

     Çok manasız geliyor bana Yamaç ve Nehir’in bebeği olacak olması. Çok hem de. İdris veya Baykal’ın hikayesiyle bir de değil bu durum çünkü biz Yamaç’ın hikayesini detayıyla izliyoruz, birebir şahidiyiz her şeyin. Evvel zaman içinde bir Mihriban varmış İdris onunla sevmeden beraber olmuş ondan da bir oğlu olmuş şeklinde sanki masal dinler gibi bu olayı dinleyince ve şu anda da bunları değil etki ettiği başka şeyleri izliyor olunca sıkıntı olmuyor. Şifa varmış Güzide varmış Meliha varmış diye geçmiş zamanı anlatmakla Nehir’in her detayına maruz kaldığımız gereksiz hikayesi bir değil, aynı değil. Çünkü bunu izliyoruz, bölümlerce hem de. Mihriban ve İdris’in ilişkisini 20 bölüm izlediğimizi düşünsene mesela, tahammül edebilir miydik? Orda önemli olan onlardan doğacak olan Vartolu’nun hikayesiydi ve biz de onu izledik. Yamaç da ise tam tersi oluyor, belki de ikisinden doğacak çocuk çukur için önemli olacak gelecekte ama biz onu izleyemeyeceğiz, onun yerine Nehir’in gereksiz hikayesine maruz kaldık 🙂 Anlatabilmişimdir umarım demek istediğimi.

     O yüzden Nehir’in bebek doğurup ölecek olmasına hiçbir anlam ve önem veremiyorum ben. Bomboş geliyor bu karakterle ilgili her şey bana. Senaristin de anlam yüklemek gibi bir çabası yok zaten, kuru kuru yazıyor, biz de kuru kuru izliyoruz. Neden bilmiyorum. Çocuk olacaksa Sena veya Efsun’dan olmalıydı, Nehir kim???

     • tefo

      Aynen sana katılıyorum. Tek açıklaması dediğimiz gibi İdris. Başka açıklaması yok bunun. İdris’in yaşadığının aynısı işte. Sadece o kadının öyle olduğundan İdris’in haberi yoktu. Belki de İdris bilseydi bunu evine alacaktı bunu anlatmak istemiş olabilirler. Ancak geriye döndüğümüzde Mihriban, Nehir’den daha onurlu bundan eminiz. Çünkü Mihriban, İdris’e çocuktan bahsetmiyor, Paşa tarafından şehirden gönderilmek istenince bebeği Sultan’a bırakıp gitmek istiyor. Nehir ise tam zıttı bebeği katarak Yamaç’ın yanında kendine yer açmaya çalışıyor. Çok sıkıcı ve sinir bir durum. İşte dediğim gibi başka açıklaması yok bunun tamamiyle İdris gibi yapılmak isteniyor. Sena tutmayınca bu yola girildi. Çünkü Sena’nın böyle erkenden ölmesi plan dahilinde değildi ki… Bebek düştü başta evet ama sonra elbet olacaktı. Sena’nın seyirci tarafından sevilmemesi ve öldürülmesi bunları değiştirdi yani. Yoksa Sena’dan o çocuk kesin doğardı diyorum ben. Belki de Efsun ile Yamaç’ın tam kavuşmaması için araya koyulan bir klişe engel olarak da tutuluyor olabilir ama İdris daha mantıklı duruyor.

     • mumbai

      Sena’nın sevilmediği için plansız şekilde erkenden diziden çıkarılması da ayrı enterasan aslında. Çünkü bu Nehir hem hikaye hem de karakter olarak Sena’nın paraleli olarak yazıldı, herkes hemfikirdir bu konuda sanırım. Nehir severler bile Nehir’in Sena’nın yansıması olduğunu kabul eder herhalde. E iyi de kardeşim Sena sevilmediği için diziden çıkıyorsa onun arkasından benzer bir karakter niye yazıyorsun????? Bu kısımda zerre anlam veremedim ben Gökhan Horzum’un yaptığına. Nitekim Nehir de sevilmedi, hikayesi ilgi çekmedi, zaten ne bekleniyordu ki Sena bile sevilmemişken çakması mı sevilecek?

      Ve biz bir sürü saçma sapan Nehir-Yamaç sahnesine maruz kaldık bu sezon, yok yere. Mesela şu erik dalı sahnesini ben izleyemedim, başkası adına utanmak duygusunu yaşadım iliklerime kadar izleyemedim :)) Geçen gün youtube da önüme düştü, yine açtım, sonra yine utandım o yaptıkları tuhaf hareketleri izlerken yine izleyemedim kapattım. Ne gerek vardı tüm bunlara anlamıyorum gerçekten.Bu kız hayal çıksaydı bir nebze toparlanırdı aslında, ama o da olmadı.

      Efsun ve Yamaç bence enerjileri, uyumları, hikayeleri ile çok seyirlik bir çift, ama koca sezon geçti iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar sahneleri var. Çok az izledik bu çifti, Nehir’in Sena çakması sahneleri yüzünden Efyam çok ağırdan alındı. Ne gerek vardı gerçekten anlamıyorum.

     • Gözde E.

      Ben Sena sevenlerdenim. Nehir’i de sevdim Sena’nın yansıması gibi olmasına rağmen. Ve bu beni rahatsız etmedi doğrusu. Haliyle sahneleri bana saçma sapan gelmedi sizin aksinize. Erik dalı sahnesi mesela baştan sona çok keyifle seyrettiklerimden oldu. Efsun sahneleri de bana batıyor mesela. Anti Efyam’cılardan biriyim. 🙂 Herhalde zevkler ve renkler demek lazım.

     • mumbai

      Tabii ki de öyle, zevkler renkler tartışması değil zaten benim yaptığım. Ki hiçbir karakter yoktur ki tek bir seveni bile olmasın. En kötü karakterlerin bile sevenleri vardır hem sinemada, hem dizilerde. Ama genel kanı diye de bir şey var, genel kitlenin, çoğunluğun düşüncesi belirleyici oluyor, çukur izleyen genel kitle de Sena’yı sevmedi. Oyuncu da yeterli değildi ve hikayeden çıktı karakter. Benim tuhafıma giden sevilmeyen bir karakterin benzerini neden yazdı onun hemen üstüne? Bu çok tuhaf bence.

     • Gözde E.

      Aslında Nehir, Sena’dan daha iyi yazılmış ve oynanmış bir karakter bana göre. Hazal Subaşı’nın oyunculuğu Dilan Çiçek Deniz’den çok daha iyi. Sena’yı en baştan başkası oynasa belki de çok daha fazla seveni olurdu. Ben yetersizlikten değil de senaryo açısından çıkartıldığını düşünmüştüm doğrusu 🙂 Genel kitle Saadet’i de sevmedi ama O hala duruyor bu da enteresan 🙂 Sultan’ın da seveni yok ama o da duruyor :))

     • mumbai

      Saadet’in bir hikayesi falan kalmadı ki, ha var ha yok. Sultan ise bilerek sevimsiz yazılan bir karakter zaten, senarist Sultan’ı sevdirmek istese daha anaç, merhametli, şefkatli bir kadın olarak yazardı ama bilerek bu şekilde yazıldı o yüzden sevilmedi diye çıkarılması gibi bir durum olamaz. Ama Sena’da durum farklı Yamaç karakterinin partneriydi bu kadın, yani Saadet gibi geri plana iterek durum toparlanamaz, Sena ve Sena’nın Yamaç’la olan hikayesi sevilmek zorundaydı. Olmadığı için çıkarmak ve yerine başka bir kadın karakter yazmak zorunda kaldı.

      Sena ve Nehir’i kıyaslayacak olursam ben Sena derim, birincisi aslı varken çakmasını napıyım diye düşünürüm sanırım 🙂 İkincisi de Sena fizik olarak falan daha zarif ve Yamaç’ın yanında hoş duruyordu bence, boyu çok uzun olsa da. Nehir siyah saçlı olduğu için sarışın Yamaç’la görsel olarak yakıştırmıyorum (zevkler renkler konusu 🙂 ve Nehir’in erkeksi tarzından da hoşlanmıyorum, Yamaç bey abi dediğinde tüylerim diken diken oluyordu gerçekten. Bir naber kanka diyip ensesine şaplak atmadığı kalmıştı, asker arkadaşı gibi davranıyordu Yamaç’a. Oyunculuk olarak da aynılar bence. Sena’yı tercih ederdim o yüzden. Ama en iyisi, en olması gerektiği gibi olanı ve Yamaç’a cuk diye yakışanı Efsun’dur bana göre 🙂

     • Ayla

      Esasinda bu yorumundan sonra hissettim ki senin dizi karekteri Nehir den ziyade oyuncu Hazal Subasi dan hoslanmaman oyuncuyu sevmemen daha agir basiyor.
      Efsun Yamac a bence hic CUK diye yakismiyor:)))
      Yamac in babasi Idris mezarinda rahat uyumuyordur oglum gitti düsmanimin kizinin pesinden kosuyor diye…

     • Senaristin en büyük hatalarından biridir Nehir’i Yamaç’ın sanrısı yazmaması!

     • mumbai

      Değil mi..ben de böyle düşünüyorum. Nehir sanrı olsa her şey çok mantıklı olurdu, o erik dalı sahnesini mesela, aslında orada Yamaç’ın yalnız olduğu şeklinde iki kez çekseler sahnenin cringe’liği de giderdi. Nehir’in tuhaf ve saçma pek çok hareketi, Sena ile paralel hikayesi, Yamaç’la aynı rüyayı görmeleri vs. hepsi mantık kazanırdı.

     • Ayla

      Bende Erik dali sahnesini cok sevmistim ve o zamanlar emindim ki Nehir hayali karekter ama nanik oldum:)
      Asli nin sitesinde EfYam ci lar dolmakta birde anti Karaca Azer ci:))
      Yasasin anti EfYam ci olmak:))

     • Gözde E.

      Yaşasın anti Efyam birliğimiz :)))

     • Ayla

      Valla sitede EfYam cilar cogaliyor biz anticiler zaten azinliktayiz evet birlik zamani:)))

     • Dilan Çiçek Deniz’in tek başarılı oyunculuğu İsa’yı gördüğü delirdiği sahnelerdi. Ama kötü oyunculuğuna onlarca sayabilirim. Kendi evinde delirmesi, İdris’in odasında nefes alamama sahnesi ilk aklıma gelenler… (Nefes alamama sahnesini tartışmıştık bölüm yazılarında, bir kişi öyle olabilir demişti ama yaşayan / şahit olan bilir gayrı ihtiyari elini boğazına götürürsün, gözlerin fal taşı gibi açılır – insan biraz araştırırır yahu eline senaryo gelince, oyuncusu ayrı, yönetmeni ayrı!!!!)

      Konu neydi yine unuttum 🙂 Sena’dan mı konuşuyorduk. Eğer ile başlayan cümleler kuracağım ama;
      Eğer canlandıran kişi doğru bir oyuncu olsaydı,
      Eğer hikayesine üstü kapalı bile olsa (bknz Selim) gerektiği kadar açıklık getirilebilseydi,
      Eğer Koçovalı malikanesine ilk girişindeki duruş (benim bir adım var!, Nedret vs) daha sonra geçmişinden gelen anne ve aile eksikliği ile yumuşasa bile geçişi daha doğru yapılsaydı (Sadiş’e tokat atılıyor hem de iki kez, oralı bile olmuyor, PES!)

     • Ayla

      Selam ben Asli nin sitesinde kuruldugundan beri varim önce bunu belirteyim.
      Anti Senaci biriydim ama sen ve teletabi gibi Nehir den nefret ettiginiz gibi kadini yerden yere vurmuyordum. Siz ikiniz Nehir den adeta nefret ediyorsunuz.
      Acikcasi ben ne Nehir ne Efsun dan yanayim. Bu sezon Yamac in tek tabanca takilmasini isterdim. Nehir in de keske Horzum cekinmeden onu hayeli bir karekter olarak yazmasini tercih ederdim.
      Ama secim yaparsam Nehir Yamac a daha uygun,ikiside deli birkere bu cok önemli:) Ikiside hayati ti ye aliyor. Nehir Yamac a daha cok yakisiyor.
      Sen mi teletabi mi bir yorumunuz da Nehir adeta Yamac in evinde kendine yer aciyor gibi birsey yazmistiniz. Birkere cinsel iliskide iki kisi gerekiyor. Dizilerde de zaten hemen bir iki iliskide hamile kaliniyor:))
      Nehir zaten cocugu aldirmak istedi ama Yamac son anda vazgecirdi. Kocovali malikanesinede Yamac aldi Nehir i yerlestirdi.
      Efsun Yamac a takintili,Yamac ta Efsun dan bir erkek olarak cok etkilendi,tensel olarak birbirlerini cekiyorlar. Ama asik olduguna asla inanmiyorum. Asik olacak,sevdalanacak ne yasadilar,ne paylasti bu ikili?
      Efsun ve Yamac ilede bir gelecek görmüyorum düsmaninin kizi sonucta ve Efsun Yamac in diger düsmanlarina Kocovali ailelerine KÖTÜLÜK yapabilsinler diye para verdi onlara,külce külce altin sundu onlara.
      Yasasin anti EfYam :)))

     • mumbai

      Siz de Efsun’u sevmeyebilirsiniz tabii bu beni ne ilgilendirir 🙂

      Yamaç kötü bir dönemden geçti sezon başında.. Babasını vurması, Sena, Aliço derken kaldıramadı ve dağıldı. Ama çukurun işlerine tekrar girince toparlanmaya başladı, meşguliyet en etkili ilaçtır neticede 🙂 Ve üstüne Vartolu tarafından travmasıyla yüzleştirilince kafası yerine geldi tekrardan. O yüzden Nehir de Yamaç da deli, ikisi birbirine yakışır olarak bakmıyorum ben duruma. Nehir’i bilmem ama Yamaç deli değil. Bir travma yaşadı sadece. Sürekli sokaklarda dans edelim, içip içip gezelim kafasında bir adam değil o, hayatının geri kalanını bu şekilde Nehir’le geçirmezdi Efsun olmasa da.

