BİZİM HİKAYE – Ne Olacak Bizim Halimiz?

Bizim Hikaye Sezon Finali ardından konuk yazarım  Gözde ‘nin kaleminden sezon finali derlemesine göz atmaya ne dersiniz? Keyifli okumalar ^^

Yazıya geçmeden önce İçerde ile başlayan uygulama ile dizi (sezon) final bölümlerinin bir sosyal sorumluluk kapsamında bağış kampanyası düzenlenmesi ne kadar güzel bir uygulama değil mi? Bizim Hikaye de akıma ayak uydurmuş ve sezon final etkinliği de  Koruncukköy’de yaşayan çocuklar yararına düzenlenmiş. Akıl edene, emeği geçene, bağışları ile destek olana binlerce <3

 
   
 

 

Şüphesiz bu sezonun en beğenilen işlerinden biri oldu Bizim Hikaye. Shameless uyarlaması olan dizi için, daha proje aşamasındayken diziyi seyredenler tarafından ‘tutmaz’ denildi, yayına girdikten sonra da ‘başarısız bir uyarlama’ olduğu söylendi ancak tüm bu söylenenlerin aksine dizi kısa sürede perşembe akşamlarının vazgeçilmezi oldu. Sadece başroller Hazal Kaya ve Burak Deniz’in canlandırdığı Filiz ve Barış değil en büyüğünden en küçüğüne dizideki her karakter çok sevildi. BarFi bu yılın en uyumlu çiftlerinden biri oldu. Elibollar sanki ailemizden biri gibi artık. Rahmet, Hikmet, Kiraz, Fikret, İsmet bizim de kardeşimiz sanki. Bir sezon boyunca onlarla kah güldük, kah hüngür hüngür ağladık. Anneleri onları terk edip gitmişti ama ablaları Filiz onlara annelerini aratmıyordu. Başlarına gelmeyen olay kalmadı. Ama her seferinde bir şekilde kötü olayların üstesinden gelmeyi bildi Elibol kardeşler ve birbirlerine daha da sıkı kenetlendiler. Hayatlarına ve Filiz’in kalbine aniden giren Barış da iyi günde kötü günde hep onlara destek oldu ve tüm sırlarına, yalanlarına rağmen ailenin bir parçası gibi şimdi. Filiz’in komşusu ve en yakın arkadaşı Tülay ile kocası Tufan’ı da unutmak olmaz. Eminim herkes böyle bir dost, böyle bir komşusu olsun ister hayatında. Birçok insan öz kardeşiyle bile bu kadar yakın olamazken onlar arkadaştan, komşudan öte aile gibiler. Ve Fikri Elibol: Ailenin işe yaramaz, sorumsuz, alkolik babası. O’na sezon boyunca hem çok kızdık, böyle baba olmaz dedik; hem ölümle pençeleştiğinde, Şükran öldüğündeki haline çok üzüldük; hem pek çok sahnesinde de kahkahalarla güldük. İyisiyle kötüsüyle Fikri’yi çok sevdik. Bunda Fikri’yi canlandıran Reha Özcan’ın payı çok büyük elbette. Böyle bir karakteri karikatürize etmeden başarıyla canlandırdı.

 

bizim hikaye

 

Sezon finalinde de yine Elibollar’ın başına gelmeyen kalmadı. Maalesef onları zor günlere uğurladık. Önce Ömer’in eve yerleştirdiği içinde uyuşturucu olan paket yüzünden Filiz tutuklandı. Ama delil yetersizliğinden tutuksuz yargılanmasına karar verildi, bir hafta sonraysa karar duruşması olacaktı. Bu olay yüzünden Fikret ve Kiraz iyi bir okulda okumak için sınava gireceklerdi ama bu şansı kaçırdılar. Rahmet’in de Ankara’da üniversite okuma hayalleri rafa kalktı. Aslında Cemil, Filiz’e olan öfkesinden evde arama yaptırmak istemese başlarına bunlar gelmeyecekti. Muhtemelen Filiz paketi bulduğunda, gidip polise teslim ederdi. Ama Cemil Filiz’den intikam almanın peşine düştü. Yaptıkları zoraki evlilikten bir şeyler umması en başından hataydı. İnsan öfkeyle hareket etmemeli. Sonuçta Filiz’e kızgın ama O’na değer veriyor ve bu yaptığıyla O’na büyük zarar verdi. Şükür ki sonunda annesi sağ olsun Cemil’i boşanmaya ikna etti ve Filiz’le Barış gelecek günlerin ümidini kurmaya başladılar nihayet. Ama önce önlerinde aşmaları gereken bir mahkeme süreci vardı.

