ÇUKUR – Fırtına Yaklaşıyor

Çukur’da fırtına yaklaşıyor. Gökyüzü kaprislidir, yakalandığınız fırtına şaşırtıcı, şiddetli, öngörülemez ve bazen de tehlikeli olabilir. Ama unutmayın, asıl fırtına değil fırtınaya nerede, hangi konumda yakalandığınız önemli. Dikkate almanız gereken bir konu da fırtınanın yaklaşma hızı. Bu bölüm gösteriyor ki fırtına çok güçlü olacak besbelli…

Güçlü olacağı kanısına nereden vardım dersiniz? Bölümdeki işaretlere bir göz atalım mı?

 
   
 

 

Çukur - Fırtına 7

 

Cumali… Öncelikle sadece dirseğine kadar koluyla müşerref olduğumuz ama en azından karakter teması ile tanıştığımız Cumali’nin nasıl bir psikopat olduğunu gözlerimizle gördük, kulaklarımızla duyduk. Bu arada hani hep umuyoruz ya geldi gelecek, çıktı çıkacak… Adamın halihazırdaki suç listesini göz önüne alırsak, Cumali hapisten kaçmadıkça ya da kaçırılmadıkça kendisini Çukur’da görebilme ihtimalimiz yok. Ayrıca neden çıksın ki? Kendi Çukur’unu yaratmış… Baksanıza mekânında -ki mekân hapishane oluyor, ‘baba’. Üstelik bugün çıksa onu Çukur’da sayısız sorun, dengesiz bir baba, küs olduğu nemrut bir anne bekliyor. Bekleyeni, yolunu gözleyeni yok. Çukur’da da pek sevilmediği aşikâr. Kirvesi Paşa bile kilitli kapılar ardında kalmasından memnun…

Akın… Bu bölümde ne kadar çok bahsi geçti değil mi? Biz Cumali geldi gelecek derken Akın’ı gönderildiği ıslahevinde unutuvermiştik. Önce Ayşe ve Selim’in ziyaret planı, ardından İdris’in saat ve tespih mirası ile ismi geçtiği yetmedi bir de biricik ablası Karaca’dan karakter analizini öğrendik. Amcası Cumali’ye çekmiş olmalı…

 

Güzelliğine aldanmayalım ^^

 

Karaca… Her kim Karaca’nın minnoş minnoş Akşın ve Celasun’un iyiliğini göz ederek Celasun’un aklına evlilik fikrini soktuğunu düşünüyorsa büyük çuvallayacak. Karaca’nın oyunu netleştiğinde ‘demişti’ dersiniz. Karaca ‘kötü’ olsa bile bunda kızın ne suçu var? Ahh bu genler… Peki Karaca’nın amacı ne? Celasun’u kendi için istemesi – ki ben çok yakıştırıyorum, defteri çoktan kapandı bana göre.

 

Çukur - Fırtına 7

 

Fırtına’dan korunması gereken ilk kişi tabii ki Vartolu. Ve olası iş birliği sezilirse Selim. Akşın’ın ile Celasun’un kendilerine bir sığınak bulacağı umudu ile onları geri plana atıyorum. BSO’nun Koçovalı kardeşler kanadına bir göz atalım mı?

En büyük tehlike Selim’in kendi kendine oyun kurması. İdris’i kapattı. Kimin haberi var? Ne kardeşi, iş ortağı Saadettin’in ne de BSO masasındaki diğer ortakların. Tehlikeli oyunlar bunlar. İdris’in ölümü ile sonuçlanabilecek son oyun…

“Gerekiyorsa İdris Baba’mızı patlatacaktık…”

Selim’in ne kadar zalim olduğunu ve Salih’in İdris Baba’nın ölmesini kabul edemeyeceğini bu sahnede izledik…

Bu arada Vartolu’nun hayatını kurtarmadığı Koçovalı kimler kaldı? İdris (kumarhane baskınını da sayarsak iki kere), Sultan, Karaca, Yamaç ve dolaylı olarak Nedret benim aklıma gelenler.

 

Çukur - Fırtına 7
Vartolu’nun kaderi de namlunun ucunda yaşamak…

 

Ama en kolay kurtarış İdris Bey’imizin ki oldu doğrusu; sürprizli bir plan, birkaç tatlı söz ve sadece bir ıstaka darbesi ile…

Kahvedeki rehin sırasında kötü adamların dikkatini kahveden dışarı çekmek için Medet’in ateş etmesi gerekirken, Medet’in havaya ateş etmeyip Çukur yazısına nişan alması dikkatinizi çekti mi? Manidar^^ Hiç sevemedin şu Çukur’u be Medet Kardeş…

 

Küçük Salih mi Geliyor?

Çukur - Fırtına 7
O gülüş… (Bu anın ekran görüntüsünü yakalamak için uğraş veren admin’e bir alkış)

 

Vallahi küçük Salih mi olur yoksa Sadiş mi bilemiyorum ama bir bebek geliyor. Daha doğrusu gelecek inşallah. Fragman ertesi üzerine çok yorum yapıldı. Nasıl, ne zaman? Nasıl olduğunu elbette ki yazıya taşımayacağım ^^ ama ne zaman olduğu dizi kronolojimize ne yazık ki uymuyor. Bir günlük mutluluk için Saadettin üzerindeki Vartolu gömleğini çıkartıp Salih olarak Sadiş’in kapısına dayanalı izlediğimiz hikâyeye göre taş çatlasın 10 gün oldu. Hatırlayalım, O mutlu(!) gecenin sabahında İdris’in Sadiş’i yaka paça Çukur’a döndürmesi üzerinden epey olay geçti ama biliyoruz ki tüm o olaylar düğünün bir hafta içinde yapılması ışığında geniş bir zamana yaygın değil. Gebelikte de en erken 6 haftada bulantı başladığına göre…  Burada ‘dur’ diyoruz ve mantıksal açıdan bakmayı bir kenara bırakıp hikâyeye odaklanıyoruz.

 

Çok haklı! İzlediğimiz sahneleri düşündüğümüzde Medet’in hamile olması daha olası ^^

 

‘Sadiş Salih’le nasıl birlikte olmuş olabilir?’ sorusu da fragman ertesi tartıştığımız konulardandı. Bu duruma bir önceki yazısının yorumlarda Leyli öyle güzel bir açıklama getirdi direk alıntılıyorum:

 

“Belki farkındaydılar ama ellerinde sadece bir gün olduğu için bir seferlik de olsa unuttular yaşananları. Bulunduğu toplumun kalıplarına karşı cesaret göstergesi değildi bence bu yaptığı. Saadet’in teslimiyeti hayallerineydi, sevdiği adamla bir daha asla bir araya gelemeyeceğini bildiğinden onunla birlikte oldu.”

 

Bu durum nikah konusundaki teslimiyetini ve ne Sultan’a ne de İdris’e ses çıkartmayışını, Yamaç’ın yardım teklifini bile geri çevirmesini açıklıyor. O gün bir masaldı. Masallar gerçek değildir ki, gerçek sonuçlarının olacağı hiç akla gelir mi? ^^

Sadiş ondan beklemediğim bir hareketle bu haberi ilk Salih’e vermek istedi. İtiraf edeyim ben sıralamada Sena’yı ilk sıraya koymuştum. Peki ya Salih? Ah be Salih o telefon açılmaz mı Salih… Hele ki Saadet’in içinde bulunduğu arabaya bir şarjör mermi boşalttığı için araları pek de iyi değilken Selim’in lafına göre hareket edilir mi?

Bu konuya Salih’in telefonu açmayışı, Sena’nın kendi sorunları ile boğuşması nedeniyle Saadet’in yanına gitmeyişiyle ara verdik. Ardından gelen zaman atlaması -az buz da değil 3 gün, bu konuya dair bir flashback mutlaka görmeliyiz kanaati oluşturmadı mı sizde? Sadiş bu haberi 3 koca gün kendine saklayacak değil ya…

 

 
   
 

 

Konuş Benimle

 

 

Yamaç istediği kadar ‘Konuş benimle’ desin, Sena konuşmayacak. Üzülüyorum ki kullandığı ilaçların etkisiyle ilerleyen zamanlarda konuşacak durumda bile olamayacak.

Sahi Emrah’ın hikayesi artık ciddi ciddi can sıkıcı olmaya başlamadı mı? Sena- Emrah geçmişine hala girilmedi mi yoksa üstü kapalı anlatılıyor da ben anlayamıyor muyum? Bana göre Sezen Aksu’dan Büklüm Büklüm ile başladık, bir adım ileriye gidemedik:

 

Ne söylesen ne beklesen
Yaradan’dan ya da kaderinden
Ele geçmez istediğin
Uğruna savaş vermediysen

 

Çukur - Fırtına 7
Bu yağuşuklu hikayesini TAM anlatamadan gidecek ya, yanarım yanarım ona yanarım…

 

Bu durumda Emrah’ın ele geçirmeye çalıştığı nedir? Sena’yı öldürmeden delirterek eline ne geçecek?  Eğer BSO’nun faaliyetlerine müdahalesi kısıtlansın diye Yamaç’ı oyalamaksa çok başarılı olduğu aşikâr. Her ne planlıyorsa Yamaç’ın psikoloğun diplomalarındaki resimdeki kadından farklı olmasını keşfetmesi ile ortaya çıkacağı bana göre kesin! Bu bölümde olmadı ama haftaya kesin ^^ Bu planın çözülmesi ile çok üzerinde durulan Yamaç’ın gözlerinin perdesi bi’ kalkacak ki sen kork artık BSO kardeşliği…

 

Çukur elinden gidiyor

İtiraf edeyim İdris Baba’nın zulasının o kadar az olacağını hiç düşünmemiştim. (Gerçi bir önceki silah mevzusunda Sultan’a teslim ettiği değerli taşlar gitmişti.) Ama saklama yolu süpermiş. Primi çekilmiş el bombası ile korunuyor yahu. En güvenli kiralık kasadan daha güvenli. Gerçi risk anında parayı ele geçirmeye çalışan kişi kadar paralar da havaya uçacak ama o küçük bir ayrıntı ^^ Bu arada İdris Koçovalı’nın o miktarda parayı Aliço’ya teslim ettiği tarihte 1 dolar 2, 10 TL imiş, bugün 4,5 TL. Ah be İdris Beyimiz, o gün tasarrufunu TL değil döviz bazında yapsaydın bugün saat ve tespih koleksiyonunu satmak zorunda kalmazdın… (Tespih ve saatlerden son bir tane ayırırken Salih’e ayırdığını düşünen bir ben miyim?)

 

 

Son oyun nereye evrilecek dersiniz?  Yeni bir BSO oyunu desem ki bu aralar Yamaç’ın aldığı darbeler ve bu darbelerin oluşumunu bir flashback ile görmemiz gerçekten can sıkıcı olmaya başladı, o odadaki konuşmalardan nasıl haberleri oldu? Selim odada değildi, Vartolu konuşmasında ‘merak’ dedi ama? Nasıl öğrendi? Minnak bir böcekle olabilir mi? (Sahi bu dizide hiç böcek görmedik henüz) Meke’nin boş boğazlığı olabilir mi? Futbolcu Cem’in işi garantiye almak için konuyu ona da açmış olması olabilir mi?

Bir soru daha: Unutmayın; uzmanlar ‘Fırtına habercisi siyah bulutları gördüğünüz ve ilk damlaları hissetmeye başladığınız anda önleminizi alın, öncelikle yağmurluğunuzu giyin.’ diyorlar. Sizce Cumali ve Akın’ın hikâyeye dahil oluşu, Yamaç’ın perdesinin ortadan kalkması ile gelecek fırtınada Selim ve Vartolu’nun dolaylı olarak da BSO’nun koruyucu yağmurluğu ne olabilir ki?

 

Çukur Final

 

 

Geriye kaldı son 3 bölüm… Yapımın ‘ ÇUKUR OTİZMİN FARKINDA ’ kampanyasını devam ettirerek dizi final gösterime özel bir gece düzenleyip bu geceyi Tohum Otizm Vakfı yararına, Haliç Kongre Merkezi’nde yapması çok güzel bir davranış. Böyle güzellikleri tüm dizilerde görmek isterim.

 

Çukur - Fırtına 7
Brek Brek – yorumlara uğramayı unutmayalım!

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 

*Yazıya tweeti ile renk veren Seniş‘e teşekkürler…

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Yeni yazıya bekleniyorsunuz… (yazı imla vs kontrolleri daha sonra yapacağım ^^ kusur varsa affola)

  • DreamyTangerine

   Bu hatun da ne çok düzeltiyor demezsen eğer; yeni yazında Tuncay Kurtiz olarak yazmışsın, Tuncel olarak değiştirsen mi acaba? :))

   • demem tabiii… Kendime not : Okumadan yayınlama ama :))) hep karıştırırım ki..

 • Resimleri kestim, .çok vakit alıyor 🙁 etiketleri de yerleştirdim mi yenı yazı geliooor

  • Ayla

   Biraz tüyo ver ya Selim e saydirdin mi yoksa koruman altina mi aldin?

   • Selim’e kıyamadım… yumuşak geçtim :p

  • Buke Oguz

   Merakla bekliyoruz canimm❤️❤️❤️

  • Ayla

   Sen simdi Vartolu nun yari ciplak vücüdunu almamissindir tüh önceden baski yapmaliydim:)

 • Ayla

  Bugün buralar oldukca sessiz,Gözde seyretmedi diye herkes sessiz Ahmet disinda:)

  • Buke Oguz

   Yeni yaziya sakliyorum canim enerjimi 🤣😅

   • Ayla

    Selim e saydiracagimiz kesin:)

    • Buke Oguz

     Kesinlikleee

 • Ahmet Adar

  Selimin,kardeşi yamaçın karısı Senanın çıldırmasına bilerek yardımcı olması affedilemes.Senanın çıldırması sonucunda salih ve saadetin bebeklerini kaybetmesine neden olması hoşlanmadığım bir senarist hamlesi olmuş.Muhittin ve yıldısın evlerini kaybetmeleri çok acı.Selimin BSO’yu böyle yönlendirmesi büyük felaketlere yol açtı.gebelik testini saadetin çekmecesinden kim çaldı?Sena seriden ayrılacak mı?Sena Ruh sağlığı hastahanesine mi Yatacak.Cumali yamaçınhapisten kaçırttığı adamı niye öldürttü.Cumali koçovalılara savaş mı açtı?

  • Ayla

   [email protected] OKUMA:))
   Selim in Yamac in sevdigi kadinin delirmesine göz yummasi bu durumu adeta desteklemesi bende Selim karekterini bitirdi:(
   Muhittin ve Yildiz a bir gram bile acimiyorum. Muhittin aptalligina doymasin,Yildiz da neden evlere temizlige gitmiyor illede hayat kadini olmak zorunda mi?
   Gebelik testini kim caldi nerdeyse Asli bu konuda anket düzenleyebilir diyecegim 🙂
   Uyuyan cocuk calmistir:) Senarist in biliyorum kizacaksin ama Saadet in bebegine birsey olma ihtimali hamlesini ben sevdim. Hem Saadet sevenler bebegi bir kenara birakin Saadet gidici olmasin…

  • Buke Oguz

   Selim’e ☠️💀💣💣🔪🔪🔪🗡️⚔️

   • Ayla

    Al benden de :((

    • Buke Oguz

     Tabanca da ekleyecektim ama ifadelerde yoktu 😡

     • Ayla

      Selim e 🔫🔫🔫🔫

     • Buke Oguz

      Oh teşekkürler canim 😁😁

  • Ayla

   Cem in babasi ve Cumali nin hapiste sorunu varmis,Cumali kogus agasi ama Cem in babasi boyun egmiyor ben öyle algiladim. Cumali nin eli kolu o patates kilikli parmaklari hapishane disinada eriyor valla korktum:(

   • Buke Oguz

    Bence adami Selim öldürttü Cumali süsü verdi. Yamaç’a yeni düşman lazım çünkü

    • Ayla

     Vayyy be öyle olursa Selim hemen ölsün:(

 • Çok güzel bir bölüm değil miydi? şimdi gidip izlemediğim ilk 45 dakikayı izleyeyim… Twitterdaki kısa videolar kesmedi 🙂

  • Bölüm tamamlanca ilk aklıma gelen hemen bilgisayar başına geçeyim olsa da önce şuraya bir yarım saat kıvrılayımın ertesi uykuya teslim olmak olmuş 😴😴😴 Yazı gün içinde kısmetse… 💕

 • Buke Oguz

  Ben de begendim. Ozellikle de final 😢

  • Ayla

   Off artik ne teoriler üretilir bu sitede haftaya ne olur diye:)))

   • Buke Oguz

    Valla tam teori üretmelik bölüm :))

  • Leyli

   Bence de güzeldi.. ^^ Çokça üzdü; ama hikayenin gidişatı için güzel bir ivme yakaladılar..

 • Ayla

  Yeni bölüm SPOILER : Harika,heyecanli,komik,dolu dolu sezon finali gibi bir bölümdü. Ben on numarali 5 yildiz verdim bölüme:)))

  • DreamyTangerine

   Al benden de o kadar. 🙌🏻

  • Züleyha

   Ayy gerçekten öyle. Henüz ilk yarıyı izlemedim ama izlediğim kısmıyla süperdi. Başka dizi olsa şu bölüm direk sezon finaliydi, son iki bölümü düşünemiyorumm 😀

  • ben de…

 • Gün içine kurduğum Cumali tweetleri de iptal olmuş. önce hashtagsiz sonra iptal… Bu işte bir iş var ama hayırlısı 🙂

  • Gözde E.

   İptal derken? Allah Allah…

   • Tweet kurabiliyorsun yazılar için saat planlayıp sistem iptal etmiş neden bilmiyorum 😢

    • Gözde E.

     Hmmm güzel özellikmiş. Üzüldüm ya o kadar da uğraşmışsın 🙁

 • Gözde E.

  https://twitter.com/cukurdizi/status/1001116496456806401

  Muhittin’in 3’üne bayıldım 🙂 <3

  • Ayla

   Bir farklilik yaratmis:))

  • farkındaysanız ne sağda ne solda çukur’dan ayrı… 🙂

   • Gözde E.

    Çukur’dan ayrılıyorum mu demek istiyor yani? 🙂

  • Buke Oguz

   Ben de tam muhittinin son uc bolum videosu gelmis diyecektim. Sen yazmissin. Ben de begendim :)))

 • İSYAN – özetsizmiş bugün Çukur

  • düzeltme 20:25 yeni bölüm…

   • Ayla

    Bir saat gerideyiz yani 19.25 te basliyacak, iyiki haber verdin sagolasin.

   • Gözde E.

    @bukeoguz:disqus dikkat dikkat!

    • Buke Oguz

     Hayirdir canim :)))

    • Buke Oguz

     Gordum canim. Bilgilendirme icin teşekkürler ❤❤

     • Gözde E.

      Baktım sana mention atan yok haber vereyim dedim. Rica ederim <3

     • Buke Oguz

      😘Tekrar sağol😘 Canim sana da iyi seyirler . Yarin sen izledikten sonra kritik yaparız :))

  • Züleyha

   Tam iftar saati, ilk bir saati izleyemem büyük ihtimalle.

   • bir olmasa da yarım saat garanti benden

    • Züleyha

     Çoğunluk böyle olucaktır, neden bu saate aldılar acaba. Hiç de sevmem yarıdan başlamayı, tümden izlemesem de sonra mı seyretsem ama dayanamam ki mecbur yarıdan başlıycam artık 😅

     • DreamyTangerine

      Akşam 23’de cumhurbaşkanı mülakatı ortak yayını var da ondan. canlı yayın.

     • Züleyha

      Aa bilmiyordum, doğru 11e kadar anca 8.30da başlarsa biter

     • Gözde E.

      İftarı tv karşısında yapıyoruz tek çare 🙂

     • Züleyha

      Misafirim olmasa öyle yapardım ama neyime güvendiysem misafir çağırdım iftara 😀😀

     • Gözde E.

      Çukur akşamı misafir çağıran seni çılgın seni :))

     • Züleyha

      😀 Normal bir çağırma gibi değil de biraz mecburiyet oldu diyebiliriz sonuç olarak Çukur’un ilk bir saati gitti bende 😀

     • Gözde E.

      Dizi saati çat kapı misafiri ve daveti hiç sevmem :))) Hele en sevdiğim dizilerden biriyse. Diğerlerinde satıyoruz mecbur.

  • Buke Oguz

   Bilgilendirme icin teşekkürler. 20.25 te ekran başındayız o zaman :)))

 • Gözde E.

  Bu akşamki etiket: #çukur
  Herkese iyi seyirler, ben bildiğiniz üzere SBA finalde olacağım.

  • Ayla

   Sanada iyi seyirler. Neyse o zaman haftaya pazartesi öncülügün cukur:))

   • Gözde E.

    Aynen ;))

  • Ayla

   Ha bu arada fotograftaki kiz senmisin? Eger sensen cok tatli minnos bir kiz gibi duruyorda.

   • Gözde E.

    Evet, geçenlerde arkadaşın düğününe giderkenki süslenmiş püslenmiş halim :)) Teşekkürler.

 • Anketi hashtagsiz paylaşan admin… ne kadar hoş 😊 (sadece birine koymuşum 😥)

 • Leyli

  Dilan Çiçek Deniz Çukur’la ilgili tüm paylaşımlarını silmiş instagram hesabından.. Acaba gerçekten ayrılıyor olabilir mi? Ödül törenini Show tv hazırladığı için (sponsordu herhalde) hak etmemesine rağmen ödülün Dilan’a verildiği söylenmişti. Kariyerini zedelemeden, kötü oyunculuğu yüzünden değil hikaye nedeniyle diyebilmek için o ödülü ona verdirtmiş olabilirler mi?
  Fragmandan kaçanları etiketliyorum ki görebilsinler.. ^^ @disqus_QtIhiKM2z9:disqus @bukeoguz:disqus

  • Züleyha

   Senin yazını görünce hemen gidip baktım ama duruyor bütün Çukur paylaşımları sanki hangi resimleri kaldırmış ki

   • Leyli

    Twitterda gördüm öyle yazmış birkaç kullanıcı. Sonra ben de baktım Aras’la resmini ve Çukur jenerik fotoğrafı vs silmiş. Aldığı ödül, Barcelona fotoğrafı duruyor sadece.. Yani kısacası diziyle ilgili kısımları kaldırmış, yorumlardan dolayı da silmiş olabilir tabii..

    • Züleyha

     Anladımm evet baktım senin dediğin resimler yok. Ama diziden ayrılsa bile böyle resimleri kaldırarak bunu ifşa edebilir mi yapım buna izin verir mi bilemedim.

     • Leyli

      O da doğru, bilemiyorum ben de. Yorumlardan dolayı desem yorumlara kapatabilirdi fotoğrafları. İlginç bir durum..

     • Eski bir pazarlamaci olarak yukarilarda bir yerlerde yazdım efenim görüşümu

  • Nur

   Dilan ayrılsın diziden ya. Sena’nın hikayesi hiç bir duygu uyandırmadı aksine itici bile oldu, Yamaç’la kimyaları sıfır Aras’ın yeteneği çabası olmasa izlenemiyor, oyuncu role giremedi 30 hafta oldu hiç ümit vaadetmiyor.. Emrah’la da aynı, Alperen, Dilan’la sahnelerinde çabalıyor ama Dilan karakteri içselleştirmemiş her sahnesi eğreti.. Sadece güzel bir kız, uymadı Çukur’a.. Saadet için de aynı şeyleri düşünüyorum.. Ayşe’nin mesela, 30 bölüm sahnelerini toplasan 1 saat bile çıkmaz ve sevimli bir karakter de değil ama her sahnesi doğal baya baya bir karakter sanki gerçekte varmış gibi bir kadın. Ayşe’nin mesela Sultan’la Saadet’in evlendiğini konuşma sahnesi vardı son derece sıradan bir sahne ama oyuncu olunca fark oluyor işte, orda Sultan’a anlık tepkisi ne kadar güzel ve doğaldı. Dilan’ın Yamaç’ın kapısında ağladığında Yamaç’a sarıldığı sahne hariç diğer tüm sahnelerini güzelliğinden dolayı izleyebildim. Bir tek bahsettiğim sahnede gerçekten sevgilisiyle empati yapan bir kadın gibiydi.. Saadet’in hiç öyle bir sahnesi bile yok Vartoli ile.. Erkan oynuyor Boncuk bakıyor.

   • Züleyha

    Sena konusunda tam düşündüğüm şeyleri yazmışsın. Mimik, hareket sorun yok ama neden bu karakter bir türlü oturmuyor derken geçen bölümlerde aynısını fark ettim. Rol olduğu çok belli Sena’nın. Dilan Hanım elinden geleni muhakkak yapıyordur ama repliğimi okuyum mimiğimi yapıyım ve sahne bitsin gibi geliyor. Doğal bir tavır yok, Çukur dünyasına ait Sena diye bir kızı izlemiyorum, izlerken gördüğümün Dilan Deniz’in oynadığı biz dizi karakteri olan Sena olduğunun çok farkındayım.
    Saadet konusunda aynı düşünmüyorum. Onda da çok doğal bulduğum bazı hareketler mimikler tavırlar var. Geçen bölüm çok iyiydi bence hiç repliksiz bize bütün hamilelik duygularını verdi, kapıdaki görevli Yunusla konuşurken mesela gayet doğal evin ablası Yunus’a kızıyor gibiydi, rol olduğunu gözümüze sokmadan oynuyor. Bir de ben kendi ablama çok benzetiyorum Saadet karakterini, o da mıyırdır bşraz ve çok dalga geçerim “Ne diyosun gene mıy mıy hiçbir şey anlamadım” diye😂 Yani Saadet karakteri de günlük hayattaki benim ablam gibi mıyır kadınlar gibi bir kadın. Profili böyle çizilmiş ki oyuncu da böyle oynuyor, ki güzel canlandırdığı aslında ortada ki hepimiz aşırı sinirleniyoruz bazen mıyırlıkları karşısında 😀

    • Nur

     Boncuk’un basit sahneleri oynamakta hiç bir sorunu yok, sorun kilit sahnelerde.
     Mesela 14.bölümde Salih ile yüzleşme sahnesi; Kaç defa izledim, karakter gereği Salih ile empati kuramıyor diyeyim dedim, tamam öyle bakınca oturuyor ama bu kadın Salih ile Kahraman’ın ölümü konusunda empati kuramıyor ama Salih’e aşık değil mi? Salih’e bırak aşık olmasının sevip sevmediği hakkında bir gram hissiyat edinemedim. Empati kuramaz, suçlar ama yine de aşıktır ya da seviyordur, hiç bir şey anlamadım o sahnede Saadet’in neler hissettiğine dair..
     Salih’e hayalinden bahsedip kaçma istediği sahne; Yamaç gönderdi, Salih kaçmazsa ertesi gün mahallelinin öldüreceği muhakkak tüm gücüyle iknaya çalışması lazım replik zaten belli repliğin dışına çıkamaz; ama bir sahne bu kadar mı gelişigüzel, yapay, duygudan yoksun oynanır..
     Salih’in ölmediğini Sena’ya söylediği sahne; Tek bir cümle ‘Ama benim için öldü’ diyor.. Yine hissiyatından bir şey anlamadım, üzülmeye zorluyor gibi..
     Saadet’in böyle onlarca sahnesi var.. Ama farzedelim ki, Aliço’ya burun kıvırdığı sahne falan oralarda tamam. Sena ile şunla bunla ile sahneleri tamam.. Bütün sorun Salih ile olan sahneleri benim için. Bir gram Saadet’in duyguları hakkında bir his edinmişliğim yok.

     • Züleyha

      Anladımm, ben o sahnelerde de sıkıntı görmüyorum ama sen görüyorsun demek ki 😊 Her izleyicinin sahneden oyuncudan aldığı duygu farklı

     • Nur

      Aklıma gelen sahneleri örnek verdim,mesela İdris Babanın kapıdan aldığı ve Salih’e veda ettiği sahne.. Bana birisi tarif et dese Saadet’in hislerini tarif edemem ama Salih’in hissettiklerini ederim. Oyuncuya donuk oyna diyor olabilirler ama bu kez de gözlerinin içiyle bir şekilde vücut diliyle yansıtması lazım diğer türlü duygu aktarmıyor bana. Nedret mesela, hiç sataşmıyorum ona çünkü o kadın garip bir şekilde bana ‘karakter bu’ dedirtiyor.. Yıldız, gözlerinin içiyle oynuyor.. Yıldız da Nedret de donuk karakterler ama karakterin zaten donuk olduğunu hissettiriyorlar. Saadet’in Salih’le o kadar çok sahnesini burda yazabilirim ki.. Boncuk sahnede Erkan’a bakıyor ben evde Boncuk ve Salih’e bakıyorum..

   • Leyli

    Ben daha önce de yazmıştım, Dilan konusunda nötrüm. Ayrılırsa çok üzülmem açıkçası ama kalsa da sorun değil benim için. Onun sahnelerinde sıkıldığım doğru ama zaten onunla ilgili çok vurucu, hikayenin gidişatında beni meraklandıracak bir sahne hiçbir zaman olmadığı için rahatsız etmiyor beni. Görmezden geliyorum sanırım.. ^^
    Saadet’le Sena’yı karşılaştırırsak Saadet’in kesinlikle çok çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Donuk bir karakteri oynamakla, bir karakteri donuk oynamanın farkını görüyorum ben ikisinde şahsen..
    Ama derseniz ki dizide en iyi performans hangi kadınlara ait, hiç düşünmeden Karaca ve Ayşe derim.

    • Züleyha

     Ben Akşın ve Nedret karakterlerinin de iyi canlandırıldığını düşünüyorum. Burdaki yorumcular için söylemiyorum burda kimsenin bu şekilde düşünmediğine eminim ama sosyal medyada çoğu kişi izlemek istediği kadın tipiyle oyunculuk konusunu karıştırıyor bence. Karaca daha dik duruşlu asi bir karakter diye mükemmel oyunculuk sergiliyor sanıyorlar fakat Akşın yaşadığı hayattan mutlu, sakin bir rol diye oyuncu donuk oluyor. Bunun oyunculukla değil oluşturulan tiple alakası var aslında. Zeynep Kumral’ın kısa bir videosuna denk gelmiştim, Nedret’i oynamanın çok zor olduğunu çünkü çok sakin durağan bir kadın olduğunu söylemişti. İnstagramına baktım hatta ve inanılmaz enerjik canlı biriymiş. Ama izlerken bu zorlanmayı ya da kişilik ve rol arasındaki uçurumu görmüyoruz. İzlediğimiz Zeynep Kumral değil evin soğuk uyuz gelini Nedret. O zaman aslında çok iyi bir oyunculuk izlediğimizi fark etmiştim. Aynı şekilde Ayşe karakteri de çok güzel canlandırılıyor ben fettan sinsi ama hafif de yaralı gelin Ayşe’yi izliyorum. Çok doğal bir oyunculuk.

     • Nedret’in 80’ler modeli kaslarına odaklanmaktan performansini izleyemiyorum 😦 tamam kil tuyu teknigi vs ler gibi değil ama model değiştirme zamanı gelmis de geçmiş

     • Züleyha

      Ahahah ay hiç dikkat etmemiştim yandım artık sen bunu dedin ya her sahnesinde kaşlarına dikerim gözlerimi 😂

     • Ayla

      Aynen ya:)))) Bende simdi Züleyha gibi kadini her gördügümde kis kis gülecegim:) Daha önce hic dikkat etmemistim.

     • Gözde E.

      Hakikaten ya @aslininsureti:disqus sağ olsun şimdi bütün Çukur kadınlarının kaşlarını inceler dururum bu bölüm :))

     • Gözde E.

      Ben de geçen sene Bensu Soral’ın gereğinden kalın ve saç rengine göre fazla koyu duran kaşlarından dolayı devamlı kaşlarına odaklanıyordum :))

     • Bensu Soral’ın kaşlarını zaten anlamış değilim… Kaşın eğimi var ama eğim başlar başlamaz kaş bitiyor…. Kalınlığına ve boyasına

      https://uploads.disquscdn.com/images/9188fc734a240b482b6b5d0c8dd61fa369ccf3dd717d6cb6630368d7decd069d.jpg hiç değinmiyoum bile…

     • Gözde E.

      “Bu kaşlar ünlü bir kaş tasarımcısının elinden çıkma bir de” desem…

     • esmeray mıydı neydi? :)))) Akmerkez civarı..

     • Gözde E.

      Aynen o :)) Yaptığı bütün kaşlar da birbirine benziyor bence. Herkese kalın kaş mı yakışıyor? Nedir bu doğallık takıntısı…

     • o sanırım isteğe bağlı… İnce ve güzel yaptıkları da var (bir ara gideyim diye düşünmüştüm ^^)

     • Gözde E.

      Haaa o zaman iyiymiş. Benim kaşlar da ince ama bu kalınlaşmış hali. Çıkmıyor artık, hiç aldırmıyorum, sadece arada 1-2 tel. Uzuyor ama kestiriyorum.

     • DreamyTangerine

      Evet ama o bile güzelliğini alamıyor kızdan. Çok güzel çok beğeniyorum. Dilan da çok güzel. Bir de ikisi kankalar..

     • Züleyha

      Beni yoruyor yüzü Bensu’nun. Yani güzel iyi hoş da kaşları, aşırı büyük dudakları, dişi şişmiş gibi duran yanakları falan derken çok yorucu bir güzellik 😀 Bazen Dilan’ı izlerken de aynı şekilde geliyor. Çok büyük gözler çok büyük dudaklar, belki idael güzellik anlayışı budur ama ben daha duru ve sakin güzellikten yanayım

     • ama en korkuncu Hazar Ergüçlü idi son dizisinde, Mr Spock kaşları ile… (sön bölümlerde düzelmeye başladı)

      https://uploads.disquscdn.com/images/96680c9235fd02cb415f761a5b515ef7b662b0c02f035dbe1feb772a9c6f1108.jpg

     • Ayla

      Hazar Ergüclü nün helvasida hic lezzetli degildi:( Bundan sonra ben almayayim mümkünse.

     • Ama sen de izlemiştin analar ve anneler de iyidi bana göre sence?

     • Ayla

      Ah o diziyi nefretle izliyordum o zamanlar pis bir huyum vardi basladigim bir diziyi birakmazdim:( Bittigine cok sevinmistim icimden mümkünse Hazar köylü kizi oynamasin demistim cünkü cok egreti duruyordu.. Sonrasinda yüksek soyete ilk baslarda annesinden sevgi göremiyor diye karekteri tutuyordum ama oyunculugu cok cok gözüme batmisti. Malum o hemencecik kaldirilan dizisinde ise cizdigi berbat karekter tavan yapmisti. Sonrasinda bir internet dizisinde oynamis ama o dizinin akibeti ne oldu hicbir fikrim yok.
      Hazar Ergüclü nün bir yaz dizisi olsa sen baliklama atlarsin herhalde Asli ama ben degil:))

     • Yok sınırım sadece 1 🙂

     • Gözde E.

      Analar ve Anneler de güzel diziydi evet ama tutmadı…

     • Gözde E.

      Ahahahahaaha. Hele son bölümlere doğru daha beter olmuştu, diziye odaklanamıyorduk yahu!

     • Aaa son bölümlerde daha bir düzeldi diye hatırlıyorum ben? :))) Söylene söylene…

     • Gözde E.

      Son bölümlere doğru bozdu, son 1-2 bölüm düzeldi diye kalmış aklıma.

     • DreamyTangerine

      Allah affetsin ama bu kızı ilk ve son kez Kuzey Güney’de izlemiştim, neden bilmem kıza bakamıyorum. Çok itici geliyor bir şey var kendisinde beni (iğrendiren demek istemiyorum ama İngilizlerin repulsive dediğinden)
      Tabi şimdi Çağataycığımın netflix dizisinde de oynuyor mecbur izleyeceğiz. :/
      Ben bu kızın bu kadar “in demand” olmasının şoklarındayım asıl. Hayat Sırları bitmeden Onur Ünlü’nün Blu TV için çektiği Dudullu Postası’na başladı, o bitmeden de Netflix dizisine. Arada NBC’nin Ahlat ağacı ve Kar isimli bir başka festival filminde de oynamış. Bu kadar mı yetenekli ve vazgeçilmez, yoksa menajerleri mi çok iyi yoksa arkası mı çok sağlam?

     • Ayla

      Neeee Cagatay in Netflix dizisinde mi oynayacak? Ben şoklardayim,kizin her dizisi kaldiriliyor. Arkasi cok saglam oldugu kesin.

     • Gözde E.

      Medcezir tutmuştu ama ve gerçekten de çok güzel diziydi, çok <3 Özledim… 🙁 @dreamytangerine:disqus

     • DreamyTangerine

      Doğru Medcezir çok tutmuştu. Ama tutma sebebi Hazar değildi. :)))
      Medcezir de orjinalini izlediğim için hiç bulaşmadığım dizilerdendir. Zaten 2013’den başlayarak 2016 bahar aylarına kadar sıfır tv izlediğim bir dönem var. (arada muhteşem yüzyılın bazı bölümleri hariç) O da o dönemin dizisiydi.

     • Gözde E.

      Kesinlikle Çağatay ve Serenay’dı tabii ki, canlarım <3 O diziden beğenip küpe almışlığım bile var :))
      MYY'yi Cansu Dere gitmek bilmediği için bırakmıştım. Sonra 2. sezonundan Kuzey Güney'e geçmiştim tvde. Ben 2013'te az dizi seyrediyordum yoğunluk sebebiyle. Sanırım son 3 sezondur cılkını çıkardım :))

     • Ayla

      Ne güzel ki cilkini cikardiginin farkindasin:)) Hatta favori dizin oldugunda cat kapi misafir istemeyecek kadar. Iyi güzelde misafir favori dizinin hangisi oldugunu nerden bilsin,bak bizler biliyoruz:))

     • Gözde E.

      Ya eskiden daha beterdim, dizilerin böyle netten seyredilmediği yıllarda. Tabiri caizse öküzlük yapacak kadar. Yan dairede küçük dayımlar oturuyor, dizi saatinde kapıya gelen olursa niye geldin diye açıyordum kapıyı :))) (utangaç maymun birkaç adet) Gelebilme ihtimali olanlar biliyor, gelince mecbur seyrediyor :))

     • Ayla

      Ayyy cok yasa iyi mi kahkahalarla güldüm:))

     • Ayla

      Hazar i birtek o dizide sevmistim zaten.

     • Gözde E.

      Ben seviyorum Hazar’ı ya, kaşları hariç 🙂

     • Ayla

      Ozaman hayat sirlarini ve oradaki Hazar i da sevdin?

     • Gözde E.

      Sevebilirdim ama hikaye SehBur’u yeterince sevmeme imkan vermedi… Bir de o kaşlar :))

     • Leyli

      Akşın ve Nedret’in oyunculuklarını donuk bulmuyorum, onlar da iyiler. Ayşe ve Karaca’yı en iyiler olarak göstermemin sebebi yakaladığım birkaç sahne aslında. Bazı olaylar, konuşmalar üzerine karakterlerine paralel olarak beklediğim birtakım tepkiler/ifadeleri Ayşe ve Karaca’da daha net gördüm. Akşın ve Nedret’te keşke böyle yapmasaydı şu ifadeyi şeklinde düşündüğüm yerler oldu ama tabii yine karakterlerini göz önünde bulundurarak yaptım bu yorumları.
      Eveet Zeynep Kumral inanılmaz neşeli bir kadın, sosyal medyadaki hesaplarından anlaşılıyor Nedret’ten alakasız olduğu. Nedret’i pek sevmesem de Zeynep Kumral’ı seviyorum. ^^

     • Ayla

      Aksin ve Nedret i oynayan oyuncularin performansi Dilan,Perihan ve Boncuk tan cok daha iyi. Nedret karekterini Sultan a diklenirken seviyordum,broşu cikarmayisi falan. Ama sonra gerisi gelmedi ve gicik bir gelin oldu gözümde. En kötü performansi Vartolu yu vurmaya gittiginde cizdi tabii benim gözümde.
      Aksin i da ilk baslarda sevdim ama miy miy halleri ve Karaca yi bir odada yataga cekme planlari karekteri gözümden düsürdü.
      Sen Saadet in degisim gecireceginden eminsin ama ben bundan emin degilim…

     • Leyli

      Benim Ayşe, Karaca demem üzerine Züleyha Nedret ve Akşın’dan bahsetti. Ben de ondan dolayı Nedret ve Akşın’la ilgili düşüncemi belirttim. Sena’dan Saadet’ten ya da Sultan’dan daha kötüler anlamında demedim aslında..
      Saadet’in değişimini bize zaten hafiften gösterdikleri için böyle bir düşüncem var. Daha önce de yazmıştım düğün günü konuşmalara verdiği tepkiler, ilk Salih’i araması eski Saadet’in yapmayacağı şeylerdi çok net bir şekilde. Ama yine de kesin şöyle olacak diyemem, senarist ben değilim çünkü.. ^^

     • Ayla

      Bu bölümden sonra Saadet te bir degisim olacagina ben inanmiyorum,Salih in telefonlarini acmayan Saadet hamileligini sonsuza kadar saklar artik..