      Efsun Yamaç’a takıntılı derken de ne demek istediniz pek anlamadım. Bir kere bile kalkıp Yamaç’ın ayağına gitmedi Efsun, altın olayı için hesap sorması hariç, ki o iş içindi. Yamaç beni uyut diye Efsun’a gitmese, altınlarını çalmasa, yaralanınca ona gitmeseydi şu an iki yabancı olarak hayatlarına devam ediyor olacaklardı muhtemelen. Evet Efsun Yamaç’a aşık oldu ama onu elde etmek için, o aşkı yaşamak için, Yamaç’ı kendine aşık etmek için hiçbir şey yapmadı. Takıntı çok farklı bir şey.

      Ayrıca bu dizide kimler kimler neler yaptı hepsini tek tek yazmıyım şimdi herkes birbirine zarar verdi, ihanet etti. Efsun’un Yücel’e para vermesi onların yanında devede kulak alır. O ailede dedesini öldürmüş bir Akın gerçeği var, abisini öldürmüş Salih gerçeği var en basiti.

     • Ayla

      Sizlerinde Nehir den hoslanmamaniz beni ne ilgilendirir tabii:)
      Takintili derken Efsun Yamac a bir nevi takintili iste. Ondan kalkti Yamac in hayatinda olan Nehir e gitti. Azer Yamac kavgasinda Yamac i kurtarmaya gitti vs.
      Akin da Salih te direk olarak öldürmediler,yani tetigi bizzat kendileri cekmediler.
      Kocovali ailesi zaten sineye ceken insanlar,Salih i de aralarina aldilar,Selim in adiligini de affettiler. Hal böyleyken esasinda Sultan Efsun u da kucaklayabilir ama ben almayayim:))

     • mumbai

      Eğer Efsun Yamaç’a takıntılı olsa Nehir olayını söylemeye geldiği gece git değil tam tersi gitme derdi. Çünkü o bir vedaydı, Yamaç bir daha gelmeyeceğim demişti. Dayanamadı o ayrı 🙂 Ama Efsun bunu bilemezdi neticede, Yamaç’ın bir daha gelmemesini göze alarak git dedi. En son yayınlanan bölümde de Yamaç kapıdan çıkmadan önce uzun uzun beklediği halde arkasından gelmedi durdurmak için. Takıntılı bir aşık bu kadar gururlu olmaz.

      Akın ve Salih’in yaptıkları çok ağır ve normal şartlarda affedilemez şeylerdi bence. Bizzat tetiği çekmediler diyorsunuz, ona bakılırsa tetiği Yamaç çekti İdris’in ölümünde, Yamaç mı katil o zaman? Akın dedesinin, Salih de abisinin katilidir, ama ne burdaki yorumlarda ne diğer sitelerde hiç onların eleştirildiğini görmüyorum varsa yoksa Efsun… İlginç 🙂 Efsun Sultan’ın kucak açıp açmamasını umursayacak bir kadın değil ki, Sena ve Nehir gibi hayatını bir kenara bırakıp o eve girmez Efsun.

     • Ayla

      Bak o cok dogru Efsun Yamac ile evlense ASLA o konakta Sultan ile dip dibe yasamaz:)
      Ilk basta senarist suclu silik silik kadin karekterler yazdigi icin. Cumali nin Damla sin dan bir hayli umutlanmistim. Ne güzel ayaklari üstünde duran kendine ait bir işi olan güclü bir kadin. Ama malesef senarist yine eline gözüne bulastirdi Damla yi o konaga kapatti. Ayni sekilde Nehir de nerdeyse odadan cikmaz oldu. Oysa onun o özgür ruhunu sevmistim…
      Yamac kiminle evlenirse evlensin kimi hayat arkadasi,can yoldasi olarak secerse secsin o kadini konak a getirirse kadin karekter silik olmaya baslar.
      Akin i cok elestirdim ben ve bir GRAM bile sevmiyorum o karekteri. Ben sadece bu sitede cukur yorumlari okuyorum diger sosyal medyalarda ne okurum nede bir satir yazarim. Bu sitede ki yorumdaslar icin diyebilirim evet Akin seviliyor bu daha cok oyuncudan kaynaklaniyor.
      Cukur dizisinde iki favori karekterim var Salih Vartolu degil ve Yamac. Evet Salih in kredisi cok bende:) Yamac in öldürülen o abisini pek tanima firsatimiz olmamisti,kendi adima konusuyorum karekterle pek empati yapamadim di. Ehh birde Kahraman da masallah uckuru cözük mükemmel bir karekterde biri degildi. Herhalde ondandir Salih i Kahraman in ölümünde parmaginin olmasina daha bir esnek bakmisimdir.
      Yine Asli nin sitesinde EfYam severler cogunluktaydi ve masallah git gide de cogaliyorsunuz ve Asli da keyiften dört dönüyordur.
      Onun icin bir karekteri karalarken yerden yere vururken işte o ince cizgiyi asmamak gerekiyor…..

     • Yorumlarda daha çok efsun yamaç konuşuluyor diye keyiften dört dönmüyorum. Farklı fikirlerin sohbete dahil olmasını hep sevmişimdir. Bilirsin.

      Ama EfYam’ın incelikle yazıldığına inandığım için admin olarak değil Asli olarak ilintili yorumlara keyifle dahil oluyorum 😇

     • Ayla

      Yok sitene yeni gelen yeni yorumcu arkadaslarinin cogu EfYam olmasindan bir hayli keyiflenmissindir. Ilk etapta Tabii ki yeni yeni insanlarin gelmesi seni keyiflendirmistir. Emek verdigin bir yazinin daha fazla okunmasi sevindirir seni. Ama tut ki bu gelenlerin cogu Efsun u hic ama bir gram bile sevmeyenler olsaydi…
      Hadi hadi iyisin:))

     • mumbai

      Zaten o eve girmeyi kabul etmek Koçovalıların kanatları altına girmeyi de kabul etmek demek. O yüzden dediğiniz gibi hangi kadın, kimin eşi ya da sevgilisi olarak girerse girsin bir dönüşüme uğruyor ve benliğini kaybetmeye başlıyor. Bu konuda bir istisna olacaksa ancak Sultan öldükten sonra olur. Sultan öldükten sonra yerine geçecek olan kadın eline bir takım yetkiler alacağı için bir şeyleri de değiştirebilir ve benliğini kaybetmeden yaşayabilir belki. Başka yolu yok.

      İşte Salih konusunda pozitif ayrımcılık yaptığını kabul etmişsiniz, ben de bundna bahsettim. Efsun’dan daha kötü şeyler yaptığı halde hala Yamaç’ın sevgisine sahip olan bir sürü karakter var. Başta da Selim ve Salih. Bunu bile bile Efsun’a aşık olmasını dünyanın sonu olarak görmek garip değil mi. Salih’i affeden Efsun’u neden etmesin? Herkesi anlayıp anlayıp Efsun’a gelince “hayatta olmaz” demelere başlıyor Efsun sevmeyen kesim, çok taraflı bir yaklaşım bu bence.

     • Ayla

      Birkere kendimi sana anlatayim 60 yillarda dogdum bu sitenin en yaslilarindan biriyim. Fanlik bana göre degil,ayni sekilde bir dizi ile yatip bir karekterle kalkan biride degilim. Yani ne cukur fanatik i yim nede bir dizi karekterlerinin pesinden kendimi kaptiracak yasta degilim.
      Hayatim yurtdisinda gecti ve dizilerede biraz kafa dagitmak,biraz gercek hayata mola vermek ve birazda Türkiye özleminden bakiyorum.
      Site sahibi Asli yi da ilk Ranini sitesinde tanidim ve sevdim sonra o bu siteyi kurdu ve onu yalniz birakmadim.
      Simdiye kadar cok koyu cukur fanatigine rastlamadim yada karekter fanatiklerine.
      Ama artik bu sitede onlarada rastliyorum. Diyorum ya birbirimize tahammül etmeyi ögrenmeliyiz yoksa Asli nin kurdugu bu cati altinda keyif almamaya baslariz.

      Kendim icin konusuyorum Efsun Yamac olmasi dünyanin sonu oldugunu asla düsünmüyorum,benim icin dizi bölüm bittiginde orda bitiyor ve hayatin kosturmacisina kendimi kaptiriyorum. Su son zamanlarda Korona ile yatip kalkar oldum:(
      Ben Efsun u oynayan oyuncuyu bu dizide sevmedim,mimikleri cok batiyor bana. Gözlerini koca koca acmasi ve o anlamsiz mimikleri. Efsun karekteride zaten iyi yazilmadi,güclü bir karekter olarak yazilmadi. Güclü bir düsman olarak yazilmadi.
      Horzum onca kadin karekteri yaratabilme gücü varken,Yamac a onca kadin karekterler yazabilme sansi verken illede Efsun Baykal in kizimi olmaliydi? Illede düsmaninin kizindan hoslanan,etkilenen bir Yamac yazilmasindan hoslanmadim ve hoslanmiyacagimda.
      Ha bu arada Efsun un efsunlu ellerinden de hic hoslanmadim benim hayat görüsüme cok ters geldi bunlar ve icimde anti Efsun yeşermeye basladi:))))

     • mumbai

      Sürekli birbirimize tahammül etmeliyiz diyip duruyorsunuz da ben tahammül etmekten daha iyisini yapıyorum ve sizin görüşlerinize saygı duyuyorum zaten 🙂 Nehir’i sevmediğimizi yazınca neden üstünüze alınıyorsunuz anlamadım, biri Efsun’u eleştirince ben üstüme bir şey alınmıyorum mesela. Sadece katıldığım, katılmadığım noktaları paylaşıyorum saygı çerçevesinde. Gördüğüm kadarıyla herkes de saygı çerçevesinde tartışıyor. Sürekli “tahammül etmekten” bahsetmenize gerek yok bence, ortam gayet seviyeli zaten :))

      Efsun’un Baykal’ın kızı yazılması beni hiç rahatsız etmedi, aksine Sena ve Nehir gibi dizideki olaylardan durumlardan bağımsız çok alakasız bir dünyadan gelmemesini sevdim. Efsun Yamaç’a sürekli “gidelim, değiştin, bozuldun, kötü bir adam oldun” diyip kafasını ütüleyecek bir kadın değil, onu tüm kötü yönlerine rağmen anlayabilecek biri bu da bence tam Yamaç’ın ihtiyacı olan şeydi zaten. Yamaç açısından bakınca da nefret ettiği Baykal’ın kızına aşık olması gayet enterasan bir hikaye bence. Ailesi ne tepki verecek öğrenince, Yamaç ne yapacak, Karaca’ya Azer yüzünden kızarken kendi durumu ortaya çıkınca nasıl tepki verecek bunların hepsi merak uyandıran konular bana göre.

     • Sultan ve Efsun sahnesini hayal ettim 🙂 Çok eğlenceli….

     • En eski ziyaretçilerimdensin, ismini gördüğümde gülümsüyorum :))) Taa Ranini’de bölüm analizi yazarken tanışıyoruz. Vay be… Kaç yıl oldu?

      Ranini’den neden ayrıldığımı detayları ile anlatmıştım, belki hatırlamazsın, uzun zaman oldu; kısaca yorum bölümünde farklı görüşlerin dile getirilmesi istenmemişti. Bu sitede asla öyle bir şey olmayacak. Net!

      Herkesin fikri herkese uyacak demek değil. 🙂 Oyuncuya, yorumcuya saygı çerçevesinde, buyrunuz sayfa sizin…

      Uzun zamandır yurt dışında olduğundan belki anlatmak istediğini tam anlatamamışsındır. Yok “Diyorum ya birbirimize tahammül etmeyi ögrenmeliyiz yoksa Asli nin kurdugu bu cati altinda keyif almamaya baslariz” cümlesinde tahammülü gerçek anlamı ile kullandı isen; (Tahammül güçlüklere karşı koyabilme, katlanma anlamında ise yani) burada kimsenin ikna odası kurmasına izin vermem. Merak etme…:)

      Yoksa kuracak olsak, ilk ben atarım ortaya bir kare bir masa, üstten bir sarı ışık. Oturturum seni, Efsun’u sevdirebilmek için başlarım yazmaya… 🙂

     • teletabi

      o şifalı el meselesinden gerçekten ben de hoşlanmıyorum. 3.sezon iki tane cukur dizisinde gormediğimiz hatta cogu dizide rastlamadığımız (bilmem hatırlar mısınız sana bir sır vereceğim diye fantastik bir dizi vardı) o tarz sihirli el olayı bir de nehir’in sevdiklerini kaybetmesinin acısı vücudunun icinde katılaşması ve kolye kusması yani izlerken gülesim falan geliyor cok dışarıda sanki peri masalı falan yani.

     • Ayla

      Bak şifali el meselesinden hoslanmamana sevindim cünkü birtek ben o konudan rahatsiz oluyordum. Tam bir peri masali fikrine katiliyorum ama Nehir in ailesine ne oldu merak ediyorum hala. Ben Nehir i daha derinden tanimak istiyorum ama nerde Horzum dan böyle birsey beklemek aptallik olur:))

     • Gözde E.

      Yamaç’ın Salih ve Selim’i affedip sevmesini daha olağan ve kabul görünürlüğü sanıyorum Ayla için de, belki birçoğumuz için de kan bağından, kardeş olmalarından ileri geliyor olabilir.

