İzledim

BAY YANLIŞ – “Yanlış Erkeklere Son” mu Dediniz?

Hedefi “Bay Doğru” olan Ezgi’nin Bay Yanlış ’la imtihanı… İlk bölüm izlenimleri konuk yazarım Gözde ‘nin kaleminden.Keyifli okumalar ^^

(For my foreign followers, please go to select language section on the top right side of the screen for google translate.)

 

Yaz dizilerinden beklentiniz nedir? Şöyle de sorabiliriz: Bir romantik komedi dizisinden beklentiniz nedir? Benim sıcak bir yaz akşamında keyifle vakit geçirip ekran karşısından tatlı bir tebessümle ayrılmak, uyumlu bir çift ile güzel bir aşk hikayesi seyredebilmek. Bay Yanlış ilk bölümüyle bu beklentimi karşıladı ve ileriki bölümleriyle de bunu sürdürecek gibi görünüyor.

 

Öncelikle dizinin jeneriğini çok sevdim. İstanbul görüntüleriyle harmanlamak güzel fikir. Jenerik müziği ve genel olarak dizinin müziklerini de sevdim. Sadece müzikler bazı sahnelerde konuşmaları biraz bastırıyor gibiydi, buna dikkat edilmesi gerekiyor. Dizinin cıvıl cıvıl, capcanlı renkleri iç açıcıydı doğrusu. Yönetmen Deniz Yorulmazer’in önceki işlerine çok hakim olamasam da yer yer sarkan sahneler hariç rejinin kurduğu dünya beni içine çekti ve iki saatin sonunda 2. Bölüm’ü de seyrederim dedirtti bana. Açıkçası son fragman ve oyuncu kadrosu haricinde diziye karşı tereddütlerim vardı.

 

 

Dolunay’da da yine partner olan Özge Gürel ve Can Yaman, Ezgi ile Özgür için kesinlikle doğru tercihler olmuş. İkilinin uyumunu o zaman da beğenmiştim, şimdi de beğendim. Karşılıklı sahnelerinde enerjisi yüksek bir çift. Oynadıkları karakterleri de başarıyla canlandırmışlar. Yalnız Özge Gürel’in dram gücü çok daha fazla, Annem filmini seyredenler bana hak verecektir. Buradaki duygusal sahnelerdeki performansını o açıdan bir tık düşük buldum. Can Yaman’ın ise vücudu, özellikle kasları çok ön plana çıkarılmıştı. Elbette ekran karşısında kaslı vücut sevenler vardır ancak bu derece fazlası jenerikte oyuncu listesine yazılabilir türden. ^^ Hem üstü çıplak sahneleri azaltılmalı hem de devamlı kol kaslarını ön plana çıkartan askılı tişörtler giymemeli. Afişteki kısa kollu tişörtle de pekala yakışıklı Can Yaman. Unutmadan, kısa saç ve az kirli sakalla yüzü gözü açılmış doğrusu, ben bu halini çok sevdim. Özge Gürel’in imajı ise kesinlikle çok başarılı. Şimdiye kadarki tüm işlerinden daha da güzel Bay Yanlış ’ta.

 

 

Genel anlamda dizinin oyuncu seçimleri başarılı olmuş. Kiraz Mevsimi’nden sonra Özge Gürel ile Fatma Toptaş’ı tekrar bir arada seyretmek çok keyifli. Kuzen Cansu rolünde çok başarılı kendisi. Ezgi’nin en yakın arkadaşı Deniz’i oynayan Cemre Gümeli’yi de beğendim. Üçlü arkadaş grubu olarak samimiyetlerini hissettim. Erkenci Kuş’u seyretmediğimden Anıl Çelik’in oynadığı Emre herhangi bir benzerlik açısından beni rahatsız etmedi. Özgür’ün mekanının aşçısı Ozan şimdilik pasif. Karakter tanıtımlarında Özgür’le yakın arkadaş yazılmış ancak ben o enerjiyi tam alamadım karşılıklı sahnelerinden. Gürgen Öz, Levent karakteriyle çok konuşulacak gibi. Konuşma tarzı nevi şahsına münhasır olmuş. Ama yardımcı oyuncularda ben en çok köpek Tesla’yı sevdim, onu atlamayalım lütfen. ^^

 

 

Doktorlar dizisini seyretmediğim için (Hastane dizileri ilgimi çekmezdi n’apayım ^^) Ezgi ile Özgür’ün yağmur altında yoldan geçen tek boş taksiyi durdurup aynı anda binmeleri bana oradaki tanışma sahnesinin taklidi gibi gelmedi. Zaten sahnenin aslı Gülşen Bubikoğlu ile Tarık Akan’ın rol aldığı Yaz Bekarı filmine ait:

 

 

 

Tanışma sahnemiz klişe ama güzel yazılıp çekilmişti. Filmdeki gibi resmen tanışmadılar, tam tersi birbirlerini bir daha görmek bile istemediler taksiden inerken. Daha bu sahneden başlayan bu atışmalı hallerini bölüm boyunca çok sevdim.

