ÇUKUR – Bir Diyeceğin Var mı Babamın Oğlu?

Bölümü geriden geriden izleyebilme neticesinde Çukur bölüm yazısı da – bu hafta kısacık,  yeni bölüme 3 kala geldi.  İlk sezonun efsanesi 16. bölüme atıfla bir kez daha Babamın Oğlu dedik…

 

 
   
 

 

Mahsun içeride.  Bu net! Ama böyle bir hamle beklemiyordum doğrusu, eminim ki şaşıran bir tek ben değilim. Hele ki (onun da) sevdiği kadının katili Yücel ile birlikte görünmesi daha da şaşırtıcı. Acaba Yücel ile nasıl bir araya geldi. Bu sahne güzel bir flashback hak ediyor değil mi?  İşin ilginci – elbette Mahsun içeride ise,  pek kurt çizilen Çağatay bu oyuna nasıl geldi? Bu adam koskoca İstanbul’un kirli işlerinin arkasındaki adam olarak çizilmedi mi?

 

Bay Karizma

 

Yeni düşman Çağatay’ı sevdim sevmesine de bir sezon daha kötüler kaybeder, iyiler eksilir ama kazanır temalı senaryo izlemek istediğimi hiç zannetmiyorum.  Bu arada üstünde bir toz bulutu olan sırlar da açığa çıkar değil mi?

 

 

Salih’in görüntüleri izlediği sahnedeki oyunculuğu yüksekti, eleştirilere hak vermek lazım. Ama yine de insan sormadan edemiyor: “Erkan Kolçak Köstendil sen nasıl bir oyuncusun”  Kanal bu muazzam sahneyi bölük pörçük yayınlamasaydı sahnenin ruhuna çok daha iyi girebilirdik!  Görüntüleri kapatmamak için kumandanın pillerini çıkartması detayından sığınacak bir yer bulamayışına kadar güzeldi. Babasının katilini aradığını söylediğinde tek bir cümle söylemişti Yamaç: “Bul ve acısına son ver”  Buldu. O kadar ağır geldi ki gerçek, kendi hayatına son vermek istedi.

Ama bu görüntüleri izlemeden önce öyle bir sahne vardı ki…  Vartolu’nun endişe ile Yamaç’la konuşmak için gelmesi, Yamaç’ın gülümserken gözlerine yansıyan acı, Salih’in Yamaç’ı gözleri ile anlatmak istediğini anlayamayışı belki de anlamamak istememesi bu nedenle sürekli gözlerini kaçırması ve kalkmış giderken birden alnından öpmesi ve mekandan çıkmadan dönüp son kez Yamaç’ına bakması…   En güzel VarYam sahnelerinden biri bu olabilir. Ve bir gerçek var ki, yüzleşme sahnesine hazır olamayabilirim!

 

 

Zaten bu ikilinin her sahnesi bir başka özel…

 

“Ben doğurmadım çocuğunu, ben aşık değilim sana. Tamam ben de boş değilim tabii..”  VarYam diye bir gerçek var ^^

Ama en büyük  ship tabii ki Koçovalı Birader’ler de…

 

 

Tabii ne kadar izleyiciden gelen shipleri hikayenin ana çatısına oturtulma taleplerine karşı olsam da yazıda değinmek lazım…

 

 

Vartolu Saadet sahnesine ne demeli… Salih’in empati yoksunu bu kadınla bir arada olmasına katlanamıyorum galiba. Net! Hadi daha dün Sultan Hanım’ın özel(!) görevine isyan ediyordun, sonra isyanının unuttun ‘annecim’ demeye devam ettin, karakterindendir dedim, yorum yapmadım. Ama hani Yamaç Salih’in davranışlarının nedenlerini tane tane anlatırken anlar gibi de olmuştun? Böylesine sözleri olan bir şarkı seçiminde sevdiğinin (göreceli) karşısında donuk bir şekilde oturan kadından çok da fazla bir şey beklememek lazım galiba.

 

Acımasız olma şimdi bu kadar
Dün gibi, dün gibi, çekip gitme
Bırakta dolanayım ayaklarına
Kum gibi, kum gibi, ezip geçme

 

 
   
 

 

 

AzKar sahnesi gerçekten de göz doldurucu idi.  Hala Karaca’nın ulvi bir sebeple Azer’in evine gitmiş olduğuna inanmıyorum.  Ey aşk, sen nelere kadirsin… Ama ilk defa Azer’in Karaca ile daha duygusal ikili diyaloga girdiğini izledik. Madem artık Karaca Koçovalı’da değil, Kurtuluş olması yakındır derim. Sizce?

 

gülüşe bakar mısınız? ^^

 

AzKar fandomdan linç yemeyeceksem,  Efsun’un Yamaç aşkı gerçekten de dizideki en naif duygu yoğunluğu bana göre.   Yamaç’ın Nehir’i sevmediğini anladığı anda içinde kelebeklerin uçtuğunu o kadar güzel hissettirdi ki Damla Sönmez. İçses “Yamaç Nehir’i sevmiyoo, Yamaç Nehir’i sevmiyooo… ” <3

 

Peki Çağatay’ın Efsun’u gördüğünde gözlerinden kalpler çıkmasına ne diyorsunuz?  Çağatay – Efsun sahnesinden anladığımız taptaze bir üçgenimiz daha mı oldu dersiniz?  EfCag mı diyeceğiz?   Bu arada Efsun’un Yamaç’ı koruduğu efsane diyalogu da hatırlayalım mı?

 

“-Sana mı musallat oldu?”

“- Yok öyle bir şey. Geldi bir iki kere konuşmak istedi ama gönderdim.”

Pek de gönderdi sayılmaz ama ^^

 

Özetle yorumlar kısa kısa olsa da dram, aksiyon dengesi yerinde sezonun en güzel bölümlerinden biriydi…  Tweet’leriyle yazıma renk katan Fatima. ve  flakka ‘Kekam‘a   teşekkürler.

 

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Çukur  kategorisini ziyaret edebilirsiniz…

 

Ön izleme inanılmaz heyecan verici. Sahnenin öncesini ve sonrasını o kadar çok merak ediyorum ki. Çukur’da en çok sevdiğim sahneler bu gibi sahneler ve türevleri…  Fragman’da ilgi çekici. Yamaç depoda kimi bulacak dersiniz?

 

ÇUKUR 3.Sezon Bölüm 17 Sneak Peek

 