     • Salih sevilmez mi ya <3

     • teletabi

      evet öyle ama mahsun’u da azer’i de aynı şekilde göreceğimizden eminim hatta tüm çukur seyircisi emin. bundan dolayı sadece efsuna focuslanmak dogru gelmiyor bana. ayrıca vartolu,selim,azer,mahsun ve akın 5lisi arasında en masumları da efsun olmasına rağmen.

     • teletabi

      Bence asıl takıntılı olan Nehir.. Geçen tüm Nehir-Yamaç sahnelerini baştan izledim. Çünkü bu yorumları yapan insanlar acaba neye dayanıyor diye düşündüm. Tekrar detaylı olarak olayları incelediğim de takıntılı olanın Nehir olduğunu kesinlikle gördüm. İlk böyle normal tv’den izleyince hiç göze çarpmıyor ama ciddi olarak nehir takıntılı bir tutum sergilemiş yamaça.

      Nehir ilk 15 bölüm boyunca Yamaç’ın yanına gelip rüyayı anlatmasını istiyor. Başta tabii çocuğa s..git diyor rüya için geldiğinde. Yamaç hep üsteliyor sonra sonra diyerek. Nehir önce dans ettiriyor. Sonraki buluşma yamaç sultan ile ilk kez konusuyor. Eve yemek için gidiyor ama baş ağrısından kaçıyor ve efsunu arıyor. Efsun telefonu açmayınca yücele gidiyor. yücel ile konusuyor tımarhanede sonra tımarhanedeki odasına gidiyor bir bakıyor nehir orada uzanıyor. nehir yine yamaç onun için geldi sanıyor. bir hikaye anlatıyor ve kolyesini veriyor. yine bir şey yok ortada. 2 bölüm sonra yamaç aliçoyu buluyor rahatlıyor. aliçonun kulübesine nehir geliyor. yamaça rüyayı anlat hadi diye baskı yapıyor. yamaç anlatıyor. nehir de aynı rüyayı gördüğünü söylüyor yamaç ise gülerek saçma diyor. nehir sinirleniyor niye bana umut verdin niye peşimde dolaştın diye ahkam kesiyor. Şu ana kadar öyle bir şey bile olmadı nehir tamamen takıntılı bir tavırı devam ettiriyor. kalkıp yamaçı öpüyor sonra ise yamaç sıfır tepki yüzünde bir etkilenmeye dair bir şey bile yok. nehir sen korkaksın diyip gidiyor. yine bir şey yok ortada. yamaçtan bir umut göremiyorum burada hala. sonra azer yamaç hesaplaşmasında efsun gelip yamaçı kurtarıyor. o sıra nehirin kolyesi yamaçın cebinden düşüyor efsun da kolyeyi avucuna sıkıştırıp gidiyor. yamaç uyanınca nehir onu kurtardı sanıyor teşekkür etmek için tımarhaneye gidip ağaç koyuyor. nehir mahalleye giriyor o meşhur “yamaç abi” ile. sonra yamaç niye geldiğini soruyor. nehir de sen anlat diyor. tabii nehir bu ağacı aliçonun kulübesinde yamaçı öptü ve tepki alamadı diye bir özür olarak görüyor. yamaç da öpme için değil ben sadece sana benim hayatımı kurtardığın için teşekkür ettim diyor nehir de ben kurtarmadım seni yine yanlış anlaşılma diyor ve kalmam için bir sebep var mı diye soruyor. yamaç da yok gidebilirsin diyor ve ablamız da gidiyor. sonra kemalin ölümünde yine geliyor yamaça bir ton hesap soruyor izlerken kafam şişti hatta yok niye aramadın ben seni arıyorum niye geri dönmüyorsun belki ben ölüyorum diyerek bencilliğini ortaya koyuyor yamaç ise cenazem vardı diyerek sert çıkıyor. sonra nehir alıp çocugu bara götürüyor hatta yamaç bugun olmaz demesine rağmen. sonra en sert içkiyi söylüyor yamaç orada duymuyor bile. hatta barmen çocuk sorumluluk almam diyor nehir de ben de almıyorum diyor. içip sevişiyorlar. ardından cumali vuruluyor, karaca azerin evinde yamaç nehire gidiyor ilk defa kendi isteğiyle. nehir ise onu dinlemiyor en çok sinir oldugum sahne cocuk geldi senin derdini dinledi kolyeni öptü. sonra nehir pizza falan diyip ağzına tıkıyor cümleleri. sonra insan böyle durumlarda pişman olmayacağı şeyler yapar diyerek konuyu oraya getiriyor tabii klasik bir erkek hareketi yamaç da durur mu yani orada. sonra nehir yine bencilliğini gösteriyor yamaç uyanıyor cizgi filme devam ediyor nehir gelip sen uyuyamıyorsun diye biz de mi uyumayak yamac abii diyip adamı kibarca kovuyor. adam da o günden sonra adım atmıyor nehire. daha dogrusu hiç atmadı da işte o günden sonra sahneleri yok. tabii kız hamile kalıyor yamaç cocugu istemiyor kadın da okey baba yoksa ben de dogurmam moduna girip sedyeye yatıyor yamaç da babasının sözü üzerine onu evine alıyor nehir de “beni sevme ihtimalin var mı” diyor ya bu kadar düşülmez be ablacım ya.

      nehir karakteri başta güzel yazılsa da bana kalırsa bu kadın sadece kendini düşünen asla yamaçı sevmemiş, asla değer vermemiş bir kişilik. sadece o rüya gerçekleşsin diye adam ile sevişiyor. adamın aklında yokken aklına sokuyor falan. bakın yamaç da suçlu asla suçsuz demiyorum ama sorun nehir bence bu ilişkide ve takıntılı olan da o. ama aşktan takıntılı değil o, o sadece o rüya gerçekleşsin ve ailem olabilsin diye bunları yapıyor.

     • Twitter kullananlar balvin’in hazırladığı videoya baksın (bayıldım!) Nehir insansın tüm enerjisini emecek biri olarak yazılmış. Net!

     • balvin

      valla videoyu yaparken ayılıp bayıldım ama değdi.

     • Lİnk ekleniyor mu acaba yorumlara : https://twitter.com/balvin_00/status/1251626781318266881

     • teletabi

      https://twitter.com/balvin_00/status/1251810634729218048

      şu videoda mükemmel nehir gerçekten enerji sömürüyor yamaçın surat ifadelerine bakın gülmekten öldüm ya hahha
      Link eklenmiyor galiba ya son video balvin burada mı bilmiyorum ama müthiş olmuş ellerine sağlık gülmekten öldüm ya..

     • Çok iyi 🙂

     • mumbai

      Ben de bunu anlatmaya çalışıyorum sürekli, kız gerçekten bir tuhaf ve Gökhan Horzum’a da çok kızıyorum bizi buna maruz bıraktığı için.. Ve Yamaç ve Nehir iki deli, birbirlerine yakışıyorlar deniyor ama samimi söylüyorum Yamaç Nehir’in yanında dünyanın en aklı selim insanı kalıyor, gerçekten :))

     • Katılıyorum!

     • Ayla

      Birkere bir diziye veya bir sahneye asla birden fazla bakmam buda benim huyum.
      Ama bu sitede eski yorumculardan biliyorum defalarca sahnelere bakanlar vardi.
      Ben cukur u herzaman tv den izliyenlerdenim. Bana Nehir takintili gelmedi.
      Nehir evet bir aile kurmayi cok istiyor o konuda katiliyorum sana. Dizide mesela ben Nehir in ailesine ne olmus,nasil hepsi yok oldular ben bu konuyu cok merak eden ender izliyecilerden biriyim. Ama Horzum bircok seyin cevabini vermedigi gibi bununda cevabini vermiyecek orasi ayri.
      Yamac zaten Nehir e asik degil ki,Nehir ile sevisirken gözleri kapali Efsun u düsunüyor diyede bu sitede yazmistim.
      Ama Yamac Nehir e ikinci gidisinde alkol falan almamisti kendi istegi ile sevisti orasida bir gercek. Ah be oglum bari dizide bir ILK olarak korunsaydin bari:))
      Nehir bilmiyoruz belki önceden bir cocugunu kaybetti simdi de hamile kalinca umutlandi özledigi aileyi kurabilecek konusunda.
      Senaristen ricam Yamac a bir secim yaptirsin ya Efsun ya Nehir. Böyle sanki iki kadini idare ediyor gibi ve iki kadinda umutlaniyor.
      Ama Nehir i Yamac in yanina daha cok yakistiriyorum,Nehir in icinde büyümemis bir cocuk var onu Yamac ta da görebiliyorum.
      Ne kadar ilginc aslinda diziye hangi pencereden baktigimiz,ruh halimiz,kendi yasamisliklarimiz veya yasayamadiklarimiza göre bazilarimiz Nehir i takintili görebiliyor bazilarimizda Efsun u…

     • teletabi

      işte ben de sizin gibiydim. tvden izleyince takıntılı gelmiyor boyle dikkatli izleyince sahneleri gerçekten nehirin takıntılı oldugunu gördüm. üstte de yazdıgım gibi ikinci gidişinde yamaç kendi isteğiyle beraber oluyor yamaçın da suçu var suçsuz demiyorum ama orada ikinci olayda yamaç ağır yaralı abisi ölüm döşeğinde, yeğeni düşmanının elinde, selim ortada yok nehir de dinlemiyor yemek söylüyor üstüne adama insan pişman olmayacağı şeyler yapabilir diyor yamaç anlamıyor bir daaha üstüne basa basa söylüyor yani klasik bir erkekliğini gösteriyor işte. İki kadını idare ediyormus gibi yapması cok saçma zaten ama yapmaya devam edecek efsun-yamaçı tam anlamıyla kavuşturmamak araya hep bir engel olarak nehiri bırakacak. cunku nehir de giderse bir engel kalmıyor, meliha-idris gibi hep engellerle yürütmeye çalısıyor ilişkiyi ve hoş değil

     • Ayla

      Iste dizilerin vazgecilmez klişeleri ille kadin ve erkegin arasina bir engel olmali genelde ikinci bir kadin. Burdada öyle,neyse siz EfYam cilar yinede sanslisiniz ikili doya doya cinsellik yasiyor öpüsme oluyor.
      Ben ne diziler izledim anca finalde birbirine kavusan öpüsen cifler:))
      O bar sahnesinde Yamac favorim olsada Yamac a kizmistim aslinda daha acisi cok tazeyken Nehir in pesinden takilmasina….

     • Bu yorum spam olmuş! düzelttim. ah bu disqus beni deli edecek.

     • Ayla

      Belkide Nehir Yamac ikinci defa Nehir in yanina gittigi ve kendi istegi ile kendi iradesi ile ”korunmadan” Nehir ile sevistiginde kadin hamile kalmistir olamaz mi?
      Bir gercek var ki Yamac Nehir i sevmiyor ondan Nehir in o bebegi dogurmamasindan yanayim. Keske düsürse,dünyaya gelirse al sana babadan yana sansi olmayan,yüzü gülmeyen bir evlat daha. Malum Kocovali lar babadan yana pek sansli sayilmazlar…

      Ha Mihriban ve Idrisin iliskisini YIRMI bölüm izlesek ben tahammül ederdim acikcasi. Salih in annesini daha iyi tanimis olurdum böylece,Idris in kendisi icin ne ifade ettigini,neden evli bir adama sevdalandigini vs.
      Nehir hamile kalmamaliydi katiliyorum ama Nehir gereksiz bir karekter degil benim gözümde ve siz anti Nehirciler de Nehir i oldugu gibi sevmis olan kabul etmis olan izliyeciye de tahammülünüz olmali diye düsünüyorum.
      Ha bu arada yorumuna ”like” koyan arkadaslarin bu kadar senin gibi anti Nehir ci olduklarini bilmiyordum,yeni ögrendim…

     • mumbai

      Nehir’in doğuracağı bebek sadece babadan yana değil anneden yana da şanssız olacak bence, Nehir’in deli olduğunu kendi ağzınızla söylemiştiniz 🙂 Yamaç’ın durumunu biliyoruz bir travma yaşadı ve onun tedavisini gördü ama Nehir muamma, belki de şizofrendir ne malum? Ki kendine bile bakamadığını ondan anne olamayacağını Nehir söyledi bizzat, bu konuda da ona fazlasıyla katılıyorum 🙂

      Başkalarının yorumlarını neden bu kadar kafanıza taktığınızı anlamadım açıkçası, anti Nehirci avına çıkmış gibisiniz 🙂 Beğenilerden, likelardan bile bir sonuç çıkarıyorsunuz, belki de sadece öylesine beğeni atıp geçmişlerdir olamaz mı, bu kadar ciddiye almayın bence bu bir dizi ve biz yorumlaşıyoruz sadece :))

     • Ayla

      Yukarida ki son cümlemi şaka anlaminda yazdim tabiiki,eski yorumdaslarimi kizdirmaktan cok hoslanirim:))
      Kesinlikle anti Nehir ci avinada cikmadim. Esasinda keskin keskin bir dizi karekterini yerden yere vururken o karekterin bu sitede seveninin oldugunu unutturmamakti amacim!
      Bu sohbete noktayi koyuyorum iyi geceler:))

     • Ben like’ı like olarak değil, okuduklarıma işaret koymak için koyuyorum :))))) – Genelde uzun olanlara okuduğumu hatırlamak için.

     • Ayla

      Biliyorum:))))

    • O rüya var ise neden o bebek doğacak! Yamaç o rüyayı bir kez daha görmüştü. Sena bebeğini kaybetti.
     2. kez gördü, belki Nehir de kaybedecek.

     eureka ^^ O bebek doğmayacak…

     bebekler ölmesin 🙁 kamu spotu!)

