BİR ZAMANLAR ÇUKUROVA – İster Yâr Ol, İster Yara

Bir Zamanlar Çukurova günün diğer dizilerinden en yakın takipçisine epeyce fark atarak yine her kategoride zirvede. Dizinin 16.bölümü reytingleri Total’de 14,97 reyting, 31,82 share ile; AB’de 11,02 reyting, 26,42 share ile ve 20+ABC1’de 14,05 reyting, 28,92 share.

Konuk yazarım Gözde dizinin 16. bölüm izlenimlerini kaleme aldı. Öncelikle keyifli okumalar ^^ Ardından da yorumlarda buluşalım mı?

 
   
 

 

Bir Zamanlar Çukurova – büyük ihtimalle – 24 Ocak 2019’a kadar sürecek yılbaşı arası öncesi geçiş bölümü olarak nitelendirebileceğimiz bir bölümle geldi bu hafta ekranlara. Geçiş bölümü gibi de olsa, tempo azıcık düşük de olsa, Yılmaz biraz az da olsa, sevdiğim detaylarla dolu bu bölümü sevdim ben. Züleyha’ya dair uzun zamandır beklediğim sahneleri görmek bunda en büyük etken elbette. Ama dizinin yönetmeni Murat Saraçoğlu olmasa, buna rağmen sıkılabilirdim.

 

Bir Zamanlar Çukurova 16

 

 

Geçtiğimiz bölümü “Çukurova Sanayi Odası’nın ilk başkanı kim olacak?” sorusuyla noktalamıştık. Çoğumuzun beklediği gibi seçimi bir farkla kazanan Yılmaz değil Demir oldu. Şaşırdım mı? Evet. Üzüldüm mü? Önce evet, sonra hayır. Çünkü bu kadar kısa zamandır Çukurova’da bulunup doğma büyüme Çukurovalı Demir Yaman’a karşı bir oyla kaybetmek de büyük başarı. Yılmaz’ın üzüldüğünü gören Fekeli ne dedi?

 

“Sen düşüp kalmayı değil, düşüp kalkmayı bileceksin. Doğru bildiğin yolda yürümeye devam edeceksin. Evlat sen sadece bir muharebe kaybettin, harp değil. Harp uzun, çok uzun. Dur bakalım, daha harbin sonunu görmedin sen.”

 

Peki ya Demir’den bu durumu öğrenen Hünkar?

 

“Bu adam daha dün geldi Adana’ya. Ne zaman Adanalı olmuş da Çukurova hakkında söz sahibi olmaya kalkışıyor? Yazıklar olsun. Hiç oy almamalıydı o.”

 

Evet, Demir olmasını istediği halde kurulması için hiçbir çaba göstermediği Sanayi Odası başkanı seçildi ama Yılmaz O’nun sevincini kursağında bırakacak eylemlerde bulunmadan durur mu hiç? İlk önce çelenk yolladı. Demir bakan beyden gelmiştir diye böbürlenirken Yılmaz’ın tebrik kartını görünce suratının haline kalpler. Sanayi Odası’nın ilk toplantısında Demir bakanlıktan teşvik belgesi almaları gerektiğini söylerken toplantıya gelen Yılmaz teşvik belgesini teslim ettiğinde Demir’in suratının haline bir dizi kalp daha. Yani Yılmaz diyor ki “Yılmadım.”

Ben de ZülMaz Fandom’un bir üyesi olarak “Bir çelenk de bizden.” demek istiyorum. ^^

 

 

Bir Zamanlar Çukurova 16
Yılmaz, yıkılmaz.

 

Demir hem Züleyha, hem de bu konuda zafer kazandım diye boşuna böbürlenmesin. Züleyha’nın kalbi de, bebeği de Yılmaz’a ait; iş dünyasında da Yılmaz’ın başarıları devam edecek gibi görünüyor. İstanbul’a gidip koskoca tekstil kralı Alaattin Bey’i onlardan pamuk alması için nasıl da çarçabuk ikna etmiş? Kimse küçümsememeli Yılmaz’ı, çünkü O hem zeki, hem geldiği hayattan dolayı işçileriyle empati yapmayı becerebiliyor. Böylece daha iyi çalışıyorlar, daha çok üretiyorlar. Seçimi kaybettiği halde çırçıra geldiğinde bu yüzden alkışladı işçiler onu. Öyle seviyorlar ki patronlarını, “Sen bizim kalbimizi kazandın beyim, yüz seçim kaybetsen ne olur.” diyerek ifade ettiler duygularını. Böyle bir sevgiyi kazanmak Sanayi Odası’nın ilk başkanı olmaktan daha kıymetli. Demir’e bakın, çalışanları O’nu tebrik ettiler başkan seçildiği için ama formaliteden. Gözlerinde o işçiler gibi bir sevgi ışığı yoktu.

Züleyha da ilk duyduğunda Demir’i sevinçle tebrik etti, O’na kızdım; ama meğerse rakibinin Yılmaz olduğundan habersizmiş. Haberi olduğunda çaktırmadan ağzından laf almak için Hünkar’la bu konuyu konuştu elbette.

Cengo da tabii sevinçten bayram etti. Yahu bu Cengo’nun Demir’in peşinde gezmekten başka işi gücü yok mu? Kendi tarlaları, şirketi yok mu bu adamın? Zaten Yılmaz’la ilgili gerçeklerden dolayı da hiç tepkili değil Demir’e, aksine O’ndan çok düşmanlık besliyor. Cengo her hafta gözümde daha da küçülüyor. Odayı Yılmaz kurmasına karşın, O’nun yanındayız deyip oy vermeyenlerden; Yılmaz’ı destekledikleri halde Demir seçilince O’na yaranmaya çalışanlardan daha da karaktersiz benim gözümde. Sadece Züleyha-Nihal ilişkisinin sürmesini sağladığı için katlanabiliyorum artık varlığına.