ÇUKUR 3.Sezon Bölüm 17 Fragman

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Buke Oguz

  Herkese merhaba :))) Aslı’cığım ellerine sağlık. Bölüm başlamadan genel hatları ile yorumumu yapayım.
  Öncelikle bölümü her zamanki gibi beğendim ve Vartolu flash’ı izleyemedikçe gerim gerim gerildim oturduğum yerde. Dizinin final sahnesi ile yeni bölümün ilk sahnesi tüm bölüme bedeldi. Defalarca açılıp izlenecek iki sahne sundular bize… Yeni bölümden ilk sahnelere hasret kalmıştım. Fragman izlemediğim için bir haftayı ilk sahneyle geciriyordum malum 🤣🤣
  Bolumun en begendigim sahneleri
  1-Tüm VarYam sahneleri, Yamaç:Tamam ben de sana karşı boş değilim ama 😍😍🤣🤣 Vartolu: Vartolu Saadettin olmanın en önemli şartı muhabbeti… Yamac’i alnından öpüşü , sahnedeki huzursuzluğu… Içinde anlamlandıramadığı hisleri dışa vurumu.
  2-Selim Yamac kahvehane sahnesi… Selim ve Yamaç’in ses tonlarındaki değişimler, mimikleri ve replikler çok iyiydi…
  3- Vartolu’nun babasının katilini öğrendiği sahne tabi ki en iyilerden biriydi… Salih ne kadar geciktirmeye çalışsa da , O flash’ı izlememek için bahaneler yaratsa da , her şey hazırken flash i ateşe atmaya yeltense sonunda cesaretini toplayıp tv de babasının ilk görüntüsünü görüşü… Tv yi kapatmamak için kumandanın pilini çıkarması. Yamaç silahı kaldırdığında sanki tv yi kapatsa Yamaç’ın ateş etmesini engelleyebilecekmiş gibi kumandaya sarılması..Ben neredeyim isyanı… Hepsi çok iyiydi.. Ve tabi silah patladığı anda tv yi söküp sarılarak yere düşmesi ve bir yandan baba bir yandan Yamaç diye haykırırken döktüğü göz yaşları..
  Bir insan için babasının ölmeden önceki son dakikalarını ve ölüm anını izlemek çok acı olmalı ve Salih’in o acısını sonuna kadar yaşadı ve yaşattı Erkan Kolçak Köstendil bize…Kendisine kocaman 👏👏👏👏
  Yamaç Salih yüzleşmesini merakla bekliyorum. Kavga mı ederler , silahlar mı çekilir, bağırıp çağırma mı olur yoksa sadece ” Neden?” diye mi sorulur bilmem ama bu yüzleşmenin sonu sarılıp ağlaşma olur gibi geliyor bana.. Salih o videoda Saadet’ i ve başına dayalı silahı gördü…Diğer kadınları da…O anda algılamasa sonra yeniden izleyecektir ve Yamaç’ın bunu neden yaptığını , yapmaya mecbur kaldığını anlayacaktır. Ki bence zaten anladı. Ben neredeyim derken ” nasıl olanlara engel olamadım diye , babamı ve kardeşimi koruyamadım diye kendini suçluyor gibiydi… Yamaç’ı suçlamaktan ziyade kendini suçlama ihtimali yüksek gibi geliyor bana… Acaba Selim ve Cumali’ye yada Saadet’e bundan bahsedecek mi? Yamaç ile yüzleşmek yerine flash’ı izlememiş gibi yapması ihtimal dahilinde olur mu?
  Salih Yamaç’ın şu ana kadarki her söz ve davranışını sorgulayacak şimdi. “Bul ve acısına son ver ” den Selim’leri kurtarmaya gittiklerinde birbirlerine silah çektikleri sahnedeki sözleri , mezar taşı sahnesindeki sözleri vs… Tüm bunları bir araya getirdiğinde Yamaç’ın çektiği acıyı , ağabeyinin elinden ölmeyi isteyecek kadar caresiz olduğunu görecektir. Ve bunların yüzleşme öncesi olacağını düşünüyorum… Salih eğer Yamaç’ı affederse Yamaç ne tepki verecek merak ediyorum. Adam aylardır Salih O’nu bulsun ve öldürsün diye bekliyor. Ölümünün yaklaştığını hissettiği için belki de eskisi kadar çok baş ağrısı ve çınlamalar yaşamıyor yasa da kabullenmiş gibi… Babasının fotosuna bakıp sofrada ve çalışma odasında O’nun yerine oturabiliyor. Şimdi Salih ummadığı bir tepki verirse Yamaç ne hissedecek… Kendinden daha çok nefret edip daha çok öfke mi duyacak hatta kendini öldürmeye mi yeltenecek yoksa ağabeyi onu anlıyor diye rahatlayacak mı? … Izleyip göreceğiz.
  4- Salih Saadet kum gibi sahnesi… Cem Adrian’in sesi ve VarSad flashbackleri eşliğindeki sahneyi çok sevdim. Salih sözlerinin kar etmeyeceğini yada kendini doğru ifade edemeyeceğini düşündüğü için belki sözü Cem Adrian’a bırakmıştı… Saadet mesajı aldı almasına ama Salih maalesef böyle bir adımı atmakta geç kalmıştı. Saadet’i haksız görmüyorum ben kararında. Salih Almanya’ya gitmeden önce hapishanedeki son görüşte derdini anlatsaydı hadi içeride konuşamıyor bir mektup yazsaydı yollasaydı yada ciktiginda hirsiz gibi kapi onune ogluna hediye bırakacağına adam gibi kapıyı çalıp karısına bir sarıldaydı. Susmak yerine gerekirse kavga etseydi. Zamanında karısının O’nun acısını paylaşmasına O’na destek olmasına izin verseydi herşey farklı olurdu. Salih Saadet’e açıklama yapmakta geç kaldı. Ama O da haklı bu yaşına gelmiş , her acıyı her zorluğu tek başına göğüslemiş, paylaşacak medet umacak kimsesi olmamış ki şimdi birine ihtiyacı olduğunu kabullensin ve kendini O’na bıraksın.
  Bir de şu var . Saadet zaten başından beri çocukluğundaki Salih’i , Salih’in O’nu inandırdığı Tukce Öğretmeni Salih Helvacı’yı seviyor. Vartolu Saadettin’ i başından beri kabullenemedi ve hep değiştirmeye çalıştı. Şu anda da sevdigi Salih’i görmek istiyor karşısında , Yamaç’ın O’na ” Salih eski Salih degil hic birimiz eskisi gibi degiliz. O’na firsat ver iyileşmeye çalışıyor ” demesine ragmen. Salih ve Sadettin’ in bir bedende yaşadığını kabullenmek zorunda Saadet. Salih evine döneceğinin sözünü verdi mi verdi. Eski Salih yeni Salih yada Saadettin dememeli kocasını iyi kötü her yönüyle kabul etmeli artık.
  5- Nehir Efsun sahnesi güzeldi. Bence EfYam Neham diye tuttururup VarYam’ın arasina girmeyi kalkmasınlar NehSun olsunlar. 🤣🤣 Bu arada Efsun’un Nehir’e ” Sana bir şey olsa ( yada seni kaybetse tam hatırlamıyorum) canı acır ” demesi ileriye dönük bir ipucuydu sanki… Yamac ve Nehir ilişkisi ciddiye bindiğinde Nehir’in hayati da tehlikeye girecek bence. Efsun boşuna Nehir O’na “benim yanımda sanki başkasını düşünüyor” dediğinde üstüne alınıp kendini düşünüyor sanmasın. Sonunda hayal kırıklığına uğrayan kendisi olur.

  Bölümün sürprizi tabi ki Mahsun ve Yücel’i yan-yana Cağatay’ın karşısında görmek oldu. Mahsun’u Yamaç’ın yanında görmek mantığıma oturmasa da Yücel ile yan-yana görmek tamamen mantıksız. Hele de Sena diye ölürken… Yamaç’a “Sena’ya söz verdim ” deyip gölgen olacağım senin için gerekirse öleceğim derken… Bu durumda Mahsun’un içeride olması mantıklı duruyor. Ama Cagatay’in ” tebrikler beyler dediginiz çıktı ” sözü de kafaları karıştırmıyor değil. Yücel ve Mahsun nasıl bir araya geldiler. Mahsun ne zamandır Çağatay’ın yanında merak ediyorum. Bence de bu ilişkilerin bir flashback ile ortaya dökülmesi lazım.

  Çağatay Efsun’dan hoşlanıyor ve Efsun da bunun farkında. Bir bolum önce Çağatay konusu geçtiğinde korku ve tiksinti ile bahseden Efsun’un , Azer’in yanında Cagatay’ı övmesi ilginçti. Efsun yine güçlü kadın maskesini takmıştı Çağatay ve Yücel karşısında… Çağatay’ a karşı tam olarak ne hissediyor geçmişte aralarında bir şey geçti mi ilerleyen bölümlerde belli olur ama Efsun’un Yamaç’a karşı hislerini ve O’nu korumaya çalıştığını anladığı anda Çağatay Yamaç’ı saf dışı etmek için her şeyi yapar kesin.

  Azer Karaca cephesi daha samimiydi bu bölüm. Cumali Karaca’yı almaya geldiğinde Karaca kalmayı seçtikten sonra ağladığında da , Azer annem seni annenden çok önemsiyor ( 😡 kızın yarasını deşmeyi
  bırak Azer) dediğinde ağladığında da aklıma Karaca’nın Celasun’a Akşın için ” O bir kız çocuğu , kadın olan benim ” sözleri geldi. Maalesef sen de hala sevgiye, ilgiye , sığınacak birine muhtaç küçük bir kız çocuğusun Karaca, ne kadar güçlü bir kadın gibi davranmaya çalışsan da.

  Yeni bölüm yorumlarında görüşmek üzere. Şimdiden herkese iyi seyirler…

  • Gözde E.

   Ne güzel yazmışsın canım. Benim aksime sen Sadiş’ten soğumamışsın, ikizlikte ayrı bir nokta ne hoş 😆
   Yamaç Selim sahnesini kısa videolarda göremedim. Kaçıncı dk idi acaba, Youtube gibi olmayınca imleç oynatma Puhu’da seyredemedim kaçırdığım kısmı.

 • Ayla

  Bu aksam bir karaktere daha veda edicegiz gibi…

  • Nur

   Çağatay ile Kafkas cephesi açıldı. Çağatay, Karadeniz’den başlamış:)

   • Ayla

    Ahh ben Emmi gidici sandim ama Gözde Senol diyor. Emmi gitmeliydi bir fonksiyonu kalmadi artik.

  • Gözde E.

   Ama ama ama hayır ya 😢

   • Nur

    Ay Gözde, çok oldular yaa.. Dizinin süresi 150 dakikaya çıkmış diye okudum 150 dakikalık dizide bir kalabalık bir kalabalık.. ama darmadağın herşey. Bir gördüğümzü diğer hafta görmüyoruz, o kadar kalabalıktan doğru düzgün bir şey çıkarmak isterken insanın zihni yoruluyor. Zaten 2 saat full Yamaç.. Biraz azalsınlar artık, Yamaç’ın da ekran süresi azalsın, toparlansın.

    • Gözde E.

     Ama Şenol diye bir şeyler duydum ben çok seviyordum O’nu 😢

   • Ayla

    Ben özetin yalancisiyim,ha spoiler yedin:)

    • Gözde E.

     Bu tip şeyler hep yayılıyor zaten, her ölüm öncesi spoiler yiyoz 😬

 • Gözde E.

  Bu akşamki etiketimiz: #kiminyanındasın
  Yamaç Mahsun hesap sormavari bir fotoğraf ile paylaşılmış, Mahsun hain mi yoksa diye bir an bile düşünmek istemiyorum.
  Bir de YENİ BÖLÜM 20.45’TEYMİŞ DİKKAT!

  • Nur

   Yamaç’ın Yücel’den ağzı yandı. Mahsun’u Çağatay’a çalıştığını mı öğrendi acaba? Altınların saklandığı yeri ( Çukur’un hazine dairesi) Mahsun biliyordu Yamaç’ı takip ediyordu Yamaç içeri almıştı Mahsun’u. Bu akşam ölecek karakter hazine dairesinde öldürülmüş, haliyle altınlar gitmiştir. Orayı Mahsun biliyordu..

 • Show Tv Mahsun hain mi Içerde mi anketi yapmış. Yahu anket benim işim. Yanıt öyle net ki anket açmak hiç aklıma gelmedi

  • Gözde E.

   Dizide en beğendiğiniz çift anketi aç 🤣 Yamaç Nehir, Yamaç Efsun, Cumali Damla, Vartolu Sadiş, Azer Karaca ve Efsun Çağatay adaylar olsun 😂

  • Nur

   Bencede ankete gerek yok. Hatta diziďe hain çıksa bile o seçeneğe gerek yok:)
   Bu arada aklıma gelmişken yazayım. Yamaç’ı kim kurtardı anketinde Nehir’i işaretlemiştim Mahsun çıkınca SM’de herkes Mahsun’u tahmin etmiş zaten. Nerden tahmin ettilér diye düşünürken aklıma geldi. Nehir bile olsa güçlü bir yardımcısı olması lazımdı ki Yamaç’ı taşıyabilsin. Son bölümden beri Mahsun- Nehir, bir şekilde irtibatlı diye düşünüyordum. Beyaz Mersedes, Nehir’e uyan bir araba. Plakalar bazen öylesine kulanılıyor ama arabalar öyle değil. Mahsun ve Beyaz Mersedes bağı hiç yok. O araba Nehir’in ve Mahsun kullanıyor bence.

 • Gözde E.