     • teletabi

      Şimdi Yamaç, İdris’in yolunda ve onun yaptığı hataların üstünü örterek devam ediyor. Bundan da kesinlikle eminim artık. Sultan’dan çocukları olmuş. Sena=Sultan oluyor ama çocuğu yok nedeni ise Dilan’ın diziden ayrılmak zorunda bırakılması. Mihriban’dan cocuk dogmus ama ortada kalmış, Nehir/Mihriban kesinlikle eşleşiyor. Karşılıksız bir duygu var orada ve Meliha/Efsun gibi başka kadınlar var arada. Meliha/Efsun’dan da eminiz yani herkesi bilemem ama ben öyle düşünüyorum. Ayrıca şundan eminim. Sena hayattayken Yamaç’a bir Efsun hikayesi yazılsa eminim %80’lik kısım Yamaç’ın bu seneki o üçgenini eleştirdiği kadar eleştirmez hatta yine o %80’lik kısım EfYam’cı olurdu.

     • Ayla

      Anti Senaciydim ama o hayattayken Efsun ile ask ücgeni olsa Sena nin yaninda olurdum. Evliyken baska bir gül koklayan erkege gicik oluyorum ondan.
      Sonuna kadar da anti EfYam olarak kalicagim:))

     • teletabi

      %80’lik kısım dedim zaten :))

     • Gözde E.

      Yüzde 20’de olmak ne güzel :))

   • yavrulama mevsimi.. Sesli güldüm. ilahi.. 🙂 Bak ama bu da İdris ile benzeşiyor. Malum Selim ile Salih neredeyse yaşıt.

  • Ben Efsun’u izleyinceye kadar Yamaç’ın Sena’yı kıskandığını zannederdim. Ama Efsun – Çağatay arasındakilerin düşüncesi bile Yamaç’ı bu hale sokuyorsa Sena-Mahsun’da katil olurdu. (KADINA ŞİDDETE HAYIR!)

   Sena’nın kaybettiği bebek erkek miydi? Konusu geçmiş miydi? Aklıma gelmişken bu konunun üstü ne çabuk kapandı. Selim Sena’dan özür diledi. Bitti, geçti. Diğer ihanetlerinin yanında bu en büyük ihanetidir bence. Babaya düşmansın, Çukur’u yak, ama Sena’yı zayiat olarak görmesi ve üstüne üstlük bu konudan sıyrılması bana hep garip gelmiştir. Bir konu da Vartolu. Vartolu, hastanede Sena’nın halini gördükten sonra müdahale etmedi ya… Yahu ‘Yenge’ diyordu bu adam. Salih severler, yok onun haberi yoktu, ilaç konusunun konuşulduğu sahnede masaya sonradan gelmişti diyorlar, karar mercii olmasa da, o an bilmese de öğrendi ve müdahale etmedi.

   Konu neydi? Unuttum ^^

   • Gözde E.

    Sena’nın bebeğinin cinsiyetini hiç öğrenemedik. Yamaç Sena’yı güvenecek kadar iyi tanıyordu ama Efsun’u o kadar iyi tanımıyor, ondan daha fazla kıskanmış olmasın?

    • teletabi

     Sadece o değil ki.. Sena’ya kaç kere beğenmiyorsan git resti çekti. Efsun’a asla bunu yapmaz. Hatta hep giden Yamaç. Boşanma davası açınca yine Sena’yı bıraktı. Üstüne Sena onu terk etti gitti. 2 gün sonra Sena’nın kapısı çaldı Sena koşa koşa Yamaç geldi sandı ama kapıyı açtığında bir çift bavul gördü. İdris ilk başlarda Yamaç’a “Ya Sena ya Çukur” diye rest çekti. Çukur’u seçti Yamaç. Resim hocası vardı üstelik. Eskiden Sena’nın aşk yaşadığı uğruna okulu bırakıp, intihara kalkıştığı. Hoca ve Sena’yı aynı odada yakaladı Yamaç ve çok tepki vermedi. Güveni de aşar bu hem eski sevgilisi, hem onun yüzünden okul bırakmış, intihara yönelmiş falan. Tamamiyle G.H, Efsun-Yamaç’ı gerçek aşk olarak yazıyor bana kalırsa

     • Gözde E.

      Belki de senarist Yamaç Sena aşkını düzgün yazamayınca ve diziye bu yönden seyirci çekemeyince düzgün bir aşk yazma yoluna gitmiştir. İlk iki sezon yorumlaşan arkadaşlar hep hemfikirdik burda aşk ve kadınların düzgün yazılamadığı konusunda.

     • incell

      Şu detayı biliyorum zaten. Çukur Yamaçın Dönüşü adlı kitapta Yamaç’ın Sena’ya kör kütük aşık olduğu yazılmış ancak tanışma şeklini diziden farklı yazmış. Dizide Sena’yı escort sanan adamlardan kurtarıyordu Yamaç sonra evine alıyordu vs. Ancak kitaba ise “Yamaç Sena’dan, Sena’yı görmeden etkilendi.” yazmış ve üstüne fotoğraftan onu gördüğünü yazmış. Peki bu ne? Tabii ki 3.sezondaki Efsun-Yamaç aşkı. Yamaç, Efsun’u görmeden fotoğraftan etkileniyor vs. Yani dediğiniz gibi senarist asıl düzgün aşkı şuan yazma yoluna gitmiş.

     • incell

      Bu arada ben EfYam’cı değilim ama anti de değilim. Sadece dediğinize katkı yapmak istedim.

     • Ayla

      Aman iyiki degilsin birde senle ugrasmayalim:))
      Gerci gizliden gizliye bir EfYam hayranligi seziyorum ama neyse:)

     • incell

      yok bee :)) sahneler güzel dedim diye efyam’cı mı oldum şimdi canıım. nötr’üm nehirden de nefret ettim. çünkü cok ucuz bir kadın olarak yazılmış. gurur namına bir şey yok üstüne bencil karşısındaki adamı kullanan kadınlardan nefret ederim hemcins olaraktan. azer-karaca da kasıntı ya cidden ne düşünüyorsunuz bilmem ama aşırı kasılıyor özellikle cihangir kusura bakmasın ama öyle. gitmiyor mu beceremiyor mu çözemedim. efsun-yamaç nötrüm. yani olsa da olur olmasa da. favorim damcum.

     • Ayla

      Sahi sende anti Nehirci sin. Bak ben kendilerini severim. Gerci Nehir in hayali bir karekter olmasini hep tercih etmisimdir.
      Azer Karaca birbirleri ile olan sahnelerde cok kasiyorlar dogal oynamiyorlar diye hep yazdim buralarda. Ama bir ara bu sitede bayagi AzKar cilar da vardi işte o ince cizgiyi asmamak icin kendimi frenledim hep. Ama Azer i güclü bir düsmanken aşk böcegi haline getirmelerinden hic hoslanmadim.
      Damla Cumali keyifli bir cift ama Damla karekterinin konaga kapanmasindan Sultan in sözünden disari cikmamasindan hic hoslanmiyorum hic..

     • incell

      imza atıyorum. damla’nın oyle pasifleşmesi çok uyuzuma gitti. saadet için sayfalarca nefret kusarım. anti nehirciyim sonuna kadar :)) özgür ruhlu olmasını seviyorsunuz ama bana özgür ruhludan öte bencil ve ukala geliyor. özellikle aslı’da bahsetmis asagıda bir videodan. onu izledim twitterda sinir katsayım 5 katına cıktı nehirle ilgili. vallahi hem güldüm hem sinirlendim. cok kötü yazılmıs ya! o videoyu yapan arkadas burada yorum yazıyor zaten görüyorsa söyleyeyim balvin ellerine sağlık >33

     • Ayla

      Offf bir anti Saadet ci daha bayildimmm:))
      Saadet i iki kasik suda bogabilirim:)

     • Ayla

      Horzum iyi kadin karekteri yazamiyorsa Nehir i oynayan oyuncu ne yapsin:))

     • incell

      nehiri oynayan oyuncuya laf etmedim ki zaten :)) kadın kötü yazılmış ve sevmiyorum. oyuncuların iyi kötü olmasına pek takıldığım bir konu değil. ha eleştireceksem ses tonu kulağımı tırmalıyor o da onun elinde değil 🙂

     • incell

      yazmaya başla bence. bak ben yazıyorum. hatta arttırıyorum kasılmadan öte baba-kız sahnesi gibi değil mi ya? azer babası gibi duruyor. şimdi diziyi izlemesem sorsalar bana karacayı koyup azer ve selimi getirseler hangisi babası desem düşünmem azer derim yani.

     • Ayla

      Caktirma ben gizli anti AzKar ciyim:)
      Karaca ile poncik poncik takilmasini hic sevmedim,Azer i sahalarda görmek istiyorum. Ama sizler gelmeden önce buralarda bayagi bir AzKar ci ugruyordu iclerinden birinin niki Mihriban di. Valla o tatli yorumcu Mihriban hatirina anti AzKar ligi mi törpüledim biraz:))

     • Gözde E.

      Ben seni AzKar’cı sanmıştım 🙁 Hayallerim yıkıldı…

     • Ayla

      Aglama ya. Hele bu bölüm o sacma sapan Karaca Azer ve Karaca kahve makinasi sahnesinden sonra olacagim varsada vazgectim:)))

     • Gözde E.

      Bir de makinenin markası da Karaca :)))))

     • Gözde E.

      Aslında ben VarSad’ı severdim ilk sezonda. Ama sonra canına okudular. NehYam da harcandı. (Ben sevdiğim için çifti harcandı kabul ettim.) Şu an favori çift konusunda DamCum ve AzKar yarışıyor bende.

     • incell

      VarSad.. ben de ilk sezon bayılarak izledim çok güzeldi ama sonra o büyü gitti. Nehir için de çift olsalardı belki katılırdım sana. Çünkü yamaç tarafından ufacık bir sevgi belirtisi dahi yoktu. şöyle ufaktan da olsa seviyormuş gibi davransa tamam diyeceğim de yok yani.

      sona kadar çok güzeldi be :)) o AzKar yazısını görmesem tamam diyecektim. gerçekten bir aşk göremiyorum yani senaryoda yok ki ortada. bir anda azer alevlendi kızı öpmeye başladı. 2 bölüm önce gözünün önünde şapırdatarak yemek yiyen adam aşk meleği oldu (zaten oynarken kalbimi sıkıştırıyor.) Yanlış anlaşılmasın Azer’i çok seviyorum ama Karaca ile olan sahnelerinde kanalı değiştireceğim artık. Senaryoda bir Yılmaz Güney okuyor bir kebapçıya götürüyor devamlı o malum tatlıyı alıyor. Çukur’la alakası olmayan sahneler değil mi şimdi bunlar? Böyle süre doldurmak veya belli kesimi tatmin etmek için yapılan işlere her zaman karşı çıkacağım :)) Hele o son sahnelerinden sonra AzKar demen beni üzdü 🙁
      O kafa yaslama neydi öyle ya izlerken boynum tutuldu. baba-kız gibiler ya. neyse çok gömdüm galiba. siz nasıl anti efyam’cıysanız ben de anti AzKar’cıyım. Yaşasın anti azkar!! :))

     • Gözde E.

      Sanırım AzKar’ı başta bir sevdim, acaba AzKar kadar müziğinden mi etkilendim çiftin 🙂 Nedense kredisi yüksek bende ondan hala AzKar deyişim. Toparlamazlarsa kaçarım napayım. Yegane çiftim VarYam’la yola devam ederim 🙂

     • Gözde E.

      Kitabı okumamıştım. Bilgi için teşekkürler.

     • Sinem

      Yamaç Kitapta Senayı Fotoğraftan görerek mi aşık oluyor gerçekten? Kitabı tamamen Okumadım.. Fakat başlarda öyle birşey okumadım, hangi Sayfada bu Olayın gectıgını söylerseniz cok sevınırım 🙂

     • Ayla

      Gökhan Horzum Efsun Yamac i gercek AŞK olarak mi yaziyor?
      Ayol adam ne kadin karekterleri güzel yaziyor nede sevdalari:)))

     • teletabi

      sena-yamaç’a aşk diyorsak efsun-yamaç’a dev aşk derim ben. güzel yazılıp yazılmaması yine dediğim gibi zevk meselesi. kadınların güzel yazılmadığına hemfikirim. efsun-yamaç da yeterli yazılmıyor onu da söylüyorum. eğer sena-yamaç aşk ise efsun-yamaç dev aşk.

     • Ayla

      Tam bir anti Senaciydim:)) Ama oyuncudan kaynaklaniyordu elestirilerim genelde,performansini hic yeterli bulmuyordum. Ne o dev ask ti benim gözümde nede Yamac Efsun da DEV ask görmüyorum kusura bakma:)
      Galiba önemli olan birbirimizin görüslerine katilmasakta saygiyla karsilamak..

     • teletabi

      yanlış anlama. ben de DEV aşk demiyorum efyama. Sena ile kıyaslarsak efyam yanında dev kalır demek istemiştim.

     • Ayla

      Bak bunu düzeltmen iyi oldu 🙂

    • mumbai

     Yalnız Yamaç yaralı ve güçsüz şekilde Çağatay’dan kaçarken bile Çağatay’a en yakın insan olan Efsun’a sığınacak kadar güveniyordu ona, hem de daha sevdiğini bile bilmiyorken. Mesele güven problemi olsa en aciz olduğu anda yani yaralıyken Efsun’a gitmezdi.

     Ben bu aşırı kıskançlığın Efsun’la gizli bir ilişki yaşamalarından dolayı olduğunu düşünüyorum. Efsun’la yaşadıkları şeyin bir adı yok, Yamaç’ın Efsun’un hayatında bir sıfatı yok, kocası değil, sevgilisi değil, ne olduğu belli olmayan bir durum var. Gelecekleri de yok, Efsun gitmekten falan bahsediyor. İşte bu durumlar üst üste gelince kontrolünü kaybediyor. Ve bir de..aralarındaki yoğun tutku var tabii, onun da etkisi var.