 

Arkadaki fotoğraftaki Bülent Polat(Gaffur)’ın gerçek babasıymış. ^^

 

 

Gaffur, Demir’in kazandığını duyunca böbürlene böbürlene sevindi ama sevinse ne yazar? Demir arkasından iş çevirdiğini öğrenince bir posta da ondan dayak yer demiştim, yanılmadım. Sabahattin’den Gaffur’un Yılmaz’ı yastıkla boğmaya çalıştığını öğrenince öyle bir öfkelendi ki neredeyse Gaffur’u boğarak öldürüyordu Demir. Hep söyledim Demir’in öfke kontrolü problemi var, Gaffur’un boğazını da öyle bir sıktı ki cidden öldüreceğini sandım bir an. Tabii ardından Gaffur ile Saniye çiftlikten kovuldu, Gülten’in ise gitmesine izin vermedi Hünkar.

Gaffur ile Saniye’nin bu süreçte neler yaşayacağını merak ediyordum doğrusu. Seyretmekten zevk aldığım iki karakterden mahrum kalacağım endişesi de vardı. Ne kovulmalarına, ne paralarını çaldırmalarına, ne de köyde yaşadıklarına öyle çok üzülmedim. Başlarına gelen her şeyi hak ettiler. Arada iyilikleri tutsa da çoğunlukla fesatlar çünkü. Yalnız çalınan paraların yanında Yılmaz ile Züleyha’nın sahte kimlikleri ile Züleyha’nın Yılmaz’a yazdığı mektuptan parça da vardı. Bakalım bu olay, gerçeğin Çukurova’da duyulmasına ya da başka olaylara sebep olacak mı?

Gaffur, Saniye’nin terk etme tehditlerinin ve alıştığı rahatlığın bozulmasının etkisiyle kozlarını kullanarak Hünkar’ı ikna etmeyi başardı ve çiftliğe geri döndüler. Hünkar’ın dediği gibi “Dostunu yakın tut, düşmanını daha da yakın.” Hünkar, Demir’in buna itirazına karşı bir çözümden bahsetti ama bunu göremedik, neydi acaba Demir’in kovduğu adamı çiftliğe geri almasına bulduğu bahane? Kovulmadan dolayı bu hafta Gaffur’u bol bol yemek yerken göremedik ama Saniye ile sahneleri yine keyifliydi. Onlarsız bir BZÇ düşünemiyorum.

 

 
   
 

 

Fadik de tarlada kaza geçirince tekrar konağa dönmeyi başardı. Ayağı traktörün altında kaldı. Kazayı duyan Demir’in olay yerine gelip çalışanına yardım etmesi güzel bir hareketti. Fadik de eve dönünce muhteşem üçlü Saniye – Fadik – Gülten yine bir araya gelmiş oldu. ^^

 

Bir Zamanlar Çukurova 16

 

Sonunda Züleyha Gülten’in sakladığı her şeyi öğrendi. Uzun zamandır gerçekleri öğrenip Gülten’e sırtını dönmesini ve artık O’na güvenmemesini istiyordum. Yılmaz’dan kıskandığı için biraz bunu yapıyordu, artık tamamıyla O’na sırtını çevirdi. Gülten istediği kadar Çukurova’nın gerçeklerinden, onların iyiliklerini düşündüğünden bahsetsin; Züleyha da, biz de biliyoruz ki mektupları göndermemesinin de, Yılmaz’a gerçekleri söylememesinin de asıl sebebi kendi aşkı ve Yılmaz’la birlikte olma isteği. Böyle sadece kendini düşünen bencil aşıklardan hiç hazzetmiyorum. Gülten bu davranışıyla Demir’den farksız. Bakalım Züleyha’yla yaşadığı yüzleşmeden sonra yapması gerekeni yapıp Yılmaz’a bildiklerini, en azından Züleyha’nın kalbinin hâlâ O’nda olduğunu söyleyecek ve sevdiğini mutlu edecek mi?

 

Bana da biri kırmızı, üstü açık spor araba hediye etse ben de sevinirdim doğrusu. ^^ Züleyha bu yüzden hediyesine sevinmekte, Demir O’na araba kullanmayı öğretirken mutlu olmakta çok haklı. Yalnız merak ediyorum Yılmaz O’na neden araba kullanmayı hiç öğretmemiş? Hünkar “Çukurova’da hangi kadının araba kullandığı görülmüş ki?” diyor ama İstanbul’da kadınlar araba kullanıyordu o yıllarda. Züleyha araba kullanmayı aslında biliyor olsaydı da Yılmaz’ın O’na öğrettiği günlerden flashback görsek güzel olmaz mıydı?

Tabii Şermin ve Saniye arabayı kıskanmaktan geri kalmadı. Saniye’nin bu duruma yaptığı yorum da çok iyiydi: “Talihi aşk olanın horozu bile yumurtluyor.”

 

Bir Zamanlar Çukurova 16
Şermin Züleyha ile kankicilik mi oynuyon çen?

 

Veli’nin öldürüldüğü haberinin gazetede çıkmasının ardından birden Züleyha ve Şermin yakınlığı başladı. Şermin’in bu ölüme ilk tepkisi güldürdü: “Paramı verseydin de öyle ölseydin bari.” Oh olsun O’na. Ne demişler: Kendi düşen ağlamaz. Yalnız Veli’nin ölümüne Füsun’un tepkisini de görmek isterdim.

Züleyha, Veli’nin ölümünde Hünkar’ın parmağı olduğunu anladı ve O’na bu yüzden iyi yaptığını söyledi. Veli gibi bir üvey ağabeyi olmasaydı ZülMaz belki de hiç ayrılmayacak, ikisi de tüm bunları hiç yaşamayacaktı. Veli’nin Züleyha’yı satması onların kaderlerini değiştirdi.

Yılmaz da ölüm haberini gördüğünde tıpkı Züleyha gibi zerre üzülmedi ve kaderlerini değiştirdiğini düşündü hemen. Şükür Veli’nin yaptıkları cezasız kalmadı ve Dünya bir pislikten kurtuldu. Emekleri için Mustafa Açılan’a teşekkürler. Rolünün hakkını veriyordu.

 

Şermin’in Züleyha’ya karşı samimi olmadığı en başından belliydi. Züleyha’ya kendi sırlarını anlatsa da O’nun sırlarını gidip Hünkar ve Demir’e söyledi. Eee tabii onlara maddi olarak muhtaç olunca böyle davranması normal. Betül de yurt dışından dönüp diziye katılsa artık. ZülMaz ilişkisinde büyük bir gelişme, ilerleme göremediğimiz için yeni hikayelere ihtiyaç var.