  Selam kızlar. Bölümü çok beğendim ama hâlâ yorum yapamadım. 🙈 (Şimdi Ayla beğenmediğin bölüm var mı diyecek 😂) Zemheri ilk bölüm yazısı yazarım diyordum onu da yazamadım. 🙈🙈 Bölüm yorumum gün içinde inşallah 😄
  Anladığım fragmanlardan da yine çok memnunsunuz, inşallah bölüm de iyidir yine.

  • Nur

   Merhaba Gözde. Fragmanda bir sürpriz haricinde pek bir şey yoktu ama hiç verilmemesinden daha iyi tabi ki.
   Bölüme kadar konuşacak, yazacak, düşünecek malzemimiz oluyor. At şu spoiler korkusunu üzerinden:) Uzaylılar gelmiyor:)

   • Gözde E.

    Aaaa ben korkumla mutluyum. Bölümde heyecanlanmanın keyfi bambaşka :))

    • Nur

     Vaaayy Gözde.. Adrenalin tutkunusun ha.. Şaşırtıcı.. Benim Adrenalinle pek işim yok. Lunaparkta Atlı Karıncaya dahi binmem, hız sevmem, yükseklik korkum var++ O yüzden heyecan değil de derinlik peşindeyim. ‘Ne olduğundan’ ziyade ‘Neden oldu?,’ ‘Sonuç ne olacak?’++ gibi şeyler daha çok ilgimi çekiyor. Olay an’ı değil de ‘Olay yeri inceleme’ bana daha uygun galiba:).. Ya da bilmiyorum, spoilerdan hiç etkilenmiyorum..

     • Gözde E.

      Yükseklik korkusu bende de var. Ama gondola da, daha ürkütücü şeylere de binmişliğim var. :))) Araba kullanımında hızdan biraz korkuyorum ama.
      Ben spoiler olunca, sahneyi önceden bilince aynı tadı alamıyorum. Ama itiraf edeyim bu sezon garip bir şekilde Çukur harici dizi fragmanlarımı seyrediyorum. 🙂

     • Nur

      Çocuķken ailemle gittiğim lunaparkta bir kez yükseğe çıkan kayığa bindim, çığlıklarım nedeniyle kayık durduruldu, indim. İlk ve sondur.. Hızdan nefret ederim.. Spoiler için; Roman, Öykü, Sinema; TV, Tiyatro.. sonunu bilmek, ne olacağını bilmek++ hiç etkilenmiyorum. Sevip tekrar not almak üzere okuduğum kitaplar var, bitirip ‘anlamamışım’ deyip tekrar okuduğum kitaplar var. Tekrarını ilkinden daha çok severek izlediğim filmler var++ Çukur’un süresi uzun olmasa bazı bölümleri rahatlıkla ikinci, üçüncü kez izleyebilirim. Süre bana çok uzun geliyor ve sahne atlayarak izlemeyi sevmiyorum. Fragmanlar ilgimi taze tutuyor. Son fragmanda Çağatay’ın cümlesine takıldım, kendimce anlamlandırmaya çalışıyorum cümlede aksiyon ya da olay anlamında spoiler yok, karakteriyle ilgili bir şey. Kafam dünden beri onunla meşgul:)

     • Ayla

      Sen gecen sezonda cukur disinda diger baktigin dizilerin fragmanlarina bakiyordun,gelde cöz seni:))

     • Gözde E.

      Yok hepsine bakmıyordum, bu sene cozuttum 😂 E Büke de öyle, bizi çözene aşk olsun 🤣🤣

  • fragmanlar güzel. (ilki daha güzeldi) ön izleme şahane…

   • Gözde E.

    Öz izlemeleri seyrediyorum :)) Bu spoiler seviyesi bana yetiyor 🙂

 • Salih deli Halil’i nasıl buldu yahu?

  • Ayla

   Ne güzel ya hep Halil in olmasini istiyorduk geri geldi simdilik:) Fragmanda ki son sahne eger dizide son sahne olursa cok kizarim ha😡

   • Nur

    Halil’in geri gelmesinin aĺtından bir bomba patlayacak gibi hissediyorum. Bebişle annesini sağ salim bir tarafa alsak rahat edecem. Yazarken aklıma geldi Halil ölen oğlunun spor ayakkabılarını saklıyordu.. Valla tedirginim.

   • zannetmem

  • Nur

   Deli Halil tam bir sürpriz oldu. Kahraman suikastinde tim’in sıktığı mermilerlden sekenlerle Halil’in karısı ve oğlu ölmüştü değil mi? Kesin ailesinden biri ölmüştü ama oğlu mu, karısı mı yoksa her ikisi miydi hatırlamıyorum. Halil otele biriyle görüşmek için gitmişti, zengin bir adamdı.. bu tür şeyler aklımda kaldı çünkü KaraKuzuların finansörü Halil mi, Halil, Vartolu’dan intikam alır mı falan gibi tahminler yapmıştık. Halil’in tekrar görünmesi manidar.. Kısasa kısas yapıp Vartolu’nun eşine ve oğluna zarar vermek ister mi?
   Halil’den bir parça huylandım ama bir de geçen hafta Haydar açılımı oldu. Haydar ve Halil, Vartolu ile ilgili kişiler Vartolu’ya taze bir hikaye geliyor gibi hissediyorum.

  • Gözde E.

   Fragmanlardan yediğim bu tek spoiler bayağı ilgi çekici ve merak uyandırıcı. Geçen sezon çok çabuk vedalaşmıştık bu karakterle. Altı dolu bir karakterdi, yeniden gelmesine sevindim.

 • Nur

  Bölümden aklımda kalan birkaç şey;

  Çağatay’ın Yücel’e bahsettiği ‘birini Kolombiya’dan getirtme hikayesi Kenya’da gerçekleşmişti. Çağatay karakterinin evrileceği yer için spoilerlardan biriydi.
  —-
  Bir bölüm öncesinin final sahnesi Çağatay- Yamaç karşılaşmasıydı bu sahne aynı zamanda Çağatay’ı izleyicilere takdim sahnesiydi. Nejat İşler gibi bir oyuncunun oynayacağı karakterin tanıtımı için zayıf kalmıştı. Bölüm sahnenin devamı ile açıldı. Çağatay’ın 3 yerde kestiği cümlelerini Yamaç tamamladı. İzlediğimden beri aklıma yatmayan bir şeyler var. Yamaç’ın cevapları sanki Çağatay’a değil de Yapıma bir gönderme gibiydi.
  3- Ben asla düşmem (Reyting)
  2- Çukur’un kralı Çukur’dur
  (Dizinin baş karakteri Çukur’dur)
  1- Kim olduğun s**mde değil.(Nejat İşler olman s** değil)

  Cihangir Ceyhan’a yapılanın aynısı!
  —–
  Azer olmayan Kurtuluş’un Yılmaz olması olasılığı arttı. Murteza, suikat için ‘Yılmaz’ın (dahi) haberi olmasın dedi. Şayet Yılmaz ise, Efsun’dan işleri Çağatay devraldı ve Yılmaz, Çağatay’ın içerde elemanı.

  Çağatay puro kesiciyi Yamaç’tan sonra Azer’le konuşurken de kullandı. Çağatay, Koçovalılar ve Kurtuluşlarla resmen savaşta.

  Çağatay, Yamaç ve Azer’i arkası dönük karşılamıştı. İlk dikkat ettiği şey kıyafetler oluyor ve giyim üzerinden ezikliyor.

  Yücel’i yüzü dönük karşıladı.
  Yücel’in sözünü kesmedi Yücel, Çağatay’ın sözünü kesti.
  Başıboş köpeklerin arsasındaki kulübeden gelen Yücel’in kıyafetini eziklemedi, eşiti gibi karşısına oturtup konuştu.

  Çağatay gerçekten farklı biri. İlginç, derinlikli ve soğukkanlılığıyla korkutucu..

  • Ayla

   Replikleri Aras Bulut degil senarist ve yardimcisi yaziyor,göndermeyse Horzum yapmistir ama neden yapima gönderme yapsin ki? Yaziyor ve tikir tikir parasini aliyor:))
   Neler tespit etmissin,sahidende Cagatay pislik Yücel in kiyafetlerine deginmedi.

   • Nur

    Senarist yazıyor tabi ama yazdığını bazen değiştiriyordur, bazen doğaçlama oluyordur..
    Ekran arkasında neler olduğunu bilemem ama şu var ki diziyi içine düşecek kadar dikkatli izlediğimde bazı şeyler kafama oturmuyor, kurguluyorum ve nadiren de olsa geçen zamanda yanılmadığım hissini taşıyorum.
    Cihangir Ceyhan hakkında bilgim nerdeyse sıfırdı geleceği ilan edilmiş miydi, anımsamıyorum ama bir anormallik silsilesi vardı sahnelerde. Özellikle Aras’ın performansı falan o kadar tuhaftı ki Akşın’ın öldüğü bölüm olmalı, tuhaf tuhaf şeyler. Azer’in göründüğü ilk bölüm, tuhaf tuhaf hareketler.. Belki burada yazmışımdır Aras, Cihangir’i istemiyor diye. Sonraki bölümler+ bu sezon yanılmadığımı gördüm. Yamaç ve Azer sahnesi asla istemiyorum. Yamaç’a 500 tane adam var dizide onlarla sahnesi olsun Azer’den uzak dursun istiyorum.
    Cihangir’in istenmediğini nasıl sezinlediysem aynı sezgi Nejat içinde geçerli şimdi.
    Yapımcı müdahele etmezse olacakları söyleyeyim.
    -Çağatay’a bir iki uyduruk pohpoh sahne yapılır, kof kof köpürtülür.
    -Yamaç, Çağatay’ın annesine bir güzellik yapar. Mihriban’ın mezarını yapmıştı, Fadik’in hayatını kurtarmıştı, Çağatay’ın annesine ne yapar, bilmem.
    – Çağatay, ya kadın kaçırır ya öldürür, ya sattırır ya satana yardım eder++ kadınlara zarar verir.
    – Yamaç bir güzel döver, yener, rezil eder++
    – Çağatay adamlarını, parasını, malını, mülkünü her şeyini kaybeder (Azer şu an bu aşamada)
    – İzleyiciye kof düşman fazla gelir şikayetler başlar ve fııssss..
    Bu formül bugüne kadar şaşmadı:)

    Çağatay’da şaşabilir. Bilmiyorum?