     • Gözde E.

      Ben o yoğun tutkuyu alamayanlardanım 🙂 Belki de ondan inanamıyorum bir şeylere. Yamaç – Efsun bana baştan uyumlu geldi fizik olarak ama nedense ilişkide sevemedim.

   • Ayla

    Vartolu nun Sena ya yaptigina cok kizmistim. Nerdeyse Salih ten vazgecicektim:(
    Sena nin bebeginin cinsiyeti belli degildi,hamileligin cok baslangicindaydi…

  • Konu İdris – Meliha kız çocuğu imiş. 🙂 Evet, pek mantıklı değil 🙂

   • teletabi

    evet mantıklı değil ama o kız çocuğu detayı kafamı karıştırıyor.

  • “Neden beni sevmedin be Yamaç” cümlesini de duyarsak Nehir’den tam paralellik yalnız!

   • teletabi

    duyacağımız günler yakındır

 • Erdenet Ailesi anketi yayında ^^ Anket en sevdiğim <3

 • Rizet16

  Çukur yeni bölüm pazartesi saat 20:00 de Show tv de 93. bölüm fotoğrafları Show tv internet sitesinde :))

  • balvin

   Nasıl bir bölüm olacak merak ediyorum valla. Özete baktım biraz ShowTv’de bulunan. Çok da bir şey olacakmış gibi durmuyor. Şey dikkatimi çekti. Arık Böke ile ilgili bir bilgiye ulaşacaklarmış. Tabii evden çekimler oluyormuş. Fazla bir şey gelişmez gibi duruyor hikayede.

   • çok keyif verecek gibi görünmüyor. Keşke Çukur Evde devam etseydi…

    • balvin

     Bence de. Şimdi karakterlerin hikayeyi fazla etkilemeden kendi aralarında etkisiz konuşmalarını değil de oyuncuların kendi aralarında konuşmalarını izlemeyi tercih ederim.

     • Çukurevde de koçovalı biraderler olsun diye kanalı, yapımı, çukur admin’i, yamaç okur’u , tüm biraderleri etiketledim durdum. Ama etkili olmadı 🙁

     • balvin

      Kişilik olarak Öner Erkan asla ve asla o yayına çıkmaz. Hatta onu tanıyan fanları bile bu durumu kabul etmiş durumda. Erkan da niye çıkmıyor hala çözebilmiş değilim. İkisinin de istekle çıkmadığını biliyorum ama. Bu sebepten dolayı 4ünü asla yan yana beraber göremeyeceğiz. Bir de çift yayını isteyenler var. Onların lincinden de kaçmış oluyorlar.

     • elzem

      ay şimdi fragmanı izledim de çok garip oldum ya. Değişik oldum farklı bir diziymiş gibi geldi

     • incell

      fragmanı izlerken cringe oldum resmen. en çok da azer’e. abi o ne yeteneksizliktir ya! yönetmen falan olmasa ciddi manada oynayamaz bu adam. Aşk sahnelerinden bahsediyorum genel olarak değil. Bu Karaca ile sahnelerinde yemin ediyorum bu adam oynayamıyor ya. çok kasıntı böyle izlerken kalbim sıkıştı. hele o sondaki gülüş yok mu? bir gülme tuttu anlatamam. Cio zorla çekiyorsun biliyorum hissediyorum o sahneleri oynarken kendin bile inanmıyorsun. bu sosyal medya diziyi bitirdi.

     • Gözde E.

      Demek ki adamın aşık adam oynamaması gerekiyor. Her oyuncu her şeyi yapacak diye bir kural yok zaten.

     • incell

      bazı roller tv oyuncusu için olmazsa olmaz olmalı. aşk da bunlardan biri. deli rolü oynamayabilirsin ama aşk gibi rollere bir tv oyuncusu isen kesinlikle geçirmen gerekli ve bunu soyleyen insan sayısı gün geçtikce artıyor maalesef.

     • Gözde E.

      Mantıklı bir düşünce esasında. Bu açıdan bakmamıştım.

     • Öner Erkan’ı zoom meetingdeki bütün kurucuklara koyan bir görsel vardı twitterda… Çok komikti.

     • balvin

      Evet ben de görmüştüm onu. Bayağı gülmüştüm.

     • Bu arada Öner Erkan demişken geçtiğimiz yıl tiyatroda izledim. Oyunda çok iyiydi. Öner Erkan ise sahnenin yıldızı idi. Sitede var yazısı: başka dünyada karşılaşmış gibi

      Fırsat bulan kaçırmasın!

     • Gözde E.

      Bence de. Oyun güzel, Öner güzel.

     • Gözde E.

      Ben görmedim, neymiş o? Bana da yollayın.

    • Rizet16

     Aynen katılıyorum, zaten işin şakası bir yana umarım gerçek hikayelere ve işleyişe müdahale etmezler. Benim de tek dikkatimi çeken balvin gibi Arık Böle ile ilgili önemli bir bilgiye ulaşacakları oldu, herşeye rağmen bunun yerine Çukur evde yi (zoom bağlantısı ile yapılanı) izlemeyi tercih ederdim. Ana hikaye ve akış içerisinden hiçbir şeye dokunulmasın istiyorum kalan kaldığı yerde kalsın, devam edeceği zaman derli toplu bölümle başlasın tekrardan.

     • Anlayamadığım madem sorulara yanıt verdirtmeyecektin neden sorularınızı sorun dedin?

      (sorum sana değil yapıma ^^)

 • Ebru

  Selam ben geldim,Ya Yamaç Meliha’nın İdris’ten değil de başka bir adamdan oğluysa,kansere yakalanınca ya da başka bilmediğimiz bir sebeple Yamaç’ı koruyup büyütmesi için İdris’e emanet ettiyse,olabilir mi?

  • Merhaba hoşgeldiniz… Peki bu sır neden herkesten gizlenecek, Emmi’nin bile gözlerini fal taşı gibi açtıracak ve sadece Yamaç’ın anlayabileceği bir sır olsun? Ve bir de Sultan Cadısı faktörü var tabii…

   • Ebru

    Biraz zorlama bir teori tabi ama zaten bu sır olayı biraz zorlama.Hemen kendimi çürüteyim o vakit bu sırrı iki kişi biliyormuş Sultan bilmiyor bu sırrı demek ki.

 • baby fiesta

  Herkese merhaba,
  En baştan anlamadığım bir şey var. “Şimdi bu kadar takılacak ne var?” diyebilirsiniz ama benim en çok saçma bulduğum şey Meliha’nın “Yamaç anlar” demesi. Arkadaşım sen Yamaç’ı ne kadar tanıyorsun ki bu cümleyi kurabiliyorsun? Yamaç anlar, oldu canım. Sen 79’da vurulup gitmişsin cenazen kalkmış, Paşa ve Sultan dışında seni önceden tanıyıp yaşadığını bilen yok. Yamaç anlar cümlesini nasıl kurabiliyor valla anlamadım. Ben böyle şeylere çok takılıyorum. Yani senaryoya kurguya uymayan cümlelere. Şimdi diyeceksiniz ki aşağıda da var bir yorum Meliha, İdris’in gençliğini görmüş Yamaç da. Buna katılıyorum zaten ama İdris’i görüyorsa İdris ve anlayış kavramlarının uzaktan yakından alakası yok. Anlayış kelimesi Koçovalılara ters zaten. Neyse işte

  Sırra gelince yani çok alakasız bir şey çıkacak diye düşünüyorum. Efsun ile alakası nasıl olacak veya Baykal’la? Emmi denen ihtiyar nereden bilecek Efsun ve Baykal’ı. Hadi Baykal’ı bilse bile çok da tanımıyordur. Paşa daha çok yakındı o işlere. Emmi’nin etrafından haberi yok. Alzheimer olmuş adamcağız ne hatırlar Baykal’ı ne bilir Efsun’u. Böyle gözleri fal taşı gibi açılıyor. Ne dedi ki bu Meliha? Şimdi şu laf da ilginç. İki kişi biliyor bunu. Yani İdris ve Meliha. Onun dışında bilen yok. Cidden ne olabilir yani. Sadece iki kişi biliyordu biri öldü. Ondan önce de bilen vardı da öldü mü yoksa geçmişten bu yana sadece 2 kişi mi biliyordu bu sırrı. Çok belirsiz ve dediğim gibi klasik bir hastalık olan karakter ekleme sendromunu yaşayacağız ve eldeki karakterleri yine göremeyeceğiz. Bu bir çocuk diyeceğim ama saçmalığın daniskası olacak yine. Mevcutlardan birinin Meliha’nın çocuğu diyeceğim yine olmayacak. Selim’i neden sevmiyor bu Sultan onu da çözemiyorum. Nerden baksan elde kalıyor ya.

  • Ahmet Adar

   Evet,Haklısınız,Meliha,Yamaçı nereden tanıyor da Yamaç anlar diyecek,Sırrı acaba Nehir mi öğrenecek,Aliçodan dolayı

   • baby fiesta

    Nehir artık o evden dışarı adım atamaz. Nehir öğrenmez yani. Büyük ihtimal Emmi ölünce açığa çıkacak bu sır.

    • Nehir bırak evi, odadan dışarı adım atamıyor ^^

    • Gözde E.

     Nehir korona olmuş, izolasyonda kızımız :))

 • mumbai

  Tahminleri şöyle bir okudum da en eğlenceli ihtimal Baykal ve İdris’in kardeş çıkması bence. Çatlak kadın Makbule Koçovalı kardeşlerin babaannesi, Sultan’ın da kaynanası çıksa hoş olmaz mı mesela? Oyuncu da geri dönse diziye. Zaten soyum kurudu diyip duruyordu, 4 tane daha erkek torunu olduğunu öğrenirse sevinçten kafayı yer kadın 🙂 Efsun’la Yamaç’da kuzen oluyor tabii bu durumda 🙂 Babamın oğlu out, amcamın kızı in 🙂

  Ya valla bence çok matrak ve enterasan olur.

  • İlahi kadında hiç Anadolu’nun bağrından kopup gelen bir imaj var mı?

   • mumbai

    Sonradan görmedir belki canım, ne malum 🙂

  • Gözde E.

   Valla favorim bu oldu :)))

 • mumbai

  Ben bu sırrın yeni bir çocuk olduğunu düşünmüyorum, düşünmek de istemiyorum. Birincisi bu dizi artık lütfen ama lütfen daha fazla yeni karakter almasın Erdenetler hariç, olanları bile hakkıyla izleyemiyoruz, hikayeleri ya yarım kalıyor ya da yüzeysel şekilde geçiştiriliyor karakter yoğunluğundan dolayı. İkincisi zaten böyle bir hikayenin hiçbir esprisi kalmadı işlendi çünkü 1. sezonda Vartolu’yla.

  Dizide öyle karanlıkta kalan çok fazla olay da yok, bir tek İdris’in geçmişi var sanırım. O yüzden ben bu sırrın İdris’in geçmişi-ailesiyle alakalı olabileceğini düşünüyorum. Tabii hiçkimse bilmezken neden sadece Meliha biliyor kısmı da var, o biraz kafa karıştırıyor. Meliha’yı gözünü kırpmadan vurabildiğine göre onunla bağlantılı bir şey olduğunu da düşünmüyorum. Hele onunla bir çocuğu olduğuna inanmak bile istemiyorum. Her halükarda Meliha’yı vurması adilikti ama bir de çocuğunun annesi olan kadını vurduysa İdris direkt dizinin en şerefsiz karakteri haline gelir gözümde.

  • Gözde E.

   Merhabalar.
   “Birincisi bu dizi artık lütfen ama lütfen daha fazla yeni karakter almasın Erdenetler hariç, olanları bile hakkıyla izleyemiyoruz, hikayeleri ya yarım kalıyor ya da yüzeysel şekilde geçiştiriliyor karakter yoğunluğundan dolayı.” ne kadar haklı bir serzeniş. O kadar çok karakter var ki gerçekten, azalsalar da layığıyla görebilsek hikayelerini.

  • Evet ya, sır olan çocuk yerine Erdenet’lerden Ögeday (Barış Falay) ile Berk Hakmanı’ı (Kulkan) izlemeyi tercih ederim. Onlarca kalp emojisi…

   • Gözde E.

    Barış Falay’la Berk Hakman’ı hemen de dahil ettin bakıyorum Çukur’a :)) Bir de koy ordan bir Musa Uzunlar 🙂

   • mumbai

    Tarihler marihler uyuşsaydı Yamaç Meliha’nın oğlu çıksın isteyebilirdim mesela. Zaten Yamaç sarışın, yani genetik bilimine hakaret gibi normal şartlarda Cumali ve Yamaç’ın aynı anne babadan doğduğunu iddia etmek 🙂 Sultan zaten tuhaf saçma bir kadın, Yamaç onun değil de Meliha’nın oğlu olsa içimin yağları erirdi valla, çok da hoşuma giderdi. Ama böyle bir ihtimal mümkün olmadığına göre bu sırrın Koçovalı çocuklarıyla bir alakası da hiç olmamasını tercih ederim.

    Erdenetler cephesi benim de çok hoşuma gidiyor, gelecek sezon da diğer kardeşlerle mesele iyice ısınacak belli ki. Ama sürekli bir Erdenet gider diğer Erdenet gelir şeklinde işlenmez umarım, gelecek sezon baba Erdenet ve Ogeday-Kulkan beraber girmeli bence diziye.

    Hatta bir ara Çağatay da dönecek gelecek sezon kesin, Nejat İşler su koyuvermezse tabii 🙂 Dönecek ve Efsun’a bir şey yapacak/zarar verecek bunun sinyali çok net verildi.