Elibol ailesi tüm bu sorunlarla boğuşurken Fikri her zamanki gibi olan bitenin çok uzağındaydı. Daha bir gün evvel tanıştığı Doktor Melek’le hiçbir şeyi düşünmeden şehir dışına çıktı. Arabalarının benzini bitince geceyi izbe bir evin çatısında geçirdiler, ertesi günü de kamp yapan gençlerle birlikte. Fikri için olağan şeyler bunlar. O sadece anlık yaşadığı, hayatın sadece keyifli taraflarıyla ilgilendiği için bu maceraya hiç şaşırmadım. Ama daha evvel böyle şeyler hiç yaşamayan Melek haliyle çok mutluydu. Fikri’nin Melek’i intihardan kurtardığında söylediklerine üzüldüm. Yaşadığı ölüm olaylarından sadece Şükran’dan etkilendi sanıyordum. Şeyma Hanım’a hiç aşık olmayan Fikri bence bu defa gerçekten aşıktı. Evet, Melek’in güzel bir evi, arabası, parası vardı ama Fikri bu defa bunun sağlayacaklarını düşünmedi, sadece sevdiği kadının son günlerinde onu mutlu etmek istedi ve evlendiler. Haliyle evde ne olup bittiğinden haberi bile olmadı. Son dakikalarda tesadüf eseri mahkemeden haberi oldu ama durumu algılayamadı bence. Çünkü Fikri o kadar da duygusuz bir adam değil. Bunu bize özellikle Barış’ın babası Filiz’leri evden attığında gösterdi. Eminim algılasaydı mahkemeye koşardı. Yeni sezonda belki de ailesiyle daha fazla ilgilenen bir Fikri görürüz kim bilir?

Elmas kaçakçılığı şüphesinden göz altındaki Ömer delil yetersizliğinden salıverildi ve Zeynep’i de alıp gitti. Peki Yeliz cinayeti ve tüm suçlarından kolay kolay sıyrılabilecek mi? Her şeyi geride bırakıp temiz bir hayat yaşamayacağı da ortada. Açıkçası ben tüm yaptıklarından bu kadar kolay sıyrılıp gitmesinden hiç mutlu olmadım. Acaba yeni sezonda Ömer’i görebilecek miyiz? Suçları ortaya çıkacak ve Zeynep tekrar Elibollar’ın yanına dönecek mi? Ben Zeynep’in kesinlikle Elibollar’la yaşaması taraftarıyım.

 

 
   
 

 

Fikret’in arkadaşı ve ilk aşkı Ayşe diziye veda etti. Kayseri’ye taşınacak olan Ayşe’ye Fikret çok özel bir hediye hazırladı ve O’nu çok sevindirdi. Ayşe rolüyle diziye yeni bir soluk olmuştu minik yetenek Beren Gökyıldız. Keşke yeni sezonda da rolü devam etseydi. Fikret, Ayşe ve Kiraz’ın sahnelerini seyretmek çok keyifliydi.

Şeyma ve Müjde Ankara’ya yerleşmeye karar verdiler. Şeyma’nın yıllardır yaşadığı evi bırakıp gitmesine üzüldüm ama Fikri’yi unutması için bu gerekliydi. Zaten Şeyma Fikri’ye aşıktı ama Fikri’de bunun karşılığı hiç olmadı, evlenmeye karar verdiğinde bile. Bu şekilde bir ilişkinin bitmesi daha iyi oldu. Umarım onları da Hikmet gibi Ankara’ya gönderip diziden çıkartmamışlardır. Dizinin komedi yönünü destekleyen bir karakter Şeyma. Ben Ankara’da yeni maceralarını seyretmek istiyorum açıkçası. Rahmet de bir süre sonra yanlarına gitse ve hatta Hikmet’i de yeniden görebilsek fena mı olur?

 

bizim hikaye

 