    • Gözde E.

     Ben Çağatay’da şaşacağına inananlardanım. O bambaşka görünüyor. Hem artık şaşsın ki dizideki heyecan, merak, tat artsın.

     • Nur

      Yamaç ön planda olsun diye Yamaç’ı, aileyi, mahalleyi bitirdiler. Dizi sığlaştı. Yamaç ilk sezonda Doğukan’ın menejerine gitmişti ve galiba ilk kez orda ‘Ben Yamaç Koçovalı’ demişti. Bazen o sahneyi ordaki Yamaç’ı hatırlıyorum. Super bir karizma, insan evini öyle birinin mahallesine taşır, öyle bir hava.. Bu sezon özellikle Yamaç’ı sadece başrol oyuncusu olarak görüyorum, bir hissiyat yaratmıyor. ‘E tabi başrol işte’ diyorum içimden. Karakterin dünyasına giremiyorum. Nehir ile çok iyi başlamıştı biraz ağırdan devam etmeliydi. Yine de Nehir tek inandırıcı unsur benim için. Birbirleriyle akıl hastanesinde tanışan 2 genç insan, tencere dibin kara misali takılıyorlar. Mahalle, aile, savaş++ Yamaç’ı entegre edemiyorum. Formül de yukarıda yazdığım gibi, başrol için harcanacaklar diye aklımın bir köşesinde oluyorlar.

 • Nur

  AZER-BEY(can?)
  Çağatay’ın Azer’e ‘Azer Bey’ hitabına güldüm. Azer Çukur’un zamanda ve coğrafyada yolculuğuna etnik kimlikler arasında yolculuğu ile ekstra katkı sağlıyor. Azer’in yolculuğundan başım döndü, takip edemiyorum. Çağatay’ın manidar hitabından yola çıkarsak şu anda Azeri kimliğiyle Azerbeycan’ı temsil ediyor. Karaca’nın Karabağ’ı temsil edip etmediğini çok düşündüm ama evlilik ailelerin anlaşmasıyla gerçekleşecek düşüncemden dolayı Karaca için Musul’da karar kırdım. Azer ve Karaca için mutsuz son düşünmek istemiyorum. Karabağ halen çok sorunlu bir bölge. Musul daha çok işime geliyor.

  Azer için ‘Cilician vs Cicilian’ diye bir başlık açmak isterdim. Yolculuğuna Kilikya’lı (Adana Vilayeti) olarak başlamıştı ama kuzeye doğru göç ediyor. Göç ederken kimlikleri de değişime uğruyor. Kilikya kalıntısı olarak Efsun’a bâkarken taktığı güneş gözlüğü kaldı. Efsun güneşi sembolize ediyor ve Azer eskisi gibi güneşe dayanıklı değil. O artık kuzeyli. Kıyafetleri de değişti hafif trençkotlardan kat kat yünlülere geçti. Evinin bahçesindeki havuz artık Akdeniz değil, havuz varla yok arası bir şey belki Akdeniz’e Adana’ya özleminden dolayı var? Havuzla zaten bir ilgisi de yok. Azer sezonun en sevdiğim karakterlerinden biri. Mahsun ve Çağatay gelmeden önce nerdeyse kalbimin tek sahibi olacaktı, hangi birine yetişcemi şaşırdım:) ama Azer’in işlenmesi ne kadar sekteye uğrarsa uğrasın en özel karakterlerden biri.
  Sevdiğim karakterlerin müstakil olmasını tercih ediyorum, mesela Vartolu’yu Varyam, Varsad vs gibi hiç anmadım. Azer’in de müstakil işlenmesini isterdim Karaca ile aşk yaşaması elbette çok güzel Karaca da olsaydı ama Azer daha müstakil işlenebilseydi. Batının Sicilyalısına karşı bizim Kilikyalımız.. Maalesef olmadı. Çukur’da bu kadar ekran süresi verilmesine dahi şükretmeliyiz 30+ karakter çok fazlaymış.
  Azer karakterinin en özgün yanlarından biri oyuncunun bizzat kendisinden de esintiler taşıması. Cihangir Ceyhan’ın Adana ve Yılmaz Güney sevgisi bunlara bir örnek. Bence çok hoş bir dokunuş olmuş.
  Geçen sezon dizide ilk uzun repliklerinde çok çok az sorunlar vardı bu sezon onları aştı. ‘Ben en azından katilimi tanıyorum’ repliğini bir kaç kez ekrana bakmadan tekrar tekrar dinledim. Müziğimizde Ahmet Kaya sinemamızda ise Yılmaz Güney’in bıraktığı bir boşluk var. Yılmaz Güney’in repliğini gözümü kapatıp yeni bir Yılmaz Güney olabilir mi acaba diye defalarca dinledim. Evet, olur. Benim gibi bir Yılmaz Güney hayranı için (doğru bir projede) olur. Azer’in Cio esintisini bu manada seviyorum. Adana’dan gitgide Kuzey’e çıkması Karaca ile camdan bakarken Karaca’nın memleket özlemini kendi özlemiyle özdeşleştirip sarılması, sarılma anında yüzündeki güçlü ifade.. kalbi de o kadar güçlü müydü o anda? Yuvalarından uzak iki genç insan, yuva özlemini, vatan sevgisini yüreklerinin derinliğinde barındıran iki insan hiç konuşmadan birbirlerinin acısını birbirlerine sarılarak paylaştılar. Azer her ne kadar vatanında gibi gösterilse de o vatanından çok uzakta. Kuzeyde bir Kilikyalı.

 • Nur

  MAHSUN MUAMMASI

  Mahsun hakkında tahminle karışık düşüncelerimi yazacağım ama vereceğim bazı bilgilerin mesela ‘Çeka’ konusunda yazacaklarım gibi, güvenilir bilgi olmadığını kafamda gelişgüzel kalmış şeyler olduğunu belirteyim.

  Dizi zamanda ve mekanda ileri-geri yolculuk yapıyor. Mekandan kastım Coğrafya. Çukur coğrafyası çok geniş bu geniş coğrafya İstanbul ile sembolize ediliyor.

  KaraKuzular ilkel komünal oluşumu andıran bir topluluktu. Çocuklukta birbirini bulan 4 kimsesiz çocuğun kendileri gibi kimsesiz çocuklarla birlikte düzen içinde ezilmemek amacı ile bir olup güçlü olma oluşumu. Karakuzular bir anti-kapitalist oluşum gibi görünseler de aslında kapitalist düzen içinde yer alıp kurallarına karşı çıkma gibi ucube tavır içindeydiler. Sürdürülmesi imkansız bu tavrın nedeni oluşumun teorisyeni Yücel’in aralarından erken ayrılmasıydı. Teori oluşmadan pratiğe geçtiler ve kaybettiler. Hata yapmamaları, kaybetmemeleri imkânsızdı zaten.

  Dizinin 2.sezonu Osmanlı-Cihan imparatorluğunun çöküşü resmedildi. Rüya bitmişti. 3.sezonda herkes tek tek rüyadan uyanmaya başladı..

  Mahsun da bir rüya görmüştü Karakuzular’la, içinde Sena olan bir rüya. Reha’nın evinde o da bir rüyadan uyandı.

  Reha ve Aliço benzerliği tesadüf olamaz. Aliço, Çukur’un yazılı, görsel, işitsel hafızasını, tarihini sembolize ediyor. Reha da Mahsun ile başlayan yeni bir hareketin hafızası mı? Konuşamaması manidar. Öyle bir hafıza ki; yasaklı. Düşünme, algılama yetisi var ama ifade edemiyor!?

  Mahsun, Reha’nın evinden ayrılırken parmağındaki KK sembolünü yok etmeye çalıştı Reha’ya KK’ın artık var olmadığını söyledi. Birkaç nedeni olabilir;
  1. Geçmişi silip tamamen yepyeni bir başlangıç yapmak.
  2. KK’yı Yücel kurmuştu. Yücel’i tamamen soyutlayıp kendi fikirleri ve pratiğiyle yepyeni bir oluşum kurmak.
  3. Yücel’in fikrini kısmen kabulle üzerine kendi fikirleri ve pratiğini inşa ederek KaraKuzuları tekrar hayata geçirmek.

  Olasılıklar artabilir ama bence 3.olasılık Mahsun’a en yakın olanı. Mahsun’da V.İ Lenin esintisi (minimal) var. Mahsun’a Çeka üyesi (Çekist) imajı verilmiş. Çeka, Bolşevik devrimi sonrası Lenin tarafından kurulan bir örgüt. Uzun deri pardesü dönemin Sovyetlerinde proleter sınıf arasında çok yaygın adeta bizdeki 70’lerin parkası gibi. Çekistler proleterlerden örnekle giymeye başlıyor ve nerdeyse üniformaları gibi oluyor. Mahsun’un Çağatay’ın yanında gizli görevde olmasının delili öncelikle bu kıyafeti. Mahsun’u görevlendiren henüz görmediğimiz bir karakter olasılığı da var ama şimdilik Mahsun kendi kendini görevlendirmiş gibi görünüyor.

  Mahsun’un sırf Yamaç için Çağatay’ın yanına girmesi akla hiç uygun değil. Çağatay’ı devirip yerine geçmeyi hedeflemesi daha akla yatkın.. Bu denklem çok bilinmeyenli, çok kompleks bir denklem. Mahsun’un dönüşünde en çok beğendiğım ve beni en etkileyen şey onun da bir rüyadan uyanması oldu ve üstelik Reha tarafından hayata döndürülmesi çok ince düşünülmüş bir detaydı, daha ‘Deha’ benim için böyle göstergeleri olan bir olgu. Gökhan Hoca’nın dehasına bir kez daha hayran kaldım.