    • Ahmet Adar

     Sete alkollü geldiği için Ay yapımın,Kerem Çatayın bir daha Nejat İşler ile çalışacağını sanmam.

     • baby fiesta

      aa merak ettim şimdi. Öyle bir olay mı oldu?

     • Ahmet Adar

      Evet,öyle bir olay,Magazine yansımıştı.Çağatayın sön bölümünde.

     • mumbai

      Evet o haberi ben de gördüm, doğru mu değil mi tam bilemiyoruz tabii ama doğru bile olsa Nejat İşler Çukur ekibiyle tatlı ayrıldı. Yer aldığı son bölümde veda paylaşımı yaptı sosyal medyadan ekiple toplu foto çektirdi. Ki aksi olsa zaten Çağatay için “geri döneceğim” tarzı replikler yazılmazdı sanırım, hikayeden çıkışı daha net vurgulanırdı. Ama ucu açık bırakıldı, tabii Nejat İşler bu sağı solu belli olmaz, ama gelecek sezon sonuna doğru karakter dönecek bence. Efsun’u öldürebilir, ben öyle düşünüyorum.

     • Ahmet Adar

      Kerem Çatay ,Dudaktan kalbe dizisindeki bir kırgınlıktan dolayı bir daha Aslı Tandoğanla,Med-Cezirdeki olaydan sonrada Mine Tugayla bir daha çalışmadı.

     • mumbai

      Ben bir gerginlik olduğunu zannetmiyorum, olsa Çukur ekibiyle paylaşım yapmazdı ayrılırken.

     • Gözde E.

      Aslı Tandoğan Kapalıçarşı’da nasıl başrol oynadı o zaman?

     • Ahmet Adar

      Kapalıçarşı Ay yapıma değil,Şimdilerde iflas eden TMC film Erol Avcıya ait.Nejat işler o diziyi de yarım bırakmıştı.

     • Gözde E.

      Ah pardon doğru söylediniz. Evet Nejat işler çıkınca yerine Engin Altan Düzyatan gelmişti.

     • Gözde E.

      Efsun’u öldürmek mi? Çabuk dönsün o zaman. Aslı kızacak ama bunu istiyorum. :))

     • sevim

      Sanmıyorum. Ekip son bölümde çağatayın döneceği mesajını verdi. Yoksa hiç koymazlardı o duvar yazısını.

  • Bu haftasonu Çukur’a yakışacak Erdenet ailesi anketi yapayım 🙂 Çok eğleneceli oluyor. Bknz Cumali kim olsun, Bknz Meliha kim olsun anketleri.

   • Gözde E.

    Aslı ve anketleri en sevdiğim :)))

    • özlemişim… Ama resimli yapmayayım, isim isim daha kolay…

   • Rizet16

    Aslı, konu madem Büyük Erdenet ailesi olacak yok öyle 2-3 isim ile anket yapmak :)) karar vermek zor olmalı bence aşağıya kendi önereceğim bazı isimleri yazayım sen eleyip onları da ankete dahil edersen sevinirim (İçlerinde şuan farklı projelerde olan birçok isim vardır, şimdilik o konuya takılmayalım) karışık yazıyorum;

    Sarp Akkaya, Özgür Çevik, Metin Akdülger, Buğra Gülsoy, Mehmet Günsur, Ozan Güven, Yıldıray Şahiner, Mert Fırat, Kerem Bürsin, Gürkan Uygun, Çetin Tekindor, Musa Uzunlar, Kadir Doğulu, Halit Ergenç, Burak Özçivit, Engin Akyürek, Can Gürzap, Çağatay Ulusoy, Kıvanç Tatlıtuğ, Fırat Çelik, Kenan İmirzalıoğlu, Yurdaer Okur, Engin Altan Düzyatan,Yiğit Özşener, Seçkin Özdemir, Mustafa Avkıran, Engin Öztürk, Murat Daltaban, Haluk Bilginer.

    • Çukur’a kim yakışır anketi mi yapsak? Sırf baba ve iki oğlu ile sınırlı kalmasak mı? Dur ben bir düşüneyim….

     Bu yazdıklarının çoğunun dizisi var bu arada 🙂

     • Rizet16

      Evet biliyorum, çoğu projelerde zaten maksat kendimizi eğlendirmek ne de olsa hayal kuruyoruz bir nevi :)) bir iki sorulu anket güzel olabilir eğlenceli olur bence, hadi bakalım.

     • Tamam yarına hazırlarım 🙂 Bu arada site BZÇ hariç sadece Çukur oldu ^^ Yok mu başka dizi yazısı yazmak isteyen? (Ben işe gidiyorum, bir de online eğitime başladım ki zaten olmayan vakit iyice azaldı! Hafta sonu killing eve yazayım bari. 3 sezon şerefine <3 )

     • Gözde E.

      Vakit ayarlayınca özlenenlere Bir İstanbul Masalı yazmak istiyorum.

     • Yayında efeniim iki değil üç sorulu hem de…

    • Çağatay Ulusoy’un bir sahnelik konuk olup polis olarak görünmesini çok isterdim. (Yamaç karakola girip dejavu demişti ya)

    • Acaba hali hazırda projesi olan isimleri çıkartsam mı?

     • Rizet16

      Bilemedim ki o zaman da pek bir isim kalmıyor gibi sanki, yine de sen bilirsin daha gerçekçi olsun diyorsan çıkartabilirsin.

 • sevim

  Sırrın Efsun ile alakalı olduğunu düşünmüyorum. Fakat ortada Meliha ve İdrisin bir çocuğu olduğunu da düşünmüyorum. Bu sır neyse İdris biliyordu. Yani İdris çocuğunun annesini mi öldürmüş oldu? Peki o çocuğa yıllarca kim baktı? Çünkü Melihanın bakım evinde ömrünü geçirdiğini biliyoruz. Olacak iş değil. Bu sır ne ise kronolojik sıraya göre Selimin doğumundan önce olmuş olmalı ve öğrenildiğinde şimdiki zamana da etki edebilecek olmalı.

  • merhaba, hoş geldiniz. Selim’in doğumundan önce, öğrenildiğinde şimdiki zamana da etki edebilecek ve ekliyorum herkesi şok edecek, tepki vermelerine sebep olacak (olumsuz anlamda) ama bir tek Yamaç anlayış gösterebilecek.

   Of… Çok bilinmeyenli değişken… Matematikle aram iyidir. Ama benden pas!

   • Rizet16

    Vallahi bu kadar kafa patlatıyoruz, kronoloji falan araştırıyoruz eğer gerçekten Ayla’nın dediği gibi sırrı hala Horzum bile bilmiyorsa ya da gidip geçmişteki hiçbir olaya uymayacak şekilde bağlamaya kalkarsa ciddi yıkılırım , beklentiyi kendisi yükseltti bu kadar, neyse ki kendisinin ”Ben hiçbir şeyi boşuna yazmam” sözü geliyor aklıma da biraz rahatlıyorum. Bu sır gerçekten o kadar eskiye mi dayanıyor yoksa bizler mi bu kadar geriye götürdük orasını da çözemiyorum. Herhalde geçen sezon İdris ile Meliha arasında konuşulup paylaşılmış bir şey değildir dimi?
    Koçovalı kardeşlerin hiçbiri ile uyuşmuyor genel olarak bakınca, belki Varto’lu diyeceğim ama yok o da aklıma yatmıyor. İdris Koçovalı ile Baykal K. arasında bir arkabalık bağı falan olabilir gibi düşündüğümde de Meliha’nın gerçek Baykal’ı tanımaması, bilmemesi alakasız oluyor. Artık düşüne düşüne saçma sapan şeyler bile uydurmaya başladım, bu sezon katılıp, kıraathane’de çalışmaya başlayan aksak adamı bile İdris’in kardeşi falan çıkabilir mi acaba diye dahi düşündüm :))

    • Ben Horzum’un yerinde olsam, tahmin edilmez bir nick ile gelirim buraya yazarım teorimi. Dikkatli Çukur izleyicileri toplanmış. Al sana focus grup. Üstelik bedava. eksilerini artılarını burada tartışmaya açar. ardından tepkilere göre teorimi toparlarım. Gökhan Bey’ciim duy sesimi 🙂

     • Ayla

      Ben önceki sezonlarda hep diyordum @gokhan_horzum tayfasindan birileri buralari okuyor diye:)))
      Ama adam cok inatci kafasina göre takiliyor ve kendi dogru bildiginden vazgecmiyor. Ha arasira fanlarin agzina bir parmak bal sunuyor Azer/Karaca 🙂

     • Gözde E.

      Azer Karaca’nın da önceden planlanmış olma ihtimali olabilir ama :))

     • baiano

      imkansız bence o durum. çok belliydi azer efsun’a tutuluyordu. erdenetler de planlanmış bir şey değildi. onlar girince azeri de karacaya bağladılar

     • Gözde E.

      Azer Efsun’a tutuluyordu ama Karaca’nın Azer’e tutulacağı belli gibiydi sanki. Bana da Erdenetler planlı gelmiyor sizin gibi.

     • baiano

      Karaca tutulup, Azer tutulmayacaksa nasıl bir katkısı olacaktı ki hikayeye? Karaca yine hain kızı mı oynayacaktı acaba? Ya bu Selim’in ailesi niye böyle??

     • Gözde E.

      Belki Azer, Efsun’dan umduğunu bulamayınca Karaca’yı fark edecekti bilemiyorum ki. Ama yalan yok AzKar sevdiğim bir çift dizide.

     • sevim

      Okuduğuma göre Nejat İşler teklifi kabul eder etmez erdenetlere bağlandı konu. Yoksa dediğiniz gibi hikaye Yamaç efsun azer üçgenine gidiyordu. Nejat dahil olunca kadroya Yamaç efsun çağatay üçgeni oldu. 3. sezonun başından beri azerin efsuna ilgisi gösterildi. Fakat çağatay karakterinin girmesiyle yan bir hikaye yazıldı azkar olarak. Bence bu çok da iyi oldu. Senaryo zenginleşti.

     • baiano

      valla ben ortada bir zenginleşme göremiyorum. Tamamiyle fanların ağzına bir parmak bal çalma tadında sahnelerle geçiştirildiğini görüyorum. Kebapçıya gitme, halka tatlısı alma, ergen gibi mesajlar atma… bunun dışında senaryoya bir katkısı yok. süre dolsun, fanlar mutlu olsun diye çekiliyor bu da hoş değil.

     • Rizet16

      Beni de buradaki yorumlardan bir arkadaş (Balvin’di sanırım 3. sezon değerlendirme yazısı altında) bilgilendirmişti bu konuyla alakalı. Nejat İşler ile anlaşma aşaması biraz sorunlu ve uzun geçmiş, bu dönemde Ebu Kayser karakteri ile de görüşmeler yapılıyordu hatta sosyal medya ya bile yansıyan isimler vardı. Muhtemelen Nejat İşler ile anlaşılması sonrası Erdenetler girişi yapılıp bazı şeyler değiştiğini düşünenlerdenim. O olmasaydı muhtemelen Azer-Yamaç-Efsun üçgeni olup Ebu Kayser den devam edilirdi. Hatta ilk başlarda Azer’in Efsun’a inceden ilgi ve meyili olduğu gösterilmişti sanki.

     • 2.sezonda stillettolar göründüğünde tabiri caizse ağzının suyu akmıştı.

     • Gözde E.

      Vegan olduğunu öğrenince ben bunla yapamam dediyse 🙂

    • Gözde E.

     Bence sır geçmişe dayanıyor kesinlikle. Baykal K. Kent ama ya değiştirilmiş bir Kent ise? Koçovalı’dan Kent yapılmışsa?

 • Aslı Hanım öncelikle bu konuyu ayrı bir yazıya taşıdığınız için teşekkür ederim size. Ellerinize sağlık, teoriniz de çürümüş ama sağlık olsun. Herkes gibi ben de pek fikre sahip değilim. Hatta Ayla Hanım’ın bahsettiği üzere ben de senaristin henüz karar vermediğini düşünüyorum. Evet aklında kabataslak bir fikir vardır elbette ama tamamen oturtulmuş bir şey olduğunu zannetmiyorum. Bu sır öyle bir şey olmalı ki Çukur’un tüm dengesini alt üst etsin ama yazılış itibariyle bunun bu kadar tepki toplayacağını düşünmemiştir senarist. Büyük ihtimal de ilk kafasından geçirdiği hikayeyi de bozmuştur. Çünkü seyirci dev bir şey bekliyor. Beklenti çok yüksek.

  Şimdi ikilinin bir çocuğunun olması durumu saçma dursa da yazılabilir. Sene başı birkaç analizcinin “Kerem Koçovalı, Nefes Koçovalı” falan tarzında yaptığı şeyler vardı. Mantık hataları çok getirir bu ama seyirciyi doyurur bu durum. Mantık hatasını az da olsa azaltacak bir şekilde açıklarsa kimse buna o kadar ses çıkarmaz.

  Efsun’a bağlanır mı Meliha’nın sırrı? Çok da imkansız değil. Mantıklı gibi de duran bir durum ayrıca. Şimdi Yamaç artık İdris’e evriliyor. Etrafındaki kadınlar ve yaşadığı olaylar babasının kaderini tekrar ediyor olarak bakıyorum ben. Bu durumda da Meliha ile Efsun benziyor birbirine. Çukur’un başına ne geldiyse Meliha yüzünden geldi bizim izlediğimiz kadarıyla. Çünkü Meliha yüzünden Edip öldü. Edip’in oğlu Yücel, başından beri tüm kayıplara aslında zarar veren kişi. Karakuzular onun sayesinde giriyor Çukur’a. O yönlendiriyor yani. Ailedeki kayıplar falan hep Meliha’ya bağlanıyor. Şimdi Erdenetler de diziye dahil olunca ve buradaki erkekler yine Efsun’la irtibata geçince verilecek kayıpların nedeni yine Efsun’a bağlanabilir hatta ben buna kesin gözüyle bakıyorum. Efsun yeni bir Meliha oluyor. Çukur yine bir kadın yüzünden kayıplar verecek. Yamaç babasının kaderini tekrar ediyor. Belki flashbackler görmedik fazla İdris ile ilgili ama 3.sezonki Yamaç İdris’in flashback’i gibi bakabiliriz. Ancak dediğim gibi bu sır bence de bir çocuk ile kapatılacak.Efsun bu hikayeyi yönlendirebilir ama sır ile alakasının olacağına ihitmal vermiyorum.