 

Bir Zamanlar Çukurova 16
Onun arabası var güzel mi güzel ^^

 

 

Hünkar arabayı ilk gördüğü andan beri Züleyha’nın kaçacağını düşünüyordu. Demir bu niyetle almamıştı arabayı ama sonunda O’nun da içine kurt düştü. Ve düşüncelerinde haklı çıktılar, Züleyha Adnan’ı da alıp uçakla İstanbul’a gitmeye karar verdi. Tabii Şermin haber verdiği için Demir ile Hünkar da havaalanına gidip buna engel olmak istediler. Yılmaz da aynı uçakla İstanbul’a gidecekti. İlk anda ZülMaz’la ilgili yeni gelişmeler yaşayacağız diye sevindim ama aslında bu imkansızdı, hatta çok kötü şeyler yaşanırdı. Ama Züleyha havaalanına gelmedi ve Hünkar ile Demir eve döndüler. Meğer Züleyha onlara bir oyun oynamış, aslında Nihal’e gitmiş ve oradan Hünkar’a telefon etti. Gerçeği öğrendiklerinde kahkaha attım doğrusu. Hep O’nlar mı Züleyha’ya oyun oynayacak? Sürekli yakalanan Züleyha bir daha kaçmaya kalkışacak, hele de bunu Şermin’e söyleyecek kadar aptal olmamalı zaten. Bu olaydan sonra doğruyu bile söylese kimse Şermin’in lafıyla bir daha hareket etmez, Züleyha da arabayla Yılmaz’la buluşmaya kolaylıkla gidebilir. Önünde sonunda gerçekler ortaya çıkacak ve bu buluşmaları göreceğiz. Bu arada Yılmaz’ın bindiği uçağın düşeceğini düşündüm açıkçası. Fekeli O’nu uğurlarken çok duygusaldı çünkü. Ama şükür Yılmaz’ın başına hiçbir şey gelmeden bölümü tamamlayabildik. ^^

 

Züleyha kaçacak diye O’ndan şüphelendikleri için Demir’e tepki göstermekte çok haklıydı. Ve sonunda hem bu konuda hem de kendisini sürekli kontrol etmesi konusunda bir adım attı.

Bölümlerdir Demir’in Züleyha’nın giyeceği kıyafetten, takacağı takıya kadar her şeyine karışmasından ve Züleyha’nın buna tepki göstermemesinden şikayetçiydim. Sonunda Züleyha bunu Demir’in yüzüne vurdu ve kendisine saygı göstermediğini ve O’nu bir eşya gibi gördüğünü dile getirdi. Evlenme teklifinden bu yana hep aynı şeyi yapıyordu. Züleyha her istediğine sahip, yediği önünde yemediği arkasında diye Demir O’nun adına kararlar verme hakkına sahip değil. Üstelik bunları sağlıyorum diye üste çıkmaya da hakkı yok Demir’in.

 

Demir: Sana değer vermediğimi nasıl söylersin? Hayatımda oğlumdan sonra en çok değer verdiğim şey sensin.

Züleyha: Şeyim? Ben şeyim yani öyle mi? Bu nasıl değer vermek Demir?

Demir: Öyle demek istemedim Züleyha.

Züleyha: Hayır öyle demek istedin, ben senin için bir şeyim. Ne giyeceğime bile sen karar veriyorsun. Nereye gideceğime, kiminle konuşacağıma, ne yapacağıma… Bunlara hep sen karar veriyorsun Demir.

 

Züleyha çok haklı, böyle davranarak O’nun kendisine bir gün aşık olmasını nasıl bekleyebilir? Artık Demir karşısında oyuncak bebeği olmadığını anladı ve davranışlarına dikkat etmek zorunda. Ama ne olursa olsun Züleyha’nın Yılmaz’dan vazgeçip Demir’e aşık olacağına inanmıyorum. Bugüne kadar bize yansıtılan Züleyha Yılmaz’a olan aşkından vazgeçmez.

 

 
   
 

 

Sabahattin de Züleyha gibi Demir’e tepki gösterdi. Şermin’den boşanmak için dava bile açtı ama Demir yine Yamanların kızını boşayamayacağını söyledi, hatta Betül’ün parasını kesmekle tehdit etti. Bir de mutsuzsa kendine metres tutabileceğini dile getirmez mi, pes! Demek ki bir gün Demir büyük aşkına rağmen çok mutsuz olursa metres tutmaktan çekinmeyecek. Sabahattin hem buna, hem kendini yönetmeye çalışmasına tepkisini gösterip kalkıp gitti yanından. İnanıyorum Sabahattin hem Şermin’i boşayacak, hem de aşkta mutluluğu yakalayacak. Diziye yeni katılacak Âlâ ile birlikte olsa güzel olmaz mı?

Gülten Yılmaz’dan vazgeçmeyeceğine göre, Âlâ’nın hemşiresiyle de Yılmaz’ın sağ kolu Çetin birlikte olabilirler. Çetin çok yakışıklı, çalışkan bir delikanlı; Gülten fırsatı kaçırdı.

 

Bir Zamanlar Çukurova 16
Güzel tesadüf

 

 

Züleyha Şermin’le birlikte Adana’dan dönerken araba bozuldu ve yolda kaldılar. Tabii Yılmaz’ın oradan geçeceğini ve arabayı tamir edeceği belliydi. Pek konuşmasalar da ZülMaz sahnesi görebildiğimiz için mutluyum. Züleyha’nın gözlerini kaçırması, ağlamaklı hali, Yılmaz’ın ceketine dokunması, sıcaklığını hissetmesi ne duyguluydu. Yılmaz’ın da gözlerini kaçıran, hem mutlu hem üzgün hali… Şermin de Yılmaz’ın bu yeni halini pek beğendi. Umarım Veli’den sonra kancayı O’na atmaz. Züleyha’yı takip ederken onları gören Sait, gerçeği Demir’den sakladı. Umarım Demir Sait’ten şüphelenmez ve Fekeli de köstebeğinden olmaz.