  • Mahsun’un Çağatay’ı devirip yerine geçmeyi hedeflediğini düşünmüyorum. O intikam odaklı biri artık bence…

   • Nur

    Farklı düşünüyorum. Bana göre bu dizide 2 grup karakter var.
    1- Dava odaklı karakterler. Bunlarda ek olarak intikam hesabı olan da var olmayan da. Bu gruptakiler;
    İdris Baba, Sultan, Akın
    Çeto, Mahsun

    (Belki Çağatay da bu grupta. Bilmiyorum henüz)

    2- İntikam odaklılar:
    Cumali, Vartolu
    Baykal, Yücel,

    Diğerleri hepsinden bir parça taşıyor.

    Mahsun kesinlikle dava odaklıydı. Sena onun davasının en önemli parçalarından biriydi (Jeopolitik nedenle Akdeniz’de kıyı sahibi olmak) Sena’nın intikamını mutlaka alacaktır ama önce davası. Bu nedenle Yücel halen sağ bence.

    • Ayla

     Peki sen Mahsun un Yamac ile plan yapip öylemi Cagatay in inine girdi diye düsünüyorsun yoksa Mahsun Yamac le degil kendi bireysel davasi icin mi icerde oldugunu düsünüyorsun?

     • Nur

      İhtimal dahilinde ama şimdilik öyle düşünmüyorum. Mahsun’un Yamaç’tan önce Çağatay’ın yanına girmesi gerekiyor diğer türlü ne Çağatay ne de Yücel yemez bu durumu.
      Mahsun’un intikam hesabı Yücel ile. Çağatay’la bir hesabı olmaması lazım. Bu yüzden kendi davası yani İstanbul’un Çağatay’a ait hissesine sahip olmak için girmiştir yanına diye düşünüyorum.. Nehir var bu işin içinde..Ama nasıl, bilmiyorum.

 • Ayla

  Selam Asli ve cukur yorumdaslari. Asli Saadet icin genelde hic yorum yapmiyorum sevmedim ve sevmiyecegimde o karakteri. Salih in ondan kurtulmasini istedim hep. Kadin hakkinda yazdiklarina tabii ki katiliyorum:))

  Karaca Kocovali degil mi artik? Amcasimi karar vericek buna? Ön izlemede,fragmanda güzeldi.

  Bu bölüm icin diyebilirim ki düsmandan dost olmaz. Mahsun iki yüzlüsü hep karakuzu olarak kalicak,birde Yücel i öldürmesi hayelleri kurduk iyi mi:(

  Salih babasinin katilinin babasinin oglu oldugunu anladiginda oyuncunun performansindan etkilenmemek imkansizdi. Tüylerim diken diken oldu. Ayni sekilde Yeni bölümden ilk sahnede bir hayli etkileyiciydi. Umarim Yamac abisi Selim e tasidigi agir yükü itiraf eder artik.

  Uyusturucu isiyle ugrasmis olan Vartolu nun bile Cagatay dan haberdar olmamasina hayret diyorum. Cagatay in Azer e haddini bildirmesine bayildim ama öcü gibi hortlayan Yücel ve Mahsun ile isbirligi yapmasindan hoslanmadim. Gerci Mahsun ikili oynuyor Cagatay a yakin olmakla Yamac a birsekilde yardim edicek diyede bir his var icimde. Yamac ile plan yapmis olabilirler,Mahsun icerde:))

  Asli Cagatay Efsun un babasi,amcasi yada abisi gibi duruyor:)

  Valla birtek ben hissetmemisimdir herhalde Efsunnn bir ara Nehir i asagiya itecek,tamam Nehir e veda edicegiz dedim bir ara. Yamac in Nehir le sevisirken gözlerini kapamasindan bir umutlandi Efsun. Yok hic umutlanma Efsun seni degil Sena yi düsünmüstür:))

  Karaca nin plani tuttu konaga Azer i kendine aşık ettirmek icin gitti ettirdide,yakinda dügünümüz var.

  Cukur dizisi duvar yazilariyla sosyal konulari deginip önemli mesajlar veriyordu,birden duvar yazilarinda Zemheri reklami olmamis….

  • Nur

   Merhaba Ayla. Ellerine sağlık.

   Saadet’in tek tahammül edilir tarafı bebeğinin olması. Güzelim Cem Adrian sahnesini bile onun yüzünden sevmedim.. Öfff.. boşansın yaa.. Bebiş bizde kalsın Cennet’i de alır köşkle ilişiğimizi keseriz.

   Çağatay’ın karizmasından yaş farkı falan görmüyorum. Efsun’la çok yakıştırdım. Gelecek bölümleri heyecanla beklemem için yeni bir sebep daha oluştu.

   Yamaç, Akın’ı Koçovalılıktan reddetmişti Cumali de Karaca’yı. Eşek kadar adamlar, torunları reddediyorlar. Aileden soğuttular, Koçovalılar değil KoçoPALUlar. Hoş Cumali biraz Azer ile uğraşsın ve bizimkilerin aşkı pekişsin istiyorum:) Cumali azcık ağlatsın şunları ben de gözüm dolu dolu izleyeyim:)

   Mahsun’un Yücel ile işbirliği içinde olması tabi ki plan dahilinde. Aksi düşünülemez. Mahsun bence artık KaraKuzu değil. KaraKuzuların kurucusu Yücel’di. Mahsun kendi oluşumunu kurdu bence. Mahsun başlığında daha detaylı yazarım.

   Karaca’nın Azer’e ailesini korumak için gittiğine burda kimseyi inandıramadım ya, kendime yazıklar olsun:(
   Ama ikisi de birbirlerine aşık oldular bence.. Sahnelerinden çıkamıyorum.

   Zemheri, Ay Yapım’ın. Duyurusunu yapmaları çok normal bence. Onlar bir ailenin yeni üyesinin desteklenmesi güzel bir şey. Zemheri’yi izlemedim. Sen izlediysen nasıldı?

   • Ayla

    Selam Nur yok Zemheriyi izlemiyecegim. Ne bileyim ya billboard reklamlari gibi benim gözüme fazla batti bu sefer. Yamac ve Cumali bu iki kardesleri reddetip dursunlar son söz Sultan cadisinda:)
    Evet ya Salih bosansin bebegide biraksin digerleri gül gibi bakarlar:)
    Mahsun konusunda birsey aklima takildi eger Yamac ile plan yapmislarsa Yücel in Cagatay in yaninda oldugunu nerden biliyorlardi?

    • Nur

     Mahsun konusunda bir düğüm var. Birçok tahminim var ama şimdilik en aklıma yatan tahmini yazayım.
     Çağatay, Yücel’i Makbule’den öğrendi ve buldurdu? Peki Çağatay, Yücel’i kime buldurdu? Bence Mahsun, Çağatay’ın yanına daha önceden girmişti ve Yücel’i kendi hesabına izliyordu. Çağatay isteyince gidip eliyle koymuş gibi alıp Çağatay’a getirdi. Mahsun, Reha’dan ayrıldıktan sonra ilk iş Sena’nın mezarına geldi orda Yamaç’ı gördü ve ortadan yok oldu. Bence Mahsun, mezardan sonra Yücel’in peşine düştü ama Yücel hastanedeydi ve Efsun ziyaret ediyordu. Hastanede Efsun’u gördükten sonra Efsun’u araştırıp Baykal’ın kızı, Çağatay’ın ortağı olduğunu öğrenmiştir. Çağatay’ın yanına ileride Yamaç’a zarar vereceğini öngördüğü için mi yoksa başka bir hesapla mı girdi bilmiyorum burada Nehir faktörü devreye giriyor. Nehir’in ailesini yok eden Çağatay ise ve Mahsun, Nehir’le tanıştıysa Nehir hastaneye Yamaç’ın yanına Mahsun, Çağatay’ın yanına gitmiştir.. Yücel iyileşince Yücel’i yiné takip etmiştir. Öldürmeyi şimdilik erteliyordur. Çağatay isteyince Yücel’e gitti ama Yücel’i nasıl kendisine ikna etti, meçhul? Yücel belki Mahsun’un Sena aşkından habersizdi. Tamam Mahsun, Sena’yı evine götürmüştü ve Yücel ordan almıştı ama gelip geçici bir ilişki sanmış olabilir? Daha bir çok tahminim var ama şimdilik en aklıma yatanı böyle.

     • Ayla

      Güzel tahminler helal olsun sana.

     • flashback izlememiz lazım!

     • Nur

      Kesinlikle.

     • Gözde E.

      Valla tahminlerine bayılıyorum. 🙂

     • Nur

      Daha uçuşa geçmedim:)
      Çağatay Erdenet ile sezonun ikinci yarısının ilk uçuşunu gerçekleştircem:)

      Çağatay- Cathay- Çatay- Kerem
      Baba da Ekrem:)

      Bir ara yazcam:)

    • Gözde E.

     Sadiş mi bebeği de bıraksın? Annesi yahu…

     • Ayla

      Biraksin yaw bu bir dizi,Sadis karekterinden kurtulmanin tek yolu:))

     • Gözde E.

      Dizi bile olsa böyle bir şey diyemem.

   • Gözde E.

    “Karaca’nın Azer’e ailesini korumak için gittiğine burda kimseyi inandıramadım ya, kendime yazıklar olsun:(”
    Ben inananlardanım valla, varsın Aslı ve Ayla aksini düşünsün :))
    Zemheri’ye bakanlardan biri benim. 🙂 Konu çok klişe ama anlatım ve oyuncular iyi, başrol aşıkların uyumuna bayıldım.

    • Nur

     Zemheri’ye bakacağımı sanmıyorum. Eylülde başlamayan dizilere başlayamıyorum galiba, ondandır. Hekimoğlu ve Babil aklımda. Babil için çok güzel yorumlar okudum. Aslı Enver pek bana hitap etmiyor ama yine de bu iki dizi aklımda. Keşke Eylülde başlasalardı ben de ne güzel başlardım.

     • Gözde E.

      Onları da seyrettim :)) Evet, erken başlanması daha iyi ama bu sezon dizilerin büyük çoğunluğu nedendir bilmem gecikmeli başladı. Babil gerçekten çok iyi. Aslı Enver şimdilik çok ön planda değil zaten takılmamak lazım. Hekimoğlu’nu da çok sevdim ben, hem güldürüyor, hem duygulandırıyor en sevdiğim anlatım tarzı.