  • merhaba hoş geldiniz 🙂 Kerem Koçovalı Nefes Koçovalı mı? hiç okumadım bu analizleri? Kim olacakmış bunlar?

   • Gözde E.

    Nefes Koçovalı’yı ben de duymuş gibiyim ama o kadar.

   • Yazın çok çıkıyordu ve baya etkileşim alıyordu bu videolar. O yüzden yazdım. Seyirci itimat ediyor bunlara. Onun için böyle bir şey olursa fazla tepki çekmez.

 • Gözde E.

  Teoriler havada uçuşuyor ama benim hiç fikrim yok iyi mi :)) )Yalnız Aslı bunu da Efsun’a bağlamışsın ya, mantıklı lakin, okurken bir gülme gelmedi değil :)))

  Acabaaaa Meliha ile Nehir arasında bir bağlantı olabilir mi? Nehir’in geçmişi de hala kapalı kutu gibi. (Fikrim yok dedim ama yazarken aklıma bu geldi, maksat beyin cimlastiği)

  • incell

   Nehir bana kalırsa pasifleştirilip kenara atıldı. Gökhan Horzum bildiğimiz üzere tepki alan karakterleri ya öldürür ya da törpüler, kenarda tutar. Nehir çok tepki aldı izleyici tarafından. Sena’ya benzerliği hususunda insanlar sevmemiş genel olarak. Hikayesini de açacağını zannetmiyorum. Yamaç’ın yanında, evinde o ilk halinden eser yok. Bambaşka pasif bir kadın olmuş. Nişanlanacakmış galiba Yamaç ile. Öyle duyumlar vardı. Bebeği doğurup öldüreceklerdir.

   Efsun’la Meliha bağı mantıklı duruyor ayrıca olmalı artık. Yani Baykal’ın neden bu mahalleye saldırdığını açık bıraktılar bir şekilde o ipin ucunun bağlanması lazım. Baykal neden İdris’den bu kadar nefret etti ki? Niye karşı karşıya gelmediler hiç. Neden İdris onun hakkında iki kelam etmedi. Meliha olabilir bunun sebebi. Başka bir sebep varsa da açıklanmalı. Bana kalırsa büyük sırrın Efsun ile direkt bağlantısı yok. Emmi nerden bilsin Efsun’u. Bu kadar şaşıracak ne var ki? Koçovalıları kesinlikle bağlayan bir şey bana kalırsa ama tahminim yok.

   • Ayla

    Selam Incell
    3 sezon izlenimleri de ki tüm yorumlari okumadim ama senin yazdigin yorum cok ilgimi cekti ve begendim. Anlatim dilin cok hos. Her cukur bölümü senden yorum istiyecegim.
    Rizett in yazisi altinda ne kadar cok yeni arkadas toplanip yazismis.
    Ben bu sitede cukur a ilgi bir hayli azaldi diyordum ama birden bire taze kan geldi ne güzel.

    • incell

     Selam, yorumun için teşekkür ederim. Şımardım valla :))

    • Gözde E.

     Aylacığım benim, Büke’nin ve Özge’nin diziye ilgisi zerre azalmış değil, hatta hala en sevdiğimiz dizimiz belki de ama yorumlara gelince bir varız bir yokuz :)))

     • Ayla

      Özge zaten buralardan tam kayboldu,Büke arasira bir cehh diyor.
      Özge nin zamanlarinda hatirlasana ne kadar cok yorumcular vardi offf offf.
      Bir gercek var ki zaman zaman bu sezon ben,Asli hatta Horzum ve cukur hayrani Nur bile memnun olmadigimiz bircok seyi buralarda paylastik.
      Ama sen ve ikizin tam gaz devam ettiniz Cukur un bu sezon bile her bölümünü begendiniz :))

     • Gözde E.

      Özge birkaç gündür Whatsapp’ta da yok, ne oldu acaba cidden… O zamanlar 2000 yoruma uçuyorduk vuhuuu :)))

      Ben ve ikizimin Çukur çocuğu gibi her türlü seviyoruz 🙂

   • Gözde E.

    Nehir’in Sena benzerliğini ben sevmiştim doğrusu, Nehir’i de. 🙁 Yalan oldu kızcağız.

    Baykal, sırf Edip yüzünden bu kadar nefret etmiş olamaz. Ancak Edip kardeşi, akrabası falansa.

    • incell

     Ben Sena’dan nefret ettiğim için Nehir’e de otomatik olarak nefret duymaya başladım. Çoğunluk da öyle olunca pasifleştirildi karakter. Geçmişine kesin girilecekti de eli kolu çekildi hemen.

     Yücel, Baykal’ın sağ koluymuş. En çok ona güvenirmiş Baykal. Edip’in oğlu da Yücel olunca çok da uzak değil ama bence ona bağlamazlar. Yani Baykal’ın hırsı için yetmez bu.

     • Gözde E.

      Sena’dan nefret etmeyenlerden biriyim. Ama işin komiği buna rağmen Mahsun’la da yakıştırmıştım (utangaç emoji)
      Offff ne zor tahmin edilesi bir sır bu 🙁

  • Ayla

   Bende teorileri okudum ve güldüm:) Yok Nehir,Efsun Meliha nin kizi,yok Yamac oglu.
   Tur ki Efsun Meliha nin kizi ben bir anneyim ve olaya anne penceresinden bakiyorum hangi vicdansiz anne kizinin oldugunu biliyor ondan ayri yasar? Üstelik Meliha nin efsunlu elleri durumu bile yok. Yamac in Meliha nin oglu olma ihtimali ise sifir,Sultan cadisi Yamac i bagrina basicak ve üstüne bu kadar titriyecek pışık :))

   • Gözde E.

    Sultan asla Meliha’nın oğlunu sahiplenmeeeez. Haaa belki de ayrı büyümelerinden zevk alıp sahiplenir?

    • Ayla

     Yok cadi Sultan in ayri büyüsünler Meliha nin canini acitmak icin sahiplenecegine asla inanmam. Benim gözümde bir gercek var Yamac Sultan in öz oglu ve kadinin tavri hareketleri de Yamac in öz annesi gibi:)

     • Gözde E.

      Yok bence de öyle de beyin jimnastiği yapıyoruz işte :))

  • Her yol #EfYam’a çıkar. kalp kalp kalp <3

 • Ayla

  Merhaba Asli
  Bence Meliha ve Idris in SIRRINI Horzum bile bilmiyor :)))
  Idris i 13 yasinda baba yapmis bir senaristten bahsediyoruz.
  Birseyi merak ediyorum belki yaza kadar cukur hic cekilmez ücüncü sezon finali olmadan dördüncü sezona mi gecilecek? Ben hala dizinin en kisa zamanda final yapmasindan yanayim.
  Bu arada Asli kutlarim seni sitene yeni arkadaslar getirmeyi basarmissin. Onlarada hosgeldiniz diyorum.
  Eski yorumcular bir bir kaybolmusken yeniler gelmis ne güzel…

  • Merhaba Ayla, hoşgeldin. Kervan yolda düzülür diyorsun yani 🙂 Ama mutlaka bir fikri vardır da belki tam oturtmamıştır.

   Set yeniden toplanmaz zannetmiyorum. Zaten sezon bitimine ortalama 6 hafta var. Son bölümü 3 sezon finali olarak kabul edebiliriz Arık Böke’nin gelişini… Sanki bilip çekmişler…

   4.sezon olmasın diyenlerdenim ama 3 devam etsin tabii 🙂

  • Gözde E.

   Ben kaybolmadım, sadece varlığımı belli etmiyorum :)))

   • Ayla

    Ama ne yapayim eskilerden kimseyi görmedim:))
    Sen karda yürürüm izimi belli etmeyenlerdenim diyenlerdensin o zaman:)

 • Teorim çürüdü. Twitterda hatırlatmışlar:

  “Yazınızı okudum efsun baykal meliha kızı olamazki .Meliha 2.sezon sahte baykal tarafından kaçırılıyo eline yücel ‘in babasının resmi veriliyo.Meliha baykali tanimiyo yani kim bu baykal bey gibi cümle kurmustu. Meliha bi bakim evinde yaşadı efsun küçüklüğü annesi ile üstelik.”

  Ben unutmuşum, belki senarist de unutmuştur 🙂

 • incell

  Ellerinize sağlık,

  Kolye hakkında benim hatırladığım İdris, Mihriban’ı Gonca olarak değil Mihriban olarak tanıdığıydı. Yani Gonca değiştirilen adı. Kimse duymasın diye adını Gonca olarak değiştirmişlerdi. Mihriban olarak tanıdığı için M yazılı kolye vermişti Mihriban’a orada bir çelişki yok yani.

  Meliha zaten Yamaçın annesi olamaz. Bir kere acayip saçmalık olur bu. Çocukları olabilir yani büyük ihtimal de o olur gibi geliyor bana. Evet mantık hatası olur ama o mantık hatası çok da büyük değil bence. Bir kız çocuğu veya erkek farketmez yeni bir kardeş gelebilir. Olmazsa da bu bilginin Emmi’yi bağlayan kısmı ne? Orası işte bunu biraz çelişkiye sokuyor. Yani Emmi’nin Efsun’dan haberi yok bildiğimiz kadarıyla. Baykal hakkında da yorum yaptığını görmemiştik. Şimdi Meliha gidip Emmi’ye “Baykal ile bizim bir kızımız vardı.” demesi Koçovalılar’ı çok bağlamıyor hatta Emmi genel olarak İdris’in işlerden pek anlamayan bir kısımdı. Paşa’ya demiş olsa okeyim ama Emmi biraz saçma. Bence bu durum direkt olarak Koçovalılar’ı bağlayan bir şey. Evlat olma ihtimali bu yüzden yüksek. Ha diğer yorumlara yani Meliha ile Efsun bağlantısı mantıklı duruyor hatta olma ihtimali yüksek belki sır ile de bir bağıntısı vardır ama direk sırrın kendisi olabileceğini düşünmüyorum.

  • Merhaba, hoş geldiniz.

   Kafam karıştı, İdris Mihriban’ı Gonca olarak tanıyordu. Hatta onun Mihriban olduğunu bilmiyordum ki demişti?

   • incell

    Merhaba,

    Ben yanlış hatırlıyorum o zaman. Öyle olsa da zaten İdris, Mihriban’ı Meliha’ya benzettiği için onun yanında oluyor diye hatırlıyorum. Çünkü sima olarak da Meliha’yı biraz andırıyor Mihriban. M yazılı kolye zaten Meliha’nın o da Mihriban’a veriyor vs.

    • M li kolyenin Meliha’nın olduğuna dair birşey hatırlayamadım. Ah ah bu kolye mevzusunu yedi biritdi senarist. harcanan hikayeler vol. bilmem kaç! (sinirli emoji)

     • Gözde E.

      Belki de kolye harcanmamıştır, tekrar açılacaktır Meliha sırrı ile olamaz mı?

 • balvin

  Yazı çok güzel olmuş, ellerinize sağlık. İdris ve Meliha ilişkisi başından beri çok şeffaf olmadığı için tahmin yapmak zor bu konuda. Şimdi ben ilk İdris ve Meliha aşkının adının geçtiği zamandan başlamak istiyorum. İlk sezon Aliço, Meliha için araştırma yaparken Haldun Dormen’in oynadığı bir karakterle karşılaşıp konuşuyordu. Anlatılanlara göre Meliha’ya bir adam musallat oluyor tabii bu İdris’le tanışmadan önce olan bir durum. Adam daha sonra Meliha’yı bacağından vuruyor ve Meliha sahneleri bırakmak zorunda kalıyor sonra İdris ile tanışıyor ve İdris onu Çukur için vuruyor. Kronoloji bu şekildeydi tabii yanlış hatırlamıyorsam.

  Daha sonra bize flashback ile anlatılmak istenen Edip vardı. Tabii başta Haldun Dormen’in anlattığı şeyle uyuşmayan bir senaryoydu bu. Yani senaryo mu değiştirildi yoksa başta da Meliha Edip dışında başka bir adam tarafından mı vuruldu gerçekten orası belirsiz. Çünkü Meliha daha önce de vurulmuş ama bunun bahsi geçmiyor 2.sezonda. Şimdi herkesin ortak düşündüğü konu İdris ve Meliha’nın bir çocuğu var mı yok mu? Sırrın bu olması yazıda da olduğu gibi yılların uyuşmamasına takılıyor. 79’da vurulan Meliha’nın 90’da doğan Yamaç’ın annesi olması imkansız. İlk karşılaştıklarındaki verilen hava biraz Yamaç’ın kaderine vurguydu sanırım. Başta izleyince anne??? olabilir mi diyorsunuz ama şimdi aklıma geldi, İdris, gazeteci Hale’yi görünce de aynı şekilde bakıyor. Meliha’nın gençliğini görüyor orada. Burada ise Yamaç’ı gören Meliha, İdris’in gençliğini görüyor zannımca. Yamaç’ın 3.sezonda İdris’in gençliğine bürünmesinin işaretini vermiş olabilir senarist.