Devamlı çeşitli tesadüflerle karşılaşıp bir araya gelmeleri ve çoğu karşılaşmanın biraz olaylı olması da oldukça güldürdü.

Doğrusu bugüne kadarki tüm sevgilileri tarafından terk edilmiş, esasında yanlış erkeklere gönül veren ve artık doğru erkeği bulup evlenmek isteyen Ezgi hiç de çevremizde görmediğimiz bir kadın tipi değil. Böyle bir karakter yazılarak kadınların aşağılandığını da asla düşünmüyorum. Emin olun kendine Ezgi gibi “Yanlış erkek paratoneri” diyen öyle çok kadın var ki. Yalnız Ezgi’nin farkında olmadığı bir şey var: Bu durum öyle sözle, yeminle bozulmuyor; kolay kolay değişmiyor yani. Üstelik Ezgi, bir de bu yanlış erkeklere yanlış davranışlarda bulunmuş hep. Doğru erkek olduğuna inandığı Serdar’a bile kendini tanıtıp tam O’nu etkilemişken birden yanlış cümleler kurup işleri berbat edebildi. Yine de şöyle bir gerçek var ki bu ilişkiler bittiği için yas tutmak yerine kurtulduğuna sevinmeli insan.

 

 

Özgür’ün çevresindeki bütün kadınlar peşinde olduğu ve çok sık farklı kadınlarla tek gecelik ilişkiler yaşadığı için de dizinin kadınları aşağıladığını düşünmüyorum. Aksine, burada erkeğin sürekli kadınları bozuk para gibi harcaması yanlış değil mi? Doğrusu, bunu yaptığı kadınlardan biri olan dergi editörünün kapağa bastığı fotoğrafın altına büyük harflerle BAY YANLIŞ yazması, bir de üstüne Özgür’ün ilişkilere bakış açısıyla ilgili sözlerini biraz değiştirip tercihlerinin farklı olduğunu yazması güzel bir intikamdı doğrusu. Böyle hem aşka inanmayan, hem kadınlara değer vermeyen bir erkeğin sonu büyük bir aşk ve aşık olduğu kadının peşinde koşmak olmalı.

 

 

O yüzden şu anda beğeniyle baktığı, kalbinin akacağı belli olan Ezgi’nin de yelkenleri hemen suya indirmemesi lazım. Keşke sarhoşlukla ilk bölümden Özgür’ü öpmeseydi ama yanlış anlamadıysam bu öpücük Özgür’ü etkiledi. Üstelik devamında aralarında daha fazla bir şey geçmemiş olması, hatta Ezgi’nin intihar girişimine kadar giden davranışları geceyi Özgür için bambaşka kıldı kesin. ^^

 

 

İlk bölümde başına gelmeyen kalmayan Ezgi’ye arabayla çarpan Serdar ve Özgür’den hoşlandığı belli olan Gizem ise dizinin kaybedenleri olacak besbelli. Umarım her ikisi de beklediğini bulamayınca bin bir kötülükler yapan karakterlere dönüşmezler. Klişelerin aksine Ezgi ve Serdar iki iyi dost olsa fena mı olur? Bir de Serdar’ı istenmeyecek özelliklere sahip bir adam olarak yazılmasın. Bu bölüm Cansu’nun dediği Bay Mükemmel olarak kalsın ama sadece Ezgi Özgür’e aşık olacağı için aralarında bir ilişki olmasa daha gerçekçi olur.

Ezgi ile Serdar’ın davette konuştukları sahnede Ezgi’nin Özge Gürel’in Dolunay dizisindeki karakteri Nazlı’ya göndermelerini de güzel düşünülmüştü. 26. Bölüm’de erken final yapsa da keyif alarak seyrettiğim bir diziydi, özlemişim çok.

 

Özgür’ün annesi Sevim’in oğlunu evlendirme isteği ve bu yöndeki davranışları, adını Özgür koyduğu için böyle bir adam haline dönüştüğünü düşünmesi falan abartılı ama sevimliydi. Kız kardeşi Ebru’nun düğününe bütün bekar kızları toplayacakmış. Ama ben Özgür kadar insafsız değilim, sadece torun için Özgür’ü evlendirmek istiyor olamaz. Ama torun sahibi olan akrabalarıyla kendini kıyasladığı belli ve üzücü bir durum. Önemli olan hayırlı bir evlilik ve sağlıklı çocuklar olsun. Sevim önce buna odaklanmalı.