  • Merhaba Ayla… Aa Sen Mahsun’un içeride olduğunu düşünmüyor musun diyecektim ki (Bu yazıklarına istinaden: . Mahsun iki yüzlüsü hep karakuzu olarak kalicak,birde Yücel i öldürmesi hayelleri kurduk iyi mi:) ikinci paragrafta içeride yazmışsın…

  • Ay yapım projelerini hep reklamını yapıyorlar. Bold Pilot’ı hatırlasana…

   • Ayla

    Ay Bold Pilot tan gina gelmisti bana. Galiba ben zenheri mi nedir o diziye hic sicak bakmadigim icin batti bana:)

   • Gözde E.

    Az kalsın Bold Pilot’a gitmeyecektim o reklamlar yüzünden…

  • Gözde E.

   Saadet’ten ben bile soğuduysam artık demek istiyorum :))
   Ben de hissettim Efsun Nehir’i aşağıya itecek mi detayını ve çok ürktüm o an doğrusu. Zemheri’yi seyredeceğim halde bana bile reklamları battı.

 • Nur

  BAZI TAHMİNLER:

  EFSUN’UN HASTALIĞI;
  Efsun’un solgun görünmesini, göz altında hafif karartıları set makyajına bağlıyordum. Efsun bir seferinde kusmuştu+ Makbule halsizliği için bir şeyler içiriyordu+ yatakta, kanepede uzanmalar gibi belli belirsiz şeyler de vardı bölüme kadar hiç birini bir araya getirmemiştim ta ki Nehir’le gym sahnesine kadar.. Nehir aradığında Efsun kanepede uzanıyordu gym’e gitti aşırı yorulması dikkatimi çekti..
  Nehir ile çatı sohbetinde bir an abla-kardeş gibiler diye düşündüm..
  Bölüm bittikten sonra bir çok şey aklıma takıldı Çağatay’ın Mahsun’u yutmayacağı kesindi çeşitli kurgular yaptım kafamda.
  Çağatay’ın kökeni için Moğol vurgusu yapılsa da Rus bir anneden üvey evlat olduğunu Reşit söyledi. Üvey evlat olması daha sonra yahudilikle ilişkilendirilecek gibi. Bölümde İsrail’in denkleme gireceğine dair işaretler vardı ‘8’ kollu ahtapot benzetmesi bunlardan biri. Bir ara Davut’un yıldızı gösterildi vs.. ama şimdilik Çarlık Rusyasında Çar’ın sarayındayız. Çağatay= Çar, Yücel= Rasputin, Mahsun=Bolşeviklerin ajanı.. Çariçe yok ama adayımız var Efsun. Sarayda bir adet Hemofili hastamız eksik.. Peki bu eksiği kapatacak kişi de Efsun’sa??
  Nehir’e dönüyorum: Nehir asosyal bir kız, hep yalnız. Evde yalnız, sokakta yalnız, parkta yalnız.. Yamaç’ı arıyor ama arkadaş edinme niyetinde değil. Efsun’u araması tuhaftı, Nehir’e uymuyor. Peki Efsun’u Mahsun arattıysa? Mahsun ve Nehir, Yamaç için işbirliği yapıyorlarsa?
  Çağatay’ın Mahsun’a güvenmeyeceği kesin ama Nehir’e güvenir! Efsun’da Talasemi gibi (Hemofili değil, açıklayacağım.) bir kan hastalığı ortaya çıkar ve Nehir’den ilik nakli yapılırsa, Hemofilide ilik nakline gereksinim yok ama Talasemi’nin bazı formlarında gerekli ve özellikle kardeşin iliği. Tutması sebebiyle önemli.
  Nehir ve Efsun’un kardeş olabileceği bir köşede duruyordu. Mahsun’un Reha’dan ayrılmasından sonra geçen süre karanlık. Nehir’in geçmişi karanlık. Mahsun ve Nehir bence birbirini tanıyor. Nehir’in Efsun’u aramasını Mahsun istedi bence. Mahsun kısa zamanda sarayda deşifre olacak ama onun yerine Nehir geçecek. Tabi ki bunlar sadece tahmin.. Efsun ve Nehir’in birbirinden habersiz kardeşler olduğunu ve Nehir’in Mahsun’la işbirliği yaptığını tahmin ediyorum. Efsun’un hastalığından doğacak hayati gereksinim bu açıdan çok önemli.
  Mahsun konusunu ayrıca yazacağım.

  • Ayla

   Seninde ellerine saglik,hoppala Efsun ve Nehir i kardes yaptin. Mahsun u Nehir ile isbirligi yaptin. Yani bu Mahsun Yamacla isbirligi icinde Cagatay konusunda Nehirle de baska konularda?

   • Nur

    Mahsun’u ve tahminlerimi birazdan detaylı yazacağım.
    Efsun ve Nehir kardeşliği zincirleme çağrışımdan dolayı. Gym’de Efsun’un hasta olduğunu farkettim. Çatıda sohbet ederlerken gözüme bir an abla-kardeş gibi göründüler. Efsun şayet hasta ise bu mutlaka önemli bir şey için yazılmıştır, ne için olabilir diye düşündüm. Çağatay’ın Yücel’e güvenmesi için olsa ki bunu son Çar ailesinin Hemofili olan oğlundan dolayı düşündüm ama kafama oturmadı. Çağatay, Yücel’e zaten güvenir, tehlikede olan Mahsun. Mahsun er geç ifşa olacaktır ifşa olmadan kaçıp canını kurtarması lazım bu durumda içerde kim olur diye düşünürken puzzle’ı birleştirip Nehir’i buldum:)).. Yani olan bitenin bir açıklaması olmalı, şu veya bu şekilde.. Nehir gibi sürekli yalnız bir kız neden Efsun’u arayıp gym’e çağırsın ki? Yani bana çok anlamsız geldi. Mahsun’un aratmış olması o kadar aklıma yatıyor ki, bu kez de Mahsun’la Nehir’in ne işi var sorusu çıkıyor o sorunun cevabı Nehir açısından olsa olsa ailesinin intikamı olur. Mahsun’un Sena hesabı Yücel ile, Çağatay’ın yanına girmesi ise olsa olsa Çağatay’ı devirip yerine geçmektir. Dizinin tarihsel, Jeopolitik esintilerine böyle uyuyor başka türlü henüz olduramadım. Belki ilerdeki bölümlerde tahminlerim değişir.

   • 🙂 Ben de Merakla izliyorum…

  • Gözde E.

   Yine birbirinden ilginç teoriler :))

 • Nur

  Mizahi bir duvar yazısı ile 4.sezon müjdesi verildi. Tahmin ediyordum ama yine de bir anlamda kesinleştiğne dair ipucuna sevindim.

  Dramın, mizahın, romantizmin, akıl oyunlarının vs merakın tam dozunda olduğu mükemmel bir bölümdü.
  Güldüğüm sahneler ve algıladığım alt metinleri:
  Mahsun’un Yamaç’a kahvede akıl vermesi:)
  Mahsun, Çukur’da Çağatay ile açılan Kafkas Cephesine Bolşevik kanadından dahil oldu. Kahvede Yamaç’a düşüncelerini diyalektik perspektiften bildirmesi ve Yamaç’ın parlaması.. Mahsun’un diyalektik bakışı aktarırken rahat ve kendinden emin hali:) Her bir anını hatırlayıp gülüyorum:) Te Allaaamm yaa:)

  Mahsun’un bagajdaki silahları Bolşeviklerin Kurtuluş Savaşı esnasında yaptıkları silah yardımına atıftı. Yamaç’ın ‘bu kadar mı?’demesi ve Mahsun’un cevabı:) Yamaç’cım o kadarı ellerinden geliyordu o kadarını yaptılar:)

  Azer ve Murteza’nın Çağatay’a suikast teşebbüsü: Kış günü açık renk giymiş suikast timinin koca bir zırhlı ordu önüne çıkarılması.. Bingür Sönmez Hoca’yı kalpten götürür cinsten bir teşebbüstü. İzahı olmayan şeylerin mizahı olur. Bir trajediye trajikomik atıf vardı.
  Murteza ve Azer’in kapıda konuşması, Azer’in Karaca’yı Murteza’ya göstermemesi:) Karaca’nın bir toprak parçası olarak coğrafi karşılığı var ve tahminim Musul Vilayeti(?) Bölgedeki etnik grupları temsilen iki ortak, ortak gibi görünüyor ama değiller. Baskın ortak diğerinden Musul’u tabi ki esirgeyecek. Cumali’nin çaresiz hamlesi ileride elden çıkacak Musul Vilayetinin elde tutulmaya çalışılmasına atıftı.

  Efsun ve Nehir’in çatıdaki sohbeti.. Yamaç gözünü kapattığında kimi düşündüğünü kahvede itiraf etti:) Kızlar boşuna çabalıyor:)

  • Gözde E.

   Kimi düşündüğünü kahvede itiraf etti dediğin hangi sahne Nur? Acaba benim bir kısmını kaçırdığım Yamaç – Selim sahnesi mi?

   • Nur

    Salih’e ‘ Ben de sana karşı boş değilim’ dedi ya:)))

    • Gözde E.

     Haaaa evet :))) O sahneyi adam akıllı seyrettim de nedense aklıma gelmedi yorumunu okuyunca.

     • Nur

      :))

   • Hello))) Looking for a nice guy, a gentleman who is caring and loving. Please contact me.

 • Nur

  Merhaba Aslı. Ellerine sağlık.

  Bölümü çok beğendim. Bana o kadar çok malzeme çıktı ki, yeni bölüme kadar ara ara başlıkar halinde yazarım.

  Çağatay’ın zamanda ve mekanda yolculuğunun bölümdeki durağı Çarlık Rusyasıydı. Çağatay ile Romanof Ailesine, Çarlık Rusyasına göndermeler vardı. Çağatay ile Çukur’da Kafkas Cephesi açıldı.
  Tarihi esintileri sonraya bırakıp Çağatay, Yücel, Mahsun konusuna gelirsem; Mahsun tabi ki ‘İçerde’. Yücel’in karısı Rus’tu Çağatay’ın da annesi Rus. Yücel, Baykal ve Makbule’den referanslı dolayısı ile çeşitli yerlerden güvenilir. Mahsun’un güvenilirliği konusu çok karışık, çeşitli tahminlerim var sonra değineceğim.