Filiz’in mahkemede beraat etmesi ya da cezasının paraya çevrilmesi için çok iyi bir ağır ceza avukatı gerekiyordu. Tabii bu işi çözebilecek tek kişi Barış’tı. Malum küs olduğu babası Servet şirket sahibiydi ve birçok iyi avukat tanıdığı vardı. Ben o adamdan yardım istemesini hiç istemezdim ama Barış Filiz’i kurtarmak için buna mecburdu maalesef… Gerçi bu yardımı isterken bir yandan da elindeki belgeleri polise vermekle O’nu tehdit etti yine. Servet, avukat bulmayı kabul etti, Filiz’in alacağı ceza para cezasına çevrilince onu ödemeyi de ama bir yandan da planlar yapmaya devam etti. Bir baba oğluna neden devamlı kötülük yapmaya çalışır ki? Oğlu illa onun istediği gibi biri olmak, O’nun istediği kalıba girmek zorunda mı? İlla babasının yaptığı kirli işleri de görmezden gelecek diye bir kural mı var? Evet, Barış zamanında araba hırsızlığı yapan biriydi ama bu, babasının yaptıklarına ses çıkarmayacağı anlamına gelmez. Zaten Barış artık temiz yaşamayı, tıp fakültesine geri dönmeyi, yasal yollardan çalışarak para kazanmayı seçmişti. Servet, Ayla’nın evinde Filiz ve Barış’la yemek yiyip orda bir şekilde Filiz’e kötülük yapmayı planlamış meğer. Para verdiği evin hizmetçisinden Filiz’in kahve fincanını istemiş. Filiz ve ailesinin katıldığı akşam yemeğinde güzel şeyler de oldu tabii. Öncelikle Ayla’nın artık Filiz ve Barış’ın ilişkisine destek vermesi güzeldi. Barış’ın her şeye rağmen Filiz’den vazgeçmediği ortada olduğuna göre Ayla oğlunu kaybetmemek için en doğru yolu seçti bence. Diğer güzel olay Aysel Babaanne’nin Filizleri evden atılmasına sebep olan Servet’e ağzının payını vermesiydi. O konuştukça içimin yağları eridi. Keşke Servet bu sözlerden dolayı gerçekten utansaydı ve Filiz’den Barış istedi diye değil içten özür dileseydi. O kurduğu plandan vazgeçseydi, ama nerde… Bazı kötüler kötülükten hiç vazgeçmiyor.

 

bizim hikaye

 

Ve maalesef Servet’in planıyla Filiz mahkemede tutuklandı. Filiz’in çalıştığı iş yerine de uyuşturucu olan paketler yerleştirtip ihbar ettirdi. Paketlerin üzerinde de fincandan alınan parmak izleri varmış. Ben bunun nasıl yapıldığını anlayamadım açıkçası. Hizmetçiyi Servet’in şoföründen para alırken yakalayan Ayla da durumu öğrendi ama beklendiği üzere Barış’a haber veremedi, tabii ki başına bir iş geldi: Merdivenlerden düştü. Umarım yeni sezonda ölmez ve bildikleriyle Filiz’i kurtarır. Mümkünse bu süreç çok uzamasın çünkü son sahnede yeni bir bomba düştü diziye. Filiz cezaevi aracına bindirilirken Barış’ı uzaktan görüp yanlarına gelen kadın avukat meğer Barış’ın karısıymış! Barış’ın verdiği tepkiye bakılırsa bu gerçek. Ben açıkçası Filiz ve Barış’ın ayrı olduğu dönemde Barış’ın birlikte olduğu ve geçirdikleri kazadan sonra ortadan kaybolan Hülya geri döner ve hamile olduğunu söyler diye bekliyordum, bu çok büyük bir sürpriz oldu. Barış’ın evlenme konusundaki tavırlarında da hiçbir zaman böyle bir ihtimalin varlığını hissetmemiştik.

 

Bakalım Bizim Hikaye yeni sezonda Barış bu durumdan nasıl kurtulup Filiz’le hayal ettiği mutluluğa kavuşacak? Filiz hapiste ne kadar kalacak ve bu duydukları karşısında Barış’a nasıl bir tepki gösterecek? Fikri, Filiz’in tutuklandığını öğrenince ne yapacak, çocuklarına nihayet gerçekten baba olabilecek mi? Bütün bu soruların cevaplarını alacağımız yeni sezonda görüşmek üzere…

 

bizim hikaye

 

Tam 37 bölüm boyunca bize ekran karşısında keyifli anlar yaşatmak için geceli gündüzlü çalışan emekçilerimizin ve muhteşem performansları için tüm oyuncularımızın emeklerine sağlık <3

 

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Buke Oguz

  Ellerine saglik canim. Cok güzel anlatmissin Elibol ailesini ve Fikri Elibol’u. Ben de izledigim bölümlerde Fikri’ye çok kızıyordum. Ama Elibol kardeşleri seviyorum. Barış’in babasini hic sevmiyorum. Yaxindab anladigim kadariyla barisin annesi artik Filiz ve Bariş’i destekliyormus buna sevindim. Ömer de taşlarin pesindeki adamdi degil mi ? Yakalanıp cezasini cekmeliydi bence de.
  Cemil de evliligin formalite olduğunu, Filiz’in kendine asik olmadigini bile bile evlilikte diretmesi sinir bozucuydu. Kizin baskasini sevdigini de biliyor üstelik. Duygularinin karsiliksiz oldugunu kabul etse Filiz’e bu kadar zarari dokunmazdi.

