BİZ İYİ İNSANLARIZ – İçimde Büyüyen Bir Canavar Var

” Biz İyi İnsanlarız ” hepimizin dahil olduğu tüketim krizine dair ironik bir kara komedi. (Küçük bir hatırlatma oyunun ismi değişik ama bu oyun, ışıltılı haşereler’in yeni uyarlaması.)

Oyunun izlenimleri konuk yazarım Bade‘den. Keyifli Okumalar ^^

 
   
 

 

Daha iyi hayat şartları altında yaşamanın hayalini kurar mısınız?

Daha fazla gelir sahibi olmak… Ailecek bir araya gelip güzel yemekler yiyebileceğimiz kocaman bir mutfak… Huzur içinde korkmadan uyuyabileceğimiz güvenli bir ev… Çocuklarımızla hafta sonu gezilerine gidebileceğimiz bir araba…

Peki tüm bu hayal ettiklerimize kavuşmak için neleri göze alırız, içimizdeki değerlerden neleri feda ederiz ya da eder miyiz?

Kahramanlarımız Ollie ile Jill’in kah komik kah hüzünlü öyküsü de tam bu noktada başlıyor. Rüyalarını süsleyen eve nasıl sahip olduklarını ve yerleştikten sonra başlarından geçenleri anlatıyorlar. Bu rüya ev uğruna bir yandan korkunç şeyler yapmış olabileceklerini itiraf ederken bir yandan da iyi insan olduklarını düşünmeye devam ediyorlar. Biz İyi İnsanlarız ; umudun, hayal kurmanın, tükenmez hırsın, tüketim kültürünün doğurduğu kaotik düzen içerisinde her şeye rağmen “iyi insan” olarak kalabilme çabasının hikayesi…

 

Tiyatro biz iyi insanlarız

 

İngiliz yazar Philip Ridley tarafından kaleme alınmış olan oyunun çevirisini Can Utku, yönetmenliğini ise Eyüp Emre Uçaray üstlenmiş. Ollie karakterine Aşkın Şenol, Jill karakterine ise Füruzan Aydın hayat veriyorlar. Çiftimiz, seyircileri henüz fuaye alanında karşılayarak hoş bir sürpriz yapıyorlar. Bu karşılama merasiminin ardından salona girdiğinizde ise tatlı bir sohbet içerisinde buluyorsunuz kendinizi. Çiftimiz bu kez sahne üzerinden seyircilerle birebir iletişim kuruyorlar. Böylelikle yüzünüzde koca bir tebessümle başlıyorsunuz oyunu seyretmeye.

İki kişilik oyunlarda partnerler arasındaki uyum oldukça önemlidir. Aşkın Şenol’un ve Füruzan Aydın’ın özel hayatlarında da evli olmaları aralarındaki uyumu daha da fazla güçlendirmiş. İkisinin de birden çok rolü canlandırdığı oyunu yüksek tempoda, müthiş bir enerjiyle izleyiciyi bir an olsun sıkmadan oynadılar. Gerek sahne gerekse de rol geçişleri arasındaki duygu değişimlerini hem ses tonları hem de mimikleriyle başarıyla yansıttılar.

 

Tiyatro biz iyi insanlarız

 

Sahne tasarımı, uzun bir masa ve üzerindeki sayısız nesneden oluşmakta. Her bir aksesuarın yerine işlevsel olarak tamamıyla farklı bir nesne kullanılması fikri çok yaratıcı olmuş.

Sahip olma hırsı, tüketim çılgınlığı ve kapitalizmin rant yaratma yöntemleri üzerine bir kara komedi Biz İyi İnsanlarız oyunu. İnsanın içindeki canavarı kışkırtan, insanı sınayan bir oyun. Oyundan çıktığınızda “Acaba ben aynı durumda olsam ne yapardım?” diye düşünmeden edemiyorsunuz.

 

Tiyatro biz iyi insanlarız

 

Biz İyi İnsanlarız sorgulatan, düşündüren, gerçekleri yüzümüze çarpan keyifli bir oyun. Ollie ve Jill ile empati kurabilecek misiniz? Yaptıklarını anlayabilecek misiniz? Seyredin ve kararınızı verin.

 

Unutmadan, ilgili diğer yazılar için blogun SAHNE SANATLARI kategorisini mutlaka ziyaret edin. 

 

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Gözde E.

  Ellerine sağlık Badeciğim. Yazıda bahsi geçmiyor bu
  oyun özel tiyatro oyunu mudur yoksa şehir ya da devlet mi? Oyuncuların isimleri ise ilk kez duyuyorum. Fuayede seyirciyi karşılamak çok tatlışmış.

  • badem

   Teşekkür ederim Gözdecim. Haklısın, belirtmeyi atlamışım. Özel tiyatro oyunu. Ben Aşkın Şenol’u isim olarak biliyordum.

   • Gözde E.

    Aaaa ben gittiğin devlet tiyatrosu oyunlarından biri sanmıştım. O zaman belki İzmir’e de gelir de ben de görebilirim.

    • badem

     Neden olmasın? Ayrıca şehir ve devlet tiyatroları da turneye çıkıyorlar, her oyunu yakalama ihtimalin var:)

     • Gözde E.

      Aaa hiç bilmiyordum. O zaman turne zamanları haber edersin :))

     • badem

      Memnuniyetle:)