  Vartolu’nunYamaç’ı öğrendiği sahneden etkilendim. 1.sezonda Mavi evede kolyeye sarılarak sızmıştı bu bölümde ekrana sarılarak yığıldı, bu eşleştirme bile başlı başına hüzünlüydü. Her ikisinde de ona babasından kalan bir anıya sarıldı. Kolye o zamanın sarılacak objesiydi ekran ise bu zamanın.. Acı.

  Azer ve Karaca mükemmeldi. Bölümden bu güne fanların paylaştığı kısa görüntülerden çıkamıyorum. Her gün bir kaç doz mutlaka almam gerekiyor. Hele de fonda Toygar Işıklı’nın müziği olanlar.. Birazdan yine izleyeyim, saatim gelmiş:)

  Efsun’a bayıldım. Nihayet oldu işte.. Çağatay’la shipledim bile. Yamaç benim için Nehir’le. Ama aşk üçgeni, beşgeni.. Varım! İlgiyle ve severek izlerim.

  Vartolu- Saadet; Çift olarak aşk manâsında bana hitap etmiyor ama bebiş var, orada tıkanıyorum.

  Haydar ile 1980’e döndük. Menekşe Pavyon, Mihriban, İdris, Paşa, Emmi.. Mihriban’ın hamileliği ve Kasım’la evlendirilmesi.. Kolye konusu açılıyor bence.

  Yazı uzamasın. Başka başlıkta yazacağım ama kısaca değineyim. Efsun hasta. Hemofili ya da Talasemi hastası, henüz kendisi de bilmiyor. Efsun’un hastalığı dengeleri oynatacak. Sonra yazarım.

  • Gözde E.

   AzKar için yapılan müziği ben de beğendim, hatta ara ara açıp dinledim bu hafta. 🙂

   • Nur

    Bu dizide ilk kez bu denli beni içine çeken bir çift oldu. Efsun da bu yarışa girdi. Yukarıda Aslı fotoğrafını koymuş, çatıda Yamaç için mutlu olduğunda gülümsemesi.. Çookk tatlı. Ama ben acaip Efsun- Çağatay shipleyecek gibi hissediyorum kendimi. Çağatay- Efsun- Yamaç üçgeninde şimdiden mevzi edinmeye başladım. Efsun- Çağatay için çarpışacam:) Yamaç, Nehir’in zaten.

    • Gözde E.

     YaSen ve VarSad’ı sevmeme rağmen onlar beni de içlerine tam olarak çekmemişti evet. AkCel ve CelKar’ı hiç sevmemiştim. Kardeşleri saymıyorum, onların yeri bambaşka zaten.
     Ben de Efçağ shipledim hemen. Hihihi. Yaş farkına rağmen enerjileri bana geçti. 🙂 Yamaç bence de Nehir’in.

     • Nur

      Yaş farkına Google’dan bir bakayım yaa.. Hiç hissetmedim. Nejat İşler’in yaşı yok bence. Bazı insanlar yaşlanmaz, karizmaları artar aksine, bence Nejat İşler onlardan biri.

      Yasen, Varsad, Celkar +++ Güzel bulduğum yönleri vardı ama derinlik hissetmedim.
      Mahsun ve Sena’nın derinliği vardı. Mahsun’un kocaaa Akdeniz’de bir kayıklık yeriydi Sena:(.. Onlar için şarkım bile vardı, Yeni Türkü’nün ‘Fırtına’sı.. Hatırlayınca hüzünlendim şimdi.
      ‘Geçse de yolumuz bozkırlardan denize çıkar tüm sokaklar’ Denize çıkamadı Mahsun’um:(

     • Ayla

      Aralarinda 15 yas fark var,nerdeyse babasi yasinda diyecegim:))

     • Nur

      Oyuncuların yaşına tek tek baktım. Hare’ye çok şaşırdım yaşından çok daha genç gösteriyor.
      Oyuncuların yaşı ve yaş farkı:
      Aras-29, Hazal-23= 6
      Erkan-37, Boncuk-38= 1
      Necip-39, Hare-36= 3
      Nejat-47, Damla-32= 15
      Cihangir-31, Ece-25= 6

      Nejat ve Damla yaş aralığı en fazla olan çift.. Benim gözüme hitap ettiler. 15 yaş fazla değil zaten.. Kişiler özelinde değil, Nejat ve Damla’yı dışarda çift olarak görsem hiç yadırgamam, yakıştırırım. Bir de; ikisinin de sesini seviyorum ya, oturup konuşsunlar. Efsun’un evindeki kanepede konuşsunlar ama. Çağatay’ın evi fazla ihtişamlı. Efsun’un evi ‘Cosy’, sıcacık.

     • Gözde E.

      Hare 30 derdim ben de en fazla. Saadet’e de biraz şaşırdım.
      Efsun ev Kara Sevda Kemal evdi, severdim o zamanlarda da.

     • Nur

      Boncuk da yaşından genç gösteriyor ama onu 34-35 falan sanıyordum o yüzden çok fazla şaşırmadım. Hare’yi 26-28 gibi bir şey sanıyordum, çok şaşırdım. Oyuncuların diğer bilgilerine bakmadım ama Hare’nin hep genlerinin güzel olduğunu düşünürdüm, Çerkes mi acaba? Güzel kız, saçları kötü, bir de dudak kenarına estetiğe ihtiyacı var, taş gibi kız aslında.

     • Gözde E.

      Hare’nin saçları bana da feci batıyor, MedCezir dizisinde seyretmiştim kendisini bir tek, orda da batardı.

     • Nur

      Oyuncuların saç stili çok sorunlu. Hare’nin saçı çok kötü. Cihangir’in son saç kesimi feci. Vartolu’nun saçı sakalı eski Vartolu havasını vermiyor. Yamaç bakımsız görünüyor. Bunlar bir parlardı, ışıldardı, dökülüyorlar. Selim ne kadar şık giyinirdi saçı başı düzgün olurdu, artık hep günlük, sıradan.. Mahsun’un eski saçı daha iyiydi bu yakışmamış. Çağatay’ı beğendim. Cumali’nin imajı zaten hep böyleydi. Hare hariç diğer kadınların saçlarında sorun yok ama. En çok Efsun’un saçlarını beğeniyorum inşallah kesip mesmezler.

     • Ayla

      Oyuncularin saclari ve kiyafetleriyle ilgilenen bir dizi calisani yokmudur ki?

     • Nur

      Kostüm sorumlusu; Nehir İnce. Saç ve makyaj ekibini bilmiyorum. Kostüm, saç, makyajı için imaj sorumlusu var mıdır acaba? Sette iş paylaşımı falan nasıl oluyor hiç bilmiyorum. Ama sonuçta herkes yönetmenin önünde onun biz izleyicilerin gözüyle görmesi de gerekmiyor mu? Hiç bilgim yok Ayla, hayatımda set falan görmedim sadece yönetmenin bize aktarılacak görüntüden sorumlu olması gerektiğini tahmin ediyorum.

     • Gözde E.

      Azer’in o tas kafalı saçları bana da battı. Feci feci. 😒 Mahsun’u ben de beğenmedim. Nerde benim eski Berkay Ateş’im? 😕
      Koçovalı kardeşlerin geçen sezon da bir ara saçları sakalları falan böyleydi, sonra İdris Baba onlara kızmıştı da çeki düzen vermişlerdi kendilerine… Hatırlarsın değil mi? 😔
      Nehir’in de kıvırcık saçları çok güzel. Daha önceki işlerindeki düz saçlarından çok daha fazla yakışmış bu saç Hazal Subaşı’na. Efsun kesinlikle mükemmel, artık saç dipleri de fazla batmıyor gözüme.

     • Nur

      Ayneeenn Gözde’cim, hislerime tercüman oldun. Cihangir’in fotoları var saçının ön tarafı uzun, dağınık.. öyle hoş ki, zaten yakışıklı, başka dizi olsa o biçim imaj yaparlardı bizimkiler bizde libido falan bırakmadı adiler, ‘alın sizin olsun lan’ dedirtiyorlar. Evinde havuz var bir kez havuza sokmadılar, har har şömine yanıyor Karaca’ya sarılıyor Karaca giymiş 3 kat, Azer 5 kat, nerdeyse eldiven eksik ellerinde. Bir tişört, kot giydirin.. yok! Zengin bunlar evde boğazlı kazakla hepsi. Mahsun aynı. Hadi deri pardesü Çekist imaj, tamam eee saç, sakal ne peki? Berkay, Cengiz’ken bile daha yakışıklıydı. Karakterleri kadın izleyiciden kıskanıyorlar. Mahsun’un eski imajı ne kadar hoştu daha iyisi olacakken berbat etmişler. Alın, Mahsun da sizin olsun eşek sıpaları! İzleyiciden oyuncuyu esirgeyin bakalım, elinize ne geçecek!

     • Ayla

      Karaca nin o kalin kazaklari benimde ilgimi cekti,hatta masraf olmasin diye evde sicaklik yok oyuncuyu ondan mi böyle giydiriyorlar diye düsünmeye basladim:)) Sen şömine önünde ikisi icin romantik sahneler isterdin hehe.
      Evet kesinlikle Mahsun un eski imaji daha iyiydi.

     • Nur

      Yapım tabi ki masrafı gözetsin ama bu kadar zengin gösterilen insanlar ev içinde kat kat kazaklar, hırkalar.. Çekim yapılacak alanı ısıtmaları lazım. Cumali kapıya geldi Karaca üzerine bir şal alabilirdi. Azer evden çıkmak üzereyken gördü bari Karaca’nın üzerinde bir penye falan olsaydı.. Karaca’nın o evde fazla kalamayacağı aşikar, gördüğümüz göreceğimiz bir sarılma sahnesi, onda da kazak, hırka, palto, ceket.. Rating 4 olsa görürdük o sahne nasıl olurdu:)
      Şömineli, sarılmalı falan isterim ama hemen olmasın.. Önlerine zorluklar çıksın, ayrı kalsınlar, birbirlerini düşünsünler, mücadele etsinler.. ve tekrar sarıldıklarında ben de onlar kadar mutlu olayım istiyorum. Gerçi şimdiye kadar çok iyi gitti, nazar değmesin. Nehir ve Yamaç gibi yatağa soksaydı mahvolurdum:) Yamaç ve Nehir deli diye tamam ama bunların ilişkileri öyle çabuk ilerlemesin.