 

Bir Zamanlar Çukurova 16
En güzel koku

 

 

Züleyha’nın bu karşılaşmanın ardından eve döndüğünde Yılmaz’ın kokusu var diye elini koklayıp durması, Jr. Yılmaz / Adnan bebeğe elini koklatması çok güzel, çok duygulu değil miydi? Babasının kokusunu alınca bebiş ne de güzel güldü öyle. ^^ Züleyha ile Yılmaz, Fekeli’nin de dediği gibi birbirleri için hem yâr, hem yara. Ama bir gün eskisi gibi sadece yâr olacaklar, uhuletle ve suhuletle o günün gelmesini bekliyorum.

 

“Sen ol da, ister yâr ol, ister yara. Lütfun da başım üstüne, kahrın da. Şems öyle söylemiş. Züleyha da senin için hem yâr, hem yara. Çekeceksin evlat, yolu yok, çekeceksin.”

 

ZülMaz’ın eski görüntülerini İbrahim Tatlıses sesinden Mutlu Ol Yeter eşliğinde seyrettik bölümde. Onları gördükçe tekrar düştüm ZülMaz’a, eminim onları sevenler de benim gibi hissetmişlerdir ekran karşısında.

 

Sonunda Çukurova’nın da kışını tam anlamıyla hissettik dizide. Genelde kışın dış çekimler pek hoşuma gitmez kar haricinde, ama dizide konağın gri tonlardaki görüntüsü çok hoştu. Benim sera sandığım yer de kış bahçesiymiş. Hava şartlarına rağmen böylece ferah çekimler seyretme şansımız oldu.

 

Bir Zamanlar Çukurova 16

 

Nihayet derneğin yardım gecesi gelip çattı. Kadınlar konakta toplandıklarında Hünkar bağışlamak için öneri sunarken birden Züleyha’nın eliyle işlediği kanaviçeli kırlent gözlerine çarptı birinin ve açık arttırmada onun satılmasına karar verildi. Hemen aklımdan kesin Yılmaz alacak diye geçti. Züleyha o tavus kuşu motifini kırlente işlerken yanındaki Haminne’yle bu konuda konuşmuşlardı ama ben bunun sıradan bir konuşma olduğunu düşünmüştüm.

Yardım gecesine Fekeli de katıldı ve karşılama komitesinde olan Hünkar karmakarışık hislerle dolu bir şekilde Fekeli’nin elini sıkmak zorunda kaldı. Fekeli hem yardım yapmak, hem de yıllardır sevdiği kadının elini tutabilmek için tam elli bilet satın almıştı. Etkileyici bir sahneydi, aralarındaki elektrik yine çok net hissedildi. Gerçeklerin ortaya çıkıp aşklarının yeniden başlayacağı ve Çukurova’nın alev alacağı günü iple çekiyorum. Birbirlerine inanılmaz yakışıyorlar ve ikisi de çok iyi oyuncular, sizce de muazzam bir ikinci baharda aşk sahneleri seyretmez miyiz? Unutmadan, Fekeli’ye hayran hayran bakan dernek üyesi teyzeler de cidden çok haklılar. ^^

Demir, Fekeli’nin geldiğini ve annesinin elini sıktığını görünce çok öfkelendi ama Hünkar O’nu yatıştırdı. Hünkar’ın bunu yaparken O’na beş yaşında çocuk muamelesi yapmasına da yine pes! Hep dedim, Demir’in karakterinin böyle olmasının sebeplerinden biri de annesinin bu yaklaşımı.

 

Bir Zamanlar Çukurova 16

 

Açık arttırmada tavus kuşu kanaviçeli kırlente geldi sıra. Ama Yılmaz ortalarda yoktu, Fekeli saatine bakıp duruyordu. Demir kırlenti kimseye bırakmak istemedi. Tam 200 liraya kırlent Demir’e satılacaktı ki beklediğim gibi Yılmaz geldi ve 5000 dedi. Bölüm herkesin şaşkınlıkla Yılmaz’a bakması ile sona erdi. Yılmaz hem Demir’i alt etmek, hem de sevdiğinin el emeği bir şeye sahip olmak istedi. Belki de Gülten sayesinde gerçekleri öğrenmiş olmasıdır buna sebep, kim bilir?

 

Uhuletle ve suhuletle bekleyeceğimiz yeni bölümde görüşmek üzere hepinize mutlu yıllar diliyorum.

 

*Tweet’iyle yazımı renklendiren  Aslı Ben.    ‘ye çok teşekkürler.

 

Dizi ile ilgili diğer yazılara göz atmak isterseniz  İzledim / Bir Zamanlar Çukurova  kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

 

yazıyı emoji ile değerlendirmek ister misin?
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

İlgili diğer Yazılar

 • Gözde E.

  @zge_z:disqus @nbsami:disqus @ahmetadar:disqus @disqus_43cOsdWIZm:disqus @sivas_li:disqus
  @bukeoguz:disqus

  Bu akşamki etiketimiz: #UnutamamSeni

  Herkese iyi seyirler 🙂

  • pride&prejudice

   suan seyrediyorum 😉

   • Gözde E.

    İyi seyirler diliyorum. Yazıyı da gün içinde yazacağım hafta sonu yayınlanır inşallah.

 • pride&prejudice

  ATV yi protesto ediyorum o nedenle BZC ya veda!

  • Gözde E.

   Digitürk’ü et BZÇ’nin ne suçu var. 🙁

   • pride&prejudice

    Digiturkun sucu yok Atv kaldirmis bundan sonra Atv deki hicbir diziyi seyretmeyecegim🙄

    • Gözde E.

     İnternetten seyret diyeceğim ama sevmiyorsun sanırım.

     • pride&prejudice

      Kayit emri duracak bakalim belki sonra seyrederim😬

     • Gözde E.

      Seyret seyret bak yeni oyuncumuz da geliyor.

 • Gözde E.

  @nihatismayilzade:disqus @disqus_1mt2w2idMZ:disqus @nbsami:disqus @zge_z:disqus @disqus_43cOsdWIZm:disqus @bukeoguz:disqus @ahmetadar:disqus
  @sivas_li:disqus

  Çocuk doktorumuzun adı Ala değil Müjgan imiş. Müjgan Hekimoğlu’nun aynı zamanda Fekeli’nin yeğeni olduğu, Yılmaz ve Fekeli ile yaşayacağı, ilerde Yılmaz ile nişanlanacağı yazmakta internette. Gizemli bir karaktermiş deniyor.