     • Leyli

      Saadet o sırada Sena’yı aradığı için telefon meşgule düştü direkt. Salih de bir kere aradı zaten.
      Ama İdris’le olan konuşması bu değişimi sekteye uğratabilir.

     • Nur

      Akşın, Nedret ve diğerleri hakkında aynen senin gibi düşünüyorum. Panelin kod çözücü üyesi olarak:) Nedret’in kimden esinlenildiğini çözmeye çalışmış ve Enver Paşa’nın karısı Naciye Sultandan esinlenilmiş olabileceğini düşünmüştüm belki öyledir belki değildir ama hükmünü kaybetmiş bir hanedanın gelini havasını yansıtıyor bana göre. Akşın da hanedanın naif prensesi. Karaca için sadece hissiyat taşıyorum ama Salih amcasıyla ortak genleri fazla gibi.. Bunların hepsinin oyunculuğunu beğeniyorum Ayşe’de öyle; bence oyuncu Ayşe rolünde çok başarılı.

    • Nur

     Karaca ve Ayşe konusunda hemfikiriz. Saadet konusunda yalnız kaldım:) Saadet hususunda aslında biz ne dersek diyelim izleyici değerlendirmesini olumsuz yönde yaptı herhalde. Çevrem’de bizzat tanıdığım kişiler arasında Çukur’u izleyenler azaldı ama yine de bir kaç gün önce izleyenlerle sohbet etmiştim Saadet’in S’si umurlarında değil Salih’in aşkını, talihsizliğini falan konuşuyorlar (bahsettiklerim epey yüzeysel izleyiciler, detaylarla falan ilgili değiller) Sosyal Medyada izleyici profilini az çok gözlemlemeye çalışıyorum sayısı az olan Ship izleyicileri dışında Saadet, Salih’ten dolayı var..
     Mesela, Saadet’in Salih’i kaçmak için iknaya çalıştığı sahne, üzerinde bir ara epey durmuştum. Bir sevgilim var ve asla yenemeyeceği bir güçle savaşa girecek hayatta kalması için tek çaresi kaçmak ben de kafamda kurguluyorum bunları bunları söylersem ikna ederim.. ama söyleyeceklerimi değiştirmeden, kendimi yere atmadan, ağlamadan mutlaka ikna etmem lazım.. Ya insan ninni gibi mi söyler o sözleri.. Bu kadar ruhsuz, sıradan, basit.. Neyse uzatmayayım, Saadet yaram depreşti.. Vartolim’e layık görmediğimden belki de çok tepkiliyim:)) Benim dizi dünyam Vartolim üzerine kurulu:))

     • Leyli

      Sosyal medyada çok büyük bir grup Saadet hakkında sizin gibi düşünüyor, yalnız değilsiniz. 😀
      Ama Saadet’e olan bu tepkinin asıl sebebinin oyuncu değil, senaristin karakteri yazış şekli olduğunu düşünüyorum. Bunlar bize bir bütün olarak sunulduğu için bir bütün olarak Saadet’ten nefret etmek doğal bir sonuç. Vartolu’nun karşısına çok çok iyi bir oyuncu dahi getirilse oynayacağı sahneler ve karakterin yapısı “Saadet” olarak kalacağı için seyirciler yine tepki gösterecekti, sevmeyecekti. Oyuncu repliklerin, genel atmosferin dışına çıkamaz. Vartolu’ya Kahraman’ı öldürdüğü için kızarken yumuşak bakamaz, şefkat göremeyiz bu sahnede. Çoğu kişi Saadet’in daha yırtıcı olmasını istiyor karakter olarak. Ama Vartolu onda Salih’i, dinginliği buluyor. Seyirci Vartolu’yu pasifize ettiği için daha çok nefret ediyor ondan ama karakterin yaratılış amacı zaten bu. Vartolu Saadet’i “Saadet” olduğu için seviyor.
      O sahnede ninni gibi söylemesi de aslında bununla bağlantılı bir durum. Ben o sahneyi ruhsuz,sıradan ve basit bulmadım. Aksine huzur verici buldum Salih açısından. Salih Saadet’te aradığı huzuru dinginliği buluyor, onu bu yüzden seviyor. Heyecanlı ya da paniklemiş halde anlatsaydı sahnenin dokusunu bozardı. Sahne sırasında arkadan verilen fokurdayan çaydanlık sesi ve çocuk cıvıltıları Saadet’in masal anlatır gibi olan sesiyle büyülü bir ana dönüştü bence..
      Bu arada oyuncunun beğenmediğim sahneleri olmadı mı, tabii ki oldu. Ama nadir anlardır bunlar. Tolere edilebilir bir seviyede.
      Ama tabii herkesin aynı şeyi beğenmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Çeşitlilik güzel bir şey her zaman.. ^^

     • Nur

      Saadet konusu benim için çok ümitsiz artık o yüzden çok uzatmayacağım ama ben ikna sahnesinde böyle canından can gidecek an’ı görmek isterdim tabi sahne nasıl ayarlanır oyuncuya ne denir falan hiç bir bilgim yok.. Saadet, Salih’e huzuru da ifade edebilir ama huzurla sınırlayamaz.. Şayet yönetmen ya da başka biri bu sahnede sadece bunu yansıtacaksın diyorsa (set, çekimler vs hakkında bilgim sıfırdır) o zaman gerçekten sorun oyuncuda değil.. Acaba senaryoda nasıl canlandırması isteniyor? Merak ettim şimdi..

     • Nur

      Ama sanmam yaa.. Yüzlerce dizi, film vs izledim, karakterin ana hatları bellidir yorumu oyuncu yapar benim bildiğim.. Kimse oyuncuya bu anı böyle yorumlayacaksın diyemez herhalde.. Yani nasıl olur; canımdan can gidecek, diyelim ki eşim, diyelim ki kardeşim, oğlum.. ben öyle ninni anlatacam. Sahnenin ana hatları belli ama hissiz oynayacaksın denmemiştir.. O zaman oyunculuk diye bir şey yok..
      Neyse.. sonuçta farklı düşünüyorum.

     • Leyli

      Yorum öncelikle oyuncunun tabii. Senaryoda şöyle canlandıracaksın diye yazmaz, onu demek istemedim. Küçük yönlendirmeler oluyor tabii, oyuncunun takınması gereken genel ifadeyle ilgili ipuçları mesela. Demek istediğim repliklerin dışına ya da karakterin yapısına aykırı bir hareket yapamaz oyuncu. Yönetmen müdahale ediyor oyuncuya.. Burda şöyle yapmanı istiyorum diyor her zaman yapmasa da özellikle kritik sahnelerde böyle bir yönlendirme var. Yani en azından oyunculuk yaptığım zamanlardaki tecrübelerime dayanarak söylüyorum bunları. Yönetmenden yönetmene değişebilir bir durum olabilir, bilemiyorum. Mesela Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat Ağacı’nda 150 (abartı olabilir) take aldığı sahne olmuş, oyuncu istediğini yapana kadar aynı sahneyi çekmişler.. Bu bir örnek tabii sadece, Çukur böyledir demiyorum. Haftalık hazırlanan bir dizide bu kadar oyuncuyla uğraşmıyordur yönetmen. Sistem için şöyle böyle diye kesin konuşamam o yüzden. ^^ Kesin yargıları işin mutfağının eğitimini alan insanlara bırakmak daha doğru, bu benim deneyimlediğim kadarı..

     • Nur

      Yönetmen tabi ki orda boşuna oturmuyor. Uzmanlar tarafından ‘Kesin Yargı’ konusu tartışılabilir belki.
      Örneğin; İyi, Kötü ve Çirkin filmi. Bu filmi izlemeyen erkeğe rastlamadım hayatımda. TV’de kanallar arasında dolaşırken ayda yılda bir buna denk gelinir ve orda kalınır. Peki konusu ne? Kovboylar. Uzmanlar değerlendirsin tabi ama ‘Kesin Yargı’ nasıl ve neye göre verilir ki, bilemiyorum..

     • Bugun rastlasam ben de bakarım İyi kÖTÜ çİRKİN’E

     • hemen dalayım buraya derviş zaim’in bir workshopuna katılmıştım senaryo. Bilgi Ünv. (workshop dediysem 6 haftasonu kadar sürmüştü) Orada sorduğum sorulardandı. Senarist duyguya repliklerden ayrı olarak nasıl müdahale ediyor diye… O da O yönetmenin sahası, ben hem senarist koltuğunda hem de yönetmen koltuğunda oturan biri olsam da yönetmen senaristin çok özel bir durum olmadıkça duyguyu belirtecek uyarılar yazmasından hiç hoşlanmaz demişti.

      Senarist – ve Yönetmen projenin başında oyuncununda katılımı ile karakteri iyice masaya yatırıyorlar. Senarist tane tane nasıl bir dünya yaratmak istediğini anlatıyor. Gerisi yönetmen ve oyuncu da…

      Bildiğim kadarıyla betimleme yaparsam;

      Senarist diyor ki un var şeker var yağ var hayalim de mükemmel bir helva yemek malzeme oranlarını da yağı kısık ateşle kızdırıp unu kavurup vb… diye tarifini veriyor. Yönetmen elindeki malzemelerle ocağın başında duran kişi, ısıyı az açabilir, çok açabilir… Ayrıca tereyağ çabuk kızmasın diye içine azıcık sıvı yağ ekleyecek kişi de yönetmen küçük detaylar çok önemli!, Oyuncu ise unun, şekerin, yağın oranını ayarlayacak kişi, Tabii malzemenin kalitesi de oyuncuyu (eğitim, gelişim vb) bağlıyor.

     • Ayla

      Iste oyuncunun unu sekeri,yagi iyi kalite degilse oyunculugu siritir böyle (Dilan Cicek)

     • Leyli

      Betimleme çok iyi olmuş ^^

     • Leyli

      Evet Saadet konusunda çok hayal kırıklığına uğramışsınız malesef.. Umarım bundan sonra istediğiniz performansı verir, mutlu eder sizi. Belki tahmin ettiğimiz karakter değişimini yaşayınca daha tolere edilebilir hale gelir sizin için Saadet.. ^^

     • Nur

      Ne Sena ne de Saadet için hayal falan kurmam:) Yerli diziler çok uzun olduğu için ve beklentim bazen genel izleyiciden ayrıldığı için bazı karakterleri bazı olayları es geçme yöntemine müracaat ediyorum. Karakterler ya da hikayenin sevmediğim parçası geneli domine etmeye başladığı zaman zaten diziyi izlemeyi bırakmak en doğrusu. Sena, Yamaç’ı çok domine ediyordu yapım geri çekince tolere edilir boyutta, sahnelerini izliyorum ama önemsemiyorum.. Saadet ise Elvis kaçırdığından beri sanırım 8 bölüm falan oldu Vartoli’yi domine ediyor, Vartoli’nin hikayesi karakteri Saadet’e odaklandı önceden es geçerdim ama artık toleransımın sınırlarındayım sezon finali yaklaştı finalle beraber ve yeni sezonda değişim olacağını düşünüyorum sadece ben değil Vartoli hayranlarının tamamına yakınının ifade etmeseler de hissiyatı benimkine benziyor herhalde ve bu şekilde önümüzdeki sezona taşımazlar herhalde.. Birazdan beni Vartoli fanı yapan sahneyi yazmayı düşünüyorum Aslı isterse sonra fotoğraf ya da video ekler. Dizide en beğendiğim sahneler arasında değil ama oyunculuğun nasıl bir şey olduğuna (benim için) örnek olacağını düşündüğüm için yazmak istedim.. Çok basit ve kolay görünen küçücük bir sahnenin o an izleyiciyi nasıl etkilediğine örnek olsun.. Dramatik bi sahne de değil:) Oturup karşımdaki oyuncuya bahane ürettikten sonra kahrolsun sanat:) (Dermişim)

     • Leyli

      Belki Saadet’i de Sena gibi geri çekerler. Aman bırakmayın diziyi sakın :,(
      Yazın tabii, zevkle okurum/izlerim ^^ Tolere edilebilir oyuncu yerine çok iyi bir oyuncuyu izlemek tabii ki de çok daha zevkli, insanı tatmin eden bir durum. Erkan Keka zaten özellikle Vartolu karakteriyle cidden zirve bir oyunculuk sergiliyor o konuda herkes hem fikirdir diye düşünüyorum.. <3

     • Nur

      Yok zaten Vartolim hapse girecek (bence). Hiç bırakır mıyım onu oralarda:)

     • merakla bekliyorum!…

   • Saadet donuk olması gerektiği için donuk o sahnelerde… üzerinde karabasan olan o aile onu o kadar sindirmiş ki…
    Ama Sena, kendi jenerasyonundaki birkaç isim kadar umutsuz vaka diyemem ama kötü… Bence kariyerine karakter oyuncusu olarak degil romcom lar ile devam etsin, garanti reklamlarinda diziden daha iyi performansi

    • Gözde E.

     Bence de reklamda daha iyi kesinlikle.

   • Gözde E.

    Ben Sena’yı seviyorum lakin oyunculuk dersen Dilan’ı çoğunlukla yetersiz buluyorum maalesef… Saadet’i de Boncuk Yılmaz’ın da oyunculuğunu beğeniyorum, bana geçiriyor duyguyu. Diğer Çukur kadınlarınının da oyunculuklarını beğeniyorum. Tabii Dilan’ın bu durumunda devamlı Sena’ya ve O’na yüklenilmesi de sorun yaratmış olabilir, böyle yorumları duyup gördükçe (yeni kadın başrol gelecek haberine kadar) insanın moral motivasyonu düşer yani.

  • Hesap yonetiminde profesyonel sosyal medyaci ile çalışıyordu çok belliydi. Sonra yönetimi eline aldi, selfieler vs… Şimdi yine profesyonele geçmiş çok belli.
   Kariyerine marka yüzü olarak devam edecekse bireysel olanlarin aradan silinmesi gerekiyordur strateji karari olarak…

   • Züleyha

    Aa böyle idareler mi var ilk defa duyuyorum. Şimdi canı bir selfie paylaşmak istese mesela atamaz mı danışmak zorunda mı birine, böyle mi oluyor yani anlayamadım tam 😅

    • Tabii ki atamaz… sosyal medyacisi var. Tüm paylaşımlarıni o yapıyor… belki arada bir hikayeye izin veriyordur 😅😆😂

     • Züleyha

      Vayy be neler neler varmış 😂 Şu an büyük bir aydınlanma yaşadım 😀😀

     • Gözde E.

      Ben de valla nur indi yüzüme :))

   • Leyli

    Sildiği fotoğraflar eskiydi aslında, son dönemde çektiği selfieleri silmemiş. Dizideki partneriyle koyduğu fotoğraf kişisel sayılır mı ki? Bir de Sena karakterinin fotoğrafını silmiş.. Popüleritesini, marka yüzü olmasını Çukur sağladı danışmanı neden kaldırtsın ki bunları? Bilemedim..

    • ben de bilemedim… Ama selfieleri bile günlük yaşamdan değil, plan program… Sevmiyorum celebritylerin bu tarz profillerini. O nedenle aslıhan gürbüz / Burcu Biricik vb favori takip ettiğim kişiler…

     • Ayla

      Aslihan dedinde kadini Refika Birgül ün youtube kanalinda sifir makyaj ile seyrettim ne kadar duru bir güzelligi var. Birde dizide galiba daha sisman gösteriyor,hos hala mi öyle bilmiyorum.

     • Ah o kameralar… kadın 40 bazen de 42 giyiyorum diyor ekranda 42-44…

     • Züleyha

      Sen anlatınca ben de sevmedim bu programlama olayını. Doğal, günlük yaşamlarından sıradan paylaşımları kesinlikle tercih ederim. Ya bir de bana bu kendini fazla ciddiye almak gibi geldi, bu devirde artık herkes gerçekten resmi karakterde işler yapan siyasetçiler bile kendilerini içten doğal gösterme telaşındalar. Böyleyken zaten şov dünyasında olan kişiler neden böyle kasıyorlar kendilerini çok değişik geldi bana. Komik, basit selfiler görmeyince izleyiciler “aa ne kadar iyi bir oyuncu çok da profesyonel hadi gidip tüm dizilerini izleyelim” mi deniliyor? 😀😀 Üstelik Prlar, sosyal mesya hesaplamaları, çekimler vs vs hepsinin sonu oyunculuk yeteneğinde tıkanır. Oyunculuk yeteneği yoksa ve izleyici bunu fark ettiyse bütünn programlamalar boşuna bence.

 • DreamyTangerine

  Az önce resmi hesap paylaştı. Aile ilişkilerini karıştıran (bizler hariç tabii 😂) seyirci için faydalı olmuş. Daha da önemlisi Cumali, Akın ve Meliha’nın diziye girişleri bombastik olacak!
  https://twitter.com/cukurdizi/status/1000777067770806274

  • meraj-kla bekliyoruz…

  • Gözde E.

   Meliha ile Mihriban aynı kişi diyenler herhalde artık anlamışlardır farklı olduklarını 🙂

   • Biri yeni anlamış :))) twitterda okudum

  • Leyli

   Şimdi de “Meliha’dan bir çocuk daha mı var ?” “O kırmızı çizgiler neden kesik kesik Mihriban Vartolu’nun annesi gerçekten olmayabilir mi?” soruları kafalara takıldı.. Yani zaten akla gelen ihtimallerdi az da olsa ama bu tarz yorumlar daha fazla gözlemledim bu video sonucunda..

   • DreamyTangerine

    Çizgilerin kesik olma sebebi aslen ilişkinin resmi evlilik değil, gayrimeşru olması sebebiyle…de… söz konusu her şeyden türlü anlamlar çıkaran izleyici artı İdris olunca bir şey diyemiyorum doğrusu 🤦🏻‍♀️🤷🏻‍♀️

    • Leyli

     Ahahhahaah İdris bu belli olmaz 😀

     • DreamyTangerine

      Zaten baksana Salih de emin değildi pek… benim bildiğim beş ama başka bir yerlerde de var mı bilemem dedi ya… ahahahasdjaajdajaksks

   • Züleyha

    Yok artık 😀😀 Gerçekten olduğu gibi bıraksalar mı acaba nelerden ne anlamlar çıkarmışlar yahu çok komik 😀

    • Leyli

     Senarist paranoyak yaptı seyirciyi 😀

   • Gözde E.

    Ay bizim seyirci yarıyor beni cidden :)))

  • Ayla

   Bence aile iliskilerini karistiran asil senarist:))
   Meliha dan da bir cocuk cikacak buda Yamac olacak:)))

   • Haydaa… 🙂

    • Ayla

     Ya herkes bir teori üretiyor bende kafadan atayim dedim ama tam atmisim Yamac:))

     • Gözde E.

      Yamaç’ımı allak bullak edecek teorilerinizi kendinize saklayınız :)))

     • Ayla

      Buda Yamac i na hic söz söyletmez:)) Hic belli olmaz Sultan belki bilmedigimiz cevizler kirmistir mesela Pasa ile:))

     • Gözde E.

      Tövbe tövbe… Selim başkasından olsun.

     • Ayla

      Zaten Selim e anada babada üvey evlatmis gibi davraniyor bak gör hastanede karismis olacak bu zavalli:))

     • Gözde E.

      Baba İdris ana Meliha çıkar mı çıkar ama sanmıyorum onu da

   • DreamyTangerine

    Yamaç 89 doğumlu, İdris Meliha’yı 1979’da öldü biliyor

    • Gözde E.

     1879 derken :)))

     • DreamyTangerine

      Hemen düzelttim ne ara gördün

     • Gözde E.

      Ben sayfayı yenilememiştm öyle çıktı bende.

     • Leyli

      Sırrı açıklıyorum.. Koçovalılar vampir ailesiymiş aslında sjgdahsggafda ^^

     • Gözde E.

      :)) Sultan kesin

     • adams family TR subesi…

     • Leyli

      Ahahahahaahhah .. Ayy ben çok severdim çocukken Addams family’i <3

     • Gözde E.

      Ben de bayılırdım. Filmine de gitmişliğim var 🙂

 • ❓ANKET I İkinci sezonun en önemli karakterlerinden biri olacak Cumali Koçovalı kim olacak?
  Bir çok isim yazıldı, spoiler – dilek… Tüm bu yorumları tek bir çatıda toparlamak için soruyoruz; gönlünüzden geçen Cumali kim?

  http://aslininsureti.com/izledim/cukur/cukur-gonlumdeki-cumali-kocovali/

  • @disqus_QtIhiKM2z9:disqus istek üzerine anket düzenlenir.. açık uçlu seçenek de birden fazla işaret yapmak da serbest :))

   • Gözde E.

    Ben oyumu kullandım, şimdi banyoya girebilirim 🙂

  • ben erkan ve necip e verdim :)))

  • Gözde E.

   @bukeoguz:disqus haberin oldu mu anketten?

   • Buke Oguz

    Arkadastaydim yeni geldim hemen oyumu kullanacağım canım :))

 • Pingback: Aslı'nın Sureti ] ÇUKUR - Gönlümdeki Cumali Koçovalı()

 • Buke Oguz

  Bu sefer de Akşın çekmis videoyu. Aksin davikiledi.

  • Ayla

   Cukur un resmi sayfasina girip Aksin i izledikten sonra ellerin kasinmaya baslamiyor mu hemen yanindaki fragmani tiklamak icin?:)))

   • Buke Oguz

    Hem de nasil ya. 😂 Cok merak ediyorum cok. Son bir buçuk gün diye avutuyorum kendimi. Bir de Yamaç niye agliyor.?😢

    • Gözde E.

     Ben de meraktan çatlayacağıııııım :)Ama bana daha fazla gün yarın akşam SBA’dayım.

     • Buke Oguz

      Evet ya yarin SBA ile vedalasiyorsunuz 😢 Ne hissettigini anliyorum. Ben de sevdigim diziler bitti mi oyle oluyorum. Yarin buradan mesaj yazmayacagim . Twitterde tskilitim reklam aralarinda. Sen izleyince yorumlasiriz :)))

     • Gözde E.

      Twitter’da sizleri görmezden geleceğim :))) Normalde erken finallerde çok üzülmem, hele senaryo da da hatalar başlamışsa; ama bu defa çok üzgünüm çok. AsFer’e doyamadım ondan belki…

     • Buke Oguz

      Bence de canim sevdigin karakterlere zamansiz veda olunca üzücü oluyor maslesef.
      Aa dogru twitterde mesaj atınca da genel olarak görünüyor :)))

     • Gözde E.

      Aslında beklediğim bir şeydi ama konduramıyor insan…

     • Buke Oguz

      Konusu mu bitmisti reytingden falan mı bitirme kararı alındı. Cok da kötü değildi sanki reytingler

     • Gözde E.

      Reytingler son 10 bölümdür düştü maalesef. Son birkaç bölümdür 3-4 arası gidip geliyor. Senaryoda 19-23 arası bir tökezleme oldu, 24’te tam toparlabilir dedik, 25’te saçma sapan bir yeni konu çıktı ve seyirci çok tepki gösterdi. Yani hem senaryo, hem reyting, bir de 4. kez yönetmen değişti.

     • Buke Oguz

      Anladım canım yazık olmuş. Hem oyuncu ve set arkasi gorevlilerin emekleri hem de bunca zaman destekleyen izleyiciye :((

     • Gözde E.

      Öyle maalesef… O kadar çok emeğe yazık oluyor ki bu sektörde. Kanalların fütursuzca dizi sipariş edip durması sağ olsun…

     • Yarım Elma mı ne? O direk yerinden etti diziyi..

     • Gözde E.

      Yasak Elma. Ya senaryo düzgün devam etse bir kısım seyirci gitmezdi ona. Kırgın Çiçekler seyircisi de gitti o Çürük Elma’ya..

     • Buke Oguz

      Yssak elma :)). Zaten o tarz diziler tutar gep 😡👿

     • Gözde E.

      Daha ilk fragmanındaki kocamı ayartacaksın muhabbetinden irite olmuştum. Hala seyrediyor mu bilmiyorum ama ağabeyimin eşi hastaydı o diziye.

     • Buke Oguz

      Aynen o yüzden de izlemedim diziyi . Ama izleyeni var demek ki hala yayında 😈

     • Gözde E.

      Bugün Bizim Hikaye tekrarda bolca fragmanına maruz kaldım …

     • Leyli

      Kanal D’nin yönetimi değişti. Arka Sokaklar dışında bütün projelerini bitireceklerdi zaten. Beyaz Show bile olmayacak. Olursa da başka formatla gelecekmiş.. Muhtemelen reytingler bahane oldu sadece..

     • Gözde E.

      Reytinglerde 3-4 bandındaydı, sıralama olarak ilk 10’da. Sosyal medya etkisine bakıp en azından yarım sezon daha şans verebilirlerdi.

     • Buke Oguz

      Canim SBA da mutlu son mu bekleniyor mutsuz son mu genel görüş ne? 😊

     • Gözde E.

      Fragmanlara göre mutlu. Yani fragmanlarda sadece mutluluk var. Ama özetin bir yerinde yazan bir şeyi duydum, bir de bu kadar mutlu gelince fragmanlar ürküyorum ben. Mutsuz son olursa üzülürüm ama şaşırmam açıkçası. Seyirci mutlu istiyor tabii zaten kanala kızgınlar 😀

     • Buke Oguz

      Fragmanı ben de izledim cok mutlu görünüyorlar da insan peşinden kötü birşey mi çıkacak diye şüpheye düşmüyor değil. Umarim fragmanda yansıtıldığı gibi güzel biter dizi :))

     • Gözde E.

      Böyle bir hikaye mantıken mutsuz sonla biter diye düşünüyorum başından beri ama. Bekleyip görelim en iyisi 🙂 Fragman aşırı mutlu yalnız, mutluluk dozu tavanda 🙂

     • Buke Oguz

      Aynen canim. Ne hale getirildik yalniz baksana. Guzel fragmanlara sevinemez olduk. Altindan birsey çıkacak diye. :)))

     • Ayla

      Valla Asli JET hiziyla bölüm yorumlarini yazdigi icin hemen sali burada yorumlar olur sen hic ugrama buralara . Hatta kendimizi tutamayip bu bölümün altina bile yazabiliriz:)))

     • Gözde E.

      Tahmin ediyorum :)) Ben salı öğlen seyredip koşa koşa geleceğim :))

     • Ramazan etkisi :))) Bu hafta da öyle yapabilirim…

     • Veda yazısı <3 <3 <3

     • Gözde E.

      Yazının girişini yazdım mail’imde belirttiğim gibi, devamını da yazabilirim inşallah 🙂

     • evet okudum :))) Bekliyorum,

    • Ayla

     Ya Selim ya Cumali yada Salih icin agliyor mu acaba? Cevabi anca yarin

     • Buke Oguz

      Bence ya Sena kotulesiyor ve bu sayece Emrah ve psikiyatrin oyununu cozuyor . Ordan Emrah’i takiple yada Aliço’nun yardimiyla Selim’in hainligini öğreniyor. Ki bence iki olay birden çözulmez gibi geliyor bir bolumde.Dizide bir bolumde birkac sorun yaratiliyir ama iki olay birden cozulmuyor çünkü :))(Onceligi Sena olayindan yola cikarak Emrah ‘in oyununu oryaya cikarmata veriyor. Son sahnede belki Selim’e uladir. Selim ve Salih’in dusman safta yer aldigini ogrenirse ikisi icin agliyor olabilir. Fragmanda belli degil mi kim icin agladigi 😂 Birinci fragman mi daha anlasilir ikinci fragmanmı? 😉

     • Ayla

      Yok bu sordugun sorulara cevap vermiyorum cünkü bizim bu sayfa nin fragman anelizi yapan üstadlar fragmanin herseyi belli ettigini söylüyorlar:)) Tabii ben katilmiyorum..

     • Buke Oguz

      Eger herseyi belli ettigi görüşü varsa izlemem dogru karardir. Benden bundan korktugum icin izlemiyorum ya. :))) 😉

     • Gözde E.

      Aynen ben de bu sebeple seyretmiyorum. Maşalllah bizim fragman yapanlarımız heyecan olsun diye her şeyi koyuyorlar içine…

     • Buke Oguz

      Maalesef öyle canim. Biz bu sebeple izleyemeyenler de meraktan çatlıyoruz😡👿

     • Leyli

      Oooo üstad olmuşum ashdshd 🙂 Vallahi bu bölümü bilmem ama bir önceki bölümde haklıydım.. Bütün bölümü fragmanda vermişlerdi neredeyse, Vartolu’nun Şükrü’yü kaçırması dahil.. Sadece Şükrü’nün kim olduğunu bilmiyorduk ama bölümde adı geçer geçmez “Aaaa tamam oymuş, Yamaçlar başarılı olamayacak Vartolu alacak.” dedik. Son 20 küsür dakikayı zaten bunu bilerek izlemiş olduk..

     • Gözde E.

      Oh ne güzel fragman yok, kafam rahat :))

     • Leyli

      Ben de kısmetse bir gün antifragman tayfasına katılacağım.. Bir dahaki sezona belki başarabilirim ^^

     • Aliço’nun hikaye ile bağı şimdilik sadece Meliha. Emrah olayının onunla çözülmesine imkan yok bence…

     • Buke Oguz

      Belki dedim Yamaç’a Selim’in ona Nazım’i takip ettirdigini, Emrah Nazim ve Vartoluyu birlikte gordugunu bir sekilde soyler , Yamac da Selim bildigi halde kendinden sakladigi icin suphelenir. Alico’dan onlari takip etmesini ister. Selim’i de onlarin yaninda gorur Alico Yamac’a . Yamac da kumpasi cozer 🤣😅😂

   • Buke Oguz

    Yorumlari görmemek icin discussdan yanitliyorum. Yazik bana :)))

    • Ayla

     Valla yazik Gözde ve sana:) 3 bölüm kaldi fragmanini ben cukur un resmi sayfasina giripte seyrettigini sandim. Oraya giripte bölüm fragmanina tiklamamak icin kuvvetli irade gücü gerekiyor 🙂

     • Buke Oguz

      3 bolum kaldi videosunu cukur sayfasina girip izledim ama fragmana tiklamadim. Ben de kendi irademe sasiriyorum valla 😢😂😂

     • Gözde E.

      İrade bizim işimiz değil mi @bukeoguz:disqus :)) Yalnız Çukur’da irade tavan ama heyecanımı azaltacağını bilsem de kaç kez SBA fragmanı seyrettim :))))

     • Ayla

      Peki neden? SBA fragmanlarini seyredebiliyorsun ama cukur kocaman bir hayir. Acaba SBA yi daha fazla seviyorsun ve o dizi hakkinda herseyi bilmek istiyorsun olamaz mi?

     • Gözde E.

      Ya buna İbo ya da AsFer iradesizliği diyebiliriz :))) Geçen yıl da en sevdiğim İçerde’ydi ama sadece ilk 3 bölüm ile kavuşma bölümü fragmanlarını, bir de final fragmanlarını seyretmiştim.

     • Buke Oguz

      @Gözde E O son fragman artık. Ustelik guzel bir fragman. O kadar olur canim :))

     • Gözde E.

      Sadece son fragmanı değil birçoğunu seyrettim :)) İtiraflar 🙂

     • Buke Oguz

      😂😂😂 Ben de Çukur’un ilk bolumlerdeki fragmanlarini izliyordum. Dizi iyice sarinca biraktim izlemeyi … Diger izledigim dizilerin fragmanlarini da denk geldikce izliyorum. Sadece en sevdigimin fragmanlarina bakmiyorum 😊😁

     • Gözde E.

      Ben ilk 3 bölümünkini seyrettim sadece 🙂

   • Gözde E.

    Ben de ara ara discus ara ara burdan. Görmezden gelmeye çalışıyorum yorumları :))

    • Ayla

     Sizlerin durumu kolay olmasa gerek.

     • Gözde E.

      Gülü seven dikenine katlanır 🙂

  • Züleyha

   Bence başka oyuncularla çekilmedi bu videolar. Akşın’ın ilk videodaki kıyafetiyle şimdiki aynı. Büyük ihtimalle aynı gün iki farklı kalan bölüm sayısıyla ilgili video çektiler baştan sona aynı oyuncularla bu videoları izliycez.

   • Gözde E.

    :/ Buruşmuş suratımla bakıyorum şu an ekrana.

    • Ayla

     Kimi görmeyi istiyorsun?

     • Gözde E.

      Mümkünse Emrah’la Nazım hariç herkesi 🙂

     • Ayla

      Birisi yazmisti onlar cukur a ait degil cikmaz diye katiliyorum,hadi yine iyisin. Ama hala diyorum ki Sultan tekerlekli sandalyede yazmaliydi..

     • Gözde E.

      Kesinlikle katılıyorum!

     • Ben !.. Ve kesinlikle haklısın tekerlekli sahne ile yazmalıydı…

   • Buke Oguz

    Evet olabilir bu. Kiyafeti farketmedim ama meke de mesela hem son 5 i hem 4 u yapmis. Yine de keske diger oyuncular da olsaydi. Farkli yuzleri izlemek eglenceli oluyordu.

    • Bu arada sadece Meke Çukur logosu yapıyor ????

   • Yamaç olmazsa yıkılır twitter ^^

    • Gözde E.

     Ben yıkarım uleeeeyn!

  • Aa video mu gelmiş, koşarak bakmaya gidiyorum…

  • En çok sevdiğim Salih ve Selim… (karakterleri ile acayip uyumlu )

   • Gözde E.

    Benim de

   • DreamyTangerine

    Öner ve Erkan karakterleri olarak oynamışlar çünkü. Diğerleri biraz ortaya karışık😅

  • Leyli

   Bizi germeye çalışıyorlar galiba gerçekten… :/

 • Leyli

  Mustafa Yıldıran cephesinde hareketlilik var. Erkan Keka ile Alperen Duymaz’ı takip etmeye başlamış. Kafalarda sorular…
  https://twitter.com/Hakancakir07/status/999187663860137984
  Ben bu adamın normalde hiçbir dizisini izlemedim adı Çukur’da geçince baktım, benim gibi olanlar için Söz’den bir videosunu koyuyorum buraya. Ne düşünüyorsunuz??
  https://www.youtube.com/watch?v=YeaG0h7iUHM
  Yalnız o nasıl bir sahne ya .. Adam karısını terörist sanıp öldürdü :O Ethem hoca döktürmüş yine ^^

  • Leyli

   Çukur sayfasında Söz paylaştım ya.. Çukur’a ihanet etmiş olmadım umarım asdfgjdkfh ^^

   • Gözde E.

    Arada SBA yazısı reklamı yapınca da ihanet sayılır ona bakarsan, malum aynı akşam yayınlanıyor 🙂

    • Leyli

     Evet o da doğru yalnız değilim neyse ki.. 😀 Ben de gelemedim hala yazıya, geleceğim ama.. ^^

     • Gözde E.

      Gel gel, kapımız açık.

   • adın Çukur tarihine bir kara leke olarak yazıldı leyli :)))))))))))))

    • Leyli

     Çok büyük günahlar işledim ahgsjdsdfash

     • Nur

      :)) Salı günleri İnstagram’da Çukur’un resmi hesabında reytingler paylaşılıyor Söz’de aynı gün kendi hesabında paylaşıyor Söz’cü aklı evveller Çukur’a Çukur’cu aklı evveller Söz’ün sayfasına hücum ediyor:)) Eskiden reyting post’unun paylaşıldığını gördüğümde hemen girip 1-2 bir şey yazardım şimdi 2 gün falan bekliyorum Söz’cüler sayfadan çekilsinler diye:)) Çok fenalar çookk:)

     • Leyli

      Ayy evet ben de görüyorum malesef. Çok anlamsız bir yarış içindeler iki taraf da.. Bir de böyle birbirlerine küfür ediyorlar, çeşitli şeylerle itham ediyorlar birbirlerini. Sinirimi bozduğu için bakmamaya karar verdim artık..
      Reyting sistemindeki kategoriler şirketlerin hangi dizilere reklam vereceğini belirlemesi için.. AB’de fark atan yapım yüksek gelirli kesimi cezbedecek ürün reklamları alırken, totalde fark atan yapım daha orta-düşük gelirli kesimi ilgilendiren reklamları alıyor.. Olayın tek esprisi buyken bunu bir güç mücadelesi haline getirmek çok garip gerçekten..

     • Nur

      Bunları yapanların yaşları epeyce küçük ve sayıları fazla..

     • Gözde E.

      Ben de aynı duruma SAK’ın reyting paylaşımında rastlıyorum Diriliş Ertuğrul’cular hücum ediyor orda da :))

  • Nur

   Mustafa Yıldıran’ın Çukur’a geleceği haftalardır konuşuluyor. Cumali olabilir tabi. Ben İçerde dizisinde Mestan rolünde seyretmiştim yukarıdaki videoda tanımakta güçlük çektim hatta yazmasan tanıyamazdım bile. Bence çok İyi bir oyuncu.

   Paylaştığın sahneyi de pek beğenmedim, aşırı dramatize etmişler ateş etmeden önceki gerginlik, bekleyiş iyiydi ama kadının dışarı öyle itilmesi ve kocası tarafından vurulması, ağır çekimler, çok şey olmuş ‘bak izleyici çok çok acıklı, ağla burda’ gibi olmuş halbuki Çukur’da Erkan’ın Aras’ın gözü dolduğunda anda benim de doluyor, ki ağlak biri hiç değilimdir sadece onların duygularını hissediyorum ve benim çok yakınım insanlar gibiler. Çukur’da Sinan Hocayı çok beğeniyorum, zamanı yetse aslında tarzı bana çok hitap ediyor.

   • Leyli

    Mustafa Yıldıran’ı konuşmuştuk daha önce biliyorum, konuşmalarda ben de vardım. Ama Erkan Keka’yı falan takip etmeye başlayınca tekrar gündeme gelmiş, ben de haber vereyim dedim. ^^
    Sahnenin ağır çekimle verilmesi bana da biraz abartı geldi fakat ben genelde senarist kısmına dikkat ettiğim için sahnenin yorumlanışı, ağır çekimler vs. bunları değerlendirmiyorum. Ethem Özışık dizinin senaristi, o yüzden sadece ona döktürmüş dedim. 🙂 Diğer kısımlar -oyunculuk hariç- ilgim dışında. Herhalde daha çok yönetmen açısından değerlendirme yaptınız. Yani siz Sinan hocadan bahsedince öyle düşündüm. ^^
    Yine senaryo açısından yorum yapacağım çünkü dediğim gibi ben hep o açıdan bakıyorum. Çukur’la kıyaslamak çok doğru olmaz bence bu diziyi. Çünkü atmosferleri çok farklı diziler. Söz bir asker dizisi -bu arada ben asker dizisi sevmiyorum pek- , olaylar çok daha dar ve hassas bir çerçevede ilerliyor. Karısını terörist zannedip vurması fikri oldukça orjinal, özellikle manevra alanı bu kadar kısıtlı bir diziyken. Ajite sahneleri ben de sevmem, hatta bu hafta bir yerlerde konuşmuştuk bu konuyu. Çukur’a başlamamın asıl sebebi dramın oldukça sade verilmesiydi, çekti beni. Erkan ve Aras konusunda kesinlikle katılıyorum.. ^^
    Beğenmemiş olabilirsiniz tabii, ben -senaryo açısından- ekstra ajite olduğunu hiç düşünmüyorum. Öte yandan oyuncular gereksiz yere yerden yere vurmamış kendini, yani gereksiz abartı bir mimik fazlalığı görmedim hiçbirinde. Bu nedenle “Ben dramım!” diye bağıran unsur ağır çekimle verilmesi dışında yok diye düşünüyorum. Tabii ki sahne dram sahnesi ve olan olay oldukça ağır, bundan dolayı size çok dramatize geldi herhalde.. Mustafa Yıldıran’ın da oyunculuğunu iyi buldum; ama süper değil.

    • Nur

     Ben de Asker, Tarihi diziler ve hastane dizilerini de izlemiyorum, geriye kalan her kategoriyi izlerim. Senaryo da Yönetmen de çok önemli.
     Bir diziye başladığımda hikayeden önce atmosfer ve oyunculuklar ilgimi çeker bunlar hitap etmezse hemen bırakırım. Hikayeye zaten geç ısınırım ilk 1-2 bölüm şans veririm ama rejiye şans vermiyorum. Üzerime gelmemeliler. Komediyse ‘burada gülünecek’ dramsa ‘burda üzülünecek’ gibi yönlendirmeler hissetmemeliyim. İlk bölümde açık alan, mavi gökyüzü, denizin mavisi, geniş alanlar falan ilgimi çekiyor olmalı, kendimi bu konuda analiz etmedim ama dar, kapalı, loş, karanlık çekimler hikayeyi ve karakterleri tanıdıktan sonra çok olabilir ama başlangıçtaysa hemen bunalıp bırakıyorum.
     Ağır çekimler tam yerinde kullanılmalı. Yamaç ve Vartoli’nin mahallede kapışma, İdris Baba ve Vartoli’nin kahvede adamları etkisizleştirme sahneleri bence tam ağır çekimle verilecek sahnelerdi…

     Belki yukarıdaki sahnenin sorunu ağır çekim değildi, bilemiyorum bir şekilde zorlama bir şey izliyormuşum gibi hissettim zaten sıkıldığım için yarısında kapattım.