Ezgi’nin annesi Nevin’i daha çok sevdim. Sevim kadar baskıcı olmamasının bunda payı büyük elbette. Üvey baba rolünde Suat Sungur’u seyredecek olmak da güzel. İşlettikleri mekanın yerine ise bayıldım. Ezgi’nin yanlış erkek seçimlerine etkisi olduğunu düşündüğü öz babasını ise dizide görebilecek miyiz bakalım? Ezgi’nin okuduğu -Özgür’ün deyimiyle– evde kalmış kızların kutsal kitabındaki tek doğru bilgi bu bence. ^^ Ve kesinlikle dizide en çok eğlendiğim sahnesi de bu kitap üzerine kadın – erkek ilişkileri üzerine konuşmalarıydı. Doğrusu ben de Özgür’deki bu kadın düşmanlığının ya da kendi deyimiyle tercihin nerden geldiğini merak etmekteyim. Tahmini olan var mı?

 

 

Son erkek arkadaşı Soner, sevgiliyken birlikte yaşadıkları evden çıkmasını istediği için Ezgi şimdi kuzeni Cansu’nun yanına taşındı ve Özgür’le komşu oldular. Karakterlerin yan yana evlerde yaşaması keyifli olacak. Ezgi hak ettiği terfi başkasına verildiği için işten de ayrılmıştı. Acaba Özgür’ün mekanında da çalışır, devamlı bir arada olurlar mı dersiniz? Seyretmesem de konusunu az çok bildiğim Erkenci Kuş’a benzeyeceği için bu şekilde olmamasından yanayım. Aksine Cansu’yla birlikte hastanede halkla ilişkiler bölümünde çalışsa, Özgür de O’nu Doktor Serdar’dan kıskansa hiç fena olmaz.

 

Özgür, şimdi düğüne sevgilisiymiş gibi Ezgi ile katılıp annesinin baskılarından biraz da olsa kurtulabileceğini düşünüyor. Bölüm sonunda Ezgi’ye bunu teklif etti. Ezgi ise Özgür’ün sözünü dinlemediği için Serdar konusunda hatalı davrandığını düşünüp O’ndan yardım istemişti bu esnada. 2. Bölüm fragmanlarına göre Ezgi bu teklifi kendisine yardımcı olması koşuluyla kabul etmiş. Ama tabii aralarında ilk bölümde başlayan elektriklenme ikiliyi aşkın kollarına bırakacak en sonunda. Ben Bay Yanlış ’ı ve yeni çiftimiz EzGür’ü sevdim. Ya siz?

Bay Yanlış 2. Bölüm Fragmanları

 

 

 

 

Noel Pazarları
AVRUPA – En Güzel Noel Pazarları
sığacık ada masalı
SIĞACIK SEFERİHİSAR – Ada Masalı’nın Çekildiği Yer, Nam-ı Diğer Kırlangıç Adası
Alaçatı Tatil
ALAÇATI – Sanki Ege’de bir Vaha
gezdim gördüm san diego
AMERİKA – San Diego
Mekanlar Tarifler
Sütlü Tatlı
Yılbaşında Yapabileceğiniz 5 Şahane Sütlü Tatlı
LONDRA – Londra’da Öğleden Sonra Çayı
künefe
Bir Değil İki Değil Çok Çeşitli Künefe
BRIDGERTONE
BRIDGERTONE – Gölge Oyunları
BRIDGERTONE – Dearest Gentle Reader
Şimdiki Aklım Olsaydı (Si lo Hubiera Sabido)
ŞİMDİKİ AKLIM OLSAYDI (Si lo Hubiera Sabido) – Ne Dilediğine Dikkat Et!
Poldark
POLDARK – Korkunun, Umutsuzluğun ve Sevginin Derinliklerinde
bergen
BERGEN – Bir Tek Şarkı Söylerken Utanmadım Ben
romantik komedi filmler
Latte Kıvamında Romantik Komedi Filmleri
Yarına Tek Bilet Elle Çekim
YARINA TEK BİLET – Belki de Karşılaşmalar Tesadüf Değil Kaderdir
BİZ BÖYLEYİZ – Olsaydı Nasıl Olurdu?
Deli Bayramı
DELİ BAYRAMI – Kim Akıllı Kim Deli, Nasıl Ayırt Etmeli?
evlat oyunu
EVLAT – Her Şey Çok Zor
übü hep übü
ÜBÜ HEP ÜBÜ – Übülük Müessesesi Üzerine
yaşamaya dair
YAŞAMAYA DAİR – Yaşamayı Ciddiye Alacaksın
Copy link
Powered by Social Snap