  • Buke Oguz

   Mujgan’ı oynayan oyuncu Karadayi’da Mahir’i seven komşu kızı mi ben mi yanlış gördüm. 😫

   • Gözde E.

    Doğru gördün. Ta kendisi.

 • Gözde E.

  @disqus_1mt2w2idMZ:disqus @nbsami:disqus @zge_z:disqus @ahmetadar:disqus @disqus_43cOsdWIZm:disqus @bukeoguz:disqus

  @sivas_li:disqus

  FRAGMAN yorumu:

  ÂLÂ diziye hoş gelmiş. Ve #ZülMaz sahnesi var oley, inşallah artık Yılmaz gerçekleri öğrenir.

  • Ahmet Adar

   Nihayet çocuk doktoru Dr Ala hanımefendi(Melike İpek Yalova )göründü.Güselliği ile gös kamaştırıyor.Çarpışarak tanışmalarını istemesdim.Daha başka türlü olmalıydı.Gelin hanımın Adnanın babasının Yılmas olduğuna inanmıyorum,mutlaka senaristin fakesidir.Ya rüya ya da hayal olomalı.Gelin hanımın aklından geçenleri yansıtıyorlar gibime geldi.

   • Gözde E.

    Bence de Yılmaz daha öğrenmeyecek Adnan’ı. Sezon finalinde öğreneceğini düşünüyorum. Melike İpek Yalova yine güzel bence de.

  • Sivas Li

   Pardon Gözde bakmissin:) buraya bakmadan yazdim.Yilmaz hemen ögrenmez sanmiyorum kendi cocugu oldugunu

   • Gözde E.

    Bence de öğrenmez zaten. Bu kesin mektuptur. Ulaşmaz eline. Sezon finalinde öğrenir.

    • Sivas Li

     Slm Gözde Gaffur avrupa yakasinda Sesu karakterini oynamis.bende nerden taniyorum diyordum:)baya yaslanmis

     • Gözde E.

      Selam, eveeet. O rolle meşhur oldu, çok iyiydi orda ya. Karagül’de de oynamış ama ne kadar süre onu bilemiyorum.
      Çukur’un da ilk bölümlerinde konuktu, hatırlıyor musun? Bar sahibiydi Yamaç’ın çalıştığı.

     • Sivas Li

      Avrupa yakasi hic kacirmazdim.Jet sosyete de iyi.Karagül ü seyretmedim. Cukur da hic dikkatimi cekmedi herhalde hatirlamiyorum .ama Gaffur olarak muthis:)

     • Gözde E.

      Avrupa Yakası’nı ben de hiç kaçırmazdım. Yalan Dünya’yı çok sevmiştim. Tam şu anda Jet Sosyete var tvde :))

      Karagül’ü ben de seyretmedim. Evet Gaffur müthiş :)) Sahneyi bulursam yollarım.

     • Sivas Li

      evet seyrediyorum:)

 • pride&prejudice

  dune kadar son bolumu digiturkten izleyebiliyorken bugun onu da kaldirdiklarini gordum. Cok kizdim artik seyretmeyecegim bu diziyi. Digiturkde kayit emri oldugu halde diger kanalla kaldirmamis Ama ATV ve TV8 Kizim ve BZC yi bu sezon izelemeyip protesto edecegim. ATV yi gercekten izlememe karari aliyorum an itibari ile!!!!cok kizdim!

  • Gözde E.

   Vakit mi doldu diyeceğim ama? Dolmamıştır herhalde. Üzüldüm güzel bir dizi bu ve Kızım.

 • Gözde E.

  https://uploads.disquscdn.com/images/d7fb0fafa0b5a601d7b328a4158fd39b785bed0e18c0fb35eeadff648d3ca81a.jpg

  Perşembe akşamları atv’de yayınlanan, yapımını TIMS&B Productions’ın, yapımcılığını ise Timur Savcı ve Burak Sağyaşar’ın
  üstlendiği ‘Bir Zamanlar Çukurova’ setine Adanalı baskını! Çekimleri Adana’da gerçekleşen ve 70’lerin Adana’sını görsel bir şovla ekranlara getiren dizinin seti Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel’i ağırladı.
  Dizide henüz “Fekeli” karakteri görünmeden önce, ismi duyulduğunda Feke halkı karaktere önce tepki göstermiş ancak, Kerem Alışık’ın hayat verdiği karakter ekranda görününce de bağırlarına basmışlardı.
  Feke Belediyesi’nden “Fekeli”ye Hediye!
  Oynadığı ‘Fekeli’ karakteriyle başta Adana olmak üzere tüm Türkiye’nin beğenisini toplayan Kerem Alışık, Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel ile bir araya geldi. Belediye Başkanı Fekeli’ye övgüler yağdırdı ve üzerinde “Fekeliler’den Fekeli’ye” yazılı Tapan bıçağı seti ve kök boya el dokuma kilim hediye etti.”Bir Fekeli ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi”

  Ahmet Sel: “Biraz Fekeli’nin ilçemize vermiş olduğu sinerjiden bahsetmek istiyorum. Kerem Alışık canlandırdığı Fekeli karakteriyle, Feke’mizin tüm özelliklerini üzerinde taşıyormuş gibi; ağırbaşlı, sevecen ve babacan. İlçemizin tanıtımı için dünyaları versek böyle bir sonuç elde edilemezdi. Hem Türkiye’den hem yurt dışından sürekli telefon alıyoruz, hem sorular soruyorlar hem teşekkür ediyorlar. Bir Fekeli ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Sette de zaten kendimizi Feke’de gibi hissettik” cümlelerini kurdu. Kerem Alışık da bu ilgi ve alakaya, dostluğa, yakınlığa ve samimiyete çok teşekkür etti. Kendisinin de ‘Fekeli’ adını en güzel şekilde, layıkıyla temsil etmeye çalıştığını söyledi.

  Haber linki ve diğer fotolar:

  https://www.atv.com.tr/haberler/2019/01/15/kerem-alisika-sette-buyuk-jest

 • Gözde E.

  Yeni bölüm 24 Ocak Perşembe.

  Son 10 gün. Oley!! :)))

  https://www.youtube.com/watch?v=FNhE7mWsXJo

 • Gözde E.