     Çukur’da Elvis kadınları almıştı İdris Baba kahvede sakin sakin çay içiyordu gördüğüm en orijinal sahnelerden biri oydu:) Komedi desen değil, dram desen değil:)
     Vartoli’nin (özellikle) ve de Yamaç’ın çoğu sahnesi orijinal. Kadınlar ikisini de mahvetti, ayrı
     Yamaç’ı en başından Sena sabote ediyordu, Vartoli’ye de Saadet’i sardılar. Yamaç’da extra olarak gerçeklik dışına çıkıldı falan filan ama mesela hiç bir zaman ajitasyon hissetmedim.

     Beğenmediğim sahneleri akla, mantığa falan aykırı bulduğumdan beğenmemişimdir, abartı o yöndedir yoksa ne dramda ne esprilerde ne gerilimde falan abartı yoktu hatta aksiyonda gerilim atmosferi yaratamıyorlar o yüzden her iki eleştirimin biri Aksiyon Yönetmeni gelsin oluyor. Sena’yı çıkartıp ona verdikleri parayı bu tür şeylere verseler bile yeter. Uğur Yıldıran güya Aksiyon Yönetmeni ama hem oyuncu hem yönetmen olmuyor işte..

     • Leyli

      Tabii yönetmen de çok önemli bir faktör. Benim ilk başta dikkatimi başka şeyler çekiyor, fakat dizinin kalitesini belirlemedeki rolü yadsınamaz.. Anladım demek istediğinizi.. 🙂 Tabii dizi yaratıcalarının yönlendirmesini izlerken hissetmemeyi ben de tercih ederim. ^^ Mesela benim hiç mekansal bir kısıtlamam olmuyor ilk bölümler için de, çok önemsemiyorum. Ben genelde öncelikle kurgunun iyi inşa edilmesine, karakterlere, replik kalitesine ve oyunculuklara bakıyorum. Çekimler vs daha sonra dikkatimi çekiyor. Yapım böyle ilgi alanlarımdan dolayı herhalde…
      Çukur orjinal bir dizi bence de. Tüm bölümlerini takip ettiğim tek yerli tv dizisi.. Kaliteli bulmasam bu kadar mesai harcamazdım asla yorum yazmak için. Verdiğiniz örneklerin yanına ben de bir sürü ekleyebilirim. Başarılı sahnesi bol bir dizi.. Hatta ben normalde sadece askeri değil mafyatik dizileri de izlemem; ama buna rağmen beni çekmeyi başardı kendine.. Daha önceki haftalarda bir yorumumda sizinle çok benzer şeyler söylemiştim ben de Çukur’daki dram unsurlarıyla ilgili.. Dediğim gibi gibi iki diziyi kıyaslamadım yorumda da belirttim, zaten önceki işlerinde de çok başarılı olduğunu bildiğim bir senariste nacizane bir selam gönderdim varsayın.. ^^

     • Nur

      Ha yok zaten senaristlerle sorunum yok benim ve bence çoğu çok başarılı. Yapım, reyting, genel izleyici talepleri, süre uzunluğu ve maalesef tabi bence en önemlisi Sansür, senaristlerimizin elini kolunu bağlıyor. Yabancı dizileri de ara ara izliyorum doğru düzgün replik yazılanlar o kadar az ki bizim senaristlerin bir bölüme yazdığı replikleri yabancı dizilerde bir sezon zor görüyorum. Gökhan Horzum dışında (Çukur’u anlamaya çalışırken oldu bu da) tarzını falan çözmeye çalıştığım senarist olmadı. Gökhan Beyin bloguna bile baktım sırf Çukur’u çözebilmeme yardımcı olacak bi şey bulur muyum diye:) 1-2 yazısını okudum vaz geçtim. Çukur’a ışık tutacak şeyler yazsa blogunda gece gündüz girer okurum:)

     • Leyli

      Daha dün bir arkadaşımla konuştum bu konuyu, ne tesadüf ^^ Benim severek takip ettiğim yapımlar var yabancı olarak. Ama kesinlikle oradaki senaristlerin çok büyük avantajları var. Dediklerinize aynen katılıyorum, yapımların bütçe olarak bir dertleri olmadığı için hayal ettikleri sahneleri yazabilmeleri de var saydıklarınızın yanında. Hak ettikleri maaşı da alabiliyorlar üstüne üstlük.
      Kötü şartlara rağmen güzel işler çıkarılıyor bizde. Senaristlerimizde inanılmaz bir potansiyel var gerçekten de. ^^
      Çukur’un güzel bir tarzı var. Çoğu dizinin aksine sembolizme ciddi göz kırptığını düşünüyorum, tabii bu zorlu şartların altında bize ancak bu kadar yansıyabiliyor. Şimdi böyleyse, daha iyi şartlar olsaydı daha ayrıntılı bir iş çıkardı eminim.. Küçük noktalardan ipuçları yakalanabilecek, üzerine teorilerle gidilebilecek bir dizi. ^^

     • Nur

      Teoriler mafetti beni zati:) Mafya/Mahalle diye başladığım dizinin yüzünden telef olacam.
      Dün Google’da Kıbrıs,Annan Planı hakkında yazılara bakıyordum (Sena’nın Anıl’ı- Annan Planı) :))

    • Nur

     Ayy bir de aklıma geldi; yağmuru çok seviyorum.. Evde camdan izlemeyi çok severim ekranda da seviyorum. Çukur’da bir tane yağmurlu sahne oldu o da mezarlıkta.. Halbuki gürül gürül yağmur falan ne güzel olurdu..

     • oyuncular set ekibi bunu duymasın :))) Ne zordur yağmur çekimi…

     • Gözde E.

      Yağmur, kar, soğuk bırrrr

     • Nur

      Kar sahnesi pek sevmem hele kar fırtınası sahnelerini hiç sevmem ama mesela karakterler içerde olsa dışarıda kar fırtınası falan gösterseler öyle olur ama yağmur olursa sevdiğim karakterleri sağanak yağmur altında sırıl sıklam izlemeyi çok severim.

     • Gözde E.

      İçerde’deki karlı orman sahnesi çok güzeldi ama <3 Ben karı genel olarak yağmurdan fazla sevdiğim için sahnesini görmeyi de daha çok seviyorum galiba 🙂

     • Nur

      Kar sahneleri izlerken sıcak evimde üşüyorum:)) Karı buzu zaten oldum olası sevmem bir de çok üşüyen bir insanım belki o nedenledir.. Yağmurda ıslanmaktan, sırıl sıklam olmaktan kısa süreli olunca çekinmem, çok çok üşümezsem ıslanmak hoşuma bile gider, sokaktaysam etrafta koşturanlara gülerim.

     • Gözde E.

      Ben de üşürüm baya ama kar bir başka ya ☺

     • bu arada bu aralar çekim varsa iyi sağanak var İstanbul’da bir sahnede yakalanırlar mutlak!

     • Leyli

      Eskiden sahte yağmur kullanılırdı setlerde ama ben tabii 2000lerin başlarından bahsediyorum.. 🙂 Oyuncular için işkence oluyor ama gerçekten, hele de hava soğuksa..

     • Gözde E.

      Yine kullanılıyordur 🙂

     • Nur

      Çukur’da yakalansalar sağanağa, dernek, kahvenin ora, sokakları falan. Vartoli ve Yamaç’ın beraber yakalanmasını isterdim. Zaten mezarlıkta ikisinin yağmurlu sahnesi Çukur ruhunun temsil eden tek bir sahne deseler onu seçerdim.

     • Gözde E.

      Evet, cidden çok iyi sahneydi çoook <3

     • Leyli

      Bir de düğün gecesi, Saadet’in sahnesi vardı.. ^^

     • Nur

      O sahne şahsa özel sahneydi benim için.. Yağmurlu sahne olarak algılamamıştım. Diziyi düşünürken o yüzden aklıma gelmemiş olmalı.

    • Çok kısa bir replik yazılmış kendisine, ama ilk cümleden sona güzel canlandırdı…

  • Aaa içerde’yi izlemedin mi? Mestan?

   Hakkını vermem lazım güzel sahne… Ama Mustafa Yıldırıan’ı istiyor muyum? Galiba Hayır.

   İzlemediğim için Tolga Sarıtaş o kadının Fatma olduğunu nasıl anladı? Kız neden silahını bırakamadı (Ama peçe altındaki çekimleri çok iyiydi) Keskin nışancılar yavaş değil hızla ilerlerler (ilk dakikalar için) İlk başları yavaş olsa da çekimi de beğendim.

   • Leyli

    İçerde’yi youtubedaki sahnelerden izledim. Orada oynadığını biliyordum aslında ama Mestan karakterinin videosuna denk gelmemişim.. Dizide tek bir motivasyon olduğunu düşündüğüm için en başta (kardeşlerin kavuşması) beni çekmemişti. Ama tamamını izleseydim de çok beğenirdim muhtemelen, çünkü izlediğim kısımlar gayet güzeldi. Dizinin konusuna da baya hakimim bu parça parça izleyişlerim sayesinde. ^^

    • Gözde E.

     Acayip hastasıydım İçerde’nin <3

   • Leyli

    Tolga Sarıtaş sanırım telefondan öğrendi. Ben de izlemedim ama şeyi biliyorum içerdeki bebeğin annesiydi o, terörist çocuğunu öldürürüm silahı bırakırsan demiş olabilir belki..

 • Nur

  Dizinin kodlarıyla uğraştığım malum:) Tarihsel olarak değerlendirdiğimde Sezon Finalinin esintisini oluşturacak tarihsel olayı çözdüm hatta yeni sezonu bile çözdüm:) Çok acıklı ve dramatik olayları izleyeceğimiz sezon olacağını tahmin ediyorum.

  Sezon finalini (esinti anlamında) ve ikinci sezonu çözdüğümden o kadar eminim ki spoiler olmasın diye değinmeyeceğim:)

  Yeni sezon için temennilerim var.
  Benim için Çukur’un ruhunu oluşturan çekirdek karakterler: İdris, Yamaç, Vartoli/Medet, Metin/Kemal, Aliço

  Diğerleri; Karaca,beğendiğim/ sevdiğim, Ayşe beğendiğim, kütüphaneci kız da potansiyel gördüklerim..
  Olurlar ya da olmazlar ama asıl ruhu oluşturan kadro dışında kim kalır kim gider umurumda olmaz.

  Asıl değinmek istediğim ise Aşevi ve Mavi Ev.. Her ikisi de öyle atıl ki; hele de Mavi Ev’e halen kira ödeniyorsa yazık.
  Aşevi kadar değerlendirilemeyen bir mekan yok Çukur’da.. Karaca orayı kafe yapsın, kadın/erkek gidilen dernek yapsın, direniş faaliyetlerinde kullansınlar .
  Mavi Ev: Hücre Evi olarak kullanılabilir.. Mihriban’ın resmi, oyuncak kırmızı otomobil falan bir şeyler olsun.. Mihriban’ı unutmak istemiyorum, Salih’in çocukluğunu unutmak istemiyorum.. Bunlar zaten ellerinde olan yerler.. Kullanılsınlar..

  • Mavi Ev’i ben de seviyorum. İdris Koçovalı mahallesi / emlakları ile o kadar ilgili ki mahallede bir ev boş, ruhu duymuyor.. Al sana babalık! (Gerçi ev dere’de değil mi?)

   • Gözde E.

    Ev Çukur’daydı ya?

    • doğru Çukur tapularıdan

   • Nur

    Ev Dere’de.. Kasım’ın eviydi zaten ya da belki Kasım İdris’in koruması olduğu için belki İdris’in evinde oturuyordur ama evin Dere’de olduğu bir yerde geçmişti. İdris’in tapuları herhalde Çukur’la sınırlı değildir belki Dere’de de mülkleri vardır?

 • Gözde E.

  Admine anket talebi: Sizce Cumali’yi hangi oyuncu oynayacak? 😀
  Fragman muhabbetlerine katılamayan yorumcunun oyalanması lazım :))

  • Nur

   Ufuk Bayraktar.. Ramiz Dayı repliğinden dolayı..

  • Eğer cumali bu sezon görünmeyecekse necip memeli de olur… 😊 sahur aydınlanması

   • Züleyha

    Aa Şahsiyet de bayılıyorum kendisine, hala son üç bölümü izleyememiş olsam da 😒 Bence çok iyi bir Cumali olur ondan

    • Gözde E.

     Ben de bayılıyorum, Dolunay’da da çok iyiydi. O son 3 bölümü seyret de Şahsiyet yazısında buluşalım 🙂

     • Züleyha

      O kadar çok ders çalışmam lazım ki Şahsiyet’in son bölümlerini izlemek çook sonraya kalıcak büyük ihtimalle 🙁

     • Gözde E.

      Sen derslerini çalış, dizi beklesin.

   • Leyli

    Aaaa çok yakışır ona gerçekten.. Şimdiye kadar yanlış hatırlamıyorsam buna benzer bir karakter de oynamadı, hem de yetenekli bir oyuncu.. ^^

   • Ahmet Adar

    Necip memili

   • Ayla

    Necip Memeli ilginc soyadi olmus:)))

  • Züleyha

   😀 Merak etme bu hafta pek üzerine yorum yapılacak fragmanlar gelmedi. Kaçmanıza gerek yok.
   Bu ismi konuştuk mu hatırlamıyorum ama Yetkin Dikinciler de olabilir sanki. Yüz olarak Yamaç’a benziyor, görünüş olarak da çok heybetli bir adam çok da iyi oyuncu.

   • Gece gece yeni isimler geliyorduuuuu…. pek severim…

    • Gözde E.

     Bak sen aç anketi, dışardan katılım da olur, blog hareketlenir 🙂

   • Gözde E.

    Yetkin Dikinciler mi <3 <3 Fena yükseldim şu an, çok severim 😀

   • DreamyTangerine

    Aaa Yetkin Dikinciler vallahi harika olur…

    • Gözde E.

     Yetkin’in parmakları lahana sarma gibi mi?

     • DreamyTangerine

      Bilemedim ama esmer değil…

     • Gözde E.

      Bu arada tanışmıştım of çok yakuşuklu çooook <3

     • Ayla

      Yetkin Dikiciler yakusuklu:)) Senle zevklerimiz hic uymuyor, bak cukurda ki Emrah yakisikli ama Yetkin:)

     • Gözde E.

      Valla yakuşuklu. Gören gözler yalan söylemez :)))

     • Aslı Orcan bebek bekliyormuş. Kızıl/Sarı renkli gözlü bebekleri olur. anne güzel baba yakışıklı. 🙂

     • Gözde E.

      Bebiş doğdu bile ablası 🙂

     • Aaa…

     • Gözde E.

      Yaa 🙂

     • Profesyonel’e mi gittin?

     • Gözde E.

      Evet, 2009 ya da 10’da sanırım. Ama yüz yüze tanışmam 2005 sonuydu. Okul filmi için bir oyuncuyla görüşürken O da oraya gelmişti, öyle.

     • Bilet bulamayan biri olarak 🙂

     • Gözde E.

      O zamanlar Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi’ne de geliyordu devlet tiyatrosu oyunları, öyle gitmiştim ben de.

     • Ay aylacım adamın heybeti yeter…

     • Ayla

      Tamam biraz geri adim atiyorum adamin biyiksiz resimleri fena degildi. Ses tonu diksiyonu cok iyi. Bir dizisini seyrettigimi hatirlamiyorum.

     • Sanırım dizisini ben de hatırlamıyorum… Mavi Gözlü Dev (Nazım’ın hayatı) ilk aklıma gelen…

     • Gözde E.

      Ben teeee yıllar önce Seni Yaşatacağım diye bir dizisini seyretmiştim Berna Laçin’le. Bir dizisini daha seyretmiş olmam lazım ama adı aklıma gelmiyor. Filmi ben de seyrettim.

  • Leyli

   Benim kafamda özellikle bir isim yok. İyi oynayan, görüntüsü yaşına tezat olmayan biri olsun yeter. Cumali çok önemli bir karakter, diziden soğutma ihtimali bile var yanlış bir seçim olursa. 🙁

   • Nur

    Beklentiyi o kadar yükselttiler ki, ismi daha az bilinen çok iyi bir oyuncu izleyicide tepki oluşturur. Hoş en fazla 2.bölüme izleyici ısınır herhalde ama gerçekten Yapım risk alma aşamasını aştı herkes tanınmış bir aktör bekliyor.

    • Leyli

     Evet malesef beklenti çok ciddi yükseldi, tepki alabilirler o yüzden. Ama eğer oyuncu rolü iyi giyebilirse ve yetenekliyse seyirci alışır dediğiniz gibi.

     • Nur

      Turgut Tuncalp ne kadar iyi bir oyuncuydu Kasım rolünde, adamı unuttular bi yerlerde:) Turgut Tuncalp kapasitesinde bir oyuncu mesela Cumali’yi oynasaydı hiç de hayır demezdim, mis gibi olurdu.

     • Leyli

      Aynen kaldı öyle Kasım karakteri. Muhtemelen ailesinden dolayı bıraktı Vartolu ama en azından Medet’le ya da bir başkasıyla konuşmasında neden Kasım’ın peşinden gitmediğini söyleseydi keşke. Böyle havada kalmış gibi oldu konu. :/
      Cumali karakterine oturmayan biri olursa kendi topuklarına sıkmış olurlar.. İnşallah öyle bir şey olmaz..

     • Nur

      Kasım hem cezasını çekmişti hem küçücük oğlu Hakan vardı, cezasını çekmiş bir insanı tekrar cezalandıracak küçücük bir çocuğu babasız genç bir anneyi de yalnız bırakacaktı o açıdan Kasım’a zarar vermesini istemezdim ama en azından Nevra’nın yanında Kasım’a güzel bir konuşma yapmalı ve niye affettiğini anlatmalıydı.. Böyle bir sahne beklerdim. Çatışmaya giderken evden ayrıldılar Kasım evdeydi:) Bir daha tee Paşa’nın orda gördük:) Resmen 16.bölüm çatışma finalinde Kasım evde unutulmuştu:)

   • Ayla

    Evet Cumali konusunda beklentilerimizi cok yükselttiler ve yanlis bir secim ekibi zor duruma sokabilir…

   • Kesinlikle haklısın. ikinci sezonda kilit olacak bir karakter.. O nedenle çok önemli.

  • Ayla

   Zaten cok yogun birsekilde Cumali yi kim oynasini konustuk ankete gerek var mi bilemedim. Hem o anketler gercekleri göstermiyor ki,iki,üc oy kullanma hakkin oluyor…

   • Gözde E.

    Sadece bizim için değil, başkaları da katılır diye dediydim ama peki 🙂

    • Ayla

     Baskalari neden katilmiyor muhabbetlerimize zaten anlamis degilim. Asli diyir ya cok yogun trafik varmis ama hepside malesef okumakla kaliyor. Bazen yeni kisilerin gelmesi yeni fikirler falan hic fena olmaz

     • Gözde E.

      Aynen gelip okuyup yorum yazmadan gidenler oluyor maalesef.

     • Ya deli oliciiiim Ayla… Dur okunma sayısını söyleyeyim bir dk.. 796 tekil kişi… (yani birbirinden farklı kişiler) Yorumcu kaç kişiyiz? 10?

     • Milliyet hariç! ama yorum yapması için linke tıklayıp gelmesi lazım tabii ..

     • Gözde E.

      Bizim de birden çok girişimiz oluyor onları algılıyor mu sistem?

     • Tabiisi… 1300 küsür giriş

     • Gözde E.

      SBA’da durum ne efendim? 🙂 PK ve HŞ’de?

     • SBA 365 :))

     • Gözde E.

      Beklediğin gibi mi yoksa az mı?

     • Yoo çok iyi. :))…

     • Gözde E.

      Çok sevindim :)) Üstelik fandom ve bir kısım seyirci şu an çok öfkeli, Twitter’da, Instagram’da Fox alsın diye kampanya yapıyorlar hatta. Haa bir de Ay Yapım yeni dizi yapacakmış Su ve Ateş diye, bir yandan orda Bibo oynasın diye Ay Yapım’a yazanlar var :))

     • Bibo kim?

     • Haa Birce – İbo…

     • Gözde E.

      Birce İbrahim’e Bibo diyorlarmış nette gördüm dolaşırken 🙂

     • Ayla

      796 tekil kisi. Mesela ben günde 5-8 ayri zamanda sayfana giriyorsam bende bu tekil kisilerden biri olmuyorum mu?

     • Olmuyorsun… Toplam sayfa görüntüleme 1300lerde zaten…

  • Sayfaya mı ekleyeyim? Açık uçlu yapılabilir aslında

   • Gözde E.

    Ayrı sayfa da olur sen bilirsin ama Ayla pek olumlu bakmadı mevzuya.

    • Yaptım bile… Az sonraa…

 • – spoiler –
  Yamaç’cım uyandı mı desek ne desek, efsane geri geldi.. Vartolu’nun ekibinin baskına (oyun bile olsa) ne kadar hazırlıksız olduğunu gördük ki Saadettin Bey’cim bunu öğrenir önlemini alır diye umuyorum. Fotoğraflardan da belliydi ki Yamaç’cım hamama kilitledi, adamlar da ödlek zaten. Peki adamı sakladıkları yeri nerden bildiler? Gerçi adamı onun kaçırdığını nasıl öğrendiler onu da bilemiyoruz… BSO biraz panikledi mi ne? Yok yaa onlara bişicik olmaz… Aa fragman bu kadarcık mı?

  • Nur

   II.Fragman ilkinin tüm hissiyatını yok etti bende. Fragmanlar birbirinden tamamen farklı olmuş.
   İlki hikaye ve karakterleri takip eden izleyiciye hitap etmişti ki izleyici panelini oluşturan en derinde en küçük madde. II.Fragman ise dış çeperlerde yer alan izleyici için yapılmış, çatapat, kahramanlık, espri..

   II.Fragmanın genel izleyiciye hitap etmesi hiç sorun değil, yerli dizilerde genel izleyiciye torpili tolere etmeliyiz.
   Mağazanın kasasını dolduranlar genel izleyiciler, ürün, satış ve hizmet kalitesini sağlayanlar ise çekirdektekiler.

   Fragmanlar bir şekilde ya ikisinin arasını bulmalı ya da birinde gösterdiği gizemi diğerinde açığa çıkartmamalı.
   Yamaç, ilkinde ağlıyordu hepimiz üzülmüştük hatta ben Vartoli’ye kızmış kırılmıştım ve Pazartesiyi 4 gözle bekliyordum ikinci fragmanla Yamaç’ın keyfi gayet yerinde Vartoli’nin evi kundaklanıyor! Her iki fragmanda sahnelerin tamamı kullanılabilirdi ama diyelim ki Vartoli’nin evinde çatışma, kimle çatışıyorlar diye merak etmem gerekirdi.. Bölüm fotolarında Vartoli hamamdan çıkmıştı bir şekilde ana karakterin tuzağa düştüğü veriliyorsa onunla ilgili fotolara vs her yerde dikkat edilmeli Vartoli’nin tabi ki ordan çıkacağını biliyorum ama evine baskın var kim kendisini oraya kilitlemiş, hepsini merak etmek isterdim.. Yamaç’ın mutlu halini bölümde görseydim öfkeli hali fragmanda olsaydı..

   Bu dizi çok çok basit şeylerden izleyici kaybediyor ve dizinin fanı olarak üzülüyorum. Fragman günü saati yok, izleyici kendisine saygı duyulup duyulmadığını sorguluyor, ilgisini kaybediyor halbuki farzedelim fragmanlar Çarşamba-Cumartesi 21:00’de..Ellerinde ne varsa efektlerle vs destekleyip 30 saniyelik görüntü verseler yeterli..

   II.Sezon için temennilerim arasında Baykal ve Elvis dışında eklenmesini istediğim karakter yok..
   Konuk oyuncularla ne yapıyorlarsa yapsınlar. Bu sezonda bazı karakterler çıksın ve yerlerine kimse de gelmesin.

   Yeni sezonda asıl temennim; Gökhan Hocanın hocalığında bir senaryo ekibi oluşturulması.
   Sinan Hocaya başta aksiyon yönetmeni olmak üzere, fragmanlara kadar sorumlu yardımcılar, her kimlerse verilmeli.
   Dizinin Sosyal Medya ayağı profesyonelce idare edilmeli. 800bin+ takipçili İnstagram sayfası amatör fan sayfaları kadar olamıyor! Olamadığı için de takipçi sayısı şimdiye milyonu aşması gerekirken yerinde sayıyor.

   • Leyli

    Fragman hazırlamayı gerçekten bilmiyorlar.. Heyecan kalmıyor bölüm için..

    • Nur

     Önümüzdeki bölümün ilk fragmanını çok beğendim ama ikincisi gerçekten olmamış. Acemilik akıyor.

     • Leyli

      Birinciyi ben de beğenmiştim aslında ama ikinciyle birleştirince direkt olacakları anladık. Hadi Şükrü’yü Vartolu’nun kaçırdığını anladığı için ona saldırdığını gösterdiniz en azından hamamda kilitli kalışını göstermeseydiniz Vartolu’nun da biz de “Aaaaa ne oluyor!” falan deseydik en azından. En basit örnek bu..

     • Nur

      Evet yaa bölümü çözdük. Benim spoiler ile hiç sorunum yok ama düşününce izleyici bölümü algıladı ve aynı gün izlemez ertesi gün ya da hafta içi internetten izler.. İzlediğim dizinin reytingleri iyi olsun ve reyting dolayısıyla değil hikayesi bittiğinde bitsin istiyorum diğer türlü izlediğim zaman da heba oluyor, izlediklerim de çöpe gidiyor. Biz izleyiciler bu kadar dikkat ederken adamlar düşüncesizce fragman koyuyorlar.. Yoksa spoiler’dan hatta bölümdeki tüm olacaklardan haberdar olsam bile yayınlandığı esnada sahne sahne izlemek istediğim için zaten ekran başına geçiyorum.

     • Leyli

      Ben de normalde çok spoilera takmıyorum kafamı ama özellikle geçen hafta Şükrü’yü Vartolu’nun kaçırdığını fragmandan bilmemeyi tercih ederdim. Bölüm sonunda görmüş olsam ilk defa daha zevk alırdım, o yüzden geçen haftaki yazıda isyan etmiştim spoiler konusunda.. :,(

   • DreamyTangerine

    Fragmanların yapısı ve gelme zamanları hakkında yazdıklarına o kadar katılıyorum ki…

  • Leyli

   Eveet atağa kalktı sonunda çok sevinçliyim. ^^ BSO’nun çöküşü başladı ve hızla devam edecek gibi geliyor bana…

 • Ay ben ikinci fragmanı da sevdim <3

  • Ayla

   Bende sevdim,Sölen ve Züleyha sevmemis gibi

   • Züleyha

    Yaani beni pek heyecanlandırmadı 😒

    • Aslinda şöyle ki tek bir olay çerçevesinde olacak. Bahisci Cem’in babası kacirilacak, Yamac da onu kurtaracak. Bir gidim da Meliha. Bitti!!!… Yine son iki bölüme sıkıştı beklentimiz

     • Yani fragmani sevdim ama woww bir bölüm olmayabilir. Yamaç a sevindim ama… 🎈

     • DreamyTangerine

      Ama bir de Yamaç’ın “idrakı” var. Abi hakkında.

     • Züleyha

      Bölüm sonu Yamaç’ın Selim’i öğrenmesiyle biterse ben de son iki bölüm çok güzel olur diye tahmin ediyorum. Çorap söküğü gibi bütün yüzleşmeler, kavgalar, olaylar gelir 💪💪

 • Ayla

  SPOILER: 2 fragmanda begendiklerim Nazimcigim var yesss ve yari ciplak bir Vartolu:))

 • Gözde E.

  2. fragman çıkmış hayırlı uğurlu olsun size 😀

  • DreamyTangerine

   Bunda pek bir şey yok, sırf ikinci fragman olsun diye hazırlanmış gibiydi.

   • Züleyha

    Aynen bana da biraz geçiştirilmiş gibi geldi. Bu bölüm Cem ve babası konusuyla geçicek sanki

    • DreamyTangerine

     Yok ben fragman özelinde konuştum aslen. Bu fragmanda ilk fragmanda olduğu gibi fazla söyleyecek bir şey bulamadım, klasik aksiyon ve çatapat var sadece demek istemiştim. Cem ve babası konusu bölümün önemli bir kısmını kaplayacak gibi ama bu mevzu ile beraber Yamaç’ın abisi ile ilgili büyük idrak anını bekliyorum. Azcık da Meliha var, daha ne olsun? 😋

     • Züleyha

      Cem ve babası konusu pek ilgimi çekmediği için bölümde o sahnelerde de biraz sıkılırım diye tahmin ediyorum. Tabi konu Cumaliye bağlanırsa o başka 😅 Onun dışında evet Selim mevzusunu çok zamandır bekliyoruz o konuda ben de çok heyecanlıyım. Hele Selim-Yamaç yüzleşmesi 👀

  • Ayla

   Tüh ya Cumali yok fragmanda sana ne güzel haber vericektik:) Ama benim sevdigim ama her bölüm göremedigimiz bir karekter var:) Ay bu spoiler sayilmaz.

   • Gözde E.

    Küçük Beyefendimisss değil mi?

 • Buke Oguz

  Sultan niye bu kadar güleryüzlü bu son üç bölüm videosunda . İşkillendim gülüşünden Cukurda git gide gerilim artiyorken üstelik. Çukur’da olacaklar beni memnun edecek mi demek istiyor.😡

  • Gözde E.

   Sultan niye 2. kez yazıyor? Amaç? Daha dünya kadar oyuncu bekliyorken.

   • Buke Oguz

    Ben de anlamadım. Farklı bir oyuncu bekliyordum.
    Diğer sezon da varım ölmeyeceğim mi diyor 😂

    • Gözde E.

     Ölmeyecekse de lütfen çok çok çok az görünsün:))

     • Buke Oguz

      Amin canım. :)))

     • Züleyha

      Evet ya son bölümlerde ne güzel hiç görmüyoruz onu çok güzel oluyor 😅

     • Ayla

      Ölmeyecegi kesin ben kodlari cözdüm:))

  • çok sırıtık. korktum vallahi…

   • Buke Oguz

    Valla ben de korktum. Bu kadının böyle gülmesi hayra alamet değil 😨😈

  • Ayla

   Sultan niye bu kadar güler yüzlü basta bana olmak üzere onun ölmesini istiyenlere meydan okuyor 2. sezonda da varim diye:(((

   • Buke Oguz

    Ben de aynısını düşünüyorum

  • Leyli

   Hem ona ikinci defa çekmeleri hem de bu kadar güleryüzlü olması ilginç gerçekten.. Belki de sırf seyirci gerilsin diye yapmışlardır, lütfen öyle olsun…

   • Buke Oguz

    Amaçları germekse basarili oldular gercekten 😂 İnsallah oyledir canim.

 • Nur

  Sultan 3’ü de yazdı.. Bu kez Çukur işaretinin sağına yazdı.. Çukur işaretinin soluna kırmızı ile yazan şimdilik tek Vartolim. Karaca nereye yazacak merak ediyorum.

  • benim merak ettiğim yakına mı uzağa mı ? ^^

   • Nur

    Evet yazdıkları mesafe de önemli. Celasun sağda en yakına yazmıştı, şaşırmıştım.

  • Leyli

   Akşın bu sefer sola ve işaretin dibine yazdı.. :O

   • Nur

    Yazarken ağlamaklı ifade vardı yüzünde bir de Çukur işareti Akşın’dan önce mavi renk ile yazılmış Akşın da mavi spray ile rakamı yazdı. Kırmızı sprayi şimdilik tek kullanan Vartoli Akşın’ın mavi ile yazması sola yazsa bile muamma. Karaca’yı merak ediyorum, sağa mı sola mı uzağa mı yakınamı ve hangi renkte yazacak diye? Karaca’nın yazmasından önümüzdeki sezon Salih amcasıyla yakın ve aynı saf’ta olacak mı olmayacak mı onun ipucunu çıkarırım diye..

    • Leyli

     Ben de Karaca’yı merak ediyorum açıkçası..

    • Gözde E.

     Kırmızı/Bordo dizide Vartolu’yu temsil ediyor bana göre o yüzden de kırmızı yazmıştır diye düşünüyorum. Benim tabii ki en çok beklediğim Yamaç 🙂

 • Nur

  Koçovalı Köşkünde korunan emanetlerden Çakı’yı da çözdüm geriye sadece çakmak kaldı.

  Çakı: Ekonomiyi temsil ediyor. İlk bölümde İdris Baba pazar tezgahında elinde çakı meyvelerin çürüklerini ayıklıyordu.

  Ahşap Kutuda saklanan 4 tane Emanet var. Emanetlerin tamamı kişinin üzerinde taşıyabileceği eşyalar.

  1- Tabanca: İç/Dış Güvenlik/İstihbarat (Ordu+ Polis ve diğer tüm unsurlar)
  2-Tesbih: Din
  3- Çakı: Ekonomi/Maliye/Hazine.. (Celasun kutudan çakıyı çalmaya kalkışmıştı)
  4- Çakmak:
  Neyi temsil ettiğini çözemedim. Yamaç sigara içmediği halde üzerinde taşıyor geminin bodrumuna kilitlendiklerinde üzerinde taşıdığı çakmakla kurduğu düzeneği ateşlemişti. Elvis, Baykal’ı kurtarmaya gidip elinden kaçırdığında çakmak çakmıştı ve sanırım bir kez de Emrah çakmak çaktı.. Ekonomi çakı ile temsil ediliyorsa çakmak da siyaseti temsil eder diye düşünüyorum ama zaten ekonomi ve siyaset iç içe.. Tahmini olan olursa beklerim:)

  • Nur

   Çakmak için aklıma ‘Diplomasi’ geliyor ama tereddütlüyüm..

  • mutlaka anlamları var. Senin baktığın ‘kodlama’ açısına göre çok tutarlı yorumlar…

   bana göre de biri birlik, kardeşlik vs gibi tanımsal anlamlarıı varmış gibi geliyor ama nedir ne değildir diye kafa yormadım açıkçası…

   • Nur

    Birlik, kardeşlik zaten Çukur dövmesinde sembolize edilmiş. Dövme= Bayrak (3 Hilalli bayrak, Tek Vatan, Tek Millet, Tek Devlet.. gibi) Devletin temel unsurları metaforize edilse çakmak hangi unsur için seçilirdi acaba? Alev-Ateş; Sıcak çatışma, Savaş, ateş açma benzeri bir şey olabilir. Savaş ve Barış’ı mı temsil ediyor? Ben daha çookk düşünürüm bunu..

 • Nur

  –Spoiler–

  Fragmanda gösterilen yemek masasında Akın da oturuyor olabilir mi?

  • görülene göre farklı bir kişi yok ama?

   • Nur

    Metin’in yanında Celasun’un tam karşısına denk gelen sandalyede bi çocuk var tas kafa değil.

    • Leyli

     Yok sanmıyorum Akın’ın orada olduğunu. Bu sezon Cumali gelirse, Akın bir sonraki sezona kalır bence. Aynı zaman aralığında gelmezler gibi geliyor..

     • Nur

      Diğer gençlerden tanımadıklarımız tas kafalı bir tek o çocuk normal saçlı gibi.. Hoş detaylı incelemedim fotoyu, öylesine baktım..

 • Gozde ve Buke icin — spoiler—

  Yahu ben 2.sezon bekliyordum, Yamaç’cim bir aydınlanma yaşadı ama nasıl. Bu bölüm Meliha konusuna giriyoruz adam akıllı, oh be… Gözde okumuyor ama iftar yemeği veriyor galiba Koçovalı ailesi, ben mahalle iftarı beklerdim ama prodüksiyon maliyetli olur 😆😅😂

  • Nur

   Yamaç’ın Selim için ağladığını sanmıştım ama düşününce Selim konusu olmadığına kanaat getirdim. Yamaç, Selim’in ihanetinden şüphelendiği anlarda delirecek gibi öfkeleniyordu ama ağlamaklı hiç bir zaman olmadı. İhaneti öğrenirse öfkelenirdi yine. Yamaç sanki Vartoli ya da Cumali için ağlıyor. Vartoli için ağzından hiç ‘Abi’ sözü duymamıştık belki bir ilktir. Diğer ihtimal Cumali için ağlıyordur. Cumali’nin Cem’in babasını dışarı saldığı tahminini yapmıştık bence Vartoli’ye de haber veren Cumali, intikam mesajı olarak Vartoli’ye yolladı adamı.. Cumali’nin Vartoli’ye Cem’in babası üzerinden mesaj yollaması Yamaç’a patladı ve Çukur ekonomik olarak çöktü. Cumali’nin adamı saldığı Vartoli’nin de aldığını öğrendiyse ikisinden birine ‘Abi’ diye ağlıyordur.

   • Ahmet Adar

    mantıklı bence de Cumali için ah be ağbi diye ağlıyor.çok teşekkürler,sırrı aydınlattınıs.ösette selimin ihanetini koçovalılardan biri öğrenir diyor o da mı Cumali acaba?

    • Nur

     Evet, öyle düşünüyorum hatta aslında Cumali’nin en başından beri ittifaktan ve ihanetten haberi olduğunu da düşünüyordum yeni öğrenmesi bana sürpriz gelir ama yeni öğrenen bir Koçovalı varsa o da Cumali’dir. Cumali’nin Vartoli ile Kahraman hesaplaşması yapacağına çok eminim zaten bu nedenle dışarı çıkacaktır. Kahraman suikastinde Selim’in de parmağı vardı Cumali acaba Selim’in suikastte parmağı olduğunu mu öğrendi yoksa finansal konularda kurduğu tuzakları mı öğrendi? Dediğim gibi suikaste dahil olanların tamamını Cumali’nin bildiğini ama bir nedenle intikamı ve hesaplaşmayı dışardakilere bıraktığını düşünüyordum, yanılmışım.

     • Ahmet Adar

      doğru olabilir,çok ilginç teoriler.cumalinin denkleme bir şekilde dahil olacağı gerçek,yamaç kaçrılma olayına çomak sokanın vartoli değilde Cumali saniyor,onun için ah be ağbi diyor.Cumali bir hesaplaşmaya gelecek kesin belli oldu,akın kimin tarafında yer alacak,sena konusu yine sürüncemede,yamaç saadetten yardım isteyecekmiş.İdrisin melihayı vurmadığı kesinleşti.

     • Nur

      Cumali’nin bilerek Vartoli’ye gitsin diye adamı dışarı saldığına inanıyorum.
      Cumali bahis konusundan haberdar mıydı?
      a) Bahis konusundan haberdar değildi.
      b) Bahisi biliyordu ama sabote ettiğinde Çukur’un ekonomisinin çökeceğini bilmiyordu?
      c) Bahisin patlamasının ekonomiyi çökerteceğini biliyordu, bilerek zarar verdi?
      ——
      Bir de Cumali’yi Çukur’un ‘Derin Gücü’ sayarsak, Baykal da dış mihrakların ‘Derin Gücü’ olur.
      Baykal ‘Telefonlarımı meşgule alan bir kişi var’ demişti. Derinlerin derinlerde zaman zaman ittifak yaptıklarını da düşünürsek acaba Baykal’ın telefonlarını meşgule alan o kişi Cumali’miydi?

     • Ahmet Adar

      hayal gücüne ve olayları memleket sorunları ile bağdaştırarak yorumlama biçimine hayranım.böyle devam etmeni umarım.çok aydınlatıcı oluyor.

   • Vartolu ya mesaj mı bilemiyorum ama bahis işini vartolu ve selim’in cumali den öğrendiğini düşünüyorum ben de.. Ve ‘abi’ = cumali bence de…

 • Ayla

  ISYAN ediyorum ya Istanbulu gelin simdi bitti,3,5 saat sürdü! Terbiyemi bozuyorum ve oha diyorum. Sinama filmi sürelerinide gectik ,nerdeyse iki sinama filmi uzunlugunda. Televizyondan canli dizi izlemek kolay degil… Ay doldum icimi bosalttim

  • Gözde E.

   Yerinde bir isyan valla. 2,5 saatlik bölüm 60 dakika reklam+tanıtım öyyyyyykkkkk

   • Ayla

    Aynen ya,bunun birde özetinide izleyen seyirci var,bir saat daha ekle,normal bir durum degil gercekten..

    • Gözde E.

     Bazen ben, durum normal değil, biz de 🙁 Kara Sevda ve Kara Para Aşk’ın bazen 2 saat 40 dakikalık bölümleri oluyordu, Allah’tan şu an arada SAK dışında 2 saat 20 dakika en fazla seyrettiklerim.