     • Gözde E.

      Azer yeniden spora başlasa bari de gözün gönlün açılsa. 🙂 Ben kas sevmediğimden bana fark etmiyor, saçlar düzgün kesilse yeter. Yağmurlu dış çekimde olacağı için üşütmesinler diye kazak giydirmişlerdir Karaca ile Azer’e. Cumali’nin geldiği sahneden dolayı.
      Mahsun da eski Mahsun değil diyedir bu imaj ama ııh. Cengiz hangi diziden? Seyretmediğim Anne’deki rolü mü?

     • Nur

      Yok, spor salonu falan istemiyorum. Soğuklar başlamadan havuza gircekti, olmadı) Ama şey de var tabi; Akın’ın boks salonunda Azer ve Mahsun dövüşse, Çağatay servetini bahise yatırsa, hangi tarafı tutacamı şaşırırım. Mahsun ve Azer’i eşit seviyom, Çağatay’ın servet kaybetmesini istemiyorum. Tam bir içinden çıkılmaz durum. Ringe Remzi çıksın maç geçersiz olsun:) İçim içimi yer zira:).. Dur yaa.. Mahsun’u tutarım, yeterki ringin solundan maça çıksın:)

      Cengiz, Anne dizisindeydi. Geçen gün burda yazdık ya kötü giden bir dizide bazen ilgini çeken bir şey oluyor ve bırakmıyorsun diye dizinin ikinci sezonunu sırf Berkay Ateş için izliyordum zira dizi zıvanadan çıkmıştı ve finale kadar izlemiştim Berkay Ateş için.

     • Gözde E.

      Anne dizisi tek sezon değil miydi?
      Ben direkt Mahsun tutardim. Azere bir turlu tam isinamadim.

     • Nur

      Anne 2 sezon sürdü diye hatırlıyorum 2.sezonu 1’in 2.yarı sezonuyla karıştırıyor olabilirim?? Bakmam lazım. Anne şimdiye kadar izlediğim tüm dizilerde en iyi açılış bölümü yapan diziydi bence. Ekrana kilitlemek tabiri vardır ya ilk bölümünde Cansu var bir bakalım diye açtık, ben ve yanımdakiler ekrana kilitlendik, o denli güzel bir açılış bölümüydü. Sonraki bölümler de iyi gitti ama bir yerde aksadı ve toparlayamadı. Twitter’da dizi günü hariç genel izleyici pek olmuyor genel izleyici dizi günü tag’a yazıp çekiliyor ama instagram’da genel izleyici var. Dizinin hesabında hepimizi syan ediyorduk, bu böyle olmaz diye, asla kaale almadılar. İzleyici isteği ile senaryoya yön verme çok çetrefilli bir konu bazen yani o hangi nokta bilmiyorum ama izleyici görüşleri dikkate alınmalı. Anne’de yapmadılar nerdeyse tamamı kadın, ev hanımı, anne, teyze, abla falan olan izleyici bas bas isyan etti, bir adım atmadılar ve o güzelim açılışı yapan dizi berbat oldu. Bazen Çukur’u düşünüyorum ve beğeni yazmak önemli emeklerinin karşılık bulduğunu bilsinler ama eleştiri yazmak da önemli. Eleştiride niyet önemli, bitsin diyen izleyicinin görüşü bir parça önemlidir ama asıl bitmemesini, devam etmesini isteyen izleyicinin görüşü bazen faydalı olabilir ama dediğim gibi çok hassas bir terazi bu.

     • Nur

      Yazarken çağrışım yaptı. Geyik Avcısı filmi aklıma geldi. Orda bahis rus ruleti üzerine yapılıyordu ve kaybeden ölüyordu. Akın’ın salonda öyĺe bir bahis olsa, diziden ayrılacak bir oyuncu izleyiciye spoiler sızdırmadan bahisin bir tarafı olsa.. Gerilimi düşünebiliyor musun? Aksiyon sanki pata küte adam dövmek çatapat ta öldürmek.. Böyle bir sahne seçilen karakterlere göre izleyiciyi kitler ekrana.. Mahsun ve Azer olmasın ama..

     • Gözde E.

      Güzel fikirmiş.

     • Ayla

      Ben Saadet ve Salih i hic yakistirmayanlardanim bunun nedenlerinden biride Boncuk un yaş olarak Erkan dan cok yasli durmasi ama hayret sadece bir yas daha büyükmüs.. Karekter olarak yakismiyorlar zaten Salih ve Saadet.

     • Nur

      Salih ve Saadet arasında yaş farkı gözüme çarpmadı. Saadet ile sorunum karakterinden dolayı. 1.sezonda Saadet, Erbaa’ya gitmek için buluşmaya geldi Vartolu uzaktan izledi ve hayalinde çocukluğunu bir arabaya bindirip yolladı ya, o sahne kesinlikle bu çiftin son sahnesi olmalıydı! Ondan sonrası Vartolu’nun ayağına Saadet taş gibi bağlandı ne Vartolu eski Vartolu olabildi ne ilişkilerinin bir güzelliği oldu ne de başka bir şey. Cem Adrian’lı sahnede Vartolu ‘Babamın intikamını alacam’ derken Vartolu’nun yüz ifadesi ve şivesi ile söylüyor, Saadet hâlâ ‘eski Salih olacak mısın?’diyor! Çatlamak işten değil. Eski Salih dediği 0-8 yaş arasındaki Salih!.. Anlasana adam Türkçe öğretmeni falan olmak istemiyor, adam ‘O’ değil işte..

     • Gözde E.

      Bende de bu sahnede VarSad tükendi. Sadiş’i harcadı senarist 🙁

     • Nur

      Dizinin ana cast’ını gösteren posterler vardı ya.. O posterlerde Medet ve Akşın yoktu mesela. Onlar belli ki son anda eklenmişler..
      Posterlerden ara ara ana hatlarıyla temsiliyetleri çözmeye çalışıyordum.
      Ortada duran/oturan- karakterler/ obje vs:
      Yerdeki eski halı= Osmanlının son dönem haritası
      Osmanlı Devleti= İdris,
      Vatan= Sultan
      Tarih-Hafıza= Aliço
      Paşa= Ordu
      Emmi= Sivil Bürokrasi
      Selim= Batı Hukuku, Medeni Hukuk, Anayasa, Parlemento++
      Muhittin= Esnaf, Tüccar, Halk
      Nedret= Osmanlı saray kadını
      Ayşe= Osmanlı şehirli kadın
      Meke= Halktan (Lumpen) gençlik
      Saadet= İsyancı kimliklerden
      devlete devşirilen çocuk

      Yamaç= Yenilikçi Hareket, (sonra Türkiye olacak)
      Sena= Fransız Devriminden ilhamla yenilikçi hareketin ideal vatanı

      Posterin solunda Vartolu, ayağının altındaki tuğla Ağrı Dağı
      Celasun ve Karaca Vartolu’nun yanında.. Bu ikisinin orda olmasının bir anlamı olmadı bence senaryo değişti ve Akşın o değişiklik nedeniyle kadroya girdi.

      Anlatmak istediğim Saadet ve Vartolu ilişkisi ne için planlandıysa senaryo değişti ve bu ikisinin ilişkisi karman çorman oldu. İpin ucu bir kez kaçınca bir daha toparlanamadılar. Belkide bu nedenle bir şeyler hâlâ oturmuyor.

     • Gözde E.

      Mahsun Sena benim de derinlik gördüğüm bir çiftti, hatta YaSen yerine ihanet edip shiplemişliğim var.
      Hakikaten Nejat sanki hep aynı. Hakan Peker gibi 🤣🤣

     • Nur

      Berkay ile Dilan’ın yaşlarına baktım şimdi.
      Berkay 32, Dilan 24= 8 yaş fark.
      İkisini çok yakıştırmıştım. Aras ve Dilan’ı fiziken yakıştırmıyordum Aras ve Hazal fiziken yakışıyorlar.

      Hakan Peker’i ismen biliyorum ama tipini unutmuşum. Gidip bakayım:)

     • Nur

      Baktım, hatırladım.
      Bana hitap eden biri değil.

     • Gözde E.

      90’lar ve 2000’lerde dinlemişliğim çoktur. Adam hiç yaşlanmıyor bununla bayağı bilinir :))

     • Nur

      İsmini duydum ama hafızam zayıfladığı için herkesi birbirine karıştırıyorum. Hakan Ural’la karıştırdım galiba. Şarkılarını duymuş olabilirim ama hiç hatırlamadım.

     • Gözde E.

      Bir Efsane, Camdan Cama, Amma Velakin, Köylü Güzeli, Salına Salına, Ateşini Yolla, Karam gibi birtakım meşhur şarkıları vardır. 🙂

     • Nur

      Duymuşumdur mutlaka. Youtube’de Bir Efsaneyi dinleyeyim, hatırladım bir şeyler müzik kulağımda gibi.

     • Nur

      Dinledim ve şarkıyı hatırladım tabi:) Türkçe pop çok az dinliyorum o yüzden Hakan Peker’i bir anda çıkaramadım.

     • Nur

      Dinledim ve şarkıyı hatırladım tabi:) Türkçe pop çok az dinliyorum o yüzden Hakan Peker’i bir anda çıkaramadım dinleyince hemen hatırladım tabi.

     • Dilan Çiçek Deniz ve sevgilileri… <3

     • Ayla

      Deli kizsin sen ayol Hakan Peker botoxlu dogal olmayan bir surat Nejat hakiki:))

     • Gözde E.

      Ama yaşlanmıyor 🤣