  @zge_z:disqus @ahmetadar:disqus @sivas_li:disqus @disqus_43cOsdWIZm:disqus
  @bukeoguz:disqus

  İki kişinin arasındaki bağı güçlü kılan; sevgi ve sadakattir…
  Sizce hangi taraf daha güçlü?

  https://twitter.com/bzcdizi/status/1084799799184900097

 • Gözde E.

  İki kişinin arasındaki bağı güçlü kılan; sevgi ve sadakattir…
  Sizce hangi taraf daha güçlü?

  https://twitter.com/bzcdizi/status/1084799799184900097

 • Gözde E.

  Yüzümüzü güldüren, evimizin neşesi Haminne’miz…

  https://twitter.com/bzcdizi/status/1084075018974224384

 • Gözde E.

  Tatlı sözleriyle yüzümüzü güldüren Saniye ile doymak nedir bilmeyen Gaffur 🙂

  Çok sevdim bu klibi :)))

  https://twitter.com/bzcdizi/status/1083706339493261312

 • Gözde E.

  @nihatismayilzade:disqus @disqus_1mt2w2idMZ:disqus @zge_z:disqus @sivas_li:disqus @ahmetadar:disqus @disqus_43cOsdWIZm:disqus
  @bukeoguz:disqus

  Eveeet, resmi kaynak Tims&B web sitesinden Ali Rahmet Fekeli ile Adnan Yaman’ın geçmişi. Buyrunuz efendim:

  Ali Rahmet Fekeli

  Adana’nın yerlilerinden. Demir’in babası Adnan Yaman’ın katili. Fekeli ile Adnan Yaman vaktiyle çok iyi arkadaştırlar. Yirmi yıl önce Adnan bölgeye baraj inşaatı yapılacağını ve Fekeli’nin arazisinin büyük para edeceğini öğrenince Fekeli’yi kandırarak arazilerini yok pahasına satın alır. Fekeli en yakın arkadaşı tarafından oyuna getirildiğini anlar, bu meseleyi tartışırlarken karşılıklı silahlarını çekerler, çıkan çatışmada Fekeli Adnan’ı öldürür, tutuklanır ve yirmi yıl hapse mahkum olur. Hapiste Fekeli’yle Yılmaz’ın yolları kesişir. Yılmaz hikayesini anlattığında Fekeli düşmanlarının ortak olduğunu anlar ve aradığı sağ kolu bulmakla kalmaz, bir de oğul sahibi olmuş olur. Yılmaz’a babalık eder, yol gösterir. Genel afla hapisten çıktıktan sonra ortak düşmanları Yamanlara karşı birlikte mücadele etmeye başlarlar.

  • Sivas Li

   Hünkar ve fekeli gecmisinide isteriz resim kaynaktan 🙂

   • Gözde E.

    Sadece bu kadarını yazmışlar. Onu flashback olarak gösterecekler diye umuyorum :))

 • Gözde E.

  Hünkar – Fekeli <3

  Dil söyleyemese de, kalp sessizce yaşar sevdasını…

  https://twitter.com/bzcdizi/status/1082986488181260290

 • Gözde E.

  @zge_z:disqus @sivas_li:disqus @ahmetadar:disqus @disqus_43cOsdWIZm:disqus
  @bukeoguz:disqus

  Masum aşıklarımızın en tatlı anlarını özleyenler burada mı? #ZülMaz

  https://twitter.com/bzcdizi/status/1082611771154878464

 • Gözde E.

  @zge_z:disqus @sivas_li:disqus @disqus_43cOsdWIZm:disqus
  @bukeoguz:disqus @ahmetadar:disqus

  Sevdiğin zaman;
  Korursun, kıyamazsın
  Bakmaya doyamazsın, hayal edersin
  Çabalarsın, kıskanırsın…
  Siz aşkınızı nasıl tanımlarsınız?

  VE SİZCE DE DEMİR İÇİN BU CÜMLELER BİRAZ FAZLA OLMAMIŞ MI?

  https://twitter.com/bzcdizi/status/1082262213644247040

  • Buke Oguz

   Demir için mi yazılmış bu sözler 😡😡😡

   • Gözde E.

    Evet. 🤔😒😡

 • Buke Oguz

  Uzun bir aradan sonra herkese merhaba :))) Gözdecigim ellerine sağlık. Çok keyifli bir yazı olmuş 😍😍
  Öncelikle ben de başlangıçta büyük bir hayal kırıklığına uğradım Demir başkan olunca. Fragmanlarda Hunkar’ın sözlerini Yılmaz kazandı diye yormuştum.
  Yılmaz da hazmedemedi başta yenilgiyi ama Fekeli sağolsun cabuk topladı kendini.
  Bundan sonra Yılmazın atakları çok iyiydi. Demir daha çok kuduracak. Ben de büyük bir keyifle izleyeceğim bunu.
  Gaffur ve Saniye’ye ben de hiç üzülmedim. Çoktan hak ettiler. Fadik de dört ayağının üzerine düştü. Ayağından traktör geçince konağa transfer oldu.
  Saniye Fadik bir arada iken yeniden dedikodu yapmaları kaç gün sürer acaba?
  Veli de layığını buldu yaptıklarının bedelini canıyla ödedi.
  Yılmaz-Züleyha flashback’i , araba sahnesi (Şerminin gereksiz konusmalari olmasa daha da güzel olacaktı) ve finalde Yılmaz’ın 5000 lira demesi üzerine Züleyha’nın şaşkın bakışlarıyla biten sahneler çok güzeldi.
  Züleyha Gülten gecikmiş hesaplaşması çok iyiydi. Gülten her şeyi Yılmazla olma ihtimalini düşünerek yaptı. Züleyha ve Yılmaz zadar görmesin diye yaptığına inanmıyorum.
  Ve Züleyha Demir … Züleyha sonunda bizim de rahatsız olduğumuz davranışlarını Demir’in yüzüne vurdu. Çok da iyi oldu. Demir artık Zuleyha’ya eşya gibi davranmaktan vazgeçer belki.
  Bir an cidden Züleyha Sermin’e güvendi sandım ve kızdım O’na. Neyse ki kaçmaya karar verdiğini Sermin’e söylemesi oyunmuş. Bu sayede bir kere daha Demir’in güvenini kazandı. Hunkar’ın güvenini kazanması zor görünüyor. Sermin’in sözüne de artık kolay kolay inanmaz Demir. Zaten Hunkar Yılmaz ve Züleyha’nın görüştüğünü Sermin söyledi deyince de inanmadı Demir. Tabi bunda Sait’e güvenmesinin de etkisi var gibi. Adamın sadakatine güveniyor en azından.
  Hunkar ve Fekelinin sahnelerini izlemekten büyük keyif alıyorum ve sahnelerinin artmasını, geçmişlerinin artık flashbacklerle verilmesini, Adnan Fekeli olayının perde arkasının gösterilmesini istiyorum.
  Cengo’nun tek vasfının Demir’e yalakalik yapmak olduğunu düşünüyorum. Senin de dediğin gibi Nihal Züleyha arkadaşlığı olmasa Cengo’yu görmeye dayanamam.
  Sabahattin Demire inat boşansın lütfen!