     • Ayla

      Gözde bizim saatle diziler genelde 22.50 gibi biterdi. Bugün 23.35 te bitti ve Türkiye de saat 0.30! Sahir gün olsa millet isine gücüne nasil kalkacak meral ediyorum. Neyse iyi geceler sizlere.

     • Gözde E.

      Hafta içi 00.15’te bitiyor çoğu dizi, bu kanallar kafayı yemiş, özetten kesin yahu!

  • Tam gelin sahnesinde açtım tv’yi ay be güzel gelin olmuş. Gelinliği de (benim tarzım olmasa da) çok hostu. Bir de ne fark ettim, prodüksiyon figüran kostümlerinden tut saç baş kişi maliyetinden kismamis, davetliler gerçekten elit duruyordu 😊 ızlemiyorum ama sureyya ile faruk barışti mi bir aldatma davasi varmis? Ha bir de gelinin annesi çatlak mi? Bir de gelin neden Hayır dedi ki?

   • Ayla

    Oyuncu cok güzel bir kiz ama gelinligi bende begenmedim. Malesef Süreyya ve Faruk baristi,ben olsam adami birkac bölüm süründürürdüm . Yine malesef diyorum bircok kisi Faruk un yaptigini aldatma olarak görmüyor. Oh ne ala ya partnerine kizacaksin ve baska bir kadini yara bandi olarak kullanacaksin!
    Gelinin annesi tam catlak ve Defne Samyeli iyi ifade ediyor:) Ben Osman son anda vazgecip hayir diyecek dedim ama Burcu dedi. Herhalde Osman in korkup ortadan kayboldugunu anladi o salak hizmetliler sayesinde beni istemeyeni bende istemem kafasiyla hayir dedi.

 • Nur

  Ufuk Bayraktar mı geliyor diziye!!!!

  Ramiz Karaeski repliği!!!

  • Gözde E.

   İnşallah gelmiyordur….

   • Nur

    Bir de; İnstagram’dan gözlemlediğim kadarı ile Çukur izleyicisinin ben de dahil büyük çoğunluğu Ezel ve Suskunlar’ı izlemişiz ve Ufuk’u Ezel’den Sarp’ı da hem Ezel hem de Suskunlar’dan dolayı seviyoruz. Bu ikisi kadar diğer oyuncular izleyiciler tarafından talep görmüyor. Çukur’da hem Ezel hem de Suskunlar esintisi var (çok az bence ama bazı mikro anlarda ara ara aklıma geliyor) Ufuk ya da Sarp ben dahil izleyici tarafından coşkuyla karşılanacaklardır. Hele ben Erkan ve Sarp’ın birbirlerine silah çekmelerini izlemek isterim. Kalbim durur valla.. Ufuk olursa Erkan ve Ufuk’un diyalog sahneleri acaip hoşuma gider.. Keşke şu şiiri ve müziği koymasalardı, heyecan yaptım..

    • Leyli

     Ben mesela büyük bir Ezel fanı olarak genel algının aksine Ufuk Bayraktar’ın Cumali olmasını istemiyorum. Ramiz Karaeski spin off’u falan olsa zevkle izlerim onu; ama Cumali’ye oturmuyor kafamda. Tabii herkes gibi ben de özlem duyuyorum Ezel zamanlarına, oradaki karakterlere ama söz konusu başka bir dizi olunca yeni bir şeyler görmek istiyorum. İki karakter birbirine yakın olduğu için Ufuk Bayraktar’ın tekrara düşmekten başka çaresi yok Cumali’yi oynarken. He bir de biraz Vatanım Sensin’deki performansı beni soğuttu ona karşı. Karakter zaten iyiden kötüye evrilen ve sevmememiz gereken bir karakterdi ama kendisinin o dizide kötü bir oyunculuk çıkarttığını düşünüyorum. Ezel zamanlarında ne güzel oynuyor dediğim bir oyuncu olduğu için çok şaşırttı beni bu performansıyla. Aynı performansı eğer Çukur’a taşırsa diziyi bırakma noktasına gelebilirim diye korkuyorum. Çünkü Cumali çok önemli bir karakter.
     Sarp Akkaya çok iyi bir oyuncu, çok da iyi yapardı. Fakat onun da yaşı müsait değil. Erkan Keka’dan daha genç durur yanyana koyarsak gerçekçilik kaybolur.
     Özellikle beklediğim biri yok Cumali için ama inşallah herkesin içine sinen biri olur.

     • Nur

      Vatanım Sensin’i hiç izlemedim. Kötü mü oynadı orda Ufuk? Üzüldüm şimdi.

     • Leyli

      Yani ben beğenmedim malesef.. Ben de aynı şekilde çok üzüldüm performansını beğenmeyince. :,(

     • Gözde E.

      Vatanım Sensin’de ben de beğenmedim. Hem karakter de zaten itici, o da öyle bir itici oynadı kii…. Ayla da onun yüzünden bırakmış diziyi.

  • Ufuk bayraktari hicbistemiyorum galiba 😯

   • Gözde E.

    Galiba aramızda O’nu tek isteyen @edanurcin:disqus

    • Nur

     Ufuk istenmez mi yaaa!! Te Allaam yaleppim.. Ufuk’tan bahsediyoz di mi.. Sefiom ben onu..

     • Gözde E.

      Evet ta kendisi. Vatanım Sensin’de çok itmişti beni o yüzden istemiyorum. Bir de Cumali Kahraman’dan büyük değil mi? Ufuk, Mustafa Üstündağ’dan büyük değil küçük duruyor.

     • Nur

      Oyuncu kaç yaşında bilmiyorum ama 30’lu yaşların sonunda 40’lı yaşların başında gösteriyor o açıdan yaş için bence sorun yok. Karaca’yı oynayan oyuncu 26 yaşında mıymış ne? 18 yaşında olduğunu sanıyordum dizideki gibi.

     • Gözde E.

      40’lı yaşlarda gösteriyor ama Mustafa Üstündağ yani Kahraman’ın ağabeyi gibi durmuyor bence, kardeşi gibi duruyor. Bakalım belki de beğenirim.

     • Züleyha

      Of keşke Mustafa Üstündağ’ı Kahraman olarak harcamasaydık. Ne güzel şimdi Cumali olarak gelirdi 😀😀

     • Gözde E.

      Net aynı görüşteyim. 😀

     • Leyli

      Mükemmel bir Cumali olmaz mıydı ya .. Gözler yaşlı :,(

     • Gözde E.

      Hala bir şansı var, ikizi olsun :))

     • Ayla

      Yapimci Mustafa Üstündag i birakmakla bence hata yapti. Oyuncuda hemen dizi anlasmasi yapti ama dizide elinde patladi. Cumali yi ikizi olarak oynayacak en dogru kisi ama asla o olmaz. Cünkü Cumali yi oynayacak oyuncuyla anlasamasini önceden yapmislardir. Ikinciside Mustafa nin PATATES gibi parmaklari yok:))

     • Gözde E.

      Ahahaha patates parmak :))

     • Leyli

      Karaca 24 yaşında evet ben de şaşırmıştım ilk öğrenince, 18 gösteriyor 🙂

   • Nur

    Ufuk Bayraktar’ı da Sarp Akkaya’yı da seviyorum. Çukur’a gelsinler.. Hangi sırayla hangi karakterde geleceklerinin önemi yok yeter ki ikisi de dizide oynasın. BA YI LI RIM..

    • Gözde E.

     Cumali olmayarak gelebilirler :)))

     • Nur

      Ramiz Karaeski repliği ile Ufuk Bayraktar beklentisi oluştu bende.. Çok isterim yaa.. Ufuk ya da Sarp.. Aslında Cumali’yi kimin canlandıracağının çok önemi yok sonuçta iyi bir oyuncu olsun da.. Ama kaç senedir izlemediğim Ufuk ya da Sarp’ı görürsem sevinirim. Eski dostlarla buluşmak gibi olur benim için. Ufuk’u Ezel’den sonra Sarp’ı da Suskunlar’dan sonra izlememiştim..

     • Gözde E.

      Sarp Paramparça’da oynamadı mı yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum? Sen o diziyi seyretmiştin de.

     • Nur

      Çok sonra girdi çok az oynadı ve çok gelişigüzel özensiz bir roldü.. Aslında kariyerinde küçük bir hataydı deyip geçmek gerekiyor onu.

 • DreamyTangerine

  Fragman izlemeyenler için fragman yorumum; bir şeyler oluyor! Beklentim yüksek!! 🚀🚀

  • Leyli

   Ben de beğendim, güzel bir bölüm olacak gibi .. ^^

  • Gözde E.

   Eğer bu ya da öbür fragmanda Cumali görünürse beni etiketleyin yoruma :))

   • Leyli

    Fragmanda göstermezler bölümde olsa bile bence.. Diğer kolunu görürüz en fazla.. 😀

    • Gözde E.

     Niye öyle diyorsun ya CvG’de Yiğit Özşener Rıza olarak geliyor diye komple O’na özel fragman yapmışlardı 🙂

   • Ayla

    Beni etiketleyin ne demek? Cumali cikarsa yani sana haber mi verelim?

    • Gözde E.

     Aynen ;))

  • Ben de beğendim 😈

 • DreamyTangerine

  SPOILER:

  Fragman geldi, @Leyli fragmanı sen mi hazırladın? “Herkes öldürür sevdiğini…”

  • Leyli

   Ahhahhahah itiraf ediyorum.. Gökhan Horzum benim aslında.. 😀

   • DreamyTangerine

    Ahahasdsjsjsjs 😂

   • Ayla

    Yanmistin eger Gökhan Horzum olsaydin,buradaki zilliler bende dahil seni ham yapardik:))

    • Leyli

     Ahhahhaha şimdi o olduğumu bir hayal ettim de korktum :O ^^

    • Ayla

     Leyli senarist Gökhan olsaydi ona yagcilik yapardim ve sonrada üc secenekten biri icin ikna etme durumlarina gecerdim. Neye mi ya Sena,ya Sultan ya Saadet sezon finalinde ölsün diye:)) Ah ücününde isimleri S harfi ile basliyor,kime bingo vuracak bakalim:)

     • Selim de S

     • Leyli

      İkinci sezonda kesin öldürürdüm Selim karakterini, ihanetleri ortaya çıktıktan sonra..

     • Nur

      Selim hikayenin lokomotiflerinden yaa.. Onu çıkartsan yerine koyacağın hiç bir karakter yok. Ben olsam asla dokunmazdım. İdris, Yamaç, Vartoli/Medet ve Selim en en harcamayacağım karakterler.. Yangında ilk kurtarılacaklar:) Metin/Kemal ve Aliço takip eden karakterler.

     • Leyli

      Bazen lokomotif karakterleri harcamak daha çarpıcı olabiliyor, tabii hikayenin gidişatını güzel belirleme şartıyla..

     • Nur

      Şayet sektörde olsam ve sektörün günümüz piyasasının şartlarında iş yapıyor olsam lokomotif karakterlere asla dokunmazdım ama farzedelim ki dizi 20 bölüm sürüp final yapacak , o zaman kimsenin gözünün yaşına bakmazdım:) Mesela Çukur’da kahramanı 5 bölümden önce öldürmezdim Selim’in de dediği gibi zayiat verdirirdim Emmi, Paşa, Metin, Kemal,, biri ya da bir kaçı olurdu ama Kahraman’la epey bir kaçmaca kovalamaca tuzak, kumpas falan yazar sonra öldürürdüm..

     • Leyli

      Vallahi ben kendi kurgularımda çat çat öldürüyorum karakterleri 😀 Tabii reyting kaygısı işin içine girince daha dikkatli olmak gerekiyor o bir gerçek. Ama ben Horzum’un Selim’i öldürmeyi planladığını düşünüyorum. İhanet dozunu babasını öldürecek kadar arttırması sonunun yaklaştığı hissini veriyor bana.. Eğer güzel bir şekilde bağlarlarsa diziye güzel bir ivme bile kazandırabilir bu ölüm. Selim denklemden çıkar Akın girer. Selim’in ölüm şekli hikayenin gidişatını belirler.. (Cumali-Yamaç-intihar vs.) Her ihtimal başka bir senaryoya evirir diziyi..
      Kahraman’ın ilk bölümde ölmesi çok vurucu oldu aslında. Belki ben de olsam biraz seyirciye alıştırırdım karakteri ama oyuncunun ünlü biri olması, adının jenerikte en başlarda olması gibi nedenlerle ölümü çok ciddi ters köşe oldu seyirci için.
      Paşa’nın da öleceğini düşünüyorum ben İdris’in arkasından çevirdiği işler ortaya çıkınca ya da gönderilebilir de. İdris onun tüm bunlardan sonra affetmeyecektir, diziden ayrılacak muhtemelen.
      Gerçi ben dizinin başlarında onun Baykal’ın patronu olduğunu düşünmüştüm. Ama gidişat o ihtimalden vazgeçmeme neden oldu. Başka böyle ters köşeler vardı hatta kafamda dile getirmedim pek, ama senarist risksiz güvenli bölgede ilerlemeyi tercih etti..

     • Nur

      Aslında şu ana kadar hiç düşünmedim yazsam tarzım nasıl olurdu diye.. Herhalde çok garantici olurdum, reytinglerden dolayı değil hikayede boşluk kalması korkum olurdu. Tarzım herhalde izleyiciyi şaşırtmak amaçlı olmazdı, katilin kim olduğunu bilip bilmelerini önemli değil motivasyonu merak etmeli ve katili tanımaya çalışmaları önemli olurdu.. Şimdi düşününce Gökhan Hocayla bu hususta benzeşiyoruz demek ki o da Kahraman cinayetini aynen böyle işledi ve daha da sürprizi katilleri milyonlarca insana sevdirdi.. Hımmm.. düşünmem lazımmış ya.. Bir anda şunu yapardım bunu yapmazdım dedim ama şu an kafam alt üst oldu. Acaba deneme amaçlı yazmaya mı başlasam?.. Şimdi yurtdışındayım da İstanbul’a gidince senaryo kursu falan mı baksam, nerden başlanır ki? En son ortaöğretimde kompozisyon yazıp sınıfa örnek gösteriliyordum M.Ö kaçıncı yüzyıldı unuttum.. Gökhan Hoca hepimizi bi aşamada senarist yapıyormuş:)) Amma gülerim ha..:))

     • Leyli

      Tabii hikayede boşluk kalmaması her zaman öncelik.. Eksik bir hikayeyi ne yazmak, ne okumak ne de izlemek zevkli olur. Ben de çat çat öldürüyorum derken böyle anlamsız katliamlar yapmıyorum tabii agshfdga.. Sadece bazen lokomotif dediğiniz önemli karakterleri feda etmek doğru bir hamle olabiliyor. Doğru zamanda ve doğru şekilde yapılırsa tabii. Bu bağlamda söylemiştim. ^^
      Ters köşelerin işin vuruculuğunda ciddi bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Şaşırtmak olarak tanımlamıyorum ben bunu. İzleyiciyi bilerek başka bir noktaya yönlendirip akılcı bir hamleyle hikayeyi beklenilmeyen bir noktaya çevirmek güzel bir yol işi güzelleştirmek için. Bir yandan da sağlam şekilde oluşturulan motivasyonların seyirciye güzel bir şekilde aktarılması lazım. Bunun dışında pekçok faktör var tabii bence iyi bir iş çıkarmak için ama çok uzun bir yazı olur muhtemelen..
      Eğer aklınızda kurgu fikirleri şekilleniyorsa deneyin bence. Ben de senaryo yazmaya başlamadım daha hiç. Ama yazmakta olduğum romanlarım var. Bol aksiyonlu bir kurgumu senaryoya dönüştürmek üzere ayırdım ve iskeletini oluşturma sürecindeyim şu an. Herhangibir yazarlıkla ilişkili eğitimim olmadığı için benim de çok bilgim yok teknikler açısından. Ama fırsat bulabilirsem bir ara senaristlik kursuna gitmek isterim. Siz de bir kursla başlayabilirsiniz eğer istiyorsanız. ^^
      O dönem ne güzel motivasyonunuz da varmış keşke yazmayı hiç bırakmasaymışsınız. Ben yazmadan yaşayamam herhalde o kadar tutkuyla bağlıyım. ^^
      Ahahahah Gökhan Horzum burdan bir ekip çıkarsa efsane olurdu gerçekten.. :,)

     • Leyli

      Ahhahahahha 🙂 Bu konuda ikna edilebilirdim açıkçası. ^^ Saadet’e dokunmazdım kesin de. Sena ve Sultan’ı gidişata göre harcayabilirdim.

 • Leyli

  SPOILER 1. FRAGMAN
  —-
  Yamaç Selim’i öğrenmiş olabilir mi yaa :O Çok öyle gibi ama fragman yanıltıcı oluyor her zaman..
  İdris’e de Wilde’ın şiirini okutmuşlar ama sorry olmamış.. Tuncel Kurtiz’den sonra vasat geldi tabii :/

  • Leyli

   Şiiri değiştirmişler tabii sözleri falan.. İdris version.. **

  • DreamyTangerine

   Yani abi diyor, bana bunu yapmazsın di mi diyor. Çok büyük bir ters köşe gelmezse başka bir şeyi kastediyor olamaz. 😱😱
   Ercan Kesal tam şiir formunda okumamış ama haksızlık etmeyelim. Rahmetli Kurtiz şiir olarak seslendirmişti, burada bir diyalogda şiirin hafiften kırıntısı var.

   • Leyli

    Aynen çok net gibi ama çok yükselmek istemiyorum hayal kırıklığı olmasın diye. :/ Cumali ile ilgili bir şey çıkabilir mi acaba?

    • DreamyTangerine

     Cumali’nin şu anda yapmış/yapmamış olabileceği tek şey şu hapisten kaçan adamı Yamaç’dan kaçırmak. Ama Yamaç’ın buna bu kadar kahrolacağına ihtimal vermedim açıkçası. Yine de çok yükselmeyelim haklısın sonra çakılmamız acılı oluyor 🤕

     • Leyli

      Ben de içten içe Selim için dediğine eminim de çaktırmıyorum asgafasgfdas

     • Selim için çok erken daha kocaman bir ikinci sezon var… Cumalidiiiir

     • DreamyTangerine

      Cumali mi?

    • Olaaabiiiiliiir 😈😈😈

   • Leyli

    Evet aslında normal replik olarak yazılmış. Selim Cemil’i öldürdüğünden beri bunun esprisi döndüğü için yeni bölüme konulması antipatik geldi bana biraz. Ya bir de ben şiirlerin böyle bozulup replik haline getirilmesini sevmiyorum pek.. Hani birkaç dizesini söylersin tamam da sanki kendi lafıymış gibi değiştirip yazılıyor falan, bilemiyorum.. :/

  • Züleyha

   Ayy sonunda Selim ifşa oluyor Yamaç bir şey görüyor sanki, BSO buluşması mı acaba? Yalnız fragmandaki gördüğümüz sahne bölümün son sahnesi olur sanki

   • Leyli

    Evet her zamanki gibi son sahneyi gösterdiler fragmanda muhtemelen. Zaten o üç günü bize bol flashbackli izletecekler.. Bölüm öyle dolacak..

    • Ayla

     Bencede son sahne olacak:(( Bende hayel kirikligi olacagi kesin…

   • Nur

    Bölüm fotolarında Aliço, Yamaç’a birini tarif ediyor gibi.. Aliço, Cumali’yi görmemişse Cumali’yi tarif ediyor olabilir mi diye düşündüm. Selim’i ya da Vartoli’yi o el hareketiyle tarif etmeye çalışmaz tabi el hareketini doğru yorumlamışsam? Sanki sakallı birini mi tarif ediyor diye düşündüm?

  • Ayla

   Evet sanki Yamac Selim in ihanetini ögreniyor gibi… Alico nun Idris e sordugu soruda manali insan sevdigini öldürürmü? Meliha yi kast ediyor aslinda…
   Bencede Idris in okudugu vasatti.

   • Leyli

    Evet demek ki İdris de Meliha’yı kendi öldürdü/ölümüne neden oldu sanıyor.

  • Olmamış bence de… 😈 Ya bir de benim dediğim çıkarsa Cumali ise bahis işini baltalatan… Alırım bir alkışınızi 😉

  • Nur

   Selim’i öğrenmedi bence.. Şiiri özellikle düz replik gibi söylemiş.. Belki ileride Ercan Hocadan güzel bir şiir dinleriz.

   • Leyli

    Selim olmayabilir, ben zaten normalde ikinci sezona kalır Selim mevzusu diye düşünüyordum. Ama şu an emin değilim, Horzum’da aniden karakter harcama potansiyeli var. Bakalım merak ettim ben de.. ^^
    Aşağılarda bir yerde yazmıştım ben şiirlerin parçalanıp düz repliğe çevrilmesini çok sevmiyorum. Orjinali çok daha farklı bu replikten.. Bir de İdris karakterinden duymak hoşuma gitmedi, bilemedim. Ercan Kesal başka bir konu.. Yalnız roman yazarı değil şairdir de o aynı zamanda. İdris’in değil de onun orjinal tonlamasıyla Ercan Kesal olarak dinlemek isterim tabii.. ^^

    • Nur

     Ercan beyin potansiyeline bir türlü inilemiyor bu dizide çünkü senaristimizin mahalle/mafya dışına çıkan bir kurgusu var ve karakterler tarihin değişik dönemlerinde bir aynı misyonu farklı karakterlerle ifa eden kişiler, olaylar, koşullar değişiyor misyon değişmediği için karakter kopuyor. İkinci sezonda keşke mahalle/mafya bazına inilse ve biz doğru düzgün izleyebilsek hepsini.

 • Leyli

  SPOILER ALERT!

  Yamaç ve adamları, zamanla yarışmaktadır. Nefeslerin tutulduğu bölümde Çukur, altlarından kayıp gitmek üzeredir ve tek çareleri para bulmaktır. Yamaç, pes etmez ve büyük bir oyunu başlatır. Bu oyunun sonucunda kazanan taraf büyük bir merakla beklenirken Yamaç, Sena’nın durumundan ötürü endişelidir ve Saadet’ten yardım ister. Koçovalılara savaş ilan eden Vartolu bu mücadele sırasında beklenmedik sürprizlerle karşılaşır. Selim ise yaptıkları ittifakın açığa çıkmaması için iki taraf arasında tampon bölge olurken Koçovalılardan birinin öğreneceği büyük gerçek asıl mücadelenin başlangıcı olacaktır.

  • Ayla

   ÖZET bayagi heyecanliymis. Yamac Sena dan yardim istiyecegine kendin bir doktor sec ve karini oraya götür,Sena nin kullandigi ilaclari arastir. Saadet in akli karisik hamilelikten dolayi..

   • Leyli

    Saadet’i kendine yakın bulur, belki açılır diye düşünmüştür Yamaç. Çünkü Yamaç’a hiçbir şey anlatmıyor. Çukur’da da olaylar karışık olduğu için Sena’nın ilaçlarını falan fark etmemiş olabilir. Kafası çok dolu.
    Bu arada bölüm fotoğraflarına baktım. Saadet kimseye söylememiş gibi duruyor şimdilik. Bu hamilelik konusuna değinmeyip Saadet’i sadece Sena sahnesinde görmeyiz inşallah. Salih’in baba olacağını öğrendiği sahneyi izlemek istiyorum. Keka çok güzel oynayacak o sahneyi.. <3

    • Ayla

     Belkide Salih telefonda geri dönmedigi icin söylemez Saadet,nedense ben söylemez diye bir his tasiyorum…

     • Züleyha

      Heh şaştı şahbaz olur artık 😀 Ay bu klişeyi izlemeyiz inşallah ya.

     • Leyli

      Evet öyle bir ihtimal de var tabii.. Ki şu an öyle gibi duruyor..

     • Hadi o an açamadı, yarım saat sonra akşamına, sabahına… 3 gün içinde görüşememe ihtimali hiç inandırıcı değil. Vartolu Sadiş konusunda asla Selim’in sözünü dinlemez bana göre, yapısına ters.

  • Hop tam donus yaptım, Cumali’dir iddiami çürüten bir özet bu 😡

 • Gözde E.

  Fragman bu akşam temalı fotoğraf paylaşılmış. Sizce Yamaç ve Selim ne kaynatıyorlar? 🙄🤔

  • Buke Oguz

   Sıcak para bulma peşindedir Yamaç bence. Tabi o Selim’in de aynı düşüncede olduğundan ona fikir danisiyordur. Umarım Emrah’tan şüphelenip bunu Selim’e anlatıp akıl danismiyordur.
   Acaba diyorum bu bahis olayı patlayınca Yamaç para bulmak için gitarını satar mi yine. Daha doğrusu geri almak üzere yine patronuna verir mi? Malum bir çanta para götürmüştü geri almak için. Bayağı para getirir. Idris’in saat ve tesbihlerinden gelen para biraz rahatlatır Çukuru.

   • Gözde E.

    Bence de inşallah Selim’e akıl makıl danışmıyordur… Acaba Cumali üstüne konuşuyor olabilirler mi? Gitar içinse neden olmasın diyorum…

    • Buke Oguz

     Inşallah canım :)) Evet Cumali’yi de konuşuyor olabilirler. Son bölüm Cumali çok konuşuldu. Bahisçinin babası ve Cumali bağlantısı konu olabilir aralarında.

   • Ayla

    Aman o gitari almak icin götürdügü bir canta para tam bir sacmalikti,senaryo sacmaligi. Cukur parasizliktan kivriliyor,nakit para sikintisi var ama Yamac bey nerden bulduysa buldu parayi ve gitari geri aldi

 • Leyli

  “Herkes öldürür sevdiğini.” teması moda olmuş.. Önce Çukur şimdi Avlu..
  https://www.youtube.com/watch?v=xJ1lDwmbrrg

 • Leyli

  Sonunda gelebildim. Son komite sınavımı oldum bugün ^^ Geriye sadece final sınavım kaldı. Sene boyunca gördüğümüz tüm konular dahil ama şimdilik düşünmemeye çalışıyorum bunu ve mutluyum o yüzden. ^^
  Yine çok keyifli bir yazı olmuş. ^^ Benden alıntı yapmışsınız, beğenip koyduğunuz için teşekkür ederiim çok çok <3 En sonunda Saadet'in yılmaz savunucusuna dönüştüm fark etmeden ben de şaşkınım aagsfdagh…
  Çukur'un, onu diğer dizilerden ayıran bir özelliği var. Gelecek bölümlerle ilgili çeşitli şekilde yerleştirmeler yaparak spoiler veriyor. Bunu bazen bir replik vasıtasıyla yapıyor bazen de duvar yazılarıyla. Randomize yerleştirilmiş duvar yazılarının içinde ciddi ipuçları yakalayabiliyoruz. “Fırtına yaklaşıyor.” bunlardan biriydi mesela. Yazınız için bu başlığı seçmeniz gerçekten çok yerinde olmuş o yüzden. ^^ Çukur'u büyük bir zelzele bekliyor. Bir sürü teoriler, bir sürü ihtimaller.. Bakalım ne şekilde gelişecek olaylar, sezon finalini çok merak ediyorum.

  • Buke Oguz

   Merhaba Leyli . Saadet’i cok guzel anlatmışsın gerçekten . Fragman sonrasina denk geldiği için mu konusmalara katılamamıştım. Ellerine saglik:)))

   • Leyli

    Merhabaa 🙂 Teşekkür ederim.. ^^

  • Nur

   Merhaba Leyli. Duvar yazılarının gelecek bölüme ilişkin ipuçları verdiğine ilişkin tespitine katılıyorum hatta defalarca bakıp neler olabileceğine dair tahminler yürütmeye çalışıyorum.
   Bu haftanın duvar yazıları:

   1-Birlikte gülmediğimiz yerler var daha.
   ( Esprililer izleyeceğiz.. Vartoli’nin hamam sahnesi olabilir)

   2-Kaça kuruyoruz hayalleri, ona mı?
   (Vartoli’nin Medet’e ”10’luk ne Medet 10’luk ne!” repliğinden yola çıkarak Vartolim’in hayalleri olabilir)

   3-Bırak da yanına kalayım.
   (Tahminim yok.. Yanında değil Yanına olması düşündürücü)

   4-Beni merak etsene. Belki iyi değilimdir.
   (Saadet’e ithaf olmalı.. Vartoli aramamış demek ki?)

   5-Herkes uyuyor biz niye uyanık? (Tahminim yok) 6-Çıkar için değil Çukur için (Ekonomik darboğaza çözüm)

   7-Hayaller geleceğin fragmanıdır.
   (Akşın-Celasun?)

   8-Olacak gibi değildi. Olmadı da zaten.
   (Meke-Deren?)

   9-Artık kader bile gülmüyor. (Sena?)

   10-Boşuna mı delirdik? (Yamaç.. Gazapizm geliyor)
   —–

   • Leyli

    Ben de ekliyim bir tane o zaman. Karaca- Celasun sahnesi sonrası.. “Anlat, sen seversin yalanı.” 😀

    • Nur

     Evet yazmıştın onu, sen yazdıktan sonra sahneyi tekrar izledim sahnenin hemen bitiminde gösterdiler:) Artık yeni bir dikkat alanı oluştu bende.. Bölüm içinde duvar yazılarından önceki sahnede ne varmış ona bakarım.

     • Leyli

      Geçen haftaki yazıda kaldı diye buraya da ekleyeyim dedim.. ^^ Bu arada Karaca ile ilgili düşüncelerimiz çok benzer. Yine geçen haftaki yazıda kaldığı için tekrar Karaca’yla ilgili yorumumu yazmadım bir de geç geldim bu hafta siteye malum.. ^^

  • Leyli hoşgeldin 🎈 baktım senden bölüm yazısı gelmiyor 😉 (ilerki yaslarda sagligimiz sizlere emanet o nedenle once ders!!!) ben de alıntı yapayım dedim 😅😆😂

   • Leyli

    Hoşbulduum 🙂 Evet bu sezon benden bölüm yazısı gelemedi bir türlü, yaz dönemine kaldı artık :,( Bölümümü çok severek okumama rağmen ders yükü çok bunaltıcı olabiliyor. Ben yine ilgi alanlarımla dengelemeye çalışıyorum okulu, sınıfımda ders çalışmaktan başka nerdeyse hiçbir şey yapmayan arkadaşlar da var. Tek motivasyonum ilerde işimin hakkını verebilmek, ona tutunuyorum.. Alıntı çok güzel bir sürpriz oldu benim için, kademe kademe ilerlemiş oldum bu sayede blog yazısına doğru ahahahaha ^^

 • Ayla

  Ohh cosmus buralar yine:)) Adaylar icin cok konusulmus. Benim aklim bir aday geldi keske önceden gelseydi. Engin Benli 48 yasinda. Poyraz Karayel de kibar bir kötü rolündey di cok sevmistim onu.

  • Gözde E.

   Ben MYY Kösem’de seyretmiştim Engin Benli’yi. Bence gayet uygun O da. Ama Yiğit Özşener gönlümden geçen.

  • Buke Oguz

   Evet ilk kötüsüydü Poyraz Karayel’in. En iyi kötüsü oydu 😍

   • Gözde E.

    KPA ile çakıştığına göre bir dönem, KPA’yı netten mi takip ettin Buke?

    • Buke Oguz

     Valla hic hatirlamiyorum canim. KPA da mi bir dönem carsamba oynamisti. Bu durumda tvden izlememisimdir.Son sezonun bir bolumunu cdye cektirmistim onlarin interneti sınırlı oldugu icin netten izleyemiyorlardi. Belki benim izlemedigim donem o cakistigi zamandir. Onlarla sonradan izlemişimdir

     • Gözde E.

      KPA çarşambaydı evet 2 sezon sürdü. İlk sezon martta başladı 13 bölüm, sonra 2. sezon hatta o da temmuzda bitti senaristlerin isteğiyle.

     • Buke Oguz

      Hayret nasıl izledim ikisini birden acaba 😂 Internetten izlemedigime eminim ama.

     • Gözde E.

      KPA vardı Youtube’da ama

     • Buke Oguz

      Ben ikisini de tv den izledim sanki. Ama aynı gün ve saatte bu mümkün olamayacağına göre demek ki KPA nin bazı bölümlerine youtube yada dizi izleme sitelerinden bakmış olabilirim.

  • Ahmet Adar

   En son savaşçı fox serisinde oynadı Engin Benli rolü daha yeni bitti yanılmıyorsam.

   • Ayla

    Ozaman kesin o degildir,yüzünü dinlendirmeli:)

  • Leyli

   Ben şimdi geldim. 466 yorum birikmiş :O

   • Ayla

    Eger hepsini okuyacaksan kolay gelsin,okudunsa gecmis olsun:))

    • Leyli

     Ahhahahaha yok böyle arada bakıyorum çıkıyorum sonra. Hepsini okuyamayacağım sanırım :/

     • En eskiye göre sırala herkesin ilk uzun yorumuna göz at sonrası genel /teoriler üzerine sohbet 😉

  • Google dan bakayım, bilemedim ismi

 • Ahmet Adar

  Cumali için adaylar,Mustafa Yıldıran,Barış Falay,Akın için Burak Dakak,Mert Yasıcıoğlu,Levent Dülger

  • Gözde E.

   Mert Yazıcıoğlu’nu ilk ben dedim 🙂 Bence süper olur. Mustafa Yıldıran genç, Barış Falay olur <3

   • Buke Oguz

    Mert Yazicioglu bence de super olur :))

  • Buke Oguz

   Akin karakteri icin Baran Bölükbaşı ve Doğaç Yıldız ile gorusuluyor diye bir haber okudum az once

   • Onlar kim de bilmiyorum :))

    • DreamyTangerine

     Can Sipahi’yi demiştin sanki? Kendisi uzaktan bir tanıdığımın oğlu olur 🙂

     • Gözde E.

      O da sanki temiz yüzlü kalır Akın için.

     • DreamyTangerine

      Bence de…zaten yaşı da Aras’a yakındır.

     • Temiz yüzlü psikopat oluymuş ama. Şekil 1 a : emrah

     • Gözde E.

      Doğru haklısın, o halde sözümü geri aldım.

     • Buke Oguz

      Can sipahiyi de yeni duydum. Onu da izlememisim hic :))

     • Gözde E.

      İntikam’da seyretmiştim. Ama özellikle ilk sezon bölük pörçük. Bazen özetsiz başlıyordu ve yetişemiyordum çünkü. Esermiş baştan başlarmışım :)))

     • Buke Oguz

      İntikami da izlemistim aslinda ama Can sipahiyi cikaramadim. Engin hepileri’yi beğenirdim orada. Beren Saat ile guzel ikili olmuslardi.

     • Gözde E.

      Can Sipahi yanlış hatırlamıyorsam Nejat İşler/Yiğit Özşener’in kardeşi idi. Deniz miydi onların oynadığı karakterin de ismi? Engin’le Beren iyi bir ikiliydi evet.

     • Buke Oguz

      Aaa o cocuk muydu. İntikamda sevmistim ben o cocugu :)) Deniz’di sanki evet.

    • Buke Oguz

     Dogac’i ben de izlemedim. Baran adi efsanede fikoydu. Uyar mi bilmiyorum ama.

   • Züleyha

    İsimlere baktım da şimdi googledan bilemedim zihnimdeki akın profiline uyduramadım. Hele Mert Yazıcıoğlu fazla temiz yüzlü değil mi ya bana mı öyle geldi acaba sorunlu genç rolüne onu hiç oturtamadım

    • Bu arada Karaca’dan büyük ise benim dediğim ama ismini yine hatırlayamadığım Aşk Yeniden ve İntikamda oynayan kişi olur.. 🙂

    • Gözde E.

     Mert Yazıcıoğlu yapar öyle hissediyorum :))

     • Züleyha

      Öyle diyorsan öyledir valla ben hiç izlemediğim için direk yüzü odaklı yorum yaptım 😅

     • Gözde E.

      Gördüğüm kadarıyla oyunculuk tarzını seviyorum. (Karagül’ü çok az seyrettim ve pişmanım)

    • Buke Oguz

     Sakal falan biraktirirlar :))) Sanki uyar tavri falan psikopat olmaya uygun gibi geliyor bana

     • Züleyha

      Doğru gerçi biraz imaj çalışmasıyla istenilen şekile girebilir

    • Leyli

     Temiz yüzlü olması bir avantaj aslında. Yetenekli bir oyuncu, eğer rolü yeterince giyebilirse masum yüzüne rağmen kötü bir karakter olması daha çarpıcı olur diye düşünüyorum.

     • Gözde E.

      Mesela KS Emir Kozcuoğlu. Yakışıklı bir kötü olması çok ilgi çekmişti.

   • Gözde E.

    Doğaç Yıldız olur serseri tipi var onda.

    • Buke Oguz

     Ben onu hic izlememisim sanirim. Fotolari tanidik gelmedi. Baran bolukbasi adi efsane dizisindeki fikoymus. Akin olabilir mi bilemedim

     • Gözde E.

      İki Aile ve MYY Kösem’de seyrettim Doğaç’ı

     • Ahmet Adar

      Doğaç en son yuvamdaki düşmanda yıllar önce 2 ailede ve kösemde birlikte oynadığı ece çeşmioğlu ile oynadı.

     • Gözde E.

      Doğru, kadroda ismi vardı ama seyretmediğim için aklımda kalmamış.

     • Leyli

      Yaa evet İki aile dizisinde vardı. Dizi de eski sayılır ama adam o dönemki haliyle aynı. Değişmemiş hiç.

     • Gözde E.

      Aynen ve hiç yaşlanmamış gibi.

     • Ahmet Adar

      Baran bölükbaşı adı efsaneden sonra 3 bölüm süren sevdanın bahçesi ve 4 bölüm süren servet serilerinde oynadı.

     • Buke Oguz

      Sevdanın bahçesini izlenemistim ama servet dizisi fena degildi. Maalesef ekran ömrü kısa oldu. Baran dikkatimi çeken bir oyuncu degil demekki. Servette oynadığını fark etmemisim :((

     • Ahmet Adar

      Baran Bölükbaşı servette yetimhane de büyümüş Korkması canlandırıyordu.annesi ve kardeşi ile duygusal sahneleri güseldi ama seri 4 bölümde bitti.

   • Leyli

    Baran Bölükbaşı, Kubilay Aka’nın kankası. Dizide iki düşmanı oynamaları güzel bir enerji yansıtabilir ekrana..
    Doğaç Yıldız da yakışırmış.. ^^

    • Gözde E.

     Hmmm kankalar yan yana iyi oynuyorlar cidden de. Okul filmimde tecrübe etmiştim.

  • Cumali için gönlümden geçen Yiğit Özşener… Ama Mustafa Yıldıran beklentisi var sanırım. Akın için üç ismi de tanımıyorum. Mert Yazıcıoğlu’nun kim olduğuna Gözde yazınca bakmıştım. O olur…. Diğerleri kim bilmiyorım

   • Gözde E.

    Mustafa Yıldıran genç kalıyor ama ya, bir de hayalimdeki iri yarı adam değil

   • Züleyha

    Ben Cumali için en uygun Erkan Avcı diyorum ya. Yaş olarak da tip olarak da çok yakıştırdım ben, İdris’e de benziyor 😊

    • Gözde E.

     Ayyy bayılırım. Bir ara Payitaht’taydı, hala orda değilse süper olur.

    • Aaa çok güzel olur <3 Bak hiç aklıma gelmemişti…

     • Gözde E.

      Gelmemişti? Ben niye Erkan Avcı Cumali olur diye konuştuk baya önce diye hatırlıyorum?

     • Buke Oguz

      Karadayida oynadigi karakterin adi neydi onun ya.

     • Gözde E.

      Necdet olabilir mi?

     • Buke Oguz

      Evet oydu :))))

     • Gözde E.

      Aferin bana valla 🙂

     • Buke Oguz

      Hafizan kuvvetli canim aferin gercekten.❤️👏

     • Züleyha

      Evet evet konuşuldu hatta ben burdan duydum ismini ilk sonra baktım resimlerine çok uygun geldi, bir kaç videosunu da izleyince ondan başka birine Cumali rolünü oturtamaz hale geldim 😀

     • Gözde E.

      Galiba ilk öneren de bendim. 🙂

    • Ahmet Adar

     Erkan avcı ve can sipahi trt1 de payitaht abdülhamit de oynuyorlar.

     • Gözde E.

      Hmmm tamam o zaman hayaller yıkıldı…

 • — reklamlar—
  Gözde’nin SBA yazısı yayında efeniim

  • Gözde E.

   Hihi 🙂

   • Buke Oguz

    Ellerine sağlık canım. Diziyi izlemediğim için yorum yapamıyorum ama okudum . Çok güzel bir yazmışsın ❤❤❤😚😚

    • Gözde E.

     Teşekkür ederim. Belki bir ara sahneleri seyredip sahne özelinde yorumlaşırız. Arada hiç seyretmeyip konusunu bildiğim dizilerin videolarına bakmışlığım oluyor mesela Youtube’da :))

     • Buke Oguz

      Olur tabi ki. Ben de ara ara merak ettiğim sahneleri açar izlerim düzenli takip etmediğim dizilerde 😊

     • Gözde E.