  İdris ile Meliha’nın farklı bir çocuğunun olması durumu da saçma geliyor. Şimdi Meliha vuruluyor 1979’da. Komada kalıyor ortada bir çocuk varsa ona kim baktı? İdris’in bu çocuktan haberi olmaması imkansız. Olsa bile elzem’in dediği gibi onu yanına alırdı. Yani çelişki ile dolu orası da.

  Şimdi teoriye gelirsek, kendi şahsi fikrim ben de gerçekten Efsun ile bu sırrın bir bağlantısı olabileceğini kafamda geçiriyordum hatta emin gibiydim. Ancak Meliha’nın Efsun’un annesi olma durumu aklımın ucundan dahi geçmemişti. Twitter’da bir arkadaşla bu konu hakkında konuşmuştum o da aynı şeyi söylemişti. Hatta o, Meliha ile Şifa’nın kardeş olabileceğin falan söylemişti. Meliha bence Efsun’un annesi olamaz. Çünkü Efsun’un annesi ile ilgili büyülü ellerden çok söz edildi. Meliha’nın ise büyülü bir sesi vardı. Akrabalık taşımaları çok da imkansız bir durum değil gibi. Şimdi şu da kafamı çok bulandıran bir mesele. Efsun’un Yamaç’a anlattığı ilk hikaye yani “Babamın Emaneti” tamamiyle Yamaç’ı anlatan bir şeydi. Daha doğrusu şurası Yamaç’ı çok vurguluyor. Şimdi baba ve oğul ev yapıyorlar, tam evi bitirecekleri gün ormandan içli içli şarkı söyleyen bir ses geliyor (Meliha) daha sonra baba oraya yönelip kayboluyor. Yani ev yapılırken (Çukur kurulurken) İdris’in Meliha aşkı Çukur’daki dengeyi bozuyor ve İdris onu öldürüyor falan hikaye genelde bunu anlatıyor. Ertesi bölüm Yamaç ise Efsun’a “Ben uyudum o gece, ne anlattın bana?” diye sorunca “Küçükken annemin bana anlattığı bir masalı.” diyerek yanıt veriyor. Yani bu hikayeyi tam anlatamasam da tekrar izleyenler görecektir ki bu hikayede geçen üç şahıs var ve bunlar İdris,Meliha ve Yamaç’ı temsil ediyor. Şifa’nın bunu anlatması çok enteresan geldi bana. Bu durum aslında sizin teoriyi de biraz destekliyor ama bana kalırsa akrabalık veya bir tanıma durumunu güçlendiriyor. Çünkü dediğiniz üzere ikinci hikayeye uyarlarsak bunu ilk adam yerine İdris, ikinci adam yerine Baykal’ı koyunca uymuyor bence. Yani ikinci adam, kadını ölü değil yaşıyor olarak biliyor. Neden intikam alsın bunun için? Kadını vurduğu için intikam alacak olsa çok da büyük bir zarar değil en azından kadın yaşıyor. Bunun intikamını alıyor olabilir bir nebze ama yeterli değil. Dediğim gibi Şifa için “büyülü el”, Meliha için “büyülü ses” tanımı yapılıyor. Belki de bu durum sadece Yamaç babasına benzetmek amaçlı yapılıyor olabilir. Şifa’nın elleri Efsun’a geçince, Nehir/Mihriban, Efsun/Meliha paralelliği doğurmak için belirtilen bir şey de olabilir.

  Sonuç olarak bu sır veya Meliha’nın Efsun ile bağının olma ihtimali yüksek. Belki de Efsun’dan tamamen bağımsız bir şey çıkabilir.

  • elzem

   o detay çok güzelmiş. yani şifanın anlattığı masalla meliha’nın kesişmesi. Aslı Hanım’ın teorisini de destekliyor ayrıca. Tabii illa anne olacak diye bir kaide yok dediğiniz gibi.

   • balvin

    bu arada yazı spam’e düşmüş galiba.

    • Düzelttim. Disqus yapısını değiştirdi onay ver mailleri gelmiyor artık. Ancak panelden bakarsam…

  • Merhaba, ben şöyle hatırlıyorum. 70lerdeki kariyer planı çok daha iyiydi, gazinoda assolist olmaya adaydı, sonraki kariyere baksanıza Edip-İdris dönemi: gül pavyon. Bu nedenle zamanlama şimdilik oturuyor. Bu zaman akışı ne mevcut çocuklardan birinin (Yamaç’da dahil) annesinin Meliha olduğunu ne de İdris ve Meliha’nın başka bir çocuğu olduğunu doğrulayacak şekilde değil. Demek ki ortada çocuk yok. Olmasın zaten bu ne ya, her yerden bir çocuk çıkıyor.

   Efsun anlatığını yazıya eklerken ilk anlattığı hikayeye de atıflar yapmak istedim ama tam oturtamadım. Bence de Bana İdris, evlat Yamaç, ormandan gelen ses Meliha… Babanın kurmaya çalıştığı düzen Meliha uğruna yıkılıyor. Geride bıraktığı oğlana İdris’in Yamaç’a Çukur’u koru demesi gibi bir yük bindirilmiş. Çukur yıkılıyor. Çukur’dakiler koyunlar / keçiler – Sena, Akşın, birer birer kurtlar tarafından – kara kuzu – avlanıyor.

   Ama sonra avcı geri dönüyor yıllar sonra… İşte burayı oturtamıyorum… Tekrar dinleyeyim…

   Ama hikayenin bir noktada İdris – Meliha ile bağlantılı olduğunu anlayabiliyorum. Belki şifa bunu Meliha’dan dinledi?

   • balvin

    Merhaba,

    Öyle başlıyor orası doğru ama benim kafama takılan İdris ile tanışmadan önce vurulduğunu anlatıyordu Haldun Dormen. Ardından vurulduğu için ayaktandı galiba sahnelere çıkamıyordu ve ara veriyordu.

   • balvin

    Merhaba,

    Şimdi o sahneye tekrar baktım da Haldun Dormen aynen şöyle anlatıyor:

    “Belalı bir adam. Peçete yazmış istek göndermiş. “Görünmez akşamın ufkundayız.” Müşteriler el çırpıyor, şarkıya eşlik edenler, yerlerinde kıpır kıpır kıpırdayanlar. Şimdi o şarkılar arasına girer mi Görülmez Akşamın Ufkundayız? Meliha da söylemedi zaten. Görmezden geldi ama peçeteler gitti geldi. Gerginlik hat safhada. Meliha şarkısını kesti ve adama döndü ‘Beyefendi, şu görülmez akşamın ufkuna siz gitseniz de bir daha dönmeseniz’ dedi. Herkes kahkahadan patladı, Meliha da güldü. Ben bir bela çıkacağını hissetmiştim. Kulisteydim, sahneden işim bitmiş bu kılıktayım yani. Sahnede işim yoktu ama hemen Meliha’ya doğru koştum. Meliha’ya doğru giderken bir baktım adam silahını çıkarmış. Meliha’yı kurtarayım diye sahneden adamın üstüne atladım ama o sıra ateş almış silah. Meliha dizinden vurulmuş. Tam bir yıl uğraştı o diziyle. Bir yıl sonra da ancak üstüne basar hale geldi. Ama yine de topallıyordu. Mahvoldu gitti Meliha’mız. Sonra bizle görüşmez oldu. Sonra ben onun bir takım tatsız işlere bulaştığını duydum, mafya falan gibi. Bahtı karaydı mesudu kara oldu. 70’lerin sonuna doğru bir adama vurulmuş.”Büyük aşk”. Ama adam gerçekten bir kabadayı. Yani ikisi birbirlerini yaktılar. Ateş ile barut misali. Sonra adam bulmuş Melha’mızı öldürmüş.”

    Meliha daha önceden de bir adam tarafından vuruluyor daha doğrusu bu yıl 1972’de geçiyor Haldun Dormen’in anlattığı sene 72. Bu kafama takılmıştı yani. Önceki adamı Edip diye düzenleyip ileri tarihe mi attılar yoksa böyle bir adam gerçekten Meliha’yı vurmuş muydu falan işte. Belki o adam Baykal falan diyeceğim ama çok zor.

    İlk anlatılan hikayede avcının geri dönmesini ben de çözemedim. İlk bölümlerde İdris ölmedi demiştim ama sonra o da çürüdü. Evet Şifa bunu Meliha’dan dinlemiş olabilir işte. Birbirlerini tanıma durumları olabilir. Şifa yaşıyor mu ölü mü bilmiyoruz ayrıca. Meliha için de son görüşmede 3 ay ömrüm kaldı dedi. Neden öyle bir şey söylettiler anlayamadım. Bu işin ucu çok kapalı.

    • Rizet16

     Merhaba balvin,
     Eline sağlık, ilk yazındaki İdris’in ilk sezon gazeteci Hale’yi gördüğünde, Meliha’nın gençliğini görerek verdiği tepki ile bağlantılı olarak belirttiğin Meliha’nın Yamaç’ı ilk görüşü ve onda İdris’in gençliğini görmesi sonucu bizlerde şüphe uyandırabilecek bir duraksama gösterdiği sahne üzerine yaptığın açıklama çok aklıma yattı ve orada düşündüğüm acaba aralarında farklı bir bağ mı var fikrimi mantıklıca yok etti, teşekkür ederim. Bu sır eğer İdris-Baykal arasındaki düşmanlıkla alakalı bir şey çıkarsa (tabii ki mantık çerçevesinde) oldukça şaşırırım, umarım öyle bir detaydır.

     • balvin

      Merhaba Rizet,
      Aslı’da bahsetmiş, Paşa’nın anlattığına göre o adamın Baykal olması imkansız gibi duruyor. O adam belki de kullanılacaktı vazgeçildi veya detay olarak kaldı.

    • Haldun Dormen’in anlatığı dönemi hatırlattığın için teşekkürler. 🙂 Meliha’nın vurulduğu dönem ile Edip – İdris – Meliha dönemi’nin farklı zamanlar olduğunun altını çizmiş sihirbazın anlattıkları. Meliha’yı vuran kişi Baykal olamaz. Çünkü bir dönem İdris ve Baykal tanışıyorlar bile. Sonra Baykal inşaat işine başlamış, zengin olmuş. Kopmuşlar. Paşa bu şekilde anlatmıştı sanki onu aracı olarak kullandıklarında…

     • Gözde E.

      Ne zaman anlatmıştı? Bölüm dakika, sahne videosu vs paylaşman lazım 🙂

   • Ayla

    Şifa kim?

    • balvin

     Şifa, Efsun’un annesi. Efsun’un annesinin de Efsun’a anlattığı hikayede İdris ve Meliha’nın durumunu bilmesi biraz garip geldi.

     • Ayla

      Tamam tesekkürler.

 • elzem

  Ellerinize sağlık Aslı Hanım. Yazı fikrini veren arkadaşa da teşekkürler. İdris-Meliha aşkı hakkında hatırlatmalar çok güzel olmuş, elinize sağlık. Şimdi daha önce de belirttiğim gibi aynı şekilde siz de bahsetmişsiniz, İdris ve Meliha’nın bir çocuğunun olma ihtimali senaryo açısından mantık hatası olur. Hem de dev bir mantık hatası. Senelerin tutmaması ayrı bir konu hadi diyelim ki seneleri es geçtik yine de 1979’da vurulan bir kadının 1990’dan bir çocuğu olması imkansız. Dediğiniz gibi Sultan’ın bunu kabullenmesi de olmaz. Herkesten ayrı bir çocukları vardı desek yine olmuyor. İdris bu çocuğu asla bırakmazdı diyelim ki Meliha sakladı veya ölü biliyordu. O da çok uç bir ihtimal. Meliha ölmeden önce de bir çocuğa sahip olmuş olsalar İdris dediğim gibi o çocuğu bırakmazdı.

  Şimdi sizin teorinize bakacak olursak diğer iki ihtimalden daha güçlü ve açıklanabilir bir durum olmuş o. Tek kafamı bulandıran Meliha, Efsun’un annesi ise hapishaneye geldi evet veya Çukur’da bulunduğu süre zarfı boyunca kızını merak etmedi vs. Bu arada hatırlamıyorum ama Efsun annesi hakkında hiç öldü mü yaşıyor mu onun tarzında bir yorumda bulundu mu? Bunu hatırlayamadım şimdi. Baykal’ın da sırf o yüzden Çukur’la derdinin olması makul bir durum ama eksik kalıyor yine de. Fakat dediğim gibi en mantıklı olan yorum da bu diğerleri açısından.

  • balvin

   Evet onu ben de hatırlamıyorum. Hatırlayan veya bilen bir arkadaş bilgilendirebilir mi? Efsun, annesi hakkında öldü veya yaşıyor mu onun hakkında yorumda bulundu mu veya Makbule bu konu hakkında bir şey dedi mi?

   • ben hatırlamıyorum.

    • baiano

     büyük bir aşktan bahsedildi yani Baykal çok aşıktı Şifa’ya. Efsun’un anlattığı ikinci hikayeye uyarsak Efsun’u da babaannesi büyütmüş çocukluktan bu yana. Büyük ihtimal şifa, baykaldan çok önce ölmüş olmalı. Şu da biraz saçma oluyor tabi. Baykal çok seviyor bu kadını masala göre. Ancak Nazım var başka bir anneden. Aynı şekilde Emrah da var başka bir anneden. Çok karışık vallahi kafam bulanıyor.

     • Baykal İdris’ten betermiş ^^

     • Gözde E.

      Cengiz Erdenet de böyle bir adam çıkacak sanki 🙂

  • teorim çürüdü. 🙁 Bknz yukarıda yazdım. Çürümeseydi belki Baykal’dan uzaklaşmak için dönemsel olarak bakım evinde kalıyor falan derdim ama…