  • Gözde E.

   Teşekkür ederim canım. <3 <3 Fikri'ye çok kızıyorum ama yine de çok gülüyorum çoğu sahnesinde. Evet, Barış anne destekliyor artık ama dediğim gibi merdivenden düştü, kafasından kan geldi, umarım hastanede uzun süre kötü durumda kalmaz… Ömer evet taşların peşindeki adam, bu sezonda da görürsek yakalanıp ceza çekecek demektir.
   Öf Cemil deme bana ya… Sinsi Cemil'i en az Barış'ın babası kadar sevmiyorum. (öfkeli surat) Ama en son boşanmayı kabul etti çok şükür, kız tutuklandı da, caymaz inşallah.

 • Dizi hakkında sevil gibi benim de en ufak bir fikrim yok 😕 ama Gözde’ye 💕

  • Gözde E.

   Yalnız benim unuttuğum Koruncuk detayını güzel yakalamışsın <3 Bayadır destek olayı dizi içinde ve kampanya şeklinde geçiyordu. Bu kadar çocuklu bir dizide çok doğru bir hareket olmuş <3
   Hazal Kaya varsa mutlaka fikrim olur o dizi hakkında 😀 Aras'lı dizisini de seyretmiştim mesela ki Aras sevgimin temeli orasıdır.

   • Onu neden izlemedim acaba? Oysaki kerem deren pınar bulut kalemi idi…

    • Gözde E.

     Hatta ilk sezonunu galiba benim üniversite sınıf arkadaşım Kemal Hamamcıoğlu yazdı. Günü? Kanalı? Perşembe TV8’deydi önce, zaten çarşambaya alınınca 2. sezonda düşüşe geçti. Ben ikisini partner olarak çok yakıştırmıştım.

 • SuperBirne

  Gözdecigim, diziyle yakindan uzakdan alakam yok. Varligindan bile haberdar degildim; fakat destek amacli bir selam vermek istedim 😇 Ellerine saglik!! ❤

  • Gözde E.

   Teşekkür ederim canım <3 <3

 • Ahmet Adar

  güsel derlemeydi teşekkürler.orjinalini seyrettiğim için takipte güçlük çekiyorum.orjinalindeki şükran muhteşemdi.fikriyle maceraları harikaydı.anneyi erken öldürdüler.orjinalinde ev ve çamaşırhane amaçları çok farklıydı.

  • Gözde E.

   Teşekkür ederim Ahmet Bey. Şükran’ı seviyordum ben aslında ama diziye bu gelip gitmeleri seyircinin pek hoşuna gitmedi sanırım ondan erken öldürdüler O’nu. Burda da Fikri’yle enerjisi güzeldi, tam nişan günü geldiğindeki maceralarını çok sevmiştim :)) Orjinali Blu Tv’de var, seyretmek istiyorum ama kafamı karıştırırsa diye cesaret edemedim.

 • Ayla

  Bir Selam vereyim dedim Gözde,ben bu dizinin sadece ilk bölümüne baktim. Hazal Kaya dan pek hoslanmadigim icin birakmistim. Ben hep Feriha yi görüyorum ya:)
  Ah Baris evliymis ama o cocuk icin hep göründügü gibi degil diyordum. Dizi tutulmus belli yoksa bu kadar devam etmezdi.

  • Gözde E.

   Selam Ayla’cığım. Hazal Kaya’yı çok severim ben, nerdeyse oynadığı tüm dizileri seyrettim Genco hariç. Yani kısmen Feriha’yı andırdığı doğru Filiz’in de, iki karakterin de dram yönü ön planda çünkü.
   Barış’ın evli olup olmadığı ne kadar gerçek bilmiyoruz henüz. Sen tabii seyretmediğin için bilmiyorsun sanırım, Barış’ın meğer gerçek adı Savaş’mış, ölen kardeşi Barış’ın ismiyle tanıtmış kendini bu olaydan sonra tanıştığı kişilere. Araba hırsızlığı yapıyordu, ama Filiz O’nu vale sanıyordu, meğer ailesi de çok zenginmiş. Yani göründüğü gibi olmayan o kadar çok şey varmış ki :)) Bir ara bu yüzden ayrılmışlardı hatta. Evet, tutuldu hatta reytinglerde 1.’liği de çok gördü.