      FHVK’da meşhur Yağhaz öpüşmesini seyretmiştim mesela 😀

     • Buke Oguz

      Ben de İstanbullu gelinde doktor kızın( adını unuttum şimdi ) ölümünü ve Sureyya’ya vasiyet bıraktığı sahneyi izlemiştim.

     • Ahmet Adar

      doktorun karekterinin adı begüm,öyuncunun adı Ösge borak

     • Gözde E.

      Ben Özge Borak’ı severim. Ama en baştan bana Özcan Deniz-Aslı Enver çift olarak ışık vermedi.

     • Buke Oguz

      Ben birkaç kere annemler izlerken izledim. Takip ettiğim bir dizi değildi. Özge Borak’ı ben de beğeniyorum.

     • Gözde E.

      Ben ilk başladığında Fox’ta Dayan Yüreğim’i seyrediyordum, Ece Uslu-Cansel Elçin, ama o da erken final yaptı. Biraz da ondan seyredemedim…

     • Buke Oguz

      Evet o diziye de biraz bakmıştım. Cok dram oldu mu sıkılıyorum.

     • Gözde E.

      Ağır dramdı evet. Ben Cansel Elçin’i çok severim. Seneye lütfen bir dizide oynasın. Tiyatro oyunu var nihayet O’na da gittik bu yıl, doğum günü hediyemdi hatta Frankenstein.

     • Buke Oguz

      Aa ne guzel. Tiyatroya gitmeyeli cok uzun zaman oldu 😔

     • Gözde E.

      Ben de daha ucuz olduğu için şehir ve devlet tiyatrolarının oyunlarına gitmeye çalışıyorum, bir de sinemaya ağırlıklı olarak yerli filmlere.

     • Buke Oguz

      En son hadi be oglum ve ölümlü dünyaya gittim sinemada. Hadi be oglum fena degdi ama ölümlü dünyayi hiç begenmedim:(((

     • Gözde E.

      Ölümlü Dünya’yı merak ediyordum ama gidemedim. Hadi be Oğlum fena değildi evet ve baya ağladım… :((

     • Buke Oguz

      Ölümlü Dünya yoğun istek üzerine yeniden vizyona girdi yada girecek diye bir haber cikmisti canim :))

     • Gözde E.

      O’nun yerine Hürkuş’a giderim. Galiba bugün vizyona girdi. Hem de Kudret Sabancı yönetmiş.

     • Buke Oguz

      Benim fikrimce başka bir filmi tercih etmelisin. Ölümlü Dünya en azindan benim tarzim degildi. Bana hitap etmedi. :))

     • Gözde E.

      Vecihi Hürkuş’un hayatını merak etmiştim ama…

     • Buke Oguz

      Ona git tabi canım. Ben Ölümlü Dünya için demiştim başka filme git bence diye 😉❤

     • Ahmet Adar

      ben en son balkaymağa gittim,fena değildi.beğendim.

     • Buke Oguz

      Bal kaymagi duymustum ama gitme firsatim olmadi maalesef :((

     • Ahmet Adar

      Cansel elçini ben de severim ama artık türkiye şartlarında serilerde oynaması güç,yabancılarda öyle olmuyor.30 yaşı geçen kadın oyuncularda da ayni sıkıntı var.Selin demiratar,ösge yılmas,esgi asaroğlu,begüm birgören proje bulamıyor.

     • Gözde E.

      Evet, belki kabul ederse başrol olarak değil ama yardımcı erkek oyuncuyu oynayabilir. Bizde 30 yaşı hatta 40 yaşı geçip başrol oynayan kadın-erkek oyuncu çok az gerçekten de.

     • Buke Oguz

      Cansel Elçin’i ben de Hatırla Sevgili’den beri beğenerek izliyorum :))

     • Gözde E.

      Yakından daha da yakışıklı <3 <3 <3

     • Özge Borak’ı hiiiç sevmem…

     • Züleyha

      Ya ben de. İstanbullu Gelin’i youtube’daki özel sahnelerinden takip ediyodum ve oradaki oyunculuğu o kadar yorucuydu ki 😒

     • Leyli

      Ben Özcan Deniz dizileri izlemiyorum hep aynı ve bana hitap etmeyen bir tarz olduğu için. Ama youtubedan takip ettiğim kadarıyla güzel bir dizi bu, diğerlerinden farklı. Özellikle Aslı Enver çok iyi bir oyunculuk sergiliyor.

     • Gözde E.

      Özcan Deniz’in yönettiği filmleri seviyorum ama, fena çekmiyor

     • Leyli

      Çektiği filmleri de izlemedim. Ama “Öteki Taraf”ı merak ediyorum, hala izleyemedim. Farklı bir film olduğu için ilgimi çekti; ama uyarlamaymış sanırım.

     • Gözde E.

      Evim Sensin ve İkinci Şans’ı seyretmiştim sinemada, özellikle İkinci Şans’ı çok sevdim. O’nu ben de merak ediyorum, Avşar Film Youtube kanalına bir bakmalı. Geçen gün sahnelerini paylaşıyorlardı çünkü.

     • Leyli

      İzliyim ben de o zaman İkinci Şans’ı 🙂

     • Buke Oguz

      Evet dogru tesekkurler 😊 Cok duygulanmistim o vasiyet sahnesinde :((

     • Gözde E.

      Ben de seyredeyim o sahneyi. Sen duygulandıysan :))

     • Buke Oguz

      İzle bence bilmiyorum duygusal anıma mı denk geldi :)))

     • Leyli

      Ben de aynı şekilde youtubedaki kliplerden takip ediyorum ara ara bazı dizileri. İstanbullu Gelin’de Begüm’ün ölüm sahnesindeki şarkı seçimi mükemmeldi. Normalde böyle damar türkü falan koyarlar ama o sahneye o kadar çok yakışmıştı ki “Benden Sana”… Sanki Nil Karaibrahimgil özellikle bu sahne için yazmış gibi sözleri.. Hatırladım yine hüzünlendim.. 🙁

     • Buke Oguz

      Öyle kolay kolay duygulanamıyorum ben ama o bölüm gerçekten duygu yüklüydü. :((

     • Leyli

      Bana genelde herkesin ağladığı sahnelerde gülme gelir.. Tepkisiz kalmaktan daha beter oluyor özellikle biriyle izliyorsam.. :,) Özellikle ajitasyon amaçlı replikler, mimikler komik geliyor bana. Ama sade işlenmiş duygusal sahnelerden etkilenirim. Bu da o sade işlenen sahnelerden biriydi benim için. Normalde “Benden sana” hüzünlü olmayan modern ninni formatında bir şarkı iken henüz 8 yaşında olan oğlundan ölüm nedeniyle ayrılan bir annenin bakış açısıyla sözleri özümseyince çok derin ve ağır bir anlama dönüştü benim için bu sahne. :,(

     • Buke Oguz

      Kesinlikle katılıyorum söylediklerinin hepsine. ❤❤

   • Ayla

    Emegine saglik Gözde,mutlaka güzel olmustur. Ben seyretmedigim icin ugramiyacagim. Zaten bundan sondaki yazilanaca özlediklerimiz dizilerinin hicbirine bakmadim ben. PK de icerde kadar yogun trafik olmadi.
    Ay ben bu kutup ülkesinde yaniyorum,1 mayis tan beri Afrika sicaklari var:((
    Sizlere yollayayim,yok yok bu ramazanda kolay olmasa gerek,en iyisi hic yollamayayim:)

    • Gözde E.

     Teşekkür ederim Ayla’cığım. <3 Uğrayamayacak olmana üzüldüm. Belki pek sevmediğin İbrahim'in performanslarını görmek için bir uğrarsın, belki sana O'nu artık sevdirebilirim :)))

     Afrika olmasa da sıcak rica edeyim çünkü mevsime göre soğuk ya da ben üşüyorum gereksiz… 🙁

     • Ayla

      Ay simdi baktim Istanbul dan 3-4 derece daha sicak buralari:)
      Ibrahim Celikol u iffet,merhamet ve kördügüm dizilerinde izledim. Cizdigi karekter hep ayni cool soguk adam,benim sevmedigim bir oyuncu. SBA da ilk bölüme baktim orada da ayni adam,ben bu filmi daha önce görmüstüm hissine kapildim. Birde tabii Birce icin daha öncede yazmistim onun ördek dudaklarini izlemek istemedim:)

     • Gözde E.

      İbo sonradan cool soğuk adamdan biraz sıyrıldı ama tahmimin sen aynı bulacaksındır. Birce’yi dudaklarına rağmen seviyorum, her zaman da öyle durmuyor, rujla alakalı galiba :))

    • Kuzey Avrupa ve afrika sıcakları… İklimler tamamen ters düz oldu 🙁

   • Züleyha

    Gözdecim ellerine sağlık diziyi izlemedim oyuncular konusunda Ayla’yla aynı fikirdeyim, karakter olarak da oluşturulan kasıntı erkek tiplemelerin çok hoşlanmadığım için diziye karşı biraz önyargıylıydım. Ama sen yazdığın için okudum tabiki benim için yazın diziden daha keyifliydi 🙈💕

    • Gözde E.

     Aahahaha bak o da iyiymiş, keyif almana sevindim <3
     Normalde ben de sevmem ama garip bir cazibesi vardı Ferhat'ın, buz gibiydi ama beni kendine çekti. Bir de sayı azaltmak için yer veremediğim bir sahnede ilk defa ağladığında ve daha sonraki böyle duygulu anlarında ben de onunla göz yaşı döktüm valla….

   • Leyli

    Burası bitince hemen oraya geçeceğim ^^

    • Gözde E.

     Bekliyorum.

    • Gözde E.

     Gelmedi…

     • Leyli

      Asjhsdagsajsdfas şimdi gördüm bu yorumu ^^

  • Gözde E.

   @edanurcin:disqus

   @disqus_1mt2w2idMZ:disqus Beklerim 🙂

   • Nur

    Gözde’cim şimdi gördüm davetini ama SBA’yı hiç izlemedim yoksa icabet ederdim:)

    • Gözde E.

     Peki.

 • Nur

  AKIN

  Bu sezon beklemiyordum ama Karaca’nın başlattığı plan kapsamında adının geçmesiyle her an görebiliriz.

  Huysuz, kompleksli biri olduğunu biliyorduk Karaca’yı dövme mevzusuyla vasıfsızlıklarına ‘Kadına Şiddet’ de eklendi.

  Kadına Şiddet; Çukur’da Fiziksel anlamda işlenmedi Psikolojik baskı olarak hissettirildi.
  Kadına Şiddet’in İdris Baba tarafından yasaklandığını, cezalandırıldığını düşünüyorum. İdris Babadan sonra Çukur’u devralan Yamaç zaten müsamahasız.
  Yamaç’ın ilk bölümde Sena ile tanıştığı sahne benim için Yamaç’ın kadın konusuna bakışına referanstır.
  Yamaç o sahnede Sena’ya ‘Burası çalışan ablaların durduğu yer’ demişti, o esnada izleyici ben ‘Bu dizi izlenir!’ demiştim.

  Yamaç’ın yanı sıra diğer karakterlerin de kadına şiddete karşı olduklarına dair bir sürü referans var. Akın bir ilk!

  Akın’ın Karaca’ya şiddet uygulayacağını varsayıyorum. Koçovalı hanesinin olası tavrı hakkında tahminlerim;

  Selim:Ayşe’yi sadece nüfus cüzdanı ile bırakıp terketmişti Selim’in tavrını tahmin edemiyorum.
  Yamaç: Müsamahasız olacağından eminim
  İdris Baba: Beni düşündürüyor bir yolunu bulur sorunla yüzleşip çare üretmek yerine kaytarır herhalde?
  Sultan: Zaten kendisi şiddet uygulayan bir kadın onun açısından hiç sorun olmaz hatta destekleyebilir?
  Sena: Fiziksel ve Ruhsal sağlığı elverirse Yamaç’la birlikte en sert tepkiyi verir.
  Ayşe/Nedret/Saadet: Üçünün karakterleri çok benzer. Ses çıkarmazlar, sorunu bastırmaya çalışırlar.

  İçlerinden hangisi hakkında yanılacağımı çok merak ediyorum.

  • Karaca’nın rahat bir şekilde Akın’dan dayak yedim, Akşın’ı babaannem lise 1’de okuldan aldı cümleleri beni çok rahatsız etti. Koçovalı’lar Çukur’a ne kadar ‘örnek’ bir aile değil mi?

   • Gözde E.

    Böyle örnek olmaz olsun.

   • Züleyha

    Ya bunlar beni de çok rahatsız ediyor. Üstelik ne kadar normal bir şeymiş gibi bahsediyorlar. Ne demek 15 yaşındaki kızı okuldan almak ya ve gene 18 yaşındaki birinin evlilik planı yapması. Koçovalılar 👎👎

    • Gözde E.

     18 yaş evlilik planı deyince, kuzenimin biri daha üniversitede okurken 20 yaş civarı aniden evlendi. Bir de üstüne hemencecik 2 çocuk yapmaz mı…

     • Züleyha

      Yapma ya üzülüyorum ben okul bitmeden yapılan evliliklere sanki doğru karar veremezlermiş o yaşta gibi geliyor. 😀 Umarım kuzenin için öyle değildir çok mutlulardır

     • Gözde E.

      Okula devam ediyor çok şükür, yengem o konuda ipin ucunu bırakmadı.

     • Züleyha

      Çok sevindim buna 😊

     • Gözde E.

      Ben de. Tarih okuyor, sanırım öğretmenlik yapmak için gerekli eğitimi de alacak.

     • Aferin!

    • Leyli

     Hem normalmiş gibi bahsediyorlar hem de sanki teşvik eder gibi bir halleri var. Bu bölümde çok fazla rahatsız edici şey vardı. Kadına şiddet, kızların okuldan alınması.. Bunlara Deren’in taciz edilmesini de eklemek istiyorum. Bunu lanse edişleri de oldukça erkek yanlıydı. Senarist güzel bir kurgu yapmış ama sanırım biraz entellektüel anlamda eksiklikleri var. Tamam bu tarz bir mahallede bunlar olağan şeyler ama senarist seyirciye fark ettirmeden bunun aslında yanlış bir şey olduğu mesajını vermeli. Yanlış olan şeyi haklı gibi göstermesini anlayamıyorum gerçekten..

   • Nur

    Koçova Köşkün Çukur’un temsiliği varlığının muhafaza edildiği yer ,Koçovalılar Muhafızlar.
    Örnek olma sözleri anlamsız. Emanetler o köşkte.
    Köşkte aykırı karakterler Selim, Ayşe ve Karaca. Selim’in biz farklı bir aileyiz demesi bu yüzden.
    Selim; konu kendisi, Ayşe ve Karaca olunca tam bir Koçovalı hatta daha acımasız. Ayşe ordan kaçamayacağını anladı ve kendisini mahküm etti. Karaca ‘zincirlerini kırma’ peşinde..
    Akşın köşkten memnun. Sevgilisi Celasun tek hayali. Okuma, meslek edinme gibi derdi yok.
    Karaca’nın dayaktan rahatlıkla bahsetmesi 10 yıl önce çocukken yediği dayaklar olması nedeniyle.
    Karaca şimdi bir yetişkin ve algısı farklı olacaktır.

  • Leyli

   Akın Karaca’yı içeri girmeden önce hep dövdüğüne göre İdris de dahil hiçkimse engel olmuyormuş/olamıyormuş. Ama Yamaç’ın buna izin vermeyeceğini biliyoruz. Akın’la Yamaç’ın birer düşmana evrileceklerini destekleyen çok fazla done var elimizde. Kadına yaklaşımı, asiliği, Selim’in ihaneti ve Celasun. Aralarında gittikçe tansiyonun arttığı bir çatışma izleyecek gibiyiz. Ama tabii diziye gireceği zaman ve Cumali’yle ilgili olayların gidişatı olaylardaki konumunu değiştirebilir. Elimizde iki bilinmeyenli denklem var. Bundan dolayı da çok fazla ihtimaller…

   • Gözde E.

    Bu kadar ihtimal beni heyecanlandırıyor valla.

   • Nur

    Akın ıslahevinde kaç yıl kaldı bilmiyorum ama 4-5 yıl desek Karaca’yı dövmesi çocukluğuna verilmiş olabilir diye yorumladım bir de Karaca da eminim asi bir çocuktu birbirlerini tetikliyorlar diye kimse ses çıkarmamış olabilir ama şimdi Karaca genç bir kadın ve Akın’ın dövmesi hiç bir bahaneye tabi olmaz.
    Karaca şiddete fiziksel olarak engel olamaz gücü yetmez çünkü ama ruhsal olarak altında kalacağını sanmıyorum ve Akın’a bedel ödetebilecek kapasiteye sahipmiş gibi geliyor bana.
    Akşın olsaydı tam tersi düşünürdüm.

 • Nur

  KARACA

  Sevgili Senaristimiz Gökhan Horzum’un izlediğim ilk dizisi, diğer dizilerde yarattığı kadın karakterler nasıldı bilmiyorum.
  Çukur; erkek karakterlere odaklı. Başlarda alışamamış, isyan etmiştim sonra alıştım ve kabullendim.
  Gökhan Hocanın yazdığı doğru düzgün tek kadın karakter Hale’ydi onu da öldürdü.
  Doktor Aylin’den umutlanmıştım. Aylin’in hastane koridorunda Sena’ya şikayeti, Kasım’ı gördüğünde tepkisinin ‘Kim bu?’ olması yanlıştı. Aylin’in ilk sorusu ‘Kim bu?’ değil ‘Nasıl oldu?’ olmalıydı, hastanın kimliği hastanın durumundan sonra gelir.
  Bu ve benzeri örnekler nedeniyle kadın karakter takibini bırakmıştım taa ki Karaca’nın doğum gününe kadar..

  Karaca’nın doğum günü bir değişimi sembolize ediyordu 1921 Hakimiyet-i Milliye, 1923 Cumhuriyet’in ilanı,1960 Yeni Anayasa.. Bunların hangisiydi bilmiyorum, önemi de yok önemli olan Karaca’nın Doğum Günü olarak kutlanması oldu.

  Karaca’ya atfedilen önemi gördükten sonra nihayet ve hiç ümit yokken bir kadın karakterin layıkıyla yazılacağını düşündüm.
  Oyuncuyu hem yetenekli hem de güzel buluyorum aynen Ayşe’yi oynayan oyuncu gibi. Pasif karakterlerden hoşlanmadığım için Ayşe ilgimi çekmiyor, Karaca ise aksine şu an ilgimi çeken tek kadın karakter.
  Karakter analizi yazıyı uzatacak. Karaca’nın planı üzerine tahminlerim var, şöyle ki;

  Karaca, Acar aracılığyla Akşın ve Celasun’un görüştüğünü öğrendi sonraki sahnede Celasun’u gördü aynaya baktı ve aşağı indi. Aynaya bakmasını ‘sahne hazırlığı’ olarak yorumladım yani Karaca bir oyun kurguladı ve sahneye çıktı, rol dağıtımı şimdilik kendisi, Akşın, Celasun ve Yamaç.. Akın’ın da oyuna dahil olacağını senaristimizden öğrendik.

  Karaca, annesinin çaresizliğinin farkında ve çıkış yolu bulmazsa o girdabın kendisini yutacağını biliyor. Daha önce bir kez kaçmaya teşebbüs etmiş başarısız olmuştu o teşebbüste annesini beraberinde götürmüştü bu kez annesini de ‘Kaçış Planı’na dahil edecek mi bilmiyorum ama bu kez bireysel olma ihtimali daha yoğun.

  Karaca; Koçova Köşkünden kurtulmayı planlıyor, Köşk ve Çukur farklı. Belki köşkün dışındaki Çukur’la bir sorunu yoktur?
  Celasun onun kaçış bileti.. Akşın’la evlenmesi için Yamaç’tan yardım almaktan bahsetti, Yamaç, Akşın’ın Celasun’la evliliğine razı olmaz bu durumda Celasun ve Akşın’ın köşkten kaçmaları lazım. Karaca bir şekilde onların kaçmasını sabote eder yakalanmalarını sağlar ama kendi karı ne olacak? Yamaç, Celasun’u 2 kez affetti ilkinde Sena affettirmişti ikincisinde bizzat kendisi. Üçüncüsünde affetmeyeceği kesin. Karaca burda devreye girer, Salih amcasından bir kez daha bu kez Celasun için yardım ister. Salih amcasını Celasun için nasıl ikna eder bilmiyorum ama Salih, Celasun’u Yamaç’tan kurtarırsa Karaca, Celasun’a aşkını bahane edip (bence aşık değil ) Salih amcasına sığınabilir…

  • kapatşunumuhuttinabi V.

   Ben Karaca’ya Celasun dışında farklı bir hikaye yazmalarını istiyorum. O evde Salihle iletişime geçebilecek tek kişi Karaca. Ve sezon finalinden önce böyle bir sahne izlemek isterim. Meke 28 yaşında, Celasun kaç yaşında acaba kanka olduklarına göre.. Akşın daha reşit değil galiba.

   • Nur

    Akşın henüz reşit değil. Meke-Celasun, 20-22 gibi farzediyorum.

    Hislerim; Karaca ve Celasun’a şimdilik aşk hikayesi yazılmayacağı yönünde önümüzdeki sezonlar yazılabilir

    Karaca ‘Kadına Şiddet’ içeriği ile öne çıkarılabilir. Konunun Karaca özelinde işlenmesi çok iyi, Karaca asi bir kız, şiddete boyun eğmez. Konu Akşın karakterinde işlenseydi saçımı başımı yolardım.

    Akşın faktörü tamamen aradan çıkarılmış olursa Karaca-Celasun aşkının güzel olabileceğini düşünüyorum.

    Vartoli+Medet+Karaca+Celasun: Hayallerimdeki Tim..4’ü beraber rüya gibi bir güzellik.

  • Karaca’nın kendini kaçıp kurtarmaya çalışmasını keyifle izlerim

 • Gözde E.

  Oooo Salih/Vartolu sezon finaline son 3 bölüm videosu gelmiş. Yirim <3

  • DreamyTangerine

   Pek cool, pek haşin…😎

   • Yalnıç Çukur güzelleşitirme derneği başkanına çevreyi kirletmek hiç yakışmıyor

    • Gözde E.

     :)))

  • Nur

   Vartolim fenaa çookk fenaaa.. 3’ü Çukur sembolünün uzağına en soluna çizmesine dikkatinizi çekerim. Celasun 4’ü sağa sembolün dibine çizmişti:) Çukur afişinde Vartoli, Celasun ve Karaca fotoğrafın en solunda beraberlerdi. Celasun açıkça saf değiştirmiş Karaca da büyük olasılıkla sağa çizer Vartoli sola çizen tek figür olabilir ama yeni sezonda Celasun (Şayet Kubilay iddia edildiği gibi Afra Saraçoğlu ile yeni bir dizide başrol olmayacaksa ve Çukur’da devam edecekse?) ve Karaca’dan radikal tavır değişiklikler bekliyorum..

   • Gözde E.

    Ben nereye çizdiklerine çok dikkat etmiyorum açıkçası. @aslininsureti:disqus da Saadet’in uzağa çizmesine bir mana yüklemişti 🙂 Celasun nereye gidiyormuş yav? Eğer öyleyse bu adam niye dizilerini yarım bırakıp gidiyor diye sorarım! Bir de başrol oynadığı diziyi bile bırakır izlenimi uyandırır bence seyircide ki bende uyandı bile, seyretmem bile yani.

    • Nur

     Kubilay Aka için bir kaç hafta önce öylesine denk gelmiştim sanırım İnstagram’da bir hesap paylaşmıştı, aslında konu Kubilay Aka değil Afra Saraçoğlu ile ilgiliydi.. Hangi hesap olduğunu da bilmiyorum büyük ihtimal güvenilir kaynak değildir, şöyle bir şeydi.. Afra, Fazilet Hanım dizisi esnasında başka Yapımdan Kubilay Aka ile başrol oynayacağı teklif almış ama sözleşmesi devam ettiği için dizi çekimleri erteleniyormuş?? Kubilay dizide çok eğreti olmaya başlayınca belki bundan dolayıdır diye düşündüm çünkü Celasun’un Vartoli’nin yanından gitmesi karakteri silikleştirdi, işlevsizleştirdi ve bu durum hiç ihtiyaç yokken yaratıldı. Son olarak Akşın’la işlev kazandırılmaya başlanması muamma ama benim (tutmayacak) tahminim sezon finalinde Celasun ve Akşın gidici gibi:)

     • Gözde E.

      Valla gitsin, kalsın bana fark etmez; dediğin gibi silik, neredeyse işlevsiz bir karakter oldu… Belki tahminin tutar neden öyle diyorsun? Saadet hamile kalacağı bile ilk sen dedin :))

     • Nur

      Kubilay’ın diziden ayrılma haberinin doğru olmama ihtimali çok fazla. Diziye devam edecekse bu kadar işlevsiz bırakılmaz herhalde. Evden çakıyı çalması, Akşın’a aşıkmış gibi görünürken kaçırıldığında umurunda olmaması, Vartoli ile yüzleşmemesi, İdris’in oğlum yapacağım dediği halde konuya dair hiç bir gelişme gösterilmemesi gibi konular açıkta bırakıldı. Karaca’nın bir planı var ve Karaca’nın planında Celasun kilit rolde.. Bunları düşününce Celasun diziye devam eder diyorum ama gidişata bakınca sezon finalinde öldürülür gibi bir hissiyat taşıyorum.. Celasun konusu muamma.. Bu aralar Karaca’ya odaklandım.. Akşın sanki gidici gibi? Karaca görünür olmaya başladı? Garip şeyler oluyor.. Hayırlısıyla:)

     • Gözde E.

      Dizide karakter dengeleri devamlı değişiyor, tutarlı olsak daha iyi olacak gibi sanki. Kafam çorba oldu, nerdeyse hiçbir karakterin atacağı adımı hiç öngöremiyorum.

     • Nur

      İkinci sezon değişir. Hepimizin kafası çorba gibi oldu. İzleyici hikayeden koptu karakterlere tutunduk öyle izliyoruz. Gökhan Hocanın 2.sezonda yepyeni bir tarz yaratacağını sanıyorum.

     • Leyli

      Aynen özellikle kadınlara bölümleri paylaştırmışlar resmen. ^^ Genelde bir bölümde Nedret-Akşın diğer bölümde Ayşe-Karaca şeklinde dönüşümlü gidiyor. Ve bölümde bir anne-kız işlenince diğer anne-kız mutlaka dışarda oluyor bir iş için. Kıyafet almak, Sultan’ı fizik tedaviye götürmek vs.

     • Gözde E.

      Hmmm güzel yakalamışsın bu detayı bak, ben hiç fark etmemiştim.

     • Ayla

      Acaba iki kadin oyuncu küsmü?

     • Leyli

      Yok küs olduklarını sanmıyorum. Adaletli rol dağılımı yapmak içindir. Hepsinin sahnesi olsa bir bölümde seyirci isyan eder. Sorun çok fazla karakter olması ve hepsinin bir hikayesi olması. Gerçi beni diziye bağlayan da bu çok karakterlilik, yani şikayetçi değilim. Birilerini ön plana atınca geri kalanı geri çekmek zorunda kalıyor senarist. Yoksa hikaye gereksiz yere daha da karışacak.

    • Buke Oguz

     Videoya çıkmayan kemal , metin , Muhittin, Aliço, Sena , Yamaç ve İdris, Nedret , Ayşe ve Karaca kalmış. Bakalım hepsi videolarla son bölüm tanıtımlarına katılacaktır mi?

     • katılsınlar vallahi, keyifli…

     • Buke Oguz

      Nazım ‘ı unutmuşum bir de o var :))

     • Gözde E.

      O eksik kalsın :)))

     • Gözde E.

      Ben de seviyorum, herkesi isterim.

     • Gözde E.

      Güzide ön jenerikte yok, o çıkmaz.

     • Buke Oguz

      Bana uyar valla . Hatta Emrah da olmasa hayir demem :))

     • Gözde E.

      Valla bu listenin hepsi + Nazım olacak, üzgünüm :))

     • Buke Oguz

      Bakalim videolari izlemesi zevkli oluyor. İzleyecegiz artik kim cikarsa :)))

     • Bence Çukur’dan olmayan Emrah, Nazım gibi karakterlerin videoları olmaz.

     • Buke Oguz

      Kim cikarsa izleyecegiz artik. En azindan eglenceli oluyor izlemesi. :))

     • Leyli

      Bana da öyle yapacaklar gibi geliyor.

   • Benim de dikkatimi çekti. 🙂

   • Leyli

    Sultan da sola çizmişti Vartolu gibi. Kubilay’a bence bir dahaki sezon ağırlık verme gibi bir planları var Akın vasıtasıyla diye düşünüyorum. Şu noktada bu diziyi terk etmesi kariyeri için pek iyi olmaz.

  • Buke Oguz

   Çok beğendim videoyu. ;))

  • Leyli

   Vartolu karakteriyle ne kadar bütünleştiğini ve karaktere ne kadar hakim olduğunu kanıtladı bu videoyla. Senaryodan bağımsız bir çekimdi ama en ufak hareketi bile Vartolu’yu yansıtıyordu. Çok beğendim ben de. ^^

 • Buke Oguz

  Eda’dan bu hafta da yazı gelmeyecek sanırım :((

  • Gözde E.

   Galiba 🙁

   • izleyebilse iyi, 15 saat çalışıyorum demiş…

    • Gözde E.

     Çok zorlu gerçekten ya çalışma şartları… 🙁

     • Eda Nurcin

      Burdanda heppppinize teşekkür ediyim düşünceli haliniz için sağolun❤️🙏🏼

     • Ayla

      Selam Eda gercekten hic kafana takma seyredip yazamiyorsun diye. Önemli olan ilk basta sagligin ama işinde cukur dan daha önemlidir herhalde.
      Iyi calismalar

     • Eda Nurcin

      Teşekkür ederiim🙏🏼

     • DreamyTangerine

      Kolaylıklar dilerim Edacım, dikkat et kendine🍀

     • Eda Nurcin

      Sağol canım🙏🏼😊

     • Gözde E.

      Çok kolay gelsin canım, sen bizi düşünme iyi ol yeter <3

     • Züleyha

      Kolay gelsin Edacım, yorgunluğuna değiyordur umarım 😊 Yorumlarını da özledik fırsat bulduğunda gelirsen çok seviniriz valla 😊

    • Buke Oguz

     Evet ya dün gece gördüm. Aman sağlığı bozulmasın işleri yolunda gitsin de fırsatı oldu mu gelir…

    • Eda Nurcin

     ☠️

  • Eda Nurcin

   Ölüyorum:( beni bırakın siz gidiinn🤦🏽‍♀️ Ya bu hafta iftardan sonra işleri bitirince yarısına yetiştim rejiden izledim hatta direkt ama pek anlaşılmıyor diye bıraktım. Sınav haftam birde bu hafta her şey üst üste yazmaya niyetliyim belki yarına ya da hafta sonuna bakalım 🙏🏼

   • Gözde E.

    Of of çok çok kolay gelsin. Yazman önemli değil sen seyredebil yeter. Onun keyfine var bari.

   • Buke Oguz

    Allah kolaylik versin canım ya. 15 saat çalışmaktan bahsediyoruz :((
    Sana ne zaman uyarsa ne zaman vaktin olursa yazarsın canım. Dikkat et kendine aman. Biz buralardayız. Çağırdın mı geliriz :)))

    • Eda Nurcin

     Ayy teşekkküürr😍🙏🏼

   • Nur

    Allah kolaylık versin Eda.. İster yaz ister yazma hep aramızdasın zaten hem Aslı bizi burda çok iyi ağırlıyor gözün arkada kalmasın.. Kendine iyi bak olur mu..

   • Leyli

    Kolay gelsin 🙁 Günde on beş saat + okul cidden işin zor.. Umarım başarıyla tamamlarsın hepsini ^^ Bu zorunlu staj tarzı bir şey mi? Okula gidemiyorsundur herhalde iş yüzünden. :O

 • Buke Oguz

  Ve Saadet …..
  Saadet yeni bir güne uyandı. İlk isi gelinliği bir hışım sandığa kaldırdı. Ardından onu buyuk bir sürpriz bekliyordu.Mide bulantısını ilk etapta önemsemediyse de ikinci bulantı üzerine hamilelikten şüphelendi ve test sonucu olarak hamile olduğu anlaşıldı durumda öncelikle o gece ile ilgili yorumlarda haklı çıkan arkadaşları tebrik ediyorum. Ben kesin bir şey olmadı diyenlerdendim. 😂 Yalnız izlediğim dizilerden edindiğim deneyimlerden yola çıkarsam eğer üzülerek söylüyorum ki vakitsiz bir hamilelik varsa o bebek maalesef doğamıyor. Ya anne ile birlikte bebek de ölüyor baba adayı acı ve intikam hissiyle kavruluyor yada bebek ölüyor ,anne ve baba bu acıyla birlikte yada ayrı ayrı baş etmeye çalışıyor. Tabi yine ortada bir öfke ve intikam hissi oluyor.
  Gönül ister ki bu hamilelik Saadet ve Salih için birleştirici bir bağ olsun evlenip mutlu olsunlar. Bakalım bu bebek haberi Çukur’u nasıl etkileyecek.
  Bu arada Salih Selime rağmen o telefonu açmalıydı. Üç gün içinde haberi oldu mu bilmiyorum ama yeni bölümden ilk sahne bölüm başında olacaksa Salih Sadiş’ in hayali ile uyanıyorsa daha öğrenmemiş olabilir. Ayrılık hasreti ile Sadiş ini görüyor Salih diyebiliriz.
  Ve Karaca …
  Bu kız bana hiç samimi gelmedi. Bu iyi görünüşünün altında bir oyun çıkarsa hiç şaşırmayacağım. Tabi amacı ne tam bilemedim o ayrı. Aksın ve Celasun evliliği aile tarafından istenmesin ya kız ya çocuk Çukurdan sürülsün bu mu planı acaba?
  Ve Sena … Sena gittikçe kötüleşecek gibi duruyor. Halüsünasyon sahnesi güzeldi. Haline üzülüyorum gerçekten. İnat etmeyip Yamaç’la konuşsa , Yamaç hep başkalarından öğrenmese keşke ama yok. Bu arada geçen hafta Yamaç’a anlatma diyen Deren’in bu bölüm Yamaç ‘a söylemeyecek misin ? Bir çözüm bulur belki demesine ne demeli. İşler kötüleşene biz hallederiz kötüleşince koş Yamaç 😈😠
  Ben de Emrah’ın sözlerine anlam veremeyenlerdenim.
  Salak kardeşim eskiden silahlı salaktin şimdi silahsız salaksin … Bu sözü Sena için söyledi diye anladım ben. Sonra is değişti. Yaşamana izin verdim diye hersey yoluna girecek sandın. Faturalarını ödeyebileceği, yeğenlerine harçlık verebileceğini , kızlara kur yapabilecegini. Burada Yamaç’a hitap ediyor sanki. Elvis’ in elinden kadınlarla birlikte Yamaçların da hayatını kurtardı . Sena yada Emrah’ın çocuğu olmadığına göre harçlık verme sözü de Yamacı işaret ediyor gibi … kızlara kur yapma da yanındaki çocuk yada yine Yamaç için söylenmiş olabilir. Kendiyle yüzleşme olabilir mi bilmiyorum. Kendi hayatının normal olmadığına da vurgu yapmış olabilir son cumlesinde.” Hayatın normal değildi ki bundan sonra da normal olmayacak “.
  İdris’inki de ne Çukur sevdasıymış anladım gitti. Yamaç ikna oldu belki ama ben olamadım. İnsan önce kendi ailesi için yaşamalı. Kendi ailesi nasıl mutlu olacaksa o hayatı seçmeli. Cevresindekilerin mutsuzluğuna kör olup sırf kendi doğruları için yaşamamalı.
  İdris diyor ki Salihten Çukur’a zarar gelmesin yeter. Sen Salih’e sevgini göstersen Çukur’a karşı oğlunu sahiplensen Çukur bugün kabul eder onu. Kabul edildiği yere zarar vermez Salih. Gör bunu İdris Kocovali. Bu arada asıl zararı Selim’in verecek haberi yok.Bir de toplantıda demez mi hadi Emmi hasta Selim Nerede diye. Sen her fırsatta kov , insan yerine koyma sonra da yanında olmasını bekle.
  Tespih sahnesi güzeldi. Orada Yamaç babasının onun için de tespih ayırmış olmasını istedi ama geçmişte babasının kendini düşündüğüne dair bir işaret olarak gördü belki ama İdris döneceğini biliyordum o yüzden ayırma ihtiyacı hissetmedim dedi.
  Bu bölüm Yamaç’ a iki kere vurgu yapıldı. Gözlerinin önüne perde indiği, kimsenin görmediğini gören Yamaç’ın değiştiği, aklını kurcalayan sorunu çözmesi gerektiği gibi. Bu eski Yamaç’ın döneceğine işaretti sanki. Bana Sena sanki tek alması gereken hapı fazladan kullandı gibi geldi. Sena fenalasirsa kullandığı ilacın içeriği de ortaya çıkar. Yamaç psikiyatr in ofisini basar o sırada gerçek doktorun diplomalarını görür gibi geliyor. İpin ucunu psikiyatr dan yakalayıp Emrah’a ulaşacak sanki Yamaç önümüzdeki hafta. Artık bu cephede bir çözülme gerekiyor.Yeni sezona kalmamalı bu konu.
  Alico’nun parayi koruma şekline bayıldım. En güvenli yeri bulmuş İdris bravo. Gerçekten de birikimi azmis. Ne yapmış onca parayi İdris Bey …
  Haftaya Meliha konusunda yeni ip uçları görmeyi umuyorum. Bakalım Cumali’nin şişlediği adamı kaçıran Vartolu’nun yeni hamlesi ne olacak? Bahis olayı yatacak büyük ihtimal. Yamaçlar para bulmak için ne yapacaklar merak ediyorum. Bu arada Vartolu’u parasini kullanarak Çukur halkını kendi yanına çekecek diye düşünüyorum.

  • Peki yüz puanlık uzmanlık sorusu Vartolu o adamı nasıl öğrendi?

   • Buke Oguz

    Evet bu konu muamma 😂😂
    Bahis konusu Selimden önce konuşulmuştu ama bir şekilde Selim öğrenmiş olabilir. Toplantı sırasında odada değildi Selim ama ev sınırları içinde miydi bilmiyoruz. Yani konuşulanları duymuş olma ihtimali var Selim’in. Sonrada planı kurup Vartolu’yu adama yönlendirmiştir diye düşünüyorum. İkinci ihtimal Kemal’in arkadaşını para ile satın alıp konuşturmuş olabilir Vartolu.

    • bakalım benim Cumali’den öğrendikleri tezim tutacak mı :))))) Tutarsa alırım bir alkışınızı

     • Buke Oguz

      Alkışlarız elbette canim :)))

     • Ayla

      Tabii alkislariz ama Cumali den ögrenmisse ne yani Cumali tarafini secti mi Vartolu/Selim?
      Hadi bende atayim kafadan Yamac tan ögrendi,Yamac kacirmasini istiyordu diyeyim:))

     • Buke Oguz

      Ters köşe olurdu güzel olurdu ama ellerine ne geçerdi bilmiyorum :)))

     • Gözde E.

      Ben Cumali-Selim 1 taraf Yamaç-Salih 1 taraf olacak diye bekliyordum ama

     • Buke Oguz

      Ah keşke öyle olsa. Yamaç ve Salih’i yanyana görmek en çok istediğim. Selim ile ters düşerse Salih Yamaç’la birlik olurlar belki.

     • Nur

      Ben de Cumali’den öğrendiğini düşünüyorum hatta Cumali istese o adamı dışarı çıkartmadan öldürürdü. Adamı dışarı çıkartan bizzat Cumali’ydi bence. Özellikle tornavida saplayıp dışarı çıkarttı ki Vartoli’ye mesaj olsun. Cumali’nin adama tornavida saplayıp göndermesi Vartoli ile kanlı hesaplaşmasının mesajıydı.

     • Gözde E.

      Yani Vartolu’ya yardım için değil, mesaj amaçlı haber verip gönderdi diyorsun. Mantıklı.

     • Nur

      Cumali adamı kovalamadı, resmen kaçmasına göz yumdu.. Çok sakince şişledi.. İstese öldürürdü.. Adamın hapisten kaçması o zavallı adama bir tomar anahtar verilmesi falan Cumali’nin adamı özellikle çıkarmasının işareti diye algıladım.