  • Gözde E.

   Merhaba ikizim. ☺ Çok teşekkürler senin de ellerine sağlık. 🤗
   Ben belki muhteşem üçlü dedikodu yapmayı bırakır diye bir şey yazmadım bu konuda. Bakarsın akıllanmışlardır.😅
   Hünkar-Fekeli geçmişini bizi inlete inlete göstermekte inat ediyor senaristler. Ama sabır taşı çatladı bu konuda bende de. 😒
   Amin diyorum son temennine ve “Boşanalım Şermin” 😂😂

 • Gözde E.

  @zge_z:disqus @ahmetadar:disqus @bukeoguz:disqus
  @disqus_43cOsdWIZm:disqus

  Sevdiğinin elinin değdiği her şeye sahip olmak ister insan…
  Sizce açık arttırmanın sonucu ne olacak?

  Ben Yılmaz alacak diyeceğim ama yine hüsrandan korkuyorum.

  https://twitter.com/bzcdizi/status/1081895658699673600

  • badem

   Seçim sonuçları konusunda hüsrana uğradığım için bu kez susma hakkımı kullanıyorum.

 • Gözde E.

  @zge_z:disqus @bukeoguz:disqus @disqus_43cOsdWIZm:disqus
  @ahmetadar:disqus

  Karakterlerimizin en sevilen repliklerini sizler için ayırdık…
  En sevdiğiniz karakter hangisi?

  Benim tabii ki “Haminne – Sütlacımı yedim mi ben?” 1 numaram 🙂
  https://twitter.com/bzcdizi/status/1081539562210496513

 • Gözde E.

  @zge_z:disqus @bukeoguz:disqus @disqus_43cOsdWIZm:disqus
  @ahmetadar:disqus

  Her kalp, sevdasını başka yaşar…
  Size göre en güzel seven kim? Demir mi, Yılmaz mı?

  https://twitter.com/bzcdizi/status/1081170621428625408

  • Buke Oguz

   Yilmaz

 • Gözde E.

  @zge_z:disqus @bukeoguz:disqus @disqus_43cOsdWIZm:disqus
  @ahmetadar:disqus

  Resmi hesabımız her gün bir gönderi yayınlıyor. O zaman sizler de cevaplayın.

  Bir Zamanlar Çukurova’nın en heyecanlı sahnelerini sizler için seçtik…
  Senin en etkilendiğin sahne hangisi?

  https://twitter.com/bzcdizi/status/1080812270207156224

 • Gözde E.

  Bir Zamanlar Çukurova Oyuncularından Yeni Yıl Mesajı! #ZülMaz uyumuna dikkat! <3

  https://www.youtube.com/watch?v=wTEJtvQIaKI

 • Ahmet Adar

  Güsel yorumlarına teşekkürler,emeğine sağlık.Çukurovanın kışını hissetmene sevindim,nem olduğu için çok üşüten ,dondurucu bir soğuk var,hülasa kışı ayrı bir dert,sıcakları ayrı bir dert.Çukurova Üniversitesini havalanı olarak kullanmalarına şaşırdım.Yönetmen çok emek veriyor.Ala’nın gelişi gecikiyor.Nihalin daha çok görünmesine sevindim.Yılmasın sanayi odası seçimlerini kaybetmesine üsüldüm.Hayal kırıklığı oldu.İnşallah Fusun seriden ayrılmamıştır.Gültenin foyasının çıkmasına sevindim.Beh Gafur sahnelerinden çok hoşlanmiyorum.Gaffur ve Saniyeyi oynayan oyuncular çok başarılı ama onlara gerektiği kadar yer verilmeli seviliyorlar diyerek yapay olarak rolleri arttırılmamalı.Senin ve bütün yorumcu arkadaşların yeni yılda mutlu ve sağlıklı olmalarını dilerim.

  • Gözde E.

   Merhaba, teşekkür ederim. Kışı öyle bir hissettim hatta konağın gri tonlardaki görüntüsünü paylaşacaktım, bir türlü bölüm içinde bulamadım nedense. Tüh ben kışın o kadar soğuk olmuyordur diyordum.
   Ala’nın çekimleri başlamış belki yeni bölümde görürüz kendisini. Füsun’un adı da Veli’nin adı da jenerikteydi, bence de ayrılmasın Füsun. Yıldız Tunç genel olarak yan karakterlere çok rol yazan bir senarist, çok sevildiler diye baya rol yazılıyor olmalı, beğenmememe üzüldüm.
   Hepimize mutluluk ve sağlık inşallah.

  • Buke Oguz

   Merhaba Ahmet Bey… Zuleyha’nin Gulten’in gerçek yüzünü görmesine ben de çok sevindim. Züleyha aralarına mesafe de koydu çok iyi oldu.
   Yeni yıl dileklerinize tüm kalbimle katılıyorum.