     • Leyli

      Ben de öldürmemesini bir mesaj olarak algılamıştım. Ama Vartolu’ya değil, Koçovalılara olan bir mesaj diye düşünmüştüm. O şekilde de olabilir tabii mantıklı. Bakalım merak ediyorum ne çıkacağını. ^^

    • Leyli

     Selim Ayşe’yi alıp Akın’a gitmişti. Sonra da dönüp Karaca’yı alıp bir yerlere gideceklerdi. Aniden böyle bir hamle geldi Selim’den. O sırada evde değildi bence. Altından bir şeyler çıkacak gibi bu gidişin. Ya da Selim’in durumu ortaya çıkacak onlar evde yokken belki de , olur mu olur :O Senaristin bir amacı olmalı.
     Gerçi ben Selim’in ihanetinin ortaya çıkışının ve ölümünün ikinci sezonda olacağını düşünenlerdenim ama bilemiyorum. Minik sürprizler yapabilir Horzum..

   • DreamyTangerine

    Bence bu konu ile ilgili bir flashback görürüz 31. bölümde.

    • Buke Oguz

     Zaten flashbackler de olmasa planların nasıl yapıldığını hiç göremeyeceğiz. Planları olduğu gibi izleyip karakterleri anlamamızı sağlayacak flashbackler yazılsa da güzel olur sanki :))
     Işin kötüsü flashbacksiz de işlerin arkasında kimlerin olduğunu anlıyoruz çok sürpriz olmuyor :((

     • Gözde E.

      İçerde’deki 17 dakikalık kavuşma sahnesi bile flashback’i aslında hatırlıyor musun? :)))

     • DreamyTangerine

      O bölümün neredeyse tamamı flashbackdi zaten…😋

     • Gözde E.

      Ahahahaha değil mi 😀

     • Buke Oguz

      Hatırlamaz miyim ? Çatıda abi kardeş sarildiklarinda bizimle dalga mi geçiyorlar demiştim. Sonra bir hafta teoriler ürettim durdum. Kavuşma anına kadar olan fabrika sahneleri ölüm gibiydi ama sonunda sabrede sabrede muradimiza ermiştik :)))

     • Gözde E.

      Ben dalga mı geçiyorlar demedim direkt höngür höngür :((

     • Buke Oguz

      Yok biliyorsun ben ağlama özürlüyüm. 😂😂😂

     • Gözde E.

      Ben kendimi az ağlar sanırdım, demek sen benden 😀

     • Buke Oguz

      Aynen öyle canım. 😂

  • Züleyha

   Ay ben tespih sahnesinde kırmızılı bşr tespih seçtiğini görünce Vartolu için ayırdığını tahmin ettim onu. Hani torun falan diyerek örtmeye çalıştı sanki. Ya da öyle olsun diye sahneyi o yöne çekiştirmiş de olabilirim 😅

   • Buke Oguz

    Asli da seninle aynı düşünmüş canım. Ben de Yamaç’a mi verecek acaba diye düşündüm. Toruna dedi İdris 😂

   • Bendensin :)))

   • Leyli

    Tesbihleri oğullarına değil de torunlarına ayırdığı için ben Salih’e ayırdığını düşünmedim. Kırmızı seçmesi bence onun bilerek yaptığı bir şey değildi; sanki bize senarist tarafından verilen bir mesaj, sembolik bir şeymiş gibi geldi. Yani tesbih Salih’in oğlunun olacak anlamında.

    • Gözde E.

     Salih ağırlıklı bordo giyiyor-kırmızı tesbih Salih’in oğluna.

     • Leyli

      Evet kırmızı-bordo Salih’i temsil ediyor; ama İdris bunu o noktada düşünmedi bence. Senaristin seyirciye vurguladığı güzel bir ayrıntıydı kırmızı olması. Yani eğer Salih’in oğlunu düşünecek olsaydı o noktada, Yamaç’ın oğluna da bir tane ayırırdı içinden.

     • Gözde E.

      İdris düşünmedi evet, senarist düşündü.

  • kapatşunumuhuttinabi V.

   Buradaki vakitsiz hamilelik bence Saadet ve Salih’i bir araya getirmek içindi. Son yaşananlardan sonra biraz zordu ve artık Saadet Kahraman’ı ve yalancı ailesini bahane ederek bu işe olmaz demez. Gerçi senarist Saadet ve hamileliğine olan tepkilerden sonra ne düşünür bilmiyorum. Saadet bundan sonra aşkına sahip çıktığında ve Salih mutlu olduğunda bu tepkiler biter.

   • Buke Oguz

    Inşallah öyle olur ben de mutlu olmalarını isterim

   • Gözde E.

    Ben de çok isterim mutlu olmalarını.

   • Nur

    İzleyicinin beklentileri, istekleri diziye yansıtılacaksa bu yeni sezonda olur. Bu sezon Senaristimizin kurgusu her ne ise aynen uygulanır ve sezon finali olur diye düşünüyorum. Saadet ve bebeği konusunda hiç iyimser değilim en azından bebek konusunda hiç iyimser değilim ama Saadet’e ve bebeğe ne olduğu yeni sezona sarkabilir de..

  • Ahmet Adar

   çok ayrıntılı ve çok hoş bir yorum olmuş,çok beğendim.emeğinis var olsun.aklımdangeçenleri yasmışsınıs.bende karacanın iyi niyetli olmadığını düşündüm.senanın ilave bir hap içmesinden komaya gireceğini düşündüm.sahte psikaıyatrist eceninde hikayesi açılmalı.emraha niye böyle biat ediyor.açıklanmalı.melihanın,mihribanın ortak noktaları ortaya çıkmadan cumali ve akın gelmemeli

   • Buke Oguz

    Teşekkür ederim :))) Son üç bölümde ya Meliha ya Cumali görünecek diye düşünüyorum umarım en azindan biri sezon finalinde dahil olur diziye. Emrah Sena Psikiyatr cephesi de çözülmeli evet. Bu işi Yamac çözecek ve umarım haftaya bu is çözülür. Karaca’dan birşey çıkacak ama ne bilmiyorum :))

    • Ayla

     Meliha yi bir gram bile merak etmiyorum. Eger Salih in annesi cikmazsa ki cikmamasini tercih ederim topallayan yasli bir kadinin diziyi birsey karicagindan emin degilim, Kadin ortaya cikarsa daha kuduruk bir Sultan görürüz 🙁

     • Buke Oguz

      Sultan’a haddini bildirecek güçlü bir karakter bekliyorum ben. Hatta belalı bir kadın fena olmazdı :)))

     • Gözde E.

      Bence de fena olmaz :))

     • Züleyha

      Al benden de o kadar, hiçç merak etmiyorum Meliha’yı. 😒

  • Leyli

   Hamilelik olayının sezon finaline çok yakın bir zamanda ortaya çıkması beni de çok işkillendirdi. Aklıma birçok -hiç istemediğim- senaryo geliyor. Ama belki de senarist heyecanı arttırmak için bir belirsizlik oluşturmak amacıyla yaptı bunu. Birçok noktada klişeye düşmüş gibi yapıp sert manevrayla özgün bir şey ortaya koydu. Ben bu noktada senariste güvenmeye karar verdim.
   İdris’in söyledikleri çok havadan repliklerdi, ben de ikna olmadım açıkçası. Belki daha dolu replikler yazılsaydı beni inandırabilirdi. İdris’in asıl sorunu gençliğinde yaşadığı travma, Çukur’a olan zaafı bundan kaynaklanıyor. Ailesi öldürülürken hiçbir şey yapamamış ve üstüne kaçmış. Şimdi ne Çukur’u ne de “baba”lığı bir türlü bırakaması bu yüzden. Bu konuyla ilgili derinlemesine bir analiz yapılabilir o yüzden üstün körü geçeceğim.
   Orada Selim nerede demesi çok komikti gerçekten. Ama asıl amaç tabii Cumali planı yapılırken Selim’in orada olmayışını vurgulamaktı.
   Yamaç’ın durumuna vurgu yapılması aslında “Bu adamın zekasına ne oldu?” diyen izleyiciye cevap niteliğindeydi. Horzum twitterda cevap vermese de nabzı tutuyor, ve onlara vereceği cevapları diziye replik olarak yedirerek seyirciyle adeta konuşuyor.
   Yamaç gittikçe köşeye sıkıştırıldı; ama bir anda ondan ciddi atak göreceğiz. Senaristin amacı tansiyon arttırmak, dediğim gibi sezon finaline doğru ciddi atak yapacak Yamaç.

   • Buke Oguz

    Yamaç konusunda senin gibi düşünüyorum. Bu hafta bir çözülme bekliyorum Yamaçtan. Belki psikiyatrdan kuşkulanıp olacak. Gercek doktorun diplomasını farkettiği anda atağa geçecek. Yada belki Aliço sayesinde Nazim Emrah Vartolu isbirligini öğrenecek. Selim’in bilip de kendinden saklamasi ile Selim’in onlarla baglantısını kuracak. Birinden biri olacak diye düşünüyorum ama tahminim ilk etapta Emrah’ın oyununu çözecek. Hamilelik olayının mutlu olaylara vesile olmasını istiyorum ama senin dedigin gibi benim de icimden iyi hisler gecmiyor. Belki sensristimiz klise senaryo yapmaz da bebek dogar Salih ve Saadet mutlu olur. İdris’in aile konusundaki takintisi Cukur’dan vazgecemeyisi Vartolu ile Masal anlat sahnesinde cok guzel ifade edilmisti. Beni rahstsiz eden Cukur dışında kimsenin mutsuzlugunu dertlerini gorememesi. Sena’nin derdi mi var dedi oylesine. Derdi ne diye umursamadı bile. Sorunu hallet Cukura odaklan demek istedi resmen. Cunku varsa yoksa Cukur.

    • Gözde E.

     İdris’e küfredesim geldi ama oruçluyum :))

 • Efenim bloga yeni yazı eklendi. Buke’den… Poyraz Karayel… İzleyenleri bekleriz <3

  • Gözde E.

   Ah ah keşke… 🙁

   • Buke Oguz

    Bu gece 23.45 te teve2 de Poyraz Karayel başlıyor :)))

    • oooo tam günü… doğru hashtagleri takip edelim ^^

    • Gözde E.

     Ya diziler 00’dan sonra bitiyor ama, yoksa ben de bir heveslendiydim….

     • Buke Oguz

      Onu ben de düşündüm. O saatlerde dizinin son sahnesi verilmiş oluyor. Üzerine iki reklam iki tekrar :))) Valla tekrar izlemek istiyorum ama üçe doğru yatinca sabah sersem gibi oluorum. Planı 12 gibi yatmak 2.45 gibi kalkmakken 23.45 olayı ters oldu 😢

  • Leyli

   Sadece birkaç gün yoktum ne kadar çok yazı eklenmiş. :O Poyraz Karayel çok kaliteli bir işti, tamamını izlemedim ama hakimim diziye. Güzel bir nostalji olacak. ^^

   • Gözde E.

    Admin sıkı çalışıyor 🙂

    • Ayla

     Bence adminin konuk yazarlarida sıkı calisiyorlar:)

     • Gözde E.

      Ben hepi topu 1 tanecik hazırladım, ama var başka niyetlerim de. Henüz niyet aşamasındayım :))

 • Nur

  Çukur’da zaman kavramı:
  Saadet’in hamileliği ile gündeme geldi ama zaman zaten Çukur Evreninde hep bükülüyor.
  Vartoli’nin çatışmadan kurtarılıp zindana atılması, zindanda İdris yüzleşmesi, Medet’in Selim suikasti, Vartoli’nin zindandan çıkması, Yamaç’ın Mihriban’ın mezarını yaptırması, Vartoli-Medet buluşması, Baykal’ın ortak planla etkisizleştirilmesi..
  Tüm bunlar 5 gün gibi bir sürede gerçekleşiyordu, hata sanmıştım.. Sonradan hata olmadığını anladım. Çukur Evreninde zaman kavramı farklı 1 gün bazen 100 yıla tekabül ediyor bazen 1 saate ve hareket ileri olduğu gibi geriye doğru da.

  Son bölümde Yamaç’ların silahları bırakıp gemiye gitmesi ve sonra kıyıya çıkmaları 11 yıl! Tabi tahmin ettiğim konu ise?
  Bir önceki bölümde Nazım’ın İnönü’ye ithafen ‘Yeni bir düzen’ sözüyle Çukur’un 1940’lara geldiğini varsaymıştım. 30.bölüm 1970’li yılların referanslarını taşıyor. Selim’in Ayşe’yi tatile çıkarması 1974 Kıbrıs Barış Harekatı.Yamaç’ların gemi macerası; Türkiye-Yunanistan Kıta Sahanlığı sorunu nedeni ile Türkiye birincisi 1976’da Hora isimli tekneyi Ege’ye göndermişti ikinci kez 1987’de sismik araştırmalar bahanesiyle aynı sorundan dolayı yollamıştı. Çukur’da hazinenin zor durumda kalması 1977’de Türkiye’nin 70 sente muhtaç olmasına gönderme.
  Bu ve benzeri sayısız o kadar çok esinti var ki belki benim farkedebildiklerim yüzde biri dahi değildir.

  EMRAH:
  Aynen Baykal’da olduğu gibi Emrah’ın da neyden esinlendiğini çözmeye çalışırken beynim yanmıştı. Sırtındaki ameliyat izi bence sınırdı ama hangi ülke ile sınırı temsil ettiği konusuyla başa çıkamamıştım. Bölüm itibari ile Kıbrıs:))
  Kıbrıs’ta Türk ve Rumları ayıran sınır Emrah’ın sırtında:)). Emrah ve Sena ilişkisi Kıbrıs sorununun esintileri ile dolu.
  Bu konuda uzun uzadıya yazmayacağım ama sadece Sena-Emrah ilk karşılaşmasında çalınan ‘Büklüm büklüm’ müziğine değinmek isterim. Hepimiz müziğin sözleri üzerine yoğunlaşmıştık taverna müziği olduğu ve Tavernanın Yunan kültürüne ait olduğunu atlamıştık ; burda atlamıştım diye kişisel bahsedeyim çünkü dizinin milyonlarca izleyicisi arasında bu tür kodlarıyla uğraşan kendimden başka kimseye rastlamadım:))

  • Sevgili Nur, dizinin matematiğine kafa yoranları biliyorum da içine yerleştirilmiş kodlarla uğraşan senden başkasına rastlamadım. (GOT izleyenleri hariç)

   Keyifle okuyorum, ciddiyim… Ama Gökhan Bey’cimin tarihsel kodlara göre ilerlemiş olma ihtimalinin çok ütopik olduğunu da düşünüyorum tabii…

   • Ayla

    Bende asla senarist in tarihsel kodlara göre ilerlemis olmasina asla inanmiyorum.

   • Nur

    Tarih, Felsefe vd konulara özel ilgim yok hele Tarihi sevmem bile. Tüm birikimim sağdan soldan gelişigüzel okuduğum, duyduğum, aklımda öylesine yer almış bilgiler. Diziyi izlerken Vartoli dışında sembolik temsiliyete haiz olduğunu düşündüğüm hiç kimse olmamıştı hele hikayenin kodları olduğu aklımın ucundan bile geçmemişti. Ama özellikle Baykal’la beraber anlamlandıramadığım semboller gözüme çarpmaya başladı. Baykal kimden esinlenilmiş olabilir diye çözmeye çalıştım. Mesela Satranç vurgusu.. Kim olabilir, neden satranç.. derken methodu da yanlış kavradığımdan içinden çıkamadım. Son bölümlere kadar herkesin tek temsiliyeti olduğunu ve özellikle zaman kavramının dışına çıkıldığını anlayamamıştım. Son bir kaç bölümdür bir parça çözmeye başladım mesela Emrah-Sena-Yamaç-Nazım-Baykal denkleminde Kıbrıs’ı Emrah’ın ‘Yeğenler’ sözünden çözdüm. Ne Emrah’ın ne de Sena’nın yeğenleri yok, Yamaç’ın var ama yeğenlerden kasıt Akşın, Karaca falan olamaz, Coğrafya olarak düşündüm ve Ege Adaları aklıma geldi. Bölümde ‘Sis’ten bahsedilmesi Sismik araştırma, tüpü patlatarak kurtulmaları; petrol/doğalgaz, paraların yanması araştırmada para kaybettikleri ama zaferle döndükleri gibi.. Gemi ve Emrah konusunun paralel işlenmesinden geriye doğru gittiğimde Sena/Yamaç evliliğindeki tuhaflıklar falan Sena=Kıbrıs, Ege, Yunanistan-Osmanlı/Türkiye/İngiltere vs işleniyor. Evliliğe Sena’yı Kıbrıs gibi düşünüp bakınca anlayamadığımız çok şey anlaşılıyor.

 • Buke Oguz

  Herkese iyi geceler :))) Ellerine sağlık Aslıcım yaklaşmgakta olan fırtınayı çok güzel dile getirmişsin ❤🌼
  Bu bölüm beğendiğim sahneler Idris ve Salih sahnesi , Yamaçların kurtulması ve ” heyecanı yok ” eşliğinde gemideki adamları telef etmeleri . Sultan ve Nazim’i görmemek.😂😂
  Emrah’ı da göremeyeceğimiz günlerin tez gelmesini diliyorum.😠😈
  Bölüm boyunca Selim, Vartolu ve Emrah’ın oyunlarını izledik. Meliha konusu hiç geçmedi. Bol bol Cumali ve Akin vurgusu yapıldı. Demek ki bu karakterlerden en az biri büyük ihtimal sezon finalinde merhaba diyecek.
  Salih’in Idris’i kurtarmasının planlı olmaması hoşuma gitti. Ne kadar da endişelendi Salih babası için. Idris benim oğlanlardan biri dediğinde yüzündeki o şaşkınlık ve gülümseme ❤😢
  Baba oğul güzel ekip oldular. Salih konuştukça Idris’in sinirlenmeleri güzeldi. Salih’in adamları ikna çalışmaları. Senin için de para verecek kardeşlerin dediklerinde “ondan pek emin değilim iste. L iş biraz karışık demesi”. Mahallelinin de takdirini kazandı. Fasulyeler , pastirmalar karpuzlar… Pastirmayi getiren çırağin adının Kahraman olduğunu duyunca verdiği tepki. Mahallede ne zaman bir Kahramanla karşılaşsa pişmanlık duyacak Salih bundan böyle. Yaptığının bedeliyle böyle yüzleşecek.
  Yamacların gemideki sahneleri guzeldi. -5 derecede 6 saat kalmak insanlari öldurmuyor bunu da gördük. Mertcigimiz -20 lerle baş etmişti Yamac’imiz -5 te ölecek değildi tabi :)) Türkü söylemeleri , pasanin Emmi koyun koyuna ölmek varmış demesi, buldukları sandığı açmaya çalışırken Selim ve Yamaç’in oyuncak kamyonet muhabbeti güzeldi. Emmi bir tas falan olsa iyiydi dediginde sElim’in tas diyor deyisi cok tatliydi.Tabi Emmi , Selim etrafı arayalım belki ise yarar birşeyler buluruz dediğinde , kolunda asılı çantayı ortalığa ativermese iyiydi. Kül oldu paracaiklar :(((
  Yamaç kimyagerliğini konuşturdu bu bölüm :)) Sadri Alışık ve Kemal Sunal’i da andık onlarla birlikte bu bolum ❤
  Tüm bunların Selim’in oyunu olduğuna sasirdik mi hayır. Geçen hafta Vartolu’nun dağıttığı silahlar gemideki silahlar olduğu için işin arkasindan Selim’in çıkacağı belliydi. Plandan Nazim’in haberi var miydi ondan emin değilim ama. Idris’in rehin alınması ise başlı başına Selim’in planiymis. Selim babasının ölümü pahasına gözünü karartmiş durumda. Idris Kocovali öyle yada böyle Çukurdan gidecek. Demek ki neymiş Selim’le ters düşmemek , onu kendine düşman etmemek gerekiyormuş. Idris de bunu gorecek ama bakalim bu is isten gecmeden olacak mi? Selim’in düşmanligindan korkulur..
  Selim babasını gözden cikarmisken Salih’in babası için endiselenmesi , onun ölmesini istememesi güzel bir ayrıntiydi. Ileride Salih babasini Selim’in hismindan koruyacak belki de.
  Cumali ayrı psikopat Akın ayrı onu da öğrenmiş olduk bu bolum.
  Cumali çıkmak istemiyor demekki içeriden. Yoksa davası yargitaydayken içeride 3 adamı niye sisler insan. Son adamla dört oldu.
  Akın Karaca’yi dovuyormus. Icinde insani duygular barindirmayan biriymiş. Sahi Selim ve Ayse islahevine mi gittiler cezaevine mi bu söylenmedi dimi. 18 yaşını doldurunca cezaevine evine nakledilecek demişti sanki Selim Yamaç’a ilk geldiği bölüm. Karaca bu bolum Akin’dan abim diye söz etti. Bu durumda 18 yaşından büyük ve cezaevinde olması gerek Akin’in. Zaten on sene önce 6 yaşında olan karacanin nasıl 18. doğum gününü kutladık tam anlamasam da yamaç gider gitmez 7 yaşına basmış kız diye kılıf uydurayim bu duruma 😂
  Cumali ve Akin’i kimler canlandıracak merak ediyorum doğrusu.
  Yorumun kalanı yarına. Herkese iyi geceler :)))

  • Nur

   Buke istersen Anıl’ı Akın olarak düzelt.

   • Buke Oguz

    Aa anıl mi olmuş. Hemen duzelteyim. Şu kalveyeler otomatik yazmıyor mu sinir oluyorum :))

    • Nur

     Klavyeyi de düzelt istersen:)) Kalveye yazmışsın.. Yazında önemli değil ama 1-2 harf hatası daha var o yazacakken L yazmışsın vb.

  • Gözde E.

   Herhalde aramızda Sultan’ı görmediğine memnun olmayan yoktur ama bazı arkadaşlarımız Nazım’ı özlemişlerdir mesela @aslininsureti:disqus :))
   Ben de baba oğul İdris-Salih’i pek sevdim. Şu aralar Salih’e BSO’dan dolayı kızsam O’nun içindeki bu ailesine duyduğu sevgi ve vicdan BSO’dan kurtaracak O’nu inanıyorum.
   Karaca-Akın ve yaş konusunda haklısın. Ama acaba Akın Karaca’dan 1-2 yaş ufak olduğu halde ego’lu bir çocuk olduğundan O’na ağabey dedirtiyor olabilir mi? Bu da aklıma gelen bir ihtimal.
   Cumali ve Akın merakı bende de had safhada. Cumali için Ufuk Bayraktar, Nejat İşler, Barış Falay isimlerine rastladım. Ben Yiğit Özşener’i de görmek isterim Cumali olarak. Akın içinse hiç tahmin görmedim.

   • Ayla

    Bende Nazim i cok özledim:)) Akin in egosundan dolayi abi dedirttigine Karaca dan kücük olduguna ihtimal vermiyorum.
    Ufuk Bayraktar olmasin digerleri ok

    • Gözde E.

     Ufuk Bayraktar’a ben de kılım ama ya olursa… 🙁

     • Ayla

      Napariz o zaman Gözde yandik:)) Yok o kollar Ufuk Bayraktar in degil di diyelim hatta 40 defa diyeyimde öyle olsun:)

     • Gözde E.

      Cumali ile ilgili tivit atınca Ufuk Bayraktar hayranları hemen rt yaptı, en çok onun hayranları bekliyor.

     • Leyli

      Ayy yalnız değilim çok sevindim. Ben de Ufuk Bayraktar olmasını istemiyorum. :/

     • Ayla

      Simdi gec kaldik ama nerdeyse Ufuk Bayraktar olmasin kampanyasi yapmaliydik diye düsünecegim:)

     • Leyli

      Aynen çoktan belirlendi artık çok geç. Onun olmadığını düşünüyorum ben. Bir his, bir temenni… ^^
      Bu arada ben onu Ramiz dayı gençliğini oynarken seviyordum; fakat şu an Cumali için hiç içime sinmiyor. Eğer o olursa Ramiz dayı izleme ihtimalimiz var Cumali yerine. Birbirlerine yakın karakterlerdi, bu rolün altından özgün bir şekilde kalkmasını zorlaştıracak ve güzel bir sonuç olmayacak bence.

     • DreamyTangerine

      Offf birebir düşüncem 😒😒

   • DreamyTangerine

    Uuu Barış Falay isterim ben çok severim kendisini!

    • Gözde E.

     Ben de <3 Özellikle Medcezir'den sonra.

   • Hemen yanıt vereyim: ” Evet, Nazım’ı özledim”

    • Gözde E.

     Şaşırmadım 🙂

   • Galiba bu isimlerden en çok Yiğit Özşener’i istiyorum…

    • Gözde E.

     Galiba ben de.

   • Buke Oguz

    Akın konusunda ben de senin düşündüğün gibi olabilir mi diye düşündüm canım. Yamac’in evi terkettigi flashback’teki çocuk 6 yaşından büyük duruyor. Yamaç evden ayrildiginde Karaca’nın 6 yaşında olduğunu söylemişti.
    Yiğit Özşener psikopat rolünü güzel oynamıştı Cesur ve Güzelde. Cumali rolüne de yakışır bence.
    Mert Yazıcıoğlu da akın için uygun aslında. Karagül de performansını begenmiştim. Ondan da psikopat bir karakter yaratılabilir sanki.

    • Gözde E.

     Bakalım ikisinden birini tutturabilecek miyiz 🙂

     • Buke Oguz

      Bakalim canim :))) insallah en azindan birini sezon finalinde görürüz :)))

  • Hoş geldin Buke, Bir dakika Akın’a abim mi dedi? Akın kardeş değil mi? Islahevinde dediler, o zaman cezaevinde demeleri gerekirdi çünkü bu cümleyi kurmalarının üzerinden sadece 9 ay geçti. İki kardeş arasında da 9 ay yaş farkı olmayacağına göre…

   • Buke Oguz

    Evet canım Karaca abimi görmeye gidiyorlar dedi Celasun’a. Şu kronoloji konularında pek iyi değil senaristimiz maalesef.

 • Nur

  Merhaba Aslı. Eline sağlık. Derli toplu güzel bir yazı olmuş.

  İdris-Salih zindan yüzleşmesinden İdris’in sözleri;
  ———
  CUMALİ:
  ”Benim oğlum. 10 yıldır hapiste. Her Allah’ın günü haberi gelir, ne yedi ne içti, uyuyabildi mi?
  Uyuyamaz benim oğlum, çocukluğundan beri uyku haram ‘bilmiyorum niye’, 4 saat günde en fazla”
  AKIN
  ”Selim’in oğlu, o da hapiste. Astımı var Akın’ın. Astım krizi ne bilir misin? O bilinsin istemez. Fısfısı var, kullanmaz. Güçsüz görünürmüş beyim. Buldum, buluşturdum nerelerden, uç uca ekledim.. Şükür şimdi daha iyi, ayda yılda bir kez geçirir”

  Demem o ki; ben oğullarımın izini sürerim, oğullarımın oğullarının bile, anladın mı!
  —————
  Cumali beklendiği üzere geliyor. Cumali’nin hapishaneden kaçacağını zannediyordum Yargıtay’daki Dosyasından bahsedilmesinden Sultan tarafından çıkarılacağını algıladım. Bir önceki Post’da temsiliyetlere değinmiştim Çukur’un ‘Tapu’ları İdris’te olmasına rağmen ‘Miras’tan men eden Sultan. Sultan, Çukur’un varlığını, bekaasını sağlayan etken her ne ise o Salih’in Çukur’da sevilmesi Baba olarak tutunmaya başlaması Sultan için tehdit üstüne ekonomik sallantıdan dolayı Çukur’un zayıfladığını da sayarsak Sultan temsilen Yargıtay aracılığı ile Cumali’yi çıkartacaktır.
  Cumali, Çukur’un ‘Derin’ gücü. İçerde tutulmasının nedeni Kontrolsüz! olması.. Emmi’nin ev baskınında ‘zaptetmekte zorlanıyoruz’ demesinin nedeni de o.. Kontrolsüz güç güç değildir, ancak olağanüstü durumlarda olağanüstü davranılır.

  VARTOLİ-CUMALİ;
  Vartoli de saf kimliği ile kontrolsüzdü, tehlikeliydi. Saadet ile Asimilasyon sürecine girdi ve uysallaştı eline tesbih alması Asimilasyonun sembolik sunumu, bebekle beraber süreç ilerliyor ama bu sürecin bu şekilde ilerlemeyeceğini hepimiz seziyoruz. Cumali ve Vartoli; saf temsiliyetleriyle karşı karşıya geleceklerdir. Bebek bu açıdan önemli.
  ——
  Saadet’in hamileliği konusunda; Sultan tarafından sahiplenilmek isteyeceğini düşünüyorum. Saadet ve Sena arasında ilk bölümlerde bir konuşma vardı sanırım Ayşe hakkındaydı, Saadet, Sena’ya ‘eve küçük yaşta geldi Sultan’ın tornasına girdi’ minvalinde bir söz söylemişti. Saadet’in bebeğini Sultan’ın Tornasından geçirmek için kabul edeceğini sanıyorum ama Saadet o tornayı hem kendisi hem de ötekilerin üzerinde gözlemlemiş biri olarak tavır alır diye tahmin ediyorum.

  • Züleyha

   Merhaba Nur 🙂 Yorumların her zamanki gibi ilgi çekici ama son paragrafı anlayamadım. Saadet neden Sultan’ın tornasından geçmek için bebeği kabul etsin. Sultan’ın bu bebeğe sıcak bakmayacağı çok açık, nasıl bebek sayesinde bu tornadan geçebilir.

   • Nur

    Merhaba Züleyha; Saadet’in düğünde gelinlikle masada yalnız bırakılması ve yağmur yağmasını ‘Yeniden Doğuş’ olarak değerlendirmiştim. Bu bölümde duvardan gelinliği kaldırıp sandığa koyması kendi tornadan geçmiş kimliğini el altından kaldırmasıydı, banyoda aynaya bakması ise kendi aslı ile yüzleşmesiydi. Gelinliği sandığa koyması kafamı karıştırdı normalde o gelinliği yırtıp parçalayıp çöpe atması lazımdı ya da buna benzer bir şey yani gelinlik onun hayatında bir simge ise bir daha kullanılmayacak şekilde deforme etmesi lazımdı halbuki Saadet düzgünce sandığa koydu bu da bana içinde bulunduğu durumdan kurtulmadığı ya da tam kurtulmak istemediği algısı yarattı. Şayet Saadet, Salih ile bebeğini güvende hissetmezse çeşitli seçenekleri var buna sandığa konulan gelinlik de dahil. Cumali ile evlilik olabilir mi? Olabilir.. Başka bir şey de olabilir.
    Sultan bebeğe babasından dolayı karşı ama baba faktörü elimine edildiğinde tavrını net bilmiyoruz ve madem ki bir torna makinesi var bebek tornaya sokmak için çok kullanışlı değil mi?

    • Madem Saadet’in düğünde bir aydınlanma yaşadığı konusunda hem fikiriz, o bebeği hayatta Sultan’ın tormasına sokmaz derim ben…

     • Nur

      Ben de öyle düşünüyordum ama gelinliği son derece dikkatli o güzelim sandığa koymasının bir anlamı olduğuna inanıyorum.

    • Züleyha

     O Sultan’ın tornasından Cemil’le evlenmeyi kabul ederek geçti. Evin kızı olduğunu, onlara asla karşı gelmeyeceğini Sultan’a ispat etti. Zaten Sultan da Saadet’in duvağını örterken söyledikleriyle bu ispatı kabul ettiğini göstermiş oldu. Saadet’in bir daha Sultan’a karşı yapması gereken böyle bir kendini kanıtlama durumu kalmadı böylelikle.
     Anladığım kadarıyla bu bebekten Salih’in haberi olmayacağını düşünüyorsun. Çünkü Salih’in haberi olsa çocuğunun kaderini Koçovalıların hele ki Sultan’ın eline bırakmaz. Böylelikle Saadet’in bebeği için başkasıyla evlenmesine gerek de kalmaz. Salih bebeği için her şartı, her ihtimali kabul eder. Zaten bu yüzden malesef ki bebişin doğmayacağını düşünüyorum. Bu bebeğin her halükarda bir misyonla geleceğine, 2. sezon için bir gündem yaratacağına inanıyoruz ikimiz de. Bu misyonu bulmaya çalışıyoruz çeşitli tahminlerle 🙂
     Gelinlik konusunda da Aslı da sen de haklısınız ama Show Tv’nin sitesindeki kısa videoların açıklamasında ‘Saadet gelinliği görmek istemez ve gözünün önünde durmaması için kızgınlıkla kaldırır’ tarzında bir şeyler yazıyordu. Bu açıklamadan anladım ki senaristin vermek istediği mesaj aslında bu dedikleriniz. Sadece bir çöp poşetine değil de kutuya kaldırmış oldu. Ama Saadet’in bunu yaparkenki duygusunu açıklayarak aslında beklediğimiz mesajı vermiş olduklarını gördüm ben.

     • Gözde E.

      Bir de şu var, Saadet Cemil’in öldüğünden ve o nikahın tekrarlanmayacağından bihaberdi o sırada. Yani tekrardan giyilecek diye sandığa kaldırmış olabilir. Ama hamile bile olmasa 2. kez aynı şeyi yaşamayı kabul etmeyi aklından bile geçirmemeli tabii..

     • Nur

      Saadet, Cemil’in öldürüldüğünü tabi ki bilmiyor ama Cemil ortaya çıksa bile onunla evlendirilmeyeceğini bal gibi biliyor. Cemil ortaya çıkarsa İdris’in Cemil’i öldürteceğini zaten biliyor olmalı..

     • Gözde E.

      Doğru, sen de haklısın.

     • Nur

      Salih’in bebekten kesinlikle haberinin OLACAĞINI! düşünüyorum.. Saadet’in, Cumali ya da başkası ile evliliğinin Salih’in bebeği bilmesine rağmen gerçekleştirilmeye çalışılacağını düşünüyorum. Düğün konusunda sadece bir olasılık ama Salih’in bebekten haberdar olmama ihtimalini düşünemiyorum bile.. Gökhan Hoca bize hiç bir zaman klişe izletmedi, izletmeye de niyeti yok hep klişe sandığımız şeyler onun tuzağıydı ve bambaşka şeyler çıktı. Gökhan Hocanın aşkla meşkle ilgisi falan yok hepimizi kestane pişen sacın önüne getiriyor biz kestaneler pişiyor maşayla elimize alıp soğutup soyup yiyeceğiz sanarken birden közlenmiş kestaneleri elimizde buluyoruz.. Karaca konusuna başka bir yazıda değineceğim ama üçgen falan beklemiyorum ordan. Herkes üçgen olacağını sanıyor ama ben farklı düşünüyorum.

     • Tutumlu kadın, bir fakire verecek belki… 🙂

    • Leyli

     Cumali ile Vartolu üvey de olsa kardeş olduğu için Saadet’i Cumali’yle evlendirme gibi bir hamle yapmazlar diye düşünüyorum. Sultan Vartolu’nun çocuğunu kabul etmez bence. Saadet’i kolundan tutup kapının önüne atar gibi geliyor bana. Ya da kavuşamasınlar diye kızı göndermeye, evlendirmeye çalışır tekrardan. Ama bir dizi olduğu için tekrar evlendirmenin gündeme gelmesi seyirciyi bayacaktır. Ama gerçek hayatta olsaydı apar topar biriyle evlendirirdi diye düşünüyorum.

   • Yalnız değilsin, ben de anlamadım ^^

   • Nur

    Bir de şöyle düşünelim; Saadet, Cemil evliliğinde hepimiz Vartolu’nun (!) düğünü basacağını sanıyorduk halbuki o Salih olarak gidip babası ile müzakere etmeyi tercih etti, cevap alamadı ve Yamaç’ın oyununa denk geldi. Saadet’in gelinliğini ‘Çehov’un Tüfeği’ olarak algıladım o gelinlik sandıktan tekrar çıkacak o düğün çok kanlı bir şekilde Vartolu(!)tarafından basılacak.. Tabi bunlar benim tahminim. Sezon finalini bu kanlı düğün ile bekliyorum.

    • Cemil için alınan gelinliği giydirtmem Sadiş’e… Kimse kusura bakmasın… :))))

     Twitterda bölüm sırasında yazmıştım galiba. O gelinliğin yakılması gerekiyordu, uslu uslu katlanması çok garip!.

     • Nur

      Aynen öyle; yakılması gerekiyordu, parçalanması gerekiyordu, ya da çöp tenekesine atılması gerekiyordu. Bildiğimiz kadife gelin sandığına konuldu ama??

   • Nur

    Saadet; Sultan’ın tornasından geçmiş zaten.. onu anlatamamışım. Tornadan geçmek üzere ‘Bebek’ Sultan tarafından kabul edilebilir diye tahmin ediyorum. Yani hepimiz Sultan bebeği öğrenince istemeyecek, kürtaja zorlar, Saadet’e dünyayı dar eder diye düşünüyoruz ya; bence Sultan bebeği seve seve kabul edebilir bebeğin biyolojik babasını ise asla! Sorun bebekte değil sorun babasının kim olduğuyla ilgili.. Sultan açısından baktığımda ben böyle görüyorum.

  • Hoş geldin Nur… Sultan’ın eli / kolu o kadar uzun mu ki yargıtaya müdahale edebilecek? Cumali’nin çıkışında Sultan’ın etkisi nasıl olabilir anlamadım… Sultan’ın tornasını da anlamadım Züleyha gibi 🙂 Sanırım aşağıda açıklamışsın, ona geçiyorum…

   • Nur

    Merhaba Aslı, Diziyi real perspektifle izlediğimizde haklısın ama 30 bölümü geride bıraktık; hangi realite? Sürreal izlediğimde Sultan’ın bunu yapma gücü var.

 • Gözde E.

  @bukeoguz:disqus nerelerdesin??

  • Buke Oguz

   Geldim canım yorumun biraz ini yazdım kaçıyorum. Kalanı yarına :)))

   • Gözde E.

    Gördüm ama ben de yarın okuyacağım, pilim bitti çünkü.

 • @edanurcin:disqus yine mi izleyemedin? Yazını gönderince haber ver… <3

  • Eda Nurcin

   :(( gönderebilirsem veririm tabii ki

 • pride&prejudice

  Sevdiklerim ‘ve sevmediklerim olarak yorum yapacagim. Ikinci sezon icin
  Cumali Akin devreye girdi. Ayse Karaca ikisi de cok itici
  Emrah in Sena ile uğraşma hikayesi de sevmediklerimden Yamaç asahte psikolog ile verdiği mesaj yalnız bırakma ama o ilaç öldürecek kızı
  En sevdiğim sahne Idris ile varto unun sahnesi oldu benim için
  Medet benim favori karakterim dizide vartolu ile ikisi muhtesem ler
  Yamaç a paşa nin konuşmalarında son zamanlardaki yamaç in hallerine deginilmesini sevdim gerçi oradan olay Sena ya bağlanacak.sultan yoktu bu bölüm?
  Bu bölüm bence ikinci sezona bayağı hikaye yarattı. 11 haziran a kadar daha eklenecek yeni hikayeler olacak gibi.emrah in sahte psikoloğu da sevmediklerimden.oyuncu kim tanımıyorum. Ama çok itici!
  bu bölüm geçiş bölümü gibiydi bundan sonraki bölümlerde de çözümlenecek olaylar izlemeyecegiz gibi geldi

  • Hoş geldin Neslihan… Normalde geçiş bölümleri bir konu tam da bağlanırken bir başka konuya kanca atılır… O kancayı takip eden bölüm geçiş bölümüdür ya… Yahu konular kapanmadan geçiyoruz. Bu benim minnak yeğenimin tablette oyun oynarken ‘next’ diyerek oyunu ilerletmesine benziyor. ‘next’ diyoruz ama geride oooo havada kalan onlarca olay var… 11 Haziran’a kadar sadece Emrah’ı (ki içimize hiç sinmeyen şekilde) çözeceğiz herhalde…

   • pride&prejudice

    Dediğim gibi ikinci sezona altyapı hazırlanıyor akillica

  • Gözde E.

   Sahte psikyatr Selen Uçer. Sevdiğim bir oyuncudur ama burda çok itici. Ama itici olması gerekiyordu çok yerinde olmuş. Bence bundan sonraki bölümler çok iyi olacak.
   Sultan hiç olmasa :))

   • pride&prejudice

    Emrah ve ikisi itici ötesi Emrah bu sezon gitsin bence, uzatmasinlar!

    • Gözde E.

     Amin diyorum!

    • Yakışıklı Alperenciimizi şöyle gönlümüze bir karakterde izleyelim de gözümüz gönlümüz şenlensin dii mi

     • DreamyTangerine

      Ya bu Alperencik geçen sene Bodrum Masalı’nda sakalsız kısa saçlı bir çocukceğizmiş galiba, geçenlerde resimlerini gördüm. Bütün keramet uzun saç-sakal kombinindeymiş meğer. o halinde sadece yüz hatları düzgün genç bir çocuk var. Ama şimdi wuuuuuhuuu !!! 😀

     • Seçkin Özdemir’in bir dizisinde ilk müşrerref olmuştum kendisiyle, orada da iyiydi… bodrum masalı ergen modeli karakterde napsın adam…

     • Gözde E.

      Vuhuuu peki diziden gitsin mi kalsın mı?

     • DreamyTangerine

      Gitsin… :/

     • Survivor :p

     • Gözde E.

      Hiç de seyretmem ha :))

     • Ayla

      Kesinlikle gitsinnn

 • Züleyha

  Herkese Merhaba 🙂 Az önce yolladığım yazı onaya takılınca bu defa kopyala yapıştır yapmayıp kendim yazıyım diye tekrar yolluyorum. Belki kopyala yapıştır yaptığım için onaya takılmıştır. 🙁 Diğer yazı ortaya çıkar çıkmaz silerim böylece sayfanın başında durmadan benim yorumu görmek zorunda kalmazsınız. :))
  Aslı’cım ellerine sağlık valla hemencecik bölüm yazısı geldi süper oldu. 🙂 Diğer yazıdan bu yazıya hemen geçiş yaptık. Ramazan başladığından beri daha aktifiz sanki. 🙂

  Bu bölüm BSO gümbür gümbür geldi resmen. Hiç ara vermeden darbe üstüne darbe indiriyor Çukur’a. Baykal zamanında bu kadar etkili olamamıştı o ittifak. Şimdi böyle olmasının sebebi bence Selim. Çok akıllı, mükemmel bir oyun kurucu ve lider. Yaptığı her planı hayranlıkla izliyorum. Ama ben kahvehaneye gelenler ve İdris’i Vartolu’nun kurtarması durumunu Selim ve Vartolu’nun birlikte planladıklarını düşünmüştüm şaşırdım tek Selim’in planı olunca. İşleri öyle bir duruma getiriyor ki sonuçların her türlü kendisine faydası var, hiç hata payı bırakmamış. Yamaç’cım kusura bakmasın ama eğer Sultan ve İdris Çukur’u Yamaç’a değil de Selim’e bırakmış olsalardı var Çukur’un düşmanlarının haline.

  Fakat ben bu Çukur’un durumunu çok anlayamadım. Koskoca mahallenin tüm ihtiyaçlarını Koçovalılar mı sağlıyor? Hadi Koçovalıların yanında çalışan 30 adam olsun, gece kulüplerinin güvenlikçileri de 50 kişi olsun ki bu kişiler zaten Vartolu’un yanında çalışarak para kazanmaya başladılar, geri kalan bütün mahalle napıyor. Asalak gibi Koçovalılara yapışıp her ay onların para vermesini mi bekliyorlar. Ya da tüm mahalle silah ticareti yaparak mı geçimini sağlıyor ki silahlar olmayınca parasız kaldılar. Koçovalılardan ve silahlarından bağımsız kendi parasını kazanan kimse yok tüm mahalleyi kapsayan bu yoksunluktan anladığım kadarıyla. Biraz abartı buluyorum bütün mahallenin parasızlıktan kırılmasını.
  Sadiş’in hamile kalması kadar verdiği tepkilere de sevindim. Yani bu kız sırf aileden dışlanmamak için Cemil’le evlenmeyi kabul etmişti. Şimdi hamile kaldığı duyulunca ‘aforoz edilirim, ahlaksızlıkla suçlanırım, kimsenin yüzüne bakamam, beni o evde barındırmazlar vs vs’ diye düşünür ve hem hamilelikten dolayı üzülür hem de bunu saklamaya çalışır diye tahmin ediyordum. Ama hem verdiği sevinçli ve heyecanlı tepkileri hem de anında Salih’i araması bu bebek için mücadele edeceğinin göstergesi. Salih telefonu açmadı ama ben bu konunun çok uzayacağını sanmıyorum. Sezon finaline az kaldı bir an önce Salih öğrenir ve asıl mevzuya giriş yaparlar. Yalnız benim bu hamilelikten beklentim büyük. İlişkileri toparlansın, şenlensin diye bebiş gelmiyordur herhalde. Bu hamileliğin sebebi ne, getirisi ne olacak, konuyu nereye bağlayacaklar çok merak ediyorum.

  Sena ve Emrah kördüğümü de aynı can sıkıcılıktaydı. Emrah’ın diziye girdiğinde misyonu bu muydu acaba gerçekten merak ediyorum. Ne kadar yazık edildi karaktere. Çok alakasız, silik, saçma sapan bir karakter oldu. Sena’ya da tamam üzülüyorum ama bunları Yamaç’a anlatmaması o kadar saçma o kadar saçma ki. Hala Deren’e ‘Ne diyim kocacım ben delirdim mi diyim’ diyor. Evet tam olarak bunları söyleyeceksin, zaten bunlara kocana söyleyemeyeceksen bu nasıl evlilik nasıl ilişki. Bu sorun ikili arasındaki bağı güçlendirmek yerine daha çok çıkmaza sürükletti, inandırıcılığını yitirdi sanki. Yamaç’ın aklı Senada evet ama ‘Sena’nın problemleri bir bitse de işime adam akıllı odaklansam’ izlenimi alıyorum hiç hoşuma gitmiyor. :/
  Adım adım Cumali’ye yaklaşıyoruz. Fakat merak ettiğim bu adam hapisten neden çıkacak. Anladık ki önüne imkan serildiği halde çıkmak istememiş. Şimdi Çukur’da ne olacak olabilir ki bu adam kardeşi öldüğüne bile çıkmadığı hapisten çıkmak istesin.
  Ay son olarak Sultan’ı kaç bölümdür doğru düzgün görmemek mükemmelliği <3 diyerek yorumumu bitiriyorum.

  • DreamyTangerine

   Mahalle erkeklerinin bir kısmı koruma, fedai olarak bizimkilerin yanında, geri kalanlar silah ticaretinde ayakçılık, otopark değnekçiliği, bar-cafe-pavyon bodyguardlığı gibi işler yapıyordu. Bunların toplam sayılarının azımsanmayacak kadar çok olduğunu düşünüyorum. Şimdi bunların hepsinin işi sekteye uğradı Nazım yüzünden. Sayıları elbette senin yazdığından bizim gördüğümüzden fazladır ama figürasyon maliyeti nedeniyle ancak o kadarını görüyoruzdur. 😀 😀

   Mahalledeki esnafları sayabiliriz ekonomik olarak Koçovalıların eline bakmayan ama onların da müşteri kitlesi mahalle sakinleri olacağı için mahallede paranın olmayışı onların da işlerini etkiler. Bir de daha ilk bölümde İdris, Hale’ye kapkaççılık yapanlar ve bedenini satanlar da vardır buralarda, biliriz (ama karışmayız) demişti.

   Sena konusunda o kadar haklısın ki, evlilik tam da böyle bir şeydir Sena diyesim geliyor. Gerçekçiliği ve inandırıcılığı koptu kopacak bu evliliğin, senarist dikkatli ele almalı artık bence yoksa iyice kopacak.

   Emrah……….. inanılmaz bir potansiyel gözümüzün önünde heba oldu gidiyor… Önümüzdeki son üç bölümde senarist bize acayip feyk atıp harika bir şekilde toparlarsa konuyu tabii kendisini ayakta alkışlarım… :)))

   Cumali belki bir genel af ile çıkar?

   • Züleyha

    Haklısın gördüğümüzden fazladır bu şekilde geçinenlerin sayısı. Mahalle esnafını da etkilemiştir hiç öyle düşünmemiştim. Sanki direk herkes Koçovalılardan maaş alıyor gibi geldi bana izlerken 😀
    Yamaç ve Sena ilişkisinin acil revizyona ihtiyacı var. Biz Sena severler bile rahatsız oluyorsak genel izleyici tepkilerini düşünemiyorum.
    Cumali o şekilde çıkabilir belki haklısın. Yani kaçması saçma olur zaten de ben hep yargıtaydaki dosyasını işleme koyup çıkar diye düşünmüştüm. Kendisi ister çıkmayı diye

    • Gözde E.

     Genel izleyici tepkisi Sena’dan kurtulmak üzerine çünkü bu evliliğin hiçbir inandırıcılığı yok hele bu şekilde. Hep bir eksik yazıldı bu evlilik. 5 günde tanışıp evlenmeyi bile çok daha etkili yazabilirdi senarist, o zaman biz Sena severler bile vays derdik.

     • Züleyha

      Yok ne yazık ki haklısın. Sena’yı seviyorum ama Yamaç’la ilişkilerine bakınca hiç aşk, tutku vs göremiyorum 🙁

     • Gözde E.

      Başta hayal ettiğim ilişki yok maalesef aralarında, senariste en çok bu konuda sitemliyim…

     • Züleyha

      Katılmak istemezdim ama haklısın. 🙁 Çift olarak hiç ilgi çekici değiller

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Cumali genel afla çıkmaz, dosyası bozulacak bence Yargıtaydan.

   • Nur

    Çukur’da bir devletin yasal sınırlar içinde yaptığı her iş yasadışı yapılıyor. Silah ticareti, kullanımı, koruculuk, bekçilik, eğlence sektörü hatta piyangoyu düşünürsek kumar vb.. Devletin yasal sınırlar içine sığmayan işleri Çukur’da da yasak.. Uyuşturucu, kadın ticareti, kapkaççılık gibi..

  • Ayla

   Sultan sezon finale kadar cikmasin ne olur senarist:))
   Bak guzel bir konuya deginmissin bu cukur ahalisi gercekten Kocovalilarin eline mi bakiyor?
   Hadi kadinlarin hepsi ev hanimi,okumus biride yok Yamac tan baska. Kocovalilarin torunlari bile lise 1 den alinip eve kapatilmis yazik…
   Ama Züleyha Sena nin problemleri bitsede Yamac isine odaklansa iyi olmaz mi?

   • Züleyha

    Evet ben Sena’nın bu mevzusundan çok sıkıldım gerçekten, bir an önce kapansın da Yamaç işine dönsün isterim. Ama karakter odaklı baktığımızda Yamaç bunu düşünmesin isterim. Sena onun karısı sonuçta, bu konuya böyle yaklaşması benim bu karakterlerin birbirlerine sevgisine olan inancımı zayıflatıyor. Aa tabiki canım körü körüne bağlı değiliz ya hata yaptılar mı kızarız. Ay ben Saadet’i de sevmeme rağmen son 3 4 bölümdür Saadet’i izlemeye tahammül edemiyordum düğün konusundaki tavırlarında. Hiç kimseye iltimas yok 😀 Gerçi Sadiş’i bebiş hatrına affettim kabul ettim. 🙂

    • Buke Oguz

     Yamac ‘tan çok çevresindekiler istiyor Sena sorunun çözülüp Yamaç’in Çukur’a odaklanmasini sanki. Yamaç’in tavırlarında böyle birşey hissetmedim ben.

     • Züleyha

      Onda da beklediğim endişeyi göremiyorum ben, Sena’ya bağırarak sormanın ötesinde hiç onun için gerçekten üzüldüğünü ve Sena’nın ondan duymak istediklerini gerçekten söylemedi. Merakı daha ağır basıyor sanki. Evet Sena söylese tabiki Yamaç her türlü ona destek olurdu ama Yamaç için de Çukur Sena’dan daha önemli sanki 😒

     • kesin!

     • Buke Oguz

      Sena konuşmadığı anlatmadigi derdini paylasmadigi için öfkeleniyor Yamac. Ben de kiza bagirmasindan hoslanmiyorum ama ona ulasamadikca kiziyor o da bir yerde hakli. Konuyu bilmeden Sena’nin duymak istediklerini söyleyemez ki.. Cukur’un islerinden dolayi Sena’yi ihmal etmiştir tabi ki ona birşey demem ama Sena da Yanaç’a yardımcı olmuyor maalesef :((

     • Gözde E.

      İletişim problemleri karşılıklı aslında.

     • Buke Oguz

      Yani Yamac da her şeyi anlatmıyor tabi ki ama Sena ile kiyaslayinca az da olsa açık davranıyor arada derdinden şüphelerinden bahsediyor. Sena da basta daha acikti Yamaç’a karsi. Sanirim onu Cukur’a kaptirdiginin bilincine vardigi icin kapadi kendini.

     • Gözde E.

      Ama kendisi de Çukur benim ailem demeye başlamıştı. Çukur’a kaptırdım kafasında olmamalıydı.

     • Buke Oguz

      Diyor ama ilk fırsatta “Cukur’un derdi yanında benim derdim ne ki… Şimdi çukur care olsun benim derdime olamaz ” diye trip atıyor.

     • Gözde E.

      Öf bu dizide niye herkes dengesiz :)) Tutarlı karakter istiyorum ama sinsi olmayanından

     • Buke Oguz

      Bizim de dengemizi bozdular valla :)))
      Aynen ama tutarlı davranış gösterenler hep kötüler onlar da hep sinsi maalesef. Belki Meliha tutarlı bir iyi karakter olur. Yada Cumali ve Akın tutarlı ama sinsi olmayan kötülerden olur :)))

     • Gözde E.

      Amiiiin

     • Gözde E.

      Bence de Çukur daha önemli Yamaç için…

  • Ayla

   Ha bu arada Sena icin yazdiklarin cok dogru,hem Sena yi seviyorsun ama hatalarinida yazabiliyorsun sevdim bunu:))

  • Züleyha Hoş geldin… Seni spam yapanların cezasını ellerimle verdim ^^
   Aşağıda Şölen detaylı açıklamış. Domino etkisi gibi düşün, bir taş yıkılırsa (ki burada birden fazla taş silah, koruma, pavyonlarda çalışanlar) hepsi yıkılır.

   Canım Sadiş ya, demek ki Koçovalı’lara karşı durabilmesi için kendi canından ailesi (o bir anne) olması gerekiyormuş. Güzel bir noktadan giriş yapıldı, sevdim <3. Bebişin kanıtını yok olmasın diye avucunun içinde tutması…

   Cumali kendi krallığını kurduğu yerden (hapishane) çıkartacak çok büyük bir olay olması lazım da ne???

   • Züleyha

    Ayy canımsın <3 Valla bu yorumum da onaya takılınca ben bundan sonra uzun yorum yazmıyım hiç arkadaşların yazılarına yorum yapıyım sadece diye karar almıştım ki süpermen gibi yetiştin 😀
    Evet evet Şölen anlatınca benim de aklıma yattı. Direk maaş bazlı düşünmüştüm ben dediklerinizde haklısınız tüm mahalle ekonomisi etkileniyor.
    Sultan'ın ölmesi dicem aslında yaptıkları telefon konuşmasına istinaden ama sen de yukarıda yazmışsın durup dururken neden ölsün Sultan. Geçen haftaki yazıda bir arkadaş demişti Cumali'nin Saadet ilgisi olabilir mi diye. Acaba bu hamilelik mevzusu hatta belki Salih'le evlenme ihtimali ortaya çıkarabilir mi Cumali'yi diye düşünsem bu defa da bu adamın Saadet'e ilgisi olsa Cemil'le evlenme ihtimali olduğunda da çıkardı diyorum. Belki son üç bölümde yeni açılımlar izleyebiliriz. Ama bana niyeyse Cumali öyle hadi cezası bitti çıktı diye çıkmayacakmış bir sebeple çıkacakmış gibi geliyor.

    • Sultan oğullarını küçük yaşta evlendirmiş. Peki ya Cumali neden bekar? Al sana konu….

     • Gökhan Bey duy sesimi, bu işte bir iş var ama ne ne ne…

     • Gözde E.

      Genç yaştan beri hapiste olduğu için olabilir mi?

     • Züleyha

      Çok genç sayılmaz hapise girdiğinde. En fazla ihtimal 10 yıldır hapiste, ki ailenin en büyük çocuğu olması sebebiyle hapise girdiğinde bile yaşı büyüktür diyorum. Ondan küçük Selim’in bile 10 yıl önce kaç yaşında oğlu vardı sonuçta, Cumali de evlilik yaşını çoktaan geçmişti o yıllarda

     • Gözde E.

      Saadet’e bağlanma ihtimali var bu durumda hikayesinin bir ucunun. Salih onu yer valla 🙂

     • Züleyha

      Oo hem de nasıl 🙂

     • Girmiş çıkmıştır arada ama elbet bir zamanlar dışardaydı yaniii

     • Züleyha

      Aaa evet bak Cumali neden bekar kalmış. Üstelik en büyük o, yani hapise girdiğinde bile yaşı büyüktür evlilik yaşı gelmiştir bu çocuğun. Ne oldu da Sultan lafını dinletemedi Cumali’ye acaba

     • Ayla

      Herhalde hep hapise girip cikti adamin vukatlari kalabalik ondan evlenemedi?

     • Züleyha

      Belki Sultan onu sevdiği birinden ayırdı o yüzden kızgın hatta annesine. Saadet değildir belki hatta diziye Cumali’yle beraber yeni bir kadın karakter girse. Ay bilmiyorum Cumali’nin her şeyini merak ediyorum ben 😀

     • Ayla

      Ama ben dedim ya o kadar pislik biri cikacak of nerden cikti geldi diyecegiz:))
      Ne olur Saadet e sevdali bir Cumali olmasin ,bak oda gay olsun ama Saadet e ilgili olmasin

     • Gözde E.

      İtici bulduğun yeni bir kadın oyuncu bile olsa tamam mısın yani? 🙂

     • Ayla

      Anliyamadim Cumali icin mi? Eger öyleyse evet itici bulsamda Sadis olmasin

     • Gözde E.

      Evet Cumali. Ama Sadiş olursa Cumali-Salih savaşı çıkar ne güzel, istemez misin?

     • Ayla

      Saadet savas cikarilacak ugrunda savasilacak biri degil. Yok heybetli Cumali Saadet icin savasmaz:)

     • Gözde E.

      Belki hapse girerken çıtır bir kızcağızdı 🙂 Ama yukarıdaki durumun uygunsuzluğunu güzel anlatmışsın, vaz geçtim bu isteğimden o yüzden.

     • O derece diyorsun ^^ İlahi…

     • Ayla

      Bak yukarida acikladim etik bulmuyorum diye basladigim cümle. Cumali Saadet big no:)

     • Züleyha

      Ahaha Ayla çok hoşsun ya 😀 Bu konuyu bir yandan da senin tepkin için ekstra merak ediyorum artık 😀

     • Gözde E.

      Ahahah gay olsa bile dedi ya 😀 @disqus_CRyYUHCaEc:disqus

     • Ayla

      Etik bulmuyorum en basta,madem kizlari olarak görüyorlar. Ikincisi bir bakima evinde hizmetlisi. Ayse yi mesela kimsesizler yurdundan almis kücük yasta Selim e kadin olsun diye ama Saadet i Cumali icin yetistirdigini sanmiyorum. Birde madem bu Saadet kirli islerle ugrasmayan birini istiyor hop dedik Cumali zaten ona hic uygun degil

     • Gözde E.

      Bak bunlara katılıyorum kesinlikle.

     • Epey ‘kirli’ hem de…

     • Züleyha

      Yazdıklarında çok haklısın. Bizimkisi sadece bir tahmin zaten, ki bence düşük bir ihtimal. Ama Cumali’nin aşk hayatı için de yeni bir karakter geleceğine inanıyorum ben.
      Ya bir de sen yazınca fark ettim. Ayşe’nin küçük yaşta yurttan bu amaçla alınması ne kadar iğrenç bir durum. Karpuz seçer gibi gelin seçmiş. Üstelik bilerek yurttan seçiyor ki mazlum olsun güvendiği kimse olmasın. Ne hain planlar ah Sultan ya bir işin de iyi olsa şaşarım :/

     • Buke Oguz

      Ben de Cumali Saadet olacağını sanmıyorum. Mümkünse böyle bir senaryo yazilmasin .

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Aslında Sultan telefonla Cumali ile konuşurken acaba Saadetle ilgili olarak mı onu cezaevine gönderdi diye düşündüm ama dünkü bölümden sonra Cumali bence ağır piskopat bir karakter çizdi, o yüzden Cumali Saadet olacağını bende sanmıyorum.Diziye salt kötü bir karakter gelsin bence , bu da idris’in oğlu olsa fena olmaz. Artık Salih’i dizinin başındaki gibi salt kötü yapamayacaklarına göre Cumali olsun.
      Aslında oğlunun büyüme zamanlarında idris cezaevindeymiş. Baba eğitiminden geçmemiş gibi çocukken. Yine İdris’i suçlayabiliriz :)))

     • İdris’i suçlamak… En sevdiğim <3

     • Gözde E.

      İdris ve Sultan’ı komple suçlamak daha da en sevdiğim <3

     • Gözde E.

      İdris’in eğitiminden geçenler de problemli zaten :)))

     • Sultan iki arada bi derede başını bağlardı da söz geçiremedi demek…

   • Ayla

    Ah senin canim Sadis diyecek kadar o karekteri sevdigini bilmiyordum. Hos senin Sultan ve Pasa disinda sevmedigin karekterde pek yok

    • Gözde E.

     Emrah’la, Nazım? @aslininsureti:disqus

     • Ayla

      Asli ikisinide seviyor

    • O bir anne adayı ablası canımlığa terfi etti :))))

     • Ayla

      Aman aman dua ediyorum Sena hamile kalmasin senin canim Sena demelerine alisamam o zaman:))

  • Gözde E.

   Cumali’nin hapisten çıkması için Sultan ya da İdris’in ölümü etken olabilir mi?

   • Durup dururken neden ölsünler?

    • Gözde E.

     Durup dururken demedim sebepli tabii ki 🙂

    • Ayla

     Hop dedik Sultan in durup dururken ölmesini istiyorum,istiyoruz. Bir sekilde veda etsin iste

     • Gözde E.

      :)))) En büyük Anti-Sultan’cı geldi.

     • Ayla

      Yok ya ben hepimiz birlikiz o konuda saniyorum anti Sultanciyiz:))

     • Gözde E.

      Bence de birliğiz :))

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    idris ölmesin, onu izlemeyi seviyorum sinirlerimi zıplatsada.. idris ölmez, bu hikayede çok önemli bir karakter. Sultan ölebilir..

    • Gözde E.

     Evet, Sultan güçlü aday.

    • Nur

     Şayet Ercan Kesal diziye devam etmek istiyorsa bence de öldürülmez. Dizideki en temel karakter o.
     Sultan’dan vaz geçilebilir ama o zaman şöyle bir tehlike oluşur. Sultan; katı, acımasız bir karakter. Acımasızlığı zalim olması nedeniyle değil belki zalim hiç değil, ama Sultan, Çukur’u var eden etken (ne olduğunu pek bulamadım, inanç desem olmuyor, toprak desem olmuyor.. bir devleti var eden ve varlığını devam ettiren her ne ise o Sultan) ve Çukur’un varlığını korumak için kendi çocuklarından dahi vaz geçebilecek biri. Sultan’ı çıkarıp bu vasıfları İdris’e verince izleyici tepkisi oluşuyor bu tepki izleyicinin diziye küsmesi olarak tezahür ediyor. İdris’in Salih’e zindanda oğlum dememesi izleyiciyi o kadar çok kırdı ki şimdilerde biraz toparlanmaya başlandı.

   • Züleyha

    Olabilir aslında, Sultan Cumali’yle yaptığı telefon konuşmasında baya vasiyet etti Vartolu’yla savaşmasını

    • Gözde E.

     Vasiyet etti ama ölüm şekli önemli burda.

     • Züleyha

      Tabi daha sezon finaline çok var, bu iki bölümde yepyeni olaylar çıkabilir ortaya.

     • Gözde E.

      140 dakikadan 2 bölüm, neler neler olur valla.

     • DreamyTangerine

      2 değil 3 bölüm var. 11 haziranda sezon finali

     • Gözde E.

      Sezon finali hariç anlamında 2 bölüm 🙂

 • Gözde E.

  Merhaba Aslı, ellerine sağlık öncelikle <3

  Öncelikle bölüm için yazı başlığını ve anlatımını çok beğendiğimi söyleyerek başlamak istiyorum. Özellikle resim altlarında mizahi anlatımlarına bayılıyorum, hele o sondaki "Brek Brek – yorumlara uğramayı unutmayalım!" çok minnoş olmuş. :))

  Açıkçası ben bölümü ne beğendim, ne beğenmedim. Evvelki 3 bölüm daha iyiydi. Kesin son 3 bölüm çok beğeneceğim bölümler olacak ve ben haftaya bölümü 1 gün geç seyredeceğim çünkü haftaya pazartesi SBA finali var malum.

  Bu hafta en sevdiğim şeylerden biri Sadri Alışık ve Kemal Sunal'a selam gönderilmesiydi sahneler üzerinden ilk olarak onu söylemek isterim. Sadri Alışık'ın o ünlü repliğinin olduğu filmi de son 1 yıl içinde seyrettim bir Yeşilçam fanatiği olmama rağmen, hem film, hem o sahne, hem replik efsanedir hakikaten. <3 Yıllardır çok şey kaçırmışım seyretmeyerek demiştim.

  Cumali ve Akın'ın ayak seslerinin iyice duyulur hale gelmesi bölümün artılarındandı ama Meliha Hanım'dan da hiç bahsedilmemesi minik bir eksi olarak kaldı. Cumali'nin elini, kolunu, gördüğümüz sahne beni baya heyecanlandırdı. Karakterin senin de dediğin gibi baya psikopat olması ve çatışmalarımızın ne kadar büyük olacağını göstermesi beni memnun etti açıkçası. Zaten tüm Koçovalı erkekleri başta olmak üzere dizideki tüm erkekler ya deli ya sinsi ya biraz psikopat. Cumali hepsinden üstün olmalı ki bu bakımlardan çatışmamız o kadar büyük olsun. Senin de dediğin gibi hapisten kaçacak olmalı bu durumda hikayeye dahil olması için. Akın da duyduğumuza göre baya psikopat bir çocuğumuz, muhtemelen Celasun ve Meke ile bolca çatışmasını seyredeceğiz. İki karakteri görmeye de hazırım, heyecanla bekliyorum. Meliha Hanım'la ilgili de azıcık detay görseydik keşke, 2-3 dakikaya razıydım valla…

  Karaca ile ilgili üçgenin kapandığına nedense benim bir türlü inanasım gelmiyor. Dizideki herhangi bir başka erkek karakterle bir etkileşimi ya da başka bir hikayesi olabileceğine dair bir sinyal görsem üçgen bitti diyeceğim ama… Karaca'yı oynayan kızın oyunculuğunu ve O'nu seyretmeyi seviyorum ama sinsi olmasını sevmiyorum. Lütfen kafasını biraz da iyiliğe çalıştırsın.

  Salih'in tüm hırslarına rağmen İdris'in ölmesini istemiyor olması, O'nu kurtarmak için gösterdiği çaba ve hala Yamaç'a dair bir yumuşama olacağı hissi BSO'nun önünde sonunda dağılacağı hissi veriyor. Zaten Küçük Beyefendi Nazım ve Emrah'ı seyretmeye de tahammülüm yok. Zaten Emrah-Sena hikayesinden de bir cacık çıkmadı. Acaba inşallah bir gün BSO dağıldığında Selim ve Cumali mi ekip olacaklar? Neticede ikisi de Çukur'u yakıp yıkmak istiyor. (Cumali'ninki tam olarak dillendirilmese de öyle olacağı aşikar.) Emrah'ın foyasını da Yamaç ortaya çıkartacak, bence de duvardaki diplomalar sayesinde. Ama o zamana kadar Sena ne halde olacak ve O'nu nasıl toparlayacağız. Sena'nın yine Yamaç bilmesin konulu zırvalarına bu defa sessiz kalmayan Deren'e de alkış. Galiba bunu bir kere daha yapmıştı ve olumlu sonuçlanmıştı o konu da.

  Sadiş'in hamile kalmasına sevindim. Haber vermek için ilk olarak Salih'i aramasına da. Bu hikayenin bu açılımla nerelere gideceğini merakla bekliyorum. Belki gizli bir nikah, belki evi terk etme ama bu saatten sonra Sadiş o evde kalmamalı. Zaten Sultan duyarsa bu defa O'nu evde tutmaz. Bu arada Sultan'ı hiç görmemek çok güzel değil miydi? <3 O 3 gün içinde Salih O'na geri dönmesiyse, konuşmadılarsa çok saçma olur. Umarım flashback hazırdır bunu söylediği ana dair. Benim tanıdığım Salih mutlaka o aramaya geri dönmüştür yani. Yoksa O'nu hiç tanımadığımı düşünmeye başlayacağım.

  Ben de senin gibi düşünüyorum İdris Baba'nın zulası ne kadar azmış öyle. Demek ki mal varlığını tapular oluşturuyor. BSO'nun direkt maddiyat olayından yürümesi de gayet yerinde bir plan oluyor haliyle. Vartolu'nun o adamı kaçırmasıyla da o bahisi de kaçırıp iyice zora düşecekler gibi görünüyor.

  Bölümde çekimler, anlatım açısından en sevdiğim sahneler de şunlar oldu: Heyecanı Yok eşliğindeki gemideki aksiyon sahneleri. Sena'nın adamı görüp O'nunla konuştuğu sahne. Cumali'nin elinin, kolunun göründüğü hapishane sahnesi.

  Belki daha fazla yazabilirdim, kafamdakilerin çoğu eksik belki, ama bugün bu kasvetli havada ancak bu kadar oldu. Artık yorumlarda buluşuruz.

  • Züleyha

   Ay Cumali’nin hapishanedeki sahnesini ben de çok sevdimm. Gerilimi güzel vermişlerdi. Karakterin müziği de çok hoştu.
   Meliha konusunda haklısın. Meliha mevzusu böyle bir açılıp bir kapanınca konuya zaten azıcık olan merakım da gitgide kayboluyor. 😒

   • Uzun soluklu olsun da tema yine çöpe gitmesin bari :)))

    • Züleyha

     Ayy dimi sonu Elvis’e benzemesin 😀

    • Nur

     Selim’in Elvis’ten bahsetmesi dikkatinizi çekti mi? Bana ilginç geldi.. Bu sezona yetişmeyebilir ama önümüzdeki sezon bir Elvis sürprizi gelebilir.. Keşke bu sezon olsa. Son saniyelere yakın yüzünü görsek.. İzleyici coşar valla..

     • Gözde E.

      Ben coşarım 🙂 Belki Elvis’in sevgilisi gelir Lana Abla.

     • Ben coşanlardan olurum ama çok yakın ateş etti Emrah… RIP

   • Gözde E.

    Karakterin müziği hoştu ama Vartolu, Beyefendi, Emrah, Elvis temaları kadar iyi değildi sanki. Bence esas göründüğü sahnede muazzam bir tema gelecek.
    Meliha konusu zaten bölümler boyu unutulmuş bir konuydu şimdi mümkünse her bölüm az da olsa bir şeyler görelim ki diri kalsın. Yoksa hiç tekrar açılmayaydı.

    • Züleyha

     Ay bilmem ki ben baya sevdim temayı, bana Cumali gerilimini hissettirdi 🙂

     • Gözde E.

      Ben de sevdim de daha iyi olabilirdi sanki. Hatta Toygar Işıklı’ya Cumali teması mıdır diye tweet atmışlığım var dün gece. 🙂 Ama cevap vermedi. :)))

    • Nur

     Ben de Cumali’nin müziğini çok zayıf buldum. Çukur’da Vartoli, Baykal müziklerini çok seviyorum Elvis ve Emrah’ın müzikleri fena değil. İçerde’de Kudret’in müziğini çok seviyordum halen ara ara aklıma geldikçe dinliyorum. Cumali’nin müziği aksiyon havasından uzak. Bence de başka müziği daha olmalı.

     • Gözde E.

      Benim en sevdiğim Beyefendi <3

  • DreamyTangerine

   Son sahnnede Vartolu aracılığıyla Nuri Bilge Ceylan’a da selam verildi… “yalnız ve güzel ülkem”

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Bencede , zaten Selim karakterini oynayan oyuncu da yanılmıyorsam, NBC’nın son filiminde oynuyormuş ve oda Cannes’teymiş.

    • DreamyTangerine

     Evet Öner Erkan ve Kadir Çermik (Emmi) de rol almış ve ikisi de Cannes’da idiler.

     • Bir biz değildik 🙁 Seneye kısmetse… Euro kaç oldu en son ? 🙁

     • DreamyTangerine

      5.50 😒

     • Gözde E.

      Ah ah… Artık değil yurt dışına gitmek, minicik elektronik eşya bile alamayız… 🙁

     • Gözde E.

      Yalnız yıllardır cüzdanımda uğur parası diye 5 dolarım var, acayip katladı kendini :))))

   • Doğru…

   • Gözde E.

    Dikkat etmemişim NBC’yi pek sevmediğimden olsa gerek 🙂 Ama başarıları yadsınamaz tabii ki.

  • Ayla

   Ohh up uzun yorum parmaklarina saglik keyifle okudum

   • Gözde E.

    Teşekkür ederim 🙂 Bana kısa geldi sanki gereğinden ve nedense bir beğenmedim…Keyifle okumana sevindim.

  • Hoş geldin Gözde… Teşekkür ederim…
   Yahu yazılara acayip trafik var, yorumlara gelen yok. Mesaj vermek istedim Minnoş Karaca… Minnoşluk koltuğu Akşın ile dolu zaten. Karaca babaannesinin torunu olsa fena mı olur?

   Haklısın, BSO dağılırsa darbeyi Salih’in İdris’e zaafından dolayı alır. Bu bölümde bile Selim’in planlarında içi fena oldu…

   Sena’nın m öldürdüğünü sandığı adamla karşılaştığı sahnede Dilancıığın hakkını yemeyeyim, uzun zaman sonra performansını ilk defa beğendim… @ayla sen? :)))

   • Gözde E.

    Ben yorumlara yeniden şimdi gelebildim çünkü yan komşuda (Küçük dayımlarda) iftar yemeğine davetliydim. Tam buraya yorumumu yazdım, ağabeyim bana geldi. :))
    Evet, yazıda göremeyince hemen belirtmek istedim. Ordaki türkü söyleme kısmı da çok keyifliydi :)) Keşke her diziyi böyle sektöre hakim isimler yazsa… (SBA’nın son geldiği noktada mutsuz seyirci…)
    Kesinlikle bence de Sinsi Karaca. Ama bu ara dizide sinsiler o kadar çok ki gözüme battı.
    Ben de Sena’nın performansını çok beğendim o sahnede <3 @disqus_CRyYUHCaEc:disqus da beğenmiştir herhalde 🙂

    • Ayla

     Hayel kirikligina ugratacagim seni begenmedim,hic bana ekrandan gecmedi.

     • Gözde E.

      Tamam kabullendim hiçbir zaman beğenmeyeceksin Sena’yı.

   • Ayla

    Kesinlikle begenmedim ciddiyim. Ya bana sakin Sena karekterini sevmiyorum,Dilan in oyunculugunu sevmiyorum deme inanmam artik.

    • Sena’yı hala sevmiyorum. İçi boş!. Ve hala Dilan’ın ÇOĞU performansını sevmiyorum. (ilk bölümlerdeki Yamaç’lılar iyiydi mesela) Hatta gözlerim kanıyor izlerken o derece… Ama bu bölümdeki halüsünasyonu güzeldi. ^^

     • Gözde E.

      Evet ilk bölümlerdeki o enerjide uçup gitti maalesef… 🙁

  • Buke Oguz

   Merhaba Gözde :)) Yine ayni yerleri begenmisiz. Heyecanı yok , Sena nin halusinasyonu,Cumali’nin adamı sislediği sahne. Salih’in Idris icin endiselenmesi. Selim onun ölümünü ihtimal olarak sunarken Salih’in bu fikirden hodlanmamasi hatt ürkmesi ileride Selim ile İdris konusunda ayrılığa dusecekleri hissi uyandırdı bende.
   Saadet’in hamileligi ogrenir ogrenmez Salih’i aramak için telefona sarılması güzel tepkilerdi. Yuzundeki tebessum saskinlik güzel yansitilmisti. Bebek doğar mi bilmiyorum ama bu bebeğin Saadet ve Salih’i bir araya getireceğine mutlu bir aile olacaklarına inanmak istiyorum.

   • Gözde E.

    Evet, biz eküriyiz çünkü :)) Geç cevap verdim çünkü iftara kadar SBA yazısı ile uğraşıyordum gerçi daha bitmedi. Gerçekten Saadet’in mutluluğu çok güzel yansıtılmıştı. Umarım bebek doğar ya, masum minik bir bebek ölmesin.

    • Buke Oguz

     ❤❤Ben dün bu saatlerde uyuakalmistim yine o nedenle yorumun ilk bölümünü sahurda yarı uykulu yazdim😂Kolay gelsin canım şimdiden emeğine sağlık 😚
     Bebeğin doğmasını ben de isterim .

     • Gözde E.

      <3 Evet yoktun, merak ettim valla. Sahnelere yazmaktan çok girizgah yazmak ne zormuş yahu 🙂 SAK olduğu için reklamlarda biraz yazdıklarımı gözden geçiriyorum. Devamı diziden sonra inşallah 🙂

 • DreamyTangerine

  Tekrar merhaba Aslı, ellerine sağlık.

  Bölümde olanları, bundan sonra olabilecekleri fevkalade yazmışsın, bölümü beğenip beğenmediğin çok anlaşılmasa da… 😛

  Fevkalade tempolu, yüksek aksiyonlu, aksiyonun yanında espriyi de ihmal etmeyen fişek gibi bir ilk 50 dakika izledik. Gemideki halleri, Yamaç’ın kimyagerliğini konuşturması, ardından gün doğumunda soluk güneş ışığında çekilmiş çatapat sahneleri (fonda Gazapizm-Heyecanı Yok <3<3) sonrasında mahallede İdris ve Salih’in baba-oğul işbirliği… Bomba gibi başladı bölüm diye geçirdim içimden. Derken tempo yavaşladı. Pek çok olay yine önceden serildiği noktadan devam etti ama yine hiçbir konuda sonuca varamadık. Çukur yönetimi iyice beceriksizleşti, neyi tutsalar ellerinde kalıyor… Bir işi de becerin artık… 😀 😀

  Ama sezon finaline kalan son 3 bölümde izleyeceklerimiz konusunda yeterince ipucu aldık senin de belirttiğin gibi.

  Bulgar meselesinde BSO’nun parmağı kesin var demiştik ama benim anladığım kadarıyla bu sadece Selim’in oyunu. Paşa ve Yamaç’dan geçen bölümde bu iş planını öğrenen Selim, Bulgarlarla kendisi bağlantıya geçip oradan alınacak silahların yarısını kendisi Vartolu’ya veriyor, bu silahların satışından mahallelinin cebine günü kurtaracak kadar sıcak para girecek. Bunu geçen bölümde gördük. Dolayısıyla teknedeki sandıkların dibindeki silahlar ya bozuk (veya oyuncak?) ya da silahlar sayıca olması gerekenden az. Sandığın dibine elini
  daldıran Paşa bunu fark edip “ne demek oluyor lan bu?” derken üzerlerine kapılar kilitleniyor. Vartolu Bulgarların iş ortaklarının Selim tarafından kahveye gönderildiğini bilmiyordu diye anlıyorum. Bunu sonradan Selim ile konuşmalarından böyle yorumladım. Selim aklına üçüncü bir seçenek olarak Salih’in devreye girebileceğini düşündüğünü söyledi kardeşine. Zaten kurtarma operasyonunda da Salih tamamen endişeli ve samimiydi, babasını kurtarmak istiyordu. Selim’in babalarını öldürmelerine ise asla göz yummayacak bunun sinyallerini Salih'in o sahnedeki vücut dilinden ve tonlamasından net bir şekilde verdiler.

  Eğer bir sahnede birinin elinde bir silah görünüyorsa o silah mutlaka patlar diye meşhur bir laf vardır ya, psikiyatr muayenehanesindeki diplomalara zoom yapıldığına göre, o diplomalar üzerinden sahte doktor- Emrah bağlantısı çözülecek. Emrah’ın hikayesinin müthiş bir potansiyeli varken önce oyalanmalar sonra enteresan manevralarla artık ne olacaksa olsun öğrenelim de bitsin bu mevzu deme noktasına geldim. Bu arada ben Emrah’ın tek ve asıl derdinin Sena olduğuna inanmaya başladım artık yani Çukur’u yok etmek veya Nazım ile beraber iş çevirmek (Nazım’ı da kaç bölümdür hiç görmediğimize göre ) onun için bu işin görünür motivasyonu. Sena ile ilgili derdini uluorta anlatamayacağına göre, ben de sizler gibi Çukur yansın istiyorum modunda takılıyor. Tabi Sena meselesini kendi açısından halletse ucu Yamaç’a ve Çukur’a da dokunacak ama Çukur onun için bir “colleteral damage”
  (tali hasar) olduğu görüşündeyim.