 • badem

  Merhaba Gözde,
  Öncelikle bölümün temposunun düşüklüğü konusunda seninle hemfikirim. Senaristlerimiz o kadar alıştırdılar ki bizi, peş peşe bombaların patladığı, bol sürprizli bölümlere, bu bölüm nispeten durağan ve olaysızdı.
  Bölüme büyük hayalkırıklığı içerisinde başlayanlardanım. O kadar şartlamıştım ki kendimi, Yılmaz’ın kazanacağına….Bu sayfadaki yorumlarımda da dile getirmiştim bunu kendimden emin bir şekilde. Bu konuda umutlandırdığım seyirci arkadaşlarım olduysa hepsinden özür dilerim…
  Ancak arka arkaya o kadar çok olumlu gelişme oldu ki, hayalkırıklığımı kısa sürede atlattım. Gaffur’un çiftlikten kovulması ve sonrasında başına gelenler (hiçbiri için zerre üzülmedim), Züleyha’nın Gülten’in gerçek yüzünü görmesi, Sabahattin’in Demir’e kafa tutması, Veli’nin ölümü, Züleyha’nın nihayet Demir’e karşı tüm tepkisini ortaya koyması,Yılmaz’ın ihaleyi kazanması…Bir ZülMaz fandomu ve anti Demir’ci olarak daha ne isterim:)
  Veli demişken… Ben hala bu işin içinde bir düzmece olabileceğini düşünüyorum. Alacaklıları peşini bıraksın diye kendisine öldü süsü verdirmiş olmasın? Ayrıca dolmuş şoförlüğü ne alaka? Kimse beni Veli’nin böyle namuslu bir iş yapıyor olacağına inandıramaz:)
  Bölüm, Yılmaz’ın son dakika golüyle sona erdi. Yeniden hüsrana uğramamak adına yastığın kime gideceği konusunda bu kez susma hakkımı kullanıyorum.
  Herkese sağlık, mutluluk ve başarı dolu bir yıl diliyorum. Üç hafta sonra buluşmak üzere:)

  • Gözde E.

   Selam Bade, Veli gerçekten öldü oyuncu Mustafa Açılan Instagram’dan veda paylaşımı yapmış. Dolmuş şoförüydü Veli, ilk bölümde görmüştük, hatırlamıyor musun? Hatta İkimiz Bir Fidanız onun kullandığı aracın teybinde de çalıyordu. Yani özetle Veli r.i.p.
   Valla ben de Yılmaz’ın kazanacağına çok şartlanmıştım, senin gibi çok emindim baya hayal kırıklığı oldu ama dediğin sebeplerden öyle güzel geçti ki üzüntüm :))

   Bence de susalım ve bekleyelim 🙂

   Sana da mutlu yıllar canım. Üç hafta beklemeyelim lütfen buradan dizi kritiklerine devam 🙂

   • badem

    Evet evet şimdi hatırladım şoförlüğünü. Teşekkürler hatırlattığın için 🙂 Bir pislikten kurtulduk öyleyse. r.i.p’in açılımı nedir?
    Merak etmeyiniz, aynen devam:)

    • Gözde E.

     Rip diyorlar ya ölen ünlüler için hep, ben de bilmiyorum (utangaç emoji)
     Hem öldüğünden emin olmasam öldü yazar mıyım, aşkolsun yani :)))

     • Sivas Li

      Açılımı; ‘Rest in peace’ yani huzur içinde yatsın. google amcadan:)

     • Gözde E.

      Hoş geldin Sivas Li, çok teşekkürler bilgi için 🙂

      BZÇ’yi seyrediyor olmalısın. Her hafta yorumlara beklerim o halde.

     • Sivas Li

      seyretmeyi istiyorum ama henuz basliyamadim.son bölümleri iyi gitmiyor diye okumustum.sizce nasil?

     • Gözde E.

      Kesinlikle ilk bölümden son bölüme iyi giden bir iş. Bozduğunu düşünmüyorum.

     • Sivas Li

      tsk ederim.Kisa zamanda izlemeye basliyacagim

     • Gözde E.

      Rica ederim. Yeni bölüm büyük ihtimalle 24 Ocak’taymış, o zamana kadar 16 bölümü tamamlarsınız 🙂

     • Sivas Li

      Slm tamamladim:)cokda begendim .özellikle gaffur, saniye onlarsiz olmaz:)

     • Gözde E.

      Ooo ne kadar da hızlı :)) Beğenmenize sevindim. Evet onlarsız olmaz, şahaneler :))))

     • Sivas Li

      Dizilerim tatilde:)

     • Gözde E.

      Benimkiler de 🙂 Ama yine de bölümlerin süresi baya uzun olduğu için bu kadar çabuk beklemiyordum. 2 saat 40 dakikayı bulan çok bölüm var. Ama sıkmıyor tabii ve akıcı. Peki çiftiniz hangisi?

     • Sivas Li

      evet ya süre cok uzun ama vakit bol bu siralar.ZülMaz tabiki:)ama fekeli ve Hünkari cok merak ediyorum

     • Gözde E.

      Fekeli ve Hünkar’ı ben de çok meraktayım. Sizce Demir, Fekeli’nin oğlu olabilir mi? Nette çok fazla ZülDem diyen var, şaşıyorum doğrusu :))

     • Sivas Li

      Benimde aklima geldi ama sanmiyorum.eger öyleyse kendi yasadiklarini Züleyha ya nasil yasatabilir bu kadarmi zalim bu kadin.Demir hayranlaridir yakusukli adam:)

     • Gözde E.

      Ben de hep bu sebeple Demir Fekeli’nin oğlu olmamalı diyorum.
      Genelde sebeplerden birisi Murat Ünalmış hayranı olunması, bu sebeple kötü rolde bile olsa sevilmesi.
      Demir güzel seviyor diyenler var. Demir Züleyha daha tutkulu diyenler var. Züleyha’nın Demir’e aşık olma süreci (olmayacak tabii de inşallah) ilgisini çekenler var. Kötülerin de sevmeye, sevilmeye hakkı var diyenler var. Züleyha başkasını sevmese ve O başkası da çok iyi bir adam olmasa olabilirdi de bu şekilde olmaz.

     • Buke Oguz

      Hoş geldin Sivas Li.. :))

  • Buke Oguz

   Merhaba Bade:)) Sanırım hepimiz Yılmaz konusunda yediğimiz gol yüzünden hayal kırıklığı yaşadık. Ama açık artırmayı Yılmaz alacak gibi geliyor. 200 lira nerde 5000 lira nerde. Tabi Demir hırslanıp 10.000 de verebilir. Biz yine de temkinli olalım.
   Yılmaz pes etmedikçe, Demirin karşısında sakinliğini korudukça Demir daha da kuduracak… Hırslandıkça da hatalar yapacak ve sahip olduklarını yavaş yavaş kaybedecek diye düşünüyorum.