  Akın ve Cumali’nin artık ortaya çıkma zamanları gelmiş demek ki… Başından beri Cumali’nin sezon finalinin son bölümünde hatta nerdeyse son karesinde görünüp, sezonu Cumali’yi oynayan oyuncuyu görerek bitireceğimizi düşünüyorum. Esmer, kalın bilekli, lahana sarması gibi kalın parmaklı olmasının yanında oldukça psikopat bir karakter olacağı kesin. Çukur’un başına ikinci sezonda gerçek bir bela olacak, Akın’ın da bu manyak amcanın yanında saf tutacağını tahmin ediyorum. Ailesi ile de arası hiç iyi değil, babası dahil kimsenin söz geçiremediği, ortalıkta olacağına hapiste yatmasının herkes için daha hayırlı olduğu bir adam belli ki…

  Salih ve Sadiş meselesinde hamilelik mevzusu eğer Salih çabucak bu bebeğin varlığını öğrenecek ve çocuğa bir şey olmayacaksa ve ana-babasıyla mutlu mesut yaşayacaksa kabulüm. (Hayallerde yaşıyordu 😀 😀 ) Salih öğrense bile o bebiş doğar mı emin değilim, doğsa da ana-babasıyla beraber aynı çatı altında yaşar mı? Belki aydınlanma yaşayan Sadiş bebeğini Çukur’dan uzakta büyütmeye karar verip mahalleden ayrılır, babasıyla birbirlerini uzaktan sevmelere devam ederler. Ama şu kesin, senarist bu seyirciye o piknik gününden
  ve Salih’in Sadiş’in telefonunu açamadığı o andan sonrası olmak üzere iki flashback sahne borçlu bize. Kimse bizi geçen o üç gün boyunca Salih’in Sadiş’in telefonuna dönüş yapmayı unutacağına inandıramaz!

  Aliço’nun Meliha dosyası, Muhittin’in Nazım’ın adamı olan finansçıdan bir verip 10 alma operasyonu, bizatihi Nazım’ın kendisi falan, yine devam edemediğimiz konular arasında
  yerini aldı. Deren & Meke tam gaz devam o bir iki dakikalık sahneler dizinin ağır mevzuları arasında seyirciye bir ferahlık veriyor, nefes aldırıyor. Oyuncular da iyi paslaşınca… Karaca-Akşın-Celasun ise hala nasıl umrum değil anlatamam. Hatırlarsanız Meliha bile uzun bir süre
  umrum dışıydı. Yeni yeni ısındım o mevzuya. 😀

  Sonuç olarak benim bu bölüme puanım 10 üzerinden 6,5… Kötüydü diyemem, bana sorarsan yine bir geçiş bölümüydü.

  • Merhaba Şölen, Hoşgeldin… ben de puan verseydim seninki gibi olurdu… (daha sonra uzun uzun yazarım, şimdi fişek hızıyla evden fırlamam lazım <3

  • Evet, yeniden Hoş geldin Şölen.. Yalnız ben hayallerini sevdim galiba… Ama haklısın inandırıcılıktan uzak :(… Demek ki Sadiş’in ivmesi de buymuş ayaklarının üstüne durmak için… Keyifle izlerim…

   Hadi Selim böyle bir plan yaptı. Silahları vartolu’ya verdi. Plan silah teslim almaya gelenleri depoya kapatmaktı. O da tamam. Eee sonra? Ne olmasını bekliyordu, onların depoda olup kendisinin dışarıda olmasını nasıl açıklayacaktı? Böylesi çok daha iyi oldu.

   Selim nasıl eli kanlı bir adama dönüştü değil mi? Daha dün çatapatta geride saklanıyordu. Ne rus ruletiymiş be Yamaç, adamdan katil çıkarttı resmen…

   Oranda hemfikiriz, bence de ikinci yarı tam bir geçiş bölümü idi…

   • Gözde E.

    Selim resmen soğukkanlılığın dibi ya, hiç acımadan çat diye adam öldürebiliyor. Aslında bunu Serdar ve Cemil’in ağabeyinde de görmüştük.

    • Her şey ruletle başladı… Bir açıldı pir açıldı…

     • Gözde E.

      Kafam biraz dolu, hangi rulet o ya?

     • Ölümle yüzleştiği rulet. Yamaç silahi vermişti ya eline…

     • Gözde E.

      Tamam, anladım. Ben de kek kek rulet mi oynadıydı bu diyorum :)))

     • DreamyTangerine

      O ruletten sonra da Yamaç Selim hakkındaki şüphelerini toprağa gömdü. Biraz şüphe insanı diri tutar, o şüphe kalmayınca Yamaç’ın metal/mental yorgunluğu da başlamış oldu. Babasının dediği gibi gözüne perdeler indi.

     • Gözde E.

      Halbuki içlerindeki haini bulamadı ama mal gibi aramayı bıraktı…

     • Buke Oguz

      Aynen kafasına bir sıktı adamin dünyası değişti.

     • Gözde E.

      Tamam da, hala hain var içlerinde diye niye düşünmez bu Yamaç

     • Buke Oguz

      Düşünmesi lazım tabi ki. Hele ki işler yine çıkmaza girmişken. Tuzak k uruldugunun farkında. Aklına ilk gelecek isim Selim olmalı ama olmuyor. Emrah bir açığa çıksın gerisi çorap söküğü gibi gelecek. Yamaç yeniden görmeye başlayacak ve Selim’i çözecek

     • Gözde E.

      Bu bölüm uyanış başlar inşallah Yamaç’ta..

     • Buke Oguz

      Insallah canım ben de öyle olmasını umuyorum hem de çok istiyorum

     • DreamyTangerine

      Aslında kafasına oturtamadığı şeyler var ama kimse onu dinlemiyor ki, babasıyla konuşmak istedi bu bölüm, geldiler bizim Kireçburnu’na, ne konuştular? Baba seninle konuşmak istiyorum dediğinde babasının onu gerçekten dinleyeceğini, ikisinin olayları beraber analiz edip bir ipucu yakalayabileceklerini düşünüp heveslendim ilk başta…Ama İdris Baba’dan Çukur hepimizden önemlidir temalı hamaset dışında bir şey duydu mu Yamaç? Hayır.

     • Buke Oguz

      Aynen herkes ondan akıl vermesini çözüm bulmasını istiyor ama ona akıl veren yardım eden kimse yok.
      İdris kimseyi dinlemez onu doğrusu tek doğru. Sonuçlarla çıkacaksın onun karşısına. Kanıtın yoksa sözünün hükmü de yok.

  • Gözde E.

   Gazapizm Heyecanı Yok başlayınca ben de oh şahane bölüm olacak dedim ama sonradan bölüm evveliki 3 bölümün de gerisine indi birden…
   Paşa’nın Yamaç’la konuşmasından sonra artık bir işi de becerecekler yeniden diye düşünmeye başladım ki Yamaç’ımın günleri gelsin yeniden. Yamaç’ımı ön planda, usta oyunlar kurarken seyretmek istiyorum artık.
   “Lahana sarması gibi kalın parmaklı” yorumuna bittim ya 🙂 O kadar dikkat etmemiştim yani, orda müzikle gelen bir heyecana kapıldım ama el sanki genç geldi bana biraz.
   Şu devam edemediğimiz konular olayını sevmiyorum. Bu, dizide en baştan beri olan bir sorun, çözülmesi gerek artık.

   • DreamyTangerine

    Yamaç nasıl ilk bölümlerde Vartolu’yu dize getiriyordu hatırlasana. Her plana karşı plan, kaç kere zarara uğrattı. Sonradan çöktü evladım. Çukur’un altında kaldı resmen. 😒

    • Gözde E.

     Ben Yamaç’çı bir seyirci olarak bundan hiç memnun değilim. Kimse inkar etmesin bence reytinglere de yansıyor bu durum. Ya Yamaç öne çıksın ya da en iyisi VarYam olsun.

     • DreamyTangerine

      Aman aman bu yazdığım yanlış anlaşılmasın hiç şucu bucu değilim… gereksiz de buluyorum bu mevzuyu. Ratingler o kadar çok bileşeni olan bir mevzu ki tek bir oyuncunun öne çıkması veya bir diğerinin çıkmaması tek başına sebep olmayabilir. 😊

     • Gözde E.

      Olmamak sorun değil, olmak da değil. Ama Yamaç’cı olmam Salih’i sevmediğim anlamına gelmiyor tabii, kötü de olsa Selim’i de seviyorum.
      Reyting o kadar saçma bir şey ki cidden iyi işleri bile harcatıyor. Bazen haklı yere düşüyor ona lafım yok tabii. Ama reyting yüzünden biten onca güzel dizim oldu ki bu güne kadar 🙁

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Ben Salihciyim ama dizide iyi yada kötü olsun ekip işi. O yüzden Yamaç, Selim, İdris görmeden Cumali’yi bile seviyorum. Reytinglerin düşme nedeni Yamaç’ın geri plana atılması değil bence 21. bölümden sonra gelişen hikaye ya da insanlar Salih’in üzülmesini daha çok seviyorlardı. 21. bölümde Çukur’dan z yada kadınlardan ziyade aile ilişkilerine eğilselerdi daha iyi hikaye çıkardı. Çatapat sahneleri yanısıra duygusal konularda elde hikaye varken üstünkörü geçiştiriliyor. Ana karakterlerin duygularını alamıyoruz. mesala 15. bölümde en sevdiğim sahnelerden biri Yamaç’ın Vartolu’nun evine gidip konuşamaması, Vartolu’nun o öfkesini yansıtması. Böyle hikaye çıkacak çok sahne varken geçiştiriliyor. Şu an Selim dışında tüm karakterler sallanıyor zaten. Bu sezonu artık böyle kabul ettim. 2. sezonu bekliyorum.

     • Gözde E.

      Doğru bir süredir duygu almada ciddi sıkıntımız var Selim dışında.

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Oyuncunun kendisi oynamıyordur, parmaklara takılmamak gerek..

    • Gözde E.

     Bence kendisidir.

     • DreamyTangerine

      Kendisi olduğunu ben de düşünmüyorum ama iri yarı esmer vurdu mu oturtan tipte birinin geleceğini düşünüyorum.

     • Gözde E.

      Buke’nin yorumunun altında netteki tahminleri paylaştım bakalım onlardan biri mi.

    • Ayla

     Valla ben o kola ve parmaklara taktim:))

   • Züleyha

    Yamaç ilk bölümlere göre geri planda kalıyor haklısın. Zaten Vartolu’nun da Selim’in de derdi İdris’le. Bu durumda Yamaç ordan oraya savruluyormuş gibi geliyor bana da bu sıralar.

    • Gözde E.

     Eski Yamaç’ımı bana geri verin… :((

    • Vartolu’nun derdi şu sıralar Yamaç’la…

     • Züleyha

      O da biraz alakasız aslında, Saadet’i evlendiren İdris, evlenmeyi kabul eden Saadet kabak neden Yamaç’a patladı. E kardeşlikse Selim de izin verdi bu evliliğin olmasına. Her ne kadar Yamaç’la derdi var gibi gözükse de bence asıl derdi İdris hala.

     • Gözde E.

      Düğünü tarayıp Sadiş’i almasına engel olan Yamaç diye O’na taktı…

     • Züleyha

      Ama bu evlilik konusunun en masumu Yamaç 🙁

     • Gözde E.

      Kesinlikle.

     • Buke Oguz

      Öyle ama gel de bunu Vartolu’ya anlat. Yamaç’ı sildi bir anda :((

     • Selim hiç değilse içini rahatlatmaya çalıştı kendince…

  • Züleyha

   Selamlaar 🙂 Senin aksine ben bölümü çok beğendim. İzlerken hep aynı dinamizmde ilerleyince yoruluyorum ben. En azından ilk bir saat sonunda bir dinlenelim yumuşak konular işlensin istiyorum. Bölüm sonları zaten hareketleniyor. Bu bölümde de bu denge güzel kurulmuştu. O yüzden keyifle izledim ben.
   Dediğin gibi gitgide sezon finalinde neler izleyeceğimizin sinyalleri veriliyor. Hatta ikinci sezonun bile işaretleri. Meliha değil ama Cumali ciddi ciddi merak uyandırıyor bende. Akın’ın ise nasıl bir katkısı olur bilemedim. Zaten ikisi aynı anda hapisten çıkarsa biraz mantıksız kaçar sanki, en azından şimdi biri çıksa da sırayla olsa 🙂
   Karaca- Akşın- Celasun konusunda aynı fikirdeyiz. Hiç ilgimi çekmeyen bir konu. Ve çoğunluğun aksine Karaca’yı hiç beğenmiyorum ben. Bu konuşmaları, yaptıkları falan nasıl can sıkıcı geliyor izlerken :/

   • Gözde E.

    Ben de bütün bölüm aksiyonla geçsin mest olanlardanım :)))

    • Züleyha

     Herkesin seyir zevki farklı tabi 🙂 Çukur bir hafta farklı diğer hafta farklı ilerleyerek her kesime yeşil ışık yakıyor. Bu bölüm ışık benim gibilere yandı demek ki 😀

     • Gözde E.

      Kesin haftaya o ışık bana yanacak ama ben salı günü Puhu’cuyum yine 🙂

   • DreamyTangerine

    Aslında orada iyi ifade edememiş olabilirim, tüm bölüm ful aksiyon ben de sevmem başım döner çünkü… Ama ilk 45-50 dakikanın ardından gelen kısımda izlediğimiz hiç bir konu yine bir sonuca bağlanamadan geçti gitti, son üç bölüme mevzu devri yapıldı yani, tempo bundan düşük geldi bana.

  • Ayla

   Benimde puanim 7. Cumali de biraz hayel kirikligi yasiyorum esasinda cünkü adamin kolunu hic seksi bulmadim hele o parmaklari. Iste cok güzel benzetme yapmissin lahana sarmasi parmaklar,of böyle parmaklar tabii ki seksi olmaz:))

   • Gözde E.

    KŞMA arkadaşımız Cumali’nin değildir o kol der ama bence gelecek olan oyuncuya aitti 🙂

    • Züleyha

     Gelecek olan oyuncuya ait değilse bile onun ebatlarında biridir. Yani Cumali’yi bu şekilde gösterdikten sonra çiroz minnoş biri gelmez. İri yarı heybetli biri olacağı kesin

     • Gözde E.

      İçerde’deki Mestan yani Mustafa Yıldıran diye duymuş arkadaşım bugün dedi bana, ama O heybetli biri değil.

 • kapatşunumuhuttinabi V.

  Fırtına kopacak orası kesin. Öncelikle Cumali konusuna giriş yaptık. Zaten bahis işinde olan karakterin babasının hapiste olmasının nedeni Cumali gelmeden Cumali hakkında ipucu vermekti. Karşımızda piskopat derecesinde bir karakter var. Kocavalılar ve Vartolu arasında düşmanlık değil, rekabet var. Ama Cumali düşman olarak gelecek ve Vartolu Cumali’den çok çekecek . Orası anlaşıldı. İkinci ipucu ise Cumali’nin dosyasının Yargıtay’da bekletiliyor olması. Önümüzdeki bölümlerde o dosya bozulacak ve Cumali tahliye olarak sezon finalinde hepimizin beklentisi olan Salih’e zarar verme sahnesini izleyeceğiz diyorum.

  En sevdiğim sahne İdris-Salih sahnesiydi. Salih’in bu İdris zaafını hem çok seviyorum ama İdris’in bazı söz ve davranışları ile keşke bu zaafiyet içine girmese diyorum. Meliha hanım çıksında ortaya acaba hala Çukur diyebilecek mi? Gerçekten bazen bu adamın çocuklarına olan sevgisini sorguluyorum. Eğer Yamaç’ı velihatı olarak görmese davranışları nasıl olurdu? Bu halde bile adamın hayatını bazen cehenneme çeviriyor. Sezon finalinde nedense İdris-Salih arasında öyle birşey olsun ki Salih , İdris’e karşı tavır alsın ve bunu uzun süre sürdürsün istiyorum.

  Selim, babası içindeki cevheri nasıl görmemiş. Selim’in ömrünü uzun görmüyorum. Önümüzdeki sezonu yarılamadan ihaneti ortaya çıkacak ve bence bir şekilde öldürülecek. Babasına kurduğu kumpastan Salih’e bahsetmemesi iyi oldu. En azından izlediğimiz sahneler gerçekçi sahnelerdi.

  Karaca bence anlattıklarında samimiydi. Çünkü bence Karaca’nın Celesun’ a ihtiyaçı olmadan kendi hikayesi olabilecek biri. Oyuncuyu beğeniyorum. Babası, annesi, abisi paralelinde daha iyi bir hikayesi olacaktır. Bence Celasun açısından işler tersine dönebilir. Senarist aşk üçgeninde oyuncuyu ve karakteri harcamasın ve bizde dizide güçlü bir kadın karakter izleyelim.

  Saadet hamile. Senarist daha önce Kasım olayında Vartolu’nun onu tehdit ettiğini ve telefon gönderdiğini görmemiştik. Burada da aynı durum geçerli olabilir. Normalde Salih, Saadet’in telefonuna döner ama kendi kişisel görüşüm oyuncunun yurtdışında turnesi olduğu için o sahneleri çekmeye zamanları yoktu. Sadece giriş yaptılar. Zaten dizinin finali haricinde ikinci bölümde Vartolu karakteri hiç olmadı.

  Sena ve Emrah olaylarını hiç sevmediğim için yorum yapmak istemiyorum.

  • kapatşunumuhuttinabi V.

   Vartolu, bahis olayını Selim’den öğrenmiştir. Ondan sonrası da çorap söküğü gibi gelmiştir. Vartolu’nun bunu çözmesi zor birşey değil. Vartolu ve Selim’in yaptığı planların tutması lazım. Tutmasa bir anlamı olmaz Çukur’un. Çünkü dizi başladığından beri Çukur’da sıcak para sıkıntısı vardı. Bu yüzden Kahraman, Vartolu ile işbirliği yapmak istiyordu. Ellerinde para kalmasın ki ,İdris Çukur’dan yer satsın. Bu yüzden kaybetmeliler ve Vartolu’nunda yeri olmalı ki durumlar bu anlamda eşitlensin. Çukur ya dizinin sonunda tamamen yok olacak, ya Salih ya da Yamaç Çukur’a baba olacak.
   O yüzden silahların eşit olması lazım. Vartolu yavaş yavaş karakteriyle Çukur’da onaylanıyor. Yamaç ve Salih’te ikisi de
   Çukur’a baba olacak karakterlerde. Vartolu diziye kötü adam olarak girdi ama bu kötülüğün altında yatan neden asla para ve maddiyat olmadı. Sadece hayatta kalmak ve intikam almak için oldu. Yamaç’ta da aynı şekilde bir maddiyatcılık yok. Kendileri dışında başkalarını düşünüyorlar. Salih’te sevginin gücünü gördükçe değişen bir karakter. Gerçekten üzülüyorsa üzülüyor, seviyorsa seviyor rol yapmıyor. Zaten Selim’le İdris konusunu konuşurken ayrı düştüklerini görebiliyoruz.

   • Züleyha

    Ben de zamanla Selim’le İdris sebebiyle ayrı düşeceklerini düşünüyorum. Sanki Selim’in bu planını abartı buldu, İdris’in ölmesini istemesinden hoşlanmadı gibi geldi.

    • kapatşunumuhuttinabi V.

     Zaten ailesinden kimsenin ölmesini istemiyor, onları seviyor.

    • Gözde E.

     Bence de kesinlikle hoşlanmadı; seviyor, kızgın ama ölmelerini isteyecek kadar değil.

  • Merhaba Hoşgeldin KŞMA (kısalttım ^^)
   Yalnız Cumali’nin yargıtayda bekleyen davaları olsa da adam şişledikçe suçu artıyor. O konuyu nasıl çözecekler? Bence bir şekilde kaçacak gibi gelmişti ama? Kaçak olursa da Çukur’a nasıl gelecek?
   Salih ile İdris arasında en büyük gediğin Sadiş’in göz göre göre evlendirilmesi olması gerekirken yahu bu Salih hala ponçik olabiliyor. Hani elindeki mermi? Sonuçta hala yalnızca Yamaç’a bilendi sanki. Şaka gibi…

   • Gözde E.

    Salih o kadar çok baba açlığı çekiyor ki o yüzden de İdris’e zaafı var.. .:(

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Adam cezaevinde birilerini şişlemişte, acaba o suçlar üstüne mi kalmış ,yoksa başkası mı üstlenmiş. Büyük ihtimal şişlenme olayları nedeni ile suçlanmadı. Kendisi de davası bozulduğu için serbest kalacak. Yoksa İdris’in ağzından yargıtayla ilgili o bilgiyi alamazdık.

    Hep diyorum Salih’in en büyük zaafı İdris. Saadet 2. planda. Yamaç’a kızgın, Saadet’i evlendirmelerine izin verdiği için. Çünkü ondan bu hareketi beklemiyordu. Bunu kendisi için değil, Saadet için yapmasını istiyordu. İnsan sevdiğine kırılır.

    • Gözde E.

     Yamaç’ı seviyorsa o zaman tekrar işbirliği gündeme gelebilir bu durumda BSO’daki diğer kardeşlere ya da Cumali’ye karşı

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Yamaç’ı seviyor, Yamaç’ta onu. Dünkü bölümde Yamaç Salih’in babasını kurtardığını öğrendiğinde babasına söyledi, yumuşasın ,gözüne girsin diye. İdris hemen konuyu Çukur daha önemli meselesine getirdi. Salih Çukur’u beyefendinin oğullarına bırakmaz. Bana göre Selim ve Cumali ölecek. İdris’in geriye iki oğlu kalacak.

  • Gözde E.

   Meliha Hanım ortaya çıkınca hala Çukur diyebilecek mi dediğiniz İdris mi yoksa Salih mi?
   Selim konusunda yazdıklarınıza katılıyorum ama bence O’nun ihaneti ancak dizinin finaline doğru ortaya çıkacak gibi ya da öyle olsa iyi olur. Ben her şeye rağmen bu karakteri seyretmeyi seviyorum.
   Bence Salih-Saadet konuşması/görüşmesi 3 gün içinde muhakkak olmuştur, olmadıysa boşu boşuna aralarında sorun olur.
   Karaca’yı samimi bulmadım, biliyorsunuz.

   • kapatşunumuhuttinabi V.

    Meliha ortaya çıktığında hala Çukur diyebilecek mi dediğim kişi İdrsi. Geçen bölümde Celasun’la konuşurken “tek o sevdiğini kaybetmedi” derkenki hali nazara alındığında Çukur 2. planda kalacak gibi. Sezon finaline 3 bölüm kaldı ama Meliha hakkında fazla ilerleme olmayacak. Ben sezon finalinde varsa kolyenin anlamı İdris’in onu göreceğini düşünüyorum.

    Selim konusu bence kesinlikle finale kalmaz. Sezon ortasında ihanet ve ihanetin sonuçlarını izleriz. Salih’in İdris’in oğlu olduğu ortaya çıktığı gibi. Gerçi bu olay çıktıktan sonra senaryo biraz sallantıya girdi, ama bu sezon ortası olmalı. Tabi gelecek olan Cumali karakterine de bağlı. Tutulup tutulmamasına.

    Karaca’nın samimi olduğunu düşünüyorum. Akşinla yaptıkları bir konuşma vardı. Akşin hep kötü şeyler benim başıma geliyor diye. Bence orada değişimi başladı. Senarist akıllıysa Karaca’yı aşk üçgeninde harcamaz. Hatta Selim ihaneti nedeni ile öldürülürse ben Karaca’nın Vartolu’nun cephesine geçeceğini düşünüyorum. Zaten Vartolu ile geçmişleri var ve iyi bir amca-yiğen olabilirler. İkisine güzel sahneler yazılır.

    • Amca – Yeğen olarak ben de daha çok sahne izlemek isterim <3

     • Gözde E.

      Ben de. Karşılıklı dinamikleri iyiydi. Akşın’ınki gibi babamı öldürdün muhabbeti de yok nasılsa.

     • Akşın dedin de… Ya lise 1 de Sultan okuldan almışmış… Kimsenin de sesi çıkmadı. Diyelim ki çok başarısız bir öğrenci idi, öyle olsa bile bunun meslek kursları var. Bu nasıl bir düzen… Babaymış, anaymış…

     • Gözde E.

      Bana 1 bölümde gösterilen Kahraman buna izin vermezdi!

     • Çok severmiş evlatlarını… Karısına bile silah kullanmayı öğretmişmiş…

     • Gözde E.

      Sena bir kendine gelse de Yamaç Amca’sı ile şu kızların eğitimlerine falan bir el atsalar.

    • Gözde E.

     Cumali’yi eğer doğru kişi oynarsa ve senarist de iyi yazarsa kesin tutulur diyorum.

    • Nur

     Selim’in öleceğini düşünmüyorum. Senaristin zihninde hepsinin önemli temsiliyetleri var. İlk başlarda ben de Gökhan Hocanın The Godfather’dan esinlendiğini düşünmüş ve Selim’i Yamaç’ın öldüreceğini sanmıştım ama geldiğimiz yer itibari ile The Godfather sanırım anlatım dilinde Red Herring denilen bilerek yanıltma yöntemi.. Çukur’un The Godfather ile falan yakından uzaktan ilgisi yok. Özgün bir anlatım sahte ipuçlarıyla izleyiciye aksettiriliyor. Selim, Çukur evreninde hep varolacak bir figür diye tahmin ediyorum.

     • kapatşunumuhuttinabi V.

      Hikayenin devamı için Selim ölmeli, ben Selim’e 2018 aralık-2019 Ocak ayına kadar süre veriyorum. Çünkü ihanetin ve ölümün yaratacağı çok hikaye var..

     • Gözde E.

      Bence ölecekse dediğin gibi en az diğer sezonun ortasında ölecek.

     • Ayla

      Bakalim senarist sizin gibi düsünüyor mu:))

 • DreamyTangerine

  Detaylı yorumumu yapıciim elbet ama ilk önce şu konuyu biri benim için aydınlatabilirse çok memnun olurum:
  Emrah’ın Sena’nın öldürdüğünü sandığı çocuğu Sena’nın yanına göndermesinden sonra arabada kendi kendine söyledikleri; “Ah be kardeşim önceden silahlı bir salaktın şimdi silahsız bir salaksın, yaşamana izin verdiğim için hayatının normale döneceğini düşündün. Faturaları ödeyebileceğini, yeğenlerine harçlık verebileceğini, kızlara kur yapabileceğini filan… ah benim güzel kardeşim, ah benim salak kardeşim… Senin hayatında artık hiç bir şey normal değil ki… Bundan sonra da olmayacak”
  Bu sözleri Emrah kime söylüyor, Sena’ya mı (Sena niye kızlara kur yapsın?) kendisi için mi (konuşma Sena’ya diye başlayıp kendine mi dönüyor iç hesaplaşma gibi..) yoksa bir piyondan başka hiç bir şey olmayan yancısı genç çocuk için mi?(buna hiç ihtimal vermiyorum)

  • Züleyha

   Aynı şeyi izlerken ben de düşündüm kime söylüyor bu adam bunları diye. Kızlara kur yapma lafı olmasa direk Sena derdim ama sanki kendisine söylüyor gibi. Özellikle ‘silahlı bir salakken silahsız bir salağa döndün’ lafı sanki kendisinin polisliği bırakmasına bir atıfmış gibi geldi.

   • DreamyTangerine

    heh aynen o da var, aynı şeyleri düşünmüşüz.

   • Aaa dur tekrar izleyeceğim, Emrah kendine mi söylüyor diyorsun? Hiç aklıma gelmemişti…

    • DreamyTangerine

     Evet ben de böyle olabileceğini yukarda yazdıydım… görülmemiş demek? :'( O çocuğun hikayedeki yeri ne ki onun için böyle hayat öyküleri sıralasın?

     • Çoklu kişilik bozukluğu… Vay…

     • DreamyTangerine

      Aslında öyle bir şey düşünmedim, sadece kim hakkında konuştuğunu anlayamadım. O yancı çocuk onun özel olarak düşüneceği biri değil, o yüzden arkasından o şekilde konuşacağına ihtimal hiç mi hiç vermedim. “Yaşamana izin verdiğim için hayatının normale döneceğini düşündün” demesini ben doğrudan ergenlik yıllarında Sena’ya yaşattıklarına yormuştum ama sonra devamında “yeğenlerine şeker almak, kızlara kur yapmak” falan geldi, sanki bu noktada artık Sena ile değil kendisi ile konuşuyor kendisinden bahsediyor gibiydi.

     • ama kendi kendine başka biriymiş gibi konuşuyordu ya…

     • DreamyTangerine

      Ha evet… ya zaten normal bir adam değil. 😳

     • Gözde E.

      Emrah’ı anlamak yerine diziden göndersek, çok sinirlerimi zıplatıyor artık. Kötü karakter seyretmeyi esasen severim ama O’na cidden tahammülüm kalmadı. Çünkü altı hiç dolu değil bu yaptığının belki de ondan.

     • Identity diye bir film vardı. aklıma geldi. Çok güzel filmdi. John Cusack…

   • https://www.youtube.com/watch?v=2ogYJ1cR0aw&index=6&t=7s&list=PL_8aRB2NmwZ4678g5inxUpssMc5WsrHDk

    0.55 > birini yakından tanımak aslında zor değil ile başlıyor. Yanındaki çocuk için dediği konusunda ısrarcıyım ^^

    • Züleyha

     Yani ben kendi önerilerimden çok emin değildim zaten. Yanındaki çocuğa demesi daha olası diyosan öyledir. 😊Zaten garip bir konuşmaydı anlayabilmek imkansız, Emrah’tan saçma sapan inciler 😒

     • Gözde E.

      Üf Emrah’ı seyrederken artık cidden daralıyorum, istediği kadar yakışıklı olsun. Lütfen artık eşek cennetine gidebilir mi…

     • Yok ben aniden Çoklu Kişilik Bozukluğu olduğuna ikna oldum <3

  • Şölen hoş geldin. Hemen cevap vereyim. Sena’nın fotoğrafını keserken yeniden izledim. (Ama izlerken Yamaç için söylüyor diye düşünmüştüm) Bence yanındaki çocuğa söylüyor (kız tavlama vs.. ) ama konuşmanın devamı Sena ile devam ediyor.

  • Gözde E.

   Ben direkt yancısı genç çocuk için söylediğini düşündüm, hiç aklıma Sena ya da kendisi gelmedi.

  • Ayla

   Yaninda ki gence söylüyor ve isi bitince onu öldürecegini algiladim ben…

 • Ayla

  Oh Asli süper hizlisin,parmaklarina saglik. Bende yorumumu dün gece yazdim ve senin yorumuna benziyor. Ben Idris in rehin alinmasinida Vartolu biliyor Selim le planladigini hissettim. Medet in israrci sorularina karsin sanki onu susturuyordu. Amac bir tasla iki kus vurmak,babanin gözüne girmek ve duvarlari yikmaya bir adim daha atmak. Bu arada Asli bravo sana 2014 yilinda dolarin ne kadar oldugunuda hemen buldun 🙂 Bende belirttim Akin da Cumali de cok tehlikeli birileri,bizler gelsinler diye diye bir hal olduk umarim pisman olmayiz. Cumali tamam hapishanede baba olmus herseyi ele gecirmisse o Cem in babasina yardim eden gardiyanlari ele gecirememis mi?

  Iste benim bölüm YORUMUM.
  Kimyager Yamac in kafasi iyi calisiyor,donmaktan kurtuldular. Selim le oyuncak kamyon muhabbetide güzeldi. Vah vah gitti Emmi nin paraciklari,üzüldüm. Tabii elinden birakmadigi cantayi nediye patlayicilarin arasina koydu orasi biraz mantiksiz. Ama dizilerde mantik aramiyacagiz:)) Ya bende iste ucuk kacik teoriler üretmiyorum,herseyin altindan birsey cikar cikacak diye pür dikkat izlemiyorum. Keyif alip izlemeyi seviyorum ama benimde takintim mantik aramak iste.
  Bu silah meselesi, Idris in rehin tutulmasi hep Selim ve Vartolu nun planiymis. Bu ikisi Emrah ve Nazim dan bagimsiz calisiyorlar. Nazim in bir bölüm olup 2 bölüm olmamasinada bir anlam veremiyorum.
  Assolist Vartolu babasinin gözüne girmek icin ne yollara basvurdu,akli sira babayi kurtarip kahraman olacak.Olduda Cukur un kahramani,gelsin pastirmalar,kurufasulyeler,karpuzlar. Baba ve oglu saniyeler icinde rehin olmaktan kurtuldular,iyi bir ikili oldular ve devaminida isteriz.

  Ne Deren daha sonrasinda ne Yamac sözde psikolog un duvarda asili uzman diplomasina bakmayi akil etmediler. Sena nin delirmesini büyük bir keyifle izleyen Emrah a gicik oldum,hala anlamis degilim Sena yi delirtip eline ne gecicek?
  Tek amac Sena nin durumundan dolayi Yamac in dikkatini Cukur dan cekmek olmasa gerek…
  Selim kizina gececek bunlar az kaldi,sen gencliginin tadini cikaracaksin derken ciddimiydi gercekten? Bu yolun sonunda huzur,mutluluk görebiliyor mu?
  Hele sükür Akin i hatirladi Selim,valla dizi basladigindan beri ziyaretine gitmiyordunuz:))
  Alico nun Idris taklidini cok sevdim,ayicigin icine para saklamasi falan güzel detaylardi.

  Karaca sevdigim bir karekter sadece Celasun takintisina kiziyordum. Bu bölüm sanki o takintiyi birakmis gibiydi. Kiz ne babadan gerekli olan ilgiyi görebiliyor nede anneden sevgi görebiliyor. Celasun la konusurken samimi olduguna inanmak istiyorum tabii ters köse yapip hala Celasunla Aksin i ayirma planlarina devamda edebilir…
  Akin cok belali ve kötü biridir diye tahmin ediyorum,ögrendiklerimiz onu gösteriyor. Baksaniza sevmeyi bilmezmis,öyle insanlardan korkulunur. Ciktiginda Karaca nin hayatini cehenneme cevirmez umarim.

  Kafaya taktigim Cem in babasinin hapisten kacacagini Vartolu nerden biliyordu? Sonucta Yamac ve Idris bu kacirma,adami saklama plani yaparken Selim yanlarinda degildi. Cumalinin de cok belali biri olacaginin vurgusu defalarca yapildi.
  Cem in babasina kimin yardim ettigini ögrendiginde ciktiginda bir savas cikaracagi kesin. Ehh oklar su anda Vartolu yu gösteriyor ,yandin sen Vartoli:)
  Vartolu gercekten gemileri yakmis Yamac konusunda,onun cukur u kaybetmesini istiyor ve onlarin en ufak bir kazanc saglama sanslarini engelliyor…
  Neyse bu bölüm bol bol Akin dan da Cumali den de bahsedildi,Cumali nin kollariyla idare ediyoruz simdilik:)
  Yamac ise eski Yamac degil,yorgun akli hep Sena da. Bence bu Sena meselesi kökten cözülsün ve bizler yine eski Yamac i görelim.
  Saadet icin söyleyecegimi söyledim,Salih i aramasina sevindim. Ama Salih in ona telefonda geri dönmemesine anlam veremedim,gelde mantik arama:)) Sadis in o silahla tarama meselesinden beri kendisine cok kizgin oldugunu biliyor ve Selim in yanindan gittigi anda güle oynaya kadina telefon etmesi gerekiyordu..

  • Ayla’cım hoş geldin… Vallahi gece yazdım ya, sabah güne biraz geç başlayınca yayına geç girdi o derece ^^

   Bence Cumali adamın çıkmasına göz göre göre izin verdi gibi geldi. Baksana kaçış planından haberi var ama vurucu darbeyi yapmıyor.

   Acaba Selim bu planı Cumali’den öğrenmiş olabilir mi? Cumali’den Selim’e Selim’den Vartolu’ya??? Selim ile Cumali’nin arası nasıl acaba?

   Güzel hatırlattın aslında paralar havaya uçmadı sadece yandı. Deforme olan paralar merkez bankasından değişiyor acaba yanık paralar için de bu geçerli mi? Bakmak lazım :)))

   Nazım’ın olaylardan bu kadar bağımsız olması beni de rahatsız ediyor açıkçası. Emrah için aynı şeyi diyemeyeceğim, o kendini Sena’ya vermiş zaten…

   Ya biz Cumali’yi psikopat beklerken Akın da ondan geride değilmiş. Merak ediyorum da bu kız (Karaca) dayak yerken Koçovalı’lardan hiç kimse ses çıkartmamış mı?

  • Züleyha

   Dörtlüyü bir araya getiren Nazım en önemlisi onlara maddi desteği sağlayan Nazım. Şimdi bu planlardan haberi olmaması biraz garip. Zaten Nazım’ın bütün bunları yapmak için motivasyonu ne bilmiyoruz üstüne planlardan bu kadar uzak kalınca mantıksız geliyor bana da.

   • DreamyTangerine

    Yukarı postaladığın yazın kayboldu, tam cevap yazıyordum izin vermedi. Paragraf koymayı unutma :))

    • Züleyha

     Ay yapma burda da mı onaya takıldım 😞 Her paragrafı ayırdım aslında ya

     • DreamyTangerine

      Paragraflar arası bir satır boşluk bırakmayı dene… :/

     • Gözde E.

      Benimki o yüzden mi spam’lenmedi acaba? Halbuki amaçsızdı aslında 🙂

     • Yokluğumu firsat bilen düşmanlar seni spamlemiş Züleyha… Hemen kurtardım… <3

   • Selim’in iplerini bu kadar hızlı bırakması bana da garip geliyor…

    • Gözde E.

     Acaba kendisi fazla bir şey yapmadan Çukur’un yakıp yıkılmasınının zevkine mi varmak istiyor kendileri?

     • Yoo bence babasının oğlu müdahil olmak ister gibi geliyordu bana…

     • Gözde E.

      Müdahil aslında ama biz görmedik o halde?

     • göremiiiyoruz. İs-yaan

     • Gözde E.

      Benden de isyan!

  • Gözde E.

   Ayla’cığım senin de eline sağlık. Ben hiç geceden yorum yazmıyorum valla. Hatta Aslı ya da Eda’nın yazdıkları üzerinden yorumumu şekillendiriyorum ilk etapta. Nasıl yapıyorsun böyle hemencecik yazmayı?
   Akın’ın Karaca’ya takmasını ben hiç istemiyorum, dün gece konuşmuştuk arkadaşlarla Sena-Emrah gibi bir ağabey-kardeş muhabbeti daha olmasın yani…

 • Ahmet Adar

  yorumlarını ve başlığını çok beğendim.Çok akıllıca seçilmiş bir başlıktı,fırtına yaklaşıyor başlığı,çünkü bölüm boştu.bu nedenle ileriki bölümlere odaklanmak çok daha doğru olacaktı.tebrik ederim.EQnün yüksek olduğu arkadaşların tarafından sevildiğinden belliydi de !Qnün de yüksek olduğu bu akıllı başlık ve konu seçiminden belli oldu.ben merakla meliha-mihriban-idris-selim koçovalı ve bunların geçmişlerine tesir eden paşa-sultan denklemlerinden aliço dolayısı ile haber beklerken seninde belirttiğin gibi cumali ve akından bol bol ipucu ve senin deyiminle fırtına bana göre felaketin habercisi ipucları geldi.senanın bir adet ilave ilaç aldı gibi geldi bana gelecek bölüm sena önce komaya girebilir diğer bölüm ölebilir istek üstüne oda diploma resimlerinden ecenin gerçek doktor olmadığını anlayan yamaçım emrahı öldürmesiyle sonuçlanabilir.Karacanın iyilik meleği tavırlarının sahte olduğuna ben de inanıyorum.ama bunun akşinin sevgi dolu kahraman babası vardı benim selim babam ilisisdiye bağlanmasını inandırıcı bulamadım.Aliçonun sahnelerinin kısalığını spor klubü taraftarlarıyla ters düşmesine bağlıyorum.BSOnun oyunlarının bu bölümde yamaç ve idrisin aleyhine sonuçlanması beni çok gerdi.

  • Merhaba Hoş geldiniz…
   Teşekkürler övgü dolu yorumunuz için :)))

   Meliha’ya yine bir ‘es’ verildi. Bu bölümde bir gıdımcık bile bahsi geçmedi (Aliço’nun panoyu kapaması dışında) Bölüm sonuna kadar çıkması gerek, kaldı elde 3 bölüm…
   Sena konusunda ben de öyle düşündüm. Sena ölür mü bilemem ama koma vb bir rahatsızlık bekliyorum ki Yamaç doktoru araştırsın.
   Aliço’nun sahneleri Meliha’ya bu bölümde yer vermedikleri için azdı, montajda Meliha bölümlerini çıkarmış da olabilirler gerçi ama açıkçası pek zannetmiyorum…

   Yorumlar çoğalınca sohbete de gelin…

  • Gözde E.

   Sena konusunda Yamaç’ın tekrar psikiyatrın yerine gitme sebebini ben hiç o açıdan düşünmemiştim, aydınlatıcı oldunuz, teşekkürler. Ama umarım Sena’nın ölümüyle sonuçlanmaz bu durum.
   Aliço sahnelerinin azlığının dediğiniz gibi olmadığını düşünüyorum, eğer haftaya cidden hissedilir bir azlık olursa buna bağlayabiliriz tabii.
   BSO’nun oyunlarının galip germesi beni de çok geriyor ve ekran karşısından öfkeyle kalkıyorum.